Frankfurt am Main yani Main üzerindeki Frankfurt, Almanya Main nehri kıyısında yer alan, 736.000 kişi nüfusuyla Hessen eyaletinin en büyük şehri. Bugün şehir gökdelenleri, iş merkezleri, fuarları, bankaları, otobanları, havalimanı ile Avrupa’nın en önemli ekonomi, ticaret, ulaşım merkezlerinden biri. Bu gezi notları yazısı Frankfurt nerede, ne yenir, ne alınır sorularını yanıtlayan, Frankfurt hakkında bilgi, etkinlikler, gezilecek yerler, şehir turları, harita, ilçeler ve semtler, nüfus, göçmenler, yakın şehirler, alışveriş, gece hayatı, kalacak yer, Türk toplumu konularında bir Frankfurt gezi rehberi ve gezi yazısı.

 

Almanya Frankfurt
Frankfurt Almanya

 

Frankfurt Hakkında Bilgi

Ortaçağ’dan bu yana Almanya’nın en önemli kent merkezlerinden biri olan Frankfurt, 794 yılında bağımsız bir imparator şehri, 1562’den itibaren Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu’nun taç giyme töreni şehri oldu. 1816-1866 yıllarında Alman Birliği’ne ve 1848-1849 yılları arasında ilk bağımsız seçilmiş Almanya Parlamentosu’na ev sahipliği yaptı.

 

Frankfurt bilgi gezi rehberi
Frankfurt hakkında bilgi

 

Ünlü Alman kenti sadece Almanya değil, Avrupa çapında önemli bir finans, fuar ve hizmet merkezi ve Alpha World Cities olarak adlandırılan tek Alman büyük şehri. Kent, Avrupa Merkez Bankası, Almanya Merkez Bankası, Frankfurt Borsası ve Frankfurt Fuarı’na ev sahipliği yapıyor. Merkezi konumu, yoğun havaalanı, Merkez Gar ve otoyolların kesişme noktası ile Avrupa’nın en önemli trafik düğüm noktalarından biri. İlk kez 1875 yılında nüfusu 100.000’i bulan şehrin merkezinde bugün 736 bin kişi, Rhein-Main bölgesinin tümünde ise 6 milyon kişi yaşıyor. Berlin, Hamburg, Münih ve Köln’den sonra Almanya’nın beşinci büyük şehri.

 

Frankfurt bilgi gezi rehberi
Frankfurt bilgi ve gezi rehberi

 

Frankfurt Avrupa’nın en yüksek gökdelenlerine sahip. Gökdelenlerin çoğu bankalara ait. En yükseği Commerzbank Tower olan bu binaların çoğu son 20 sene içinde yapıldı. Frankfurt Goethe Universitesi, UAS, FUMPA, ve lisansüstü Frankfurt Maliye ve İşletme Okulu gibi önemli eğitim kurumlarına sahip. Ünlü tiyatro salonları, tarihi eserler, değerli müzeler ve parkları ile seyahat etmeye değer bir şehir. Eintracht Frankfurt futbol takımı ve kulübü, Frankfurt Skyliners basketbol takımı, Ironman Germany ve maratonu ile sporda da söz sahibi bir kent. Alman olimpiyat, futbol ve motor sporları birliklerinin merkezleri burada.

 

Frankfurt hakkında bilgi
Frankfurt hakkında bilgiler

 

Frankfurt Gezi Rehberi

Pek turistik bir kent sayılmasa da ünlü kültür merkezleri arasında konser salonu Alte Oper, kıta Avrupa’sının en büyük İngilizce tiyatrosu English Theatre, kiliseleri, kültür merkezleri, parkları, etkinlikleri ile epey turist alan bir şehir. Ben teknik bir sempozyuma davet alınca çok az masrafla bu kenti görme fırsatını kaçırmadım.

 

Frankfurt gezi yazısı
Frankfurt gezi rehberi

 

Merkez Tren İstasyonu Hauptbahnhof, kentte hem ulaşım hem de yön bulma için önemli bir ulaşım noktası.

 

Frankfurt Merkez Tren Garı
Frankfurt Merkez Tren İstasyonu Hauptbahnhof

 

Frankfurt Nerede? Almanya Haritası ve Konumu

Kentin yer aldığı 21.115 kilometre kare genişliğindeki Hessen eyaleti Almanya’nın orta batı bölgesinde. Hessen eyaletinin kuzeyinde Aşağı Saksonya, doğusunda Thuringia, güneydoğusunda Bavyera, güneyinde Baden-Württemberg, batısında Rhineland-Palatinate, kuzey batısında North Rhine-Westphalia eyaletleri bulunuyor. İçerisinde volkanik Vogels Dağlarının bulunduğu eyaletin batısında Yukarı Rhine Platosu, doğusunda Thuringian Ormanı yer alıyor.

 

Frankfurt nerede
Frankfurt nerede? Almanya haritası ve konumu.

 

Şehir Aşağı Main’ın her iki yakası ile Taunus’un güneyinde, orta Almanya’nın güney batısında yer alıyor. Kentin güneyinde şehir ormanları var. En yüksek noktası Berger tepesinde kurulu Seckbach semti, deniz seviyesinden 212 metre yükseklikte. Kentin konumu Basel’den Yukarı Ren düzlüğüne kadar yayılan Ren Nehri havzasının en kuzey noktasında. Kuzeyinde ünlü Kronbergile Königstein derebeylik kentleri, batısında Hessen eyaletinin başkenti Wiesbaden ve Rheinland-Pfalz eyaletinin başkenti Mainz, güneyinde ise üniversite şehri Darmstadt var. Frankfurt, Hessen eyaletinin en büyük şehri.

 

Almanya Frankfurt
Frankfurt Almanya

 

Frankfurt Gezi Haritası

Frankfurt Main Nehri’nin her iki yakasında, Taunus Sıradağları’nın güneydoğusunda bir konuma sahip. Şehir merkezi nehrin kuzeyindeki Altstadt bölgesi ile onu çevreleyen Innenstadt semti. Coğrafi merkezi West Station yakınındaki Bockenheim. Gezi haritası üzerinde numaralı gezilecek yerler var, listesi altında. Gezi rehberi yazımın daha ilerisinde gezilecek yerler ayrıntılı bilgilerle var.

 

Frankfurt haritası
Frankfurt gezi haritası

 

 • 1. Cathedral
 • 2. Archaeological Garden
 • 3. Linen House
 • 4. Iron Bridge
 • 5. Customs Tower
 • 6. Wertheim House
 • 7. Historisches Museum Frankfurt
 • 8. Old Nikolai Church
 • 9. Römerberg
 • 10. Fountain of Justice
 • 11. Römer
 • 12. Stone House
 • 13. St. Paul’s Church
 • 14. St. Leonhard’s Church
 • 15. Carmelite Monastery
 • 16. Goethe House
 • 17. St. Catherine’s church
 • 18. Hauptwache (Main Guardhouse)
 • 19. Old Opera House
 • 20. Nebbien’s Garden House
 • 21. Eschenheim Tower
 • 22. St. Peter’s Cemetry
 • 23. Staufer Wall
 • 24. Jewish Cemetery

 

Frankfurt gezi yazıları
Frankfurt gezi yazısı

 

Frankfurt Gezi Notları

Bizim Trakyalı canlar Frankfurt’u coşturuyor.

At kafası videosu.

İzlediğim bir ses ve ışık gösterisi videosu.

 

Uzun yıllar önce Alman devleti bira fiyatlarını yükseltme kararı alınca halk sokaklara dökülüp karar geri alınana dek içme eylemi yapar, 20 kişi bira uğruna aşağıdaki Paulsplatz Meydanı’nda can verir, devlet geri adım atar. Almanya, bira uğruna ölenleri unutmaz.

 

Frankfurt gezi notları
Frankfurt gezi notları: Paulsplatz

 

Frankfurt’ta karşıya, Anadolu yakasına geçtim. Bu taraf daha nezih, trafiği, eroinmanı, gürültüsü az. Biraz uzak ama ne olacak arada bir Main Nehri var, aylık akbille gider gelirim işe diyorum, yolda simit çay falan. Lodos yaparsa da köprüde yürümek serbest zaten.

 

Frankfurt Germany
Frankfurt am Main

 

Resmen Avrupa’ya geldim, inanmazsanız işte tabelası. Ben zor inandım çünkü, bu kadar bıyıklı, küfür eden adam İstanbul’da görmedim.

 

AB
Avrupa Birliği

 

Her gece otel odamda yatağımda çikolata buluyorum. Bu Almanlar ne demek istiyor? Masaya koy, sehpaya koy; yatağa neden koyuyorsun arkadaşım, ben muhafazakar bir insanım. 

 

Almanya çikolata
Alman çikolatası

 

Teknede balıktan kebap satan, Frankfurt’un tek yüzer esnafı bilin bakalım hangi ülkeden?

 

Balık döneri
Balık döner

 

Emeği ve emekçileri temsil eden Çekiç Sallayan Adam (Hammer Mann, Hammering Man) heykelinin kolu motorlu, hareket ediyor. 1991 Jonathan Borofsky tasarımı. 21 metre, 32 ton.

 

Hammering Man Germany
Hammering Man, Germany.

 

Richard Hess tarafından 1983 yılında yapılan Davut ve Calut (David und Goliath) heykeli.

 

Frankfurt gezisi
Frankfurt gezisi. David und Goliath.

 

Evlerin bahçelerinde ilginç dekorlar görüyorum.

 

Almanya ev
Almanya’da ev

 

Frankfurt’ta Gezilecek Yerler

Şimdi gezilecek yerler, görülecek noktalar, ünlü turistik ziyaret yerlerine bakalım.

 

Kaiserstraße

Gründerzeit tarzı binalarıyla kentin en meşhur ve güzel caddesi. Küçük dükkanlar, restoranlar ve kafeler var.

 

Frankfurt Almanya
Almanya Frankfurt – Kaiserstraße

 

Römerberg

Eiserner Steg Köprüsünün kuzeyi ve kent merkezindeki 14. ve 15. yüzyıldan kalma binaların çoğu II. Dünya Savaşı’nda yıkılıp yeniden yapıldı.

 

Frankfurt gezi yazı
Frankfurt gezi yazısı

 

Römerplatz Meydanında Goldener Schwan ve aşağıdaki Römer adlı tarihi belediye binaları, 1290 yapımı Alte Nikolaikirche Kilisesi, restoranlar, kafeler, turistik hediyelik dükkanları var.

 

Frankfurt gezilecek yerler
Frankfurt’ta gezilecek yerler

 

Frankfurt turları
Frankfurt turu

 

Main Nehrine doğru yürüyünce Sachsenhausen’e giden 19. yüzyılda inşa edilen Eiserne Steg Köprüsü, ve 15. yüzyıldan kalma Gotik Rententurm Kulesi ve yanında 12. yüzyıldan kalma tarihi Saalhof Kalesi, Frankfurt’ta gezilecek yerler arasında en önemli ve turistik olan tarihi eserler olarak görülüyor. 

Dom (Katedral)

Saint Bartholomeus Katedrali Römerplatz’ın hemen yanında, 14. yüzyılda daha eski kiliselerin olduğu yere Gotik mimari tarzda inşa edildi. 1356 yılından itibaren 30 Kutsal Roma İmparatorluk seçimi burada yapıldı, 1562 ile 1792 yılları arasında 10 Kutsal Roma İmparatoru katedralde taç giydi. Helezon şeklinde merdivenden 95 metre kuleye tırmanabilirsiniz. 

 

Eiserner Steg (Demir Köprü)

1869 yılında yapılan yaya köprüsü, güzel nehir, gökyüzü ve şehir manzaraları için gezilecek yerler arasında. Karşı yakada müzeleri ve tarihi barlarıyla meşhur Sachsenhausen bölgesi var. 

 

Görülecek noktalar
Görülecek noktalar: Eiserner Steg.

 

Hauptwache

Şehir içi ulaşım istasyonu ve merkezi konumu nedeniyle modern kentin merkezi kabul edilen meydan, Zeil Alışveriş Merkezi, Eschenheimer Tor ve Rossmarkt Meydanının  yanında. Adını aldığı 1730 yapımı Hauptwache adlı bina, Frankfurt bağımsız bir şehirken askeri milis merkezi idi; Prusya’ya bağlandıktan sonra ilk işlevini kaybetti. 1905 yılından bu yana bir kafe. Katharinenkirche ve Palais Thurn-und-Taxis Sarayı binaları da burada. 

 

Frankfurt görülecek noktalar
Frankfurt’ta görülecek noktalar – Hauptwache

 

Alte Oper (Eski Opera)
Opernplatz 1 numaradaki tarihi ve turistik Rönesans opera binası, bugün opera için değil, konserler, kongreler ve diğer etkinlikler için kullanılıyor. 

 

Alte Oper
Gezilecek yerler: Alte Oper

Börse (Borsa)

Dışında boğa ve ayı heykelleri olan bina halen borsa olarak kullanılıyor. Rehberli turla girilebiliyor.

 

Paulskirche (St. Paul’s Church)
Römer’in hemen kuzeyindeki kilisede 1848 yılında Almanya’nın demokratik seçimle başa gelen ilk meclisi toplandı. Bugün etkinlik merkezi olarak kullanılan binada Alman Kitap Fuarı Barış Ödülü törenleri yapılıyor.

 

Sachsenhausen

Main Nehrinin güneyindeki bölgenin tarihi kısmı Alt-Sachsenhausen, elma şarabı barlarıyla ünlü gezilecek yerler arasında. 

 

Architektur Museum

Alman Mimarisi Müzesi Schaumainkai 43 adresinde yer alıyor. Pazartesileri kapalı. Giriş bileti ücreti 9 avro.

 

Deutsches Filmmuseum

Schaumainkai Caddesi 41 numaradaki Alman Film Müzesi Pazartesileri kapalı; bilet ücreti tam 6, çocuk 3 avro.

 

Museum für Moderne Kunst
Modern Sanat Müzesi, Domstraße 10. Hans Holleis binayı gemiye benzer şekilde tasarlamış. Roy Liechtenstein Andy Warhol eserleri var. Modern sanat meraklıları için kentte gezilecek yerler arasında.

 

Modern Sanat Müzesi
Modern Sanat Müzesi – Museum für Moderne Kunst

 

Museum Giersch

Bölgesel tarihi sanat ve kültür müzesi, Schaumainkai 83. Resim, fotoğraf, heykel, grafik sanatları, mimari ve uygulamalı sanat eserleri. Pazartesi hariç rehberli turlarla gezilebiliyor; tam 4, çocuk 2 avro.

 

Liebieghaus

Skulpturensammlung (Liebieg House), Schaumainkai 71. Tüm dünyadan heykeller sergileniyor Bahçede çok hoş bir kafe var. Pazartesi kapalı.

 

Naturmuseum Senckenberg

Doğa Müzesi, Senckenberganlage 25, her gün açık. Bitkiler, hayvanlar, madenler, dinozor iskeletleri. Tam 8, çocuk 4 avro.

 

Goethe Haus und Museum
Goethe Evi ve Müzesi, Großer Hirschgraben 23-25. En ünlü Alman yazar ve şairi Johann Wolfgang Goethe’nin 28 Ağustos 1749 tarihinde saat öğle on ikiyi çalarken doğduğu ve kızkardeşi Cornelia ile büyüdüğü ev. Tam bilet ücreti 7, indirimli 1,5-3 avro. 
Goethe Evi
Goethe Evi ve Müzesi

 

Historisches Museum

Kent ve insanları hakkında tarih müzesi, Saalgasse 19. Aile bileti 15 avro. 

 

Frankfurt gezilecek yerler
Gezilecek yerler: Tarih Müzesi Historisches Museum.

 

Grüneburgpark

Kentin en büyük parkı iki üniversite kampüsüne yakın olduğu için gençlerle dolu.

 

Campus Westend

Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’nin mimari açıdan ilginç kampüsü.

 

Johann Wolfgang Goethe Universität
Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi

 

Etkinlikler

Kenti ücretsiz turla gezmek isterseniz biri mimarisini fotoğraflamak, diğeri gezilecek yerler için şehir turları var: Mimarisi için Frankfurt Architectural Photo Tour, gezi turu için Frankfurt Free Alternative Walking Tour adlı şehir turları. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde Main nehri kıyısında yürüyüş keyifli; insanlar güneşleniyor, frizbi ve futbol oynuyor, bir şeyler içiyor ve dinleniyorlar. Yaklaşan etkinlikler için Frankfurt Tourismus sitesine bakıp etkinlikler ve tarihlerini görebilir, veya ücretsiz yıllık etkinlik kataloğunu pdf olarak indirebilirsiniz. 
Frankfurt yaklaşan etkinlikler
Frankfurt: yaklaşan etkinlikler
Maintower
Neue Mainzer Straße 52 – 58 (S-Bahnstation Taunusanlage), gökdelenden manzara, bilet ücreti 6,5 avro, çocuklara 4,5. 

 

Oper Frankfurt 

Untermainanlage 11, tarihi Alte Oper değil, opera izlemeye gidilen modern opera binası. 

 

Eissporthalle

Am Bornheimer Hang 4 (7 numaralı U-Bahn metro hattı) buz pateni sahası. Amatörler ve yerel takımların buz hokeyi oyunları için buz pisti. 

 

English Theatre

Gallusanlage 7, Willy-Brandt-Platz. Kıta Avrupa’sının İngilizce oyunlar sergilenen en büyük tiyatrosu.  

 

Stadtwald Kent Ormanı

Kentin güneyindeki 48 kilometre kare orman, 6 çocuk bahçesi ve dokuz yapay gölüyle hem yerel hem de turistik gezilecek yerler arasında. Ailece yapılacak etkinlikler arasında ideal olan ormana, Frankfurt Süd istasyonundan 14 numaralı tramvayla gidiliyor.

 

Cinestar Metropolis

Sinema, Eschenheimer Tor. Almancanın yanı sıra İngilizce filmler de gösteriyor.

 

Yüzme Havuzları

Titus-Thermen ve Rebstockbad yüzme havuzları. Jakuzi ve saunaları da var.

 

Frankfurt etkinlikler
Frankfurt’ta etkinlikler: Titus-Thermen yüzme havuzu.

 

Sportpark Kelkhei

Spor tesisinde yüksek ip parkurları, golf sahası, kapalı tırmanma, kaya tırmanışı, duvar tenisi (squash) ve diğer sportif etkinlikler yapılıyor.

 

Feldberg Dağı

Gözlem kulesi var. Merkez Tren İstasyonundan trenle Königsstein istasyonuna gidip oradan Parkstraße Otobüs Terminalinden gidiliyor. Kulesinde kremalı sıcak çikolata (Heiße Schokolade mit Sahne) satılıyor. Doğa yürüyüşü gibi etkinlikler için gezilecek yerler arasında.

 

Yaklaşan etkinlikler
Etkinlikler

 

Red Light District

Merkez Tren Garının hemen doğusundaki fuhuş ve uyuşturucu bölgesi. Genelevler, seks sinemaları, sex shoplar ve barlar var. Turistler için bir tur atmak ilginç oluyor, yürümek gece bile güvenli. Amsterdam gibi vitrinler yok.

 

Frankfurt gece hayarı
Frankfurt geceleri

 

William Forsythe Balesi

Kentin bugünkü modern balesi.

 

Frankfurt Buchmesse

Frankfurt Kitap Fuarı dünya yayıncılık sektörünün en büyük etkinliği. Geçmişi 1485 yılına, Gutenberg matbaası dönemine kadar giden kitap fuarı, Ekim ayının ortasında gerçekleştiriliyor. Son iki gün Cumartesi ve Pazar halka açılıyor, kitap satışı sadece Pazar günü yapılıyor. Günlük bilet 12 avro. 

 

Frankfurt seyahat rehber
Frankfurt seyahat rehberi

 

Frankfurt’tan Ne Alınır?

Bu Alman şehrinden ne alınır diye düşünenler, yerel hatıra, hediyelik eşya veya yiyecek içecek satın alabilirler.

 

Frankfurter Sosis

Şehir adını dünya çapında frankfurter olarak bilinen ünlü domuz sosisine vermiş. Tazesi tercih edilse de, konserve olarak hediyelik de alınabiliyor. 1894 yılında kurulan Gref-Völsings Rindswurst sosisleri kentin her yerinde süpermarketlerde, benzin istasyonlarında, restoranlarda ve kasaplarda bulunuyor. 6 sosisli konserve kavanozlarının fiyatı 6 avro. Kleinmarkthalle, Hasengasse 7 adresindeki pazarda yer alan Metzgerei Ullmann ve Schoen adlı kasaplarda hem taze hem konservesi, An der Kleinmarkthalle 7-9 numaradaki pazarın hemen dışındaki Kulturothek’te konservesi satın alınabiliyor.

 

Alman sosisi
Alman sosisi frankfurter

Frankfurt Homburg Tarzı Şapka

Şehrin 13 kilometre dışındaki Bad Homburg resmen bir spa bölgesi ve toplumu. Sağlıklı havası ve suyu nedeniyle buraya gelen daha sonra King Edward VII olacak Galler Prensi, buradan yerel bir şapka alır ve tüm dünya şapkaya Homburg adını verir. 1990’larda hip hop sanatçıları şapkayı yeniden keşfedip popüler hale getirir. Orijinal Homburger Hutsalon şapkaları Rathausstraße Caddesi no:8 adresinden alınabilir. Frankfurt Hauptbahnhof’dan kasabaya S5 ile 20 dakikada gidiliyor.

 

Elma Şarabı Sürahisi Bembel

Kulplu çömlek sürahi bembel, sıcak yaz aylarında serin tuttuğu için elma şarabı servisinde kullanılıyor. Lokantalarda elma şarabı bu sürahide masaya bırakılıyor, karıştırmak için bir şişe de maden suyu veriliyor. Şehrin geleneksel ve turistik sembolü olan bembel, hediyelik biblo veya saksı olarak da kullanılabilen, Frankfurt’tan ne alınır diye düşünenler için güzel bir hatıra. Toepferei Maurer ailesinin ürettikleri ünlü olup, Wallstrasse 5 adresindeki dükkanlarında fiyatları 12 ile 20 avro arasında değişiyor. Dippemarkt (Fahrgasse 80) da bu hediyelik eşyayı almak için başka bir yer.

 

Frankfurt ne alınır
Frankfurt’tan ne alınır? Bembel.

 

Elma Şarabı

Elma şarabı (apfelwein) kültürünün kalbi olan kentin çevresinde şekersiz mayalanarak üretilen bu içkinin alkol oranı %5,5. Zaten hafif olan içki maden suyuyla karıştırılarak içiliyor. Tüm marketlerde bulunan tipik yerel elma şarabının 1 litrelik şişesi 1,6 avro ama 4-5 avroya kadar olanlar da var.

 

apfelwein
Elma şarabı

 

Şarap

Kentin Lohrberg ve Hochheim bağlarında üretilen üzüm şarapları da meşhur. Roemerberg Limpurgergasse 2 adresindeki şarap mağazasından alınabilir.

 

Tekno Müzik

1982 yılında bir plakçı çalışanı, Alman Kraftwerk ve İngiliz Depeche Mode gibi bambaşka elektronik müzik gruplarını sınıflandırmaya karar verir. Teknoloji sözcüğü çok uzun olduğu için isim tekno (techno) olarak kısaltılır ve şehir bu ABD kökenli müziğin Almanya’daki merkezi haline gelir. En ünlü DJ’ler Talla 2XLC ve Sven Vaeth’in albümleri internet sitelerinden veya Brueckenstr Caddesi 36 numaradaki Freebase adlı müzik dükkanından alınabiliyor.

 

Alışveriş Merkezleri ve Yerleri

Kentteki alışveriş merkezleri, caddeleri ve meydanlarının büyük çoğunluğu merkezde, yürüyerek gidilebilecek uzaklıkta.

 

Zeil

Kentin merkezi yaya alışveriş caddesinin batı ucunda Hauptwache Meydanı, doğu ucunda Konstablerwache Meydanı var. Münih Kaufingerstraße’den sonra Almanya’da dükkan kiralarının en yüksek olduğu caddede H&M, Saturn, Esprit, Zara, Peek & Cloppenburg, C&A ve NewYorker gibi ünlü markaların giyim mağazaları; MyZeil, Zeilgalerie, Galeria Kaufhof ve Karstadt alışveriş merkezleri var.

 

Frankfurt alışveriş merkezi
Frankfurt alışveriş merkezi MyZeil

 

Goethestraße

Şehrin en pahalı alışveriş caddesinde Louis Vuitton, Prada, Gucci, Tiffany, Giorgio Armani, Versace, Cartier, Burberry, Vertu ve Bulgari gibi lüks giyim markalarının mağazaları var. Goetheplatz ile Opernplatz meydanları arasında bir konuma sahip.

 

Freßgass

Kent merkezinde Börsenstraße ile Opernplatz arasında yer alan yaya caddesinde hem lezzetli yeme içme mekanları, hem de alışveriş için Apple Store, Hugo Boss, Porsche Design mağazaları var.

 

Berger Straße

Kentin en uzun alışveriş caddesi merkezden başlayıp Nordend ve Bornheim üzerinden giderek Seckbach’de sona eriyor. Küçük dükkanlar, lokantalar, kafeler var.

 

Frankfurt alışveriş
Frankfurt alışveriş yerleri

 

Leipziger Straße

Bockenheim mahallesindeki alışveriş caddesinden günlük ihtiyaçlar giderilebiliyor.

 

Braubachstraße

Tarihi yerlere yakın Altstadt mahallesinde yer alan caddede sanat galerileri, ikinci el kitapçılar ve antikacılar var.

 

Münchener Straße

Bahnhofsviertel semtindeki caddede en çok Türkiye, Orta Doğu ve Asya’dan ithal ürünler satılıyor. Merkez Tren Garı ile Willy-Brandt-Platz arasında.

 

Kleinmarkthalle

Şehrin en büyük pazarında taze gıdalar ve çiçekler satılıyor.

 

Frankfurt’ta Ne Yenir? Yeme İçme Rehberi

Asıl adı Grosse Bockenheimer Strasse olup yerel halkın “çiğneme sokağı” anlamında Fressgass olarak adlandırdığı caddede kafeler, restoranlar, şarküteri ve mezeciler var. Metrodan Hauptwache veya Alte Oper istasyonunda iniliyor. Mayıs sonu veya Haziran başında yapılan festivalde yemek tezgahları, ucuz bira ve canlı müzik oluyor.

 

Fressgass yeme içme
Fressgass yeme içme sokağı

 

Eğer yeme içme meraklısı bir gurme iseniz Frankfurt Geht Aus yemek ve restoran dergisini kitapçılardan, gazete büfelerinden ve Merkez Tren Garındaki Turizm Danışma Bürosundan alabilirsiniz.

 

Jade

Moselstrasse 25. Uluslararası müşterileri olan, lezzetli büyük porsiyonların ucuza servis edildiği küçük Çin yemekleri lokantası.

 

Best Worscht in Town

En ünlü Alman fast food yemeklerinden olan ketçap ve köri baharatlı dilimli dana sosisi Curry-Wurst ile meşhur bir zincir. Sandalye değil sadece tezgahlar var. Çok acı baharatlar bulunan lokanta işletmesi, sosisli sandviç yeme yarışmaları düzenliyor. Grüneburgweg 37, Niddacorso 3, Berger Straße 80, Mergenthalerallee 2, Augustinerstraße 11 (bunda masa sandalye var), Zeil 104 adreslerindekiler gibi toplam 25 yemek mekanı var.

 

Back-Factory

Bu fırın kafede Alman kahvaltısı yapayım dedim ama Türk olduğum için abarttım. Beşi 6 avro. Çok oldu bu kadar şey ama yetmiyor, zeytin yok çünkü. Çok çeşitli hamur işleri, sandviçler, ekmek, kruvasan, sosis, tahıl gevreği, meyve, kek yenebilen self servis ucuz yemek zinciri. Am Hauptbahnhof 8 / Kaiserstraße 81.

 

Frankfurt ucuz yemek
Frankfurt’ta ucuz yemek

 

Restaurant Maximilian

Ginnheimer Stadtweg 120 (Ginnheim). Taze Alman mutfağı yemekleri.

 

Frankfurt lokantalar
Frankfurt’ta lokanta

 

Zum gemalten Haus

Schweizer Strasse 67 (Sachsenhausen). İstanbul’da yıllarca yaşayıp öğretmenlik yaptıktan sonra ülkesine dönen Alman arkadaşım Michaela sağ olsun yaşadığı kentten gelip beni bu sevdiği geleneksel Alman yemekleri restoranına götürdü. Bu Alman kentine gelince ne yenir sorusuna mükemmel bir yanıt.

 

 

Frankfurt restoran
Frankfurt’ta restoran

 

Şimdi bakalım burada yediğim geleneksel Alman yemekleri neler. Aşağıdaki kıyılmış soğan ve sirkeli Harzer peynirinden oluşan geleneksel Frankfurt yemeğinin adı Handkäs mit Musik. Buradaki “müzikli” ifadesinin nedeni, yedikten sonra gaz çıkarttıran bir yemek olması.

 

Frankfurt Geleneksel yemekleri
Geleneksel Frankfurt yemekleri
Lor peyniri, krem peynir, toz biber karışımı, yanında turşu ile servis edilen ve çubuk kraker ile yenen meze tarzı Alman yemeğinin adı Spundekäs.
Almanya ne yenir
Almanya’da ne yenir? Spundekäs.
Geleneksel Alman yemekleri ile devam ediyoruz, bu da  domuz eti ve patates püreli yemek Kassler mit Kartoffelpüree.
Almanya yemekleri
Alman yemekleri: Kassler mit Kartoffelpüree
Geleneksel Frankfurt mutfağı yemeği Schnitzel mit Bratkartoffeln und grüner Soße, domuz şinitzel yanında kızarmış patates ve yedi çeşit bitkili yoğurt.
Frankfurt ne yenir
Frankfurt’ta ne yenir? Schitzel mit Bratkartoffeln und grüner Soße
Yöresel içki, Calvados mit Mispelchen adlı muşmulalı elma likörü.
elma likörü
Muşmulalı elma likörü Calvados mit Mispelchen
Leib & Seele

Kornmarkt 11 (near Hauptwache). Merkezi konumda, geleneksel Alman yemekleri.

 

Almanya birasıyla ünlü bir ülke. 

 

Alman biraları
Alman birası

 

Madem ki lüks otelde konuk ediliyorum, neden gümüş çatalımla somonlu, karidesli, türlü peynirli kahvaltı etmeyeyim?

 

Alman kahvaltısı
Almanya’da kahvaltı

 

Almanya’da Türk döneri yemeyi de ihmal etmedim, o da çoktandır burada yemek kültürünün bir parçası.

 

Almanya döner
Almanya’da Türk döneri

 

Bir kez de kaldığım sokakta Balkan köftesi yedim.

 

Balkan köfte
Balkan köftesi

 

Bu ise açık büfe yediğim bir yemek.

 

Almanya yemekleri
Almanya’da yemek

 

Frankfurt Türk Lokantaları

Özelikle Bahnhofsviertel bölgesi, Merkez Tren Garı’nın karşısında başlayan Kaiserstraße ve Munchener Strasse olmak üzere her yerde çok sayıda Türk lokantası var. 

 

Sultan Saray

Weißfrauenstr 18 Innenstadt. Lahmacun, dürüm, kebap.

 

Köylü Döner

Sachsenhausen-Nord Paradiesgasse 65.

 

Kekik

Zuckschwerdtstraße 16. Zeytinyağlılar, mezeler, et ve tavuk yemekleri, hünkar beğendi, kuzu incik, kuzu gerdan, hamsi tava, karides, ahtapot tandır, felafel, tirit kebabı.

 

İstanbul Restaurant Lounge

Kaiserstrasse 41. Türk mutfağı, kebap. 

 

Bayram Kebap Haus 

Münchener Str. 29. Lahmacun, kebaplar, pideler.

 

Frankfurt Türk lokantaları
Frankfurt Türk lokantası

 

Nüfus ve Göç

736.000 nüfuslu kentin %51.2’si göçmen olup, Almanya’da nüfusunun çoğu göçmen olan ilk şehir. Altı yaşın altındaki her dört çocuktan üçü göçmen kökenli. Yaşayanların %27,7’si halen yabancı ülke vatandaşlarından oluşuyor. 180 ülkeden insana ev sahipliği yapan çok kültürlü Frankfurt, tam bir göçmen kenti. En fazla göçmen Türkiye, Hırvatistan, İtalya, Polonya, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Rusya, Lübnan, Afganistan, Bosna-Hersek, İspanya, Portekiz, Fransa, Çin, Kore, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, İngiltere, Pakistan, Fas ve Hindistan’dan var. Son derece kozmopolit, nüfusunun yüzde elli biri yabancı bir kent.

 

Frankfurt nüfus
Frankfurt nüfusu, insanlar, göçmenler

 

Türkler

Almanya’da yaşayan Türkler için vazgeçilmez şehir Frankfurt, ülkede Türklerin en fazla yaşadığı kentlerden. Yerli Almanlar artık nüfusun yarısının altına düştü ve Türkler %13 ile en geniş azınlık göçmen grubunu oluşturuyor.

 

Almanya'da Türkler en çok nerede yaşıyor

Almanya’da Türkler en çok nerede yaşıyor? Frankfurt.

 

Türklerin kentin ve Almanya’nın ekonomik yaşamında rolü önemli. Avrupa’daki Türk nüfusunun yaklaşık yüzde 25-30’luk kısmının gastronomi ile uğraştıklarını görüyoruz. Bunun yüzde 60’ı döner sektöründe yer alıyor. Almanya genelinde yaklaşık 20 bin, Avrupa genelinde ise yaklaşık 40 bin döner büfesi var.

 

Almanya Türkler
Almanya Türk nüfusu

 

Döner sektörü Almanya genelinde yaklaşık 180-200 bin kişiye istihdam sağlıyor. Almanya döner sektörünün yıllık cirosu 3 milyar euro, Avrupa genelinde ise 4 milyar euro’yu buluyor. Almanya çapında günlük üretilen döner ortalama 300 ton.

 

Almanya’nın en zengin kenti Frankfurt’u zirveye taşıyan 16.000 şirketin yedide biri Türk. Günde 50 ton döner satan da var, bilgisayar oyunu üretip 800 işçi çalıştıran da. 40 tona kadar dev TIR’ları süren Rukiye Tunç Tuygar’ın kurduğu Tunç Trans şirketi, 120 çalışanı ve günde 60.000 kilometre yapan araçlarıyla hizmet veriyor. Şirket müdiresi 32 yaşındaki Rukiye Hanım iki çocuk annesi ve bir çocuk kitabı yazarı.

 

Frankfurt Türk nüfus
Frankfurt Türk nüfusu

 

40 yıllık Kuaför Salonu Lamprecht’in şefi bir Türk kızı; 23 yaşındaki Çiğdem Pamuk. Frankfurt Belediye Başkanı’nın ziyaret edip “işte yaşayan uyum” dediği Çiğdem de Almanyalı Türklerin gururlarından biri.

 

1999 yılında kurulan Crytek firmasının sahibi üç Türk kardeş, bilgisayar oyunları programcılığı yapıyor. Başarı 2004’teki Far Cry ile gelmiş, 2007’de bir üçlemeye dönen oyunun ilk bölümü Crysis piyasaya çıkmış. Üç kardeş bugün 800 kişi çalıştırıyor ve akıllı telefonlar için yeni kısa oyunlar ve buna bağlı yüksek kazançlar hedefliyor.

 

Türk Kitabevi
Türk Kitabevi, Münchener Str. 13.

 

Frankfurt’un en büyük Türk markalarından olan Karmez Döner, şu anda dünyanın en büyük döner üreten şirketi. Bergen – Enkheim’daki fabrikada günde 50 ton döner üretiliyor. Yıllık ciro 50 milyon euro.

 

Mavi Jeans’i Almanya’ya getiren Dr. Emin Cezairli, 1996’da bir arkadaşının kendisini Mavi Jeans’in Almanya temsilcisi olması için çağırıp getirdiğini, ilk yıl 1600 kot sattıklarını şimdi ise milyonları aştıklarını anlatıyor.

 

Frankfurt’a Yakın Şehirler ve İlçeler

Günübirlik geziler için Frankfurt’a yakın şehirler, batısındaki Main-Taunus-Kreis’in Landkreis ilçesinde Hattersheim am Main, Kriftel, Hofheim am Taunus, Kelkheim, Liederbach am Taunus, Sulzbach, Schwalbach am Taunus ve Eschborn şehirleri ile kasabaları. Kuzeybatısındaki yakın şehirler Hochtaunuskreis, Steinbach, Oberursel (Taunus) ve Bad Homburg vor der Höhe.

Frankfurt yakın şehirler

Frankfurt’a yakın şehirler

 

Kuzeyindeki Wetteraukreis, Karben ile Bad Vilbel, Frankfurt’a yakın şehirler. Kuzeydoğudaki yakın şehirler Main-Kinzig-Kreis, Niederdorfelden ve Maintal; güneydoğuda Offenbach am Main; güneyde Kreis Offenbach ve Neu-Isenburg; güneybatıda ise Kreis Groß-Gerau with Mörfelden-Walldorf, Rüsselsheim ve Kelsterbach şehirleri oldukça yakın. Daha büyük Hanau, Rodgau, Dreieich, Langen ile birlikte şehir, Stadtregion Frankfurt adlı geniş kentsel alanı oluşturuyor.

 

Frankfurt Gece Hayatı

Frankfurt gece hayatı oldukça eğlenceli ve hareketli, bu genç şehirde partiler hep gündemde. Şehir merkezi ile Sachsenhausen, Bockenheim, Bornheim, Nordend bölgelerinde gece hayatı yoğun. Bankalar ve seyahat eden iş adamları nedeniyle Frankfurt gece hayatı ikiye ayrılabilir; yüksek gelir düzeyindekilere yönelik lüks parti ve eğlence yerleri ile, alternatif öğrenci partileri. Cumartesi geceleri lüks gece kulüpleri sabaha kadar açık olsa da, barlar 23:00-01:00 arası saatlerde, küçük kulüp ve diskolar 03:00 ile 04:00 arasında kapatıyorlar. Tüm geceyi ayakta geçirmek isteyenler için Alt-Sachsenhausen semtindeki birçok bar sabaha kadar açık.

 

Frankfurt gece hayat
Frankfurt gece hayatı – Sachsenhausen

 

Main nehrinin güneyindeki banliyö Sachsenhausen’ın bir bölgesi olan Alt-Sachsenhausen, yerel içki elma şarabı (apfelwein, ebbelwoi) satan Kneipen adlı bar türüyle ünlü. Buraya turistler de elma şarabı içmeye gidiyor. Burada Dauth-Schneider, Struwwelpeter ve Lorsbacher Thal adlı barlar en iyileri. Textorstrasse caddesinden birkaç dakika güneye yürüyünce turistlerin pek bilmediği, yerel halkın gece hayatı için tercih ettiği Germania, Kanonensteppel ve Feuerraedchen adlı barlar var.

 

Frankfurt gece hayatı
Frankfurt’ta gece hayatı

 

Şehir 1980’lerden beri elektronik müzikte ileri bir konumda. Bu müzik dalında ünlü DJ’ler Sven Väth, Marc Trauner, Scot Project, Kai Tracid; ve Dorian Gray, U60311, Omen ve Cocoon adlı kulüpler var.

 

Frankfurt eğlence yerleri
Frankfurt eğlence mekanları

 

Kafeler ve barlar

Cafe & Bar Celona, Holzgraben 31. Hafta içi 09:00-01:00, Cuma Cumartesi 09:00-02:00 saatleri arasında açık İspanyol tarzı bar şehrin tam merkezinde. Gençlerin buluşma mekanı.

 

Großer Hirschgraben Caddesi

Yerel halk arasında popüler Café Karin, Walden ve diğer kafeler var.

 

Gece kulüpleri

İş adamlarına hizmet eden ve kurumsal partiler düzenleyen birçok gece kulübü var. Elektronik müzik çalan eğlence yeri çok. Alternatif müzik de yapılıyor.

 

Velvet Club, Weißfrauenstr. 12 -16 (Willy-Brandt-Platz). Merkezi konumdaki gece kulübünün iç tasarımı hoş. House ve elektronik müzik. 

 

nightclub
Velvet Club

 

JazzkellerKleinen Bockenheimer Straße Nr. 18a (Hauptwache). 1952 yılında açılan jazz müzik kulübü. Bazen özel konserler oluyor. 

 

Odeon ClubSeilerstraße 34 (Konstablerwache). Belli günlerde temalı partiler oluyor, Pazartesi Afrika müzikleri partisi, Perşembe öğrenci partisi gibi. Cumartesi geceleri öğrenciler tanışma ve eğlence için çok gidiyorlar. 

 

Clubkeller, Textorstrasse Cad. Hoş ortam, indie (bağımsız) müzik.

 

Pulse Club – Gay dans kulübü.

 

Batschkapp – Rock ve alternatif müzik mekanı.

 

Nachtleben  – Hoş kafe bar ve alt katta rock, punk, metal konser salonu.

 

Frankfurt gezi rehberi yazısı
Frankfurt gezi rehber yazısı

 

Frankfurt’ta Nerede Kalınır?

Kente teknik bir etkinlik için davet edildim, uçak ve otel ücretsiz sunuldu ama ben daha fazla kalmak istedim. Etkinlik öncesi günlerde bulabildiğim en ucuz merkezi otel Pension Alpha Frankfurt City’de (Karlsruher Str. 7, Gutleutviertel) kaldım. Basit bir otel, bana yeterli, yeri merkezi. Evsiz, eroin, fuhuş, dilenci, kaçakçı semti, ama kimseye zararları yok. Sokağımda sadece siyahların gittiği bir bakkal-bar, bir Türk bakkal-bar, berber, yedek parçacı, Boşnak köfteci, işçi kıyafetçisi var. Ama daha sonra beni davet eden etkinliğin ısmarladığı lüks otele geçeceğim. Bir gün tesadüfen önünden geçtim, tur rehberleri anlatıyordu, tarihi değeri olan ve en lüks otel diye, vay be.

 

Cebimden kaldığım Frankfurt’un en ucuz otelinden çıkıp eroin şırıngaları ve evsizlerin arasından sekerek Tarlabaşı’dan Nişantaşı’na gelir gibi oldum, davet eden konferansın konuk ettiği, kentin en lüks oteline yerleştim. Bünyem biraz şaştı ama hemen uyum sağladım. Heykelli, kütüphaneli, tablolu, tarihi bir otel. Lüks otelin adı Steigenberger Frankfurter Hof.

 

Ekonomi

Liverpool Üniversitesi’nin araştırmasınanda kişi başına satın alma gücü paritesine göre Avrupa’nın en zengin kenti olarak sayılıyor. 2008 yılı Mercer yaşam standartlarına göre yaşam kalitesi en yüksek, en yaşanabilir kentler sıralamasında yedinci. Bunun yanında Almanya’nın en yoğun iş bölgesi.

 

Almanya ekonomi
Almanya ekonomisi

 

Frankfurt am Main ve Ren-Main havzasında büyük sanayi tesisleri var. Özellikle kimya ve ilaç sanayisi önde geliyor. Otomotiv sanayisinde çalışan başlı başına isim yapmış şirketlerle, mühendislik ve şirket danışmanlık firmaları bulunuyor. Bazı önemli bilişim şirketleri de Frankfurt’un merkezi konumu, mükemmel ulaşım ve iş imkânlarından yararlanmak için burada.

 

Şehirde hizmet dalındaki şirketlerin yanında büyük bankalar da var. Bankalar şehri olarak bilinen kent, Almanya ve Avrupa çapında faaliyette bulunan finans şirketlerinin Avrupa merkezi. Burada Avrupa Merkez Bankası da bulunuyor. En büyük işveren, Frankfurt havaalanı yönetim şirketi (FraPort AG). Almanya’da hızlı tren sistemi ICE‘nin Köln şehrine bağlantısı bulunuyor. Bu tren hattı ile dev yük tren garı ve nehir limanına da sahip.

 

Frankfurt hakkında bilgi ve gezi rehberi olmasını umarım.

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz