Cape Town’da gezilecek yerler oldukça fazla. Hem tarihi ve turistik yerleri ve değerleri, hem de doğal güzellikleri ile, vizesiz gidebilen, Türk gezginler için cazip bir seyahat noktası. Güney Afrika’nın pahalı bir ülke olmaması gerçeğini ve ülkenin en güzel kentinin Cape Town olduğunu da düşündüğümüzde tatil ve gezi için bu kadar çok turist çekmesi şaşırtıcı değil. Bu yazım Cape Town’da gezilecek yerler, fotoğraflar, görülecek noktalar, turlar hakkında bilgi içeren bir rehber niteliğinde olup Güney Afrika gezi notları dizimin devamı.

 

Cape Town Güney Afrika
Cape Town’da gezilecek yerler

 

Cape Town’a Nasıl Gidilir?

Cape Town şehrine İstanbul’dan THY ile aktarmasız direkt 11 saatte, Emirates ile Dubai aktarmalı olarak bekleme saatlerinize bağlı olarak daha uzun sürede gidebilirsiniz. İki aktarmayı göze alırsanız Qatar Airways, Etihad Havayolları ve British Airways uçuşlarının fiyatlarına da bakabilirsiniz ama uçuşunuzun toplam süresi epey uzar. Kente Hollanda, Almanya, Botsvana, BAE, İngiltere ve Fransa’dan da direkt uçuşlar var.

 

Cape Town gezilecek yerler
Cape Town’da gezilecek yerler

 

Benim gibi zaten bir Güney Afrika turu yapıyorsanız Cape Town kentine yurt içi uçuşlarla Johannesburg, Durban ve diğer Güney Afrika şehirlerinden South African Airways, Mango Airlines, Kulula, Safair, Comair havayolları ile gidebilirsiniz. Ülke içerisinde yerel havayolları ile oldukça ucuz uçuşlar bulunabiliyor, uzun mesafelerde tren veya otobüse pek gerek kalmıyor.

 

Cape Town Turları

Şehri kolay ve keyifli gezmek için City Sightseeing adlı firmanın iki katlı kırmızı otobüslerini kullanabilirsiniz. Şehir merkezindeki Long Street 81 numaradaki bürodan Cape Town turu biletlerini satın alıp Hop On Hop Off olarak adlandırılan turlarla gezebilirsiniz; istediğiniz durakta inip istediğiniz zaman sonraki otobüslerle devam etme özgürlüğü olduğu için böyle adlandırılıyor.

 

Cape Town turu
Cape Town şehir turları

 

En ünlü Cape Town turu olan Red City Tour 11 durakta duruyor, otobüsten hiç inmezseniz 90 dakika sürüyor ama hava durumu çok kötü değilse böyle yapmayıp duraklarda inerek ve gezilecek yerleri ziyaret ederek bütün gün gezebilirsiniz. Otobüslerde WiFi ve Türkçe dahil 15 dilde gezilecek yerler hakkında bilgiler dinleyebileceğiniz kulaklıklı Cape Town rehberi ses sistemi var. Bu tur V&A Waterfront – Aquarium, The Clock Tower, Cape Town International Convention Centre, Long Street no:81, Jewel Africa, Table Mountain Cableway, Camps Bay, The President Hotel Bantry Bay, St John’s Road Sea Point, Winchester Mansions, Green Point – Urban Park adlı gezilecek yerler ve bu noktalardaki duraklarda duruyor. 15 dakikada yeni bir otobüs geçtiği için tur zamanınızı istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Red City Tour adlı Cape Town turu gezi rotası aşağıda.

 

Cape Town turları
Cape Town turu

 

Cape Town turu fiyatları gezilecek yerler ve bölgelere göre değişiyor. Şehir merkezi ağırlıklı tüm Red City Tour ve Yellow Tour otobüslerinde geçerli günlük sınırsız bilet fiyatı 180 rand (35 lira), iki günlük tur bileti 280 rand. Ayrıca günbatımı turu 120 rand, liman turu 40 rand, LaGuGu kasaba turu 290 rand, 25 dakika helikopter içeren tur 1850 rand, tam gün Cape Point turu 3450 rand, 2 saatlik romantik tur 1720 rand. Tur biletlerini bürodan değil İnternet’ten alırsanız biraz indirim var.

 

Cape Town’da Gezilecek Yerler

Cape Town’da gezilecek yerler hem merkezinde toplanmış, hem de kentin çevresine dağılmış durumda. Gezilecek noktalar bittikten sonra bu güzel Güney Afrika şehrinin tadına varabilmek için en az 5 gün kalmayı öneriyorum.

 

Müslüman Mahallesi Bo-Kaap

Kaldığım şehir merkezindeki Bo-Kaap Mahallesinde çoğunlukla Güney Doğu Asya’lı kölelerin torunları yaşadığı için eskiden Malay Quarter da deniyordu. Rengarenk hoş binaları, güzel sokakları, camileri, Cape Town manzaraları, çeşitli yemekleri ve güvenli bir bölge oluşu nedeniyle gezilecek yerler arasında ilgi gören bir semt. Bo-Kaap Museum, baharat dükkanı Atlas Trading, küçük kafe ve lokantalar, saatlerce keyifle geziliyor.

 

Bo Kaap
Bo-Kaap Cape Town

 

Güney Afrika gezi notları
Güney Afrika gezisi

 

Signal Tepesi’nin eteklerindeki Bo-Kaap bugün zengin bir tarihe sahip, çok kültürlü bir mahalle. kentin ekonomik gelişimi, büyümesi, Güney Afrika apartheid ırk ayrımı rejiminin çökmesi sonucunda Bo-Kaap hoş sokakları ve kendine özgü mimarisiyle ilgi gören bir yer haline geldi. Zenginler şehir merkezinde ucuz evler almaya başlayınca bölgenin kapalı, birbirine sıkı bağlı yapısı değişti ve bazı mülk sahipleri binalarını satınca uzun süredir burada kirada oturanlar terk etmek zorunda kaldı. 1844 yapımı Nurul Islam Mosque Camii de bu semtte.

 

Güney Afrika resimleri
Güney Afrika gezi rehberi

 

Bismillah Kafe, Bo-Kaap.

 

Cape Town Müslüman Mahallesi
Cape Town Müslüman Mahallesi Bo-Kaap

 

The Castle of Good Hope

Buitenkant Caddesi’ndeki Güney Afrika’nın en eski yapısı olan Good Hope Kalesi 1666 ile 1679 yılları arasında inşa edildi. Yerel halk tarafından The Castle yani kale olarak anılan tarihi yerde askeri araçlar, kalenin tarihi ve William Fehr sanat koleksiyonu sergileniyor. Giriş ücreti 28 rand.

 

Kirstenbosch Botanical Gardens

Kirstenbosch Botanik Bahçeleri Newlands Rhodes Drive’da yer alıyor ve her gün saat 08:00 ile 18:00 arası açık, bilet fiyatı 40 rand.

 

Cape Town gezi
Cape Town gezi yazısı, Güney Afrika

 

Çok zengin bir bitki ve çiçek çeşitliliği olan bahçelerde değişik Afrika ağaçları, şifalı bitkiler, heykeller, hediyelik eşya dükkanı, biyoloji enstitüsü var ve amfitiyatroda filarmoni ve rock konserleri yapılıyor.

 

Cape Towh rehber
Cape Town rehberi

 

Robben Island

Robben Adası Güney Afrika’da ırk ayrımı rejimi döneminde Nelson Mandela ve Walter Sisulu dahil siyasi mahkumların hapsedildiği bir cezaevi adasıydı. Turlar V&A Waterfront’taki saat kulesinin yanından tekneyle her gün saat 9:00, 11:00 ve 13:00’te başlıyor, ücreti 250 rand ve 3.5 saat sürüyor. Adada otobüsle tur yaptıktan sonra burada hapis yatmış eski bir siyasi mahkum hapishaneyi gezdiriyor.

 

Rhodes Memorial

Rhodes Anıtı Masa Dağı Ulusal Parkı’nın bir kısmını oluşturuyor ve piknik, yürüyüş, bisiklet için ideal. Ama kapkaççılara dikkat etmek gerek. Ülkede güvenlik konusunda yazım: Güney Afrika’da Yaşam ve Suç

 

Güney Afrika Meclisi

Ülkenin yakın tarihi ve politik sistemi hakkında bilgi kazandıran ücretsiz turlar yapılıyor.

 

Güney Afrika eğitim
Güney Afrika’da eğitim

 

Two Oceans Aquarium

V&A Waterfront’taki akvaryuma giriş bileti fiyatı 125 rand. Her gün saat altıya kadar açık, pazar günleri 15:00’te köpek balıkları beslenirken izlenebiliyor. Dalış da var.

 

Victoria and Alfred Waterfront

V&A Waterfront liman ve kordon boyu Masa Dağı eteklerinde turistik bir alışveriş, yemek ve eğlence yeri.

 

Cape Town Güney Afrika
V&A Waterfront, Cape Town, Güney Afrika

 

City Hall

Darling Caddesi’ndeki Belediye Binası, Mandela’nın hapisten çıktıktan sonra ilk balkon konuşmasını yaptığı yer. İtalyan Rönesans tarzı yapıda Kent Kütüphanesi ve Senfoni Orkestrası var.

 

Groote Kerk

Hollanda Reform Kilisesi ya da Büyük Kilise’nin ilk binası 1678 yapımı ama bugünkü kilise 1841 yılında inşa edildi.

 

South African Cultural History Museum

Güney Afrika Kültür Tarihi Müzesi eskiden köle nöbet kulübesi iken daha sonra bir genelev, 1810’da ise yargıtay binası oldu. İlk yerleşimcilerden kalma silahlar, mobilyalar, seramikler, oyuncaklar, kabile sanatı eserleri var.

 

Güney Afrika araba
Otomobil, Güney Afrika

 

South African Library

Güney Afrika Kütüphanesi dünyanın ilk ücretsiz kitaplıklarından biri.

 

South African Museum

Güney Afrika Müzesi ülkenin en büyük ve en eski müzesi olup doğa tarihi üzerine gezilecek yerler arasında yer alıyor. Dört katlı balina Kuyusu içinde dev bir mavi balina iskeleti var. San kabile hayatı, deniz hayvanları, kaya sanatı örnekleri sergileniyor.

 

köpek balığı insan yemek
İnsan yiyen köpekbalığı

 

Afrika aslanları
Afrika aslanı

 

Güney Afrika gezim sırasında beni koruyan Afrika büyücüsü.

 

Afrika büyücü
Afrika büyücüsü

 

balina iskelet
Balina iskeleti

 


Yetişkin ve yavru balina iskeletleri.

 

 

Dinozora o acı gerçeği açıkladığım an.

 

 

 

South African National Gallery

Güney Afrika Ulusal Galerisi Government Bulvarı’nda ve Pazartesi hariç her gün açık, giriş ücreti 10 rand. Modern Güney Afrika sanat eserleri ve geleneksel kabile oyma ve boncuk işleri sergileniyor.

 

Cape Town gezilecek noktalar
South African National Gallery

 

District Six Museum 

District Six 1960’lara kadar melezlerin çoğunlukta olduğu, çeşitli ırkların yaşadığı bir bölgeydi ama 1966’da beyazlara ait bölge olmasına karar verildi ve beyaz olmayanlar gecekondu mahallelerine yerleştirilmeye başlandı. Güney Afrika ve yurt dışında bu uygulamaya karşı büyük öfke oluştu, hükumet sonunda mahalleyi toptan yıktı. Alana yapılması planlanan lüks evler yapılamadı. Buitenkant Caddesi no:25A adresindeki District Six Museum, köklerinden koparılan insanların öykülerini ve apartheid yani ırk ayrımı dönemini anlatıyor.

 

Long Street

Cape Town gezi rotası kentin ana caddesi olan Long Street’siz olmaz. Barlar, restoranlar, kafeler, lokantalar, çeşitli dükkanlarla dolu şehir merkezi Long Street’te mimari çeşitlilik, George ve Victoria dönemi evleri, New Orleans mimarisi, elden düşme kitap ve giysi dükkanları yer alıyor.

 

Cape Town şehir merkezi
Cape Town şehir merkezi Long Street

 

St. George’s Cathedral

Aziz George Katedrali Desmond Tutu’nun dini makamı olarak biliniyor ve 1989’da buradan 30.000 kişiyi ünlü “biz gökkuşağı insanlarıyız” şarkısını söylediği City Hall’a sürükledi.

 

Güney Afrika Cape Town
St. George’s Cathedral, Cape Town, South Africa.

 

Greenmarket Square

Afrika maskeleri, oymalar, kumaşlar, el sanatları ürünleri satılıyor.

 

Masa Dağı Table Mountain

Şehrin simgesi olan dağ, üç km uzunluğunda düz bir zirveye sahip olması nedeniyle Masa Dağı ismini taşıyor. Gerçekten de uzaktan bakınca dağ bir masayı andırıyor. Zaman zaman dağın tepesini bulutlar kaplıyor ve zirve gözden kayboluyor. Zirveyi kaplayan bu bulut için de masa örtüsü benzetmesi yapılıyor. Aşağıda kaldığım yerden çektiğim Masa Dağı fotoğrafım var.

 

Table Mountain South Africa
Masa Dağı, Cape Town gezilecek yerler.

 

Cape Town’da yapılması gereken aktivitelerin başında Masa Dağı’nın tepesine çıkarak manzarayı seyretmek geliyor. Ama yukarı çıkabilmek için de hava durumunun uygun olması gerekiyor.

 

Güney Afrika gezilecek yerler
Masa Dağı, Güney Afrika gezilecek yerler.

 

Masa Dağı’na Waterfront‘tan binebileceğiniz, yukarıda bahsettiğim kırmızı tur otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. Tur otobüsüne binerseniz hem şehri gezmiş, hem de ilginç tarihi hakkında bilgi almış olacaksınız. Dağın zirvesine aynı anda 65 kişiyi taşıyabilen bir teleferikle çıkılıyor. Teleferik hareket etmeye başladıktan sonra herkes fotoğraf çekmeye başlıyor. 1929 yılında hizmete giren teleferiğin bir özelliği de kendi etrafında dönmesi; bu sayede yerinizi değiştirmek zorunda kalmadan 360 derecelik bir seyir şansını yakalıyorsunuz. Bugün kullanılan teleferik 1997’de İsviçre teknolojisiyle yenilendi.

 

Table Mountain South Africa
Table Mountain, Cape Town, South Africa

 

1086 yüksekliğe sahip Masa Dağı’na ulaştığınızda sizi Atlas Okyanusu ve birbirinden güzel sahil manzaraları karşılıyor. Nefes kesici bir güzellik. Tüm Güney Afrika’nın en çok turist çeken yeri ve gezilecek yerler arasında bir numara.

 

Güney Afrika seyahat
Masa Dağı, Güney Afrika

 

Masa Dağı’nda, yürüyüş, dağ bisikleti veya kaya tırmanışı gibi doğa etkinlikleri yapmanız mümkün. Dağın tepesinde yemek yiyebileceğiniz ya da hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz mekanlar bulunuyor.

 

Güney Afrika fotoğrafları
Güney Afrika

 

Cape Flats Gecekondu Mahalleleri

Cape Town şehrinin kuzey kısmındaki geniş Cape Flats (Die Kaapse Vlakte) bölgesinde gecekondu mahalleleri var. Bugün bir milyondan fazla kişi bu yasal olmayan gecekondularda yaşıyor. Kültürel çeşitliliği ve renkleriyle, kentin modern merkezine olan zıtlığıyla gezilecek yerler arasında yer alıyor.

 

Cape Town yaşam
Gecekondu mahallesinde hayat, Cape Town

 

Cape Flats gecekondu bölgesindeki mahalleler arasında Athlone , Belhar, Bonteheuwel, Cape Flats Dune, Strandveld, Cape Flats Sand Fynbos, Elsies River, Manenberg, Heideveld, Hanover Park, Mitchell’s Plain, Lavender Hill, Vrygrond, Capricorn. Overcome Heights, Sea Winds, Retreat, Grassy Park ve Lansdowne var.

 

Cape Town yaşam
Berber

 

Ümit Burnu ve Cape Yarımadası

Ümit Burnu için yolculuk False Körfezi kıyısından Cape Town’a dönüş, şahane plajlar, balıkçı limanları, dağ ve okyanus manzaraları, çeşitli flora ve fauna, yabani hayvanlar görebileceğiniz bir günlük gezi olur. Araçlarla uğraşmak istemezseniz diğer Cape Town yazımda anlattığım turizm bürosu sizi uygun fiyatlı günlük turlara yönlendiriyor. Giysilerimizden anlaşılacağı üzere Güney Afrika’da mevsim kış, aylardan Ağustos.

 

Güney Afrika kızlar
Güney Afrikalı arkadaşlar

 

Şehir merkezinden yola çıkınca Beach Road, Queens Road, Bantry Körfezi, Clifton, Victoria Road manzaraları ve lüks evler görülüyor. Daha sonra Twelve Apostles eteklerinden devam ediliyor, buranın sahilindeki gemi enkazları dalış için oldukça popüler. Chapman Peak Drive yolu boyunca manzara çok güzel.

 

Afrika manzaraları
Afrika manzarası

 

Cape Yarımadası
Cape Yarımadası, Cape Peninsula

 

Cape of Good Hope Nature Reserve adlı Ümit Burnu Doğa Koruma Alanı 8.094 hektar genişlikte, rüzgarlı bir doğal güzellik. Cape Town’da gezilecek yerler arasında görülmesi gereken, kaçırılmayacak bir nokta.

 

Ümit Burnu Cape Town
Ümit Burnu, Güney Afrika

 

 

Binden fazla bitki türü ve dağ zebrası, Afrika antilopu, devekuşu ve Habeş maymunu yani baboon yaşıyor. Habeş maymunları hırsızlıkta inanılmaz yetenekliler, dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca şişen engerek ve kobra yılanları da var. Cape Light deniz fenerine tırmanırsanız Ümit Burnu manzarası daha da güzelleşiyor. Güney Afrika tatili sırasında gezilecek yerler arasında Ümit Burnu şart. Ayrıca safari yapmak isterseniz ilgili yazım: Afrika’da Safari

 

devekuşu
Afrika devekuşu

 

Afrika ördek
Afrika ördeği

 

 

Afrika penguenleri

Simon’s Town kasabasında Boulders Beach yakından penguen izlemek için ideal bir yer. Afrika pengueni veya beyaz gözlüklü penguen olarak adlandırılan penguenler çok sevimli. Ücret 60 rand.

 

Afrika pengueni
Afrika penguenleri

 

Afrika pengueni (Spheniscus demersus) bazen jackass penguen veya siyak ayaklı penguen olarak da adlandırılıyor ve kıtanın en güney sularında yaşayan bir tür.

 

Penguenler
Penguen

 

Bugün yaşayan tüm penguenler gibi uçamayan, düz bedenli, kanatları deniz yaşamı için sertleşmiş ve düzleşerek yüzgeçlerinin içine geçmiş durumda. Yetişkin Afrika penguenleri 2.2-3.5 kg ağırlıkta ve 60-70 cm boyda olup, gözlerinin üst tarafında pembe lekelere ve yüzlerinde siyah maskeye sahipler.

 

Penguen
Penguenler

 

Afrika pengueni dalgıç bir tür olup balık ve mürekkepbalığı ile besleniyor. Eskiden çok fazla olan penguenler bugün soyu tükenme tehlikesi altındalar ve koruma alanlarında turistlerin büyük ilgisini çekiyorlar.

 

Penguen videoları, penguenlerle konuşmalarım.

 

 

Penguenlerin aşkı.

 


Penguen belgeseli.

 

 

Çeşitli ülkelerde gezerken özen göstermeniz gereken konuları yazdım:

Yurt Dışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Garden Route

Batı Cape’in en turistik bölgesi olan Garden Route, Tsitsikamma Dağları, balinalar, yunuslarla dolu, nefes kesici Hint Okyanusu kıyı şeridinin arasında uzanan yokuşlu tepeleri kaplayan gür bitkiler ve ormanlar nedeniyle bu adı taşıyor. Genelde Cape Town kentinden Elizabeth Port’a kadar 800 km uzanan bölge kastediliyor ama aslında coğrafi olarak kentin 400 km doğusundaki Mossel Körfezi’nden başlayıp 190 km daha doğudaki Storms Nehri’nde biten bölge.

 

Hermanus

Dünyada karadan balina gözlemek için en iyi yer Hermanus bölgesi. Dev memeli hayvanlar olan balinaları 30 metre mesafeden görmek mümkün.

 

Cape Town şehrinden sonra Afrika gezimin devamı burada: Swaziland Krallığı

49 YORUMLAR

 1. Yazınızı ilgiyle okudum Alper hocam. Elinize, ayağınıza, aklınıza sağlık. Cape Town’a bir gün gitmeyi çok istiyorum. Eğer başarabilirsem, tavsiyelerinize dikkat edeceğim. Yolunuz açık olsun. Selamlar.

 2. Biz Avis’den 10 gün araç kiraladık, navigasyon dahil 750 TL ödedik. Havaalanından çıkarken biraz dikkat ettik ve daha sonra ters trafikte hiçbir sıkıntı yaşamadık. Cape Town bölgesinde yollar çok genis vede bakımlı. Trafikde saygı Avrupa ülkeleri gibi. Akaryakıt ucuz (1 litre benzin 2TL) yani depoyu 100 TL ye fulledik. İyi restaurantlar da akşam yemeği (başlangıç, ana yemek,tatlı ve içecek 2 kişi ortalama 100-120TL ödedik. Waterfront bölgesinde çok güzel, alışveriş merkezleri ve guzel restaurantlar var. İnsanlar çok saygılı, restaurantlarda servis çok iyi. Masa dağına teleferikle çıkmak kişi başı 250zar (50tl) toplu ulaşım fazla yok, taksi de az ama UBER çok yaygın ve de taksinin yarı fiyatına. Cape Town ‘da tane casino var, burasi aynı zamanda büyük bir compleks, içinde restaurantlar falan var. İnsan girdiği zaman epey vakit geçiriyor. Güney Afrika parası bizden düşük olduğu için çoğu şey Avrupa ‘dan çok ucuz. Para bozduracak olursaniz kesinlikle bankada bozdurun, döviz bürolarinda hem kur düşük hem de %7 komisyon kesiyorlar. Mağaza harici tüm alışverişlerinizde pazarlık yapmanızı tavsiye ederim. Şarap seviyorsanız Stellanbosch kasabası müthiş bir yer, Cape Town’a 1 saat uzaklıkta ve de yol boyunca manzara çok güzel.

  • Cape Town gezisi hakkında değerli bilgiler için teşekkürler. Cape Town’a gidip de beğenmeyene ben henüz rastlamadım. Yerleşip yaşayan tanıdıklarım da oldu. Sadece Güney Afrika’nın en güzel kenti değil, Afrika’nın en güzel şehirlerinden biri demek sanırım yanlış olmaz. Yolunuz açık olsun.

 3. merhaba g afrıkaya turla gıttık ancak ekstra gezıler ıçın sızın yazılarınızdan çok faydalandık umıt burnu ıcın gunluk 1500 r 100 dolar gb araba tuttuk 7 kışılıktı cok guzel gezdık masa dagı ve sarap çıftlıgınede hop on dan gunluk bılet aldık taxı şoforunun tel yazacagım ama sonra TSK ALPER BEY SIZIN YAZILARINIZ BENI 750 EUROLUK BIR EKTRADAN KURTARDI

  • Merhaba Ayfer Hanım. Cape Town ve Güney Afrika gezi bilgi yazılarımın somut bir şekilde işe yaradığını görmek sevindirici. Yorumunuz için teşekkür ederim. Cape Town sizce gezip görmeye değer bir şehir mi?

 4. Merhaba ben burda yasayan ogrenciyim 10/01/2017 kadar burdayim bu tarihler arasi buraya gezi ve dil kursu kaydi icin yardimci olurum whatsapp numaram:+905399546661

 5. merhaba Alper gezi notlarını okudum çok keyifliydi biz iki arkadaş 26 ocakta gideceğiz orda yaşayan türkler varmı ve nasıl yardım alabiliriz

  • Merhaba Elif. Evet epey Türk var. Yardım konusunu bilemiyorum ama kalacak yere ihtiyacınız varsa bir önceki yazımda Cape Town’da pansiyonu olan Sevinç Hanım’ın iletişim bilgisi var. Kentin güvenli ve merkezi bir semtinde.

 6. Uzun olacak ama kendi blogda yazmaktansa daha çok ulaşılır bir sayfada yazmak daha yararlı olur diye düşünüyorum:

  * Gezimi aralık ayında 6 gün Cape Town 3 gün Joha olarak planladım. Hava çok sıcak olmasa da 28 derecelerde ve yanınıza koruyucu mutlaka alın.

  * Kur k.k. çekimlerinde 0,260 (05.12.2016) fnb bank bankamatikleri nakit çekimlerde komisyon almıyor. (Kendi bankanız alacak ama)

  * Sevinç ablada yer olmayınca suit evlerden oluşan best western cape suites hotelden rocketmiles sitesinden günlük 250₺ ye kiraladık. (rocketmiles hoşgeldin bonusu ile 6.000 miles verdi.) Kahvaltı dahil mutfaklı odalar otoparklı güvenlikli havuzlu içinde kendi barı olan bir tesis. Havaalanı transferi ücretsiz.

  * Toplu taşıma mycard denilen k.k. benzeri sistemle yürüyor. Ucuz ve aktarmalar bedava ya da çok ufak bir ücret. Otobüs içi güvenli. Hout Bay koyuna kadar gidebilirsiniz çok ucuza. (40 rand kart ücreti.)

  * uber çok çok ucuz. Hiç düşünmeden uberden başka birşey kullanmayın.

  *Havaalanı şehire transfer uber ile 160 rand. Havalanında internet var. hemen çıkışta solda kapalı parkın içine geliyor araçlar.

  * Araç kiralama :3 gün. downtowndan alıp havaalanında bırakma 39 $ (arguscarhire her zaman en iyi fiyatı verir dünyada) (Benzin 3tl civarı 12 rand )

  * Sağdan direksiyonu malta gezimde tecrübe etmiştim 1 ay öncesinde o yüzden sorun yaşamadım. Malta da 1,5-2 günde alışmıştım. Araç kullanırken dalmayın yeter sizi sağ doğru götürüyor bilinçaltınız.

  * Cape Town – Johannesburg biletimi mango havayollarından 200tl aldım 1 ay kala. Temiz rahat bir havayolu. Daha erken zamanda daha ucuza alınabilir.

  * İst- Doha – Cape Town / Johannesburg – Doha – İstanbul biletlerini Nisanda 1.650tl almıştım qatar airways’den. O zaman bana pahalıya aldım gibi gelmişti ama şimdiki fiyatları görünce iyi fiyata aldığımı düşünüyorum. Biletlerin en iyi yanı cuma aksam çıkışlı-p.tesi sabah erken dönüşlü olması ve aktarmalardaki beklemenin 1.5 saat olması idi. Böylece bütün yolculuklarımı gece yapıp gün kaybetmemiş oldum.

  * Genelde gezilerimde marketten alışveriş yapıp evde kendim yaparım. Ama burası çok ucuz .Markette hazır pişmemiş köfte kg fiyatı 70 rand idi. Ancak orta üstü bir yerde 2 500gr t-bone 1 şişe şarap aparatifler toplam 450 rand gelince ben ne yaptım dedim 🙂 hele joha da alper beyin tavsiye ettiği lüks mekanda 500 rand gelince evde yaptığım yemeklere pişman oldum. Olsun ama özümüzü kaybetmeyelim. Bunun daha zurih reykjavík şehirleri var.

  • Ne demek Ömer Bey, aksine uzun olması daha iyi, zahmet edip buradan binlerce kişiye bilgi veriyorsunuz. Cape Town gezi, kredi kartı, para, ulaşım ve yemek hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

 7. Cape Town ve etrafı aktivite bakımından bol seçeneği olan bir yer. Benim 2 a.b.d. gezim dahil en yüksek masraf ettiğim gezim olmayı başardı. Ama pişman değilim.

  * Köpek balığı kafeş dalışı (1.500 rand)
  transfer istemeden (niye olduğunu aşağıda söyleyeceğim) arabamız ile Gansbaai kasabasına gidiyoruz.
  * Sabah 6.30 da hareket saati verildiğinden 4.00 da hareket edip 6.00 da bizi dalışa götürecek şirkete ulaşıp açık büfe kahvaltıya gömülüyoruz. (ama herkes bir tedirgin yemek konusunda)
  * 6.30 da hareket saati 30 dakika boyunca denizde ilerleyip çokta kıyıdan uzaklasmadan demir atıyoruz. (hava yaz olamasına rağmen buz gibi kalın birşeyler almayı unutmayın)
  * Başlıyor denize balina yağı atılmaya dalgıç elbiselerimizi giyip bekliyoruz. 7 kişiden 3 ekip kafes dalışını yapıyoruz. (ilk ekipten girmesiniz daha yararlı olur. Ben son ekipteydim 45 dakika köpek balığı bekledim denizde)
  * Herkes görüp tatmin olana kadar denizde kalıyoruz.
  * 10:30 gibi şirketin merkezine geri dönüyoruz. Yine karşımızda sıcak aparatifler karşılıyor. Ama herkes 1 saat gibi kendine gelmeye çalışıyor.
  * Merkez rahat bir yer biz transferle şehre dönmediğimizden bir güzel 1 saatte uyuyorum.
  * Genel olarak çok büyük korku veren bir olay değil. Ben yaptıysam herkes yapar merak etmeyin.
  * 1 hafta öncesinden şirketlerin internet sitesinden rezervasyon yapmanızda yarar var.
  * Shark Diving Unlimited şirketinden satın aldık ama o koyda 4-5 şirket var ve birbirinden farkı yok gibi.
  * Şimdi gelelim çokta uygun ücretle neden transfer almadığımıza. Saat 11 de geri transfer olsa 1 de cape towna dönsek o yorunlukla kesin uyuyup kalacaz ve günü kaybetmiş olacaktık. Biz 11 den sonra programa üzüm bağları ile ünlü Franschhoek kasabasını aldık.

  * Rotamız Gansbaai – Hermanus – Franschhoek.

  * Hermanus ve onun etrafındaki bütün kasabalarda balina gözlem yeri mevcut. Nacak bizim gittiğimiz mevsimde değil. Ama küçük bir sahil kasabası gidip üzüm bağları yoluna çıkmadan dinlenmek için bire bir.

  * Hermanus – Franschhoek yolu 2 saat sürüyor. Google maps bir ara toprak yola sokuyor sizi ama telaşlanmayın yolun keyfini çıkarın. Benzininizi fulleyin dağ yolu çok yakıyor Franschhoek kadar benzinci yok.

  * Üzüm Bağ turları :
  * Kasaba şirin bir yer merkezde güzel cafeler mevcut heyecanla kafeş dalışında çektiğiniz fotolara videolara bakın. Bol kahve tüketin sabah 4 de kalktık saat 2 oldu 🙂
  * Aracınız var ise Franschhoek Wine Tram gibi aktivitelere gerek yok bence internetten bağları gezin gideceklerini işaretleyin.
  * Bizim gittiğimiz çiftlikte premium şarap tadımı 4 kadeh 40 rand. Flagship 4 kadeh şarap tadımı 100 rand. 2 çeşit zeytinyağı testi (bol ekmek:) 60 rand. En iyi kırmızı şarabı bizim çiftliğin 320 rand.
  * Bağların arasında keyfinize bakın ruhunuz kafeş dalışından sonra bir rahatlasın.
  * Handikap 17.00 ‘da çoğu yer kapanıyor. Tabi bu yorgunlukla gece olmadan cape towna dönmek gerekli. * Franschhoek – Cape Town 1 saat ve 45 dakikası otoban. (şarap bağlarında çok kaçırmayın o yorgunluk ve alkol birleşince o yol bitmez)
  * Toplamda 5-6 saat ve 400km yol yapıp sabah 4 de cıkıp aksam 7 gibi otelimize geri dönüyoruz.

  • Güney Afrika köpek balığı dalışı, balina gözleme, bağ turu ve şarap tadımı bilgileri için çok sağ olun. Cape Town’da yapılacak şeyler ve çevresindeki gezilecek yerler hakkında şahane tavsiyeler verdiniz. Dalış pahalıymış bu arada, ama insan böyle şeyleri hayatında bir defa yaşıyor, iyi yapmışsınız bence de.

 8. * ilk araç günümüzdeki planımız ümüt burnu oldu. Ümit burnu gezisi sadece bununla kısıtlı olmayan giderken ve dönerken kısmen ayrı rotaların kullanıldığı 1 gününüzün tamamını alan bir rota.

  * Cape town – Muizenberg – Simon’s Town – Boulders Beach – Smitswinkel Bay – Cape Point – Cape of Good Hope
  Dönüs; Cape of Good Hope – Scarborough – Slangkop Lighthouse – Kommetjie – Noordhoek Beach – Chapmans Peak – Hout Bay – Camps Bay – Sea Point – Cape town

  180km civarı 4 saat civarı kullanım süresi var.

  * Muizenberg : Daha sonra buray özel geleceğim için sadece tepeden manzarasına baktık. Enfes bir manzara çıkacak karşınıza oturun biraz soluklanın.

  * Simon’s Town : Eski bir kasaba biz çok zaman kaybetmeden şöyle bir göz ucuyla baktık. Ümit burnu için sabırsız.

  * Boulders Beach : Penguenleri çok yakından görebileceğimiz yer. 2 ayrı yer var beach ve gözlem yeri. Gözlem yeri 70 rand. Hava çok sıcak ama çokta sevimliler.

  * Cape Point : Özlenen yere ulaşmış bulunuyoruz. Araç ile belgrad ormanı gibi giriş yaparken ücret ödüyoruz. 135rand/kişi başı.
  Ümit Burnuna ulaşınca füniküler ile çıkış-iniş 65rand (inerken herkes yürüyor)
  Fünikülerle çıkılan yerden sonra patika birazda yorucu bir yol daha var eski yerleşkeye giden.onuda mutlaka yapın derim.

  * Cape of Good Hope : Burası meşhur fotoğrafların çekildiği yazının olduğu yer deniz kenarında sahilde. Buradaki hırsız babunlara dikkat. Bizim olduğumuz yerden de bir çanta kapıp sahile kaçtılar. Çantayı boşattı içindeki suyu içti, kremi boşalttıp ellerine sürdu 🙂

  ***Şimdi dönüş yoluna geçiyoruz. Burada 2 seçenek var güneşi Chapmans Peak yada Camps Bay’de batırmak. O yüzden daha ağırdan alıyoruz herşeyi.

  * Scarborough : Güzel bir koy çıkıyor karşınıza.

  * Slangkop Lighthouse :Deniz feneri. Saat 15.00’de kapandığından biz içini göremedik.

  * Kommetjie : Sanırım hollandalılar burada kendine bir yaşam alanı kurmuş. Bambaşka bir hayat yaşıyorlar. Sörf yapan epey insan izledik bu sahilde. Buradan birazdan göreceğimiz enfes manzaranın ilk sinyallerini alıyoruz.

  * Noordhoek Beach : Karşımıza daha büyük bir koy ve azgın deniz çıkıyor.

  * Chapmans Peak : Chapman’s peak drive sahile sıfır hele gün batımına yakın muhtesem manzarası olan dağ içi oyularak yapılan yolu. Yolun tam ortasında bir izleme yeri mevcut. Gün batımına 1 saat kala buradan geçmekte yarar var. Manzara güneş ışığının geliş açısının yardımı ile de muhteşem. Otur izle fotoğraf çek video çek. İnsanın ayrılmak isteği gelmiyor. Karşısı Hout Bay koyu. Bu yol gariptir ücretli. 42rand. Üstümüzde rand yoktu bir yerlerden pos makinası bulup çektiler. Her yerde k.k. geçiyor bu ülkede.

  * Hout Bay : Şirin bir kasaba. Güzel bir koyu var. Bizim için önemi seal island fok balıkları gezisi. 70rand. (k.k. geçmeyen tek yer diyebiliriz) Ben 15.15 son gezi teknesi sanıyordum ama bizden sonra 16.00 gezisi yapıldı. Saat 19.30 olduğundan bu turu başka bir gün yapmanız lazım. Biz Masa dağına çıkacağımız günü ile birleştirip bir gün önce yapmıştık.

  * Camps Bay : Benim cape townda en güvenli hissetiğim yer. 3 ay önce maiamide bulunduğumdan mıdır miami ye çok benzettim burasını. Akşamları tek canlı ve güvenli olan yer bana göre. Bir gece önce cape town da gasba uğradığımızdan mıdır çok tedirginiz erkenden eve gitme isteğimiz var.

  * Sea Point : Gün batımını izlenecek güzel yerlerden biri ama biz tercihimizi Chapmans Peak yana kullandık. Şehir saat 21:00 ölü gibi duruyor.

 9. Merhaba Alper Bey,bu fayadali gezi yazilarini bizlerle paylastiginiz icin sagolun varolun. 10 gun sonra ben de cape town a gidecegim. yalniz araba kiralamanin cok mantikli oldugunu cok defa duymama ragmen ben araba kiralamayi dusunmuyorum. hem direksiyonun sagda olmasi hem de yalniz olmam sebebiyle kendime cok da guvenemiyorum bu sebeplerden dolayi. araba kiralanmadan hop on hop off larla onerdiginiz noktalari gez3bilir miyim? ya da gunluk tur vs almak kolay midir?
  bir de para konusunda sormak istedigim burdan doviz olarak goturup bozdurmak mi yoksa bankamatikten cekmek mi daha mantikli? kredi karti kullanimi yaygin mi? siz nasil yaptiniz?
  Tesekkurler
  yolunuz her daim acik olsun.

  • Merhaba Duygu Hanım. Cape Town’da araba kiralamadan hop on hop off otobüsleriyle rahatça gezebilirsiniz. Blog yazımda ayrıntılı anlattım nerelerden binileceğini. Ayrıca şehir dışı yakın yerlere günlük turlar da alabilirsiniz turizm bürosundan. Kredi kartı oldukça yaygın. Ben bankamatikten çekmek yöntemini en çok kullanıyorum. Çeşitli adlı sayfamdaki ilgili yazıya bakın, tavsiye ederim. Ne kadara kalacaksınız Cape Town’da? Kalacak yer ayarladınız mı?

 10. Merhabalar Duygu Hnm.

  Öncelikle güvenliğe çok dikkat etmenizi öderirim. Uber kullanmıyorsanız mutlaka yükleyin. Şehirde uber çok ucuz. Kısa mesafelerde bile yürümek yerine belli bir saatten sonra uber tercih edin. (5tl civarı tutacaktır) Şehirde gün erken başlayıp erken bitiyor buna ayak uydurun derim.

  * Hop off yanında otobüs ağı ile de Hout bay koyu dahil bir çok yeri ucuz ve güvenli gezebilirsiniz. BU yöntemle gidemeyeceğiniz Ümit Burnu ve üzüm bağları ile ünlü Franschhoek köyü var. Uygun bir konaklama bulabilirseniz Franschhoek köyünde 2 gün konaklamanızı tavsiye ederim.

  * Bütçe ayırabilirseniz beyaz köpek balığı dalışını yapmanızı öneririm.

  * Cape Town kredi kartı kullanımı açısından dünyada çok ileridedir. Hout Bay koyundaki fok balık turu harici heryerde k.k. kullandım. Döviz bozumu bankalarda ve pasaport ibrazı gerekiyor. Nakit çekimler için de FBN bankı tavsiye ederim.

  * Bol bol steak yeyin derim bizim buralara göre çok çok ucuz.

  Güzel bir gezi geçireceğinize emin olabilirsiniz. Kısa bir zaman kaldığımı düşününce 20 gün cape town hayali bile güzel geliyor 🙂

  • Ömer bey merhaba size ulasabilecegim sosyal medya hesabınız var mı? Varsa yazabilir misiniz bir kaç sorum olacaktı.
   Ve Alper bey sizin de emeğinize sağlık ben de Mart in ilk haftasi Tanzanya Kilimanjaro dan baslayıp Cape Town dan ist.la dönmeyi planlıyorum ve tek çıkacagım bir seyahat olacak inanılmaz heyecan ve panik halindeyim neyse verdiğiniz bilgiler için çok tesekkürler.

 11. Güzel bilgiler için çok teşekkür ederiz . Ben ve ailem daha önce cape town da bulunduk gezdik ve çok sevdik . Fakat orada iş le ilgili bir durum gelişti . Üç çocuğum var biri ortaokul diğeri lise çağlarında , orada turistik gezi başka yaşamak çok başka. Ürkmedim desem yalan olur , aklıma gezdiğim gördüğüm güzel yerler değilde direk elektrik telleriyle çevresi örülmüş evler geldi . Güvenlik konusunda fikirlerinizi paylaşabilirimsiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim .

 12. Selamlar.
  Sormak istediğim bir şey var. Biz Ağustosta Cape Town’da olacaz. 1 haftalık bir tatil dusunuyoruz. Suç yazınızda Johannesburg’un tehlıkelı oldugunu yazmıstınız. Sadece Cape Town yeter mi yoksa diğer şehirlere de gitmeyi düşünelim mi.

 13. Biz de Ocak 2018 de Cape Town a gidip araba kiralayıp dolaşmayı planlıyoruz ancak ülkede karışıklıklardan ötürü sıkıntı çekeceğimiz, ayrıca gasp, hırsızlık gibi olayların çok olduğu ve tabii ki hastalık kapma riski olduğu belirtiliyor ve endişeleniyoruz. Bu konuda biraz bilgi vermenizi rica ederiz.

  • Güney Afrika’daki politik durumun size bir etkisi olmaz, ancak hırsızlık, başta gasp olmak üzere sokak suçu yaygın bir ülke. Hastalık riski turistler için düşük. Gasp için dikkatli olmanız gerekiyor, arabanızın kapıları daima kilitli olsun. Güney Afrika’da Yaşam ve Suç adlı yazımı ve diğer Cape Town yazımı da okumanızı öneririm.

   • Açıkçası sadece Cape Town olarak düşünmüştüm fakat önerileriniz olursa değerlendirmek isterim. Henüz net bir planım yok fakat net 7 günüm var.

    • 7 günde Cape Town’ı rahatça gezersiniz. Yazımda anlattığım gezilecek yerler 6 gününüzü alır, ama hepsine gitmek şart değil tabii, bir kısmı atlanıp örneğin kuzeyde West Coast Fossil Park veya güneyde Bontebok Ulusal Parkı ve Overberg bölgesine gidilebilir. Uçağınızın aktarması hangi şehirden ve kaç saat?

 14. ALPER BEY ÇOK TEŞEKKÜRLER, 9 ARALIKTA JOHANNESBURG-CAPE TOWN TURUNA GİDİYORUZ, EXTRA TURLARA KATILMAK İSTEMİYORUZ. YAZINIZ ÇOK FAYDALI OLDU. JOHANNESBURG LA İLGİLİ YAZINIZ VAR MI?

 15. Alper bey sizi takip ediyorum. Gezinden çok etkilendim. Anlayamadığım iki konu var. Ümit Burnu gezisi ve Masa Dağı gezisi Red City ve Yellov tur otobüsleriyle günlük sınırsız bilet alırsam yapabiliyor muyum? Bilgilendirirsen sevinirim.

  • Merhaba. Seyahat blog yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Cape Town şehir turu biletleriyle Masa Dağı’na gidebilirsiniz ama Ümit Burnu şehir dışında. Ya kendi imkanlarınızla, ya da diğer Cape Town gezi yazımda anlattığım turizm danışma bürosuna uğrayıp bir günlük tur satın alarak ziyaret edebilirsiniz. Ne zaman gideceksiniz? Başka hangi Güney Afrika kentleri var planınızda?

 16. Alper bey merhaba
  Biz de kızım ve eşim ile 05-12 Kasım-2007 tarihlerinde Cape Town, Sun City ve Johannesburg turu yapmak istiyorum..
  Bütçemiz sınırlı olduğu için güvenli ve uygun otel önerilerinizi alabir miyim..
  Teşekkürler
  Ismaıl Uyguner

  • Merhaba. Cape Town’da pansiyon işleten bir Türkün yerinde kaldım ama artık başka ülkeye taşındı. Bookap semtindeydi, nispeten güvenlidir, Long Street, Green Point, Pinelands, Camps Bay, Oudekraal, Fish Hoek, Simon’s Town ve Port of Cape Town bölgeleri de öyle. Johannesburg çok çok tehlikeli; biri merkezde diğeri banliyöde 2 arkadaşımda kaldım, hiç arabasız ve yalnız bırakmadılar. Sandton, Central Business District CBD, Newtown, Market Theatre ve Melville, biraz güvenli, kısmen yolda yürünebilen semtler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz