Güney Afrika’da safari turları yaygın ama ben organize ve turistik bir safari turu yapmak yerine kendim Kruger Milli Parkı’nda ve parka giderken yollarda, doğal ortamlarında vahşi hayvan ve safari görüntüleri yakalamayı, daha ucuz bir safari turu yapmayı tercih ettim. En çok gördüğüm Afrika hayvanları gergedan, fil, zebra, ceylan, geyik ve antilop oldu. Videolar da çektim.

 

Afrika safari
Afrika safari turu

 

Kruger Milli Parkı ve Safari

Kruger Milli Parkı Güney Afrika’nın en heyecan verici Afrika safari bölgesi. Burada geniş toprakları, doğa manzaraları, Afrika hayvanları, vahşi yaşamı keşfedebilirsiniz. Limpopo ve Mpumalanga illerinin topraklarında yer alan Kruger National Park (game reserve) adlı doğa koruma alanının genişliği 19.485 kilometre kare, yani geniş Urfa ilinin yüzölçümünden daha geniş, Antalya’nınkine yakın bir alan vahşi yaşam gözlem alanı.

 

kruger national park game reserve
Kruger National Park, South Africa.

 

Kuzeyden güneye 360 kilometre, doğudan batıya 65 kilometreye yayılan vahşi hayvan gözlem bölgesi ilk olarak 1898 yılında koruma altına alındı. 1926’da Güney Afrika’nın ilk milli parkı haline geldi. Yönetim merkezi Skuzuza’da yer alan vahşi hayvan ve safari alanının dokuz giriş kapısı var; UNESCO koruması altında. Park Johannesburg kentine 504 kilometre uzaklıkta ve N4 karayolu üzerinden 6 saat sürüyor. Durban şehrinden gitmek arabayla 10 saat sürüyor ve R33 karayolu ile 853 kilometre. Güney Afrika tatili yapan turistler için cazip ve ünlü bir seyahat noktası.

 

safari afrika
Safari

 

Kruger Afrika vahşi hayvan ve yaşam alanında bufalo, gergedan, suaygırı, zebra, çita, zürafa, fil, leopar, antilop, ceylan, aslan, sırtlan, impala, kara mamba yılanı, timsah, çeşitli Afrika kuşları ve balıkları yaşıyor. Yemlerini ve avlarını kendileri, doğal yollarla buluyorlar.

 

Afrika aslan
Afrika aslanı

 

Afrika’da Vahşi Yaşam

Afrika vahşi yaşam ve hayvan görmek için büyük imkanlar sunuyor. Arkadaşımın arabasıyla şehirlerarası karayolunda ilerlerken yolun kenarından biraz uzakta iki gergedan görünce heyecanlandım, söyleyince durdu, yanlarına gittim.

 

Afrika vahşi hayat
Afrika’da vahşi yaşam

 

İki gergedan dinleniyor.

 

Afrika gergedan
Afrika gergedanı

 

Bir gergedana bu kadar yaklaşmanın biraz ürkütücü olduğunu itiraf etmeliyim.

 

Afrika vahşi hayvan
Afrika vahşi hayvanları

 

Afrika Fili

Afrika fili Loxodonta fil ailesine ait olup iki türü var; çalılık fili ve orman fili. Çalılık fili bugün karada yaşayan en büyük hayvan. Büyük gövdelerini bodur bacakları taşıyor. Bizans ve Osmanlı mimarisinde kubbeli yapıların dev sütunlarına boşuna fil ayağı dememişler. Geniş kulakları sıcak mevsimde ısı kaybetmelerine yarıyor. Üst dudak ve burunlarının oluşturduğu uzun organa hortum deniyor. Fillerin hortumları beşinci bir bacak ve kol, ses yükselteci ve dokunma organı işlevi görüyor. Bu kadar yaklaşıp çektim.

 

fil
Fil hortumu

 

Afrika filinin boyu 4 metreye kadar çıkıyor, ağırlıkları 3 ile 6 ton arasında. Şimdiye dek en ağır fil 10 ton olarak ölçüldü. Bu da gördüğüm başka bir Afrika fili.

 

Afrika fil
Afrika fili

 

Güney Afrika safari gezim sırasında karşılaştığım fille çevreci konuşmamın videosu aşağıda, safari görüntüleri.

 

 

Bir başka fil anne ve bebeğiyle yemekte sohbetim, safari videosu.

 

 

Afrika Safari Turu Görüntüleri

Zürafa (Giraffa camelopardalis), zürafagiller (Giraffidae) familyasından bir Afrika memeli hayvanı. Dünyanın en uzun boylu kara hayvanı. Beyaz-krem tenleri üzerinde siyah ve kahverengi arasında beneklerden oluşan bir bedene sahipler. Boy uzunlukları 4 ile 6 metre arasında değişiyor.

 

Afrika safari
Afrika safari turu

 

Zürafalar Afrika’da yaşıyor. Güney Afrika ve Kuzey Afrika en çok bulundukları bölgeler. Genelde savanlarda, otlaklarda ve açık ormanlarda yaşamlarını sürdürüyorlar. Akasya ağacının yetiştiği bölgeleri seviyorlar. Sulak yerde büyüdükleri için selvi boylular.

 

safari zürafa
Afrika’da zürafa

 

Mutlu zürafa çiftimizin romantik anlarını yakaladım.

 

zürafa çiftleşmesi
Zürafaların aşkı

 

Zürafa sürüsü.

 

zürafa
Zürafalar

 

Tamamı Afrika kıtasında yaşayan dünyanın en uzun kara hayvanı zürafanın Güney Afrika Zürafası, Somali Zürafası, Angola Zürafası, Maasai Zürafası, Nubian Zürafası, Batı Afrika Zürafası alt türleri var. Çektiğim zürafa videoları aşağıda.

 

 

 

Safari ve Zebra

Zebra atgiller (Equidae) familyasını oluşturan tek cins Equus’un Hippotigris alt cinsinde sınıflanan canlı türlerinin ortak adı. Atın yakın akrabalarından olan zebralar siyah ve beyaz çizgili postlarından ötürü kolayca tanınıyorlar. Sadece Afrika’da bulunan bu hayvanlar seyrek ağaçlı ve otlarla kaplı açık alanlarda yaşıyorlar ve sık sık antiloplarla birlikte sürüler oluşturuyorlar. Zebralar atlar gibi yele denilen saçlara sahipler; vücut yapıları da atlara benziyor ve en az onlar kadar hızlı koşuyorlar.

 

zebra hakkında bilgi
Zebra

 

Tüm zebraların çizgilerinin yapısı ve sayısı birbirinden farklı. Zebraların dikey çizgileri aynı zamanda önemli bir savunma unsuru. Bir arada durdukları zaman kendilerini avlamak isteyen aslan gibi yırtıcılar bu çizgilerden dolayı sürüyü bir bütün olarak algılıyorlar. Bu durumda avcı, avlayacağı zebrayı seçmekte güçlük çekiyor. Zebralar yaşamlarını sürdürebilmek için su ve ot ile besleniyorlar. Zebralar atlar gibi otçullar. Zebra ile at çiftleştiğinde doğan yavruya zebrat adı veriliyor.

 

Zebralar hangi takımı tutar diye bir soru sanırım epey saçma olurdu.

 


Yakından timsah fotoğraf ve videolarımı görmek isterseniz: Afrika Timsahları

 

Antilop, Ceylan, Geyik

Antilop Bovidae familyası içerisindeki 100 kadar otçul hayvan türüne verilen ad. Zarif yapılı olan antiloplar, sığırlar gibi çift toynaklı ve geviş getiren hayvanlar. Fosiller bize Asya ve Avrupa’nın birçok yerinde antilop yaşamış olduğunu gösteriyor ama antilop türlerinin çoğu Afrika’da, sadece 8 türü Asya’da yaşıyor.

 

antilop
Antilop, Güney Afrika Kruger Milli Parkı.

 

Ceylan ya da gazal boynuzlugiller (Bovidae) familyasından Gazella cinsini oluşturan çift toynaklılara verilen ad. Uzunluğu 100-130, yüksekliği 60, kuyruğu 20 cm. Boynuzları yay biçiminde, gözleri iri bir vahşi hayvan. Derisi toprak rengine benziyor. İnce ve güzel görünüşlü, çevik bir hayvan türü. Afrika ve Batı Asya’da çöl ve bozkırlarda yaşıyor.

 

Afrika hayvanları
Ceylan

 

Geyik, geyikgiller (Latince: Cervidae) familyasında geviş getiren otçul memeli hayvanların ortak adı. Çift toynaklılar takımında bulunan akraba familyalardaki benzer hayvanlar da genel olarak geyik diye adlandırılıyor.

 

Afrika hayvan
Afrika hayvanları

 

Aşağıda geyik muhabbetimin videosu var.

 

 

Afrika Safari Turları Fiyatları

Afrika gezisi yapan hemen herkes bir safari turu yapmak istiyor. Güney Afrika Kruger Milli Parkı içerisinde üstü açık 4×4 araçla ve deneyimli bir rehberle tam gün safari turları fiyatları 1400 rand (ZAR) yani 315 lira veya 105 Amerikan Dolarından başlıyor. Yarım günlük safari turları fiyatları ise 1110 rand’dan başlıyor. Akşam saat 17:00 ile 20:00 arasında 3 saatlik safari turu fiyatı 540 rand. Johannesburg’dan uçak, park içinde kara ulaşımı, bungalovda 2 gece konaklama ve yemekler dahil 3 günlük safari turları fiyatları ise 10.300 rand (ZAR) ve üzerinde. Güney Afrika turu için önerilerim arasında.

 

Afrika safari turları fiyatları
Afrika safari turları, Kruger Milli Parkı, Güney Afrika.

 

Bu dışkının hangi hayvandan çıktığını tahmin edenler aşağıya yorum olarak yazsınlar lütfen. Doğru tahmin edenlerden bir kişiye Afrika’dan aldığım müzik CD’sini hediye edeceğim.

 

dışkı
Dev dışkı

 

Güney Afrika seyahat yazılarımın devamı: Güney Afrika Türü

33 YORUMLAR

 1. Merhaba biz ağustos sonu 16 17 günlük bir güney afrika turu yapacağız. 10 gün cape ve etrafı. 3 gün johannesburg ve etrafı. 3 gün de kruger’e ayırmayı düşünüyoruz ortalama olarak. cape ve johannesburg ile ilgili araştırmalarımızı yaptık o konularda pek soru işareti yok kafamızda fakat kruger park safarisini nasıl yapacağımızı tam netleştiremedik kafamızda. önceden bişey ayarlamamız gerekiyor mu? oraya nasıl ulaşacağız? burda sadece kruger’deki otelimizi ayarlayıp oraya mı gidicez onlar mı yönlendirecek yoksa bi tur falan mı satın almamız gerekiyor? internette de detaylı bilgi bulamadım nasıl yapacağımız konusunda. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler

  • Merhaba. Kruger safari ve vahşi yaşam alanına beni arkadaşım arabayla götürdü, ulaşımı bilmiyorum. hazırlık veya rezervasyon yapmadık, doğrudan gittik. Bölgedeki oteller tur yapıyor ve bilgi veriyor.

 2. Anladım. O halde biz otelimizi ayarlarız muhtemelen onlar ulaşım konusunda da yardımcı olurlar. Peki bu yazı konusuyla biraz alakasız olacak ama hazır buraya yazmışken aklımdaki bikaç soru işaretini daha sorayım.
  Dediğim gibi varış ve gidiş günlerimizi saymazsak 17 gün bi süremiz var güney afrikada ağustos sonu eylül zamanı. Bir arkadaşım daha gelecek. Kişi başı cebimizde 1500-2000 dolar arası bir meblağ olacak. cape town’da bo kaap, table mountain, v&a waterfront, robben island, cape point, şarap bağları, hermanus, seal island, muizenberg falan görmek istediğimiz yerler. hop on hop offlarla ve şehir turlarıyla falan bi şekilde gezmeyi planlıyoruz. kabataslak 10 gün yeterli olur diye düşünüyorum cape town ve çevresi için sizin fikriniz nedir?
  Daha sonra johannesburg tarafına geçeceğiz gezimizin en büyük amacı olan kruger park gezisi için. johannesburg çok ilgimizi çekmiyor max 3 gün ayırmayı düşünüyoruz. 3 gün de kruger’e ayırsak 16 gün yapar. belki kruger’e gitmeden blyde river canyon’da da bir gün geçiririz imkanımız olursa ve öyle doldururuz 17 günü diyoruz. Siz ne dersiniz bu konuda? Yani en iyi bu şekilde değerlendireceğimizi düşünüyoruz bütçemize uygun. Bütçemiz kaldırır mı bunu? Araba kullanmaya güvenemediğimizden, burda da çok aktif araba kullanmadığımızdan hop on hop off ya da turlarla falan dolaşacağız. Şimdi işte 1 1 buçuk ay önceden rota ve nerde ne kadar kalırız’ı planlıyoruz ki booking’ten bir an önce kalacağımız yerleri ayarlayalım ki ucuza kapatalım konaklamayı diye. Teşekkür ederim

  • Cape Town ve çevresi için daha az gün ayırabilirsiniz bence, örneğin altı gün. Bokaap’ta bir Türkün pansiyonu var tavsiye derim, yazımda telefonu var. Johannesburg 3 gün mantıklı, ilgili yazılarımda önemli gezilecek yerler var. Paranızın yetmesi gerekir.

 3. Yok ben tursuz gittim diye hava atarak bahesiyorsun. Sanirsin yuruyerek sirtinda canta ile Kruger Ulusal Parkina gittin kampta falan kaldin. Herkezin gittigi ulkede bir arkadasi olsa tabi ki tursuz sehayat eder. Tek basima seyahat ediyorum diyecegine Arkadas buluyorum onlar gezdiriyorlar beni de ve de lutfen durust ol.

  • Saadet Hanım tek başıma seyahat ediyorum, kırk yılda bir arkadaşım bir yere götürdü, neden zorunuza gittiğini anlamadım, yürüyerek gitmediğim yazıyor zaten. Afrika’ya gidemeyebilirsiniz ama binin otobüse bir Bulgaristan’a gidin, olmuyorsa sahilde hava alın rahatlayın. Çekememezlik zordur, insanı yorar.
   Herkez-herkes, Arkadas-arkadaş.

 4. Ben de daha yeni geldim Afrika dan Kruger parka da gittim çok güzel bir safari idi hatta aslanların bir zürafayı devirip yediklerine şahit olduk sanki TRT Belgesel de belgesel izliyordum ama bir farkla resmen canlı idi izlediğim harika bir geziydi biz Mafikent de kaldık orası biraz daha güvenli bir mekandı ama tespitleriniz çok doğru tehlikeli bir ülke.

  • Güney Afrika’da safari yapmanın keyfini ve heyecanını yaşamanıza sevindim. Kesinlikle, dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri. Mafikent’i duymadım, ne tarafında kalıyor Kruger Milli Parkı’nın?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz