Gürcistan‘da pek çok kez yediğim KHINKALI (Gürcüce: ხინკალი, İng: Georgian khinkali) adlı kocaman mantının kalın hamurunun içine çiğ olarak baharatlı et, maydonoz, soğan ve sarımsak karışımı konuyor ve haşlanıyor. Bizde genelde hinkal denen Gürcü mantısı, sade veya karabiberli yeniyor. Peynirli ve mantarlısı da yapılıyor ama en yaygını etlisi. Pişerken etin suyu mantının içinde toplanıyor, ilk ısırışta khinkali patlayıp bu etsuyu aceminin ağzını yakıyor, üzerine dökülüyor. Ama birkaç yemekten sonra başardım; biraz soğumasını bekledikten sonra Gürcülerin “şapka” veya “göbek deliği” dedikleri sapından tutup ters çevirdikten sonra ilk ısırışta etsuyu emiliyor. Saplar genelde yenmiyor, tabağa bırakılıyor ki yiyen kaç tane yediğini bilsin. Ben şahsen yanında yoğurt istedim, Gürcü arkadaşlar sordular, lokantada yoğurt yoktu. Gürcü mantısı khinkali yoğurtla yenmiyor.

 

Khinkali – incirden büyük mantı.

 

Bu tür mantı bizde HINGEL, khinkali ya da khinkal (hinkal) adıyla sadece Artvin’in Şavşat ilçesinde ve Çorum’un Alaca ilçesinde yapılıyor.

Avrupa’nın en Kuzeybatısından taa Moğolistan’a kadar çeşit çeşit mantılar yedim; Estonya, Litvanya, Ukrayna, Azerbaycan, Gürcistan, Çin, Moğolistan, Beyaz Rusya. Hamurun içine malzeme sarıp haşlayan halklar candır, bize yakındır.

 

Gürcistan yemekleri için yazım: Batum Seyahat Rehberi

3 YORUMLAR

  1. bu mantilar genelde orta asyada, bulunan türler buharla pisiriliyor , mongolia,da bizde cok yedik icine et parcalari konularak yapiliyor iki tanesi beni doyuruyordu,,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz