Barselona gezilecek yerler bakımından son derece zengin; Gaudi eserleri, futbol takımı, maçları, Katalan kültürüyle ünlü, büyük ve güzel bir şehir. İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Barselona gezilecek yerler, görülecek noktalar, etkinlikler, gece hayatı, alışveriş, yeme içme, tarih ve kültürüyle tam bir turizm merkezi. Bu yazımda bir gezi planı oluşturabilecek şekilde Barselona’da gezilecek yerler listesi ve bu noktalar hakkında bilgi var.

 

Barselona gezilecek yerler
Barselona

 

Barselona Haritası

Aşağıdaki Barselona haritası şehir merkezinin semtlerini, en önemli gezilecek yerlerini ve ana caddelerini gösteriyor.

 

Barselona turistik yerler haritası
Barselona haritası

 

Bu harita ise kentin en önemli metro ve tren istasyonları ile bölgelerini gösteriyor.

 

Barcelona metro haritası
Barselona turistik ulaşım haritası

 

Barselona – Gezilecek Yerler, Görülecek Noktalar

Büyük bir şehir olduğu için Barselona gezilecek yerler için ana bölgelere ayrılarak plan yapıp gezilebilir. İspanya gezi planı için vazgeçilmez bir şehir.

 

Barselona yasam İspanya
Barselona’da yaşam, İspanya.

 

Ciutat Vella Bölgesi – Tarihi Şehir Merkezi

Barselona’nın en merkezi bölgesi olan tarihi ve turistik Ciutat Vella (Eski Kent) dört semte ayrılıyor; Barceloneta, Barri Gotic, La Ribera ve El Raval. Gezilecek yerler bu bölgede yoğunlaşıyor.

 

Eski Kent’te gezilecek yerler:

Palau de la Musica Catalana C/Sant Pere més Alt no:13. Tarihi şehirdeki en önemli mimari eser olan güzel konser salonu Ramon Muntaner tarafından tasarlandı ve Katalan Modernist mimarinin başyapıtı.

 

Barselona gezilecek yerler
Barselona’da gezilecek yerler – Konser salonu.

 

Basilica of Santa Maria del Mar – Plaça de Santa Maria. Katalan Gotik mimarisinin örneği kilise, 1383 yılında tamamlandı.

 

Carrer Montcada – Born. Güzel Gotik tarzda evler, turistik gezilecek yerler arasında.

 

Picasso Museum – Montcada, 15-23. Sabah 10:00 ile akşam 20:00 arasında açık Picasso Müzesi bilet ücreti 9 avro. Her ayın ilk Pazar günü ücretsiz.

 

Picasso müze
Picasso Müzesi

 

Passeig del Born – Santa Maria del Mar Kilisesinden Born pazarına kadar uzanan geniş ve uzun bir tarihi cadde, turistler için görülecek noktalar arasında.

 

Mercat del Born – Tarihi pazar yerinin kalıntıları.

 

Guell Palace – Gaudi tasarımı güzel bir saray.

 

Plaça Sant Jaume – İspanya ve Katalan tarihinde politik öneme sahip aşağıdaki meydanda belediye binası, Palau de la Generalitat Sarayı, belediyenin solunda turizm danışma bürosu var.

 

Barselona turları
Yürüyerek Barselona turu

 

Plaça Reial – Meydan güzel mimarisi, gece hayatı, teras restoran ve barlarıyla ünlü.

 

Cathedral of Santa Eulàlia (Barcelona Cathedral) – Capellans Cad, no:4. Kentin ana Gotik kilisesi.

 

Plaça Sant Felip Neri – Şehrin romantik meydanı. Antonio Gaudi 1928 yılında bu kiliseye giderken yolda trafik kazasında öldü. Sant Felip Neri Kilisesi, on dördüncü yüzyıldan kalma bir saray ve meydanın ortasında dekoratif bir havuz var.

 

Plaça del Pi – Bu güzel meydandaki Santa Maria del Pi Kilisesinde konserler veriliyor.

 

Carrer Petritxol  Plaça del Pi Meydanı’ndan başlayan dar sokakta tarihi çikolata ve sıcak çikolata dükkanları, Picasso’nın ilk sergisini açtığı Sala Pares adlı ücretsiz sanat galerisi var.

 

Sinagog – C/Fruita Caddesi, no:5. Roma döneminden kalma sinagog sadece sabahları açık ve Barcelona’da ücretsiz gezilecek yerler arasında.

 

Museo de Historia de Barcelona – Plaça del Rei. MUHBA kısaltmalı Kent Tarihi Müzesi’nden yeraltı Roma kalıntılarına ve Barri Gotic merkezindeki tarihi binalara da erişiliyor.

 

Barcelona History Museum Spain
Barselona Tarih Müzesi, İspanya.

 

Museum de l’Eròtica de Barcelona – La Rambla. Erotik ve tensel eserler müzesi. Eski Kama Sutra tabloları dışında gitmeye değmez.

 

La Rambla  – Barcelona deyince ilk akla gelen, Raval semtindeki merkezi, ünlü, turistik, canlı ve hareketli cadde. Limandan La Plaça Catalunya Meydanı’na kadar uzanıyor. Sokak gösterileri, çiçekçiler, gazete ve kitapçılar, kuşlar, müzisyenlerle şenlenen bulvar, turistler için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Yankesicilere dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Barselona gece hayatı
Barselona’da gece, La Rambla.

 

La Boqueria Market – Rambla Caddesi, no:91. Üstü kapatılmış açık hava gıda pazarı La Boqueria rengarenk. Kentte yiyecek alışverişi için harika bir yer. Meyveler, meyve suları, tapaslar, taze ve kurutulmuş sebzeler, taze ve kuru etler, türlü deniz ürünleri, balıklar, midyeler, kalamarlar, ahtapotlar, şekerlemeler, baharatlar, hamur işleri, hem yerli hem yabancı turistleri bu lezzet merkezine çekiyor.

 

Barselona alışveriş
Barselona’da alışveriş için La Boqueria Market

 

Drassanes  – Av. de les Drassanes, no:1, Raval. Gotik tersane bugün deniz müzesi. 

 

Hospital de la Santa Creu – C/Hospital no:56. Gotik binadaki tarihi hastanede bugün Ulusal Kütüphane yer alıyor.

 

Saint Paul of the Fields (Sant Pau del Camp) – C/Sant Pau 101. Şehirdeki en güzel Roma mimarisi eseri. Arap tarzını andıran manastıra giriş 2 avro.

 

MACBA, Museu d’Art Contemporani de Barcelona – Raval, Plaça dels Angels, 1 numara. Modern Sanatlar Müzesi’nin giriş bilet ücreti 4 avro. Pazar günleri erken, 15:00’te kapanıyor. 

 

Barcelona sanat müzesi İspanya
Barselona Modern Sanatlar Müzesi İspanya

 

 

Olympic Port – Barceloneta. Restoranlar, barlar ve Barcelona Casino.

 

 

Parc de la Ciutadella – Barceloneta. Barselona’nın en merkezi parkının 74 dönüm alanında Katalan Parlamentosu, Arc del Triomf anıtı, müzeler, sera ve bir göl yer alıyor. Spor ve yürüyüş için ideal.

 

Zoo-Barcelona – Parc de la Ciudadella, Barceloneta. Hayvanat bahçesi ve bilim müzesi, 16 avro.

 

Parc de la Ciutadella – Barceloneta. Barselona’nın en merkezi parkının 74 dönüm alanında Katalan Parlamentosu, Arc del Triomf anıtı, müzeler, sera ve bir göl yer alıyor. Spor ve yürüyüş için ideal.

 

 

Parc de la Ciutadella – Barceloneta. Barselona’nın en merkezi parkının 74 dönüm alanında Katalan Parlamentosu, Arc del Triomf anıtı, müzeler, sera ve bir göl yer alıyor. Spor ve yürüyüş için ideal.

 

 

Columbus Anıtı – 1888 yılında Barcelona Limanı’nın önünde inşa edilen 60 metre yükseklikteki anıt.

 

Barselona turistik yerler
Barselona’da turistik yerler – Kolomb Anıtı.

 

Katalanca adı Monument a Colom olan anıtın bulunduğu Plaça Portal de la Pau Liman Meydanı aşağıda.

 

Barselona gezilecek yerler
Barselona gezisi

Port Vell – Yeni limanda Moll de la Fusta adlı güverte ve Maremagnum adlı modern eğlence ve alışveriş merkezi bulunuyor. Bu alışveriş merkezinde Akvaryum, IMAX sinema, diskolar, barlar, restoranlar var. İş günlerinde bile bu barlar ile gece kulüpleri dolu oluyor ve eğlenceli bir gece hayatı ortamı sunuyor.

 

Barcelona Liman
Barselona Limanı

Limanda Robert Llimos’un eseri olan Miraestels adlı iki yüzer heykel var; heykeltıraş bu sanat eserinde Joan Brossa’nın El Saltamarti şiirinden esinlenmiş.

Barselona sanat eserleri İspanya
Barselona sanat eserleri – heykel.
MHC, Museu d’Història de Catalunya –  Katalonya Tarih Müzesi Pazartesi günleri hariç açık. Her ayın ilk Pazar günü ücretsiz. 

 

Museu de Ciencies Naturals – Museu Blau, Ciutadella Park, Barceloneta. Çocuklar için tavsiye edeceğim müzeyi ziyaret etmek her ayın ilk Pazarı ücretsiz. Görülecek noktalar arasında en ilginci, her açıdan incelenebilen canlı yağmur ormanı. Bilet ücretleri yetişkin 6 avro, 16-29 yaş arası ve 65 yaş üzerine 2,7 avro, 16 yaşından küçüklere bedava.

 

Barceloneta Kumsalı – Port Vell Limanı’ndan Vila Olimpica ve daha ileriye uzanıyor. Yazın sıcak günlerde kalabalık oluyor. Kışın seyahat etmek isteyenler için cazip değil.
Barselona deniz kumsal İspanya tatil
Deniz ve kumsal, Barselona tatili.

La Plaça Catalunya – Kentin ana caddeleri aşağıdaki bu meydanda birleşiyor. Şık havuzları ve heykelleriyle gezilecek yerler arasında yer alan meydan, şehir halkının buluşma noktası. Turistik yerler için bir merkez.

 

Barcelona görülecek yerler
La Plaça Catalunya, Barcelona, Spain.
El Portal de l’Àngel – Modern ve şık dükkanların olduğu alışveriş bölgesi.

Teatre del Liceu – Liceu Opera Barcelona, İspanya.

 

Eixample Bölgesinde Gezilecek Yerler

Kaldığım Eixample bölgesi 19. yüzyılın ortasında Ildefons Cerdà tarafından tasarlandı. Çok geniş bir alanda dikdörtgen bloklar, benzer şık mimarili binalarıyla kaybolmaya çok müsait bir semt. la Pedrera, Casa Batllo ve La Sagrada Familia gibi modernist binaların çoğu burada. Planlı kentsel gelişmeye iyi bir örnek ve gezilecek yerler bakımından keyifli.

 

Sagrada Familia – Bir türlü bitmeyen dev katedral özellikle geceleri aydınlatmalı olarak çok güzel görünüyor, kemiklerden yapılmış tabirinin haklılığı ortaya çıkıyor. Kuleye çıkan asansörün ücreti 3 avro, katedralin giriş bilet ücreti 13 avro. İki asansör var; Nativity asansörü daha alçak ama iki farklı kuleye çıkılabiliyor ve ünlü merdivenler görülebiliyor; Passion asansörü ise 85 metre yüksek kuleye çıkıyor ve Barselona manzarası seyredilebiliyor.

 

Sagrada Familia
La Sagrada Familia, Barselona.

 

La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Kilisesi, modern mimarinin öncülerinden Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilika. Yapımı halen devam ediyor ve halk arasında bitmeyen kilise olarak da biliniyor. 1882 yılında halkın yardımlarıyla yapımına başlanan mimari eserin bitmemesinin nedeni, hala sembolik olarak halkın yardımlarıyla yapımına devam edilmesi ve Gaudi’nin karmaşık mimari tarzının çözülmesinin zorluğu. Ayrıca binanın çizimlerinin ve ilk yapım yöntemlerinin de 19.yüzyıldan kalması nedeniyle günümüz teknolojisine uyarlanması bir başka zorluk. 2026-2028 yılları arasında bitmesi tahmin edilen kilise, yardımseverlerin katkılarıyla inşa ediliyor.

 

Sagrada Familia mimari özellikleri hikayesi giriş ücreti
Sagrada Familia mimari özellikleri ve hikayesi.

 

Gaudi, bazilikadaki büyük kulelerden bir tanesinin bitimini görebildi. Kuleleri tasarladıktan sonra bu kulelerin Barselona’ya gelecek olan gezginler için mükemmel bir karşılama olacağına inandığını belirtmiş ve kulelerin tepesindeki süslemelerin cennet ile yeryüzü arasında bir bağlantı sağlarmış gibi göründüğünü söylemişti. Kilisenin iç yapısını ayakta tutan kolonlar dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmış. Yapının içine girildiğinde ormanda dolaşıyor hissi veriyor. Gaudi şehirde yaptığı bütün yapılardan elde edilen geliri bu yapıya yatırdı.

 

Casa Batllo – Passeig de Gracia no:43 adresindeki Casa Batllo adlı bina, yine bir Antoni Gaudi başyapıtı. Evde hiç düz çizgi ve dik açı yok. Sesli rehber cihazı dahil bilet ücreti 16.5 avro. 

 

La Pedrera (Casa Mila) – Passeig de Gracia no:92, Diagonal metro istasyonu. Antoni Gaudi’nin en uçuk, egzantrik, ilgi çekici mimari eserlerinden biri. Gaudi’yi tanımaya başlamak için iyi bir sergi içeriyor, ünlü mimarın sanatının incelikleri öğrenilebiliyor. Giriş ücreti 16.5 avro. 

 

Barcelona gaudi eserleri
Gaudi eserleri, Barcelona.

 

Aşağıdaki haritada 12 önemli Gaudi eserinin resimlerini ve yerlerini görebilir, bir Gaudi eserleri turu yapabilirsiniz.

 

Barcelona Gaudi tour map
Barselona Gaudi eserleri turu haritası.

 

Barcelona Sant Pau Recinte Modernista – Barcelona Sant Pau Art Nouveau Site. Sürdürülebilirlik, sağlık, eğitim ve sanat alanlarında etkinlik gösteren başlıca kurumların bilgi merkezi olan güzel tarihi binada, günümüz toplumunun yaşadığı sorunlara çözümler üretmek için çalışılıyor. Eskiden  Hospital de Sant Pau adıyla hastane olarak kullanılan aşağıdaki binayı Mimar Lluis Domenech i Montaner tasarladı ve yapımı 1902 yılından 1930’a kadar sürdü.

 

Barselona gezilecek noktalar
Barselona’da gezilecek noktalar – Sant Pau

 

Casa Amatller – Passeig de Gràcia 41 numara. Mimarı Josep Puig i Cadafalch.

 

Casa Lleó-Morera – Passeig de Gràcia no:35. Lluís Domènech i Montaner.

 

Hotel Majestic – Passeig Gràcia no:68. Lobideki asansörle teras katına çıkıp manzara izlenebilir.

 

Üniversite – İlginç binalar, kütüphaneler ve bahçeler var.

 

Gracia Bölgesinde Görülecek Noktalar

Şehir merkezinden 1 kilometre kuzeydeki Gracia semtine rahatça ve keyifle yürünebiliyor. Merkezin kozmopolit havasından çok daha yerel Katalan bir ortamı var.

 

Barselona görülecek yerler
Barselona’da görülecek yerler, Park Guell.

 

Güell Park (Parc Güell) – Lesseps metro istasyonunda inip tepeye yürüyerek ulaşılan Güell Park bütün bir panoramik Barselona manzarası sunuyor. Park iki kısımdan oluşuyor; pek ünlü bir turistik yer olmayan, daha sakin doğal alan; ve ünlü turistik heykel parkı. Bu heykel parkı ve ünlü teras, Gaudi’nin renkli sanat anlayışını yansıtıyor.

 

park guell hakkinda bilgi
Park Guell hakkında bilgiler.

 

Yukarıdaki noktadan aşağıdaki manzara izleniyor.

 

barselona manzara
Barselona manzarası

 

Şehir hakkında daha fazla bilgi Barselona Hakkında İlginç Bilgiler yazımda.

 

Barselona turları
Barselona turu

 

Casa Vicens – C/de les Carolines no:24, Gracia. Şehir merkezinden 22, 24, 31, 32 numaralı otobüslerle gidilebilen bina, Gaudi’nin kentte ilk kendi inşa ettiği eseri. Özel mülkiyet olduğu için her yıl 22 Mayıs ziyaret günü hariç sadece dışarıdan görülebiliyor.

 

Bu yazıma da bakabilirsiniz: Barselona Gezi Notları

 

Sants-Montjuic Bölgesinde Gezilecek Noktalar

Merkezin hemen kuzeydoğusundaki semt.

 

Mies van der Rohe Pavilion – Av. Francesc Ferrer i Guàrdia no:7, Parc de Montjuïc. Her gün 10:00 ile 20:00 arası açık olan 1929 Mies van der Rohe eseri Alman Köşkü, yirminci yüzyılın referans ve önemli bir mimari eseri. Bilet ücreti tam 4,75 avro, öğrenci 2,6 avro, 16 yaş altına ücretsiz. 

 

CaixaFòrum – Avda. Marquès de Comillas no:6-8, Plaça Espanya. Çoğu modern sanat eserlerinden oluşan iyi sergiler oluyor. Giriş ücreti 4 avro. kafesinde yemek fiyatları uygun.

 

Joan Miró Museum (Fondacio Joan Miró) – Parc de Montjuic s/n. L3 metro hattı Parallel istasyonunda inip funikülerle gidiliyor. İlginç geçici sergiler oluyor. Ücret 8,5 avro.

 

MNAC (Museu Nacional d’Art de Catalunya) – Palau Nacional. Katalonya Ulusal Sanat Müzesi dünyanın en iyi Romanesk sanat koleksiyonuna ve Gotik eserlere ev sahipliği yapıyor. Her ayın ilk pazarı 14:30’a kadar ücretsiz.

 

İspanya Katalonya
Katalonya Ulusal Sanat Müzesi, İspanya.

 

Katalan Arkeoloji Müzesi – Katalonya’da bulunan arkeolojik eserleri görmek 65 yaş üzeri ve 16 yaş altındakilere ücretsiz, diğerlerine 3 avro.

 

Museu Etnologic – Passeig Santa Madrona, no:16. Katalan Etnografya Müzesi’nde Katalan denizcilerin yeni dünya Amerika keşiflerinden getirdikleri sergileniyor.

 

El Museu de l’Esport Olímpic – Olimpiyat ve Spor Müzesi.

 

Museu Picasso – Carrer de Montcada no:15. Picasso Müzesi sanatçının şehirde yaşadığı erken döneminden ve ünlü eserlerini verdiği dönemden çok sayıda resim içeriyor.

 

FC Barcelona – Futbol seviyorsanız mutlaka Camp Nou adlı şehrin en büyük ve ünlü takımının sahasını ve Avrupa’nın en önemli futbol statlarından birini görmelisiniz. FCB formalarına reklam almayan dünyadaki tek büyük futbol takımı. FC Barcelona her yıl UNESCO’ya milyonlarca avro para bağışlıyor. FCB takımı Katalan ulusal kimliğinin sembolü. Camp Nou 98.600 kişi kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük stadı. Dünyanın en büyük stadını burada yazdım.

 

FC Barcelona
FC Barcelona Stadı

 

Miramar – Limandan teleferikle gidilen, güller ve kaktüslerle, dekoratif havuzlarla dolu, manzaralı bir yer.

 

Plaça d’Espanya – 1929 World Exhibition için inşa edilen güzel İspanya Meydanı’nın ortasında şık bir heykelli havuz var.

 

Barselona’da gezilecek yerleri görmek isteyenler için rehber olmasını umarım. İspanya seyahatimin devamı: Endülüs Bilgi ve Gezi Rehberi

13 YORUMLAR

  1. İlham verici fotoğraflar ile süslü güzel bir yazı olmuş. Barselona ile ilgili çok faydalı ve bilgilendirici bir rehber. Teşekkürler.

  2. Merhaba Alper Bey
    Siteniz oldukça bilgilendirici. Seyahatlarimde yararlanıyorum. Barcelona’ya Kasım ayında gitmeyi planlıyorum. Acaba kaç gün ayırmam gerekir bu şehre? Tam olarak emin olamadım ve size danışmak istedim.

    • Merhaba. Barselona gezilecek yerler açısından çok zengin, büyük ve turistik bir şehir. Zaman varsa 1 hafta gezmeyi öneririm, ama yoksa 3 günde de iyi bir Barselona turu yapılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz