Antalya’nın güzeller güzeli ilçesi Kaş’ı duymayan yoktur. Sıcacık iklimi, nefes kesen sahilleri, koyları ile Türkiye’nin göz bebeği Kaş. Mevz-u bahis Kaş ise akla ilk gelen yerlerden biri Kekova. Bölgenin en ikonik yerlerinden olan Kekova Kaş ile Demre ilçesi açıklarında, kıyıdan birkaç mil uzaklıkta yer alıyor.

Bazen kafa karışıklığı yarattığı için önce şu konuya bir açıklık getirelim. Kekova hem adanın ismi hem de, Kaleköy, Üçağız, Kekova Adası’nı kapsayan körfezin tamamını kapsayan bölgenin adı.

Kekova Adası Akdeniz sınırlarında kalan en büyük adamız. Kıyıya paralel uzanan kayalık bir ada. Kekova dört mevsim yeşil. Zeytin ağaçları, yabani yemişler, çalılıklar, mis gibi kokan dağ kekiği ve envai çeşit ot adanın her yanını sarmış. Akdeniz’in mis gibi iyot kokusu ve adadaki otların kokusu karışıyor. Teknedeyken hafif esen rüzgarla Kekova’nın kendine has kokusunu hissedebiliyorsunuz.

Kekova tTekne Turları
Kaptan Ergun Teknesi, Kaş

Kekova Tekne Turu

Kekova’yı keşfetmenin en kolay ve konforlu yolu, Kekova tekne turlarına katılmak. Kekova’yı keşfetmek isteyen misafirlerimize teknelerimizle harika bir deneyim sunuyoruz. Tam manasıyla yapılmış bir Kaş gezisinde Kekova tekne turu olmadan olmaz.

Kaş’a yurtiçi ve yurt dışından gelen misafirlerimizin en keyif aldığı şeylerden biri tekne turu. Nefis koylar, masmavi denizlerde yol almak bambaşka bir keyif. Kekova tekne turu o kadar eğlenceli ve keşif dolu ki sadece tekne turu için bile Kaş’a gelinir. Emin olun, Kaş ve Kekova seyahat tarihinize unutulmaz bir tecrübe olarak eklenecek.

Tekne turu Kaç saat sürüyor? Nereden başlıyoruz ve akşam nerede bitiyor? Mola veriyor muyuz ne kadar mola süresi var? Yanınıza neler almalısınız? Hangi koylarda yüzeceğiz? Aklınıza takılan ne varsa bu yazıda hepsini toparlamaya çalıştık, hazırsanız başlayalım.

Eğer Kaş tatili düşünüyorsanız, Kaş çıkışlı Kekova tekne turu yapmak için Kaş’ta hizmet veren en iyi teknelerden birine sahip Kaptan Ergunu bulun. Kaptan Ergun bu işin Kaş’taki profesyoneli. boattripturkey.com sitesinden nefis tekne turlarını inceleyin. Kendisine telefonla da ulaşabilirsiniz ☎️ 0 542 7312358. Mutlaka birkaç gün önceden rezervasyon yapın 👍

Kaş limanından hareket

Tekne turu için sabah 09.30’da Kaş limanında buluşuyoruz. Tüm misafirlerimiz geldikten sonra, teknemize binip maviliklere doğru yola koyuluyoruz. İlk durağımız Çamlık Koyu!

Çamlık Koyu

Çamlık Koyu ilk durağımız. İnönü Koyu olarak da biliniyor. Kaş’tan yola çıktıktan sonra mavilikler içinde harika bir yolculuk yapacağız. Çamlık Koyu için yaklaşık 45 dakika vaktimiz olacak. Burası gerçekten insanı mutlu eden çok özel bir koy. Mavinin çok sıra dışı bir tonuyla karşılaşacaksınız, deniz berrak, cam gibi.

Çamlık koyunun ismi bu koyu çevreleyen mis kokulu çam ağaçlarından geliyor. Ağaçlar çok sık ve yemyeşil. Koy genelde dalgasız suyu da çok soğuk değil. Kıyıya kadar yüzebilirsiniz. Eğer kıyıya çıkmak isterseniz mutlaka deniz ayakkabılarınızı alın. Kekova çevresi genelde kayalık. Bir çift deniz ayakkabısı oldukça işinize yarayacak. Özellikle çocuklu aileler için, bu ayakkabılar kurtarıcı oluyor.

Akvaryum Koyu

Kekova tekne turu
Akvaryum Koyu

Çamlık’ta vakit geçirip, koyun tadını çıkardıktan sonra, Akvaryum Koyu’na doğru yola çıkıyoruz. Çamlık Akvaryum arası 40 dakika sürüyor. Zaten etrafı izlemek öyle keyifli ki, zaman su gibi akıyor. Akvaryum koyu Kekova çevresindeki en güzel koylardan biri. Bu koydaki yüzme molamız bir saat. Burada deniz bir akvaryum kadar berrak.

Eğer dalış seviyorsanız bu koy dalış için ideal. Burada tek yüzmek yok ama! Minik balıklar size eşlik edecek. Akvaryum koyu, öyle güzel ki gerçekten kelimeler anlatmakta yetersiz kalıyor. Misafirlerimiz de burayı çok seviyor ve tekneye dönmeleri için uzun süre ikna etmeye çalışıyoruz. Şaka bir yana, Akvaryum’u ve sunduğu güzellikleri unutamayacağınıza eminiz.

Öğle yemeğimizi burada yiyoruz. Menümüz ağırlıklı Akdeniz mutfağı. Ana yemek balık-tavuk ızgara ve köfte. Bunlardan birini seçebilirsiniz. Tavsimeyiz balık ama. Ana yemeğin yanında ev yapımı zeytinyağlılar, makarna, bulgur pilavı ve salata ikram ediyoruz.

Tüm yemeklerimizi özenle, yolculuğa çıktığımız anda hazırlamaya başlıyoruz. Hijyenik koşullar bizim için çok önemli. Özellikle pandemi sonrası bu konuya ekstra özen göstermeye başladık. Menüden istediğiniz her yiyeceği masanıza biz getiriyoruz. Takdir edersiniz ki açık büfe bu süreçte pek sağlıklı değil. Misafirlerimizin sağlığı her şeyden önemli. Akvaryum koyundan sonra dümeni Kekova’ya çeviriyoruz.

Kekova, Batık Şehir

Kekova Adası seyahatimizin abartısız en çekici yeri. Kekova’ya doğru yol alırken defalarca görmüş olmamıza rağmen biz bile heyecanlanıyoruz. Çünkü bu coğrafyaya adını veren eşsiz bir yere gidiyoruz. Rivayete göre buranın eski adı Kekikli Ova. Zamanla adı Kekova olmuş.

Kekova’yı gezmeye genelde Tersane Koyu’ndan başlıyoruz. Bazen yol ve hava durumuna göre değişiklik olabiliyor. Kekova adasının çevresini gezerken etrafı daha iyi görebilmeniz için hızımızı azaltıyoruz. Tersane koyundan ağır ağır Doliceste Antik Kenti’ne doğru ilerliyoruz. Doliceste depremlerden sonra sular altında kalmış, yıkık duvar kalıntılarını çok net göreceksiniz.

Kayalık olan ada ağaçlar ve çalılarla kaplı. Kıyıların rengi ise muazzam. Kimine göre turkuaz kimine göre cam göbeği mavisi. Su o kadar temiz ki tüm kalıntılar tek tek görülüyor ve çok berrak. Tekne adanın çevresinde yavaşça ilerlerken büyüleneceksiniz. Renkler, kokular, kalıntılar, insan burada bambaşka bir evrendeymiş gibi hissediyor.

Antik kentin şehir merkezini size gösterirken bir yandan da Doliceste’nin tarihini size aktarıyoruz. Kekova Adası, 1990 yılından itibaren, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edildiği için bu bölgede yüzmek yasak. Kaleköy için biz dümene geçiyoruz, siz de yolculuğun tadını çıkaracağınız en keyifli köşeye, tekrar maviliklere doğru yola çıkma zamanı!

Kaleköy

Kekova tekne turu bilgi
Kaleköy, Simena

Kekova’dan sonraki durağımız Türkiye’nin en güzel köylerinden biri olan Kaleköy diğer adıyla Simena. Sadece güzel desek bu tanımlama eksik kalır aynı zamanda sıra dışı bir köy. Sadece denizden ulaşım sağlanan çok özel bir yer. Kentsel sit alanı olan Kaleköy tüm Kekova manzarasını önünüze seriyor, tek kelimeyle benzersiz bir güzellik.

Sahilden başlayarak tepeye doğru dizilmiş evleri, daracık sokakları, kendine has dokusuyla çok çarpıcı bir yer. Tepede bir kalesi var ve manzarayı en iyi izleyebileceğiniz nokta burası. Kaleye çıkarken zaten köyün çarşı kısmını görmüş olacaksınız. İskelenin hemen yanından denize girebilirsiniz.

Kaleköy’de toplam 1 saat molamız var. Kaleköy’ün dondurması çok meşhur, mutlaka tadına bakın. Keçi sütünden yapılıyor ve yine bu çevrede yetişen meyveler kullanılarak üretiliyor. Pek çok dondurmacı göreceksiniz, hepsi de çok lezzetli. Köye çıkmadan önce yanınıza fotoğraf makinalarınız da almayı unutmayın, Kaleköy’ün sokakları tam fotoğraflık.

Üçağız Köyü

Kaleköy’den sonra rotamızı Üçağız Köyü’ne çeviriyoruz. Bu iki köy birbirine çok yakın. Bu nedenle yolculuk kısa sürüyor. Üçağız doğal bir liman kıyısına kurulmuş, mütevazi bir köy. Antik dönemdeki adı Theimussa. Vakti zamanında Üçağız denizci yerleşimiymiş. Korunaklı yapısı nedeniyle teknelerin sığınağı olmuş. İlginç bir bilgi verelim. Yüzyıllar önce Üçağız ve Kekova Adası bağlantılıymış. Depremlerle bağlantı yeri yıkılmış ve zamanla sular altında kalmış.

Kaleköy’e göre daha az turistik ve sakin bir yerleşim Üçağız. Köyün içi küçük kısa sürede gezebilirsiniz. Sahilde suyun içine gömülmüş olan kaya mezarlarının arasında yüzün. Tekneyle köye yaklaşırken mezarların suyun dışında kalan kısımlarını hemen göreceksiniz. Buradan Kaleköy’e yürüyerek de gidilebiliyor.

Tersane Koyu

Tersane Koyu, Üçağız’dan sonraki durağımız. Yaklaşık 45 dakika buradayız. Tersane koyu kalıntılar arasında yüzebileceğiniz tek yer. Bu koyda yüzmek, tarihi dokuyla iç içe olmak eşsiz bir deneyim. Yanınızda uygun bir deniz gözlüğü olursa keşif daha keyifli geçebilir.

Yüzme molasından sonra misafirlerimize ufak bir ikramımız olacak. Koydaki mola sırasında misafirlerimize Antalya’nın nefis meyvelerini ikram ediyoruz. Güneş yavaş yavaş etkisini kaybediyor ve biz son durağımıza ulaşmak için tekrar yola koyuluyoruz.

İnönü Koyu

Tekne turunun son durağı İnönü koyu. Tersane koyunda yarım saat, yaklaşık 17.00 civarında İnönü Koyunda oluyoruz. İnönü koyunu diğerlerinden ayıran özellik küçük bir kanyona sahip olması. İsterseniz kanyona doğru yürüyüşe çıkabilirsiniz. Dilerseniz de koyun sularını kendinizi bırakıp keyfini çıkarın.

Kanyona yürümeyi düşünüyorsanız yanınıza muhakkak altı kaymayan bir deniz ayakkabısı ya da spor ayakkabı alın. İnönü’de keyifle vakit geçirdikten sonra Kaş’a doğru yola çıkıyoruz. Limana gün batımı saatlerinde geri dönüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz