Afrika gezisi yaklaşıyor! Bu yaz yine tek başıma bir ay yollarda olacağım. Afrika kıtası kocaman; hangi ülkelere gidilir diye araştırdım ve en güneyine, kış mevsimine gitmeye karar verdim, Türkiye sıcaktan bunalırken Afrika’da kışı yaşayacağım. Afrika gezileri kıtanın kendine özgü riskleri nedeniyle çoğunlukla turlarla yapılıyor olsa da bağımsız gitmek mümkün. İşte size bir Afrika gezi rotası ve Afrika turu planı.

 

afrika gezileri
Afrika gezisi.

 

Türkiye Güney Afrika Uçuşu

Güney Afrika’daki Johannesburg kentine THY direkt uçuş yapıyor ama ben 350 Avro daha ucuz olduğu için Emirates’ten Dubai aktarmalı bir İstanbul-Johannesburg uçak bileti aldım. Gidişte Dubai’de 12:30 saat beklemem var ve ne yapacağımı bilmiyorum, saat gezmeye uygun değil, akşam 22:00’de ineceğim. Havalimanı otellerine kısaca baktım, 73 dolar çok para. Havaalanında rahatça zaman geçirmek veya yakınında ucuz konaklama konusunda bilgi bulanlar olursa yorum olarak yazmalarını rica ediyorum.

 

afrika gezisi
Afrika gezi haritası.

 

Afrika’da Gezilecek Yerler

Afrika’da gezilecek yerler arasında bana en cazip Güney Afrika, Svaziland Krallığı ve Botsvana geldi. Kıtanın kuzeyinde mevsim yaz, sıcaklık 50 dereceyi buluyor. Yazın Mısır’da yaşamış ve Fas’a gezmeye gitmiş arkadaşlarımdan dinlediklerim hiç iç açıcı değil, yere yapışmaktansa ben güneye yöneldim. Afrika kıtasındaki ülkeler arasında Tanzanya ve Kenya çok tercih ediliyor fakat ekvator hattındaki bu ülkelere bence yazın gidilmez.

 

afrika gezilecek yerler
Afrika’da gezilecek yerler.

 

Mozambik, Zimbabve, Lesotho ve Namibya vize istediği için planıma katmadım ama belli olmaz, belki bu Afrika ülkeleri arasından birini seçip geçiş yapabilirim. Lesotho 150 dolar, Mozambik 80 dolar, Zimbabve 60 sterlin vize ücreti istiyor. Çoğu Afrika gezisi sanıldığı kadar ucuza mal olmuyor.

 

Afrika Hava Durumu ve İklimi

Temmuz ve Ağustos aylarında Afrika’da mevsim kuzeyi ve ortasında yaz, güneyinde kış. Benim gezeceğim güneydeki Svaziland, Botsvana ve Güney Afrika hava durumu serin ve soğuk olarak seyredecek. Çöl ikliminin yaşandığı Botsvana’da (Botswana) kışın hava sıcaklığı ortalama gece 3, gündüz 23 derece olsa da bulut hiç olmadığı için geceleri sıfırın altına düşüyor ve don oluyor. Svaziland (Swaziland) küçük bir ülke, kış mevsimi kuru ve serin, hava sıcaklığı gündüz 22, gece 8 derece civarında.

 

afrika hava durumu
Afrika hava durumu ve iklimi.

 

Yüzölçümü Türkiye’nin yaklaşık 1,5 katı olan Güney Afrika (South Africa) büyük bir ülke, güneyde Akdeniz iklimi, iç bölgelerde ılıman, kuzey doğuda ise alt tropikal iklim hakim. Kışın hava sıcaklığı gece -2 ila 7 derece, gündüz 16 ile 25 derece arasında değişiyor. Afrika seyahati boyunca gece-gündüz sıcaklık farkları çok fazla olacak. Afrika gezisi için yine de iyi bir mevsim. Latin Amerika gezim de Güney Yarıküre’de Temmuz-Ağustos kış mevsimindeydi.

 

Afrika Gezisi

En güvenilir kabul edilen İngilizce rehber kitapları yayınlayan LonelyPlanet Afrika gezisi için şunları yazıyor: “Dünyanın başka neresinde aslanların kükreme sesleriyle uykuya dalabilir, veya bir soda gölünden havalanan milyonlarca flamingoyu izleyebilirsiniz? Afrika’nın manzaraları aklınızı başınızdan alır. Bu inanılmaz kıtanın ruhu çöller, dağlar veya göller değil, insanıdır; girişken, ısrarcı, itişip kakışan, terleyen, dans eden, şarkı söyleyen ve kahkahalar atan Afrika insanları birçok gezgine seyahat virüsü bulaştırarak defalarca geri gelmelerine neden olurlar. Afrika halkının dürüstlüğü, sıcak kanlılığı ve canlılığı sizi etkileyecek..”

 

“Afrika seyahat için kolay bir yer değildir. Bazen moral bozup yıldırır, zorluklar çıkarır. Güçlükler ve ulaşım felaketleri olabilir. Ama televizyonda her gördüğünüze inanmayın; Afrika tamamen iç savaş, salgın hastalık, açlık ve şiddet suçuyla dolu bir cehennem değil. Fantastik, aydınlatıcı, şaşırtıcı, etkileyici ve merak uyandırıcıdır. Afrika gezisi yapmayı bir kez deneyin, yaşamınızın kalan kısmında tekrar gitmenin hayalini kuracağınızı garanti ederiz.”

afrika gezileri
Afrika gezisi.

 

Yurt Dışına Ne Hediye Götürelim?

Her yurt dışı seyahatime Türkiye’ye özgü hediyeler götürüp gittiğim ülkelerde tanıştığım insanlara veriyorum. Mutlaka bir bakır cezvem ve çok sayıda paket kahvem oluyor, her kaldığım evde cezvemle pişirerek tarif ediyorum, bir paket hediye bırakıyorum. Rakı, lokum, tespih, kağıt helva, nazar boncuğu, baharatlar, çerez, işlemeli para çantası, şalgam suyu, seramikler de Türkiye’den yurt dışına hediye için uygun seçenekler.

 

DVD film, CD müzik, ayran, peynir de yurt dışına hediye götürdüklerim arasında. Burada Brezilya’da evinde kaldığım Natassja’nın ona Türk kahvesi pişirmeyi öğretirken çektiği videoyu izleyebilirsiniz: Porto Alegre’de Yaşam.

 

yurt dışına ne hediye götürülür
Yurt dışına hediye götürdüklerim.

Afrika Gezi Notları

Yakında çıkacağım Afrika gezisi için hazırlıklarıdiğer uzun seyahatlerimden farklı gidiyor. Normalde 3-4 ay öncesinden araştırmaya başlar, gideceğim ülkeler hakkında bilgi toplarım, fakat bu kez yapamadım, zaman bulamadım, belki biraz da böyle olmasını istedim. Henüz birkaç gün önce Güney Afrika, Svaziland Krallığı ve Botsvana ile ilgili seyahat kitapları ve çıktıları edinip Afrika gezi notları almaya başladım.

 

afrika gezisi
Afrika gezi notları.

 

Afrika yazılarımdan biri: Güney Afrika turu

 

afrika hayvanlari
Afrika gezileri için bilgiler.

 

afrika gezi notları
Afrika notları.

 

Güney Afrika Gezisi

Güney Afrika kıtanın en batılı ve ekonomisi en güçlü ülkesi. Geniş coğrafyasında harikalar sunuyor, giden arkadaşlarımdan hayran olmayan yok.

 

afrika gezisi
Güney Afrika gezisi.

 

Güney Afrika’da ülkenin kuzey doğusundan güney batı ucuna, JohannesburgCape Town arasında uzun ve güzel bir tren yolculuğu buldum. 27 saat süren bu 1.600 kilometrelik yataklı tren yolculuğu üç sınıfta yapılabiliyor; ekonomik tren 125TL (630 Rand), birinci sınıf 580TL, çok lüks tren ise 2.200TL ediyor. Sizce ben hangi treni tercih edeyim? Aşağıya yorumlarınızı beklerim. Birinci sınıf olanı yapmamı yazanlara katkıları için hesap numaramı göndereceğim. Lüks olanı ise parasını verseniz yapmam.

 

afrika tren
Güney Afrika tren yolculuğu.

 

Afrika seyahatimden vahşi hayvan videolarım: Afrika’da Safari

 

Diğer bir Afrika gezi yazım: Durban Gezi Notları

 

Gezilecek yerler için önerilerim: Güney Afrika Tatili

 

Botsvana Cumhuriyeti Gezisi

Botsvana sıradışı vahşi yaşam alanlarına sahip; dünyada en çok fil bu ülkede.

 

afrika turu
Afrika gezi planı.

 

Svaziland Krallığı 

Dünyanın son mutlak monarşilerinden biri olan Svaziland Krallığı, çevre ülkelerle karşılaştırıldığında insanlarının kibarlığı ve barışçılığıyla biliniyor. Geçen sene Svaziland Kralı 3. Mswati, her yıl olduğu gibi önünde dans eden on binlerce genç kız arasından 15. eşini seçti. Kralın eşlerinden dokuzu birlikte Avrupa’ya alışverişe gitmiş, bu savurganlık ülkede tepkiye neden olmuştu. Kralın 24 çocuğu var. Kralıma ne hediye götürsem acaba? Türk kahvesini beğenir mi? Yoksa şu Mısır Çarşısı’nda “Turkish viagra” diye satılan cevizli sucuklardan mı?

 

afrika kadınları
Afrika kadınları, Svaziland.

 

Ne yazık ki dünyada en yüksek AIDS oranı Svaziland’da, ülke halkının üçte biri kayıtlı AIDS/HIV hastası, test edilmemiş olanlar da tahminen katılırsa ülkenin yarısı AIDS’li. Her yıl toplam ölümlerin yaklaşık %65’inin nedeni AIDS. Birleşmiş Milletler ülkenin yakında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu rapor etti. Korkmayın, kimseyle kan kardeşi olmaya veya aşk yaşamaya niyetim yok. Güney Afrika’daki Johannesburg’a yakınlığı ve turistik olmayan bir Afrika ülkesi olduğu için gideceğim. Ayrıca Kuzey Kore‘den sonra bir de krallık iyi gider.

 

svaziland krallığı
Svaziland Kralı.

 

Swaziland’da AIDS ile mücadele için bağış yapmak istiyorum, küçük de olsa katkıda bulunmak isteyenler benle iletişime geçebilirler.

 

Afrika Gezisi Hazırlıkları ve Seyahat Sağlığı

Yapacağım Afrika gezisi rotasındaki ülkelerde sarı humma pek yok. Sıtmaya karşı sinek kovucu sprey ve bileklik aldım. Ayrıca Seyahat Sağlığı Merkezi’ne gittim ve sıtma ilacı almam söylendi. İlk kez bir yurt dışı gezi öncesi sağlık tedbiri alıyorum.

 

seyahat sağlığı tedbirleri
Seyahat sağlığı.

 

Yaşam ve güvenlikle ilgili yazım: Güney Afrika’da Yaşam ve Suç

 

Yapacağım Afrika gezisi için önümüzdeki günlerde edineceğim diğer bilgileri ve gitmeye karar verdiğim yerleri bu yazıya ekleyeceğim. Şimdi sıra ucuz gezi olması için kalacak yerler bulmak ve arkadaş edinmek amacıyla CouchSurfing üyelerine yazmaya geldi, geç bile kaldım. Bilgi ve önerilerinizi yorum olarak yazarsanız sevinirim.

 

1 ay süren Afrika gezisi bitti ve döndüm. İlk yazım burada: Johannesburg Gezi Notları

119 YORUMLAR

 1. Merhaba, bugün yazınızı görünce bu kadar tesadüf olur dedim kendi kendime. Çünkü biz de bu sene sizin rotanıza benzer bir rota oluşturduk kendimiz için. Küçük bir farkla: Biz Namibya’yı programımıza dahil ettik. yaklaşık 3,5 hafta planlıyoruz ve Aralık Ayı içinde yapacağız kısmetse. Yakın çevremde Afrika’yı gezip gören iş arkadaşlarımın verdiği bilgiler ışığında tatil öncesi bölgeyi tanımaya çalışıyoruz. Kalacağınız yer hakkında yardımcı olamasam da nereleri görülmeli, safari için hangi national parklar daha iyidir tarzında seve seve bilgi alış-verişinde bulunabiliriz. Size şimdiden iyi tatiller diliyorum. Yazılarınızı muhakkak okuyacağım. Selamlar Gökçe.

 2. Dubai aktarmalı Johannesburg uçuşunu eşim de yapmıştı.Sezlong tipi rahat koltuklar varmış, eşim orada uyumuş.Güvenlik konusunda problem yokmuş.Duş imkanı da varmış.30 dk.lık ücretsiz internet varmış.Ayrıca inince bineceğiniz terminali öğrenin, terminaller arası geçiş 20 dk.yı buluyormuşve trenle gidiliyormuş.Şimdiden iyi yolculuklar. İlerleyen rotalarda tanıdık yerler olursa yine yazarım:)

 3. Merhaba, biz Cape Town’a uçmayı planlıyoruz. Orada 3-4 gün vakit geçirdikten sonraki rotamız: Cedarberg, Oranje River, Fish River Canyon, Namib Çölü, Swakopmund, Cape Cross, Brandberg, Etosha National Park, Winthoek, Kalahari Çölü, Okavango Deltası, Makgadikgadi Tuz Çölü, Chobe National Park, Viktoria Şelaleleri (Umarım yazım hatası yapmamışımdır). Biz genel olarak Afrika’nın güney doğu kısmını gezmeyi planlıyoruz. Bu kısımda medeniyet çok daha az. Biz turla yapmayı planlıyoruz ve çadırlarda kalacağız. Sizin yapmayı düşündüğünüz taraf medeniyetin daha gelişmiş olduğu kısım. Tek başına gezmesi bu nedenle daha rahat olacaktır. Kruger National Park’ın çok iyi olduğunu duydum. Benim yazdığımı yerler de gitmeyi planladığımız bölgedeki görülmesi gereken önemli yerler. İsterseniz bir göz atabilirsiniz. İyi tatiiler.

  • Merhaba,
   Bilgiler için çok teşekkürler, ancak saydığınız yerler güney doğuda değil güney batıda. Medeniyet konusunda endişe etmenize gerek yok bence, baktım ve hepsi çok turistik ve ünlü yerler, sorun olacağını sanmıyorum. Namibya’yı vize istediği için planımdan çıkardım. Kruger dünyaca ünlü, haklısınız çok iyimiş. Ben doğaya pek düşkün değilim, sokak gezmeyi seviyorum. Bu turu nereden satın alacaksınız? Sağolun.:)

 4. Merhaba, biz Afrika’yı hedef olarak seçtikten sonra o bölgeyi gezen 3 arkadaşla konuştuk. İkisi ayrı zamanlarda bizim rotaya benzer bir rotayla tek başlarına gezmişler. Şunu söylediler: Eğer şehir değil daha çok doğa, safari odaklı bir tatil olacaksa tek başına gezmek heyecan yaratabilir. Sonuçta doğadasınız ve aracınız bozulursa sıkıntı olabilir :)) Diğer arkadaşım ise eşiyle birlikte geçen sene sizin seçtiğiniz bölgeyi gezdi. Onlar da tur satın almadan herşeyi kendi planladılar. Yeme-içme açısından bölgenin çok iyi olduğunu söylediler. Biz anlatınlar ışığında güney batıyı hedef olarak seçtik. Çünkü uzun tatillerimizi daha çok doğa odaklı planlıyoruz. Biz turumuzu Alman bir firmadan satın almayı planlıyoruz. Ben, hangi ülke olursa olsun Afrika’nın çok farklı, güzel bir deneyim sunacağını düşünüyorum. Sizin yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Eminim ki sizden de farklı tüyolar alacağız :)) Münih’ten selamlar.

 5. Alper Bey merhabalar,
  Bu büyük yolculuğunuzda size kolay gelsin.Yazılarınızı keyifle takip edeceğim. Dubaide ben ya çıkıp şehri gezdim, ya da 17 saat bekledim. Havaalnında vakit geçiyor bence çok dert etmeyin. Ayrıca Johannesburg’ta Çorlu’lu bir arkadaş var.4 yıl orda üniversite okudu,şimdi bir madencilik firmasında çalışıyor. Ondan yardım alabilirsiniz. Skype adresi Burak Dede

  • Merhaba Şerafettin Bey,
   Bilgi için teşekkür ederim. Benim 12:30 saatlik beklemem gece olduğu için havaalanında zaman geçireceğim. Afrika gezisi için değer deyip katlanacağım. Saygılar.

 6. Aslanların kükreme sesiyle uyuyabilecek misin 🙂
  Nadine Gordimer okumadıysan uzun bekleme süren için öneririm, biraz gözlerin yaşarabilir ama.. Güle güle git, güle güle dön 🙂

 7. Merhaba Alper, aslında şu anda gereksiz ama ileride Kenya’ya seyahat düşünürsen diye yazıyorum. 3 yıl önce bu zamanlarda G.Afrika için plan yaparken son anda Kenya’ya gitmiştik. Temmuz-Ağustos ayları, Serengeti’den Masai Mara’ya antilop göçü nedeniyle Keny için en ideal zamanlardan biri. Üstelik hava düşündüğün gibi sıcak değil, özellikle iç kısımlarda akşamları tshirtle üşüyebileceğini bile söyleyebilirim. Kıyı kesimlerinde ise sıcak fakat bunaltıcı değil. (27-28 C’i geçtiğini görmedim)
  Kruger’a gideceksen araba kiralayıp bağımsız gezmek yerine tur ve rehberle katılmanı öneririm; hem alan büyük, hem de vahşi hayvanları bulmak için bence deneyimli bir rehber gerekiyor.
  Bana Karaköy’deki seyahat sağlığı merkezinde gideceğim yer sanırım biraz daha tehlikeli olduğu için sarı humma dışında tifo vs gibi diğer aşıları da yapmışlardı. Ayrıca sıtma için hap vermişlerdi ancak bir daha gitsem sıtma hapı kullanmam sanırım. İyi yolculuklar, keyifli gezmeler 🙂

 8. Ben farklı bir ilaç kullanmıştım (mefloquine), daha ağır bir ilaç ama haftada bir kullanılıyordu. Yanlış hatırlamıyorsam gitmeden 1 hafta önce kullanmaya başladım, döndükten 1 hafta sonra bıraktım. İlk bir hafta yan etkisi sadece baş ağrısı oldu, başka bir sorun yaşamadım. Sıtma önleyici ilaçlarda koruyuculuk %60 civarında ve sıtmaya yakalanırsan yine benzer ilaçlarla tedavi ediyorlar. Uzun süre Afrika’da riskli bölgelerde kalınacaksa ilaç kullanılmalı ama kısa süreli seyahatlerde kendini koruyabiliyorsan bence çok da gerek yok. Afrika’da ilk haftadan sonra hastalık tedirginliğini atıyorsun zaten. Ben kendimi çok iyi koruyamadım, sahilde defalarca sinek ısırdı; kullandığın sinek kovucunun aktif maddesinin yüksek olmasına dikkat etmeni öneririm. G.Afrika diğer Afrika ülkelerine göre gelişmiş bir ülke, bir sorun çıksa bile sağlık hizmetlerine daha rahat ulaşırsın sanırım. Biz flyingdoctors sigortası yaptıracaktık fakat Nairobi’de ilk gün şaşkalozluğuyla unuttuk, sonra da mümkün olmadı zaten 🙂

  • Güney Afrika’dan çekinmiyorum, Svaziland ve Botsvana düşündürüyor. Senin sıtma ilacından bir doktor arkadaşım bahsetti, satıştan kalkmış. Olasılık düşük tabii ama öneriliyor. Sanırım kullanacağım. Teşekkürler. 🙂

 9. Alper hocam harika bir rota. Macerası bol bir gezi olacağı hiç şüphesiz. Merakla paylaşımlarını bekliyorum. Özellikle vahşi yaşam alanlarından bol fotoğraf paylaşımı 🙂 Keyifli geziler…

 10. Vuvuzela (bir tür çalgı) almayı yada en azından çalmayı unutmayın çok değişik ve bir o kadarda yüksek bir sesi var 2010 yılı civarında dünya kupası sebebiyle tüm dünyada bilinir olmuştu bu çalgı iyi yolculuklar kazasız belasız

 11. ben sudanin baskenti khartoumda 7 yil calistim.afrikali sayilirim artik.vucut bile sicak mevsime adapte oldu:)
  ordayken misira ve etiyopyaya gittik kisa tatillerde.adis ababa 2700m rakimda havasi muthis bir yer.
  en son da gecen kasimda cape town`da 2 hafta kaldim.hint ve atlas okyanusunun birlestigi,afrika kitasinin en uc noktasi umit burnunun bulundugu harika plajlari olan insanlarinin ingilizce ve flemeken-ingilizce karisimi olan afrikan dili konustugu muthis bir sehir.orda yaptigim en heyecanli olayda beyaz kopek baliklariyla yuz yuze geldigim kafesli dalis oldu mutlaka tavsiye ederim:)

 12. Merhaba Alper Bey;
  Sitenizi yeni öğrendim ve biraz baktım.sadece bilgi vermek istedim. 4 yıl önce dünya kupası için Güney Afrika’ya Johannesburg a tatil programı yapmıştık.Pek umduğum gibi çıkmadı. Çünkü hala bir ırk çatışması devam ediyor.Siyahların olduğu yerlere girmek yasaktı.Kırmızı ışıkta bekler iken arabanızın camı açık ise çalılıkların arasından biri çıkıp bıçağı boğazınıza dayayıp cüzdan telefon değerli eşya ne varsa vermek zorun kalabiliyorsunuz. Bilinen çarşı pazar yok. Hayat AVM lere sıkışmış durumda.Hatta gittiğinizde göreceksiniz Beyazların (özellikler zenginlerin) evlerinin etrafı dört duvar çevrili ve bildiğiniz elektrikli teller ile kaplı. İlk başta bende şaşırdım ama maalesef sıkıntı devam etmekte. Zaten biz gittiğimiz zaman akşam 10 dan sonra Güney Afrika hükümeti can güvenliğinizden sorumlu değil.Orda bir rehber ile tanışmıştım. ismi Fırat. Kendisi Erzurumlu bi arkadaş.Halı kilim işleri ile uğraşıyodu.Sun CİTY ve Planesberg (SAFARİ) kesin gidilmesi gereken yerler.Gerekli başka bilgi isterseniz irtibata geçebiliriz. İyi günler

 13. Namibya ve Botswana en öncelikli hayallerim arasında, yazacakların benim için çok önemli, keyifli anılarla dolu bir seyahat olmasını dilerim.

 14. Merhabalar,

  Buradaki müthiş paylaşımlar için Alper ve diğer arkadaşlara teşekkür ederek başlayayım öncelikle.

  20-29 Haziran 2014 tarihleri arasında ben de Johannesburg – Sun City – Cape Town’a gittim.

  Eğer küçük ve doğal bir Las Vegas görmek isterseniz Johannesburg’dan araçla yaklaşık 2 saatlik mesafede Sun City’e mutlak gidilmeli.

  Safariye katılmak isterseniz “Private Game Lodge” denilen özel safari programlarına temkinli yaklaşın derim zira bizim Cape Town’dan katıldığımız aquilasafari isimli safari çok büyük bir hayvanat bahçesinden farklı birşey değildi zira amacınız belgesellerde gördüğümüz aslan -leopar – çitalara karşı ceylan, geyik, zebra türü av sahneleri ise bu gibi özel parklarda otoburlarla etoburlar aynı ortamda değiller. En azından bizimkinde öyle değildi.

  Kruger Milli Parkı (veya diğer milli parklar) gibi yerlere gitmek Safari tabirinin tam karşılığını almak için ideal.

  Cape Town güzel bir şehir ama şehrin yüksekten gece fotoğraflarını çekme arzum “Table Mountain”‘a çıkan teleferiğin belli saatten sonra çalışmaması ve yürüme güzergahının da güvensiz olmasından dolayı izin verilmemesinden dolayı kursağımda kaldı açıkçası. Neyse ki taksi tutarak daha alçak bir noktaya çıkıp fotoğraf çekebildim.

  Bu arada Ümit Burnu (Cape of Good Hope) Afrika kıtasının değil, Cape Town şehrinin en güney noktasıymış. 🙂

  Afrikanın en güney noktası ise Cape Agulhas denilen burun ki Cape Town’ın yaklaşık 100 mil kadar doğusunda, Hint Okyanusu kıyısında yer alıyor. Bilginize.

  Cape Town’a gideceklere 20 yıla yakındır orada yaşayan Rizeli rehberimiz Necati’yi (veya kardeşini) bulmalarını şiddetle tavsiye ederim zira 5-6 farklı yerli rehberin verdiği bilgilerde tutarsızlık mevcuttu.

  Ayrıca Penguen sahili yakınındaki Aloe Vera fabrika satış mağazası da eşlerin – annelerin krem-kozmetik ihtiyacını çok hesaplı bir şekilde karşılamak için bulunmaz nimet. 🙂

  Herkese selamlar.

  Haluk

 15. Ebola salgını daha çok kuzeybatı Afrika’da görülüyor. Afrika’nın güneyinde bir salgın yok bildiğim kadarıyla. O konuda rahat olabilirsiniz. HIV bildiğiniz gibi çok yaygın. Ama belirli şeylere dikkat ettikten sonra bulaşması imkansız. Güvenlik konusuna dikkat edin. Gerçi genelde öldürmüyorlarmış, soyup bırakıyorlarmış. 🙂 Bütün bunlara çok fazla takılmayın bence. Gezinizin tadını çıkarın.

 16. Merhaba bende gecen ay Buenos Aires ve Montevideo’daydim Benin icin unutulmaz bir geziydi bu gezme virusu zaten insana bir bulasinca iflah olmak mumkun degil elimden geldigince genelde ucak cografyalara kaciyorum ayrica sizin yazi ve yorumlarinizi begenerek okuyorum tabiri caizse Benin icin bir pusula gibisiniz …saygilar

 17. İyi günler. İki yıldır arabam ile Asya ve Avrupa’yı dolaşarak 45.000 km yol yaptım. Bu yaz Güney Afrik’aya arabamla gideceğim. Daha önce araba ile giden arkadaşların bilgilerine ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.
  0 505 457 57 21

 18. Şimdiye kadar iki defa gittim Guney Afrika Cumhuriyetine favori mekanlarım;
  Kynesna
  Cape Agulhas
  Simonville
  George
  Hermanus
  Cape Town — gerçekten çok güzel–
  Sun City

  ne kadar gezseniz bitiremeyeceğiniz farklı bir coğrafya farklı bir kültür hiç alışık olmadığımız aşırı güvenlik önlemleri altında bir yaşam tarzı.
  Türkiye den sonra yaşamak istediğim tek ülke..

 19. Arkadaşlar özel arabamla Güney Afrikaya gideceğim. Temmuz 2015 te. Arabası ile bu geziye katılmak isteyen arkadaşların cevaplarını bekliyorum. Geçen yıl Asya bu yıl da Avrupayı arabamla gezdim. 50000 km civarında yol yaptım. Afrika gezisi 35000 km kadar olacak 50 gün olarak planlandı. İlgilenen arkadaşlar 5054575721 arayabilirler.

 20. Harika bir yazı.Ayrıca giden arkadaşlarında fikirlerini belirtmesi çok güzel olmuş.Elinize ve ayağınıza sağlık.Sadece Cape Town’a gidecekken fikrim değişti.Kurban Bayramında gitmek isteyen aileler varsa,bize katılabilirler.

 21. merhabalar alper bey benim size danışmam gereken bir konu var şehirlerden birisinde 3 ay kalabilme gibi bir imkanım var capetown mu durban mı yoksa bi başka şehirmi gitmiş biri olarak siz ne dersiniz

 22. Alper bey,eşimin işi nedeniyle güney afrikaya gidicez. Bahsettiğiniz çok güvenlikli tellerle çevrili evlerde kalıcaz. Bazı okuduklarımdan dolayı endişeliyim, iki çocugum var çünkü. ama orda da sitelerin içi çok donanımlıymış galiba. benim merak ettiğim iyi hastaneleri var mı. araba sürebilir miyim. biraz endişelerimi azaltır mısınız.

  • Merhaba Sevim Hanım. Endişenizi azaltmaya çalışırsam bu dürüstçe olmaz, Güney Afrika tehlikeli bir ülke, bu kesinlikle doğru. İnsanlar sitelerinden arabalarına binip gidecekleri yere öyle varıyorlar. Hangi kente gidiyorsunuz? Hastaneye hiç işim düşmedi ama Afrika’nın en gelişmiş ülkesi, parasını ödedikten sonra mutlaka iyi hastaneleri vardır. Araba sürmek durumundasınız zaten, ama riskli noktalarda durmamak ve kapıları hep kilitli tutmak gerekiyor. Güney Afrika yazılarımı okumanızı öneririm.

 23. Alper bey johannesburg sandton da veya fourways de olucaz..sitelerde herşey oldugu için hastane dışında çıkmamaya çalışırım heralde, tam da endişeli bi tipim zaten 🙁

 24. Merhaba Alper Bey,

  2016 Ocak ayında Cape Town’a gitmeyi planlıyorum. Bunun öncesinde sizinle konuşup, tavsiye alma ve soru sorma fırsatını verirseniz çok sevinirim.

 25. Aşı gerekiyor mu, hastalık konusunda endişelenmem gereken bir durum var mı? Zehirli böcek ya da yılan gibi durumlar nasıl ve alınabilecek önlemler nedir? Kalınacak yerler açısından bir tavsiyeniz olur mu ya da uzak dur diyebileceğiniz tekin olmayan yerler var mı? Aşağı yukarı nasıl bir bütçe gerekir 10 gün ya da 1 hafta kalmak için, hayat pahalı mı ucuz mu? Bunların hepsini cape town için soruyorum başka bir afrika ülkesine gitmeyi düşünmüyorum.

  • Ben Temmuz Ağustos aylarında yani kışın gittim, aşı olmadığım gibi Karaköy Seyahat Sağlığı Merkezi’nin yazdığı sıtma ilacını da içmedim, sivrisinek olmuyor. Yazın sivrisinek olma durumu var, bahsettiğim sağlık merkezine danışmakta yarar var. Cape Town Güney Afrika’nın en modern ve gelişmiş kenti, ama yine de tehlikeli, dikkatli olmalı, merkezi semtlerden ayrılmamalısınız Güney Afrika’da Yaşam ve Suç yazımı okumanızı öneririm. Güney Afrika Türkiye’den ucuz bir ülke. Rakam veremem. Pansiyon işleten bir Türk var, ben orada kaldım, güvenli bir semtte, isterseniz iletişim bilgisini size veririm.

 26. Eşimle bir dün 06.12.15 2 haftalık Güney Afrika gezisinden döndük. Gitmeden önce yerli ve yabancı bir çok siteden bilgiler okudum ve Johannesburg’a vardigimizda okuduğumuz bilgiler ışığında çok ürkek davrandı ama gerçek hicde öyle olmadı. Özellikle Cape Town mükemmel bir şehir vede çevresinde gezilecek çok yer var. Daha fazla bilgi edinmek isteyen olursa cevaplarim.

 27. Merhabalar, bu Ocak ayı içinde Cape Town’a ailecek 5 günlük bir seyahat yapmayı planlıyoruz, eşim ve 7 yaşındaki kızım ile bu seyahati yapmayı düşünüyoruz, ama burda okuduklarımdan sonra içime bir kurt düştü güvenlik konusunda, evet Afrika her zaman tehlikeli bir kıtadır çünkü insanları her zaman yokluk içinde yaşamıştır bu da onları hep suça teşvik etmiştir ama büyük şehirlerde bile bu kadar yaygın olduğunu tahmin etmemiştim, şu an gerçekten büyük bir tereddütüm var oraya gitmekte, tek düşündüğüm kızım ve eşimin güvenliği yoksa ben kendim alışığım böyle yerlere, sizce ailecek gidilecek bir yer mi Cape Town yoksa başka destinasyonlar mı düşünmeliyim…

  • Merhaba. Güney Afrika sokak suçu, soygun ve cinayette korkunç tehlikeli bir ülke. Cape Town ülkenin en güvenli büyük şehri olmasına rağmen dikkatli olmak gerekiyor. Seyahatinizden vazgeçmeyin, eşyalarınıza dikkat ederek ve akşamları merkezdeki ana caddelerden uzaklaşmayarak güvenle gezebilirsiniz. Cape Town çok güzel bir kent.

 28. Hızlı cevabınız için çok tşk. Ederim, yazık aslında böyle şehirler için,özgürce dolaşmak istiyorsunuz ama sokaklar tehlikeli olduğu için dolaşamıyorsunuz,aynısı Rio içinde geçerli bütün uyarılara rağmen gittim herşey çok güzel geçmişti tam havaalanına 100 metre kala zorla cep telefonumu gasp ettiler,pasaportumu zor kurtardım ellerinden,bütün gün boyunca çektiğim güzel resimlerde gitti tabikii telefonla birlikte,mecburen bir daha gideceğim aynı resimleri çekmek için;),

  • Rica ederim. Geçmiş olsun, üzgünüm. Ben de Uruguay’da güpegündüz parka insanların içinde silahlı soygun yaşadım, ayrıntılı var ilgili yazımda. Moğolistan’da ise yankesiciler cüzdanımı çaldı. Afrika’ya Yaşam ve Suç adlı yazımla Cape Town Gezi Notları yazımı okudunuz sanırım, tavsiye ederim. Cape Town dönüşünüzde Cape Town yazılarımın altına izlenimlerinizi yazar mısınız? Güncel bilgi olarak katkı olur, sevinirim.

 29. Elbette eğer gidersem tabikii yazarım,sizce butik otelmi tercih etmeliyim marka yıldızlı otelmi,bookingde bakıyorumda birçok otelin değerlendirme puanları yüksek diğer şehirlere göre,Villa tarzı evleri butik otel tarzında yapmışlar genelde,nokta atışı olarak en güvenli bölge neresini tavsiye edersiniz,Waterfront tarafları daha emniyetli diye düşünüyorum siz ne dersiniz.

  • Ben güvenli ve renkli Müslüman mahallesi Bo-Kaap’ta pansiyon işleten Sevinç Hanım’ın yerinde kaldım. Kentin ana caddesine yürümek 5 dakika. Fiyatlar makul. Cape Town Gezi Notları yazımda ayrıntılar var. Orası hakkında olduğu için ilgili yazıların altında yazışırsak, gidecek olanların görebilmeleri açısından daha yararlı olur.

 30. Bülent bey,
  Eşimle birlikte Cape Town’da 10 gün gecirdik. Gezilecek çok güzel yerler var. Bizde gitmeden önce güvenlik konusunda endişeliydik ama hiçbir şekilde kendimizi güvensiz hissetmedik. Restaurant’ları çok güzel ve aynı standartlardaki Istanbul Restaurant’larından çok daha uygun. Konaklama villa kiraladık Airbnb adlı siteden. Geceleri hep dışarı çıktık,özellikle Camps Bay müthiş güzel biryer vede Cape Town merkeze çok yakın. Daha fazla tecrübelerimizle ilgili bilgi almak isterseniz e-Mail’im:ifanbugdayci@yahoo.co.uk

 31. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için İrfan bey,büyük ihtimal gitme yönünde karar vereceğiz artık,gördüğünüz gibi tehlike her yerde var Sultanahametin göbeğinde bile bomba patlıyor,ilginç olan patlama yerinin bana uzaklığı 200 metre olması,yani ne kadar kaçarsanız kaçın eğer varsa kaderinizde tehlike veya ölüm gelip sizi buluyor,Cape Town’da yaşayan bikaç Türk’ten aldığım bilgiye göre şu an yani son bikaç yıldır çok güvenliymiş,hemen hemen hiç tehlike atlatan turist olmamış son yıllarda,daha çok Johannesburg’ta oluyormuş,bende en son Airbnb’yi Barcelonada kullanmıştım ve memnun kalmıştım,hala araştırma içerisindeyim bazı oteller de iyi fiyatlar sunuyor,bir diğer merak ettiğim konu ise araba kiralama üzerine,fiyatlar gayet uygun gözüküyor ama tek handikap trafiğin ve direksiyonların ters olması biraz zor gibi geliyor orada araba kullanmak sanırım,5 günlük bir gezi planlıyorum sanırım yeterli olur ,bir şey daha keşfettim bugün internette çocuklu aileler için Bugz diye bir yer var birazcık şehir dışında ama disneyland’ın daha basit bir şekli gibi çocukla gidecek aileler için bir fikir olabilir diye düşünüyorum,gitmeden bu kadar şey yazdım gittikten sonrada bişeyler daha yazarız artık Alper bey…

 32. Bülent bey,
  Biz Avis’den 10 gün araç kiraladık, navigasyon dahil 750 TL ödedik. Havaalanından çıkarken biraz dikkat ettik ve daha sonra ters trafikte hiçbir sıkıntı yaşamadık. Cape Town bölgesinde yollar çok genis vede bakımlı. Trafikde saygı Avrupa ülkeleri gibi. Akaryakıt ucuz (1 litre benzin 2TL) yani depoyu 100 TL ye fulledik. İyi restaurantlar da akşam yemeği (başlangıç, ana yemek,tatlı ve içecek 2 kişi ortalama 100-120TL ödedik. Waterfront bölgesinde çok güzel, alışveriş merkezleri ve guzel restaurantlar var. İnsanlar çok saygılı, restaurantlarda servis çok iyi. Masa dağına teleferikle çıkmak kişi başı 250zar (50tl) toplu ulaşım fazla yok, taksi de az ama UBER çok yaygın ve de taksinin yarı fiyatına. Cape Town ‘da tane casino var, burasi aynı zamanda büyük bir compleks, içinde restaurantlar falan var. İnsan girdiği zaman epey vakit geçiriyor. Güney Afrika parası bizden düşük olduğu için çoğu şey Avrupa ‘dan çok ucuz. Para bozduracak olursaniz kesinlikle bankada bozdurun, döviz bürolarinda hem kur düşük hem de %7 komisyon kesiyorlar. Mağaza harici tüm alışverişlerinizde pazarlık yapmanızı tavsiye ederim. Şarap seviyorsanız Stellanbosch kasabası müthiş bir yer, Cape Town’a 1 saat uzaklıkta ve de yol boyunca manzara çok güzel.

 33. Çok teşekkür ederim İrfan bey,daha iyi bir bilgi verilemezdi,herşeyi detayı ile vermişsiniz,büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum bende artık oraya gitmeyi,dönüşte farklı bir şey olursa bende yazarım buradan…iyi günler dilerim…

 34. Cape Town’dan herkese merhaba, nihayet bugün vardık bu güzel şehre, izlenimlerimi daha sonra yazacağım ama burdan çocukla seyahat edeceklere çok önemli bir uyarım var, Güney Afrika yönetimi 1 Hazirandan itibaren çocukla seyahat edeceklerden ya nüfus kayıt örneği, ya doğum belgesi ya da muvafakatname istiyorlar, bizim böyle bir şeyden haberimiz yoktu, tam İstanbul’dan uçağa geçmek için boarding sırası bize gelmişken görevli şak diye bu soruyu sordu, uçağın kalkmasına 40 dakika var saat gece 01:00 olmuş bizden bu saydığım belgeleri istediler, tabi ki haberimiz olmadığı için yok dedik, bizi uçuşa alamayacaklarını söylediler, aklıma tek gelen şey kızımın doğduğu hastaneyi arayıp doğum evrağını mail atmalarını istemek oldu, allahtan özel bir hastane olduğu için belgeyi 5 dakika içinde mail attılar devlet hastanesi olsaydı o da olmazdı, uçağın kapılarının kapanmasına 3 dakika kala gelen maili görevliye göstererek uçağa geçtik, fakat ızdırap henüz bitmemişti, doğum belgesinde çocuğun adı yazmadığı için bu sefer Cape Town’a inişimizden sonra pasaport polisi her şeyi sorarak çocuğun adı yazmıyor dedi, ben belgenin doğduğu gün düzenlendiğini söyleyerek isminin aynı gün içinde yazılmasının mümkün olmadığını söyledim, anne ismi ve doğum tarihinden yola çıkarak bizim çocuğumuz olduğunu kanıtladık, burdaki tek amaç çocuğun gerçekten yanında seyahat ettiği kişilerin çocuğu olup olmadığını kanıtlamakmış, çünkü güney Afrika’da çocuk kaçırma olayları çok fazla olduğundan böyle bir tedbir almışlar, yani kısacası kendi çocuğuyla bile olsa anne babası beraber seyahat ediyor bile olsa bu belgelerden birini yanınızda bulundurun yoksa ülkeyi bırakın İstanbul’dan uçağa bile binemezsiniz, neyse çok yazdım sanırım, gezi notlarımı daha sonra yazacağım.

  • Bülent Bey Güney Afrika’ya çocukla seyahat hakkında bu önemli bilgi için çok teşekkürler, hiç de fazla yazmadınız, bir çok kişiyi sorun yaşamaktan kurtaracak yazınız. Gezi notlarınızı da bekliyoruz. Keyifli geziler.

 35. Merhabalar. Arkadaşımla Ağustos sonu gibi ortalama 20 günlük bi Güney Afrika tatili düşünüyoruz. Kafamıza takılan şeyler veya daha fazlası için bilgi verip yardımcı olabilirsiniz diye bi yazmak istedim. Malum Avrupa gibi değil giden kişi çok bulunmuyor. Öncelikle biz başta Haziran sonu, Temmuz dönemi gibi düşünüyoduk ama o dönem kış oluyomuş orda ve Ağustos sonu – Eylül zamanı ilkbahar başlangıcı, balinaların falan göç dönemiymiş daha doğru bi zaman olur sanırım araştırdığımız kadarıyla. Bu konuda ne dersiniz? Bunun dışında öğrenci adamlarız bütçemiz öyle pek uçuk bişey olamaz tabi ama para biriktiriyoruz ve devam edeceğiz. Kişi başı ortalama 5-6 bin tl arası bi bütçemiz olacak 6 bini zorlamaya çalışıcaz. Uçak bileti falan herşey dahil olarak içinde tabii. Zaten büyük kısmı uçağa gidecek. Sizce bu bütçe bize yeterli olacak mıdır ve bu bütçeye uygun nasıl bi rota çizmemizi önerirsiniz? Son olarak aklımızı kurcalayan bir diğer husus ülke içinde ulaşım. Ben geçen sene güneydoğu asyaya gittim orda tuk-tuk, taksi falan çok bulunabilir ve çok ucuz olduğu için çok rahat etmiştim ama Afrika hakkında pek bilgim yok ve güvenlik açısından biraz tehlikeli diyorlar o yüzden bu konu biraz soru işareti kafamızda. Uber diye bi olay varmış sanırım ama ne kadar uygun nedir ne değildir bilmiyoruz. İstediğimiz yerlere rahatlıkla ve bütçeyi zorlamayacak şekilde gezebilme imkanı bulabilir miyiz? Okuduğumuz kadarıyla çizmemiz gereken rota İstanbul-Cape Town-Johannesburg-İstanbul şeklinde. Tabi aradaki şeyleri atlayarak kabataslak halini söyledim. Alacağımız uçak biletleri bunlar sanırım yani uzak yerler ama Cape Town etrafında, Johannesburg – Kruger arasında vs ulaşım olayını nasıl yaparız? Yardımcı olursanız çok memnun olurum 🙂

  • Merhaba. Ben Afrika’nın Güneyinde Temmuz ve Ağustos aylarında, kış mevsiminde gezdim ve memnunum. Balina görmeye ilgim olmadığı için bilmiyorum. Uçak biletinizi aktarmayı önemsemeden mümkün olan en ucuz şekilde satın alır ve hostellerde kalırsanız bahsettiğiniz paralarla gezebilirsiniz. Güney Afrika’da şehirlerarası ulaşım için başlıca 5 otobüs firmasının biletlerini Computicket sitesinden veya Shoprite ve Checkers bürolarından satın alabilirsiniz. Ayrıca sırt çantalı ve ucuzcu gezginlerin kullandıkları Baz Bus adlı hop-on hop-off denen araçlarla şehirler arası gezebilirsiniz. Trenler için Shosholoza Meyl demiryolları idaresinin sitesine bakın. Uber taksiler de mümkün ama şehirler arası pahalıya gelir sanırım, ben hiç kullanmadım. Bütün Güney Afrika yazılarımı okumanızı öneririm. Umarım Afrika seyahatiniz harika geçer.

 36. Çok teşekkür ederim bu ayrıntılı yorum için. Daha zamanımız var sadece kafamızda bütçe ve zaman konusunda bişeyleri netleştirmeye çalışıyoruz. Aklımıza takılan başka şeyler olursa yazılarınızda bulamadığımız tekrardan buraya yazarız. iyi günler dilerim 🙂

 37. Aklıma gelen bir diğer sorun ise araştırınca dikkatimi çekti yine booking,airbnb gibi sitelerden. Oteller fazla ucuz değil gibi. Buna nazaran airbnbde kiralık evler çok daha uygun gözüküyor ama güvenlikti, konumdu falan bunlar biraz kafamızı kurcalıyor ev konusunda da. Otel dediğim de 3-4 yıldızlı ortalama oteller yani öyle lüks arayışımız yok güvenliği ve konumu düzgün olsun yeterli ama alt limitleri pekte düşük gelmedi bookingte aradığımızda. Yani ben çok gezgin değilim dediğim gibi Asya’yı gezdim biraz sadece orayla kıyaslıyorum hep. Tayland’da falan çok komik ücretlere inanılmaz güzel otellerde kaldık orayla kıyaslayınca bütçemize göre biraz tedirgin etti. Siz ne dersiniz konaklama konusunda? ev,otel,hostel vs ne tercih etmeliyiz hem uygun hem güvenilir ve imkanları olacak şekilde

  • Ben Afrika’da Uzakdoğu’daki kadar ucuz otel hiç görmedim, haklısınız. Ben Güney Afrika’da çok yerde kaldım, yazılarımda var. Bazılarında tavsiye ettiğim yerler var. Airbnb ile hiç kalmadım, fikrim yok. Söz konusu Afrika olunca güvenlik önemli, o nedenle kıtanın çeşitli ülkelerine gidip dönenler Afrika’da seyahat etmenin ucuz bir şey olmadığı konusunda hemfikir.

   • Alper bey merhaba… Biz yelkenli ile Türkiye’den çıkacağız ve uzun bir seyahat olacak. Tüm Afrika kıtasını sahil çerçevesinden dolaşmak istiyoruz. Bize tehlike getirebilecek ne olabilir? Ve mevsimleri nasıl sıralandırabiliriz? Önerileriniz var mı?

    • Merhaba. Yelkenli ile Afrika kıyılarını gezmek büyük macera. Afrika’nın en tehlikeli ülkesi Nijerya’da Boko Haram ve MEND örgütleri sadece tesislere değil yabancılara da saldırıyor. Güney Afrika’da silahlı sokak soygunlarından sokağa çıkılamıyor, bu ülkedeki durumu anlatan yazıma bakmanızı öneririm. Sudan da çatışmaların yaşandığı bir ülke. Somali ve Libya da çatışmaların yoğun olduğu ülkeler. Aslında Afrika kıyılarında Tüm Sahra altında sıtma riski var, aşı yaptırmanızı öneririm. Aslında Afrika kıyılarında 5 güvenli ülke var; Sierra Leone, Gana, Namibya, Tanzanya ve ada ülkesi Madagaskar. Aşırı sıcaktan kaçınmak için mevsimleri iyi ayarlamak gerek. Kıtanın en güneyinde bizim yazımız olan Haziran, temmuz Ağustos Kış olduğu için ben rahat ettim örneğin. Bu aylarda Orta ve Kuzey Afrika cehennem sıcağıdır.

 38. merhaba,güney afrika konusu ile ilgili rahatsız ediyorum sizi.qatar airways’de çok uygun bir indirim var şu an ama gidiş dönüş cape town olacak şekilde indirimin içeriği gereği.güney afrika turlarının genelde gidiş cape town dönüş johannesburg şeklinde olduğunu biliyoruz genelde daha mantıklı bulunduğundan.biz eğer bu indirimden yararlanır ve gidiş dönüş cape town alırsak rota çizme ve bütçe konusunda sorun yaşar mıyız sizce?
  kişi başı bütçemiz uçak biletleri dahil 5-6 bin tl arasında olacak.genel olarak yapmayı düşündüğümüz aktiviteler kruger parkta safari,penguen,köpek balığı dalışı muhabbetleri ve biraz da gece eğlencesi normal olarak.barınma konusunda lüks arayışımız yok olabildiğince az bütçe ayırıcaz bu konuda araştırma yapıp.eğer bu kampanyadan yararlanırsak cape town-johannesburg arası bi uçak bileti alırız diye düşünüyoruz ekstra olarak.bu bütçeye göre olabildiğince fazla gün kalıp yapabileceğimiz tüm aktiviteleri yapmak istiyoruz.bu bütçe ve isteklere göre ortalama kaç günlük bir tatil yapmamızı önerirsiniz? bizim aklımızda 15-20 gün aralığında bir şey var ve mümkün olursa 20yi de zorlayabilmek olabildiğince.sizden fikir almak istedik çünkü bu kampanya 8 mayısa kadar geçerli yani karar vermemiz gerek acilen.şimdiden çok teşekkür ederiz.

  • Merhaba. İdareli giderseniz 20 günlük bir Güney Afrika tatili yapabilirsiniz. Örneğin ilgili yazımda Cape Town’da güvenli bir semtte bir Türkün hoş ve uygun fiyatlı pansiyonunun fotoğrafları ve iletişim bilgisi var. Kaç günde ne kadar para gerektiği sorusunun yanıtı net değil, herkese göre değişir.

 39. uçak bileti harici 4-4,5 bin tl arası bir bütçe ile kruger safari,köpekbalığı kafes dalışı penguen island cape town çevresi gezinti gibi aktiviteleri yapacak şekilde kaç gün kalabiliriz sizce güney afrikada? ve ulaşım için araba kiralamayacağımızdan ulaşıma da biraz fazladan para gideceğini düşünerek soruyorum bunu.teşekkürler şimdiden.

 40. Merhaba, biz de bu eylül Johannesburg’a gitmeyi planlıyoruz fakat gezi yazılarında gördüğüm kadarıyla herkes tehlikeli bir yer oldugunu söylemiş. bu nedenle orada yerli ya da Türk olursa çok daha güzel olur tabii, önerebileceğiniz bir rehber var mıdır? belki üyelerden de bilen vardır diye buraya yazmak istedim. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba. Evet, Jonhannesburg suçun yaygın olduğu, tehlikeli bir kent. Bildiğim bir rehber yok. Burada görüp yardımcı olan çıkabilir, ama Johannesburg yazılarıma da bu durumu yorum olarak yazmanızı tavsiye ederim, olasılık artar.

   • Merhabalar G. Afrika ya turla gitmeyi planladık. 1-10 temmuz arasında soğuk olur mu bir de ilaç almasak cibinlik ve spreyler işimizi görür mü? 9 yaşındaki çocuk almasa yan etkisinden korkuyoruz da.

    • Merhaba. Güney Afrika’da Temmuz ayı kış mevsimi, ama bizdeki gibi bir kış yok. Hava sıcaklığı gündüz 15-20 derece, gece 0-10 derece arasında olur. Sineklere ve sıtmaya karşı avantajlı, çünkü kışın sinek olmuyor. Bana seyahat sağlığı merkezinden sıtma ilacı yazdılar ama içmedim, sprey ve cibinliğe de ihtiyacım olmadı. İlacın yan etkisini göze almaya değmeyecek bir mevsim. Ama yazın gitseydim iki kere düşünürdüm ve sanırım içerdim. Çocuk için olanı yok mudur acaba?

  • Afrika ülkelerinin bazılarında iç savaş var, gitmek delilik olur. barış halindeki ülkelerden bazılarında ise cinayet, hırsızlık, tecavüz ve sokak suçları çok yaygın. Güney Afrika’da Yaşam ve Suç yazımda uzun anlattım.

  • Merhaba. Botsvana’nın başkenti Gaborone’den Güney Afrika’nın Johannesburg şehrine otobüsler var. Otobüs şirketinin adı FlightConnect. Gaborone Riverwalk Mall yanından kalkıyor. Ben de bu otobüslerle seyahat ettim. Sabah 6 ve akşam sekizde var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz