Arjantin gezi notları ve rehberi yazmaya ayrıntılı bir şekilde devam ediyorum. Arjantin seyahatimde geldiğim ilk şehir olan başkent Buenos Aires‘te CS aracılığıyla karşılıksız kaldığım evin bulunduğu konut ağırlıklı, güvenli Belgrano semti dükkanlar, kafeler, lokantalar, mimari eserler, geniş yeşil alanlarla dolu, kentin en seçkin bölgelerinden birisi. Ama bu durum Latin Amerika gerçeğini değiştirmiyor; ev sahibim Sebastian sadece birkaç yıldır Buenos Aires’te yaşıyor ve 3 kez silahlı soyguna uğramış.

 

Recoleta’da Gezilecek Yerler

Belediye otobüsüyle 50 Kuruş (1.25 Peso) karşılığında geldiğim Recoleta semti Buenos Aires’in önemli bir tarihi, mimari ve kültürel merkezi. Emlak fiyatlarının en yüksek olduğu bu varlıklı mahallenin en önemli yeri, bir önceki yazımda anlattığım, bir Arjantin gezisi klasiği olan muhteşem Recoleta Mezarlığı.

 

arjantin gezi
Recoleta, Buenos Aires, Arjantin gezi notları.
Recoleta Mezarlığı‘nın yanındaki eski General Juan José Viamonte barınağı, muhtaç insanlara hizmet verme işlevi bittiğinde belediye tarafından satın alındı ve Recoleta Kültür Merkezi’ne (Centro Cultural Recoleta) çevrildi. Buenos Aires’teki önemli bir plastik sanatlar sergi salonu. Aşağıdaki eski kilise, Centro Cultural Recoleta’nın bir parçası.

 

Buenos Aires kültür
Recoleta Kültür Merkezi, Centro Cultural Recoleta, Buenos Aires, Arjantin gezisi.

 

arjantin gezilecek yerler
Plaza Francia Meydanı (Plaza Intendente Alvear), Recoleta, Buenos Aires, Arjantin gezi bilgileri.

Arjantin Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi (MNBA)

Eskiden başka yerde olan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi (Museo Nacional de Bellas Artes), 1870 yapımı bu binaya Mimar Alejandro Bustillo tarafından düzenlendikten sonra 1933 yılında taşındı. Çeşitli yenilemeler geçiren müze bugün 4.610 metrekarelik sergi alanında 34 salona sahip. Sabit koleksiyonunda 688 önemli sanat eserinin yanında 12.000 adet eskiz, parça, çömlek ve diğer küçük eserler bulunuyor. 150.000 kitaplı bir sanat kütüphanesi ve konferans salonu da var.

 

arjantin sanat
Arjantin sanatı. Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Museo Nacional de Bellas Artes, Buenos Aires.

 

Museo Nacional de Bellas Artes‘de fotoğraf çekmek yasak. Aşağıdakini çekebilmek için görevliyle uzun bir süre sinsice saklambaç oynadım. Adamın beni göremediği o kör noktayı yakalamak çok uğraştırdı. Ahh neler çekiyorum ben; hepsi sanat için ve sizin için. Arjantin gezi maceraları işte.

 

güney amerika sanatı
Arjantin sanatı. Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Museo Nacional de Bellas Artes, Buenos Aires.

 

Müzenin alt katında Orta Çağ’dan yirminci yüzyıla kadar uzanan uluslararası resim koleksiyonunun sergilendiği 24 salon ve sanat tarihi kitaplığı var. Birinci kattaki 8 sergi salonunda Antonio Berni, Ernesto de la Cárcova, Benito Quinquela Martín,Eduardo Sívori, Alfredo Guttero, Raquel Forner, Xul Solar and Lino Enea Spilimbergo gibi Arjantinli çağdaş ressamların eserleri bulunuyor. İkinci katta 2 fotoğraf sergi salonu, 2 heykel terası ve müzenin yönetim odaları var.

 

Buenos Aires Museo Nacional de Bellas Artes
Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Museo Nacional de Bellas Artes, BA, Arjantin.

 

Ressam Raquel Forner’in 1942 yılında yaptığı aşağıdaki tablosunun adı El Drama. Önemli bir Güney Amerika ve Arjantin sanatı örneği.

 

arjantin sanatı
El Drama adlı Sürrealist tablo, Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Museo Nacional de Bellas Artes, BA, Arjantin sanatı.

Arjantin Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nde tuvalete girdiğimde hem kendi ekseni etrafında hem de lavabonun üzerinde dönen dahice sabunlar beni şaşırttı ve eğlendirdi  (Argentina Museo Nacional De Bellas Artes). Arjantin gezisi eğlenceli.

 

 

Akşam arkadaşlara gösterdim bu sabunları, meğer Arjantin’de oldukça eski ve yaygın bir icatmış. Okudukları okullarda, kurumların tuvaletlerinde hep bunlardan varmış. Sıvı sabunlar yaygınlaşınca azalmış.

 

Museo Nacional de Bellas Artes soaps Buenos Aires
Dahice sabunlar, Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Museo Nacional de Bellas Artes, BA. Arjantin gezisi.

 

Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Buenos Aires Üniversitesi oldukça kaliteli ve tamamen ücretsiz; dünyada ilk 300 üniversite arasında yer alıyor. Ernesto Che Guevera’nın da tıp okuduğu Buenos Aires Üniversitesi’nden, Arjantin’in şu ana kadarki devlet başkanlarından on beşi mezun oldu. Değişik dallarda 5 adet Nobel Ödülü’ne sahip. Çoğu seyahatimde olduğu gibi Arjantin gezisi sırasında da üniversite ve okullara giriyorum. Arjantin gezi notları devam ediyor.

 

buenos aires üniversite
Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesi. Faculdad de Derecho UBA.

 

Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Facultad de Derecho), bir dekan ve yönetim kurulu tarafından yönetiliyor. Yönetim kurulunda hocalarca seçilen 8 üye, öğrencilerce seçilen 4 fakülte öğrencisi ve 4 danışman hoca yer alıyor. Hukuk Fakültesi yönetimi dört bölüm şeklinde düzenlenmiş: Akademik; Araştırma; Dış Birimler İdaresi; Finans ve Yönetim.

 

buenos aires üniversitesi
Hukuk Fakültesi, Faculdad de Derecho, Buenos Aires, Arjantin gezisi.
Aşağıdaki dev çiçek anıtı güneş batarken ışık gelmeyince yavaşça kapanıyor, sabah tekrar açıyor. Birleşmiş Milletler Meydanı’ndaki (Plaza Naciones Unidas) Floralis Generica adlı bu ilginç yapıt, Mimar Eduardo Catalano’nun eseri. Malum, Arjantin etçil ülke, ben şahsen şu et yiyen çiçeklere benzetip biraz tedirgin oldum, fazla yaklaşmadım. Arjantin gezisi insana ilginç şeyler sunuyor.

 

arjantin gezi
Buenos Aires’te Floralis Generica adlı hareketli anıt, Arjantin gezi notları

 

Tespit: Latin Amerika’da 1 Ayda 4 Mevsim seyahatimde Kuzeyden Güneye inerken giderek mimari zarifleşiyor, yemekler nefisleşiyor, fiyatlar ucuzluyor, kadınlar güzelleşiyor.

 

Sonuç: Artık rotanı Kuzeye çevir, daha Güneye inme, yoksa eve dönemeyebilirsin.

 

 

Palermo’da Gezilecek Yerler

 

arjantin gezi notları
Figueroa Alcorta Caddesi, Palermo Mahallesi, Buenos Aires, Arjantin gezi notları.

 

Figueroa Alcotra Caddesi’ndeki bu eve hayran oldum:

 

arjantin gezi
Arjantin gezi notları: Figueroa Alcorta Caddesi’nde şahane bir ev. Palermo, Buenos Aires.

 

Buenos Aires’in en büyük mahallesi (barrio) Palermo, benim kaldığım Belgrano ile Recoleta arasında kalıyor. Palermo-Viejo, Palermo-SoHo, Palermo-Hollywood gibi “alt mahalleleri” var. Lokanta, bar ve giyim mağazalarıyla dolu, güzel bir bölge. Buenos Aires’te gezilecek yerler arasında şık bir semt.

 

Figueroa Alcorta Palermo Buenos Aires
Figueroa Alcorta Caddesi, Palermo Mahallesi, Buenos Aires, Arjantin gezisi.

 

Arjantin’de ne yenir diye merak ediyorsanız ilgili yazım: Arjantin Yemekleri.

 

arjantin gezi
Arjantin Ulusal Polis Merkezi, Figueroa Alcorta Caddesi, Buenos Aires.

 

Şehri video anlatımlarımla tanımak isterseniz burada: Buenos Aires Gezisi Rehberi

 

arjantin gezi bilgi
Palermo, Buenos Aires, Arjantin gezi bilgileri.

 

Palermo’da resmi adı Parque Tres de Febrero olan ama yaygın olarak Bosques de Palermo (Palermo Korusu) olarak adlandırılan çok büyük bir kent ormanı ve park var, Buenos Aires’in en geniş yeşil alanı. Arjantin gezisi keyifli gidiyor.

 

arjantin gezi hakkında bilgi
Barrio Palermo, Buenos Aires, Arjantin gezi bilgileri.
Planetario Gökevi
Kısaca Planetario olarak bilinen Buenos Aires Galileo Galilei Gökevi (Planetario de Buenos Aires Galileo Galilei), Palermo mahallesindeki Parque Tres de Febrero Parkı’nda yer alıyor. Beş katlı ve altı merdivenli binanın 360 kişilik 20 metre çaplı gözlem odasının yarıküre kubbesi yansıtıcı alüminyum kaplı. 100 tane yansıtıcı aygıtla görüntüler sunulan kubbe 5 metre yüksekliğinde ve 2.5 ton ağırlığında. Zeiss Model M V donanımlı kubbede Ay, Güneş ve görülebilen gezegenler (Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn) için bağımsız yansıtıcılar kullanılıyor. Daha uzaklar ise iki kubbede 8.900 yıldız, takımyıldızlar ve nebulalar (uzak bulutsu yıldız takımları) gösteriliyor.

 

arjantin gezi
Planetario de Buenos Aires Galileo Galilei, Palermo. Arjantin gezi yorumları.

 

Buenos Aires Galileo Galilei Gökevi Planetario’nun müze kısmında Apollo XI uzay gemisiyle Ay’dan getirilen ve buraya ABD Başkanı Richard Nixon tarafında getirilen bir kaya parçası var. Müzede Arjantin’in Neuquén ilinden getirilen 100 milyon yıllık deniz yaşamı ve amino asit fosilleri de sergileniyor. Girişteki terasta, Chaco ilinden getirilen bir metalik meteor var.

 

 

 

 

Palermo Mahallesi’nin Plaza Almirante Fernandez Meydanı’nda süs havuzu.

 

arjantin gezi
Palermo, Buenos Aires, Arjantin gezi notları.

 

Aşağıdaki görkemli Monumento a la Carta Magna y las Cuatro Regiones Argentinas (Anayasa ve Arjantin’in Dört Bölgesi), adlı anıt, kısaca İspanyol Anıtı (Monumento de los Espanoles) olarak biliniyor. 1910 yılında dikilen İspanyol Anıtı, Sarmiento ile Libertador Caddelerinin kesiştiği Plaza Almirante Fernandez Meydanı’nda. Saygılar.

 

Monumento a la Carta Magna y las Cuatro Regiones Argentinas Plaza Almirante Fernandez Palermo.
İspanyol Anıtı (Momumento de los Espanoles), Plaza Almirante Fernandez, Palermo, Buenos Aires, Arjantin.

 

Arjantin Gezi Notları

Buenos Aires’in zarif mimarisine, geniş caddelerine, kibar insanlarına, yaya geçitlerinde mutlaka duran sürücülerine, yemeklerine hayranım. Otobüste metal param olmadığında kartından biletimi ödeyip karşılığında paramı almayı reddedenler, adres tarifi için seferber olan, her iş yerinde gülümseyen insanlar. Otobüste yaşlılara yer vermek bizde de yaygın bir davranış, ama daha önce çantam olduğu için bana yer verildiğini Türkiye veya başka bir ülkede hatırlamıyorum. Fakat birinin bu arkadaşlara kalorifer kavramını anlatması gerekiyor. 16 gündür bedenim ısınmadı. Üşüyorum..

 

arjantin gezisi yaşam
Plaza Almirante Fernandez Meydanı, Palermo Mahallesi, Buenos Aires.

 

Arjantin’de alışveriş yapmak, fiyatlar hakkında bilgi edinmek isterseniz ilgili yazım: Arjantin’de Alışveriş.

 

Güney Amerika’nın En Büyük Camii ve El Turco 

 

Aşağıda Kral Fahd Camii ve İslam Merkezi’ni görüyorsunuz, tüm Güney Amerika (Latin Amerika) kıtasının en büyük camii. Başkan Carlos Menem, Suudi Arabistan’ı ziyaretinin ardından 1995’te 34.000 metrekare alanı camiye verdi. Mimarı Zuhair Faiz.

 

Mezquita King Fahd Mosque Buenos Aires
King Fahd Camii, Palermo, Buenos Aires. Arjantin’de cami.

 

El Turco, Latin Amerika’da Orta Doğu’dan gelen herkese verilen lakap. On dokuzuncu yüzyıl sonu ve yirminci yüzyılın başında başta Arjantin ve Brezilya‘nın yanı sıra Şili, Peru bile çok sayıda Arap, Türk, Ermeni, Kürt göçmen aldı. Göçmenlerin çoğu Osmanlı tebaasından olduğu için hepsine El Turco deniyor buralarda. (Aşağıdaki fotoğraf alıntı. El Turco Carlos Menem ile dansözlü bir eller havaya gecesi yaşamışlığım yok yani.)

 

Carlos Menem El Turco Argentina
El Turco lakaplı eski Arjantin Devlet Başkanı Carlos Menem. Alıntıdır. Kaynak: blogs.estado.com.br

 

1989-1999 arasında Arjantin devlet başkanlığı yapan hukukçu Carlos Saúl Menem de Suriyeli bir göçmen ailenin oğlu olduğu için hepinizin bildiği gibi El Turcoolarak adlandırılıyor. Hakkında küresel şirketlerden rüşvet aldığına dair onlarca iddia bulunan; iktidardayken Arjantin’e ait tüm kamu kuruluşlarını özelleştiren devlet adamı. 1992 yılında Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret sırasında babasının Osmanlı vatandaşı olduğunu ve bu nedenle Arjantin’de El Turco olarak çağrıldığını söyleyerek Demirel’i kafalayıp Türk pasaportu istedi ve Arjantin’e cebinde kırmızı Türk pasaportuyla döndü.

 

Arjantin yaşam
Palermo Mahallesi, Buenos Aires, Arjantin’de yaşam.

 

Buenos Aires’e veda etme vakti geldi. Aşağıdaki Retiro otobüs terminalinden Rosario’ya giden otobüse bineceğim. Arjantin gezi macerası bitiyor.

 

Buenos Aires otobus terminali
Buenos Aires Retiro Otobus Terminali.

 

Buenos Aires – Rosario otobüsünün tuvaletindeki yazıyı İspanyolca bilmeyen biri olarak çözdüm. Baştaki “pasajeros” sözcüğü İngilizcedeki “passengers”a benziyor, o halde “sayın yolcular” olmalı.

 • “Bano” bize de geçen “banyo” demek, “liquidos” İngilizce “liquid”e benziyor, demek ki “sıvı”. “Orinar” da belli ki “urinate”, yani idrar. Sadece su dökebilirsiniz diyor, “sıçmayın” yani.
 • “Por favor” Küba’dan aklımda kalmış, “lütfen” demek. “Papeles” sözcüğü “paper”a benzediğine göre “lütfen kağıt atmayın” diyor.
 • “Fumar” da Küba’dan aklımda, sigara içmek demek. İçmeyin.

 

Arjantin otobus
Buenos Aires – Rosario otobüsünün tuvaletindeki yazı.

 

Buralarda şehirlerarası otobüslerin hepsinde bulunan bacak yastığı, konforu denemeden tahmin edemeyeceğiniz kadar artırıyor; açılıp kapanabiliyor da. Buenos Aires gezim sona eriyor..

 

Arjantin otobüs
Arjantin’de bacak yastıklı otobüs. Buenos Aires.

 

Buenos Aires Retiro Otobüs Terminali’nde beklerken tanıştığım Şilili Andrea ile yol boyunca sohbet ettik.

 

Buenos Aires otobüs
Buenos Aires – Rosario otobüsünde Andrea ile ben.

 

Arjantin gezi yazılarım devam ediyor:

Rosario’dan yazılarımı okumak için TIKLAYIN.

17 YORUMLAR

 1. Merhabalar,
  Buenos Aires’le ilgili bütün yazılarınızı okudum ve gerçekten imrendim doğrusu. Bahsetmiş olduğunuz lokasyonları ben de gezdim ancak sizin gibi yazılar yazmak aklıma gelmedi doğrusu. Gerçekten harika bir iş çıkarmışsınız, tebrik ediyorum ve gezileriniz bol ve eğlenceli olsun diyorum.

 2. Buenos Aires yazıların hepsini okudum, çok güzel bir yer olduğunu yazılarınızdan anladım, emeğiniz için teşekkürler hocam.

 3. Alper Metin Bey. Ben de yazılarınızı zevkle okuyorum. Arjantin ile ilgili yazdıklarınız çok doğru ve isabetli. Naçizane ibr şey de ben ilave etmek istiyorum. Eskilerin de dediği çok güzel bir laf var: Boğulacaksan büyük denizde boğul. Uruguay gibi minik ülkeleri hayal edeceğinize Ajantin gibi büyük ülkelerde deneyin şansınızı. Şu an için Arjantin ekonomisi zorda; sıkı dolar poltikası vb. var ancak şimdiki hükümetleri gelecek seçimi kaybedecek ve yeni hükümetle her şey çok daha serbest olacak (diyorlar Arjantinli dostlar). Güzel ve modern şehirleri, ekstrem doğası (bir tarafta Andlar, diğer tarafta Iguazu şelaleleri, okyanus…), futbolu, heyecanı ile insanın en az bir kere görmesi gereken bir ülke.

  • Merhaba Hakan Bey,
   Bloguma değerli katkılarınız için çok teşekkür ederin. Arjantin kırsalını gezecek zamanım yoktu ama kentlerine hayran oldum. Ben de herkesin Arjantin’e gitmek için bir şans ya da imkan yakalamasını isterim. İnsan Buenos Aires’i görünce Türkiye şehirlerinin çirkinliğini anlıyor.

 4. Pazar gunu Tigre’ye kesinlikle gidin, eger 1 haftaniz Buenos Aires içinse. Hatta alabildiğiniz kadar da hediyelik deri eşya alin bence. Arjantin ekonomisi zorda demeyelim isterseniz, universite mezunlarinin hepsinin ve yabancilarin is bulduğu ama lüks tüketim (elektronik, araba) mallarinin vergisi sebebiyle ancak Ciuadad del Este gibi yerlerden rahat alindigini düşünürsek, petrol gelirleri azalsa da Guney Amerika ulkeleri Sili hariç eğitim ve calisma için cok güzel ülkeler. Ozellikle Arjantin her Mercosur ülkesinden öğrenci ve mezun çekmekte. Ben de tekrar yolum düşse de yasasam isterim. Patagonia veya Kuzey (Cordoba, Misiones vb.) de hem eğitim hem de gezmek için ucuz sayilir fakat BA kadar değil.

 5. Yasemin hanım bir konuda yanılıyosunuz. Burda Arjantinde arabalar çok çook ucuz y üstelik belli bi model altı arabalardan (sanırım 86:modeldi) vergi alınmıyor. Garip olan devletin kendi bünyesinde çalışanların maaşı özel sektöre göre bir hayli az. Yani Türkiyenin tam tersi, ekonomisi de Türkiyeden ilerde maalesef latin amerikada Brezzilyadan sonra 2. büyük geliri olan bir ülke 🙂

 6. Uzun mesafe otobüslerde küçük tuvalet ihtiyacı için tuvalet var mı? Yakında Patagonia da Ushuaia otobüsle gezeceğim. En azından Ushuaia El Calafate arası tabii böle böle. ama iki kasaba arası 8 -10 saat tutuyor. E-posta ile de bilgi verirseniz sevinirim. Para bozdurmak için oteller öneriliyor doğru mu. Nadir 6.2.19.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz