Malta gezi rehberi olarak hazırladığım bu yazıda Akdeniz ülkesi Malta hakkında bilgi, nerede olduğu, haritası, konumu, nüfusu, dili, adaları, şehirleri, gezilecek yerler, yapılacak etkinlikler, öneriler, deniz tatili yerleri, hava durumu, gezi notları ve tatil yorumları var. Adalar ülkesi, zengin tarihi, mimarisi, dalış olanakları, dil okulları, denizi, kumsalları ile Avrupa’da pahalı olmayan yaz tatili yapmak isteyenleri kendine çekiyor.

 

Malta gezi rehber
Malta gezi rehberi

 

Malta Nerede? Haritası ve Konumu

Akdeniz’in ortasında, Sicilya’nın 93 kilometre güneyinde, Libya’nın 288km kuzeyinde, Tunus’un 284km doğusunda yer alıyor. Adalar devletinin sadece Malta (237 km²), Gozo (68 km²), Comino (2 km²) adlı üç ana adasında insan yaşamı var. Diğer 18 minik adada yerleşim yok.

 

Malta harita
Malta haritası

 

Malta’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Malta’ya THY ve Air Malta hava yollarının direkt uçuşları var ve gidiş iki buçuk saat, dönüş iki saat yirmi dakika sürüyor. Ulusal hava yolu Air Malta, Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu kentlerine düzenli seferler yapıyor. Ryaniar, Easyjet, Wizzair, Jet2, Thomas Cook hava yollarının da İngiltere, İspanya, Almanya, Fransa, İtalya, Letonya, Litvanya, İsveç, Yunanistan, Macaristan, Romanya, Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan şehirlerinden ülkeye uçuşları var.

 

Malta gezi
Malta

 

Havalimanı Ulaşımı

Uluslararası havalimanı Luqa (MLA), Luqa ile Gudja arasında yer alıyor. Havaalanından başkent Valletta’ya 71, 72, 73 numaralı otobüsler 1 saatte 1.5 avroya götürüyor. X2 otobüsü St. Julian ve Paceville’ye götürüyor. X1 otobüsü ise bunların yanı sıra Cirkewwa iskelesine ve Pembroke Park’a da gidiyor. En hızlı otobüs X4, Valletta şehir merkezine yirmi dakikada ulaştırıyor. X3 Ajruport-Bugibba otobüsü havalimanı Hal Luqa’dan son durak Bugibba’ya 1,5 saatte gidiyor. X1B Cirkewwa-Ajruport hattı otobüsü de 1,5 saat.

 

Malta havalimanı ulaşım otobüs
Malta havalimanı otobüsü

 

Havalimanı terminalinin önündeki beyaz havaalanı taksileri çok pahalı, aman diyim. Geliş salonundaki bir gişeden 24 saat ön ödemeli taksi bileti alabilirsiniz, daha uygun. Siyah taksiler daha ucuz olur, araca göre 15-23 avro arası.

 

Sicilya’dan Gemi

Sicilya adasındaki Pozzallo limanından Virtu Ferries feribotları 90 dakikada geliyor. Araçla da binilebiliyor. Ancak yazın yüksek sezonda gemi biletleri uçaktan daha pahalı olabiliyor. 

 

Malta gemi
Malta gemisi

 

Malta Hakkında Bilgi

Malta Cumhuriyeti (Repubblika ta’ Malta) Güney Avrupa’da, Akdeniz’de yer alan bir adalar ülkesi. 316 kilometre kare yüz ölçümü ve 475.000 kişi nüfusu ile dünyanın en küçük ve en yüksek nüfus yoğunluklu ülkelerinden. Avrupa Birliği’nin en küçük başkenti Valletta, sadece 0,8 kilometre kare yüz ölçümüne sahip. En büyük şehri Birkirkara, ekonomik merkezi ise Sliema.

 

Malta hakkında bilgiler
Malta hakkında bilgi

 

Ülkenin arazisi oldukça alçak; en yüksek nokta aşağıdaki Ta’ Dmejrek deniz seviyesinden sadece 253 metre yüksekte. Kayalık, düz ve parçalı ovalık karalara, çok sayıda körfez ve uçurumlu kıyılara sahip.

 

Malta nerede
Ta’ Dmejrek

 

M.Ö. 5900 yılından bu yana insanların yaşadığı bir ülke. Akdeniz’in ortasındaki konumu tarih boyunca bir deniz üssü olarak stratejik önem taşıdı ve Fenikeliler, Kartacalılar, Romalılar, Yunanlar, Bizanslar, Araplar, Normandiyalılar, Sicilyalılar, İspanyollar, St. John Şövalyeleri, Fransızlar, İngilizler tarafından işgal edilip yönetildi. Bütün bu güçler, ülkenin antik kültürü üzerinde etkiler bıraktılar. Özellikle şövalyeler ve şövalyelik ülke tarihi ve kültüründe önemli bir yere sahip.

 

Malta Ada
Malta Adası

 

Ülke 1815 yılında İngiliz sömürgesi haline geldi ve İngiltere Akdeniz Donanması gemileri için önemli bir liman ve merkez olarak hizmet verdi. II. Dünya Savaşı sırasında Müttefikler için önemli bir rol oynadı. İngiltere Parlamentosu 1964 yılında Malta’nın bağımsızlığını kabul etti Kraliçe II. Elizabeth’i ülkenin kraliçesi ve devlet başkanı olarak atadı. Ülke 1974 yılında cumhuriyet haline geldi. Avrupa Birliği üyesi ve avro kullanıyor.

 

Malta tatil
Malta tatil yorumları

 

Malta Gezi Rehberi

Sıcak hava durumu, eğlence ve dinlenme alanları, mimari ve tarihi anıtlarıyla Malta gezi ve tur için popüler bir turizm merkezi. Üç adet UNESCO Dünya Mirası Alanına sahip; Hal-Saflieni Katakompu, Valletta ve dünyanın ayakta kalan en eski yapılarından Megalit Tapınaklar. İşte size ülke hakkında bilgiler içeren bir gezi rehberi blog yazısı.

 

Malta gezi yazısı
Malta gezi notları

 

Malta Hava Durumu ve İklimi

Malta hava durumu Akdeniz iklimi ile ile şekilleniyor; ılık kışlar, denizden içeri doğu iyice sıcaklaşan sıcak yaz mevsimleri yaşanıyor. Yağmur sonbahar ve kış mevsimlerinde yağıyor, yazlar sıcak ve kurak geçiyor. Malta gezi planı yapanlara en sıcak yaz aylarında seyahat etmekten kaçınmalarını tavsiye ediyorum.

 

Malta hava koşulları
Malta hava durumu

 

Tüm yılın ortalama sıcaklıkları gündüz 23 °C, gece 15.5 °C. En soğuk ay ocakta sıcaklıklar gündüz 12-18 derece, gece 8-12 derece oluyor. En sıcak ay ağustosta gündüz sıcaklıklar 28-34, gece 20-24 derece yaşanıyor. Valletta Avrupa’da en sıcak kış yaşanan başkent. Mart ve aralık aylarında ortalama sıcaklıklar gündüz 17, gece 11 derece. Sıcaklıklarda ani değişimler pek yaşanmıyor.

 

Yıllık ortalama deniz suyu sıcaklığı 20 °C olup, şubatta su 15–16 °C, ağustosta 26 °C. Hazirandan kasım sonuna kadarki 6 aylık süreçte ortalama deniz suyu sıcaklığı 21 °C.

 

Malta gezi yazısı
Malta gezi blog yazısı

 

Malta Adaları

Malta Adası – Ülkenin en büyük, en çok gidilen, en kalabalık ana adası.

Gozo – Manzaralı tepelikleri ve zengin tarihi ile bilinen ada.

Comino – Çoğu doğa koruma alanı olan küçük ada.

 

 

İnsan yaşamayan adalar:

 

 • Barbaġanni Kayalığı (Gozo)
 • Cominotto (Kemmunett)
 • Dellimara Adası (Marsaxlokk)
 • Filfla (Żurrieq)/(Siggiewi)
 • Fessej Kayası
 • Fungus Kayası (Il-Gebla tal-General) (Gozo)
 • Għallis Rock (Naxxar)
 • Halfa Rock (Gozo)
 • Large Blue Lagoon Rocks (Comino)
 • St. Paul Adaları/Selmunett Adası (Mellieħa)
 • Manoel Adası, köprüyle Gzira’ya bağlı
 • Mistra Kayalıkları (San Pawl il-Baħar)
 • Tac-Cawl Kayası (Gozo)
 • Qawra Point/Ta’ Fraben Adası (San Pawl il-Baħar)
 • Small Blue Lagoon Rocks (Comino)
 • Sala Rock (Żabbar)
 • Xrobb l-Għaġin Rock (Marsaxlokk)
 • Ta’ taħt il-Mazz Rock

 

Malta gezi blog
Malta gezi yazısı

 

Malta Şehirleri

Malta şehirleri küçük olmasına rağmen tarihi ve turistik açıdan son derece zengin gezilecek yerler ile dolu.

 

 • Valletta – 1565 Osmanlı Kuşatması sırasında adayı savunan  Fransız soylu Jean Parisot de la Valette’nin adı verilen başkent.
 • Cottonera – (Üç Şehirler) – Tarihi kentler Birgu (Vittoriosa), Isla (Senglea) ve Bormla (Cospicua). Büyük Osmanlı Kuşatmasına karşı savaşılıp kazanılan yer.
 • Marsaxlokk – Adanın güneyindeki balıkçı köyü.
 • Mdina – Malta Adası’nın ortasında, manzaralı eski başkent.
 • Mgarr – Kuzeybatıdaki kırsal köy.
 • Rabat – Çok sayıda tarihi eser var.
 • St. Julian’s – Tur botları kalkıyor.
 • Sliema – Başkentin hemen kuzeyinde, alışveriş yerleri ve sahil yürüyüş yolu ile meşhur şehir.
 • Victoria – Gozo’nun başkenti.

 

Gozo Victoria
Victoria Gozo

 

Malta Dili Maltaca

Malta dili Kuzey Afrika (Mağrip) Arapçasına benzeyen Semitik bir Sami dili olup, çok sayıda İtalyanca, bir miktar da İngilizce sözcük içeriyor. Resmi diller Maltaca ve İngilizce olduğu için tüm resmi belgeler ve radyo yayınları bu iki dilde.


Arapça ve İbranice gibi bir Sami dili olan Maltacanın orijinal tabanı, özellikle temel düşünce ve işlev sözcüklerinin çoğu Sicilya Arapçası, ama bugün kelime dağarcığının yarısı standart İtalyanca ve Sicilyaca. İngilizce sözcükler %10 civarında.

 

Maltaca
Malta dili

 

Maltaca  Latin alfabesi kullanılarak yazılıyor. Arapça dil bilgisi üzerine Roman ve Anglo-Sakson gramer ve sözcüklerin, özellikle İtalyancanın eklenmesi ile oluşturulmuş bir dil. Günlük hayatta kullanılan sözcük ve yüklemler tamamen Maltaca ya da Arapça kökenli iken, modern sözcüklerin büyük bir kısmı Avrupa dillerinden geliyor.

 

 

Malta’da Gezilecek Yerler

Malta gezilecek yerler açısından zengin bir ülke.

 

Mdina

Adanın ortasında, yüksekte kurulu tarihi başkent, güzel Rabat kasabası ile çevrili. Gündüzleri gösterişli mimarisi, tarihi ve lezzetli kahvesiyle gezgin ve turistleri kendine çeken Mdina akşamları çok sakin ve romantik haliyle gezilecek yerler arasında.

 

Malta'da gezilecek yerler
Malta’da gezilecek yerler – Mdina.

 

Valletta

Başkent tarihi olmanın yanında canlı ve modern de; müzeler, alışveriş yerleri, kültür merkezleri ile dolu. Hospitaller Şövalyeleri tarafından inşa edilen St John’s Co-Cathedral, şapelleri, Caravaggio resimleri, duvar halıları ve kutsal emanetleriyle bir Malta gezi planı için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

 

Malta gezilecek yerler
Malta: gezilecek yerler – Valletta.

 

UNESCO Dünya Mirası Listesi

Gozo ve Malta’daki yeraltı mağaraları ve megalitik tapınaklar, dünyanın en eskilerinden.

 

Gozo

Kırsal bir atmosfere sahip Gozo Adası, İç Deniz, Kale, kilise ve huzurlu bir ortam sunuyor.

 

Malta seyahat rehberi
Malta seyahat rehberi – Gozo Adası

 

Rabat

Diğer adı Victoria olan Gozo’nun başkenti Rabat, kalesi, ticaret merkezi ve bahçeleri ile meşhur.

 

Malta hakkında bilgi
Malta hakkında bilgiler – Rabat

 

Xlendi Koyu

Populer bir yüzme, şnorkel, dalış ve tatil merkezi.

 

Malta hakkında
Malta hakkında bilgi: Xlendi, Gozo.

 

Ghaxaq

Güneydeki güzel köyde 15 Ağustos ve Haziranın ilk Pazar günü dini festivaller kutlanıyor.

 

Hagar Qim ve Mnajdra

Güneybatıdaki taş devrinden kalma iki tapınak. M.Ö. 3600 yıllarından kalma bu yapılar, Mısır Piramitlerinden daha eski.

 

Mellieha Köyü

Güzel kumsalıyla ünlü tatil köyü.

 

Popeye Village

Temel Reis filminin çekimi için 1980 yılında kurulmuş eğlenceli köy.

 

Temel reis filmi
Temel reis köyü

 

Golden Bay – Malta Deniz Tatili

Deniz tatili için en güzel kumsal, adanın kuzeybatısındaki Golden Bay, yüzme, güneşlenme, şnorkel, mangal, eğlence ve parti isteyenleri kendine çeken, görülecek noktalar arasında geliyor.

 

Malta deniz tatil
Malta deniz tatili

 

Ghajn Tuffieha

Yine güzel ama daha az kalabalık bir kumsal ve deniz tatil yeri.

 

Blue Grotto

Malta Adası’nın güneyindeki lacivert deniz, ilginç kaya oluşumları, yedi mağara ve koylar.

 

Clapham Junction

Kaya zeminde tarihi vagon tekerleği izleri, antik mezarlar, ilkel insanların yaşadığı mağaralar var.

 

Türk Şehitliği

Başkentin güneyinde, Marsa’daki Türk Şehitliği veya tabelasındaki adıyla Türk Askeri Mezarlığı, 1874 yılında Sultan Abdülaziz tarafından Mimar Emanuele Luigi Galizia’ya yaptırıldı, I. Dünya Savaşı’nda adadaki Müslüman birliklerin komutanı olan Eşref Bey tarafından savaştan sonra 1920 yılında onarıldı. 1565 yılında Osmanlı kuşatması sırasında ölen Turgut Reis ve askerleri burada yatıyor. Şehitliğin önündeki otobüs durağının adı Ottoman.

 

Malta Türk Şehitlik
Malta Türk Şehitliği

 

Malta Gezi Notları

Saint Thomas Körfezi

Marsaskala’dan 1 kilometre uzaklıktaki hoş bir koy. Munxar beyaz kayalıkları, 2 kumsal ve 2 mağara.

 

Saint Peter Havuzu

Adanın güneyindeki Delimara bölgesinde yer alan, kayalıkların içinde doğal yüzme havuzu gibi bir koy.

 

Mosta Dome

Avrupa’nın en büyük kubbesi.

 

Rotunda of Mosta
Mosta Dome

Bu yazım da seyahatiniz için yararlı bilgiler içeriyor: Malta’da Yemek, Alışveriş, Fiyatlar

 

Malta’da Yapılacak Şeyler

Küçük bir ülke olmasına rağmen Malta’da yapılacak şeyler ve etkinlikler çok fazla. Yazın ada su sporları ve plaj etkinlikleri için ideal. Gozo kıyılarında ve malta kırsalında yürüyüş rotaları trekking için harika. Tekne gezintisiyle mağaralar, kayalıklar ve gün batımı, ülkede yapılacak şeyler arasında.

 

Yortu ve Festivaller

Yaz mevsiminde Malta gezisi yapıyorsanız kasaba ve köylerde azizlere adanan festival veya yortulardan birine gidebilirsiniz. Yortular çoğunlukla Pazartesiden Pazara bir hafta sürüyor ve en canlı cumartesi günleri oluyor. Hafta boyunca köyler çeşitli süslemeler, ışıklar, resimler ve duvar halıları ile dekore ediliyor. Maltalılar havai fişek hastası bir millet, mutlaka görürsünüz. En ünlü yortular:

 

 • Our Lady of the Lily, Mqabba (Haziranın üçüncü pazarı)
 • Saint Philip, Zebbug (Haziranın ikinci pazarı)
 • Mount Carmel, Zurrieq (Temmuzun son pazarı)
 • Saint Mary of Imqabba, Qrendi (15 Ağustos)
 • Saint Catherine, Zurrieq (Eylülün ilk pazarı)
 • Nativity of Our Lady, Mellieha ve Naxxar (8 Eylül)

 

Malta festivaller
Malta gezi rehberi – festival

 

Havai Fişek Yarışması

Nisan ayı boyunca Valletta ve Floriana bölgesinde havai fişek üreticileri en iyi yer ve hava fişeklerini sergileyerek ortamı alevlendiriyorlar. Ücretsiz tabii.

 

Malta yapılacak şeyler
Malta’da yapılacak şeyler

 

Şarap Festivalleri

Yaz mevsiminde ikisi Valletta, biri Qormi’de üç şarap festivali etkinliği yapılıyor ve Malta şarapları ucuza tadılabiliyor. Qormi’de Eylül ve Delicata’da Auğustosta yapılan şarap festivallerinde 12 avroya bir bardak satın alıp istediğiniz kadar içebiliyorsunuz. Marsovine’de Temmuzda düzenlenen festivalde ise bir bardak ve 14 jetonu 10 avroya satıyorlar. Ta’ Qali’deyse (Temmuz-Ağustos) bira festivali kutlanıyor.

 

Tenis

Ülkede tenis popüler bir spor etkinliği. Adalarda hava sıcak olduğu için yıl boyu tenis oynayabilirsiniz. Hem usta oyunculara hem de amatörlere açık çok sayıda tenis kortu ve kulübü var. Tenis Federasyonu’ndan veya sitesinden bilgi alabilirsiniz.

 

Valletta Karnavalı

Şubat ve Martta Valletta ile Floriana’da gerçekleştirilen eğlenceli festivalde dans ve kostüm yarışmaları, hareketli platformlar üzerinde gösteriler, müzik grupları, grotesk maskeliler oluyor. Gozo Adası’ndaki Nadur Festivali gençler arasında popüler.

 

Malta karnaval
Malta karnavalları

 

Ücretsiz Tur

Ücretsiz Valletta yürüyüş turu için Colour My Travel ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Malta Korsanları Turu

Ünlü korsanlar hakkında gezi.

 

Ghanafest – Malta Akdeniz Folk Müzik Festivali

Haziranda 3 gün süren Akdeniz Folk Müzik Festivali, ghana adlı geleneksel Malta folk şarkıları, şarkı sözü yazarları, folk müzik grupları, komşu Akdeniz ülkelerinden konuk folk müzisyenleri, geleneksel müzik aleti atölyeleri, çocuklar için etkinlikler, geleneksel Malta yemekleri ile Floriana’daki Argotti Botanik Bahçelerinde harika bir etkinlik sunuyor.

 

Malta Caz Festivali

Temmuz ortasında başlayıp altı gün süren caz festivali adaya uluslararası caz dünyasının yıldızlarını çekiyor ve yetenekli yerel sanatçılarla bir araya getiriyor. Büyük Liman’daki tarihi Ta’ Liesse rıhtımında kurulan harika sahne, unutulmaz bir deneyim sunuyor.

 

Sanat Festivali

Yerel ve yabancı sanatçıların en kaliteli tiyatro, müzik, dans performansları ve çeşitli sanat gösterileri Temmuzda. Başkentin değişik mekanlarında ortak performanslar ve atölyeler gerçekleştiriliyor.

 

Notte Bianca

Ekim ayında Valletta’da gece boyu süren kültür ve sanat etkinliklerinde kentte parlak ışıklar altında devlet sarayları, tarihi binalar ve müzeler halka ücretsiz açılıyor. Lokanta ve kafeler de gece açık kalıyor.

 

Isle of MTV Konseri

Floriana Fosos meydanında Haziranda Avrupa’nın en büyük ücretsiz açık hava konseri gerçekleştiriliyor. Dünyaca ünlü sanatçıları elli binden fazla kişi izliyor.

 

Farsons Bira Festivali

Temmuz sonu başlayıp Ağustosun başlarında sona eren, Cisk ve Blue Label Ale biralarının üreticisi Farsons Brewery tarafından düzenlenen bira festivalinde konserler oluyor.

 

Film Turları

Akdeniz’deki Los Angeles olarak tabir edilen adada son 40 yıldır dev Hollywood yapımları çekildi. yerel oyuncular Malcolm ve Elizabeth Ellul, Game of Thrones, Gladiator ve Troy gibi filmlerin çekim yerlerine götürerek sahne arkası bilgiler anlatıyorlar.

 

Dalış

Malta dalış için ideal bir yer ve deniz suyu sıcaklığının 15 ile 26 derece arasında değiştiği tüm yıl dalınabiliyor. Suda görüş iyi olduğu için öğrenmek için de ideal. Kıyıya yakın dalış suları daha kolay ve ucuz. Dalış yerleri kaya resifleri, gemi enkazları ve özellikle Gozo İç Deniz’deki mağaralar. Sıradan deniz canlıları ve yosunların yanı sıra denizde yaşamın daha fazla olduğu sıcak aylarda ton balığı, ahtapot, müren balığı, denizatı, yumuşak mercan görülebiliyor.

 

gezi dalış
Malta gezi ve dalış rehberi

 

Dalış için en iyi yerler:

 

 • Petrol tankeri Um El Faroud – 35 metre derinlikte, 115 metre uzunluğunda, 10.000 ton ağırlığında batık petrol tankeri.
 • Gozo MV Karvela batığı – 58 metre uzunluğunda gemi batığı.
 • P29 devriye gemisi – Cirkewwa kıyısındaki Doğu Almanya malı batık tekne.
 • Gozo Double Arch – 20 ve 45 metre derinlikte iki kemere ayrılmış burun.
 • Gozo Blue Hole – Maltalılara göre en iyi dalış noktasında 60 metre derinliğe inildiğinde meşhur Azure Window görülebiliyor.
 • Blenheim bombardıman uçağı – Az bilinen, az dalınan, profesyonel meraklı dalgıçlar için uçak batığı.
 • Inland Sea – İç Deniz’den açık denize giden 80 metre uzunlukta tünel.

 

 

Şnorkel Dalışı

Akdeniz’in berrak suları şnorkelli yüzme sırasında çok çeşitli yosunlar, algler, balıklar, yengeçler, deniz hıyarları, denizyıldızı, mürekkep balığı, müren balığı, ahtapot ve kedibalığı görülebiliyor.

 

Şnorkel için en iyi yerler:

 

 • Baħar iċ-Ċagħaq kumsalı kıyıları
 • Popeye Village’in yanındaki Anchor Bay
 • Għajn Tuffieħa
 • Gnejna Koyu
 • Qawra Point
 • Slugs Körfezi
 • Armier Bay
 • Mistra Bay
 • Kalanka Bay
 • St. Peters Pool
 • Għar Lapsi
 • Cirkewwa

 

Malta gezilecek noktalar
Malta’da gezilecek noktalar – Cirkewwa.

 

Sörf

Ortalama su sıcaklığının 25 derece olduğu adanın berrak mavi denizinde saatlerce sörf yapılabilir. Rüzgar sörfü için Ghallis, Palm Beach ve diğer kuzey kıyıları en ünlü ve turistik yerler.

 

Tırmanış

Ada tırmanma için en ünlü yerlerden biri. Tırmanma ve planör uçuşu için özellikle batı kıyılarındaki uçurumlar tavsiye ediliyor.

 

 

Malta gezi planı yapanlara rehber bilgi yazılarımın devamı: Ulaşım, Yaşam, Gece Hayatı

7 YORUMLAR

 1. Bu ayrıntılı rehber için çok teşekkürler. Nisan sonunda eşimle birlikte gezmeyi planlıyoruz.
  Hava gezmek -hatta yüzmek için:)- ideal olur mu? Ayrıca Blue Lagoon’a ulaşım için bilgi vermeniz mümkün mü?

  • Nisan sonunda Malta’da hava durumu gezmek için uygun olur, hava sıcaklığı gündüz 20 derece, gece 14 derece civarında seyreder. yüzmek için pek uygun değil ama denize girmek imkansız da değil.
   Blue Lagoon İzlanda’da. Reykjavik’ten tur otobüsleriyle kolayca gidip dönebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz