Svaziland Krallığı Afrika’nın güneyinde yer alan, kıtanın en küçük ülkelerinden biri ve Swazi dilindeki adı Umbuso weSwatini, bazen kaNgwane veya Eswatini olarak da adlandırılıyor. Afrika’nın en kibar ve sıcak insanlarının yaşadığı, en barışçıl ülkelerinden biri olmasıyla bilinen Swaziland, kralının eşleri ve kadınları ile de ünlü olup, dünyada halen mutlak monarşi ve krallıkla yönetilen birkaç ülkeden biri. Bu yazımda Svaziland hakkında bilgi ve fotoğraflarımla beraber hazırladığım gezi notları var.

 

Swaziland
Svaziland

 

Svaziland Neresi?

Svaziland veya İngilizce uluslararası yazılışıyla Swaziland Afrika kıtasının güneyinde, sadece kuzeydoğu komşusu Mozambik ile olan sınırı hariç Güney Afrika ile çevrelenen, denize kıyısı olmayan bir ülke. Yüzölçümü küçük ama iklim ve coğrafyası soğuk dağlık bölgelerden sıcak ve alçak ovalara kadar değişkenlik gösteriyor.

 

Swaziland nerede
Swaziland haritası

 

Svaziland’a Nasıl Gidilir?

Başkent Mbabane’ye en yakın havaalanı Manzini’deki Mataspha Havalimanı (MTS) olup, Güney Afrika Havayolları Johannesburg OR Tambo Havalimanı’ndan buraya uçuş yapıyor. Güney Afrika’nın Johannesburg Havaalanı’dan günde iki otobüs, Nelspruit ve Kruger Havaalanı’ndan ise sadece hafta sonları Mbabane’ye otobüs var.

 

siyeSwatini TransMagnific firmasının Mbabane ile Johannesburg, Durban, Nelspruit arasında modern minibüsleri çalışıyor. Veronica’s Shuttle adlı firma da Johannesburg OR Tambo Havalimanı’ndan Mbabane’ye sefer yapıyor. Swaziland Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

 

Aşağıda ülkeye geleceğimi duyup Çelebi Alper’den imza almak için sıraya girmiş eSwatini halkını görüyorsunuz.

 

swaziland nasıl gidilir
Swaziland yolculuğu

 

 

Svaziland Hakkında Bilgi

Afrika kıtasının güneyindeki diğer ülkelere göre uygar ve suç oranının düşüklüğüyle tanınan ülke çok da güvenli diyemeyiz sanırım. Ben ülkeyi gezerken haberlerde o gün iki kişinin bir adamı mangalda pişirip yemelerinin haberini izledim örneğin.

 

Svaziland
Swaziland

 

eSwatini dört idari bölgeye ayrılıyor; Hhohho, Lubombo, Manzini, Shiselweni. İdari başkenti Mbabane olup, kraliyet ve yasama başkenti Lobamba. Para birimi lilangeni (SZL), Güney Afrika Rand’ına eşit değerde sabitlenmiş, 1 Türk Lirası 2,5 lilangeni ediyor. Konuşulan dilin adı siSwati. Bağımsızlığını 6 Eylül 1968’de İngilizlerden kazandı. Kral kısa bir süre önce ülkenin adını Switzerland (İsviçre) ile karıştırılıyor diye kızıp eSwatini olarak değiştirdi.

 

Kingdom of Swaziland
Swaziland Kingdom

 

Svaziland Başkenti Mbabane

Swaziland başkenti Mbabane (EMbabane) ülkenin Hhohho bölgesinde, Mbabane River kıyılarında yer alan 95.000 nüfuslu bir şehir.

 

Afrika çocuklar
Afrikalı çocuk

 

Mbabane’ye en yakın sınır geçiş noktası Ngwenya-Oshoek ve ben de buradan ülkeye giriş yaptım. Swazi dili siSwati’nin yanı sıra İngilizce de yaygın. Svaziland ve başkentinin ekonomisi turizm ve şeker ihracatına dayanıyor. Kentte iki tane hafif sanayi bölgesi var.

 

Swaziland başkenti Mbabane
Svaziland başkenti Mbabane

 

Svaziland başkenti Mbabane Waterford-Kamhlaba United World College of Southern Africa adlı yüksek öğretim kurumuna ve Swaziland Üniversitesi’nin üç kampüsüne ev sahipliği yapıyor. Şehirdeki Indingilizi Gallery adlı sanat galerisinde heykel, resim, kumaş boyama batik, moher, etnik takılar ve çanak çömlekten yapılmış Swazi sanatı eserleri var.

 

Svaziland Krallığı
eSwatini Krallığı

 

En Yüksek AIDS Oranı

eSwatini dünyada HIV virüsü taşıyan, AIDS hastası oranının en yüksek olduğu ülke. Resmi kayıtlara göre nüfusun yüzde otuzu AIDS hastası ama hasta olarak kaydedilmemek için HIV testinden geçmeyenler de katılırsa ülkenin yarısının AIDS hastası olduğu tahmin ediliyor. AIDS salgınının geleneksel aile yapısını bozduğu ülkede binlerce öksüz çocuk hayatta kalmaya çalışıyor. Ortalama ömür 32 yıl dünyada en düşük yaşam beklentisi; Swaziland en kısa ömürlü insanların yaşadığı ülke. Birleşmiş Milletler ülkenin varlığının tehdit altında olduğunu rapor etti.

 

Swaziland AIDS
eSwatini

 

Svaziland Gezi Notları

Başkent Mbabane çarşısında birine fotoğrafımı çektirirken bu arkadaş çaktırmadan poz vermiş geçerken.

 

Swaziland gezi yorumları
Svaziland gezi notları

 

Bu güzel kızı alayım dedim ama ailesi başlık parası olarak 17 inek isteyince olmadı.

 

Swaziland kadınları
Svazilandlı kız

 

Başkentteki kapalı çarşı.

 

eSwatini travel
Kapalı Çarşı, eSwatini.

 

Geleneksel Afrika kıyafetleri.

 

Geleneksel Afrika giysileri
Geleneksel Afrika kıyafetleri

 

Hızlı yemek markasının adı Aç Aslan – Hungry Lion. Ülkede benden başka beyaza rastlamadım.

 

Afrika fast food
Afrika’da hızlı yemek

 

Afrika’da yaşam kolay değil. Aylardan Ağustos, mevsim kış, geceleri soğuk oluyor.

 

Afrika hayat
Afrika’da yaşam

 

 

 

Başkentte bir bar var dediler, ben de gittim. Hatta arkadaş bile edindim. Gündüz kentte olduğu gibi burada da tek beyaz benim. Bir ara sanırım kafası iyi bir kız musallat oldu, fotoğraftaki kız zar zor püskürttü. Gecenin sonuna doğru çok katılımlı bir kavga çıktı.

 

Swaziland gece hayatı
Svaziland geceleri

 

Swaziland halkı
Svaziland insanları

 

 

Svaziland Dansları

Ülkede epey geleneksel Afrika dansı izleyip fotoğraf ve video çektim. Bu yazımda: Afrika Dans Müzikleri

 

Swaziland dansları
Svaziland dansları

 

Svaziland Kralı 

Svaziland Kralı Mswati III ya da Üçüncü Mswati 1968 doğumlu olup ülkenin kralı (Ngwenyama) ve kraliyet ailesinin lideri. Kral Sobhuza II ile genç eşlerinden Ntfombi Tfwala’nın çocuğu Mswati 18 yaşında kral olarak o zamanki dünyanın en genç kralı olma rekorunu kırdı. Bugün Kuzey Kore lideri Mswati’den daha genç ama ülke resmen krallık değil. Ana Kraliçe (Ndlovukati) Ntfombi Tfwala ile birlikte Swaziland’ı mutlak monarşi ile yönetiyor. Bundan sonraki fotoğraflar alıntı.

 

Swaziland kralı
Svaziland Kralı Miswati III

 

Svaziland Kralı Mswati III, Mercedes, BMW, Rolls Royce otomobillerden oluşan filosunun yanı sıra bir Daimler Chrysler Maybach 62 araba, özel jet, 13 tane saray ve bir hareme sahip.

 

Swaziland Dans Festivali Reed Dance

eSwatini’nin en ünlü kültür etkinliği Reed Dance veya yerel dilde Umhlanga adlı dev dans festivali. Ağustos ayında sekiz gün süren dans törenlerinde genç kızlar saz kesip Ana Kraliçe’ye (Indlovukazi) kraliyet sarayının rüzgardan kırılan çitlerini onarması için sunuyorlar. 40.000 civarı evlenmemiş çocuksuz genç kız geleneksel parlak renkli kıyafetleriyle dans ediyorlar. Svaziland kralı eşlerini buradan seçiyor.

 

Swaziland reed dance
Svaziland Krallığı

 

Dans törenleri üç amaçla yapılıyor:

 

1. Kızların bekaret ve iffetini korumak,

2. Ana kraliçeye övgü ve hizmet sunmak,

3. Birlikte çalışarak dayanışmayı güçlendirmek.

 

Sekiz günlük geleneksel dans festivalinin her günü belli adetler ve ritüeller yerine getirilir. Kral yedinci gün katılır, sekizinci gün çok sayıda sığır kurban edilmesini emreder, hayvanlar kesilip etleri kızlara dağıtılır. Kızlardan biri evlilik dışı hamile kalırsa, ailesi ceza olarak krallığa bir inek verir.

 

Svaziland Kralının Eşleri

Kral Mswati III çok eşli (poligamik) olmasıyla tanınıyor. Bugün 15 eşi var. Reed Dance festivalinde on binlerce bakire kız seçilmek umuduyla kralın önünde dans ediyor ve kral her yıl yeni bir eş seçiyor. En son on beşinci eşini seçti. Babasının 70 eşi olduğunu düşününce Mswati’nin oldukça kanaatkar ve alçak gönüllü olduğunu görüyoruz.

 

Svaziland kralı eşlerini nasıl seçiyor
Svaziland kralı eş seçiyor

 

Svaziland kralının ilk eşi Kraliçe LaMatsebula

Tüm Svaziland krallarının ilk eşleri gibi Queen (Inkhosikati) LaMatsebula da Matsebula kabilesine mensup ve Büyük Eş olarak anılıyor. Ancak geleneksel yasağa göre oğlu asla kral olamıyor. Kendi ifadesine göre “çok sayıda insanla iletişim kurabilmek ve halkı iyi anlayabilmek için” psikoloji okudu.

 

Svaziland kralının karısı
Svaziland kralının ilk eşi

 

Svaziland kralının diğer eşleri

Kralın ikinci eşi Queen LaMotsa’nın dört çocuğu var. Üçüncü eş Kraliçe Inkhosikati LaMbikiza 1969 doğumlu olup, kralla 17 yaşında iken evlendi. Birçok sosyal ve yardım etkinlikleri düzenleyen kraliçe bir de İncil albümü çıkardı.

 

Kralın dördüncü eşi LaNgangaza bir avukat olup halka sağlık, güzellik, kültür ve eğitim konularında hitap ediyor. Diğer iki eşle birlikte Las Vegas’a yaptıkları alışveriş seyahati halkı rahatsız etti, krallık bu geziyi kabul etmiyor.

 

Svaziland kralının beşinci eşi Putsoana Hwala üç çocuğunu geride bırakıp gizlice Güney Afrika’ya kaçtı ama yasal olarak hala evliler. Altıncı eş Delisa Magwaza kralla 19 yaşında evlendi ve sanatçı olmasıyla, bir de 2004 yılında Güney Afrikalı sevgilisi Lizo Shabangu’ya kaçıp kralı terk etmesiyle tanınıyor.

 

Kralın yedinci eşi Senteni Masango liseyi terk etti ve iki diğer okuldan da disiplinsizlik nedeniyle atıldı. Resim yapıp vakıflara yardım olarak satıyor.

 

Swaziland King's wife
King Miswati’s wife LaMasango

 

Svaziland pembe dizisinin sekizinci kahramanı LaGija kralla 23 yaşında iken evlendi ve 10 yıl sonra bir kızını ve kralı terk ederek Güney Afrika’ya kaçtı.

 

Dokuzuncu eş LaMagongo lisede bir atletken 17 yaşında kralla evlendi ve haremin gözdelerinden biri. On numaralı ve 18 yaşında iken kralın liseden kaçırdığı Zena Soraya Mahlangu’nun annesi şikayet etti ama sonuç alamadı.

 

Swaziland kralının eşleri
Svaziland kralının onuncu eşi LaMahlangu

 

eSwatini kralının on birinci eşi LaNtentesa engellilere hizmet veren bir rehabilitasyon merkezinin yöneticisi. Kralın 18 yaşındayken aldığı on ikinci eşi Nothando Dube polis tarafından sarayın yakınındaki Royal Villas otelde yakalandığında yatağın altında adalet bakanı Ndumiso Mamba vardı. Önce ömür boyu ev hapsine mahkum edildi, sonra saraydan kovuldu. Acaba çok eşli ilişkinin tüm tarafların eşit hakkı olduğunu mu kanıtlamaya çalışıyordu?

 

eSwatini kralının eşleri
eSwatini kralının eşi

 

Kralın 13. eşi kraliçe Inkhosikati LaNkambule 17 yaşındayken dans festivali töreninde kralın beğenisini kazanıp seçildi. Kral 3. Miswati kendi koyduğu, Svaziland kadınlarının 18 yaşından önce evlenmelerini yasaklayan yasayı çiğnedi ama bu yasağı çiğneyenlerin çarptırıldığı ceza bir adet inek vermek olduğu için kralı pek bozmadı. Kralın bir sonraki eşi olarak göz koyduğu Tintswalo Ngobeni İngiltere’ye kaçtı.

 

Kral on beşinci eşi olarak 18 yaşındaki Sindiswa Dlamini’yi seçtiğinde henüz liseyi bitirmişti. Mswati 18 yaşındaki Sindiswa Dlamini’yi on binlerce genç kızla birlikte çıplak göğüslü kıyafetlerle dans ettiği tören sırasında on beşinci eşi olarak seçti.

 

Svaziland yazılarım devam edecek.

23 YORUMLAR

 1. Merhaba. Yazinizi buyuk bir keyifle okudum. Da vinci learning kanalinda tuberkuloz hastaligini izlerken bu ulkenin oldugunu ogrendim ve Kuzey Kore yazilarinizi buyuk bir keyifle okuyan ben o an icimden “Kuzey Kore’ye giden Alper baskan buraya da gitmis midir” diye kendi kendime sordum ve svaziland alper celebi yazdigimda hem sok oldum hem de gurur duydum. Yaziniz da cok guzel, eslerle ilgili bilgiler sizin sitenizden baska bir sitede yok Turkce olarak. B1 seviyesine sahip olan ben icin Ingilizce bloglari okumak cok daha zor olacakti Turkcesini yazdiginiz icin ayrica tesekkur ediyorum. Umarim birgun yabanci bir ulkede rastgeliriz. Saygilarimla, Burak

 2. Çok güzel yazmışsın eline sağlık Hangi yıl gittiniz ?Ben ve eşim 21 ocqk da J,burg dan buraya gidecegiz.Toplu taşıma ile nasıl gideriz (otobüs,minibüs vb) Bilgi verirsen çok faydalı olacak Birde buradan Durban a gececeğiz Durban a toplu taşıma ( otobus,dolmuş vb) ile ilğili bilgin varmı Cevaplar için şimdiden teşekkürler

 3. Eşleri komşuya kaçınca siyasi kriz çıkmamış demek ki. Keşke çıksa da şu krala bir ders verseler. Hiç sevmem hanedanlıkları.

 4. Merhabalar

  Siz Swaizland’a nasıl geçtiniz? Toplu taşıma güvenli mi sizce? Johannesburg ya da Durban’dan kaç saat sürüyor? Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Ben Svaziland’a Johannesburg’dan geçtim. Başkent Mbabane 362 kilometre ve beş saat sürüyor. Durban’dan 532 kilometre, 7 saat sürer. Yazımda anlattığım ulaşım seçenekleri güvenli.

 5. Alper Bey merhaba, yazınız için teşekkürler. Ben de Johannesburg – Mbabane – Durban planı düşünüyorum. Sanırım Mbabane’den Mantenga Cultural Village ye gittiniz. Bu köye nasıl gittiniz tur taksi vs. Ne kadar masraf oluştu? Teşekkür eder bol gezmeler dilerim.

  • Merhaba Mehmet Bey. Eswatini başkenti Mbabane’den Mantenga Cultural Village geleneksel kültür merkezi ve köyüne ulaşım için taksi ne kadar tutar bilmiyorum, ama Mbabane’den Gables Alışveriş merkezine dolmuş var, gayet ucuz. İndikten sonra bir büyükelçilik var, onu geçince ilk sağdan yürünüyor. Giriş ücreti 100 Lilangeni (=Rand), yani 5.5 Amerikan Doları kadar. Ne zaman düşünüyorsunuz? Rica ederim.

   • Alper Bey merhaba, yanıtınız için çok teşekkür ederim. 23 Mart Johannesburg’tan sabah gidip 1 gece Mbabane’de kalıp 24 Mart son minibüs ile Johannesburg’a döneceğim. Farklı öneriniz olursa öğrenmekten keyif alırım. İyi günler dilerim.

     • Alper Bey merhaba. Gezi tamamlanmıştır. Johannesburg Sandton bölgesindeki Gautrain istasyonunun girişinin sağ tarafındaki hafif yokuşlu yoldan 50 metre yürüyünce Transmagnific dolmuşları geliyor. Günde 4 kez yazan sefer sayısı sanırım ikiye düşürülmüş. Sabah onda yazdığı halde dolmuş gelmedi, 13 saatindeki ile gittim. İnternetten bilet almadım, sanırım herkes internetten bileti satın almıştı. Şoför bana arabaya bin dedi sonra benden yolda ücreti aldı. Dönüş biletini de ayarladı 1400 Rand ödedim. Dönüşte 16:30 yazan sefer yoktu 14:30 ile geri geldim. Matenga Cultural Village’e Mbabane otobüs terminalinden dolmuş ile gittim. Galbes alışveriş merkezi son durak orada indim ve dediğiniz gibi Amerikan konsolosluğunu geçince ilk sağdan yaklaşık 45 dakika kadar yürüdüm. Yürüyüş yolu çok güzeldi. Mbabane güvenliydi. Johannesburg’ta 3 kere soyulma tehlikesiyle karşılaştım, neyse ki sorunsuz kurtuldum. Security yazan şapkalı insanlara itibar edilmesin ve gideceğiniz yeri sorup sizi şurdan ben götüreyim diyenlere kesinlikle güvenilmesin. Yazılanlarda hep abartıldığını düşünürdüm ama gerçekten Joburg’ta yürümek intihar etmek gibi bişey. Uber uygulaması hayat kurtarır. Yardımlarınız için teşekkür ederim Alper Bey, bol gezmeler dilerim. Hoşça kalın.

      • Merhaba Mehmet bey. Güney Afrika Johannesburg’tan eSwatini’ye ulaşım, fiyatlar, Mbabane ve Matenga Cultural Village hakkında güncel bilgi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Kazasız belasız dönmenize sevindim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz