Belgrad Balkanların en önemli kentlerinden birisi. Batı Balkanlar gezim sırasında Novi Sad’dan otobüsle gittiğim kentte Sırp arkadaşım Mira’nın evinde kaldım, ailesi ve dostlarıyla tanıştım ve bu sıcak insanlarla çok eğlendim. Sırbistan başkenti Belgrad Balkanların merkezi. Bu rehber yazımda Belgrad gezi notları, arkadaşlarım, gezilecek yerler, kafeler, barlar, kulüpler, lokantalar ve Belgrad gece hayatı var. Sırbistan ucuzluğu, vize gerektirmemesi ve arkadaş canlısı insanlarıyla Türkiye’den gitmek için cazip bir ülke.

 

belgrad gezisi
Belgrad gezi notları. Arkadaşım Mira ile.

 

Sırplar ve Türkler

Daha önce İstanbul’da tanıştığım arkadaşım sayesinde Sırbistan’da birçok yeni arkadaş edindim, tek başıma gezdiğim kentlerde de Sırplar bana dostane davrandı, ilgi gösterdi. Balkan insanının geneli gibi Sırplar da mesafesiz, cana yakın, eğlenceli insanlar. Nikola Tesla gibi yüksek ahlaklı bir bilim insanının Sırp olmasıyla haklı olarak gurur duyuyorlar.

 

belgrad gece hayatı
Belgrad, Sırbistan gezisi.

 

Sırpların Türklere bakışı ön yargılı değil. Mira ve arkadaşlarıyla Sırbistan ve Türkiye‘den bahsederken konu herkesin bildiği gibi Sırp kadınlarının komşu ülkelerdekilerden daha güzel olmasına geliyor. Mira’nın arkadaşı “Türkler Sırbistan’ı yönetirken Sırp kadınlarını çok beğenip almışlar, belki o nedenle biz bu kadar güzel olduk” diyerek ülkesini işgal etmiş imparatorluğun mirasçısı Türkiye’den gelen bir konuğa esprili bir jest yapıyor.

 

belgrad gezi
Belgrad Teknik Üniversitesi, Belgrad gezisi, Sırbistan.

 

Belgrad Gezi Notları

Novi Sad‘dan Belgrad’a (Beograd / Београд) gelip Mira’nın merkezi konumdaki evini buluyorum. Kendisi henüz gelmediği halde hiç tanışmadığım kız kardeşi Marija ve arkadaşları beni arkadaşça karşılıyor ve Batı Balkanlar gezim hakkında konuşuyoruz. Az sonra Mira geliyor, 4 yıldır görüşmediğimiz ve bu arada çok az haberleştiğimiz halde Balkan sıcaklığı evi kaplıyor.

 

belgrad kızları
Mira ile, Belgrad seyahati.

 

Sohbetten sonra Mira ile yemeğe çıkıp güzel bir yerel lokantada Sırp yemekleri yiyoruz. Biraz dolaşıp eve dönüyoruz. Başka arkadaşlar da geldikten sonra Mira’nın planladığı şekilde sinemaya gidiyoruz, orada grubumuzun sayısı artıyor. Kendimi bir sinema koltuğunda, ev sahiplerim tarafından sol elime patlamış mısır, sağ elime kola tutuşturulmuş şekilde mankenlerle birlikte Amerikan filmi izlerken buluyorum.

 

Mira tanıştığımız yıl ülkenin mankenler kraliçesi, ABD Los Angeles‘daki yarışmada ise dünya üçüncüsü seçildi. Gazete ve dergilerde söyleşileri ve fotoğrafları artınca, yeteneğiyle değil bedeniyle ünlü olmak ahlak anlayışına uymadığı için Sırbistan’da çalışmayı bıraktı. Genellikle Milano, Viyana ve Paris’te defilede oluyor; neyse ki benim Belgrad gezi günlerim tatiline rastladı.

 

belgrad gezi notları
Belgrad gezi rehberi, Sırbistan.

 

Neyse ki filmden sonra bir rock bara gidip iyi müzik, kaliteli ve ucuz bira eşliğinde eğleniyoruz. Ertesi gün hafif bir kahvaltıdan sonra Mira’nın ailesinin evine gidiyoruz. Annesi Marina şahane Sırp yemekleri hazırlamış. Hep beraber neşeli bir yemek yiyoruz, Marina dil bilmediği halde beni pek seviyor, asla unutmayacağım sözlerini Mira çeviriyor: “Bu çocuğu sevmem için konuşabilmem gerekmiyor, ifadesi yeter.” Mira, ailesi ve arkadaşları beni sevdi ve benimsedi, bu güzel insanlarla mutlu oldum, hem eğlenceli hem de duygusal anlar yaşadım.

 

sırbistan insanlari
Soldan sağa Marija, ben, Miloş, Marina, Mira. Sırbistan.

 

Sırbistan’daki müstakil evlerde furun adlı böyle dev sobalar var. Bir tarafı salonda, diğer tarafı yatak odasında. Hastasıyım.

 

sırbistan'da yaşam
Sırbistan’da yaşam – dev tuğla soba furun.

 

Belgrad’da Gezilecek Yerler

Belgrad’da gezilecek yerler Mira’nın rehberliğinde keyifli. Görülecek yerlerden bazılarını bu yazıma koyuyorum, diğer gezimin yazısında da bahsedeceğim. Turistik yerlerin çoğu Kalemegdan, Knez Mihajlova Caddesi ve Skadarska Cadddesi’nin arasında kalıyor ve yürüyerek gezilebiliyor. Bu fotoğrafı Maja habersiz çekti.

 

belgrad gezisi
Sırp arkadaşım Mira ile Belgrad gezisi.

 

Kalemegdan ve Belgrad Ormanı

Belgrad’da gezilecek yerler arasında Kalemegdan başta geliyor. Tarihi Keltlere kadar uzanan kaleyi Romalılar genişletti. Yüzyıllar boyunca saldırıya uğradı, yıkıldı ve yeniden yapıldı. Kalemegdan bölgede gücün merkezi oldu, 115 kez savaş yaşadı.

 

belgrad kale
Belgrad Kalesi, Kalemegdan, Sırbistan.

 

Bugünkü kalenin büyük bölümü on dokuzuncu yüzyılda AvusturyaMacaristan ve Osmanlı İmparatorluklarının gerçekleştirdiği restorasyonlardan kalma. Merkezi olan üst kaleye açılan büyük kapıları ve ahşap köprüleri var. Bugünkü ana girişi, 1750 yılında Osmanlılarca inşa edilen İstanbul Kapısı, Sırpçası Stambol Kapiya.

 

belgrad gezi
Belgrad gezisi, Kalemegdan.

 

belgrad gezi notları
Belgrad gezi notları, Sırbistan.

 

Askeri Müze

Belgrad Askeri Müzesi (Војни Музеј) Kalemegdan’da ve giriş ücreti 130 Sırp Dinarı. Sırbistan para birimi dinar (RSD) Türk Lirası’nın yaklaşık on sekizde biri ediyor, 1 Sırp Dinarı=0.056 TL, 1 TL=18 Sırp Dinarı. Müzede 30.000 eser ve 100.000’den fazla fotoğraf sergileniyor. 

 

Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Caddesi (Sırpça Кнез Михаилова улица) dükkan ve kafelerle dolu, Belgrad’ın gece-gündüz kalabalık ana yaya caddesi.

 

sırbistan gezisi
Sırbistan gezisi, Belgrad

 

Stari Grad

Kalemegdan’ın güneyindeki eski kent Stari Grad karma bir mimariye sahip. Yapıların çoğu Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti sonrasındaki Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminden kalma. Mira ile keyifle dolaşıyoruz.

 

Tuna Nehri ve Sava Nehri Tekne Gezisi

Belgrad’da gezilecek yerler arasında kentin iki nehri de var. Mira, annesi ve erkek kardeşi beni Tuna ve Sava Nehirlerinde tekne gezisine götürüyor. Küçük ve az kişi alan teknede güzel bir nehir gezisi yapıyoruz.

 

tuna nehri gezi
Tuna Nehri, Sırbistan gezisi.

 

Mareşal Tito Anıt Mezarı ve Yugoslavya Tarihi Müzesi

Yugoslavya Başkanı Mareşal Josip Broz Tito anıt mezarı, Yugoslavya Tarihi Müzesi ve Çiçek Bahçesi (Kuća cveća) için toplam bilet ücreti 200 Sırp Dinarı. Sadece Tito anıt mezarı ücretsiz. Mira, erkek kardeşi Miloş ve babası ile Yugoslavya Lideri Mareşal Tito anıt mezarını ziyaret ediyoruz, anı defterine yazıyorum. 

 

mareşal tito
Mareşal Tito Anıt Mezarı, Belgrad.

 

Yugoslavya Başkanı Tito
Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Josip Broz Tito mezarı.

 

Ulusal Müze

Ulusal Müze (Sırpça Народни Музеј) Cumhuriyet Meydanı’nda (Trg Republike) ve giriş bileti ücreti 200 Sırp Dinarı, yani 11TL. Pablo Picasso, Claude Monet, Renoir, Matisse, Cezanne, Van Gogh, Rembrandt, Klimt, Kandinsky, Sisley, Chagall gibi Avrupa ve Nadezeta Petroviç, Uros Predic gibi Yugoslavya sanatı eserleri var. 

 

Skadarska

Geçen yüzyılda bohem sanatçı ve entelektüellerin müdavimi oldukları arnavut kaldırımlı Skadarska Caddesi (Skadarlija) Balkan tavernaları, lokantaları, sokak müzisyenleri ve sanat galerileri ile ünlü. Yazın açık havadaki masalarla şenleniyor, müzik ve kabare gösterileri yapılıyor.

 

belgrad gezilecek yerler
Belgrad’da gezilecek yerler – Skadarska.

 

Buradaki restoranların değişik adları var: Tri Şeşira (üç şapka), Dva Jelena (iki geyik), Dva Bela Goluba (iki beyaz kumru) ve Seşir Moj (şapkam). Mira beni en iyi restoran olan Seşir Moj’a götürüyor, lezzet çılgını bir Sırp yemeği yiyoruz.

 

sırbistan üzikleri
Sırp müzikleri, Belgrad.

 

Belgrad’da yemek fiyatları nasıl diye merak edenler için, yukarıda bahsettiğim restoranda iki kişi güzel bir Sırp yemeği ve içki yaklaşık 2500 dinar tutuyor. Canlı müzik çalınan, 19. yüzyıldan beri çalışan, ünlü bir lokanta olduğunu düşünürsek Türkiye’den çok daha ucuz.

 

sırp gelenekleri
Geleneksel Sırbistan müzik ve dansı.

 

Sveti Sava Kilisesi

Dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olduğu söylenen Sveti (Aziz) Sava, Türklerin Aziz Sava’nın kutsal emanetlerini yaktıkları yerde inşa edildi. On ikinci yüzyıl Sırp hükümdarının en küçük oğlu olan Sveti Sava, bağımsız Sırp Ortodoks kilisesinin kurucusu. Aya Sofya ile karşılaştırmak için merak edip Mira’ya kubbe ölçülerini sorduruyorum ama görevli net rakam veremiyor. Heykelini gördüğünüz Karacorce lakaplı Corce Petroviç (Karadorde), Osmanlılara karşı savaşmış, Sırbistan’ın ulusal kahramanı.

 

belgrad gezilecek yerler
Belgrad’da gezilecek yerler. Sveti Sava Kilisesi, Sırbistan.

 

Sveti Marko Kilisesi

Mira’nın evinin olduğu Kralja Aleksandra Bulvarı’ndaki Sveti Marko Kilisesi’ni Maja ve Mira ile gezerken tarihini anlatıyorum, dersimi çalıştım. Mira “sen bana İstanbul’u gezdirirken her şeyi ne güzel anlatmıştın, bense bu tip şeyleri pek bilmiyorum” diyerek mahcubiyetini ifade ediyor, gülüyoruz. Yekpare dev sütunları dikkat çekici olan kilisede, İmparator Duşan’ın türbesi var. Hemen arkasında, Bolşevik Ekim Devrimi’nden kaçıp gelenlerin inşa ettikleri mavi kubbeli Rus Kilisesi var. Taşmaydan Park’ta. Evet, Taş Meydan.

 

belgrad sirbistan
Sirbistan gezisi, Sveti Marko Kilisesi.

 

Sırbistan Parlamentosu

Belgrad’ın merkezindeki Nikola Paşiç Meydanı’nda yer alan eski Yugoslavya Meclisi ve bugünkü Sırbistan Ulusal Parlamentosu (Дом Народне Скупштине / Dom Narodne Skupştineşık bir neo-barok bina. İnşasına 1907’de başlansa da Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı nedeniyle uzun yıllar sonra tamamlanabildi.

 

sırbistan resimleri
Sırbistan Parlamentosu.

 

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla (Никола Тесла) Müzesi Krunska Caddesi, 51 numarada ve giriş ücreti 500 Sırp Dinarı. Nikola Tesla elektrik mühendisliği, alternatif akım, uzun mesafeye yüksek enerji aktarımı, AC motorlar ve radyo haberleşmesi alanlarına çok büyük katkılarda bulunan, alçak gönüllü bir bilim insanı. Bugünkü mobil haberleşmenin temellerini Nikola Tesla attı. Müzenin yarısında kişisel yaşamı, diğer yarısında buluşları sergileniyor. İngilizce bilen Belgrad Üniversitesi öğrencileri gezdiriyor. Nikola Tesla buluşlarıyla zengin olma yolunu seçmeyip kendini insanlığın yararına adadı, yoksul öldü. 

 

sırbistan gezisi
Nikola Tesla

 

Belgrad’da gezilecek yerler için diğer seçenekler, görülecek yerler

 

Etnografya Müzesi (Етнографски музеј): Studentski Trg (Öğrenci Meydanı), 60 Sırp Dinarı. Sırp geleneksel yaşamı, kültürü ve kıyafetleri.

 

Fresk Galerisi ( Галерија Фресака): Cara Uroşa 20 numara, 50 Sırp Dinarı. Kilise ve manastır tabloları.

 

Prenses Ljubice Sarayı (Конак кнегиње Љубице /  Konak kneginje Ljubice): Kneza Sime Markoviça 8 numara, giriş 50 Sırp Dinarı. Mobilyalar, halılar, tablolar sergilenen Balkan mimarisi tarzı saray.

 

Otomobil Müzesi: Majke Jevrocime 30 numara, giriş ücreti 200 Sırp Dinarı. Tito’nun otomobili dahil motosiklet ve arabaların sergilendiği müze.

 

Ada Ciganlija: Sava Nehri içindeki ada parkına diğer Belgrad gezimde daha çok gittim.

 

Cumhuriyet Meydanı: (Kod Konja): Mihailo Obrenovic atlı heykeli, Ulusal Tiyatro ve Ulusal Müze’nin olduğu meydan, buluşmak için çok tercih ediliyor. 

 

Eski Kraliyet Sarayı (Стари Двор): Nikola Pasic Meydanı. 1881’de inşa edilen eski saray Sırp krallarının evi iken, bugün belediye binası.

 

Yeni Saray ( Нови Двор / Novi Dvor): Eski Saray’ın yanında, Andrićev Venac Meydanı’nda. 1911-1922. Bugün Sırbistan Devlet Başkanı’nın resmi bürosu.

 

Belgrad Katedrali (Саборна црква): Kalemegdan yakınında. 1840’ta inşa edilen katedralin karşısında Patrikhane var. 

 

Avala: Meçhul Asker Anıtı’nın olduğu Avala’ya Mira ile diğer Belgrad seyahatimde gittiğim için ilgili yazıda anlatacağım.

 

Belgrad’da Lokantalar, Restoranlar

Sırp yemekleri satılan Belgrad lokantaları arasında yukarıda anlattığım Skadarska’da Seşir Moj, daha pratik ve ucuz yemek için ise Autokomanda’da Stepin Vajat ve Duff, Republic Square’de Mega Mesko, Zarkovo’da Iva adlı lokantaları tavsiye edebilirim. Despota Stefana Caddesi 21 numaradaki To Je To adlı lokantanın köftesi (çevapi, çevapçiçi) lezzetli ve ucuz. Mike Alasa no:54 adresindeki Gradska’da ucuz Sırp yemekleri yiyebilirsiniz. Vojvode Şupljikca 34 numaradaki Çobanov Odmor (Çobanın Evi) adlı mekanda Sırp fast-food satılıyor.

 

Marsala Birjuzova Caddesi 14 numaradaki Restaurant Mikan yemekleri lezzetli, fiyatları uygun, servisi çok iyi bir Sırp lokantası. Cara Dusana Caddesi 18 numaradaki Sta Je Tu Je makul fiyatlarla geleneksel Balkan ve Sırp yemekleri satıyor. Skadarska no:32 adresindeki Dva Jelena adlı restoran orta düzeyde fiyatlarla geleneksel ve tipik Yugoslav yemekleri sunuyor.

 

belgrad restoran
Belgrad lokanta ve restoranlar, Oraşac.

 

Kafana (кафана) Sırpça meyhane demek. Bazıları salaş ve ucuz, bazıları daha şık ve pahalı. Oraç Meyhanesi (Орач кафана) Mekenzijeva Caddesi 81 numarada, geleneksel ve yerel Sırp yemekleri ve mangal sunan bir restoran. Uzun Kralja Aleksandra Caddesi no:122’deki Oraşac (Орашац) eski ve geleneksel Sırp yemekleri için uygun, bahçeli bir restoran. Srpska Kafana (Српска кафана) yani Sırp Meyhanesi ev yemekleri, mangal gibi geleneksel Sırp mutfağı sunan, bohem bir mekan. Belgrad ucuz bir şehir, illa pahalı bir restoran isterim derseniz Karadjordjev Park’taki Trpeza çok şık, sakin ve lüks.

 

Belgrad Gece Hayatı

Belgrad gece hayatı renkli ve Balkanlarda ünlü. Batı Avrupa’dan bile Belgrad gece hayatı için gelenler var. Tuna ve Sava nehri üzerinde kurulu (tekne değil, dubalar üzerinde yüzen platform şeklinde) sayısız bar ve kulüp var, her gece birkaç tanesine götürüyorlar beni. Bira ucuz, insanlar neşeli, Belgrad geceleri eğlenceli. Sırplar eğlenmeyi iyi biliyor.

 

Sırbistan içkileri

Sırplar birayı seviyor. Jelen, MB gibi yerli biraların yanı sıra Efes Pilsen de çok beğeniliyor. İyi şarapları da var ama yaygın içilmiyor. Geleneksel içkisi rakiya (rakija), sadece üzümden değil kayısı (kayisi rajija), erik, vişne (rakija od vişnje) ve armuttan da yapılıyor. Sırpça “ziveli” şerefe demek. Z bizimkiyle aynı değil ama, şapkalı, hani şu bizde olmayan z ve c arasındaki ses.

 

belgrad geceleri
Belgrad geceleri, Maja ile.

 

Sırplar çok Türk kahvesi (Turska kafa / Турска кафа) içiyor ve cezve ve fincanın hem biçimleri hem de isimleri bizdekiyle aynı. Elbette her ülkeye olduğu gibi Sırbistan’a da paketlerce kahve götürüp pişirerek hediye ettim.

 

Belgrad kafeleri

Belgrad’da gece hayatı için kafeleriyle ünlü Strahinjića Bana Caddesi ideal. Özellikle Cuma akşamları Belgrad’ın “trendy” gençleri burada toplanıyor. Insomnia, KontrBar, Ipanema, Cosy ve Nachos, buradaki güzel kafeler arasında.

 

Obilicev Venac Caddesi’nde de kafeler var. Simbol, Jelena, Irish Pub ve Iron, buradaki kafelerden bazıları. Bir de Zemun’daki Hotel Yugoslavya civarında yüzen kafe, bar ve diskolar var. Belgrad’daki eğlence yerleri ünlü Batı müziklerini çalıyor, house, hip-hop, R&B, drum’n’bus çalan DJ’ler çalıştırıyor ve konuk ediyor. Ayrıca biraz hafife alınan, pop-arabeske benzetebileceğimiz müzik türü turbofolk çalıyorlar.

 

sırbistan gece hayati
Sırbistan gece hayati, Belgrad.

 

Belgrad’da Yüzer Kulüpler

Belgrad gece hayatı yüzen kulüp ve barlarıyla ünlü. Amsterdam Nehir Kulübü Tuna Nehri kıyısındaki Zemun semtinde, Kej Oslobodenja Caddesi’nde. Acapulco Yüzer Kulüp her akşam canlı müzik olan, kız-erkek arkadaş bulmak isteyenler arasında popüler bir mekan; yine aynı caddede. Sound Club ise güzel ortamıyla kaliteli bir eğlence sunuyor ve sadece yazın açık; Brodarska Caddesi’nde.

 

belgrad eglence
Belgrad’da eğlence, yüzer kulüpte çingene müziği.

 

Belgrad Gece Kulüpleri

Belgrad gece hayatı hareketli ve eğlenceli kulüpleriyle ünlü.

 

Dva Jelena

180 yıllık bu bar-club bohem atmosferiyle eski Belgrad’ı ve kozmopolit ruhunu sevenlerin gece mekanı. Geleneksel Sırp yemekleri ve şarapları da var. Yukarıda bahsettiğim Skadarska’da.

 

Bar Baltazar

Eğlenceli ve enerjik bir gece hayatı mekanı. Karadjordjeva Caddesi 9 numarada.

 

Club Magacin

Büyük bir depo binasındaki gece kulübü Belgrad’ın en ünlü eğlence yeri ve diskosu denebilir. Klub Magacin Sava ve Tuna Nehri’nin birleştiği yerde. Karadjordjeva Caddesi 2 numarada.

 

Mr. Stefan Braun

Nemanjina Caddesi’ndeki kulüp, Belgrad’ın en eğlenceli gece mekanlarından. 

 

Sırbistan’ın Belgrad ve Sırbistan gezisi sırasında gittiğidiğer şehirler: Sırbistan Turu

410 YORUMLAR

 1. Yine oldukça keyifli bir yazı. Belçika’dan kalkıp da bir Sırbistan’a gitmek çok mu zor? Değil! Öyleyse bu yazıyı rehber alıp, one way : Serbia! 🙂

 2. Alper Bey,

  Kayak tatili hakkında ne düşünüyorsunuz ? Sizce kayak tatili için gitmek iyi olur mu? Belgrad güvenli bir şehir midir ?

  Teşekkürler

  • Merhaba Buğra Bey,
   Kayakla ilgili olmadığım için bir şey diyemem, ama Türkiye’den daha ucuza kayak tatili yapılabileceğini tahmin ediyorum.
   İkinci sorunuza ise rahatlıkla “evet, güvenli” diyebilirim. Belgrad son derece güvenli, İstanbul’dan ve birçok Avrupa kentinden daha iyi bu konuda.
   İyi tatiller.

 3. Merhaba , sırbistana gidince para bozdurma işini nasıl hallettiniz acaba ? TL ile gitmek mi yoksa dolar veya Euro ile gitmek mi avantajlı olur ?Bir de coachsurfing dışında gittiğiniz yerlerde ‘ teyzellerin evlerinde oda tutmak ‘ nasıl oluyor ? 🙂

  • Merhaba,
   Avro ile gitmek daha iyi olur. Yurt dışında para konusunda ayrıntılı anlatımlarım, Çeşitli sayfamda var.
   Tren ve otobüs garlarında oda kiralamak için bekleyen teyzeler olur.
   İyi yolculuklar.

 4. Adaşım alper bey az once 15 ekim gisişli uçak biletimi aldım donusum 20 ekim..ama sadece kalacağım yer hakkında tereddütlerim var.2 arkadas gidiyoruz acaba oteldemi rahat ederz sizce yoksa ev kiralasak güvenlik konusunda fela sıkıntı yasarmıyız?Ev daha cazip geliyor zaten sabah geç kalkan kişileriz..fikrinizi alabilirmiiyim

 5. Selamlar.
  Yazınızı beğendim ancak geldikten sonra okuduğum için azıcık pişman oldum.
  Studentski parkı civarında bir ev kiraladık. Hot spot’un hemen üzeri idi. Son derece memnun kaldık. Zaten söylenmiş ama orası ziyadesiyle ucuz bir şehir. Nikola tesla müzesine 600 dinara girdik. (1 tl 40 dinar civarına denk geliyo) Yukarıda denk gelmediğim öneriler ise
  1-kaleye çıkmanızı şiddetle tavsiye ederim. Şu sıralar dinozor müzesi de eklenmiş ve muhteşem bir manzarası var.
  2-bisiklet kiralayıp çingene adasına gitmenizi tavsiye ederim. 15 km lik bir parkuru var. Hatta durumunuz uygun ise o adada 1100 dinara adventure park isminde bir atraksiyon mevcut. Ağaçlarda güzelce sallanıp ordan oraya zıplayabilirsiniz. (kasları yoruyo ama) Direk kaleden adaya kadar uzun bir bisiklet yolu mevcut. Tuna yanından kıvrıla kıvrıla gezersiniz. Ayrıca burda plaj da var.
  3. Zemun tarafında grand casino mevcut. Şehrin heryerinde kumarhane bulunsa da burası çok büyük bir yer. Ufak bir miktarı eğlence olarak oynayabilirsiniz. Pasaportunuz kaydedilip kart alıyorsunuz. Her ne kadar içki için bilet verseler de masaya oturduğunuzda sürekli olarak içebilirsiniz. (500 dinar yükletip toplamda 5000 dinar civarı para kazandık rulette)
  4. Nikola tesla müzesiin hemen yakınında av eti yapan bir mekan bulunuyor. Adını hatırlamıyorum ama küçük bir araştırmayla bulabilirsiniz. 5 yıldızlı restoran kalitesinde yemek ve içkiden sonra kişi başı 30 tl gibi bir miktar ödeyince insan gerçekten şaşırıyor (geyik eti – hunter basket yedik ve 2 bira içtik)
  5. Parlemento binasının olduğu caddede öğrenci merkezi tadında bir yer var. En son gittiğimizde game of thrones ve lord of the rings gibi hikayelerin cosplayi vardı. Girdik eğlendik. Arada bakın değişik aktiviteler olabilir.
  6. Taksi şehrin geneli gibi ucuz ve ziyadesiyle dürüst. (3 kez bindik ve birinde euro bozdurmak zorunda kaldık. Direk kur üzerinden bozdurdu) Yorulduğunuzda binin. 250 dinarlık yol için dahi almamazlık etmiyorlar.
  7. Tranvayda genelde şöförler dahi para veya bilet istemiyor. 2 kere bindik ve biletimizin olmadığını söyledik gerek yok dediler.
  8. Gençlerin büyük çoğunluğu ingilizce biliyor. Soracaksanız onlara sorun.
  9. Zemun tarafındaki restoranlar güzel dense de biz iyisine denk gelemedik. Old city de çok daha iyileri var.
  10. Çeşme suyu içiliyor. Bir mekanda su isterseniz çeşmeden doldurup getirebiliyorlar. Ona keza şişe suyu da ilk iki gün bize yavan geldi. Ama ister istemez alıştık. Hassas bünyelerde sorun çıkartabilir. Hazırlıklı gidin.
  İyi Eğlenceler.

  • Merhaba Hüseyin Bey,
   İlginiz ve katkınız için çok teşekkür ederim, verdiğiniz Belgrad hakkında bilgiler eminim yüzlerce kişinin işine yarayacak, Belgrad gezisi öncesi yararlı olacak. İyi seyahatler.

 6. Alper Bey ;
  Merhaba
  Yazılarınızı büyük bir hayranlıkla takip ediyorum.
  Ve ilerde böyle gezmek isteriz bizde elbette bir yerden başlamak lazım istedim ve bir karar aşamasındayım ilk kez çıkacağım size sorum kısa ve net 🙂
  Hangisine gitmem iyi olur ilki için.
  Sırbistan mı Karadağ mı ?

  • Merhaba Furkan Bey,
   İlginize teşekkür ederim. Her ikisi de güzel birer Sırp ülkesi. Deniz tatili aramıyorsanız kışın Sırbistan gezisi daha iyi olur. Yazın gidecekseniz Karadağ derim. Zamanınız varsa her ikisi de.

 7. ben yarı bulgar yarı türk biri olarak sırbistana her gittiğimde türk olduğumu söylediğim her yerde sorun yaşadım suratları asıldı keyifleri kaçtı hatta ciddiye bile alınmadığım yerler oldu. yazınıza bayıldım 😀 3 kere gittim hepsinde de hasta oldum. yataktan cıkamadım. hiç gezemedim :/ belgrad şehrini tarif ederken şöyle diyorum 🙂 ” bütün şehrin istiklal caddesi kıvamında olduğunu düşünün ” diyorum. yaza tekrar gidecem sizden daha çok bilgi alırsam memnun olurum.

  • Merhaba Katya Hanım,
   Sırbistan’da sevimsiz insanlarla karşılaşmanıza üzüldüm, genelde dostane insanlardır. Hastalanmanız da büyük şanssızlık olmuş. Elbette, merak ettiğiniz bilgileri buyrun sorun.

  • Merhaba Katya Ben Belgrad’da rehberlik yapiyorum ve uzun süredir burada yaşıyorum ve insanlar çok sıcak kanlı özellikle Türklere karşı fakat gezemediğini yazmana rağmen suratlarının asıldığını yazmışsın 🙂 Aksine ama belki Bulgar tarafın canlarını sıkmış olabilir çünkü araç ile Bulgaristan a giden Sırplar çok sorun yaşıyorlar.

 8. biz de bu yıl eşimle ulusarası bir otel sitesinden otel ayarlayıp 4 günlüğüne Belgrada gittik.. Neredeyse tüm Avrupa başkentlerini görmemize rağmen Belgrad bize çok sıcak ve samimi geldi. insanlar çok yardımsever ve genelde ingilizce biliyorlar.. sabahları parlamento binası önünde gönüllü sırp gençleri rehberliğinde şehri geziyor ve profesyonelce bilgi alabiliyorsunuz. Yemekler çok ucuz ve lezzetli bizim damak tadımıza çok uygun. şehir çok güvenli.. oteli siteden rezerve ettiğimizden kapı fiyatının onda biri fiyata kaldık 300 yıllık unesco korumasında ve her odası neredeyse 150 metrekare olan süper tarihi bir binaydı. Belgrada girişte hiç sorun yaşamadık.. havaalanından şehir merkezine de 72 no’lu otobüse biletsiz bindiğimiz halde sorun olmadı zaten genelde toplu taşımada bilet sorulmuyor. bizim unutamayacağımız bir tatil oldu… tavsiye edilir.

 9. hocam merhabalar, yaşadığım il hava durumu bültenlerine giriş cümlesi -balkanlardan gelen soğuk hava kütlelerinin giriş yaptığı…- olan ve coğrafi anlamda bir balkan ili de diyebileceğimiz kırklarelinde yaşayan biri olsam da bu balkanları gerçekten yaşayabilmek adına yakın zamanda yazınızdan aldığım gaz ile bir belgrad turu yapmak, balkan ülkeleri gezimin başlangıcını yapmak istiyorum. Güzel bilgiler verdiğiniz aşikar; fakat merakım şudur ki” arkadaşım güvenlik açısından şu bölgeye gitme” diyebileceğiniz spesifik bir yer var mı?

 10. Merhaba Alper Bey,
  Yazınızı baştan sona okudum elinize sağlık. Belgrad’a seyahat etme kararımı yazınızı okumadan once almıştım, internette bu şehir ile ilgili bilgi ararken sitenize rastladım. Tatil yapma tarzınız çok güzel biraz benim kafadansınız 🙂 Tek başına, yeni kültürler ve insanlar tanımaya çalışmak hep yaptığım şeydir. Ocak ayında 5 günlüğüne Belgrad’a tek başıma gideceğim. Orada arkadaş bulacağımdan adım gibi eminim. Size bazı şeyler sormak isterim;

  Şehrin merkezine yakın güzel bir otelde kalmak istiyorum, şehrin merkezi ne diye geçiyor yada hangi semt?

  Ben gittiğim her şehirde Caz kulüplerini ararım, Belgrad’da bildiğiniz Caz kulübü var mıdır?

  Son olarak plak koleksiyoncusu olmamdan ötürü Belgrad’da plak mağazası hiç gördünüz mü onu merak ediyorum.

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Kadir Bey,

   Belgrad şehir merkezi Republic Square, National Theater, Kalemegdan, Kneza Mihajlova Caddesi ve Skadarska Caddesi’nin olduğu bölgedir ve bunların hepsi birbirine yakın. Kentin en merkezi yeri Terazije ve yaya Kneza Mihajlova Caddesi.

   Belgrad’daki caz kulüpleri:
   Ptica – Avalska 2A, Cara Uroša 19
   Big Dill Jazz Club – Resavska 32
   Hemingvej – Vrtlarska 55
   Jazz Klub Rif – Makenzijeva bb

   Plak dükkanları:
   Pinball Wizard Records – Makedonska 30
   The Wall – Balkanska 29
   Yugovinyl – Topliçka 35

   İyi yolculuklar.

 11. Alper Bey, yukarıda yazınıza yapılan yorumlardan birinde okudum. Bir okuyucunuz Parlamento Binası önünde gönüllü genclerin turistlere sehri gezdirdiğinden bahsetmiş, tavsiye eder misiniz, ingilizce kounşabiliyorlar mı?

 12. 13-16 Şubat, nasipse Belgradtayız. Şimdilik araştırmalar sürüyor, yazınızda hem eğlenceli hem bilgilendiriciydi.. Size birşey sormak istiyorum, Belgradta konaklama için, otel mi yoksa apart daire mi tercih etmeliyiz? Teşekkürler..

  • Merhaba Uğur Bey,
   Belgrad’da konaklarken alışveriş yapıp evde yemek yapmak isterseniz apart veya daire daha iyi olur. Uğraşmak istemezseniz uygun bir otel daha rahat olabilir. İyi yolculuklar.

 13. Tam açıklayamadım, pegasus sitesinden tek yön bilet almak istediğinizde ”Belgrad makamlarından alınan bilgiye göre buraya tek yön uçuş düzenlenememektedir.” tarzı bir yazı çıkıyor. Bu konuda bi bilginiz var mı?

  • Sırbistan son zamanlarda dönüş bileti olmayanları geri gönderebiliyor. Pegasus tedbir olarak böyle yapmış. THY veriyor örneğin. Garanti olması için Belgrad’a gidiş-dönüş bilet almakta yarar var.

 14. Alper Bey merhaba, Şubat sonu 5 günlüğüne Belgrad’a yalnız gitmeyi düşünüyorum. http://www.belgradegreeters.rs diye bir site var, burası gönüllüler ile turistleri buluşturan bir site, gönüllüler turistlere bedava rehberlik ediyormuş. Başvuru yaptım ancak siteden ses seda yok, galiba uygulama bitmiş. Sizin önerebileceğiniz başka bir kanal var mı, bana ingilizce bilen ve rehberlik yapacak arkadaşa ihtiyacım var.

  teşekkürler

  • Merhaba Selim Bey,
   Buradakiler bazı ücretsiz Belgrad şehir turları yapıyorlar: http://www.belgradealtguide.com/

   Ayrıca ücretsiz Belgrad tramvay turu var, 1 saat sürüyor. Ücretsiz şehir turu tramvayı Mayıs – Ekim ayları arasında hizmet veriyor. Belgrad şehir turu her Cuma 19:00’da Sırpça, 20:00’da İngilizce rehber ve Cumartesi 17:00’da Sırpça, 18:00’da İngilizce rehber sunuyor.
   Her tur 25 kişiyle sınırlı olduğu için tura katılım için Knez Mihailova No:5 adresinde bulunan Turizm Bilgi Ofisi’ne başvurabilirsiniz. (Pazartesi – Cumartesi 09:00 – 21:00, Pazar 10:00 – 15:00 arası açık).
   İyi yolculuklar.

 15. Merhaba; yarın kız arkadaşımla hafta sonu tatılı için Belgrad’a gıdıyoruz ve tavsıyelerınızı not aldık:)) tesekkurler

 16. Merhaba Alper bey Belgrad da yörsel yemek yapan restaurant tavsıyenız olabılırmı. Yazınızda vardır ama havaalanındayız suanda , dikkatle okumamış olabılırım yazınızı:)) tesekkurler

 17. Merhaba çok güzel bır restorandı. Çalgıcılar , ambiyans her şey çok guzeldı.. Pazar akşamına kadar buradayız. Metropol palace hotel.. National assemblye çok yakın

 18. Merhaba Alper bey, Belgrad’dan tekrar selamlar:)) güzel restoran tavsiyenizden sonra sizden orta YAŞ üstünün gidebileceği güzel müzik Çalan ( ama disco Tarzı değil ) jazz tarzı bir bar onerirseniz seviniriz:)) Belgrad’dan İstanbul’a selamlar:)) Dostçakalın…

  • Merhaba İbrahim Bey,
   Belgrad gece hayatı eğlencelidir. Canlı müzik dinlemek isterseniz caz bar ve kulüpleri:
   Belgrad’daki caz kulüpleri:
   Ptica – Avalska 2A, Cara Uroša 19
   Big Dill Jazz Club – Resavska 32
   Hemingvej – Vrtlarska 55
   Jazz Klub Rif – Makenzijeva bb
   En köklü ve iyi jazz bar Ptica’dır. İstanbul’dan Belgrad’a selamlar.:)

 19. Merhaba dün akşam şeşir moj restoranda ( bu arada şapka demekmiş ) sırpların kebap olarak adlandırdıkları cevabi ve smoked beef steak yedik. Içki olarak da ev yapımı güzel bir kırmızı şarap. Bizdeki Kumkapı misali çalgıcılar vardı restoranda :)) çok doğal ve bir o kadar da şık bir restoran 1800 lü yıllardan kalma. 2600 dinar hesap geldi yaklaşık 60-70 TL yapıyor, gerçekten çok uygun.. Su anda ise size kalemegdan taraflarında bulunan manufaktura restorandan yazıyorum, burası geleneksel balkan mutfağı, değişik ve güzel bir restoran- cafe tarzı. Canlı jazz müzik var. Masamızda ise kuru et ve bizim sucuğa benzeyen ama tadı muhteşem birsey var:))) selamlar size ve sizi takip edenlere:))

 20. Alper Bey merhaba, ben 23 şubatta booking.com üzerinden yaptığım rezervasyonla belgrad a gideceğim. bordo pasaport sahibiyim fakat bazi kaynaklara gore kafam biraz karıştı.bordo pasaportum ile vizesiz giriş yapabilir miyim?

  • Merhaba Merve Hanım,
   Sırbistan’a giriş çok kolaydı ama son zamanlarda dönüş bileti olmayanları pasaport kontrolünden geçirmeyip geri gönderebiliyorlar. Dönüş biletiniz varsa sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Sırbistan vize istemiyor, orası kesin.

 21. Belgrad Büyükelçiliği sitesinde Sırbistan’a giriş yapmak isteyen yabancıların 72 saat öncesinden kalacağı yeri resmi makamlara bildirmeleri gerekir yazıyor, bu konuda bilginiz var mı Alper Bey?

 22. Selam Rasim bey
  72 saat konusu otel veya benzeri yerler haricinde bir yerde konaklama içindir. Yani tanıdık arkadas vs birinin yanında kalacaksanız kalacağınız ev sahibi oradaki resmi yerlere bildirecek.

 23. Alper Bey merhaba,

  ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Bizde eşimle Mayıs ayında gitmeyi düşünüyoruz. Sorma istediğim bir soru var. Bizim bu tatil için ayırdığımız sterlinlerimiz var. Belgrad’da direk olarak sterlinden dinara çevirtebilir miyiz? Yoksa sadece euro veya dolar mı olması gerekiyor.Şimdiden teşekkürler.

 24. Alper Bey merhabalar, sitenize bayıldım gerçekten harika.
  bizde 8 martta Belgrad a gidiyoruz. O kadar faydalı oldu ki yazınız hepsini Word e kopyalayıp çıktısını aldım 🙂 Belgrad dan size yazacağım.
  Size ve tüm yorum yapanlara çok teşekkürler.

 25. Yazılarınız ve siteniz çok güzel Alpey Bey beğenerek takip ediyorum. Bende 13-16 mart arasında Belgrad da olacağım. Taş meydan civarında daire kiraladık. Umarım sizin geziniz gibi eğlenceli geçer bizimkide 🙂

 26. Merhaba;
  Güzel yazılarnız ve diğer insanların paylaşımları
  da cok iyi;ben yakın zamanda Belgrad merkez de kalınacak ev otel tarzı yerin adresini(ismini) alabilirmiyim.
  ilğinize teşekkür ederim

 27. merhaba, 2-8 mart tarihleri arasında Belgrad’da idim. Tatilimin tek olumsuz tarafı 4 gün yagmur ve soğuk olmasıydı. Bunun dışında olumlu şeyleri paylaşayım; Öncelikle yemeklerden başlayayım. Zemun’da Şaran restaurant var kesinlikle tavsye ediyorum; çok güzel balık çorbası yapıyorlar ana öğünde yediğim balık ise Tuna nehrinden Sırpça SMUD diye hatırlıyorum harikaydı, Şaran’ı asla es geçmeyin. Lovac adında bir av lokantası keşfettim. Nerede olduğunu -tarif etmem zor geyik ve ayı eti yedim, burada ne arasanız var. Bunların dışında Sadakarska da Şeşir Moj ve Dva Lejena adlı restaurantlar aklımda kalmış. Sırp ymekleri bir harika, özellikle Dva Jelena’da yediğim eti asla unutamam. Sdakarska’da Şeşir Moj restaurantın yanında birde kahve içebileceğiniz bir cafe var yeraltında kesinlikle uğrayın derim, el yapımı likörlu bir kahveleri var harikaydı. Yine Sava nehri kıyısında Fidero’uda eklemeliyim.Taksi ucuz, heryere taksiyle gidebilirsiniz hiç çekinmeyin, en az 20 kez taksiye binmişimdir sadece bir tane sahtekara denkgeldim oda Faslıydı 🙂 Sırplarda hiç kelek görmedim 🙂 Belgrade Art otelde kaldım, tavsiye ederim, Knez Mihailova’nın tam üzerinde ancak fiyatı yuksek, daha ucuza başka oteller de bulunabilir. Sırpların muzikte ne kadar iyi olduğunu gördüm, özellikle Jazz ve blues. Ptica jazz club, ilk sırada. Ancak 15 martta kapanıyormus, başka yere taşınacakmış. Buranın sahibiyle tanıştım. Mirko adında harika bir insan. Muha Bar Knez Mihailovanın göbeğinde çok iyi canlı performanslar oluyor. Sinnermans club ise bir başka, burada Milan Petrovic adında sırplı bir muzisynle tanıştım, Milan Petroviç quartet diye bir grubu var, harika çalıyorlar. Jazz Bar Centar, Jazz Basta, Bitef diğer tavsiye edebileceğim kulüpler. Eğer blues seviyoesanız Vox club var, burası bambaşka bir yer. Sırplar Jazz ve blues da istanbuldan daha iyiler.Şehrin tarihsel yerleri ile pek ilgilenemedim ama Sava temple ve kale meydan ilk gidilecek yerler. Başka aklıma bir şey gelmiyor şimdilik olursa yarazım, Alper Bey’e de teşekkür ederim, Ptica Jazz kulübü onun tavisyesi ile buldum.İyi gezmeler.

  • Kadir Bey Belgrad gezinizle ilgili paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler. Keşke herkes sizin gibi özenli ve yardımcı olsa. Belgrad hakkında verdiğiniz bilgiler ilgili kişilere ulaşacaktır. Yorumlarınızı her zaman beklerim. Çok teşekkürler. 🙂

 28. Selamlar belgraddan daha yeni geldim:) guzel, iyi kelimeleri az kalir mukemmeldi..yine gitmek icin can atiyorum.
  Biz 4 cift gittik. Esimle beraber 550 euro aldik yanimiza yaklasik 1500 tl civari ve otel dahil doke saca paramiz yetti hatta 10 euro artti:)
  Soyle dusunun 1 tl = 40 dinar yani paramiz 40 kati yani zenginiz:) her sordugumuz fiyati 40 a bolduk.bu arada 1 euro= 120 dinar
  Merkeze cok yakin CENTRAL PARK RESIDENCE ta kaldik 4 gece 2 kisi 516 tl odedik. Kalemeydanin hemen yaninda superdi. Tertemizdi tavsiye ederim.
  Sigara icenler sakin turkiyeden yada freeshoptan sigara almayin yari fiyatina belgraddan alirsiniz. Malbora 5 tl. Winston 4 tl
  Herkes ingilizce biliyor, cok yardimseverler. Turkleri seviyorlar ve osmanliyi asla unutmuyorlar ve seviyorlar.
  Yemek ve taksi asiri ucuz. Kiyafet pahali yani bizimle ayni.
  Heryere yuruyerek gidebilirsiniz.
  Muhakkak Grand casino ya gidin derim cok eglendik.
  1000 dinarla = 25 tl ile 3 saat oyun oynadik.

  • Merve Hanım Belgrad gezi notları için çok teşekkürler! 4 günde 550 avro, gerçekten para saçmışsınız. 🙂
   Belgrad’ı seveceğinizi biliyordum, sevindim. Otele epey para vermişsiniz, lüks veya lükse yakın sanırım, değil mi?

 29. 17 mart itibari ile Belgrad dan döndük. Çok güzel geçti diyebilirim. Sadece 1 gün biz oradayken askeri helikopter düştüğü ve ölenler olduğu için yas ilan edildi ve tüm gece clubları, eğlence mekanları kapalıydı. 5 sırp arkadaş 4 Türk Sava nehri üzerinde sırp müzikleri çalan Na Vodi Kafana ya gittik ve çok eğlendik. Harikaydı. Eğlenmeyi çok seviyorlar. Cuma ve Cumartesi gecelerini sabırsızlıkla beklediklerini söylüyorlardı hep sırp arkadaşlar. Nikola Tesla müzesi harikaydı. Müzedeki Teslanın icatları, fikirleri paha biçilemez nimet insanlık için. Floresanı tutup elektriğimizide aldıktan sonra anı defterine yazıp müzeden çıktık 🙂 Gerçekten bize göre ucuz fiyatlar. 100 Euro bozdurup elime bir sürü para verilince harca harca bitmiyor kolay 🙂 Kalemegdan, Knez mihajlova, Taş meydan, Aziz sava katedrali, St mark kilisesi, Trg Republike, Tesla Müzesi, onlarca yeri ayaklarımız şişene kadar gezdik. Taksiyede bindik elbet ama yürümek ve yürüyerek görmek benim için daha zevkli. Knez den Taş Meydana doğru giderken adını hatırlayamadığım bir cadde üzerinde Sarejevo Börekçisi var ufak bir dükkan ama börekleri harika tavsiye ederim. Sabaha kadar açık börekçi. Gece 3 e yakın börek almak için dükkana girdik onumu alalım bunumu alalım kendi aramızda Türkçe konuşurken oradaki bayan bize ” Buyrun ben Türkçe biliyorum demesi ve sonrasında sohpetimiz çok hoş oldu” Diğer gecede gidip tekrar aldık börek 🙂 Genel olarak insanları sıcak kanlı, yardımsever, cana yakın ve saygılılar. Özellikle dedelerimin Yugoslavyada doğduğunu söyleyince daha çok kendilerinden kabul edip kucaklayan Sırp arkadaşlarım oldu. Tekrar gidilesi ve görülesi şehir Belgrad… Sonraki durağımız da belli oldu Atina 🙂

  Alper Bey, Atinayada gitmişiniz fakat izlenimlerinizi ne zaman yazıcaksınız 🙂

  • Belgrad gezi yorumları ve bilgiler için çok teşekkürler Fatih Bey, eminim birçok kişiye ulaşacak ve yardımcı olacak. Gayet iyi, keyifli gezmişsiniz. Ben de yabancı kent ve kasabalarda çok yürümeyi seviyorum. Atina’ya gitmedim ben, Selanik’e gittim.

 30. Merhaba,
  nisanın 8 inde belgrada gideceğim. hava nasıl olur onu merak ediyorum yardımcı olurmusunuz 🙂
  merve hanım yeni gelmişsiniz havalar nasıldı 🙂

  bilgiler için hepinize teşekkür ederim.

  • Merhaba Merve Hanım,
   Belgrad’da Nisan ayında hava sıcaklığı gece en düşük altı derece, gündüz ise 15 ile 22 derece arasında seyreder. Sorularınız olursa yazın, dönüşte de izlenimlerinizi burada paylaşırsanız sevinirim. İyi yolculuklar.

 31. Merhabalar
  Eşimle birlikte 24 nisan da belgrad a gideceğiz?
  yanımıza telefon almalımıyız? Tr ile görüşmek için facetime kullancağız ayrıca telefon şarj aleti converter olarak ne almamız gerekiyor standart avrupa converterları mı?

  Gitmemiz gerekn yerleri özet geçerseniz çok sevinirim.

  Teşekkürlerç

  • Merhaba,
   Belgrad gezmek için güzel bir şehirdir, beğeneceksiniz. Facetime kullanmadım ama bilgisayar veya tabletle gitmeyecekseniz telefon gerekir elbette. Prizler aynı, adaptöre gerek yok. Gidilmesi gereken yerler yukarıdaki yazımda var. iyi yolculuklar.

 32. Merhabalar.. Bende 1 temmuzda gidecegim nasip olursa belgrada ve 8 gün kalacağım. Gelecek kimseyi bulamadığım için tek gitmek zorunda kaldım ama eğnceli ve zevkli gececegini umuyorum . gezilebilecek tüm noktalara otobüsle mi gitmeliyim yoksa taksi ile mi bunu merak ettim. ve tek basına gidenler için neler tavsiye edersiniz ? Şimdiden çok teşekkürler..

  • Merhaba Hakan Bey,
   Belgrad’da taksi ucuz, otobüs de öyle, ama 8 gün gezmek için çok yeterli bir süre, çoğu turist daha az kalıyor. Her gün belli bir bölgeyi seçip rahatça yürüyebilirsiniz. Tek başına gidenler için yukarıdakiler dışında özel bir tavsiyem yok. Belgrad güzeldir, seveceksiniz.

 33. Belgraddan dün döndük.Hava geceleri 10-12 ,gündüzleri 25-26 derece. Çok keyifli,güvenli,rahat bir şehir.İnsanları saygılı,sıcakkanlı ve dostcanlısı.İngilizceyi özellikle gençler biliyorlar. Hotel Garni Srbija da kaldık oldukça temiz ve merkeze yakındı. Novi sad’a ve İndija ya otobüs ile gittik.Keyifli bir geziydi. Skadarlija harika bir yer.Knez Mihajilova rahat ve keyifli bir cadde. Toma pekara süper, kesin gidin.Bizim sabah kahvaltı mekanımızdı.Tri şeşira’da cevap ciciyi kaymaklısından yiyin.Pizzalarında mutlaka tadın.Türkiyeye göre oldukça ucuz bir şehir.Memnun kalırsınız.Biz sevdik.

  • Sırbistan gezinizden memnun kalmanıza sevindim Feridun Bey. Belgrad ve Novi Sad çok güzel, ucuz ve güvenli, eğlenceli. Sırp yemekleri de lezzetli, epey kaymak yiyorlar. Katkınız için teşekkür ederim. Bol seyahatler.

 34. Alper bey, belgrad hakkında çok önemli bir konuda size danışmak istiyorum. Ama özel bir konu olduğu için buraya yazamadım. Bana mail adresi üzerinden ulaşabilirmisiniz.

 35. Merhaba Alper bey ben belgrada gideceğim ama ilk defa gideceğimden dolayı şüphelerim var yardımcı olurmusunuz lütfen 7 gece 8 gün kalacağım. tur la değil çantamı alıp gideceğim 2 kişiyiz önereceğiniz günlük kiralık ev vs. var mı ?

  • Merhaba Melih Bey. Belgrad gezmek için rahat, güzel ve güvenli bir şehirdir, endişe etmeyin. Ben her defasında arkadaşlarımda kaldığım için bir yer tavsiye edemem. Belgrade rent apartment yazıp aratırsanız bulursunuz.

 36. Bişey daha sormak istiyorum kusura bakmayın meşgul ediyorum ama 3000 tl bir kişiye 1 hafta yeter mi sizce dolu dolu yaşamak için. şehir pahalı mı ? şimdiden teşekkürler

 37. merhaba Alper bey yazınız çok hoş 17 temmuzda eşimle gidiyoruz oradan karadağ geçicez yukarıdaki yazılarda donus bileti olmayanları donduruyolar demişsiniz. Bizim karadağ uçak bileti ve oradan ist atatürk donus bıletimiz var sıkıntı yaparlarmı sırbıstana girişte. şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Selçuk Bey. Sadece Belgrad gidiş bileti değil dönüş biletinizi de aldığınız için sorun olmaz. Belgrad’da kalacağınız yerin rezervasyon çıktısını alırsanız garanti olur, içiniz rahat eder. Dönüşte izlenimlerinizi buraya yazarsanız sevinirim. İyi yolculuklar.

 38. Selamlar,
  arkadaşlarımızla Sırbistan’a bir gezi düzenlemeyi düşüyoruz. Daha önce birçok Balkan ülkesini ve Avrupa’nın çok fazla ülkesini gezdik. Fakat Sırbistan konusundan sürekli şöyle bir uyarı alıyoruz. “Başörtülü insanlara karşı çok kabalar ve çok fazla küfür ediyorlar” yazınızı ve tüm yorumları okudum ama bu konuda bana yardımcı olabilecek net bilgilere sahip olamadım. Bu konuda bir gözleminiz varsa ya da dikkatinizi çeken bir unsur varsa, fikirlerinizi almak isterim.

 39. Merhaba Alper Bey. Ben 3 ay sonra Belgrad’a gideceğim orada bir arkadaşım var hem ziyaret hem de gezi amaçlı. Gidiş-dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonunu yaptım, ilaveten davetiye mektubu gerekiyor mu acaba? Bir de Büyükelçiliğin web sitesinde; “Sırbistan’ı ziyaret edecek tüm yabancılar hakkında, barınmalarını sağlayacak olan kişi, kuruluş veya konaklama tesislerinin, 72 saat önceden yerel emniyet makamlarına bildirimde bulunmaları lazım gelmektedir.” diye yazıyor, bunu da yapmam gerekiyor mu?
  Teşekkürler.

 40. alper bey merhabalar. Öncelikle önerileriniz çok teşekkürler. Biz üç kafadar her yıl sürekli bir yerlere tatile gidiyoruz. Sırbıstan olarak bu yıl rota çizmek istiyorz. Ortalama kişi başı bütçemiz ne kdar olmalı 1 haftalık seyahat için.. Uçak da dahil. Teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba Emre Bey. Belli bir rakam vermekten kaçınırım, çünkü herkesin harcama tarzı farklıdır. Yazımdaki müze ve yemek fiyatlarından, yorumlardaki diğer fiyat ve harcama bilgilerinden Belgrad gezi masrafı yaklaşık bir bütçe belirleyebilirsiniz. Sırbistan’da yemek ve taksi fiyatları Türkiye’den epey ucuzdur. Sorularınız olursa beklerim. İlginize teşekkürler.

 41. ALPER BEY, İYİ AKŞAMLAR DİLİYORUM….. BELGRAD’A İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERİNİZİ VE BU DEĞERLENDİRMELER HAKKINDAKİ YORUMLARI BÜYÜK BİR DİKKAT VE TİTİZLİKLE OKUDUM.. ÖNCELİKLE, HER BİR KELİMENİZDEKİ HASSASİYETİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM… BELGRAD’I EN İNCE DETAYINA KADAR ANLATMIŞSINIZ. BU ŞEHRİ BU KADAR DETAYLARIYLA GÖZLEMLİYEBİLEN BİRİSİ OLARAK, SİZE TEK BİR SORUM VAR.. 2015 YILININ ARALIK AYI SONUNDA EŞİMLE BİRLİKTE BELGRAD’A GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ…. ZATEN, BÖYLE BİR PLANI UZUN ZAMANDIR YAPIYORDUK. ANCAK, MEVSİM KIŞ…. “”HER MEVSİMİN KENDİNE GÖRE BİR GÜZELLİĞİ VARDIR”” DİYEBİLİRSİNİZ.. BU TARİHTE GİTMEYE DEĞER Mİ GERÇEKTEN ??? SİZİN ANLATMIŞ OLDUĞUNUZ GÜZELLİKLERİ GÖREBİLİR MİYİZ ???? BİR İKİ SATIRLA DÜŞÜNCELERİNİZİ ÖĞRENEBİLİRSEM ÇOK MUTLU OLURUM. SAYGILARIMLA…..

  • Merhaba Erhan Bey. Ben de sizin hassasiyetinize ve ilginize çok teşekkür ederim. Belgrad için bence en iyi mevsim İlkbahar sonu ve yaz başı, yani Nisan, Mayıs ve Haziran ayları. Eylül de güzel. Kuzey Yarıküredeki çoğu yer gibi. Belgrad’da Aralık ayında hava durumu soğuktur, gündüz sıcaklık ortalama 3 ila 7 derece arasında, gece ise 1 ila -3 derece arasında seyreder. Gündüzler kısadır ve 9 saatten biraz daha kısa sürer, hava akşam üzeri saat beşe doğru kararır. Aralık ayında herhangi bir günde kar yağma olasılığı %20, yağmur yağma olasılığı %30. Sırbistan kara iklimi hakim bir ülke. Yanıtım daha sıcak bir mevsimde gitme imkanınız varsa tarihinizi değiştirin, ama yoksa kışın yine de gidin, vazgeçmeyin. Saygılar.

   • Alper Bey, iyi akşamlar. Tarihe baktım da, çok uzun süre olmuş size yazmayalı. 2 seneyi geçmiş…. Tavsiyelerinizi dinleyip nihayet 2017 yılının Temmuz ayı sonunda Belgrad’a gidebildim. Benden hiç bir yorum istemeyiniz. Zaten siz, benim yapabileceğim tüm yorumlarıBelgrad Gezi Notlarınızda okuyucularınıza aktarmışsınız. Hepsine katılıyorum. Mükemmel, tarihi, doğası, ve en önemlisi içten, cana yakın ve saygılı insanları ile olağanüstü bir şehir. Tavsiyelerinizi dikkate alıp iyi ki gitmişim… En içten teşekkür ve saygılarımla…

 42. Alper Bey merhaba,
  Bu yazıyı yazmak için biraz geç kaldım aslında size Sırbistan’dan yazmak istemiştim fakat gezmekten vakit kalmadı 🙂 18-22 Mayıs tarihleri arasında Sırbistandaydık.Yazınız bize gerçekten çok faydalı oldu. Çok güzel bir tatil geçirdik. Herkese tavsiye ederim. İki kişi bol yemeli içmeli gezmeli alışverili bir tatil bize herşey dahil 2.000 tl’ye mal oldu (ucak biletini pahalı aldık daha sonra neredeyse yarıya düşmüştü). Dünya gözüyle bir Avrupa ülkesi göreyim ama vize falan uğraşmayayım diyenler için ideal.Mutlaka görülmeli 🙂

  • Merhaba Figen Hanım. Geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Eveti vizesiz, güzel, ucuz, rahat, güvenli bir Avrupa kenti görmek isteyen Türkler için Belgrad ideal. 🙂 4 günlük Belgrad gezisi uçak dahil mi hariç mi 2000 liraya mal oldu?

 43. Merhaba, Belgrad en çok sevdiğim Avrupa şehirlerinden birisi. Alper Bey’e verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Ben Şubat ayının sonunda gitmiştim. Hava güneşli olmasına rağmen soğuktu. Özellikle akşamları çok üşütüyordu. Soğuktan ziyade, Belgrad dümdüz bir ovada kurulmuş bir şehir, dolayısıyla rüzgarı sert. Ağustos ayında bira festivaline gidiyorum, bakalım yazın nasıl oluyor. Diğer yandan, ben de bir iki tecrübe paylaşmak isterim; taksi olarak “pink taksi” leri kullanın. Üzerlerindeki ışıklı tabela pembe renkli. Bunlar bir şirket ve ücret konusunda standartları var. Diğerlerinde sürprizler olabiliyormuş. Ayrıca bir eşyanızı falan unutursanız başvuracağınız merci belli. Güvenlik anlamında olumsuz bir durum olmadı. Grand Casino ve tri şeşira yı çok beğendim. Vaktiniz olursa, Novi Sad bölgesinde Karlofça’ yı da mutlaka görün derim. Belgrad’a yaklaşık 2-3 saat mesafede. Oranın meşhur bal ve Bermet şarabından alabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında daha güzel olduğunu söylüyorlar. Karlofça malum, Osmanlı’ nın toprak kaybı ile sonuçlanan Karlofça anlaşmasının imzalandığı yer. Herkese iyi geziler dilerim.

 44. Merhaba Alper Bey, size mailinizden Belgradla ilgili kişisel sorular sormak istiyorum,mail üzerinden sizinle yazışırsak çok sevinirim.Saygılar

 45. Alper Bey merhaba, Belgrad’da bizdeki esnaf lokantası benzeri Sırpların yemek yediği dükkanlardan birkaçının ismini verir misiniz?

 46. Merhaba,

  Ekim ayında havalar konusunda bir fikriniz var mı? ada ciganlija’da yüzme ihtimalimiz olabilir mi sizce? ve yazınızda ada ciganlija ile ilgili bir şeyler göremedim. Orayla ilgili bilginiz var mıdır? Teşekkürler.

  • Merhaba. Ekim ayında Belgrad’da hava durumu gezi için uygun, gündüz sıcaklık 19-14 derece arasında, gece ise 10-6 derece arasında seyreder. İnce veya orta kalınlıkta bir ceket işinizi görür. Ada Ciganlija Sava Nehri’nde, sonradan yapay olarak karaya bağlanmış güzel bir ada. Kentin merkezinde nefes almak için harika bir olanak. Çepeçevre bir yürüyüş yolu var, ben de Sırp arkadaşımla yürüdüm. Ekim ayında Belgrad’da yüzemezsiniz, ayın başlarında orada olur ve şansınız yardım ederse güneşli ve ılık günler görebilirsiniz ama yine de yüzecek kadar sıcak hissedeceğinizi sanmıyorum.

 47. Alper Bey ne yazık ki Belgrad girişinde polisler tarafından ciddi bir sorgu suale maruz kalınıyo, gezginleri yanlış yönlendirmemenizi rica ederim

  • Osman Bey okuyucularımı yanlış yönlendirmiyorum. Kendim ve birçok arkadaşım, okurum, Belgrad’a girişte hiç sorun yaşamadı. Kendi deneyiminizi yazarsanız yapıcı bir katkı olur. Dönüş biletiniz var mıydı, rezervasyon belgeniz yanınızda mıydı, veya kalacağınız adresi beyan ettiniz mi, pasaportunuzun geçerlilik süresinin bitmesine ne kadar vardı, neler sordular?

 48. Polis tarafından kalıcak yer ve dönüş biletlerimizin gösterilmesi istendi, şansımıza Wizz Air ile uçacağımız için bileti gösterebildik ve kalacağımız yerin adresini de şans eseri kağıda yazdığımız için gösterebildik ve sorun yaşamadık. Hazırlıksız yakalansaydık büyük ihtimalle ülkeye giremeyecektik.

 49. Merhaba Alper Bey; 21 Ekimde 6 günlük bir Belgrad gezisi yapacağım. Yazınız çok yardımcı oldu.

  Benim merak ettiğim konu; yemek konusu. Temiz ve helal olması önemli benim için. Balkanlarda genel olarak bu konuda sıkıntı çekmesem de Sırbistan hakkında bir fikrim yok. Bir bilginiz var mı? Teşekkürler.

  • Merhaba Gülsüm Hanım. Belgrad’da helal lokanta var mı bilmiyorum. Sırbistan yemekleri diğer Balkan ülkelerinin yemeklerine benzer, özellikle eski Yugoslavya ülkeleriyle neredeyse aynı. Sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum. Yemek yiyeceğiniz zaman “no pork please” veya İngilizce bilmiyorsa “nema svinjetine molim” derseniz size yardımcı olurlar. Belgrad gezinizden sonra bu konudaki ve kentle ilgili deneyiminizi yine burada yazarsanız çok memnun olurum, bu konuda hassas okuyucularıma yardımcı olursunuz.

 50. Yine de sizin ”sorguya önem vermiyorlar” demenize güvenerek rahat bir şekilde ülkeye girmeye çalışan deneyimsiz gezginlerimiz için kötü bir tecrübe olabilir. İyi akşamlar.

 51. Merhaba Alper Bey, Eylül Ayında Belgrad gezisi yapmayı planlıyorum. Seyahatiniz ile ilgili bilgilendirmeniz çok işime yarayacağını düşünüyorum. Ancak birşey sormak istiyorum. Türkler Sırbistan’da herhangi bir sözlü tacize ya da güvenlik problemiyle karşılaşıyorlar mı? 9 ay önce Budapeşte’ye gittiğimde cok güzel bir ortamla karşı karşıya kaldım.Budapeşte de sanki evimdeymişim gibi zaman geçirdim. Belgrad da da aynı durumu yaşayabilir miyim? Iyi günler dilerim.

  • Merhaba Volkan Bey. Ne kendim Belgrad ziyaretlerim sırasında böyle bir şey yaşadım, ne de henüz yaşayana rastladım. İçiniz rahat olsun, herhangi bir kötü davranış olmaz. Havalimanı sınır polisine göstermek için dönüş biletiniz ve kalacağınız yerin adresi yanınızda olsun. İyi yolculuklar.

 52. Mrb Alper bey mayıs ayında Prag tatili yaptım ve 1 senelik pasaport almıştım yani eşimle birlikte 30 mart 2016 da süremiz doluyor. 20 martta Sırbistan tatili düşünüyoruz 4 günlük sorun olur mu. Pasaport açısından diye sormak üstelik. teşekkürler şimdiden.

 53. Merhaba Alper Bey, bilgilendirici yazılarınız için çok teşekkürler! 🙂 Mart’16 için Belgrad’a ucuz uçak bileti almak üzereyiz. Sizce o dönem için(hava durumu sebebiyle) 4 gün Belgrad çok mu? Süreyi uzatıp seyahate başka bir Balkan ülkesini de ekleyelim mi? Ya da 4 günün içine Belgrad dışında başka bir şehir gezisi mi yapalım, Novi Sad gibi? Şimdiden teşekkürler! 🙂

  • Merhaba Burcu Hanım. Mart ayında Belgrad’da hava durumu serin olur, ayın ortasında hava sıcaklığı gündüz ortalama 13 derece, gece 3-4 derece civarında seyreder. Gece ve gündüz aynı, 12 saat sürer. Yağmur olasılığı yüksek, %50’ye yakın. Bence Belgrad’ı gezmek için dört gün fazla değil, güzel ve büyük bir şehir. Fakat Sırbistan’ın en güzel kenti Novi sad’ı tavsiye etmeden olmaz. Yıllık tatilleriniz az ise bence ikisini de görün, ama tatiliniz bol ile sadece Belgrad’ı gezin, diğerini başka defaya bırakın derim. yazılarımı okuduğunuz için benden de size teşekkür. 🙂

 54. 13/18 Eylül Sırbistan gezimizi eşimle birlikte tamamladık.
  Takipçisi Olduğum bu faydalı siteye ufak tefek katkım olması adına görüşlerimi yazmak isterim.

  **Belgrad hakkında çeşitli kaynaklarda binalar çok eski şöyle böyle diye yazılınca herhalde sokakta yürürken kafamıza tuğla vs düşücek dedim. Kötüleyici yazılara itibar etmeyin.
  **Sırbistan enfes doğası, sıcak kanlı insanları, temiz düzenli sokakları, ucuzluğu ile bizi mutlu etti.
  Belgrad genç/yaşlı, evli/bekar her kesime güzel anlar sunabilecek bir şehir.
  **Şehir son derece güvenli, geç saatlerde dahi ara sokaklarda kadınlar tek başlarına yürüyorlar, bizde Kaldığımız zaman içinde hiçbir tedirginlik duymadık.
  Sırplarla ilgili herhangi bir olumsuzluk yaşamadık, dialog içinde olduğumuz insanlardan hep yakınlık ve güleryüz gördük.
  **Şehrin park ve bahçeleri eşsiz. Yürüyüşlerde yorulduğunuz zaman mutlaka yakınlarınızda bir park oluyor.
  **Şehir içi ulaşım bedava değil ama kimse kart okutmuyor, bu işi çözemedik.
  **Kaldığımız otel,Moskva, nın 20 mt yanında idi, lokasyon olarak harika idi. 5 gece için 750 TL ödedik.
  **Yeme içme heryerde belirtildiği gibi ucuz. Kalbur üstü bir rest’da kelle başı 30-40 TL’ye karın doyurulur.
  **Gene çeşitli kaynaklarda Knez Mihailova’nın istiklal caddesine benzediği yazılmış. Knez Mihailova eşinizle çocuğunuzla huzurla yürüyüp kafelerinde vakit geçirebileceğiniz bir cadde iken Istiklal Caddesi arka cepten cüzdanımı çekecekler tereddütü ile kalabalıktan yürüme imkânınızın bulunmadığı it/kopuk kalabalığıdır benim nazarımda.
  **Hızlı hızlı gezerseniz Belgrad 2 günde gezilir, doğru. Fakat bizim yurtdışı gezme anlayışımız önemli yerleri görme dışında şehrin kafelerinde uzun uzadıya oturma, sokaklarda aylak aylak gezinme olması sebebi ile 5 gece bulunduk.
  1 günümüzü NoviSad’a ayırdık, kesinlikle görülmeli, NoviSad Dönüşü otobüs çevre ilçe/kasabalara durarak Belgrad’a ulaştı, yol 30 dakika uzadı fakat bizim için harika bir gezi oldu, (Otobüs ile Belgrad-NoviSad arası 1.5 saat 700 rsd/kişi başı)
  ** 5 gün için toplam harcamamız 150 eur kadar oldu.
  Özetle, Belgrad ve NoviSad görülmeye değer şehirler.

  • Mutluhan Bey zaman ayırıp Sırbistan izlenimlerinizi yazdığınız için çok teşekkür ederim. Son derece güzel ve güvenli bir ülke. Her satırınıza katılıyorum. Notlarınız Belgrad’a gitmek isteyen birçok kişiye yararlı olacak. Sağ olun, yolunuz açık olsun.

 55. Tekrar merhaba Alper Bey, bir soru için tekrar rahatsız ediyorum sizi. 🙂

  Malum Euro çok yükseldi. Ama Sırp Dinarı ile TL arasında fark görünmüyor. Yani euro üzerinden sırp dinarına çevirince tl kaybımız çok daha fazla oluyor. Bizim niyetimiz ne olur ne olmaz diye yanımıza biraz euro alıp geri kalan kısmını Sırbistan’da yerel para birimine çevirmek ama Sırbistan’da tl kabul eden exchange office bulamadığını söyleyenlerle karşılaştık. Dediğim gibi yapsak sıkıntı çeker miyiz? Umarım bu konuda bir bilginiz vardır. Şimdiden teşekkürler. 🙂

  • Merhaba. Bence en iyisi mevduat hesabınızda TL bulundurup Sırbistan’da banka ATM makinelerinden Sırp Dinarı olarak çekmek. Belgrad’da TL kabul eden döviz bürosu görmedim, varsa da düşük bir kurla satın alıyordur. Rahatsız etmediniz. 🙂

 56. Merhaba Alper Bey, iki hafta sonra Belgrad seyahatine çıkıyorum, bir ay önceden otel rezervasyonu yaptırdım ve gidiş dönüş uçak bileti aldım. Ama oteli booking üzerinden aldığım için elimde herhangi bir belge yok, bir de ilk yurtdışı seyahatim, sizce herhangi bir sorun yaşar mıyım?

  • Merhaba Mehmet Bey. Elinizde dönüş bileti ve otel rezervasyonu çıktısı olursa Sırbistan’a girişte sorun yaşamazsınız. Site size işlemin sonucunu verir. Dönüşte buraya deneyiminizi de yazarsanız sevinirim, bilgi olur. İyi bir Belgrad turu dilerim.

 57. Alper Bey merhaba. Belgrad gezimiz bu ay sonunda. Günlerdir açıp açıp gezi notlarinizi okuyorum. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Yazinizda bir rock bardan bahsetmişsiniz. Konumunu yazabilir misiniz? Teşekkürler..

  • Merhaba Merve Hanım. O rock barın adını ve yerini un unuttum. Ancak Belgrad gece hayatı kısmına yazdığım barlara bakabilirsiniz, yorumlarda da jazz barlar var. Ayrıca Propeler Rock Bar ve Gun Club da ilginçtir. gezi yazılarıma ilginize teşekkürler. Sırbistan dönüşü izlenimlerinizi buraya yazarsanız sevinirim.

 58. Merhaba Alper Bey; Belgrad ya düzenlenecek olan bir kongre için eşimle gideceğiz. Pasaport süresinde bir sorun yok ama oradaki harcamalar için Euro ile mi gitmek daha cazip yoksa TL ile mi? Nasıl bir tavsiye de bulunursunuz. Girerken pasaport kontrol de seyahat sigortası, kalınacak otel için rezervasyon, uçak biletleri gibi sorularla karşılaşır mıyız yada sadece kongre için geldiğimizi beyan eden bir evrak yeterli olur mu? İyi akşamlar. Bu arada seyahat 14 ekim 18 ekim arası olacak

  • Merhaba Hakan Bey. Belgrad’da Türl Lirası bozan bir yer bulsanız dahi uluslararası yaygın kabul gören bir para birimi olmadığı için zarar edersiniz, euro veya dolar ile gidin. Sırbistan’a girişte sigorta sorulduğuna hiç rastlamadım. Kongre katılım belgeniz işi çok kolaylaştırır, ama siz yine de otel rezervasyon ve dönüş uçak bileti çıktınızı yanınızda bulundurun. Dönüşte izlenimlerinizi buraya yazarsanız sevinirim. Güzel bir Belgrad seyahati dilerim.

 59. Merhaba,

  Öncelikle Alper Bey’e blogtan ve mail yoluyla aldığım bilgiler için teşekkür ederim.
  4-9 Ekim tarihleri arasında balayı amaçlı Belgrad’a gittik.
  Bundan önceki tek yurtdışı seyahatim ABD idi. Kıyaslamamı bundan dolayı sadece Türkiye ile yapacağım.
  Nikola Tesla’ya indikten sonra sadece 20 Euro bozdurdum. Havaalanında 1 euro 112 dinar iken, dışarda 119 dinar.
  Sadece şehir merkezine gidebilecek kadar para bozdurmanız yeterli olacaktır.
  Havalimanından şehire ulaşmak için 3 ihtimal var. Birinci ihtimal taksi. Taksiye binmeden önce havalimanının içinden fiş alınız. Yani gideceğiniz adresi söylüyorsunuz onlar da size kaç paraya gideceğinize dair bir kağıt veriyorlar. Çakal taksicilere yem olmuyorsunuz. Şehir merkezine 1600 dinardan fazla vermeyin. İkinci ihtimal A1 diye yarım otobüs. Bizim minibüsler gibi diyebiliriz. Kişi başı 600 dinara çalışıyorlar. Üçüncüsü ise 72 numaralı otobüs. Tavsiyem o yöndedir. kişi başı sadece 150 dinar. şoföre ödeme yapabiliyorsunuz. Yazının ilerleyen bölümlerinde otobüslerle ilgili yazıyı okuduktan sonra bu seçeneği farklı bir şekilde de değerlendirebilirsiniz 🙂
  72 numara ile Zeleni Venac’a geliyorsunuz yani Knez Mihailova’ya sadece 500 metre uzaklıkta oluyor. Yaklaşık 30-40 dakika sürüyor.
  Kalemegdan ile Knez Mihailova arasında bir daire kiraladık. Otelden çok farklı değildi. Tek sıkıntımız temizlikti. 1+0 daire tipi. Ocak, buzdolabı, klima vs. vardı. 5 gece için 140 euro anlaştık. Gecelik vergi ile 150 euro oldu.
  Belgrad’ı gezerken rahat bir ayakkabı, sırt çantası ve geniş bir örtü alın. O kadar çok park var ki hemen hemen çimenlere yatıp uzanmak isteyeceksinizdir. Gezilecek yerler ile çok bilgi vermeyeceğim.

  * Geceleri gezmek tehlikeli gözükmüyor rahatça gezebilirsiniz.
  * 2 numaralı tren/tramvay ile şehir turu yapınız. Gayet zevkli. Güzergahı Nikola Tesla Müzesi’nden geçiyor.
  * Nikola Tesla Müzesi’nde deney yapan arkadaşlar var. İngilizcesine denk gelemedik. Güzel olabilirdi. Burada da girişte para vermenize gerek yok. Ticket yazan yeri pas geçerek sola ya da sağa dönünüz 🙂 Nikola Tesla anı defterindeki Türklerin yazılarını okumadan geçmeyiniz 🙂
  * Türkiye’den maddi olarak çok farklı değil. 1 lira yaklaşık 35 dinara geliyor. Yemekler falan Türkiye ile hemen hemen aynı.
  * Domuz eti çok yaygın. Bu konuda tedirginseniz somadan sipariş vermeyiniz. En garantisi tavuk gözüküyor.
  * Cevapcici on the Kaymak diye güzel bir yemekleri var. Kaymak tuzlu. 10 adet köfteden oluşuyor, aşırı doyurucu bir yemek. Dana ve domuz eti karışık bir yemek. Sadece Dana etinden yapan yerler de var. sormadan yemeyiniz. Kırmızı şarap ile iyi gidiyor. Bizim inegöl köfte kıvamında diyebilirim.
  * Ayaküstü pizzacıları meşhur. Yine burada domuz eti karşımıza çıkıyor. Vejetaryen pizzalar da denenebilir.
  * 37 numara ile Ada Ciganlija’ya gidebilirsiniz. Ada Ciganlija mükemmel bir yer olarak gözüküyor. Kesinlikle mevsiminde gitmeniz gerekiyor. Ekim geç bir tarih.
  * can alıcı nokta otobüsler. Otobüsler her durakta duruyor. Herkes bulduğu kapıdan biniyor ve kimse kart basmıyor, para vermiyor. Oradan birinin dediğine göre hepsinin kartı var. Eğer KONTROL YAPAN GÖREVLİ gelirse (böyle biri varmış) o zaman gösteriyorlarmış. Biz bu riski alarak bindiğimiz ilk otobüs hariç diğerlerinde hiç para vermedik. Bu riski alırız derseniz, tavsiye ederim.
  * Hatıra namına alınacak çok fazla şey yok. Knez Caddesi’nde Souvenir Shop ve ortadaki büfeler var. Buralardan magnet alabilirsiniz. Ya da Tourist Information’ın hemen yanında kermes gibi bir yer var. Oradan takı vs. alabilirsiniz.
  * Burger King ve KFC’de bizdeki gibi menüler yok. Ketçap, mayonez, içecek, ekmek vs. paralı. Belirtiniz. Hatta ekmek hemen hemen her yerde ekstra paralı.Ne kadar ekmek yiyeceğinizi belirtin.

  Novi Sad’a gitme imkanım olmadı. Görmeden gelmeyin’li çok tavsiye aldım. Ben de size vereyim bu tavsiyeyi.
  Gittiğimde maçlar yoktu. Partizan maçına denk gelirseniz, kesin gidin.
  Çok güzel basketbol kültürleri var. Kendinize güveniyorsanız, gençlerin arasına takılıp oynayabilirsiniz.

 60. Ek: Pasaport polislerinden çekinecek bir durum yok. Neden geldiniz ve nerede kalacaksınız diye soru soruyor. Dönüş biletiniz ve booking.com rezervasyonunun çıktısını gösterin yeter.

 61. Merhabalar, ben ekim sonunda 5 günlüğüne Sırbistan’a gideceğim. Jazz festivali var sanıyorum birkaç konsere gideceğim. Tek başıma gideceğim için biraz tereddütüm var ama daha önce de dünyanın pek çok yerine tek gittim, umarım ki bu gezim de aynı güzellikte geçer. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

 62. Alper bey uzun zamandır gezi notlarınızı keyif alarak takip ediyorum, benim ilk deneyimim olacak ve ingilizcem çok iyi değil. Belgrad da problem yaşar mıyım sizce. Gümrük polislerinin sıkıntı çıkarma ihtimali var mı ?

  • Merhaba. Sırbistan veya herhangi bir ülkede çok iyi İngilizce bilmek şart değil, orta ve hatta başlangıç seviyesi işinizi görür. Belgrad havaalanı sınır polisi otel veya daire rezervasyonunun çıktısını, dönüş uçak biletini sorabiliyor, yanınızda olsun. Sırbistan’a karadan girerken de bu durum geçerli.

 63. Merhaba Alper bey bende 1 kasımda Belgrad’a ucuyorum ama aksam Karadağ’a geçeceğim son 3 gün Belgrad da kalacağım sizden ricam bu vozdovac bölgesi merkezden uzakmış Oray’a Nasıl gidebilirim kaç nolu otobüs gidiyor bilginiz var mı çünkü kalacağım otel o bölgede

  • Merhaba Ali Bey. Belgrad şehir merkezinden Vozdovac’a 18, 25, 25P ve 39 numaralı otobüsler gidiyor. Nereden binip hangi durakta ineceğiniz konusunda otele yazarsanız bilgi verirler. İyi yolculuklar.

 64. Alper bey merhaba , yurt dışına ilk çıkışım olucak gidiş dönüş biletim booking.comdan aldığım hostel rezervasyon çıktısı var. Tek korkum ingilizceyi çat pat bilmem. Sıkıntı yaşarmıyım hava alanında . 2gece 3gün kalacağım. 150 euro yeterli olur galiba yazınızı okudum belgrad seyahatiyle ilgili yorumlarıda tek tek okudum bir de size yazmam istedim.. tek başıma gidiceğim için neler yapmamı önerirsiniz. Ve bu zamanlarda belgrad nasıl oluyor ortam olarak.

 65. Merhaba,
  şu an belgraddayız.merak ettiğimiz şey freeshoptan mı daha uyguna içki ve sigara alırız yoksa şehrin içinden mi yarın sabah yolcuyuz. teşekkürler

 66. Merhaba Alper Bey,
  Bu yazınızda kullanmış olduğunuz Old Sava Bridge fotoğrafını o açıdan çekilmiş bir şekilde googleda aradım ama sizin bloğunuzda denk geldi. Bende kendi bloğumda Belgrad la alakalı bir yazı hazırladım,taslak halinde bloğumda duruyor. Altına sizin sitenizden alıntı olduğuna dair bir ibare kullandım.FotoğrafI kullanamamda müsade var mıdır? Sevgiler..

 67. ALPER bey, Belgrad hakkında yazdiklarinizin çoğunu okudum. Bu konuda bilgi bulamadım. Bir şey merak ediyorum. Hiç cami var mi? Özellikle Osmanlı zamanından kalma. Teşekkürler…

  • Evet, Belgrad’da bugün hala ayakta ve ibadete açık bir cami var. 1575 yılında Osmanlılar tarafından inşa edilen Bayraklı Camii, Dorcol semtindeki Gospodar Jevremova Caddesi’nde. İlginize teşekkürler.

 68. Selam millet 8 ocakta bizde bir belgrad gezisi düşünüyoruz iki erkek arkadaş hiç gittiniz bir yer değil ama arkadaşım Yugoslav asıllı biraz gezip dolaşmak istiyoruz sirbistan gitmeden otel daveti istemiyorlar diye biliyorum umarım bu konuda bize birisi bir öneri sunar egleneye düşkün iki erkek arkadaşız bende istanbulda gece club lerinde zaman zaman dj olarak çalışıyorum biraz farklı eglenceler peşindeyiz o8 ocak 2015 tarihinde orda olacak arkadaslarla bir gurup halinde takılabilir tüm eglenceler birlikde gidebilirim yada ne bilim bizler bir kafile oluşturabilir kalabalık olmak herzaman için iyidir. arkadaşlar tanışalım görüşelim gezelim tozalim vsvs allaha emanetsin iz

 69. Yemek fiyatları hakkında biraz bilgi verir misiniz? İki kişilik, abartı olmadan yani karın doyurmak için bir gün üç öğün ne kadara patlar?

 70. Slm, şubatta oğlumla 2 günlüğüne konser için Belgrad’a gidiyorum. Merak ettiğim publar ya da gece club’lerinde yaş sınırı var mı? 17 yaş sorun olur mu?

  • Merhaba. Belgrad’da 18 yaşın altındakiler, dünyanın çoğu ülkesinde olduğu gibi bar ve gece kulüplerine giremezler. Ancak pub ve restoran tarzı yerlere sizin eşliğinizde girmelerine engel olmazlar.

 71. belgrad a yeni yıl (2016) da gittim.
  taksicilere çok çok dikkat edin. iki kez taksiye bindik, ilkinde adam 700 dinar lık yeri 2200 dinar yaptı, otelin resepsiyonuna söyledik ve 1000 dinar olarak durumu kurtardı resepsiyonist sağolsun. ikinci taksi maceramız daha da fenaydı. taksiye binmeden pazarlığımızı yaptık, 1000 dinar kadar tutar dedi.. 1200 dinar tuttu, adama 1200 dinar ı verdim, parayı elimden aldı, elini bacağının arasına götürdü ve dedi ki 400 (200+200) dinar verdiniz.. gerisi nerede paranın dedi.(bu arada 1000 ve 200 dinar kırmızı banknot) eminim adama 1000 dinar ı da verdiğime..paramı istiyorum diye bağırıyor adam biz üç bayana. dedim ki bu bir el hareketi yaptı, paraya bir şey yaptı kalk yerinden dedim ve 1000 dinarı ayağının altına atmış. diyeceğim o ki, taksicilerin hepsi böyle. çok dikkat edin.

  • Gönül Hanım Belgrad’da taksicilerle yaşadığınız kötü deneyimler nedeniyle üzüldüm. Ben düzgün olan taksilere denk gelmişim demek ki, ki çok az kullandım. Belgrad gezi yazımı epey okunuyor, bu bilgiler ve dolandırma yöntemini yazmanız boşa gitmeyecek emin olun. Çok teşekkürler.

 72. Merhabalar, biz kızımla (3) Belgrad gezisi planlıyoruz. Novi sad için önceden bilet almalısınız? Bilet fiyatı yaklaşık ne kadardır? Teşekkürler.

  • Merhaba Gizem Hanım. Belgrad Novi Sad arasında tren ve çok sayıda otobüs seferi ile ulaşım var, önceden bilet almanıza gerek yok. Oradayken ertesi gün için alsanız iyi olur. Belgrad’dan Novi Sad’da tren bileti fiyatı 15-20 lira civarı tutar, otobüsler biraz daha ucuz ve daha hızlı gider.

 73. Selamlar, hem size hem de diğer okuyuculara teşekürler, neredeyse açık bir nokta kalmamış gibi. NoviSad’a araç kiralayarak gitmeyi planlıyorum bu nedenle araç kiralama deneyiminiz oldu mu onu sormak istiyorum. TR ehliyeti geçerli mi, fiyatları nasıl, trafik güvenli mi araç kullanırken nelere dikkat etmeli, olası kaza durumunda polisin yaklaşımı nasıl. ve tabi varsa ek tavsiyeleriniz. şimdiden teşekkürler

 74. Merhaba, deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Gezime gitmeden önce notlarınızın çıktısını yanıma alacağım. Belgrad’a ilk defa gideceğiz ablamla , Oda+kahvaltı bir otelmi mantıklıdır yoksa ev kiralamakmı. 4 gün kalacağız. Kiralık evler güvenilirmi sizce.

  • Merhaba. ben de Belgrad seyahat tavsiyelerimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumlarda da epey bilgi var. Kiralık evler güvenli, endişe etmeyin. Bence konumu şehir merkezi olmak üzere orta düzeyde konforlu otel veya daire hangisini bulursanız onda kalın. İki kişi olunca genelde küçük bir ev daha ekonomik olur.

 75. Alper bey verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkürler Size bi sorum olacak bi arkadaşımla beraber eylül 2016 belgırata gudeceğiz ama herhangi bir yabancı dilimiz yok Ülkeye girince polise nsl atlatacağız halimizi. yada nsl bir sorun bizi bekliyo

  • Merhaba. Normalde sorun yoktur ama son zamanlarda maalesef Makedonya mutlaka dönüş biletinin de Makedonya’dan olması şartını koyuyor ve Sırbistan girişte dönüş bileti ve otel rezervasyonu soruyor. Belki sizin gibi yapmış biri görüp daha güncel bilgi verir. Ben olsam Sırbistan Konsolosluğu’nu mutlaka arayıp sorardım.

 76. merhaba alper bey.mart sonu belgrad’a gideceğim uçak bileti gidiş dönüş aldım ama otel rezervasyon u yaptırmadım kendim şehirde arayıp bulmak istiyorum bu sorun olur mu havaalanında ? 2 . sorum planlarım arasında kızılyıldız’ın euroleauge maçı izlemek var bu konuda aktaracağınız bilgi var mı bilet fiyatı vs .şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Mustafa Bey. Bir süredir Sırbistan’a girişte otel rezervasyonu soruyorlar, bence Belgrad’da kalacak bir yer seçip ücretsiz ve kredi kartı istemeyen bir yerden rezervasyon yaptırıp çıktısını alın, önce oraya gider, beğenmezseniz başka bir hotel veya daire bakarsınız. Böyle tercih etmezseniz en azından bir yerin adresini yanınızda bulundurun. Kızılyıldız (KK Crvena zvezda) hakkında pek bilgim yok, ancak Euroleague basketbol maçlarının biletleri maça ve koltuk yerine göre 17 ila 60 avro arasında değişiyor. Rica ederim. Dönüşte Belgrad izlenimlerinizi ve izleyebilirseniz Kızılyıldız maçı hakkında bilgi rica ederim.

 77. Hostelde kalmayı tercih eden okurlar için ilk olarak Knez Mihailova üzerinde bulunan Hostel 360°’ı tavsiye ederim. Yeri çok iyi ve çalışanları ilgili. Onun dışında tren garı ile aynı caddede bulunan Hostel Fair’i tavsiye edebilirim. İlk onerdigimden daha konforlu olup merkeze 20dk yürüyerek ulaşabilirsiniz. Tramvay ya da otobüs ile de gidersiniz.

 78. Mrb alper bey nisan 10 dan sonra 5 günlük belgrad tatilim var ülkeye girerken en az kac euro olmasi gerekiyor pasaport kontrolunde sikinti oluyormu gümrük polisleri para soruyormu tşk ederim

  • Merhaba Mehmet Bey. Sırbistan’a girişte yanınızda olması gereken beli bir para miktarı yok, herkese sormazlar, ben sadece tek bir okuruma sorulduğunu biliyorum ve yanında epey az para varmış, sorun çıkarmışlar. Yanınızda birkaç yüz avro olsun. Gidiş-dönüş uçak bileti çıktısı ve otel rezervasyonu gerekiyor.

 79. Merhaba Alper Bey,
  Öncelikle size ve diğer arkadaşlara paylaştığınız ayrıntılı bilgiler için teşekkür ederim. Ben ve bayan arkadaşım ramazan bayramında 4 temmuz gidiş-7 temmuz dönüş olacak şekilde Belgrad gezisi düşünüyoruz. Sabah erken kalkıp akşama kadar sırtımızda çantamız gezmeyi sevdiğimiz için Temmuz ayı çok sıcak olurmu sizce? Not: hotelimizi, yemek yiyeceğimiz restorantları gezeceğimiz yerleri hep burada yazılanlara göre listeleyeceğiz. Oyüzden paylaştığınız bilgiler için hepinize teşekkür ederim 🙂

  • Merhaba Tugba Hanım. ben de Sırbistan gezi yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Belgrad’da hava durumu Temmuz ayında sıcak geçer, sıcaklık gündüz 25 ile 30 derece arasında olur ama bazen otuzu biraz geçebilir. İzlenim be bilgilerinizi burada paylaşırsanız çok iyi olur. 🙂 İlginize teşekkürler.

 80. Alper Bey merhabaİ 2013 haziranında Belgraddaydım. 4 gün kaldım. Sırplar ile hiçbir sorun yaşamadım. Aksine çok yardımsever ve iyi davrandılar. Ben çok memnun kalmıştım. bir dahaki sefere eşimle beraber tekrar gitmek istiyorum. Herkese tavsiye ederim. Ayrıca Belgradı gayet güzel anlatmışsınız.

  • Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için A1 minibüsleri Slavija Meydanı’na kadar götürüyor ve bilet fiyatı 300 dinar (RSD). PTC 72 otobüsü havaalanından kent merkezindeki Zeleni venac meydanına gidiyor ve bilet ücreti otobüste alınırsa 150 dinar, bilet büfesinde 89 dinar. Ben her gidişimde arkadaşlarımın evinde kaldığım için otel öneremiyorum.

 81. Alper Bey merhaba;
  Eşimle bu yaz Belgrad ile, ilk birlikte Avrupa tecrübemizi yaşamayı planlıyoruz. Yazılan onlarca yorumu okudum ve kafamdaki bir çok soru, cevabını buldu.

  Benim de bir kaç sorum olacak 🙂

  Banka hesabımızda olması zorunlu bir para var mı? Malum bazı ülkeler şart koşuyor.

  Hesabımızdaki TL’yi oradan dinar olarak, çekebiliyor muyuz? Ya da Türkiye’de mi dinar almamız gerek? TL/Euro farkından da kar etmeyi istiyorum 🙂

  Sizin dediğiniz gibi; oraya varınca ev arasak, ülkeye girişte problem çıkabilir mi?

  Ilginize teşekkür ediyorum 🙂

  • Merhaba Murat Bey. Belgrad’a seyahati seçmekle iyi bir karar vermişsiniz. 🙂 Havalimanı veya kara sınır polisleri banka hesabınızdaki parayla ilgilenmezler, ancak son zamanlarda Türkiye’den giden turistlerden bazılarından ceplerindeki nakit parayı göstermeleri isteniyor. Cebinizde birkaç yüz avro bulundurursanız iyi olur, belki 200.

   Evet, buradaki mevduat hesabınızdaki parayı Sırbistan’da dinar karşılığı olarak çekebilirsiniz. Türkiye’den Sırp parası dinar alırsanız zararınız büyük olur. Avroyla gitmeniz en mantıklısı. Ben yakın ülkelere giderken yanıma genelde 200 avro alıyorum, kuru iyi olan bir döviz bürosunda yüzünü yerel paraya çevirip harcıyorum, azalınca banka hesabımda tuttuğum paradan yerel para çekiyorum. Banka küçük bir komisyon keser ama bütün paranızı nakit olarak cebinizde taşıma riskine karşı değer. banka makinelerinden paranızı küçük küçük çekmeyin; çünkü örneğin 100 birim çektiğinizde banka 1 birim komisyon kesiyorsa, 200 para birimi çektiğinizde komisyon 2 değil 1.5 birim olur.

   Son dönemde otel veya daire rezervasyonu soruyorlar, peşin ücret almayan bir yerden rezervasyon çıktınız yanınızda olsun.

   Ben de Belgrad gezi yazıma ilginize teşekkür ederim.

   • Bu 4 martta gittiğimde bana dönüşümü, otel rezervasyonumu ve paramı sordular. Hazırlıklı olduğumdan belgeleri gosterdim. Para olarak 70 avro (sadece haftasonuydu) ve hesap kartlarim olduğunu söyledim ve gectim hepsi 1 dakikadan fazla surmemistir.

 82. Selamlar,
  2 hafta önce belgraddaydım, para konusundan başlayarak hayatınızı kolaylaştıracak bir iki bilgi de ben vereyim.
  Yanıma 300€ aldım ama sadece havalanında 20 €sunu bozdurdum. Kalanını ise ATM’den nakit çekerek kullandım. Unicredit bank’ın yapıkredi ile anlaşması var bu nedenle yapı kredi banka kartınızla Unicredit atm’lerinden para çektiğinizde hiçbir masraf alınmıyor. bu sayede ihtiyacım oldukça 3000er dinar çekerek çok rahat ettim. Zaten bir çok yerde kredi kartı geçiyor, geçmeyen yerlerde bu nakitle ödeme yaptım.
  Bir kaç günlük ulaşım biletleri oldukça mantıklı. Starigrad bölgesi yürüyerek gezilir ama benim gibi bir ayağınız novi beograd tarafında kalırsa kalacağınız süre için mutlaka bu sınırsız biletlerden alın. Normalde tek biniş 300 dinarken 5 günlük sınırsız bilet 1000 dinar. Benim çok işime yaradı. Ada hava soğuk olduğu için hareketli değil ama bir bisiklet turu yapabilirsiniz. çevresi yaklaşık 10 km. 1 saatlik bir turla adayı dolaşabiliyorsunuz. saati 250 dinara adanın hemen girişindeki bisikletçiden bisiklet kiraladık ve biz yağmur altında olmasına karşın çok keyif aldık.
  Novi Sad’a araba kiralayarak gitmeyi düşünmüştüm ama gittiğimizde çok sık tren olduğunu görünce trenle gittik. Sabah 8:20 treni ile gidip akşam 18:30 treni ile döndük. Bütün kenti yürüyerek gezdik (petrovaradin kalesi ve müzesi dahil) gani gani zamanımız yetti.
  yemekler gerçekten çok ucuz ve çok lezzetli hayatımda böyle güzel ve çok et yediğimi hatırlamıyorum:)

  100 dinar yaklaşık 2,5 liraya denk geliyor. Ama 5 dinar kağıt para bile çok aktif kullanılıyor. Ama kıymeti yok. Marketten 2 ekmek alıp tomarla para çıkarıp ödeme yapan çok kişi gördüm. İlk başta buna alışmak biraz zor oluyor 50 dinar 100 dinar harcarken önce bi düşünüyorsunuz sonra bir daha filan:) hatta indikten sonra bizi getiren taksiciye elimdeki 5 dinarı bahşiş verdim bilmeden. Anlamsızca baktı yüzüme sonra bozuntuya vermeden 50 dinar daha verdim. Güldü gitti. Otele girince 1,25 lira bahşiş verdiğimi hesaplayınca utandım da biraz…
  capajebo’nun börekleri ve sarajevo kebapçıları çok başarılı, sucuki yiyin mutlaka. Tri Sesira’yı bulun ve mutlaka bir akşam orada yemek yiyin tri sesira steak çok çok başarılı. Lüks sayılabilecek bir restaurant ama yemeğinden şarabına tatlısına yedik içtik iki kişi 160 lira hesap ödedik.
  Her köşe başında kahve içecek bir yer bulmak mümkün. 3. nesil kahvecilerin sayısı giderek artıyor. Özellikle stari grad bölgesinden Barista Coffee Shop çok mütevazi ama işini çok iyi bilen bir kahveci. Sahibi ise oldukça hoş sohbet, mutlaka tavsiye ederim. Sizin bardaklarınızdan zorla satın alan arkadaşın selamı var derseniz de sevinirim. Coffee dream çok yaygın bir kahve ağı bizdeki kahve dünyası gibi. ama ben en çok kafeteria isimli zinciri beğendim. denk gelirseniz mutlaka girip bir espresso veya americano için. (kahve özel ilgi alanım bi kaç gün içinde mokapota. com’da sırbistanda gezdiğim coffee shoplar hakkında bir yazı yayınlayacağım oradan da okuyabilirsiniz. Alper beyin izni olursa burada da paylaşmak isterim.)
  Bütün restaurant ve cafeler’de içerde sigara içiliyor. Göreceli şanslıysanız sigara içilmeyen alanlı bir yere denk gelirseniz biraz olsun rahat edebiliyorsunuz. benim gibi sigara içmeyen biriyseniz ve kışın oradaysanız bu durum çok can sıkıcı olabiliyor. Özellikle üste sinen koku. Yanınızda sırt çantası taşıyorsanız böyle bir yere girince mont hırka vs çantanıza tıkarsanız biraz olsun bu durumdan kurtarıyorsunuz.
  Jelen Biraları çok başarılı mutlaka tadın.
  Stari grada yakın bir yerde kalmak isterseniz hotel vozarev’i mutlaka öneririm, 1 dk’lık yürümeyle hem tren hem otobüs hem de troleybüs ağına ulaşıyorsunuz otobüsler neredeyse metro sıklığında, bu nedenle çok rahat ettik. otel çalışanları çok pozitifti ve hiç problem yaşamadığımız gibi ayrılırken neredeyse arkamızdan su dökeceklerdi 🙂 @Alper Bey, yazınızdan ben çok faydalandım size bir kere daha teşekkürler. sevgiler.

 83. Birkaç bilgiyi cevap olarak yazdım, kalanını da izninizle paylaşayım. 4-6 mart arası çok kısa bir gezi için gittim. İndigim cuma akşamı ne kadar soğuksa 5 mart o kadar sıcaktı. Restoran ve barlara gittim. Tek sıkıntı “tek” olmamdı 🙂 çünkü dünyanın her yerinde olduğu gibi masayı tek kişiyle doldurmak istemiyorlar. O yüzden kapı önündeki görevliler içeri davet etmiyor. Birkaçına yanaşıp takildim beni beğenmiyor musunuz tarzında, aaa olur mu buyrun buyrun diye mekana davet ettiler 🙂 Gece hostelde tanıştığımız bir genç ile underground adlı kulübe gittik. Kalemeydan’ın alt kısmında. Gayet eğlenceli idi. Bu arada skadarska sokağındaki mekanlarda Turkce menü de var. Donuste merkezden taksiyle havaalanına gittim 2000 dinara. Pasaport kontrolünden önce dinarları avroya çevirmeyi unutursaniz benim gibi elinizde yüksek miktarda dinarla dönebilirsiniz aman dikkat 🙂

 84. MERHABALAR gecen hafta sırbistanda bulundum 3 gün belgrad ta kaldım ve sırp arkadaşım bana rehberlik etti ilk olarak hava alanı küçük kontrollerde sıkıntı yok mutlaka uçak dönüşü ve otel rezervasyonunuz olsun bende otel olmadığı için 10 dk kontrol amaçlı bekletildim şehir içi için 72 no lu otobüsü tavsiye ederim . ben sürekli gezdim lakin pek bişey göremedim ülkemize göre geri kalmış bir ülke. gidecekler kalemeydana gidin gezin sava ve tuna nehirlerinin buluştuğu noktayı görebilrsiniz.ve hemen yakınında yürüme mesafesi bayraklı camii var ibadete açık ve hayvanat bahçeside kalemeydan bitişiğinde içki ucuz 70 dinara bira kıyafet pahalı t shirt ler 2000 dinar civarı yemeklerini ben beğenmedim ama makul fiyatları. sırplardan yana endişeniz olmasın yardımseverler .memnun olduğum şey kızılyıldız basket maçını izledim güzel bir atmosfer. gideceklere keyifli zamanlar diliyorum yine merak edilen konularda yardımcı olmaya çalışırım

 85. Abi merhaba,
  Sırbistan seyahati düşünüyorum temmuz ayında. Ancak çevremden tehlikeli olduğu konusunda sürekli uyarılıyorum. Bu konu hakkında bana bilgi verir misin acaba?

 86. Alper Bey merhaba,

  Ne güzel yaşıyorsunuz hayatı 🙂 Yazılarınızı çok sevdim.
  19 Mayıs tatili için biz de Belgrad ‘a gitmeyi düşünüyoruz. Araştırma yaparken sizin sitenize rastladım. Merak ettiğim ve bildiğinizi umduğum bir sorum olacak size. Mayıs ayında şarap festivali olduğunu okudum bir sitede ancak bir tarih verilmemiş. Belgrad şarap festivali tarihleri hakkında bilginiz var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim. Sevgiler…

 87. M.Biçer Bey ben Belgrad’a dört kez gittim. Birçok tanıdığım da defalarca gittiler. Türkiye’ye nazaran çok daha güvenli bir yer. İçiniz rahat olsun.

 88. Merhabalar,
  1 Temmuz da Belgrad biletimi almış bulunmaktayım. Ucuza, wi-fi mevcut olan hostelde kalmayı düşünüyorum. Önerilerinizi bekliyorum. Birde Belgrad-Novi Sad 2-3 Gün kalıp Saraybosna’ya geçmeyi düşünüyorum. 8 Temmuz’da Saraybosna’dan İstanbul’a dönüşüm var. Nereleri gezmeliyim, nerelerde kalabilirim önerilerinizi bekliyorum. Mailden detaylı olarak da haberleşebiliriz veya telefon numarası da olabilir. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. İyi günler. Mail adresim : mustx34@ gmail.com

  • Merhaba. Belgrad’da 3 gün kalıp otobüsle Novi Sad’a geçersiniz. Oradan Saraybosna’ya direkt otobüs var. Bu üç şehre giderseniz rahat bir Balkan gezisi olur. Bir yer daha görmek isterseniz Saraybosna’dan trenle Mostar, veya biraz daha uzun bir yolculukla Karadağ’da Budva veya Kotor çok güzel. Rica ederim.

 89. Selam Alper bey…Biz eşim işe bu ayın 17 sin de belgrada gidicez inşallah. Hava soğuk olur mu? Bir de 14 gün kalmak istiyoruz sıkılır mıyız sizce çok mu uzun. Sanırım ülke çok büyük değil herkes 2-3 günde her yeri gezersiniz diyor. Ucuz bilet alabileceğimiz site ismi var mı? Çok teşekkür ederim şimdiden…

  • Merhaba. Belgrad’da Mayıs ayında hava durumu soğuk değildir; gündüz sıcaklık ortalama 20-22 derece, gece ise 11-14 derece arasında seyreder. Akşam için orta halli bir mont giymek işinizi görür. Zamanınız olduğu için rahat bir Sırbistan seyahati yapabilirsiniz. Novi Sad, Loznica, Sabac, Trsıç, Vrsaç, Niş şehirlerine gidebilirsiniz. Ya da sadece Belgrad ve Novi Sad’ı gezip diğer günleri Bosna-Hersek veya Karadağ için ayırabilirsiniz. Bilet için blogumdaki uçak bileti bağlantısını deneyebilirsiniz.

 90. M. Biçer Bey, yukarıda yazmıştım. Hostel olarak 360 ve Fair’i öneririm Belgrad’da. Sayın Arman, süreniz yani 14 gün süper. İster Sırbistan’ı ayrıntılı olarak tanırsınız, ister yakın ülkelerden (Bosna, Karadağ ya da Makedonya) birini daha gezersiniz. Gittiğiniz tarihte yani mayısın ikinci yarısında hava durumu ile ilgili sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum. İyi tatiller.

 91. Sayın Alper Metin Bey, öncelikle merhabalar.. Sizin siteniz ve yurt dışı paylaşımlarınızı uzun zamandır takip etmekteyim. Gittiğiniz ülkelerde gezi tarzınız ilgi çekici, izlenimleriniz ve aktarımlarınız duyarlı ve kaliteli.İnanın yürekten kutlarım. Bütün doğu blokunu gezdim güney balkanlar hariç. Ancak oralarda ilk gitmek istediğim ülke hangisi olması gerek derken, yine sizin sitenize bir bakayım dedim. Sırbistan ve Belgrad izlenimleriniz yol gösterici oldu.Teşekkürler..Saygılar..

  • Merhaba Aydın Bey. Seyahat yazılarıma ilginize çok teşekkür ederim, memnun oldum. Sırbistan gezmek için ideal bir ülke, Belgrad’ı seveceksiniz. hangi şehirleri düşünüyorsunuz? Eğer zamanınız varsa Karadağ da şahanedir. Saygılar.

 92. Uçak biletlerini pasaport çıkartmadan alırsak sıkıntı yaşarmıyız.pasaportu daha sonra çıkartacağız.Bu keyifli yazı için teşekkürler.

  • Belgrad yazımı okuduğunuz için asıl ben teşekkür ederim. Elbette uçak biletinizi pasaport çıkartmadan önce alabilirsiniz. Tabii havayolu şirketi pasaport numarası isteyen bir firma değilse.

 93. Merhaba Alper bey.Uzun zamandır Belgrad’a gitmek aklımdaydı bu yaz uygulamaya koymaya karar verdim. Malum öğrenciyim kısıtlı bir bütçeye sahibim. Konaklama ve uçak bileti dışında 350 euro bütçem kalıyor. 5 gün için yeterli mi acaba ?

  • Merhaba Erol Bey. Herkesin harcama tarzı ve seyahatten beklentileri farklı olduğu için gezi bütçesi hakkında sorulara yanıt vermekten çekinirim ama bu kez tereddütsüz evet diyebilirim, Belgrad’da beş gün için 350 avro rahatlıkla yeterli. Günde 70 avro harcayarak rahatça gezebilir, yiyip içebilirsiniz. Lükse kaçmadan tabii.

 94. Merhaba Alper Bey,
  Haziranın sonu gibi 3 kız arkadaş 5 günlüğüne Belgrad’a gitmeyi planlıyoruz. Airbnb’den ev kiralamayı düşünüyoruz. Hatta şehrin merkezinde bir ev beğendik bile. Sizce Airbnb’den ev kiralamak ne kadar güvenli olur? Bir de üçümüz de öğrenciyiz o yüzden en makul oranda harcayarak Belgrad’ı gezmek istiyoruz. Sizce yanımıza kişi başı minimum ne kadar alsak sıkıntı yaşamadan tatilimizi yaparız?

  • Merhaba Duygu Hanım. Airbnb’den hiç ev kiralamadım ama güvenlidir, kullanan arkadaşlarım var. 3 kişi ev kiralamak ekonomik açıdan çok mantıklı, bence kaçırmayın. Sırbistan ucuzdur, tatil için Belgrad’ı seçmekle iyi yapmışsınız. Herkesin harcama tarzı farklı olduğu için rakam vermekten kaçınırım, ancak Türkiye’den ucuz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yazımda benim ve yorumlarda okurlarımın verdiği fiyatlar size genel bir bilgi verir. Örneğin yukarıda biri konaklama hariç günde 70 avro yeter mi diye soruyor ki bu çok fazla bile.

 95. Duygu Hanım’a ek olarak şunu söyleyebilirim: Yanınıza bir miktar döviz (mesela 100€) alın. Kalan paranızı normal vadesiz lira hesabında tutun. İhtiyaç oldukça ATM’lerden küçük komisyonlar ödeyerek çekin. Çok para taşımak, takdir edersiniz ki dünyanın neresi olursa olsun çok güvenli değildir. Böyle bir tavsiyem var sizlere. Ayrıca, Türkiye’den %15-20 daha ucuz. %10000 de daha güvenli. 🙂

 96. Merhaba, çok güzel bir yazı olmuş çoğu yorumu okudum fakat hiçbirinde 7-10 temmuz da yapılacak EXİT festivalini göremedim 🙂 bu sene 5-11 veya 12 temmuz belgrad ve novi-sad (festival) gitmeyi düşünüyoruz çoğu yorumda girişte bilet ve hotel rezervasyonu önemli olduğu iletilmiş gittiğimizde ev tutmayı düşünüyoruz bu sorun olur mu? birde belgrad’tan havalimanına taksi harici ulaşım her saat var mıdır?

  • Merhaba. EXIT festivali Novi Sad yazımda geçiyor. Kiraladığınız dairenin rezervasyon çıktısı yanınızda olursa yeterli. Belgrad Havaalanından şehşr merkeziine giden A1 minibüsü gece en son saat 02:00’de kalkıyor ve sabah 05:00’te yeniden başlıyor. PTC Belgrad 72 otobüsü ise sabah 04:50’de başlayıp gece yarısı en son 24:00 seferiyle bitiyor. İyi yolculuklar.

 97. Merhaba, Belgrad yazınızı çok beğendim. Bu bayramda gidiyorum eşimle birlikte. Pazartesi akşamı varacağız, cumartesi sabahı da döneceğiz. Yemeyi seviyoruz, öğlen ve akşam yemekleri için ne kadar bütçe ayırmak gerekir sizce? 5 akşam yemeği, 4 öğlen yemeği Belgrad’ta yenilecek. Önerdiğiniz mekanlara mutlaka gideriz. Etli yemeklerini yerim mutlaka T-bone vb… Yerel biralarını da mutlaka yemekte tüketirim, eşimin çok fazla içeceğini düşünmüyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Merhaba. Bayram tatili için Belgrad’ı seçmekle iyi yapmışsınız, beğeneceğinizi tahmin ediyorum. Sırp yemekleri lezzetlidir. İçkili ve şık bir restoran veya meyhanede yemek kişi başı 30 lira, daha basit ama yine lezzetli yemekler sunan ucuz lokantalarda ise 10 liraya yemek yiyebilirsiniz. İçkiler de ucuzdur. Mekana göre yukarıdaki fiyatlar değişebilir tabii, ama garanti verebileceğim şey, mutlaka Türkiye’den ucuz olduğu.

 98. Alper Bey, bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. 4 tam günümüz var Belgrad’ta, 1 gününü şuraya ayırın, mutlaka gidin diyeceğiniz yakın bir yer var mı? Araç kiralayabilir, toplu ulaşımla da gidebiliriz. Smokciva B&B otelinde kalacağız, sanırım merkeze yürüyüş mesafesinde. İlk gün şehri tanımak için yürüyüş turları gördüm, değerlendirelim mi böyle bir turu yoksa tamamen kendimiz mi keşfedelim her yeri, ne dersiniz?

  • Rica ederim. Ben Belgrad’a yakın görülecek yerler arasında Avala’ya gittim. Burası güzel Belgrad şehir ve kır manzaralı bir tepe. Piknik yeri, İsimsiz Kahramanlar Anıtı ve Sovyet Savaş Gazileri Anıtı var. Çok sakin oluyor. Beni 2 Sırp arkadaşım arabayla götürdü ve bizden başka hiç kimse yoktu. Oteliniz merkeze yürüyüş mesafesinde, doğru. Turlarla hiç gezmedim ama çoğu öğrenci gençlerin gezdirdiği ücretsiz Belgrad şehir turları var, neden olmasın?

  • Günübirlik Novi Sad şehrine gidebilirsiniz 1 saat uzaklıkta.1 gününüzü Ada Cigannica’da yüzme ve bisiklete ayırabilirsiniz. Dukat isimli Türk restoranı var merkezde, demleme çay içerek kahvaltı yapmak isterseniz tavsiye ederim.

 99. Emre Bey, Alper Bey, bilgiler için çok teşekkürler. Bu siteden benim gibi bir çok insanın faydalandığına eminim. Mesela Novi Sad hazır gitmişken göreceğim ilave bir şehir oldu. Ya araba kiralayıp giderim ya da toplu taşıma rahatsa onu seçerim…

 100. haziran ilk haftası 5 gün belgradda kaldık bir çift, nikola tesla havalımanında ucaktan indikten sonra alt kat daki pasport kontrolunden once,ucak çıkışında kapıda bekleyen gümrük memurları butun yolcuların pasaportları topladılar benim ise daha önceden avrupaya vizem olduğu için benim pasportumu almadılar pasport kontrolunde hemen gectim savskı venac,da booking .com dan bir otel rezervasyon yaptırdım kapıda ödeme otel bize taksı yollada 13 euro.4 günümüzü belgrad ve 1 günümüzüde novi sad a ayırdık özellikle knez mihailova caddesi cumhurriyet meydanı ada ada ciganlija skadarlija zemun gardoş ve tabiki novi sad görülmesi gereken yerler cok ucuz bir ülke keyifli tatil yaptık

 101. Merhaba. Ilk durak Sirbistan (Belgrad) olmasi kaydiyla, vizesiz Balkanlari gezmek istiyorum. Ilk yurtdisi deneyimim olacak. 7-10 gunluk bir gezi dusunuyorum.

  Yalnizca Sirbistan’i mi gezmeliyim yoksa cokca ulke mi gezmeliyim? Skordan ziyade 🙂 yani 5-10 ulke gezdim demektense sindire sindire gezmek daha cok benim mantaliteme uygun ama siz ne onerirsiniz?

  Vizesiz 6 ulke var gozume kestirdigim. Sirbistan, Karadag, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Kosova, Makedonya.

 102. Cihad Bey, o bölgeyi çok gezen birisi olarak bazı bilgiler verebilirim. 7 gün için 2 ülke, 10 gün için 3 ülke gezilebilir. Özellikle Arnavutluk ‘ta ulaşım şartları kötü sizi yavaşlatabilir. Hem Sırbistan hem de Kosova’yı listeye almanızı tavsiye etmem. Çünkü sorun çıkabiliyormuş. Ayrıca vizesiz geçeceğiniz için Hırvatistan ‘dan geçen otobüslere aman dikkat. Biz Bosna’dan Karadağ’a geçmeye çalışırken araç Hırvatistan ‘dan geçiyormuş indirip geri gönderdiler.

  • Merhaba, Kosova yi sanirim siyasal sebeplerden dolayi onermediniz? Ikinci ve/veya ucuncu ulkeleri ve sehirleri tavsiye edersiniz? Cunku ulkelerin duz mantikla en kalabalik sehirlwrini listeye aliyorum ama bu formul her zaman tutmayabilir 🙁 Tren ile ulasim ya da oradayken uygun fiyata ucak bileti bulma ihtimali var midir? Gerci uzun mesafeler degil sanirim o yuzden ucus olmayabilir.

 103. Merhaba ben şubat gibi belgrada tek başıma gitmeyi düşünüyorum orayı tek başıma gezebilir miyim 17 yaşındayım 2 günlük ingilizcem iyi

 104. Teşekkürler Alper Bey Belgrad’ta yaşayan insanlar nasıl yardımseverler mi insanları sıcak diye duymuştum.Birde Sırbistan’ın para birimi dinar,yanımda euro olursa döviz bürosunda çevirebilir miyim ?

 105. Merhabalar Alper bey. sizi takip edebileceğim ve sosyal ağ’da bulabileceğim bir yer var mı acaba ? sırbistan hakkında sizinle konuşmak istiyorum detaylı. (eşime sürpriz yapacağımda) 🙂 ya da bana verebileceğiniz her hangi bir platformdan ben size ulaşayım, e-posta adresimden bana her zaman ulaşabilirsiniz. şimdiden çok teşekkür ederim 🙂 iyi akşamlar…

 106. merhaba alper bey, kısmet olursa kurban bayramında orda olacağız. belgrad’tan yiyecek olarak neler getirebiliriz? ve getiremeyeceğimiz şeyler nelerdir bilginiz var mı acaba?

 107. Alper bey;uçak biletlerimi belgrat gidiş,üsküp dönüş olarak aldım.sizden öğrenmek istediğim,belgrat üsküp ulaşımını ne şekilde gerçekleştirebileceğim..yardımcı olursanız memnun olurum.hoşcakalın…

 108. Ercüment Bey, o güzergahta iki kere otobüs yolculuğu yaptım Niş Ekspres ile. İkisinde de pişman oldum. Otobüsler çok konforsuz. Bizdeki 25 yıl önceki firmaları düşünün aynı öyle. Saatiniz uygunsa akşam kalkan treni öneririm. Trenler çok iyi değil ama en azından kuşetli vagondan alarak uyuyabikirsiniz. Naçizane tavsiyem bu şekilde.

 109. 3500 sırp dinarı civarı Belgrad -Üsküp bileti. Daha bugün aldım. 10 saat sürüyor. Otobüs 7 saat gösteriyordu Üsküp’ten ancak 9.5 saatte gelebildik ve hiç mola vermeden. Hem de Niş’te otobüs değiştirdiler. Lavaboya gitmemize bile müsaade etmediler. Trende su problemi oluyor o yüzden yanınıza ıslak mendil ya da mümkünse el temizleme jeli alınız. Saygılar…

 110. iyi günler,Pegasus ta Belgrad için tek yön de uyarı çıkıyor.üstte ki yazılarınız da soranlar da olmuş.Ben kız arkadaşımla tek yön Belgrad bileti alıp orada 2 gün geçirdikten sonra otobüs yada trenle bosna-hersek saray bosna da 2 gün kaldıktan sonra dönüşümü de bosna-hersek ten yapmak istiyorum.Sizce bu sorun olur mu?
  Bu şekilde bi deneyimi olan varsa cevaplayabilir mi?

  • Merhaba. Evet dediğiniz gibi uçakla Belgrad’a gidip karadan diğer Balkan ülkelerini gezdikten sonra başka bir ülke ve şehirden Türkiye’ye dönenler çok. Ancak son günlerde tek yön bilet sonuçları uyarı veriyorsa Sırbistan Büyüklelçiliği veya Konsolosluğunu mutlaka arayıp sormanızı öneririm. Yakında gitmiş olanlar da bilgi versin lütfen.

 111. Merhaba. Bana hostelden biri onermisti. Siteleri su:

  www. rentascooterbelgrade. com

  Biraz fazla geldi ucreti ama temiz, guvenilir bir firma. En azindan ben sorun yasamadim.

  Scooter disinda bir turde motosiklet kiralamayi dusunuyorsaniz bilmiyorum. Ben otomobil pek kullanamadigim icin scooter tercih ettim.

  Iletisim kisminda Whatsapp tan da ulasabilirsiniz.

 112. Merhaba Alper Abi. Belgrad’a gitme kararı aldıktan sonra senin sitenden özellikle yorumlardan çok fazla bilgi alarak Belgrad’ı 16-20 eylül arasında gezme fırsatı buldum ve güncel fiyatları da paylaşmamızı istediğin için özellikle fiyat indeksli bilgilerimi okuyucularla paylaşmak istiyorum ki rahat etsinler.
  Öncelikle belgrad ulaşımına değinmek istiyorum. gidecek olanlar nicola tesla havalimanını seçsinler merkeze en yakını o. havalimanının önünden A1 numaralı otobüsler kalkıyor ve merkezdeki slavija meydanına kadar gidiyorlar. Gardan da geçiyorlar orada da inebilirsiniz. Bu otobüsün fiyatı kişi başı 300 dinar. merkeze geldikten sonra merkezdeki ulaşım inanılmaz rahat. yaklaşık 15 farklı hatta sahip bir tramvay ağı şehri sarıyor. tramvay duraklarında tüm kapılar açılıyor ve istediğiniz kapıdan biniyorsunuz.taksiye binmediğimiz için onunla ilgili birşey söyleyemeyeceğim tek bildiğim taksilerde kart geçiyor. değinmek istediğim diğer konu alkol fiyatları. yerel bira olan jelen marka şişe 0,50 lik bira marketlerde 59 dinar. yani yaklaşık 1,50 tl. bira markalarına göre fiyatlar değişiyor ama genellikle fiyatlar şişe biralarda 150 dinarı geçmiyor. mekanlarda ise bira fiyatları 150-350 dinar arasında. marketlerde alkol dışında diğer yiyecek ürünleri türkiyeyle hemen hemen aynı.
  müze fiyatlarını söyleyecek olursam titonun mezarı kişibaşı öğrenciler için 200 dinardı. nicola tesla 600 dinardı. kalemegdan içindeki hayvanat bahçesi 300 dinar. aziz sava katedrali zaten ücretsiz halka açık. kalemegdana giriş de ücretsiz ancak ücretsiz kısım sadece kale avlusu için geçerli. ücretli kesim 5 tane ve 150 ila 500 dinar arasında değişiyor.
  son olarak belgradtaki günlük hayata değinmek istiyorum. belgradta günlük hayat çok sakin, huzurlu ve güvenli. 5 günde en ufak bir olayla karşılaşmadık ve bütün gün gece geç saatlere kadar sokaklardaydık. herşey çok güzeldi ve kafamızı hiçbirşeye takmadan rahat rahat dolaşabildik. insanları çok yardımsever ve canayakın.
  özetle belgrad ucuza ve güvenli, huzurlu bir şekilde tatil yapmak için çok güzel bir yer. biz beş gün boyunca en ufak bir sorunla karşılaşmadık. önyargısı olanların gittikleri anda önyargılarından kurtulacaklarından eminim.
  Son olarak burada paylaşılanlardan ötürü Alper abiye ve yorum yapan insanlara bize yorumlarıyla yardımcı oldukları için teşekkür ederim. Umarım benim paylaştıklarımın da bir yararı olur.

  • Merhaba Atılgan. Zamanını ayırıp yazdığın ayrıntılı Belgrad yorum ve bilgileri için çok teşekkürler. Sırbistan güvenli, ucuz, eğlenceli bir tatil için ideal. Yazdıkların bilgiler kesinlikle bir çok kişiye yararlı olacak. Yolun hep açık olsun. Sevgiler.

 113. Gezi yazılarını ilgiyle okuyorum. Belgrade ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek amacıyla kişisel mail adresini veya mobil tel numaranı yazabilir misin? Teşekkürler.

 114. Alper bey ben şubatta gideceğim Belgrad’a oraya TL ile gidip havaalanında Sırp dinarına çevirebilir miyim? TL-EURO-DİNAR daha dezavantajlı gibi geldi .

  • Türk Lirası uluslararası hakim bir para birimi olmadığı için yurt dışında çoğu yerde döviz büroları almaz, alanlar da kötü bir kurla işlem yapar. Ya avro ile gidip Sırp Dinarı alın, ya da kendi mevduat hesabınızdaki Türk Lirasından orada ATM makinelerinden dinar çekin.

 115. Arkadaşlar netten araştırmalarınız sırasında denk gelir diye buraya yazıyorum: Belgrad gezimin en güzel günü cumartesi gecesini melih’e ayırdım arkadaşımla beraber. Gün içerisinde insanların sıcak davranışları gecenin ne kadar güzel geçer kim bilir dedirtecek seviyedeydi fakat yediğimiz kazık yanımıza kar kaldı ve gecemiz mahvoldu. Yukarıda yazılmıs en güzel mekanlara direk giriş diye eğer rezervasyon yaptırır şişe açtıracağız derseniz hiçbir mekan yoktur ki sizi içeri almasın. Kızlara gelince Melih’in dediğine göre kızları o ayarlamıyor başka bir arkadaşı ayarlıyor peki kızlar ne yapıyor sizin açtırdığınız şişelerin dışında alkolsuz veya daha az alkollu içecekler söyleyip sizin başta anlaştığınız hesabın çok üstüne çıkmanızı sağlıyor aksaray konst. mantığı ve siz ne yaparsanız yapın sizinle ilgilenmiyor. şimdi şunu diyenler var duyar gibiyim sen işini bilmezsen kızlar pas vermez diye öyle bir şey yok kızlar sadece yemeğe içmeye gelmiş karşınızda dans bile etmiyor mekandaki herkesle ediyor siz hariç ama sizin paranızı yiyor neymiş melih bizim masamıza kız getirmiş. bide koruma diye gelen sırp uşağın yediği içtiği cabası 2 şişeden 2 side neredeyse bitmedi ama biz toplamda 500 euro para verdik. 2 kişi aldığımız tek hizmet boktan bir arabayla otelden alınmamız olmuştur. bizim ingilizce seviyemiz iyi mi diye alaylı soru soran melih gelen kızlardan 3 ünün ingilizce bilmemesine ne diyeceksin diye sorunca abi ben ayarlamadım kızları dıyor. uzun lafın kısası melih ve türevlerine inanıp kendinizi paranızı yakmayın belgrad da insanlar çok sıcak bir sürü insanla tanışabilirsiniz. kaldığınız otele nereye gidelim diye sorabilirsiniz ya da foursquare kullanın kendi yolunuzu kendiniz bulun. Ha illa kazık yemek istiyorum sırf yalandan masamda kız olsun paramı yesin diyorsanız ona diyecek bir şey yok..

 116. Sırbistan tatili için bilgi almak istemiştim
  İşin iyi tarafı vizesiz olması ve tatil için bilet kestik diyelim otel rezarvasyonu gereklimi yani hava alanında sorun yasarmiyim?

 117. sırbistan’a gitmenizi önermiyorum. görülecek çok az şey var. insanları asık suratlı. ve en önemlisi polisi hırsız. bizim burnumuzdan geldi. ben dünyada elliden fazla ülke gezdim böyle bir devlet görmedim. hepsi haydut. burada değil bir gece klübünde sıradan bir tren yolculuğunda bile polis tarafından gaspedilme ihtimaliniz çok yüksek.

 118. Merhaba Alper Bey , gezi yazılarınızı severek takip ediyorum.Hazırladığınız bu ortam için çok teşekkürler.İlk yurt dışı seyahatim olacak , 1-11 Aralık tarihleri arasında balkan seyahati yapacağım.ilk 3-4 günü Belgrad Ve Novi Sad’a ayırdım. Bir kaç şehir daha görmek istiyorum.Dönüşüm yine belgraddan olacak.Yakınlarda başka hangi şehirleri-ülkeleri tavsiye edersiniz?

  • Merhaba. Seyahat yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Novi Sad şehrine yakın gidilebilecek güzel Romanya kenti Temeşvar var. Vize sorun olursa Bosna-Hersek, Karadağ, Makedonya uygun olur. uzun yol yapmayıp Sırbistan içinde kalmak isterseniz Belgrad ve Novi Sad’ın yanı sıra Vrsac ve Sabac hoş kentler, ama iddialı değiller. Uzun otobüs yolculukları beni sıkmaz derseniz Saraybosna, Mostar, Budva ve/veya Kotor’a gitmenizi tavsiye ederim.

 119. Sirplar icin iki cesit Turk var, birisi sevdikleri bizler, ikincide hic sevmedikleri Turk dedikleri Bosnaklar.. Sirplar Yunanlilar gibi kompleksli degiller, bizimle kiran kirana savasan bunlar Yunanlilar gibi kolay teslim olmadilar ama 400 kusur senelik Turk isgalini ve idaresini tarihi bir gercek olarak goruyorlar, bir cok kelime dillerinde Turkce olarak kalmis, bircok adet hala Turk adeti… Alman ve Avusturyalilari hic sevmezler Belgrad kale onundeki devasa ciplak bir erkek heykeli icin **arkasina Turkler, onunede Avucturyalilar gecmis bunun diye dalga gecerler )) Belgrad in unlu Iskodra caddesinde geceleri hayat baskadir muzisyenler masada Turk gorunce gelip illaki Uskadara giderirkeni soylerler, guzel sehir, guzel insanlar, hele o sulun gibi kadinlar velhasili guzel ulke.

 120. Alper sevgili arkadasin Mira ozelikle bundan yemeni tavsiye ettimi .. Halk arasında “Kızların Rüyası” olarak da anılan, Karađorđeva (Kara corceva olarak okunuan) Hani meshur Sırp Prensi Karađorđeva’dan adini alan unlu sarma biftek ))

 121. Sayin Ozkan size hic katilmiyorum Sirp polis Balkanlarda en durust olanidir ,, Sirplar Turklere bizim Musluman Bosnak lardan cok daha samimi olarak yaklasir her turlu kolayligi saglar Sirbistan ve Belgrad cok guvenlidir, kimbilir siz onlara nasil yaklastinizda onlarda size ters yaptilar, haketmissinizdir ! ayrica bu dedikleriniz 30 sene onceydi belki ama o zamanlar bile Balkanda rafahi en yuksek ulke olarak transit gecen Turke en durust davranan yine Yugoslav sinir ve gumruk polisiydi… ama icimizdeki densiz , maganda , asik suratli maco tipli saygisiz iki kelime tesekkuru beceremeyen ve yamuklara elbet hakettikleri muameleyi cekerdiler … Ben ve tur arkadaslarim gecen seneki Tiflis donusumuzde Posof Turk gozu sinir kapisinda kendi polis ve gumrukculerden cektigimizi Gurcuden cekmemistik !

 122. Evet Alper bey o unlu gece eglence merkezi sayilan caddenin adi meger Iskodraymis bende orada ogrendim hatta bazi Sirplar buna cok ciddi bicimde takmislar aliniyorlar, Arnavut sehir ismi neden verildi keske Istanbul olaydi daha yakisirdi diyorlar )

 123. Ağustosun 20’si gibi bira festivali vardı. Biz kapanış günü gittik ve çok eğlendik. Hatta hatıra olarak çok bira içenlere verdikleri tişörtlerden kardeşimle birer tane kazandık. 🙂
  Bu festival ilginizi çekiyorsa gezinizi o tarihe ayarlayabilirsiniz arkadaşlar…

 124. Bugün Belgrad’dan yeni döndüm.Çokfazla bilgi vermek isterdim ama yabancı dilim olmadığı için gezme işini doğaçlama yaptım nereleri gezdiğimi tam bilemiyorum ama kalemeydana gittim ve oraya giden cadde bizim İstiklal caddesine benziyor.Nehir üstünde köprüleri geçerek karşı kıyıyı gezdim otel Yugoslavya nın önünde ki yolda yürüdüm dediğim gibi yabancı dilim olmadığı için kimseye bir şey soramadığımdan öylece sokaklarda gezdim kombank arenanın ordan geri döndüm.

 125. Yılbaşı 3 günlüğüne gidiyoruz, yılbaşı gecesi için yeni evli ikinci baharında 53 yaşındaki bir çift için öneriniz yemek ve eğlenebileceğimiz gece kulübü öneriniz olabilirmi?

  Bizimle paylaşabilirseniz mutlu ve minnettar olurum.

  Sizin programınızı yazdım ona göre gezeceğiz ama önerilerinizi mahsuru yoksa bekliyoruz.

  Sevgiler,Saygılar

  Gürhan Özalp

  • Merhaba Gürhan Bey,
   Ne güzel düşünmüşsünüz. Skadarska’daki Seşir Moj çok iyi bir restoran. Tarihi Dva Jelena hem lokanta, hem bar hem de gece kulübü olarak iyi bir seçenek olur. Big Dill Jazz Club da şık bir seçenek. Belgrad güzel ve insana güven veren bir şehir, beğeneceğinizi sanıyorum. Saygılar.

 126. Prag’da bizi 1500 lü yıllardaki tarihi çok eski bir hana götürmüşlerdi, show’lar kıyafetler hatta tabaklar bardaklar bile tahtadan yerler topraktandı. Belgradda böyle bir ? Şansımı deniyeyim dedim 🙂 Saygılar

  • Belgrad’da o kadar eski bir restoran bilmiyorum. Geleneksel kıyafetli canlı müzik için yine Skadarska Caddesindeki köklü geçmişe sahip restoranları tavsiye edebilirim. Anlattığınıza benzer bir atmosfer, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği suda yüzer restaurant Čarda Stara Koliba’da var, ahşap ağırlıklı dekorasyon. 1932’de açılan, Bulevar Oslobođenja’daki Kovaç da tarihi bir ortamda yemek için iyidir ama daha modernize ve zarif, lüks bir salonu var.

 127. Alper bey merhaba.Eşimle beraber hafta sonu için 2 günlüğüne Belgrad’daydık. Yazınız sayesinde yardıma ihtiyaç duymadan çok az olan ingilizcemizle sorunsuz her yeri gezdik. yorumlarda vardır belki ama izniniz olursa bir kaç katkıda ben yapmak istiyorum .

  * Taksi seçimi mutlaka pink taksi olmalı diğerleri
  minimum % 30 fazla alıyor
  * Taksimetrelerde 3 farklı tarife var
  1. hafta içi
  2. haftasonu ( genelde açılan bu )
  3. otoban
  ( taksicinin anlattığı )
  * hava alanı şehir merkezi ( Terazya ) 1.850 dinar
  tutuyor.
  ( pink Taksi )
  * Otobüs (A1) 300 dinar yada (73) 125 dinar olduğu
  söylendi
  * Tito Yugoslavya müzesi 41 numaralı troleybüs
  bulamazsanız bileti dert etmeyin turist olduğunuzu
  anlayınca ücret konusunda sıkıntı yaratmıyorlar
  * kahvaltı için mutlaka RED BREAD e gitmek lazım
  * Terezya da cadde üstünde bir tane Gaziantep
  restoranı var ( yemek hassasiyeti olanlar için )

  Alper bey yazılarınız için teşekkür ederim. İyi seyahatler diliyorum.

 128. İlave olarak uçaktan indiğimizde pasaport kontrolüne gitmeden Sırp polisi bütün pasaportları kontrol edip ülkeye ilk girişi olanları ayırıp kısa bir sorgulama yapıyor. Aslında neredeyse dünyanın her yerinde standart olan bu uygulama nedense bizde gereksiz rahatsızlıklara neden oluyor. Sonuçta unutmamak gerekir ki ülkesine çat kapı gelen bazı kişileri tanımak istemeleri son derece normal.Ayrıca rövanş sevdalısı olanlar içinde hatırlatmak gerekir ki bizim polisimiz de bu tür uygulamaları gerektiği her yerde yapıyor. Rahat geçmek için

  * Geliş amacınızı net bir şekilde ifade etmek
  * Dönüş biletinizi
  * Seyahat sigortanızı
  * Otel rezervasyonunuzu
  * Kredi Kartınızı yada
  * Günlük 50_100 euro gibi bir parayı deklare
  etmeniz yeterli

  Emin olun Polislerin çok ciddi başlattıkları bu süreç eğer doğru yönetilirse ve hazırlıklı olursanız çok kibar bir şekilde uğurlamalarıyla son buluyor.

  • Sırbistan seyahat ve polis kontrol bilgileri için çok teşekkürler, tarafsız yorumunuz için de. Size katılıyorum. Sırbistan’da Türk turist ve gezginlere karşı en ufak bir olumsuz davranış yok. Yolunuz hep açık olsun.

 129. Bugün bir karar alıp Belgrad’a gitmeye karar verdim. Ve internette dolaşırken yazınızla karşılaştım. Her ne kadar Avrupa ülkelerini pek cazip bulmasam da 13 ocakta Belgrad’a uçuyorum kısmetse. Muhteşem anılar yaşamışsınız. Bakalım benim tek başıma gezim nasıl olacak 😉

  • Merhaba Can Bey. İyi bir karar vermişsiniz, Belgrad güzel bir şehir. Türkiye’den turist akımı epey arttığı için dönüş biletinizin ve rezervasyonunuzun çıktısı yanınızda olsun, soruyorlar. Kaç günlük bir Sırbistan gezisi olacak?

 130. Merhaba Alper Bey, site içeriği ve devamında tüm yorumları takip edip cevapladığınız için teşekkürler. Buraya yapılan katkılar sayesinde şubat sonu kız arkadaşımla yapıcağım gezimde kendimi çok rahat hissediyor olucağım. Hemen hemen istediğim her bilgiyi aldım geriye sadece gitmek kaldı. biletlerim de tamam.. Şubat sonu deneyimlerimi ben de paylaşmak isterim. Teşekkürler.

   • İyi gunler. 24 Subattan itibaren 3 gece konaklayacagim. Henuz otel ya da apartman ayirmadim, genelde gezmeyi dusundugumuz icin apartman konsepti daha mantikli geldi ve gozume LUCY’S APARTMENTS carpti, simdilik altrrnatif olarak o ve Hotel Old Town Bane var. Sizce nasil bir tercih yapmaliyim, apartman olunca anahtari alirkenki temizligi ve yeterliliginden memnun kalir miyiz? ( asla luksune duskun biri degilim, gereksinimlerin sadece orta seviyede olmasi bile yeterli )

    Yorumlarda zaten onlarca hostel hotel ve apartman onerildi fakat yine de ekstradan bir fikriniz var mi diye sorayim size. Kendimize ait alanin oldugu, ortak kullanim olmayan, yeterli duzeyde ozenilmis bir kalicak yer bakiyoruz 🙂

 131. Merhaba alper bey bir kaç sorum olucaktı kusura bakmazsanız benim ilk yurt dışı tecrübem olucak ve belgradı seçtim yakın bir zamanda gideceğim fakat tek başıma gittiğimde sorun yaşarmıyım ingilizcem iyi sayılır gece dışarı çıktığımda tek başıma sıkıntı yaşarmıyım ve arkadaşlarımın söylediği kadar pasaportumu yanımda sürekli taşımam gerekiyormu yoksa otelde kasada bıraksam olurmu yada fotokopisi yeterli olurmu birde orda türk oparatörünü kullanırsam sıkıntı yaşarmıyım internet biraz fazla kullanıyorm

  • Merhaba. Belgrad`da gece veya gunduz sorun yasayacaginizi sanmiyorum, guvenli bir sehir. Pasaportunuzun kimlik sayfasinin fotokopisini tasiyin. Yurt disinda Turk operatorunun internetini kullanmayin asiri pahali olur.

  • Hayır şart değil, Sırbistan’da hem dolar hem de avro bozdurabilirsiniz. Mevduat hesabınızda para varsa ATM banka makinelerinden doğrudan Sırp para birimi dinar (RSD) olarak karşılığını kolayca çekebilirsiniz. Ama yanınızda bir miktar döviz olsun, çünkü havalimanında sınır polisi bazen nakit para sorabiliyor.

 132. Selamlar.2 gün sonra Saraybosna dan Belgrada gidiceğiz kaldığımız otelin sahibi turistler için bir araç ayarladıklarını 25 euroya 5 saatte gidildiğini söyledi otel sahibi türk bu arada.Kafama takılan geçiş sırasında sınırda kontrol olmaz ise dönüş biletimiz belgraddan havaalanında sıkıntı olurmu damga basılmadığı için.Bana ne önerirsiniz.Çok teşekkürler

  • Merhaba. Belgrad’dan Avala’ya 401, 407 ve 408 numaralı belediye otobüsleriyle Voždovac/Banjica terminalinden gidebilirsiniz. Tepeye ister yürüyebilir, ister 400L ile çıkabilirsiniz. Ayrıca Lasta firmasının üstü açık turist otobüsü hafta sonları Nikola Paşiç Meydanı’ndan Avala’ya götürüyor, gündüzleri 4 tane kalkıyor bu otobüsten.

 133. Alper bey merhaba,

  29 nisan-7 mayıs arası 8 gece-9 günlük bir gezi planlıyorum.Kafamdaki şehirler Saraybosna-Mostar-Belgrad.Sizce hangisinden başlamalıyım?

  • Merhaba. Belgrad gidiş Saraybosna dönüş, ve tam tersi uçak biletlerine bakın, hangisi ucuzsa onu satın alın bence. Be blogumdaki uçak bileti banner bağlantılarından denedim, şu an birinci seçenek biraz daha ucuz görünüyor. Saatler de önemli tabii.

 134. Çok teşekkürler.

  Daha önceki yazılan yorumları ve rehberinizi baştan sona okudum. Şehirlerarası yolculuklarda işi şansa bırakmadan 1 gün önceden otobüs bileti almak gerektiğini yazmışsınız.O tavsiyeye uyacağım bende.

  Son sormak istediğim rahatça otobüs bileti bulabilir miyim?Ayrıca Saraybosna-belgrad arası kaç saat sürüyor?

  • Evet Sırbistan’da ülke içi şehirler arası veya ülkeler arası biletleri en az 1 gün önceden almakta yarar var. Bir sonraki kente gideceğiniz zamana karar verir vermez almak en iyisi. Belgrad Saraybosna otobüs yolculuğu 7 saat sürüyor; gece veya gündüz otobüsü olmasına ve sınır bekleme süresine bağlı olarak biraz daha kısa veya uzun sürebiliyor. Rica ederim.

 135. Burak Bey Saraybosna- Mostar ulaşımı çok kolay. her gün bolca otobüs ve tren var. Tren daha hesaplı ve muhteşem doğayı izleyerek gidiyorsunuz. Hele gidiş- dönüş alırsanız çok çok ucuz.
  Yalnız bir konuda dikkat etmenizi rica edeceğim. Saraybosna’da iki tane otogar var. Büyük olandan Belgrad’a (değişmediyse) günlük çok az sefer var. Diğer küçük terminal Sırplara ait. Oradan bolca Belgrad seferi var. O otobüsler Sırp cumhuriyetinin birçok ilçesine uğruyor, yol uzuyor biraz. Diğer otogardan kalkan o kadar dolaşmıyor diye duydum.
  Otobüste bagaj parası alıyorlar, yanılmıyorsam parça başı 1.5 KM idi.
  Keyifli seyahatler dilerim.

 136. Selamlar.Yazılarınızı severek okuyorum.Bence gezmekte bir iş ve siz bu işi hakkıyla yapanlardansınız.Geçtiğimiz hafta ilk yurtdışı seyahatime Bosna Hersek ile başladım.Gidiş saraybosna dönüş belgrad olarak biletlerimi aldım 2 arkadaş saraybosnadan belgrada geçerken sınırda kabul edilmedik.Pasaportlara red damgası yedik (строго поверљиво ) böyle birşey yazıyor.Arkadaşım gazeteci ben ise üniversite öğrencisiyim bize hiç soru sormadan elimizde booking rezervasyonları ve dönüş biletleri çıktılarımız olmasına rağmen ülkeye kabul etmediler.Birdaha Sırbistana giremeyecekmiyiz?Birde pasaport kontrol sisteminde neye bakılıyor?Bu haksızlığa karşı yapabileceğimiz bir şey varmıdır?Bizi neden almamış olabilirler,bundan sonraki yurtdışı gezilerimizde bu durum bir problem olarak karşımıza çıkar mı ? Teşekkürler 🙂

  • Merhaba. Bu yaşadığınız sınır geçiş sorununa çok üzüldüm, ilk kez duyuyorum. yazmanız iyi oldu bilgi açısından. Belki blog okurlarımdan benzer deneyimi yaşamış olan varsa yorum yapar. Yolunuz açık olsun.

 137. Merhaba Alper Bey Belgrad ile ilgili bilgi ararken yazınızı buldum herkes gibi ve inanın çok keyifle okudum. öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Biz mart sonunda 4 gece Belgrad seyahati planlıyoruz. kalacak yer olarak nehir üzerindeki otellerden birinde rezervasyon yaptırdık ama bazı çekincelerim var. Öncelikle Mart sonu soğuk olur mu? özellikle gece otelde üşürmüyüz diye düşünüyorum. bir de kalacağımız yer bir otel değil hostel olarak geçiyor ancak paylaşımlı odada değil özel odada kalacağız, duş için sıcak su vs’de sorun yaşarmıyız. Otel adresi Novi Beograd olarak geçiyor, booking.com’da merkeze yakın olduğu yazıyor ancak sizin de yorumunuzu almak isterim. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. Belgrad gezi yazımı beğenmenize sevindim. Novi Beograd kentin epey geniş bir bölgesi, eğer hosteliniz doğusundaysa merkeze çok yakın hatta merkezde, en batısındaysa yaklaşık 10 kilometre uzak olursunuz. İsterseniz cadde adı da yazın bildiğim bir semt olabilir. Mart ayında Beşgrad’da hava durumu serindir ama pek de soğuk değil, sıcaklık gündüz 10-15 derece, gece 0 ile 5 derece arasında seyreder. Seyahatten keyif almanızı pek de engelleyecek soğuklukta bir hava değil. Ancak Mart yağmurlu mevsim, neredeyse her 2 günde bir az ya da çok yağmur yağar. Oteliniz sıcak olacaktır, sıcak susuz herhangi bir konaklama tesisi de olduğunu sanmıyorum.

 138. Alper bey yarın öğlen belgrada gidiyorum uçak biletimiz gidiş dönüş- konaklayacağımız rezervasyon belgelerimiz hazır bunları gösterirsek ek birşeye gerek varmı sıkıntı çıkarabilirler mi ?

 139. Alper Bey cevabınız için teşekkürler. Boatel Charlie diye bir yerde konaklayacağız. Nikole Tesla Caddesinde. Baktığım kadarıyla Tuna ve Sava nehirlerinin birleşme noktaları yakınında, yani şanslıyız sanırım merkeze yakın bir yer seçmişim :). Haritalara baktıkça yavaş yavaş şehri tanımaya başlıyorum bu sayede kendime günlük rotalar çıkartmaya bile başladım. 1 ay sonunda rehberlik yapabilecek bilgi birikimi ile gideceğim sanırım 🙂

 140. merhaba alpe bey , ben üniversitenin gönderdiği bir projeyle sırbistana gitmeyi tercih ettim.(ukrayna yerine) konaklama oraya ait hostel ayarlandı belgrad da 7 hafta kalacağım fakat aklımda sorular var buradan ne kadar sırp dinarı bozdurmalıyım tl den ve orada dolar kullanıyormuş doğru mu acaba ? ve son olarak ingilizcem var ama geliştirmek için 7 hafta yeterli olur mu acaba ? ingilizce seviyeleri durumu nasıl 🙂 şimdiden teşekkürler 🙂

  • Merhaba Ezgi Hanım. Belgrad ve Sırbistan güzeldir, kutlarım. Türkiye’de Sırp para birimi dinar alırsanız zarar edersiniz, uluslararası geçerliliği olmayan paraları pahalıya satarlar. Dolar kullanılmıyor. Siz dolar veya avro ile gidip Sırbistan’da dinar alabilirsiniz. En iyisi birkaç yüz avro ile gitmek, ama mevduat hesabımızda TL bulundurup Belgrad’da ATM banka makinelerinden karşılığı kadar dinar çekmek. Çok miktarda dövizle gezmekten iyidir. İngilizce bilgisi Türkiye’den çok daha yaygın, gençlerin hemen hepsi konuşabiliyor.

 141. Merhaba Alper bey Pazartesi – Cuma günleri arası Belgrad’da turistik amaçlı konakladım kız arkadaşımla beraber. Konakladığımız yer Students Garden’ın yanındaydı yani şehrin merkezindeydi. Belgrad’a iner inmez doğu bloğunun izlerini açık bir şekilde gördüm estetik kaygısından ziyade kullanışlı ve çok insanın kullanabileceği kocaman bloklar vardı Sovyet stili ekonomik anlamda bir geri kalmışlık bariz vardı diğer blok ülkeleri gibi. Şehir merkezi gerçekten güzeldi gidilebilecek yerlerin hepsi yürüme mesafesindeydi sadece Tito’nun mezarının bulunduğu müze ve Kızılyıldız ve Partizan stadları uzaktı görülmeye değer yerler olarak onun dışında oldukça yakındı. Alkol ve yiyecek fiyatları gerçekten çok ucuz Türkiye ekonomisinin çok ciddi değer kaybı yaşamasına rağmen yine de ucuzdu giysi-ayakkabı-elektronik şeylerle ilgilenecekler varsa hiç uğraşmasınlar Türkiye ile daha ucuz veya aynı fiyatlarda. İnsanların hemen hemen hepsi İngilizce biliyor yani nereye gideceğini nasıl gideceğini temel iletişim için gerekli olacak seviyeye neredeyse herkes sahip bir zorluk yaşanmaz bu konuda. Ulaşım konusunda otobüse binin eğer bir aciliyeti yoksa yani havaalanına gitmek zorundasınız ve aceleniz var o zaman ön kapıdan binip bilet alabilirsiniz ama onun dışında gerek yok zaten kimse basmıyor bilet sırplar da kullanmıyor defalarca otobüse bindik sadece bir kere bilet kontrolü oldu o da sabah 6-7 gibi ilk seferlerdeydi biletiniz yoksa sizi atıyorlar biz otobüste 15 kişiydik herkes kontrol başlayınca aşağı indi bizede biletsiz duramazsın dedi görevli bizde indik bazıları yürüdü bazıları yeni otobüs bekledi dert değil çok gerekli değil para fazla geliyorsa alabilirsiniz.Onun dışında Students gardenın yakınında walter diye biryer var sırp tanıdıklarımız önerdi cevapcici diye birşey var bizdeki inegöl köftesi gibi çok güzel bir mekan çok güzel bir yemek çok ucuz fiyatlar bence kesinlikle yenmeli 5 günde 2-3 kilo almış olabilirim yemekleri gerçekten lezzetli. Bir de yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Biz club tarzı bir yere gitmek istedik fakat cuma cumartesileri açık çoğu mekan bazıları da yazın açılıyor sadece ama mladost – ludost isimli güzel mekanlar var bir mekanda oturuyorduk yanımızdaki çocuklardan biri ben Türkçe anlıyorum biraz konuşuyorum dedi nasıl öğrendin falan dedik muhteşem yüzyıl izliyormuş ordan biraz biraz öğrenmiş çok iyi değil ama temel şeyleri öğrenmiş gerçekten onlarla sosyal medyadan takipleştik bizi ertesi gün arkadaşlarının evine davet ettiler Filip bizi almaya geldi ve biz içecek birşeyler alıp eve gittik Sırp stili öğrenci eğlencesi diyebilirim evde 5-6 kız 5-6 erkek masada börek poğaça tarzı şeyler ve yerel alkolleri ile bira vardı haftada bir böyle toplanırlarmış genelde bu tarz eğlenirlermiş çünkü dışarıya hep para vermeye gerek yokmuş Sırp şarkıları dinledik böyle yunan şarkılarına benziyordu Serbian folk music tarzı sanırım onlara eşlik ederek söylediler. Gayet eğlenceli bir ortamdı sabah 5-6 gibi evin sahipleri dışında herkes ayrıldık ve evimize gittik böyle yaşayış biçimleri ile ilgili bir etkinlik görmek çok güzeldi. Ayrıca herkes gerçekten çok alkol tüketiyor ucuz olmasından kaynaklı gerçekten tüketim çok yüksek Türkiye’nin çeyreği civarı fiyatlara alınabiliyor. Son olarak Sırp kadınları gerçekten çok güzeller kadın – erkek boyları uzun erkekleri yakışıklı diyemem yunan erkekleri çok daha iyi ama sırp kadınları gerçekten beni hayretlere düşürecek kadar güzeldi. Filipe dedim memnun musun? çok şanslısınız bence dedim. Memnunum tabi gerçekten çok güzeller çok şanslıyız dedi benim İngiliz, Alman arkadaşlarımda buraya geldiklerinde bunu söyledi herkes Sırp kadınlarını çok beğeniyor dedi. Benim Belgrad ile ilgili paylaşacaklarım bu kadar tarihi yerler müzeler gibi yerlerin ne olduğu zaten belli ve kolay öğrenilebilir ve yukarıda da yazıyor o yüzden bu konulara girmedim.

  • Merhaba. Belgrad gezi yorumlarınız ve bilgiler için çok teşekkür ederim, gidecek olanlara yararlı olacak. Haklısınız giyimde Türkiye bir cennet zaten birçok ülkeden tekstil almaya gelip kendi ülkelerinde satıyorlar. Sırbistan yeme içme konusunda ucuz. İngilizce bilenlerin oranı bizden çok daha yüksek. En çok sevindiğim şey Sırp arkadaşlar edinmeniz oldu. benim yurt dışındayken en sevdiğim şeydir, sıradan halktan arkadaş edinmek, birlikte zaman geçirmek ve en önemlisi bir evde konuk olmak. Sırp kadınlarının güzelliği konusunda hepimiz aynı görüşteyiz. Tabii ki, gezilecek yerler belli zaten, yazımda da anlattım; asıl değerli olan sizinki gibi izlenim, deneyim ve yorumlar. Çok sağ olun. Yolunuz hep açık olsun.

 142. Yukarıda ayakkabı-giyim ve elektronik kısmında anlatım bozukluğu yapmışım Türkiye daha ucuz arkadaşlar orada gerçekten bu tip şeyler ya aynı yada daha pahalı.

 143. alper bey nisan ayında belgradda olacağız bize son zamanlarda oranın popüler bar clup isimlerini yazabilir misiniz rica etsem?3 gecemiz olacak 3 ayrı mekana gidelim diyoruz.

 144. Merhaba Alper bey acaba eski türk ehliyetiyle belgrad da araç kiralanir mi bir de sirbistan dan Macaristan’a geçerken sınırda prosedür var mı ilk deneyim olacak teşekkür ederim

  • Merhaba. Evet TC ehliyetinizle yurt dışında araba kullanabilirsiniz, genelde bunun bir süresi vardır, Sırbistan için ne kadar olduğunu bilmiyorum. Evet Sırbistan vizesiz bir ülke, Avrupa Birliği üyesi Macaristan ise Schengen bölgesinde, Schengen vizesi kontrolÜ olacak.

  • Merhaba. Sırbistan’da saat ve gözlük fiyatlarını bilmiyorum, okurlarımdan forumda yorumunuzu görüp yazan olabilir. Türkiye’den ucuz bir ülke olduğu için onların da bizden daha ucuz olması muhtemel.

 145. alper bey mayıs ayın 2 yakın arkadaşımla sırbistana gideceğiz, 4 gecelik bir konaklama yapacağız, maksat biraz kafa dağıtalım biraz da gezelim mantığı, sırp kızlarını siz tanıyorsunuz cana yakınlar mıdır yani sokakta barda direk gidip konuşabilir miyiz yoksa terslerler mi Türk kızları gibi?

  • Merhaba. Sırbistan ve Karadağ iki komşu ve akraba ülke, her gün çok sayıda otobüs var. Her iki ülke de Türklerden vize istemiyor. bas.rs sitesinden otobüs sefer ve saatlerini öğrenebilirsiniz.

 146. biz geçen hafta belgraddaydık, yukarıda ali arkadaş pahalı bulmuş kendisi heralde ukrayna şehirleriyle kıyaslamış belgradı, kesinlikle pahalı değil. 2 kişi en güzel yerde (keman eşliğinde) balık yedik yanında içkisi kalamarı ahtapotu karidesi salatası 250 tl hesap geldi.
  başka bir yerde 2 kişi 2 porsiyon köfte 1 porsiyon sucuk içkiler dahil 35 tl.
  barda içkiler Türkiyeye göre çok ucuz (tabi şişe açtırmazsanız)
  Alper bey bu arada bilgileriniz çok yararlı oldu tşk ederiz.
  Ada Lake bilgilerinizde bulamadım ama gidecek olan orayı görsün, tarihi yer değil ama nehrin sahili var yanında cafeler, yazın iğne atsanız yere düşmüyormuş o kadar canlı, yanyana beach clublar düşünün millet nehire giriyor kum yok ama ufak taşlar var şezlong vs.

 147. Merhaba Alper Bey,
  Tekne gezisiyle alakalı detay vermemişsiniz. Gezi için nereye gitmemiz gerekli, ücret vs. gibi konuları biraz açabilir misiniz?

  • Merhaba. Belgrad’da Tuna ve Sava nehirlerinde tekne turu yapmak için Tuna Nehri’nin modern Belgrad tarafındaki Jahting klub Kej, Usce bb’ye gidebilirsiniz, her gün 18:0 ve 20:00’de nehir tekne turları var, bir buçuk saat sürüyor ve fiyatı 800 Sırbistan Dinarı. Boat Trajan teknesiyle nehir gezisi ise Dunavski kej bb adresinde, Hotel Yugoslavya’nın yanındaki Gabbiano Restaurant’tan başlıyor; 100 dakika süren turların bilet ücreti 500 Sırp Dinarı, yemekli olanlar 2000 dinar. Bir de Rusya’nın hediyesi enteresan Ortaçağ şövalye gemisi Slavjana ile tekne turları var, Knez Mihailova No:5 adresindeki Turizm Danışma Bürosu’ndan bilet alınıyor. Saat 12:0, 14:00, 16:00 ve 18:00’de Sava Nehri kıyısından kalkıyor, süresi 90 dakika, fiyatı 10 avro.

 148. Alper bey merhaba
  Belgrad dışında görülmesi gereken yerler arasında arandjelovac kasabası var (Belgrad’a 80 km), termal suyu mineral suyu dağlar ve tepelerle kapalı çevre ve 3 tane gölü ile meşhur bi kasaba, yemekler muhteşem ve atçılık ile ilgilenenler için klüpleri var ve fiyatlar çok ucuz. Bizdeki sahil kasabalarını andırıyor ben bu klubde gönüllü olarak yardım ediyorum. Herkese buraya görmelerini tavsiye ederim. Erhan

 149. Merhabalar Alper Bey,
  Skadarlija’da Sesir Moj ya da TriSesira’ya gidip cevapcici yediğimizde domuz eti olma ihtimali var mıdır? Domuz eti olmayan restoran öneriniz var mı?

  • Merhaba. Çevapçici etinde dana, koyun ve domuz etinin üçünün ya da ikisinin (çoğunlukla ilk ikisinin) karışımı oluyor. Belgrad’da gittiğiniz lokantada domuz eti olma ihtimali var, hangi mekanların kullandığını bilmiyorum, o nedenle önceden sormanız iyi olur.

 150. Alper Bey Merhaba. Gece nehrin üzerindeki eğlence merkezlerinden taksi haricinde nasıl dönebiliriz? Sitenizde taksilerle ilgili yorumlar korkmamızı sağladı…

  • Merhaba. Belgrad’da sabah 04:00’e kadar çalışan gece otobüsleri var, numaralarının başında N olur. Gündüz otobüslerinden pahalıdır ama pek de bir şey değil, en son 69 dinardı. Belgrad gece yürümek için son derece güvenli bir şehir, çok uzakta kalmıyorsanız otobüs veya taksiye ihtiyacınız yok. BusPlus Android uygulaması işinize yarar, busplus rs sitesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 151. Sema Hanım biz Knez Mihailova caddesindeki hostelimize hep yürüyerek dönüyorduk. Güvenlik sorunu yok. Sadece köprüye çıkmak için kullanılan merdivenlerde çöp vs. oluyor. Taksiden de çok çekinmeyin sadece binmeden fiyatta anlaşın.

  • Bence de yeriniz çok uzak değilse Belgrad’da taksiye gerek yok. Takside de sorun yaşamadım ama birçok ülkede olduğu gibi Sırbistan’da da yabancılardan fazla para alan taksiciler var, ama bir İstanbul kadar korkunç değil durum.

 152. Merhaba alper bey

  Biz 13 temmuz bosna hersek 19 temmuz sırbistan donus aldik kalacagimiz yerleri bookingden kiraladik sinir gecisinde sikinti olur mu 4 arkadaş gidecegiz 3 kişi 10 yillik pasaport cikardik 1 arkadaş 6 aylik cikardi bosna hersekten sirbistana otobus mu iyidir tren mi iyidir. İlk kez yabanci ulkeye gideceegimiz icin o ulkeye almazlar diye tereddutlerimiz var.

  • Merhaba Uğur Bey. Bosna-Hersek’ten Sırbistan gitmek için otobüs kullanın. Dönüş uçak biletlerinizin çıktıları ve booking rezervasyon çıktılarınız yanınızda olsun. Sınır polisi soru sorabilir ama geri çevrilmezsiniz rahat olun yeter. Güzel bir rota, iki ülkeyi de beğeneceğinize adeta eminim.

   • Merhaba Alper Bey,

    Bosna Hersek’ten Sırbistan’a otobus bileti nerden alabiliriz Bosna Hersek’e indigimiz zaman alsak olur mu yoksa internet uzerinden mi almak gerekir Bosna Hersek’ten alabilecegimiz bir yer var midir varsa neresi yardimlarinizi rica ederiz. Bir de otobus parasi kaç paradir tahmininizce?

 153. Belgrad’da 24 saat kaldık ama yetti. Keşke haritalı bir rapor olsa dedim ve bunu yaptım.
  imgur. com/a/FIHXd
  Birileri bunu geliştirsin bence…

 154. Alper Bey Merhaba,
  2 aile, Yılbaşı için program yapıyoruz ve yılbaşı akşamı için hem yemek hem de eğlence kısmında önerebileceğiniz mekan isimleri hakkında destek rica ederim. (Fiyatları ile de belirtme şansınız varsa o bilgiye paylaşmanızı rica ederim.)

  • Merhaba. Blog yazımdaki Belgrad eğlence yerleri dışında diğer mekanlar ve yılbaşı programları hakkında bilgim yok maalesef. Belki okurlarımdan Belgrad’da yılbaşını kutlayan varsa yanıtlayabilir. Geleneksel bir Sırp yemeği ve eğlencesi için Skadarska (Skadarlija) Caddesindeki müzikli restoran ve kafanaları (meyhane/taverna), ardından da nehir kenarındaki bar ve gece kulüplerini sitelerinden incelemenizi öneririm.

 155. Hocam iyi geceler diliyorum göz gezdirmek için girdiğim Sırbistan yazınıza öyle dalmışım ki saat iki buçuk olmuş 🙂 Şimdi size bir kaç sorum olacak.
  Kız arkadaşımla Sırbistan’a kasım 23 te gidiyoruz. Burada 6 gün kalacağız. Sırbistan içi ulaşım için ne önerirsiniz?
  Kız arkadaşıma tatlı bir süpriz yapabileceğim neresi vardır mekanlardan?
  Bizim ülkede ne yazık ki olduğu için soruyorum turist görünce ”aha kaz düştü yolun bunu” kafası var mı bu sırp arkadaşlarda?
  Yediğiniz en leziz sırp yemeği neydi? Biliyorum baya olmuş gideli ama hatrınızda var ise diye soruyorum çok teşekkür ediyorum şimdiden. Cevap yazmamış olursanız bile yazınız çok başarılı hayırlı seyahatler diliyorum 🙂 Yola çık, Yol açık 🙂

  • Merhaba. Sırbistan gezi yazılarıma ilginize teşekkür ederim. 🙂 Ülke içinde otobüsler genelde trenden daha pratik, ama Novi sad için tren de olabilir. Skadarska’daki mekanlar çok hoş. Hayır Sırbistan’da turistleri dolandırmak veya fazla para almak yok, bazı taksiciler yapabiliyor ama oran Türkiye’dekinin çok altında. Sırp yemekleri arasında en çok sevdiklerim Pljeskavica, Çevapçiçi, Kajmak, Kaçamak, Mussaka ve Sarma. Sırbistan’ı seveceksiniz! Rotanız hazır mı, rastgele mi?

 156. Merhaba 18 yaşındayım ve 2000 TL butcem var İngilizcemi gelistirmek ve kulturel bir birikim kazanmak niyetindeyim Sırbistan iyi bir secim olur mu bu sebeplerle seyahat etmek icin? Sizce başka bir yer mi seçmeliyim ? Bana yardimci olursaniz cok sevinirim. E-posta adresimden de ulasabilirsiniz ahmetaltay817 @gmail.com

  • Merhaba İngilizce geliştirmen için tavsiye etmem genelde konuşulan dil Sırpça, bilseler bile konuşmuyorlar bence çok milliyetçi bir toplum benim izlenimlerim.

 157. Merhaba Alper Bey, 4 Haziran’da kısmetse Sırbistan’a doğru uçuyor olacağım. Macaristan’a yakın bir şehir keşfettim Szabadka isminde, oraya seyahat edeceğim. Yaşayanların hatırı sayılır bir oranı Macarmış, bu sebepten mimarisi çok etkileyici Katolik-Protestan kiliseleri de var. Binalar, yapılar vs bana Macaristan’ı anımsattı. Tekrar giderseniz buraya gitmenizi tavsiye ederim. 🙂 Size birkaç sorum vardı, gideceğim tarihte hava ortalama nasıldır? Ve yanıma nakit ne kadar euro almalıyım? Çünkü Sırbistan euro kullanmıyor, nakit Türk Lirası kartıma yükleyip o şekilde harcamayı düşünüyorum fakat havaalanında polis sorgusu da oluyormuş bu sebepten euro bulundurmak istiyorum yanımda.

  • Merhaba. Sırbistan’ın kuzeyindeki güzel şehrin Sırpça adı Subotica, o ismiyle duymuştum. Novi Sad’a benziyor,iyi fikir, öneri için teşekkürler. 🙂 Kuzey Sırbistan’da Haziran ayı başında hava durumu sıcak olur, gündüz 28-30 derece ama gece 14-15 dereceye düşebiliyor, o nedenle ince bir mont almak iyi olur. Yeşil pasaportum olduğu için Sırbistan’a girişte hiç soru sorulmadı ama okurlarımdan biliyorum ki nakit para sorabiliyorlar. 200 avro garanti olur, ama 50 avro gösterip geçen de olduğunu biliyorum.

  • Bankamatiklerden para çekebiliyorsun kredi kartlarıyla Halkbank vardı ben ondan çektim hangi kart olursa olsun fark etmiyor 500 Türk Lirası karşılığında 12500 dinar veriyor 50 TL komisyon alıyor 550 olarak ödüyorsun bankana döviz bürosunda bozdursan da yaklaşık aynı komisyonu buluyor bilginize.

 158. Merhaba,
  16 Martta eşim ile baş başa 2 geceliğine Belgrad’a gitmeye karar verdik. Küçük bebeğimi evde bırakıp gideceğiz. Tur ile gideceğiz uçak bileti 3 yıldızlı otelde konaklama transfer 1870 TL civarı. Bu fiyat THY uçağı ile ve sizce çok mu? Dil bilmiyoruz. Tur ile gitmemiz şart ama pahalı mı sizce? Ayrıca hava nasıl olur sizce?

  • Merhaba. 16 Marta az zaman kalmasına ve Cuma-Pazar en çok satın alınan uçuşlar olmasına rağmen şu anda İstanbul-Belgrad gidiş dönüş THY uçak biletleri 830TL. Dolayısıyla satın aldığınız Belgrad turu oldukça pahalı. 3 yıldızlı otellerde 2 kişilik oda veya daire kira ücretleri 2 gün için 500 lira civarında. Olsun, İngilizce veya Sırpça bilmediğinize göre tur daha rahat olur. Mart ayında Belgrad’da hava durumu soğuk olur, gündüz sıcaklıklar 10-12 derece, gece 2-4 derece arasında seyreder. Ortalama her üç günde bir yağmur veya sulu kar yağar, Kışlık kıyafetlerle gidin, şemsiye de alın.

 159. Merhabalar,
  Öncelikle paylaşımlar için herkese teşekkürler.
  11-16 Mart için eşim ve 15 aylık bebeğim ile 5 günlük bir tatil planladık.
  Tamamen bireysel olarak gezeceğiz, dil olarak mükemmel olmasa da İngilizcemizin yeteceğini düşünüyoruz.
  Konaklama için nehir kenarındaki Arka Barka Floating’i tercih ettik. Biliyorsanız fikirlerinizi merak ediyoruz?
  Benim asıl merak ettiğim yeme-içme konusunda. Özellikle domuz eti ile ilgili tereddütlerim var. Bu konuyla ilgili herhangi bir uyarı var mı restoranlarda.

  • Merhaba. Aynı yerde kalmadım sadece dışarıdan gördüm. İyi duruyor. Restoranlarda domuz eti uyarısı olmaz, onlar için normal bir şey. Bizde de başka kültürlerde yenmeyen şeyler için uyarı yoktur. Siz “no pork” diyerek hassasiyetinizi belirtirsiniz, ona göre uygun yemekleri söylerler. Gençlerin çoğu İngilizce bilir. Keyifli bir Belgrad tatili dilerim.

 160. Merhabalar,
  Şu an Belgrad’dayız. Eşim ve 1,5 yaşında kızımla birlikte. Biz yine idare ediyoruz fakat çocuk için yemek bulmakta zorluk yaşıyoruz. Türk usulü ev yemekleri yapan acil bir yer bulmam gerek. Acil bilgi verebilirsiniz sevinirim.
  Peraya gittik taşınmış. Dukat ve kale baklava diye bir yer duydum. Onlarda sadece baklava var.
  Şimdiden teşekkürler.

 161. Merhaba Alper Bey. 14-21 Nisan tarihleri arasında Belgrad’da olacağım. Diğer şehirlerini de gezmek istiyorum. Hangilerini tavsiye edersiniz. Bu süre içinde ne kadar Euro bulundurmam yeterli olur? Hediyelik veya kendim için ne getirebilirim. Şehirlerarası ulaşım nasıl?Tren/otobüs hangisini tavsiye edersiniz? Ayrıca gezi esnasında özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar var mı? Teşekkür ederim.

  • Merhaba Erhan Bey. Çok iyi etmişsiniz, Sırbistan güzel ve güvenli bir ülke, seveceğinizi tahmin ediyorum. Belgrad başta olmak üzere kesinlikle Novi Sad’ı tavsiye ederim, bir çokları için Sırbistan’ın başkentinden daha güzel bir şehir. Üçüncü bir yere daha gitmek isterseniz Sırbistan Turu yazımdaki yerlerden tarihi Trşiç ve turistik olmayan Şabac’a bakın, birini seçin, hatta ikisi de mümkün. Ben fazla yol sevmem, uzun kalıp rahatça gezmeyi tercih ederim derseniz sadece Belgrad ve Novi Sad yeterince güzel ve eğlenceli. 1 haftada ne kadar para gerekeceği konusunda rakam vermekten kaçınırım, çünkü herkesin harcama tarzı ve beklentileri farklıdır. Ancak genel bilgi verebilirim, Sırbistan Türkiye’den ucuz bir ülke. Bu yazımda ve altındaki yorumlarda epey bilgi ve fiyat paylaşım ve yorumları var, okumanız size yaklaşık bir rakam tahmini yapma imkanı verir. Ayrıca mevduat hesabınızda mutlaka TL bulunsun, Sırbistan’da nakitiniz biterse ATM banka makinelerinden Sırp Dinarı olarak karşılığını çekersiniz. Şehirler arası ulaşımda sorun yok, ama Türkiye’deki gibi yepyeni otobüsler, geniş otobanlar, pürüzsüz yollar beklemeyin. Otobüsle ulaşım daha pratik olur.

 162. Alper bey iyi günler dolarla ülkeye girsem bozdurmada sıkıntı yaşar mıyım ayrıca TL’nin değer kaybından sonra ülke hala fiyatlar açısından ucuz mudur?

  • Merhaba Vildan Hanım. Elbette, Sırbistan’da rahatlıkla dolar bozdurabilirsiniz. Son altı aydan önce epey ucuzdu ama değer kaybından sonra artık çok ucuz olmasa da hala Türkler için uygun. Tavsiye ederim.

 163. İyi günler Alper bey, Sırbistan’da mobil hat almak için pasaport kaydettirmeme, kontrata gerek var mı? Harita ve çeşitli taksi uygulamaları için internete gerek duyuyorum.

  • Merhaba. Sırbistan’da mobil telefon ve internet hattı satın almak için pasaport veya kimlik gerekmiyor. Sırbistan mobil operatörleri mts (Telekom Srbija), Telenor (PPF Group) ve VIP (Telekom Austria). örnek olarak MTS Telekom şirketinin Super Tourist SIM paketi en hızlı 10GB internet, 30 dakika yurt dışı arama, 120 dakika yurt içi arama sağlar ve ücreti 1.800 Sırp Dinarı. Telenor Simple SIM hazır kart 300 Sırp dinarı ücretle 30 dinar kontör sunar; aramanın dakikası 11.90 dinar, sms 6 dinar tutar ve ilk doldurmada 2GB ücretsiz internet verir.

 164. Ben de 21-24 nisan 2019 tarihleri arasında gittim. İnsanları Türklere karşı çok sevecen (memurlar hariç). Dediğiniz gibi gençler ve orta yaşlılar ingilizce biliyor. Türkiye’ye göre sadece alkol anlamında uygun olup yemek, tekstil, teknoloji bunlar aynı hatta bazıları pahalı bile. Ancak ulaşım konusunda gerçekten bilet alınmazsa vay halimize mesela biz son gün almadık ve otobüsten indiriliyorduk az daha sağ olsun bir kadın bize parayı bozdu. Kişi başı 2000 RSD olup başka para birimi kabul etmiyor memurlar!! Ayrıca işlerini yapmalarına rağmen üslupları çok çirkin açıkcası biz bu konuda turistlere bayağı anlayışlıymışız. Bus card almak için kiosklara uğrananabilir, her yerdeler ancak birçoğu size yok diyor aslında sizi anlamadıklarından dolayı bus ticket veya card demek lazım çünkü biri ticket biri card deyince veriyor:) Tek günlük 250 RSD’ydi sanırım şoförden tek basımlık alırsanız 115 RSD oluyor, pahalıya geliyor. Ayrıca sakın otobüste kart almadıysanız da boş kartı basmayın anında memurlara sinyal gidiyor ve otobüse bir anda binip size cezayı kesiyorlar. Öyle yürüme mesafeli değil her yer bu arada. Ayrıca en önemlisi biranızı marketlerden alırsanız baya uygun mesela Jelen (kendi biraları) markette 54 RSD, dışarda 200 RSD gibi. Ayrıca marketlerden aldıktan sonra fişinizi atmayın şişeleri götürüp depozito alıyorsunuz (maxi, shop&go marketlerde) ama fişi aldığınız markete gitmeniz gerekiyor. 6 biraya 3 bira alıyorsunuz ya da paranızı veriyorlar. Ulaşım konusunda da 72 havalimanından merkeze kadar geliyor ama 1 saatte bir ancak geliyor o nedenle 72 ye binecekseniz dikkatli olunmalı ve iyi hesap yapılmalı. 2 veya 2L hat aynı olup her yere gidebilirsiniz. Akşam yemeği için de biz Lorenzo & Kakalamba ya gittik, bir tık pahalı ama gitmeye değer. Biz kahvaltıyı evde kaldığımız için marketten alışveriş yapıp kendimiz yaptık çünkü bizim gibi kahvaltı kültürü dışarıda yok malesef. Kuru şeyler yemek istemedik. Kahve fiyatları 150-200 RSD bira ile aynı dışarda 🙂 Bu arada su sorununa gelirsek ROSA marka su bizim suyumuz ile aynı. Ayrıca paranızı mutlaka şehir içinde bozdurun çünkü havalimanı ve avm lerde azcık zararda oluyorsunuz. Ama havalimanında siz yine de tek kişi olarak 10-15 euro bozdurun ne olur ne olmaz. Duty free konusunda yeni havalimanı ile beraber giderken alkol alın derim dönüşte alırım diye düşünmeyin çünkü döndüğünüzde fiyasko ile karşılaşıyorsunuz, birçok ürün ve alkol yok. Oranın duty free si de pahalı bu arada bizim dış hat gidişe göre. Bavullara bakıldığını görmedik Sırbistan da ama alkol sınırına göre ayarlayarak yanınızda alıp gidin bence. Telefon hattı almanıza gerek yok internet duraklarda, otobüs içlerinde bile var.

  • Belgrad gez, notları ve önerileri için çok teşekkürler Ebru Hanım. 2000 Sırp Dinarı neyin ücreti? Markette bira üç lira ne güzel. 🙂 Belgrad Nikola Tesla Havalimanından şehir merkezine siz hangi otobüse gittiniz? Bahsettiğiniz restoranda neler yediniz ve ne kadar hesap ödediniz? Sırbistan’da içki ucuz olduğu halde neden İstanbul Havalimanı’ndan almak daha mantıklı olur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz