Güney Afrika turu seyahat ve tur firmalarıyla veya benimki gibi bağımsız bir gezi olarak yapılabilir. Ülkede bazen tek başıma gezdim, bazen de arkadaşım arabasıyla gezdirdi. Güney Afrika büyük bir ülke ve gezilecek yerler açısından zengin. Fiyatlar genel olarak Türkiye’den düşük olduğu için ekonomik seyahat mümkün. İşte bir Güney Afrika turu planı ve rota önerisi.

 

Güney Afrika turu
Güney Afrika seyahati

 

Güney Afrika Turu

Ülkenin çeşitli bölgelerini, turistik ve doğal güzelliklerini içeren Güney Afrika turları var. Arkadaşım ve yakınları bana çok yer gezdirdi. Bu yazımda Blyde River Canyon, Mpumalanga Sabie, Nelspruit ve Crocodile River adlı gezilecek ve görülecek yerlere yaptığımız Güney Afrika turu var.

 

Güney Afrika turları
Güney Afrika turu

 

Güney Afrika turu rotası
Güney Afrika gezi rotası

 

Blyde River Canyon Gezisi

Dünyanın üçüncü en büyük kanyonu ve en büyük yeşil kanyonu olan Blyde River Canyon Güney Afrika’nın Mpumalanga ilinde yer alıyor ve Drakensberg kayalıklarının kuzeyini oluşturuyor. Uzunluğu 25 kilometre, derinliği ortalama 570 metre. Blyderivierpoort Barajı bu kanyonda.

 

Güney Afrika resimleri
Güney Afrika fotoğrafları

 

Afrika kıtasının en önemli doğa harikalarından olan kanyonda Rondavel adı verilen bir yerli halk yaşıyor. Blyde River mutlu nehir anlamına geliyor. Kanyonda çeşitli balık türleri, antilop, gergedan, timsah, maymun, kara kartal, taçlı kartal, akbaba, güvercin, baykuş, şahin ve daha birçok vahşi hayvan yaşıyor.

 

blyde river canyon
Blyde River Canyon, South Africa.

 

Blyde River Canyon doğa koruma alanında yaşayan binden fazla bitki türünden bazıları endemik, yani dünyanın sadece bu bölgesinde rastlanıyor.

 

turistik şeyler afrika
Afrika işi turistik eşyalar

 

Mac Mac Falls Şelalesi

70 metre yükseklikteki Mac Mac Falls şelalelerinin adı, buraya 1870’lerde yaşanan altına hücum sırasında gelen İskoçyalı madencilerden geliyor. Mpumalanga ilindeki Sabie kasabası yakınlarında.

 

Afrika şelale
Afrika’da şelale, Mac Mac Falls.

 

 

İsmi İskoçyalılardan geliyor dedim ama onlar koymamış. 1873’te burayı ziyaret eden Başkan Thomas Burger madencilerin çoğunun isminin Mac ile başladığını görüp şaşırarak bölgeye Mac Mac adını vermiş. Araba başına giriş bileti 10 rand, yani 2 lira.

 

Afrika turları
Afrika turu

 

Teyzem bana bir çorba pişir. Anlat bana o yılları, beyazlarla aynı yerde yürüyemediğin, aynı yerlere giremediğin günleri. Çocuklarının gecekondudan okula gidemediği yılları anlat. Anlatırken “beyazlardan nefret etmiyorum, onların değil, yöneticilerinin hatası” demen, bu gülümsemen. Seni seviyorum ak yürekli siyah kadın.

 

Afrika insanları
Afrika halkı

 

Mac Mac Pools

mac mac pools
Mac Mac Pools, South Africa.

Şelaleden 2 kilometre uzakta, çalılıkların aralarında Mac Mac Pools adlı küçük göller var. Burada kızılgergedan, ardıç kuşu, guguk kuşu, katip kuşu ve yılan türleri yaşıyor. Giriş ücreti kişi başı 20 rand (4 TL). Göllerde yüzmek serbest. Mangal ve piknik yeri var.

 

Afrika turları
Afrika turu

 

Pilgrim’s Rest Turu

Pilgrim’s Rest (Pelgrimsrus) koruma altında bir tarihi kasaba. Transvaal altın madenlerinin ikincisi olup madencilik 1873 yılında başlamış ve 1970’lerden itibaren turistik hale gelmiş bir Güney Afrika turu ziyaret noktası.

 

Pilgrim's Rest
Pilgrim’s Rest, Mpumalanga, South Africa.

 

Pilgrim’s Rest’te altını ilk olarak Alec Patterson keşfetmiş ve bir süre kimseye söylemeden altınları kendisi almış ama bu uzun sürmemiş ve aniden 1.500 kişi buraya yerleşip altına hücum etmiş. Güney Afrika tatili yapanların geldiği, ünlü bir turistik yer.

 

Güney Afrika turu
Güney Afrika turu planı

 

Madencilik 1971’de sona ermiş ve köylü madenciler burayı devlete satmış, ulusal müze haline getirilmiş. 15 Mayıs 2004’te UNESCO Dünya Mirası listesine kültürel değer kategorisinde alınmış.

 

Afrika
Afrika turu

 

Güney Afrika’da yaşam ve insanlar hakkında yazım burada: Güney Afrika’da Yaşam ve Suç

 

Güney Afrika Turu – Nelspruit

Güney Afrika’nın kuzey doğusundaki Nelspruit adlı şehir, Mpumalanga ilinin başkenti. Johannesburg kentine 330 kilometre, Cape Town kentine 1743 km, Durban şehrine 697 kilometre uzaklıkta. Şehrin üzerinde anlaşmazlık olan diğer adı Mbombela.

 

Nelspruit South Africa
Nelspruit, South Africa.

 

Nelspruit Kruger Milli Parkı’na safari için gitmekte olan turistler için bir duraklama noktası; ben de çevreyi gezmek için burada kaldım. Mozambik ve Svaziland‘dan birçok kişi buraya bakkal market alışverişi için geliyor.

 

Güney Afrika turları
Güney Afrika turu

 

Nelspruit şehrinde merkezin dışında, ağaçlık içinde küçük bir otelde kaldım, başka da müşteri yoktu.

 

Afrika gezi yorumları
Afrika Gezi notları

 

Güney Afrika turu yaparken safari isteyenler için yazım: Afrika’da Safari

 

Güney Afrika turları
Güney Afrika turu

 

Nelspruit kentinde Alkmaar Yarış Pisti, 2010 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan tesislerden Mbombela Stadyumu, Innibos Sanat Festivali, Lowveld Botanik Bahçeleri, Emnotweni Casino, Mpumalanga Üniversitesi ve Lowveld Ziraat Koleji önemli ve gezilecek yerler arasında.

 

Güney Afrika Türk
Güney Afrika’da dost köpekler.

 

Güney Afrika gezi yazılarımın devamı: Cape Town Gezi Notları

4 YORUMLAR

 1. Merhabalar
  Nelspruit e yerleşmeyi düşünüyoruz.turizm yapmak için.ama ben kendi adıma korkuyorum.güvenlik sorunlarından dolayı.çünkü 8 ve 11 yaşlarında 2 kızımız var.siz tavsiye eder misiniz orada sürekli yaşamayı?Teşekkürler

  • Merhaba Özlem Hanım. Güney Afrika’ye gezmek güzeldi ama yaşamak için asla düşünmeyeceğim bir ülke. Hele iki çocuklu bir aile için. Güney Afrika’da Yaşam ve Suç adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

 2. Selamlar Alper Bey,

  Ben İstanbul Teknik Üniversite Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi Mert Mutlu. 2004 yılından bu yana devam eden güneş arabası projesinin şimdiki takım liderlerinden biriyim.

  İTÜ Güneş Arabası Ekibi olarak 22-30 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan SASOL Solar Challenge’a katılacağız. Pretoria’da, Johannesburg’da, Cape Town’da bizlere gıda, konaklama gibi konularda yardım edebilecek tanıdıklarınız var mı? Varsa, bizimle iletişim bilgilerini paylaşır mısınız?

  GSM: +90 539 270 2848

  sosyal medya hesaplarımız:

  www. instagramn .com/itusolarcarteam

  www. twitter. com/itusolarcar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz