Uruguay gezi rotam yolu, elektriği ve su tesisatı olmayan bu harika köyle devam ediyor. Fotoğrafçı Stéphane San Quirce’in Cabo Polonio adlı kitabına göre buranın adı muhtemelen 1753 yazında Cadix adlı gemisinin yönünü buradaki kayalıklara çeviren Kaptan Joseph Polloni’den geliyor. On sekizinci yüzyılda korsanlara ve kaçakçılara sığınaklık yapan Cabo Polonio, dünyada benzeri olmayan bir yer. Atlantik Okyanusu ile bir kum tepeleri denizi arasındaki gizli bir ada adeta. Uruguay sahilleri oldukça bakir ve güzel.

 

Uruguay Cabo Polonio
Cabo Polonio, Uruguay sahilleri.

 

Uruguay Cabo Polonio
Cabo Polonio’nun mavileri. Uruguay.

 

Uruguay Köyü Cabo Polonio

Cabo Polonio‘nun önceden “doğal koruma alanı” olan statüsü 2009 yılında “ulusal park alanı” olarak değiştirildi. Uruguay Çevre Bakanlığı bu alanı coğrafi konumu ve eşsiz ekosistemi nedeniyle korumakta kararlı. Adeta dünyanın dışında hissi veren bu güzel yerde oturanların ve gezmeye gidenlerin sayısı sınırlandırılmış durumda. “Param var, bu cennet mekana yerleşeyim” diyene yer yok.

 

Uruguay kızları
Cabo Polonio’da deniz aslanlarına gülümseyen yüzler, onları kıyıya çağırmakta. Uruguay gezisi.

 

Uruguay’da Arctocephalus Australis (İng. fur seal, Tr. kürklü fok balığı veya deniz aslanı) Peşinde Alper

 

Kürklü Foklar – Deniz Aslanları

Deniz aslanı (sea lion) veya kürklü fok dediğimiz bu memeli hayvanlar belli dönemlerde insansız kumsallarda ve kayalıklarda eşleşmek ve üremek için toplanıyorlar. Dişisi emzirme günlerinden sonra yavru fok sütten kesilince günlerce süren avlanma dalışlarına gidiyor. Çokeşli olan erkek kürklü fok balığı ise diğer dişilerden ve hakimiyet kurduğu alandan vazgeçmemek için üreme mevsimi boyunca aç kalıyor. Uruguay’da çok sayıda bulunan bu hayvanlar üreme dışındaki tüm yıl boyunca açık denizlerde orta boy balıklar, mürekkepbalığı ve küçük kabuklularla besleniyorlar, kıyıya uğramıyorlar. Düşmanları ise köpekbalığı, katil balina ve bazen de daha büyük olan deniz aslanları. Kürklerinin kalınlığı nedeniyle özellikle 19. yüzyılda kitleler halinde öldürülen Arctocephalus Australis, bugünkü avlanma yasakları ve insanın pek ulaşamadığı ortamlarda yaşaması sayesinde tehlike altında bir tür değil.

 

Cabo Polonio fur seal sea lion
Kürklü foklar, Cabo Polonio, Uruguay.

 

Cabo Polonio kıyısında sessizce kürklü fokları bekledim ve geldiler:

 

 

 

Sol üstteki deniz aslanı dinleniyor. Altındaki objektife güzel bakıyor. Sağdakiler öpüşüyor mu ne?

 

Cabo Polonia deniz aslani
Cabo Polonio’da kürklü foklar, zoom.

 

Kürklü fokları biraz daha uzun bir çekimim, daha hareketli:

 

 

 

Cabo Polonio’da yaz Aralik ortasından Mart ortasına kadar sürüyor, bu sezonda çoğunlukla hippi tarzı, alternatif tarzlı gençler olmak üzere gelenlerin sayısı bine yaklaşıyor.

 

Uruguay fur seal
Uruguay’da kürklü foklar.

 

Cabo Polonio Deniz Feneri.

 

Cabo Polonio lighthouse
Cabo Polonio deniz feneri. Uruguay sahili.

 

Uruguay’ın Atlantik kıyısında kendini yalnız hisseden Cabo Polonio Deniz Feneri, bizim Poseidon Felsefe Feneri‘nin “kardeş fener” olma teklifini mutlulukla karşıladı. Hatta kayalıklardaki deniz aslanları da sesleriyle bunu onayladılar. Ben de buna aracılık ettiğim için mutlu oldum. Tek sorun Poseidon Felsefe Feneri tişörtüm görünsün diye kabanı birkaç saniye çıkarmam gerekmesiydi. Neyse ki gün ortasında kış güneşi bana yardımcı oldu.

 

uruguay yaşam
Poseidon Felsefe Feneri’nin kardeş feneri, Cabo Polonio Lighthouse.

 

Cabo Polonio’da kış mevsiminin dinginliği ve huzurunu yaşadım.

 

güney amerika seyahat
Uruguay’da yaşamak
uruguay
Cabo Polonio sahili. Uruguay.

 

Uruguay’da Yaşam

Cabo Polonio’da sessizlik, huzur, yalnızlık.

 

latin amerika gezisi
Uruguay sahilleri

 

Uruguay vatandaşı
Cabo Polonio, Uruguay’da yaşam.

 

Dünyamızın ender köşelerinden olan Cabo Polonio’yu görmenizi isterim. Burada olma hissi görsellerle tam olarak anlatılamaz. Uruguay’da yaşam keyifli, hele bu cennet köyü gördükten sonra insanın içinden Uruguay vatandaşı olmak geliyor.

 

Cabo Polonio Uruguay Atlantic
Cabo Polonio, Uruguay.

 

Uruguay hayat
Uruguay’da hayat

 

Pansiyonumun terasında, okyanus kıyısında Cabo Polonio hakkında bilgi ve elveda çekimim:

 

 

 

güney amerika seyahat
Uruguay’ın Atlantik kıyısı.

 

Cabo Polonio’dan ayrılırken arazi aracıyla kumsalda yolculuk ve veda görüntüm:

 

 

 

uruguay türk
Uruguay’da Türk.

 

Cabo Polonio Uruguay
Cabo Polonio’dan ayrılış.Uruguay.

 

 

 

Uruguay Rocha
Cabo Polonio yakınları. Rocha, Uruguay.

 

Uruguay maceralarım devam ediyor: Montevideo.

9 YORUMLAR

  1. Merhaba , yazı süper siz de süpersiniz 😀 Bir şey danışmak istiyorum ben de sizin yolunuzda sırt çantası ile önümüzzdeki yaz Uruguaya gitmek istiyorum.En büyük sorun uçak bileti fiyatları.Deneyimli biri olarak en uygun fiyatı ne zaman ve hangi şirketten bulabilrim ? Teşekkürler…

    • Merhaba.
      Ben de Uruguay gezi notlarımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
      Ne yazık ki Latin Amerika’ya ucuz uçak bileti yok. Satan şirkete göre fiyat pek fark etmiyor. Hem birçok havayolunu aratan sisteme üye bilet şirketlerinin, hem de Aeroflot, Air France, Emirates, Delta Air gibi kıtaya aktarmalı uçuşları olan havayollarının kendi sitelerini ayda birkaç kez kontrol etmenizi öneririm.

  2. Hocam tüm yazıyı zevkle heyecanla okudum cabo polonio ya bende kesinlikle gideceğim! tam benim hayal ettiğim bir yer özellikle teknolojinin olmaması açısından. Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz