Ana Sayfa Avrupa Estonya Estonya Gezi Notları

Estonya Gezi Notları

451
108

Estonya gezi notları olarak hazırladığım bu yazımda Estonya hakkında bilgi vererek gitmek isteyenlere bir Estonya gezi rehberi olmasını umuyorum. Ülkede kaldığım yerlerde yaşadıklarımı da ayrı ayrı yazacağım. Ben 1 ay süren Estonya Litvanya Letonya seyahatim sırasında CouchSurfing sayesinde konaklama masrafı hiç yapmadım ve ilginç arkadaşlar edindim. Küçük, güzel, güvenli, eğlenceli ve sakin bir ülke.

 

Estonya Hakkında Bilgi

Estonya hakkında bilgi olarak pratik maddeler:

 

 • Nüfusu 1.3 milyon.
 • Estonca, Türkçenin de bağlı olduğu Ural-Altay dil ailesinin Ural kolunun Fin-Ugor grubunda.
 • Estonca, komşu ülkelerin dilleri olan İsveççe, Litvanca ve Rusça’dan tamamen farklı bir dil olup, gramer yapısı Fince ve Türkçeye benzer.
 • Ülke halkı, Küba ile birlikte dünyada en yüksek (%99,8) okuma yazma oranına sahip.
 • Ülke nüfusunun dörtte biri Rus kökenli.
 • Estonya hava durumu kışın soğuk, yazın gezmek için ideal.
 • Topraklarının yarısı ormanlarla kaplı.
 • Ülkede 1.500’den fazla ada var.

 

estonya gezi
Estonya gezi notları.

 

Estonya’ya Nasıl Gidilir? Tallinn Uçak Biletleri

Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan başkent Tallinn’e Cuma hariç 6 gün gidiş-dönüş uçuşları var. Bunların bazıları direkt, diğerleri Vilnius duraklamalı. THY Vilnius ve Tallinn uçuşlarını ortak yapıyor. Tallinn gidiş-dönüş bilet fiyatları 700TL civarında ve direkt uçuşlar 3 saat 15 dakika, duraklamalı olanlar beş saate yakın sürüyor. Lufthansa ve Aeroflot ile aktarmalı da gidilebilir ama hem daha pahalı hem de uzun olduğu için gerek yok. Ben Estonya’ya Baltıklar gezim sırasında Letonya’dan otobüsle gittim.

 

estonya kadınları
Estonya gezi rehberi.

 

Estonya Vizesi ve Schengen

Schengen bölgesi vizesi almak gerekiyor. Dört vize türü var:

1. A Tipi: Havaalanı transit vize.

2. C Tipi: Schengen vizesi, 60 Avro.

3. D Tipi: Ulusal vize, 80 Avro. Eğitim, iş, aile gibi nedenlerle 6 aydan az kalacak iş adamı veya Erasmus öğrencileri için gerekli vize.

3. Oturma izni: 6 aydan fazla kalacak Erasmus öğrencileri ve çalışanlar için vize.

 

Estonya konsolosluğu hizmetleri, vizesi, formu, kuralları ve gereken belgeleri için aracı turizm firmalarını değil Estonya Büyükelçiliği’ni kaynak almanızı öneririm: Estonya Büyükelçiliği Vize Bilgileri

 

estonya güzelleri
Estonya gezi yazısı.

 

Estonya Hava Durumu ve İklimi

Estonya hava durumu büyük ölçüde Baltık Denizi’nin etkisinde. Yaz mevsiminde ortalama sıcaklık 17 derece, gündüzleri 20-22 derece civarında ve gezmek için ideal, gündüz yaz kıyafeti ve gece için hafif bir ceket yeterli; nadiren 30 dereceye de yaklaşabiliyor. Yazın 19 saate kadar gündüz oluyor, beyaz geceler yaşanıyor. İlkbahar ve sonbaharda aşırı olmasa da yağmurlar yaşandığı için bir yağmurluk iyi olur. Kışın soğuktur, ona göre giyinmek gerek. Şubatta ortalama sıcaklıklar -5 ile 0 derece, Nisanda ise 0 ile 10 derece arasında değişiyor.

 

estonya gezi
Estonya gezi rehberi.

 

Estonya Haritası ve Konumu

Estonya bir Kuzey Avrupa ve Baltık ülkesi. Doğusunda Rusya, güneyinde Letonya ile kara sınırı var. Kuzeyi Finlandiya Körfezi, Doğusu Baltık Denizi ile çevrili. En büyük iki adası Baltık Denizi’ndeki Saaremaa ile Hiiumaa. Küçük ve güzel coğrafyası rahatça gezilebiliyor.

 

estonya nerede
Estonia map. Harita.

 

Estonya Para Birimi ve Fiyatlar

Estonya para birimi kroon (EEK) 2011 yılında terk edildi ve Avroya geçildi. Ülkede fiyatlar pahalı değil ama pek ucuz bir ülke de sayılmaz. Örneğin ucuz bir lokantada yemek yaklaşık 3-5 Avro, orta halli lokantada üç kap yemek 12-15 Avro, litrelik süt 0.5 Avro, 1,5 litrelik su 0.7 Avro, yerli bira 1 Avro, ekmek 0.5 Avro, 1 litre benzin 1,3 Avro, peynirin kilosu 6 Avro. Aylık ortalama net gelir 700 Avro.

 

Estonya’da Gezilecek Yerler ve Şehirler

Estonya’da gezilecek yerler hakkında pratik bilgiler vereyim, sonra da ayrıntılı yazacağım.

 

Tallinn

Esyonya’nın başkenti Tallinn’in Orta Çağı yaşatan ünlü tarihi merkezi Toompea Tepesi arnavut kaldırımlı sokaklar ve tarihi evlerle dolu. Tarihi Kent UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve surlarının çevresinde güzel parklar var. Başkent Tallinn’de içinde belli bir anda kaç kişinin yaşadığını hiç kimsenin bilmediği üç katlı ahşap komün evinde kalmak benim için sıra dışı bir deneyimdi. Başkenti görmeden Estonya gezisi olmaz elbette. Gece hayatı nasıl diye merak edenler için eski kentte güzel barlar ve eğlence yerleri var.

 

estonya gezilecek yerler
Estonya’da gezilecek yerler – başkent Tallinn.

 

Tartu

Ülkenin ikinci büyük ve en eski kenti Tartu, üniversiteleri ve entelektüel yaşamı ile ünlü bir yer. Gençlerin tamamı iyi İngilizce konuşuyor, yaşlılar bile anlıyor. Başkent ve birçok yerden otobüsle kolayca gidilebiliyor. Örneğin Tallinn-Tartu otobüsleri 3 saat sürüyor ve bilet fiyatları 10 Avro civarında. Başkentten Tartu’ya giden Edelarautee treni de 3 saat sürüyor; birinci sınıf bilet fiyatı 13 Avro, ikinci sınıf 9 Avro. Ben Tartu’da CouchSurfing arkadaşım Kadi’nin kırmızı ahşap evinde kaldım.

 

estonya türk tartu
Estonya gezisi, Tartu. hakkında bilgi.

 

Parnu

Ülkede yaz tatilinin en ünlü kenti Parnu beyaz kumsalları, kaplıcaları ve güzel parklarıyla görülecek yerler arasında. Çok sayıda konser, tiyatro ve konferans da yapılıyor. Başkentten tren veya otobüsle 2,5 saatte gidilebiliyor. Parnu’da gezilecek yerler arasında Orta Çağdan kalma Eski Kent, ahşap villalar, Modern Sanat Müzesi, Belediye Binası, Jekaterina Kilisesi, Seegi Maja, müzisyen Raimond Valgre heykeli var. Turistik ve hoş bir yer.

 

estonya kızları
Parnu gezi bilgileri.

 

Haapsalu

Batı kıyısındaki deniz tatili merkezi Haapsalu tarihi, ılık denizi, çamur banyoları, yürüyüş yolları, piknik parkları, kibar insanları ile Estonya’da gezilecek yerler arasında yer alıyor. Haapsalu’da görülmesi gereken yerler arasında Laanemaa Müzesi, Demiryolu Müzesi, Sovyet Kiltsi Askeri Havaalanı, Cyrillus Kreek Müzesi, Maria Magdaleena Kilisesi, Haapsalu Shawl Müzesi, Afrika Plajı ve İsveç Pazarı var.

 

Rakvere

Küçük ve sakin şehirde Punk Müzik Festivali, uluslararası Green Christmas Müzik festivali, ve iki yılda bir Baltoscandal adlı uluslararası tiyatro festivali yapılıyor. Hip-hop ve elektronik müzik hayranlarıyla dolu Rakvere’de gezilecek yerler arasında Kale, Tarvas heykeli, kent meydanı, Barok Holy Trinity Kilisesi, Theotokos Ortodoks Kilisesi, Kohala Manor var. Burada da CS sayesinde ahşap bir evde konuk oldum. Bence ülkedeki görülecek yerler arasında yer alıyor.

 

Saaremaa Adası

Ülkenin en büyük adası Saaremaa’daki tek kasaba Kuressaare. Adada sekiz bin yıldır insan yerleşimi var. Tarih boyu birçok savaş ve Almanya, Danimarka, İsveç ve Rusya işgallerini yaşadı. Geleneksel olarak adanın erkekleri denizdeyken kadınları toprakla uğraşıyor. Komşu ada Hiiumaa ile dalga geçen fıkraları, hala çalışan yeldeğirmenleri, ev yapımı biraları ünlü. Küçük tarihi kasabadaki en önemli turistik görülecek yer merkezdeki Kuressaare Kalesi. Kalede Saaremaa Müzesi de var.

 

Saaremaa, Estonia gezi
Estonya’da gezilecek yerler – Saaremaa.

Viljandi

Kasabadaki en önemli etkinlik Viljandi Folk Müzik Festivali. Gezilecek yerler arasında Viljandi Kalesi, Trepimagi Merdiven Tepesi, art novoVaikemoisa binası, St. Paul Kilisesi ve Heimtali Müzesi var.

 

Hiiumaa

Ülkenin ikinci büyük adası Hiiumaa deniz fenerleri, bakir doğası, Haç Tepesi, insanlarının espri anlayışı ile ünlü bir yer. Pühalepa Kilisesi, meşe ormanı, Askeri Müze, Kuriste Kilisesi, Tahkuna Deniz Feneri, Suuremoisa küla Kalesi, adada gezilecek yerler.

 

estonya seyahat rehberi
Hiiumaa.

 

Estonya’da görülecek yerler – EDEN

Ülkedeki EDEN etiketli birçok doğa ve tarih hazinesi var. Bunlardan bazıları bir Estonya gezi planı için cazip:

– Sooma Ulusal Parkı

– Lahemaa Ulusal Parkı

– Vortsjarv Gölü

– Matsalu Ulusal Parkı

– Vilsandi Ulusal Parkı

– Saadjarv Buz Çağı Merkezi

 

Estonya Yemekleri ve Mutfağı – Ne Yenir?

Estonya yemekleri İskandinavya, Rusya ve Almanya mutfaklarının da lezzetlerini taşıyor. Et, sosis, patates, krema, turşu, salatalar ve esmer ekmek Estonya mutfağı ana malzemelerinden bazıları.

 

estonya mutfağı
Estonya yemekleri

 

Estonya’nın milli ve ünlü yemeği kan sosisi (verivorst) ve yanında lahana turşusu (sauerkraut) yemeği mulgikapsad. Estonya mutfağı Sovyet döneminde birçok Rus yemeğini kültürüne kattı. Örneğin Rusçası metana olan ekşimsi krema hapukoor, kartulisalat ve patates salatasına katılıyor. Ülke Sovyetler Birliği döneminde bir gıda üretim merkeziydi. Estonya yemekleri arasında yaban domuzu, büyük boynuzlu geyik, geyik mangal, ayı eti de var. 

 

estonya mutfağı
Estonya mutfağı tatlılarından kohuke.

 

Ülkede Kalev çikolataları ünlü yiyecekler arasında. Kohuke adlı tatlı, aromalı lorun çikolata ile kaplanması ile yapılıyor. Estonya’nın milli tatlısı kama, pişirilip kurutulmuş çavdar, arpa, bezelye, süt, şeker ve baldan yapılıyor.

 

Bu yazımda başkentle ilgili yararlı bilgiler var: Tallinn Alışveriş, Yemek, Gece Hayatı

 

Estonya İçkileri

Ülkenin milli içkileri Saku veya A. Le Coq bira, Viru Valge votka ve roma benzeyen bitkisel Vana Tallinn likörü. Alkolsüz içecek kali mayalı esmer ekmekten üretiliyor ve Rus içeceği kvass ile aynı. Kefir de içiliyor.

 

Vana Tallinn
Estonya içkileri – Vana Tallinn.

 

Ülkede okumak ve çalışmak isteyenler için yazım – Tallinn: Yaşam, Üniversite, Fiyatlar

108 YORUMLAR

  • Estonya’da mayıs ayında hava durumu iyileşmeye başlar. Ortalama hava sıcaklığı 11 derece olup, gündüz 17 dereceye kadar çıkabilir, gece ise 5 dereceye kadar düşebilir. Akşam için iyi bir mont ya da ceket gerekir. Kuzey ülkesi olduğu için günler uzundur, akşam dokuzdan sonra hava kararmaya başlar. Ortalama her üç günde bir yağmur yağar, belli bir günde yağmur yağma olasılığı %30 civarında. Estonya güzel bir ülke, iyi seyahatler dilerim.

 1. estonya dan finlandiya ya serbestçe geçilebiliyor mu mesela italyadan fransaya geçilebildiği gibi bir de yunanistan konsolosluğundan alınan shengen vizesi ile estonya ve diğer baltık ülkelerine seyahat etmek mümkün mü teşekkürler.

  • Evet Estonya’dan Finlandiya’ya kolayca geçebilirsiniz, Schengen bölgesindeler. Bir Schengen ülkesinden alınan vize ile başka bir Schengen ülkesine giriş konusu standart değil. Bazı ülkeler Avrupa’ya ilk girişin vize alınan ülkeye yapılması koşulu uyguluyorlar. Yunan vizesi ilk Schengen vizesi ise önce Yunanistan’a giriş yapmanız gerekiyor. Çeşitli sayfamdaki pasaport ve vizeler hakkındaki yazıma bakabilirsiniz.

 2. Merhabalar Alper Bey,
  Oğlumun Tallinn’de üniversite eğitimi alma olasılığı var. Bazı yazılarda “İngilizce konuşamıyorlar” yazmış gezginler. Bense tam tersi biliyordum. Yani hemen herkesin ingilizce konuşabildiğini duymuştum. Sizce durum nedir? Çok teşekkürler.

  • Merhaba Sezer Hanım. Doğru değil, haklısınız. Estonya’da ve özellikle de başkent Tallinn’de genç ve orta yaşlıların çoğu İngilizce konuşabiliyor. İngilizce düzeyi Türkiye’nin çok üzerinde. Başarı dilerim.

 3. Merhabalar,ağustos sonunda 6 kişi Helsinki ye gidip buradan araba kiralayarak Tallin e gideceğiz. Tallini ve çevresini arabayla gezceğiz Feribot ve araba kiralma, feribot ve trafik ile ilgili uyaracağınız birşeyler varmı?

  • Merhaba. Helsinki’den Tallinn’e Vikingline ve Tallink firmalarının gemileri var. Vikingline gemisiyle yolculuk ettim ben, gayet iyi. Çok büyük gemileri var. Araba kiralama konusunu bilmiyorum.

 4. Merhaba Alper bey blogunuz basarili olmus, 16 senedir evliyim esim Rakvereli, su anda Estonyadim ve ilk defa yaz ayinda ziyaret ediyorum. Alper bey aslen Aksaray liyim ve bu bolgede “Setu ” bolgesinde bir muzeye gittim ve gorduklerim karsisinda biraz hayrete dustum, bu bolgedeki bir muzede gordugunuz hersey bizim kulturumuze cok benzer. Halilar, gelenekler, hali uzerindeki semboller, yayik, ceyiz takimi vs gibi bir cok ornek var. Eger gorduyseniz bu konudaki dusunceleriniz nedir? Gormediyseniz bizzat arastirmanizi tavsiye ederim.
  Estonya halki icin birkac ornek vermek istiyorum eger herkese yardimci olacaksa. Ben bir arastirmaci olmadigim icin belki yorumlarim degisik olabilir.
  Estonya gercekden guvenli bir yer, yemekleri fena degil, pork mamulleri cok yaygin ,pastirmaya benzeyen inek eti cok guzel. Ilk defa toplayip yedigim blue berries gercekden cok guzel. Insanlari ilk soguk duruyo olabilirler ama birazcik yakinlikdan sonra sizlere yaklasirlar. Turkler gibi hemen dost olup hemen kusme gibi bir huylari yok, Estonyada arkadas ve dostluk uzun zaman aliyor ama omur boyu suruyor ve herkesin fazla dost veya arkadas yapma gibi bir derdi yok. Bircok sehirini bizzat gezdim , gecenin 12 sinde bir bayanin tek basina kosu yaptigini gordugum an bu ulkenin gercekden cok guvenli bur ulke oldugu kanaatina vardim. Cok avrupa ulkesi gezdim fakat Estonyalilar kadar sokaklari temiz, trafikde saygilisini gormedim. Yillar gectikcede dahada guzellesiyor. Gelen arkadaslara tavsiyem lutfen yerlere cop atmayin, on yargi yapmadan gezin. Surusuyle yuzebileceginiz gol var , kesin 7 gunluk campervan kiralayin ve butun ulkeyi gezin. Fiyatlar o kadar ucuz degil ama pahalida degil.
  Simdiden iyi gezmeler diliyorum.

 5. Tallinde nefis bir balık yemek yiyelim derseniz yaşadığımız bir deneyimden bahsetsek iyi olur. Toompark ın yanındaki Hirvepark ta Kohvik Kalambuur tam aradığınız yer. Dere otu soslu somon balığı tavsiyedir size. Çalışanları o kadar nazik ki 3 kez ekmek istememize rağmen hala 3. seferde dahi güleryüzlü şekilde başka bir isteğiniz var mı dediler. Balığı kendi yağında pişirmelerini söyleyebilirsiniz bizim gibi yendiğine içtiğine dikkat edenlerdenseniz. Tereyağını da dilediğinizce isteyebilirsiniz ekstra fiyat çıkamayacaklardır. Tereyağı enfes

 6. Merhabalar, Sadama/Haapsalu daki bir nörolojik rehabilitasyon merkezine gönüllü staj için gitme durumum var. Oraya direkt uçuş var mıdır yoksa başkentten mi gidilmesi gerekiyor? Hem yazınızda hemde diğer yorumlarda Estonya nın güvenli ve güzel bir yer olduğuna dair bir izlenim oluştu 🙂 20 gün veya 1 ay Estonya için fazla mıdır sıkılır mıyım acaba ona göre kararımı değiştirmek zorunda kalabilirim.
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Hayır direkt uçuş yok, başkent Tallinn’den kara yoluyla gitmeniz gerekiyor. Estonya güvenli ve güzel bir ülke, 1 ay kalma imkanım olsa hemen kabul ederdim. Fazla değil bence, bir ülkeyi ve kültürü tanımak için en az 1 ay gerekir. Rica ederim.

   • Teşekkür ederim cevabınız için 🙂 Peki Haapsalu da konaklama konusunda önerileriniz var mı ? Ayrıca haftanın her günü her saatte şehir içi ve şehirler arası otobüs vs çalışıyor mu? Yazınızı tekrar okudum ama göremedim Tallinden Haapsalu ya direkt otobüs var mı siz nasıl geçtiniz haapsaluya ?

    • Rica ederim. Haapsalu’ya başkent Tallinn, Parnu ve Kardla’dan direkt ve düzenli otobüsler var. Gece Kalmadım, günübirlik gittim. Küçük bir şehir, her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Tallinn’den Haapsalu’ya otobüsler sabah 08:0’de başlıyor, akşam 21:00’e kadar günde 25 tane otobüs kalkıyor.

 7. Merhaba. Ben mayıs ayında gitmeyi düşünüyorum ve deniz e de girmek istiyorum.bu tarihlerde denize girmek mümkün olur mu yoksa çok mu soğuk olur? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba. Mayıs ayında Estonya’da hava durumu ılık olur. Gündüz sıcaklıklar ortalama 17-22 santigrad derece, gece ise 6-9 derece arasında seyreder. Deniz suyu sıcaklığı 7-8 derece olur, denize girerseniz üşürsünüz.

 8. Merhaba benim estonyaya üniversiteye gitme durumum var tallin teknik fakat aklımda soru var bazıları diyor gençler kendi aralarında ingilizce konuşuyoru diğeri yok böyle birşey diyor nasıldır bu durum ? Gençler anadil olarak ingilizceyimi benimsemiş durumda ?

 9. Alper hocam; Estonya’ da turistler bazen kazıklanıyormuş .Doğru bir bilgi midir ? Sizin yazınıza baktığımda aslında insanları iyi ve sıcak görünüyor .

 10. Hocam merhaba oncelikle guzel bir yazi olmus tebrik ederim ayrica insanlara karsi sergiledigin tutum da gercekten takdire şayan…3 gun icinde askere gidicem bende donusum nisan gibi olacak ve allah nasip ederse oraya egitim icin gitmeyi dusunuyorum ( master ) ingilizce seviyeleri nedir ?? Ilk olarak cunku 6 ay bir dil egitimi almak istiyorum yeterli olur mu olmaz mi ?? Son olarak da ben kendim denizciyim orada bunun uzerine is bulabilme
  Imkanim var midir ?? Tesekkur ederim simdiden uzun bir yazi oldu ama…affola..marmaristen sevgiler saygilar.

  • Merhaba. Estonya gezi rehberi yazımı beğenmenize sevindim. İngilizce bilgisi Türkiye’den çok daha yaygındır. Yine de anadili veya resmi dili İngilizce olan bir ülkede dil kursuna gitmek daha mantıklı olur. İş konusunda bilgim yok. İstanbul’dan sevgiler.

 11. Cevabiniz icin tesekkur ederim , anadili ingilizce olan yerlere gitmek istiyorum tabiki fakat maddi acidan beni cok zorlayacaktir diye dusunuyorum dolayisi ile estonya veya polonya arasinda gidip geliyorum…

 12. merhaba Tallinn veya helsinkiyi pas gecmemız gerek, ınterraıl ıle yola cıktıgımız ıcın .. fakat hangı sehrı daha cok vakıt ayırmalıyız kısmında takılıyorum yardımcı olur musunuz

 13. Istanbul`daki Karakoyu kuranlarin Karaim ler yani Musevi Turklerin Avrupa kitasindaki son yerlesim yeri.. Hala Turkce konusan eski Turk Musevi Kagan liginin cocuklarina selam olsun!
  https: //tr. wikipedia. org/wiki/Hazar_Ka%C4%9Fanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1

 14. merhaba Alper bey, yazınız çok güzel olmuş emeğinize sağlık. Yabancı dilim falan yok ama estonya ya çocuklarımın eğitimi için ilgi duyuyorum acaba oraya nasıl yerleşebilirim, mesleğim sağlık memuruyum 13 senede tsk da sağlık personeli olarak görev yaptım. yani çalışma izni falan alabilirmiyim. şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Ahmet Bey. Estonya hakkında yazımı beğenmenize sevindim. Eğitim düzeyi yüksek, güvenli yaşam koşullarına sahip bir ülke. Ancak yerleşme, göçmenlik, eğitim ve vatandaşlık konularını bilmiyorum maalesef. Estonya Büyükelçiliği’ne danışmanızı tavsiye ederim.

 15. Alper Bey merhabalar…
  Haziran sonunda kızıma yaş günü hediyesi olarak Tallinn’e gideceğiz. Oradan da önce Riga’ya sonra da Helsinki’ye geçeceğiz…
  Tallinn ve Riga’dan güvenlik açısından endişeliyim biraz. O zaman niye gidiyorsunuz derseniz …Avrupa’da ayak basmadığım son yerler olduğu için görmek istedim:)))).. Zira 2 bayan gideceğiz…Her 2 (Tallinn, Riga) şehirde de Hop on hop off var mı acaba? Tren sistemi nasıl? Haziran sonunda gece hava kaçta kararıyor ve sıcaklık nasıl? İngilizcemiz anadilimiz gibi ama bilen var mıdır ki? Mağdur kalmak istemiyoruz zira…Yanıtlarınız için şimdiden tşkler..

  • Merhaba. Tallinn ve Riga’da hop on hop off otobüs turları var. Estonya başkenti Riga’dan Tallinn’e ben otobüsle gittim, modern otobüsler çalışıyor. Trenle gitmek için Valga’da tren değiştirmeniz gerekir ve çok uzun sürer, gerek yok. Tallinn’de Haziranda hava sıcaklıkları gündüz 18-20 derece, gece 10-14 derece civarında olur. Estonya bir kuzey ülkesi olduğu için yazın günler uzundur, Haziranda güneş saat 04:10 civarı doğmaya başlar, akşam 22:00’den sonra batar. Halkın İngilizce bilme oranı Türkiye’den çok daha fazla. Rica ederim. Uçak biletlerini ne kadara aldınız?

 16. Merhaba,

  Temmuz ortasında Tallinn’e 4 günlük bir seyahat planladım. Siz konaklama masrafı yapmamışsınız ama en azından kalınabilecek bölgeler konusunda bilgi verebilirsiniz diye düşündüm. Okuduğum kadarıyla büyük bir şehir değil. Old town mu yoksa liman tarafı mı daha iyi olur? Bir gün de Helsinki’ye geçmeyi istiyorum. Bana bu konuda bir öneriniz olur mu? Şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba. Tallinn küçük bir şehir, yürüyerek rahatça gezersiniz. Tercihen Old Town, olmazsa modern kent merkezi daha iyi olur kalmak için. Tallinn Helsinki arasında Viking Line, Silja Line ve Eckerö Line firmalarının gemileri var. Ben Viking Line ile yolculuk ettim, fiyatları normal ve gayet memnun kaldım. Bir Linda Line görüyorum şu an, bilmiyordum, fiyatları epey düşük. Gemi yolculuğu 1 saat 40 dakika ile 2,5 saat arasında değişiyor. Günübirlik rahatlıkla gidip dönebilirsiniz.

 17. Merhaba Alper,

  Bloguna denk geldigimde Tallinn de yuksek lisans icin arastirma yapiyordum. Egitim kalitesi acisindan medyada cok bahsedilse de universite olarak dünya siralamasinda biraz dusuk gibi geldi bana (900 lerde) bu konu da bir bilgin fikrin var mi ?
  Ayrica soguk havaya pek dayanabilen biri degilim, guneyliyim. Tallinn de havanin eksi beslere dusebilecegini yazmissin sogugu nasil bir soguk? Balkanlarin kesici delici sogugu mu yoksa kirsal kesimde gordugumuz kuru soguk mu?
  Ayrica ulkenin cok pahali olmamasi beni sevindirdi fakat is imkanlari nasil sence ? issizlik oranlari ile ilgili arastirma da yaptim fakat istatistikler genelde alandan farkli olabiliyor. part time calisarak okumak mumkun mu Estonia da ? bu konuda da bilgin varsa veya onerebilecegin bir kaynak rehber varsa cok sevinirim.
  tabi bunlari iyice ogrenip yuksek lisans basvurumu ona gore yapacagim. Estonya gayet sakin temiz ve bariscil bir ulke. ama hava soguksa orda nasil bas ederim bilemiyorum.

  selamlar

  • Merhaba Damla. Estonya’ya gezmeye gittim ama eğitimiyle ilgili pek bilgim yok, sadece yaygın ve kaliteli diye biliyorum. Evet Bir Kuzey Avrupa ülkesi, hatta İskandinavya Yarımadası’na yakın, soğuk. Bir Sibirya soğuğu değil elbet, normal bizim İstanbul’da Kışın giydiklerimiz yeterli, ama bir güneyli için fazla soğuk gelebilir. İş imkanlarını bilmiyorum. Part time çalışanların İngiltere, İsviçre gibi en refah ülkelerdeki kadar gelir elde edebildiğini sanmıyorum. Bildiğim belli bir kaynak yok, en iyisi oraya öğrenci gönderen bir eğitim danışmanlık şirketi ve elbette Estonya Büyükelçiliği ile yazışmak. Doğrudan üniversiteye yazıp da bilgi alabilirsin elbette. Selamlar.

 18. Merhaba Alper Bey,
  Estonya ile alakalı girişimcilik şirketlerinden vergi alınmaması hususunda araştırma yaparken blogunuza denk geldim. Nasıl mutlu oldum anlatamam… Birçok gezgin var aslında Türkiye’de ama sizin gibi salt özet hazırlayanı okumadım. Tebrik ve teşekkür ediyorum. Ziyadesiyle istifade ettim.

 19. Alper bey merhaba, akademik çalışmalar için Tartu’ya gitmeyi düşünüyorum. Gitmeden önce bir finansal plan hazırlamam gerekiyor. Bu konuda yardımınıza ihtiyacım bulunuyor. Size göre akademik bir öğrencinin konaklama+yeme içme+diğer masraflar için ayırması gereken aylık bütçe hangi aralıkta olmalıdır? Teşekkür ederim

  • Merhaba. Estonya’da okumak ve yaşamak için bir öğrencinin masrafı kalacağı yere ve yeme içme tercihlerine (evde yemek pişirmek veya lokanta ve kafelerde yemek) göre değişir. Ucuz bir lokantada 3-6 avroya yemek yenebilir. Fast food menüleri 5 euro civarında. Yurtlarda kalmak aylık 100 avro, daire kiraları 250-500 avro civarında. Markette 1 kilo domates 1.5 avro, ekmek 0.6 avro, 1 kilo tavuk 4 avro, kafede bir kahve 2.5 avro, peynirin kilosu 6 euro. Bu fiyatlar genel bir bilgi verebilir.

 20. Neden kitap yazmıyorsunuz. Bu kadar bilgi birikimi ölümsüzleştirmek gerekmiyor mu? Sizi takip eden biri olarak söylüyorum gezi kitabınızı bekliyoruz umarım bu gerçekleşir.

  • Seyahat blog yazılarıma ilginize ve kitap yazmaya değer bulmanıza sevindim, teşekkür ederim. Zaman ayırmak gerekiyor, bakalım. Sizce hangi ülkelerden yazdıklarım kitaba konmaya değer?

 21. Naçizane fikrim iki farklı kitap yazmanızdır. Kitaplardan biri gezerken yaşadığınız tüm hikayeleriniz serüvenlerinizi içermeli diğer kitap ise gezdiğiniz yerlerle ilgili rehber niteliğinde olmalı diye düşünüyorum. Takip ettiğim kadarıyla çok uzun süredir bir çok ülke gezmişsiniz. Bence çok fazla hikayeniz vardır. Ayrıca Gezdiğiniz tüm ülkeler kitaba konmaya değer özellikle Kuzey Kore, Güney Afrika, Kazakistan, Yakutistan bunlar benim en çok beğendiklerim. Takipçilerinizin görüşlerine önem vermeniz çok zarif bir davranış. Umarım tüm hayalleriniz gerçekleşir. Ayaklarınıza sağlık.

 22. Alper Bey İstanbul’dayım epeydir. Farklı sıra dışı yerleri sizinle gezmiş olduk. Umarım tüm hayalleriniz gerçek olur. Ayaklarınıza yüreğinize sağlık.

  • Tallinn’deki Rocca Al Mare alışveriş merkezinde yer alan Fashionista Outlet adlı mağazada Chanel, D&G, Fendi, Gucci, Joop, Just Cavalli, Moschino, Versace gibi lüks markaların ikinci el giysileri satılıyor. Viru Keskus Alışveriş Merkezi’nde lüks markalar ve ürünler var. Modern ve şık Rotermann City’de bazı lüks markaların mağazaları var.

 23. Alper Bey öncelikle bilgiler için teşekkürler. Haftaya Estonya karussaare adasına proje kapsamında 2 öğretmen gideceğiz. Orda dil konusunda konsolosluk bize yardımcı olur mu veya sizin başka bir öneriniz var mı?

  • Merhaba. Sanırım Eestonya’nın Saaremaa Adası’ndaki Kuressaare (Arensburg) kasabasını kast ediyorsunuz. Orta çağ’dan kalma kalesinde Saaremaa Müzesi var. Hoş bir küçük kasaba. ne tür bir proje olacak? İngilizce düzeyiniz nasıl? Konsolosluk bu konuda yardımcı olmaz.

 24. Merhabalar, sizinle daha önce yurt dışında eğitim üzerine kısa bir mailleşmemiz olmuştu. Neticesinde Estonya’da eğitim hayatım başladı. Ve şu an okulun verdiği belgesel projesi için bir alt kültür tanıtımı hazırlamak istiyorum. Tallinn’deki komün ev ile ilgili nasıl bilgi toplayabilirim veya orada yaşayanlarla nasıl iletişime geçerim ? Bilgilendirmeleriniz çok yardımcı olacaktır.

  Sevgiler.

 25. Merhaba, haziran ilk haftası 5 gün Tallinn düşünüyorum, nasıldır, 5 gün fazla mıdır, nasıl degerlendirebilirim acaba? Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Estonya’da başkent Tallinn’den sonra en güzel kent Tartu. Otobüsler ve saatleri için Tpilet, trenler için Elron sitelerine bakabilirsiniz. 2.5 saat sürer. Daha yakın ve deniz kıyısı tatil yeri isterseniz Haapsalu güzeldir. Tallinn’i 2 günde gezebilirsiniz.

 26. Merhaba Alper Bey Estonya ile ilgili bilgileriniz çok değerli uzun zamandır araştırıyorum İzmir’de öğrenciyim ve okul sonunda Estonya’ya yerleşmek istiyorum bunun için neler yapabilirim ne tür bir yol izleyebilirim nasıl olabilir teşekkürler.

   • 🙂 İstanbul’da radyo televizyon bölümündeydim Beykent Üniversitesi. Fakat İzmir’e dönüş yapmam gerekti okulun yarısında. Ve zaman kaybetmeden bir bölüme yerleştim matematik hocam sayesinde. Şu anda Eser Koruma bölümünde okuyorum. DGS için yerleştim buraya mimarlık bölümüne geçiş yapacağım bu yıl sonu. Sanırım mimarlık 2 3 sene daha beni çıkartmayacak ülke dışına. Abim tercüman kendisi ve yazılım işiyle ilgileniyor. Asteğmen şuanda görevi bitince hemen gitmeyi planlıyor. Estonya onunda çok hoşuna gitti sanırım 10 yıl sonra dünyanın gözü olacak. Sabırsızlıkla bekliyorum yazınızı.

   • Evet hocam günlük harcamalar ev kiraları ne kadar Tallinn’de 400 euro hibe yeter mi sizce İspanya gibi 1.2 sınıf ülkelerde hibe 600 euro sizce 200 euro Tallinn’de eksik alıp daha rahat yasayabilir miyim?

    • Estonya birkaç yıl önce İspanya’dan epey daha ucuzdu ama artık büyük bir fark yok, ama hala daha ucuz. 400-600 oranından daha az fark var. Başkent Madrid Tallinn’den %30 daha pahalı, ama orta büyüklükte İspanya kentleri, örneğin Malaga’da ortalama fiyatlar Tallinn ile aynı.

    • Merhaba Nadir. Estonya’da staj konusunda karar vermen için ne kadar zamanın var? Tallinn’de yaşam tarzı ve koşulları, üniversiteler ve tüm fiyatlarla ilgili bitmek üzere olan bir yazım vardı, onu hızlandırıp en güncel bilgilerle birkaç gün içinde yayınlayayım, ne dersin?

 27. Sayın Alper Metin bey ben şu an 52 yaşındayım Estonya’da iş bulabilir miyim iki sene sonra? Şu an Türkiye’de çalışıyorum bulabilirsem şirketler mi var iş için yoksa şahıslar mı var gezmek ve çalışmak istiyorum Parnu’ya gitmek görmek tatile gitmek istiyorum yoksa ordan birilerini mi bulmamız gerekiyor iş icabı geçersem daha iyi olur seramik döşeme ustasıyım ben bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler saygılar e postama cevap beklerim.

 28. Merhaba, 1 aylık Estonya, Litvanya, Letonya seyahatinizin rotasını nasıl oluşturdunuz? Sırasıyla hangi şehirlerde ne kadar kaldınız? Ben de Haziran ayında gitmeyi planlıyorum sizin deneyiminize göre rota çizmek isterim. Teşekkürler.

  • Merhaba İldem Hanım. Birden fazla ülke gezeceğim zaman uygun fiyatlı bulabilirsem çoklu bilet alıyorum, yani Tallinn gidiş, Vilnius dönüş şeklinde bir seyahat yapmak isterdim ama İstanbul-Riga gidiş dönüş bileti çok daha ucuz olduğu için geriye dönmeli seyahat etmeyi tercih ettim.

   Baltık ülkeleri çok güzel, güvenli ve sevimli. Önce Riga’da birkaç gün kaldıktan sonra 1 gece de Ogre’de kaldım, sakin ve küçük bir kasaba. Sonra tatil merkezi Jurmala’ya gidip 2 gece kaldım. Otobüsle Valmiera adlı küçük şehirde günübirlik gezdim ve uluslararası ücretsiz konaklama-yardımlaşma ağı CouchSurfing’den bulduğum ev sahibimin Cempi köyündeki ahşap evinde kaldım. Bu sistemi ayrıntılı anlatan bir yazım var.

   Otobüsle kuzeye, Estonya’nın ikinci büyük ve güzel kenti Tartu’da 3 gün kaldım. Zarif bir yer, gezilecek yerler açısından da keyifli. Otobüsle Rakvere’ye geçtim, küçük bir kasaba. Ben gittiğim ülkelerde sadece turistik ve büyük kentleri değil, iddiasız, yabancıların gitmediği kasaba ve köyleri görmeyi de seviyorum. Burada 1 gece kaldıktan sonra başka bir otobüsle başkent Tallinn’e gidip 5 gün kaldım. Burada kocaman ahşap bir komün evinde kaldım, ilginç arkadaşlar edindim.

   Eurolines firmasından Litvanya’ya bilet aldım ama meğer aktarmalıymış, Riga’da indirdiler ve saatlerce boş zamanım vardı, dolaştım. Litvanya otobüsünden arkadaşımın köyü Joniskis’te indim, ailesi güzel bir akşam yemeği hazırlamıştı, o gece hoş köy evlerinde kaldım. arkadaşımla ertesi gün başkent Vilnius’a gittik, öğrenci evine yerleştik ve gezdik. Burada 4 gün kaldıktan sonra Yahudi Türkler Karayların (Karaim) yaşadığı tarihi Trakai kasabasına gittim, çok güzel. Burada çibörek yemek şart.

   Sonra arkadaşım beni minibüse bindirdi, İstanbul’da tanışmış olduğum Litvanyalı arkadaşıma, Kaunas’a geçtim. Şanslıydım çünkü şehir dışında olan patronunun kentim tam göbeğindeki şahane dairesinde kaldım tek başıma. Birlikte arkadaşımın ve ailesinin Sovyetlerden kalma yazlıklarının olduğu Druskininkai’ye gidip kaldık. Kaplıca suyuyla şifalı masaj, komünizm eserleri bahçesi, göl kıyısında yemek güzeldi.

   Panevezys adlı küçük şehirde bulduğum gönüllü ev sahibim ve arkadaşıyla iyi anlaştık. Arkadaşı beni Paezeriai adlı köyüne götürdü, ailesiyle tanıştım. Akrabalarının Palaukiai köyüne de gittik, çok güzel yemekler yedik. Daha sonraki 2 gün Panevezys’te dolaştık, evde yemek yaptık, kafede oturduk. Birkaç gün sonra Riga’ya dönüp 3 gece daha kaldıktan sonra 1 aylık Baltıklar gezimi tamamladım.

   Siz ne kadar zaman ayıracaksınız? Benim gibi tek başına mı gezeceksiniz? Konaklama tercihleriniz nasıl?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz