Güney Afrika tatili için gezilecek ve görülecek yerler çok; tek yazıya sığmayacağı için bölümler halinde yazıyorum. Geniş ve güzel bir ülke olan Güney Afrika tatil yerleri bakımından çok zengin seçenekler sunuyor, son yıllarda Türkiye’den epey turist ve gezgini çekiyor, gerek konaklama gerekse gezilecek yerler hakkında gezi yorumları okunuyor. Bu yazımda Güney Afrika tatili sırasında KwaZulu-Natal ilinde gezdiğim yerlerden bazılarını anlatıyorum. Bölge Afrika’nın deniz, doğa ve kültür bakımından zengin seyahat seçenekleri sunan yerlerinden.

 

afrika tatil
Afrika tatili

 

Güney Afrika Tatil Yerleri

Güney Afrika tatil yerleri için aslında 3 ay zor yeter ama ben yaptığım Afrika tatili için 1 aylık iznimi kullandım ve çoğunu Güney Afrika, az bir kısmını da Svaziland ile Botsvana için ayırdım. Güney Afrika’da gezilecek yerler olarak Safari için Kruger Milli Parkı, Wild Coast, KZN, False Bay, Gansbaai, Addo Milli Fil Parkı, Kgalagadi Sınır Ötesi Parkı, iSimangaliso Wetland (bataklık) Park, Sodwana Körfezi, Hermanus Balina Rotası, Zilkaatsnek Doğa Koruma Alanı, Cape Town Masa Dağı ve Ümit Burnu, Western Cape Garden Route, Eastern Cape Tsitsikamma, Northern Cape Augrabies Şelaleleri, Ai-Ais/Richtersveld Transfrontier Park, KwaZulu-Natal Ukhahlamba Drakensberg Park, Blyde River Kanyon, Robben Adası, Stellenbosch Cape Winelands, Güney Afrika tatil yerleri arasında en turistik ve ünlü noktalar.

 

güney afrika tatil
Güney Afrika tatil yerleri

 

Güney Afrika Rafting ve Kano Yerleri

Namibya sınırındaki Orange River Nehri rafting turları için çok popüler bir yer. Vioolsdrif’de bulunan tur şirketleri, şişme botlarla zorlu rafting ve yıldızların altında kamp içeren 4 ila 6 günlük turlar yapıyor. Bu bölgedeki Aurabies Şelaleleri yakınında daha az zorlu rafting yerleri var. Orange Nehri’nin Gorge kısmı teknik bilgi isteyen, dev ve hızlı dalgalarla mücadele gerektiren bir rafting ve kano rotası. Nehrin Vaal kolu ise eğlenceli küçük dalgalar sunduğu ve Johannesburg kentine yakınlığı nedeniyle Afrika rafting turları için popüler. Western Cape’de Doring Nehri’nin soğuk ve beyaz suyu da Afrika rafting ve kano tutkunlarını çekiyor.

 

afrika rafting
Afrika’da rafting, Orange River.

 

Afrika’da Deniz ve Kumsal Tatili

Güney Afrika tatili için deniz ve kumsal önceliği olanlar şanslı, ülkenin hava durumu yılın çoğu döneminde buna uygun. Eğlenmek, dinlenmek, yüzmek ve güneşlenmek için özellikle Western Cape, Eastern Cape ve KwaZulu-Natal bölgeleri tatil yerleri ile dolu. Western Cape’te Hermanus ve Langebaan, Garden Route’da Plettenberg Bay ve Knysna, KwaZulu kuzey kıyısında Umhlanga Rocks ve St Lucia, KwaZulu güney kıyısında Margate ve Hibberdene, Eastern Cape’te Jeffrey’s Bay, deniz kenarında Afrika tatili için turistik ve popüler noktalar.

 

afrika deniz tatili
Güney Afrika’da deniz tatili yeri Hibberdene.

 

Güney Afrika Tatili

Keyifle geçirdiğim Güney Afrika tatili sırasında hem büyük şehirlere, hem küçük kasabalara gittim. Vahşi hayvanların yaşadığı koruma alanlarını, deniz ve kumsalları ziyaret ettim. Bazen uygun otellerde kaldım, çoğunlukla evlerde kalarak yaşamın içine girdim, dostlar edindim. Yurt dışında ücretsiz konaklama sistemini burada anlatıyorum: CouchSurfing

 

afrika tatil haritası
Güney Afrika tatil haritası

 

Durban Beachfront – Deniz Kıyısında Afrika Tatili

Durban Beachfront adlı sahilin kumsalı güzel ve kent içinde olduğu için avantajlı. Güney Afrikalılar Durban şehrini kumsalları nedeniyle “Durbs by the sea” olarak adlandırıyor. Durban sahilindeki hemen her otel ve iş yeri deniz manzaralı. Kış aylarında (Haziran, Temmuz, Ağustos) Gauteng ve Western Cape daha soğukken, Durban Beachfront sıcak suyu ve heyecan verici dalgalarıyla Afrika tatili meraklılarını çekiyor. Aşağıdaki şopar kıyafeti almış ama parası tek palete yetmiş.

 

afrika denizi
Afrika’da denize girmek.

 

afrika tatil
Güney Afrika tatil yeri Durban Beachfront

 

Golden Mile veya sadece The Mile olarak adlandırılan Durban kumsalında gezinti yolu var ve South Beach’den başlayıp kuzeyde Suncoast Casino and Ertertainment World’de bitiyor. Bu sahilde Battery plajı, Snake Park, Plenty Körfezi, North Beach, Dairy, Wedge ve cankurtaran kabinleri var. Denizde köpekbalıkları için ağ bulunuyor.

 

durban beachfront
Durban Beachfront, South Africa.

 

afrika deniz tatil
Afrika’da deniz tatili, Durban Beachfront.

 

Durban Beachfront altın gibi kumsalı, iskeleleri, alt tropikal (sub-tropical) güneşi ve Hint Okyanusu’nun ılık sularıyla binlerce deniz tatilcisini ve sörf meralısını kendine çekiyor. Uluslararası kalitede, ultra modern ve sömürge (colonial) dönemi tarzı oteller ve lokantalar var.

 

 

 

Sahildeki lunaparklar, eğlence merkezleri, şık restoranlar, uygun fiyatlı pratik lokantalar, dev akvaryumlar, hem eğlenceli hem de aile tarzı bir Afrika tatili için ideal.

 

Afrika Tatil Kasabası Hibberdene 

Hibberdene KwaZulu-Natal (kısaca KZN veya Natal) ilinin güney kıyısında yer alan 4000 nüfuslu küçük bir kasaba. Johannesburg şehrine 656 kilometre, Durban kentine ise 97 kilometre mesafede. Yerli ve yabancı turistler için popüler bir tatil merkezi olan Hibberdene denizi, kumsalları ve ucuz tatil yeri olmasıyla tanınıyor. Beş popüler kumsalından dördü ağlarla çevrili olduğu için yüzmek güvenli. Yaz sezonunda bütün kumsallarda cankurtaran varmış ama şimdi Temmuz yani kış olduğu için yok. Hava durumu serin, denize giren çok az var.

 

hibberdene
Hibberdene, South Africa.
Hibberdene çevresindeki küçük yerleşim yerleri ve kırsalı için bir alışveriş merkezi. Küçük bir yat limanı inşa edilmesi düşünülüyor. Kasabadan günde iki kez Margate, Port Shepstone, Durban ve King Shaka Uluslararası Havalimanı’na otobüs var.
Umzimai (Mzimayi) Nehri ağzının yanında yer alan Hibberdene, ilginç bir şekilde aynı enlem ve boylam derecelerinde; 30°34′35″güney ve  30°34′35″ doğu. Scottburgh ile Port Shepstone’un arasında kalan sahil kasabası, ünlü Hibiscus Coast’a gidiş yolu üzerinde.
güney afrika tatil
Güney Afrika tatili
Hint Okyanusu’nun ılık suyu, dalış, şnorkel ve tüplü dalış için ideal. Hibberdene’de uygun fiyata dalış malzemeleri kiralanabiliyor. Kıyıya yakın resif ve kayalıklara dalış ve kurslar olduğu gibi, açık deniz dalış kursları da var. Uzun burunlu Hawkfish, yumuşak mercan süngeri, eğreltiotu mercanı gibi nadir türler görülen resifleri bozulmaya hiç uğramamış. Ürkütücü bir siyah Gorgonia mercan türü endemik, yani dünyada sadece burada yaşıyor.
afrika tatil yerleri
Afrika tatili
Hibberdene’de su kayağı, sörf, balina, yunus ve kuş izleme olanakları var. Kasabada Hibberdene Bowling Club, Selborne Country Club ve Port Shepstone Country Club adlı iki mükmmel golf sahası, Hibberdene Tennis Club’da tenis ve squash oynama tesisleri mevcut.
Hemen her yıl Haziran ve Temmuz aylarında Hibberdene kıyısında çok yoğun bir sardalya balığı göçü oluyor, milyarlarca sardalya (pilchard Sardinops sagax) Güney Afrika’nın doğu kıyısı boyunca kuzeye akın ediyor. Kıyıda balıklar yoğun ve sıkışık gruplar halinde aynı yiyeceklere saldırarak mücadele ediyorlar, İngilizcede feeding frenzy denen doğa olayı.
afrika denizi
Afrika deniz tatili
Her yıl Hibberdene Leisure Resort’ta Ekim ayında bira festivali, Hibberdene Beachfront’ta yani sahilde Aralık ayında yaz festivali gerçekleştiriliyor. Kasabada bir karavan parkı var. Emithini ve Mzamba köylüleri Afrika el sanatları ürünlerini satıyor.

Lake Eland Game Reserve

Lake Eland vahşi hayvan ve yaşam koruma alanının adı, aşağıda gördüğünüz Eland adlı Afrika Geyiğinden (boğa antilopu) ve Afrika’nın güneyinde yaşayan kısa boylu göçebe San halkının bu antilop türüne verdiği sembolik anlamdan geliyor. Lake Eland tamamen huzur ve sessizliğin hakim olduğu bir Afrika tatili yeri. 2.5 hektar (25 dönüm) alana yayılan bu doğal araziye Port Shepstone şehrinden N2 South karayoluyla 40 dakikada gelinebiliyor. Bakımlı yolları sayesinde arabayla veya doğa parkının kendi vahşi yaşam gözlem araçlarıyla vahşi hayvanlar ve bitki örtüsü rahatça görülebiliyor.

 

afrika geyiği
Afrika geyiği eland

 

asma köprüler
Asma köprü

 

Lake Eland Game Reserve aile tarzı bir Afrika tatili, romantik bir kaçış veya benim yaptığım gibi günübirlik bir gezi için ideal. Oribi Gorge’un manzaraları, vahşi yaşam alanı, çocuk bahçesi, ata binme, yürüyüş ve bisiklet yolları, paint ball, 4×4 araçlar, 80 metrelik heyecanlı asma köprü yürüyüşü ile Afrika’da görülecek yerler arasında yer alıyor. Ben de asma köprü heyecanını kaçırmadım elbette.

 

afrika macera
Afrika macerası

 

lake eland game reserve
Lake Eland Game Reserve, South Africa.

 

Lake Eland Game Reserve’de dünyanın en uzun ve hızlı zipline’ı var. Zipline yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya çekilmiş çelik halat vasıtası ile harness giyerek (koşum, tırmanma kemeri, paraşüt yeleği) kendi ağırlığınızla yerçekimi yardımıyla kayma aktivitesine deniyor. Tekerlekli bir makara çelik halata bağlanarak hızlanma sağlanıyor. Buradaki 14 zipline hattından en heyecanlısı olan 6 numaralı hat 33 metre yüksekte olup 2.5 saate kadar sürüyor, saatte 160 kilometreye kadar hıza çıkılıyor. Aşağıda durduğum noktadan başlıyor.

 

zipline
Zipline, Lake Eland.

 

güney afrika gezi yorumları
Güney Afrika gezi notları

 

Lake Eland Game Reserve günlük ziyaret giriş ücreti 50 rand (10 lira), çocuklara 30 rand. Kalmak isterseniz göl kenarındaki güzel 2 kişilik yataklı ahşap kabinler normalde 500 rand (100 lira), tatil ve hafta sonları 750 rand. Buyük su borularının içindeki sevimli iki kişilik kabinler 350 rand, elektriksiz 4 kişilik balıkçı kulübeleri ise 500 rand. Kamp yapmak isterseniz kişi başı 100 rand (20 lira).

 

afrika seyahat rehberi
Afrika gezi rehberi

 

afrika eğlence
Afrika’da eğlence

 

Lake Eland Game Reserve vahşi hayvan ve yaşam alanında babun (baboon), geyikgil antilop (blesbok), küçük mavi Afrika antilopu (blueduiker), bükük boynuzlu Afrika antilopu (bush buck), vaşak (caracal), gri Afrika antilopu (common duiker), boğa antilopu (eland), kurbağa, zürafa, Afrika antilopu (impala), Afrika ceylanı (kudu), dağ antilopu (mountain reed buck), spiral boynuzlu antilop (nyala), küçük Afrika antilopu (oribi), oklu kirpi (porcupine), kırmızı inek antilopu (red hartebeest), mavi maymun (simango monkey), Afrika maymunu (vervet monkey), Afrika yaban domuzu (warthog), büyük Afrika antilopu (water buck), Afrika antilopu (wildebeest), zebra, Afrika faresi (dassie) gibi vahşi hayvanlar görebilirsiniz.

 

Zebra

Zebra at ailesinden, siyah beyaz şeritleriyle bilinen, çeşitli türleri olan bir Afrika hayvanı. Her zebranın şerit desenleri farklı. Zebralar sürüler halinde veya harem içerisinde yaşayan sosyal hayvanlar. Zoolojide uluslararası bir terim olarak kullanılan harem, bir grup dişi hayvan, çocukları, bir veya iki erkek hayvandan oluşan bir sosyal yapı. En yakın akrabaları atlar ve eşeklerden farklı olarak, asla evcilleştirilemediler.

 

afrika zebra
Zebra, Güney Afrika.

 

Afrika maymunu

Afrika maymunu (vervet monkey) veya siyah yüzlü maymun Cercopithecidae ailesinden bir maymun türü olup Afrika’nın güneyinde beş alt türü var. Erkekleri 50 santim, dişileri 40 santime kadar boyda olan Afrika maymunları büyük çoğunlukla vejetaryen. Afrika maymunu ilginç davranışları nedeniyle araştırmalar için insan türünün genetik ve sosyal davranışlarını anlamakta insan olmayan bir primat modeli oluşturuyor. Yüksek tansiyon, kaygı (anksiete, endişe), sosyal alkol kullanımı ve bağımlı alkolizm gibi insansı davranışlar gösteriyor. 10 ila 70 kişilik sosyal gruplar halinde yaşayan Afrika maymunlarının erkekleri, cinsel üreme olgunluğuna eriştiklerinde grup değiştiriyorlar. Özellikle akraba ve grup tanıma, belli yırtıcı hayvanlarla ilgili iletişim ve uyarı sesleri üzerine önemli araştırmalar yapıldı.

 

afrika maymunu
Afrika maymunu vervet monkey

 

Afrika antilopu

Afrika antilopu (wildebeest) tüylü kuyruklu, kısa ve eğimli boynuzlu, sakallı bir antilop türü, vahşi Afrika hayvanı. Kalabalık gruplar halinde yaşayan Afrika antilopu, gnu veya wildebai olarak da adlandırılıyor.

 

afrika hayvanları
Afrika antilopu

 

Margate

Deniz kenarındaki Margate, KwaZulu-Natal South Coast kıyısında, Port Shepstone kentine 20 kilometre uzakta bir tatil kasabası. Margate’te denize dökülen nehrin adı Nkhongweni, “yalvarma yeri” anlamına geliyor; söylentiye göre buranın yerlileri öyle kabaymış ki gezmeye gelenler girebilmek için yalvarmak zorunda kalırlarmış. 1908 yılında burayı düzenleyen İngiliz kadastrocu Henry Richardson, kasabanın adını İngiltere’nin Kent ilçesindeki deniz tatili kasabasının adı olan Margate olarak koymuş. Güney Afrika tatili için ideal bir kasaba.

 

afrika tatili yerleri
Afrika tatili

 

Margate yüzme, şnorkel ve sörf için mavi bayraklı plajlara sahip. Daire kiralamanın yaygın olduğu kasaba, bir alışveriş merkezi, birçok lokanta, bar ve gece kulübüyle bir yeme-içme ve gece hayatı merkezi. Güney Afrikalıların ve yabancıların Afrika tatili için tercih ettikleri bir yer. Noel ve Easter (Paskalya) zamanları yoğun oluyor. Güney Afrika turu planlayanlara tavsiye ediyorum.

 

afrika tatili
Afrika tatili yeri Margate

 

Margate 1922 yılında dev, beyaz, kürklü, fil gövdeli olduğu için Trunko adı verilen bir yaratığın kumsalda yıkanması haberiyle basında ünlü oldu. Söylentiye göre Margate Canavarı çok parçalı bir yaratık olduğu için tam olarak tanımlanamamış.

 

güney afrika tatili
Güney Afrika tatil yeri Margate

 

Güney Afrika tatili için görülecek yerler bu kadar değil tabii. Gezimin devamı: Güney Afrika’da Yaşam ve Suç

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz