Cape Town gezi notları olarak hazırladığım bu yazı bir Cape Town seyahat planı yapmak ve gezi rotası çizmek isteyenler için gezi rehberi niteliğinde. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üç başkentinden biri ve Western Cape ilinin başkenti olan Cape Town (Kaapstad, Ikapa) birçok yerli, turist ve gezgin tarafından ülkenin en güzel ve rahat şehri olarak kabul ediliyor. Afrika’nın güneybatı ucunda yer alan 3,5 milyon nüfuslu Cape Town hem modern semtleri hem de gecekondu mahalleleriyle zıtlıkları barındıran, çevresinde doğal güzellikler sunan bir şehir. İşte Cape Town hakkında bilgi, gezilecek noktalar, hava durumu, fotoğrafları, dil okulları, gece hayatı ve yorumları içeren bir gezi yazısı.

 

Cape Town gezi
Cape Town gezi notları

 

Cape Town Hakkında Bilgi

Avrupa’ya ve Türkiye’ye en uzak Afrika kenti olan Cape Town Afrika, Hollanda ve İngiltere kültürlerini bir araya getiriyor. Şehirde yüz binlerce Müslüman ve 300 civarı Türk yaşıyor. Ben de epey Türkle tanıştım, hatta şehre varır varmaz. Cape Town’da yaşayan Türkler arasında benim tanıştıklarımın çoğu dil okullarına gidenler, bir kısmı da iş kurmuş esnaf veya ücretli çalışanlardı.

 

Cape Town gezi yorumları
Cape Town gezisi

 

1488’de Portekizli kaşif Bartelemeu Dias tarafından keşfedilen şehir, sırasıyla Boerler ve İngilizlerin eline geçti.1652’de Güney Afrika’da kurulan ilk Avrupa yerleşim yeri oldu. İlk Müslümanlar 1700’lerde Malay dünyasından Hollanda’ya karşı mücadele eden ve yakalanıp sürgün edilen Şeyh Yusuf ve 49 müridi oldu.

 

Güney Afrika Cape Town
Cape Town, Güney Afrika

 

Güney Afrika Birliği kurulduktan sonra ülkenin yasama başkenti seçildi. 1945’ten sonra ırkçı Apartheid rejimi beyaz olmayanların tüm haklarını kısıtladı. 1990’da ırk ayrımı bitip ANC iktidara geldikten sonra beyaz olmayanlar daha çok topluma çıktı ve resmi görevlere getirildi.

 

Cape Town turları
Cape Town turu

 

Cape Town nüfusunun %42’si melez (coloured), %16’sı beyaz, %39’u siyah, %2’den azı ise çoğu Hintli olmak üzere Asyalı; ırk ayrımı yönetimi sırasında daha “beyaz” bir şehirdi. Halkın konuştuğu ana dillere bakarsak %38 Afrikaan, %30 Xhosa ve %28 İngilizce.

 

Cape Town gezi
Cape Town’da cafe

 

The New York Times ve The Telegraph gazetelerine göre Cape Town gezi için dünyanın en güzel yeri. Dünyanın tasarım başkenti seçilen şehir Güney Afrika’da yaşamak isteyen yabancılarin en çok tercih ettikleri yer. Johannesburg‘dan sonra Güney Afrika’nın ikinci en büyük kenti Cape Town; üçüncü ise Durban. Güney Afrika tatili yapanların veya Güney Afrika turu planlayanların en çok görmek istedikleri şehir.

 

Güney Afrika bayrak
Güney Afrika bayrağı

 

Cape Town Hava Durumu ve İklimi

Hava durumu

Aralık, Ocak, Şubat olan yaz ayları epey sıcak olur ama nem fazla değil; yazın gece ortalama sıcaklık 15, gündüz 25-27 derece civarında olur. Güney Afrika’da kış mevsimi Haziran,Temmuz, Ağustos aylarındadır ve ben de kışın gezdim. Temmuz ve Ağustos aylarında gündüz hava sıcaklığı 12-17 derece civarı ama gece soğuk oluyor, ortalama 5-7 derece; bazı geceler sıfır dereceyi gördüm. Kış genelde bulutlu geçiyor, Cape Town’da sık yağmur yağıyor.

 

Cape Town iklim
Cape Town hava durumu

 

Cape Town’a ne zaman gidilir? En iyi mevsim

Güney Afrika’nın en güzel ve turistik kenti Cape Town gezi için en iyi zamanı Ekim ve Kasım aylarındaki İlkbaharda sunuyor, biraz rüzgarlı olsa da hava durumu iyi gidiyor. Aralık, Ocak ve Şubat aylarındaki sıcak yaz mevsimi de bir gezi turu veya Güney Afrika tatili için ideal; denize girmek için en iyi mevsim. Mart, Nisan, Mayıs aylarındaki Sonbahar mevsimi ise yağmurlu ve serin, ama en az turist giden zaman olduğu için otel, yemek ve diğer turistik hizmetlerde uygun fiyatlar yakalamak mümkün.

 

Cape Town Gezi Notları

Johannesburg’dan Kulula Havayolu’nun fıstık yeşili renkte ve üzerinde eğlenceli yazılar bulunan uçağıyla şehre indikten sonra otobüsle şehir merkezine gelirken tesadüfen İsmail ile tanıştım, burada yaşıyormuş, beni kalacağım Müslüman mahallesi Bo-Kaap’a getirdi, zaten çok merkezi, 5 dakikada yürüdük. Burada bir Türkün işlettiği pansiyona yerleşip dışarı çıktım.

 

Cape Town seyahat blog
Bokaap, Cape Town

 

Cape Town’da alışveriş ve fiyatlar

Bo-Kaap’taki sokağımda bulunan Keşmirli bakkaldan ilk alışverişim: 1 litre süt, 6 yumurta, 800 gram tam tahıl ekmeği, 1 limon, 250gr tereyağı, 420gr köfte, 100gr fıstık, 200gr çedar peyniri, toplam 102 Rand = 20 TL.

 

Cape Town gezi fiyatlar
Cape Town’da alışveriş ve fiyatlar

 

Cape Town merkezinde, Cnr Shortmarket ve Burg caddelerinin kesiştiği yerdeki Green Market Square’de Afrika işi hediyelik ve hatıra eşyalar satın alabilirsiniz; rengarenk, keyifli bir alışveriş pazarı.

 

Cape Town alışveriş merkezi
Cape Town alışveriş pazarı

 

Güney Afrika’dan ne alınır deyince akla Afrika maskeleri geliyor.

 

Afrika'dan ne alınır
Afrika maskeleri

 

Güney Afrika’nın incik boncuk ve kolyeleri de ünlü.

 

Güney Afrika'dan ne alınır
Güney Afrika’da alışveriş

 

Adderley Street’teki Golden Acre alışveriş merkezi ve St. George’s Mall, antika, giysi, elmas ve hediyelik eşya dükkanlarıyla dolu. Long Street’te elden düşme kitaplar ve eski giysiler satan yerler var. Grand Parade’deki bit pazarında renkli parlak Afrika kumaşları satılıyor. V&A Waterfront’taki Victoria and Alfred Mall ile Victoria Wharf Shopping Center alışveriş merkezleri, Waterfront Craft Market adlı liman el işi pazarında kaliteli Afrika ürünleri bulabilirsiniz.

 

Cape Town Turizm Danışma Bürosu

Cape Town hakkında bilgi ve ücretsiz kent haritası almak için kent merkezinde, Burg Caddesi, The Pinnacle Building binasında bulunan resmi turizm bürosuna gittim. Personel kibar ve yardımcı olmaya istekli, epey gezi bilgisi edindim. Güney Afrika Dünya Kupasına katılan ülkelerin bayraklarıyla süslü boncuktan kramponlar yapmışlar. İşte Kuzey Kore, Yunanistan ve Güney Kore futbol ayakkabıları.

 

 

Güney Afrika Dünya Kupası
Güney Afrika’da futbol

 

Turist danışma merkezi hoş bir mekan, hiç resmi bir yere benzemiyor. Atık plastik şişelerden abajur yapmışlar.

 

Güney Afrika ürünleri
Güney Afrika işleri

 

Bir dükkanın girişindeki bu kapı sinekliği, atık renkli şişe kapaklarından yapılmış, hoş olmuş.

 

Cape Town trip
Cape Town travel

 

Cape Town şehir merkezi Long Street

Cape Town gezi rotası kentin ana caddesi olan Long Street’siz olmaz. Barlar, restoranlar, kafeler, lokantalar, çeşitli dükkanlarla dolu Long Street’e yolunuz bir Cape Town gezi turu sırasında mutlaka pek çok kez düşer.

 

Cape Town şehir merkezi
Cape Town merkezi Long Street

 

Cape Town gezi için Güney Afrika’nın en güvenli şehri ama bu dikkatli olmanız gerekmez anlamına gelmiyor, Güney Afrika suç oranının çok yüksek olduğu, tehlikeli bir ülke. Örneğin şehir merkezindeki Long Street’te bu dükkan ilgimi çekti, girmek istedim, demir parmaklıklı kapı açık ama gördüğünüz gibi iç kapıda da demir kapı var ve kilitli, içeri baktım, dükkanın sahibi kadınla göz göze geldik, bir süre beni süzdükten sonra düğmeye basarak otomatik kapıyı açtı.

 

Cape Town gezi yazıları
Cape Town gezi yazısı

 

Neden böyle bir şey olduğunu sorunca “Burası Güney Afrika, diğer dükkanlara da bakın, hepsinde var” dedi. Soyguna karşı bir önlem. Güney Afrika gezi planı yapanların Güney Afrika’da Yaşam ve Suç yazımı okumalarını tavsiye ediyorum.

 

Cape Town rehber
Cape Town gezi rehberi

 

Couchsurfing adlı gezginler yardımlaşma ve konuk etme ağıyla tanıştığım Antea beni evine akşam yemeğine davet etti. Türkiye’den hediyelerim tespih ve kekik.

 

Cape Town Türk
Cape Town’da Türk gezgin

 

Afrika müzikleri

Kent turu sırasında Afrika müzik ve dansları görme olasılığınız yüksek.

 

 

Gecekondu mahallesinde bir kadın kuaförü.

 

Cape Town
Cape Town’da yaşam

 

Cape Town Dil Okulları

Kente dil okulları ve kursları için gelip İngilizce öğrenmek isteyen çok sayıda Türk var. Güney Afrika’nın vize istememesi, ülkenin ucuz olması dil okulları için Cape Town’a gelmeyi cazip hale getiriyor. EC Cape Town, Good Hope Studies, English Language School of Cape Town, Cape Town School of English, Kurus English, Language Link College gibi İngilizce dil okulları ve kursları, Güney Afrik’da İngilizce öğrenmek için seçenekler sunuyor. Aşağıdaki fotoğrafı çektikten sonra binanın tepesindeki çocukların Türkçe konuştuklarını duyunca selam verdim. Türkiye’den Cape Town’a İngilizce dil okulları için gelen kurs öğrencileriymiş.

 

Cape Town dil okulları kursları
Cape Town İngilizce dil okulları

 

Bir aya kadar vizesiz Güney Afrika’yı ziyaret edebilir, dört haftaya kadar olan kurslarda vizesiz İngilizce eğitim alabilirsiniz. Güney Afrika Türk vatandaşlarına 30 güne kadar vizesiz kalma hakkı tanıyor. 1-3 ay arası eğitim görecek olanlar turist vizesi ile kalabiliyor, ama daha uzun kalacak olanların öğrenci vizesi ile başvuru yapmaları gerekiyor.

 

 

Cape Town’da Nerede Kalınır?

Ben Cape Town’da kalacak yer aramadım. Bir okurum sağ olsun kentte pansiyon işleten İzmirli bir Türk tanıyormuş, iletişim bilgisini verdi, orada konakladım ve memnun kaldım. En önemlisi güvenli bir semt olan Bo-Kaap’ta iki yeri olan Sevinç Hanım cana yakın bir insan ve herkesle ilgileniyor.

 

Cape Town Türk
Cape Town’a gelen Türklerin adresi, Sevinç Hanım’ın pansiyonu.

 

Pansiyonunda İngilizce dil okulları için gelen Türk öğrencilerden çok kalan var. Cape Town’da kalacak yer arıyorsanız tavsiye ederim. Yemekli olarak da kalınabiliyor.

 

Güncel bilgi: Pansiyon, başka ülkeye taşınma nedeniyle kapandı.

 

Cape Town nerede kalınır
Cape Town’da kalacak yer.

 

Cape Town’da Gezilecek Yerler

Cape Town’da gezilecek yerler arasında tarihi kent merkezi, Castle of Good Hope, City Hall, Adderley Street, Trafalgar Çiçek Pazarı, Parlamento, Standard Bank, Groote Kerk Kilisesi, African Cultural History Museum, Company’s Gardens Parkı, South African Library, South African Museum, Planetarium, South African National Gallery, Jewish Museum, Long Street, St. George’s Cathedral, Bo-Kaap, Table Mountain, V&A Waterfront, Robben Island, Cape Town Üniversitesi, Ümit Burnu, Winelands, Little Karoo, Garden Route, Cederberg sayılabilir. Ayrı bir yazıda anlatacağım. Bu arada safari yapmak isterseniz ilgili yazım: Afrika’da Safari

 

Cape Town eğlence
Cape Town geceleri

 

Cape Town Gece Hayatı

Cape Town gece hayatı ve eğlence yaşamı tüm Güney Afrika’nın en ünlü ve en iyisi. Kent merkezindeki Long Street‘te barlar, kafeler, restoranlar ve kulüpler var. Birçok ırktan ve etnik kökenden insanı bir araya getiren bir gece hayatı ve eğlence caddesi.

 

Cape Town eğlence
Cape Town gece hayatı

 

169 on Long adlı jazz bar ve restoran, Blushlounge bar lounge ve gece kulübü, üç yüzden fazla şarap çeşidi tadılabilen Caveau Wine Bar & Deli, Afrika müzikleri çalan Club Georgia, yerel halkın gittiği ucuz içki ve pizza satan rahat mekan Rafiki’s Bar, gezgin ve turistlerin tercih ettiği Zanzi-Bar, indie, drum’n’bass ve elektronik müzik çalan Fiction Bar Club, canlı Dünya müzikleri yapılan Mercury Live & Lounge, arkadaşım Giorgos’un mekanı Plan B Cafe Bar, ve bir Cape Town klasiği olan Mama Africa, şehrin en iyi bar ve gece kulüplerinden.

 

Cape Town eğlence
Cape Town eğlence yaşamı

 

Mama Africa

Cape Town gece hayatı için restoran bar Mama Africa vazgeçilmez bir eğlence yeri. Sevinç Hanımın yerinde kalan ve burada yaşayan Ebru sağ olsun akşamları bana zaman ayırıp gezdirdi. Kentte tanınan, çok sosyal bir insan, onunla gezmek keyifli, herkes tanıyor.

 

Cape Town gece yaşamı
Mama Africa, Cape Town

 

Şişelerden yapılmış dev avize geceyi aydınlatıyor.

 

Cape Town geceleri
Cape Town gecesi

 

Mama Africa
Mama Africa Bar

 

Cape Town gezi yazılarım devamı: Cape Town’da Gezilecek Yerler

39 YORUMLAR

 1. Uzak Doğudan sonra en sevdiğim yer… İnsanlar saygılı, düzenli, gezilecek çok yer var. Araba kiralamak en mantıklısı, mesafeler biraz uzak. Korkulacak bi durumla da karşılaşmadık gece çok geç saatlere kalmadık. Deniz ürünleri cenneti. Ocean Basket muhteşemdi.

 2. KESİNLİKLE GÖRMELİSİNİZ BU ŞEHRİ…KISMET OLURSA 10 GÜN SONRA TEKRAR ORADAYIM UZUN BİR SÜRE KALACAĞIM VE ÇALIŞACAĞIM:)Evet Pınar hanım araba kiralamak o şehirde gerçekten çok zevkli.benzin ve araç kiraları gayet uygun:))

 3. yaa:)) çok sevindim maraşımı görmenize. Kısmet değilmiş ben de nette gezinirken tesadüfen buldum blogunuzu inceledim biraz, yazılanları falan okudum ve beğendim. Teşekkürler:) sizleri de takibi bırakmicam 🙂

 4. Merhabalar,

  Cape town’a yalnız seyahat etmeyi düşünüyorum ve kararımdan vazgeçmezsem yarın geceki uçuşa katılacağım. Ilk yalnız seyahatim olacağı için çekincelerim var, yalnız gidersem çok sıkıcı olur mu, yalnız kalır mıyım dite tedirginim.

  Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum 🙂

    • Cape Town Havalimanı’ndan şehir merkezine MyCiti otobüsleriyle gidebilirsiniz. Long Street, Bo-Kaap ve V&A Waterfront sahili görece güvenlidir ama her yerde dikkatli olmanız gerekir. Alışveriş için Long Street ve Green Market Square iyi. Güney Afrika Türkiye’den ucuz bir ülke.

  • Merhaba. Qatar Hava Yolları ile Güney Afrika’ya giderken Doha aktarması için vize gerekmiyor. Havalimanından çıkıp gezecek kadar zamanınız varsa da oradan kolayca ücretsiz vize alınabiliyor.

 5. Selamlar, Cape Town için ilk defa ‘acaba gidilir mi?’ dedikten sonra, sizin blogunuzu okumuştum. Yaklaşık 1 ay önceydi. Az önce THY 6/12 için biletimi aldım. Bilgi amaçlı olarak, bazı tarihlerde, THY diğer hava yollarından ucuz. Yazınız için teşekkürler.

 6. Merhaba Alper bey numarasını yazdığınız Sevinç Hanım pansiyonunu kapatmış sizin bize önerebileceğiniz bir yer var mı aile için uygun güvenli olan.

 7. Tavsiyeniz üzere Şubat başı Sevınc Hnm da kaldık.
  Çok memnun kaldık. Tesekkurler. Kısmetse Filipinler’de göreceğiz.
  Şimdi size ufak bı sorum var. 10 Nisan önce Sao Paolo sonra Rio kalacak yer konusunda tereddutlerımız var. Onerı varsa alabılır mıyım? Copacabana da kalırsak Rio yu gezmek zor mu olur
  Tesekkürler.

  • Cape Town’da tavsiye ettiğim yerde kalmanıza sevindim. Rio’ya gitmedim, Sao Paulo’da Couchsurfing ağıyla gönüllü bir üyenin evinde kaldım. Copacabana Rio arası yarım saat, pek zor olmaz.

 8. Alper Bey merhaba! Sitenizi bugun kesfettim cok icten insanlarla ozenle ilgilenen birisiniz ayni zamanda hemserimsiniz ben de Tekirdagliyim mutlaka Tekirdag dan ortak tanidiklarimiz da vardir. istanbulda ikamet ediyorum. İnsallah birgun yuz yuze tanisma imkanimiz da olur diliyorum.

 9. Mayıs ayı çok mu keyifsiz olur yağış gri hava mı olur siz de kış vakti gitmiştiniz ben de mayısta gitmeyi düşünüyorum emin olamadım siz de kışın gitmiş biri olarak görüşleriniz önemli.

  • Mayıs ayında Cape Town’da hava serin olur, sıcaklık gündüz 17-19 derece, gece 10 derece civarında seyreder. Ayın ortalama 10-11 günü yağmur yağar. Diğer günler çoğunlukla parçalı bulutlu geçer. bence rahatsız edici bir hava değil.

 10. Gecen ay Cape Town gittim, çok eğlenceli, çılgın geceler geçirdim, bir arkadaşım aids olabilirsin dedi, test yaptırdım, negatif çıktı. Gerçekten aids olabilir miyim?

 11. Merhabalar yazınızı ilgiyle okuduk ve çok beğendik. Emeğiniz için teşekkür ederiz. Biz de 19 Temmuzda gideceğiz ve 10 gün kalacağız. Hava şartları, kıyafet seçimlerimiz ve yağmur durumu hakkında bize bilgi verir misiniz? Köpek balığı dalışları hakkında bilginiz var mı? Tecrübe ettiniz mi? Şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhaba. Cape Town gezi blog yazılarıma ilginize teşekkürler. Temmuz ayı Güney Afrika’da Kış mevsimi, iyi bir zaman çünkü aşırı sıcak hava ve sivrisinek sorunu yok. Hava sıcaklığı gündüzleri 15-17 derece ama geceleri 7 ile 10 derece arasında serin olur, rüzgar da yapabilir, montsuz gidilmez. Ayrıca yağmur da hiç seyrek sayılmaz, şemsiye götürmenizi de tavsiye ederim. Tekne ile köpekbalığı dalış turları 2000 Güney Afrika Randı. Ben yapmadım. Dalışlar için sharkcagediving net, sharkdiving capetown co za ve sharkdiving co sitelerine bakabilirsiniz.

 12. Alper Bey Merhaba,

  11 yaşındaki kızımız ile Haziran sonu 2020 Johannesburg ve Cape Town yapmak istiyoruz. Yazınızdan tedirgin oldum açıkçası. Johannesburg’a hiç gitmesek mi? Ama safari de orda yapılıyor değil mi?

  • Merhaba Yeşim Hanım. Güney Afrika dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri olduğu için Cape Town ve Johannesburg yazılarımda belirtmekle kalmayıp, sırf bu konuda ayrı bir yazı yazmayı da adeta bir görev, sorumluluk olarak hissettim. Gidin veya gitmeyin diyemem; çok güzel bir ülke, maliyetler uygun, insanı kibar. Ama suç çok yaygın. Cape Town daha güvenli ama sadece “daha güvenli”, yoksa “güvenli” değil. Safari için en iyi yer Kruger Milli Parkı, ilgili yazımda ayrıntılı anlatıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz