Uruguay’ın ıssız balıkçı köyü Cabo Polonio’dan özel modifiye arazi aracıyla (7.5 TL) en yakın yol olan noktaya, orada bir süre bekledikten sonra otobüsle (4 TL) Castillos’a, ve başka bir otobüsle (33 TL) de 5 saatte başkent Montevideo‘nun Tres Cruces adlı şehirlerarası otobüs terminaline geldim. Uruguay gezisi başkent Montevideo ile devam ediyor. İşte Montevideo rehberi yazım. Uruguay vize istemiyor bu arada, bilgi olsun.

Buralarda poşu moda. Birçok kişide göreceğimi tahmin etmezdim.

 

Montevideo Alper Metin Uruguay'da insanlar
Uruguay’da Orta Doğu’dan poşu!

 

Uruguay’da Kaldığım Ev

Günün çoğu yolda geçmiş oldu. Burada evinde kalacağım CS üyesinin verdiği adrese doğru yürüdüm, Tres Cruces terminaline yakın. Adresi bulup zile bastım, Pedro henüz işten eve dönmemiş. Aradım, yarım saat sonra geleceğini söyledi. Bina pek şık, 50 daireli, büyük, tarihi ama yenilenmiş bir konut; İstanbul’da Maslak, Nişantaşı gibi semtlerde olanlara benzer.

 

Binanın takım elbiseli kapıcısı benle ilgilendi. Apartmanın giriş koridorunda bir sandalye verdi. Brezilya’da kalorifersiz binalarda epey üşüdüm. Burası daha güneyde ve daha soğuk, bina da pek şık, kesin kalorifer vardır diye düşündüm. Giriş soğuktu diye biraz şüphelensem de olmama ihtimalini düşünmek istemedim.

 

Sevimli Julio Amca İngilizce bilmiyor ama 10-15 İngilizce sözcüklü dağarcığı, beden dili, İngilizce ile İspanyolca arasındaki okunuşları benzeyen sözcükler sayesinde epeyce sohbet ettik sayılır. Hatta Julio Amca bana bir vals söyledi, izleyin:

 

Pedro’yu görünce çekimi durdurdum, keşke devam etseydim. Pedro ile giriş katındaki dairesine girdiğimizde acı gerçekle yüzleştim. Burada da ısıtma sistemi yok. Sağolsun Pedro yatak odasından katalitik sobasını getirip teklide yaktı, ama salonu ısıtmak mümkün değil.
Ben salondaki yatakta uyuyacağım. Brezilya’da olduğu gibi burada da eve ayakkabı ile giriliyor, iyi ki de öyleymiş.. Pedro’yu küçük hediyelerim Türk kahvesi, kekik ve Cem Karaca albümü ile görüyorsunuz. Kız arkadaşı Patricia’ya süslemeli nazar boncuklu anahtarlık verdim.

 

uruguay montevideo
Pedro ve Türkiye’den hediyeleri, Montevideo.

 

Pedro rahat ve sıcakkanlı birisi, evde epey sohbet ettik, Türk kahvesi pişirdim. Aşağıdaki görüntüde kimse yok, mutfak-salon zamanlamasını tutmadı. Ben Türkiye koşullarına göre yaptığım hesaba göre çabucak kahveyi pişirip Pedro ile görüntüye girecektik, fakat Uruguay’ın buz gibi suyunun kaynaması uzun sürdü. En azından konuşmalarımızı duyup biraz Cem Karaca dinlersiniz:

 

Uruguay’da Eğlence

Pedro’nun bu akşam kız arkadaşıyla sinema planı var. Ben daha önce Uruguay planımı yaparken haberleştiğim çok sayıda buralıdan Diego ile buluştum. Tiyatronun karşısındaki bohem Cafe Bacacay’da yemek yedikten sonra çoğu CS üyesi olanlarla buluşmak için bara gittik, bidolu insanla tanıştım; Uruguaylılar ve benim gibi gezmeye gelenler. Uruguay gece hayatı nasılmış görmek gerek elbette. Gördüğünüz gibi kafede-barda öyle tişörtle gömlekle durmak mümkün değil. Sağ arkadaki çocuğa bakmayın siz, İskandinavyalı o.

 

Montevideo bar uruguay gece hayatı
Montevideo’da arkadaşlarla. Uruguay gece hayatı.

Gece önde 2 diğer arkadaş, arkada Diego, Fronzi ve Lia ile bir taksiye sıkışıp evlere dağıldık. Diego ile Lia Uruguaylı. Fransız Fronzi buraya staj yapmaya gelmiş, Lia ve diğer 4 kızla aynı evde yaşıyorlar.

 

montevideo uruguay eğlence
Takside gece arkadaşlarla. Montevideo, Uruguay.

 

Uruguay’da Fiyatlar ve Alışveriş

Ertesi sabah Pedro işe gitti, ben evde hafif bir kahvaltı yaptıktan sonra Tres Cruces’deki Ta-Ta adlı süpermarkete gittim. Uruguay pek ucuz bir ülke değil, ancak bazı şeyler Türkiye’den çok daha ucuz.

 

uruguay fiyatlar
Uruguay’da fiyatlar

 

Aşağıda sağ üstteki koyu renk üç şişede görülen Kaçakçı (Smugglers Whisky) marka viskinin 1 litresi 28 TL.

 

uruguay pahalı
Uruguay pahalı mı?

 

Uruguay fiyatlar
Uruguay’da fiyatlar nasıl? Montevideo.

Uruguay’ın milli içeceği olan mate çayı kupaları. Uruguay’da alışveriş ve fiyatlar.

 

Uruguay ne alınır
Uruguay’dan ne alınır?

 

Cabo Polonio’daki bakkalı saymazsak Uruguay’daki ilk alışverişim aşağıda.

Her ülkeye gitmeden önce oranın parasının TL karşılığını hesaplar ve ona göre davranırım. 1 Uruguay Pesosu (UYUUruguay para birimi) tam olarak 0.093 TL olsa da ben kolaylık için 10 UYU = 1 TL kabul ediyorum. Bu yuvarlama benim lehime. Uruguay pahalı mı ucuz mu diye merak edenlere fikir vermesi için fiyatları da yazayım. Uruguay’da yaşam koşulları hakkında bilgi verir.

 

uruguay pahalı mı
Uruguay’da fiyatlar. Montevideo Tres Cruces’deki Ta-Ta süpermarket alışverişim.

Yukarıdaki alışverişimin masrafı şöyle: Uruguay’da fiyatlar.

Sucuk 100gr (salame campada ottonello): 25 UYU = 2.5 TL

Yumurtalı salam 125gr (matambre de pollo la fami): 40 UYU = 4 TL

1 Limon 230 gr (limon): 3 UYU = 30 Kuruş

1 soğan 200 gr (cebolla): 4 UYU = 40 Kuruş

Domates 500gr (tomate): 30 UYU = 3 TL

Biber 100gr (aji catalan): 7 UYU = 70 Kuruş

Süt 1 litre (leche): 23 UYU = 2.3 TL

Dört başlı diş fırçası (cepillo dental trial 4 en): 20 UYU = 2 TL

Viski 1 litre (Blenders Petaca): 230 UYU = 23 TL

Francala ekmek (pan frances): 26 UYU = 2.5 TL

Toplam: 385 UYU = 38 TL

 

 

Teatro Circular 1954 yılında inşa edildi, Rondeau Caddesi’nde 1388 numaralı bina.

 

Teatro Circular Montevideo'da gezilecek yerler
Teatro Circular, 1954. Rondeau 1388, Montevideo’da gezilecek yerler.

Aşağıdaki Plaza Libertad olarak da bilinen Plaza de Cagancha, Centro mahallesinde, 18 de Julio Avenue Bulvarı’nda.

 

Montevideo Uruguay
Plaza Cagancha, Montevideo, Uruguay gezisi.

Uruguay’ın bağımsızlığının ilanından 4 yıl sonra, 1829’da Ciudad Vieja (Eski Kent) adlı kent merkezinin surları yıkıldı ve kent Ciudad Nueva (Yeni Kent) oluşacak şekilde genişletilmeye karar verildi. 1839’da General Rivera’nın Arjantinli işgal güçlerinden kenti savunduğu Cagancha Savaşı’nın ardından 1840’ta 160 bloğun inşa planı ile beraber bu meydana Plaza de Cagancha adı verildi. 1867 yılında, tepesinde aşağıdaki bronz heykelin olduğu, yukarıda görülen Columna de La Paz (Barış Sütunu) anıtı dikildi.

 

Plaza Cagancha Montevideo Uruguay
Plaza Cagancha Meydanı, Montevideo, Uruguay’da gezilecek yerler.

Kareme giren sol alttaki kuşu fark ettiniz mi? Yoksa o bir uçak mı?

 

Montevideo’da, ilk olarak Paris’te doğan Art Deco tarzı binalar var. Fransız Art Deco mimariye İspanyol, Portekiz, İtalyan ve İngiliz etkileri de katılmış. Aşağıda Gaucho (kovboy) müzesi görülüyor.

 

Montevideo Uruguay seyahat
Montevideo’da Art Deco mimari. Gaucho Museo, Uruguay hakkında bilgi.

 

Uruguay’da Kiralar ve Ev Fiyatları

Uruguay’da yaşam nasıl sorusuna biraz daha yanıt vermesi için kiralar hakkında da yazayım. Kent merkezinde tek odalı bir evin kirası yaklaşık 1.000-1.300TL, üç odalı bir dairenin kirası 2.000TL ve üzerinde. Başkent dışında bu fiyatlar düşer elbette. Bir dairenin aylık elektrik masrafı 100 Liraya yakın, su faturası 50-60 Lira tutar. Motorsikletler 700-4000 USD civarında. Bir çift kaliteli spor veya klasik ayakkabı 200-250TL. Ev fiyatları ucuz değil, pahalı.

 

latin amerika seyahat
Uruguay’da ev

 

Uruguay hakkında bilgi
Palacio Salvo, Montevideo, Uruguay bilgileri.

 

Montevideo nerede
Montevideo’da Art Deco mimari.

 

Aşağıda Montevideo Limanı’ndan kentin bir kısmını görüyorsunuz. Puerto de Montevideo.

 

uruguay'a nasıl gidilir
Puerto de Montevideo, Montevideo Limanı, Uruguay.

 

Lia ve ben limanda yürüyoruz.

 

latin amerika seyahat
Puerto de Montevideo’da Lia ve ben.

 

Limanın karşısındaki denizci heykelinin eline birisi çiçek iliştirmiş.

 

Montevideo Uruguay statue
Montevideo’da denizci heykeli. Uruguay seyahati.

 

Montevideo Ciudad Vieja’da bir manav.

 

Ciudad Vieja Montevideo
Eski Kent bölgesinde manav, Montevideo. Uruguay meyveleri.

 

Montevideo Uruguay gezi
Ciudad Vieja Mahallesi, Montevideo. Uruguay gezisi.

 

Ciudad Vieja Montevideo Uruguay
Duvar resmi, Ciudad Vieja, Montevideo. Uruguay kültürü.

 

Montevideo yazımın devamı için tıklayın: Çocuklar, arkadaşlar, anıtlar ve Temmuz soğuğu.

62 YORUMLAR

 1. lia yı götürmüşe benziyorsun .. 1 lt viski almışşın ve diğer aldıklarınla 38 tl ödemişşin hala pahalı şehir diyorsun .. ya siz nasıl nankör insanlarsınız .. kardeşim Türkiye ile kıyasla bu ülkeyi arjantinle değil sen bu yazıyı Türkiyede paylaşıyorsun .. kızı götürmüşşün o yeter sana kolay gelsin

 2. Bu ne kadar sığ bir yorum (30 Ekim 2014, 21:40).

  Neresinden tutsak elimizde kalacak. Alper dünyayı dolaşıyor, ufkunu genişletiyor. Bu site vesilesiyle bizler de faydalanıyor ve heveslenip harekete gecmek için bilgileniyoruz. Fakat sen ve senin gibi insanlar yüzünden soğuyoruz insanlıktan. Alper couchsurfing ile bizlere canlı ornekler sunarken sen sığ bir tabirle yok onu götürmüşsün, yok ülkeyi neden Türkiye ile karşılaştırmadın vs. diyorsun. Neyse daha fazla yazmaya gerek yok. Senin bir yorum ile edebileşeceğin de yok nasıl olsa.

 3. hayattaki tek gayesi bir kadının bacaklarının arası olan insanlar gezmeyi, başka ülkeler görmeyi, başka ülkelerin insanlarıyla tanışmayı da anlayamazlar…bunları genelde ege ve akdeniz kıyılarında “ahaaa turist garı bağa gülümsedi kesin verecek” derken çokca görebilirsiniz…

 4. Metin bey merak ediyorum acaba siz gemide falan mı çalışıyorsunuz? Böyle bir cümleyi ya dağdaki çoban ya da yıllardır kadın görmemiş bir insan kurabilir! Çoban olmadığınız belli internet kullanabiliyorsunuz geriye kalan tek seçenek ..neyse

 5. Harika geziler ve çok başarılı gezi yazılarıyla bayılarak takip ettiğim bu sitede bu kadar basit karakterli ve haset insanların işi olamaz.Kıskançlık bazen 3 satırda belli eder kendini. Gereksiz yorumları lütfen dikkate almayın! Başarılı gezi yazılarınızın devamını dilerim.

 6. Yorumcu Metin, Alper’in müthiş yaşadıklarını okudukça, kıskançlığından dayanamayıp, kendi seviyesince, aklı sıra yorum yapmış 😉

 7. Çelebi alper okumaya devam 🙂
  Bırakın siz kim ne yazmış falanla uğraşmayın,siteniz gayet güzel ve anlatımınız içten benim ne zaman canım eğlenceli ve eğitici birşeyler okumak birazda gülmek isterse soluğu burada alıyorum.
  Kolay gelsin gezgin…

 8. hic dikkate almana gerek yok. Bazi insanlarin anlamasi zordur. Bende coughsurfingle gezdim ve erkek evinde de kaldim. Ne birini goturmeye calistim ne de burdaki insanlar boyle bir sey denedi. Ve evet ben burdayim ve diyebilirim ki uruguay guney amerikada en pahali ulke. Metin adli sahis ne cok biliyorda konusuyor dimi. Bosver Alper… biz senin yazilarini hep takipteyiz. Yorumu da silmeyin bence de bazi insanlar ne kafada gorelim.

 9. Gülüp geçin, dikkat çekmeye çalıştığı belli uzatmaya gerek yok bence. Ve @Alper hocam böyle gereksiz yorumları yayımlamanıza hiç gerek yok.

  Yazılarınızı her daim takip ediyorum. Saygılarımla.

 10. Adana’dan arasıra istanbula gelen arkadaşlar var burada adana kebapçılarına gidiyorlar. sen de Uruguay’a gidip kekikli türk kahvesi içerek çıtayı yükseltmiş görünüyorsun:)

 11. Bu Metin “bey” gibiler doğru dürüst bir şeyler yapmaya çalışan bir avuç insanı çekemezler, normaldir. Hayatta hiçbir başarıları yoktur bunların, insanlık adına bir gram emekleri yoktur. Yapabilene de b.k atarlar doğal olarak. Her devirde bulunan asalaklardan biri işte. Öylece, kimse tarafından hatırlanmadan yok olup gideceklerden yeryüzünden. Cahil, seviyesiz, terbiyesiz, faydasız olarak. En kötüsü de bir fikirleri olduğunu zannetmeleri, işte o gerçekten kötü. Bir de doğru dürüst insanları insandan tiksindiriyorlar ya, ona yanıyorum ben.

 12. Alper bey adaş olmaktan mutluluk duyduğum insanlardansınız. İsmimi zaten severdim sizle daha da çok sevdim:) Yukarıda bir yorum yapılmış galiba; ama ben yorum göremedim (!)
  Yazılarınıza yorum yazamasam da böyle bir sitenin oluşu bana mutluluk veriyor. Yeri geldi mi sitenizden bahsediyorum. Ayrıca Kocaeli’de olmanız beni daha da mutlu etti. Belki bir gün karşılaşırız. Lütfen güzel yazılarınıza ve tutkularınızın peşinden gitmeye devam edin. Sevgiler…

 13. Alper bey bana yardımcı olurmusunuz. Ben yurt dışına yerleşmek istiyorum. Konuşmamış gerekiyor yalnız. Yada yazismamiz. Bana yardımcı olabilir misiniz.

 14. haydaa 6 dk sonra cevap vermişsiniz şaşırdım valla. teşekkürler.
  ben başka bir ülkeye başka bir şehre taşınmak istiyorum bir öneriniz varmı ?

  • Uruguay Güney Amerika’nın diğer ülkelerinden öne çıkan bir çok olumlu özelliği nedeniyle Türkiye’den epey ilgi görüyor. Çeşitli sayfamdaki Hangi Ülkeye Gitmeli yazımın altına sorarsanız daha fazla ülke önerisi yazanlar olabilir.

 15. Sayın alper bey yazilariniz çok bilgilendirici gidip girmek ve yaşamak tabiki ayrı bir deneyim,bende uruguay ve macaristan üzerinde araştırma yapıyorum eşimle birlikte yerleşme planlarımız var sizi yazılarımızda da biraz daha bilgi edinmiş olduk . Biz canakkale de peynircilik yapan butik bir işletme sahibiyiz bu işimizi bu iki ülkede kurmayı ve devam ettirmey düşünüyoruz peynir tatlimizida üreteceğiz.daha ayrıntılı görüşmek isterim sizin içinde uygunsa iyi günler iyi çalışmalar.

  • Merhaba Toygun Bey. Uruguay ve Macaristan bambaşka coğrafyalar fakat ortak özellikleri var; ikisi de benim en sevdiğim ülkeler arasında, insanı sıcak, özgür, rahat, güzel ülkeler. Ben de size yakın Şarköylüyüm, Çanakkale’yi severim. Peynir helvası eşsiz bir lezzet. Görüşmek derken yüz yüze mi demek istediniz? Ben İstanbul’dayım. Sorularınız varsa ister böyle yorum olarak sorun, ister blogumdaki iletişim sayfasından yazın (e-posta olarak alıyorum). İlginize teşekkürler.

 16. Merhaba Alper bey size sorum olacak bende arastiriyorum uzun uzun ben zaten guney amerikada surinam ulkesinde yasiyorum ve uruguayda ev almak istiyorum soracagim sey ise su ev iyatlari dolar gordum inceledim fakat arabada bakiordum almak icin hani ev olurda ulasim olmaz sa olmaz bizim icin seyahat malum uruguayda araba fiyatlarinda birsey dikkatimi cekti ve size sormak istedim U$S isareti uruguay parasinami ait yoksa bizim bildigimiz dolar isaretimi hani dolar usd olarak gecer bunlarda U$S olarak gorunce orada kafa karisikligi yasadim ve bende kisa sure sonra orada bir hesap acip ilk adimi atmis olacagim ve hatta ileri gidecegiz ve ev araba ve dukkan acacagiz esim ile nasip olursa bakalim kismet sizden bu para sembolu ile alakali bana yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler simdiden

  • Merhaba. O işaret Uruguay para birimi pesoyu temsil ediyor. Latin Amerika’da bir çok ülkede yerel para birimi dolar işaretiyle gösteriliyor ve yabancılar anlamıyor haklı olarak. İyi şanslar.

 17. Kolay gelsin alper bey
  Bean ay sonunda macaristan ve uruguay i ziyaret etmeyi planlıyorum . Bizim de sarkoy gan os ta akrabalarımı var.ezine peyniri ve peynir tatlısı üzerine butik bir imalat hane açmak için yola çıkıyoruz. Siz bir insan ve türk vatandaşı olarak aliskanliklarimiz ve yapımız dan dolayı bizim için en uygun yakın olan ülke nereyi tercih ederdiniz macaristanmi uruguaylı

  • Merhaba. Uruguay Güney Avrupa kökenli insanların yaşadığı, Türkler için pek yabancılık hissedilecek bir ülke değil. Ancak Macaristan hem mesafe hem de kültür olarak bize daha yakın tabii.

 18. Yıl sonunda yatırım yapmak için m acaristanda girişimlere başlayacağız nasip olursa .izlenimlerimizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için tesekkur ederim

 19. Bugün alışveriş yaptım istanbulda.
  10 yumurta
  12 rulo kağıt havlu
  maydonoz
  hazır çorba
  efes bir 4 şişe
  makarna 2 paket
  sarelle 350 gr çikolata
  566 gr kıyma
  800 gr kaşar
  3 kg mandalina
  = 136.83 TL

  Bu arada taze soğanın kilosu 13 tl olmuş.

  Urugay bekle beni. 🙂

  Saygılar
  ömer

 20. BU YAZIYI SADECE METİN BEYİ AŞAĞILAYANLAR İÇİN YAZIYORUM
  siz hangi hakla metini aşağılarsınız? hangi seviyede olursanız olun hangi mev,kide olursanız olun sizin bir insanı aşağılamaya,yaptıgı yorumu hor görmeye hakkınız OLAMAZ.bazılarınız tutup ‘çoba,köylü,denizci’ gibi terimler kullanmış.ve bunu hakaret niteliğinde kullanmış.eğer çobanı hakir görücekseniz her gece çocugunuza içirdiğiniz sütü kenara atın.bir denizciyi hair görücekseniz o seyehat ettiğiniz cruise gemilerinden inin.avrupanın farklı noktalarına seyehat eden biri olarak bu yaptıgınız davranısı herhangi bir ülkede çok gördümü söyleyemem.sizin gibi düşünmeyen,sizden farklı düşünceleri olan insanları böyle yargılamak,kendince hakaretler yazmak,türetmek,kullanmak sizi ondan daha yukarıda bir insan yapmaz.
  çelebi alper kardeşim bol seyehatli bir yaşam diliyorum

 21. Şevket Yüksel çok bilmiş bir şekilde konuşmuşsun ama çobanı ya da denizciyi hakir gören ifadeleri sadece bir kişi yazmış. Diğerleri Metin denen insanımsının yaptığı saçmalıkları anlatmış. Bilmemkimi götürmüşsün, nankörsünüz, neyse kızı götürmüşsün gibi yorum yazan birine milletin ne demesini bekliyordun. Demek ki sende aynı zihniyettesin. Götürmüşsün ne ya. Pavyon ağzının burda işi ne. Şimdi de pavyon ağzının savunuculuğunu yap.

 22. Bu tip kişisel bilgi veren sitelerin değerini bilmek gerekiyor. Çünkü emek verilip bizler için değerli bilgiler paylaşılıyor. Gerçekten ellerinize sağlık değerli çabalarınız ve emekleriniz için.

 23. Alper abi. 24 yaşındayım 20 yaşından beri araştırma yapıyorum. Gidilebilecek en mantıklı ülke hep Uruguay’dı benim için. Zamanı gelmeye başladı 1-2 yıl içerisinde gitmek istiyorum. Ancak orada ne iş yapılır? örneğin; dükkan ve ev satın almak ne kadara mal olur bilgin varsa aydınlatabilir misin? Türkiye de ki birikimimiz ile annem babam ve eşim olmak üzere 1 milyon türk lirası orada hayat kurmamıza yeter mi? Türkiye’den bir gelirim olmayacak çünkü elde avuçta ne varsa toplayıp gideceğiz. Gidip gezm iş biri olarak kardeşini bilgilendirirsen çok mutlu olurum.

  • Ben Uruguay’a gezmeye gittim, iş konusunu bilmiyorum. Vatandaşlık ve genel fiyat ve eğitim durumunu yazdım. 1 milyon lira elbette ev alıp yerleşmek için yeter, ama gelir olmazsa bir gün biter.

 24. Ev kiralarının yanına bir de dükkan kiralarını koysan. Uyarına gelirse fast food fiyatları, hiç kebap, fish and chips or pizza shop var mı gibi sorulara da cevap verebilirsen, tadından yenmez hani.

 25. Sayın Şevket Yüksel;
  Bu yazıyı size 2020 den yazıyorum…Yazmış olduğunuz takvime göre 4 ay sonra yani 15 Temmuz da bir darbe girişimi olacak ve ülkede artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak…Toplum tamamen ayrışacak ve bölünecek…Herkes karşısındakini anlama gereği duymadan yargılayacak, yerden yere vuracak, yani eleştirinize konu olan bu durum neredeyse sıradanlaşacak…Kim bilir belki arkadaşlar o günlere dair ısınma hareketleri yapıyordur.!.
  Neyse Alper beye de bir selam çakalım.!Valla üstadım yandaki ülkeleri gördüğümde önce pek anlam veremedim.Herkesin gezdiği ülkeyi yazdığı karma bir sunum sandım,gezdiğiniz ülkeler olduğunu görünce ağzım açık kaldı ne yalan söyleyeyim!! Sizi yürekten kutlarım… ”çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi” sorusunun karşısında yükselen bir abide gibisiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz