İspanya gezi rehberi olarak hazırladığım bu yazıda İspanya hakkında bilgi, tarihi, kültürü, İç Savaş, hava durumu, gezilecek noktalar, şehirler var. Akdeniz’in en batısında, Portekiz ile beraber İber Yarımadası’nda yer alan, dünyanın en fazla sayıda Dünya Mirası Kentine sahip, dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü ülke olan Espana (Spain), sıcakkanlı insanları, rahat yaşam tarzı, yemekleri, canlı gece hayatı, futbolu, tarihi ve festivalleri ile Türkiyeli turistlerin de seyahat için çok tercih ettikleri bir ülke. İşte İspanya gezisi planı yapmak isteyenler için seyahat notları ve bilgiler içeren bir blog yazısı.

 

İspanya gezi notları
İspanya gezi rehberi

 

İspanya Hakkında Bilgi

Güneyde ve doğuda Akdeniz’e, kuzeyde Atlantik Okyanusu’na kıyıları olan ülke batıda Portekiz, kuzeyde Fransa, Andorra ve güneyde Cebelitarık ile komşu. Ülkenin toprakları ayrıca Akdeniz’de Balear Adaları, Atlantik Okyanusu’nda Kanarya Adaları ve Kuzey Afrika’da Ceuta ve Melilla adlı iki özerk şehri de içeriyor. 504.712 kmalanıyla, Fransa’dan sonra Batı Avrupa’daki ikinci büyük ülke. 650 metrelik ortalama yüksekliği ile İsviçre’den sonra Avrupa’daki ikinci en yüksek ülke.

 

İspanya hakkında bilgi
İspanya haritası

 

İspanya Tarihi

Ülke tarihinde ilk yerleşim yerlerini MÖ 1100 yıllarında Fenikeliler kurmaya başladılar. Ülkede daha sonra sırasıyla Keltler, Yunanlar, Kartacalılar, Romalılar, Germenler, Alanlar, Suevler, Vandallar, Vizigotlar, Müslüman Emeviler hakimiyet kurdular. 1492’de Müslümanların son kalesi Granada Krallığı yıkıldı ve Kristof Kolomb İspanyol hükümdarının maddi desteğiyle Amerika’yı keşfettiği ünlü gezisine çıktı. Bu seyahat, İspanyolların dünyanın en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurmasına neden oldu.

 

İspanya gezisi
İspanya gezi notları

 

I. Dünya Savaşı’nda ülke tarafsız kaldı, fakat savaştan etkilendi. Fransa,ülkenin bazı topraklarına saldırıp işgal etti. General Primoderivera, çıkan ayaklanmaları bastırarak ülkede diktatörlük kurdu. 1930 yılında iktidardan düştü. Bir yıl sonra yapılan seçimleri cumhuriyetçilerin kazanması sonucu Kral VIII. Alfonso ülkeyi terk etti. 1936’da yapılan seçimlerde cumhuriyetçi solcuların başarılı olması üzerine ülkede iç savaş baş gösterdi.

 

İspanya gezi blog yazıları
İspanya gezi yazısı

 

İspanya İç Savaşı

İspanya İç Savaşı (İspanyolca Guerra Civil Espanola) 17 Temmuz 1936 ile 1 Nisan 1939 tarihleri arasında, demokratik seçimle gelen Halk Cephesi tarafından kurulan İkinci İspanyol Cumhuriyeti’ne sadık Cumhuriyetçiler ile General Francisco Franco liderliğindeki isyancı Milliyetçiler arasında yaşandı. Milliyetçiler kazandı ve Franco, 1939’dan 1975 yılında ölümüne kadar ülkeyi yönetti.

 

İspanya iç savaş
İspanya İç Savaşı

 

Darbeyi Franco’nun askerleri, Özerk Haklar Konfederasyonu, dindar-muhafazakar Carlsistler, faşist Falanjistler, kralcılar, din adamları, feodal toprak sahipleri, Kuzey Afrikalı Araplar, ABD, İngiltere, Nazi Almanya’sı ve Faşist Mussolini İtalya’sı destekledi. Seçimle gelen Cumhurbaşkanı Alcala Zamora ve Başbakan Minuel Azana liderliğindeki İkinci Cumhuriyeti ise Cumhuriyetçiler, solcular, sosyalistler, işçiler, köylüler, anarşistler, çeşitli ülkelerden gelen gönüllüler, (Fransa, Almanya, Avusturya, İtalya, ABD, Meksika, Küba, Kanada, İngiltere, SSCB, Arnavutluk, Yugoslavya, Yahudi halklarından) Uluslararası Tugaylar destekledi.

 

İspanya bilgi notları
İspanya hakkında bilgi

 

Seçimle kurulan İspanya Cumhuriyeti’ni yıkmak için isyan eden, Hitler ve Mussolini’nin desteklediği General Franco’nun askerlerine karşı gönüllü savaşa katılan yürekli kadınlar. Dünyanın en haklı, destansı ve umutlu savaşlarından biri kaybedildi, yine kötüler kazandı. Yüzbinlerce kişiyi katleden Franco ülkeyi 36 yıl faşizmle yönetti.

 

İspanya tarihi hakkında bilgi
İspanya tarihi

 

Cumhuriyetçilerin savaşta iki sloganı vardı. Biri (faşizme) Geçit Yok anlamında, tüm yurdu saran ve direnişin sembolü haline gelen No Pasaran, diğeri ise Yaşasın İspanya anlamında kullanılan Arriba Espana idi. Franco’nun baş sloganı ise Viva la Muerte (Yaşasın Ölüm) idi. İspanya İç Savaşı küçük bir dünya savaşı sayılır, ülkede uluslararası bir emek ve sermaye savaşı yaşandı. Dünyanın en haklı savaşlarından biri kaybedildi, kötüler kazandı. Garcia Lorca gibi aydınlar dahil yüz binlerce kişiyi katleden Franco ülkeyi 36 yıl faşizmle yönetti.

Spanish Civil War
No pasaran

İspanya Kültürü

İspanya kültürü Kelt, Fenike, Roma, Arap, Bask, Katalan, Galiçya, Portekiz, Fransız kültürlerinin de etkisiyle Akdeniz ve güney batı Avrupa değerleri ve tarihi tarafından şekillendi. İspanyollar uzun yemekleri, şarkı söylemeyi, dans etmeyi, eğlenmeyi, okumayı, sohbet etmeyi seviyorlar. Flamenko dansı ve boğa güreşleri İspanya kültürü içerisinde biri iyi diğeri kötü olan en ünlü gelenekler.

 

Flamenko dans
Flamenko dansı

 

İspanyol edebiyatı denince akla en çok Fernando de Rojas, Gonzalo de Berceo, Diego Gonzales, Lazarillo de Tormes, Miguel de Cervantes (Don Quixote, Don Kişot), Miguel de Unamuno, Juan Ramon Jimenez, Federico Garcia Lorca, Pedro Salinas ve Claudio Rodriguez adlı yazar ve şairler geliyor. Resim sanatında  Francisco Goya, Pablo Picasso, Salvador Dalí ve Juan Gris uluslararası sanat dünyasında en ünlü isimler. Mimaride Antoni Gaudi en tanınmış kişi. İspanyol sinemasının en büyük isimleri Luis Bunuel, Pedro Almodovar, Penelope Cruz, Fernando Rey, Antonio Banderas, Javier Bardem ve Fernando Fernan Gomez.

 

İspanya kültürü
Salvador Dali

 

İspanya Hava Durumu ve İklimi

Büyük bir ülke olan İspanya’da hava durumu ve iklim bölgelere göre değişiyor. Seyahat için bölgelere göre hava durumu ve mevsim koşullarına bakalım.

 

Atlantik iklimi: Atlantik Okyanusu kıyısındaki bölgelerde görülür: Galisya, Asturya, Kantabria, Bask Ülkesi, Navarra. Özellikle kış aylarında yağış görülür, kış ve yaz oldukça ılıman geçer. Tur veya gezi için rahat bir bölge.

 

Okyanus-karasal iklim: İber Yarımadası’nın ortasında görülür: Kastilya Leon, Madrid, La Rioja, Kastilya-La Mancha, Ekstremadura ve Endülüs. Kışın hava durumu oldukça soğuk geçer ve özellikle kuzeyde kar yağışları görülür, yazlar ise sıcaktır. Kayak tatili isteyenler hariç kış mevsimi seyahat planı için uygun değil.

 

Kıtasal Akdeniz iklimi: Aragona, Katalonya, Valencia (iç kısımlarında), Murcia, Kastilya-La Mancha ve Endülüs’te görülür. Yağışlar ilkbahar ve sonbahar aylarında görülürken, yazlar sıcak, kışlar ise soğuk geçer. Hazırlamakta olduğum gezi notları ülkenin çoğunlukla bu bölgelerinden.

 

İspanya gezi turları
İspanya gezisi

 

Akdeniz iklimi: Katalonya’da, Balear Adaları’nda, Valencia’da, Murcia’da ve Endülüs’te görülür. Çoğunlukla ilkbahar ve sonbahar aylarında yağış olur. Yağışlar kuzeyden güneye doğru gidildikçe azalan bir seyirdedir (Barselona 640 mm, Tortosa 524 mm, Valencia 454 mm, Alicante 336 mm, Almería 196 mm). Kış aylarındaki hava sıcaklıkları çok düşük olmamakla birlikte yazın sıcak bir hava hâkimdir. Fazla sıcak sevmeyenlere yaz mevsimi gezi için önerilmez.

 

Subtropikal iklim: Turistik tatil merkezi Kanarya Adaları’nda görülür. Neredeyse bütün yıl boyunca ılıman bir iklim hâkimdir (18 ile 24 °C arası). Kış mevsimi yok denecek kadar hafif geçer. Santa Cruz de Tenerife’deki ortalama hava sıcaklıkları ocak ayında 17,9 °C, ağustos ayında ise 25,1 °C’dir. Kanarya Adaları’nın yağış oranı bölgeden bölgeye büyük farklılıklar göstermektedir.

 

Dağ İklimi: Pireneler’in yüksek kesimlerinde ve Kastilya dağlarının yüksek yerlerinde görülen bir iklimdir. Kışlar uzun geçer, yazlar ise kısa ve hava ılımandır. Kış mevsiminde bölgede yoğun don olayları görülür bu sebeple yaz aylarının gelmesi uzar, yazlar kısa ve ılıman geçer Temmuz ayının ortalarına doğru bölgede şiddetli yağmurlar başlar ve su baskınları meydana gelir.

 

İspanya’da Gezilecek Noktalar ve Şehirler

Türkiye’den İspanya turları ile veya benim gibi tursuz gidecekler için şehirler, gezilecek yerler.

 

Madrid — İlginç müzeler, mimari, lezzetli yemekler ve gece hayatı sunan İspanya başkenti.

 

Barcelona — Ülkenin ikinci büyük kentinde turistik yerler, modern ve şık mimari, zengin kültür, barlar, kumsallar var. Gezilecek yerler arasında ilk sırada. Barselona Hakkında İlginç Bilgiler burada.

 

İspanya gezilecek yerler
İspanya’da gezilecek yerler

 

Bilbao — Guggenheim Müzesi’nin olduğu sanayi kenti.

 

Cadiz — Batı Avrupa’nın 4000 yaşında en eski kenti, karnavalı meşhur.

 

Cordoba — Mutlaka gezilecek noktalar arasında yer alan Kurtuba Camii dünyanın en güzel binalarından biri.

 

İspanya gezilecek noktalar
İspanya’da gezilecek noktalar

 

Granada — Sierra Nevada Dağları, Elhamra Sarayı ve birçok tarihi yer, görülecek noktalar arasında.

 

Malaga – Alcazaba Kalesi, Roma Tiyatrosu, Picasso Müzesi.

 

Seville — Dünyanın üçüncü en büyük katedralinin olduğu Endülüs başkenti.

 

Valencia —Paella yemeği ve kumsalıyla ünlü, gezilecek yerler arasında.

 

Zaragoza — Aragon Özerk Bölgesi’nin Arap ve Hiristiyan mimarı stilleri karışımı Müdejar mimarisi.

 

Almeria — En güzel kumsallar ve tapas.

 

Costa Blanca — Kumsallar ve güzel köyler, gezilecek yerler.

 

Costa Brava — Deniz tatili için kıyılar.

 

Costa del Sol — Güneşli sahiller.

 

Gran Canaria — Farklı iklimleri ve doğasıyla “minik kıta”.

 

Ibiza — Dünyanın en ünlü tatil ve eğlence merkezlerinden biri İbiza Adası.

 

La Rioja — Ünlü İspanyol şarabı Rioja ve dinozor fosilleri.

 

Mallorca — Harika kumsallar ve eğlenceli gece hayatı sunan turistik tatil adası.

 

Sierra Nevada — İber Yarımadası’nın en yüksek dağları kayak ve yürüyüş için ideal.

 

Tenerife — Yemyeşil ormanlar, bitki örtüsü, dağlar, volkanlar, kıyılar ve kumsallar.

 

İspanya turları
İspanya seyahati

 

İspanya Gezi Planı ve Haritası

Benim yaptığım İspanya gezisi kuzeyde Barselona şehri ve güneyde Endülüs bölgesindeki Granada, El Hamra, Fuente Vaqueros, Cordoba ve Malaga adlı yerleri kapsıyor. İstanbul Barselona gidiş dönüş uçak bileti THY’den 500TL fiyatla, Barselona Malaga uçak biletlerimin her birini 36 avroya aldım. Endülüs gezim sırasında şehirler arasında otobüsle seyahat ettim, bilet fiyatları 3 ile 17 avro arasında. Aşağıda benim yaptığım seyahat rotası, bir İspanya gezi planı haritası var.

 

İspanya gezi planı haritası
İspanya gezi planı

 

Fiyatlar ve Alışveriş

İspanya pahalı bir ülke değil, en azından batı Avrupa standartlarında ucuz. İlginçtir ki günlük harcamalarımda birçok şeyin fiyatının 1.2 avro olduğunu gördüm. Kahve, belediye otobüsü bileti, küçük bira, kızarmış ekmek, poğaça, 1 litre şarap, küçük şişe su, 1 kilo portakal, 1 litre benzin, hepsi 1.2 avro. 

 

İspanya alışveriş
İspanya’da alışveriş

 

Yemek fiyatları bizden biraz yüksek. 5-6 avroya hafif bir yemek, büyükçe bir sandviç yenebiliyor. 10 avroya menüler oluyor; seçmeli iki çeşit yemek, 1 içecek ve 1 tatlı veya meyve veriyorlar.

 

İspanya fiyatlar
İspanya’da fiyatlar

 

Markette gördüğüm fiyatlardan bazıları; Amstel yabancı bira 0.34 avro, 1 kilo kırmızı et 3.75 avro, yukarıdaki 2 litre sızma zeytinyağı 9.11 avro, kutu kola 0.3 avro, 100 gram sucuk 1 avro, 1 kilo nohut 2.2 avro, 200 gram etli mantı 1.35 avro, 1 kilo salatalık 1 avro.

 

Bu yazım İspanya gezi notları olarak bilgi içeriyor, gezdiğim yerlerin devamı: Barselona Gezi Notları

48 YORUMLAR

 1. Merhaba Sayın Alper, öncelikle belirtmeliyim ki, yazılarınızı beğeniyle okumaktayım. Bir sorum olacak: İsviçre’yi tavsiye eder misiniz? Zürih, Aarau,Basel’den hangisi veya hangileri güzeldir?
  Selam ve saygılarımla; Ümit Yazgan

 2. Merhaba Alper Bey,
  Artık bir yerlere giderken mutlaka buraya göz atıyorum. Ama yazının detayını göremeyince üzüldüm, baktım ki yeni yazılmış bu yazı da 🙂 Devamını, şehir bilgilerini heyecanla beklemekteyim 😀

  • Merhaba Elif Hanım. Bunu duyduğuma sevindim, yazdıklarım boşa gitmiyor demek ki. 🙂 İspanya seyahatimde gittiğim kentlerde gördüklerimi ve yaşadıklarımı yakında ayrı ayrı yazacağım. Yolculuk ne zaman?

 3. Kesinlikle boşa gitmiyor 🙂 Yazıların ayrı ayrı olması da ayrı bi güzel(kullanışlı) oluyor aslında. Vizede sıkıntı çıkmaz ise 17 Nisan – 23 Nisan arasında orada olacağım.

 4. Uçağımız gidiş dönüş Barcelona. Bol yürümeli değil de bu sefer dinlenmeli bir tatil olacak, o nedenle geniş tutmak istemedik çemberi. Barcelona ve yakın çevresinde gidebileceğimiz yerleri dolaşacağız. Henüz rota net değil o yüzden 🙂

  • En güzeli. Ben de yavaş gezmeyi seviyorum aslında. Döndüğüm İspanya seyahati sanırım benim 8 günde en fazla yol kat ettiğim gezim oldu. Siz Katalonya’yı gezeceksiniz yani. Barselona’ya 30 kilometre uzaktaki Montserrat adlı güzel yerde bir dağ manastırı varmış. Figueres’te en iyi Salvador Dali müzesi, Girona’da tarihi dar sokaklar ve hoş kafeler varmış.

  • Öyle yazmadım zaten, Katalonya yazdım. Arama motorları yorum yapılan yazıları öne çıkarıyor, yazdığınız her yorum yazılarımın daha çok okunmasını sağlıyor, çok teşekkür ederim.

 5. Ben de Montserrat ı fotoğraflarda gördüm, mutlaka gidilecek yerler listemizde. Seyahat sonrası yorumlarımı da buradan paylaşırım. Bu arada kalacak yer tavsiyelerinize de açığız 🙂

  • Barselona’da kaldığım hostel merkezi bir yerde ama pisti, tavsiye edemeyeceğim. İlk kaldığımda fena değildi ama Endülüs’ten döndükten sonra kalışımda sıcak su ve tuvalet kağıdı yoktu ve kirli çarşaf verdiler. İspanya gezi notlarınızı burada heyecanla bekleyeceğim. 🙂

 6. Alper bey merhabalar öncelikle yazı için teşekkürler , bende mimarlık öğrencisi olarak ispanya turu yapmak istiyorum öncelikle zaman olarak sizin öneriniz nedir mart ayının başında uygun fiyata biletler buldum gezmek istediğim şehirler madrid barselona ve bilbao olursa valencia 1 haftalık bir sürem olacak nasıl bir rota önerirsiniz çok teşekkürler şimdiden

  • Merhaba Burak Bey. İspanya’da gezmek istediğiniz şehirler Kuzey ve Orta İspanya’da, birbirine yakın olmasa da çok uzak kentler değil. Renfe trenleri, CostaSur ve Alsa otobüsleri, Vueling hava yolu uçuşları sizin işinizi görecek ulaşım yolları. Mart biraz serin olur ama soğuk değil; İstanbul, Bursa, Trabzon sıcaklığında bir hava durumu olur.

 7. alper bey yeniden merhabalar kafam o kadar karıştı ki aslında rehberleri gezdikçe videolar izledikçe yeni fikirler kazanıyorum kafamda mart ayınının son haftalarının yağışlı ve ya soğuk geçebilmesinede takıldı fakat rotamdan bahsetmek istesem barcelona – madrid – malaga – valencia – tekrar barselonaya dönüp gitmeyi düşünüyorum madridi gezmekden vazgeçmiştim fakat malagaya barcelonadan tren bu güzergahı kullanıyor ya da barcelona valencia malaga şehirlerini gezmem daha mı verimli geçecektir teşekkürler yeniden 🙂

  • Merhaba. Barselona Malaga treni çok pahalı, ben o nedenle Vueling Hava Yolu ile 36 avroya uçtum. Ben Madrid’e gitmedim, çünkü giden arkadaşlarımın hemen hepsi beğenmemiş. Endülüs güzeldir ve kuzeyden daha ucuzdur, iyi olur bence.

 8. Alper bey merhaba,cidden çok başarılı site için tebrik ederim. Şubat ayı için aşağı yukarı sizinki gibi bir plan düşünüyoruz. Sizce Şubat ayında gitmeye değer mi ne düşünürsünüz ? Şehirler için ayrı yazı yayınlayacak mısınız ?

  • Merhaba. Seyahat bloguma ilginize teşekkür ederim. İspanya’da gittiğim şehirleri ayrı ayrı yazacağım. Bence mevsim olarak çekinmeyin, ben Ocak ayında hiç üşümedim. İnce bir mont işinizi görür.

 9. Siteniz çok başarılı..Hafta sonu İspanya gezimiz var…Yazdıklarınızı not aldım…Teşekkür ederim
  Sevgi ve saygılarımla

 10. Enduluse gitmek istiyorum,(Sevilla,Cordoba ve Granada) nereden baslamamizi tavsiye edersin? ve nerede kalmamizi tavsiye edersin? bir sehirde mi? yoksa ayri ayri sehirlerde mi kalmamiz uygun olur. Gezimiz 4,5 gunluk olacaktir enyakin zamanda cevaplandirirsaniz memnun olurum selamlar.

  • Merhaba. Benim gün sayım sizden biraz fazla olduğu için ve en uygun bileti Barselona’ya bulduğum için oradan başladım. Vueling Hava Yolu ile Endülüs’e en ucuz bilet Malaga’ya vardı. Oradan otobüsle Granada’ya gidip kaldım, ardından Cordoba. Cordoba’da kaldıktan sonra sabah erkenden Malaga’ya gidip gün boyu gezdim, gece uçakla Barselona’ya döndüm. Bence yazdığınız üç kentten en uygun bileti nereye bulursanız oradan başlayın. Üçünde de kalmaya değer ama zaman az. Sevilla ile Cordoba nispeten yakın, ama Cordoba ile Granada arası yol biraz daha uzun. Ona göre bu üç şehirden birini günübirlik ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Önemli olan uçakla hangisine gideceğiniz.

 11. Merhaba, ocağın ortası için arkadaşımla seyahat rotası belirlemeye çalışıyoruz, kayak vs yapmayı da düşünmüyoruz ve 10-14 gün vaktimiz var. İber yarımadası da ilgimizi çeken yerlerden. İtalya-Güney Fransa’yı da değerlendiriyoruz. Portekiz ve Endülüs coğrafyasına kışın gitmek doğru bir tercih midir, zamanlama veya lokasyon olarak daha iyi bir öneriniz var mıdır?

 12. Merhaba. yazilarinidan faydalanarak kasim ayinda benelux ulkeleri gezimizi yaptik. esimle gezmeyi sevdigimiz icin eylul ayi icin ispanya gezi plani yapmaya basladik. emekliyiz zaman sorunumuz yok. en iyi sekilde ispanyayi nasil gezeriz. plan yapmamiza yardimci olursaniz sevinirim. portekize gecmeye deger mi karar veremedik. simdiden tesekkurler.

  • Merhaba. Seyahat yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Eylül ayında düşündüğünüz İspanya gezisi için ne kadar zaman ayıracaksınız? Zaman çok olsa da çoğu zaman bütçe tatilin uzunluğunu belirliyor. Portekiz’e henüz gitmedim. İspanya’da Endülüs bölgesini çok beğendim ben. Barselona da şart tabii.

   • Merhaba bir hafta yeter mi. biz daha cok kulturel tarihi gezi yapiyoruz. yasam tarzlarini ogrenmege calisiyoruz o ulkenin onemli ama turlarin gitmedigi degisik yerleri de gormek istiyoruz alperbey. tabii butce onemli ama sizlerden ogrendigimiz bazi ekonomi konusundaki ip uclari cok isimize yariyor. erken bilet almak vs. sizi takip ederek keyifli geziler yaptik yapmayi planliyoruz.

    • O halde İspanya için benim yaptığım 1 haftalık bağımsız Barselona ve Endülüs turu tam size göre. Barselona’ya en uygun bileti aldıktan sonra güneye Vueling Hava Yolunun ucuz biletleriyle gidip geldim. Ne dersiniz?

  • Maalesef İspanya’da gezdiğim şehirleri henüz ayrı ayrı yazamadım ama genel planım bu yazıda. Diğerlerini de yakında zaman buldukça yazacağım. Sorularınızı her zaman beklerim.

 13. Merhaba yazılarınıza ve paylaştıklarınıza teşekkürler bır sey sormak ıstıyorum bır haftalık bır ispanya gezısı yapacağız yakın zamanda ayak catlagı gecırdım Avrupada bır cok ülkede turızm bürolarında tekerleklı sandalyeler var acaba ISPANYA DA DA BULABILIRMIYIM cevaplarsanız sevınırım

  • Merhaba. Seyahat yazılarıma ilginize teşekkür ederim. İspanya’da tekerlekli sandalye nasıl sağlanır bilemiyorum, wheelchairtraveling ve spain. info sitelerinden bilgi edinebilirsiniz. Kolay ve keyifli bir İspanya gezisi dilerim.

 14. Alper bey merhaba, öncelikle siteniz çok keyifli belirtmek isterim. Ben de 23 temmuz ile 31 temmuz arası İspanya seyahati düşünüyorum Barcelona’dan başlayarak Endülüs’te birkaç şehir gezmeyi planlıyorum. Nasıl bir rota önerirsiniz? Ve otobüs biletlerini önceden mi almalı? Yoksa orada rahatça bulabilir miyiz? Teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba. Ben de İspanya seyahatime Barselona’dan başladım, şehirde kalıp gezdikten sonra, yola çıkmadan hemen önce aldığım 33 avroluk Vueling Hava Yolu biletiyle Malaga’ya gittim. Barselona’dan güneye, Endülüs’e tren ve otobüsler pahalı, uçak biletleri ucuz. Malaga, Granada, Fuente Vaqueros, Cordoba otobüs biletlerimi hep bir gün önce aldım, otobüs biletlerinizi internetten almanıza gerek yok. 1 hafta sürdü bu İspanya gezisi. Acele gezmeyi sevmediğim için Sevilla’ya gitmedim.

 15. Alper bey merhabalar,öncelikle çok başarılı siteniz var, ebrik ediyorum. İlk kez yurtdışı seyahatine çıkacağım ve ilk olarak ta Madrid ve Barcelona düşünüyorum Kasım ayı ilk haftası, yazdıklarınızı not aldım, ancak çevremden olumsuz yorumlar alıyorum ilk seyahatim olacağı için, sizin düşünceniz nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz