Tallinn yaşam koşulları, üniversiteler ve fiyatlar hakkında hazırladığım bu Estonya yaşam ve eğitim blog yazısı Tallinn yaşam bilgileri, yaşam maliyetleri ve standartları, para birimi, maaşlar, insanlar; Tallinn Üniversitesi, diğer üniversiteler, fakülteler ve bölümler, başvuru şartları, dünya sıralaması, ücretleri; market fiyatları, genel olarak fiyatlar, yiyecek, içecek, temel gıda, ulaşım, telefon, internet, giyim, ev kirası fiyatları ve maliyetleri hakkında bilgiler içeren bir Tallinn yaşam rehberi.

 

Tallinn yaşam bilgi
Tallinn yaşam bilgileri

Estonya’da Yaşam Şartları

Çok güzel tarihi bölgesi ve yüksek teknoloji kültürüyle başkent, tarih ve 21. yüzyıl yaşamının benzersiz bir karışımını sunuyor. İnternet bağlantısının dünyanın en iyilerinden, şehir içi ulaşımın tüm halka ücretsiz olduğu şehirde devlet girişimcileri ve gelişmiş teknoloji ekosistemini destekliyor. Düşük vergi oranları ve yaşam maliyeti, deniz kıyısındaki konumuyla yaşanası bir kent. Kişisel gelir vergisi herkes için %21.

 

Estonya yaşam şartları
Estonya yaşam koşulları

 

Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşları için Estonya’da yaşamak kolay, diğerleri için başlıca üç göç etme, yerleşme nedeni ve yolu var; bir iş bulup çalışma izni almak, Erasmus yoluyla okumak, Estonya vatandaşı biriyle evlenmek.

 

Tallinn yaşam bilgiler
Tallinn yaşam bilgileri

 

Kısa süreli Estonya vizesi almak zor değil, ama uzun süreli vize zor, çünkü iyi Estonca konuşmak gerekiyor. Vatandaşlık almak, kendi ülkenizin vatandaşlığından çıkmanızı gerektiriyor.

 

Estonya yaşam koşulları
Estonya yaşam şartları

 

Tallinn Yaşam Koşulları

2008 ekonomik krizinden büyük zarar gören Estonya’da bugün ekonomi ve teknoloji alanlarında epey iş imkanı var. IT alanında iyi eğitim görmüş uzmanlara ihtiyaç var. Yabancı çalıştıran büyük şirketler var, ama Estonca bilmiyorsanız iş olanakları IT sektörüyle sınırlı.

 

Tallinn yaşam koşulları
Tallinn yaşam şartları

 

Estonya yaşam kalitesi ve standartları en yüksek ülkeler arasında olmasa da, listeye girmeye hızla yaklaşıyor. Birçok bakımdan gelişmiş bir ülke veya “birinci dünya ülkesi” olduğu rahatlıkla söylenebilir. Altyapı ve hizmetler kusursuz değil ama iyi. Okullar ve hastaneler devlete ait, uzman doktor için bekleniyor ama uzun değil. Başkent Tallinn’in nüfusu 454.000 kişi.

 

Tallinn yaşam şartları
Tallinn yaşam koşulları

 

Kuzey Avrupa ülkelerinin iki dezavantajı elbette Estonya’da da var. Kışın kısa günler ve hiç güneş ışığı almadan geçen günler. Her ne kadar neşeli bir insan olsanız da uzun süre kalırsanız bu sizi az ya da çok etkiler.

 

Estonya insanlar
Estonya insanları

 

Diğeri de kuzey insanının mesafeli yapısı. Bir Akdeniz veya Latin sıcaklığı beklememek gerek, ama abartılacak bir durum yok, tanıştığım ondan fazla Estonyalı’nın hepsi güler yüzlü, neşeli insanlar. Estonya’da insanlar sakin ve saygılı; bağıran, korna çalan, gürültü yapan insan göremezsiniz.

 

Tallinn Yaşam İnsanlar
Tallinn: Yaşam ve İnsanlar

 

Maaşlar

Mesleklere göre ortalama maaşlar Estonya para birimi avro olarak şöyle:

 

Estonya maaşlar
Estonya’da maaşlar

 

Meslek – iş Maaşlar (avro)
Genel Müdür 4.200
IT Müdürü maaşı 2.600
Yazılım Mühendisi 2.350
Avukat 2.250
Dr. Araştırmacı 2.200
Sistem Yöneticisi 2.150
Ürün Müdürü 2.100
Finans Müdürü 2.100
Mobil Geliştirici 2.000
Pazarlama Müdürü 1.800
Donanım Mühendisi 1.700
Web Uzmanı maaşları 1.650
İnşaat Mühendisi 1.600
İnsan K. Uzmanı 1.550
Öğretim Görevlisi 1.550
Diş Hekimi 1.450
Grafik Tasarımcı 1.400
Makine Mühendisi 1.400
Muhasebeci 1.400
Eczacı 1.350
Öğretmen maaşları 1.250
Hemşire maaşı 1.050
Moda Tasarımcı    950
Garson maaşları    900
Kasiyer maaşı    850
Resepsiyonist    800

 

Tallinn iş bulma
Tallinn iş hayatı

 

Tallinn Üniversitesi

Estonya’nın üçüncü en büyük devlet üniversitesi olan Tallinn Üniversitesi (Tallinna Ülikool, TLÜ), yarısı araştırmacı ve öğretim elemanı olmak üzere 800 çalışanıyla %9.5’i yabancı olan 7.500”den fazla öğrenciye eğitim veriyor. Tallinn Üniversitesi dünya sıralaması listesinde QS World University değerlendirmesine göre dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında.

 

Tallinn Üniversitesi dünya sıralaması kaçıncı
Tallinn Üniversitesi dünya sıralaması

 

Topluma katkı yapmayı hedefleyen üniversite Estonya’da entelektüel yaşam tarzını destekliyor. Yüksek öğretim kurumunun üzerinde yoğunlaştığı beş disiplinlerarası alan; eğitimde yenilikçilik, dijital ve medya kültürü, kültürel yetenekler, sağlık ve sürdürülebilir yaşam tarzı, açık yönetim. 2015 yılından bu yana bu ilgi alanları beş ayrı fakülte ile temsil ediliyor, altıncı bir fakülte dijital teknolojilere ve analize yönelik. Rakvere ile Haapsalu’da birer bölgesel yüksekokul var.

 

Tallinn Üniversite
Tallinn Üniversitesi

Baltık Film, Medya, Sanat ve İletişim Fakültesi – BFM

İletişim, görsel işitsel bilgi ve uzmanlık öğretilen, aşağıdaki fakülte. İngilizce ve Estonca lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi veriliyor. Uluslararası bir ortada geniş tabanlı bir eğitim alıp mezun olanlar sinema film yapımcılığı, televizyon, yeni medya, iletişim, koreografi, bale ve müzik alanlarında çeşitli işlerde çalışabiliyorlar.

 

Estonya üniversiteler
Estonya üniversiteleri

 

Dijital Teknolojiler Fakültesi

Fakültenin ana bilimsel araştırma alanı, karşılıklı çalışma uyumlu ücretsiz sosyal yazılım ve diğer pedagojik ICT uygulamaları, karma ortamlarda kendi kendine öğrenme, etkinlik ve eğitim kaynakları için tepeden tırnağa ontoloji bütünleştirmeden oluşan yeni kuşak dağıtık öğrenme ortamları geliştirmek. Fakültede Eğitim Teknolojisi Merkezi, Dijital Güvenlik Laboratuvarı ve Etkileşim Tasarım laboratuvarı var.

 

Tallinn üniversiteler
Tallinn üniversiteleri

 

Eğitim Bilimleri Fakültesi

Öğretmen yetiştiren fakültede dijital eğitim ortamları ve kaynakları, ICT tabanlı eğitim, yeni öğrenme ve öğretme teknikleri geliştirme konularında araştırmalar yapılıyor.

 

Tallinn Üniversitesi Eğitim Fakültesi
Tallinn Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi

 

Sosyal Bilimler Fakültesi

Altı alanda eğitim veriyor; Asya Araştırmaları, Estonya Dili ve Kültürü, Tarih, Kültürel Teori, Rusya ve Doğu Avrupa Araştırmaları, Batı Avrupa Araştırmaları. 9 adet lisans, 15 yüksek lisans, 3 doktora programı var. Üniversitenin en büyük fakültesi olarak ABD, Nijerya, Gana, Almanya, İspanya, Finlandiya, Letonya, Ukrayna, Rusya, Türkiye, Çin ve diğer ülkelerden öğrencileri var.

 

Kamu Yönetimi, Hukuk ve Toplum Fakültesi

Hukuk, kamu yönetimi, politika, toplum bilimleri alanlarında eğitim öğretim veren bir fakülte.

 

Bölümler

Sosyoloji

Sosyal Hizmetler

Hukuk

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

 

Estonya eğitim sistemi
Estonya’da eğitim:

 

Sağlık ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi veren fakülte, organizmalar, doğa, ekosistemler ve yerküre konularında Ekoloji Enstitüsü ve Davranış ve Sinir Bilimleri Merkezinde araştırmalar yapıyor.

 

Tallinn Üniversitesi Sağlık ve Doğa Bilimleri
Tallinn Üniversitesi Sağlık ve Doğa Bilimleri Fakültesi

 

Bölümler

Hareket, Sağlık ve Spor Bilimleri

Doğa Bilimleri ve Sürdürülebilirlik

Bilim ve Teknoloji Eğitimi

Psikoloji ve Davranış Bilimleri

 

Erasmus

Tallinn Üniversitesi Avrupa üniversitelerinin öğrencileri için başka Avrupa ülkelerinde ve üniversitelerinde öğrenci değişimi ve öğrenci hareketliliği olanağı sağlayan Avrupa Birliği Erasmus+ eğitim programına katılıyor.

 

Tallinn Üniversite Erasmus
Tallinn Üniversitesi Erasmus

 

2019/2010 Öğretim Yılı Tallinn Üniversitesi Ücretleri

Tallin Üniversitesi ücretleri lisans programları için yıllık 3.000 ile 4.352 avro arasında, yüksek lisans (master) programları için 1.660 ile 4.500 avro arasında değişiyor. 14 doktora programının tamamında eğitim öğretim ücretsiz.

 

Tallinn Üniversitesi ücretler
Tallinn Üniversitesi ücretleri

 

Tallinn Üniversitesi Başvuru Şartları

Tallinn Üniversitesi başvuruları 7 Ocakta başlıyor ve 1 Nisanda bitiyor. Evrakların 20 Nisana kadar posta ile gönderilmesi gerekiyor.

 

Tallinn Üniversitesi başvuru koşulları
Tallinn Üniversitesi başvuru şartları

 

Tallinn Üniversitesi Lisans Programları Başvuru Şartları ve Belgeleri

Lisans derecesine (BA) başvuru şartları arasında öncelikle lise eğitimini tamamlamış ve üniversitede okuyabilecek nitelikte olmak gerekiyor. Üniversitenin yapacağı giriş sınavından yüz üzerinden en az 65 alma şartı var.

 

Gerekli Belgeler

İnternet sitesindeki online başvuru formunu doldurduktan ve 80 avro başvuru ücretinin makbuzu siteye yüklendikten sonra posta ile gönderilmesi gereken belgeler:

 

 • Online başvuru sisteminden doldurulan formun çıktısı.
 • Lise diplomasının kopyası ve İngilizceye çevrilmişi; ikisi de noter onaylı isteniyor.
 • Pasaportun kimlik sayfasının fotokopisi.
 • Lise transkript kopyası ve İngilizceye çevrilmiş halleri, noter onaylı.
 • ÖSYM üniversite giriş sınavı sonuç belgesi; ÖSS veya YGS – LYS sonuçları.
 • İngilizce bilgisini gösteren bir sınav sonucu, aşağıdakilerden biri:
  • IELTS akademik sınavından en az 5.5 puan alındığını gösteren belge. Sonuç 2 yıl geçerlidir.
  • FCE sınavından A.
  • CAE sınavından C.
  • CPE sınavından C.
  • TOEFL klasik kağıt sınav 543, internetten 72 almak gerekiyor.  2 yıl geçerli. (Tallinn University Code numarası: 0449)
  • PTE akademik sınavından en az 51 puan alındığını gösteren belgenin güvenli PTE portalından Tallinn Üniversitesi’ne gönderilmesi zorunlu. 2 yıl geçerli.
  • Tüm testler için sınav merkezinin sonucu doğrudan üniversiteye göndermesi gerekiyor.

 

Estonya okumak
Estonya’da okumak

 

Tallinn Üniversitesi Yüksek Lisans ve Doktora Programları Başvuru Şartları ve Belgeleri

Yüksek lisans ve doktora programlarının başvuruları da 7 Ocakta başlıyor ve 1 Nisanda bitiyor. Evrakların 20 Nisana kadar posta ile gönderilmesi gerekiyor. İstenen başvuru koşulları ve evraklar aynı, elbette son tamamlanan eğitim derecesinin, yüksek lisans için lisans diplomasının kopyası, İngilizcesi ve transkript İngilizcesi noter onaylı isteniyor.

 

Başvuru şartları, ücretleri, bölümler ve üniversite hakkında ayrıntılı bilgi için: Tallinn Üniversitesi

 

Tallinn Teknoloji Üniversitesi – TalTech

Estonya’daki tek teknoloji üniversitesi olan ülkede mühendislik ve teknoloji eğitiminin merkezi. Teknoloji, doğa, ekonomi ve sağlık bilimleri arasında sinerji yaratıp yeni fikirler üretmeye ağırlık veriyor. Eğitim uluslararası ölçekte kabul gören araştırmalara dayanıyor ve mezun olanlar piyasada iş için avantajlı oluyor. Üniversitenin 70.000 civarı mezunu bugün ülkenin ekonomisini şekillendirdi. TalTech kampüsünde iki yüzden fazla yüksek teknoloji firması var. Dünya sıralaması listesinde dünyanın en iyi 650 üniversitesi arasında yer alıyor.

 

Tallinn Teknoloji Üniversite
Tallinn Teknoloji Üniversitesi

 

Bilgi Teknolojileri Fakültesi

 

Lisans Programı

Siber Güvenlik Mühendisliği

 

Yüksek Lisans Programları

Siber Güvenlik

İletişim Elektroniği

Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği

E-Devlet Teknolojileri ve Hizmetleri

Sağlık Bakım Teknolojisi

Yazılım Mühendisliği

 

İşletme ve Kamu Yönetimi Fakültesi

 

Lisans Programındaki Bölümler

Uluslararası İşletme Yönetimi

Uluslararası İlişkiler

Hukuk

 

Yüksek Lisans Programları

Uluslararası İşletme Yönetimi

Hukuk

Kamuda Teknoloji Yönetimi ve Dijital Dönüşüm

Kamu Sektöründe Yenilikçilik ve E-Devlet

 

Mühendislik Fakültesi

 

Lisans

Bütünleşik Mühendislik

 

Yüksek Lisans

Endüstri Mühendisliği ve Yönetimi

Çevre Mühendisliği ve Yönetimi

Tasarım ve Teknolojinin Geleceği

Sürdürülebilir Enerji İçin Malzemeler ve İşlemler

Ahşap, Plastik ve Tekstil Teknolojileri

Mekatronik

 

Tallinn Teknoloji Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü
Tallinn Teknoloji Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği

 

Fen Fakültesi

 

Yüksek Lisans

Uygulamalı Fizik

 

Başvuru şartları ve ücretleri için: Tallinn Teknoloji Üniversitesi

 

Estonya Güzel Sanatlar Akademisi – EKA

Bir devlet üniversitesi olan Eesti Kunstiakadeemia (Estonian Academy of Arts), yabancı öğrencilere yönelik uluslararası programında İngilizce sekiz yüksek lisans (master) programı, bir doktora programı, bir de Rusça lisans programı sunuyor.

 

Estonya Güzel Sanatlar Akademi
Estonya Güzel Sanatlar Akademisi

 

Lisans Programı

Medya Grafikleri – Rusça

 

Yüksek Lisans (İngilizce) Bölümleri

 • Modern Sanat
 • Tasarım ve El Sanatları
 • Animasyon
 • Etkileşim Tasarımı
 • İç Mimarlık
 • Kentsel Araştırmalar
 • Tasarım ve Teknolojinin Geleceği
 • Edebiyat, Görsel Kültür ve Film Çalışmaları

 

Doktora (İngilizce) Programı

Sanat ve Tasarım

 

Estonya üniversite eğitim
Estonya üniversite eğitimi

 

Başvuru koşulları ve eğitim ücretleri için: Estonya Güzel Sanatlar Akademisi

 

Estonya İşletme Üniversitesi – EBS

Lise kısmı da olan özel Estonian Business School, Estonya başkenti Tallinn ve Finlandiya başkenti Helsinki şehirlerinde 1988 yılında kuruldu. Bin beş yüzden fazla öğrencisi ve uluslararası fakültesi olan Estonya İşletme Üniversitesinin amacı, akademik bilgi, yetenek ve değerlere sahip girişimci insanlar yetiştirmek. EBS lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde pratiğe dayalı girişimcilik ve işletme dersleri öğretiyor.

 

Estonya İşletme Üniversite
Estonya İşletme Üniversitesi

 

EBS Avrupa, Amerika, Avustralya ve Asya’da altmışın üzerinde üniversite ile işbirliği ve hem öğrenci hem hoca değişimi yapıyor. Erasmus+ programına katılıyor. Öğrencilerinin %30’u uluslararası öğrenci. 2016 yılında Uluslararası İşletme lisans programı EPAS akreditasyonu aldı.

 

Bölümler

Yönetim

Pazarlama ve İletişim

Ekonomi ve Finans

 

Merkezler

Dil Merkezi

İş Etiği Merkezi

Yönetim Araştırmaları Merkezi

Özgür Ekonomik Düşünce Merkezi

 

Tallinn üniversitesi nerede harita
Tallinn’de üniversiteler nerede? Harita.

 

Fiyatlar

Tallinn yaşam maliyeti hakkında bilgi için avro olarak yiyecek, içecek, yemek, market, ulaşım, yaşam, ev kirası, giyim fiyatları. Ucuz gezi planlayanlar için maliyet bilgileri.

 

Estonya yaşam maliyet
Estonya yaşam maliyeti

 

Restoran ve Lokantalarda Yemek Fiyatları

Ucuz lokantada yemek  8
Restoranda 3 çeşit yemek 20
Hızlı yemek zincirlerinde menü  6
Yerli bira – 50 cl fıçı  4
İthal bira – 33 cl şişe  3.5
Kahve  2.5
Kola – 33 cl  1.7
Su – 33 cl şişe  1.3

 

Tallinn fiyatlar yaşam maliyet
Tallinn fiyatlar ve yaşam maliyeti

 

Marketlerde Yiyecek İçecek Fiyatları

Süt – 1 litre 0.70
Somun beyaz ekmek – 500 gram 0.75
Beyaz pirinç – 1 kilogram 1.10
12 yumurta 1.40
Peynir 6.80
Kemiksiz derisiz tavuk eti – 1 kg 5.45
Dana biftek – 1 kilo 7.60
Elma – 1 kilo 0.95
Muz – 1 kilogram 1.00
Domates – 1 kg 1.75
Patates – 1 kg 0.40
Marul – 1 baş 1.00
Su – 1.5 litre 0.63
Orta kalite 1 şişe şarap 7.00
Yerli bira – 0.5 litre şişe 1.30
İthal bira – 0.3 litre şişe 1.45
Marlboro sigara 4.00

 

Estonya Fiyatlar Maliyetler
Estonya: Fiyatlar ve Maliyetler

 

Ulaşım, Telefon, İnternet, Giyim Fiyatları ve Kiralar

Toplu taşıma otobüs bileti 2.00
Benzin – 1 litre 1.35
Toyota Corolla 1.6I Comfort 16700
Cep telefonu kontörü – 1 dakika 0.04
Aylık internet – 60Mbps, sınırsız 22
Tenis kortu ücreti – 1 saat 20
Sinema bileti 8
Ünlü marka kot pantolon 74
Ünlü marka yazlık elbise 27
Nike koşu ayakkabısı 72
Şehir merkezi tek odalı ev kirası 495
Şehir merkezinde 3 odalı ev kirası 850
Merkez dışı tek odalı evin kirası 340
Merkezi olmayan 3 odalı ev kirası 580
Ortalama aylık net gelir 1060

 

Estonya ev kiraları

Tallinn ev kiraları

 

Tallinn mi Riga mı?

Erasmus için Tallinn mi Riga mı daha uygun, iki güzel Baltık başkentinden sadece biri mümkünse hangisine gezmeye gidelim, yaşamak için Tallinn mi Riga mı daha iyi, diye sorular aldığım için kısaca karşılaştırayım. Yaşam tarzı, tarihi yerler, fiyatlar, eğlence, güzellik açısından ikisi arasında önemli farklar yok. Her ikisi de yarım yüzyıllık Sovyet döneminden sonra hızlı değişim sürecine giren şehirler. Bu konuda Estonya Gezi Notları yazıma da bakabilirsiniz.

 

Tallinn yaşam rehber
Tallinn yaşam rehberi

 

Neleri Meşhur?

Tallinn tablo güzelliğinde eski kent, Skype’ın bulunduğu yer, dünyada elektronik oturma izni veren tek ülkenin başkenti olmakla meşhur. Riga ise dünyada en zengin Art Nouveau mimariye sahip, Mikhail Baryshnikov ile Sergei Eisenstein’ın doğum yeri olmak, ve tüm kıta çapında ev sahipliği yaptığı LGBT etkinliği EuroPride ile ünlü.

 

Tallinn yaşam şartları hakkında bilgi
Tallinn yaşam şartları hakkında bilgiler

 

Ortak Yönleri

Her iki Baltık başkenti on üçüncü yüzyılda kuruldu, Almanya, Danimarka, İsveç ve Rusya tarafından yönetilip 1918’de bağımsızlıklarını kazandılar; ardından 1940’ta başlayan Nazi işgali ve sonrasında Sovyet dönemi yaşayıp 1991’de Sovyetler’den ayrıldılar. Her ikisi de güvenli ve güzel yerler.

 

Tallinn mi Riga mı
Tallinn mi Riga mı?

Farklar

Tallinn’de Uber var, Riga’da yok. Estonya başkentinde fiyatlar Letonya başkentinden tüketici fiyatlarında %5, ev kiralarında %30, lokantalarda %15 daha pahalı ama yerel halkın satın alım gücü Estonya’da %36 daha yüksek.

 

Estonya zengin kuzey komşusu Finlandiya ile yakın ilişkileri sayesinde ekonomi ve girişimcilik açısından daha önde. En büyük Baltık kenti Riga gezi için tercih edilen, daha canlı ve kozmopolit bir şehir. Estonya başkenti Orta Çağ eserleriyle dönemi yansıtırken, Letonya başkenti daha çok on dokuzuncu yüzyıl başı hissi veriyor.

 

Tallinn yaşam koşulları, üniversiteler ve fiyatlar hakkında bilgi olmasını dilerim. Daha fazla bilgi için yeni yazım: Tallinn Alışveriş, Yemek, Gece Hayatı

5 YORUMLAR

 1. Merhaba Ben BİRKAN TİMURLENK Tekirdağ’lıyım İstanbul’da İkamet ediyor ve emekli çalışanım. 4 Çocuğum var. Dünyayı gezmelerini istiyorum. Sizi takip etmeye başladı. Umarım her şey dilediğinizce olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz