Yolu olmayan Cabo Polonio‘ya modifiye arazi aracı ile tek yolcu olarak geldikten sonra kışın açık olan 2 pansiyondan birine gittim. Buradaki tüm evler gibi son derece basit ve küçük, tek katlı bir yapı. Bazıları tek yataklı, bazıları 3 ranzalı küçük odalarda 15 kişinin kalabileceği pansiyonda benden başka kimse olmadığı için en beğendiğim odayı seçtim; çift cepheden okyanusa bakan, kumsalın dibinde, diğerleri gibi sade, büyük yataklı ama yürümeye yer olmayan bir oda. Tahmin etiğiniz gibi, bu ıssız okyanus köyünde CouchSurfing üyesi yok. Uruguay’a gitmek isteyenler için bence ülkenin en özel yeri. Bakın bu güzel yerde, Uruguay’da yaşam nasıl.

 

Basit kahvaltı dahil gecelik 15 Dolar. Sormadım ama fiyatların yazın (bizim kışımız) biraz daha yüksek olduğunu duymuştum. Ben en ölü sezonda geldim. Aşağıdaki fotoğrafın en solunda, mavi-beyaz pansiyonum görülüyor.

 

uruguay sahilleri
Cabo Polonio ve kaldığım pansiyon (hostel). Uruguay sahilleri.

 

Uruguay’ın ıssız köyü Cabo Polonio’da  kaldığım oda “okyanusa sıfır”.

 

ıssız okyanus köyü
Cabo Polonio’da kaldığım oda okyanusun hemen dibinde, kumsalda. Uruguay.

 

Issız okyanus köyü Cabo Polonio

 

Uruguay‘ın Atlantik Okyanusu kıyısında, Rocha kasabası sınırları içerisindeki Cabo Polonio‘da elektrik, su, kanalizasyon sistemi yok. Kışın nüfusu 70 kişi. Yazın Uruguaylı, biraz da Arjantin ve Brezilyalı, çoğu hippi tarzı gencin dinlenme ve eğlenme yeri, yoğun sezonda nüfusu bine yaklaşıyor. Güçlü Atlantik rüzgarlarıyla buz gibi olan Mayıstan Eylüle kadarki ölü kış sezonunda yerli balıkçı halk dışında bazen balina ve fokları araştıran bilim insanları, dış dünyadan kaçan birkaç şair dışında geleni olmuyor. Ta ki buz gibi bir Temmuz sabahı çılgın gezgin Çelebi Alper gelinceye dek.

 

cabo polonio uruguay
Cabo Polonio’da kaldığım pansiyon. Uruguay.

 

Buyrun, Cabo Polonio’da kaldığım pansiyonu ve okyanusu izleyin: Uruguay videoları 

 

 

 

Hemen Türkiye tanıtımıma başladım. Aşağıda Cabo Polonio köylüsü Fatima bakır cezvemle benden Türk kahvesi pişirmeyi öğrenirken görülüyor. İngilizcesi pek yoktu ama anlattım işte bir şekilde. (Tezgahta, Fatima’nın tam koltukaltına denk gelen yerde, Cabo Polonio’lulara hediyem Türk kahvesi paketi görülüyor.

 

uruguay türk
Fatima Türk kahvesi pişirmeyi öğreniyor. Cabo Polonio, Uruguay.

 

uruguay yaşam
Cabo Polonio’da atlı çocuklar. Uruguay’da yaşam.

 

Buz gibi havada ve ıssızlıkta 4.5 saat yapayalnız bekleyip sallanarak geldiğim Cabo Polonio’daki pansiyonumda kış güneşinin tadını Atlantik kıyısındaki hamakta çıkarmayı hak ettim. Bir yanımda okyanus, diğer yanımda teras ve odam.

 

uruguay'da yaşamak
Uruguay’da yaşam

 

latin amerika gezisi
Cabo Polonio’da kışın tek açık lokanta La Golosa.

 

Cabo Polonio’da kışın La Golosa adlı tek lokanta açık, o da yarım gün. Uruguay, Brezilya ve biraz da Akdeniz yemekleri satan lokanta La Golosa’nın sahibi ile sohbet ettim. Son derece renkli bir kişilik olan bu avukat birçok iş yapmış, Türkiye dahil dünyanın çoğu ülkesine gitmiş. Bir süre önce burada lokanta açarak inzivaya çekilmiş. Kendisinden başka bir çalışanı yok.

 

ıssız okyanus köyü
La Golosa lokantasının ilginç iç dekorasyonu. Cabo Polonio.

La Golosa’da öğle güneşinden yararlanıp bahçede oturdum, kabanım üzerimde elbette. Aşağıdaki fotoğrafta yediklerim var: sol üst köşede köy ekmeği, yanında zeytinyağı, yanında peynir rendesi, sağda koka (coca) çayı. Büyük tabakta köpekbalıklı ve yengeçli pilav (risotto).

 

cabo polonio la golosa food
Cabo Polonio’da öğle yemeğim. La Golosa,

Yukarıda gördüğünüz coca bitki çayı, Güney Amerika kökenli coca bitkisinin sarımsı yeşil taze yapraklarından yapılıyor. Azcık acımsı, yeşil çaya benzer ama daha tatlı bir lezzeti var. Meğer Coca bitkisinin yaprakları, kokainin hammaddesi alkaloid içeriyormuş. Ancak yeşil yapraklardaki alkaloid miktarı düşük. Bir fincan coca çayında yaklaşık 4 miligram alkaloid varmış, insanı etkileyen miktarda kokainde ise en az 30 miligrammış. Lokantacının anlattığına göre coca çayının etkisi çay ve kahve gibi, aynı seviyede hafif bir uyarıcı şeklinde. Coca çayından alınan alkaloid insanı etkilemeyecek kadar az olmasına rağmen bir uyuşturucu testinin sonucunu pozitif çıkarmaya yetecek miktardaymış. Bunu öğrenince ne olur ne olmaz diye eve E-5’ten değil TEM’den döndüm..

Coca çayı bazı ülkelerde yasal, bazılarında yasak.

 

uruguay türk
Uruguay’a giden Türk

 

 

 

 

Cabo Polonio’da tipik bir ev.

uruguay ev
Uruguay’da ev

 

ıssız okyanus köyü
Cabo Polonio’nun minik evlerinden birisi.

 

ıssız okyanus köyü uruguay
Cabo Polonio ve kumsal.. Uruguay.

 

 

 

Cabo Polonio Uruguay
Uzaktan Cabo Polonio, Uruguay.

 

Cabo Polonio Uruguay
Cabo Polonio, Uruguay.

 

Temmuz kışında yalnız kumsalda kilometrelerce dolaşmak değişik bir duygu. Latin Amerika gezimin en özel yeri Cabo Polonio oldu. Uruguay’a yerleşmek için harika bir yer.

 

cabo polonio uruguay beach
Cabo Polonio’nun kışın yapayalnız kumsalı.

 

Yine güzel bir Cabo Polonio evi. 1.5 katlı. Daha büyüğüne izin yok. Zaten bir süre önce Cabo Polonio’da küçük veya büyük, her türlü yapı kurmak yasaklanmış. Daha fazla büyümeyecek. “Benim çok param var, villa yaptıracağım” deyince olmuyor yani. Bu cennet köyü görünce Uruguay’a yerleşmek, Uruguay vatandaşlığına geçmek isteyenler olacaktır diye tahmin ediyorum.

 

uruguay tatili
Cabo Polonio’da şirin bir ev. Uruguay tatili.

 

Cabo Polonio’da ahşap denizci heykeli.

 

ıssız okyanus köyü
Cabo Polonio’da ahşap heykel.

 

Öğrencim Merve Çakmak’ın ricası üzerine adını bir kağıda yazıp Atlantik Okyanusu kıyısında boşluğa bıraktığım görüntü:

 

 

 

Cabo Polonio’da gördüğüm en büyük ev:

 

uruguay'da ev
Uruguay’da evler

 

Cabo Polonio‘nun dış dünyadan kendini korumasının önemli bir nedeni, yolu olmadığı için ulaşım zorluğu. Ulusal Park statüsü elektrik ve su tesisatını yasaklıyor. Gideceğiniz yere yürüyorsunuz, evinizi mumla aydınlatıyorsunuz, tuvalette deliğe kovayla su döküyorsunuz. Büyülü gecelerde yıldızlar inanılmaz bir parlaklıkta size göz kırpıyor.

 

Dumur 1: Yurdum insanının girişimcilik ve ticari cesaretine şaşıyorum. Cabo Polonio’ya gezmeye gelen benden başka sadece Arjantin‘in kuzeyindeki Cordoba’dan gelen üç genç kız vardı. Çantayı görünce şaşırdım, sordum, Arjantin’de bu marka eşya almışlar, oradanmış.

 

Cabo Polonio Uruguay
Cabo Polonio’da Türk markası, yok artık!

Dumur 2: Cabo Polonio’da bazı evlerin tepesinde güneşle su ısıtma sistemi var. Tamamı Türk malıymış. Başkent Montevideo’da yaşayan ve iş tutan bir Türkiyeli satıp kurmuş hepsini.

 

ıssız okyanus köyü
Kaldığım pansiyonun sahibi sevgili Fabiana. Cabo Polonio.

Kaldığım pansiyonun sahibi Fabiana, İsviçreli eşiyle evli olduğu sürece İsviçre’de birkaç yıl yaşamış, sonra ayrılıp Uruguay’a geri dönmüş. Kızının orta öğrenimi süresince başkent Montevideo’da kalsa da kızı 18 yaşına gelince tekrar Cabo Polonio’ya dönmüş.

 

Cabo Polonio’da kaldığım Fabiana’nın evini fırtınadan, Atlantik Okyanusu’nun dalgalarından, soğuk kış gecelerinden ve uğursuzluktan artık Türkiyeli bir nazar boncuğu koruyacak.

 

nazar boncuğu ıssız köy
Cabo Polonio’da Fabiana’ya hediyem bir nazar boncuğu ve bir paket kahve.
 Gece korkunç soğuktu. Fabiana basit şöminesini yaktı ama nafile, sadece kendi önünü ısıtabiliyor. Köyün tek lokantası kapalıydı, akşam yemeği yiyememiştim, yarım gün açıyormuş. Bakkaldan bira ve cips aldım. Bakkal teyze 70 kişilik köyde bütün gün bakkalı bekleyecek değil ya. Baraka tarzı küçük yapıyı ortadan ikiye bölmüş, yarısı bakkal, yarısı ev. Kapıya bir çan asmış, açılınca çalıyor, o da duyup içeriden bakkal kısmına geliyor.
Eve gidip Fabiana ile birlikte bira içip cips yedik. Lokantacı Türkiye’yi seven bir adam, o da benle sohbet etmek için uğradı, üçümüze bakır cezvemle kahve pişirdim. Fabiana kahvemize bayıldı, arkadaşı ise zaten seviyormuş.
uruguay cabo polonio
Cabo Polonio’da gece ısınma çabaları.

Köyde bar var mı diye sordum, bir tane varmış, adı Lo de Joselo. Hava felaketti ama yakınmış, bir bakayım dedim. Kör olan Josello’nun barının ve aynı zamanda minik evinin içi dışı floripondios çiçekleriyle dolu ama yazın açtıkları için çiçeklerini ben göremedim. Ben gideceğim diye haber ulaşmış, el lambamla zifiri karanlıkta çiçeklerden zor girilen mekana ben girerken Josello el yordamıyla yarısı kırık bir cam şişede mum yakıyor, yani “barı açıyordu”. Yarı açık mekanda soğuktan durmak mümkün değildi, adamla dillerimizi de anlamadığımız için kalmayıp eve döndüm. Zamanın dışında bir yerdi; karanlıkta yemyeşil, buz gibi, kimsenin olmadığı ilkel bir bar ve yıllardır tek başına burayı işleten ve her işini gören kör bir yalnız adam.

Fabiana gece bana aşağıdaki soğanlı ve sarımsaklı midye turşusundan ikram etti. Buzdolabı olmadığına göre dayanıklı gıdalar yapmak gerek.

 

uruguay yemek
Cabo Polonio’da gece yediğim midye turşusu.

 

Fabiana geceleri 4 yorganla uyuyormuş. Bana da 4 yorgan verip odasına uyumaya gitti. Ben yorganlardan birini yatağa serip üçüyle üzerimi örterek uyudum.

 

Cabo Polonio’da kürklü fokları, fener ve okyanus kıyısındaki ıssız kumsalları izlemek için tıklayın.

13 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz