SONSUZLUK ve BİR GÜN (Eternity And A Day) 1998

Orijinal adı: Mia aioniotita kai mia mera – Μια αιωνιότητα και μια μέρα

Defalarca izlediğim şiirsel başyapıt Sonsuzluk ve Bir Gün, derin diyaloglar, sorgulamalar, geçmişe dönüşler, antik sembollerle dolu.

 

Sonsuzluk kadar özgür, bir gün kadar tutsak…
Ön planda ölmek üzere olan bir adamın kliniğe yatmadan önceki gününü anlatan Sonsuzluk ve Bir Gün, arka planında da var olmanın sonsuz tanımsızlığını irdeliyor. Film boyunca yaşamla-ölüm arasındaki sınırı algılamaya çalışan Angelopoulos, ilk bölümde Alexander ile ailesi arasındaki boşlukta gezindiriyor kamerasını. İkinci bölümdeyse, farklı etnik kökenler veya coğrafi sınırların insan ilişkilerini engelleyemeyeceğini göstermek adına Alexander’ın küçük bir Arnavut çocuğu ile başlayan dostluğuyla sarsıcı bir ironi kuruyor.

 

Eternity And A Day - Theo Angelopoulos Sonsuzluk ve bir gün
Eternity And A Day – Theo Angelopoulos – Sonsuzluk ve Bir Gün.

 

Yeryüzünde insanı engelleyebilecek hiçbir sınırı tanımayan sonsuzluğun sinemacısı geçmişle bugünü aynı anlarmış gibi kurguladığı sahnelerle zamana meydan okuyor. Öte yandan, hayatı boyunca özgür yaşayan bireylerin bile fark etmeden nasıl da zamana tutsak olduğuna değiniyor. Sinema sanatının şaheserlerinden.

 

Eleni Karaindrou ve Mikis Theodorakis’in insanın yüreğini burkan ezgileri ile Angelopoulos’un derinlikli felsefi yaklaşımlarını birbirine harmanlayan Sonsuzluk ve Bir Gün filmi biterken aklımızda tek bir soru kalıyor: “Yarın ne kadar sürecek?

 

Ozandan Selanik şehrinde derin sözleri ve asla unutamayacağınız müziği aşağıda dinleyebilirsiniz:

 

 

Otobüs sahnesi ve Kader Tanrıçalarını temsil eden bisikletliler, Türkçe altyazılı:

 

 

 

Eternity And A Day - Theo Angelopoulos Sonsuzluk ve bir gün
Eternity And A Day – Theo Angelopoulos – Sonsuzluk ve Bir Gün.

 

Sonsuzluk ve Bir Gün Filminin Konusu

 

Sonsuzluk ve Bir Gün filmi, çok kısa bir ömrü kaldığını öğrenerek sahil kenarındaki evini terketmeye hazırlanan ödüllü yazar Alexander’ın, karısını, annesini ve eski günleri hatırladığı geri dönüşlerle geçirdiği evindeki son gününü anlatır.

Eşyalarını toparlarken, uzun zaman önce ölen karısı Anna’nın yazdığı ve 30 yıl önceki mutlu bir yaz gününden söz ettiği bir mektup bulan Alexander geçmişi ile şimdiki zaman arasında mistik bir yolculuğa başlar.

O gün Alexander tesadüfen, Arnavutluk ülkesinden kaçak gelmiş 10 yaşlarında bir sokak çocuğu ile karşılaşır; onunla birlikte geçirir bu son günü. Çocuk Yunanca bilmediğinden, bölük pörçük bir dille birbirlerinin acılarını paylaşırlar.

 

sonsuzluk-ve-bir-gun
Sonsuzluk ve Bir Gün – Mia aioniotita kai mia mera
Filmdeki sembollere ve kavramlara dikkat!

Sonsuzluk ve Bir Gün filmi “zaman” ve “us” (logos) kavramlarını sorguluyor. Zaman kavramını “yarın ne kadar sürecek?” sorusuyla irdeliyor.

 

 

Sonsuzluk ve Bir Gün Filminin Yorumu

Zaman

 

Yarın” kavramından hem bir sonraki günü, hem de sonsuzluğu anlarız. Bu kaotik durumu çözmek için “us” gücüne ihtiyaç duyarız. Filmdeki Alexander’a göre usun kullanımı, sözcüklerin zengin birikimi, bu zorlu dünyaya bir düzen getirir; geçmişine, bugününe ve geleceğine ışık tutar. Örneğin insanın yazıyı buluşu geçmiş bir olay, dünyanın sonu ise gelecek bir olaydır. Ama yazının gelecek bir olay olduğu zamanlar vardı, ve dünyanın sonunun geçmişte kalacağı bir zaman da olacak. Geçmiş, bugün ve gelecek göreceli kavramlardır.

 

Alexander bugünkü biçimiyle, yağmurluğu ve yaşlı haliyle, geçmişindeki insanlarla konuşur, olayların geçtiği zamanın biçiminde, ama bugün. Geçmişi, bugünü ve geleceği, göreceli olarak sonsuz zamanda kendimizi bulduğumuz boşluğun konumunda görürüz.

 

Parmenides ve Zeno’nun durağan (statik) zaman görüşüne göre zamansal değişimin görüntüsü bir yanılgıdır. Heraklitos ve Aristo’nun devingen (dinamik) zaman görüşüne göre ise gelecekte bugünün ve geçmişin gerçekliği yoktur. Gerçeklik zaman geçtikçe zamana eklenir.
Görecelilik teorisine göre hangi zamanı referans alırsak alalım bazı olaylar geçmiş veya gelecek olabilir. Aynı zamanda bulunabilme göreceliliği, yani aynı anda geçmişe, bugüne ve geleceğe bakabilmek, sadece bugünü algılamamızı gözden geçirmemizi gerektirir, Alexander uzay-zaman perspektifinden bugünkü durumunu göreceli algılayışını gözden geçiriyor.

 

Filmde uzakta sarı giysili bisikletliler, Yunan mitolojisindeki Kader Tanrıçaları Klotho, Atropos ve Lachesis’i; insan yaşamının örüldüğü zamanın üç biçimini temsil ediyor. Antik Yunan mitolojisinde sonsuz evrende insan yaşamının tüm bireylerinin ayrı ayrı var oldukları bir eğirme çubuğu vardır. Filmde Alexander’ın, Ana’nın, annesinin, kızlarının ve Arnavut çocuğun yaşamları ayrıdır.

 

Klotho onları şimdiki bir zamanda bir araya getirip örüyor; karıyı kocayla, babayı çocuklarla genç yaşlarında, ve yaşlı adamla göçmen çocuğu bugün. Atropos (gelecek) onları çözerek özgürlük yanılgısı verir. Çocuğun geleceği özgür gibi görünür ama yaşamı hep Lachesis tarafından belirlenir. Bu kaotik durumda kader ve şans dünyası görünümüne mantık ve düzen getiren tek şey ustur.

 

Eternity And A Day - Mia aioniotita kai mia mera - Theo Angelopoulos
Eternity And A Day – Mia aioniotita kai mia mera – Theo Angelopoulos.

 

US (logos)

 

Logos Antik Yunanda söz, yasa, düzen, bilgi, akıl, iletişim, eylem, sözün anlamı, kavram, akıl ile kavrama, bir şeyi anlaşılır kılan mantıksal temel, mantıksal olanın birliği, bilim ilkesi, düşünce, anlam, varlık nedeni, ilk neden, gerekçe, kainatın yasaları, doğa yasaları, evrensel düzen ve yasaları anlamlarına da gelir. Angelopulos’un yukarıdaki düşüncelerini mümkün kılan, birleştirici güçtür. Sürekli değişen bu kaotik dünyada us kişileri, olayları ve davranışları doğru yerlerine koyarak rahatlatır.

 

Alexander yaşamını ve canlı olduğu anı anlamlandırmak için bulabildiği kadar sözcük bulmak ister; ve kapitalizmin ruhunda sözcükleri satın almaya hazırdır, sözcükleri satın alıp zamanın ve ölümün zorbalığından kurtulup özgürleşmeye hazırdır. Günün sonunda planlarını yapar. Sonuçta “yarın” Alexander için zamanın sonu değildir. Onun zamanının sonu değildir.

 

Eternity And A Day - Theo Angelopoulos Sonsuzluk ve bir gün
Yunanistan – Arnavutluk sınırı sahnesi. Tellere tırmanmış çocuklar etkileyici bence. Sonsuzluk ve Bir Gün.

 

Hastanede geçmişe dönüş, anne ile diyalog, hüzünlü sahneler:

 

 

 

Sonsuzluk ve Bir Gün Filminin Künyesi

 

Yönetmen: Theo Angelopoulos

Senaryo: Tonino Guerra, Theo Angelopoulos, Petros Markaris, Giorgio Silvagni

Yapımcılar: Theo Angelopoulos, Eric Heumann, Giorgio Silvagni

Görüntü Yönetmeni: Yorgos Arvanitis, Andreas Sinanos

Müzik: Eleni Karaindrou, Mikis Theodorakis

Yapım Yılı: 1998

Tür: Dram

Yapım: Yunanistan

Süresi: 132 dakika

Dil: Yunanca
Oyuncular: Bruna Ganz, Isabelle Renauld, Fabrizio Bentivoglio

 

Sonsuzluk ve Bir Gün Filmini İzleyin

 

Sonsuzluk ve Bir Gün Filminin Aldığı Ödüller

 

Cannes Film Festivali Altın Palmiye (1998)
Cannes Film Festivali Ekümenik Jüri Ödülü (1998)
Thessaloniki (Selanik) Film Festivali En İyi Film Ödülü (1998)
Thessaloniki Film Festivali En İyi Yönetmen (1998)
Thessaloniki Film Festivali En İyi Senaryo (1998)
Thessaloniki Film Festivali En İyi Müzik (1998)
Thessaloniki Film Festivali En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (1998)
Sao Paulo Uluslararası Film Festivali Üçüncülük Ödülü (1998)

 

Theo Angelopoulos Sonsuzluk ve bir gün
Eternity And A Day – Theo Angelopoulos – Sonsuzluk ve Bir Gün.

 

Diğer film yazılarım için tıklayın: SİNEMA.

Tüm dünyadan seyahat haberlerim için buraya tıklayın:  SEYAHAT.

6 YORUMLAR

  1. Sonsuzluk ve Bir Gün filmini beğenerek izlemiştim ama bu kadar derin konulara göndermeler olduğunu fark etmemiştim. Ayrıntılı film yorumu için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz