Buenos Aires gezisi rehberi olarak hazırladığım bu video blog yazısında Buenos Aires hakkında bilgi, tarihi, mimarisi, dili, ekonomisi, nüfusu, konumu, nasıl gidildiği, uçuşlar, kış ve yaz mevsimleri, hava durumu, ne zaman gidilmesi gerektiği, görülmesi gereken yerler, güvenlik, saat farkı, dikkat edilmesi gereken sorunlar, gece hayatı, tango dans mekanları, tango gösterisi izlenebilecek yerler, tango kursları var.

 

Buenos Aires gezi rehberi
Buenos Aires gezisi rehberi

 

Buenos Aires Gezisi Rehberi

Şimdi bu güzel Latin Amerika insanlarının yaşadığı kente sorular ve Buenos Aires gezisi rehberi niteliğindeki yanıtlarımla bakalım.

 

Buenos Aires gezisi bilgi rehber
Buenos Aires gezisi

 

Buenos Aires Nasıl Bir Şehir?

Buenos Aires Arjantin’in başkenti mi? Buenos Aires büyük bir şehir mi? Mimarisi nasıl? Arjantin’de hangi dil konuşuluyor? Ekonomisi nasıl? İklimi ve hava durumu nasıl? Tarihi, nüfusu, adının anlamı, insanları, konumu.

 

Arjantin’in başkenti Buenos Aires, Sao Paulo‘dan sonra Güney Amerika kıtasının ikinci büyük kenti. Adı İspanyolca “güzel havalar” anlamına gelen ve Arjantin’in en büyük kenti olan Buenos Aires’in nüfusu 13 milyona yakın; büyük bir şehir.

 

Şehir halkının çoğunluğu İspanya ve İtalya kökenli olmakla birlikte, Arap, Musevi, Gürcü, Ermeni, Çin ve Kore kökenliler de yaşıyor. İspanyolca konuşuluyor. Eklektik bir mimarisi var; şehir birçoklarınca Paris, Barselona ve Madrid’in birleşmesine benzetiliyor.

 

Buenos Aires şehri 1536 yılında Pedro de Mendoza tarafından “Sevgili Anamız Güzel Hava Bakiresi Meryem’in Limanı” (Real de Nuestra Señora Santa María del Buen Ayre) adıyla kuruldu. Uzun yıllar İspanyol hakimiyeti yaşandı. 1880 yılında başkent oldu.

 

Buenos Aires 1998 ve 2003 yılları arasında ekonomik kriz yaşayan Arjantin’de büyük gösterilerin merkezi oldu. Arjantin’in ekonomik, politik, ticari ve kültürel merkezi. Buenos Aires Limanı Arjantin, Brezilya, Uruguay ve Paraguay ile yoğun bağlantılar ve ticaret hacmine sahip.

 

Güney Yarımküre’de, Latin Amerika’nın güney doğusunda yer alan Arjantin ve başkentinde bizim yazımızda mevsim kış, bizde mevsim kış iken ise yaz. Kışın (Temmuz – Ağustos) hava durumu ortalama 5 – 10 derece sıcaklıklarla, yazın ise 25 – 30 derece civarında sıcaklıklarla geçiyor. Patagonya’nın güneyi çok daha soğuk oluyor, kuzeye gittikçe ısınıyor.

Buenos Aires’e Nasıl Gidilir?

Buenos Aires’e nasıl gidilir? Arjantin Türk vatandaşlarından vize istiyor mu? Türkiye’den direkt uçak var mı? Uçak yolculuğu kaç saat sürüyor? Uçak biletleri pahalı mı? Buenos Aires’e hangi aylarda ve mevsimde gitmek tavsiye edilir?

 

 

Arjantin vize istemeyen bir ülke. Türk Hava Yolları Sao Paulo duraklamalı olarak uçuyor. İstanbul Buenos Aires uçak yolculuğu 17 saat sürüyor. Uçak bilet fiyatları 2500 lira civarında. Birçok yabancı hava yolu ile aktarmalı olarak 2000 TL ve üzerinde bilet fiyatlarıyla gidilebiliyor, aktarmadaki beklemeye bağlı olarak 19 ila 30 saat sürüyor.

 

Arjantin ile Türkiye arasında 6 saat fark var, Arjantin 6 saat geride. Yani orada saat 12:00 iken Türkiye’de saat 18:00.

 

Buenos Aires’e Ne Zaman Gidilir?

Buenos Aires’e ne zaman, yılın hangi mevsiminde gitmeli? Türkiye’de hangi mevsim sürüyorken Arjantin’e gidelim? Kışın mı gitmek gerekir, yazın mı? Buenos Aires’te hava durumu ve sıcaklıklar, mevsimlere göre nasıldır?

 

 

Buenos Aires’e gitmek için en iyi zaman İlkbahar mevsimi (Eylül, Ekim, Kasım ayları) ve Sonbahar mevsimi (Nisan, Mayıs, Haziran). Kışın soğuk oluyor. Dikkat, Arjantin’de evlerde, lokantalarda, müzelerde, dükkanlarda, sanat merkezlerinde kalorifer yok, ben çok üşüdüm. Bazen nemli ve sıcak olsa da yaz mevsimi de iyidir.

 

Ocak ve Şubat ayları yoğun turist sezonu olduğu için otel fiyatları yükseliyor, ama halk tatile çıktığı için şehirde trafik azalıyor. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları soğuk ve düşük sezon.

 

Alışveriş ve fiyatlar hakkında bilgi bu yazımda: Arjantin’de Alışveriş

 

Buenos Aires’te Görülecek Yerler

Buenos Aires’te mutlaka görülmesi gezilmesi gereken yerler nereler? Plaza del Mayo’ya gidilmeli mi? Dokuz Temmuz Caddesi güzel mi? Casa Rosada’ya gitmek gerekir mi? La Boca turistik bir yer mi? Nereleri görmek gerekir?

 

Buenos Aires gezisi sırasında gezilecek en önemli yerler Plaza del Mayo Meydanı’ndaki Casa Rosada (Pembe Saray) adlı başkanlık sarayı ve müze ile 25 Mayıs 1810 devrimini temsil eden Mayıs Piramidi. Meydan tarihi ve siyasi açıdan çok önemli.

 

9 Temmuz Caddesi dünyanın en geniş caddesi. 14 şeritli ve 110 metre genişlikte. 1906 yapımı Arjantin Kongresi müthiş bir bina. Plaza Libertad’daki Teatro Colon, dünyanın en iyi akustikli salonlarından birisi.

 

Şehrin en eski mahallesi San Telmo, Arnavut kaldırımlı taş sokakları, şık demir fenerleri ve kolonyal tarzı evleriyle güzel bir semt. Antikacılar, tango kulüpleri ve tasarım dükkanları var. Florida Caddesi yayalar için yürümesi keyifli, güzel binalar ve dükkanlarla dolu, sokak dans ve müzikleri seyredilebilen, kalabalık ve turistik bir cadde.

 

Buenos Aires gezisi yapanlar için görülmesi şart olan rengarenk La Boca semti, en çok El Caminito Sokağı’ndaki renkli evleriyle ünlü. Şehrin diğer tarafındaki Recoleta Mezarlığı heykellerle dolu ve çok güzel. Yakınında Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi var. İlerisindeki Palermo modern bir mahalle, parklar, lokantalar, lüks giyim mağazaları ve barlarla dolu.

 

Daha fazlası için yazım: Buenos Aires Gezi Notları

 

Buenos Aires’te Güvenlik ve Dikkat Edilecek Sorunlar

Buenos Aires gezisi sırasında nelere dikkat etmek gerekir? Tehlikeli bir şehir mi? Paramızı nasıl korumamız gerekir? Dolandırılmamak için nelere dikkat edelim? Buenos Aires’in nerelerinde dikkatli olmalıyız?

 

 

Kalabalık caddelerde hırsızlara dikkat etmek gerekiyor. Silahlı gasp, kapkaç, cadde ve lokantalarda silahlı soygun yaygın, bu bir Latin Amerika gerçeği. Dikkat çekici ziynet eşyası, lüks kıyafet çok miktarda para ile dolaşmayın. Lokanta, durak ve istasyonlarda eşyalarınıza dikkat edin.Turistlere karşı şöyle bir hırsızlık taktiği var; biri size sprey sıkar, başka biri yardım edermiş gibi yapıp panik anınızda paranızı çalar. Sprey genelde sadece deodoranttır.

 

Turistik yerlerin önünden değil bir sokak öteden taksiye binin. Yoksa fazla dolaştırabilirler veya ustaca hareketlerle sahte para üstü verebilirler. Sizin verdiğiniz taksi parasını sahtesiyle değiştirip geri uzatabilirler. Sokak soygunlarının yaygın olduğu ülkeler için mutlaka bir pasaport çantası öneriyorum.

 

Buenos Aires’te Tango Gösterisi ve Kursu, Gece Hayatı

Buenos Aires için tangonun önemi ne? Gece hayatı renkli mi? Nasıl barlar ve gece kulüpleri var? Tangonun ana vatanı Arjantin mi? Buenos Aires’te tango gösterisi izleyebilir miyiz? Nerede tango yapabiliriz? Tango kursları nerede veriliyor?

 

 

Gece hayatı için Başkanlık Sarayı’na yakın Puerto Madero, gündüz gece güvenli bir semt. Recoleta turistik barlar, Palermo şık ve genç ağırlıklı barlar ve külüplerle dolu. San Telmo ise bohem ve eğlenceli bir gece hayatı sunuyor. Palermo’da popüler ama lüks olmayan, ucuz ve rahat Sugar Bar’a gittim. İşte Gece Hayatı yazım.

 

Ulusal bir dans olsa da tango aslında Arjantin değil bir Buenos Aires dansı. Gündüz La Boca ve San Telmo’da izleyebilirsiniz. Suipacha Caddesi’ndeki Confiteria Ideal, iyi bir tango mekanı.

 

Milonga adı verilen tango dans gösterisi ve dersi verilen mekanlar meşhur. Hem gündüz hem gece oluyor. Matinee Milonga‘lar öğleden sonra başlıyor, akşam saat sekiz-on civarı kapanıyor. Buralarda halk size tango öğretmekten keyif alıyor. Gece Milongaları ise gece saat 23:00’te başlıyor, ikide doluyor, sabah altıda kapanıyor. Ünlü Milongalar arasında Salon Canning, El Beso ve Porteno y Bailarin var. Ücretsiz Tango Map Guide, Milongaların adlarını, yerlerini ve saatlerini gösteriyor. Late Night Tango gecelerinde ise akşam yemeğinin ardından profesyonel dans gösterisi yapılıyor ve tango kursu veriliyor.

 

Buenos Aires’te Nerede Kalınır? Bölgeler ve Oteller

Arjantin’de nerede kalınır? Konaklama için en uygun bölgeler nereleri? Büyük otelleri mi, butik otelleri mi, hostelleri mi tercih etmeliyiz? Otel fiyatları nasıl? Otellerde hizmet kalitesi nasıl? Ev kiralayabilir miyiz? Ucuza kalabileceğimiz yerler var mı?

 

Modern bir ülke olan Arjantin’de hem ucuz ve basit hem de son derece şık ve pahalı oteller bulabilirsiniz. Bütçeniz orta seviyedeyse orta halli oteller de var. Ucuz konaklama için çok sayıda hostel var. Buenos Aires’in San Telmo bölgesinde ucuz otel çok. Palermo ve Recoleta semtleri ise şıktır, lüks ve pahalı oteller yer alır.

 

Buenos Aires’te yüz elliden fazla hostel var. 4 veya 8 kişilik yatakhane (koğuş) tipi odalarda diğer gezginlerle birlikte 10 dolara, tek kişilik özel odalarda 20 dolara kalabilirsiniz. Mayıs Bulvarı’nda (Avenida de Mayo) onlarca hostel var. Bağımsız kalmak isterseniz kent merkezinde küçük bir daire kiralanabilir. Ya da benim gibi hiç ücretsiz konaklamak isterseniz, CouchSurfing sayesinde yerel halkın evlerinde bedava kalabilirsiniz.

 

Daha fazlası için: Arjantin Gezi Notları

20 YORUMLAR

 1. merhaba ben latin amerika ülkesi peru görmek istiyorum galiba siz de daha peru ya gitme fırsatı bulamamışsınız onunla ilgili bilgi almak istiyorum nerede kalabilirim güvenli bir ülke mi bunun gibi güvenlik ve uygun fiyata kalabileceğim yerlerle ilgili bilgiler öğrenmek istemiştim.

 2. merhabalar, Alper bey öncelikle blogunuzda paylaştığınız her bilgi fotoğraf ve videolar için çok teşekkür ederim kendi adıma. hepsi inanılmaz faydalı. sadece sizden kısaca öğrenmeyi rica ettiğim bir konu var;
  22.09 ist – sao paolo ve 03.10 sao paolo – istanbul biletimiz var. iki arkadaş aşağıdaki yerleri gezip görmek için yola çıkıyoruz.
  *RIO DE JENEIRO
  *PARAGUAY
  *URUGUAY
  *BUENOS AIRES
  *IGAUZU ŞELALELERİ

  Rota oluşturmayı bir türlü başaramadık. sizden ricam en efektif şekilde kısaca bir rota oluşturabilir misiniz? şimdiden çok teşekkürler. bol ve keyifli seyahatler.

  • Merhaba. Gezi blog yazilarima ilginize tesekkurler. Rio haric benim yazilarimi izleyerek gezebilirsiniz. Riop kuzeyde ters kaliyor. Bence ya orayi rotadan cikarin ya da Sao Paulo’dan ucakla gidip gelin. Digerleri cok komforlu otobuslerle olur. Sao Paulo Uruguay Buenos Aires Paraguay Iguazu seklinde.

 3. Gerçekten tam anlamıyla rüya bir şehir Buenos Aires. Gitmeyi çok istiyorum. Asya ve Avrupa’da birçok yeri gezdim ve Latin Amerika içimde ukte kaldı. Arjantin planlamasında yazınızdan yararlanacağımı düşünüyorum. Elinize sağlık.

 4. Merhaba,

  16-25 Şubat arasında Buenos Aires te olacağım.
  Bana önerebileceğiniz iyi bir Türk rehber var mı?? (araç kiralama vs gibi konularda da yardımcı olabilecek?)

 5. Merhaba tek yön bilet alınabilir mi? Bir plan yok ne zaman döneceğimle ilgili. Çünkü gideceğim diğer vizesiz G.Amerika ülkeleri de var. Teşekkür ederim.

  • Merhaba Cüneyt Bey. Elbette, Arjantin’e tek yön uçak biletiyle gidip Güney Amerika’da serbestçe seyahat edebilirsiniz. Diğer hangi Latin Amerika ülkelerini düşünüyorsunuz? Ne kadar zaman gezmeyi planlıyorsunuz?

 6. Merhabalar Arjantin Bounes Aires de bir kız arkadaşım var Arjantin’e gidip oturma izni almak kolay mı ve iş olanakları nasıl bir bilginiz var mı acaba? Turistik gezi için gidip iş olanağı bulsam yaşamımı devam ettirebilir miyim?

  • Merhaba Yunus Bey. Buenos Aires’teki kız arkadaşınızla nasıl tanıştınız? Ben gezmeye gittim, oturum izni ve iş olanaklarını bilmiyorum ama oradaki arkadaşlarıma sorabilirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz