Dünyanın en büyük gösterisi Kuzey Kore’de yapıldı ve bunu 27 Temmuz Zafer Bayramı günü izleme şansını elde ettim. Korece adı Arirang adlı bu muazzam festivalin dünyanın en büyük gösterisi olduğu Guinness dünya rekoru olarak onaylandı ve belgelendi. Arirang Festival gösterileri dünyanın en büyük stadı olan Pyongyang Rungrado 1 Mayıs Stadyumu’nda gerçekleştiriliyor. Ben de yaptığım Kuzey Kore seyahati sırasında dünyanın en büyük festivali olan bu dev organizasyonu ve gösteriyi izledim, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile aynı ortamda. Fotoğraf çekmek serbest, video yasak ama ben epey çektim, nasıl yaptığımı aşağıda yazdım. İşte siz değerli okurlarıma Kuzey Kore videoları ile dolu ilginç ve uzun bir yazı.

 

en büyük gösteri
Dünyanın en büyük gösterisi

 

Dünyanın en büyük gösterisi
En büyük gösteri

 

Dünyanın En Büyük Gösterisi

Dünyanın en büyük gösterisi Arirang (아리랑 축제, 아리랑 祝祭), Arirang Mass Games (Arirang Kitlesel Oyunları), Arirang Festival ve Arirang Büyük Kitlesel Jimnastik ve Artistik Performansı olarak da biliniyor.

 

arirang
Biggest show on the earth

 

150.000 izleyici, 120.000 gösterici kapasiteli, açık arayla dünyanın en büyük stadyumu olan Rungrado’daki jimnastik, dans, artistik oyunlarıyla Kore ulusunun destansı öyküsü, acılarla dolu bir tarihin sonu, ve Arirang şarkısıyla onurlu bir milletin doğuşu anlatılıyor. Sovyetler Birliği’nin en güçlü döneminde bile Moskova’nın bu boyutta bir gösteri düzenlemediği biliniyor.

 

Kuzey Kore
North Korea

 

en güzel gösteri
Dünyanın en muazzam gösterisi

 

Dünyanın en büyük gösterisi olan dev festivalin adı Arirang, bir Kore halk hikayesi. Öyküdeki kötü bir toprak ağasının genç bir çifti birbirinden ayırması, festivalde Kore’nin bölünmesini, yani Kuzey Kore Güney Kore ayrışmasını temsil ediyor.

 

dünyanın en büyük festivali
En büyük festival

 

Dünyanın En Büyük Gösterisi ve Anlamlar

Dünyanın en büyük gösterisi Kore İşçi Partisi, Kuzey Kore Ordusu, Kim Il-sung ve Kim Jong-il’i öven önemli ideolojik karakterler içeriyor. Kuzey Kore propaganda sanatını, sembol ve tasvirlerini bilmeyenler için Arirang Festivalindeki mesajlar anlaşılamayabilir. Bir silah göründüğünde, Kim Il-sung’un oğlu Kim Jong-il’e verdiği silahı temsil eder. Kırmızı renk işçi sınıfını, mor renk ve kırmızı çiçekler Kim Il-sung ile Kim Jong-il’in sembolleridir. Kimilsungia adı verilen çiçek mor bir orkide, Kimjongilia adlı çiçek ise kırmızı bir begonyadır. Göl bulunan karlı dağ, Kim Jong-il’in doğduğu resmi olarak söylenen kütük kulübenin olduğu Paektu Dağı’dır.

 

Kuzey Kore görselleri
Kuzey Kore fotoğrafları

 

Beş yaşında çocuklar dahil olmak üzere yüz binden fazla kişi yetenek seviyelerine göre yıllarca dünyanın en büyük festivali için çalışmak üzere seçiliyor. Birçoğu için bu gösteri emekli olana dek Kuzey Kore’de yaşam biçimi oluyor. Yazılarım adeta bir Kuzey Kore belgeseli oluşturan, geniş bir bilgi kaynağı ve belgesel oldu.

 

Kuzey Kore belgesel
Kuzey Kore belgeseli

 

Arirang kitle gösterilerinde sahanın arkasında, karşıda gördüğünüz dev mozaik resimler, her biri renkli kartlar taşıyan otuz bine yakın iyi eğimli, disiplinli okul çocuğu tarafından oluşturuluyor, her bir çocuk bu muazzam görüntülerde bir piksel, noktacık oluşturuyor. Görüntülere yüz bine yakın jimnastikçi ve dansçı, karmaşık ve yoğun koreografi içeren performanslarla eşlik ederek ortaya dünyanın en büyük festivali olan Arirang kitlesel oyunlarını çıkarıyorlar.

 

dünyanın en büyük gösterisi
En büyük festival

 

Arirang Festivali’ni Kim Jong-il ile aynı anda izledik. Baksanıza Yüce Liderim on binlerin arasında beni fark edince nasıl da seviniyor, yanındaki Çin devlet başkan yardımcısıyla ilgilenmiyor bile. “Burdayım başkanım!”

 

Kim Jong-un
Kuzey Kore başkanı

 

Kim Jong-un benden yaklaşık 30 metre mesafede ve özel bir bölmede bir çok ülkeden devlet büyüğüyle bir arada gösterileri izledi, fotoğrafını çekmem mümkün değil, o yüzden yukarıdaki fotoğraf alıntı, ama o akşamdan, stadyumdan (kaynak: todayszaman.com). Aşağıdakiler de o akşam Kore Halk Ordusu Yüce Kumandanı’nı görünce çırpınan ve ağlaşan gaziler (avaxnews.net).

 

Kuzey Koreliler
Kore gazileri

 

Dünyanın en büyük gösterisi sırasında küçük amatör fotoğraf makinemle bu derece ayrıntıyı görselleştiremediğim için aşağıdaki iki fotoğrafı The Guardian’dan aldım.

 

Kuzey Kore kızları
Kuzey Kore askerleri

 

Dünyanın En Büyük Festivali

Bundan üç görsel yukarıdaki en büyük festival adlı fotoğrafımda gördüğünüz dev resmin bir ayrıntısı aşağıda. Sadece bu çocuk yüzünü oluşturan pikselleri yani öğrencileri kabaca saydım, 7.000 kişi civarında.

 

Kuzey Kore çocukları
Kuzey Koreli çocuk

 

Dünyanın en büyük gösterisi Arirang benim Kuzey Kore’ye gittiğim Zafer Bayramı döneminden sonra 2014 yılında yapılmadı ve 2015’te de yok. İleride belirsiz bir tarihte yeniden yapılıp yapılmayacağına dair bilgi yok.

 

Kuzey Kore gerçekler
Kuzey Kore gerçekleri

 

Dünyanın en büyük gösterisi olan kitlesel oyunlar, yoğun politik mesajlar içeren, müzik ve efektlerin eşlik ettiği, 120.000 civarı kişinin 90 dakika boyunca jimnastik, dans, akrobasi ve dramatik performans sergilediği, senkronize bir sosyalist gerçekçi olağanüstü festival olarak tanımlanıyor. Dünyanın başka hiç bir yerinde buna benzer bir gösteri izlemek mümkün değil ve buna kendi gözlerimle şahit olmak tarifsiz bir duygu.

 

Arirang Mass Games
Mass Games

 

Kuzey Kore’nin dünyaya en büyük gövde gösterisi olan Arirang oyunları başladıktan sonra 2-3 dakika içinde elektrik kesildi, rezillik. En büyük günde çeşitli ülkelerden bidolu devlet başkanı ve üst düzey politikacı var; ve ben bu başlangıç ile elektriğin kesildiği anların videosunu çektim. Hep yaramazlık, hinlik. O videoyu koyup koymamayı çok düşündüm, koymamaya karar verdim; 120.000 kişinin emeği var.

 

Kuzey Kore
North Korea

 

Arirang Mass Games organizatörleri şunları söylüyor: “Ölümsüz Başkan Kim Il-sung tarafından 1930’da Japonlara karşı ilk devrimci mücadeleler sırasında Juche ideolojisine dayanan kitlesel Kore jimnastik oyunları olarak yaratıldı. Kitlesel gösteriler tam anlamıyla ilk olarak 1961’de İşçi Partisi Çağı adıyla sergilendi. Arirang bugün on binlerce kişinin sahne arkasında görseller oluşturduğu, muazzam jimnastik oyunları içeren, ülkenin ideolojisini ve tarihini anlatan bir festival gösterisi. İdeolojik içerik sadece görsel bir şölen olmayıp, oyunların eğitimi ve sergilenmeleri sosyal gelişmeyi hızlandırıyor ve halkın hem fiziksel hem ruhsal gücünü eğitiyor. Atletlerin ödül için rekabet ettikleri spor yarışmalarından farklı olarak, Kore kitlesel jimnastik oyunları göstericilere ve izleyicilere zevk ve mutluluk getiriyor, kalplerine gelecek için umut aşılıyor.”

 

Largest show on earth
The biggest show in the world

 

Yüce Lider Kim Jong-il bir toplantıda dünyanın en büyük gösterisi için şöyle dedi: “Kore tarzı kitlesel jimnastik oyunları yüksek ideolojik içerik, sanatsal kalite ve jimnastik yeteneklerinin birleşimi olan, geniş kapsamlı bir fiziksel çalışmadır.”

 

largest show on earth
Largest show on the Earth

 

Dünyanın en büyük gösterisi baş organizatörü Kim Jon Ho anlatıyor: “Kitlesel gösterilerin üç unsuru var; jimnastik beden eğitimi, arka plandaki resimler ve müzik. Beden eğitimi ana unsurdur.”

 

jimnastik
Jimnastik gösterisi

 

Festival gösterilerinde özellikle genç kadın askerlerle Kuzey Kore ordusu ve gücü de sergileniyor. Ülkede Kim Jong-il’in oluşturduğu Songun (önce ordu) politikası gereği askeri güce büyük önem veriliyor.

 

Kuzey Kore’de propaganda sadece dünyanın en büyük festivali olan Arirang’da değil her yerde. Kendi çektiğim propaganda görselleri ve videoları bu yazımda: Kuzey Kore’de Eğitim ve Propaganda

 

Kuzey Kore resimleri
Kuzey Kore görselleri

 

Dünyanın en büyük festivali bana pahalıya mal oldu. Stadı çaprazdan izleyen 3. sınıf sandalyeler 80 avro, orta ile çapraz arası 2. sınıf sandalyeler 100 avro, tam karşıdan izleyen 1. sınıf masalı koltuklar 150 avro, su ve kahve ikram edilen, şık koltuk ve masalı az sayıdaki VIP yer ise 300 avro. Ben 15 kişilik grubumuzda en çok kişinin tercih ettiği 1. sınıf koltuk aldım, nedeni birinci sınıf olması değil, kişi başına en az görevli düşecek olması ve bu sayede video çekebilme isteğim. Görevliler arada koltukları dolaşıp kontrol ettiler ama ben en uzak koltuktaydım ve beni göremedikleri zamanlarda video çektim. Stadyumdaki video yasağı çok sıkı değil ama örneğin VIP koltuk satın alan tek arkadaşımızın başına ona özel bir görevli düştüğü için hiç video çekmesine izin vermedi.

 

Dünyanın en büyük gösterisi Arirang ülkede bir sosyalleşme etkinliği. Bizim bildiğimiz özgürlüklerin, sosyal yaşam ve etkinliklerin, eğlencelerin, ilişkilerin, buluşmaların bir çoğu olmayan Kuzey Kore’de gençler bu sayede birbirleriyle tanışıyor ve konuşuyor.

 

Kuzey Kore Videoları

Dünyanın en büyük gösterisi sırasında çektiğim Kuzey Kore videoları heyecan verici. Bu şov bir dünya rekoru. En muazzam görsel şölen.

 

Kore Halk Ordusu Bayrağı, Kuzey Kore Bayrağı, Kore İşçi Partisi Bayrağına övgü.

 

Askeri gösteri, kadın askerler. Kuzey Kore videoları.

 

 

Kuzey Kore liderlerine övgü ve saygı.

 

Çocukların aritmetik gösterisi. Dünyanın en büyük festivali Arirang. Kuzey Kore videoları.

 

 

Dünyanın en büyük festivali, ip atlama gösterisi.

 

 

North Korea Arirang Mass Games. The greatest show on Earth. 120.000 people performed in the biggest stadium in the world. North Korea videos.

 

 

Aşağıdaki gösteri teknoloji hakkında. Muazzam bir emek, eşi benzeri olmayan bir gösteri.

 

Bu gösteride Kore dövüş sanatları veya teknikleri var ama hiç anlamadığım bir konu; hapkido, tekvando, hankido, kumdo, yusul, taekyon mu yoksa başka bir şey mi, bilen varsa yorum olarak yazmasını rica ediyorum.

 

Kuzey Kore ile Güney Kore birleşmesini temsil eden, barış konulu gösteri. Kuzey Kore videoları.

 

 

Kore dansları. Kalinka da var.

 

 

Ve o görkemli final! Dünyanın en güzel gösterisi bence.

 

 

Dünyanın en büyük gösterisi Kuzey Kore’de gerçekleştirildi, çok istedim, gittim, izledim.

18 YORUMLAR

  1. Kuzey Kore hakkında araştırma yaparken sizin blog karşıma çıktı. Bulabildiğim en geniş kapsamlı bilgiler açık ara sizin yazılarınızda, hepsi bir belgesel niteliğinde, çok keyfili ve bilgilendirici, özellikle ben Moğolistan hakkındaki yazılarınızı da çok beğendim, çok ilgimi çekti. Verdiğiniz ayrıntılar ve kattığınız yorumlarla süpersiniz. Sizi canı gönülden tebrik ederim. Bu bilgileri bizimle paylaştığınız için de çok teşekkür ederim.

  2. Alper bey gerçekten çok güzel bilgiler. Çok merak ettiğim bir ülke kuzey kore. Elinize ayağınıza saglik çok kaliteli ve özgün olmuş

    • Takdiriniz için çok teşekkür ederim ama çekimlerim amatör makineyle ve gizlice. Dünyanın en büyük gösterisini izlemek heyecan vericiydi. Kim Jong-un ile aynı stadyumda, aynı anda olduğunu düşününce daha da heyecanlı. )

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz