Yurt dışına ucuz gezi nasıl yapılır? Birçoğumuz değişik ülkeler ve kültürler görmek istiyoruz, ancak bunun bir maliyeti var. Ben sık yaptığım, keyif aldığım, bir tutku haline dönüşen dünyayı gezmek hobim için büyük paralar harcamıyorum. Bu yazımda çok para harcamadan, yurt dışında ucuz gezi turları yapmak isteyenler için yararlı bilgiler, tatil önerileri ve seyahat tavsiyeleri veriyorum. Mümkün olduğunca az parayla değişik ülkeler gezmek, ucuz seyahat etmek ve tatil yapmak mümkün.

 

ucuza gezi
Ucuz gezi için bilgiler.

 

Pahalı Ülkelere Gitmeyin

Ben istemez miyim St. Petersburg’daki Ermitaj Müzesi’ni gezmeyi, okurken etkilendiğim Dostoyevski romanındaki Beyaz Geceleri yaşamayı, Paris’te Louvre Müzesi’ni görmeyi? Bir işiniz yoksa veya masraflarınızın çoğunu karşılayacak bir davet almadıysanız bırakın pahalı ülkeleri. Peki gitmek istediğimiz bir ülke veya kentteki fiyatlar nasıl, öğrenebilir miyiz? Yaşadığımız ülke veya kentteki fiyatları, gitmek istediğimiz yerdeki fiyatlarla karşılaştırabilir miyiz? Evet.

 

Numbeo sitesi bunu yapıyor. Anasayfadaki “Cost of Living” menüsüne imleci getirdiğinizde göreceğiniz “Cost of Living Comparison”a tıklayın, açılan sayfadaki üst kutuya yaşadığınız kenti (yoksa en yakın büyük kenti), alt kutuya ise gezmeyi düşündüğünüz kenti girin ve “Compare” sekmesine tıklayın. Örneğin bakın ben burada İstanbul ile Moğolistan başkenti Ulan Bator fiyatlarını karşılaştırıyorum.

 

ülkelerde fiyatlar
İstanbul ve Ulan Bator fiyat karşılaştırması.

Bu sitenin sonuçları kuruşu kuruşuna doğru olmayabilir, ama size iyi bir genel bilgi verir. Buradan sadece gıda fiyatlarını değil emlak, otel, ulaşım, İnternet, elektrik, sinema, spor, giysi, kira, ortalama gelir miktarlarını da öğrenip karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca kendi kentiniz ve ülkenizle seyahat etmeyi düşündüğünüz yerin suç oranlarını, sağlık hizmeti indekslerini, çevre kirliliklerini, trafik yoğunluklarını, yaşam kalitesi indekslerini de karşılaştırabilirsiniz. Örneğin burada İstanbul ile Uruguay başkenti Montevideo kentinin yaşam kalitesi indekslerini karşılaştırıyorum.

 

yaşam kalitesi karşılaştır
Yaşam kalitesini karşılaştırma.

Evet, böylece merak ettiğiniz, gezmek istediğiniz ülkelerdeki fiyatlarla ilgili genel bilgi edinerek ucuz gezi planlayabilirsiniz.

Hangi Ülkelere Gidilir? Ucuz Ülkeler

Hangi ülkelere gidilir, hangi ülkeler ucuz, yurt dışını gezmeye nereden başlayalım sorularına yanıtım net: Türkiye’nin Batısında yaşıyorsanız Balkanlar, Doğusunda yaşıyorsanız Kafkaslar. Balkanlarda özellikle Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-HersekHırvatistan, Sırbistan ve Romanya ucuz gezi yapılabilecek ülkeler. Tatil için  Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan içeren bir Kafkaslar seyahati de ilginç olur ve ucuza mal olur, hem fiyatlar uygun, hem de uçağa ihtiyacınız yok. İşte yeni başlayacaklara ucuza gezmek için iki ilginç rota. En ucuz ülkelerde ekmek, su, domates, peynir, lokantada yemek, kiralar vb fiyatlar bu yazımda: Dünyanın En Ucuz Ülkeleri

 

ucuz ülkeler
Sveti Jovan Kilisesi-Ohrid, Makedonya. Ucuz ülkeler.

 

Ucuz Uçak Bileti

Komşu ülkelere gitmiyorsak uçakla ulaşım seyahatimizin maliyetini birden yükseltiyor. Bunun için de yapabilecekleriniz var. Yurt dışı gezileri ucuza getirmenin en önemli unsuru, ucuz uçak bileti bulabilmek.

 

ucuz uçak
Ucuz uçak bileti nasıl bulunur?

 

1. Uçak bilet fiyatlarını karşılaştırmalı arayın

Gideceğiniz yere uçak bileti alırken karşılaştırmalı tarayan siteleri kullanın. Örneğin momondo, skyscanner, orbitz, kayak, ekobilet gibi sitelerde çeşitli havayollarının fiyatlarını öğrendikten sonra en ucuz uçuşu veren havayolunun sitesine gidip o uçuşun fiyatına bakın, daha ucuz olabilir.

 

2. Esnek tarihler seçin

Seyahat edeceğiniz tarihler kısıtlı değilse bilet aratırken tarihlerim esnek (flexible dates) seçeneğine tıklayın. Böylece girdiğiniz tarihlerden birkaç gün önce ve sonrasının fiyatlarını da görür, en ucuzunu seçersiniz. Ucuz gezi için gün planınızı biraz değiştirin, ucuz uçak bileti tercih edin.

 

3. Uçakta masraf yapmayın

Ucuz havayollarının çoğu uçakta yeme-içme ikram etmeyip pahalıya satar. Kabine havaalanındaki dükkanlardan aldıklarınız dışında sıvı sokamazsınız ama pakette bisküvi, çerez, sandviç, meyve, çikolata ve birçok yiyeceği yanınıza alabilirsiniz. Ucuz seyahat etmek isteyen biri için uçakta mantık dışı fiyatlarla yemek yemek hiç uygun değil.

 

4. Faklı havayollarını araştırın

Bazı havayolları arama motorlarında görünmez. Bunları ancak çok seyahat eden arkadaşlarınızdan, ilanlardan veya tesadüfen öğrenebilirsiniz. Örneğin Türkmenistan Havayolları ile ben uygun fiyata Aşkabat aktarmalı Tayland‘a gittim. Devlet havayolu olmasına rağmen bir web sitesi yok. Başkent Aşkabat Havalimanı’nda apron, bilgisayar, free-shop, modern lokanta-kafe yok ama olsun, düşmeden uçuyor. Amaç ucuza gezmek.

 

5. Aktarmalı uçun

Paranız az ve zamanınız çoksa aramalarda en üstte çıkan direkt uçuşları değil, daha ucuz aktarmalı uçuşları tercih edin. Örneğin ben Latin Amerika seyahatim için Brezilya‘ya direkt ve pahalı değil New York aktarmalı, ucuz ve uzun sürede gittim. Ucuz gezi için bence değer.

 

6. Bagaj ağırlığına dikkat

Çantanızın ağırlığı, uçuşunuzun izin verdiğinden ağır olursa ciddi bir fark ödemeniz gerekir. Bu sınır çoğunlukla kısa ve orta mesafeli uçuşlarda 20kg, uzun uçuşlarda 30kg. Bagaj-bilet kontrolünde (check in) kötü bir sürprizle karşılaşmak, ucuz gezi hevesinizi daha en başta baltalar.

 

Bu yazımdaki videolarımda yurt dışı seyahatlerinde dikkat edilmesi gerekenler, hesaplı seyahat, seyahat çantaları, havaalanında yapılacak şeyler, yurt dışında taksi ve konaklama bilgilerimi anlatıyorum:

Yurt Dışı Tatilleri.

 

Bedava ve Ucuz Konaklama

Yurt dışı gezi masraflarımızın en büyük ikinci unsuru konaklama. Ucuz gezi için bedava konaklama ve ucuza kalma için birçok yöntem var.

 

1. Evlerde bedava kalma

Yurt dışında bedava konaklama için milyonlarca üyesi olan, gezginleri evlerde dostça, ücretsiz konuk etmeye yönelik ağlar var:

 

Couch Surfing

 

Hospitality Club

 

Ben bu iki konukseverlik ağı sayesinde birçok gezgini barındırdım ve birçok ülkede misafir oldum. Ayrıntılar ilgili yazımda.

 

ucuza gezi
Güney Kore’nin Hongseong kentinde ücretsiz kaldığım ev.

 

2. Temizlik yapın, bedava kalın

Ucuz gezi istiyor ama karşılıksız kalmak fikri hoşunuza gitmiyorsa birilerinin evini onlar yokken temizleyip, bahçelerini sulayıp veya köpeklerini gezdirip göz kulak olarak (house-sit) kalacak bir yer edinebilirsiniz. Buna yönelik siteler:

 

Care Taker

 

Mind My House

 

House Carers

 

Luxury House Sitting

 

House-sitting deyince yanlış anlaşılmasın, böyle olmuyor.

 

ucuz gezi
Ucuza gezmek için house-sitting.

 

3. Hostellerde çalışın

Dünyanın birçok ülkesinde hosteller size çalışma karşılığı bedava yatak verir. Bu genelde sabah birkaç saat temizlik, ya da akşam garsonluk veya mutfak işi olabilir. Her durumda günün çoğu size kalır. İşte bir başka ucuz seyahat yolu.  

 

4. Kamp yapın

Ucuza gezmek için küçük çadırınızı yanınızda taşıyarak güvenli alanlarda kamp yapabilirsiniz. Bahçesi olan insanlardan izin isteyip çadır kurmayı da deneyebilirsiniz. Ağırlıklı Avrupa’ya yönelik bu sitede, bahçelerinde kamp yapmanıza izin veren insanlar var.

 

Camp in my Garden

 

 

ucuz seyahat
ucuza gezmek

Kamp yapmak için bir bahçe, milli park, kamp alanı yoksa yer seçerken şunlara dikkat edin:

 

 • Düz, gölge ve nehir veya göl gibi bir su kaynağına yakın yer bulmaya çalışın.
 • Çadırınızı sudan 30-40 metre uzağa kurun, hayvanların suya erişmelerine engel olmayın.
 • Çadıra su girme olasılığına karşı yüksek bir yer bulun.
 • Kumsalda kamp yapacaksanız gelgit çizgisini bulup bunun dışına yerleşin.
 • Böcek kovucu bulundurun.
 • Arazide ateş yakmayın, kamp için küçük ocaklar var.
 • Başka kampçıların çok yakınına çadır kurmayın, mümkünse görüş alanının dışına yerleşin.

 

5. Hostellerde kalın

Hosteller özellikle çok yataklı odada kalırsanız ucuza gelir. Bir dolu gezginle tanışır, o ülke hakkında bilgi ve fikir alışverişinde bulunursunuz. Yerel halkla değil sizin gibi sırt çantalı gezginlerle tanışırsınız, o yüzden ben pek tercih etmiyorum. Yine de ucuz gezi için dünya çapında sırt çantalı gezginlerin en çok kullandıkları konaklama yöntemi.

 

6. Aile yanında oda kiralama

Birçok ülkede aile veya bekar insanlar evlerinin bir odasını kiralıyorlar. Arama motorlarına gideceğiniz kentin adını ve yanına “home stay” yazarsanız bulabilirsiniz. Örneğin Karadağ, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Küba‘da otobüs terminallerinde evlerindeki boş odaları kiralamak için bekleyenler olur. Ben de buralarda ucuz gezi tarzıma uygun olarak 10-15 Avroya odalar kiraladım.

 

Airbnb

 

7. Daire kiralama

Tek başınıza kalmak ve bir ev ortamında yaşamak isterseniz ucuz ülkelerde küçük bir daire kiralayabilirsiniz. Bu özellikle Doğu Avrupa’da yaygın ve uygun. Avantajı, market ve pazardan alışverişinizi yapar, lokantalara hiç para harcamadan kalabilirsiniz. Ayrıca en özgür konaklama biçimi. Gideceğiniz kentin adını ve “rent apartment” yazarak aratın, gelsin seçenekler.

 

8. Küçük ve ucuz oteller

Her kentte mutlaka yabancıların pek bilip kalmadıkları, şehir dışından gelen yerel halka hizmet veren oteller vardır. Ben de ucuz seyahat eden biri olarak bazı kent ve kasabalarda küçük ve basit otellerde kaldım.

 

9. Evinizi veya odanızı kiralayın

Siz seyahatteyken evinizi ve odanızı diğer gezginlere kiralayın, konaklama harcamanızı bedavaya getirin, ucuz seyahat etmek isteyenlere de yardımcı olun. Bunu siz evdeyken de yapabilirsiniz elbette.

 

Airbnb

 

10. Karşılıklı ev değişimi

Gitmek istediğiniz yerlerden evini karşılıklı kullanmak üzere değişmek isteyenler varsa siz onun evinde, o da sizin evinizde aynı dönemde kalır. Bunu denk getirmek çok kolay olmasa da, hedefleriniz konusunda esnek olup önce sizin yaşadığınız yerde ev arayanları bulup onlar arasından seçmeniz daha kolay. Bir ucuz gezi ve bedava konaklama yolu daha.

 

Home Exchange

 

Home Base Hols

 

Ucuz Yemekler

Turistik ve pahalı restoranlarda değil, arka caddelerdeki ucuz lokantalarda yemek yiyin. Ucuz seyahat etmenin altın kurallarındandır. Tanıştığınız yerel insanlara ve esnafa sorun, onlar bilirler. Sokak yemeklerinden çekinmeyin, özellikle Asya bu konuda cennettir. Her ülkede vardır (Kuzey Kore hariç). Pazar ve marketlerden alışveriş yapıp yemek masraflarınızı ucuza getirin. Yurt dışında yediğim yemekleri burada anlatıyorum: Yediklerim.

 

ucuz yemekler
Tayland-Bangkok’ta sokak yemekleri.

 

Uzun Süreli Gezmek

Zamanınız varsa benim gibi uzun süreli seyahat etmek, ucuz gezi için mantıklı olur. Gezinin en başı ve sonu için ödeyeceğiniz uçak bileti parası aynı olup, gün başına düşen gezi masrafınız azalır. Ayrıca uzun süre gezerken daha çok insanla tanışıp günlerinizi ucuza getirmenin yollarını öğrenirsiniz.

 

Yavaş Gezmek

Tipik sırt çantalı gezginler gibi her kentte bir veya iki gece kalıp oradan oraya zıplamayın. Yavaş gezerek hem toplam yolculuk maliyetinizi azaltın, hem de sadece en turistik yerleri değil arka sokakları, gerçek yaşamı görün, keşfedin. Bir ülkede 10 şehir yerine 5 kent ve kasaba görün, daha fazla keyif alacaksınız.   Seyahatlerinizi bir yaşam tarzı olarak benimseyin, geziniz kısa süreli olsa bile. Tanıştığınız insanlar sadece ucuz yerleri bulmanızı değil, eğlenmenizi ve o yeri benimsemenizi de sağlar.

 

Ucuz Gezi İçin Alışkanlıklardan Vazgeçmek

Ben de hemen herkes gibi evimde her zaman temiz ve düzenli, kendime göre küçük ve keyifli konforlara sahip biriyim. Ama Moğolistan‘da göçebe çadırında, Estonya‘da komün evinin tavan arasında kalırken bunları özlemek şöyle dursun, aklımdan bile geçirmedim. Rahat olun, bırakın konforu ve hijyeni, eve döndüğünüzde o incecik yer yatağını ve yosun tutmuş duşu özleyeceksiniz. Hem işiniz ne? Kaldığınız yerde temizlik yapın. Ben Arjantin‘den Çin‘e kadar birçok ülkede temizlik yapıp bana evini açmış insanları sevindirdim.

 

ucuz gezi
Ucuz seyahat için bilgiler.

 

Yurt Dışında Taksi 

Mecbur kalmadıkça taksi kullanmayın, gideceğiniz yere biraz daha geç varsanız da olur. Toplu taşıma araçlarını kullanın ve mümkün olduğunca yürüyün, görün. Yurt dışında iken, İstanbul’da gezi amaçlı hariç normalde hiç yürümediğim mesafeleri saatlerce keyifle yürüyorum. Yollar yürümekle aşınmaz, ayaklarınız eskimez.

 

Yurt Dışında Çalışma

Yurt dışında uzunca kalabilecek zamanınız varsa geçici işler arayın. Çocuk bakabilir, meyve toplayabilir, çeşitli işler yapabilirsiniz. Yurt dışında çalışma yoluyla ucuz seyahat edebilirsiniz.

 

Any Work Anywhere – Meyve toplama ve benzeri işler.

 

Swap Working Holidays – Çeşitli ülkelerde çalışma vizesi.

 

Go Work About – Avusturalya’da mevsimlik iş.

 

4-Hour Workweek – İnternet’ten çalışma, evden ve seyahatten çalışma, dış kaynak bulma.

 

Abroad Freelance – İnternet’ten çalışma.

 

Au Pair – Bebek ve çocuk bakıcılığı.

 

Great Au Pairs – Bebek ve çocuk bakıcılığı.

 

Ucuz Gezi İçin Gönüllülük

Zamanınız varsa ve rahatınıza düşkün değilseniz gönüllü işler yaparak kalacak yer ve yemek edinmek de yurt dışında ucuz gezi için bir seçenek.

 

Pod Volunteer – Gezginlere dünya çapında gönüllü işler bulan, kar amacı gütmeyen kuruluş.

 

VolunTourism –  Eğitim ağırlıklı gönüllülük.

 

Volunteer Abroad – Çok sayıda ülkede gönüllü çalışma olanakları.

 

Compathos – Uluslararası projelere destek ve film, dijital öykü ve halk medyası alanlarında gönüllü seyahat.

 

Conservation Volunteers – Avustralya’da gönüllü çalışma.

 

Continental Divide Trail – Kuzey Amerika’da doğa işleri.

 

Otostop Çekmek ve Başkalarıyla Seyahat

Ucuz gezi için sizinle aynı yere gidecek ve arabası olan kişilere katılıp yakıt parasını paylaşabilirsiniz. Ya da cesaretiniz varsa otostop çekebilirsiniz. Bu konu için açılmış siteler var.

 

eRide Share – Otomobil paylaşımı.

 

Compartir – Otomobil paylaşımı.

 

Hitchhikers – Otostop.

 

otostopla yurt dışı
Otostop çekerken araçlar durmuyorsa dikkat çekmeyi deneyebilirsiniz.

 

Organik Çiftliklerde Çalışma

World-Wide Opportunities on Organic Farms zaman zaman gönüllülere katılma olanağı sunan organik çiftçilerin uluslararası ağı. Küçük bir üyelik ücreti istiyorlardı en son. Ucuz seyahat ve tatil için denenebilir.

 

Para Bozdurma ve Harcamalar

Ucuz gezi için yurt dışı tatillerde paranızı idareli harcamanın yanında diğer bazı konulara da dikkat etmenizi öneririm. Örneğin havaalanına indiğinizde sadece kalacağınız yere ulaşmanıza yetecek kadar paranın biraz fazlasını satın alın. Çünkü havaalanlarındaki döviz büroları kötü bir kurla para bozarlar.

 

Bu yazımdaki videolarımda yurt dışı gezi için kullandığım eşya listem, seyahate çıkmadan önce yapmamız gerekenler, hazırlıklar, dikkat edilecek konular, ülke seçimi, yurt dışında harcamalar, güvenlik, çanta çeşitleri, ATM ve kredi kartı kullanımı, yurt dışı seyahati için çanta hazırlama, götürmemiz gereken belgeler ile ilgili bilgiler anlatıyorum:

Yurt dışı seyahatlerde eşyalar, güvenlik, pasaport, para, telefon.

 

Yurt Dışında Hediyelik ve Hatıra Alma

Ucuz gezi için en iyisi hediyelik eşya dükkanlarından uzak durmak. Çoğunlukla ürünler bir başka ülkede fabrikasyon yapımdır ve aradığınız yerellikten ve otantiklikten uzaktır. Ucuz ve “gerçek” bir şey bulduğunuzu düşünüyorsanız kendinize şu soruları sorun:

 

 • Bu şey gezmekte olduğum ülkeyi iyi temsil ediyor mu?
 • Bunu kullanacak mıyım?
 • Bu seyahati yaşadıklarımla mı, yoksa bu hediyelik eşya ile mi hatırlayacağım?
 • Böyle bir şey almayı hiç düşünmüş müydüm?

 

Yazımın yurt dışına ucuz gezi yapmak isteyenler için bilgilendirici olacağını umuyorum.

68 YORUMLAR

 1. Lüks düşkünü olmayan dünya turu yapma hayaliyle yanıp tutuşan biri olarak yazılarınızı okumak çok keyifli. Çok faydalı bir yazı olmuş tşkler.

 2. Merhaba,
  Yazılarınızdaki aydınlatıcı bilgiler ve gösterdiğiniz yararlı kaynaklar için teşekkür ederim. Aslında, yaşıma ve ekonomik durumuma aldırış etmeyen, içimdeki huysuz çocuk adına teşekkür ediyorum. Sınırlı sayıda gezilerim oluyor. Folklor ekibimizle Güney Kore, Cakarta ve Kualalumpur’a gittim. Son iki üç yıldır da, Viyana ve Amsterdam’gidebildim. 5 Martta bir haftalığına Paris’e gidiyorum. Yazılarınızı okurken her halde Türkiye’de değildim. Sanıyorum
  geçen hafta Belgrad Ormanları gezisinde tanıştık. Seyahatlerinizde yolunuz açık olsun. Her şey gönlünüzce olsun…

 3. Hocam selamlar. Yazın Güney Amerika’ya gidecek ve dönüş bileti olmayan bir öğrenci olarak (yeşil pasaport kardeşliği bakidir) bilhassa bu yazınız çok işime yarayacak gibi duruyor. Estonya komün evi hikayesi olmak üzere gelecek yazıları da sabırsızlıkla bekliyorum. Yollardan, asla onları özleyecek kadar uzak kalmamanız dileklerimle, sevgiler.

 4. Hocam bu aralar sitenize taktım diyebilirim. Kısa vadede olmasa da birgün sizin gibi gezmeye başlayacağım. Yazdıklarınız adeta ders niteliğinde teşekkürler.

 5. Teşekkür ederim Alper bey.
  Sizinle daha ayrıntılı konuşabilme imkanım var mı acaba ? Mail yoluyla vs. Müsait olduğunuzda aklımdaki sorular sormak isterim. İyi geceler…

 6. Çok yararlı bilgiler vermişsiniz Alper bey. Yazdığınız her siteyi tek tek inceleyeceğim. Şimdiden ufkumu açarak çok yardımcı oldunuz bile bana. Çok teşekkür ederim. Size iyi eğlenceler dilerim.

 7. Alper bey özellikle biletleri hayli pahalı uzak ülkelere seyahat ederken ucuz uçak bileti bulabilmek için neler tavsiye edersiniz? Biletimizi aylar öncesinden erken almamızın faydası olur mu? Yoksa aktarmalı uçuş mu önerirsiniz?

 8. Merhaba alper bey,
  Ben marmara uni ogrencisiyim. 3ay gibi bir boslugum var suan ve eger bekledigim gibi olursa bu 8aya kadar cikabilir. Konuya gelirsek bu boslugumda ucuz bir ulkeye gidip dil pratigi yapmak istiyorum. Hatta calisma sansim olursa calismak da istiyorum.arastirmalara basladim ama tecrubenizden faydalanarak onerilerinizi merak ediyorum. Kktc de olabilir ucuz avrupa ulkeleri de olabilir. Fikirlernizi merak ediyorum.Donerseniz cok sevinirim.
  Iyi gunler diliyorum..

  • Merhaba. Hangi dili öğrenmek istediğinize bağlı elbette. İngilizce öğrenmek istiyorsanız en ucuz seçenek Malta. İngiltere, ABD ve Avustralya pahalı olur. Kıbrıs’ta bazı şeyler ucuz ama genel olarak ucuz bir ülke değil. Yazımda ucuz gezi, yurt dışında çalışma ve gönüllülük linklerini incelemenizi öneririm.

 9. Fırsat buldukça sizi takip ediyorum. 60 yaşındayım, 70 yaşına kadar kendime zaman tanıdım. Dünya turuna çıktım çıktım, çıkamasam da sizleri takip etmeye devam ederim. O bile benim için büyük bir keyif… Asıl konuya gelince; size sormak istediğim şey, gönüllü çalışma kamplarında, İngilizce bilmeyen birisi için ortam nasıl.
  Yabancı dili olmayan birisi bu kamplara gidebilir mi. Yabancı dilin ve yaşın sorun olmadığı gönüllü çalışma kampları var mı ? Şimdiden teşekkür eder, bütün hayatında başarılar dilerim.

  • Merhaba Hüseyin Bey. Yurt dışında çalışma kamplarına katılmak için en azından orta düzeyde, hiç olmazsa orta ile başlangıç arasında yabancı dil bilgisi gerekir. Yaş konusunun hallolabileceğini sanıyorum, uygun iş yapılan yerler olabilir. İlginize çok teşekkür eder, uzun ömür ve iyi şanslar dilerim.

 10. Merhaba Alper Bey,
  Sitenizi tesadüfen buldum ve yazdıklarınızı büyük bir merak ve heyecanla okudum.Tebrik eder ucuz seyahatler dilerim.

 11. Ucuz bilet aramalarını kesinlikle karşılaştırmalı yapılmalı araştırmalı. Ancak bu sektörün içinde olarak bazen yurt dışı uçuşlarında tek yön aldığınız fiyatı gidiş dönüş aldığınız zaman daha ucuza getirebilirsiniz. Aslında bilet araştırması yaparken her ne kadar internet üzerinden baksakta acentalara danışmakta da faydda vardır. Charter uçuşlar çoğu zaman bu arama sitelerinde çıkmayabiliyor. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Alper bey yazılarını çok büyük zevkle okuyoruz. İyi gezmeler 🙂

 12. bugune kadat bu kadar ayrıntılı ve işe yarayan bir içerik hiç görmemiştim teşekürler, ucuz seyahatlerde en büyük sorum gezilerde güvenlik ve mikrop kapmamak:)

 13. mrb yorumlarını takip ediyorum ama Lgbt bireyleri içinde paylaşımlarda bulunsanuz mesela hangi ülke kolay vatandaşlıkverir neresi daha rahattır nereler tercih edilmeli gibi umarım anlatabilmişimdir saygılar

  • Merhaba Karolin. LGBT bireylerin hangi ülkelerde daha rahat yaşadıkları üzerinde özellikle durmadım ama bir miktar bilgim var. Siz de bilirsiniz ki Batı ve Kuzey Avrupa ülkeleri hemen her konuda olduğu gibi eşcinsel hakları konusunda da ileriler. Uruguay bildiğim kadarıyla Güney Amerika’da bu konuda en özgürlükçü ülke. Güneydoğu Asya ülkeleri ve Avustralya da rahattır. Öte yandan balkan ülkelerinin çoğu bizden batıda olmasına rağmen bu konuda daha katı. Örneğin Sırbistan, Makedonya, Karadağ ve Arnavutluk’ta neredeyse yeraltında yaşıyorlar. Saygılar.

 14. teşekkurler cevabınız için ama avrupaya vize almak zor birraz sizde bilirsiniz en mantıklı uruguay sanırım ama onunda uçak bileti pahalı bakıcaz artık 😀

 15. 53 yasindayim uzun gezilerden once ingilizcemi gelistirmek icin Malta’da kursa gitmek istiyorum. En uygun okul ve konaklama hakkinda bilginiz var mi? Bir yil dusunuyorum.

  • Malta’ya gitmediğim tavsiyede bulunamam, ancak İngilizce öğrenmek için en ucuz ülke olduğunu biliyorum. Burada görüp Malta’ya gitmiş olanlardan yardımcı olmalarını rica ediyorum. İyi şanslar.

 16. Alper bey sizi tebrik ediyorum. Ben 15 bin dolara tek motorlu uçak buldum. Hedefim 5 yıl içinde satın alıp, uçuş eğitimi ile tüm dünyayı dolaşmak, uçak 5 kişilik, 4 kişi daha alabilirim. isteyen buyursun. Teşekkürler yorumlar için

 17. Alper bey 1979 model Cesna tek motorlu uçak hızı saatte 200 – 220 km. İstanbuldan nonstop İngiltereye götürür sizi. Fiyatı 20 bin dolar. linki gönderiyorum. Benim linki bulursam onu da gönderirim. 15 bin dolar diğerini fiyatı. trade-a-plane.com/detail/aircraft/Single+Engine+Piston/1979/Cessna/152/2168040.html linki.

 18. Yeni buldum sitenizi. Gerçekten faydalı, güzel bir site olmuş. Düşündüğüm geziler için sık sık uğrayacağım gibi. Yalnız merak ettiğim bir konu var.
  Couch Surfing
  Hospitality Club
  Bu yöntemlerle gittiğinizde ev sahiplerine nasıl güvenebilyorsunuz? Ya ev sahibi kötü niyetliyse?

  • Seyahat bloguma ilginize teşekkür ederim. Ev sahiplerine yazmadan ve bana kalma isteği gönderenlere yanıt vermeden önce, haklarında yapılmış yorumları okuyorum. Olumlu ise güveniyorum. Yurt dışı ucuz seyahat için harika bir buluş.

 19. Merhaba,siteniz çok güzel bir kaynak konumunda.Sizi tebrik ederim.Özellikle bu yazinizdaki bilgiler benim icin cok degerli.Aslinda ben ilk once kendimi tanitip size birkac soru sormak istiyorum.Ben 17 yasinda en buyuk tutkusu yeni yerler gormek kesfetmek,diller ogrenmek,kulturler tanimak olan tabiri caizse dunyanin yasadigimiz yerden ibaret oldugunu dusuneblerden degilim.daha dogrusu sistem karsiti anarsist ruhlu bir insanim.Bu sistemde yasayacagimi anladim.Universite bile okumayacagim.2017 ye girmeden gidecegim.Belli bir miktar ile ucuz bir sekilde geri donmemek uzere anarsistce geze geze guney amerikaya gidecegim.Tuketim toplumu pek bana gore degilde 🙂 .Sizce ben dogru mu yapmis oluyorum guney amerikayi secerek ? Yani aradigim huzur,doga ve yanimda kitaplarim,muziklerim.

  • Merhaba. Seni ve ne istediğini anlıyorum. Güney Amerika’ya geze geze gitmek mümkün değil, uzun uçak yolculuğu gerek ve biletler pahalı. Ucuz gezmek için balkanları veya Kafkasları öneririm.

 20. Böbrek paket mi olsun burada mı alırsın? Cidden bedava evini açan insanlara nasıl güvenebiliyorsun? Hırlısı var hırsızı var bunu cidden çok merak ettim beni aydınlatırsan sevinirim.

 21. Merhaba Alper Bey. Aklıma takılan bir soru var, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ben hem Airbnb ile ev kiralamak hem de kendi evimi kiraya vermek istiyorum. Fakat diğer kişiyle anahtar alıp verme vs. gibi konularda nasıl anlaşacağımı bilmediğimden hem de evimde kalacak kişiye nasıl güveneceğimi bilmediğimden (hırsızlık vs) bu siteyi kullanmaya çekiniyorum. Verebileceğiniz bir tavsiye var mıdır acaba? Teşekkürler.

  • Merhaba Gökhan Bey. Ben hiç kullanmadım ama Airbnb yoluyla kalan arkadaşlarım var, hiç sorun yaşayan yok. Bildiğim kadarıyla yetkililer eve gelip fotoğraf çekiyor, ev sahibiyle görüşüyor. Güvenlik için mutlaka bazı yöntemleri vardır.

 22. Yazınız çok güzel olmuş ve bana başka başka düşünme yollarını gösterdi, Yurt dışı seyahatlerimin daha nasıl ucuz ve eğlenceli olabileceğini gösterdi.Tşkler.

 23. Blogunuz cok güzel Alper Bey.
  Benim bir sorum olacakti. Ben 22 yasindayim, ögrenciyim ve avusturya da yasiyorum. Bende sizin gibi yeni yerler kesfetmeyi görmeyi cok istiyorum ve bu yaz ispanya veya portekizle baslamayi düsünüyorum. Ama bana eslik edebilecek pek kimse yok o yüzden yapacagim seyahatlerin cogu yanliz olacak. Sizce nelere dikkat etmem gerekiyor yanliz seyahat ederken? Ne kadar riskli bir genc kiz olarak yanliz gezmek? Ve siz hic tek basiniza seyahat ettinizmi? Ettiyseniz avantajlari ve desavantajlari nedir?
  Zaman ayirip okudugunuz icin tesekkürler. Cevabinizi bekliyorum.
  Iyi günler

  • Merhaba Sümeyye. Hiç değil hep. :)) Sadece tek başıma seyahat ediyorum. İspanya, Portekiz gibi Avrupa ülkelerinde gezerken dikkat etmen gereken tek şey yankesicilere değerli eşyalarını ve paranı kaptırmamak, ki hırsız azdır. Avantajlarını Ben Kimim adlı sayfamda yazdım; özgürlük ve insanlarla tanışmak. Dezavantajı başın belaya girerse yarım edecek kimsenin olmaması. Çeşitli adlı sayfama bakarsan seyahatte dikkat edilmesi gerekenler ve öneriler hakkında birçok yazımı bulacaksın. Başka sorularını da memnuniyetle yanıtlarım elbette. İyi günler.

  • Merhaba Sümeyye. Ağustos’un 1’inde ben ve 2 arkadaşım Valencia’ya gidiyoruz. Bizimle gelmek istersen iletşime geçebilirsin.
   E-mail adresim: ismet.sen4564 @gmail.com

 24. merhaba
  bloğunuzu yazalı çok uzun zaman olmuş lakin bana sizin yaptığınız bir yolculuk için ayrıntı gerekiyor. şöyle ki türkmenistan havayolu ile aktarmalı seyahat etmişsiniz peki bu aktarma için transit vize aldınız mı?

  • Merhaba. Tayland’a giderken en ucuz uçak bileti seçeneği olduğu için Türkmenistan hava Yolu ile Aşkabat aktarmalı gittim. Transit vize almadım ve hava limanından çıkmadan bekledim.

   • Geçenlerde hindistan-nepal-butan-bangladeş-myanmar-laos-tayland olarak bir plan yapmıştım. Bu rotasyon hakkında düşünceleriniz neler? Ben öğrenciyim ve bu ülkeleri gezmenin maliyeti nedir?

    • Merhaba. Tayland hariç diğerlerine yaz mevsiminde aşırı sıcaklar nedeniyle henüz gitmedim, ama hep aklımda. Tamamı ucuz ülkeler, fakat uçak biletleri önemli tabii burada. Bhutan’a sadece turla gidildiği ve devlet kara yolu ulaşımı, otel, yemek, rehberlik için günlük zorunlu 250 Amerikan Doları aldığı için turistlere çok pahalı bir ülke. Maliyet vermem mümkün değil, süreye ve kişisel tercihlere göre çok değişir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz