Bombon Köpek filminde Türk kahvesiyle bakılan fala dikkat!

2 kez izlediğim bu duru Arjantin filmi, yaşamın zorluklarına rağmen sevgi, neşe ve dostluğu bulabileceğimizi derin ama yumuşak bir dille anlatıyor. Ben Juan Villegas‘ın naif ve sevecen yüz ifadelerini etkileyici buldum. Yönetmen Carlos Sorin filmde abartısız Arjantin manzaraları sunuyor.

 

El perro (İsp: Bombón: El Perro İng: Bombón: The Dog)

 

Bombon Köpek Filminin Konusu

 

20 yıldır aynı işi yapan ve hayatını Patagonya‘da ıssız bir benzincide çalışarak geçiren Juan, 52 yaşında kendini kapının önünde bulur. Bir anda ne yapacağını şaşıran yaşlı adam, önce en iyi bildiği işi dener ve işlemeli bıçaklar yapıp satmaya başlar. Ancak bu konuda da başarısız olur.

 

Bombon Köpek Filminin Tanıtım Parçası

 

 

 

Yaşlı bir kadının kocasından kalan arabayı tamir ettiği gün Juan’ın hayatında dönüm noktası olacaktır. Yaşlı kadın ona armağan olarak bir köpek hediye eder. Bu hediyeyle birlikte yaşamaya başlayan Juan, zamanla köpeğinin yeni ekmek kapısı olabileceğini fark eder. Sadık dostu hem şansının dönmesini hem de para kazanmaya başlamasını sağlamıştır.

 

 

bombon el perro
Bombon Köpek filmi Arjantin’den.

 

 

bombon arjantin
Bombon Köpek

 

Orijinal Adı: El Perro: Bombon. 2004.

Oyuncular: Juan Villegas, Walter Donado, Rosa Valsecchi

Yönetmen: Carlos Sorin

 

 

 

 

Bombon Köpek Filminin Öyküsü

 

Juan Villegas (yaş 52) hayatının son yirmi yılında Patagonya’daki ıssız bir yolda bulunan bir benzin istasyonunda çalışmıştır. Benzin istasyonu el değiştirmiştir ve yeni sahipleri orayı modernleştirmeye niyetlidir. Diğer çalışanlarla birlikte Juan da işten çıkarılır. Bir yandan başka bir iş ararken bir yandan da eski bir hobisi sayesinde geçinmeye çalışmaktadır: Sapı işlemeli bıçaklar yapmaktadır. Ama işler iyi gitmemektedir. Ne iş bulabilmiş, ne de tek bir bıçak satabilmiştir.

 

İşsizliğin zorluklarını en trajik haliyle yaşamaktadır. Yaşı geçkin ve vasıfsız olduğu için dünyanın onu gözden çıkardığını düşünmeye başlamıştır.

 

Şans eseri, bir çiftlikte eski bir araba üzerinde ufak bir tamirat yapar. Çiftlik sahibi yaşlı hanım vefat eden eşine ait olan bu arabayı satmak zorundadır, çünkü kendisi de paraya muhtaçtır. Juan işini bitirince çiftlik sahibi ona olan borcu karşılığında bir köpek vermeyi teklif eder. Ama bu köpek herhangi bir köpek değildir, eşinin bir köpek üretme çiftliği kurma düşüncesiyle satın aldığı müthiş bir Dogo Arjantin’dir (Dogo Argentino).

 

juan villegas
Juan Villegas

 

Juan, işsiz olduğunu ve iri cüssesiyle köpeğin kendisinden çok yemek yiyeceğini söyleyerek karşı çıkacak olsa da, dul kadın köpeğin çok değerli bir hayvan olduğunda ısrarlıdır, Juan gibi tek başına yaşayan birine iyi bir can yoldaşı olacağını söyleyerek onu ikna eder. O andan sonra Juan’ın şansı açılmaya başlar. Dikkat çekici olduğu şüphe götürmeyen köpek herkes tarafından övülür, artık köpeğin sahibi olan Juan da kendine bundan gurur payı çıkarır. Köpek sayesinde geçici bir iş bulur, bir Dogo Argentino hayranı olan banka müdürü bile, ücretini almaya gittiğinde onu ofisine çağırır. Juan kısa zamanda geleceğinin bu köpekte yattığını anlayıp, boş zamanlarında köpekleri yarışmaya hazırlayan Walter’le temas kurar. Köpeğin bir sürü ödül kazanacağından emin olan Walter ona şöyle bir teklifte bulunur: Hizmetine karşılık köpeğin kazanacağı ödüllerin yarısını alacaktır. Sonra, hem köpek hem de Walter’in deyişiyle işsizlikten kurtulup yeni bir işe adım atan Juan için uzun bir eğitim dönemi başlar.

 

İlk gösteride işler çok iyi gider ve köpek üçüncülük ödülünü kazanır. Bir Lübnan lokantasında gürültülü bir kutlama yaparlar, Juan orada Arap asıllı bir kadın şarkıcıyla tanışır, ondan hoşlanmıştır. Kadın orada Juan’a Türk kahvesiyle fal bakar. Köpek ve şarkıcı sayesinde Juan kendini bulutların üstünde hissetmektedir. Ama kısa zamanda içgüdülerin kötü oyunlar oynayabileceğini anlar. Bence iyi bir sinema filmi.

 

Bombon Köpek Filmini İzleyin

 

 

 

bombon arjantin
Bombon Köpek tam izle.

 

Bombon El Perro, Arjantin’den.

 

Arjantin seyahatimin yazılarını görmek isterseniz TIKLAYIN.

5 YORUMLAR

  1. Bu izlediğim ikinci Arjantin filmi oldu ve anladım ki beni çeken bişey var biraz bize benziyor öfkeleri ve Coconun yüzünden hiç gitmeyen gülümsemesi paylaşım için çok teşekkürler Alper

    • Dogo Argentino’lu Bombon Köpek benim de sevdiğim filmlerden. Arjantin’i yakın hissetmekte haklısın, sıcak insanlar. Ben de sinema önerimi dikkate alıp filmi izlediğin için teşekkür ederim Aysun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz