Berlin ulaşım rehberi olarak hazırladığım bu yazıda havaalanından şehir merkezine ulaşım, şehir içi ulaşım ağı, toplu taşıma araçları, metro, tren, tramvay ve otobüs bilet fiyatları, turist ve indirim kartları ile ücretleri var. Berlin’deki toplu taşıma ve raylı sistem haritası ilk bakışta karışık görünebilir ama aslında şehir içi ulaşım sistemi dünyanın en iyilerinden biri. Hatlar arasındaki bağlantılar oldukça kolay ve şehrin her yerine toplu taşıma araçlarıyla gitmek mümkün. İşte Berlin ulaşım bilgileri.

Berlin
Berlin Almanya

Berlin Ulaşım Rehberi ve Ulaşım Ağı

Şehirde dolaşırken mutlaka yanınızda bir raylı sistem ve ulaşım ağı haritası olsun. Bu haritaları havaalanındaki turist danışma bürolarından ya da tren istasyonlarındaki BVG (Berlin’deki toplu taşıma ağını işleten firma) bürolarından edinebilirsiniz. Ayrıca otobüslerdeki ya da istasyonlardaki standlarda ücretsiz haritalar ve etkinlik rehberleri oluyor. Çoğu haritada sadece U harfiyle gösterilen metro ve S harfiyle gösterilen banliyö tren hatları görünüyor. Tramvay hatları ayrı bir haritada gösteriliyor. Haritaların bir tarafında Berlin kent planı, diğer tarafında raylı toplu taşıma planı ve Berlin ulaşım ağı bilgileri bulunuyor.

Berlin ulaşım haritası
Berlin ulaşım ağı

Berlin’e Nasıl Gidilir?

Uçakla Berlin

Berlin’deki yüksek Türk nüfusu nedeniyle Türkiye’den Berlin’e uçmak ucuz ve kolay. Birçok havayolu firmasının hemen her gün düzenlenen Berlin seferleri var. Avrupa’nın diğer belli başlı şehirlerinden de Berlin’e rahat ve uygun fiyata uçmak mümkün. Ancak kıtalar arası uçuşlar, havaalanları küçük olduğu için pek sık yapılmıyor. Bu uçuşlar genelde Frankfurt üzerinden aktarmalı düzenleniyor. Çin başkenti Pekin ve Moğolistan başkenti Ulan Bator şehirlerinden kıtalar arası Berlin uçuşları mevcut.

Berlin'e nasıl gidilir
Berlin’e uçak ile ulaşım

THY ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan aktarmasız olarak haftanın her günü Berlin Tegel Havalimanı’na veya Pegasus Havayolları ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Berlin Schönefeld Havalimanı’na yaklaşık 2 saat 50 dakikada direkt uçmak mümkün. Onur Air, Lufthansa ve SunExpress havayolları da Türkiye’den Berlin’e aktarmasız direkt uçuşlar gerçekleştiriyor.

Zaten Avrupa’da seyahat etmekteyseniz Austrian (Viyana), British Airways, Air France, KLM (Amsterdam), United, LOT, EasyJet (Selanik, Budapeşte), Ryanair and Germanwings, AirBerlin (Stockholm), Finnair (Helsinki), Iberia Express, Air Canada, Transaero, American Airlines, Cathay Pasific, Norwegian, Belavia, Alitalia, SAS (Kopenhag ve Oslo), Adria, El Al, Rossiya, Vueling, Az Al (Bakü) havayollarının Berlin uçuşları var.

Trenle Berlin

Ayrıca diğer Almanya kentlerinden ve Avrupa’nın diğer yerlerinden Berlin’e demiryoluyla ulaşmak da mümkün. Berlin merkez garı, Avrupa’nın en büyük garı olma özelliğini taşıyor. ICE, InterCity ve EuroCity trenleriyle hizmet veren Alman ulusal demiryolu kuruluşu Deutsche Bahn (DB), Berlin ana Hauptbahnhof Garı ile Almanya ve Avrupa şehirleri arasında tren biletleri satıyor.

Amsterdam, Zürih, Viyana ve Budapeşte’ye her gün gece trenleri var. Önceden alınırsa 29 euro fiyata kadar ucuz tren bileti alınabiliyor. Kaliningrad, Kiev, Moskova, St. Petersburg ve Varşova ile Hauptbahnhof arasında uzun mesafeli trenler de var. Haftada bir kalkan Sibirjak treni Asya’daki Rusya kentlerine ve Kazakistan’a gidiyor.

Berlin Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Berlin’de iki küçük havaalanı yer alıyor. Türk havayolları seferleri çoğunlukla Berlin Tegel’e düzenlenirken, diğer seferler (özellikle gece uçuşları) Schönefeld’e düzenleniyor.

Tegel Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım

Berlin Tegel Havaalanı’ndan (TXL) şehrin önemli merkezlerine (Zoologischer Garten ya da Alexanderplatz gibi) kalkan otobüsler var. TXL adlı otobüs 20 dakika içinde merkez garda (Hauptbahnhof), X9 no’lu otobüs 20 dakikada, 109 no’lu otobüs ise 30 dakika içinde Zoologischer Garten’da, 128 no’lu otobüs 25 dakikada Osloerstrasse metro istasyonunda oluyor. Otobüslerin varış noktalarından kentin dört bir yanına metro, banliyö treni, otobüs ve metrobüs seferleri düzenleniyor.

Berlin havaalanından merkeze ulaşım
Berlin Tegel Havaalanı’ndan merkeze ulaşım.

Schönefeld Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım

Schönefeld Havaalanı’ndan (SXF) şehre otobüslerin yanı sıra banliyö trenleriyle de (S9 ve S45) ulaşmak mümkün. Ancak tren istasyonu ile havaalanı arasındaki yürüme mesafesinden ötürü, hemen çıkıştaki otobüslere binmek daha kolay. Havaalanından şehir merkezine gitmek için 171, X7, N7 numaralı otobüslerle Rudow metro istasyonuna gidip Berlin merkezine metro ile ulaşmak mümkün. Geceleri ise U7 no’lu metro hattı yerine işleyen N7 no’lu gece otobüsü havaalanına kadar geliyor. Schönefeld Havalimanı’ndan Berlin merkezine taksi ücreti 40 avro civarında tutuyor.

Berlin havalimanından merkeze ulaşım
Berlin Schönefeld Havalimanı’ndan merkeze ulaşım.

Berlin Şehir İçi Ulaşım Sistemi

Berlin ulaşım açısından çok gelişmiş bir şehir. BVG’nin web sitesinde kent içi ulaşımınızı kolaylaştıracak mükemmel bir hizmet yer alıyor. Sitenin sağ üst köşesinde yer alan kutucuklara kalkış ve varış noktalarınızı yazdığınızda, sistem size en hızlı ve en pratik bağlantıları; bunların kalkış ve varış saatlerini gösteriyor. Bu kutucuklara durak isimlerini yazabileceğiniz gibi, doğrudan gitmek istediğiniz sokağın ismini, hatta binaya ait sokak numarasını dahi yazıp ona göre bilgi edinebiliyorsunuz.

Berlin şehir içi ulaşım
Berlin şehir içi ulaşım rehberi

Berlin ulaşım sistemi dahilindeki toplu taşıtlara binmeden önce bilet almanız gerekiyor. Otobüslerde ise biletinizi doğrudan şoförden alabiliyorsunuz. Toplu taşıma sistemi üç bölgeye ayrılmış durumda: A, B ve C. Schönefeld Havaalanına inecekseniz ABC’yi kapsayan bir bilet almanız gerekiyor. Onun dışında eğer sadece kent içinde dolaşacaksanız AB bileti almanız yeterli.

Berlin şehri bölgeler
Berlin şehrinin bölgeleri

Her U-Bahn ve S-Bahn istasyonunda bilet otomatları yer alıyor. Bu arada bilet otomatlarında Türkçe seçenek de var. Bu otomatlardan aldığınız biletleri toplu taşıtlara binmeden önce “Entwerter” denilen küçük cihazlara sokup damgalatmanız, geçerli hale getirmeniz (validate) gerekiyor. Bu arada tek yön sefer ücreti (Einzelfahrschein) 2,7 Avro iken, günlük biletin (Tageskarte) ücreti 6,9 Avro. Tageskarte almanız hem daha ucuz hem daha pratik olacaktır.

Berlin rehberi
Berlin ulaşım rehberi

Berlin Ulaşım Araçları

Otobüs

Berlin’deki kent içi ulaşım araçlarından biri olan otobüsler üç gruba ayrılıyor. Genelde iki katlı olan metrobüsler, tıpkı metro seferleri gibi çok sık düzenleniyor. Bunun dışında sadece “Bus” olarak belirtilen ve metrobüse oranla daha seyrek geçen otobüs seferleriyle, N harfiyle belirtilen gece otobüsleri yer alıyor. Metro (U) ve banliyö (S) hatları Cuma ve Cumartesi gecesi dışında, haftanın geri kalan günlerinde 01.00’e ya da en geç 01.30’kadar çalıştığı için, o hatların yerine bu gece otobüsleri devreye giriyor. Gece otobüsleri raylı sistemler tekrar çalışmaya başlayana kadar (genelde sabah 05.00’e kadar) yarım saatte bir geçiyor.

Berlin ulaşım
Berlin ulaşım bilgileri – otobüs.

Metro

Almanya’nın diğer şehirlerinde olduğu Berlin’de de metro hatları U harfiyle, banliyö hatları ise S harfiyle gösteriliyor. Bu iki hat birçok noktada kesişiyor. Aralarındaki fark ise banliyö hatlarının şehrin çevresindeki yerleşimlere gitmesi (ve daha hızlı oluşu), metro seferlerinin ise kent içinde düzenleniyor oluşu.

Berlin metrosu
Berlin ulaşım rehberi – metro.

Yalnız metroyu (U) kullanırken dikkat etmeniz gereken bir şey var: Berlin’deki metro hatları sık sık tadilata giriyor. Dolayısıyla otobüslere ya da diğer metro hatlarına aktarma yapmanız gerekebiliyor. Böyle durumlarda sık sık hem Almanca hem de İngilizce duyuru yapılıyor. Ayrıca istasyonların her yerinde nereye gitmeniz, hangi taşıtı kullanmanız gerektiği konusunda detaylı bilgi veren levhalar yer alıyor. Metroyla gittiğim yerlerden bazıları; Berlin Duvarı ve Türk mahallesi Kreuzberg

Tramvay

Bütün bu taşıtların yanı sıra Berlin’de bir de tramvay var. Tramvaylar sadece Doğu Berlin’de işliyor. Batı Berlinliler zamanında tramvay hatlarını söküp yerine metro inşa etmişler. Dolayısıyla tramvay gördüğünüz anda, eski Doğu Almanya sınırları içinde olduğunuzu anlayın. Tramvayların iyi tarafı 24 saat çalışmaları. Dolayısıyla şehrin doğu semtlerinde kalacaksanız gece ulaşımınız tramvaylar sayesinde pratik hale geliyor. Tramvay hatlarının hepsinin metro (U) ve banliyö (S) hatlarıyla bağlantıları var.

Berlin ulaşım rehberi
Berlin ulaşım rehberi – tramvay

Taksi

Berlin’deki taksiler, Avrupa’nın diğer kentlerine oranla daha ucuz. Eğer kısa mesafe gidecekseniz (2 km), yoldan geçen bir taksiyi durdurup 5 Avro’ya yolculuk edebiliyorsunuz. Kurzstrecke denilen bu hizmetten ancak yolda hareket halinde bulunan bir taksiyi çevirdiğinizde yararlanabiliyorsunuz. Ancak 2 kilometreyi geçtiğinizde taksiden inmeniz ya da aradaki farkı ödemeniz gerekiyor. Bu arada normal seferlerde taksimetre 3.20 Avro’dan açılıyor.

Berlin taksi
Berlin’de taksiyle ulaşım

Berlin Şehir İçi Ulaşım Bilet Fiyatları

Berlin ulaşım sistemi bölgelere ayrılıyor. Çoğunlukla A ve B bölgelerinde geçerli bilet almak yeterli, ancak Potsdam veya Schönefeld için ABC bilet almak gerekiyor. U-Bahn metro, S-Bahn banliyö treni, otobüs, tramvay ve bölgesel trenlerde aynı biletler geçiyor.

Bilet Fiyatları

A ve B bölgelerinde geçerli standart tek yön bilet ücreti 2.8 euro ve iki saat içinde başka bilet almadan istediğiniz kadar aktarma yapabilirsiniz. Tekli yolculuk için 1.7 euro fiyatlı Kurzstrecke bilet alınabilir ama aktarmalarda geçerli değil; U-Bahn veya S-Bahn ile 3 durak, otobüs veya tramvay ile 6 durak gidebilirsiniz. Yolunuz uzak değilse ucuz ulaşım için alınabilir. Berlin şehir içi ulaşım biletlerinde 6-14 yaş arası çocuklara indirim, 6 yaş altına ise ücretsiz ulaşım var.

Tam ve İndirimli Çocuk Bilet Fiyatları

Bilet Fiyat İndirimli çocuk bilet fiyatı
Kısa mesafe tekli yolculuk bileti € 1,70 € 1,30
Tek Bilet AB Bölgesi € 2,80 € 1,70
Tek Bilet ABC Bölgesi € 3,40 € 2,50
Dörtlü Bilet Ticket AB € 9,00 € 5,60
Günlük Bilet AB € 7,00 € 4,70
Günlük Bilet ABC € 7,70 € 5,30
Günlük Küçük Grup Bileti AB – 5 Kişi € 19,90
Günlük Küçük Grup Bileti ABC – 5 Kişi € 20,80

Sınırsız seyahat için seçenekler var. Aşağıdaki A ve B bölgeleri için bilet fiyatları, C dahil olursa, görüldüğü gibi az miktarda artıyor.

Tekli bilet – Berlin AB: 2,8 euro, Potsdam dahil ABC 3,4 euro. Kentte istediğiniz toplu taşıma araçlarıyla 2 saat süreyle yolculuk etme imkanı verir. Başlangıç noktası yönüne doğru gitmek yasaktır, başka bir bilet daha gerektirir.

Berlin metro bileti
Berlin metro tekli bileti

Dörtlü bilet (4 Fahrten Karte) – 9 euro

Berlin metro bileti
Berlin metro bileti – dörtlü.

Gezmek İçin Sınırsız Bilet ve İndirim Kartları

Tageskarte – Günlük bilet, ertesi gece 03:00’e kadar geçerli, AB 6.9 euro, ABC 7.4 euro

7-Tage-Karte – 7 günlük bilet, AB 29.5 euro, ABC 36.5 euro

Berlin şehir içi ulaşım
Berlin şehir içi ulaşım bileti – 7 günlük bilet.

Berlin CityTourCard – Tüm şehir içi Berlin ulaşım hizmetleri ücretsiz, birçok turistik görülecek yer indirimli. 48 saat 17.4 euro, 72 saat 24.5 euro, 5 gün 31.9 euro. Broşür, Berlin kent haritası, S-Bahn ve U-Bahn ağı haritası ile birlikte veriliyor. Bütün BVG bilet gişelerinden, bilet makinelerinden, otellerden, havaalanlarındaki turizm danışma bürolarından ve Hauptbahnhof Berlin istasyonundan satın alınabiliyor.

Berlin indirimli ulaşım
Berlin’de indirimli ulaşım – CityTourCard.

Berlin WelcomeCard – AB 2/3/5 günlük 19.5/26.7/34.5 euro, ABC ise 21.5/28.7/39.5 euro. Ben kentte gezilecek yerlerin çoğunluğunu ilk 3 günde göreceğim için 28.7 euro ödeyerek 3 günlük Berlin WelcomeCard aldım. Tüm Berlin ulaşım araçları ücretsiz; 200 turistik ve kültürel yerde indirim; cep rehber kitapçığı; kent planı ve ulaşım ağı planı sağlıyor. Havaalanından aldığım kart ve birlikte verilen rehber kitapçık aşağıda.

Berlin indirim kartı
Berlin ücretsiz ulaşım ve müze indirim kartı.

Berlin WelcomeCard Museum Island – AB bölgesinde 40.5, ABC bölgesinde 42.5 euro karşılığında 72 saat ücretsiz ulaşım ve Museuminsel adlı müzeler adasındaki tüm müzelere ücretsiz giriş sağlıyor. Kent ve ulaşım haritası da veriliyor. Havaalanlarından, otellerden, İnternet’ten alınabiliyor. Nerelere gideceğinizi ayrıntılı Berlin’de Gezilecek Yerler yazımı okuyup planlayabilirsiniz.

Berlin müze kartı
Berlin müze ve indirim kartı

Monatskarte – Aylık kart AB bölgesi için 77 euro. Ay içinde geçerli (örneğin 1-31 Kasım) veya ortasından itibaren 1 ay geçerli (15 Ekim-14 Kasım) alınabiliyor. Berlin ulaşım ağının tamamında geçerli.

Küçük grup bileti – 5 kişiye kadar grup olarak beraber geziyorsanız günlük bilet 16.9 euro. En az 3 kişiyseniz avantajlı.

Eski Doğu Almanya’yı merak edenler için yazdım: Doğu Almanya

Berlin grup bileti
Berlin indirimli grup ulaşım bileti

Berlin Ulaşım Biletlerinin Satın Alınması

Tüm biletler U-Bahn metro ve S-Bahn tren platformlarından satın alınabiliyor. Bilet makinelerinin dil seçenekleri arasında Türkçe de var. Yerel banka kartlarıyla, kağıt ve metal paralarla ödeme yapılıyor. Çoğu makine 10 avrodan büyük para kabul etmiyor. Büyük istasyonlarda insanlı bilet gişeleri de var. Otobüslerde şoförden tekli ve günlük bilet satın alınabiliyor, para üstü veriliyor.

Berlin şehir içi bilet alma
Berlin şehir içi ulaşım bileti satın alma

Biletinizi Onaylatın!

Biletinizi satın aldıktan sonra metro ve banliyö tren platformlarında veya otobüslerdeki küçük makinelerde (yukarıda) onaylatarak geçerli hale getirmeniz gerekiyor. Makine biletin üzerine tarih ve saati damgalıyor, biletin geçerlilik süresi başlamış oluyor. Bir kez damgalattıktan sonra geçerli olduğu diğer yolculuklarda bir şey yapmak gerekmiyor, sadece kontrol görevlileri sorarsa göstermelisiniz. Kentin semt bilgileri, izlenim ve görsellerim Berlin Gezi Notları yazımda var.

Biletsiz Kaçak Yolcu Cezası

Onaylanmamış biletle veya biletsiz seyahat etmenin cezası 60 euro. Sivil giyimli BVG denetçileri biletinizi sorabilir. Yakalanırsanız pasaport veya kimlik numaranız, isim ve ülkenizdeki adresiniz alınarak 60 euro ceza kesiliyor. Ülkeden çıksanız da bu cezanın yasal yollarla tahsil edildiğini okudum.

Toplu taşıma ile uğraşmayıp kolay gezmek isterseniz yazdığım bilgiler burada: Berlin Turları

232 YORUMLAR

 1. Bir şehirde ulaşım bu kadar mı planlı ve sorunsuz olur, akıllı durakları ile, saniye sekmeyen toplu taşıması ve birbirinin hakkına yan bile bakmayan ahlaktaki insanları ile yine huzur şehridir Berlin.

 2. Merhaba.Diyelim ki bir günlük bilet aldık.Bu bilet ilk onaylandıktan sonra ertesi gün aynı saate dek geçerli mi?Yoksa bazı ülkelerde olduğu gibi onay günü günü gece 12 de geçerliliği bitiyor mu?Teşekkürler…

  • Merhaba. Berlin toplu taşıma biletlerinden 1 günlük olanı 24 saat geçerli, yani ertesi gün aynı saate kadar kullanabilirsiniz. Onaylattığınız gün bittiğinde geçersiz hale gelmiyor. Rica ederim.

 3. Merhabalar,
  Öncelikle verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederim. 5 kişilik bir grupla 6 günlük bir eğitim için berline gideceğiz. Otel ve eğitim yeri arası yaklaşık 10 km. Genelde de grup olarak hareket edeceğiz. Fırsat bulursak 1-2 müzeyide görmek isteriz. Sizin öneriniz Küçük grup bileti mi 7-Tage-Karte mı yoksa Berlin WelcomeCard 5 günlük mü?

  • Merhaba Murat Bey. Berlin’de kalacağınız süre 6 gün olduğu için ulaşımda grup bileti size pahalıya gelir. Yedi gün geçerli bilet 7-Tage-Karte sadece ulaşımda kullanılıyor ve ABC bölgesi için fiyatı 36.5 avro. Bu durumda 5 günlük Berlin WelcomeCard alıp hem ulaşımdan sınırsız yararlanmak, rehber kitapçık ve Berlin haritası edinmek, hem de önemli müzeleri indirimli ziyaret etmek mantıklı olur.

 4. Tekrar Merhabalar,
  Söylediğiniz gibi Berlin WelcomeCard seçeneği çok mantıklı gözüküyor. Kalan gün için ise günlük bilet alırız.

  Çok teşekkürler tavsiyeniz için…

 5. Merhaba alper bey . Öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşşekür ederim. Benim bir sorum olacaktı . Ben maltaya dil eğitimine gideceğim . Oradanda eğitimim bittikten sonra berlin e 1 günlüğüne geçmek istiyorum. Malta schengen vizem ile geçiş yapabilirmiyim ? Ve bir de berlin schönefeld havalanından alexenderplatz galleria alışveriş merkezine nasıl geçebilirim ? Ve geri havaalanına nasıl dönerim ? beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum alper bey İyi günler .

  • Merhaba. Malta Konsolosluğu’ndan aldığınız vizeyle önce Malta’ya gittiğiniz için Almanya’ya giriş yapmanızda sorun yok, evet gidebilirsiniz. Berlin Schönefeld Havalimanı’ndan şehir merkezindeki Alexanderplatz meydanına RE 7 veya RB 14 trenleriyle gidip geri dönebilirsiniz. İyi yolculuklar.

 6. Merhaba Alper bey. En net ve sağlıklı bilgileri sizin sayfanızda buldum. Teşekkürler emeklerinize.
  Eşimle birlikte 8-9 günlük turistik amaçlı bir gezi programladık Berlin’e. Merkezde bir otelde kalacağız. Hangi bilet türünü önerirsiniz bize. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Ahmet Bey. Gezi blog yazılarıma ve özellikle Berlin seyahat bilgi notlarıma çok emek ve zaman harcadım ama işe yaradığını duymak iyi geliyor, çok teşekkür ederim. Sizin için en uygun ulaşım ve indirim kartı, tarihi ve turistik yerlerden ne kadarını görmek istediğinize bağlı olarak:
   1. 5 günlük Berlin WelcomeCard alıp gezilecek görülecek yerlerin çoğunu bu 5 günde bitirip kalan günler sadece yürüyerek ya da günde bir bölge seçip tek bilet alarak orayı gezmek,
   VEYA
   2. “Biz müze, saray, kiliseden çok yaşamı görmek istiyoruz” derseniz 3 günlük Berlin WelcomeCard alıp gezilecek görülecek yerlerin en önemlilerini bu 3 günde tamamlayıp kalan günler sadece uzun yürüyüşler yaparak ya da bazı günler bir bölge seçip tek bilet alarak orayı gezmek olur bence.

 7. Merhaba elinize saglık Alper Bey yazınız çok güzel olmuş. Bir sorum olacaktı 4 günlük bir berlin gezim olacak ve tek başıma olacagım havalimanında indigimde 3 günlük bilet temin edebilir miyim birde schengen ülkesinde ögrenciyim ulaşımda öğrenci indirimi yok mudur bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim birde telefon hattı nasıl alabilirim internet erişimi saglamak için marketlerde hazır hatlar bulunuyor mu hemen takıp çalıştırılabilir olanlardan teşekkür ederim dönüş yaparsanız çok sevinirim sevgiler…

 8. Merhaba eşim ve kendime müzelerinde kapsadığı için 5 günlük welcome card alsam 11 ve 7 yaşındaki çocuklarım için nasıl bir yol izleyebiliriz .Teşekkürler

  • Merhaba. Berlin’de sınırsız ulaşım ve indirimli ziyaretler için alacağınız her WelcomeCard için 14 yaşına kadar 3 çocuk ücretsiz ulaşımdan yararlanabiliyor. İndirimler de aynı şekilde geçerli. Kart almanız sizin için çok avantajlı. Rica ederim.

 9. Merhaba. Bir gece Berlin’de konaklayacağım. Çok az zamanım olacağı için bir gün içerisinde mümkün olduğunca yer gezeceğim. Hangi semtte konaklamamı ve Tegel havaalanından tavsiye edeceğiniz yere ne şekilde ulaşabileceğimi izah edebilir misiniz?

  • Merhaba. Berlin’de merkezi semt olarak Alexanderplatz çevresinde kalmanız iyi olur. Tegel Havalimanı’ndan JetExpressBus TXL otobüsü ile şehir merkezindeki Alexanderplatz’a 35 dakikada gidebilirsiniz.

 10. Merhaba. Verdiğiniz bilgiler ve cevaplar birçok soru işaretini giderdi. Ancak eşim ve iki ondört yaş altı kızımla gidicez. Welcome card alırsak iki kızımızın ücretsiz yararlanacağını anlıyorum. Peki müze adasına gitmek istiyoruz. Bergama müzesi dışında tavsiye edeceğiniz bir müze varmı. Ve buralara girmek için diğer kart daha mı ekonomik olur. İndirim welcome card da nekadar uygulanıyor. Tşk

  • Merhaba. Evet, 14 yaşa kadar olan çocuklarınız Berlin’de sizinle birlikte toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabiliyor. Benim açımdan Berlin WelcomeCard mantıkı oldu, hepsine değil ama epey müzeye gittim. Çok sayıda müze gezecekseniz Berlin WelcomeCard Museum Island daha uygun olur. İndirim oranları değişiyor. Müzeler Adası’nda Bergama Müzesi’nin yanı sıra Bode-Museum ve Neues Museum’u tavsiye ederim. İyi yolculuklar.

 11. Merhaba Alper Bey, ben öğrenciyim yazın Berlin’e gitmek istiyorum. Şimdi anladığım kadarıyla Welcomecard ile AB 5 gün için 34 euro ödeyip satın aldığım zaman sınırsız Berlin merkezde her yere gidip gezebiliyorum değil mi?

  • Merhaba. Evet doğru, 5 günlük AB WelcomeCard aldıktan sonra artık size sınırsız ulaşım araçları kullanımı ve ulaşım haritası ücretsiz. Ayrıca 200 tane gezilecek yerde indirim var.

 12. Merhaba Alper bey. Verdiğiniz bilgiler çok yardımcı. En baştan teşekkür ediyorum.
  Benim sorum ise şu, Checkpoint Charlie’de bir otelde kalacağız. Yalnız havalimanından (schönefeld) merkeze hangi yolla ulaşmalıyım diye kafamız karıştı? Mitte bölgesindeyiz.
  Ayrıca müzeler adasını mutlaka görmek istiyorum ve genellikle avrupa seyahatlerimizde yerel halk gibi seyahat etmeyi seviyoruz. Yani metro ve otobüsün de dahil olduğu ve yine müzeler adasına da ücretsiz girebileceğimiz hangi kartı önerirsiniz? (2 günlük)
  Tekrar tekrar teşekkürler.

  • Merhaba Can Bey. Berlin seyahat yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Schönefeld Havaalanı’ndan 71, X7, N7 numaralı otobüslerle Rudow metro istasyonuna gidip Berlin merkezine metro ile ulaşmak mümkün. U Rudow’dan U7 metrosuna S+U Rathaus Spandau yönünde binin, zaten tek yön var. U Mehringdamm istasyonunda inip U6 metro hattına U Franzoesische Str yönünde binin. Metro station U Kochstr./Checkpoint Charlie istasyonunda inin.
   Berlin indirim kartı olarak 3 seçeneğiniz var:
   1. Berlin CityTourCard – Tüm şehir içi Berlin ulaşım hizmetleri ücretsiz, birçok turistik görülecek yer indirimli. 48 saaat 17.4 euro. Broşür, Berlin kent haritası, S-Bahn ve U-Bahn ağı haritası ile birlikte veriliyor.
   2. Berlin WelcomeCard – AB bölgesi 2 günlük 19.5 euro, ABC ise 21.5 euro. Tüm Berlin ulaşım araçları ücretsiz; 200 turistik ve kültürel yerde indirim; cep rehber kitapçığı; kent planı ve ulaşım ağı planı sağlıyor.
   3. Berlin WelcomeCard Museum Island – AB bölgesinde 40.5, ABC bölgesinde 42.5 euro karşılığında 72 saat ücretsiz ulaşım ve Museuminsel adlı müzeler adasındaki tüm müzelere ücretsiz giriş sağlıyor. Kent ve ulaşım haritası da veriliyor.
   Müzeler adasındaki tüm müzelere gireceksiniz üçüncü seçenek size daha uygun, hepsini gezmek şart değilse 2 günlük WelcomeCard daha uygun olur.
   Rica ederim.

 13. Merhaba Alper bey. Açıklamalarınız Harika. Herkese hiç üşenmeden bilgi veriyorsunuz en baştan çok teşekkür ederim. Biz eşim ben ve 9 yaşındakı kızımla Berlin’e gideceğiz. Hafta içi izin alamadığımız için haftasonu Avrupa da bulduğum en ucuz uçuşu aldım. Berlin. Ama gidişimiz de gelişimiz de gece yarısı. Arkadaşlarım çok kızdı. Rezil olacaksınız dediler. O saatte hava alanından sadece taksiye binebilirsiniz o daha çok pahalı dediler…. yaptığım araştırmalar ve sizin yazdıklarınız o kadar da korkmamak gerektiğini gösteriyor ama Berlin’de yaşayanlar bile o saatte havaalanından ulaşım bulamazsınız diyor. Shönenfeld havalanana yakın bir otelden yer ayırdım.,gerekirse yürüyerek giderim dedim. O zaman da başka arkadaşım ya şehri gezerken ötele dönmek isterseniz ne olacak, tekrar çıkmak isterseniz ne olacak şehir içinde kalın dedi. Kafam çok karışık. Cuma gece 22.30 gidiş istanbuldan pazarı pazatesiye bağlayan gece 1 de de dönüşümüz. İnsanların tepkilerinden dolayı biraz pişman oldum….biz karı koca gitsek hiç sallamam ama 9 yaşındaki kızımı hayatının ilk gezisini iyi geçirmesini istiyorum. Ki gerginlikten soğumasın. Bu arada herkesin en fazla 5 kiloluk çantası olacak. Hafif olacağız. Acaba ilk gece havaalanındaki otelde kalıp sonra şehre geçip bir gece de orada mı kalsak. Şimdiden tavsiyelerini için teşekkürler

  • Merhaba Nermin Hanım. Endişelenecek bir durum yok. Berlin Schönefeld Havaalanı’ndan şehir merkezine N7 gece otobüsüyle gitmek mümkün. Dönüşünüz için zaten gece 23:00-23:30 civarı havalimanında olmanız gerektiği için gece yarısına kalmayacaksınız. Bence oteliniz merkezde olsun. Zaten 2 geceniz var taşınmaya gerek yok.

 14. Alper bey mrhb, verdiğiniz bilgiler ile gerçekten kafamıza takılan birçok konuya açıklık getirmiş durumdasınız. bizde Berlin için eşim, 15 ve 11 yaşlarındaki 2 çocuğumla 9 günlük turistik amaçlı bir gezi planladık. Uçağımız Tegel havalimanına iniş yapacak, kalacağımız oteli de Sickingenstrabe (mitte) bölgesinde ayarladık. öncelikle bize şehir içi ulaşım için uygun hangi bilet türünü önerirsiniz. 5 günlük welcomcard mı 5 günlük citytourcard mı, yoksa 7 günlük kart mı bize uygun olur? karar veremedik. ayrıca otel bölgesine ve hava limanına ulaşmak için hangi araçları kullanmalıyız. cevabınız ve ilginiz için teşekkür ediyorum.

  • Merhaba. Berlin Flughafen Tegel Havalimanı’ndan Mitte semtine gitmek için TXL JetExpressBus otobüsüne binebilirsiniz, 25 dakika sürer, ama caddeyi bilmiyorum, yine de haritadan bir bakın. Aile olduğunuz için taksi seçeneğini de göz önünde bulundurmak isterseniz 25 avro civarı tutar. 9 gün uzun bir süre, şehri iyice gezebilir, acelesiz tadını çıkarabilirsiniz. 5 günlük Berlin WelcomeCard daha iyi olur, bu sayede ilk 5 gün gezilecek görülecek yerleri tamamlayıp, sonraki günler çoğunlukla yürüyerek; uzak bölgelere gideceğiniz bir gün ise 16.9 avroya günlük sınırsız grup bileti almanız uygun olur. Rica ederim.

 15. Alper bey,

  Ekim 2017 tarihinde 4 günlük Berlin gezisinden sonra, Trenle geçmeyi düşünüyoruz. Tren biletini en uygun hangi siteden almamızın önerirsiniz. Teşekkür Ederim.

 16. Merhaba! Alper bey,

  Alexanderplatz civarında bir hotelde kalmayı planlıyoruz. Uçak biletini aldık. Kalacağımız yeri ayarlamak üzereyiz. Trenle Berlin’den Münih’e geçip 4 günde Münih’te kalıp (1 günü Salzburg’a tren ile sabah gidip akşam dönmek üzere) İstanbul dönüşünü buradan yapacağız.

  Düşüncem bu yönde. Almanya ya daha önce gitmedik. Ocak 2017 de 5 gün Amsterdam, 15 gün önce de İtalya (Milano, Como gölü, Venedik, Roma ve Floransa da idik. Eşimle beraber gidiyoruz. Organizasyonu ben yapıyorum. Amsterdam ve İtalya için zorlanmadım. İtalya şehirlerarası ren biletlerini internetten kolay aldım. Fakat Almanya için zorlandım. Sanırım 3 ay önceden bilet satılmıyor.

  Bir bilen olarak yardımınızı rica ediyorum. Teşekkürler.

 17. Merhaba Mustafa bey,
  Berlin WelcomeCard Müze Adası–> Bu kart sadece müzeler adasındaki müzeler için mi yoksa ulaşım ve diğer müzelere de giriş ücretsiz mi?

  Berlin için Berlin WelcomeCard (Ücret bölgesi Berlin AB)
  Berlin ve Potsdam için WelcomeCard (Ücret bölgesi Berlin ABC)

  Üstteki ikisi de ulaşımı içeriyor galiba ve müzeler adası dahil değil mi?.. beni aydınlatırmısınz?

  • Merhaba. Berlin WelcomeCard Museum Island sadece Müzeler Adası içerisindeki müzelere ücretsiz giriş ve sınırsız toplu taşıma sağlıyor. Berlin WelcomeCard bahsettiğim bölgelerde sınırsız ulaşım içeriyor ama müzelere sadece bir miktar indirim var, ücretsiz giriş yok.

 18. Merhaba Alper bey. 25 temmuzda eşimle birlikte 1 haftalığına Berlin’e gidiyoruz. Otelimiz Kurfurstendamm bölgesinde ve biz Schönefeld havaalanına iniyoruz. Anladığım kadarıyla otobusle u rudowa ordanda otele geçebiliriz. Peki kalacagımız süre içersinde hangi kartı almak bize uygun olur. Tam anlamıyla Berlin’i gezmek ve adet yerindeyse her taşın altına bakmak istiyoruz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. Berlin Schönefeld Havalimanı’ndan Kurfürstendamm semtine Airport Express otobüsüyle ya da S-Bahn (S9 tren hattı, Spandau yönüne) ile Zoologischer Garten istasyonunda inerek gidebilirsiniz. 5 günlük ABC Berlin WelcomeCard alıp bol gezmeniz, kalan günlerde ise otele yakın yerlerde yürüşe ağırlık vermeniz mantıklı olur. İyi yolculuklar.

 19. Merhaba Alper Bey, eşimle 22 temmuz-25 temmuz arası Berlin’de bulunacağız. Ucuz olduğu için Lichtenberg’te otel rezervasyonu yaptım. Tegel’de inecez. Müze adasında belki sadece Bergama müzesini gezeriz çok büyük olduğu için en fazla 1 günü müzeye ayırabiliriz diye düşünüyorum. Ardından sabah sabah 6’da Barcelona’ya Schonefeld Havalimanından gidecez. Sizce ulaşımı nasıl yapmalıyız? Hangi kartı almalıyız? Ve sabah 6 uçağı için toplu taşıma bulabilir miyiz? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. Berlin Schönefeld Havalimanı’na gece veya sabaha karşı gitmek için N7 gece otobüsüne binmeniz gerekiyor. Gece otobüsünün güzergahı S+U Spandau – U Jakob-Kaiser-Platz – U Hermannplatz – U Rudow – S Flughafen Schönefeld – Flughafen Schönefeld Terminal şeklinde. Bu istasyonlardan hangisine en kolay gidebileceğini otel resepsiyonuna sorarsanız söylerler. 2 günlük Berlin CityTourCard veya ABC Berlin WelcomeCard sizin için uygun olur.

   • Bilgi için teşekkür ederim. yalnız welcomecard la citytourcard arasında fark var mı? Çünkü citytourcard daha ucuz. Bu arada Tegel havlimanında ikisini de bulabilir miyim?

    • Berlin WelcomeCard, City Tour Card’dan daha fazla yerde ve oranda indirim sağlıyor. Bu arada Tegel Havalimanı için AB bölgesi yeterliyken, Schönefeld için ABC bölgesi ulaşım bileti almak gerekiyor.

 20. Merhabalar Alper bey,

  Biz de 4 kişilik bir aile olarak Berlin’e Prag’dan otobüs yolu ile 29 Ağustos’ta öğlen saatlerinde ZOB otobüs terminaline geleceğiz. Tek seferlik veya Günlük bilet alırken indirimli bilet seçeneği Temmuz 2004 doğumlu çocuğumuz için geçerli oluyor mu? Küçük grup bileti almak için ekranda diğer bilet sekmesini mi tuşlamamız gerekiyor veya ekranda bu sekmeyi nasıl görüntülüyoruz?

  Teşekkürler…

  • Merhaba. Evet, Berlin’de 13 yaşında çocuk için ulaşım indirimli. Grup bileti almak için “Berlin indirimli grup ulaşım bileti” adlı fotoğrafta tam da ekranda parmakla gösterilen seçeneği tıklamanız gerekiyor. Keyifli bir Berlin turu dilerim. Rica ederim.

 21. Alper Bey Merhaba;

  Yazdıklarını okudum öncelikle böyle açıklamaları okumak çok iyi oldu teşekkür ederim. Ben de ilk kez Almanya’ya seyahat edeceğim Tegel Havaalanı’nda ineceğim Friedrichshafen sehrine gececeğim otelim orada hangi ulaşım aracıyla geçmeliyim sizce, yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhaba Arzu. Berlin Tegel Havalimanı’ından (Flughafen Tegel) 109 numaralı otobüsle Tegeler Weg/S Jungfernheide durağına git. Olberstrase adlı caddede yürüyüp 120 metre sonra önce sola sonra sağa döndüğünde S-Bahnsteig istasyonua geleceksin. Buradan S42 treniyle S Messe Nord/ICC’ye gidip 200 metre kadar yürüyüp Messedamm’a vardığında kısaca ZOB diye yazılan Berlin Merkezi Otobüs Terminaline (Zentraler Omnibusbahnhof am Funkturm) git. Flixbus firmasının Friedrichshafen sehrine otobüsleri var. Tren ve uçakla da ulaşım mümkün, ama otobüsten daha pahalı olur. Rica ederim.

   • Alper Bey Tekrardan Merhaba;
    Ben lokasyonu yanlış paylaştım sanırım 🙁 Friedrichshafen derken Mercedes Benz area nın olduğu bölgeden bahsetmiştim. Friedrichshain-Kreuzberg mi yazmalıydım baştan bilemedim. Bu arada tek gelip 4 gün kadar kalacağım başı boş biraz bilgisiz olarak geldiğim için sanırım 3 günlük Berlin welcome kart( AB) almam yeterli olacaktır değil mi? Kusura bakmayın tekrar rahatsız ettiğim için. Çok teşekkür ederim şimdiden 😀

    • Merhaba. Bildiğim kadarıyla Friedrichshafen, Mercedes Benz Arena, Friedrichshain birbirinden farklı yerler. O nedenle yardımcı olamayacağım. Evet 3 günlük Berlin Welcome card uygun olur. İyi yolculuklar. 🙂

 22. Alper bey Merhaba!.
  Berlinden Münihe 15 Ekim 2017 tarihi için 2 kişilik Bahn.de den 01.06.2017 tarihinde tren bileti almıştım. Bugün mail adresime tren şti.den uyarı maili geldi. Tam olarak yapmam gerekenleri anlayamadım. Yardımcı olabilir misiniz. Mailinizi gönderebilirseniz Biletimi ve gelen uyarıyı gönderebilirim.

  • Merhaba. Alman tren şirketinden gelen uyarı İngilizce mi? Almancam yok çünkü, Almanca ise buraya yazmanız iyi olur, görüp cevaplayanlar çıkabilir. İngilizce ise buradan bilgi verin, e-posta adresimi yazayım.

 23. Alper bey,
  İngilizce yazmışlar. tercüme etmeye çalıştım. Fakat kesin anlayamadım. Birde sizin gözünüzle bakmanızı rica ederim. Mail adresinizi gönderirseniz. Teşekkürler.

  • Berlin – Münih tren biletinizdeki değişiklik için gelen e-postadaki “Access current timetable” (son tren saatlerine erişim) adlı sekmeye tıkladığınızda Berlin’den 08:28’de kalkan trenin Münih’e bilette yazdığı gibi 14:46’da değil, 15:01’de varacağı görülüyor. Bu arada Göttingen’de 10:53’te olacak aktarmanız için istasyonda 9 dakikanız var. Treniniz de ICE 279 olarak değişmiş. Yine de içiniz rahat etmezse Timetable changes konulu mesaja “Could you please clarfy the exact change for my train ticket and journey? Is it only about the new train name ICE 279 and 2 minutes delay on departure, and 15 minutes delay at arrival time?” yazarak sorun.

 24. Alper Bey,
  Yardımlarınız için tekrar tekrar tşk ederim. Anladığım kadarı ile, direkt Berlin’den Münih’e giden bu tren Göttingen’de aktarma olacak. Aktarmada peron ve kalkış saatini göstermiş. Anlayamadığım şey, aktarma olunca vagon ve koltuk yerleri sizce değişir mi? Bu konuda bilgisi olanlar da cevaplarsa sevinirim.

 25. Alper Bey
  Yazmış oldunuz rehber niteliğindeki açıklamalar için teşekkür ederim.
  Bütün Berlin ile ilgili yazılarınız okudum.
  Tek bir sorum var: Berlin WelcomeCard Museum Island kartını da diğer kartlar gibi duraklarda bulunan makineye onaylatarak geçerli hale getirmemiz mi gerekiyor. Yoksa üzerinde yazan alındığı tarih ve bitiş tarihi mi geçerli oluyor. (İnternet üzerinden satın alırken başlangıç ve bitiş tarihini soruyor.)
  Kartı Salı günü hava alanından alıp otele yerleştikten sonra ertesi gün sabah geçerli hale getirip kullanmaya başlayabilir miyim?
  Saygılarımla
  Ahmet KUTUN

  • Merhaba Ahmet Bey. Berlin seyahat, bilgi ve ulaşım yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Berlin WelcomeCard Museum Island kartınızı internet sitesinden alırken girmeniz istenen başlangıç tarihinde geçerli hale gelecek, istasyonlardaki ve otobüslerdeki makinelerde okuttuğunuzda değil. Havalimanından alacaksanız görevliden ertesi gün başlatmasını isteyebilirsiniz. Saygılar.

 26. Merhaba, Biz 2 kişi Kasım sonu gibi Münihten Berline geçeceğiz. Bunun için izleyeceğimiz en doğru yol ne olabilir? Baktığımda uçak ve tren seferleri arasında çok fiyat farkı olmadığını görüyorum. yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba. Berlin Münih trenleri epey pahalı, çok daha ucuza otobüs biletleri var, ayrıca eurowings gibi uçak bileti sitelerinden ucuz bilet bulabilirsiniz. Bence internetten en ucuz otobüs veya uçak seferine bilet alın şimdiden.

 27. Biz otobüs seçeneğinde karar kılıp, 2 gün Würzburg şaraplarını tatmaya ve gezmeye ayırarak yolu ikiye bölmeye karar verdik. Sonrasında da 3 gün Berlin olacak:) Mutlaka yapın diyeceğiniz bir şeyler varsa öneriye açığız. Çok çok teşekkürler.

  • Almanya geziniz keyifli geçeceğe benziyor. 🙂 Berlin’de Gezilecek Yerler adlı yazımda anlattığım tüm noktaları beğendim ben, en çok East Side Gallery, DDR Müzesi ve Berliner Dom etkileyici bence. Rica ederim.

 28. Merhaba Alper,
  Gelecek hafta 12 ve 14 yaşlarındaki 2 çocuğumla 4 günlük Berlin gezisi yapacağız. Berlin Welcome Card 2003 doğumlu 14 yaşındaki oğlumu da kapsıyor mu acaba? Tam sınırda kalmış bilemedim. Sabırla tek tek tüm mesajları okuyup geri dönüş yaptığın için tekrar teşekkürler. Şu anda dünyanın hangi noktasındaysan İstanbul’dan sevgiler 🙂

  • Merhaba Pınar. Evet, Berlin WelcomeCard 14 yaşına kadar çocuklar için ücretsiz ulaşım sağlıyor, 14 yaş dahil. Berlin seyahati için tam zamanıymış. 🙂 Elbette, her yorumu ve soruyu yanıtlıyorum, temel bir saygı kuralı bence. İstanbul’dan sevgiler.

   • Tekrar Merhaba, geçen hafta çocuklarımla Berlin’e gittik. Havaalanından 72 saatlik Berlin Welcome Card aldık. Havaalanından bindiğimiz trene aynı anda bilet kontrol görevlileri geldi. Bileti aktif hale getirmeseydik ceza ödemek zorunda kalabilirdik. Gerçekten kontrol varmış 🙂 Alper sayende keyifli bir 4 gün geçirdik, emeklerin için tekrar çok teşekkür ederim. Sevgiler…

 29. Hocam elinize ağzınıza sağlık çok güzel anlatmışsınız üşenmeden tüm yazdıklarınızı okudum ve herkese sıkılmadan cevap yazmışsınız bravo. 15 Şubat ta Leipzig’e inip oradan Berlin’e geçeceğim trene baktığımda çok pahalı ancak saat başı otobüs gözüküyor 7 Euro ya bir hafta Berlin’de kalacağım sanırım welcome card almak mantıklı bu kart ile metro tramvay ve tüm ulaşım araçlarına ücretsiz mi biniliyor ben 5 günlük almayı düşünüyorum ve otobüse falan bindiğimizde okutuluyor mu yoksa göstermemiz yeterli oluyor mu bileti ABC ve AB arasındaki fark neler şimdiden cevap için teşekkürler.

 30. Merhaba Alper Bey

  Öncelikle değerli paylaşımınız için teşekkürler Bizlu an Berlin şeyiz Mitte bölgesindeki bir otelde kalıyoruz İki kızım 13 ve 11 yaşlarında ve arkadaşımla birlikte Havalimanına taksiyle gitsek ortalama ücret bileğiniz varmı ya da nereden öğrenebiliriz

  Yazılarınızdan welcome card iki günlük mantıklı geldi nasıl alabilirim Yarın Pazar ve Pazartesi tüm gün Berindeyiz

  Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba. Berlin şehir merkezindeki Mitte semtinden Schönefeld Havaalanı’na taksi 40 avroya yakın tutar. Şehir merkezi ile Tegel Havalimanı arası ise taksiyle 30 avro. Berlin WelcomeCard turist danışma bürolarından, havalimanlarından, otellerin birçoğundan ve bilet satış makinelerinden satın alınabiliyor.

 31. Merhaba Alper bey Budapeşte üzerinden otobüsle 1 gece konaklamalı Berlin’e gidip 31 Aralıkta uçakla dönmek istiyorum vizem de 31 Aralıkta bitiyor bu sorun yaratır mı? Berlin’de en merkezi olarak 1 gece tek bay nerede konaklayabilirim. Tegel Havalimanı’na ulaşımı nasıl sağlarım? Bir de l gece konaklamada nereler görülebilir şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba. Vizenizin son günü seyahatinize dahildir, son gün dönmek sorun yaratmaz. Berlin’de merkezi Alexanderplatz bölgesinde kalmanız iyi olur. Tegel Havalimanı’na TXL, X9, 109 ve 128 numaralı otobüsler gidiyor. Müzeler Adası, Berliner Dom, Bundestag ve Brandenburg Kapısı 1 günde ancak görülebilir. Rica ederim.

 32. Alper Bey Merhaba,
  Ocak ayında 3 günlüğüne Berlin’de olacağım ve sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda 3 günlük Berlin WelcomeCard alacağım. Size sormak istediğim bu aldığım welcome card’ı her bindiğimiz araçta Entwerter adlı cihaza damgalatmamız gerekiyor mu? Yoksa ilk bindiğimiz araçta damgalatmak yeterli mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Cem Bey. Berlin WelcomeCard’ı ilk kullanımdan hemen önce makinede tarih damgasıyla onaylatmanız yeterli, artık süresi başlamış olacak ve 72 saat sonra dolacak, tekrar onaya gerek yok. Ama hep yanınızda olsun tabii, denetçiler kontrol için sorarlarsa göstermeniz gerekiyor. İyi yolculuklar.

 33. Alper bey merhaba, son zamanlarda okuduğum en yararlı yazı olabilir. eşim ile yılbaşında Berlin’de olacağız ve küçük ayrıntılar için sizlere teşekkür ederim.
  Yazmaya mutlaka gezmeye devam edin:)

 34. Alper Bey; iyi akşamlar,
  Yazınızın kızımla birlikte Ocak ayında çıkacağımız 2 günlük Berlin seyahatimizde çok yararlı olacağına inanıyorum. Aydınlatıcı bilgilerinizin çıktısını yanımızdan ayırmayacağım. hep turla gezdik, bu bizim için ilk deneyim, biraz korkmuyor değilim. Kalacağımız tesis bilgileri şöyle: Tesis, Alexanderplatz’a 600 metre ve UNESCO Müze Adası’na 300 metre uzaklıktadır. Hackescher Markt S-Bahn (banliyö) tren istasyonu sadece 2 dakikalık yürüme mesafesindedir.
  Schönefeld Havalimanından otele nasıl ulaşırız ve hangi bileti almamızı tavsiye edersiniz?
  Bol gezmeli mutlu yıllarınız olsun.

  • Merhaba Pınar Hanım. Berlin Schönefeld Havalimanı’ndan şehir merkezindeki Hackescher Markt’a gitmek için havaalanından Berlin S-Bahn S9 hattına binip 13. istasyon olan Hackescher Markt durağında inmeniz gerekiyor. Güzergah panosundan takip edin. Alexanderplatz çok önemli bir merkez, çok merkezli Berlin’in şehir merkezi, epey inen olur, ve bir sonraki sizinki. 2 günlük Berlin WelcomeCard size rahat ettirir. Hiç endişe etmeyin, her şey kolay ve keyifli olacak. 🙂

 35. Alper Bey Merhaba;
  Öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederiz. Uzun soluklu bir yazı olmuş.
  Şubat ayı için 4 günlük bir Berlin tatilimiz var. Schönefeld Havalimanına iniyoruz. Buradan Mitte bölgesine ulaşımı nasıl sağlamalıyız? Ayrıca yazınızdan okuduğum kadarı ile tüm toplu taşıma araçları (tramvay,metro, otobüs) dahil welcomecard almalıyım. Ayrıca bu kart ile müzelere ücretsiz de giriş yapılabiliyor mu, yoksa sadece belli bir oranda indirim mi alıyorum? Müzelere giriş için önerdiğiniz bir sistem var mıdır?
  Çok teşekkür ederim.

  • Merhaba. Berlin Schönefeld Havaalanından şehir merkezine (Alexanderplatz ve Mitte) gitmek için 171, X7 veya N7 numaralı otobüsle Rudow metro istasyonuna gidip oradaki istasyondan Berlin merkezine metro ile ulaşmak mümkün. Geceleri ise U7 no’lu metro hattı yerine işleyen N7 no’lu gece otobüsü havaalanına kadar gidiyor. Schönefeld Havalimanı’ndan Berlin merkezine taksi ücreti 40 avro civarında tutuyor. RB7 ekspres treni Schönefeld’den Mitte’ye epey hızlı gidiyor ve sabah beşten gece 23:30’a kadar yarım saatte bir kalkıyor.
   Berlin WelcomeCard ücretsiz ulaşım ve 200 turistik yerde sadece indirim sunuyor. Müzeler Adasındaki tüm müzelere ücretsiz giriş için ise Berlin WelcomeCard Museum Island almanız gerekiyor.

 36. Alper Bey, yazınız gerçekten çok yararlı. 24-28 Ocak tarihleri arasında eşimle Berlin seyahati yapacağız. En optimum ulaşım ve müze girişleri için yardımınızı rica ediyorum.

  Schönefeld’e inip oradan döneceğiz. Mitte de kalacağız. Tamamen toplu taşımayı kullanacağız ve müzeler adası dışında birkaç yer daha gezeceğiz (DDR Museum, Spy museum, Charlottenburg Palace).

  Sorun şu: en optimum çözümü bulamadım. Welcome Card ABC 72 saat (Museum Island dahil) alıp son gün 1 günlük bilet alarak mı havaalanına dönmeliyiz? Onun yerine 4 günlük City Tour Card alıp, ayrıca Müze Kard mı almalıyız? 4 gün geçerli kartlarda (Welcome Card, City Tour Card) 4. gün 96. saatte mi bitiyor, yoksa 4. günün gecesi mi bitiyor? Bunu anlamadım. 5 günlük ulaşım kartı mı almalıyım? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Saygılarımla,

  • Merhaba. Berlin ulaşım bilgilerimin yararlı olmasına sevindim. Kartların geçerlilik süresi saate dayalı, yani 4 günlükse dördüncü günün gecesi değil, ilk kullanımdan (makinede okutulup tarih ve saat basıldıktan) 96 saat sonra geçersiz hale geliyor. Az sayıda müze görmek isteyenler için Berlin CityTourCard veya Berlin WelcomeCard uygun, ama müze gezmeyi seviyorsanız Berlin WelcomeCard Museum Island almak daha mantıklı olur, son gün sadece normal biletle havalimanına gidersiniz. Sadece 10 gün kalmış, her seyahat öncesi bir heyecandır, ne mutlu size. Dönüşte deneyim ve izlenimlerinizi de blogumda paylaşırsanız memnun olurum.

   • Alper Bey tekrar merhaba,
    4 günlük Berlin seyahatimiz için öncesinde web üzerinde araştırma yapmış, sizin sayfanızı da dikkatlice okumuş ve fikrinizi almıştım. Çok teşekkür ederim. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki Berlin Ulaşım Rehberi olarak Google’da sorgulayınca sizin blogunuz çıkıyor. Bunu da hakediyor, çünkü her soruya cevap vererek bizleri çok doğru bir şekilde bilgilendiriyorsunuz. Emeğinize sağlık diyorum.
    Eşimle Ocak ayında yaptığımız 4 gecelik Berlin seyahatini ve tecrübelerimi paylaşmak isterim. Schönefeld Havalimanna iner inmez limandaki Tourism Information’a giderek Berlin ABC City Tour Card aldık. Öncelikle 72 saat olanını alarak, kalan 1 günümüzde de 1 günlük kart alarak tatilimizi organize etmek istedik. Diğer planım ise yine 72 saatlik WelcomeCard inc. Museum Island almak ve bolca yapacağımız müze gezilerinde Museum Island’da yer alan 4 önemli müzenin maliyetini de bu kartla minimize etmekti. Ancak onun yerine daha çokça müze gezmek için 25 Euro vererek 3 günlük MuseumPass satın aldık. Bu tercihimizin sonuçları aşağıdaki gibi oldu:

    1. Öncelikle Berlin içinde gezmek için aldığımız ulaşım kartı son derece faydalı oldu. BVG’nin (Berlin Ulaşım İdaresi olarak çevireyim) uygulamasını cep telefonumuza indirdik. Bu hayatımızı çok kolaylaştırdı. Ulaşım haritasına bile bakmaya gerek yok. Gideceğiniz yeri yazmanız yeterli, program sizi aktarmalarla en optimum sürede ulaştırıyor.
    2. Yalnız Alexanderplatz gibi yerlerde aktarma zor oluyor. Etrafı tanımadığınız için U Bahn dan inip nerede otobüse bineceksiniz, ya da S Bahn hangi hatta gideceksiniz anlamak zor. Bu sebeple aktarmaları daha sakin yerlerde planlamak en doğrusu.
    3. S-Bahn’lar şehir dışına çıkabiliyor, uçakta karşılaştığımız bir Türk aile bizi uyardı, asgari düzeyde kullanmamızı tavsiye etti. Evet bir kez de yanlış yönde binince şehir dışına doğru çıktık. Fark edince ilk durduğu istasyonda ters yöndekine binerek devam ettik.
    4. Kaldığımız otel Mitte semtindeydi. Tram, U Bahn ve otobüs ulaşımı vardı. Ancak hangi Tram’a bineceksiniz çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü durakları farklı farklı. Doğru yönü ve doğru durağı bulmanız çok önemli. Bizim gibi ilk kez gidenler için başarılı olduk diyebilirim. Çünkü gece-gündüz aktarmalar dahil günlük bindiğimiz araç adedi 11-16 arasındaydı.
    5. Museum Pass neredeyse tamamen Devlet Müzelerinde geçerli. Museum Island’daki müzeler dışında yalnızca Spy Museum ve Gemaldegallerie (burası çok güzel) bu kartı kabul etti. Popüler olan DDR Museum, hatta Siegessaule bile MuseumPass’ı kabul etmedi. Checkpoint Charlie deki müzeler özel ve bu kart geçmiyor. 3 günde zaten 6-7 müze gezerek büyük bir performans gerçekleştirdik. 72 saatlik WelcomeCard inc. Museum Island alsak daha iyi olabilirmiş.
    6. Ulaşım kartımızın 72 saati dolunca hiçbir yerde ulaşım biletimizin kontrol edilmemesi ve doğamızdaki şark zihniyeti sebebiyle gidip yeni bilet almakta acele etmedik. Ancak kartın süresinin dolmasından sonra ilk bindiğimiz tram’da bilet kontrolörünü karşımızda gördük. MuseumPass kartımızı falan göstererek biraz da anlamaza yatarak olayı atlattık. Aslında atlattık denemez kontrolör sağolsun anlayış gösterdi diyelim. Yaşadığımız utanç sebebiyle Tram’dan çıkar çıkmaz ilk işimiz bilet almak oldu ve dönene kadar biletsiz seyahat etmedik (Yine hiç bir kontrole raslamadık 🙂
    7. Şu konuyu size tekrar sormak isterim: Günlük biletler 24 saatlik mi yoksa kullanıldığı gün akşam bitiyor mu? Bence ikincisi doğru. Bilet otomatının Türkçe menülerini incelediğimde günlük biletin ertesi gün saat sabah 3’te bittiğini açıkça yazıyor. Bu konuyu tekrar kontrol etseniz çok iyi olur.
    8. Berlin Almanya’nın başkenti olmakla birlikte sınırlı sayıda Almanla karşılaşıyorsunuz. Devlet görevlileri, polisler vs. dışında çoğunlukla göçmen. Alman zannettiğiniz kişiler Polonyalı, Çek, Sırp vs. genellikle. Ama en çok yerleşik olanlar Türkler. Kaldığımız otelin bir yanında dönerci, karşısında ise hem döner hem pide yapan bir yer vardı. Dönercinin yanındaki tekel shop yine Türk bir bayana aitti. Kreuzberg’e de gittik. Orası bir Türk mahallesinden çok popüler avantgarde bir semt haline gelmiş. Mustafa Gemüse Kebap’a olan talep hemen yanındaki Currywurst sosiscisinden çok çok fazla.

    Çok uzun yazdım, burada bitireyim.
    Size tekrar teşekkür ediyorum.
    Selam sevgiler.

    • Merhaba Burak Bey. Güncel Berlin seyahat ve ulaşım deneyimleriniz ve bilgileriniz için çok teşekkürler, elinize sağlık. Dopdolu bir Berlin gezisi yaşamışsınız, harika. Günlük bilet yazımda belirttiğim gibi ertesi sabah 03:00’te geçersiz hale geliyor. Sevgiler.

 37. Alper bey merhabalar.
  Yazınız gerçekten çok faydalı, böyle bir site bulunmaz bir nimet, hiç üşenmeden çok faydalı bilgiler vermişsiniz emeğinize sağlık. Size danışmak istediğimiz bir durum var.
  Arkadaşım ile 3 gün 2 gece berlinde olacağım.Berlin’e gelişimiz Münih’ten otobüs aracılığıyla olacağı için Berlin Central Bus Station’da ineceğiz sabah. Gezmeyi düşündüğümüz yerler genelde şehrin Mitte bölgesinde kalıyor. Reinickendorf bölgesinde konaklayacağız, Tegel havaalanına yakın olduğu için 3. gün taksi kullanırız diye düşünmüştük.
  Berlin CityTour Card almakla iki kere Tageskarte almak arasında karar veremedik. Sizce hangisi daha iyi olur tecrübelerinize dayanarak veya önereceğiniz alternatif yol var mıdır vakit ayırıp yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba. Berlin ulaşım rehberimi yararlı bulmanıza sevindim, teşekkürler. Berlin CityTourCard size ayrıntılı bir Berlin haritası, metro ve tren haritası ve pratik gezilecek yer bilgileri verir. Tageskarte sadece bilet. Basit kent haritası her otelden veya danışma bürolarından da edinebilirsiniz ama bence 3.6 avro fazla verip Berlin CityTourCard alarak bazı müzelere indirim kazanmak daha mantıklı. Dönüşte izlenimlerinizi bloguma beklerim.

 38. Alper bey merhaba
  Yazınız gerçekten çok faydalı oldu benim için çok teşekkür ediyorum.
  Biz 3 kişi Berlinde 2 gece kalacağız.
  Berlin CityTourCard’ı internet üzerinden alırsam onu nereden bilete çevirebilirim?
  İkici olarak Berlin CityTourCard ile Berlin Welcome Card arasında bir fark bulunuyor mu?
  Üçüncü olarak Berlin CityTourCard’ı aldığımız zaman elde ettiğimiz sınırsız hak ile diğer 2 arkadaşıma da metro veya otobüs geçişlerinde kart basabilir miyim?
  Ve son olarak kalacağımız otel Mitte bölgesinde Friedrichstrasse ile Französische strasse’nin kesişim noktasında yer alıyor.Schönefeld havalanından o bölgeye gitmek için otobüs mü daha hızlı olur yoksa S-bahn kullanmak mı?

  • Merhaba. İnternetten Berlin CityTourCard alırsanız Berlin’de makbuz yanınızda olmak üzere aşağıdaki noktalarda Berlin CityTourCard ile değiştirebilirsiniz:
   1. Tegel Havalimanı Berlin Tourist Info Centre, ii tane var, birinin yeri ana salon, diğeri Terminal A, Gate 1.
   2. Berlin Tourist Info Centre, Europa-Center, Tauentzienstraße Caddesi no:9.
   3. Berlin Tourist Info Centre, Berlin Central Station, Europaplatz.
   4. Berlin Tourist Info Centre, Brandenburg Gate Pariser Platz Southern Torhaus.
   Her iki kart da sınırsız ulaşım sağlar ama Berlin Welcome Card gezilecek yerlerde biraz daha fazla mekan için indirim sağlar.
   Kart bir kez makinede tarih bastırılıp geçerli hale getirildikten sonra sadece yanınızda taşımak ve kontrol olduğunda göstermek yetiyor. Denetçiler yakalarsa 50 avro cezası var. Mitte’ye ben otobüsle gittim rahattı, sanırım pek fark etmez.

 39. Alper Bey Merhaba
  Yeşil pasaportla gireceğim Berlin’e. Pasaport polisi kalacağım gün kadar, günlük 45 euro teminat mı isteyecek? Büyükelçiliğin sayfasında öyle yazıyor da.

 40. Alper Bey Merhaba,
  Çok yararlı bir yazı olmuş, öncelikle teşekkürler.
  Sorum şu ki Berlin Tegel’e iniş yaptığımda otobüsle merkez tren istasyonuna gitmek istiyorum. Yazınızda otobüsle “TXL” hattını kullanarak 20 dakika içerisinde “hauptbahnhof” ta olabilirsiniz demişssiniz. Hauptbahnhof benim gitmek istediğim merkez tren istasyonu mu oluyor tam olarak yoksa daha detaylı bir adrese mi ihtiyacım var?

 41. Merhaba bilgiler için çok teşekkürler. ABC bölgelerini kapsayan biletler Schönefeld Havalimanı’nın içinden alınabiliyor mu? Buna dair bir bilgi bulamadım bir türlü.. Alexander Platz a yaklaşık 900m uzaklıkta bir otel ayarladık. 7 günlük bilet alacağım.

  • Merhaba Menekşe Hanım. Berlin’de şehir içi ulaşım biletlerini Schönefeld Havalimanu’ndan elbette alabilirsiniz. Havaalanında iki tane BVG Verkaufsstellen yani bilet satış noktası var; biri Terminal A, diğeri Terminal D’de. Ayrıca biri terminalin içindeki varış (arrival) kısmında, diğeri terminalin dışında, otobüs durağının orada iki de otomatik bilet satış makinesi var. 7 gün kalacak olmanız ne güzel, acelesiz bir güzel gezersiniz. Başka bir kente gidecek misiniz?

 42. Alper Bey Merhaba, öncelikle faydalı açıklamalarınız için teşekkürler, keşke biz de gitmeden okuyup faydalanabilseydik. 4 günlük Berlin seyahatimizde ne zaman ihtiyaç duysak bilet makinesinden Türkçe dilini seçip indirimli bilet aldık (öğrenci kartımız olduğundan). Son günümüzde (dün) Schönefeld Havalimanına s-9 hattı ile giderken tren her durakta en az 5 dakika bekledi ve son durak havalimanı olmasına rağmen havalimanına bir iki durak kalmışken geri hareket etmeye başladı. Muhtemelen Almanca anons yaptılar rota değişikliğine ilişkin ancak dili bilmediğimiz için tren değiştirmemiz gerektiğini anlamadık. Tren geri dönmeye başladığı için durduğu ilk durakta inip tekrar s-9 ile havaalimanı yönüne hareket ettik. Havalimanına vardığımız son durakta görevli biletlerimizi görmek isteyince hemen biletlerimizi çıkarıp biran önce havalimanına gitmek istedik çünkü uçağımızın kalkışına yarım saat kalmıştı. Görevli biletin geçersiz olduğunu AB değil ABC bölgesini kapsaması gerektiğini ayrıca indirimli bilet olması nedeniyle de hatalı olduğunu belirterek pasaport bilgilerimizi aldı ve 60 Euro ceza kesti. Öncelikle makinelerde ABC yönü bileti almamız gerektiğine ilişkin bir yönlendirme olmadı, ikincisi indirimli biletin öğrenciler için geçerli olduğunu sanıyorduk oysa çocuklar içinmiş. Amacımız kaçak binmek olsaydı elimizde bilet olmazdı. Sonuç olarak trenin her durakta beklemesi, bir anda geri dönmeye başlaması ve memurla yaşananlar neticesinde uçağımızı kaçırdık ve aynı gün içinde dönmemiz gerektiği için kişi başı 2000.00 TL ek masrafımız oldu. Bir de bunun üstüne haksız yere bu cezayı ödemek adil gelmiyor. Cezanın bize nasıl yansıyacağı hakkında bilginiz var mı? Ayrıca bütün bu talihsizlikleri dile getirebileceğimiz bir itiraz mekanizması varsa ve bildirebilirseniz de çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler desteğiniz için.

  • Merhaba Ezgi Hanım. Berlin’de yaşadığınız bu kötü deneyim için üzgünüm, inanın çok iyi anlıyorum, üzülmemek, sinirlenmemek elde değil. Berlin Ulaşım Rehberi yazımda Schönefeld Havalimanı için ABC bilet gerektiği, indirimli biletlerin 6-14 yaş arası çocuklar için olduğu bilgileri var, keşke gitmeden önce rastlayıp okuyabilseydiniz. Tamam orası Avrupa, kurallara bağlılık var, anladık da öğrenciler minik bir bilgi eksikliği yüzünden biletlerin kendileri için indirimli olduğunu düşünmüş, kötü niyetli olsalar ellerinde AB bölgesi bileti de olmazdı, bilseler aradaki küçük farkı ödeyip ABC alacakları ortada; bir hoşgörü seni Almanlıktan mı çıkarır? Uçağı kaçırıp yeni bilet alarak harcamak zorunda kaldığınız 2.000 liranın telafisinin maalesef hiç yolu yok, 60 avro cezanın iptali de zor görünüyor ama derdinizi Berlin toplu taşıma idaresi BVG’nin info@ bvg.de adresine e-posta ile anlatıp uğradığınız büyük zararı da söyleyip cezanın iptalini istemeye değer. İngilizce yazı konusunda zorluk çekerseniz burada bana belirtin, size e-posta yoluyla yardım ederim. Cezanın nasıl ödetileceği konusunda emin olmamakla birlikte Berlin’de iken duyduğum kadarıyla adresinize bildirilecek. Ödenmezse Avrupa Birliği’ne veya Almanya’ya girişte sorun olacak.

 43. Merhabalar Alper Bey,
  Biz gittik, döndük. Çok keyifliydi. 3 gece, 4 gün kaldık, yorucu oldu biraz daha uzun kalınabilir. Hava soğuktu ama Ankara’dan alışkınız soğuğa. Sıkı giyindik, bol bol yürüdük. Otelimiz Mitte bölgesindeydi. Bölge olarak iyi bir seçim olmuş (daha önce giden arkadaşlarımızın tavsiyesi). Otelimiz metroya 150 m mesafede idi. Havalimanından otele ulaşım çok kolay oldu. Tabii bunda sizin yönlendirmeniz bize yardımcı oldu. Size çok teşekkür ederim. Bundan sonra gideceğim yerlerin seçiminde acaba sizi mi takip etsem. Önce Sicilya, sonra Malta mesela. Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler.
  Bana farklı gelen bir uygulama; Schnönefeld Havaalanında pasaport kontrol kapılarda oluyor.

  • Merhaba Pınar Hanım. Berlin ulaşım bilgilerimin yardımcı olmasına sevindim. Mitte’de ben de kaldım, güzel ve merkezi bir bölge. Sicilya ve Malta’yı da öneririm, takip etmeniz ve ilginize teşekkür ederim.

 44. Merhaba faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. 4 yetişkin olarak Berlin gezimizi tam olarak 2,5 gün olarak planladım. 1 adet küçük grup bileti 4 kişi için gece 03 e kadar SINIRSIZ olarak kullanılabiliyor değil mi? Son yarım gün için tek yön bileti yeterli olacaktır sanırım. Yoksa 4 adet Welcome kart almam mı yeterli olur? Son gün sadece Kurfürstendamm dan Berlin ZOB otubüs garına gitmeyi planlıyorum (gezi planımda müze girişi yoktur) Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba. Evet, küçük grup bileti dördünüze de Berlin’de tüm gün sınırsız ulaşım olanağı sağlıyor. Son gün yapacağınız yolculuk sadece Busbahnhof Zentraler Omnibusbahnhof Berlin ZOB otogarına olacağına göre tek bilet yeterli olur. Hesaplarsak 2 gün için 16,9+16,9=33,8 avro ediyor. 4 tane 3 günlük Berlin WelcomeCard alırsanız 26,7X3=80,1 avro yapar. Hiç müze ziyaret etmeyeceğinize göre grup bileti çok daha uygun. Rica ederim.

 45. Alper Bey Merhaba;

  gayet güzel bir bilgi öncellikle teşekkür ederim.

  05 nisan 2018 te Berlin’de Schönefeld havaalanına gece 02:00 de ineceğiz. Gece vaktinde havaalanından Alexanderplatz’a nasıl gidebiliriz? Bir de iki arkadaş iki gün duracağız Berlin’de sizce en uygun kart hangisidir? Teşekkürler…

  • Merhaba Faruk Bey. Berlin Schönefeld Havaalanı’ndan şehir merkezine gece N7 gece otobüsüyle gidebilirsiniz. İki günlük gezi için 48 saatlik Berlin CityTourCard almanız mantıklı olur.

 46. alper bey merhaba,
  verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkürler biz de 3 arkadaş 26-29 nisan’da berlin’e gidiyoruz inşallah 🙂 26 nisan sabah 9 gibi orada olacağız 29 nisan pazar 11:30 uçağıyla dönüyoruz. otelimiz alexanderplatz da oldukça merkezi müze adasına yürüyerek bile gidebileceğiz gibi 🙂 bu arada gezme ulaşım organizasyonunu çok bilirmişim gibi ben üzerime aldım 🙂 berlin’deki Türk vatandaşlarımıza güveniyorum:) ve tabii ki sizin harika yönlendirmeleriniz var:) 3 günlük Berlin WelcomeCard Museum Island alalım diyorum böylece tüm ulaşım ve müze adası girişleri hallolacak. pazar dönüş için de single bilet alacağız değil mi? bunun dışında charlottenburg sarayını da görmek istiyoruz bu kart orada geçmiyormuş 4 farklı kısım ayrı biletle giriliyormuş siz gördünüz mü? her kısmı gezmeye gerek var mı? bir de postdam ı görmeli miyiz sizce? (bileti ona göre abc alacağız) ve tabii ki başka nereleri önerirsiniz?
  şimdiden kocaman teşekkürle r:):):)

  • Merhaba Banu Hanım. 🙂 Berlin’de harika bir konumda kalacaksınız, oteli ne kadara ayarladınız? Evet Türk dolu, mutlaka rastlayacaksınız. 🙂 3 günlük Berlin WelcomeCard Museum Island size sınırsız ulaşım, Müzeler Adasındaki müzelere ücretsiz giriş, ve birçok müze, kafe, lokanta, tur ve mağazada indirim sağlar. Evet dönüş için tekli bilet yeterli olur. Potsdam ABC bölgelerini içeren kart alıp almamanız dönüş havalimanına bağlı,
   Tegel ise gerekmez, Schönefeld ise iyi olur. Bence 3 gününüz dolu dolu geçecek zaten, CharlottenburgSarayı’na ayrıca masraf yapıp ve zaman ayırmanıza gerek yok, çok ülke ve şehir gezince müzelerin akılda kalıcılığı azalıyor, zaten Avrupa’dakilerin hepsi birbirine benziyor. 🙂 “Berlin’de döner Türkiye’dekinden lezzetli” diye bir efsane var, inanmayın, ben denedim. 🙂 Berliner Dom etkileyici, ve DDR Museum bence çok hoş. Kreuzberg semtinde mutlaka dolaşın, ilgili yazımda ayrıntılar var.

 47. Merhaba Alper Bey,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. 26 nisanda Tegel’e inecegim. Burdan Zob terminaline geçmek istiyorum. Nasıl geçebilirim?

  • Merhaba. Rica ederim. Tegel Havalimanı’ndan ZOB merkez otobüs terminali taksiyle 10 dakika sürer ve ücreti 18 avro tutar. Toplu taşımayla ise Tegel’den TXL otobüsü ile Beusselstraße durağına gidip orada S-Bahn trenine binerek S Messe-Nord istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Sonra da birkaç dakika yürüyüş var. Diğer bir seçenek de X9 otobüsüyle Jungfernheide’ye gidip S42 ring hattıyla Messe Nord’a geçmek.

 48. Merhaba Alper Bey
  Bir toplantı için şu koordinatları kullanmam gerekiyor. Buradaki tüm ulaşımlar otobüsle mi oluyor. Yoksa tren kullanmamak gerekiyor mu. Birde 2.80 Euro luk bilet bu yolculuk için yeterli mi ?
  Bana verilen bilgi şu şekilde: Havalimanın önünde 2,80 € ‘lık bir bilet A-B satın alın ve havalimanı otobüsüne bininiz, S + U Alexanderplatz yönünde, Beusselstr durağında inin. (8 dakika sonra, 2 durak). Oradan Ringbahn S 41 yönüne Greifswalderstr. Greifswalderstr’ta inin. (13 dakika sonra, 6 durur) ve M4 yönüne Falkenberg’i alıp Antonplatz’ta inin (3 dakika sonra, 3 durak). Oradan 9 yürümek
  Min. ve resme bakın:

 49. Alper Bey, öncelikle sizin gibi anlatan bir blog asla yok. Nereye gitsem öncelikle sizin yazdıklarınızı okurum. Harikasınız! Mayıs ayı müzeler haftasında 3 gece Berlin’de olacağız. Müzeler zaten ücretsiz olacağı için Welcome Card bize pahalıya gelir diye düşünüyorum. 2 kişiyiz, otelimiz U8 Franz-Neumann Pl. durağına çok yakın. Sorum su: Şehir içinde gezmek (AB) icin gunluk sinirsiz bilet (Tageskarte) *hem otobus hem metrolarda* gecerli midir? Bizim icin bu bilet mi mantikli olur?
  Soru 2: Potsdam (Yahudi mezarligi) ABC bileti icin gunu birlik 2 iki bilet mi almaliyiz? Ya da bize ne onerirsiniz?

  • Merhaba Tuğba Hanım. Seyahat blog yazılarıma ilginize çok teşekkür ederim, işe yaramasına sevindim. Berlin gezinizi müzelerin ücretsiz olduğu günlere denk getirmeniz çok iyi olmuş. Evet, günlük sınırsız ulaşım bileti Tageskarte tüm ulaşım araçlarında, tren, metro, tramvay ve otobüslerde geçerli. Potsdam’a gideceğiniz günün biletini ABC olarak almanız gerekiyor.

 50. Merhabalar Alper bey, 23-27 Mayıs tarihlerinde Berlinde olucam, Son Tugba Yildiz hanımın belirttiği müzeler haftası tam olarak hangi günleri kapsiyor ? Arastirdim fakat bulamadım.
  Birde 1 tam gün bisiklet kiralamayı düşünüyoruz, bu konuda önerileriniz varmıdır?

  Teşekkürler

   • Alper bey aynı zamanda Potsdam’a günübirlik gitmeyi planlıyoruz. Tavsiyeleriniz nelerdir bura ile ilgili? Arastirmalarim sonucu S7 treni gidiyormuş. Günlük aldigim sınırsız Tageskarte ABC kartı ile buraya gidip dönebilir miyim? Teşekkürler.

    • Potsdam’a S-Bahn S7 treniyle veya Regionalexpress RE1 treniyle gidebilirsiniz. ABC bileti Potsdam’ı kapsar. Filmpark Babelsberg film tema parkı, Prusya tarihi üzerine Haus der Brandenburgisch-Preußischen Geschichte müzesi, Krongut Bornstedt mimari kompleksi, tarihi Alter Markt pazarı görülebilir. Rica ederim.

 51. Alper bey merhaba
  8 yaşındaki oğlumla perşembe 13:40 Berlin’de olacağız dönüşümüz pazar 13:30.
  Kullanacağımız havaalanı SXF. Özellikle dinozor müzesi ve hayvanat bahçesini görmek istiyoruz. Potsdam a da gitmek istesek nasıl bir ulaşım ve indirim kartı almalıyım. Oteli bereden ayırırsam daha rahat ederiz?
  Teşekkürler.

  • Merhaba. Berlin Hayvanat Bahçesi (Zoologischer Garten) şehrin Mitte bölgesinde, Gezilecek Yerler yazımda bilgiler var. Dinozor Bölümü olan Doğa Tarihi Müzesi (Museum für Naturkunde, bilet tam 6 avro, çocuk 3,5 avro) Mitte’nin daha merkezi bir konumunda yer alıyor, ikisinin arası 5 kilometreye yakın ama bence geze geze en fazla bir saatte keyifle yürürsünüz. Yorgun olursanız ulaşım kolay; S3, S7, S9 tren hatlarıyla gidebilirsiniz. Potsdam için alacağınız toplu taşıma ulaşım kartlarının sadece AB değil ABC bölgelerini kapsaması gerekiyor. Görmek istediğiniz yerlerin ücretlerini yukarıda bahsettiğim yazımdan hesaplayıp, yürüme eya metro-tren-otobüs tercihlerinizi de hesaba katarak Berlin CityTourCard, Berlin WelcomeCard veya MuseumPass alabilirsiniz. Mitte semti sizin için kalmak için uygun. Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche Kilisesi, Hard Rock cafe Berlin, Hansaviertel, Tiergarten Parkı, Potsdamer Platz Meydanı, Reichstagsgebaude (Meclis), Berlin Merkez Tren İstasyonu, Inlidenpark gibi yerlerin yakınları otelde kalmak için ideal bölgeler.

 52. Merhaba Alper Bey. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Haftaya gerçekleştireceğim seyahatten dolayı sizden tavsiye almak istiyorum. Seyahatim için İstanbul-Tegel ve ardından aktarma için Schönefeld Havaalanı’na geçmem gerekiyor. Bu uçuşlarımın arasında 3.5 saatlik bir müsaitliğim var. İki havaalanı arasında hem kolay bir ulaşım olması açısından hem de Berlin’e gelmiş iken gezmemi tavsiye edebileceğiniz bir yer var mıdır? Kısaca havaalanları arasında geçişte en verimli şekilde sizce nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

  • Merhaba. Rica ederim, Berlin ulaşım bilgilerimin işe yaramasından memnunum. Berlin Tegel Flughafen Havalimanı’ndan Schönefeld Havalimanı’na üç ulaşım aracıyla gidebilirsiniz:
   1. Tegel’den X9 otobüsü ile U Jakob Kaiser Platz Meydanı.
   2. U Jakob Kaiser Platz’dan bineceğiniz U7 metro hattı ile U Rudow.
   3. U Rudow’dan X7 adlı otobüsle Flughafen Schönefeld Terminal.
   Bu ulaşım normal şartlarda 1 saat 10 dakika sürüyor. Tegel’de iniş, pasaport kontrolü vs, Schönefeld’e gidiş, işlemler zaman alacak. Kent merkezinde geçirebilecek 1 saate yakın zamanınız olsa bile ben doğrudan havalimanına gitmenizi öneririm, risk almaya değmez.

 53. Alper Bey merhaba,

  Çok yararlı bir yazı bu. Ellerinize sağlık 1 Ağustos saat 02:00’da berlinde olacağım Shönefeld havalimanından wacken müzik festivali için merkez tren istasyonundan itzehoe’ye ulaşmam gerekiyor. Şehirler arası yolculuk için rezervasyon şart mı? Ve havalimanından merkez tren istasyonuna nasıl gidebilirim. Gece tren istasyonuna sık ulaşım var mı? Bilgilerinize ihtiyacım var su an 🙂

 54. Alper Bey merhaba,
  Şu an bir aydır Berlin’deyim ve daha Ağustos ayının 24’üne kadar buradayım ancak bugün otobüse kaçak binmem yüzünden 60 euro ceza yedim. Cezayı kesen adamla konuştum, parayı ödemek istemediğimi söyledim ve cevabı ‘Türkiye’ye dönüp tekrar Almanya’ya gelmeyeceksen sorun olmaz’ oldu. Ama bir daha Avrupa’ya girişimde sıkıntı çıkar mı bilmek istiyorum? Daha doğrusu bu 60 euro fiyatına herhangi bir zam olayı eklenir mi? Bilginiz var mıdır acaba? Malum öğrenciyim ve 60 euro’yu gerçekten ödemek istemiyorum lütfen bilgilendirin.

  • Merhaba. Berlin’de metroya biletsiz binen öğrenci arkadaşım ceza yedi, ertesi gün Berlin ulaşım merkezine gitti, benim Berlin WelcomeCard uaşım biletimi onunmuş gibi gösterdi, hostelde kalmış dün dedi, sadece 5 avro işlem ücreti alıp cezayı iptal ettiler. Böyle yapmaya çalışın, yoksa bir daha Avrupa’ya girişte sorun olur diye duydum.

 55. Merhabalar;
  4 gün Berlin ve 3 gün Hamburg olacak şekilde tatil planı yaptım. Berlin’den satın alacağım 7 günlük bilet Hamburg ta da geçerli olacak mıdır acaba ve Berlin-Hamburg tren yolculuğunu da kapsayacak şekilde satılan bir ulaşım bileti var mıdır acaba?

  • Merhaba. İki Almanya kentini kapsayan bir indirim kartı yok. Berlin kartları yazımda var, Hamburg için ise 3 seçeneğiniz var:

   1. Ulaşım, müzeler, ziyaret yerleri, geziler, her şey dahil Hamburg City Pass.
   2. Ulaşım ve bazı indirimler için Hamburg CARD.
   3. Sadece ulaşım için 9-Uhr-Gruppenkarte.

 56. Merhabalar , berlin sxf’den – berlin Zob ( central bus stationa gitmem gerekecek ) . En hızlı şekilde nasıl gidebilirim taxi hariç. Yetişmem gereken bir otobüs olacak. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhaba Flughafen Schönefeld Airport Terminal’den X7 otobüsüyle U Rudow istasyonuna gitmeniz gerekiyor. U Rudow’dan U7 metrosuna binip S+U Neukölln istasyonunda inin. Oradan trenle S Messe Nord/ICC istasyonuna, sonra da M49 otobüsüyle Masurenallee/ZOB durağına gidebilirsiniz. Toplam 1 saat sürer.
   ZOB Messedamm istasyonuna gitmek için ise havalimanından yukarıdaki otobüs ve metro ile S+U Neukölln istasyonuna geldikten sonra S41 treniyle S Messe Nord ICC istasyonuna gidebilirsiniz. Bu güzergah da 1 saat sürer.

  • Berlin’den Prag’a Flixbus, Regiojet, Eurlonies ve Infobus firmalarının otobüsleri var, bilet fiyatları 15 ile 25 avro arasında değişiyor ve yol beş saat sürüyor. Trenler dört saat sürüyor ve ücretleri 40 ile 70 avro arasında.

 57. Alper Bey, yararlı bilgiler için çok teşekkürler. 7 Aralık gidiş, 10 Aralık dönüş 4 yetişkin 2 çocuk (13 yaş) Berlin (Schönefeld havalimanı giriş çıkışlı) seyahati yapacağız? Şehir içi ulaşım için hangi bileti önerirsiniz? Havalimanında s-bahn veya airport express’e yürüyerek ulaşım zor mu?

  • Berlin Schönefeld Havalimanı C bölgesinde olduğu için biletlerinizin ABC bölgelerini kapsaması gerekiyor. 6 kişi ulaşıma epey para vereceksiniz, yazımda bahsettiğim kartlardan hangisinden alacağınıza, gezme tercihinize göre karar vermeniz mantıklı olur. Çok müze ziyaret edecek misiniz bilemiyorum. 3 günlük Berlin WelcomeCard uygun görünüyor. Havalimanından tren istasyonuna kapalı bir yoldan 5 dakikada yürünüyor.

   • Hızlı cevap için teşekkürler.
    Yukarıdaki alternatifleri inceledim.
    İlk 3 gün için küçük grup bileti+indirimli çocuk bileti alırsak, son gün içinde hava alanı ulaşımı için tek kullanımlık bilet alırsak 4 günlük aile başı ulaşımı toplam 40 Euro civarına hallediyoruz.
    Yeni bilgiler için takipteyiz.

 58. Selamlar Alper Bey,

  Arama sonuçlarından sitenize yönlendirildim. Ve yorumlara özenle verdiğiniz yorumu, detaylı paylaşımlarınızı okudum. Emekleriniz için sonsuz teşekkürler. 11-16 Aralık tarihlerinde Berlin’de bulunacağız. Hangi kartı almalıyım diye düşünürken sanırım Wellcome Card en ideali olacak. Bir günümüzü de otobüsle Szczecin’e ulaşarak günübirilik değerlendirmek istiyoruz. Varsa bu zamanda tavsiyelerinizi de alırız. Sevgiler

  • Merhaba. Berlin ulaşım bilgilerimi yararlı bulmanıza sevindim. Evet Berlin WelcomeCard kullanışlı olur. Berlin Szczecin arası tren biletleri 20 avrodan başlıyor. Ne kadar önceden alacağınıza ve günün saatlerine bağlı olarak 8 avroya kadar ucuz otobüs bileti bulabilirsiniz.

 59. Merhaba, SXF havaalanından Berlin ZOB a otobüsümüze yetişmek için çok hızlı bir şekilde gitmemiz gerekiyor. Google maps den batığımda arabayla yarım saat gösteriyor. Acaba taksiyle mi gitsem daha mantıklı olur? Ya da ne kadar tutar?

  • Merhaba. Berlin Schönefeld Havalimanı’ndan ZOB otobüs terminaline direkt toplu taşıma yok, aktarmalı olarak 1 saat sürer. Aceleniz varsa taksiyle en fazla yarım saatte ulaşım sağlayabilirsiniz, 48-50 avro tutar.

 60. Merhaba Alper Bey,
  Öncelikle yeni yılınız kutlu olsun, 7-25 Ocak tarihleri arasında bir arkadaşımla yapacağım hem eğitim hem de turistik gezi için bir çok forum ve sitelerde Berlin’le ilgili yazılar okurken sizin sitenize denk geldim ve açıkçası en çok memnun kaldığım site sizinki oldu verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Herkes gibi bende ilk defa Almanya ya gideceğim ve ister istemez kafamda sorular oluştu, bu sorulara en iyi sizin cevap verebileceğinizi düşündüm.
  Öncelikle Tegel havalimanına ineceğim ve konaklayacağım yer Charlottenburg ;
  1) Havaalanından Charlottenburg a nasıl gidebilirim?
  2) Kalacağımız süre boyunca (18 gün) 1 aylık mı Monatskarte almayı önerirsiniz yoksa , 2 tane haftalık 7tage karte alıp geriye kalan günler içinde (4 gün) günlük bilet mi almamızı önerirsiniz bu dediklerim bir kişilik için, 2 kişi olarak düşünürsek hangisi daha karlı olur sizce?
  3) Charlottenburg da Berlin Teknik Üniversitesinin yakınlarında konaklama yapacağım, o bölge hakkında metro veya otobüs hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim..

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba. Almanya blog yazılarıma ilginize teşekkür ederim.
   1. Tegel Havalimanı’ndan 109 numaralı otobüsle 20 dakikada S Charlottenburg’a kolayca gidebilirsiniz.
   2. Aylık ulaşım kartı Monatskarte 77 avro, 2 tane haftalık + 4 tane günlük bilet ise yaklaşık 87 avro, aylık daha avantajlı.
   3. Berlin Teknik Üniversitesi’nden ulaşım için kullanabileceğiniz size en yakın istasyon ve duraklar ile hatlar:
   Metro: Ernst-Reuter-Platz, Hat 2 (kırmızı hat).
   Otobüs: Ernst-Reuter-Platz, Hat M45, 245 ve X9. Steinplatz, Hat M45 ile 245.
   S-Bahn (tren): Zoologischer Garten, Hatlar S5, S7, S75. Tiergarten, Hatlar S5, S7, S75.
   Keyifli bir Berlin gezisi dilerim.

 61. Günaydın Alper bey biz iki kişi üç günlük Berlin tatili yapacağız rosentahlerstr ye Schönefeld Havaalanı’ndan en rahat nasıl gidebiliriz teşekkürler iyi günler.

  • Merhaba. Sanırım Rosenthaler Strasse’yi kast ediyorsunuz. Berlin Schönefeld Havalimanı’ndan Rosenthaler Caddesine gitmek için önce 600 metre yürüyerek S Flughafen Berlin-Schönefeld Bhf istasyonundan RE7 trenine binip Alexanderplatz’a gitmek gerekiyor. Burada istasyondan çıkarak metro istasyonuna yürüyüp U8 metrosuyla U Weinmeisterstr istasyonunda indikten sonra 200 metre kadar yürüyerek Rosenthaler Caddesine varabilirsiniz. Tamamı 40-45 dakikanızı alır.

  • Merhaba Yağmur Hanım. Alexanderplatz’dan Berlin Schönefeld Havalimanı’na Alexanderplatz Bhf istasyonundan RE7 havaalanı ekspres treniyle, tek vesaitle gidebilirsiniz. Yalnız S Flughafen Berlin-Schönefeld Bhf istasyonunda indikten sonra 600 metreye yakın yürümek gerekiyor ama endişe etmeyin, yürüyüş platformu belli ve zaten herkes o yöne yürüyor olacak. Merkezdeki tren istasyonundan hareket etmenizden itibaren yürümeniz dahil yol 30 dakika sürer, ama siz yine de biraz fazladan zaman bırakın tabii.

 62. merhaba Alper Bey;
  hatırlarsanız size berline gideceğimidemiştim ve yaklaşık 6 gündür burdayım
  ulaşım kartı aldım üzerinde nur gültig mit schülerausweis und eintrag geburtsdatum yazıyor indirimli şekilde öğrenci butonuna basarak aldım sizce yenisine gerek varmı bununla devam etsem olurmu (üni öğrencisiyim.)

 63. Merhaba Alper Bey
  Öncelikle şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.
  3 kişi Tegel Havaalanından, Hauptbahnhof’a ulaşım açısından en kolay nasıl sağlanabilir? Bu mesafeye mapsten baktığımda 16-17 dk veriyor, taksi ile yolculuk mantıklı olur mu? Bu güzergah için ulaşım ücretleri ortalama ne kadar tutar?

  • Merhaba. Berlin Flughafen Tegel Havalimanı’ndan X9 otobüsüne binin, S+U Jungfernheide Bhf durağında inin. Buradan RB10 otobüsüyle Hauptbahnhof durağına kolayca gidebilirsiniz. Tüm yol toplam 20 dakika sürer. Ücreti Berlin’de ulaşım için yazımdaki indirimli kartlardan almanıza veya tekli bilet ile otobüse binmenize bağlı olarak değişir. Bence taksiye hiç gerek yok ama yükünüz çoksa ve otobüsle aktarma yapmak istemezseniz taksi ücreti taksi firmasına, aracın standart veya lüks olmasına, normal veya çok fazla bavulunuz olmasına bağlı olarak 27 ile 40 avro arasında değişir.

 64. Merhaba biz Tegel Havaalanı’ndan Hotel Gat Point Charlie’e gideceğiz ve Welcomecard Museum almak istiyoruz. Bu kartla toplu taşıma da ücretsiz oluyor değil mi? Bu kartı havaalanından temin edebilir miyim? Ve bunun için ne yapmam gerekiyor?

  • Merhaba. Evet Berlin Welcomecard Museum toplu taşımayı da kapsıyor. Ayrıca açılan haritalı bir rehber kitapçığınız da olacak. Tegel Havalimanı’nda Terminal A’da ve ana salonda Berlin Tourist Info Centre danışma bürolarından satın alabilirsiniz. Tegel’den TXL otobüsüyle S Beusselstr tren istasyonuna, buradan S+U Wedding istasyonuna, oradan da U6 metrosuyla U Stadmitte istasyonuna gidip yukarı çıktıktan sonra 400 metre yürüyerek otelinize gidebilirsiniz. Araç değiştireceksiniz ama fazla yol değil aslında, tamamı 40 dakika civarında sürer.

   • Merhaba ben eşim ve 3 yaşındaki kızımla 4 günlük bir Berlin seyahati yapacağız. Berlin Schönefeld havalimanından Holiday Inn Express City Centre Berlin Kurfürstenstr 78, Mitte, Berlin e nasıl gidebilirim müzeler adasını da gezmek istiyoruz. Ayrıca sayımız artabilme durumunda 4 yetişkin 2 tane 3 yasında 1 tane de 9 yaşında çocukla seyahat etme durumumuzda nasıl bir bilet almalıyım?
    Diyelim ki müzeleri gezmicez şehir turu yapıcaz o zaman sürekli olarak günlük bilet almak mantıklı.
    Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.vermiş olduklarınız da bayağı faydalıydı çok teşekkürler.

    • Merhaba Elçin Hanım. Berlin Schönefeld Havalimanı’ndan Mitte’de Kurfürstenstr Caddesi 78 numaradaki otelinize gitmek için önce terminalden çıkıp X7 otobüsüyle U Rudow metro istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Buradan U7 metrosuna binip U Johannisthaler Chaussee istasyonunda inerek X11 otobüsüyle S Buckower Chaussee tren istasyonuna gidip S2 metrosuyla S+U Yorckstr istasyonunda inerek, M19 otobüsüyle U Bülowsrt metro istasyonuna gitmek gerekiyor. Buradan 106 numaralı otobüsle Schillstr durağına gitmelisiniz. Oteliniz buraya 250 metre. Bu yolculuk toplam 70 dakikanızı alır.

     Yukarıdaki çok vesait oldu ama en nokta tarif böyle. Daha az araç değiştirerek gitmek isterseniz terminalden 600 metre yürüyüp RE7 otobüsüyle S Ostkreuz Bhf tren istasyonuna gidip buradan S3 metrosuyla S+U Warschauer Str istasyonuna giderek U1 metrosuyla Kurfürstenstr Caddesi istasyonunda inebilirsiniz (50 dakika sürer), ama bu kez Kurfürstenstr Caddesi boyunca düz 1 kilometre yürümeniz gerekir.

     Ne kadar ve nereleri gezmeyi planladığınıza göre Tageskarte günlük bilet, Berlin WelcomeCard Museum Island ve küçük grup bileti seçeneklerini değerlendirip en mantıklısını satın almanızı öneririm.

 65. Merhabalar. Öncelikle çok değerli ve aydınlatıcı açıklamalarınız ile kafamızdaki bir çok soruyu aydınlattığınız için çok teşekkürler. Benimde bir sorum olacak. Kızım Erasmus programı ile Berlin teknik üniversitesinde bir dönem eğitim alacağından Berlin’e (Schönefeld Havalimanı) geleceğiz. Ben Hotel Pension Elegia Berlin, Nähe Kurfürstendamm, Niebuhrstraße’de iki gün kalacağım. Schönefeld Havalimanı’ndan S9 banliyösü ile Charlottenburg a (sanırım aktarmasız) gidip oradan otele taksi ile gitmem mi uygun olur. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Tegel Havalimanı’ndan Mariendorf’a gitmek için önce 128 numaralı otobüsle Kurt-Schumacher-Platz metro istasyonuna gidip oradan U6 metro hattına binerek Alt-Mariendorf istasyonunda inmeniz gerekiyor. 45-50 dakika sürer.

 66. Merhabalar. 2 günlük bir seyahatimiz olacak. Schönefeld Havalimanı’ndan Holiday Inn Express Berlin City Centre-West CI Kurfuerstenstrasse 78 8 -10787 bulunuyor acaba nasıl gidebiliriz. İlk defa şehre gideceğiz. 2 günümüz var özellikle müzeler adasını ve genel bir şehir gezisi düşünüyoruz. Tavsiyelerinizi rica edebilir miyim. İlginiz için teşekkürler.

  • Merhaba. Berlin Schönefeld Havalimanı’ndan Kurfuerstenstrasse Caddesindeki Holiday Inn Express Berlin City Centre-West oteline gitmek için önce X7 otobüsüyle U Rudow metro istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Buradan U7 metrosuyla Kleistpark istasyonuna gidip dışarı çıktıktan sonra 187 numaralı otobüse binip Schillstr durağında inince otelinize 250 metre yürüyüş mesafesi kalıyor. Berlin gezi önerileri için diğer ayrıntılı Berlin seyahat blog yazılarıma bakabilirsiniz.

 67. Hocam merhabalar, birşey sormak için değil teşekkür etmek için yazıyorum.

  Berlin’den bugün döndük ve bloğunuzdan fevkalade faydalandık. 2 günlüğüne gittiğimiz ve günleri sadece müze gezisi ile geçirmek istemediğimiz için welcome card yerine city tour card aldık. Zaten ikisinin arasındaki fark biri 200 yerde indirim yaparken diğeri 10 yerde indirim yapıyor. Önemli olan insanın o indirimli yerlere girip girmeyeceği.

  Emeğiniz için tekrar teşekkürler.

  • Merhaba Ömer Bey. Berlin ulaşım bilgi yazımdan yararlanmanıza çok sevindim. Elbette, gidilmeyecek yerleri, kullanılmayacak indirimleri kapsayan bir kent kartı almaya gerek yok. Rica ederim. Keyifli seyahatler.

 68. Alper Bey, eşimle önümüzdeki ay 4 gün Berlin de olacağız. Tüm yazılarınızı okudum. Şehirle ilgili hiçbir soru işaretim yok gibi sayenizde. Ellerinize sağlık, teşekkürler bilgilendirmeleriniz için./// Benim bir sorum ise şöyle olacak; Gözümden kaçmadı ise berlin pass ile welcome card mukayesesini bulamadım. Bu iki kart arasında bir öneriniz var mıdır? Teşekkürler.

  • Merhaba. Berlin seyahat notlarıma ilginize teşekkürler. Berlin CityTourCard ile Berlin WelcomeCard arasında pek fark yok, sadece ikinciye biraz daha fazla yerde indirim var. Herhangi biri işinizi görür. Ulaşım bakımından aynılar; ikisiyle de şehir içi ulaşım sınırsız ve ek ücretsiz.

 69. Merhaba Alper bey benim sorumu da cevaplarsanız çok sevinirim biz 2 kişi Tegel değil diğer hava alanına ineceğiz Pegasus’la gidiyoruz çünkü. 1 gün kalıp ordan başka bir yere geçeceğimiz için 1 günlük abc kartı alsak 7 euro olandan ertesi gün yine havaalanına 24 saat dolmadan dönebiliyor muyuz günlük kartla? Bu arada kapsamlı yazınız çok bilgilendirici, ve teşekkürler .

  • Merhaba Gülçin Hanım. Berlin günlük sınırsız ulaşım bileti Tageskarte 24 saat geçerli bir bilet değil; günlük bilet, day pass sınıfına giriyor ve ertesi gün (gece) 03:00’e kadar geçerli. Bileti örneğin saat 23:59’da kullanmaya başlayıp damgalatırsanız (validate) ertesi gün 03:00’e kadar 3 saat 1 dakika kullanabilirsiniz. Ama gece yarısı 00:00’da kullanmaya başlarsanız yine ertesi gün 03:00’e kadar ama bu kez 27 saat kullanabilirsiniz.

  • Merhaba Ecem Hanım. Berlin Tegel Havalimanından TXL otobüsüne binip S Beusselstr durağında inin, buradaki istasyondan S42 treniyle Sonnenallee’ye gidebilirsiniz. Toplam 40 dakikaya yakın sürer. İyi yolculuklar. 🙂

 70. Alper bey merhabalar oğlum Tegel havaalanından polskibus ile Wroclaw’a gidecek. Bunun için sanırım Berlin ZOB terminaline gitmesi gerekiyormuş. Nasıl gidebilir aydınlatırsanız çok sevinirim. Eksik olmayın ne olursa sizin sayenizde olacak şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Tegel Havalimanından Berlin ZOB otobüs terminaline gitmek için önce TXL otobüsüne binip Beusselstraße’de inerek S-Bahn S42 trenine binmek S Messe-Noed istasyonunda inmek gerekiyor. Diğer bir yol, X9 otobüsüyle to Jungfernheide’a gidip oradan yine S42 ring treniyle to Messe Nord’a gitmek. Fakat Flixbus ve Busradar firmalarının Tegel’den Wroclaw’a direkt otobüsleri var, onlara da bakın derim.

 71. Alper bey merhaba, yazınız çok bilgilendirici olmuş. Benim size bir sorum olacaktı.
  Haziran sonunda Berlin’e Almanca dil kursuna gideceğim 2,5 ay. Ulaşım için öğrenci kartı alabilme imkanım var mıdır acaba bir fikriniz var mı? Gideceğim dil kursunun gönderdiği mailde Student ID kartınızı kütüphaneden alabilirsiniz yazıyor. Bunun öğrenci ulaşım kartı almamda etkisi olur mu? Yoksa öğrenci ulaşım kartı alabilmek için sadece Berlin’de üniversite öğrencisi mi olmak gerekiyor?
  Teşekkürler.

  • Merhaba Azra Hanım. Berlin’de özel dil kursu öğrencilerine öğrenci ulaşım kartı Semesterticket verilip verilmediğini bilmiyorum maalesef. Dil kursuna e-posta ile sormanızı öneririm, onlar biliyordur.

 72. Alper Bey merhaba. Tüm tatillerde olduğu gibi yine bu siteyi incelemeden yola çıkmıyorum. İlginize sabrınız yardımseverliğinize teşekkür ederim. Ben eşim 16 ve 6 yaşındaki çocuklarımla seyahat edeceğim Berlin’e. Şehir içinde metro ve otobüslerle ulaşımı sağlarken indirimli veya ücretsiz olan çocuk konusunda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Yolunuz uzun, yolculuğunuz keyifli olsun.

  • Merhaba. Seyahat yazılarıma ilginize çok teşekkür ederim. Berlin şehir içi ulaşım biletlerinde 6-14 yaş arası çocuklara indirim, 6 yaş altına ise ücretsiz ulaşım var. Kısa mesafe tek bilet çocuklara 1.30 avro, tek AB bilet 1.70 avro. Beş yaş dahil altıdan küçük çocuklara bilet almaya gerek yok.

 73. Alper bey merhaba. Ben Berlin’deyken biletsiz gezdiğim için şirketin nezaket yoksunu sözde Türk görevlilerinden ceza yedim. Fakat adresimi yanlış aldılar hatta 2 ismim varken faturaya tek yazdılar. Yanı sarı çizmeli mehmet ağa ara ki bulsunlar beni.

  Sorum şu ben adıma kayıtlı borç var mı nerden bulabilirim? Çünkü ismimi bile doğru dürüst almadan fatura kestiler. Kestikleri faturayı eskaza kaybetmem halinde istesem de ödeyemem. Çünkü adresime tebliğ etmediler ki bu onların suçu yine.

  Son olarak elinizde bir tane bile olsa borcunu ödemeyip ilerde Avrupa’da sorun yaşayan Türk örnek var mı? Varsa açıklar mısınız?

  • Merhaba. Berlin’de beraber gezdiğimiz arkadaşımın başına geldi, cezası 60 avro. Kimliğinizi veya pasaportunuzu alıp numarasını yazdılarsa o ceza sizi bulur. Doğrudan ceza yeyip sonra sorun yaşayan bir tanıdığım yok ama duyduğum kadarıyla bir daha Avrupa Birliği ülkelerine gitmeye kalktığınızda bu cezayı ödetiyorlar. Kısaca yediğiniz ceza sonucu ileride ne olacağı konusunda kesin bir bilgim yok.

 74. Bilgiler için çok teşekkürler. Tegel havalimanına gitmek için 109 nolu otobüste ABC bölgesini kapsayan 7.4 euroluk günlük bileti kullanabilir miyiz?

 75. Merhaba Alper bey, değerli bilgileriniz için çok teşekkürler. Welcome card ve city tour cartın 6-14 yaş çocuklar için indirimli fiyatını yazabilir misiniz. Teşekkürler…

  • Merhaba. 1 tane Berlin WelcomeCard veya City Tour card 1 yetişkin ve 14 yaşına kadar 3 çocuk için geçerli, yani çocuklara ulaşım ücretsiz. Rica ederim. keyifli bir Berlin seyahati dilerim.

 76. Merhaba Alper Bey
  Ben ve 15, 17 yaşlarındaki çocuklarımla Frankfurt’tan Berlin’e gitmeyi düşünüyoruz Flixbus ile gece yolculuğunu mantıklı bulduk sizin başka bir öneriniz olursa çok sevinirim. Otelimiz merkeze yakın Hampton Alexanderplatz da. 29 Temmuz sabahı Berlin’e vardığımızı düşünerek 31 Temmuz sabahı 11 uçağıyla Tegel den İstanbul’a dönüşümüz olacak. Müze olarak sizin de anlatımlarınızda bahsettiğiniz birkaç müzeyi ziyaret edeceğiz bu süre içinde bize ulaşım için öneriniz ne olabilir. Group Day Pass olabilir mi?
  Çok teşekkür ederiz.

  • Merhaba. Frankfurt’tan Berlin’e Flixbus ile gitmek trenden ucuz. Çocuklar 14 yaşın üzerinde oldukları anne veya babalarının Berlin Welcome Card gibi sınırsız ulaşım sağlayan kartlarından ücretsiz yararlanamıyorlar. Bu durumda evet grup bileti size uygun olur. Müze sayınızı ve masrafınızı az tutun bence, zaten sadece 2 gününüz var, 2 müze yeterli olabilir.

 77. Alper bey.. Müthişsiniz.
  5 erişkin, iki 14 yaşında çocuk ile bavullarımız olduğu için fazla yürüyemeyaceğimiz varsayılırsa Schönefeld havaalanından Köpenicker strabe 47 adresine en hesaplı nasıl gidebiliriz? Peşinen teşekkürler.

  • Merhaba. Çok teşekkür ederim. Schönefeld Havalimanından (Berlin-Schönefeld Flughafen) 500 metre yürüdükten sonra Bahnhof Flughafen Berlin-Schönefeld tren istasyonundan RB14 (Nauen, Bahnhof) trenine binip 2 durak sonra Berlin Ostbahnhof istasyonunda inerek 850 metre yürüdükten sonra Köpenicker Str. 47 adresine kolayca ulaşabilirsiniz.

 78. Merhaba alper bey

  Öncelikle sabırlı bilgilendirmeleriniz vce yardımlarınız için teşekkürler. 12/15 eylül tarihlerinde Berlin’de olacağız. Berlin Filarmoninin konserine internetten bilet aldım. Acaba kıyafet kuralları var mı biliyor musunuz? Bir de sanırım 4 günlük Berlin welcome card yeterli (37 euro). Bir de müzeler adasında geçerli museum card alacağım yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla?

  Tekrar teşekkür ederim.

  • Merhaba Bengi Hanım. Rica ederim. Berlin Filarmoni’nin kıyafet kuralı yok ama çoğunlukla erkekler takım elbise, kadınlar şık elbiseler giyiyorlar. Kot, tişört gibi spor kıyafet giyenler azınlıkta. Klasik müzik konseri sizin için önemli ise bu özel mekanda şık giyinmeniz hoş olur. Size kalmış. Hem Berlin WelcomeCard hem de Berlin WelcomeCard Museum Island gereksiz olur, ikincisi birinciyi kapsıyor çünkü. Sadece Berlin WelcomeCard Museum Island hem sınırsız ulaşım hem de Müzeler Adasındaki müzelere ücretsiz giriş sağlıyor. Ayrıca 3 günlük Museum Pass var ama sizin planınıza göre ona da gerek yok. Keyifli bir Berlin seyahati dilerim.

 79. Yardımlarınız için teşekkürler..benim için çok faydalı oldu.. bir sürü yer eksik kaldı ama olsun:))
  Başkaları için küçük bir not: Tegel havalimanına önceden gelmenize hiç gerek yok. İstanbul’daki gibi düşünüp uçuştan 3 saat önce orada olacak şekilde program yapmıştım. Free shopa vs bakarım diye:)) duty free çok küçük. Valiz teslim etme hemen açılmıyor. Bence 1 saat önce burda olsanız yeter. Google maps çok işime yaradı. bvg uygulamasında yer seçimini çok beceremedim.

  • Rica ederim, Berlin Ulaşım Rehberi yazımın işe yaramasına sevindim. 🙂 Eksikler mutlaka kalacaktır, büyük ve zengin bir kent. Google Maps kullandığınıza göre telefonunuzda uluslararası veri dolaşımını açık mı tuttunuz?

 80. Alper bey merhaba, öncelikle özveriniz için teşekkürler. Ocak ayında eşimle Tegel havalimanından, 2 gece 3 günlük Berlin seyahatimiz olacak. Anladığım kadarıyla AB bölgesi bileti almamız gerekli. Pergamon ve Neues müzelerini gezmek bizim için yeterli, bu durumda Berlin welcome card mı? Berlin welcome museum island card mı mantıklı?

  • Merhaba Şerife Hanım. Berlin gezi yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Evet, Tegel Havalimanından gidip geleceğinize göre size AB bölgesi bilet ve kartları yeterli. Berlin WelcomeCard alırken Museum Island (Museumsinsel) dahil olanı alıp almayacağınıza bence müze ücretlerini hesaplayarak karar verin. Pergamon Müzesi giriş bilet ücreti 19 avro, Neues Müzesi bileti 12 avro. Müzeler Adasındaki tüm müzelere bir gün içinde giriş sağlayan Museum Island Pass toplu bilet 18 avro. Bu durumda sizin için Berlin WelcomeCard Museum Island daha mantıklı görünüyor. Bergama Tapınağı’nın bir gün kendi toprağına dönmesi umuduyla, keyifli bir Berlin seyahati dilerim.

 81. Merhaba Alper Bey,

  Paylaştığınız bilgiler için öncelikle teşekkür ederim, hemen hemen her detayı yazmışsınız. Mail adresinizi paylaşabilirseniz 3 gece 4 gün için hazırladığım gezi programımı paylaşmak ve görüşlerinizi almak isterim.

  Teşekkürler,
  Deniz

  • Merhaba. Ben de gezi yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Berlin gezi planınızı burada paylaşırsanız benden başkaları da görüş yazıp katkıda bulunabilir. Buraya koymayı tercih etmiyorsanız e-posta adresimi yazarım tabii.

 82. Alper bey, Bergama müzesinin 2026 yılına kadar tadilatta olduğuna dair bilgiler var internette, bu konuyla ilgili bilginiz var mıdır?

  • Bergama Müzesi 2013 yılından beri tadilatta. Bu onarım kapsamında Bergama sunağının sergilendiği salon 2023 yılına kadar kapalı kalacak. Bergama Müzesi’nin İştar Kapısı, Alay Yolu ve Milet Pazar Kapısı’nın yer aldığı güney kanadı ve ayrıca İslam Sanatları Müzesi açık. Yani bu 4 bölümü görebilirsiniz; bizim Bergama Tapınağı olarak en iyi bildiğimiz Bergama Zeus Sunağı ziyarete kapalı.

 83. Alper Bey, merhaba!
  Berlin’de bir görevlimin yanlış yönlendirmesiyle aldığımız indirimli bilet sonucu metro cezası yedik ve itirazımızda Almanca olarak bunu ifade etmemiz gerekiyor. Olayı kısaca anlatabileceğim bir e posta adresi paylaşabilir misiniz, sevgiler…

  • Merhaba Şevval Hanım,
   Berlin ve çevresi için toplu taşıma hizmetleri veren Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB) kuruluşunun iletişim e-posta adresi info@vbb.de. Nasıl yanlış bir bilet aldınız? Sonucu da buradan bildirirseniz memnun olurum, bilgi sağlar. Sevgiler.

 84. Merhabalar ben Berlin’e Yeni geldim toplu taşımardan pek çok anlamadım 1 aylık bilet almak istiyorum sadece Berlin için hangisini almam gerekiyor? Saygılarımla.

  • Merhaba Muhammed Bey. Berlin’de 1 ay geçerli olan sınırsız Monatskarte almanız en mantıklı seçenek olur. Bu aylık kart AB bölgesi için 77 euro. Ay içinde geçerli (örneğin 1-31 Ocak) veya ayın ortasından itibaren 1 ay geçerli (15 Ocak-14 Ocak) alınabiliyor. Berlin ulaşım ağının tamamında geçerli.

 85. Alper Bey, selamlar…

  Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim…

  4 yolculuk bileti (bir biletle tek yönde 120 dakika gidilen) ve 4-kısa yolculuk bileti (S-Bahn veya metro için 3 istasyon, tramvay için 6 istasyon gidilebilen) için tereddütte olduğum üç konu var, yardımcı olabilirseniz sevinirim:

  1) Anladığım kadarıyla “4 yolculuk biletinin” ve “4-kısa yolculuk biletinin” kullanılması için gün sınırı yok. Örneğin 4 gün boyunca kullanılabilir, benim ikisini de alıp, duruma göre kullanmaya niyetim var.

  2) Anladığım kadarıyla 4 yolculuk biletini “her bir kullanış öncesinde” metro-banliyö-tramvay platformlarındaki ve otobüslerdeki küçük makinelerde onaylatarak hem (ilk seferde) geçerli hale getirmemiz hem de (ikinci, üçüncü, dördüncü seferlerde) bilet sayısının azalmasını sağlamamız gerekiyor.

  3) Anladığım kadarıyla 4-kısa yolculuk bileti için de “her bir kullanış öncesinde” yukarıdaki işlemi yapmamız gerekiyor; ancak S-Bahn veya metro için en çok 3 istasyon, tramvay için en çok 6 istasyon gidildiğinin belli olması için, inilen istasyonlarda da küçük makinelere onaylatmak mı gerekiyor, tereddütteyim…

  Tekrar teşekkür ederim, iyi akşamlar…

  • Merhaba,

   1. Evet doğru. Berlin 4-Fahrten-Karte adlı 4 yolculuk bileti ve 4 kısa yolculuk biletinin kullanım zamanlarında sınır yok. Örneğin tek bir günde yoğun ulaşım kullanacaklar için uygun maliyetli olan Tageskarte adlı günlük bilet ve benzerleri için gün ve saat sınırları var, ama 4-Fahrten-Karte bileti ile ulaşım süresi değil kullanım sayısı satın alıyorsunuz.

   2. Evet, ulaşım sistemi böylece bileti kullanım sayınızı işliyor.

   3. Doğru, kısa yolculuk biletinde her defasında istasyon adedi sınırı olduğu için onaylatmak gerekiyor.

   Rica ederim. Dönüşte izlenimlerinizi burada paylaşırsanız güncel bilgi olur. İyi yolculuklar.

 86. Merhaba,

  Her şey dahil welcome card aldık web sitesinden. Elimizde pdf’i bulunuyor. Toplu taşıma araçlarında üzerine tarih damgası basılması yine de şart mıdır?
  Ayrıca indi bindi tur otobüsleri ve ücretsiz giriş imkanı olan yerler için rezervasyon mu gerekiyor?
  Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Berlin Welcome Card ulaşım kartınızı internetten satın aldıktan sonra makbuzun (voucher) çıktısını alın. Berlin’deki turizm danışma bürolarından birine verip ulaşım kartınızı alın. Bunu yapabileceğiniz tüm noktalar, satın aldığınız sayfada gösteriliyor. Örneğin Tegel Havalimanı A Terminali ve merkezi otobüs terminali ZOB. Evet, kullanmadan önce yazımda gördüğünüz makinelerde onaylatıp tarih ve saat damgası astırmanız gerekiyor, çünkü süresi sınırlı bir ulaşım bileti.
   Günlük indi bindi gezi otobüsleri (Hop On Hop Off Bus) için biletleri güne göre satın alıyorsunuz. O gün istediğiniz gibi gezebilirsiniz, ayrıca rezervasyon yaptırmaya gerek yok.
   Dönüşte izleneim ve deneyimlerinizi burada paylaşmanızı rica ederim. İyi yolculuklar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz