Johannesburg gezi notları olarak yazdığım bilgiler, bir Johannesburg seyahat rehberi olabilecek pratik notlar içeriyor. Johannesburg hakkında bilgi, uçak bileti fiyatları, ulaşım, yapılacak şeyler, güvenlik, hava durumu, gece hayatı gibi bilgiler veriyorum ve kendi yaşadıklarımı yazıyorum. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük kenti olan Johannesburg, günlük konuşma dilinde Joburg, Egoli veya Jozi olarak da adlandırılıyor. Şimdi Johannesburg nasıl bir şehir, ona bakalım.

 

johannesburg travel
Johannesburg gezi rehberi

 

Johannesburg Hakkında Bilgi

Afrika kıtasının en büyük şehirlerinden Johannesburg gezi için ilginç seçenekler sunuyor. 3,3 milyon nüfuslu kent, altın ve gümüş madenleri ve ticareti ile dünyaca ünlü. Aynı nüfusa sahip çoğu kentten daha geniş bir alana yayıldığı için nüfus yoğunluğu düşük. Yaptığım 1 aylık Afrika gezisi sırasında Johannesburg benim ilk durağım.

 

johannesburg gezi
Johannesburg gezi notları

 

Johannesburg halkının çoğunluğu siyahlardan oluşuyor ve bunların büyük bir kısmı Soweto ile çevresindeki diğer gecekondu mahallelerinde yaşıyor. Beyaz nüfus yarım milyondan biraz fazla. Üç yüz bin civarında, çoğu melez ve Asyalı olmak üzere diğer ırklardan insanlar da kentin renklerinden. İngilizce ortak dil ama diğer birçok yerli ve göçmen dili de konuşuluyor. Johannesburg hakkında bilgi girişinden sonra gelelim gezi notlarına.

 

johannesburg hakkında bilgi
Johannesburg gecekondu mahallesi

 

Güney Afrika ve Johannesburg’da Tehlike, Hırsızlık, Suç, Güvenlik

Johannesburg Güney Afrika’nın ve hatta tüm Afrika kıtasının ekonomik merkezi. Gelir dağılımı eşitsizliği nedeniyle ultra lüks ile en dipte yoksulluk bir arada. Zengin ve fakir arasındaki dev uçurumun sonucu Johannesburg dünyada suç oranının en yüksek olduğu şehirlerden birisi. Johannesburg tehlikeli mi sorusuna vereceğim yanıt gezi rehberi yazan biri olarak ne yazık ki evet. Güney Afrika tehlikeli ve suç oranı, silahlı soygun, sokak suçunun yüksek olduğu bir ülke, Johannesburg ülkedeki en tehlikeli şehir, hırsızlık çok fazla. Arkadaşlarım yalnız gezmeme neredeyse hiç izin vermedi, hep arabayla alıp gezdirdiler veya diğer bir arkadaşa teslim ettiler.

 

güney afrika gezi rehberi
Güney Afrika gezi notları

 

Güney Afrika ve Johannesburg’da güvenlik önemli bir sorun. Zenginler çok yüksek güvenlik standartlarında, yüksek duvarlar, parmaklıklar, elektrikli teller ve güvenlik görevlileri ile çevrili sitelerde, yoksullar ise kötü koşullarda yaşıyor. Bu kadar çok güvenlik tedbirini daha önce sadece Brezilya gezimde görmüştüm. Ayrıntılı bilgi bu yazımda: Güney Afrika’da Yaşam ve Suç

 

johannesburg güvenlik
Johannesburg’da yaşam

 

Altı milyon ağaç bulunan Johannesburg dünyanın en büyük kent ormanı ve en yeşil şehirlerinden biri. Johannesburg gezi için çekici bir kent olsa da güvenlik konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor.

 

güney afrika seyahati
Güney Afrika seyahat bilgileri

 

Johannesburg Hava Durumu ve İklim

Johannesburg hava durumu neredeyse ideal. Aralık-Ocak-Şubat aylarındaki yaz mevsiminde hava durumu sıcak ve 30 dereceyi aşıyor. Benim de gezdiğim kış mevsiminde (Haziran-Temmuz-Ağustos ayları) hava sıcaklığı gündüz 10 derecenin üzerine çıkıyor, bazen yirmiye yaklaşıyor ama gece hava soğuk ve tek haneli rakamlarda seyrediyor, bazen sıfırın altına inerek don oluyor. Gece-gündüz sıcaklık farkı çok fazla. Gündüz bazen ince montla, bazen kısa kolluyla fotoğraflarımı paylaştığımda “hani kıştı?” diyen acımasız takipçilerime aşağıdaki görseli sunuyorum; 28 Temmuz’da saat gündüz 11 ve güneş altında sıfır derece, gecesini siz düşünün, don vardı.

 

johannesburg iklim hava durumu
Johannesburg hava durumu

 

Güney Afrika Türkiye ile aynı zaman diliminde olduğu için Johannesburg ile saat farkı yok. Uzun bir yol olmasına rağmen Güney Afrika yolculuğunun ardından uçuş sersemliği (jet lag) yaşamazsınız.

 

johannesburg gezi bilgileri
Johannesburg gezi rehberi

 

Johannesburg’un gecekondu mahallesi Soweto’da gördüğüm çikolata çocuklar ne tatlı, değil mi?

 

güney afrika resimleri
Güney Afrika resimleri – çocuklar.

 

Güney Afrika ve Johannesburg’a Nasıl Gidilir?

THY ve South African Airways’in aktarmasız, İstanbul’dan Johannesburg’a direkt uçuş seferleri var. Emirates, Air France, Etihad Havayolları, Lufthansa, Gulf Air, Kenya Airways ve Qatar Airways’in İstanbul-Johannesburg arası aktarmalı uçuşları bulunuyor. Türkiye’den Güney Afrika’ya gitmek için en çok tercih edilen havayolları THY ve Emirates. THY bileti 3.000TL, Emirates bilet fiyatı 1.950TL olduğu için ben Emirates bileti aldım ve yolculuklarım direkt 10 saat yerine Dubai beklemeleriyle yirmişer saatten fazla sürdü. Ucuz seyahat eden biri olarak gidişteki 12 saat beklememi Dubai Havaalanı’nda sandalyede geçirecektim ama şahane bir dostum at yarışından kazandığı parayla bana otel ısmarladı ve rahatça uyudum. Otelde akşam yemeği yemeyip evden getirdiğim ekmeğe uçakta verilen tereyağını sürdüm, çantamdaki birkaç meyveyi yedim.

 

johannesburg gezi
Johannesburg gezi yorumları

 

Johannesburg Havaalanı’ndan Merkeze Ulaşım

Johannesburg O.R. Tambo Havaalanı’ndan kent merkezine gitmek için hızlı Gautrain’e binip Sandton’da inerek başka bir Gautrain ile Johannesburg’a ulaşım sağlayabilirsiniz, toplam 25 dakika sürer. Ücreti 125 Rand. Güney Afrika para birimi Rand Türk Lirasının tam beşte biri kadar ettiği için fiyat hesaplamaları çok kolay, 25TL ediyor. Johannesburg Havalimanı’ndan merkeze çok daha ucuza gitmek için 1,4 kilometre mesafedeki Isando’ya gidip MetroRail banliyö trenine binebilirsiniz, ücreti sadece 6 Rand ve 45 dakika sürüyor.

 

güney afrika parası
Günay Afrika para birimi Rand

 

Johannesburg Gezi Notları

Uçağım öğleden sonra Johannesburg O.R. Tambo Havalimanı’na indi. 16 yıl önce İsrail’de tanıştığım arkadaşım Don beni havaalanı geliş terminalinde karşıladı ve arabasıyla evine gittik. Güvenli bir sitede yalnız yaşıyor. İşte evi bu. Sitenin yoluna bakan bu ön tarafında küçük, arkada büyük bir bahçesi, yanda kapalı otoparkı var.

 

güney afrika hayat
Güney Afrika’da yaşam

 

Biraz sohbet ettikten sonra kızkardeşi ve oğlu geldiler, kadın yemek hazırladı. Don’un ailesi uzun yıllar önce Hindistan’dan Güney Afrika’ya göçmüşler. Hint kültürünü ve geleneklerini koruyorlar.

 

johannesburg gezi yazıları
Johannesburg gezi notları

 

Gittiğim ülkelerde evlerde kalmayı çok seviyorum. Örneğin ben bugün Güney Afrika’da evde yalnızken yemek pişirip yedim, bulaşık yıkadım, çamaşırlarımı yıkayıp bahçeye asarken komşuya “merhaba, nasılsınız?” dedim. Dışarıda akşam yemeği ve caz barın ardından, evinde kaldığım arkadaşımla pijama-terlik durumda Afrika filmi izledik. Harika bir şey. Değerli dostlarıma ve okurlarıma az parayla çok seyahatler dilerim. Dünya hepimizin.

 

Johannesburg şehrinin dev gecekondu mahallesi Soweto’da gördüğüm bu çocuklar ülkelerinin yakın tarihini okurken ne kadar şaşırmış ve mutlu görünüyorlar. Bence her birinin yüz ifadesi içten ve ilginç. Güney Afrika’nın mutlu çocukları.

 

johannesburg gezisi
Johannesburg gezi notları

 

Kentin merkezi semti Rosebank’te dolaşırken bu tabelayı ve Karl Marx’ın perde-koltuk döşeme işine girdiğini görünce şok yaşadım. Sen de mi Marx?!

 

afrika gezi notları
Karl Marx Afrika’da.

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Afrika’da olduğum için oy veremedim, ben de o gün oyumu Nelson Mandela için kullandım.

 

mandela afrika
Nelson Mandela, Güney Afrika.

 

Johannesburg Gece Hayatı ve Eğlence

Johannesburg gece hayatı Melville öğrenci semti, Braamfontein, Rosebank ve Newtown kültür alanında toplanıyor. Lüks ve pahalı gece hayatı mekanları ile klüpler Rivonia ve Sandton bölgelerinde bulunuyor. Çoğu bar, pub, disco ve club hafta içi gece 01:00, hafta sonu 2-3 civarı kapanıyor. Bu nedenle Johannesburg’da eğlence hayatına zaman ayırmak isteyenler erken yemek yiyorlar.

 

İstanbul’da 3 yıl yaşadıktan sonra ülkesine dönmüş olan Güney Afrikalı arkadaşım Joanne dünyanın en iyi 100 lokantasından biri olarak seçilen restoranda yer ayırttı. Hem diğer arkadaşım Don ile tanıştırdım, hem de ilginç bir sohbet eşliğinde harika bir yemek yedik. Yediklerim sayfamda yazacağım. Joanne’e Türkiye’den hediyelerim kağıt helva ve Türk kahvesi.

 

johannesburg kadınları
Johannesburg gece hayatı.

 

Johannesburg gece hayatı ve eğlence için tercih edilen bar ve gece kulüpleri, dans mekanları:

 

Back2Basix, 167 Perth Rd, Westdene. Restoran, bar ve canlı müzik mekanı.

 

Back o’ the Moon Nightclub, Gold Reef City Casino. Restoran, canlı geleneksel ve modern caz, dans kulübü.

 

Troyeville Hotel. Restoran, nostaljik bar, bilardo, canlı jaz grupları. Kaliteli bir gece eğlence yeri.

 

The Manhattan Club, 19 Wessels Rd, Rivonia. Büyük, şık ve canlı 8 tane bar var. Öğrencilere ve kadınlara indirim. Meşhur bir gece mekanı.

 

The Radium Beer Hall, Louis Botha Ave. 1929’dan bu yana birasıyla ünlü bar. Hafta sonu canlı müzik.

 

Roxy Rhythm Bar, 20 Main Rd, Melville. Canlı rock grupları, dans, komedi gösterileri olan bar.

 

SAB World of Beer, 15 President Street, Newtown. Bira müzesi turu 2 içki dahil 25 Rand (5TL).

 

Katzy’s, Rosebank. Çoğu gece canlı müzik ve dans olan pahalı bir bar.

 

Lokantadan sonra gittiğimiz caz bar. Joanne’in ortak dostlarımız Deniz ve Kıvanç’ın güzel bebekleri Arya için verdiği simli patikler, koyacak poşet olmadığı için barda bize eşlik ediyor. Patikler İstanbul’da yerine ulaştı.

 

johannesburg gece hayatı
Johannesburg gecesinde patikler.

 

Johannesburg’da Alışveriş ve Fiyatlar

Güney Afrika Türkiye’den ucuz bir ülke. Ben uzun ve düşük bütçeli seyahat eden biri olduğum için, bulunduğum ülkedeki tüketim ürünleri dışında, Türkiye’ye getirmek için alışveriş ya hiç yapmıyor ya da çok ucuz şeyler varsa birkaç tane alıyorum. Güney Afrika’da yeme-içme, konaklama, benzin, et, içki ve bir çok şey Türkiye’den ucuz.

 

Aşağıda Johannesburg’da alışveriş yapıp aldıklarımı görüyorsunuz. Richelieu marka brandy, ünlü Güney Afrika içkisi Amarula likör, ve müzik CD’leri. Geleneksel Afrika gömleğini Rosebank African Craft Market’ten aldım.

 

güney afrika ne alınır
Johannesburg’da alışveriş

 

İstanbul ve Johannesburg fiyatlarını, veya Türkiye ve Güney Afrika fiyatlarını karşılaştıracak olursak bir fast food zinciri menüsü Johannesburg’da İstanbul’dan %25 daha ucuz, kahve Johannesburg’da %50 daha ucuz, ekmek Johannesburg’da %70 daha pahalı, lokantada yemek bizden ucuz. İçki ve et Güney Afrika’da çok daha ucuz. Güney Afrika’da satın alma gücü Türkiye’den %115 daha yüksek.

 

Bu yazım Johannesburg gezi notları olarak pratik bir rehber oldu. Afrika gezimin devamı:

Johannesburg’da gezilecek yerler

22 YORUMLAR

 1. merhaba yazılarınıza tarıh eklersenız bellı baslı seyler adına daha dogru bılgıler verebılır
  sayfanız cok guzel ama benım gıbı johannesburgda olup guncel yerler arayan bırısı ıcın eskı mı yenı mı anlamak zor 🙂

 2. Merhaba.
  Can güvenliği ve suç unsurları hakkında hükümetin hiç bir çabası ve tedbiri yok mu? Yoksa hırsızlık ve gasp gibi bazı suçların tüketimi ve harcamayı körüklediği için bilerek mi göz yumuluyor?
  Apartheid politikasına rağmen beyazların yönetiminde ülke çok daha güvenliymiş.

  • Merhaba. Hükümetin tedbirleri var ama hakim görüş bunların yetersiz olduğu yönünde. Hırsızlık dev bir sektör oluşturuyor, satışları artırıyor. Evet, beyaz yönetim döneminde suç oranı çok daha düşükmüş Güney Afrika’da.

 3. Selamlar; Hava alanından Gautrain’e binip Sandton’da indikten sonra bu bölgedeki bir otele 1400 metre mesafeyi gündüz sırt çantamla güvenle yürüyebilir miyim ; yoksa taksi mi tutmalıyım. Sandton istasyonunda taksi bulmak kolay mı.

  • Merhaba. Sandton Johannesburg şehrinin çok büyük bir kısmını içine alan bir bölge, güvenli ve tehlikeli yerleri var. Örneğin Sandton City ve yakınındaki Bryanston semtleri zengin, modern ve güvenli yerler. Evet, Sandton istasyonun hemen dışında çoğunlukla taksi oluyor. Johannesburg dünyanın en tehlikeli kentlerinden birisi, taksi tutmanızı öneririm.

 4. Eğer gezip görmeyi planlayanlar varsa tek söyleyeceğim gelmesinler. Başka ülkelere gidin ama Güney Afrika’ya gitmeyi aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Yazı ne zaman yazılmış bilmiyorum ama özellikle Gauteng eyaletinde suç oranları çıldırmış durumda. İnsanlar artık ne evlerinde, ne de araçlarında güvendeler. Ülkede polisin pasifliği yüzünden hiçbir suç cezalandırılamıyor. Bu yüzden zengin ya da fakir hiç kimsenin can ve mal güvenliği yok.

 5. Arkadaşlar merhaba Güney Afrika’ya gideceğim Johannesburg’a rica etsem whatsapp’dan oradaki arkadaşlar bana ulaşabilir mi +905352212785

 6. Merhabalar,
  Johannesburg’dan Cape Town’a 1300 km’lik araba yolculuğu yapmak istiyorum. Yolların güvenlik durumu nedir? Bilgilendirirseniz çok sevinirim 🙂

  • Merhaba. Güney Afrika sokak suçunun yaygın olduğu bir ülke. Ancak arabayla Johannesburg ile Cape Town arası kara yolculuğu için özellikle tehlikeli olduğuna dair bir bilgiye rastlamadım. Otomobil yolculuğu için düşündüğünüz mesafe için seçenekler, riskler, öneriler hakkında aşağıdaki yazıları buldum, iyice okumaya değer bence:
   www. traveller24. com/News/Alerts/sa-road-trip-safety-high-risk-areas-where-tourists-need-to-be-vigilant-20171020
   www. southafrica. to/transport/overland/South-Africa/to-Cape-Town/Johannesburg-Cape-Town-road.php
   www. transitionsabroad. com/listings/travel/articles/safety-rules-for-travel-in-south-africa.shtml

 7. Yurtdışına çok seyahat eden ve G. Afrika’ya gitmekten araştırma sonucu vaz geçen bir arkadaşım; gruptan ayrılıp kendi başına dolaşırsan canından bile olabilirsin diye vazgeçmiş. Ben de düşünüyordum ama bunu anlatınca vazgeçtim. Küba’yı tavsiye ediyorlar ama uçuş süresi çok uzun.

  • Ben bireysel gezdim ve başıma bir olay gelmedi ama bu Güney Afrika’nın dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmez. Dikkatli olmak zorundasınız. Küba’yı ben de öneriyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz