Barselona hakkında ilginç bilgiler içeren bu yazımda şehrin pek bilinmeyen bazı özelliklerine bakıp bilgi edinelim. Akdeniz kıyısındaki Gotik ve modern harikalar kenti ilginç, kozmopolit, havalı ve etkileyici atmosferiyle ünlü. Barselona tarihi ve bugünü ile ilgili birçok ilginç bilgi ve gerçek, şehri İspanya’nın en enerjik ve yaşanası yeri, Avrupa’nın en ilginç şehirlerinden biri haline getiriyor. La Sagrada Familia ve Picasso Müzesi’ni hepimiz biliyoruz, ama Katalonya başkenti Barselona hakkında başka neler var?

 

Barselona hakkında ilginç bilgiler
Barselona hakkında bilgi

 

Barselona Hakkında İlginç Bilgiler

 1. Dünya Kitap Günü

23 Nisanda kutlanan La Diada de San Jordi (St. Georges Day) adlı Sevgililer Günü Barselona’da en önemli festivallerden biri olup, aşka ve okumaya adanmıştır; yakınlarına ve sevgililerine gül ve kitap hediye ederler. UNESCO 23 Nisanı Uluslararası Kitap Günü olarak ilan etti.

 

Barselona hakkında bilgiler
Barselona hakkında ilginç bilgiler

 

 2. Üçüncü En Büyük Stadyum

FC Barcelona futbol takımının Camp Nou stadı, 100.000 kişi kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük, dünyanın üçüncü en büyük stadyumu. Dünyanın en büyük stadyumu ise Kuzey Kore‘de.

 

FC Barcelona stad
FC Barcelona futbol stadyumu

 

 3. Barselona’yı Kim Kurdu?

Barselona hakkında ilginç bilgilerden biri de kentin kuruluşuyla ilgili belirsizlik. Bir görüşe göre şehri Roma’dan 400 yıl önce Herkül kurdu. Diğer iddiaya göre kenti Hannibal’ın babası Cartagenalı General Hamilcar Barca kurdu ve adı “Barca”dan geliyor. Sizce hangisi daha inandırıcı?

 

eski Barcelona
Barcelona tarihi

 

İspanya tarihi hakkında daha fazla bilgi İspanya Gezi Rehberi yazımda var.

 

 4. Barselona Kumsalları Yapay

Barselona’da 1992 Olimpiyatlarına dek kumsal yoktu, sahili endüstriyel alandı. Bugün National Geographic ve Discovery Channel Barselona kumsallarını dünyanın en iyi on kumsalı arasında listeliyor.

 

Barselona deniz kumsal
Barselona kumsalı

 

 5. Bitmeyen Kilise

Mısır’daki Büyük Piramit’in inşası antik aletlerle 20 yıl sürmüştü, oysa La Sagrada Familia 135 yıldır modern teknolojiyle hala tamamlanamadı. Binanın ana karakteri, tamamlandığında 170 metreye ulaşacak yüksekliği. Gaudi kentteki en yüksek noktanın Tanrı’nın yarattığı, doğal bir yapı olması gerektiğine inanıyordu ve kast ettiği Montjuic Tepesi 184,8 metre yükseklikte.

 

La Sagrada Familia Barcelona
La Sagrada Familia

 

 6. La Sagrada Familia’nın Mimarı Gaudi Değildi

Kilisenin tasarımından Mimar Francisco de Paula del Villar sorumluydu ve temelleri 1882 yılında atılmaya başlandı, Gaudi ise proje üzerinde 1883’te çalışmaya başladı ve aynı yıl Villar emekli olunca tasarımın sorumluluğunu o aldı.

 

Gaudi
Antoni Gaudi

 

 7. Kristof Kolomb Nereye Bakıyor?

1888 yılında Barcelona Limanı’nın önünde inşa edilen 60 metre yükseklikteki Columbus anıtının nereye baktığı hakkında farklı yorumlar var. Yaygın bir inanışa göre Amerika’ya bakıyor ama Amerika tam tersi tarafta. Bazıları Kolomb heykelinin elinin denizi göstererek denizcilikteki başarılarını ifade ettiğini söylüyor. Bir görüşe göre keşfe çıktığında hedeflediği Hindistan’a doğru bakıyor. Diğerleri ise memleketi Cenova’ya baktığını iddia ediyorlar.

 

Barselona hakkında bilgi
Barselona hakkında herşey

 

 8. FC Barcelona Müzesi

Barça olarak da ifade edilen İspanya FC Barcelona futbol takımının müzesi, şehirde en çok ziyaret edilen müze.

 

FC Barselona müze
FC Barselona müzesi

 

 9. Ünlü Las Ramblas Aslında 5 Cadde

Kentin kalbi, Gothic Quarter’daki Las Ramblas, restoranları, kafeleri, hediyelik eşya dükkanları, canlı atmosferiyle bir buluşma noktası. Tek cadde olarak düşünülse de aslında beş caddeden oluşuyor; Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputxins ve Rambla de Santa Monica.

 

Barselona hakkında genel bilgiler
Barselona hakkında genel bilgi

 

 10. Tramvaylar Dönebilsin Diye Binaların Köşeleri Kesildi

Eixample semti kare ızgara planı ve güzel binalarıyla tüm dünyadan mimarları ilham almak için kendine çekiyor. Bölgenin caddeleri on dokuzuncu yüzyılın ortasında şehir planlamacı Ildefons Cerda tarafından tasarlandı. Geniş dönüş açılı buharlı tramvay için tasarlanmıştı, ama bu tramvay hiç gerçekleşmedi ve elektrikli tramvaylar dönebilsin diye blokların köşeleri kesilmek zorunda kalındı. Ayrıca her blokun ortada kendi yeşil alanına sahip, kendine yeten topluluklar olması düşünülmüştü ama bu da olmadı. Bu semtte kaldığım yer ve yaşadıklarım Barselona Gezi Notları adlı yazımda.

 

Barselona hakkında genel bilgiler
Barselona hakkında bilgiler

 

 11. Hayaletli Metro İstasyonları

Şehirde bugün 12 tane terk edilmiş metro istasyonu var ve içlerine girebilenler hayaletler, gölgeler gördüklerini iddia ediyorlar.

 

Barselona hakkında ilginç bilgi
Barselona hakkında ilginç bilgiler

 

 12. Gaudi’nin Yaşayan Evi

Gaudi’nin başyapıtlarından olan Casa Mila (La Pedrera), havalandırma işlevi gören heykellere sahip. Kıvrımlı, eğimli ve dönüşlü iç mimarisi yaşayan bir organizmaya benzediği için Yaşayan Ev olarak anılıyor.

 

Barselona şehri hakkında bilgiler
Barselona şehri hakkında bilgi

 

 13. Kraliyet Altın Madalyalı Tek Şehir Barselona

İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü tarafından Kraliyet Altın Madalyası verilen dünyadaki ilk ve tek kent.

 

barcelona bilgi
Barcelona bilgi

 

 14. Barselona Trafiği

Kentte 19 saniyede bir trafik kazası oluyor, hafta sonları saniyede bir kazaya kadar çıkabiliyor. Bu nedenle Barselona’da araba kullanmaktansa yürümek çok daha güvenli. 260 futbol sahası kadar alan kaplayan caddeler yayalara ayrılmış durumda.

 

Barselona bilgi yazıları
Barselona bilgi yazısı

 

 15. Barri Gotic

Eski kentin merkezi Barri Gotic’deki binaların bazıları Roma döneminden kalma. Orta Çağ mimarisinin korunduğu bölgeyi her hafta bir milyondan fazla turist geziyor.

 

About Barcelona
Barselona hakkında

 

Barselona Hakkında Bilgi

 16. İspanya’nın En Çok Yürünen Caddesi

İspanya’da en çok yürünen cadde olan Portal de l’Angel’de 1 saatte yaklaşık 3500 kişi yürüyor.

 

Barselona hakkında
Barselona hakkında kısa bilgi

 

 17. Flamenko sevmezler

İspanya Flamenko dansı ile ünlü olsa da, Barselona’da geleneksel veya yaygın değil, Katalan şehir halkı rock müziği daha çok seviyor.

 

Barselona müzik
Barselona’da müzik

 

 18. Kolayca İş Kurun

Barselona iş kurmak ve ticaret yapmak için dünyanın en kolay ve rahat dördüncü kenti.

 

Barselona çalışma
Barselona’da iş

 

 19. Ressamlar Şehri

Pablo Picasso, Joan Miro, Salvador Dali, Enrique Tabara gibi dünyanın en ünlü ressamlarından bir çoğu bu şehirde yaşadı ve halen yaşıyor. Opera sanatçıları Jose Carreras ve Montserrat Caballe de adı anılmaya değer ünlü sanatçılar.

 

Barcelona Picasso
Barcelona Picasso Müzesi

 

 20. İspanya’nın En Büyük Parkı

Montjuic Park İspanya’daki en geniş park. Şehrin %10’u park.

 

Montjuic Park
Barcelona Montjuic Park

 

 21. Akdeniz’in En Büyük Limanı

Kentin limanı Akdeniz’in en büyük limanı ve Avrupa’nın en büyük gemi limanı. Her sene 3.6 milyon gemi yolcusu bu limana geliyor.

 

Barselona bilgi
Barselona bilgileri

 

 22. Akdeniz’in En Büyük Avrupa Kenti

Barselona Avrupa’nın en büyük Akdeniz kenti ve Paris, Londra, Ruhr, Madrid ve Milano’dan sonra altıncı en büyük şehri.

 

Barselona nasıl bir şehir
Barselona şehri

 

 23. Eyfel Kulesi’ni İstemedi

Eyfel Kulesi aslında Barselona’ya inşa edilmek istendi ama şehir bu projeyi kabul etmedi.

 

Barselona nasıl bir şehir
Barcelona

 

 24. Karışık Bir Dil

Kentte konuşulan, İspanyolca ve Katalanca karışımı Katanyol adlı bir dil var.

 

Katalan dili
Katalanca

 

 25. Yılda 8 Milyon Turist

Barselona yılda sekiz milyon turistle Avrupa’da Londra ve Paris’ten sonra en çok gezmeye gidilen şehir.

 

Barselona turistik
Turistik Barselona

 

 26. Muazzam Konser Salonu

UNESCO koruması altındaki Palau de la Musica Catalana, dünyanın en güzel ve önemli konser salonlarından birisi.

 

Barselona konser
Barselona konser salonu

 

Barselona hakkında yazılarımın devamı: Barselona’da Gezilecek Yerler

11 YORUMLAR

  1. yine çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Bu arada biraz ilgisiz olacak burayla ama, Botsvana yazınız gözükmüyor hocam. Bir hata mı var yoksa daha sonra mı ekleyeceksiniz ?

  2. Alper Bey Merhaba,sitenizi uzun zamandır takip ediyorum ve iki kız orta Avrupa turuna çıkmaya karar verdik kurban bayramında. Sizin bir çok yorumda belirttiğiniz gibi ekstra turları almayacağız kendimiz gezeceğiz ama gruppal diye bir turizm firması gördüm sayfanızda önerir misiniz? ben ilk defa duyduğum için sizin yorumlarınızı merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

    • Merhaba Sümeyye Hanım. Elbette öneririm, Gruppal tatil ve turizm konusunda uzman ve güvenilir bir firmadır; arkadaşlarımdan gidenler memnun kaldılar. Şimdi baktım da Kurban Bayramı Orta Avrupa turunun planı güzel ve fiyatı gayet makul.

  3. Barselona mutlaka gezilmesi gereken bir yer. Şehri gezdikten sonra kolayca Mallorca, İbiza gibi adalarada geçip günübirlik gezip dönebilirsiniz. Faydalı makale için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz