Berlin gezilecek yerler açısından son derece zengin tarihi, modern ve eğlenceli seçenekler sunuyor. Almanya’nın başkenti Berlin gece hayatı, müzeler adası, Berlin Duvarı, müzeleri, kiliseleri, sanat galerileri ve alışveriş merkezleriyle tüm dünyadan turist ve gezginleri kendine çeken ilginç, büyük ve eğlenceli bir şehir. Bu yazımda Almanya gezi planı için vazgeçilmez bir seyahat noktası olan Berlin’de gezilecek yerler ve noktalar hakkında bilgi ve görülecek yerler listesi bulabilirsiniz.

 

Berlin gezilecek yerler
Berlin’de gezilecek yerler

 

Berlin – Gezilecek Yerler

Berlin’de gezilecek yerlerin çoğu kent merkezinde veya merkeze yakın yerlerde bulunuyor. Ulaşım ağını ayrıntılı yazdım: Berlin Ulaşım Rehberi. Toplu taşıma ile uğraşmak istemezseniz: Berlin Turları

 

Berlin şehir planı
Berlin kent haritası

 

Müzeler

Berlin’de gezilecek yerler arasında çok sayıda müze var. Giriş biletleri 18 yaş altına ücretsiz, yetişkinlere genellikle 6 ila 10 euro arasında ücretli. Çoğu müze Pazartesi günleri kapalı.

 

Berlin Müzeler Adası Museumsinsel

Müzeler Adası’nda Mısır ve antik koleksiyonların sergilendiği tarihi Altes Museum, 19. yüzyıl Alman resim sanatı eserlerinin sergilendiği Alte Nationalgalerie, müthiş heykelleri ve Bizans sanat eserleriyle Bode-Museum ve Mısır, Neandertal ve tarih öncesi arkeolojik kalıntıları ve Truva hazinelerinin bir kısmını içeren yeni Neues Museum var. Almanya’da gezilecek yerler arasında en önemlilerden biri.

 

Berlin müzeler adası
Müzeler Adası, Berlin.

 

Müzeler Adası Bodestrasse Caddesi, Mitte semtinde; tüm müzeler için tam bilet 18 euro, indirimli ücret 9 euro. S5, S7, S75 S-Bahn trenleri; 100, 200, N2 otobüsleri; 12 ve M2 tramvayları geçiyor. Almanya gezi rotası için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

 

Berlin gezilecek yerler
Berlin’de gezilecek yerler – Altes Museum.

 

Müzeler Adası’ndaki hem Türkiye hem dünya tarihi için en önemli müze Pergamon-Museum. Bergama Müzesi antik Yunan, antik Orta Doğu ve İslam sanatı ve mimari eserleriyle dolu. İzmir’in kuzeyindeki Pergamon antik kentinde M.Ö. 2. yüzyılda inşa edilen Bergama Zeus Sunağı ya da Zeus Altar’ı mermer bir dini yapı olup içinde ve dışındaki freskler sanat tarihinin en önemli yapıtları arasında. Bergama Zeus Sunağı’nın kalıntıları 1870’lerde Alman mühendis Carl Humann tarafından II. Abdülhamit’in izniyle o zamanın Prusya’sına götürüldü. Bugün Berlin’de bulunan Pergamon (Bergama) Müzesi’nde sergileniyor ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Almanya eserleri geri vermeyi kabul etmiyor.

 

Bergama Müzesi Berlin
Bergama Müzesi, Berlin, Almanya.

 

Kulturforum

Kulturforum’un yer aldığı merkezi Potsdamer Platz’da Almanya için önemli kültürel binalar ve müzeler var. Tarihi Avrupa 13.-18. yüzyıl resim sanatı eserleri içeren Gemäldegalerie, 20. yüzyıl sanatının sergilendiği Neue Nationalgalerie, tarihi ve sıra dışı müzik aletlerinin sergilendiği Musikinstrumenten-Museum burada. M48, M85 ve N2 otobüsleriyle gidiliyor.

 

Museen Dahlem

Dahlem’de üç müze var; Avrupa’da türünün en büyüğü olan Avrupa Kültürleri Müzesi, Colomb’un Amerika keşfi öncesi arkeoloji eserleri içeren Etnoloji Müzesi ve Asya Sanat Müzesi. U3 metro hattı geçiyor.

 

Alman Tarih Müzesi

Mitte bölgesinde, Zeughaus’daki Unter den Linden Caddesi’nde yer alan Deutsches Historisches Museum tarih öncesinden bugünkü Almanya tarihine kadar eserlerin sergilendiği, önemli bir müze. U2 metro hattına binip Hausvogteiplatz istasyonunda inilerek gidiliyor. Tam bilet 8, indirimli 4 euro.

 

Hamburger Bahnhof Museum für Gegenwart

Moabit, Invalidenstrasse 50 numaradaki modern Almanya sanat müzesi, eski tren istasyonu binasında. 1960’lı yıllardan itibaren sanat eserleri sergileniyor. U55 metro, S5 ve S7 tren hatlarıyla gidilip Berlin Hauptbahnhof istasyonunda iniliyor.

 

Alman sanat
Alman modern sanat müzesi Hamburger Bahnhof Museum für Gegenwart.

 

Yahudi Müzesi 

Jüdisches Museum Almanya Yahudilerinin 2000 yıllık tarihini anlatıyor. Kreuzberg semtinde, Lindenstrasse 9 numarada. 248 ve N42 otobüsleriyle gidiliyor. Giriş ücreti tam bilet 8 euro, indirimli 3 euro.

 

Berlinische Galerie

Yahudi Müzesi’ne çok yakın, modern sanat, mimari, tasarım kent müzesi, görülecek noktalar arasında.

 

Deutsches Technikmuseum

Trebbiner Strasse 9 numara; U12 veya U2 metrosuyla Gleisdreieck durağında. Buharlı trenler, buharlı makineler, uçaklar, gemiler, denizcilik üzerine.

 

Berlin Duvarı Anıtı

Gedenkstätte Berliner Mauer anıtı Bernauer Strasse 119 numarada. Giriş ücretsiz olup S1, S2, S25 trenlerinden Nordbahnhof S-Bahn istasyonunda inilerek gidiliyor.

 

Checkpoint Charlie Mauermuseum

Doğu Berlin ile Batı Berlin arasındaki en önemli sınır kontrol noktası Checkpoint Charlie ve buradaki müze. Müzeye giriş 12.5 euro, öğrenci bileti 9.5 euro. Friedrichstr no:43.

 

checkpoint charlie
Checkpoint Charlie

 

Berlin nereye gidilir
Berlin’de gidilecek yerler

 

Topography of Terror

Nazı rejimi tarafından uygulanan terörü anlatan açık hava müzesi. Ücretsiz müzeye U6 metro hattından Kochstrasse istasyonunda, veya U2 hattından Potsdamer Platz istasyonunda inilerek gidiliyor.

 

DDR Museum

Doğu Almanya Müzesi eski Demokratik Alman Cumhuriyeti’ndeki günlük yaşamı sergiliyor. Karl-Liebknecht-Strasse, 1 numara. Bence gezilecek yerler arasında en ilginçlerden biri.

 

Almanya'da gezilecek yerler
Doğu Almanya Müzesi

 

Doğu Almanya malı kişisel bakım ürünleri.

 

DDR Museum
Doğu Almanya malları

 

Stasi Museum

Bugün hastane ve kliniklerin olduğu binaların tümü komünist dönemde gizli servis Stasi tarafından geniş donanımlarıyla Doğu Alman vatandaşlarını dinlemek için kullanılıyordu. Frankfurter Allee ve Ruschestrasse caddelerinin köşesinde, U5 metrosuyla gidilebilir. Tam bilet 6, indirimli 4.5 euro.

 

Sachsenhausen Nazi Toplama Kampı Müzesi

Berlin’e 35 kilometre mesafedeki Oranienburg’da, Gedenkstätte Sachsenhausen Strasse Caddesi’nde yer alan müze, 1936-1945 arasında Nazi kamplarının idari merkeziydi. Patoloji laboratuvarı ve gaz odası da var. Ücretsiz.

 

 

Kiliseler

Berlin’de gezilecek yerler arasında tarihi ve mimarisiyle ilginç bazı kiliseler var.

 

Berliner Dom

Kentin en büyük ve etkileyici kilisesi Berlin Katedrali yirminci yüzyılın başında tamamlandı. Müzeler Adası yakınındaki güzel yapıya S5, S7, S75 trenleriyle gidiliyor; tam bilet 7 euro, indirimli 4 euro. En az 1 saat ayırmak gerek. Berlin’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

 

Berlin kilise
Berlin Katedrali

 

Berliner Dom kentte gezilecek görülecek yerler arasında en ünlü ve turistik olanlarından biri.

 

Berliner Dom Cathedral
Berliner Dom

 

Katedralin kubbesi.

 

Berliner Dom
Berlin Cathedral

 

Gendarmenmarkt

Kent merkezindeki meydanda Alman Katedrali (Deutscher Dom) ile Fransız Katedrali (Französischer Dom) karşılıklı birbirine bakıyor. Meydanın diğer iki tarafından biri cadde, diğerinde ise Konzerthaus konser salonu var.

 

Berlin gezilecek yerler
Berlin’de gezilecek yerler

 

Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche

Yıkık Kilise de denen 1891-1906 yapımı tarihi Kaiser Wilhelm Kilisesi’nin yanında Egon Eiermann tarafından tasarlanan iki de modern bina var; altıgen bir çan kulesi ve sekizgen bir ibadet salonu.

 

kaiser wilhelm gedachtniskirche
Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche Kilisesi

 

yıkık kilise
Almanya Yıkık Kilise

 

Tarihi kilisenin içindeki mozaikler.

 

Almanya tarihi
Almanya tarihi eserleri

 

Marienkirche

Alexanderplatz yakınında, içerisinde eski değerli eserler olan 90 metre kuleli tarihi kilise.

 

Nikolaikirche

Berlin’deki en eski kilisenin temelleri 13. yüzyıldan kalma. Giriş ücretsiz ve sık sık sergiler oluyor.

 

Berlin’de Görülecek Tarihi Yerler

Berlin dopdolu bir kent; seyahat etmek ve blog yazmak için Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biri.

 

Reichstag building – Bundestag

Almanya Meclis Binası Reichstag, Brandenburg Kapısı’na yakın. 1999 yılında Sir Norman Foster tarafından yenilenip cam kubbeli olarak açıldı. Rezervasyon yapılıp sırada bekleyerek katılınabilen turlar ücretsiz.

 

Almanya Parlamentosu Reichstag
Alman Meclisi Reichstag

 

Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı (Brandenburger Tor) Almanya başkenti Berlin şehrinin en önemli sembolü. Hemen kuzeyinde Reichstag var. Soğuk savaş boyunca Reichstag Batı Berlin’de, Brandenburg Kapısı Doğu Berlin’de kalıyordu. Anıtsal kapı 1788-1791 yılları arasında yapıldı.

 

brandenburg kapısı
Brandenburg kapısı, Almanya

 

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı – Soykırım Anıtı

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı (Denkmal für die Ermordeten Juden Europas) veya Holokost Anıtı (Holocaust-Mahnmal) Almanya’nın başkenti Berlin’de Holokost’da hayatlarını kaybetmiş Yahudilere adanmış bir anıt mezar. Yer altındaki ücretsiz Soykırım Müzesi’ni de ziyaret ettim ama loş ortamda fotoğraflarım iyi olmadı.

 

Almanya Yahudi soykırım anıtı
Yahudi Soykırım Anıtı, Almanya

 

ABD kökenli mimar Peter Eisenman ve Birleşik Krallık kökenli mühendislik firması Buro Happold tarafından tasarlanmış olan anıt mezar, 19.000 metrekarelik bir alana yayılmış 2.711 adet beton bloktan oluşuyor. Bu betonarme bloklara dik enine yükselen yekpare kütleler olmaları nedeniyle stel de deniyor.

 

Berlin'de yapılacak şeyler
Yahudi Soykırım Anıtı

 

Her biri 2.38 metre uzunluğunda, 0.95 metre genişliğinde ve 0.2 ile 4.8 metre arası değişen yüksekliğe sahip bu beton kütlelerin üzerinde Yahudi medeni kanunu, tören kuralları ve efsanelerini kapsayan dini metinlerden oluşan Talmud’un birer sayfası yer alıyor. Anıt mezarın tasarımcısı Peter Eisenman’a göre bu tasarımın amacı oldukça rahatsız edici ve kafa karıştırıcı bir ortam yaratmak; böylelikle bu tasarımlar sözde düzenli olan bir sistemin insanlıkla bağının kopmasını simgeliyor.

 

Berlin Genocide Monument
Denkmal für die Ermordeten Juden Europas

 

Berlin Duvarı

Berlin Duvarı’nın uzun bir kalıntısı kentin doğusunda, Spree Nehri boyunca görülebilir. East Side Gallery adlı kısım bir sanat galerisi olarak korunuyor. Ostbahnhof veya Warschauer Caddesi’nden gidilebiliyor. Martin-Gropius-Bau Museum’un yanında da kalıntılar var. İki küçük Berlin Duvarı parçası ise Potsdamer Platz’da ve yakınlarındaki Ebertstrasse ile Bellevuestrasse caddelerinin kesiştiği köşede.

 

Berlin’de Yapılacak Şeyler ve Etkinlikler

Berlin’de yapılacak şeyler, görülecek diğer yerler, parklar, etkinlikler, müzik, konser, tiyatro, opera, sinema, festival, sanat. Berlin seyahat planı için Berlin Gezi Notları yazıma da bakabilirsiniz.

 

Berliner Fernsehturm – TV Kulesi

Alexanderplatz Meydanı’ndaki televizyon kulesi 368 metre boyuyla Almanya’nın en yüksek yapısı. Gözlem katı yerden 204 metre yüksekte. Tam bilet ücreti 13.5 euro, benim gibi WelcomeCard sahiplerine %25 indirimli.

 

Berlin görülecek yerler
Berlin’de görülecek yerler

 

Epey sıra oluyor. Önce giriş katında bilet sırasına girdim, aldıktan sonra bilet numaranıza göre yaklaşık kaç dakika sonra kuleye çıkabileceğiniz ekranda yazıyor. Ben ve arkadaşım biletlerimizi alınca 40-50 dakika sonra asansöre gidebileceğimizi görünce dışarı çıkıp meydanda oturduk.

 

Almanya
Almanya

 

30 dakikada 360 derece dönen bir restoran da var ama bu tip yerlerde pahalı olacağını bildiğim için yemek fiyatlarını merak bile etmedim. Akşam en son asansör 23:00’te çıkıyor. Gözlem katındaki pencerelerin önlerinde, bakmakta olduğunuz yöndeki semt ve yapılar hakkında Almanca ve İngilizce bilgiler yazıyor. Kalın ve tam anlamıyla saydam olmayan camlardan net fotoğraf çekemeyeceğimi düşündüm ama öyle olmadı, oldukça net Berlin fotoğrafları çekilebiliyor.

 

Berlin Almanya
Almanya, Berlin

 

Hayvanat Bahçesi – Berlin Zoo

Berlin kentinde iki hayvanat bahçesi ve bir akvaryum var. Tarihi Berlin Zoo (Zoologischer Garten) kentin ortasında kocaman bir vaha gibi. Dünyada en çok tür barındıran hayvanat bahçesi. Ben karşı olduğum için girmedim, sadece fil kapısı adlı girişinin fotoğrafını çektim, ama buradaki hayvanların tipik bir hayvanat bahçesine göre daha geniş ve doğala yakın yaşam alanlarının olduğunu okudum.

 

Zoologischer Garten
Berlin Zoo

 

Yeri: Hardenbergplatz, Mitte bölgesi. Ulaşım: U-Bahn S5, S7, S75 metro hatları. Tam giriş bilet fiyatı 13 euro, WelcomeCard sahiplerine %25 indirim. Öğrencilere 10 euro. Berlin Zoo dahilindeki Aquarium Budapester Strasse’de. Bilet ücreti yine 13 euro, Hayvanat bahçesi ile birlikte kombine tam bilet 16.75 euro. Bir de Friedrichsfelde’de Tierpark adlı çok büyük ve 50 senelik bir hayvanat bahçesi var.

 

Tiergarten

Şehrin en büyük parkında bir çok aile mangal yapıyor. S5, S7, S75 trenleriyle Tiergarten istasyonunda, U55 metro hattıyla Bundestag istasyonunda inerek, ya da 100, 200, M41, M85 numaralı otobüslerle gidiliyor.

 

Tiergarten, Berlin, Germany
Tiergarten, Berlin, Almanya gezi notları.

 

Viktoriapark

Kreuzberg semtindeki parktan güzel bir Berlin manzarası izlenebiliyor. Schinkel ulusal anıtı bulunan parka 140 numaralı otobüse binip Kreuzberg Wasserfall durağında inerek gidebilirsiniz.

 

Almanya gezi notları
Almanya gezi rehberi

 

Tempelhofer Park

Eskiden havaalanıydı ama kapatıldı, bugün 3.030.000 metre karelik çok büyük bir park. Terk edilen uçuş pistlerinde paten kayabilir veya uçurtma uçurabilirsiniz.

 

Berlinale – Berlin Film Festivali

Berlin Film Festivali kuşkusuz kentin en büyük kültürel etkinliği ve dünyanın en önemli sinema organizasyonlarından biri. Her yıl yaklaşık 250.000 bilet satılıyor, 400 film gösteriliyor, partiler ve etkinlikler yapılıyor. Diğer ünlü film festivali Cannes’dan farklı olarak Berlin Film Festivali kapsamındaki tüm gösterimler halka açık. Yarışmaya katılmayan Berlinale Panorama ve International Forum of Young Film gösterimleri için biletler pahalı değil.

 

Berlinale Film Festivali yarışmalarında verilen en büyük ödül Altın Ayı üç kez Türkiye’ye gitti. 1964 yılında Altın Ayı alan ilk Türk filmi olan İsmail Metin Erksan’ın Susuz Yaz filmi; 2004’te Fatih Akın’ın yönettiği Alman-Türk ortak yapımı Duvara Karşı (Gegen Die Wand); ve 2010 Semih Kaplanoğlu filmi Bal. Büyük ödül dışında çeşitli ödüller alan Türk filmleri de oldu. Örneğin Reis Çelik’in yazıp yönettiği ve İlyas Salman’ın baş rolde yer aldığı Lal Gece adlı film, “Generation 14plus” yarışma jürisinin seçtiği gençlik filmleri kategorisinde en iyi film seçilerek Kristal Ayı ödülüne layık görüldü. Berlinale Film Festivali’nde ödül alan bir diğer Türk filmiyse Emir Alper’in çektiği Tepenin Ardı yapımı oldu.

 

Berlin Bira Festivali

Uluslararası Bira Festivali Biermeile Ağustosun ilk hafta sonu Almanya’nın milli içkisi bira ve bira geleneğinin kutlandığı üç günlük bir eğlence. Friedrichshain bölgesindeki Karl-Marx-Allee Caddesi’nde kutlanan festivalde her yıl yaklaşık 87 ülkeden 340 bira üreticisi 2.400 çeşit bira sunuyor (alıntı fotoğraf; infohostels).

 

Alman kızları
Berlin Bira Festivali, Almanya.

 

Karneval der Kulturen

Paskalyadan sonraki yedinci Pazar günü kutlanan Kültürler Karnavalı şehrin çeşitli etnik unsurlarının geleneksel müzik, giysi ve danslarını sergiliyor. Alternatif ve politik gruplar da katılıyor.

 

English Theater Berlin

İngilizce tiyatro oyunları ve müzikler sunuluyor.

 

Friedrichstadt-Palast

Dünyanın en büyük tiyatro sahnesinde kentin en büyük gösterisini yüzden fazla sanatçı sergiliyor.

 

Komische Oper

Modern opera gösterileri yapılıyor.

 

Philharmonie

Berlin Filarmoni Orkestrası dünyanın en iyi filarmonisi olarak kabul ediliyor.

 

CineStar

Potsdamer-Platz’daki Sony Center içerisinde yer alan CineStar Original sinemasında filmler orijinal dillerinde ve altyazısız gösteriliyor.

 

Babylon Kreuzberg

Tarihi sinemada popüler olmayan filmler gösteriliyor.

 

Kino Moviemento

Almanya’nın en eski sineması 1907 yılında inşa edildi. Kottbusser Damm 22 numarada.

 

Berlin Gece Hayatı

Berlin gece hayatı Avrupa’nın en eğlenceli kentlerinden biri. Çok çeşitli müziklerin çalındığı ve farklı atmosferlere sahip kafe, bar, gece kulübü, alternatif eğlence yerleriyle dolu bir şehir. Alman biraları dünyaca ünlü. Mitte, Friedrichshain, Kreuzberg bölgeleri gece yaşamı ile ünlü eğlence merkezleri sunuyor. Videoda gece çektiğim sokak hip hop müzik var.

 

 

Gece hayatı bölgeleri ve eğlence yerleri

S-Bahn tren ve U-Bahn metro ile aynı adlı durakta inerek gidebileceğiniz Warschauer Strasse adlı cadde, Simon-Dach-Strasse ve Boxhagener Platz çevresinde çok sayıda gece hayatı eğlence mekanları var. Warschauer, Ostkreuz (Eastcross) ve Frankfurter Caddesi de Berlinlilerin buluşup eğlence yerlerine gittikleri popüler yerler. Alternatif underground houseprojects tarzı gece eğlence yeri tercih edenler için Traveplatz Meydanı Jessnerstreet’te Supamolly, Scharnweberstreet’te Scharni38, Revaler’de R.A.W., Simplonstreet’te Lovelite ilginç gece kulüpleri sunuyor.

 

U7 metrosuyla Südstern istasyonunda inerek gidilebilen Gneisenaustrasse 58 numaradaki Die Legende von Paula und Ben adlı barda çeşitli kokteyller, sert içkiler, puro ve şaraplar var. Tapas yemek de mümkün.

 

Cafe Einstein ortalama fiyatlarıyla ve ev yapımı kahveleriyle çok ünlü bir kafe. Brauhaus adlı bira üreticisinin Alman biraları için Gaffel Haus, Brauhaus Georgbraeu, Brauhaus Mitte, Brauhaus Spandau ve Brauhaus Lemke adlı ünlü ve kaliteli bira evleri var.

 

berlin eğlence
Cafe Einstein

 

Barlar

U2 metrosunun Bülowstr istasyonu yakınındaki Green Mango Avrupa’nın en büyük karaoke barı. Europa Center’daki Irish Pub’ın barının Berlin’in en uzun barı olduğu söyleniyor.

 

Berlinliler gece kulübü tarzı gece hayatı mekanlarına gitmeden önce kokteyl içmeyi seviyorlar. Prenzlauer Berg (U-Bahnhof Eberswalder Str, Helmholtzplatz, Oderberger Strasse, Kastanienallee), Kreuzberg (Bergmannstrasse, Oranienstrasse, Görlitzer Park ve U-Bahnhof Schlesisches Tor çevresi), Schöneberg (Goltzstrasse, Nollendorfplatz, Motzstrass), ve Friedrichshain (Simon-Dach-Strasse ve Boxhagener Platz çevresi) kokteyl içmek için güzel barlara sahip yerler.

 

 

Gece Kulüpleri

Berlin gece kulüpleri tüm Avrupa’da en büyük ve ileri eğlence dünyasını sunuyor. Kulüplere giriş ücretleri genelde 5 veya 10 euro olup ilk içki dahil değil. En eğlenceli ve renkli gece kulübü bölgeleri Mitte (Hackescher Markt ve Alexanderplatz), Friedrichshain-Kreuzberg (Schlesisches Tor) ve Prenzlauer Berg (Eberswalder Str.). Charlottenburg ve Potsdamer Platz’da da ünlü gece mekanları var. Berlin gece hayatı en çok elektronik, tekno, progresif DJ müzikleri ve canlı müzik yapılan eğlence yerleri ile tanınıyor. 60’lar ve alternatif rock müzikleri yapan yerler de çok. Hafta sonları 2 gün süren ve Pazartesi sabahına kadar süren gece eğlenceleri var.

 

Ostbahnhof tren istasyonuna yakın Berghain Berlin’in en ünlü tekno kulübü ve eğlence yeri. Birçoklarına göre dünyanın en ünlü ve en çılgın kulübü olan mekana gece üçten önce giden olmuyor ve içeri girmek zor. Çok sayıda gay müşterinin de gittiği kulübe fotoğraf makinesi sokmak yasak. üst katında bir de Panorama Bar var.

 

Week-end adlı Am Alexanderplatz 5 numaradaki gece kulübü 12. kattan çok güzel gece manzaraları sunuyor. Electro, techno ve house müzik çalınan ve gençlerin gittiği eğlence yeri sabaha kadar açık. Aynı binanın 15. katında bir afterhours kulüp ve teras bar var.

 

Watergate adlı kulüp Falckensteinstrasse 49 numarada. Spree Nehri manzarasına sahip iki katlı elektronik müzik kulübü Çarşamba, Cuma ve Cumartesi geceleri açık.

 

Köpenicker Str. 76 numaradaki KitKatClub (Sage Club) cinsel özgürlük konusunda ün yapmış, techno, electro, trance müzik çalınan çılgın bir eğlence yeri.

 

Almanya gece yaşamı
Almanya gece hayatı, Crack Bellmer Club.

 

Friedrichshain semtindeki RAW Gelande’de yer alan electro/techno/house club Crack Bellmer adlı eğlence yerinin içerisi canlı ve hareketli, bahçesi ise sessiz ve sakin. Evinde kaldığım Tayfun ile gece on ikiye doğru gidip arkadaşlarıyla buluştuk, geç saatte çıkıp metroyla eve döndük.

 

Berlin gece eğlence
Berlin gece hayatı, RAW Gelande, Almanya.

 

Berlin gezi yazılarımın devamı: Kreuzberg Berlin

31 YORUMLAR

 1. Merhaba Alper bey cok yakın bir arkadasım gecen hafta berlindeydi ve gece mekanları için “pasaporta bakılıyor ve sırf Türk oldugumuz için giremedik” dedi
  sizin basınıza böyle bir durum geldimi

 2. Merhaba, 1 Kasım öğleyin Berlin’e inip 4 Kasım öğleyin ayrılacağım ve 2-3 Kasım günlerinde toplantıda olacağım. Gidişimde yarım, dönüşümde yarım gün kenti gezmek için bu mevsimde nereleri önerirsiniz. (seyehati uzatma şansım yok 🙂 )

  • Merhaba. Müzeler Adası’nda bir veya en fazla iki müze seçip hemen yakındaki Berliner Dom Katedrali’ni ziyaret edebilirsiniz; gezilecek görülecek yerler arasında en turistik ve önemli olanları. Diğer gününüzde Reichstag (meclis) ve yakındaki Brandenburger Tor Kapısı iyi olur. Yetiştirebilirseniz nehir kenarındaki East Side Gallery adlı Berlin Duvarı güzel.

 3. Sevgili Alper Hocam. Yeni işim gereği 1 ay kadar Berlin’de kalacağım. Daha ilk gün havaalanından otele gidişime akabinde gezilecek yerler, yenilecek yemekler gibi bir çok konuda soru işaretlerim vardı. Direkt aklıma siz geldiniz ve gerçekten müthiş yazmışsınız. İki gün sonra Berlin’de olacağım ve neredeyse hiçbir soru işaretim kalmadı. İşte bu yüzden buraya yorum yapmak istedim. Sizi tanıdığım için gerçekten çok şanslı hissediyorum. Elinize, emeğinize sağlık. Sevgi ve saygılarımla.

  • Sevgili Meriç ben de seni tanıdığım için mutluyum. Berlin gezim dönüşü 7 uzun bilgi yazısı yazdım, keşke gittiğim her kent için bu kadar yazacak zamanım olsa ama imkansız. İşe yarayacak olmasına sevindim. Berlin’i seveceğini tahmin ediyorum. Sevgiler.

 4. Merhaba yazınızın tamamını okudum ve çok aydınlatıcı buldum, notlarımı aldım. Mart sonunda bir haftalığına eşimle gidicez. Opera biletimizi de aldık. Yerel restaurant ve yemekli canlı hafif müzikli bir restoran tavsiyesi alabilir miyim?

  • Merhaba. Berlin’de milli Alman yemekleri ve Berlin’e özel yerel yemekler yiyebileceğiniz yerler:
   Prater Bira Bahçesi – Kastanienallee 7-9
   Das Lokal – Linienstrasse 160
   Fischerhutte am Schlachtensee – Fischerhüttenstrasse 136
   Krasselts – Steglitzer Damm 22
   Das Meisterstück – Hausvogteipl. 3-4
   Canlı müzik yapan restorana gitmedim ama kozmopolit Kreuzberg semtindeki Yorckschlösschen Jazz Bar’da yemek yiyebilirsiniz.

 5. Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz Biz arkadaşımla kongre için geldik beş gün Berlin’deyiz Berlin Welcome Card alsak mı yoksa müze giriş card özellikli olanı mı alsak hangisini tavsiye edersiniz günlük biletler 7 euro’luk beş gün welcome cardla aynı bir avantajı var mı acaba bir de alışveriş için öneriniz olur mu sevgiler.

  • Merhaba. 7 avroluk günlük biletten 5 tane almaktansa aynı fiyata 5 günlük Berlin Welcome Card almak daha mantıklı; iyi bir haritanız ile müzelere indirim olanağı elde ederseniz. Berlin WelcomeCard Museum Island ise Müzeler Adası’ndaki tüm müzeleri gezmek istiyorsanız avantajlı, ama 3 gün geçerli.

 6. Merhaba 28 Aralık 1 Ocak tarihlerinde Berlin de olacağız . Acaba Noel Pazar’ları bu tarihlerde kaldırılmış olur mu? 31 Ocak gecesi meydanlarda herhangi bir açık hava kutlaması var mıdır? Bize bir gün için gezi rehberi olabilecek bir arkadaş tavsiye edebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. Berlin Noel pazarlarından çoğu 23, 26 ve 30 Aralıkta bitiyor. Sadece Gendarmenmarkt Noel Pazarı 31 Aralık, Potsdamer Platz Noel Pazarı 6 Ocak tarihine kadar devam ediyor. Tanıdığım rehber yok. Avrupa’nın en büyük ve eğlenceli sokak partileri Berlin’de olur, Brandenburg Gate ile Victory Column arasında yeni yıla girmenin heyecanını yaşayın. Yeni yıla Berlin’de girmek harikadır, şanslısınız.

 7. Merhaba Alper abi, Berlin’de 5 gün geçireceğiz, Potsdam’a da 1 günlük gitmeli miyiz sizce? Yazılarınızı severek okuyorum, çok teşekkürler.

  • Merhaba Deniz. Blog yazılarıma ilginize teşekkürler. Berlin kent merkezi 5 günü fazlasıyla dolduracak kadar büyük ve zengin. Bence ya Potsdam’a gitmeden Berlin’i rahatça gezin, ya da özellikle istiyorsanız 1 gece kalmadan günübirlik gidip Sanssouci Parkı ve Alter Markt’ı görüp merkeze geri dönün. Berlin merkez tren istasyonundan S7 treniyle 40 dakikada gidebilirsiniz veya Alexanderplatz istasyonundan RE1 treniyle de olur. Yalnız Potsdam Hbf istasyonunda değil de sonraki Charlottenhof istasyonunda inerseniz gezilecek yerler daha yakın olur.

 8. Merhaba Alper bey 2 günlüğüne Berlin’e gitmek istiyorum ama ne Almancam ne de İngilizcem var. Daha önce Avrupa’da bazı şehirlerde bulundum ama hep yanımda orda yaşayan birileri vardı. Size sorum tek başına gezebilir miyim? Bir de nerede kalırsam en azından simge yapıları yürüyerek dolaşabilirim? Bir de şunu sorayım günlük kart bütün ulaşım araçlarında geçiyor mu? Son olarak tavsiye edeceğiniz bölgeye Schönefeld havalimanından nasıl giderim, teşekkür ederim.

  • Merhaba Yılmaz Bey. Hiç Almanca veya İngilizce bilmeden çok zor. Bence adres sorma, kendinizi tanıtma, yemek, otel, ulaşımla ilgili 40-50 tane Almanca sözcük ezberledikten sonra gidin. Ayrıca her taraf Türk olacak, bu bir avantaj sizin için. Berlin’de gezilecek yerler için en iyi konaklama bölgesi veya semti Mitte. Friedrichshain-Kreuzberg bölgesi de çok merkezi. Yakın olmanız gereken yerler Berliner Dom, ESMT, Alexanderplatz, Belediye, Neues Museum, Bebelplatz, Pergamonmuseum, DDR Museum gibi gezilecek görülecek yerler ve bunların civarındaki yakın bölgeler. Berlin günlük ulaşım kartı tüm ulaşım araçlarında geçerli. Schönefeld Havalimanı’ndan Berlin kent merkezi Alexanderplatz’a S9, RB 14 veya RE 7 treniyle gidebilirsiniz.

 9. Merhaba Alper bey, bergama das panorama binasina girip aldığımız biletin üzerinde bergama +das Panorama, free bis 18 yazıyordu 19 Euro ödedik. Oglum 15 yasinda. Acaba bergama müzesine de giriş hakkı var mıydı? Sanirim vardi ve biz sadece das panoramayi gezdik.Eğer öyle ise geriye dönük gidip durumu ifade etsek bizi bergama müzesine sokarlar mi? Bileti geçen hafta almıştık. 🙁

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz