Tallinn Estonya’nın başkenti ve en büyük şehri olup ülkenin kuzey kıyısında yer alıyor. Tarihi Eski Kent Vanalinn Avrupa’da en iyi korunmuş Orta Çağ şehirlerinden biri ve özellikle yazları turist ve gezgin doluyor. Güzel mimarisi, yeşil parkları, eğlencesiyle dikkat çekiyor. Tallinn gezi rehberi olarak hazırladığım bu yazıda Tallinn hakkında bilgi, harita, hava durumu, havalimanı şehir merkezi ulaşımı, gezi notları, gezilecek yerler, yapılacak şeyler, şehir turu, gemi, tren ve otobüsle ulaşım, etkinlikler, festivaller hakkında bilgiler görebilirsiniz.

 

Tallinn gezi rehber
Tallinn gezi rehberi

 

Tallinn Hakkında Bilgi

Finlandiya Körfezi kıyısında yer alan Estonya başkenti Tallinn on üçüncü yüzyıldan 1918 yılına kadar uzun süre ve Nazi işgali döneminde 3 yıl Reval olarak adlandırıldı. Nüfusu 454.000 olan başkent 1219 yılında kurulsa da, eski insan yerleşimlerinin tarihi 5.000 yıl öncesine kadar gidiyor. Şehir tarihte Danimarka, İskandinav ve Almanya yönetimlerine girdi.

 

Estonya Tarih
Estonya Tarihi

 

Estonya’nın ana politika, ekonomi, kültür ve eğitim merkezi olan şehir, bilgisayar teknolojisinin gelişmişliği nedeniyle Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak adlandırılıyor. Avrupa’da kişi başına düşen girişim şirketi sayısında birinci sıradaki Tallinn, birçok uluslararası firmanın doğum yeri. Avrupa Birliği IT Ajansı ile NATO Siber Savunma Mükemmellik Merkezine ev sahipliği yapan kent, dünyanın en iyi dijital şehirleri sıralamasında ilk onda.

 

Estonya bilişim
Estonya bilişim teknolojileri

 

Kentin  Vabaduse valjak meydanı ve çevresindeki yeni bölgesinde Sovyet beton blokların yanına modern cam ve çelik iş merkezleri katılıyor. Buradaki eski Intourist Hotel Viru, Soğuk Savaş döneminde KGB tarafından her odasının izlenmesi ve dinlenmesi ile ünlü.

 

Tallinn Hakkında İlginç Bilgiler

 • Yer altında on yedinci yüzyıldan kalma yüzlerce gizli tünel var.
 • Beş Orta Çağ kilisesinin çan kulelerini aynı anda görmek imkansız diye efsane var.
 • On dokuzuncu yüzyıl kıyafetleriyle çalışan ve dolaşan baca temizleyicilerin ceketinin pirinç düğmesine dokunmanın şans getireceğine inanılıyor.
 • Dünyada kadın nüfusun erkek nüfusa oranla en yüksek olduğu şehir: 100/84.
 • Dünyada toplu taşımanın vatandaşlarına tamamen ücretsiz olduğu tek şehir Estonya başkenti.
 • Skype bu şehirde doğdu.
 • İnternet hızının en yüksek, WiFi bağlantının en yaygın olduğu şehirlerden.

 

Estonya internet
Estonya internet hızı

Turistik Bilgi

Tarihi ve turistik seyahat, ziyaret, gezi ve etkinlik bilgileri alabileceğiniz yerler:

 

VisitTallinn resmi şehir rehberi: Meşhur yerler, etkinlikler, restoranlar, gece hayatı, alışveriş, oteller, ulaşım hakkında doğru ve güncel bilgiler. Facebook ve Instagram sayfaları var.

 

Tourist Information Centre: Niguliste 2 ve Kullassepa 4 adreslerindeki turizm danışma bürolarından ücretsiz şehir haritası, broşürler ve tavsiyeler alabilir, bilgisayar kullanabilir, internete bağlanabilirsiniz.

 

Traveler Info, Vana-Posti 2: Gençler bilgi veriyor, otobüs ve gemi biletleri, günlük turlar ve etkinlikler için yardımcı oluyorlar.

 

City Bike, Vene 33. Bisiklet turları, 150 tane kiralık bisiklet, harita.

 

Tallinn haritas
Tallinn haritası

Tallinn Hava Durumu 

Şehir altmışıncı kuzey enleminde yer aldığı için mevsimler arasında hem hava durumu hem de gündüz süreleri bakımından büyük farklar yaşanıyor. Hava durumu Atlantik Okyanusu, Avrasya kıtası anakarası, Baltık Denizi, Finlandiya Körfezi ve Estonya anakarası tarafından belirlendiği için yıl boyu kestirilemez ve mevsim normalleri dışında olabiliyor.

 

Tallinn hava sıcaklıkları
Tallinn hava durumu

 

Nemli karasal iklime sahip kentte yağmur yağışları yıl içerisine oldukça eşit dağılıyor ama ağustosta biraz daha artıyor. Kasımdan nisana kadar sık sık kar yağıyor. Kasımdan marta kadar kışın hava sıcaklıkları gece en düşük -25, gündüz en yüksek +5 derece; genellikle 0 ile -10 derece arasında oluyor. Soğuk havaya dayanıklı kalın kış kıyafetleri gerekiyor.

 

İlkbahar mevsiminde sakin ve güneşli günlerde meltem rüzgarı esiyor. Akşamları aniden hava serinlediği için soğuk havaya uygun kıyafet gerekiyor. Nisan ayında hava sıcaklığı gündüz 8-13, gece 1-3 derece arsında yaşanıyor.

 

Gündüz hava sıcaklıklarının 20-23 derece olduğu Tallinn yaz mevsiminde gezmek için ideal. Temmuzda hava sıcaklıkları gündüz 22-27, gece 14-18 derece oluyor. Akşam için ince bir mont yeterli. Haziranda gündüz 17-23 derece oluyor.

Tallinn Gezi Notları

Tallinn benim 1 ay süren Baltıklar seyahatimde Letonya ve Litvanya ile birlikte gezdiğim üç güzel ülkeden birinin başkenti. Bu bağımsız, tek başıma yaptığım Baltık ülkeleri turumda konaklamaya hiç para vermedim, gönüllü konaklama ağı Couchsurfing ile kent, kasaba ve köylerde hiç para ödemeden kaldım ve iyi insanlarla tanıştım.

 

Komün Evi

Tallinn seyahatimi en çok güzelleştiren şey, burada kaldığım ortak komün yaşamının sürdüğü büyük ve kalabalık ev ile halkı oldu. 12 kişinin sürekli yaşadığı bu evin bodrum katı depo ve sırayla çalışılıp eve gelir getiren bisiklet tamirhanesi, zemin katı salon, banyo ve mutfak, üst katı komün yaşamı sürenlerin odaları. Sadece 20 civarı yer yatağı olan çatı katı ise herkese açık ve ücretsiz.

 

Komün evi yaşam
Komün evi

 

Uue Maailma Seltsimaja (The New World Community House) adlı komün evinde sürekli kalanlar sırayla temizlik, alışveriş ve yemek yapıyor. Konuk olanlar ise isterlerse bir akşam herkes için ekonomik bir alışveriş ve yemek yapabiliyor. Yemek yapmayanlar mutfaktaki bir cam kaba 3 avro koyarak yemek yiyebilir, bira kabına para atarak bira içebilir, ama bunu denetleyen kimse yok tabii. Sokakta yaşayan ve ihtiyacı olan bir teyze istediği zaman gelip yemek yiyebiliyor.

 

The New World Community House
Uue Maailma Seltsimaja

 

Komün evinin sakinleri her pazar salonda toplantı yapıp evin durumunu, işleri, iş bölümünü, neleri daha iyi yapabileceklerini konuşup tartışıyorlar. Ben bir akşam yemeğe katkı olarak salata yapıp bira aldım, bir kez de mutfak ve tuvaleti temizledim.

 

Komün yaşamı
Komün yaşam

 

Haftada bir parti oluyor; bazen konuklardan biri müzik aleti çalıyor, bazen belli bir konuda veya müzik türünde eğlence düzenleniyor ve yine herkese açık.

 

Komün nedir
Komün nedir?

 

Tallinn Gezi Rehberi

Tallinn gezi rehberi için şimdi görülecek gezilecek yerler, yapılacak şeyler, havalimanı ulaşımı, gemi, tren ve otobüsle ulaşım, şehir turu ve etkinlikler hakkında bilgiler vereyim.

 

Tallinn Havalimanı

Lennart Meri Tallinn Airport veya Ülemiste Havalimanı (TTL) şehir merkezinden beş kilometre uzakta, Ülemiste Gölü kıyısında yer alan küçük bir havaalanı. İkinci katta kalkış alanının üstünde, güvenlik kontrolünden önce uygun fiyatlı bir kafe var, güvenlikten sonraki kafeler daha pahalı. Ücretsiz WiFi ve sigara içme odası var.

 

Aşağıdaki hava yollarının Tallinn Havalimanına uçuşları var:

 

 • Türk Hava Yolları: İstanbul – Türkiye
 • Aeroflot: Moskova – Sheremetyevo
 • airBaltic: AmsterdamBerlinTegel, Paris – Charles de Gaulle, RigaViyanaVilnius
 • EasyJet: Londra – Gatwick, Milano – Malpensa
 • Finnair: Helsinki
 • LOT Polish Airlines: Warşova – Chopin
 • Lufthansa: Frankfurt
 • Nordica: Amsterdam, Berlin – Tegel, Bruksel, Kiev – Boryspil, Munich, Oslo – Gardermoen, Stockholm – Arlanda, Trondheim, Viyana, Vilnius
 • Norwegian Air Shuttle: Oslo – Gardermoen
 • Ryanair: Bergamo, Bremen, Dublin, Girona, Londra  – Stansted, Oslo – Rygge, Weeze
 • Scandinavian Airlines: Kopenhag, Oslo – Gardermoen, Stockholm – Arlanda

 

Tallinn Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Havaalanından şehir merkezine gitmek için ulaşım seçenekleri.

 

Tallinn Havalimanı ulaşım
Tallinn Havalimanı ulaşım bilgileri

 

Havalimanı Otobüsü

Havaalanının hemen önünde duran 2 numaralı otobüs eski kentin girişindeki A. Laikmaa durağına kadar götürüyor ve 15 dakika sürüyor. Gelen ve giden otobüsler aynı durağı kullandıkları için yanlış otobüse binmeyin, Reisisadam yönüne gidene binmek gerekiyor, Möigu değil, yoksa çok uzağa, şehir dışına gidersiniz. Otobüs biletleri R-Kiosk büfelerinden, otobüs terminallerinden ve otobüslerde alınabiliyor.

 

Tallinn havaalanı otobüs
Tallinn havalimanı otobüsü

 

Tramvay

Havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşım sağlayan tramvay 15 dakika sürüyor ve bilet ücreti 2 euro. Sabah beş buçuk ile gece saat 12:45’e kadar çalışıyor.

 

Tallinn Havaalanı ulaşım
Tallinn Havaalanı ulaşımı – tramvay

 

Taksi

Havalimanından şehir merkezi taksi ücreti 7-10 eu tutuyor.

 

Riga Airport Transfers

Riga Havalimanı ile Tallinn arasında özel veya grup transferleri.

 

Gemi ve Feribot ile Tallinn’e Nasıl Gidilir?

Kentten en sık gemi seferleri Helsinki ile Tallinn Port arasında olup, günde 20 civarı gemi kalkıyor. Gemiye bağlı olarak 1.5 ile 3.5 saat arası sürüyor. Gemi şirketi, mevsim (yazın daha pahalı), haftanın günü (Cuma ve Cumartesi daha pahalı), günün saatine göre tek yön feribot bilet ücretleri 16 ile 30 avro arasında. En ucuzları günübirlik kruvaziyer (cruise) turist gemileri, gidiş-dönüş 19 avroya kadar ucuz bilet bulunabiliyor. Linda Line dışında tüm gemiler feribot, yani araba taşıyabiliyor (25 eu).

 

Estonya gemi seferleri
Estonya gemisi

 

Tallinn ile Helsinki arasında yolcu taşıyan gemi şirketleri:

 

Viking Line – Büyük Viking XPRS gemisi günde iki sefer yapıyor, 2.5 saat.

Eckerö Line – 2000 kişilik Finlandia adlı tek gemisi var, 2.5 saat süren geminin bilet fiyatları ucuz.

Linda Line – Merilin ve Karolin adlı iki küçük katamaran tekne en sık ve en hızlıları, 1.5 saat sürüyor. Ama hava kötüleşirse sallanır.

Tallink Silja – Büyük Star ve Superstar gemileri 2 saat sürüyor ve günde altı sefer var. 3.5 saat süren yeni 2800 kişilik Baltic Princess gemisi ise gece kalmak için kamaralı.

 

Estonya feribot
Gemiyle Estonya

 

Linda Line Linnahall Limanı, diğer tüm gemiler ise Reisisadam Limanından kalkıyor ve varıyor. Stockholm’den gece kalınan kamaralı Tallink gemisi 16 saat sürüyor.

 

Tallinn gemi
Tallinn gemileri ve feribotlar

 

Tren

Başkente fazla tren seferi yok. Elron işletmesinin şehir merkezindeki Baltic Station tren garından Tartu, Viljandi, St. Petersburg, Moskova ve diğer birkaç şehire tren seferleri var. Trenler yeni ve modern, ücretsiz WiFi var, bilet fiyatları uygun.

 

Estonya tren
Estonya trenleri

 

Otobüsle Tallinn

Bussijaam otogarından tüm Estonya şehirlerine sık otobüsler var. Yurt içi otobüs saatleri ve bilet fiyatları Tpilet ve Peatus web sitelerinde görülebilir. Letonya Riga ve Litvanya Vilnius arasında otobüsler oldukça sık. Yurt dışına otobüs seferleri olan firmalar Ecolines, BalticShuttle, Hansabus ve Lux Express.

 

Estonya otobüs
Estonya’ya otobüsle nasıl gidilir?

 

Tallinn’de Gezilecek Yerler

Tallinn’de gezilecek yerler çoğunlukla en tarihi ve turistik bölge olan Toompea Tepesi’nin de olduğu Vanalinn adlı eski kentte (old city) toplanıyor.

 

Tallinn gezilecek yerler harita
Tallinn gezi haritası

 

Viru Gate

Viru Caddesi’nin girişindeki All-Linn adlı kısımda eskiden tüccarlar ve zanaatkarlar yaşıyordu. Bugün Viru en popüler alışveriş caddesi ve All-Linn en turistik ve kalabalık bölge.

 

Tallinn gezilecek yerler
Tallinn’de gezilecek yerler

 

Raekoja Plats

Vanalinn adlı meşhur tarihi bölgenin merkezi Belediye Meydanı’nda (Town Hall Square) güzel evler, kafeler ve restoranlar var. Kasım ve aralıkta güzel bir Noel pazarı kuruluyor.

 

Tallinn gezi notları
Tallinn gezi notları – Raekoja Plats

 

Raekoda

1371 yılında inşa edilen Gotik taş Belediye Sarayı meydandaki en dikkat çekici bina. İçinde Şehir Müzesi var.

 

Tallin gezilecek yerler
Tallin’de gezilecek yerler – Raekoda

 

Toompea Tepesi

Efsaneye göre bu tepenin altında ünlü Estonya Kralı Kalev’in mezarı var. Daha tarihi bilgilere göre ise şehrin kurulduğu 1219 yılında inşa edilen Danimarka kalesinin olduğu yekpare kireç taşından bir tepe, ve soylularla yoksulların arasına mesafe koymak için kalın duvarlarla örülü 1380 yılında yapılan bir giriş kapısı kulesi var. Buradan görülen güzel manzaranın aşağıdaki gibi epey fotoğrafını çektim.

 

Tallinn gezi yazıları
Tallinn gezi yazısı

 

Alexander Nevsky Katedrali

Lossi Meydanı’ndaki on dokuzuncu yüzyıldan kalma klasik soğan kubbeli ünlü Rus Ortodoks kilisesi kentin turistik sembolü. 1924’te Estonya’nın ilk bağımsızlık döneminde çoğu yıkıldı, Sovyetler Birliği çürümeye terk etti ve daha sonra onarıldı.

 

Tallinn tarihi yerler
Tallinn’de tarihi yerler – Alexander Nevsky Katedrali

 

Riigikogu

Pembe renkli Estonya Meclisi.

 

Estonya Meclisi
Estonya Meclisi Riigikogu

 

St Mary’s Cathedral

Şehirdeki en eski kilise Toomkirik 1229’da katolik kilisesi olarak yapıldı ama 1561’de Lüteryen kilisesi oldu.

 

İşgaller Müzesi

Toompea Caddesi 8 numaradaki müzede Sovyet ve Nazi rejimleri dönemindeki yaşam koşulları anlatılıyor.

 

Surlar

Suur-Kloostri ile Vaike-Kloostri caddelerinin kesiştiği köşeden surlara çıkılıp üç kule ziyaret edilebiliyor ve ücreti 3 avro. 

 

Tallinn tarihi eserler
Tallinn’de tarihi eserler – surlar

 

Eski KGB Merkezi

Pikk Caddesi 61 numaradaki eski KGB merkezi bugün İçişleri Bakanlığı. Sovyet dönemi şakalarından biri buranın Estonya’daki en yüksek bina olduğunu söyler, çünkü bodrum katından bile Sibirya görülebilir.

 

Kalamaja Mahallesi

Tarihi Vanalinn bölgesinin kuzeybatısında kalan başkentin en eski banliyösü on dördüncü yüzyılda kurulmuş ve kalamaja Estonca “balık evi” anlamına geldiğine göre balıkçılar yaşıyormuş. Güzel ahşap evler var.

 

Tallinn gezisi
Tallinn gezisi – Kalamaja

 

Kadriorg Sarayı

Kentin doğu tarafında, Weizenbergi Caddesi 37 numaralı adreste yer alan Rusya imparatorluk yazlık konutunu İtalyan Mimar Niccolo Michetti 1718 yılında Çar Büyük (Deli) Petro için yaptı. 222 dönüm arazideki saray dururken Deli Petro yanındaki sade bir evde kalmayı tercih etti. Çarın yazları gelmesiyle birlikte şehir soylu ve zengin Ruslar için yaz mevsiminde gelinecek bir deniz tatil yeri haline gelmeye başladı. Bugün sarayın bir kısmı cumhurbaşkanlığı ofisi. 

 

Tallinn görülecek noktalar
Tallinn’de görülecek noktalar – Kadriorg

 

Kadriorg

18, 19 ve 20. yüzyıllardan art deco ve fonksiyonalist mimari tarzlarda ahşap binaların olduğu güzel ve zengin bir deniz kıyısı tatil bölgesi.

 

Rottermann Semti

Şehir merkezi ile liman arasında yer alan endüstriyel bölgedeki 19 ve 20. yüzyıl binaları art nouveau ve tarihselcilik mimari tarzlarında motifler taşıyor. Buradaki yeni şık apartmanlar ve alışveriş merkezi, kentin mimari başyapıtı olarak görülüyor.

 

Tallinn görülecek yerler
Tallinn’de görülecek yerler – Rottermann

 

Tallinna Linnahall

Ne olduğunu anlamak için epey uğraştığım, Mere puiestee 20 numarada, limandaki çok amaçlı spor ve kültür merkezinin eski adı V.I. Lenin Kültür ve Spor Sarayı idi. Raine Karp ile Riina Altmae tarafından Sovyet Brütalist mimari tarzda tasarlanan bina, 1980 Moskova Yaz Olimpiyatlarının deniz ve yelken sporları kısmı için inşa edildi. 5.000 kişilik amfitiyatro, 3.000 kişilik puz pateni sahası olan bu dev tesis bugün hak ettiği ilgi ve bakımı görmüyor. 2009 yılında kapanan Linnahall nihayet bugünlerde onarıma girdi.

 

Tallinna Linnahall
Linnahall

 

Estonya Ulusal Kütüphanesi

Tönismagi no:2 adresinde yer alan Eesti Rahvusraamatukogu doksanların başında inşa edildi. Dışı Hür Masonlar binasına, içi neo fütürist bir zindana benziyor.

 

Holy Birgitta Manastırı

Şehir merkezinden 5 kilometre uzaktaki Pirita plajı bölgesindeki İskandinav kadın azizler manastırında on altıncı yüzyıldan kalma yeraltı mezarları ve kalıntılar var. Maneviyat dolu bir Tallinn tatili isterseniz, rahibeler bir konukevi işletiyor.

 

Pirita Bölgesi

Orman parkları, botanik bahçeler ve ünlü Estonyalıların gömüldüğü Metsakalmistu Mezarlığı. 

 

Metsakalmistu Mezarlığı

Merkezden 34A veya 38 numaralı otobüse binip Metsakalmistu durağında inerek gidebileceğiniz Pirita’daki bu meşhur mezarlıkta cumhurbaşkanları Konstantin Pats ve Lennart Meri ile ünlü satranç oyuncusu Paul Keres yatıyor. Yeşillik ve huzur var. 

 

Botanik Bahçeleri

Tallinna Botaanikaaed şehir merkezine 10, Pirita Yelken Kulübüne 3 kilometre uzaklıkta. Doğa ve bitki sevenler için gezilecek yerler arasında. Bilet 5 avro.

 

Tallin nasıl bir şehir
Tallin nasıl bir şehir?

 

Müzik Festivali Alanı

Oru ve Lasnamagi otobüs duraklarına yakın dev modernist tesiste beş yılda bir yapılan Estonya Şarkı Festivali, 34.000 şarkıcı ve dansçı ile dev bir izleyici kitlesine ev sahipliği yapıyor. 

 

Kultuurikilomeeter

Limanda Statoil benzin istasyonunu arkasından başlayan 2.2 km uzunluğundaki Culture Kilometre yürüyüş yolunda Tallinn Kültür Merkezi Katel, balık pazarı Kalaturg, tarihi Patarei Hapishanesi, Deniz Uçağı Limanı Lennusadam ve Tööstuse Caddesi’ndeki Kalamaja Parkı gibi ilginç gezilecek yerler var. 

 

Pae Parkı

Priisle’ye giden 68 numaralı otobüse binip KUMU otobüs durağında inilerek gidilen eski taş ocağı, sevimli bir parka dönüştürülmüş.

 

Tallinn gezi yorumları
Tallinn gezi yorumları – Pae Parkı

 

Ülke hakkında bilgiler için: Estonya Gezi Notları

 

Tallinn’de Yapılacak Şeyler – Etkinlikler

Tallinn’de uzun süre kalan, Erasmus yapan veya çalışanlar, ya da tarihleri denk gelen gezginler için yapılacak şeyler ve etkinlikler.

 

Deniz Uçağı Limanı

Vesilennuki Caddesi’ndeki deniz uçağı limanı Lennusadam’da yer alan denizcilik müzesinde sergilenen Lembit denizaltısı, 2011 yılında emekli edilmeden önce dünyanın tüm denizlerinin en eski denizaltısıydı. Hangarlarda çeşitli deniz araçları, toplar, deniz mayınları, 1550 yılındam kalma bir geminin kalıntıları, dünyanın en büyük buz kırıcı gemisi buharlı Suur Töll sergileniyor. Çoklu ortam bilgi ekranları ve çocuklar için etkinlikler var. Bilet ücreti 10, çocuk 5 avro. 

 

TV Kulesi

Motoklubi otobüs durağına yakın, Kloostrimetsa 58a adresindeki 314 metre yüksekliğe sahip kulenin yirmi birinci katı ziyaret ve gözlem noktası. Eksiksiz bir Tallinn manzarası sunan kuleden açık havalarda Finlandiya bile görülebiliyor. 

 

Ulusal Sanat Müzesi

KUMU adlı sanat müzesi (Weizenbergi 37/Valge 1) Sovyet sonrası dönemde yapılan en büyük devlet binası olarak 50.000 metre kare alan kaplıyor ve ilginç mimarisiyle görülecek yerler arasında. 

 

Tallinn yapılacak şeyler
Tallinn’de yapılacak şeyler – Ulusal Sanat Müzesi

 

Hayvanat Bahçesi

6 veya 7 numaralı troleybüsler ile gidilebiliyor, adres Paldiski mnt. 145. 

 

Estonya Açıkhava Müzesi

Şehir merkezinden 8 kilometre batıdaki Rocca al Mare’de yer alan Eesti Vabaohumuuseum adlı sergide on sekizinci yüzyıl kır ve balıkçı evleri, kilise, han, okul, değirmenler, çiftlikler var. Yoğun ve karanlık ormandaki geleneksel Estonya mimarisi tarzında 80 binada ve arazide eski zamanlardaki yaşam, güzellikleri ve zorlukları canlı olarak sergileniyor. Folklore Society Leigarid her Cumartesi ve Pazar günü saat 11:00’de ücretsiz dans gösterisi yapıyor. Paskalya zamanı Estonya gelenekleri ve kültürü üzerine daha fazla görüntü ve bilgi sağlayan özel etkinlikler düzenleniyor. 

 

Tallinn gezi blog yazısı
Tallinn gezi blog yazısı – Estonya Açıkhava Müzesi

 

Saku Suurhall

Estonya’nın en büyük konser ve sergi alanında 2002 Eurovision Şarkı Yarışması gerçekleştirildi. Tesiste iyi bir alışveriş merkezi de var. 6 numaralı troleybüsle gidiliyor.

 

Schooner Kajsamoor

Lennusadam limanından kalkan rehberli, öğle yemekli deniz tekne turu.

 

Pirita Marina ve Kumsalı

Dev Sovyet kültür merkezinin orada. Estonya’da kumsallarda yeşil bayrak yüzmenin güvenli olduğunu, sarı bayrak pek tavsiye edilmese de yüzülebileceğini, kırmızı bayrak ise yüzülmemesi gerektiğini belirtiyor.

 

Tallinn deniz tatili kumsal
Tallinn deniz tatili – Pirita kumsalı

 

Kakumae Plajı

Çok temiz ve berrak deniz suyu.

 

Film Festivali

Kasım ve Aralık aylarında gerçekleştirilen Tallinn Black Nights Film Festival (PÖFF) adlı uzun metrajlı sinema festivali kapsamında animasyon, öğrenci filmleri, çocuk ve gençlik filmleri kategorilerinde alt festivaller de yapılıyor.

 

Müzik Festivalleri

 • Winter Festival: kentin önemli tarihi binalarında Estonya Müzik ve Tiyatro Akademisinden yetenekli genç sanatçılar ve ülkenin en ünlü solistlerinin konserleri. Şubatın üçüncü haftası.
 • Music Week: Martın son haftası kentin en canlı mekanlarında ülkenin en ünlü yeteneklerini ve müzik sektörünün profesyonellerini bir araya getiren popüler etkinlik.
 • International Festival Jazzkaar: Başkent, Tartu ve Parnu şehirlerinde nisan ayının son 10 günü jazz konserleri veriliyor.
 • Old Town Days: 1982 yılından bu yana mayıs sonu ve haziran başı yaz mevsimine hoş geldin kutlamaları.
 • Laulupidu: Estonya Şarkı Kutlamaları 1869 yılından bu yana beş yılda bir temmuzda yapılıyor. Dünyanın en büyük amatör koro etkinliklerinden biri.

 

Tallinn müzik festival
Tallinn müzik festivalleri

 

 • Ollesummer Festival: Temmuz 4 gün sürüyor ve çok ilgi görüyor.
 • Birgitta Festival: Ağustosta tarihi Pirita’da yapılan müzik ve tiyatro festivali.
 • Oda Orkestrası Müzik Festivali: Ağustos ortası 10 gün boyunca tarihi Town Hall, Hopner House, St John’s and St Michael’s Swedish Church binalarında yapılıyor.

 

Simpel Session

Uluslararası kaykay ve BMX etkinliği şubat başı gerçekleştiriliyor.

 

Uluslararası At Gösterisi

Saku Suurhall’da ilkbahar ve sonbaharda oluyor. At yarışmaları, giysileri, engel atlama gösterileri.

 

Ücretsiz Şehir Turu

Öğrencilerin gezdirdiği ücretsiz şehir turunda önemli yerler gösteriliyor ve Orta Çağ efsaneleri anlatılıyor. Komik gerçekler ve hikayeler anlatıp gece eğlence için nerelere gidilebileceği hakkında tavsiyeler veriyorlar. İki saat süren şehir turu her gün öğle 12:00’de haziran, temmuz, ağustosta Traveller Info çadırından, diğer aylar ise resmi Tourist Info bürosundan başlıyor. 

 

Tallinn şehir turu
Ücretsiz Tallinn şehir turu

 

Bu yazımda da başkent hakkında bilgiler var: Tallinn Alışveriş, Yemek, Gece Hayatı

 

Tarihi Şehir Turu

Özel rehberli şehir turu. Yukarıdaki ücretsiz tur başlangıç yerlerinden istendiği zaman çıkılabiliyor ve 2 saat sürüyor, fiyatı 10 avro.

 

Tallinn gezi rehberi ve bilgi yazısından sonra Estonya yazılarımın devamı – Tallinn: Yaşam, Üniversiteler, Fiyatlar

10 YORUMLAR

 1. Merhaba, ben de sizden esinlenerek en sonunda tatil için Tallinn e gideceğim , 5-9 haziran arası Estonya da olacağım. Fakat 5 gün sanıyorum Tallinn için fazla, siz nasıl bir rota önerirsiniz acaba? Çok teşekkür ederim

  • Merhaba. Buna sevindim, Estonya güzel bir ülke. Evet Tallinn küçük bir şehir, sabah erkenden geceye kadar 1 günde bile gezilebilir. Tartu güzel bir kent, ikisini rahatlıkla gezebilirsiniz. Benim gibi yavaş gezmeyi, görülecek yerler bittikten sonra belli bir hedef gözetmeden sokaklarda yürümeyi seviyorsanız ikisini tavsiye ederim. Ama daha çok yer görmeyi tercih ederseniz bu iki kente ek olarak Parnu veya Haapsalu’dan birini seçip üç Estonya şehri görebilirsiniz.

    • Ben sadece Estonya olarak düşündüm, elbette gemiyle Helsinki çok güzel olur. Parnu ve Haapsalu’ya hiç gerek yok o zaman. Hatta Tartu da şart değil; ki üçüne de zamanınız var aslında, çünkü hepsi küçük şehirler.

 2. O zaman ilk 2 gün Tallinn keşfetmece, 3. Gün Tartu (sanıyorum aralarında tallinden sonra en iyisi tartu galiba) sonra, 4. Gün de Helsinki, 5. gün de hem dinlenmece hem de son kez Tallinn şehir turu güzel olur sanırım:) Çok teşekkür ederim, peki bu bir kaç saatlik Helsinki ziyaretinde nereleri mutlaka görmeli, programıma sığdırmalıyım acaba ?

  • Güzel bir seyahat olur. Tallinn’den Helsinki’ye iner inmez bence limana yakın turizm danışma bürosundan ücretsiz bir kent haritası alıp görevliye üzerine bir tur rotası çizmesini rica edin, günübirlik gezeceğinizi söyleyerek. Günübirlik kent gezilerinde en pratik böyle oluyor (Pohjoisesplanadi ile Unioninkatu caddelerinin kesiştiği köşede turist ofisi, ayrıca tren garında da var). İskandinavya’da tarihi eser az; doğa, kültür ve sanat zengin. Bence en önemlisi sokaklarda yürümek, Fin halkının sadeliğini ve uygarlığını görmek, benim için özel bir ülkedir, oralı arkadaşlarım var. Kentin sembolü katedral, tren garı, Esplanadi Parkı, Kaya Kilisesi (Temppeliaukion kirkko), resim ve heykel seviyorsanız Ateneum Sanat Müzesi, modern tasarım seviyorsanız Tasarım Müzesi hoş olur.

 3. MERHABA 🙂
  Helsinki’den Talllinn’e geçeceğiz sizce müzeler için artı bir kart almalı mıyız ulaşım için ne tavsiye edersiniz çok teşekkürler 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz