Johannesburg’da gezilecek yerler hakkında bu yazımda, kentte gördüklerimi, önemli turistik ve tarihi yerlerini yazıyorum. Johannesburg gezilecek yerler açısından bir Cape Town veya İstanbul’la karşılaştırılamaz belki, ama yine de yakın geçmişiyle, renkleriyle, politik tarihiyle, Güney Afrika gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Johannesburg gezisi sırasında yönünüzü bulmak için referans noktaları olarak her yerden görülebilen iki haberleşme kulesini almanızı öneririm; kent merkezindeki Hillbrow Kulesi ile batısındaki Brixton (Sentech) Kulesi. İşte Johannesburg gezi rehberi olarak yazdıklarım.

 

Johannesburg’da Şehir İçi Ulaşım

Johannesburg’da ulaşım ne yazık ki Los Angeles gibi otomobile dayalı, toplu taşıma gelişmemiş bir kent. Benim gibi burada arkadaşlarınız varsa sizi arabalarıyla gezdirmeleri ve istediğiniz yerden alıp bir yere götürmeleri normal, çekinmeyin. Ben de başta çekinmiştim ama burada böyle. Taksi pahalı. Araba kiralamak makul bir çözüm. Metrobus ve Rea Vaya adlı iki otobüs ağı var. Gautrain güvenilir ve hızlı bir tren ağı. Taxi olarak adlandırılan minibüsler bizdeki dolmuşa benziyor ama oldukça kötü; araçlar eski, sürücüler tehlikeli araç kullanıyor, ve bir yabancı için düzensiz güzergah ve durakları çözmek çok zorlu bir macera.

 

johannesburg gezilecek yerler
Johannesburg’da gezilecek yerler

 

Johannesburg Gezisi

Taksinin pahalı, toplu taşımanın zor ve araç kiralamanın külfetli olmasına rağmen kolay bir Johannesburg gezisi istiyorsanız Citysightseeing firmasının Hop-on Hop-off (in-bin) olarak adlandırılan otobüs gezi turları sizin için uygun. İki farklı tur var; Johannesburg Red City Tour turu Gautrain Park Station’dan başlıyor ve burada bitiyor. Her 30 dakikada bir otobüs kalktığı için turu kendiniz yönetiyorsunuz, 12 duraktan istemediğinizde inmeyip, istediğinizde inerek, kısa ya da uzun süre gezebiliyor ve sonraki otobüse binip devam edebiliyorsunuz, Apartheid Museum dahil 2 saat sürüyor, siz istediğiniz kadar uzatabiliyorsunuz. Red City Tour + Soweto paket tur ise Gold Reef City Bus Stop 6’dan saat başı kalkıyor ve ilk tura ek olarak 2 saatlik Soweto turu da içeriyor. Johannesburg’da gezilecek yerler Citysightseeing ile güvenli ve kolay bir yolla görülebiliyor.

 

Johannesburg’da Gezilecek Yerler

Johannesburg gezilecek yerler bakımından en çok merkezi ve kuzeyi ile ünlü bir şehir.

 

Central Business District CBD

Johannesburg merkezindeki Gauten bölgesinde bulunan CBD eskiden ihmal edilmiş, bir suç merkezi haline dönüşmüşken bugün yatırımlar, yüksek güvenlik önlemleri, modernleşme ile gözde bir semt haline gelmiş durumda.

 

johannesburg seyahat
Johannesburg gezi yazısı

 

Newtown ve Market Theatre

Şehrin kültürel merkezi olan Newtown semti ve Market Theatre çevresi eğlenceli, canlı müzik kulüpleri ve barlar da var. Üniversite semti Braamfontein Cumartesi günleri bir sanat pazarına ev sahipliği yapıyor, gece hayatı canlı ama gündüzleri hareket yok.

 

güney afrika gezi
Güney Afrika gezi yazısı

 

Fordsburg

Fordsburg eskiden tamamen Hint asıllıların yaşadığı bir bölge idi, halen Hint ve Pakistan lokantaları, dükkanları ve pazarları var. Sokakta yaşamın olmadığı kentin bu kısmında akşamları en azından biraz hareket var. Çoğu lokanta ve restoran “helal” sertifikalı olup domuz ve alkollü içki olmuyor. Buradaki Oriental Plaza alışveriş için renkli ve ucuz bir yer.

 

johannesburg rehber
Johannesburg gezi rehberi

 

Yeoville

Biraz daha kuzey doğudaki Yeoville bazen “Küçük Kinshasa” olarak adlandırılıyor ve başka ülkelerden göçmüş çok sayıda Fransızca konuşan Afrikalı burada yaşıyor. Restoranların sahipleri genelde Kamerunlu, barlarınkiler Kongolu. Sanırım bir moda etkiliği vardı.

 

afrika kızları
Afrika gezisi

 

Top of Africa

Carlton Centre’deki Top of Africa, Afrika’nın en yüksek binasının tepesinden bir Johannesburg manzarası sunuyor. Akşam yediye kadar açık. Johannesburg’da gezilecek yerler arasında oldukça popüler ve turistik bir mekan.

 

johannesburg
Johannesburg manzarası

 

Johannesburg Art Gallery

Klein ile King George caddelerinin kesiştiği yerdeki Johannesburg Sanat Galerisi, Afrika’nın en büyük sanat merkezi. Güney Afrika ve uluslararası sanat eserlerinin sergilendiği galeriyi gezmek ücretsiz.

 

afrika sanatı
Johannesburg Sanat Galerisi

 

Standard Bank Gallery

Simmonds ve Frederick caddelerinin köşesindeki Standart Bank Gallery hafta içi 16:30, Cumartesi 13:00’e kadar açık ve giriş ücretsiz.

 

johannesburg seyahat
Johannesburg seyahati

 

Sci-Bono Discovery Centre

Newtown’da Miriam Makeba ile President caddelerinin kesiştiği yerdeki elektrik ve bilim merkezi 17:00’ye kadar açık ve bilet ücreti 20 Rand (4TL). Şehirdeki turistik yerler arasında oldukça ilgi görüyor.

 

güney afrika gezi
Güney Afrika seyahati

 

Origins Centre – The South African Museum of Rock Art

Yale Road’daki Witwatersrand Üniversitesi’nde bulunan ve her gün 17:00’ye kadar açık müzenin giriş ücreti 75 Rand. Tarih öncesi kaya ve mağara resimleri ile insan türünün kökenlerine ait buluntular sergileniyor.

 

afrika tarihi
İnsanlık ve Afrika tarihi

 

Johannesburg Planetarium

Yale Road’daki Witwatersrand Üniversitesi Milner Park’ta bulunan gökevinde ücret gösteriye göre 16 ile 25 Rand arasında değişiyor. Ben gitmedim ama zamanınız varsa gezilecek görülecek yerler arasında geçiyor.

 

South African National Museum of Military History

Güney Afrika Ulusal Askeri Tarih Müzesi Saxonwold’da bulunuyor ve her gün 16:30’a kadar açık. Jet uçakları ve çeşitli Güney Afrika yapımı silahların sergilendiği müzenin ücreti 20 Rand ve içinde hem gerçek hem yeni üretim askeri malzemeler satılan bir dükkan var.

 

afrika savaş uçağı
Afrika’da savaş uçağı

 

James Hall Museum of Transport

Pioneers’ Park, Rosettenville Road, La Rochelle’deki taşımacılık ve otomobil müzesi Pazartesi hariç her gün 17:00’ye kadar açık ve ücretsiz.

 

afrika'da gezilecek yerler
Güney Afrika’da gezilecek yerler

 

Chérie De Villiers Gallery

Rosebank Alışveriş Merkezi’nin alt katındaki Güney Afrika sanat eserleri sergisi.

 

 

johannesburg seyahat
Johannesburg gezi notları

 

Soweto

Johannesburg gezilecek yerler deyince şart olan bu dev gecekondu mahallesi, ırkçı beyaz yönetime karşı siyahların direniş ve isyanının merkezi ve sembolü. Burada Hector Pieterson Müzesi, Nelson Mandela evi, kültür merkezleri ve hediyelik turistik ve geleneksel eşyalar satan tezgahlar var.

 

johannesburg gezilecek yerler
Johannesburg’da gezilecek yerler. Soweto.

 

johannesburg resimleri
Johannesburg resimleri, Soweto.

 

Mandela Family Museum

Soweto gecekondu mahallesindeki Mandela Evi Müzesi Nelson Mandela’nın ilk yaşadığı aile evi. Mandela Evi Müzesi’ni görmek heyecan verici, Johannesburg’da gezilecek yerler arasında.

 

nnelson mandela evi müzesi
Nelson Mandela Evi

 

johannesburg gezilecek yerler
Johannesburg’da gezilecek yerler

 

Mandela’nın evinde müze ziyaretçi defterini imzaladım.

 

johannesburg'da türkler
Johannesburg’da Türk ziyaretçi

 

Apartheid Museum

Johannesburg’da gezilecek yerler arasında yer alan Apartheid (ırk ayrımı) Müzesi, Güney Afrika tarihi ve bugünü üzerine önemli bir turistik ve kültürel merkez. Gold Reef City’de yer alıyor ve mutlaka görülmesi gereken bir yer. Yarım güne yakın zaman ayırmak gerekiyor bence.

 

apartheid museum
Apartheid Müzesi. Johannesburg’da gezilecek yerler.

 

Nelson Mandela ve arkadaşları ile halkın mücadelesi sonucu 1994 yılında son bulan apartheid rejiminin temeli ırk ayrımı idi. Halk üstünden aşağıya doğru dört ana sınıfa ayrılıyordu:

1. Beyazlar (white)

2. Asyalı (çoğu Hintli)

3. Melezler (coloured)

4. Siyahlar (Afrikalılar, Bantu)

 

Müzede ziyaretçiler temsili olarak beyazlar ve diğerleri şeklinde ikiye ayrılıyor. Sadece kendi ırkınıza ayrılan kapıdan girebiliyorsunuz. Irk ayrımı döneminde bazen devlet politik davranışlarına bakarak insanların ait olduğu ırksal sınıfı değiştiriyordu. Örneğin 1985 yılında birçok kişinin rengi ve ırkı değiştirildi:

 

702 melez beyaza çevrildi

19 beyaz meleze çevrildi

1 Hintli beyaza çevrildi

3 Çinli beyaza çevrildi

50 Hintli meleze çevrildi

43 melez Hintli yapıldı

21 Hintli Malay (Malezyalı) yapıldı

30 Malay Hintliye çevrildi

249 siyah melez yapıldı

20 melez siyaha dönüştürüldü

Hiçbir siyah beyaz yapılmadı ve hiçbir beyaz siyaha dönüştürülmedi

 

johannesburg görülecek yerler
Irk Ayrımı Müzesi. Johannesburg’da görülecek yerler.

 

Güney Afrikalı beyaz arkadaşımın hem büyük ve lüks aile evinde, hem de bugün kendi yaşadığı apartman dairesinde siyah hizmetçiler için ayrı birer kapı var. Beyazlar siyahlarla aynı kapıdan evlerine girmek istemezler.

 

Güney Afrikalı beyaz arkadaşım İstanbul’a geldiğinde ırk ayrımının bitmesinden pek memnun değildi, “eskiden her şeyimiz ayrıydı, artık siyahlar her yere giriyor” diyordu. Ama buradayken konuştuğumuzda siyahlardan yana bir tavır sergiliyor, “Türkiye’de öğrendim ki eğitimsiz bırakılan insanlar her yerde kötülük yapabiliyor” diyor artık.

 

Walter Sisulu Botanical Gardens

Malcolm Road’daki botanik bahçede soyu tükenmekte olan kara kartal dahil birçok kuş türü barınıyor. Giriş ücreti 25 Rand. Bir lokanta ve piknik alanı da var.

 

Lion Park

Aslan Parkı’nda aslanlara dokunabilir, zürafaları besleyebilir, kendiniz araç sürerek antilop, zebra, zürafa ve diğer Afrika hayvanları görebilirsiniz. Hafta sonları çok kalabalık olduğu için hafta içi gitmekte yarar var. Şehirden uzaklaşmaya zamanı olmayıp da vahşi hayvan görmek isteyenler için Johannesburg’da gezilecek yerler arasında ilginç bir seçenek. Aslanlar 4×4 araçların arkasındaki yedek tekerlekleri pek seviyor, o nedenle sökmekte yarar var. Giriş ücreti 130 Rand. Aslan kardeş burada pek masum ve tembel.

 

afrika aslanı
Afrika aslanları

 

Vahşi hayvan videolarım bu yazımda: Afrika’da Safari

 

Nelson Mandela Meydanı

Güney Afrika’nın kahramanı Nelson Mandela’nın büyük bir heykelinin olduğu meydan, şehrin en güvenli ve modern yerlerinden. Sandton City merkezine bitişik alanda açık hava kafeleri, kaliteli restoranlar ve 88 şık dükkan var. Hemen her zaman şarkı söyleyen veya dans eden birileri oluyor.

 

johannesburg gezi yorumları
Nelson Mandela Meydanı, Johannesburg gezi yorumları.

 

Montecasino

Nelson Mandela Meydanı’na bitişik Montecasino normalde gitmeyeceğim bir yer ama Johannesburg’da gezilecek yerler arasında geçtiği için arkadaşım Don’un beni emanet ettiği yakını Eroy bana burayı gezdirdi, şöyle bir turladık.

 

johannesburg gezi rehberi
Johannesburg gezi rehberi, Montecasino.

 

Nizamiye Türk Camisi

Hindu arkadaşım Don ve ataları Güney Afrika’ya 1652’de gelmiş kayinçosu Eroy, Johannesburg’da beni Nizamiye Camii’ne götürdüler. Edirne Selimiye Camii’nin biraz küçüğü olan ibadethanenin çinileri kusursuz, rahlesi zarif, kubbesi ferah.

 

johannesburg cami
Johannesburg Türk Camisi Nizamiye.

 

Ramazan Bayramı nedeniyle Türk camisinde Johannesburg’da yaşayan Türkler vardı, tanıştık, Türkiye’den bir gezgin gördüklerine sevindiler. Genç ve kibar imamı camiyi gezdirdi. Türk cami Güney Afrika’da yaşayan Türkler ve diğer Müslümanlar arasında büyük ilgi görüyor. Güney Afrika turu yapanlara tavsiye ederim.

 

türk camisi
Johannesburg Türk Camii.

 

nizamiye camii
Nizamiye Türk Camii, Johannesburg.

 

Soccer City Stadium

1987 yılında inşa edilen 94.700 kişilik Johannesburg Stadı, FIFA 2010 Dünya Kupası açılış ve final maçlarına ev sahipliği yaptı. Nasrec semtindeki dev Güney Afrika stadyumu, FNB Stadyumu (First National Bank Stadium) veya The Calabash olarak da adlandırılıyor.

 

johannesburg futbol stad
Johannesburg Stadı

 

Johannesburg’da gezilecek yerler hakkındaki yazımın yararlı olmasını umuyorum. Afrika seyahat yazılarımın devamı: Durban

19 YORUMLAR

 1. Çok güzel yazı, elinize sağlık. Burada yazılanlara ilave olarak, Johannesburg’un sanat bölgesi olarak bilinen Gauteng’de Pazar günleri kurulan Market on Main’e gidip hem yerel yemeklerin tadına bakmak, hem de sanat eserlerini görmek şahane olur.

 2. Gerçekten sizi takip etmeye bayılıyorum ^^ Sayenizde gitmek istediğim çoğu yer hakkında bilgi sahibi edindim. İnşaAllah bende bir dünya turuna çıkmak istiyorum. Yalnız asya ülkelerine gitmişsiz fakat Japonya’ya henüz uğramamışsınız 🙂 Sizi oralar da da görmek isterim ~

 3. Merhaba, biz de bu eylül Johannesburg’a gitmeyi planlıyoruz fakat gezi yazılarında gördüğüm kadarıyla herkes tehlikeli bir yer oldugunu söylemiş. bu nedenle orada yerli ya da Türk olursa çok daha güzel olur tabii, önerebileceğiniz bir rehber var mıdır? belki üyelerden de bilen vardır diYe buraya yazmak istedim. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 4. Merhaba
  Yazdıklarınız anlattıklarınız çok aydınlatıcı bilgiler. Sanki sokaklarda ya da gezdiğiniz yerlerde sizinle gezmiş gibi olduk. Bende 1 ay sonra johannesburga gideceğim benimde sorum güvenlik için yapmam gerekenler konusunda önerilerinizi dinlemek bilmek isterim. Teşekürler.

  • Merhaba Ömer Bey,
   Johannesburg seyahat yazılarımı beğenmenize sevindim. Otel ve taksi ikilisinden vazgeçmemenizi, birkaç çok modern meydan ve çevresi dışında yolda yürümemenizi öneririm. Sandton, Morningside, Rivonia, Sunninghill, Parkmor gibi neredeyse yalıtılmış, güvenli bölgeler dışında yolda yürümeyin, akşam sokağa çıkmayın. Çeşitli adlı sayfamdaki Yurt Dışında Neler Taşıyorum yazımdaki gibi bir pasaport çantası alın. Cüzdan taşımayın, yanınıza yetecek kadar para alın. fazla para taşımanız gerekiyorsa pasaport çantası, 2 ön cep, giyiyorsanız montun iç cebi ve çorap içi arasında dağıtın. Cep telefonunu z dışarıdan fark edilmesin. Bir şey taşımanız gerekirse şık bir çantada değil market poşetinde taşıyın. Yürüyecekseniz rotanızı önceden çizin ve etrafa bakınan bir turist görüntüsünden kaçının. Hillbrow, Yeoville, Alexandra ve Berea semtlerine gündüz bile asla girmeyin. Araba kullanırken kapılar hep kilitli olsun. Toplu taşıma sakın kullanmayın, tehlikelidir.

 5. Alper bey merhabalar ben ve 7 aylık kızım johannesburga gidiyoruz eylül 1de 2 ay johannesburg’da 1 ay Cape Town da kalacagız mecbur araba kiraladım ama sag direksiyon oldugu için kullanamıyacagımı söylüyorlar sizce kullanmak bu kadar zor mu ve birde aşı olmalı mıyız bu arada gezi yazınız bi harika hepsini not aldım hepsine gitmek isterim teşekkürler.

  • Merhaba. Güney Afrika’da epey kalacaksınız, nedeni ülkeye özel bir ilginiz mi? Tüm ülke gibi Johannesburg da çok tehlikeli. Sürekli dikkatli olmak zorundasınız. Cape Town daha iyidir ama orası da rahatça ve gönül rahatlığıyla gezilecek bir şehir değil. otomobilin sağ direksiyonlu olması zor, bazıları çabuk alışıyor, bazıları kaza yapıyor. Ben araba kullanmayı bilmediğim için kişisel deneyimim yok. Ben Kışın, Temmuz ve Ağustos aylarında gittiğim aşı olmadım, sıtma ilacı içmedim. Ama Eylül için Seyahat Sağlığı Merkezi’ne sormakta yarar var.

 6. Selam Alper Bey. Johannesburg dan yatırımcı olduğunu söyleyen birisi ile iletişimdeyim. Türkiye ye yatırım yapacağını söyleyerek buraya bir akrabasını gönderdi ve yatırım yapacağının onayını verdi. Ama para transferinde sıkıntım var dedi. Bunlara güvenilir mi yoksa dolandırıcılık olabilir mi saygılar.

  • Merhaba. Kişiyi görmeden ve bahsettiği bağlantıları incelemeden bir şey söylemem yanlış olur. Akrabasını göndermesi ciddi olduğu hissini veriyor. Ancak genel konuşmak gerekirse Güney Afrika’da ahlak ve dürüstlük düzeyinin Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve Japonya’dan düşük olduğunu söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz