Bizim Kuzey Kore olarak adlandırdığımız, resmi adı Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti olan dünyanın en kapalı ülkesine bağımsız seyahat etmek kesinlikle yasak. Sadece 5 ila 7 devlet görevlisi gözetiminde gezdirilen, az sayıda devlet turuyla gitmek mümkün. Ben uzun süredir Kuzey Kore’ye gitmek istediğim halde bağımsız seyahatin, yolda yürümenin, halkla konuşmanın yasak olması ve devlet turlarının pahalılığı nedeniyle resmen başvurmamıştım. Ancak bu yıl Zafer Bayramı nedeniyle dünyanın en büyük gösterisini izleyebilmenin cazibesi ve yenemediğim merakım nedeniyle aylarca uğraştım ve bir kez red edildikten sonra sonunda kabul edildim. Burada ve sosyal medyada Kuzey Kore ile ilgili bilgilerimi ve seyahatimi paylaşacağım. Lütfen seyahatimi takip edin ve duyurun, desteğinizi görmek bana cesaret verir. İşte Kuzey Kore hakkında ilginç bilgiler.

 

kuzey kore fotograflari
Kuzey Kore’de askeri tören. North Korea.

 

Kuzey Kore Hakkında Bilgi

Seyahat yazılarımda devletlerden pek bahsetmeyip çoğunlukla yaşadıklarımı, gördüklerimi, tanıdıklarımı ve yediklerimi yazıyor olsam da, dünyada hakkında en az bilgi sahibi olunan ülke olduğu için Kuzey Kore ile ilgili bildiklerimi de yorumsuz  ve resmi kaynaklara göre yazma sorumluluğu hissediyorum. Kendi gördüklerimi ve yorumlarımı, Kuzey Kore fotoğraflarım eşliğinde dönünce yazacağım.

 

kuzey kore
Kuzey Kore ordusu askeri geçidi.

 

Köklü bir tarihe sahip olan Kore, 1910-1945 yılları arasında Japonya işgali altında kaldı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra ülkeye Sovyetler Birliği ve ABD silahlı kuvvetlerinin ayrı bölgelerden çıkartma yapması ve sonucunda kuzeyin komünist rejimi, güneyin de kapitalizmi benimsemesinin ardından Kuzey Kore ve Güney Kore olarak ikiye bölündü. Kuzeydeki Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti 1948 yılında sosyalist bir hükümet kurdu. 1950-53 Kore Savaşı sonucunda Kuzey ve Güney Kore şeklindeki bu bölünme değişmedi. İki ülke halen barış anlaşması imzalamadıkları için resmi ve teknik olarak halen savaş durumundalar. Aralarındaki sınır dünyanın en tehlikeli yeri olarak nitelendiriliyor.

 

Ülkedeyken ziyaret ettiğim dünyanın en silahlı sınırından yasak görsellerimle yazım burada:

Kuzey Kore Güney Kore sınırı.

 

kuzey kore resimleri
Kuzey Kore’de bir propaganda posteri. North Korea.

 

1994 yılında Kuzey Kore’nin ilk lideri olan Kim Il-sung’un ölümünden sonra, ülkeyi oğlu Kim Jong-il yönetmeye başladı. 2011’de ülkenin 70 yaşındaki lideri Kim Jong-il öldüğünde yönetim halka oğlu ve liderin varisi Kim Jong-un etrafında toplanma çağrısı yaptı ve Kim Jong-un dünyanın en genç devlet başkanı oldu. Kuzey Kore kapalı bir rejim ve tek müttefiki Çin. Kuzey Kore başkenti Pyöngyang, ülkenin dışarıya karşı vitrini. Kuzey Kore’de “Kuzey Kore” (North Korea) denmez. Ülkenin resmi adı Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ifadesi kullanılır ya da sadece Kore denir. Yabancıların ülkenin İngilizce adı Democratic People’s Republic of Korea, kısaltması DPRK veya sadece Korea demeleri gerekir.

 

kuzey kore fotograf
Kuzey Kore’de çocuklar ve düşman ABD askeri.

 

Kuzey Kore Juche adlı ideolojiyle yönetiliyor. Kurucusu olduğu bu ideolojiyi yazdığı onlarca kitapta anlatan Kim Il-sung, tek cümlede “insan her şeyin efendisidir ve her şeye karar verir” şeklinde özetliyor. Bugün Juche ideolojisi üzerine 3.078 cilt kitap var.

 

Uluslararası kısaltması DPRK olan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin Juche ideolojisi üç temel ilkeye dayanıyor:

 

1. Politik bağımsızlık

2. Ekonomik kendine yeterlilik

3. Savunmada güvenlik

 

kuzey kore resimleri
Kuzey Kore’de askeri gösteri. North Korea.

 

Ülkenin ikinci lideri Kim Jong-il, Kuzey Kore’nin Juche ideolojisine Songun (önce ordu) politikasını da ekledi. Nisan 2012’deki Dördüncü Parti Konferansı’nda Kim Jong-un, babası Kim Jong-il’in geliştirdiği dedesi Kim Il-sung’un Juche ideolojisini geniş kapsamlı haliyle “Kimilsungizm-Kimjongilizm” olarak yeniden tanımladı. Ülkenin kuruluşundan itibaren resmi ideolojisi olan Marksizm ve komünizm, anayasadan çıkarıldı.

 

Ülkede götürüldüğüm okuldan dans ve koro videolarım ile ABDGüney Kore-Japonya karşıtı sert propaganda malzemeleri bu yazımda:

Kuzey Kore’de Eğitim ve Propaganda.

 

kuzey kore resimleri
Kuzey Kore’de çocuklar.

 

Bu askeri geçit görüntüsü biraz farklı bir Kuzey Kore devleti çekimi; rahat bir izlenim veriyor, gülümseyen genç subay kızlar, tören sırasında aralarında konuşan generaller var:

 

Kuzey Kore Ordusu

2013 itibariyle 9.500.000 aktif, milis ve yedek personeli ile Kuzey Kore dünyanın en büyük askeri organizasyonuna sahip. Kuzey Kore ordusu 1.21 milyon aktif askeriyle dünyanın en büyük dördüncü ordusu. Nüfusun %40’ı askeri personel olan Kuzey Kore, nüfusa göre asker sayısı oranıyla dünyanın en askerileşmiş ülkesi.

 

Bu görüntüde Kuzey Koreli erkek ve kadın askerler ABD’ye meydan okuyor:

“ABD’yi yeryüzünden sonsuza dek yok etmeye hazırız!”

 

 

 

Kuzey Kore Liderleri

Kuzey Kore’nin kurucu lideri Kim Il-sung ülkede Büyük Lider olarak anılıyor ve 1994 yılında ölmesine rağmen halen resmen ülkenin devlet başkanlığı görevini yürütüyor ve anayasada Ölümsüz Başkan ünvanını taşıyor. Oğlu Yüksek Kumandan ve Sevgili Lider ünvanlı Kim Jong-il ölünce başa geçen oğlu Kim Jong-un, Kore Halk Ordusu Yüce Kumandanı, Kore İşçi Partisi Genel Sekreteri, Kore İşçi Partisi Merkezi Ordu Komitesi Başkanı ve DPRK Ulusal Savunma Komitesi Başkanı görevlerini yürütüyor.

 

Kuzey Kore resmi kaynaklarına ve televizyon yayınına göre Kim Il-sung öldüğü anda binlerce kırlangıç boynunu büktü ve cennetten binlerce leylek onu almak için gökyüzünden alçaldı. Fakat leylekler onu götüremedi, çünkü bütün Kuzey Korelilerin çığlıklarla ağladıklarını, göğüslerini yumrukladıklarını, yerlere vurduklarını ve saçlarını yolduklarını gördüler. Cennetten gelen bu kuşlar on gün düşündükten sonra onu götürmeyip dünyadaki ilahi bir sarayda dinlenmek üzere bırakmaya karar verdiler. Resmi olarak ölmedi ve anıt mezarında “yalnız uyuyor”. Yaşadığı dev saray ölümünün ardından anıt mezarı oldu ve mumyası burada sergileniyor. Kuzey Kore’de 15 ve üzeri yaştaki herkes, göğsünde Kim Ilsung rozeti taşıyor.

 

Kuzey Kore liderlerinin aşağıdaki ve diğer heykellerinin fotoğrafını çekerken karenin içine tam olarak almak ve görevlilerin talimatıyla, iyi göründükleri bir açıdan çekmek zorundasınız. Vücudunun herhangi bir yerini keser, yandan veya arkadan çekerseniz görevliler siler.

 

kuzey kore lideri
Kuzey Kore kurucu lideri Kim Il-sung ve oğlu Kim Jong-il.

 

Kim Il-sung adı tek satırda ve bütün olarak yazılır, satırın sonuna denk geldiğinde ayırarak kalan kısmını diğer satıra yazmak yasak. Kuzey Kore yönetimince Kim Il-sung yüceltilir, oğlu Kim Jong-il “Ulusun Güneşi” olarak nitelendirilir. Kuzey Kore’de Kim Il-sung’un “here şeye gücü yeten ruh” olduğuna, oğlu Kim Jong-il’in ise hava koşullarını kontrol ettiğine, körleri ve hastaları iyileştiren mucizeler gerçekleştirdiğine dair yaygın bir inanış var. Kuzey Kore resmi kaynaklarında Kim Il-sung 1930’larda Japonlara karşı savaşan bir gerilla, 1940’larda ise beyaz ata binen çok güçlü bir generaldir, taşıdığı dev kılıcıyla büyük bir ağacı yumuşak bir fasülye lapası gibi bir anda keser. Yine resmi kaynaklara göre Büyük Lider Yoldaş Kim Il-sung çam kozalaklarını mermilere, kum tanelerini pirince dönüştürmüş, ve geniş bir nehri yapraklara binerek geçmiştir.

 

kuzey kore baskanlari
Kuzey Kore liderleri Kim Jong-il ve Kim Il-sung. North Korean leaders.

 

Kuzey Kore’deki her okulda bir Kim Il-sung odası bulunur ve özenle düzenlenip korunur. Her eve ve resmi binaya asılan portresinin boyutu, binanın büyüklüğüne orantılı olarak hesaplanır. Uluslararası takvimin yerine 1997 yılında getirilen Juche Çağı adlı takvim, Kim Il-sung’un doğum günü olan 15 Nisan 1912’de birinci yıl olarak başlıyor. 2013 yılı Juche Çağı takvimine göre yıllardan 102. Pekin’de verilecek Kuzey Kore vizemin üzerindeki yıl 102 olacak. Yüksek Halk Meclisi’nin 2013 toplantısının kararına göre Kuzey Kore bütçesinin %44.8’i “Başkan Kim Il-sung’un yüzüncü doğum yıldönümü için dev gösterişli binaların inşasına ve ülkenin yüzünün yenilenmesine” harcanacak. Kim Il-sung’un doğum günü, Kuzey Kore’de resmi tatil ve Güneşin Günü olarak adlandırılıyor, parti tarafından halka kurabiye gibi hediyeler dağıtılıyor.

 

Kwangmyongsong-3 adlı uydunun fırlatılışı ve sevinç gösterileri aşağıda.

 

 

 

Kuzey Kore resmi kaynaklarına göre Kim Il-sung’un oğlu Kim Jong-il’in babasının gizli üssündeki doğumunu bir kırlangıç müjdeledi, bu doğumla birlikte o anda kış mevsimi aniden ilkbahara döndü, bir yıldız parlayarak gökyüzünü aydınlattı ve iki tane gökkuşağı oluştu, bir ağacın gövdesinde “Ah Kore, sana yıldızın doğuşunu müjdeliyorum” yazısı kazınarak belirdi. Küçük Kim Jong-il altı aylık olmadan önce yürüyebiliyor ve konuşabiliyordu. Kuzey Kore resmi gazetesi Rodong Sinmun’daki habere göre kimliği belirlenemeyen bir Fransız modacı, Kim Jong-il’in giyim tarzıyla ilgili şunları söyledi: “Bugün tüm dünyada hızla yayılmakta olan Kim Jong-il modası, dünya tarihinde beklenmedik bir olaydır.” Öldükten sonra Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) televizyonda yayınlanan haberine göre, Kim Jong-il öldüğü anda, doğduğu yer olan Paektu Dağı’nda buz katmanları beklenmedik gürültüde bir kırılmayla parçalandı ve bölgede sert bir kar fırtınası çıktı. Sizin de televizyonda izlediğiniz gibi, Kuzey Kore halkı yasa büründü ve ağladı.

 

 

 

 

 

Kim Jong-il’in ölümünün ardından Yüksek Halk Meclisi açıklama yaptı: “Büyük Yoldaş Kim Jong-il’in ideoloji, liderlik, karakter, erdem, güç ve cesaretini miras alan Saygın Yoldaş Kim Jong-un, partimiz, ordumuz ve ülkemizin yüce lideridir.” Başa geçtikten sonra onuruna Ryanggang ilindeki bir dağa oyularak “Çok Yaşa General Kim Jong-un, Parlayan Güneş!” sloganı yazıldı. Slogan uzaydan görülebiliyor ve her harfi büyük bir bina boyutunda.

 

Kim Jong-un
Kuzey Kore’nin bugünkü lideri General Kim Jong-un.

 

Gizli çektiğim yasak görsellerim eşliğinde ülkedeki yaşamı anlattığım yazım: Kuzey Kore’de Yaşam.

 

Kuzey Kore Sineması

2011 Kuzey Kore yapımı “Dilek” (Wish, 소원) filminden parça. Konusu, genç bir çiftin kişisel duygularını devlete ve lidere olan görevleriyle bağdaştırma mücadelesi. Kahramanlar filmin sonunda hem iyi bir halk işçisi olmanın önemini, hem de kültür ve aile yaşamında duyarlı ve düşünceli olmak gerektiğini öğrenirler:

 

 

 

 

Kuzey Kore filmleri ve dizileri hakkında bilgi edinmek ve izlemek isterseniz bu yazıda: Kuzey Kore Filmleri ve Dizileri.

 

Kuzey Kore Seyahatim

Kuzey Kore’de yaşayan yabancı sayısı, UNESCO ve BM görevlileri, büyükelçiler, aileleri, elçilik görevlileri ve diğer görevliler dahil (müttefik Çin’den gelen diplomatlar hariç) olmak üzere sadece 140. Onlar da başkent Pyöngyang’daki “Foreign Compound” adlı yalıtılmış alanda yaşıyor. Ülkeyi devlet gözetimi ve yönetiminde yılda ortalama 2.000 Batılı yabancı ziyaret edebiliyor. Yakında ülkeye gidebilen bir avuç Türkten biri olacağım.

 

Kuzey Kore devletinin bir tanıtım görüntüsü:

 

 

Kuzey Kore’nin başkenti Pyöngyang’a dünyada sadece üç kentten uçuş var ve Çin’den gidiliyor. Önce Urumçi aktarmalı Pekin’e uçacağım. Daha önce gitmiş olduğum Çin’in dev başkenti Pekin‘de kalarak görmediğim yerlerini gezeceğim. Burada yetkililer Kuzey Kore’deki yasaklar ve kurallarla ilgili bir brifing verip kuralların dışına çıkmayacağıma dair belge imzalatacaklar. Pekin’den Kuzey Kore havayolu Air Koryo’nun Sovyet yapımı 19 tane uçağından biriyle, grubum ve görevliler eşliğinde Pyöngyang’a uçacağım. Filodaki on dokuz uçağın tümü Sovyet Antonov, Ilyushin ve Tupolev’lerden oluşuyor, yaşlarını hiç sormayın.

 

kuzey kore harita
Kuzey Kore haritası ve seyahatimin rotası.

 

Kuzey Kore’den Çin’e çoğu ziyaretçi dönüşü de uçakla yapıyor ama ben 25 saatlik treni seçtim. Bu tren yolculuğu da sıra dışı olacak. Seyahatim her zamanki gibi yaklaşık bir ay sürecek. İznimin kalan günlerinde uygun uçuş bulabildiğim üçüncü bir Doğu Asya ülkesine gideceğim, o da sürpriz olsun, sonra öğreneceksiniz.

 

Kuzey Kore’de dinlediğim yalanları ve gerçekleri görmek isterseniz yazdım: Kuzey Kore Yalanları.

 

Dünyanın En Büyük Gösterisi ve Stadyumu

Kuzey Kore’de dünyanın en büyük stadyumu olan 150.000 kişilik 1 Mayıs Stadyumu’nda özel günlerde dünyanın en büyük gösterisi (Guinness rekoru) düzenlenir. Burada 120.000 Kuzey Koreli bir yıldır 27 Temmuz Zafer Bayramı’na hazırlanıyor. Arka planda gördüğünüz platformda on binlerce öğrenci ellerindeki renkli büyük defterlerin sayfalarını belirli bir sırayla ve kusursuz anlarda açarak dünyanın en büyük resimlerini oluşturacaklar. Herkes resmin bir noktacığı (piksel) olacak. Sahadaki 80.000 kişi çeşitli dans ve gösteriler yapacak. Kuzey Kore seyahatimin en heyecanlı kısmı sanırım 90 dakikalık bu muazzam ve kusursuz gösteri olacak. Buradaki gösteride dev resimler, dans, müzik ve jimnastik eşliğinde Kore tarihi anlatılacak.

 

 

Kuzey Kore’den yeni gelen habere göre ilk gece başkent Pyöngyang’da değil, daha önce yabancıların girmediği Pyongysong kentinde kalacakmışım. Ülkede kalacağım diğer kentler Pyöngyang, Kaesong ve Myohyang dağı.

 

Kuzey Kore’den Döndüm

Kuzey Kore-Güney Kore-Çin seyahatimden yurda döndüm. Dünyanın en kapalı ülkesi Kuzey Kore’de çektiğim yasak fotoğraf ve videoların kartlarını, gitmeden önce ayakkabımın tabanına yaptığım gizli minik bölmeye ve paçamın içine gizleyerek ülkeden çıkarmayı başardım. Kuzey Kore’yi merak edenler için blogum muhtemelen en geniş Türkçe kaynak. TRT Türk ülkeye gittiğimi öğrenip beni aradı, canlı katıldığım Kuzey Kore haber programı da blogumda.

 

Kuzey Kore’den ilk yazım: Kuzey Kore’ye Nasıl Gidilir?

102 YORUMLAR

 1. Şimdiden tebrikler ve iyi şanslar. Benim de en çok ilgilendiğim ve görmek istediğim yerlerden biri Kuzey Kore. Unutulmaz bir tecrübe olacağına eminim. Umarım her şey gönlünüzce geçer. Pek mümkün değil ama fotoğraf ve video çekebilseniz mükemmel olurdu…

 2. Merakla bekliyoruz hocam takipteyiz. En merak ettiğimiz seyahatiniz bu olacak sanırım.. Güzel, heyacanlı, keyifli ve sorunsuz bir seyahat olmasını temenni ediyorum. Şansınız bol olsun hocam 🙂

 3. Hocam bu geziniz Turkiye’de olay olur. Bir de video ve bol bol fotograf cekebilirseniz ana akim medyada bile yer bulabilir geziniz. Kuzey Kore’ye giden ilk Turk olacaksiniz galiba. Ermenistan geziniz ile birlikte Kuzey Kore geziniz ile ilgili yazilarinizi merakla bekliyoruz. Saglicakla kalin.

  • İlgine teşekkürler Yunus Emre. En büyük kanallar ve gazeteler servet harcasalar bile tek bir muhabir gönderemezler çünkü yasak. Elimden geldiğince çok fotoğraf ve görüntü çekeceğim.

 4. Gercekten cok onemli bir gezi olucak.. ilgi ile izliyecegim, arkadaslarimla da paylasasacagim.
  Umarim, degisik tecrubelerin sayesinde problemsiz, keyifli bir seyahat olucaktir.. Bol sans seninle olsun..

 5. Alper Bey, gezilerinize, cesaretinize hayran olmamak elde değil. İyi ki sitenizi buldum ve paylaştığınız bilgileri takip edeceğim. Gezgin ruhunuz hiç yorulmasın!

 6. Sevgili Alper, bazı nadir insanlar ne yaparlarsa yapsınlar en iyisini yaparlar. Sen o insanlardan birisin ve seninle tanışmış olmak gurur verici. İlgi ve merakla gönderilerini bekliyor olacağız. Beklenti ve hayallerinin üzerinde bir seyahat dilerim.

 7. Ah be deli çocuk, senin bu gezi ben de bile acayip stress yaptı, kazasız belasız git gel inşallah. Yukarıda bi arkadaş demiş ya ; harbiden olay olacak bir seyahat programı bu seferki. Ben canlı anlatımlarını Şarköy de bekliyorum, sevgiler..

 8. Merhaba hocam ben Ayşe. Sayfanızı bir arkadaşım aracılığı ile takip etmeye başladım (Funda Gültekin). Seyahat deneyimleriniz sayesinde birçok şey öğrendim, bu seyahatinizin bilgilerini de merakla takip edeceğim. İyi şanslar hocam umarım beklediğiniz gibi bir seyahat olur.

 9. Maceraperest ruhunuz ve gezginci bir Türk olarak umarım kazasız ve sorunsuz bir gönlünüzce seyahat etme ve gezme imkanınızla Yurda sağ sağlim dönersiniz inşallah heyecanla yazınızın devamını bekliyoruz…

 10. Ülkeye giriş için gerekli olan izin/vize prosedürlerini aşmak kolay oldu mu? Veya nasıl oldu? Ülkedeki seyahatiniz ile ilgili yazacağınız yazıda bundan da bahsedebilir misiniz acaba? 🙂

 11. %100’ü askerleşse ne yazar. Bildiğin çan çin çon işte. Sosyalistmiş. En ağırından diktatörlüğü anımsatıyor bu görüntüler. Yönetim babadan oğula, kurmuşlar imparatorluğu; cumhuriyet diye yutturmaya çalışıyorlar. ABD’ye meydan okuyorlarmış 😀 Tutmayın küçük enişteyi :)) Bunların kıtalararası balistik nüklüer füze denizaltılarından haberleri yok galiba. Okyanusun içinden çıkan atom bombalarıyla neye uğradıklarını şaşıramadan, ABD tek denizaltısı ile Kuzey Kore’yi dünyadan siler isterse…

 12. Yazınızı çok merakla beklıyorum. İnsan etı yediklerı ve satıldığını bılıyorum 94 98 yılları arasında olmuş. Hukumetle ılgılı kesınlıkle konuşulmuyormuş, her yerde casuslar varmış, kamplarda ışkenceden gecırıyolarmış sözde isyan edenleri. İyi cesaret gıdıyosunuz.

 13. sayın guiwan kenobi. siz bir türkün dünyaya bedel olduğunu unutun herhalde kuzey kore halkı insanlığa düşman bir devlete meydan okumuş ne büyük onur asya halkları biz türkerin akrabaları selam olsun bağımsızlık için mücadele eden uluslara

 14. yazınızı dikkatle takip ettim.Hep merak ettigim bi r ülkeydi.Gizli cekilen fotografları acarken bile
  itiraf ediyim cok korktum,benide gorurler mı diye.tebrikler

 15. Cok tesekkur ederim, rus vatandaslari dahami rahat giriyor Kuzey koreye ve ordan guneykoreye geciliyor mu bi bilginiz varmi? Masraflariniz kac lira tuttu

 16. Merhaba, yazılarınız bilgilendirici ve çok keyifli, paylaştığınız için teşekkürler. Ben de Haziran’da arkadaşlarımla “bağımsız” tur adı altında turistlere izin verilen yerlerden kendimizin nereyi gezmek istediğimizi seçebileceğimiz bir turla gitmeyi planlıyorum. Kuzey Kore’nin kuzeyinin 2012’de turist ziyaretine açıldığını öğrendim. O tarafa yolunuz düştü mü? Geleneksel turist bölgesiyle, yeni kuzey turist bölgesi arasında bağlantı var mı, biliyor musunuz? Haritada arada başka bir bölge var ve dolayısıyla tursitlere geçiş yokmuş gibi görünüyor.

  • Merhaba Pınar Hanım,

   İlginize teşekkür ederim.

   Biliyorsunuzdur, Kuzey Kore’ye “bağımsız” seyahat yasak, o turun adı yalan, doğrusu “özel tur” olmalı. Kendiniz gideceğiniz yerleri belirleyemeyeceksiniz, size verilen listeden birkaçını görmemek gibi bir seçeneğiniz olabilir en fazla. Kuzey Kore’nin kuzeyine ya da herhangi bir yerine yolunuz düşemez, ancak sizi götürürlerse görebilirsiniz. Kuzeyde Çinliler için tur yapılan bir bölge var, ancak bizi götürmediler.

   Kuzeyle güney bölgesi arasında geçiş olup olmadığı konusunda endişelenmenize gerek yok, onlar isterse götürecektir zaten. 🙂

   Satın almayı düşündüğünüz turun bağlantısını iletişim sayfamdan gönderin isterseniz, sonra buradan elimden geldiğince bilgi vereyim.

 17. Merhaba Alper Bey,
  Burada paylaşmış olduğunuz ordu videolarının şöyle bir heavy metal montajı var 🙂
  North Korea – Hell March

  Bir de muhtemelen biliyorsunuzdur ama Vice’ın hazırladığı Kuzey Kore belgeselinin yanı sıra, bir de Rusya’daki çalışma kamplarıyla ilgili bir belgeseli var. İlginç bir mesele olduğundan belki göz atmak isterseniz diye linki bırakıyorum.
  North Korean Labor Camps – VICE NEWS – Part 1 of 7

  Saygılar

 18. “Kuzey Kore’yi hiç böyle bilmezdik.”

  Bu yazıya bir göz atabilir misiniz ? sizin yazılarınız daha sonra bu yazıyı okudum , denk geldim ama ikisi birbirinden çok farklı hikayeler anlatıyor sizce ne düşünülmeli bu konuda ?

  • Haberi okudum Hilal hanım, o bir yalan haber. Neden o renklerinden ve gülmelerinden bahsettiği halkın bir tanecik fotoğrafını çekememiş? Fotoğraflardan sadece 3 tanesi dışındakiler alıntı, onun ziyaretiyle bir ilgisi yok. Onlardan biri metro, diğeri meydanda kendisi, üçüncüsü de yabancılara göstermek üzere kurulmuş, bilgisayar kullanmayı bilmeyenlerin gösteride rol aldıkları bilgisayar laboratuvarı. Bu yazı için ciddi bir para almış olabilir.

 19. cevabınız için teşekkür etmekle birlikte daha iki gün önce milliyette -hiç de öyle değilmiş kuzey kore rengarenk- minvali bir haber okudum ne yapmaya çalıştıklarını bilmemekle birlikte size daha önceki attığım linkteki sayfaya yorum yazdım ve şöyle bir cevap geldi, yanlış kaynaklardan öğrenmişsiniz kuzey kore gibi güzel bir ülke tabiki kapitalist kişilerin işine gelmeyecek ve kötüleyecekler -oldu . anlamsız buldum bilemiyorum.cevabınız için yeniden teşekkür ediyorum.

 20. Alper Bey, öncelikle Kuzey Kore açısından hazırlamış olduğunuz bilgilendirici yazı dizisi için size teşekkür ederim. Ayrıca cesaretiniz için de tebrikler. Yazı dizisinin devamı gelecek mi bilmiyorum ama, yazılarınızda Kuzey Kore’nin yemek kültürüne ya da yemeklerine dair birkaç ayrıntı dışında değinmemişsiniz. Bu konuda da bir kısım yazarsanız çok sevinirim. Son olarak hep çok masraflı olduğunu ifade etmişsiniz ancak ortalama bir rakam vermemişsiniz. Bu konuda da sizden aydınlatıcı bilgi bekliyoruz.

  • Merhaba Onur Bey,
   İlginize teşekkür ederim.
   Evet, Kuzey Kore’den daha en az 4-5 ilginç yazı yazacağım, bunlardan biri bol görselli ve tamamen yemekler üzerine olacak. 6 günlük devlet turunun fiyatı 1.600 Avro. Ayrıca 50 Avro vize, 150 Avro dünyanın en büyük gösterisi, 100 Avro da hafta boyunca diğer tüm masraflarım tuttu. Hayatımda yaptığım en pahalı gezi oldu.

 21. yorumu mu özelden kendi sayfama bir çok mesaj gelmesi dolayısı ile sildim , cevabı da yine mesaj yoluyla atmışlardı milliyete tekrar bakıp link bulmaya çalışacağım

 22. Tekrar merhaba,
  Kuzey Kore en ilgimi çeken yerlerden biri dünyada. Anlatılanlar ve sizin anlattıklarınızla başkent Pyongyang’ın görüntüsü çelişiyor. Doğru dürüst iş, sanayi, yatırım vs. yoksa o kadar gökdelen, modern binalar insanı şaşırtıyor. Neredeyse Seul ile yarışan bir görünümü var.

  • Yanılıyorsunuz Gürkan Bey, ben komünizme inanıyorum. Kuzey Kore komünizm ve Marksizm sözcüklerini anayasasından çıkarmış bir aile diktatörlüğüdür. Lütfen Küba yazılarıma bakın.

 23. Alper Bey, bu bilgileri öğrendiğiniz kaynakları belirtebilir misiniz? Sohbet ortamında söylediğimiz zaman kaynak soruluyo çünkü, çok yardımcı olursunuz gerçekten.

 24. Alper Bey merhaba.
  Ben aynı zamanda bütün dünya ülkeleri hakkında kartpostal ve özellikle turizm broşürleri topluyorum. Elinizde bu gibi şeyler var mı ya da elde edebileceğimiz bir yer, Kuzey Kore Turizm Ofisi gibi, varsa adresi var mı?

 25. Tekrar merhaba.
  DPRK tourism diye bir yer buldum, Malezyada imiş. Mail attım bakalım bir şey gelecek mi?
  Sizde de varsa göndermeniz mümkün mü?
  Saygılar.

  • Merhaba,
   Evet o siteden alabilirsiniz. Kuzey Kore ile ilgili turistik ve hediyelik eşyaları pahalıya satıyorlar. O site Kuzey Kore hayranı yabancıların kurduğu bir fan club’a ait. Bu tip ufak tefek alışverişler yapabilirsiniz ama Kuzey Kore’ye onların turlarıyla gitmeyi düşünmeyin, çok baskıcı ve kötü niyetli insanlar. Gidenler pişman. Bende birkaç tane var ama göndermem. İlginize teşekkürler.

 26. Kuzey Kore resmi kaynaklarına göre Kim Il-sung’un oğlu Kim Jong-il’in babasının gizli üssündeki doğumunu bir kırlangıç müjdeledi, bu doğumla birlikte o anda kış mevsimi aniden ilkbahara döndü, bir yıldız parlayarak gökyüzünü aydınlattı ve iki tane gökkuşağı oluştu, bir ağacın gövdesinde “Ah Kore, sana yıldızın doğuşunu müjdeliyorum” yazısı kazınarak belirdi. Küçük Kim Jong-il altı aylık olmadan önce yürüyebiliyor ve konuşabiliyordu.
  Bunları okuyunca anladım ki; yüzü gök gibi parlak, ağzı ateş kızılı, gözleri ela, saçları ve kaşları kara perilerden daha güzel, annesinin göğsünden bir kere süt emen, bir daha emmeyip dile gelerek çiğ et ve kımız isteyen, kırk gün sonra büyüyüp yürüyen, ayakları öküz ayağı gibi kuvvetli, beli kurt beli gibi ince, omuzları samur omzu gibi, vücudu ayı vücudu gibi tüylü olan bizim Oğuz Kağan çok inandırıcı, çok gerçekçi sahiden 🙂

  • Onları Kim Jong-il’in bestelemiş olması büyük olasılıkla yalandır. Kendisi sevdiği yabancı film yönetmenini casuslarıyla Kuzey Kore’ye kaçırıp yıllarca zorla film yaptırmış bir kişidir, her şey beklenir. Kim Jong-un’un tipi komik ve medya çok dalga geçtiği için bize geri zekalı görünebilir ama ülkesinde o da üstün yetenekli ve yüce bir lider.

 27. Berlin’de yasayan bir gezi tutkunu olarak, 2 saat önce rastladim blogunuza. ve merakla okuyorum. tebrik ederim, cok guzel bir dil ve gerekli ayrintilarla anlatmissiniz. Kuzey Kore merak ettigim, hakkinda cok arastirma yaptigim, buradaki Güney Kore’den gelen arkadslarimdan ve Kuzey Kore’den gecen sene kacarak buraya gelen bir arkadasimdan bilgi alabildim. bunlarin yani sira, bu ülke hakkinda bilgiyi Türkce okumak daha da mutlu etti beni. tüm blogunuzu, zamana yayarak okuyacagim. hepsini bitirmek istemiyorum. Bayramda buradasiniz sanirim, planiniz belliyse tanismayi da cok isterim. yüreginize ve emeginize saglik.

 28. Alper Bey,
  Bizimle gezinizi paylastiginiz icin cok tesekkur ederim. Kuzey Kore bir suredir ilgimi cekiyordu. Belgeseller ve bircok video izledim. Ama inanin sizin yazilariniz beni cok fazla aydinlatti. Ve Kuzey Kore turu arastirip buldum. Umarim ben de gidip sizin gibi gezebilirim.

  • Merhaba Ayşenur Hanım. Kuzey Kore bilgi yazılarıma ilginize teşekkür ederim. Daha en az 4 uzun yazı hazırlamam gerekiyor zamanım olunca. Kuzey Kore turları çok pahalı. Ödediğiniz paranın değerinde bir hizmet almayacağınıza hazır olmalısınız. Ancak orada olmak tarifsiz bir duygu. Gidebilmenizi umarım.

 29. Sadece gezip görme fırsatınızın olmasına değil gözlemleme ve aktarabilme yeteneğinize hayran kalmamak mümkün değil. daha güncel ve sade yazılar yazan yeni bir blog yazarı olarak wikipedia da güney koreyi ararken yazılarınıza rastlamış olan ve iştahla 5 10 sayfayı bir çırpıda okumuş olan ben ben size ancak şunu diyebilirim.tebrikler tebrikler tebrikleerr irem sibel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz