Güney Afrika’da yaşam geniş çeşitlilikte kültürler, diller, dinler içeriyor ve çoklu etnik kökenlerle şekilleniyor. Çok dilli hayatın bir yansıması olarak anayasasında 11 resmi dil kabul ediliyor ve dünyada en fazla sayıda resmi dili olan ülke. Irk ayrımının ortadan kalkmasından bu yana çok şey değişse de Güney Afrika’da yaşam koşulları hala pek parlak değil. Afrika kıtasının en gelişmiş ve ikinci en büyük ekonomisine sahip ülkesi Güney Afrika’da yaşamak nasıldır, yaşam tarzı ve şartları ne durumda diye merak edenler için gezdiğim yerlerden bazıları eşliğinde yazdım.

 

afrika yaşam
Afrika’da yaşam

 

Güney Afrika’da Yaşam

Güney Afrika’da konuşulan dillerden ikisi Avrupa kaynaklı: Hollanda dili Flemenkçeden türetilen Afrikaan dili çoğu beyaz ve melez Güney Afrikalının ana dili. İngiliz sömürge döneminden kalan İngilizce toplum ve ticaret hayatında yaygın kullanılıyor olsa da en çok konuşulan ana diller arasında dördüncü sırada.

 

afrika kadınları
Afrika insanları

 

Güney Afrika halkının yüzde sekseni Sahra Altı Afrika kökenli. Bu insanlar dokuzu resmi statüye sahip çeşitli Bantu dillerinde konuşan dokuz etnik gruba ayrılıyor. Yüzde yirmi nüfus ise Afrika’nın en kalabalık Avrupalı beyaz, Asyalı (çoğu Hintli) ve melez (coloured) kökenli topluluklarını oluşturuyor. 1994 yılından bu yana tüm etnik ve dil grupları parlamenter demokrasi ve dokuz ilin oluşturduğu anayasal demokraside temsil hakkına sahip. Güney Afrika çoğu zaman başpiskopos Desmond Tutu tarafından ilk olarak ortaya atılan ve daha sonra apartheid (ırk ayrımı) rejiminin bitmesiyle devlet başkanı olan Nelson Mandela tarafından da kullanılan Gökkuşağı Ulusu (Rainbow Nation) deyimiyle anılıyor.

 

afrika kızları
Afrika halkları

 

Afrika’da yaşam deyince akla savaş, açlık, kuraklık, yoksulluk, diktatörlük geliyor ama kıtada hiç askeri darbe yaşamamış birkaç ülkeden biri olan Güney Afrika’da yaklaşık yüz yıldır düzenli olarak seçim yapılıyor. Yirminci yüzyıl boyunca siyah çoğunluk, hakim beyaz azınlıktan haklarını almak için mücadele etti ve bu kavga Güney Afrika’nın tarihinde ve siyasi yaşamında önemli bir rol oynadı. Ulusal Parti zaten var olan ırk ayrımını 1948’de anayasaya koyarak apartheid rejimini resmileştirdi. Afrika Ulusal Kongresi (African National Congress) ve diğer ırk ayrımı karşıtı eylemcilerin şiddet de içeren mücadeleleri sonucunda ırk ayrımı içeren kanunlar 1994 yılından sonra kaldırıldı.

 

güney afrika yaşam
Güney Afrika’da yaşam.

 

Güney Afrika üst orta gelirli ekonomiye sahip, yeni endüstrileşmiş bir ülke olarak nitelendiriliyor. Ülke Afrika’da kişi başına düşen milli gelirde yedinci sırada ama Güney Afrika’da yaşam hala milyonlar için çok zor; nüfusun dörtte biri işsiz ve günde 1.25 dolardan daha az parayla hayatını sürdürmek zorunda ve yetersiz koşullarda yaşıyor. Ülke uluslararası ilişkilerde orta seviyede güçlü kabul ediliyor ve bölgede önemli bir etkiye sahip.

 

afrika
Güney Afrika

 

Port Shepstone – Güney Afrika

Port Shepstone KwaZulu-Natal ilinin güney kıyısında, Mzimkulu Nehri’nin denize döküldüğü yerde bulunuyor. Nehrin adı “tüm nehirlerin büyük yuvası” anlamına geliyor. Port Shepstone Güney Natal’ın yönetim, eğitim ve ticaret merkezi. Aşağıda kaldığım evi görüyorsunuz.

 

afrika yaşam
Afrika’da yaşamak

 

Evlerinde konuk olduğum Hint asıllı Güney Afrikalı aile Hindu. Evleri çok büyük. Büyük evlerde böyle bir Hinduizm tapınma odası, küçük evlerde ise Hinduizm köşesi oluyor.

 

afrika dinleri
Güney Afrika’da din – Hinduizm.

 

Ülkede şehirlerde bile çeşitli hayvanlar görmek mümkün. Kaldığım evin kaldırımında maymunlar dolaşıyor. Ben şaşırdım ama buralı arkadaşlarım için son derece normal. Güney Afrika’da yaşam hem zor hem de eğlenceli.

 

afrika maymun
Afrika’da maymun caddede.

 

Şehir 1867 yılında mermer bulunduğu için kuruldu ve daha sonra Natal eyaletinin valisi olan Sir Theophilus Shepstone’un soyadı verildi. William Bazley 1880’de ilk limanı inşa etti. 1882 yılında 246 Norveçli Port Shepstone’a yerleşti ve bölgenin gelişmesinde önemli bir rol oynadı. 1901’de Durban’a demiryolu gelince liman önemini kaybetti. 27.000 mumluk ışık şiddetine sahip deniz feneri Mzimkulu Nehri’nin ağzında hala duruyor. Gittiğim hemen her yerde olduğu gibi burada da kaldığım eve kahve hediye ettim, şalgam suyu da verdim.

 

afrika türkler
Afrika’da bir Türk.

 

Port Shepstone temiz kumsallara, zengin denizcilik yaşamına imkan veren ılık sulara sahip. Denizi balıkçılık, şnorkel, tüplü dalış, sörf, su kayağı, deniz motoru (jetski) ve yüzme için ideal. Tekne turlarıyla balinaları izlemek ve yunuslarla yüzmek mümkün. Johannesburg şehrine 683 kilometre, Durban kentine 124 kilometre uzaklıkta.

 


 

 

Scottburgh

Durban kentinin 58km güneyindeki Scottburgh bir tatil kasabası. Scottburgh Main, Pennington ve Park Rynie adlı mavi bayraklı plajları var. Güney Afrika’da yaşam nasıl diye görmek ve sakin bir tatil yapmak için uygun, karavan parkı ve kamp alanları olan bir yer.

 

scottburgh
Scottburgh, South Africa.

 

afrika çocuk
Afrikalı çocuk

 

Margate

Güney Afrika tatili yazımda anlattığım Margate, KwaZulu-Natal South Coast kıyısında, Port Shepstone kentine 20 kilometre uzakta bir tatil kasabası. Margate’te denize dökülen nehrin adı Nkhongweni, “yalvarma yeri” anlamına geliyor; söylentiye göre buranın yerlileri öyle kabaymış ki gezmeye gelenler girebilmek için yalvarmak zorunda kalırlarmış.

 

afrika yaşam koşulları
Afrika’da yaşam koşulları

 

1908 yılında burayı düzenleyen İngiliz kadastrocu Henry Richardson, kasabanın adını İngiltere’nin Kent ilçesindeki deniz tatili kasabasının adı olan Margate olarak koymuş. Güney Afrika’da yaşam tarzını merak edenler için güzel ve güvenli bir yer.

 

afrika'da turistik yerler
Afrika’da turistik yerler, hediyelik eşyalar.

 

Marburg

Marburg Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal iline bağlı Ugu District Belediyesi’nin küçük bir kasabası. Port Shepstone yakınındaki yerleşim yeri 1882 yılında Norveçli göçmenler tarafından kuruldu. İsmi muhtemelen Frankfurt (Almanya) şehrinin 74 kilometre kuzeyindeki Marburg kentinden geliyor. Kasabada Norveçli yerleşimcilerinin bir kilisesi (Norwegian Settlers Church, Izotsha Road) var.

 

afrika endüstri
Güney Afrika’da endüstri.

 

Illovo Sugar adlı büyük bir şeker firmasının şeker kamışından üretim yaptığı şeker fabrikasına uğradım. Firma Afrika’nın en büyük şeker üreticisi olup, altı Afrika ülkesinde tesisleri bulunuyor. Grup elektrik enerjisi ihtiyacının %90’ını kendi yenilenebilir kaynaklarından sağlıyor.

 

 

Afrika Büyüleri

Ne yazık ki kıtada birçok eğitimsiz insan hastalıklardan Afrika büyüleri yoluyla, batıl inançlarla kurtulmaya çalışıyor, dertlerine çare arıyor. Çok sayıda büyücü var ve ciddi iş yapıyorlar. Güney Afrika’da arkadaşımın arabasındayken bir “doktor”un camdan verdiği kartında uzmanlık alanları ve uyguladığı Afrika büyüleri yazıyor.

 

büyü
Afrika büyüleri

Kayıp Aşk Büyüleri: Aşkınızı kaybettiniz ve tüm çabalarınız işe yaramadıysa.
Boşanma Büyüleri: Boşanmak veya mutsuz evliliğinizi kurtarmak için.
Loto Büyüleri: Kumarda kazanmanız için.
Hızlı Mal Satma Büyüleri: Mülkünüzü çabuk satabilmeniz için.
Cazibe Büyüleri: Aşk, iş, şans ve arkadaş çekmek için.
Kartın arkasında göğüs büyütme, kilo verme/alma, AIDS iyileştirme, kötü şans giderme, penis büyütme, maddi sorun giderme ve mahkeme kazanma büyüleri var.

 

Batıl İnançla AIDS Tedavisi Miti

Yazmak pek içimden gelmiyor ama Afrika seyahatim sırasında defalarca duydum ve sonra da okudum, Afrika’da cinsel yaşam dahilinde korkunç bir gerçek var. Afrika’nın güneyindeki birçok ülkede, HIV virüsü taşıyan bir erkeğin bakire bir kızla seks yaparak AIDS hastalığından kurtulacağına inanılıyor. Buna İngilizcede virgin cleansing myth veya virgin rape myth deniyor. Güney Afrika’da ve bölgedeki diğer ülkelerde çocuk tecavüzlerinin bir çoğunun kaynağı bu efsane.

 

afrika seks
Afrika’da AIDS

 

Yaşları nedeniyle bakire olacakları varsayılarak kız çocuklarına tecavüz edildiği gibi, engellilerin cinsel yaşamları olmadığı ve bu nedenle bakire oldukları düşünülerek kör, sağır, fiziksel engelli ve akıl hastası kadınlara da tecavüz ediliyor. Öğrenciler, kamuda ve kurumlaşmış şirketlerde çalışanlar testten geçirilerek tedavi için ilaç veriliyor, ama hastaların bir kısmı büyücüye veya geleneksel şifacılara gidince aldıkları yanıt “o ilaçları beyazlar soyunuzu tüketmek için veriyor, içmeyin, bakire bir kızla seks yapın” oluyor. Afrika’da yaşam gerçekleri bazen insanın içini acıtıyor.

 

güney afrika sosyal yaşam
Güney Afrika’da tecavüz protestosu. (Alıntı fotoğraf, npr.org)

 

Babalwa Tembani’ye amcası AIDS hastalığından kurtulmak amacıyla 14 yaşında iken döverek tecavüz etti. Babalwa kısa bir süre sonra ağır bir AIDS hastası oldu, hastaneye yattı ama bir süre sonra kovuldu. Gidecek bir yer ararken ölümcül hastaların bakıldığı Rahibe Teresa Düşkünlerevi’ne ulaştı. Okula gidebilecek kadar düzeldikten sonra Sınır Tanımayan Doktorlar’ı (MSF) duydu. Onların sayesinde antiretroviral (ART) ilaç tedavisine başladı. Bugün iyi hissediyor, okuluna devam ediyor, ve bir avukat olup tecavüzleri önlemek, tecavüze uğrayanlara yardım etmek istiyor.

 

Güney Afrika’da Yaşam Gerçekleri: Suç, Şiddet, Soygun, Cinayet

Güney Afrika’da yaşamak kesinlikle tehlikeli. Ziyaret ettiğim lise öğretmeni kadın, sınıfında her zaman tecavüze uğramış hamile birkaç kız çocuğu bulunduğunu, siyahlar arasında tecavüzün sıradan bir suç olduğunu anlattı. Kimisi kız çocuklarını bir hambugerle kandırıp ilişkiye giriyor, çoğu da arabayla giderken yolda yürüyen kızları zorla arabaya çekip tecavüz ediyor.

 

çocuk seks
Çocuk yaşta seks karşıtı bir ilan.

 

Irk ayrımının bitmesi elbette çoktan gerekiyordu; hiç olmamalıydı. Ancak gelin bir de madalyonun diğer yüzüne bakalım. Siyahlar iktidara geldikten sonra Güney Afrika’da yaşam suç, şiddet, yolsuzluk, soygun, tecavüz ve cinayet ile doldu. Apartheid döneminde ülke neredeyse İsviçre kadar huzurlu, ama ırk ayrımı olduğu için ahlaksızdı. Bugün ırksal ahlakın dünyadaki öncüsü ama Kongo ve Liberya kadar tehlikeli. Güney Afrika’daki en büyük endüstri suç; ne altın, ne elmas, ne de üretim. Çalınan ürünlerin yenileri satın alındığı için tüketimi körüklüyor; sigorta ve güvenlik sektörlerini devleştiriyor, doktorları ve cenaze levazımatçılarını zengin ediyor. Devlet çalınıp yenileri alınan ürünlerden her yıl milyarlarca rand katma değer vergisi kazanıyor. Suç para getiriyor.

 

afrika suç
Güney Afrika’da suç. Crime in South Africa.

Ülkede suç hakkında yapılan anketten sorular (kaynak: crankynotions.com). Mavi evet, kırmızı hayır:

1. Son 1 yıldır malınız ya da paranız çalındı mı?

2. Son bir yılda şiddete maruz kaldınız mı?

3. Yaşadığınız yerde yerel polise güveniyor musunuz?

4. Yaşadığınız yerde gece tek başınıza yürürken güvende hissediyor musunuz?

 

“Onları beyaz oldukları için öldürdüm”. Bu sözleri Clifford Rawstorne’u nişanlısı, bebeği, annesiyle birlikte ailece öldüren siyahlardan William Kekana söyledi. Kayla bebeği birinci doğum gününde kafasına kurşun sıkarak öldürenlerin, nişanlıyı ve anneyi öldürmeden önce tecavüz ettiklerini söylemeye bile gerek olmayan bir ülke burası. Basında pek de yer almadı, sıradan bir olay. William Kekana ve cinayet işbirlikçisi Charles Fido Baloyi, Güney Afrika’da şiddet suçlarının tamamına yakınını işleyen genç siyah ve melez erkekler grubundan.

 

Resmi özgeçmişinde eskiden garson olduğunu gururla vurgulayan Güney Afrika Güvenlik ve Eğitim Bakanı Charles Nqakula, dünyanın en yüksek cinayet oranına sahip ülkede ciddi bir suç sorunu olmadığını hiç utanmadan söyledi. Güney Afrika’da yılda ortalama 32.000 kişi şiddet suçundan ölüyor. Bunların yanında yaralanan, sakatlanan, travma geçiren, soyulan, tecavüz edilen kişi sayısı bunun çok üzerinde. Güney Afrika’da yaşam risklerle dolu.

 

güney afrika tehlikeli
Güney Afrika’da tehlike (kaynak: fstimes.co.za)

 

Bugün Güney Afrika’da katillerin sadece %10’u tutuklanıyor ve %6’sı suçlu bulunup mahkum ediliyor. Bir katilin ceza almama şansı %94. Bir mucize olup da ülkedeki tüm ciddi suç işleyenler hapse atılsaydı, hapishanedeki nüfusun bugün zaten dünya standartlarına göre yüksek olan 200.000’in dört katı olacağı tahmin ediliyor. Bu hem mevcut koşularda imkansız, hem de ülkeyi yöneten siyahların partisi ANC için seçimlerde kendisini destekleyen çok sayıda suçlu genç siyah erkeği hapse atmak dezavantajlı.

 

Güney Afrika’da trafik kazalarında ölenlerin oranı Türkiye‘nin bile üzerinde; dünyada nüfusa göre trafik kazalarında ölüm oranı en yüksek birkaç ülkeden biri olduğu halde cinayetten ölenlerin oranı bunun iki katı. Ehliyetlerin önemli bir kısmı rüşvetle satın alınıyor. Ülkede polis sayısının üç katı özel güvenlik görevlisi var ama ülkeyi Afrika kıtasının savaşsız ölüm tarlası olmaktan kurtaramıyorlar. Güney Afrika’da yaşam gerçekleri zor.

 

Güney Afrika dünyanın suç merkezi olarak ünlü. Johannesburg şehrinin Hillbrow ve Berea semtleri, Interpol tarafından dünyanın en yüksek cinayet oranlarına (100.000 kişide 600 cinayet kurbanı) sahip yerleri olarak rapor edildi. Bu rakam çoğu Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı için asla gidilmez olarak nitelendirilen gettolardan 12 kat fazla. ABD’de cinayet oranının epey yüksek olduğunu biliyoruz.

 

Arabasında üç kez silahlı soyguna uğrayan Güney Afrikalı bir İngiliz göçmen, yüzüne Kalaşnikof dayanmasına artık alıştığını söylüyor. Ülkede herkesin öldürülmüş veya en azından şiddet suçu yaşamış bir yakını veya arkadaşı var. Güney Afrika’da hiç kimse elektrikli tellerin, dikenli tellerin, yüksek duvarların, demir parmaklıkların ve güvenlik kameralarının olmadığı bir hayatı hayal bile edemez. Güney Afrika turu planlayanlara güvenlik konusunu dikkate almalarını öneriyorum. Ülkenin en güvenli şehri Cape Town.

 

güney afrika tehlikeli mi
Güney Afrika tehlikeli bir ülke.

 

Edebiyat editörü François Smith, Wellington’daki evinin yanında 16 yaşında siyah bir çocuk tarafından tornavidayla öldürüldü. Cape Town Ünversitesi akademisyeni Brian Hahn, Maleafisha Steve Tladi tarafından saldırıya uğrayıp öldü, Tladi ise 500 rand (100 lira) kefalet karşılığında serbest bırakıldı. Ülkenin en iyi jeoloji uzmanlarından Louw Rabie ve kardeşi yazar Jan Rabie, bir parmaklık demiriyle dövülerek öldürüldü. Louw 80 yaşında, ülkenin en saygın entellektüellerinden biriydi. Afrikalıların bir atasözü vardır, “yaşlı biri öldüğünde, bir kütüphane yanmış demektir”.

 

Güney Afrika’da çiftçilik dünyanın en tehlikeli mesleklerinden birisi. 1994’ten bu yana çoğu canavarca olmak üzere 1.600’den fazla çiftçi çalışırken öldürüldü. Ülkede bisiklet kullanan birçok kişi, genç siyah erkekler tarafından silahla vurularak öldürüldü. Aşağıda saldırıya uğrayıp hayatta kalacak kadar şanslı olan bir çiftçi aile ve saldırganlar görülüyor (kaynak: whisnews21.com).

 

afrika şiddet suç
Güney Afrika’da şiddet ve suç.

 

Güney Afrika’da araba veya ev soygunu bugün normal bir durum, çoğu kişi soygun sırasında hayatını kurtarmak için soygunculara iyi davranmak zorunda kalıyor, para ve eşyalarını soyguncunun arabasına taşımaya yardım ediyor, daha sonra tanımamak için yüzüne bakmıyor ki öldürmesin.

 

Güney Afrika’da Güvenlik Önerileri – Tavsiyeler

 1. Otel ve taksi ikilisinden vazgeçmemenizi, birkaç çok modern meydan ve çevresi dışında yolda yürümemenizi öneririm. Sandton, CBD, Newtown, Morningside, Rivonia, Sunninghill, Parkmor gibi neredeyse yalıtılmış, güvenli bölgeler dışında yolda yürümeyin, akşam sokağa çıkmayın.
 2. Çeşitli adlı sayfamdaki Yurt Dışında Neler Taşıyorum yazımdaki gibi bir pasaport çantası alın.
 3. Cüzdan taşımayın, yanınıza yetecek kadar para alın. Fazla para taşımanız gerekiyorsa pasaport çantası, 2 ön cep, giyiyorsanız montun iç cebi ve çorap içi arasında dağıtın.
 4. Cep telefonunu dışarıdan fark edilmesin.
 5. Bir şey taşımanız gerekirse şık bir çantada değil market poşetinde taşıyın.
 6. Yürüyecekseniz rotanızı önceden çizin ve etrafa bakınan bir turist görüntüsünden kaçının.
 7. Hillbrow, Yeoville, Alexandra ve Berea semtlerine gündüz bile asla girmeyin.
 8. Araba kullanırken kapılar hep kilitli olsun.
 9. Toplu taşıma sakın kullanmayın, tehlikelidir.
 10. Daima uyanık olun, eşyanıza sahip çıkın.
 11. Soyguncuyla karşılaşırsanız direnmeyin, tartışmayın, yüzüne bakmadan paranızı verin.

 

Güney Afrika Devlet Başkanı Zuma

Mandela ve partisi ANC iktidara geldikten itibaren Güney Afrika’nın dördüncü devlet başkanı olan Jacob Zuma (1942) bir tecavüz, organize şantaj ve yolsuzluk suçlusu. Oğlu Duduzane Zuma Porsche arabasıyla bir kadını öldürüp üç kişiyi yaraladı ama hala mahkemeye çıkmadı. Güney Afrika Devlet Başkanı yolsuzluk, rüşvet, usulsüzlük, sahtekarlık ve tecavüz suçlarının bir kısmından yargılandı, bir kısmı düştü, bir kısmı da devam ediyor. Hiçbirinden ceza almadı. Tecavüz ettiği genç kadının kendi rızasıyla ilişkiye girdiğini söyledi, kadının AIDS’li olduğunu biliyordu ve mahkemede neden prezervatif kullanmadığı sorulduğunda “Evet, AIDS hastası olduğunu biliyordum ama bulaşmaması için ilişkiden sonra duş aldım” dedi.

 

Güney Afrika Devlet Başkanının Evlilikleri

Zulu toprakları ile Durban’ın gecekondu mahalleleri arasında geçen çocukluğu boyunca hiç okula gitmeyen Güney Afrika Başkanı Jakob Zuma çok eşli bir Zulu. Sadece resmi evliklerinin sayısı altı olup, eşlerinden ve evlilik dışı ilişkilerinden 22 çocuğu var. Ülkedeki derin yoksulluğa rağmen eşlerine devlet kasasından büyük servetler harcıyor. Örneğin 2010 yılında 1.2 milyon sterlin “evlilik yardımı” aldı, yaklaşık 5.2 milyon lira, eski parayla beş trilyon iki yüz milyar Türk Lirası. Eşlerinin adları:

 

Gertrude Sizakele Khumalo – birlikteler, çocukları yok.

Nkosazana Dlamini-Zuma – ayrıldılar, 4 çocukları var.

Kate Mantsho – Mozambikli, intihar etti, beş çocukları var.

Nompumelelo Ntuli – 1975 doğumlu, Zuma’dan 33 yaş genç, üç çocukları var, birlikteler.

Thobeka Stacie Madiba – 2007’de Zuma Madiba’yı kabilesinden satın aldı, aynı yıl çocukları oldu, 2010’da evlendiler, birlikteler.

Gloria Bongekile Ngema – 2012’de evlendikleri düğüne diğer 3 eşi de katıldı, bir çocukları var ve birlikteler.

 

Aşağıdaki Güney Afrika Başkanı Zuma’nın fotoğrafı timeslive.co.za sitesinden alıntı.

 

güney afrika başkanı zuma
Güney Afrika başkanı

 

Aşağıda Başkan Zuma’yı eşlerinden bazılarıyla görüyorsunuz (kaynak: enca.com)

 

güney afrika devlet başkanı zma
Güney Afrika devlet başkanı

 

Güney Afrika Devlet Başkanı Zuma’nın Nişanlısı

Zuma Svaziland Prensesi Sebentile Dlamini için başlık parası olarak on adet sığır ödedi.

 

Güney Afrika Başkanının Evlilik Dışı Çocukları

Zuma’nın tecavüz davasında gizli aşk ilişkisi nedeniyle redd-i hakim isteyen, yargıç Jeremiah Shongwe’nin kızkardeşi Minah Shongwe’den bir oğlu var. Priscilla Nonkwaleko Mhlongo’dan iki kızı, ismi bilinmeyen iki kadından dört diğer çocuğu var. Sonona Khoza’dan da bir kızı olan Zuma, Khoza’nın ailesine evlilik dışı hamile bırakma parasını (inhlawulo) ödediğini söyledi.

 

Büyük ve güzel Güney Afrika halkı bunca suçu, cinayeti ve yolsuzluğu hiçbir ülke halkı gibi hak etmiyor. Suça eğilimli insanların eğitimi için ciddi adımlar atılması dileğiyle, umarım Güney Afrika’da yaşam daha huzurlu bir hale gelir.

 

Afrika seyahat yazılarımın devamı: Afrika’da Safari

82 YORUMLAR

 1. Yazdikalrini hep takip ediyorum yasim 14 amayakin arih ve cografya konusunda benim yasitim ustume kimse yok yazilariniz devamini dilerim bende buyuyunce sizingibi biri olacqgim bir gezgin
  🙂 zamane gencleri cografa konusunda cok cahil 🙂

 2. Yazınız için çok teşekkür ederim Alper Bey, oldukça bilgilendirici olmuş. Peki sizin gibi turistik amaçla gidenler nelerle karşılaşabilir?

 3. 8 yildir cape town da huzurlu bir sekilde yasiyorum hicbir siddet olayi yada hirsizlik ile karsilasmadim sanirim cogunluk ile beyazlarin bulundugu bolgede olmamin etkisi buyuk yazinizda belirttiginiz gibi siyahlarin yonetime gecmesi ile beraber jhb tam bir suc yuvasi oldu beyaz yonetimin oldugu donemde ulke duzen ve huzur ulkesiymis o gunleri gormedim fakat su an beyazlarin cogunlukta oldugu her yer kendini fazlasi ile belli ediyor (yanlis anlasilmasin irkci degilim afrikada yadayanlar sanirim bunu anlayabilir) yazinizi keyifle okudum yakinda jhb de yasamaya basliyacagim simdiden icimi bir korku sardi

  • Aynen Cemre Hanım. Ben sizlerin ne demek istediğini çok iyi anlıyorum. Cape Town da 3 yıl yaşamış birisi olarak.:) Hangi bölgede yaşadınız CAPE Town’da?
   Anatoli TURKISH Restaurantı bilir misiniz? Ben garsonluk yapmıştım orada.

  • Afrika’da yaşamak deyince öncelik hayatta kalmak oluyor. 🙂 Johannesburg’da iki farklı ve daha önce birbirlerini tanımayan arkadaşım beni neredeyse hiç yalnız bırakmadılar. Hep telefonlaştılar, “Alper’i şu saatte şuraya getiriyorum, orada ol” diye birbirlerine emanet ettiler. Arabayla tabii.

 4. Şimdi iyi hoş da, bu insanların bu kadar beyazlara hınç duymasını sağlayan şey de bu uzun süreli ırkçı yönetim değil mi? Tamam güvenlik sağlanıyormuş ama geri planda yıllarca bu insanlara edilen eziyetin de haddi hesabı olmadığı için sonunda bu kadar hiddetle dolmuşlar. Elbette ki bunun suçlusu yaralanıp öldürülen onca insan değil ve suçla mücadele de şart. Umarım ileride bir şeyler değişir. Burada pek değinilmemiş ama siyahların kendi aralarında da kabile farkları bazlı ayrımcılık ve şiddet olayları da mevcut. Neyse bir de sorum olacak. Görünüm olarak Avrupalı bir beyazdan ziyade Hintliyi andırmaktayım. Kısmen Hint aksanı taklidi de yapabiliyorum. Bu tür ırki motivasyonlu bir saldırı kurbanı olmam ne kadar ihtimal? soygun konusu başka tabi ama yine turist görünümünden ziyade yerel bir Hintliye benzemek avantaj gibi geliyor bana, siz ne dersiniz?

  • Merhaba. Güney Afrika’da beyaz değil de Hintli görünümü ve izlenimi vermeniz mutlaka yerli sanılmanız nedeniyle bir avantaj oluşturur ama çok da değil. Durban’da evlerinde kaldığım Hint kökenli aile beni yalnız sokağa salmadı, “Bırakın da bir gün kendim dolaşayım” deyince “Biz dolaşamıyoruz, sen nasıl dolaşacaksın? Hele yabancı olduğunu anladıklarında hiç şansın yok” dediler. 

 5. Her saat mi oluyor bu? Akşamı, geceyi, hadi sabahın erken saatlerini anlarım da gün ortası merkezi bir yerde olsak da mı? Gerçi İstanbul’da da Sultanahmet ve Taksim’de güpegündüz bomba patlattılar. “Biz Türkiye’den sağ kurtulmuşuz, demirden korksak trene binmeyiz” yaklaşımına girmemiz kolay oluyor.

 6. Bu olay Manila havalimanında rastladığım kadını hatırlattı. Bagaj alanına giderken aramızda şöyle bir diyalog geçmişti:

  -İlk defa mı Manila’ya gidiyorsunuz?
  -Evet.
  -Dikkat edin, burası Manila.
  -Olur ederim. Ben de İstanbul’dan geldim, bizim ora da sakin değil.
  -Olsun, burası Manila. Başka yere benzemez. Sizi kim alacak?
  -Kendim taksiyle gideceğim.
  (şaşkın bir ifadeyle)-Nasıl yani, tek başınıza taksiyle Manila’ya mı ineceksiniz?
  -Evet!?!
  -Dikkat edin.

  Sonrasında ise gece yarısı Manila’da (ve Filipinler’de kaldığım diğer şehirlerde) ıssız sokaklarda bile gezmeme rağmen hiçbir saldırıya falan uğramadım. Yan bakan bile olmadı. Tabi ilk günlerde yanıma gelen dilenciye seri katil muamelesi yapmışlığım var ama sonradan geçti. Bu arada Filipinler’deki standart fast food restoranlarında bile silahlı koruma bulunması güvenlik durumu hakkında bir fikir veriyor. Lakin “sakınılan göze çöp batması” mı ne, sadece azami dikkat gösterip paranoya yapmadığım hiçbir seyahatimde başıma bir şey gelmedi. Yerel halktaki yabancı misafirlerini kollama içgüdüsü belki de, Rusya’ya gittiğimde de internetten tanıştığım arkadaşım aldı beni, “şimdi senin Rusça seviyen de henüz az, ortamı tanımıyorsun” diye gezimin Yekaterinburg ayağında akşama kadar beni bırakmadı. İşten izin almış hatta. Bilemiyorum, belki standarttan biraz fazla tedbirle durumu kotarabilir, o gündüz saatlerindeki suç oranından bile nasip almayabilirdiniz.

  Şimdilik Güney Afrika fikri sadece aklımdaki bir düşünce zaten. Netleşince başka şeyler de sorarım. Teşekkürler.

  • Önlem ve şans işi. Dünyada her gidenin başına bela geldiği hiçbir ülke yok. Olasılığın kat kat fazla olduğu ülkeler var, Güney Afrika dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri. Rica ederim.

 7. Ben de yeni bir hayat kurmak ve ticaret için johannesburga yerleşmeyi düşünüyorum, türklerin çoğunlukta olduğu bir sitede (nizamiye kulliyesine yakınmış) bir ev tutmayı düşünüyorum. G.Afrika konusunda çok çelişkili bilgilere ulaştım. En son gorustuklerimden biri şiddet olaylarının daha ziyade amerika gibi belli bölgelerde olduğunu söyledi. Açıkçası anlayamadığım bu suç oranı ile nasil bu kadar gelişmiş ve beyazlar tarafından aftikada en fazla rağbet gören yer olmuş. Arkadaşlarınızın sürekli size eşlik etmesi yanlış bir bölgeye girip güvenlik sorunu ya da kaybolabileceğinizden mi yoksa her yerde güvenlik sorunu var mı.

  • Nizamiye Camiinde tanışıp sohbet ettiğim Türkler “buranın kapısından çıktığın an tehlikedesin, ne olacağını bilemezsin, yerel arkadaşların haklı, burada arabasız gezilmez” dediler. Tam, tersi şiddet olaylarının daha az yaşandığı belli bölgeler var asıl. Beyazlar yönetirken suç oranı yüksek değildi, siyahlar başa geçince yükseldi. Yüzlerce yıldır Güney Afrika’da yaşayan Afrikaan beyazlar için ata topraklarını terk edip göçmek kolay değil. Kaybolma söz konusu değil, elimde kent haritası olunca kaybolmam. Tehlike nedeniyle yalnız bırakmadılar. Bence 3 kez düşünün,

 8. Alper bey selamlar, okuduklarım beni şok etti gerçekten. Airbnb’den ev vs. bile bulmuştum. Gelişmiş bir ülke olduğunu düşündüğüm için güvenliği hiç dert etmiyordum..
  Ben hem iş hem seyahat için Johannesburg’a gitmeyi düşünüyorum. En az 2-3 haftalığına, belki daha fazla. Bütçe konusunda da pek geniş sayılmam, o yüzden hostel, couchsurfing gibi uygulamalardan yararlanacaktım. Ama sanırım bunlar ütopik kalıyor?

  Bunun dışında hayat pahalılığı, konaklama önerisi gibi birkaç sorum daha var. Eğer ulaşırsanız çok mutlu olurum. 05067992250

  Ayrıca Cemre hnm taşındınız mı acaba? Güncel izlenimleriniz varsa ve siz de paylaşırsanız sevinirim.

  • Merhaba Cihan Bey. Keşke bu yazıdakiler doğru olmasaydı da ben de gidecek olanları uyarma sorumluluğu hissedip bu tatsız ve tehlike dolu yazıyı kaleme almasaydım. Güney Afrika’da Airbnb veya CS yoluyla kalmaktan vazgeçmeyin, ancak ev sahibinizin güvenlik öğütlerine uyun. Türkiye’den ucuz bir ülke. Ben Johannesburg’da arkadaşlarımda kaldım, otelleri bilmiyorum.

 9. Alper abi ben Cape townla ilgili yazilarinizi okudum. Biz 4 arkadasiz ve bu subatta 5 gunluk bir cape town tatili yapalim kopek baliklariyla yuzelim falan istiyorduk. Oyle gecekondu mahallelerine gitmeyiz sehir merkezi ve civarindan uzaklasmadan gezeriz. Gittigimiz her yerde boyle yaptigimiz icin kesin konusabiliyorum bu konuda. Cape town merkezinden ayrilmadigimiz surece bu tatil hala bizim icin tehlike arz ediyor mu acaba?

  • Merhaba Oğuz. Güney Afrika son derece tehlikeli bir ülke, Cape Town en güvenli şehir ama yine de sokak suçu, şiddet var. Merkezden uzaklaşmaz ve dikkatli olursanız başınıza bir şey gelme olasılığı çok düşük. Bence gidin.

 10. merhaba şu an cape town’dan 6 saat sonra johannesburg’a geçecek hafif tedirgin birisi olarak yazıyorum.
  cape town’da 6 gece konakladık. 3. gece gaspa uğradık allahtan kaptırdığımız çantada önemli şeyler yoktu. akşam saat 9:30 gibi kent meydanında kapkaçtan daha farklı resmen 7-8 kişinin saldırısına uğradık. bir çantamızı bırakıp yanımızda yürüyen yerli bir amcanın sayesinde kaçtık. kaçtık derken her yer evsiz dolu kaçamadık başı kesik tavuk gibi ordan oraya koşarken turist güvenliklerine denk geldik onlarla beraber karakola kadar gittik ama sanırım olayın içindeki bir eleman da güvenliğin yanına gelip yol boyunca bir şeyler anlatıp yürüdü. karakol zaten ana baba günü 1 saat bekleyip sakinleştikten sonra baktık ki polisler işin goygoyunda 500mt uzaklıktaki otele uber çağırdık. gece biraz sıkıntılı geçti ama sabahına toparlanıp programa devam ettik.
  biz 3 gün halka karışalım araba kiralayamalım diğer 3 gün arabayla civar yerlere geçeriz diye düşündük. ama ne yapıp edin arabasız gezmeyin. akşam dışarı çıkmayın. arguscarhire den 3 gün 132₺ ye kiraladık. maltadan sağdan direksiyon tecrübem vardı zorlanmadım ama ben kullanamam derseniz uber cok cok ucuz başka bir ulaşım aracınıza ihtiyacınız yok.
  bende yukarıdaki arkadaş gibi g. amerika şehirlerinden, abd nin zenci mahallelerinden çıktım korkmaya mahal yok demiştim ama başımıza gelmiş oldu.
  cape town güne erken başlayan ve erken bitiren bir şehir. şu an yaz olmasına rağmen 17.00 den sonra acık yer bulmak zor. campas bay harici gece güvenli yer olduğunu düşünmüyorum. ilk gün beğenmeyip gasptan sonra insnaların neden gittiğini anladığımız waterfront’a arabanızla gidip gece otaparktan çıkıp evinize gidebilirsiniz.

  • Ömer Bey yaşadığınız gasp için çok üzgünüm. Neyse ki ucuz kurtulmuşsunuz. Düşünün işte tehlikeyi; Cape Town Güney Afrika’nın en güvenli şehri. Bu saldırı ve soygun tam olarak nerede oldu? Bilgi ve güvenlik önerileri için okurlarım adına size çok teşekkür ederim.

 11. Sağolun Alper Bey. Gezimizi bitirip ülkeye döndük ama ülkede pek güvenli değil.
  Tam şehir meydanı City Hall önünde olay meydana geldi. Birgün önce konser vardı meydanda orda geç saate kadar eğlenince güvenlik tedbirini biraz boşladık. Sanırım bizi otobüs durağından takip edip evsizlerin olduğu yerde gerçekleştirdiler.
  Herşeye rağmen abartı olmaz ise şimdiye kadarki en verimli gezim oldu. Hiç durmayın gidin. Araba kiralayın ve gece sokakta bulunmayın. Gündüzü size dolu dolu yeter cape town ve çevresinin.
  Johannesburg’da dakika bir gol olurcasına havaalanı katlı otoparkından daha çıkmadan polis çevirdi. ve stop yazılan yerde durmadığımı cezasının 1.000 rand olduğunu karakola geleceğimi söyledi. Aslında bizim gibi biraz da ürkek turistleri sağmaya çalışan polislerdi ama çokta ısrar etmek mantıksızdı 200 rand rüşvet verip geçtim. Dikkat edin trafik polisleri tam bir arsız.
  Bu arada izlanda programı yaparken senin yazılarını okuyum dedim malum olaydan yurtdışına çıkamamıssın üzüldüm. Geçmiş olsun. O kadar biletleme plandan sonra çok kötü olmuştur.

 12. Herkese merhaba;
  Bu güzel kaynak için Alper beye ve yorumlarıyla yaşadıklarını anlatan herkese teşekkürler.
  2017 ocak ayında 5 günlük tatilde 3 ailece Cape Town a gideceğiz. Umarım kötü şeyler yaşamayız. Anladığım arabasiz dolaşma, gece geçe kalma, bilmediğin yere keşfe gitme . Herkese selâmlar.

  • Merhaba İbrahim Bey. Değerli eşyalarınıza sahip çıkın, dikkatli olun. Üzerinizde çok para taşımayın. Güney Afrika yazılarıma ilginize teşekkürler. Cape Town yazılarımda ve altındaki yorumlarda ayrıntılı bilgi ve öneriler var, okumanızı tavsiye ederim. Dönüşte sizin de yorumlarınızı beklerim. İyi tatiller.

 13. Alper bey merhaba, Cape Town başlıklarınızın içerisinde bir gezgin yazmıştı. Onun sayesinde bilgimiz oldu. “Yanında 18 yaşında küçük çocuğunuz ile ülkeye girişte doğum kağıdı isteniyor” diye. İlgili yazıyı bulamadın. Bizde ay sonu gideceğiz ve çocuğum için doğum kağıdını çıkardım. Aşağıdaki linki eklemek istemiştim. Genel bilgi olarak sizde bilgi olarak sitenize ekleyebilirsiniz.

  Selamlar

  http://www.turkishairlines.com/tr-tr/kurumsal/basin-odasi/duyurular/duyuru/g-afrikaya-seyahat-edecek-yolcularimiz-icin-onemli-duyuru

  • Güney Afrika yaşam ve suç yazımı değer bulup okuduğunuz için asıl ben teşekkür ederim. Bu yazıyı yazarken keyif almadığımı tahmin etmişsinizdir. Sorumluluk hissedip adeta görev bildim. Daha geçenlerde Güney Afrika’nın en güvenli kenti Cape Town’ın en modern, ana caddesinde bir grup Türk silahlı saldırı ile soyuldu, yorum olarak yazdılar. Johannesburg’da ilk öncelik güvenlik, aman dikkat. O kadar kısa mı kalabileceksiniz?

 14. Yeoville, Morningside, Rivonia, Sunninghill, Parkmor gibi neredeyse yalıtılmış, güvenli bölgeler dışında yolda yürümeyin,

  Yeoville, Alexandra ve Berea semtlerine gündüz bile asla girmeyin

  üstteki alıntıda geçen yerler güvenli mi tehlikeli mi Alper Bey? Yeovill konusunda karışmış biraz

 15. alpermetin bey sizin yazılarınızı okuduktan sonra gıtmekten vazgectım. ingilizce egıtımı ıcın düşünmüştüm tek bır bayan olarak bu yazılardan sonra tehlıkelı olacagına karar verdım. tesekkur ederım ıyıkı yazmıssınız…

 16. Merhaba Alper bey ben de cidden büyük umutlarla dil okuluna gidebilirim dediğim Cape Town dan vazgeçmem gerektiğini anlıyorum. Siz gerçekleri yaşayıp tecrübe ettiğinizden ötürü verdiğiniz bu bilgiler gerçekten çok önemli oldu teşekkür ediyorum. Ama şunu da biliyorum Cape Town’daki dil okulları çok kaliteli ve verimli eğitimler veriyor. İngilizce seviyesi ciddi oranda artıyor.
  Alper bey bi sorum olacak Malta için ne diyebilirsiniz?

  • Merhaba. Güney Afrika’daki güvenlik sorunu ve tehlikelerle ilgili blog yazımı okuyup ciddiye aldığınız için teşekkür ederim. Evet bu bir gerçek, Güney Afrika suç oranının yüksek olduğu riskli bir ülke ancak bunun sizi İngilizce dil eğitim,inden vazgeçirmesini istemem, çok sayıda Türk Cape Town’da aylarca kalarak İngilizce öğrenip mutlu ayrılıyor, yine de tekrar düşünün bence. Malta’ya gitmediğim için pek bir şey diyemem ama Güney Afrika’dan çok daha güvenli ve huzurlu bir ülke olduğu tartışılmaz bir gerçek.

 17. Alper bey yazılarınızı okudum ben de buyuk bir Türk firması ile işçi olarak Güney Afrika’ya gideceğim, hangi şehirlerde çalışacağımızı bilmiyorum biraz tedirgin oldum açıkçası şantiye ortamı olsa da bu tür sorunlar olabilir mi?

  • Merhaba. Güney Afrika tehlikeli, başta soygun olmak üzere sokak suçu yaygın bir ülke olduğu için inşaat firması size mutlaka özel güvenlikli, etrafı duvar ve dikenli tellerle çevrili, yürüyerek dışarı çıkmaya ihtiyacınız olmayacak bir şantiye çalışma ortamı sağlayacaktır. Bence vazgeçmeyin, ama dikkatli olun. Eminim size ülkenin risklerini ve buna karşı nasıl davranmanız gerektiğini anlatacaklardır. Hangi şehir veya şehirlerde çalışacağınız beli olduğunda yine buraya yazar mısınız?

 18. Sanırım suç konusunda Güney Afrika’nın diğer Afrika ülkelerinden farkı, daha modern görünümlü olması. Saçma gelebilir fakat hem zenginliğin hem fakirliğin yan yana olması fakirler için katlanılmaz olabiliyor. Mesela Şırnak Adana’dan gelir bakımından çok fazla geride olmasına rağmen Adana’da daha çok suç işleniyor. Çünkü Şırnak’ta yaşayan bir zenginlik görmüyor ki onu talep etsin. ama Adana’daki zengini görüyor ve talep ediyor. Böylece suç başlıyor, Güney Afrika’nın hali de buna benziyor. Diğer Afrika ülkelerinde Güney Afrika’da olduğu gibi modern semtler yok.

 19. Alper gardas ben orada altın madeni şantiyesinde çalıştım benim tüyüme zarar veren olursa hepinizi kılıçtan geçiririm sizi kömür diye yakarım dedim hiçbisey yapamadılar.

 20. Bugün bir danışmanlık firmasını aradım, (Cape Town) çok tehlikeli bir yer olduğunu söylüyorlar diye, öyle olduğunu söylüyorlar ama bizim karşı okullardan aldığımız bilgilere göre, öğrencilerine gereken uyarıları yapıyorlarmış, şuralara şu saatten sonra gitmeyin, belirlediğimiz yerlerin dışında gezmeyin diye. Biz bayan öğrenci de gönderdik diyorlar, ilginç.

  • Cape Town Güney Afrika’nın görece daha güvenli bir kenti, ama sokak suçu yine de yaygın. Dil kursunun verdiği talimat ve önerilere uyarsanız sokak soygunu, gasp yaşama riskini azaltırsınız. Şimdi aklıma geldi, Cape Town yazılarımdan birine riskli ve güvenli mahalleleri gösteren bir güvenlik haritası koyayım.

 21. Merhaba
  Yazınızı ilgiyle okudum, çok güzel anlatmışsınız. Geçen ocak ayında (2018) ailemle gittiğim G. Afrika seyahatinde, Johannesburg da Sandton’dan taksiye bindik dört kişi ve önümüz başka bir arabayla kesildi, iki silahlı adam tarafından soyguna uğradık, şans eseri zarar görmedik, silahları kafamıza dayadılar. Gideceklere tavsiyem şu ki Johanesburg’da kesinlikle dışarı çıkmasınlar. Otel shuttlelarına bile silahlı saldırı yapıyorlar. Durum bu kadar tehlikeli…

 22. Sizlere kısaca şu bilgiyi vermek istiyorum. Güney Afrika dil okulu için gidilebilecek ve gidilmesi gereken en sonuncu yerdir. Sizlere bu bilgiyi orada 6 ay dil okuluna gitmiş ve sonrasında 3 yıl orada yaşamış biri olarak bunu söylüyorum. Haa turist olarak gitmek istiyorum derseniz, dünyada görülmesi gereken nadir yerlerden bir tanesi. Hoşça kalın.

 23. Merhaba Mehmet Ali Bey benim de aklımda olan Cape Town’daki dil okulları bu yorumunuz kafamda soru işaretine sebep oldu, kaldı ki onlarca dil okulu var gerçekten bu kadar sıkıntılı bir şehir ise (Cape Town) bu dil okulları neden hala orada hizmet veriyorlar? Sizin okuduğunuz okul hangisi idi ve konaklama tercihiniz nasıldı? Teşekkürler.

  • Kardeşim öncelikle sorunu geç yanıtladığım için özür dilerim. Kemoterapi hastam var.Fazla meşgul olamıyorum.
   Öncelikle güzel kardeşim maddi durumun orta düzeyde ise istediğin şekilde, kendine uygun bir konaklama, kalacak yer bulman gerçekten çok büyük bir problem. Ne yazık ki durum böyle, neden diye soracaksın; çünkü kiralar inanılmaz derecede astronomik Cape Town’da.
   2.olarak; kardeşim dil okulunda şuna emin ol ki konuşmak babında yani pratik anlamında buradaki dil okulunda pek farkı yok.
   Bu arada ben EC dil okuluna gittim Foreshore’da yani şehir merkezinde. Kardeşim nasıl diyeceksin soracaksın elbet; dünyanın her yerinden öğrenciler geliyor ve herkes yine seviyesine göre sınıflara ayrılıyor malumunuz. Buna karşı değilim böyle olmalı zaten. Ama ben şunu demek istiyorum. Pratik çok kısır kalıyor şayet bir işte çalışmaz isen. Öğrenci vizesine de kimse is vermiyor neden diyecek olursan o ülkede işsizlik oranı %35 kardeşim TR’nin 3 katı. Dilerim açıklayıcı olmuştur. Benim size kardeşim nacizane fikrim durumunuz gerçekten iyi ise İngilizceyi de gerçek anlamda konuşmak istiyorsan kesinlikle diğer ülkeleri 3-4 kez de olsa dene. İrlanda’ya git derim mesela. Hoşça kal. I gotta go the hospital with my older brother. Greeting from Kahramanmaraş. 🙂

 24. Merhaba Erdi nasılsın, umarım her şey yolunda hayatında diye sormak isterdim ama hayatta hiçbir zaman her şey yolunda olmaz. 🙂
  Yazmayı fazla sevmiyorum. Dilersen bana telden ulaşabilirsin.
  5304230846 I GOTTA GO NOW.
  Ne mutlu bana bir nebze faydam dokunursa sizlere.:)
  Hoşça kalın.

  • Çok teşekkür ederim bana zaman ayırdığınız için ayrıca çok geçmiş olsun acil şifalar dilerim. Evet vize sorunu yaşarım diye Cape Town tercih ettim ve tüm sorularımı cevapladınız ayrıca minnet borçluyum. Mesleğim aşçılık olduğu için benim için de okul ve pratik yapmam gerek bu da Cape Town’da zor olacağını fark ettim ve rotamı Dubai çevirdim 🙂 Mesleğim açısından gerçekten faydalı ve çalışma izni de veriyorlar inşallah istediğim gibi olur her şey ve sizlerle paylaşırım hoşça kalın ‍♂️

   • İyi geceler Erdin diyeceğim artık. 🙂 Bu N harfinin sonu ne olur bilmiyorum artık hahaha. Dilerim hakkında en güzeli olur. Dubai güzel fikir. Gidersen şayet arkadaşım var orada Emirates’de kabin amiri. 10 yıldır orada yaşıyor. Bi ihtiyacın olur ise yazabilirsin oraya gittiğinde, elimden geldiğince yardımcı olurum ok. Estağfurullah, bana dua edin yeter ve butun iyi insanlar için. Benim için zevk.

 25. Yazınız aydınlatıcı ve bir o kadar da şaşırtıcı, sagolun. Güney Afrika’da suç işleme oranının fazlalığı kadar yoksulluk oranı da fazla ki insanı bambaşka düşüncelere sevk ediyor. Mesela ekonomik yoksulluk suç işleme eğilimini arttırıyor mu, suç işlemede en büyük etken ekonomik yoksulluk mu, yönetim şekli, iktidar gibi sebepler insanı suça mı teşvik ediyor veya daha başka bir soru olarak bu insanlar yasaların hükumetin verdiği kararları caydırıcı bulmuyor ve zevk için mi onlar için sıradan olan suçları işliyor. Buraya kadar okuduysanız şayet teşekkür ederim. Düşüncelerinizi zevkle okuyacağım.

  • Güney Afrika’da yaşam ve suç konusunda yazıma ilginize teşekkürler. Güney Afrika Türkiye gibi gelir dağılımı eşitliğinde dünyanın en kötü ülkeleri arasında yer alıyor. Suç oranının yüksekliğini sadece bununla açıklayamayız, zire Türkiye’den çok daha tehlikeli bir ülke olduğu, sokak suçu, soygun, cinayet sayısının açık ara daha fazla olduğu bir gerçek. Güney Afrika’da soygunculuk dev bir sektör; ev soygunları sayesinde elektronik ve elektrikli eşya üreticileri muazzam sayıda satışlar yapıyor. Siyahların yönettiği ülkede devlet, seçmen kitlesinin önemli bir kısmını oluşturan suçluları cezalandırma konusunda sabıkalı. Cinayet işleyenler arasında ceza alanların oranı son derece düşük; bu durumda “soyarım, öldürürüm ve yaptıklarım yanıma kalır” düşüncesi yaygın; zira araştırmalar insan türünün özünde kötü bir canlı olduğunu, ancak eğitim ve ceza korkusu yoluyla kötülük yapmasının kısmen engellenebildiğini gösteriyor. Irk ayrımına elbette karşıyım, fakat Güney Afrika’nın beyaz ırk ayrımı apartheid yönetimi döneminde huzurlu ve güvenli bir ülke olduğu ret edilemeyen bir gerçek. Ben suç oranının yoksullukla ilişkilendirilip bırakılacak kadar basit bir konu olmayıp, 1994 yılından beri iktidarda olan ANC partisinin sorumluluğunda olduğunu düşünüyorum.

 26. Merhabalar Alper ya BEYAZLARIN sorumlulukları ne olacak?!!!Bu konida size kesinllikle katilmiyorum.
  O insanları sörüren beyazlardır,o insanlara her türlü kötü muameleyi reva gören yine beyazlardır.!!!Ama siz ANC diyorsunuz bu çok acı ve çok komik.
  Ve bu nasıl bir cümledir Alper Apartheid döneminde ülke daha güvenliymiş.Sizi kınıyorum o ülkede 4 yıl yaşamış ve o ülkenin müzelerini gezmiş,okumuş bir insan olarak.

  • Apartheid döneminde ülkenin daha güvenli olduğunu rakamlar, belgeler, raporlar açıkça gösteriyor. Sizin aksini istiyor olmanız durumu değiştirmez. Beyazların ırk ayrımını öven herhangi bir ifadem yok. Sinirlenmeyin, sakin olun.

 27. Ben çok sakinim:)Rakamlar öyle söylüyor onu ben de biliyorum!!!Ama bu kaosu douran,bunun tek sorumlusu BEYAZLARDIR.Ben aksini istemiyorum dostum ne münasebet:))Benim eleştirdiģim nokta sorulu olarak ANC’yi göstermeniz.!!!Bence bu kadar gezip görüyorsunuz güz3l ama benim sizlere nacizane tavsiyem,bu kadar sığ ve basit ve taraflı yorumlar yapmayın.ANC’yi sorumlu göstermeniz komikliktir.Hoşcakalın.

  • “Sığ” sözcüğünü size iade ediyorum, açıkça görünüyor. Dünyanın en güvenli ülkelerinden birini iktidarda olduğu 25 yıldır dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri haline getiren ANC elbette sorumludur. Hoşça kalın.

 28. Merhaba kızım ve ben önümüzdeki hafta cape Town gezisi planladık. Sizin gezi yorumlarınıza kadar 3 tane Vlog seyrettim ve birkaç gezi yazısı okudum hiçbiri sizin kadar güvenlik konusunda uyarı yapmamıştı. Açıkçası epeyce tırstım… Sizce mutlaka araba kiralamalı mıyız? Kalacağımız yer mutlaka Waterfront bölgesinde mi olmalı? Başka özel uyarılarınız olabilir mi? ŞIMDIDEN TESEKKUR EDERIM…

  • Merhaba. Cape Town’da Waterfront ile birlikte merkez Long Street ve Bokaap bölgeleri de görece güvenlidir ama buralarda sokak soygunu yaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Yazılarımdan birinin altında var, kalabalık oldukları halde akşam erken bir saatte tam merkezde silahlı soygun yaşayan okurlarım yorum yazdılar. Şans işi. Cebinizde bir miktar para bulunsun, hırsızlara verip kurtulmak için. Yanınızda fazla para taşımayın. Akıllı telefonlar için yapacak pek bir şey yok, onsuz çıksanız fotoğraf çekemezsiniz, profesyonel makine taşısanız hırsızlara belirgin hedef olursunuz. Gece çıkmayın.

 29. Merhabalar yazınızı okudum ve çok tedirgin oldum ancak hep iki şehir üzerinde durmuşsunuz, benim eşim elçilik görevlisi olarak gelecek Pretoria şehrine ve belki 6 ay sonrasında iki kızımızla birlikte ailece yaşayacağız ve şu an o kadar çok korktum ki anlatamam kızlarımdan biri 10 biri 15 yaşında okul hayatları olacak ve bu kadar güvensiz bir ortam düşünmemiştim biraz da Pretoria’dan bahsedebilir misiniz?

  • Merhaba Funda Hanım. Güney Afrika dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri, tüm kaynaklara göre gitmek, gezmek ve yaşamak riskli. Pretoria’ya gitmedim. Ancak sizin için araştırdım ve The South African gazetesinde yayınlanan “Concerns raised as six SA cities listed amongst ‘world’s most dangerous’” başlıklı yazıdaki araştırmaya göre Pretoria Güney Afrika’nın entehlikeli, dünyanın ikinci en tehlikeli şehri. Güney Afrika’nın tüm büyük kentleri, dünyanın en riskli şehirleri listesinde en üst sıralarda. Ancak bu her gidenin başına kötü şeyler geleceği anlamına gelmiyor. Eşiniz elçiliğin koruması altında çalışacak, ona elçiliğin önereceği güvenlikli bir konutta yaşayacak, belli semtlerin dışına çıkmayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz