Buenos Aires Gezi Notları

Arjantin’de gezilecek yerler arasındaki La Boca Buenos Aires’in 48 mahallesinin (barrio) en ünlüsü. Riachuelo Nehri’nin dünyanın en geniş nehri Río de la Plata’ya açıldığı ağızda yer alıyor, İspanyolcada La Boca ağız demek. Dışa açık kişiliğiyle Buenos Aires‘in en renkli mahallesi olarak kabul ediliyor. Barrio de La Boca semtini saatlerce keyifle gezdim. Arjantin gezisi sırasında gördüğüm en renkli mahalle burası diyebilirim. İşte Buenos Aires gezi notları.

 

arjantin gezisi
Caminito Sokağı, La Boca, Buenos Aires gezi notları.

 

Tango Buenos Aires
Tango, La Boca, Caminito. Buenos Aires, Arjantin’de gezilecek yerler.

 

La Boca

La Boca Arjantin’e gelen turistleri en çok çeken yer. Rengarenk evleri, Caminito adlı yaya sokağı hoş. La Boca’da La Ribera tiyatrosu, birçok tango kulübü ve İtalyan tavernası var.

 

Buenos Aires gezi
Caminito Sokağı, La Boca Mahallesi, Buenos Aires gezi yazısı.

 

buenos aires gezisi
Buenos Aires gezisi, La Boca, Caminito Street.

 

Buenos Aires’te duvar resimleri (grafiti) çok yaygın. Aşağıdaki etkileyici duvar resminin bu mahallede olan bir yangını anmak için yapıldığını tahmin ettim, sonra öğrendim ki tahminim doğruymuş.

 

Buenos Aires gezi
La Boca, Buenos Aires gezi yazısı.

 

Buyrun bir tango görüntüsü izleyin Buenos Aires’ten:

 

 

 

 

buenos aires gezi
Caminito Sokağı. La Boca Mahallesi, Buenos Aires gezi notları.

 

Aşağıda Arjantin‘in dünyaca en ünlü kişileri bir arada: Maradona, Evita ve Gardel. Ünlü futbolcu Diego Maradona’dan bahsetmeme gerek yok. Evita’yı da herkes biliyor ve mezarını ziyaret ederken bahsedeceğim. Carlos Gardel’den biraz bahsedeyim size.

 

Buenos Aires gezi
Maradona, Evita ve Gardel. La Boca, Buenos Aires gezi yorumları.

 

Uruguay doğumlu Carlos Gardel tango tarihinin en unutulmaz kişiliği. Kendisine “Carlitos”, “Tango’nun Kralı”, “El Mago” (Sihirbaz) ve ironik bir biçimde “El Mudo” (Sessiz) gibi isimler yakıştırılıyor. Gardel’in Alfredo La Pera ile birlikte ortaya çıkardıkları günümüzde artık klasikleşmiş tangolar arasından en önemlileri şunlar: Mi Buenos Aires querido, Cuesta abajo, Amores de estudiante, Soledad, Volver, Por una cabeza ve El día que me quieras.

 

buenos aires yaşam
La Boca, Buenos Aires, Arjantin gezi yazısı.

 

La Boca orijinal evleri ile ünlü. Bu evler batık ve eski gemilerin saçlarından inşa edilmiş ve tekne boyası ile rengarenk boyanmışlar. Bir çok sanatçının eserleri El Caminito Sokağı’nın kaldırımlarında görülüyor. Mahalle Arjantin’de gezilecek yerler arasında en turistik olanlardan biri.

 

buenos aires gezi
İtfaiyeci Anıtı, Caminito Sokağı, La Boca Mahallesi, Buenos Aires gezi notları.

 

Buenos Aires gezi
Caminito, Buenos Aires gezi yazısı.

 

Semt İtalyan göçmenler tarafından kurulduğundan İtalyan etkisi kuvvetli olarak hissediliyor. Mahallenin diğer sakinleri İspanyol, Alman, Fransız, Arap ve Bask. La Boca güçlü bir Avrupa havasına sahip, ilk sakinlerinin çoğu İtalya kenti Cenova’dan buraya göç eden insanlar. Bazıları adının Ceneviz mahallesi Boccadasse’den geldiğini söylüyorlar.

 

Buenos Aires La Boca arjantin
La Boca, Buenos Aires, Argentina.

 

1882 yılında uzun bir genel grevin ardından La Boca Arjantin’den bağımsızlığını ilan etti ve isyancılar Ceneviz bayrağını göndere çektiler, ancak kısa süre sonra bayrak bizzat Arjantin Devlet Başkanı Julio Argentino Roca tarafından yırtıldı. Buenos Aires gezi notları devam ediyor.

 

buenos aires gezi
El Maestro, El Coro y El Trabajo, Caminito, La Boca, Buenos Aires gezi notları.

 

Aşağıda 1899 yılında inşa edilen binadaki Bar La Perla veya La Perla Café, Pedro de Mendoza Caddesi 1899 numarada. Eskiden genelev olan bu iki katlı binanın rustik iç dekorasyonunda ahşap tavan ve masalar, yerel sanatçılardan tablolar var.

 

Buenos Aires La Boca La Perla Cafe Arjantin
La Perla Cafe, La Boca, Buenos Aires gezi yorumu.

 

Arjantin’de Futbol

La Boca semti futbol severler tarafından dünyanın en ünlü futbol takımlarından Boca Juniors’ın şeker kutusuna benzeyen futbol stadyumu La Bombonera ile de meşhur. Arjantin’de futbol görmeden olmaz. İlgisizliğim nedeniyle stadyuma gitmekle zaman harcamam, ama işte size hayatın içinden bir futbol görüntüsü:

 

 

 

 

buenos aires gezi
La Boca, Buenos Aires gezi turu. Arjantin’de gezilecek yerler.

 

La Boca politik açıdan Arjantin’de radikalliğin merkezi. Arjantin Kongresi’nin ilk sosyalist üyesi Alfredo Palacios’u 1935 yılında La Boca halkı seçti. Şiddetli 2011 ekonomik krizinde de haberlerde izlediğimiz birçok gösteri burada yapıldı.

 

Buenos Aires gezi
La Boca Mahallesi’nde şeker pembesi eski bina. Buenos Aires.

San Telmo

 

Buenos Aires San Telmo Arjantin
San Telmo Mahallesi, Buenos Aires.

 

Buenos Aires’in en eski mahallesi San Telmo dar, Arnavut kaldırımlı taş sokakları, demirden şık fenerleri ve korunmuş kolonyal tarzı evleriyle bohem ve güzel bir semt. Buenos Aires’te gezilecek yerler arasında bence mutlaka yer almalı.

 

buenos aires gezi notları
Buenos Aires’in San Telmo semti, Plaza Dorrego Meydanı, Dorrego Cafe.

 

Buenos Aires gezisi
Barrio San Telmo, Buenos Aires gezi bilgileri.

 

Gezerken Buenos Aires’in tarihini hissettiğim San Telmo, hareketli bir underground gece hayatını da barındırıyor. Uzun adı Saint Pedro González Telmo olan mahallede şık kafeler, antika ve modern tasarım dükkanları, sanatçı ve tango dansçılarıyla sokaklar var. San Telmo futbol takımı da dünyada epey ünlüymüş.

 

Buenos Aires San Telmo Argentina
San Telmo semti, Buenos Aires.

 

Buenos Aires mimarisinin güzelliğiyle etkileyici. Bilgi: belediye otobüsü 50 Kuruş (1.25 ARS). Brezilya’da 3 TL, Uruguay’da 1.5 TL idi.

 

Buenos Aires gezi
San Telmo, Buenos Aires, Arjantin gezi notları.

 

Arjantin’de yediğim yemekleri ve fiyatlarını görmek isterseniz: Arjantin Yemekleri.

 

Buenos Aires gezi blog
Buenos Aires, Nuestra Senora de Belén Kilisesi, San Telmo Mahallesi.

 

Eğitimin tamamen parasız ve çok yüksek kaliteli olduğu Buenos Aires Üniversitesi‘ne bağlı aşağıdaki Mühendislik Fakültesi (Facultad de Ingenieria) binası 1951 yılında Eva Peron Vakfı için inşa edilmeye başlandı. Juan Domingo Peron’un 1955 darbesiyle iktidardan düşmesinden sonra 1956 yılında Mühendislik Fakültesi’ne verildi.

 

Buenos Aires gezi
Buenos Aires, San Telmo, Facultad de Ingenieria (Mühendislik Fakültesi)

 

Buenos Aires gezi
Buenos Aires gezi notları

 

Şehri video anlatımlarımla tanımak isterseniz burada: Buenos Aires Gezisi Rehberi

 

Buenos Aires Puerto Madero
Puerto Madero semtindeki parkta çocuklar. Buenos Aires.

 

Reserva Ecológica Costanera Sur

Reserva Ecológica de Buenos Aires (Buenos Aires Ekolojik Koruma Alanı) adlı geniş yeşil ve sulak alan, Puerto Madero Limanı’nın hemen doğusunda, dünyanın en geniş nehri Rio de la Plata kıyısında bulunuyor.

 

Buenos Aires Egolociga costanera sur
Buenos Aires Doğa Koruma Alanı.

 

Resmi adı Reserva Ecológica Costanera Sur olan kent merkezindeki bu yeşil alan özellikle hafta sonları piknik, temiz hava, bisiklet, yürüyüş ve manzara için ideal. Bazen karşınıza bir bataklık kunduzu veya nehir kaplumbağası çıkabiliyor. Doğa koruma alanını dinlenmeden çepeçevre dolaştım, 2.5 saat sürdü.

 

Buenos Aires Rio de la plata
Dünyanın en geniş nehri Rio de la Plata kıyısına gittim. Buenos Aires, Arjantin’de gezilecek yerler.

 

Buenos Aires gezimin devamı için tıklayın: Arjantinlilere Türk yemekleri pişirdim.

10 YORUMLAR

  1. yalniz olmanin, avantaji bu olsa gerek 1980 lerdeki beni yasiyorsunuz,, zamani geri getirmek mümkün olmadiginana göre su ani yasamaya devam ediyorum, ama zorlanarak,, ömrün ve yolun uzun olsun saygilar

  2. Abicim arjantini tam anlamıyla gezmişsin,gecekondu semtleri şehirlerin kalplerinin öteki yarasıdır onları gezmeden bir şehri tam anlamıyla gezmemiş olursun,özümseyemezsin.Gezmeyi iyi bilen adamsın bu da bence bir sanattır..Sınava çalışmam gerekirken merakla ve heyecanla okuyorum maceralarını.

  3. Harika bir rehber oldu bana teşekkürler. Buenos Aires’te milonga keyfini tadacağım İstanbul’dakiler gibi olmayacağından eminim 🙂 Milonga’ya gittiniz mi?

    • Buenos Aires gezi yazımı beğenmenize sevindim. 🙂 Evet izledim ama tam bir milonga akşamı sayılmaz, pek meraklısı değilim. Elbette Tango ana vatanında en iyi dans edilir. Arjantin’e ne zaman gideceksiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz