Kentleri güzelleştiren eserler, meydanlar, nehirler, parklar, heykeller vardır. İstanbul Boğazı Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’un ruhudur, uğruna efsaneler, şiirler, seyahatnameler yazılmıştır. İki yakasında dünyanın iki kıtaya yayılan tek kenti yer alan İstanbul Boğazı, Asya ile Avrupa’yı ayıran, Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birleştiren çok önemli ve güzel bir su kanalı.

 

boğaziçi
İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı Tarihi

İstanbul Boğazı kıyıları tarih boyunca farklı uygarlıklara yurt oldu, MÖ 685 yılında Megara’dan gelen Yunanların günümüzde tarihî yarımada olarak adlandırılan bölgede bir şehir devleti kurmasıyla gelişti. Doğu Roma İmparatorluğu’na ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan ve günümüzde Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük kenti olan İstanbul’un simgelerinden biri olan İstanbul Boğazı, kentin ve Türkiye’nin yurtdışı tanıtımlarında kullanılan en önemli yerlerden biri.

bosphorus turkey
Bosphorus, Istanbul.

İstanbul Boğazı ve Ulaşım

Uluslararası deniz taşımacılığının yapılabildiği en dar geçit olma özelliğini taşıyan İstanbul Boğazı (Bosphorus) üzerinde Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet asma köprüleri var. Bu köprüler İstanbul’un iki yakasını birbirine bağladığı gibi, Avrupa kıtası ile Asya kıtası arasında birer geçiş noktası yaratıyor. İstanbul halk taşımacılığının kilit noktalarından biri olan İstanbul Boğazı üzerinde, kıtalararası ulaşım, deniz otobüsleri, yük, araç ve yolcu taşıyan feribotlar, şehir hatları vapurları ve yolcu motorları yol alıyor.

boğaz istanbul
İstanbul Boğazı

Boğaz Turları

İstanbul’da yaşayanlar ve ziyaret edenler için Boğaz turu vazgeçilmez bir gezi. Boğaz turu yapan hem Şehir Hatları vapurlarının kısa ve uzun gezileri, hem de özel teknelerin turları var. Bence en iyi Boğaz Turu Şehir Hatları’nın Eminönü’nden başlayıp Beşiktaş, Kanlıca, Sarıyer ve Rumelikavağı’na uğrayarak Anadolu Kavağı’nda uzun durakladıktan sonra aynı yoldan geri dönen toplam beş saatlik uzun Boğaziçi Turu.

 

Evde Fotoğraf Basımı

Her seyahatimin dönüşünde fotoğraflarımı fotoğrafçıda bastırıyor, hepsinin arkasına tarih, ülke, şehir, mekan, bilgi yazarak albümlere yerleştiriyor ve etiketliyorum. Fotoğraf bastırmak epey pahalıya mal oluyor. Ama artık HP Deskjet InkAdvantage 4645 yazıcı ile fotoğraf baskılarımı evde kendim alacağım.

 

boğaz istanbul
İstanbul Boğazı

HP’nin yaratıcılık uygulamalarından HP Photo Creations yazılımı ile fotoğraf albümü, renkli kutular, takvim, tebrik kartı gibi farklı şeyler kolayca oluşturabiliyor. HP Deskjet Ink Advantage 4645 hepsi bir arada yazıcı bilgisayara tanımladıktan sonra HP PhotoCreations yazılımı ücretsiz olarak indirebiliyor.

 

fotoğraf baskısı
Evde fotoğraf basımı.

 

Yüksek kaliteli olduktan sonra seyahat fotoğrafları için fotoğrafçılara büyük paralar ödemektense evde baskı yapmak mantıklı. İsimlendirmeye, albümlerde arşivlemeye devam edeceğim.

4 YORUMLAR

  1. İstanbul Boğazı için tanıtım maksatlı yazılan bu makaleyi gerçekten başarılı buldum ancak böyle kıymetli bir yerin tanıtımınında daha fazla görsel kullanılması gerekirdi diye düşünüyorum. Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz