Arnavutluk’tan Karadağ’a Yolculuk

Karadağ gezisi için Arnavutluk’tan iki dolmuş ve bir taksi yolculuğuyla sınırı geçip ulaştığım Karadağ (Montenegro) hem güzel hem ucuz bir ülke. Monte-Dağ, Negro-Kara demek, Sırpçası Crna Gora. Yugoslavya’yı oluşturan altı cumhuriyetten biri olan küçük ülke Karadağ Yugoslavya parçalandıktan sonra uzun süre Sırbistan ile birlikte Yugoslavya olarak, sonra da Sırbistan-Karadağ adıyla kaldı ancak 2006’da yapılan halk oylamasında sonuç %55 oranında ayrılma yönünde oldu ve aynı yıl bağımsızlığını ilan etti. Büyük ve güzel Yugoslavya’dan bir parça daha koptu. Anayasasında Karadağ Cumhuriyeti “demokratik, refah ve çevreci bir ülkedir” şeklinde tanımlanıyor. İşte Karadağ gezi notları.

 

Karadağ Gezi Rehberi ve Notları

Tiran’dan Podgorica’ya direkt otobüs veya minibüs yok, önce Tiran’dan İşkodra’ya minibüsle gittim, İşkodra’dan da Montenegro sınırına en yakın köyün minibüsüne bindim, az fazla ödeyip sınıra götürmesini teklif ettim, götürdü. Sınırı yürüyerek geçtim, bir gezginle konuşup başkent Podgorica’ya ortak taksi tutup gittim. Podrorica’dan her yere minibüs var. Bugünlerde bir turizm acentesi Tiran’dan Montenegro başkenti Podgorica’ya direkt araç işletiyor, bilgisi yorumlarda var..

 

Budva Karadağ gezi rehberi
Budva yolunda, Montenegro gezisi.

 

Karadağ’ın Seyahat Merkezi Budva

Başkent Podgorica‘ya geldikten sonra bir minibüsü bekleyip Budva‘ya yola çıktım. Güzel kıyı kasabası Budva’nın nüfusu 16.000, ama Karadağ turizminin merkezi olan Budvanska Rivijera adlı kıyı şeridinin merkezi olarak kumsalları, hareketli gece hayatı ve iyi korunmuş Akdeniz mimarisi ile yazları yaklaşık 600.000 ziyaretçiyi kendine çekiyor. Kasaba 3.500 yıllık tarihiyle bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisi. Kasabanın tarihi merkezi Roma, özellikle de Venedik tarzı mimariye sahip. Karadağ gezisi yapanlar için en cazip yer. Karadağ Türklerden vize istemiyor.

 

 

Budva Karadag resimleri
Budva. Karadağ’da gezilecek yerler ve gezi rehberi.

 

Türkiye’den yurt dışına ucuz, eğlenceli, güvenli bir seyahat etmek isteyenlere mutlaka bir Karadağ seyahati tavsiye ediyorum.

 

Budva Montenegro seyahat rehber
Budva’da tipik bir ev, Montenegro gezi notları.

 

Budva’da bir ailenin evinde 10 Avroya oda kiraladım. Evin annesi sürekli Türk kahvesi pişirdi, kızı çamaşırlarımı yıkadı, oğlu oynadığı futbol takımının fotoğraflarını gösterdi, pek kaynaştık. Evlerine gelen ilk yabancı ben oldum.

 

Budva Montenegro gezi turu
Budva’da taş sokaklar. Karadağ gezisi rehberi.

 

Budva’da gezilecek yerler

Montenegro’nun hareketli ve eğlenceli kıyı kenti Budva’da gezilecek yerler olarak şunları sayabilirim:

 

Eski Kent (Stari Grad) – Resimlerini gördüğünüz güzel tarihi yarımada

Budva Kalesi – Eski Kent’in güney kısmında

Dans Eden Kız Heykeli – Yoga dansı yapan üstsüz kız heykeli

Budva Arkeoloji Müzesi – Petyrovica 11, tarihi kısımda

Mogren Plajı – Kalenin yanında

Saint John Kilisesi – Budva hakkında tarihi bilgi arşivi var

 

Budva Montenegro vize
Budva’da Kilise. Karadağ gezisi.

 

Budva gece hayatı

Karadağ sahilleri pek güzelmiş. Kumsallar, koylar, fiyordlar inci gibi. Gece partileri de kifayetli. Açık hava diskolarında eğlendim. Budva’da gece hayatı eğlenceli. İçecek fiyatları için örnek verecek olursam kahve 1 Avro, meşrubatlar 2 Avro, Karadağ birası 2,5 Avro, kokteyller 6-7 Avro diyebilirim. Barlar gece 01:00’e kadar müzik çalabiliyor, sonra gece kulüplerine gidiliyor. Bana olmadı ama yabancılardan fazla para alındığını duydum, dikkat etmekte yarar var.

 

Budva’da barlar

Chest O’Shea’s Irish Pub (Stari Grad), Garden Cafe, Millenivm, Palma, Rabello (Jadranski put), Ričardova Glava.

 

 

Budva’da diskolar ve gece kulüpleri

Budva gece eğlencesi için Eski Kent’in (Stari Grad) surlarının hemen dışında açık hava barları ve club’ları var:

Caffe Greco, (Stari Grad, giriş ücretsiz, DJ müziği), Caffe Jef, (Stari Grad, giriş ücretsiz, DJ), Maine (folk müzik), Rafaello, Renaissance, Torine, (Beçici, folk müzik), Trocadero, Miracle Lounge (Topliş Tepesi, DJ müziği, giriş gece bire kadar ücretsiz, sadece yazın açık).

 

 

Budva Montenegro seyahat rehberi
Budva sahili gezi notları

 

karadağ kızlar
Budva Kalesi

 

Deniz tatili için İspanya, İtalya, Yunanistan gibi ülkelere gidip bir dolu para harcamaya gerek yok; Karadağ ucuz, güzel, temiz, eğlenceli. Doğası ve kentlerinin eski mimarisi iyi korunmuş. Karadağ’da gezilecek yerler arasında Budva en başta geliyor.

 

Budva Montenegro gezi rehberi
Budva’da kumsal ve deniz tatili

 

Budva’nın bazı ilginç özellikleri var. Örneğin Rolling Stones’un konser vermiş olduğu en küçük kasaba. Rolling Stones, A Bigger Bang Tour turnesi kapsamında Budva’daki Jaz Beach‘te sahne aldı. Jaz Beach’te Madonna, Lenny Kravitz, Armand Van Helden, Goran Bregoviç, Dino Merlin gibi ünlüler de konserler verdiler.

 

Budva Karadağ turu
Budva, Montenegro tatili.

 

Karadağ’ın Güzel Kenti Kotor

Bugün de Kotor‘a geldim, çok güzel ama çok da sıcak. Eski kentin içinde yaşlı bir kadının evinde 15 Avroya geniş ve balkonlu bir oda tuttum. Bütün gün biblo gibi kenti gezdim, tepedeki kaleye çıktım; manzara müthiş. Gündüz ortada hiç kimse yoktu, terk edilmiş bir Ortaçağ kenti gibiydi. Akşam ortalık şenlendi, meğer sıcaktan kimse evden çıkmıyormuş. Aşırı sıcak olsa da Kotor gezisi keyifli.

 

Kotor Montenegro pansiyon
Kotor’da pansiyonum

 

Kotor Körfezi‘nde yer alan ve Sırpça adı Kotor olan 13.000 nüfuslu bu harika kasabanın adı Latince: Acruvium; Yunanca: Ασκρηβιον, Askrèvion; İtalyanca: Càttaro.

 

Kotor Montenegro resimleri
Kotor’da tipik bir sokak, gezi notları.

 

Karadağ gezisi yapacak olanlara Kotor’u kesinlikle tavsiye ederim.

 

Kotor seyahat karadağ gezi rehberi
Kotor ‘da St.Lucas Kilisesi, Kotor gezisi.

 

Eski Akdeniz limanı Kotor Venediklilerce inşa edilmiş kale duvarları ile çevrili ve kasabanın mimarisinde Venedik tarzı hakim. Kotor Körfezi (Boka Korotska, Bay of Kotor) son derece girintili – çıkıntılı ve güzel. Avrupa’nın en büyük fyordu burası; coğrafyada ria olarak da adlandırılan bir oluşum.

 

Kotor Montenegro gezi notları
Kotor, Montenegro gezi bilgileri.

 

Kotor’da gezilecek yerler

Kotor’da gezilecek yerler arasında en önemlileri mükemmel korunmuş olan Eski Kent’teki Saat Kulesi, Sveti Tripun Katedrali, Sveti Luka Kilisesi, Prens Sarayı, Napolyon Tiyatrosu, Denizcilik Müzesi.

 

Kotor Montenegro gezilecek yerler
St. Tryphon Katedrali – 11.yy – Kotor’da gezilecek yerler.

 

Orjen ve Lovcen Sıradağları’nın gökyüzünden asılmış gibi duran kalker kayalıkları ile Kotor ve çevresi etkileyici ve tablo gibi bir Akdeniz coğrafyası sunuyor.

 

Kotor montenegro gezilecek yerler
Kotor Kalesi, Karadağ’da gezilecek yerler.

 

İşte kavurucu sıcakta kan ter içinde tırmandığım kaleden Kotor manzarası. Avrupa’nın en büyük fiyordu burada. Kalede sadece bir kişiye rastladım, fotoğrafımı çekmesini rica ettim. Alman kız kızgın güneşin altında aşırı sıcak havada susuzluktan kertenkeleye dönmüştü, bir yudum su verdim. Kotor’da görülecek yerler arasında bence şart.

 

Kotor kalesi karadağ seyahati gezi rehberi
Karadağ’da gezilecek yerler.

 

Yakıcı sıcakta tırmandığım kalenin manzarası bunu hak ediyor, değil mi?

 

Kotor Fyord montenegro travel guide
Kaleden Kotor Fiyordu, gezilecek yerler.

 

Kotor Montenegro resim
Kotor kalesinden manzara. Karadağ tatil yerleri.

 

Tivat

 

Kotor’dan Hırvatistan’a gidebilmek için önce Tivat adlı kasabaya gelmem gerekti. Burada bir süre bekledikten sonra vapurla Kotor Körfezi’nin karşı yakasındaki Herceg Novi’ye geçtim.

 
Tivat Montenegro gezi rehberi
Tivat, Karadağ gezisi.

 

Herceg Novi

 

Herceg Novi (Karadağca: Herceg Novi; Sırpça: Херцег Нови; Türkçe: Yeni Hersek) Karadağ’ın Kotor Körfezi’nde yer alan bir sahil kenti. Nüfusu 17,000 kişi olan kasabanın Osmanlı dönemindeki adı Kastelnovo idi.

 

Herceg Novi Montenegro gezi rehber
Herceg Novi, Montenegro gezisi.

 

Karadağ’dan Hırvatistan‘a gidebilmek için Herceg Novi‘de epey bekledikten sonra bir minibüse binip yola çıktım.

 

Herceg Novi Montenegro
Herceg Novi gezisi.

 

Batı Balkanlar yolculuğumun Karadağ’dan sonra devamı: HIRVATİSTAN

649 YORUMLAR

  • Gençlik yıllarının yazları hep Şarköy sigorta evlerinde geçti çok severim ama şu an Karadağ Budva’dayım tavsiye ederim çok ama çok keyifli bir yer.

 1. Harika ülke Karadağ’ı anlatırken seçtiğiniz resimler ülkenin güzelliğini vurgulamış . Biz 2010 yılında giderken sobe adı verilen pansiyonlarda kalacağımızdan Türkler ‘e karşı nasıl davranırlar konusunda biraz endişe yaşasakta , gittiğimizde Karadağlıların misafirperverliğine hayran kalmıştık .

   • merhaba alper bey. ben montenegroya yerleşip çalışmak istiyorum. kalifiye elemanların maaşları hakkında bilgi sahibimısınız? yardımcı olursanız sevinirim.

     • Hocam Makedonya’dan başlayacak ve Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan ve Bosna Hersek’i kapsayacak bir tur için nasıl bir güzergah izlememizi önerirsiniz? Bir de her ülkeye 1-2 gün ayırmak yeterli olur mu?

      • Merhaba. Öncelikle Batı Balkanlar gezinize otobüsle mi uçakla mı başlayacağınızı sormak isterim. Otobüsle Bulgaristan veya Yunanistan transit vizesi gerekir çünkü. Uçakla Makedonya’ya gidecekseniz de dönüş uçağınızın Saraybosna’dan olması en mantıklısı olur. Rota olarak Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-hersek şeklinde bir plan öneririm. Her ülkeye 1-2 gün çok az olur. Sadece birer şehir görmek istiyorsanız da en az ikişer gün olsun derim ben.

       • Hocam uçakla Üsküp’ten başlayacağız. En fazla 10 gün seyahat edebiliriz. Peki bu durumda aradan çıkarmayı tavsiye edeceğiniz ülkeler var mı? Bir de Sıbistan’ı da görmek istiyoruz. Onu rotada nereye konumlandırabiliriz?

        • Eyvah süre az derken bir ülke daha çıktı. 🙂 Ben aslında Sırbistan neden yok diye soracaktım ama ülke seçiminize karışmayım dedim. Saydıklarınız arasında en iddiasız olanlar sırasıyla Arnavutluk ve Makedonya, en güzelleri ise Karadağ ve Sırbistan. Üsküp 2 gün, Budva ve Kotur birer gün, Mostar 1 gün, Saraybosna 2 gün, Belgrad 2 gün olabilir. Bir günü de yollara veriyorum.

 2. Ben ve bir arkadasim Karadag’a yaptigimiz yolculuktan cokta memnun ayrilmadik.Oncelikle “Christmas” tatilinde seyahat ettigimizi belirtmeliyim..Casino Royal’in cekildigi “boka kotorska”ya hayran kaldik,sanirim seyahatimizin en iyi noktasi bu bolgeydi..anladigim kadariyla siz Zabjlak’e gitmemissiniz, eger yolunuz bir daha duserse muhakkak tavsiye ederim.Dunyanin en buyuk kanyonlarindan birisi olan “tara kanyonu” bu bolgede.Ayrica “durmitor milli parki”da gercekten gorulmeye deger.Ayrica biz kis mevsiminde gittigimiz icin karin keyfini de surduk cunku bu bolge balkanlarin en meshur kayak merkezlerinin basinda geliyor…Bizim seyahtimizdeki tatminsizlik malesef insanlarin yardimsever ve dost canlisi olmamalari idi..bircok kere fazla para almaya calisanlar, yanlis yere yonlendirenler vs. gibi tecrubeler yasadik..ancak gercekten dogasina diyecek bir sey yok, karadag’a gidenlere ayrica kotor’dan mostar’a gecmelerini de oneririm, bu yolda gercekten daglik bir ulkede oldugunuzu hissediyorsunuz ve yol size muazzam manzaralar sunuyor…yolunuz acik olsun 😉

 3. Karadağ’ı ne de güzel keşfetmişsin hocam. El değmemiş doğası bir yanda harika turistik merkezleri de diğer yanda çok güzel bir ülkedir Karadağ.

   • Merhaba

    Mostardan Karadağ a ya da tam tersi de şekilde de olur farketmez araç kiralamadan nasıl geçebileceğimi ayrıntılı şekilde açıklayabilir misiniz?

    Bu konuda internette çok net bilgi bulamadım ve benim için gerçekten önemli tek seyahat edeceğim için önceden bu bilgiye ihtiyacım var ona göre konaklama vs ayarlayacağım

    İlginize şimdiden teşekkürler

    • Merhaba. Mostar’dan Karadağ’a direkt otobüsler Dubrovnik’ten geçtiği için vizesiz gidemezsiniz. Mostar Trebinje arasında çalışan otobüslerle 3,5 saatte gidip Trebinje’den Herceg Novi’ye 1,5 saatte geçebilirsiniz. Endişe etmeyin sorun yaşamazsınız, önemli olan Mostar’a vardığınızda ilk iş olarak otobüs terminalinde güncel Trebinje otobüs saatlerini öğrenmek. Rica ederim.

     • Merhaba,

      Bosna Hersek’ten Karadağ’a direkt otobüs yok Hırvatistan üzerinden geçmeniz gerek demişsiniz. Ben de Haziran ayı içerisinde Belgrad-Bosna Hersek ve Karadağ turu yapacağım ancak Saraybosna’dan Budva’ya otobüsle geçecektik. Direkt otobüs yok mu? Saraybosna’dan Budva’ya var diye gördüm ben? Bilgilendirirseniz sevinirim.

      • Merhaba. Bosna Hersek’ten Karadağ’a giden otobüsler Hırvatistan’dan geçiyor, transit vize gerekir. Yeşil pasaport varsa sorun değil tabii. Hırvatistan engeli olduğu için aktarmalı gitmek gerekiyor. Ama şimdi Hırvatistan üzerinden değil, içeriden, Foça ve Niksiç üzerinden otobüs seferleri başlamış olabilir, ben baktım bulamadım.

 4. Ender Bey, turizm ve gezi anlayışınız genel olarak o sekildeyse yurtdışına çıkmayın siz. Bizim vizelere de engel olursunuz filan. Mazallah.

 5. Enderciğim, baban annenle hangi otelde tanımış?
  hiç utanmıyor musun elin gavurunun haram malına göz koymaya?
  hem ‘götürmek’ ne demek?
  senin gibi karaktersizler yüzünden, dostça ve insanca konuşamaz olduk kadınlarla. Türk kızları öyle Türk kızları şöyle.. Türk kızları hep senin gibiler yüzünden böyle!
  Annen seni doğuracağına keşke altına sıçaydı!!

 6. Alper bey çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık arkadaşlarımızla karadağ turu düzenleyeceğiz podgorica ve buducnost şehirleri hakkında bilginiz var mıdır ?

 7. mrb Alper Bey,balkan ülkeleriyle ilgili gezi yazılarınızı okudum hepsi çok güzel.bizde balkan gezisi yapmak istiyoruz şu anda sırbistan,bosna-hersek ve makedonya kesin.Arnavutluk ve karadağda olabilir ama karadağdan bosnaya geçiş biraz sorunlu oluyormuş galiba hırvatistan sınırından dolayı.sınırdan geçmeyen otobüsler var dediler ama nette çok bilgi alamadım.sizin bu konuda bilginiz var mı acaba?şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaab Emel Hanım,
   Ben Karadağ’dan Hırvatistan’a, daha sonra Bosna-Hersek’e geçtim, o yüzden bilemeyeceğim. Tek bir otobüsle olmasa da birkaç aktarma ile geçebileceğinizi tahmin ediyorum. Aralarında kara geçişi olmayan ülke dünyada çok az var.

 8. merhaba alper bey biz 6 arakadaş budvaya araç ile gitmeyi düşünüyoruz fakat kalma yerini problem ediyoruz uygun güvenilir pansiyon veya ev kiralama gibi bir olanağımız olur mu teşekkürler

  • Dinçer Bey Budva otobüs terminalinde oda ve ev kiralamak için bekleyen teyzeler olur, onlardan biriyle gidebilirsiniz. 6 kişi olunca ev lazım tabii. Budva rent apartment diye aratırsanız gitmeden önce bulabilirsiniz.

 9. Aynı şekilde oradan dubrovnik Venedik milano Roma ve atinaya geçmeyi düşünüyoruz oralarda da aynı şekilde bulabilir miyiz teşekkür ederiz

 10. Yasamam gereken yer resmen. Resimler mukemmel olmus, tesekkurler Alper Bey. Balkan turu icin siralama yapabilir misiniz Istanbul’dan yola koyuldugunda hangi siralama ile gidebilirim, kolaylik acisindan sorayim?

 11. Daha yeni Karadağ gezisi yapmış bir grup olarak bende birkaç küçük advice vermek istiyorum. Gerçekten çok misafirperverler, çoğunluk olmasa bile gençler İngilizce biliyor o yüzden anlaşma konusunda çok sıkıntı çekmiyorsunuz zaten Balkan kültürü ile Türk kültürü benzediği için yabancılık çekme söz konusu olmuyor.
  Biz öğrenci grubu olarak gittik ve 25 euro ya araba kiralayarak gezdik çünkü çok fazla gezilecek yer var. Neredeyse Arnavutluk sınırına kadar gittik ve Ulcinj de kişi başı 10 euro ya kaldık. Fiyata dahil olmamasına rağmen sabah kalktığımızda otel sahibi teyzenin bize kahvaltı hazırlaması misafirperverliklerine örnek. Yaklaşık 15 km ötesinde Bojana nehrinde çok güzel bir tekne turundan sonra Barakuda restorantta 7 euro ya nehirden taze taze tutulmuş balık yedik, tek kelime ile nefisti.
  Daha sonra Bar şehrine geçtik. Tepenin üstündeki kaleyi ve saat kulesini ilk gördüğünüz an Osmanlı ruhunu hissediyorsunuz. Çok fazla Osmanlı mezar taşını ve çeşmesini yol boyunca görmeniz mümkün ve hala akıyorlar. Tanıştığımız arkadaşlarımızın tavsiyesi ile 2000 yaşındaki zeytin ağacını da görmeden Bar’dan ayrılmadık.
  Sveti Stefan ve Budva hakkında eklemek istediğim çok fazla şey yok desem de eklemeden geçemeyeceğim birkaç nokta var.
  Budva da, 2004 yılında mavi bayrak almış “Mogren Plajı”na uğramayı ihmal etmeyin ve Budva yaz aylarında düzenlediği festivalleri ile de çok meşhur yaz aylarında gittiğinizde muhtemelen bir festivale denk gelirsiniz. Bir Tiyatro festivaline denk geldik ve çok renkli görüntüler bize eşlik etti.
  Son olarak Kotor, Stari Grad zaten muhteşem ama oraya gitmişken kaleye çıkmadan geri dönmeyin derim, öğlen sıcağında değil de akşamüzeri çıkarsanız hem akşam rüzgarı sizi serinletiyor hemde güneşin batışını size muhteşem color oyunları yapıyor.
  Eğer vaktiniz varsa mutlaka sahilde yürüyüş yapın. Adını bilmediğim küçük, iki katlı, alt katı camlı kırmızı gezi tekneleri var. Biz öğrenciliğin tüm gücü ile pazarlık yaptık ve kişi başı 5 euro ya anlaştık. Giderken üst katta tüm sahili gezdik dönüşte ise alt camlı kattan yani denizin alt kısmında balıklarla beraber geri dönüş yaptık. Tek kelime ile muhteşem ve tertemiz deniz bizi büyüledi.
  Biz öğrenci olarak ve gerçekten çok kısıtlı harçlıklara bunları yapabildiysek, siz daha fazlasını yapabilirsiniz, vakit ayırın ve Montenegro keşfedin….

 12. Merhaba yardiminiza ihtiyacimiz var..balkanlar hakkinda hic bir sey bilmiyoruz vize istemedigi icin karadaga gitmek istedik ancak biletler cok pahali sonrasinda arnavutluk gidis arnavutluk donus cok uygun fiyata bilet bulduk arnavutluk tan karadaga gitmek zormudur ve karadaga gecebilirmiyiz montenegroya da gitmek istiyoruz sinirda problem yasarmiyiz 4 kisiyiz tekrar arnavutluga donmek maliyetli olurmu siz ne dersiniz?

  • Merhaba Ceren Hanım. Karadağ çok güzel bir ülke. Montenegro aynı şey zaten, ülkenin uluslararası adı. Arnavutluk’tan direkt otobüs ve minibüs yok ama geçersiniz, sorun yok. Tiran’dan İşkodra’ya minibüsler var, İşkodra’dan da Montenegro sınırına en yakın köyün minibüsüne binersiniz, az fazla ödeyip sınıra götürmesini teklif edin. Fiyatlar Türkiye’nin altında. Bulduğunuz Karadağ ve Arnavutluk uçak biletlerinin fiyatları ne?

  • Aaa çok farklıymış. Demek Arnavutluk uçuşlarında rekabet var. Hiç endişe etmeyin, İşkodra aktarmalı Karadağ’a geçersiniz. Sınırı geçince de başkent Podgorica’ya taksi gerekiyor.

 13. Bizde 15/temmuz tarihinde budva’ya gidiyoruz.ulaşım olarakta istanbuldan Arnavutluk’a uçak ile oradan havalimanından araç kiraladık,araba ile budva’ya geçeceğiz inşallah bir sorun yaşamayız.Bu program için dikkat etmemiz gereken bir konu varmıdır gidenlerden bekliyorum teşekkürler….

  • Merhaba Kudret Bey. Sorun yaşamazsınız merak etmeyin. Montenegro’ya gitmek için Tiran’dan nasıl bir araç kiraladığınızı ve günlük fiyatını yazabilir misiniz? Aynı rotayı izleyenlere fikir verir.

 14. Tabiiki,Tiran havaalanı alış yine tiran teslim Sixt firmasından 5 günlük Hyundai İ30 otom. herşey dahil 240 euro.Daha uygun fiyatlı arnavut firmalarıda var fakat sorun çıkabiliyormuş o nedenle bunu seçtim….herhangi bir ön ödeme istemiyorlar Tiran havaalanından alırken ödeme yapılacak…

 15. Sizin siteniz kadar detayli baska bir site goremedim bir kac gundur arastiriyorum ucak biletlerimizi sabitledik tarihlerimiz belli oldu sayenizde diyorum etrafimizda kinse yok buralara giden sizle yazismak yazinizi okumak cesaretlendirdi bizi cok tesekkur ederiz.karadag planinda takildik biraz 6 gunumuz var budava ve kotorda kalmayi dusunuyoruz arnavutluga geri donecegimiz icin hangisine oncelik verelim hangisini sona birakalim karar veremedik siz ne dusunursunuz

  • Ben de ilginize teşekkür ederim. Budva ile Kotor birbirine yakın. Ben Montenegro’dan Hırvatistan’a gideceğim için önce Budva’da kaldım, ama siz geri döneceğinize göre fark etmez.

 16. Alper Bey merhaba, Öncelikle çok doyurucu bir yazı. Ve resimler gerçekten çok güzel. Temmuz ayında yapmayı planladığım arnavutluk karadağ ve makedonya seyahatim için yazınızdan ilham aldım. Fakat arnavutluktan karadağa direkt otobüs seferi bulamadım. Ve tek başıma seyahat edeceğim için bütçem kısıtlı. Bilgi ve önerileriniz için teşekkür ederim.

 17. Selam.
  verddiğiniz bilgiler oldukça doyurucu ınşallah 23 ağustosta 2 kişi bizde 1 hafta kalıcaz.ınşallah dışarda fıyatlar mıkonos gıbı kazık değildir.

 18. Hocam aldım biletlerimi ve Çarşamba Saraybosnadan başlayıp Kotor ve Budvayı dahil edecegim vizesiz Balkan turum icine. Bilgiler icin teşekkürler 😉

 19. Merhaba,
  öncelikle yazınız harika olmuş,bizde ağustosta balkan turu yapmayı planlıyoruz,aktarmalı seyhatimizde 4-5 saatlik bir zamanımız olacak sizce herceg novi demi yoksa kotordanmı vaktimizi geçirelim tabii otogara şehir merkezinin yakın olması da çok önemli,hangisini önerirsiniz?
  teşekkürler

 20. Merhaba Alper Bey, Öncelikle teşekkür etmek isterim. Önümüzdeki hafta bayram için Karadağ tatili planladım. Podgorica dan araç kiralayarak Kotor, Budva ve Bar turu yapmak istiyoruz. Kalacak yer konusunda herhangi bir organizasyonumuz olmadı. Sizden ve sizin gibi daha önce gidenlere güvenerek yerinde Sobe kiralamayı düşünüyoruz. Umarım dönüşte keyifle yazacağımız anılarımız olur.

  • Merhaba Ahmet Bey. Karadağ tatilini ekonomik ve ucuz yapmak için en mantıklısı oda kiralamak. Ev bulmakta sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum, ben rahat buldum, şimdiye kadar bulamamış olanı da duymadım. Ayrıca rublenin düşüşü nedeniyle Rus turistler büyük oranda artık Montenegro’ya tatil veya turlara gidemiyor. Dönüşte izlenimlerinizi buraya yazmanızı umarım. İyi tatiller.

 21. Ahmet bey sude değilim ama yaptığımı paylaşayım,Bayram tatilinde,Tiran havaalanı alış yine tiran teslim Sixt firmasından 5 günlük Hyundai İ30 otom. herşey dahil 240 euro.Daha uygun fiyatlı arnavut firmalarıda var fakat sorun çıkabiliyormuş o nedenle bunu seçtim….herhangi bir ön ödeme istemiyorlar Tiran havaalanından alırken ödeme yapılacak…

 22. Kudret bey, uçak bileti fiyatlarından dolayı Tiran başlangıç olarak bende düşünmüştüm ancak Podgoricaya karar kıldık. Bende Podgorica başlangıç ve budget dan en ucuz olarak yerinde ödeme 162 euro twingo rezerve ettim. Toplam 4 gün için. Twingo ile biraz risk aldım farkındayım. Aracı görünce değerlendirip farklı bir araca yönelebilirim tabi bulabilirsem. Sizin araç ve rakam benimkine göre daha iyiymiş. Bakalım bizi neler bekliyor. Ben daha önce kuzey Karadağ’da Rozaje da bulunmuştum. Çok güzel bir ülke.

 23. Selam,bende karadag için ilk bilgileri alper beyin bloğundan öğrendim ve geldim,şuan karadağda şirketim var ve buraya yerleştim,aklı başında,doğa,tarih ve denizi sevenler gelsin buraya,el değmemiş doğa sizi bekliyor,iyi tatiller

 24. Alper Bey, Biz birikmiş millerimizi kullandık bu sebeple bilet fiyatları hakkında net fikrim yok. Sadece geçen ay araştırma yaptığımda Podgorica yerine Tirana uçmak fiyat olarak daha avantajlı görünüyordu. Üsküp ve ve Saray Bosna uçuşlarıda Podgoricaya göre daha ucuz ancak masefe uzadığı için kısa tatillerde uygun olmayacağı görüşünü edindik.

 25. Alperbey benim şirketim podgoricada ithalat şirketidir adı montespot d.o.o ama ülkenin kuzeyi bir harika enazından hormon,tarım ilacı yok ve müthiş doga var,herkese selamlar

  • Kazım bey ıyı gunler karadağla ilgili araştırma yaparken sızın yazınızı okudum. oraya yerleşmişsiniz ben de karadağ gezmek ve orada bır şirket kurup orada kalmayı duşünüyorum. sizin de zamanınız olursa bana cevap yazar bilgilendirirseniz sevınırım.

   • Dursun bey geç cevap yazdîğîm için özūr dilerim,
    Buraya gelin gezin ama yanlız budva kotor değil tabiiki çok doğal ve gūzel biryer ama iş yapmak için çok dūşūnmeniz araştırma yapmanız gerekir burada yerleşmiş kime sorarsanız aynı şeyi söyler size,gelirseniz beklerim,kolay gelsin şimdiden.
    Kazım

    • Kazım bey merhaba. size ulaşabileceğim bir iletişim adresi verebilir misiniz? deneyimlerinizden faydalanmak isteriz. sizin gibi oraya yerleşme planımız var. şimdiden teşekkürler

     AlperMetin bey paylaşımlarınız, emeğiniz için teşekkürler

      • Kazım Bey Merhaba, ben dünyada 85 farklı ofisi bulunan bir Japon dış ticaret şirketinin İstanbul ofisinde dış ticaret uzmanı olarak çalışmaktayım, Karadağ’a yerleşmeyi düşünüyorum, iş bulma imkanım nasıl olur Karadağ’da ithalat ihracat üzerine? Cevap verebilirseniz çok sevineceğim şimdiden çok teşekkürler.

       • Merhabalar,
        Buraya gelip yerleşmek isteyen, sakin bir hayat sürmek isteyen, iş kurmak isteyen o kadar çok insan tanıdım ki sayısını unuttum benim hep tavsiyem buraya gelip en az 1 ay yaşamak gözlem yapmak ve sonra karar vermek ūzerinedir. Buradaki insanlardan Tūrk veya Karadağlı fark etmez alacağınız fikirler size fayda sağlamaz ben dahil kimseden fikir almayın gelin yaşayın sonra karar verin.
        İş bulma konusu biraz zor ama yine de fazla bilgim yok.
        Zengin olma hayaliyle gelmeyin ama sakin huzurlu yaşamak için gelin.
        Sorularınız olursa da çekinmeden sorun buradaki prosedūrler, yaşam koşulları vs.vs.
        Selamlar, sevgiler.

        • Kazım Bey merhaba ;

         Karadağ ya da herhangi bir ülkeye yatırım yapmadan önce bir ay gelip gözlem yapma konusundaki uyarınızın yanısıra ben de sizden oraya nasıl yerleşmeye karar verdiniz ve bu süreçte neler yaşadınız? İş kurarken yaşanan prosedürler nelerdir? Türkiye de birkaç aracı firma var orada şirket kurmak için bunlarla ilgili bilginiz var mı? Bunları öğrenmek isterim, yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.

         • Melike hanım, önce şunu belirteyim benim geldiğimde böyle aracı kurumlar yoktu dolayıyla hiçbirini tanımadım nasıl yardımları oluyor bilemiyorum.
          Ben buraya Alper beyin yazısını okuduktan sonra turist olarak geldim, doğallığını, sakinliğini ve insanını sevdim kalmaya karar verdim, buralı bir arkadaş tavsiye edildi (Tūrkiye’de okumuş) onunla bir muhasebeciye gittik şirketi kurduk oturum ve çalışma müsaadelerini aldılar ve başladık.
          Burada pazar dar, parasızlık ve işsizlik var bu sebepten iyi gözlem yapmanız lazım bir de burada zengin olma hayali ile gelirseniz biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.
          Selamlar

          • Kazım Bey; çok teşekkürler, tabi zengin olmak değil huzurlu bir hayat kurmak yönünde hayallerimiz ve bunun için muhtemelen Ekim ayında oralara gelmeyi düşünüyoruz, sizinle görüşme imkanımız olursa çok seviniriz.Sizin için de uygun olursa geldiğimizde haberleşmek isteriz.

          • Melike hanım huzur, sakinlik, doğallık arayanlar için Karadağ iyi seçim, geldiğinizde arayın çekinmeden selamlar.

          • Kazım bey merhaba Alper bey mükemmel açıklamalar olmuş çok teşekkürler emeğinize sağlık. İstanbul-Tiran dan Podgorica ya otobüsle geçiş yapmaya karar verdim. Oraya kızımla beraber yerleşmek adına ön araştırma için geleceğim. Sizinde iletişim bilgilerinizi alırsam size de uğramak kahvenizi içmek isterim. Sevgiler.

 26. merhabalar Alper bey biz 4 kişi ailecek arabamızla izmirden çıktık balkan turu yapıyoruz bize budvada kalmayı tavsiye edeceginiz önceden rezervasyon yaptırabileceğimiz uygun fiyatlı bir pansiyon önerebilir misiniz? simdiden çok teşekkür ederim.

 27. Alper bey merhaba, 6 ve 2 yaşındaki çocuklarımla Ağustos başında karadağ a gitmek istiyoruz. budva da konaklayıp çevreyi gezelim diyoruz. Özellikle denize hayran kaldığımız için gidicez ama eşim deniz suyu sıcaklığının bizim akdeniz Antalya ya göre daha soğuk olabileceğini düşünüyor. sizce suyun sıcaklığı nasıldır? çocuklarla rahat girebilirmiyiz? ve küçük çocuklu aileler için bir tavsiye veya öneriniz de varsa paylaşırsanız seviniriz. şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhaba Şeniz Hanım. Budva’da Ağustos ayında deniz suyu sıcaklığı 24-26 derece arasında seyreder, Antalya’da ise bu 27-29 derece civarındadır. Denize girmenizi engelleyecek bir serinlik yok, endişe etmeyin. Budva ve Karadağ’da Ağustos ayında hava durumu sıcaktır, gece 20-24 derece, gündüz 25-32 derece arasında değişir. Çocukla gezme konusunda deneyimim yok. Rica ederim, güzel bir Montenegro turu dilerim.

 28. Bosnadan karadağa gececegim. Hrvat vizrm yok. Eşimle birlikte gidecegiz. Vizesiz mostardan mı saraybosnadan mı gecebilirim. karadağın herhangi biryerine ulaşsam yeter. (kotor,herceg novi budva bar)

  • Bosna-Hersek’ten Karadağ’a arabayla sınır geçişlerinde sorun yok Mehmet Bey, Saraybosna’dan veya Mostar’dan geçebilirsiniz. Vizeye ihtiyacınız yok. İlginize teşekkür ederim, iyi tatiller.

 29. Merhaba. Istanbul’dan Priştina’ya 500 TL civarı gidiş dönüş Pegasus bilet buldum ağustos ayı için. Priştina’dan Budva ve Podgorica’ya geçmek, oraları bilen birinin gözünden uygun bir rota mı acaba?

 30. Değerli gezginler,ben 60 yaşından sonra alper metin beyin gezi yazısını okudum ve gezmeye geldim,15 gün tatil yaptım burada kalmaya,bu yaştan sonra iş kurmaya karar verdim,şuan amacıma ulaştım,lütfen buralar bozulmadan gelin bu doğallığı görün,50 cente 1 kutu doğal böğütrlen alın,peynir yerken acaba tereyağımı bu diye kendinize sorun ama ülkenin kuzeyinde hep bunlar güney deniz,balık ve tarih,lütfen bozulmadan görün buraları.

 31. Arkadaşlar Arnavutluk’tan başlayıp KARADAĞ’dan devam eden seyahatimizi çok büyük bir memnuniyet ile tamamladık. Tiran, Petrovac, Budva, Kotor başlıca gezdiğimiz yerler. Dolu dolu geçirdiğimiz günler ve yerler ile ilgili detay isteyen arkadaşlara seve seve yardımcı olurum. Özet olarak gidin yatmaya az para ayırın mümkün olduğunca çok yer görün lezzetli yemekler yiyin bol bol denize girin tatilin tadını çıkarın.. Bu fırsatı tanıdığı için ALPER bey’e de çok teşekkürler..

  • Kudret Bey yaptığınız Karadağ turu hakkında bilgi ve geri dönüşünüz için teşekkürler. Mekan ismi vermeden nerelerde kaldığınızı (pansiyon, otel, daire) ve fiyatlarını yazarsanız gidecek olanlara yararı olabilir. Rica ederim, ben sadece yazdım. Yolunuz hep açık olsun.

 32. Alper bey ben daha önceden Petrovac’ta deniz gören 4 yıldızlı bir otelde kaldım.4 gece için 2 kişi oda kahvaltı 1.080tl ödedim.Fakat dediğim gibi bir dahaki gidişimde daha mütevazi biryerde fakat yine Petrovac’ta kalacağım.Buradaki şartlara göre ben pahalı konakladım bilmediğim için.Çok daha ucuza güzel pansiyonlar var fiyatlarda niteliğine göre değişiyor tabiiki.

 33. Perşembe günü başlayıp, Pazar gece yarısı biten Karadağ seyahatimiz ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Bundan 10 yıl önce Karadağ’ın kuzeyinde Rozaje şehrinde 3 gün kalmış ve ülkeyi çok sevmiştim. Bu seferde Kotor merkezli 3 günlük planlama yaptık. Perşembe günü öğlen THY ile Podgorica’ya uçtuk. THY nin internet sitesinden miles&smile online işlemler menüsünden en uygun fiyatlı aracı Budget’tan rezerve ettim. 4 gün için twingo 162 Euro olarak işlemlerimi tamamladım ve şansım varmış Budget.com dan çıktı alıp çantama koydum. Ancak Podgorica havaalanı Budget a gittiğimde görevli bana baktı ben ona baktım. Hiçbir şeyden haberleri yoktu. Elimdeki rezervasyon kağıdını gösterince şaşırdı birden. Bir yerleri aradı neyse ki uzun bir süre sonra 162 Euro ya 130.000 km de bir Octavia verebileceğini söyledi. Arabasız kalırız ve alternatifler için harcanacak vaktimiz olmadığından anlaştık ve 1 saatin sonunda yola çıkmayı başardık. Bu arada lokal firmalar için önyargılı olduğumdan hiç aklıma bile getirmemiştim ancak burada gördüm ki hepsi aynı mantık ile çalışıyorlar.
  Yaklaşık bir saat sonra Budva üzerinden Kotor’a ulaştık. Beklediğimden çok daha kalabalık buldum. Hava sıcaklığı konusunu hiç aklıma getirmemiştim ta ki pilot 35 C olarak anons edene kadar. Gerçekten Kotor çok sıcak ve nemliydi. İnternet’ten rezervasyon yaptığımız daireyi bulup yerleşmemiz de 1 saatimizi aldı. Old town içerisinde o dar sokaklardan birinde dışı her ne kadar eskide görünse içi son derece temiz ve ihtiyacı karşılayacak düzende yapılmış gayet başarılı bir daire bulduk. Sevincimiz daha da arttı. Bu arada oda fiyatı 2 Büyük bir 12 yaşında çocuk için gecelik 75 Euro. Gidip gördükten sonra şimdi ki fikrim ile Old Town a yakın pansiyonlarda kalırdım. Hem daha ekonomik hem de deniz için daha uygun olurdu.
  Karadağ’ı seviyordum ancak Kotor’a hayran kaldım. Birinci sorunumuz diyebileceğim şey yemek konusunda oldu. Old Town içerisinde birbirinden güzel cafeler ve lokantalar var ancak domuz eti konusunda hassas davrandığımız için menüdeki seçenek sayımız epey azaldı. Bizde pizza ve tavuk bazlı yemekler ile idare ettik. Neredeyse her yediğimizden de memnun kaldık. Fiyat konusuna gelince açıkçası daha önceki izlenimlerim gibi düşük gelmedi. 8-12 Euro arası pizza veya tavuk fiyatı bana göre fazla. Kotor, Old Town da ki diğer sıkıntımız ise otopark konusu. Yer bulmak sorun değil ama saati 0,90 veya 0,80 Euro olunca akşam girip sabah çıkmak yaklaşık 15 – 20 Euro arası günlük otopark parası da açıkçası rahatsız ediyor. Gerçi Old Town dışındaki mahallelere bırakılıp biraz yürüme ile sorun çözülebilirdi ama hem güvenlik hem de aşırı sıcak yüzünden cesaret edemedim.
  Old town gerçekten çok güzel, insanı etkileyici bir yer ancak Kotor sadece old town demek değil. Körfezin kenarına dağ eteklerine yerleşmiş birbirinden güzel köy/kasaba diyebileceğim yerler var. Özellikle Perast benim için etkileyici oldu. Altımızda araç olduğu 2.gün Hırvatistan sınırına kadar gittik. Yol boyu dağ ve deniz manzarası çok güzeldi. 3.Gün Lovcen milli parkına gittik. 1560 metre yükseklikten tüm Kotor , Tivat ve ters istikamette Cetinje şehirleri görülüyor. Biraz yorucu ama manzara muhteşem.
  Kotor’un her iki yakasında da denize sıfır cafe ve lokantalar var. Hatta hem yemek yiyip hem de denize girme imkanıda oluyor. Perast’ın karşısında 2 tane ada var. 5 Euro dan tekneler sizi götürüyor ve istediğiniz zaman gelip alıyorlar.
  4. ve son günümüzde Budva yı gezmek istedik ancak Budva bildiğiniz bizim Bodrum gibi. Çok kalabalık ve trafik vardı. Belki de Pazar gününe denk geldiğimiz için böyleydi. Bu sebeple detaylı gezemedim. Ancak izlenimim çok güzel bir şehir ve gençler için Kotor dan daha eğlenceli bir yer olduğu. Budva dan Sveti Stefan a geçtik. Burada 3-4 saat kadar konakladık. Manzaranın güzelliği ile denize girdik. Şemsiye şart olduğu ve bizde bulunmadığı için mecburen sahildeki beach ten girdik. Soldaki beach te şezlongları 1 den 5 e kadar kademeli sıralamışlar. En arka sıra 2 şezlong 1 şemsiye 15 Euro denize yakınlığa göre 30 Euro ya kadar çıkıyor. Sağ taraftaki ise sola göre daha seyrek ve kumsal daha bakımlı. Ama fiyatı 2 şezlong 1 şemsiye 75 Euro.
  Buradan Bar a geçtik. 1-2 saatlik akraba ziyareti ve duygusal anlar. Eşimin 30 sene önce gördüğü kuzenleri ile sohbet. Bar daha önce Rusya da gördüğüm eski düzenden henüz tam çıkamamış hali ve limanın etkisi ile Karadağ’da gördüğüm en sanayi ağırlıklı bir şehir. Budva ve Kotor varken tatil amaçlı tercih edilecek bir yer olmadığını düşünüyorum.
  Petrovaç ve Virpazar (milli park) için vakit kalmadığından yeni yapılmış bir otoyol kıvamında 10 dakikalık ara yol ile Podgorica havalimanına dönüş ve İstanbul’a mutlu ve tekrar gelmek düşüncesi ile uçak bekleme.
  Çok kısa Tivat içinde izlenimim marina, yat limanı ve lüks otelleri ile görülmeye değer ama tatil için Kotor ve Budva nın alternatifi olmaz diye düşünüyorum.
  Faydalı bilgiler verebildim mi bilmiyorum ancak bilgi isteyen herkese gezip görebildiğim kadarı ile cevap vermekten mutlu olurum. Saygılarımla

  • Ahmet Bey zaman ayırıp Karadağ turu bilgilerinizi ve izlenimlerinizi yazdığınız için çok teşekkür ederim, birçok kişiye yararlı olacağına emin olabilirsiniz. Perast’ı ben de çok beğendim, adalara da gittim. Tüm Balkanlarda olduğu gibi Montenegro’nun da yazın kuru sıcağı gündüz rahatsız edici olabiliyor. Güzel gezmişsiniz, sevindim. Saygılar.

 34. Merhabalar Alper Bey,

  Yazınız için çok teşekkürler. Sorularım olacak size. Son zamanlara kaldık yaz planı yapmak için ve henüz ve biletimiz ne de otel rez. var 🙂 O yüzden harıl harıl araştırıyorum ki bir kaç gün içerisinde kesinleştirelim.
  1-Kotor için günübirlik gezi yeterli midir? Konaklamaya gerek var mıdır?
  2- Anladığım kadarıyla gündüz çok sıcak. Peki ya akşamları nasıl? Serin midir? Kıyafet seçimini ona göre yapmak isteriz.
  3- Ağustos sonu ya da Eylül’ün ilk haftası gitmeyi düşünüyoruz. Deniz için hava sıcak olur mu? Hava durumu Eylül’ün ilk haftasını 22-27derece arası gösteriyor. Emin olamadık.
  4- Gidiş dönüş 2 kişilik İstanbul uçak bileti 1400 tl sizce pahalı mıdır? Seneye bırakmalı mıyız diye kararsız kaldık.
  4- Old Town’daki residenceları önerir misiniz? Çok fazla kalma seçeneği var.

  Şimdiden teşekkürler.
  Sevgiler..

  • Merhaba Gamze Hanım. Kotor için günübirlik gezmek yeterli ama zamanınız varsa en azından bir gece kalıp Kotor Körfezi’ni, en azından diğer Karadağ gezi yazımdakileri de görmenizi tavsiye ederim. Evet, gündüz hava durumu genelde çok sıcak ama siz Eylülde gidiyorsunuz, Temmuz ve Ağustostan daha iyi. Dereceler doğru. Akşam çok yüksek bir yere çıkmadıkça mont veya cekete ihtiyacınız olmaz. Podrorica uçak bileti için 700 lira normal, pek ucuz uçuş yok maalesef, o nedenle zamanı yeterli olanlar Karadağ tatili için Tiran’a uçup Arnavutluk’tan Montenegro’ya karadan gidiyor. Rica ederim. Dönüşte de izlenimlerinizi buraya yazarsanız sevinirim. Güzel bir Montenegro turu dilerim.

   • 17 mart 2017 gidiş 24 mart arası montenegroya gittim. Ucagi ist tiran ist aldim gidiş dönüş 170 tl. Tirandan podgoricaya 100 euroya taksi tuttum. Donuste budvadan tirana direk araba var (old town travel) 24 euro. Karadaga gitmenin en ucuz yolu pegasusla tirana, ordan taksiyle karadag.

  • 20 22 mart 2017de kotorda apartment residance fortofinoda kaldım.2 gun 2 kisi 28 euro odedim.ev denize sıfır. Kesinlikle tavsiye ederim.(1.5lt su 1.5 oy soda birde 1lt şarap hediye verdiler)

 35. tiran’dan budvaya otobüsle geçmek istersek;
  1- tiran havalimanı ile budvaya kalkan otobüslerin bulunduğu otogar arası mesafe nedir, nasıl gidilir?
  2- otobüsler kaç saatte budvaya ulaşıyor
  3- günün herhangi bir saatinde var mıdır?
  4- otobüs ücreti kişibaşı ne kadardır?

  teşekkürler.

 36. yeniden merhaba, yukarıdaki yorumumda yanlış bir şey yazmışım.

  yazınızın en başında belirtmişsiniz direk otobüs yok diye. siz bana arada yaptığınız tüm aktarmalar için bilgi verir misiniz? bu arada evli bir çift, muhtemelen bir bavul, bir sırt çantasından bahsediyoruz.

 37. merhaba yine.. bir sorum daha olacak, keşke parça parça yazmasaydım tabi bunları, sayfayı trollemiş gibi oluyorum kusura bakmayın.

  karadağa uçakla gidiş için herkes başkent yani podgorica havalimanına göre uçak bakıyor. Ben Tivat havalimanına bakıyorum, hemen hemen aynı fiyata bilet bulabiliyorum gibi görüyorum. üstelik taksi tutmanız halinde budvaya daha yakın görünüyor. neden kimse Tivat havalimanından bahsetmemiş? bir şeyi mi gözden kaçırıyorum acaba?

  • Merhaba. Arnavutluk’tan Karadağ’a gidişin aktarmaları yazımda var, ücretleri hatırlamıyorum. Tivat Havalimanı’na direkt uçuş yok, Air Serbia ile Belgrad aktarmalı gidebilirsiniz ama yolunuz uzar. Tivat pek duyulmamış bir yer olduğu için kimse uçuş aratmıyor. Zamanlaması size uygunsa olur tabii. İyi yolculuklar.

 38. Alper bey merhaba, ekim ayında 7günlük bir tatil yapmayı planlıyoruz. Daha doğrusu balayı. Tercihimiz vizesiz olması nedeniyle balkan ülkeleri. Fakat zman kaybı yaşamamak adına nerden nereye geçmek daha doğru olur bir fikrimiz yok. Sırbistan, karadağ, arnavutluk u gezmeyi düşğnğyoruz. Mevsim de dikkate alınınca sizin önerileriniz nasıl olur?

  • Merhaba Tuğçe Hanım. Sırbistan, Karadağ ve Arnavutluk gezisi için en mantıklısı Tiran gidiş Belgrad dönüş, ya da Belgrad gidiş Tiran dönüş uçak bileti almak, hangisi daha ucuzsa tabii. Böylece aynı yolları iki gez gitmeniz gerekmez. Gidiş ve dönüş farklı kentler olunca fiyat da biraz artar; eğer fiyat farkı bu kolaylığa değmeyecek kadar fazla ise Podgorica, Tivat, Tiran veya Belgrad şehirlerine gidiş-dönüş biletlerinden hangisi en ucuzsa onu almak ve rotayı buna göre planlamak gerekir, mümkün olan bölgelerde geri dönüşleri farklı yollardan yaparak daha fazla yer görebilirsiniz, ama gün sayınız az olduğu için kesinlikle birinci planı öneririm. Karadağ’da Ekim ayında hava durumu biraz serindir, gündüz sıcaklık 20-25 derece, gece 10-14 derece seyreder. Hava akşam üzeri 18:00 ile 18:30 arası kararır. Sonbahar mevsiminin Ekim ayında herhangi bir günde yağmur yağma olasılığı %37. Daha Kuzeye, örneğin Belgrad’a çıktığınızda bu sıcaklık ortalamaları yaklaşık 4-5 derece azalıyor.

 39. Merhaba, değerli bilgileriniz içinteşekkürler….
  Arabamızla Kuşadasından yola çıkmamıza 5 gün kalmasına rağmen Üsküpten sonraki rotamızı bır türlü belirliyemiyoruz…Mostar da tanıdığımız bır aile son durağımız. Üsküpte bır gece kalıp ertesi günü matka kanyonuna gıtmek istiyoruz.Daha sonra hangi güzergahı seçelim..Bosna hersek dışında gezilecek görülecek nereler var…Kafamız karıştı biraz….Sahil şeridini dönüşte gezmek istiyoruz…Karadağ ve Arnavutlukta gezilmeye değer yerler neresi…Gece nerede konaklamalı….vizemiz var…yardımınız için teşekkürler…..

  • Merhaba. Üsküp Ohrid Tiran şehirlerinde ikişer gün kaldıktan sonra Karadağ’a giriş yapıp Podgorica, Budva, Kotor, Perast, Porto Montenegro, Cetinje içeren bir Montenegro gezisi yapabilirsiniz. Budva’da 2 gün, Kotor’da 1 veya 2 gün kalabilirsiniz. Karadağ’dan Bosna-Hersek’e giriş yaparsınız. Karadağ ve Montenegro’da otobüs terminallerinde elinde kağıt tutarak oda kiralayanlar olur, onların pansiyonlarında kalabilirsiniz.

 40. Merhabalar.Sırt çantam ile arnavutluk-makedonya-kosova-karadağ-bosna-sırbistan şeklinde 13 günlük bir rotam var.Acaba bu geçişlerde sıkıntı yşayacağım ülke var mıdır ? Araç kiralamadığımı varsayarsak yolculuğu otobüs yada tren hatları üzerinde sürdürmem çok mu zor olur?

  • Merhaba Soner Bey. Hayır sınır geçişlerinde sorun yaşamanız için bir neden yok. Fakat son dönemde Makedonya’nın sakallı kişilerden şüphelenip bazılarını ülkeye sokmadığı yönünde haberler aldım, bilginiz olsun. Trenler pek gelişmiş değildir ama minibüs ve otobüslerle zorluk yaşamazsınız. Karadağ çok güzel bir ülke, iyi yolculuklar.

 41. Dilek hanim selamlar,
  Eylul ayinin 2.haftası annemle birlikte karadaga gelme istiyoruz.5 ya da 6 gunluk bir gezi planliyorum.
  Annem israrla tur ile gitmemizin daha iyi olacağını soyluyor.(Ekonomik, guvenlik v.s)
  Siz ne tavsiye edersiniz,turla gitmezsek nereleri gezelim.(Araba kiralamayi dusunuyorum).

 42. Merhabalar bir bilgi vermek istiyorum gitmeyi düşünenlere faydalı olabilir. Mostardan Budvaya-Kotora direk otobüsler var. (Muhtemelen Saraybosnadan da vardır) ve Budvadan da Tirana direk otobüs var bu geçişlerde aktarma yapmanıza lüzum yok. sınır geçişlerinde bir problemle karşılaşmadım. söylendiği gibi karadağa gidiş dönüş uçak bileti pahalı. ben istanbuldan saraybosnaya gidip Tirandan İstanbula döndüm ve yaklaşık 250 tl ödedim. bilet fiyatları sebebiyle değil bu ülkeleri görmek için böyle bir rota çizdim fakat sadece maliyet düşürmek için bu yolu tercih edecek olan varsa 2 mesafede yaklaşık 8’er saat sürüyo ve 30-35 euro civarı fiyatları var bunu da hesaba katsın.

 43. Merhaba Alper Bey,
  Eşimle 31.08-03-09.2015 tarihleri arasında Budva’da kaldık. Gerçekten çok güzel bir deneyim oldu bizim için. Hem deniz hem de kültürel bir tatil yapmış olduk. Havası mükemmel,insanları sıcak ve fiyat olarak da uygun bir yer Montenegro. Bazı küçük ipuçları vermek isterim. Podgorica Havalanı’ndan Budva ya da Kotor’a direk gitmek isterseniz internetten taxi rezerve edin, mail adresi: taxi.mne @gmail.com. Budva için fiyat 30€. Biz havaalanında taksi ile sözleşmiş bir Türk çifte dahil olduk ve 2 kişi için 15€ ödemiş olduk.Aynısını dönüşte de yapabilirsiniz. Dönüş için tavsiyem Budva’dan Podgorica’ya otobüs ile gelmeniz, kişi başı 6€. Otogarda havaalanına gidecek illaki birilerini bulursunuz. Pazarlık ile Podgorica merkezden havaalanına taksi 10 €.
  Biz pansiyonda kaldık dolayısı ile her öğünümüzü dışarıda yedik. Sabahları Old Town’daki börekçiden börek alıp, marketten içeçeklerinizi alarak sahilde deniz kenarında güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bir de denizi hep taşlık olduğu için deniz ayakkabısı almanızı öneririm. Varsa şnorkelinizi de alın:) Ufak tefek notlarım bu kadar. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.
  Sevgiler..

 44. Ben uçakla Arnavutluğun Tiran şehrine indim.En büyük zorluğu burdan Makedonyaya geçişte yaşadım. Çünkü Ohride direk otobüs bulamadım Tirandan bindiğiniz otobüs sizi bir yol ayrımında bırakıyor. Ordan çakal taksiciler sizi kapıp Makedon sınırını geçirip Struga diye bir şehire getiriyor. Ben o yol ayrımından sonra çok uzun bir yol var ve geçişim zor olacak diye pazarlık yapmış olsam da 50 TL civarı kazıklanmış olduğum bir ücreti taksiciye verdim. Sonradan fark ettim o yol ayrımından Makedonya sınır kapısı yürüyerek 15 20 dk. Sonrasında isterseniz Makedonyadan taksiye binin isterseniz otostop yoluna başvurun. Struga fazla uzak değil ve çok ucuz nehir kenarına konuşlanmış şirin bir şehir. Burdan Ohride taksi tutarsanız 50 otobüs kullanırsanız 40 dinar verip gidebilirsiniz 20 dakika sanırım araları. En zorlandığım geçiş Tiran-Makedonya arasındaki benim için. Burdan Ohrid-Üsküp-Prizren-Ulçin-Budva-Kotor-Mostar-Bosna-Belgrad güzergahını 12 günlük bir sürede gittim. Bilgi almak isteyen arkadaşlara soru sorabilir. Herkese iyi yolculuklar.

  • Soner Bey Batı Balkanlar gezinizde yaşadığınız yolculuk bilgilerini paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Montenegro ve diğer ülkelere gideceklere yararlı bir güncel ön bilgi oldu. Nice yollara.

 45. Merhaba….
  benim 2 sorun olacak
  ilk olarak 9 ekim gibi balkanlar turuna çıkmayı düşünüyoruz. Hava nasıl olur rahatça gezebilir miyiz? Denize giren imkanımız olur mu?
  Ikinci sorum uçakla uskup e gelsek araba kiralayarak ülkeleri dolaşabilir miyiz? Vize istemeyen Ulkeler arasi Gecislerde sorun yaşar miyiz?

  • Merhaba. Ekim ayında Balkanlarda denize girmek için bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekiyor.:) Serin olur, ben olsam girmezdim. Evet araba kiralayarak gezebilirsiniz. Karadağ ve diğer vizesiz ülkelere girişlerde sorun yaşamazsınız, ancak dönüş biletiniz yanınızda olsun, sorabilirler.

 46. Tesekkurler Alper Bey, birçok forum dan baktım kimisi ben kiralık arabayla gezdim diyor, kimisi olmaz sıkıntı olur diyor… arada kalmıştık, bizi aydinlattiginiz tesekkurler☺

  • Rica ederim. Karadağ ve komşu ülkelerle ilgili yazılarımda araba kiralayıp gezenlerin izlenimleri var, okumanız yararlı olacaktır, şahsen hayatında hiç araba kiralamamış biri olarak sadece duyduğum kadarıyla sorun olmadığını biliyorum. İyi yolculuklar.:)

 47. Alper bey biz esimle buraya yerlesmmek yasamak istiyoruz. Bunlar icin neler gerekli aceba gecim kaynaklari is imkanlari nasil. Ne kadarlik bir mevla gerekli bunun icin fikirlerinizi deneyimlerinizi ve bilgilerinizi paylasirsanjz seviniriz.

  • Merhaba Can Bey. Karadağ’a yerleşmek için gerekenleri bilmiyorum, ben gezmeye gittim. Ancak bu yazıyı okuyanlar içerisinde Montenegro’da iş yapan, yerleşmiş kişiler var, sorunuzu görürlerse yardımcı olurlar.

 48. Alper Bey merhaba,
  Haftaya perşembe balkan turuna çıkıyoruz
  bir konu kafama takıldı, size fanışmak istedim… Ülkeler arası giriş çıkışlarda günrükte herhangi bir ücret ödüyor muyuz? Ödeniyorsa tutarları hakkında bilginiz var mı?

  • Merhaba Gülser Hanım. Balkan ülkelerine girişlerde ücret yok, zaten vize dışında böyle bir ücret talep eden ülke dünyada çok az. Sadece Arnavutluk girişte 1 avro ücret alıyor; önceden giriş ücreti 10 avro idi.

 49. Merhaba;
  Ekim ayında 3 gece lik bir Karadağ ziyaretimiz olacak. Podgorica havaanalından Budva’ya nasıl ulaşım sağlayabılırız? Giden arkadaşlarımız toplu taşıma açısından Karadağ’ın çok başarılı olmadığını söyleyerek araç kiralamamızı tavsiye ettiler. Sizin öneriniz nedir?
  Bir de fırsat bulursak Bosna Hersek ‘e geçmek istiyoruz. Bloglardan okuduğum kadarıyla ulaşım yolları Hırvatistan uzerındeymış, Hırvatistan için de vizemiz olmadığından dolayı geçiş sağlamamız mumkun degılmış. Sizin bildiğiniz ve önerebileceğiniz bir ulaşım yolu var mıdır?
  Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz 🙂

  • Merhaba Özlem Hanım. Podgorica Havaalanı ile şehir merkezi arasında çalışan otobüsler var ama hala düzenli değil, siz indiğinizde yoksa merkeze taksi ile 15 avro ücretle gidebilirsiniz, daha fazla isterlerse pazarlık yapın. Podgorica’dan Budva’ya rahatça minibüs bulursunuz, çok sık kalkıyor ve bilet ücreti 6 euro. Podgorica Havalimanı’ndan Budva’ya taksi 50 euro veya daha fazla tutar, yazık.
   Montenegro’dan Karadağ’a gitmek için Hırvatistan’dan geçmeye ihtiyacınız yok. Direkt otobüs bildiğim kadarıyla yok ama endişelenmeyin, iki seferde gidersiniz. Örneğin Pljevlja’ya gidip oradan Saraybosna otobüsüne binebilirsiniz. Otobüs terminalinden size en uygun yolu söylerler. Ancak zamanınız çok kısa. Benim 3 günüm olsa başka ülkeye geçmezdim, bir gününüzü Kotor ve körfezine ayırmanız harika olur.

 50. Tavsiyem budvadan kotora gidilmesi yonunde. Sahsen ben budvada 2 gun kotorda 1 gun kaldim keske tam tersini yapsaydim. Kotorda gece hayati yoktur budva da vardir. Kotor bir nebze daha ucuzdur ama bence karadag balkan devletlerinin en pahalisi. Kotordan otobusle mostar a gecmistim sizde oyle yapabilirsiniz. Herkese iyi yolculuklar.

 51. Merhaba, uzun zamandır görmeyi planladığım bir yer. Ancak bu sene iznim Ekim ayına denk geldiği için tereddüt ederek gidiyorum. Ekim ayının getireceği herhangi bir dezavantaj var mıdır sizce ?

  • Merhaba Utku Bey. Karadağ’da Ekim ayında hava durumu serindir ama soğuk değil, gündüz sıcaklık 18-23 derece, gece 10-14 derece seyreder. Hava akşam üzeri 18:00 ile 18:30 arası kararır. Sonbahar mevsiminin Ekim ayında herhangi bir günde yağmur yağma olasılığı %37. Gezmek için rahat bir mevsim ama denize giremezsiniz.

 52. Merhabalar,
  Alper Bey hem size hem de yorumlarıyla paylaşımda bulunanlara çok teşekkürler 🙂 Ben de önümüzdeki hafta Kotor’dan Mostar’a geçmeyi planlıyorum. Soner Soyalic, geçiş hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim 🙂 Bahsettiğiniz otobüs nereden kalkıyor, hangi saatlerde ve günde kaç kere kalkıyor? Bir de yol kaç saat sürüyor?

  • Merhaba Elif Hanım. Kotor’dan Mostar’a nasıl gidildiğinin ayrıntısını burada öğrenirsiniz sanırım. Ben Dubrovnik’ten gittim, o yüzden Soner Bey’den yazmasını rica edelim. Güzel bir Montenegro tatili dilerim.

 53. Gezgin arkadaşlarım eğer Kotor dan Mostara gitmek isterseniz ben yanlış hatırlamıyorsam 11 gibi otogardan binmiştim bu otobüsü kullanabilirsiniz.Sizi direkt otobüs yok diye yolunuzdan döndürmek isteyenler olabilir onları kafaya takmayın şahsen ben öyle yaptım otobüs Bosna Hersek e girdikten sonra bir şehirde mola tadında bir aktarma yapıyor yani küçük bir terminalde bir otobüsten dier otobüse aktarılıyorsunuz.Siz parayı en baştan ödüyorsunuz bir daha ücret ödemenize gerek yok.Dip not: Çantanızı eğer otobüsün bagajına koymak isterseniz 1 euronuzu alırlar. Zaten Kotor devasa bir yer değil otogara ulaşmakta zorlanmazsınız. Gün içerisinde bir otobüs seferi daha var diye biliyorum ama emin değilim.Yol çok uzun sürüyor yani akşam 7 gibi inmiştim diye hatırlıyorum.Kalacak yer için eğer otobüs terminalinde sarışın zayıf güleryüzlü orta yaşlı bakımlı bir bayan görürseniz hiç kaçırmayın bahçeli 2 kedili temiz ahşap iki katlı bir evi var. Sadece yatacak yer için bir yer arıyorsanız burası uygundur.

 54. Merhabalar,
  Şuan Kotor’dayım. Otogardan Mostar’a direk otobüs var, saat çizelgesinin fotoğrafını da çektim ihtiyacınız olursa atabilirim:) tek sorun 37€ olması, bir de 8 saat sürüyor.
  Fakat ikinci bir alternatif olarak hosteller de götürüyor. Benim kaldıgım Old Town Hostel en az 4 kişi olmak şartıyla 30€ fiyatla, 4 saatte götürüyor.

 55. Merhaba ben birşey sorucam , kotor’daki insanlar nasıl ? Güvenli mi ? Ve ingilizce biliyorlar mı ? Bir de ülkeye girerken sıkıntı oluyor mu her ne kadar vizesiz olsa da.

  • Merhaba. Kotor ve genel olarak Karadağ son derece güvenlidir, rahatça gezebilirsiniz. İngilizce yaşlılar bilmez ama gençlerin çoğu bilir. Ülkeye girişte sorun yaşayana ben henüz rastlamadım, duymadım.

 56. Herkese merhaba,
  iki haftadir Montenegrodayim. Hava bir harika, denize bile giresim var)) bircok sehirlerini dolastim oglumla. Yarin da Kotor, Tivat, Herceg Novi tarafina gitmeyi planlyoruz.
  Sorusu olanlara yardimci olabiliriz.

 57. 19 temmuzdaki yazdıklarımdan sonra tūm yazıları okudum,bende buraya alper metin beyin yazısı okuduktan sonra geldim,beğendim ve kaldım,iş kurdum bu cennet gibi ūlkede benim gibi beğenip iş kurmak isteyenler aman çok dikkatli araştırma yapsınlar iş hayatında dūnyada göremeyecekleri kadar būrokrasi ve negatiflikler var bunlar önceden gözūkmūyor,burada sorunları yazıp yazıyı uzatmayayım lūtfen çok araştırın.

  • Merhabalar Kazim Bey, platformdaki yazilarinizi okudum. Bizde esim ve kizimla Karadag’a yerlesmek istiyoruz. Sizin gibi onceden deneyimi olan birinden bu ulkede yasamak ve ticaret yapmakla ilgili pozitif ve negatif yonler hakkinda tavsiye almayi cok isteriz. Size ulasabilecegim bir mail adresi varsa ve deneyimlerinizi bizimle paylasabilirseniz cok seviniriz. Saygilar..

   • Merhaba Bilgehan Bey, öncelikle selamlar. Montenegro’ya yerleşebildiniz mi acaba merak ettim. Bizim de yerleşme planımız var ama araştırma aşamasındayız. Bilgilerinizğ paylaşabilir misiniz?

    • Merhaba Begūm hanım herkese söylediğimi tekrarlayacağım buraya gelip en az 1 ay yaşayın gözlem yapın kendi kararınızı kendiniz verin, ben buraya geldiğimde 2-3 Türk vardı şuan binlerce Türk var.
     Ayrıca ben Karadağ’da ticaret konusunda başarısız biriyim hal böyleyken başkalarına akıl vermek komik olur, 1.5-2 sene önce olsaydı yine bir şeyler paylaşmaya çalışırdım ama şu an burada at izi it izine karıştı, gelin yaşayın sonra kararınızı verirsiniz.
     Bol şanslar dilerim
     Kazım. kazimboz@ gmail.com

    • Merhaba Begum hanim, planimiz vardi ancak gerceklestiremedik. Burada biraz arastirma yaptik ama gidip sartlari yerinde inceleme firsatimiz olmadi. Umarim sizin isiniz rast gider

 58. Benim merak ettiğim rusya olayından sonra ülke güvenli mi halen daha insanların türklere tutumu vs nasıl ? Kısa bir gezi için düşünüyorum da.Lütfen yardımcı olucak birisi bilgilendirsin

 59. Alper bey podgorica havalimanından kotor arası ne kadar sürer yaklaşık olarak ? Taksi ile gidildiğinde ortalama ne kadar tutar ? Veya taksiden başka hangi ulaşım aracı ile gidebiliriz ?

  • Podgorica Havaalanı ile şehir merkezi arasında çalışan otobüsler var ama hala düzenli değil, siz indiğinizde yoksa merkeze taksi ile 15 avro ücretle gidebilirsiniz, daha fazla isterlerse pazarlık yapın. Podgorica’dan Kotor’a yolculuk 90 kilometre ve otobüs bilet fiyatı 7 avro. Bunlar size 3 saate yakın zaman harcatır. Havalimanından Kotor’a taksi 55-65 avro arası tutar ve bir buçuk saat sürer.

 60. Kazim Bey merhaba,
  Ben Oglula birlikte su an Bar sehrindeyiz ve is kurmak uzereyiz. Yukardaki yaziniz bizi korkuttu dogrusu. Lutfen bizi burokrasi ve olumsuzluklar hakkinda bilgilendirirmisiniz?
  Mahsuru yoksa, size E-mail adresimi yazayim, telefon numaranizi gonderirseniz, sizi arayabilirim.
  Selamlar
  E-mail : nihrac@ yandex.com

 61. Nuri bey hic mahsuru olmaz bildiklerimi paylaşmak benim ithalat ihracat şirketim ve 2 perakende magazam var burada yaşana cak tüm herşeyi biliyorum,paylaşırım memnuniyetle,selamlar

  • Kazim bey is imkanlari varmi orada.oraya yerlesirsek is ortami ne durumda.biryerde okumustum cok issiz olduguna dair.prasi olan issizler kafe aciyor,parasi olnayan issizler de kafeye musteri oluyor yaziyordu.bilgilendirirmisiniz

 62. Merhaba. Avrupa ulkelerinin tumunde hangi turk bankalari var? ve o ulkenin para birimiyle aninda cekebilme imkani var midir?yoksa turkiyede cevirtip o sekilde mi gitmemiz gerekiyor? Mazot litre fiyatlari nedir o ulkelerde? makedonya- arnavutluk-karadag-bosna hersek olarak . tesekkur ederim

  • Merhaba. Türk bankalarına ihtiyacınız yok. herhangi bir bankadan o ülkenin parasını çekebilirsiniz. Çeşitli sayfamdaki ilgili yazımda anlattım. Makedonya’da benzinin litresi 1.06 amerikan doları, 1 litre mazot ise 0.79 dolar. Komşu ülkelerde de fiyatlar yakın sanırım.

 63. Tam olarak turk tl olarak yatirip o ulkenin para birimiyle ne kadar karsilik geliyor ise onu mu cekiyoruz? tam anlayamadim alper bey. bir nevi kendi paramizi orada takas seklinde cevirip kullabiliyor muyuz?

  • Evet, bankanızdaki mevduat hesabınıza TL yatırın, Montenegro’da herhangi bir bankaya kartınızı taktığınızda size İngilizce menü seçeneği sunulur, onu seçip Karadağ para birimi yani euro karşılığını çekersiniz. Türk Lirası orada geçmez.

 64. Bir de en uygun otel fiyatlari hangi bolgelerde var? minimum 3 er gun kalacak olsak? biraz kabarikti.baktigimda gayet pahali gunlukleri. ucuzlarida var di daha iceri bolgelerde sahil.kesimlerine geldikce ucuyor tarifeler.

  • Montenegroda’da otel fiyatları pahalı geldiyse pansiyonlarda kalabilirsiniz. Otobüs terminallerinde elinde kağıtla bekleyen kişiler kiralık oda sunarlar, fiyatları otellere göre çok daha uygundur.

 65. Alper bey biz eşim ve kızımla mayısın 15 inde budvaya gitmeyi düşünüyoruz hava ve Deniz sıcaklığı ile ilgili bilgi verebilirseniz çok Mutlu olurum teşekkür ederim

  • Merhaba Eyüp Bey. Budva’da Mayıs ayının ortalarında hava durumu ılıktır; gündüz sıcaklık 22-24 derece, gece ise 12 derece civarında olur. Günler çoğunlukla güneşli geçer, yağmur olasılığı düşük. Deniz suyu sıcaklığı ortalama 19 derece.

 66. arkadaşlar karadağ denince aklınıza hemen sahil şeridi gelmesin, burası çok ufak bir ülke karadağ gezinize mutlaka ülkenin kuzeyini dahil edin, temizliğin, doğallığın, ucuzluğun tadını çıkarın, hormonsuz, ilaçsız yiyeceklerle doyumsuz manzaraları fotograflayın, kış aylarında kayak yapın kısaca karadağı mutlaka tūm olarak gezin derim, alper bey ve tūm takipcilerine selamlar.

  • Kazım Bey Karadağ ve güzellikleri hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Yeşilliğiyle, dağlarıyla, lezzetli yemekleriyle gezmek için harika bir ülke olan Montenegro’ya selamlar.

 67. Merhaba alper bey size birşey sormak istiyorum avrupa içi uçuşlarda ilk ülkeden sonra tekrar pasaport kontrolü yapılıyor mu ? Mesela diyelim ilk fransaya gidiyoruz orada zaten yapılıyor pasaport kontrolü sonra ordan italyaya gittiğimizde havaalanında pasaport kontrolü oluyor mu ? Bir de yurtdışından dönerken tekrar havaalanında check-in yaptırıyor muyuz ?

  • Merhaba Burak Bey. Avrupa’da Schengen vizesi isteyen bir ülkeye gittiğinizde aynı sisteme üye diğer ülkelere girerken pasaport kontrolü olmaz, şehirler arası yolculuk yapıyormuş gibi seyahat edebilirsiniz. Evet, dönerken check in yapmanız gerekir.

 68. Alper bey selamlar. Haziran ayı içinde yunanistan, makedonya,kosova, karadağ,hırvatistan ve slovenya gezisi planlıyorum; Karadağ dışındaki bütün ülkerde kalış sürem, kalacağın yerler belli. Karadağda takıldığım nokta; kotor, budva, bar, hersec novi,tivat,uljin buraları ziayeret edicem 5 gün yeterli olur mu? internette hiç bir yerde kesin bir bilgi bulamadım. bu yüzden sizin deneyimizden yaralanmak isityorum yardımcı olursanız sevinirim. iyi günler.

  • Merhaba Mehmet Bey. Zamanınız varsa Karadağ’da daha fazla gün kalmanızı öneririm, çok güzel bir ülke. Ama evet, Kotor, Budva, Bar, Herceg Novi, Tivat ve Ulcinj şehirlerini görmek için beş gün yeter, ülke küçük, mesafeler kısa. Her gün taşınmanıza gerek yok, örneğin Budva’da kalıp günübirlik Bar ve Ulcinj, Kotor’da kalıp Herceg Novi ve Tivat gezileri ideal olur. Ne dersiniz?

 69. Alper bey merhaba , ben kotor’dan birkaç günlüğüne italya”ya geçmek istiyorum feribot ile araştırdım feribotlar falan varmış fakat merak ettiğim birşey var feribotlarda pasaport kontrolü olur mu schengen çıkarmak gerekir mi günübirlik bile gidilse ?

 70. Merhaba Alper bey. Yorumlarınız için çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz ama benim başka bir sorum vardı. Yeni evliyim,eşimle Karadağ gezisi planlıyorum ve eşim tesettürlü. Kotor’da,Budva sokaklarında veya herhangi bir yerde gezinirken bize garip garip bakmaları tabi hoşuma gitmez bu konuda insanları ne kadar anlayışlı bir bilginiz var mı ve oralarda gezerken sizde tesettürlü bayanlar gördünüz mü acaba?

  • Merhaba Bilal Bey. Karadağ’da Kotor veya Budva’da tesettürlü kadın hiç görmedim. Garip bakacaklarını sanmıyorum, meraktan göz ucuyla kısaca bakabilirler ama rahatsız edici bir şekilde olmaz bu. Bence endişe etmeyin.

 71. Merhaba Alper Bey,
  Ben yaklaşık 1 hafta kalmayı düşünüyorum orada turistik yerleri gezmek ve denize girmek istiyorum otel dışında sizce 350€ yeterli olur mu böyle bir tatil için fiyat konusunda bilgi verebilir misiniz?

 72. Alper Bey merhaba.
  Rehberiniz için teşekkürler bir kaç sorum olacak izninizle.
  Uçak biletleri hariç 1000 tl’lik bir bütçe yeter mi?
  6 gece kalmak istiyorum ve doğa gezisi yapıp bir iki gün de plaja gitmek istiyorum. Araştırdığım kadarıyla Sveti Stefan adasının yanında halka açık plaj var. Ancak Kotor körfezi de çok güzel. Sormak istediğim şeyler ulaşımla ilgili.
  Öncelikle nerede kalmalıyım? Hem Kotor’u hem de Budva’yı gezmek istiyorum. Ve Kotor’dan Budva’ya nasıl gidebilirim? 6 gün içerisinde mümkün olduğu kadar çok yeri gezmek istiyorum ama şehirlerarası ulaşımla ilgili hiçbir fikrim yok. Yardımcı olabilir misiniz genel olarak?

  • Merhaba. 6 günlük Karadağ tatili için 1000 liranın yetip yetmemesi kalacağınız yerlere bağlı. Ucuz pansiyonda kalırsanız yeter ama otellerde kalırsanız yetmez. Kotor ile Budva arasında otobüsler sık çalışıyor ve 45 dakika sürüyor. Diğer Montenegro şehirleri için de kolayca otobüs veya minibüs bulursunuz. Karadağ küçük bir ülke, tek yerde kalarak günübirlik gezebilir, ya da 2-3 kentte kalabilirsiniz.

 73. Merhabalar,
  3-4 gunluk bir karadag gezisi planliyoruz esimle..
  Ama bi kac sorunun cevabina ihtiyacimiz var?
  Vizesiz ama pasaporta ihtiyaç var mi? kktc gibi mi yoksa nasil? ona gore yenilenecek ya da cocuk icin ne gerekliyse yapilacak tarafimizdan..
  Havaalanından araba kiralayip bir sehirde kalip diger yerleri rahatlikla gunubirlik gezme durumumuz var sanirim.. neresini onerirsiniz konaklama icin? bebek oldugundan konfor oncelik oluyor;)
  Simdiden tesekkur ederim.

  • Merhaba. Karadağ’a pasaportsuz giremezsiniz. Montenegro küçük bir ülke, arabayla rahatça gezersiniz. Ben son gidişimde konuk olarak Budva Avala Hotel’de kaldım. Konum, konfor ve hizmet açısından en iyi otel.

 74. Merhaba Alper bey geçen yıl sizi izleyerek . makedonya ve arnavutluk gezdim. İzlenimleriniz çok işime yaradı. Önümüzdeki nisanın başında yarım kalan karadağ turumu tamamlayacağım. Çok selamlar.

 75. Bir şeyi düzeltmek istedim. Kotor, Avrupa’nın en büyük fiyordu değil, fiyort bile değil aslında, bir ria. Avrupa’nın en büyük fiyordu Norveç’deki Sognefjord.

 76. selamlar alper bey.Daha önce size gezi planımdan bahsetmiştim. hemen hemen kesinleşmiş planım şöyle; 2 gün kotor, 2 gün budva, 2 gün dubrovnik, 1 gün zadar, 2 gün zagreb, 1 gün lubiyana, 2 gün bilet gölü. Sormak istediğim öyle pek müze meraklısı değilim gezerek keşfetmeyi tercih ediyorum. dubrovnik için 2 gün sizce fazlamı. zadar ile dubrovnik arası 8- 9saat sürüyor. dubrownikte kalacagım bir geceyi gece yolculugu yaparak degerlendirmeyi düşünüyorum. bu konudaki düşüncenizi öğrenmek istiyorum. saygılar.

  • Merhaba Mehmet Bey. Montenegro Hırvatistan gezi rotanız güzel. Dubrovnik için iki gün bence fazla değil ama zaman kazanmak isterseniz evet, 1 günde eski kenti rahatlıkla gezebilirsiniz. Saygılar.

 77. Merhaba Alper bey ve bu yazıya yorumlarıyla katkıda bulunan gezginler. Bu temmuzda 3 gün sayabosna-mostar ve 4 gün belgrad’da kaldıktan sonra karadağa geçeceğim. İlk iki şehir için plan tamam ancak karadağ’da görülecek yer fazlalığından kafam karışmış durumda öncelikle karadağ için 3-4 gün zamanım var ama bununda 3’mü yoksa 4 gün olacağı göreceğim yerlere bağlı. Öncelikle konaklamayı kotor ve budva’da yapmayı planlıyorum. Yoksa sadece bir şehirde kalıp diğerlerini bu şehirden gezmek mi doğru olur öte yandan yorumlarda gezen arkadaşların ve büyüklerimizin Herceg novi, ulcinj, petrovac, centinje ve Perast’ı övdüklerini okudum. Normalde 3 gün kalıp saraybosna’ya dönüp 1 gün daha kalmayı planlıyordum. Ancak yazdıklarınız 4 gün kalmam fikrini aklıma yerleştirdi. tabi bu durumda uçuştan bir gece önce otobüsle saraybosnaya döneceğim. Şimdi 4 günlük bir süre için nasıl bir gezi planı yapmalıyım. Görülecek yerlerin çokluğundan deniz, tarihi yerler ve yemek üzerine nasıl bir tur yapabilirim. Değerli yardım ve fikirlerinizi bekliyorum. Ayrıca 3 günlük bir gezide nasıl bir tur yapabilirim onun da önerisini verebilir misiniz? Teşekkürler.

 78. Alper bey merhaba ben gecen hafta ıtalya vızesı ıcın basvurdum giriş karadağdan olucaktı sonra oradan italyaya geçicektim inandırıcı gelmemiş red ettiler şimdi biletimin dönüşünü tekrar karadağ olarak yapıcam fakat pasaportumda red damgası var ama geçen sene yunanistandan aldıgım kapı schengenım var , karadaga girerken bu red problem yaratır mı ? Yoksa pasaportumu değiştirmeli miyim acil yardım?

 79. Merhaba Alper bey ve değerli gezginler bu yaz Saraybosna ve belgrade şehirlerine yapacağım gezimi Karadağ sahil bölgesi ile taçlandırmak istiyorum.Normalde 3 gün kalmayı planladığım şehirde yorumlarını okuduktan sonra 4 gün kalmayı düşünüyorum ancak dönüşü Saraybosna’dan yapacağım için 4. Gün riskli olabilir ancak öyle övmüşsünüz ki ben bu riski alacağım. Sorum 4 gün için Nasıl bir gezi yapmalıyım? Nerelere gidip naıl bir konaklama yapmalıyım tek bir yerde kalıp diğer yerleri gezmelimiyim yoksa 2 gün 2 gün dağıtsam mı konaklamayı değerli önerilerinizi bekliyorum.Hoşçakalın.

 80. Alper Bey ,
  çok güzel hazırlamışsınız siteyi.
  Budvada kaldığınız evin iletişim bilgilerini iletebilirmisiniz.Ben 6-7 mayıs 2016 için bi kısa tatail düşünüyorum budav ve kotora.
  tşk

  • Merhaba. Ne yazık ki Budva’da kaldığım evin iletişim bilgisini almayı düşünemedim. Budva ve Kotor’da otobüs terminalinde oda kiralamak için bekleyenler göreceksiniz, o şekilde yapabilirsiniz.

 81. Merhaba, herceg novi, ulcinj, Petrovac, centinje, perast kotor ve budvada konaklayarak buraları gezmek için 4 gün ideal olur mu? Yoksa bazı yerleri es geçmek mantıklı olur mu?

  • Bence koşturmaya gerek yok, Kotor ve Budva’da kalacağınız ikişer günün birer tanesini oraları gezmek, diğer birer günü ise günübirlik başka kasabalara giderek harcayabilirsiniz. Yazdığınız 5 yerden 2 veya üçünü eleseniz daha rahat gezersiniz.

 82. Çağlayan Bey merhaba,
  Ben Budva’da yaşıyorum. Bu Ülke çok güzel. Vaktiniz sınırlı. Bence Ulcinj, Centinje ve belki Herceg Novi’yi programınızdan çıkarın. Kotor, Risan, Budva ve Budva koylarının tadını çıkarın derim.
  İyi tatiller !!

  • Nuri bey merhabalar ismim Ebru, bir Karadağ blog yazısında yorumunuzu gördüm orada yaşıyormuşunuz, müsadenizle bir iki şey sormak isterim. Biz Martın 24 ünde Kotor’a geleceğiz 3 günlüğüne, araç kiralamamız gerekir mi? Ve de Türk rehber bulma şansımız var mı gezilecek tarihi ve turistik yerler için? Taksiyle halledebilir miyiz gezilecek yerleri, çoğunlukla yürümeyi severiz yorumunuzu merakla bekliyorum,s aygılar.

   • Merhaba Ebru Hanım. Karadağ’da gezilecek tarihi ve turistik yerler için rehbere ihtiyacınız yok. Zamanınız çok kısıtlı değilse otomobil kiralamanız da gerekmez. Çevre kentleri toplu ulaşım ile, şehirleri yürüyerek gecebilirsiniz. Nuri Bey de ayrıntılı bilgi verir umarım.

 83. merhaba Nuri bey,Budva koylarını gezmek için Nasıl bir yol izlemeliyim 2. Olarak risan Hakkı’nda biraz bilgi verebilir misiniz ? O bölgede yaşayan biri olarak. Çünkü pek bir bilgim yön risan hakkında.

 84. Merhaba, Budva koyları derken, şayet araç kiralamayı düşünürseniz, Budva’dan Kotor istikametine giderken, Budva çıkışında sola küçük bir yol ayrılır. ”JAZ PLAJI” diye levhalandırılmıstır. Bu yolu takip ederseniz, çok güzel doğa, yerleşim tesisleri olmayan fakat Plaj ve Kafe gibi hizmetler veren çok doğal koylar vardır.
  RİSAN, KOTOR’un az ilerisinde küçük bir kasaba. Kotordan veya Budvadan dolmuş bulunur. Oradan Kotor Körfezinin manzarası da doyumsuz.

 85. Nuri bey tek olacağımdan Araba kiralamayı şu an için düşünmüyorum. Budva koylarını gezmeden nasıl bir plan yapabilirim. Budva koylarına gitmezsem nereyi ekleyebilirim geziye. 2. olarak Budva koylarına araba olmadan otobüs ya da münibüs ile gidebilir miyim?

 86. Merhaba iki bayan arkadaş olarak tirandan karadağ’a geçmek istiyoruz yazınızdan okuduğum kadarıyla önce işkodra daha sonra minibüsle en yakın sınıra gitmişsiniz iki bayan için bu yol güvenli midir? ya da ne tavsiye edersiniz? teşekkürler

 87. Merhaba,
  Karadağ’a Tiran’dan girerek Balkan turu yapan var mı acaba? Dönüş Üsküp – Ohrid üzerinden yine Tiran şeklinde olacak. Uçak bilet gidiş dönüş Tiran daha uygun olduğu için buradan başlamak istiyoruz. Tiran’dan araba kiralamayı düşünüyoruz. Sınır geçişlerinde problem olur mu? Bilgisi veren olursa çok memnun olurum.

  • Merhaba. Batı Balkanlara en ucuz uçak bileti genelde Tiran’a olduğu için birçok kişi oradan başlıyor. Sorun yaşamazsınız, Karadağ’a giriş kolay. Ben hiç araba kiralamadım ama kiralık otomobille Montenegro’ya gidenlerden bu konuda yazanlar olacaktır diye tahmin ediyorum, yorumları incelemenizi tavsiye ederim.

 88. Merhabalar,geçen yıl bizde aynı güzergahtan seyahat ettik arnavutluktan araç kiraladım sınır geçişlerinde sorun çıkmadı rahat bir şekilde gittik.dönüştede yine aynı şekilde tiran dan döndük içiniz rahat olsun…

 89. Alper bey sizin kanalızdan sevim hanıma bir bilgi vermek isterim tatil sūresi kısa ise bu yolculuk hem çok yorucu olur hemde tam olarak hiçbir yeri göremezler,
  Araba kiralamada teslimde,sınır kapılarında hiçbir sorun yaşamazlar balkanlar çok medenidir ama her defasında söylūyorum tūrkler karadağın sahil kesimini görūp dönūyorlar çok yazık ūlkenin kuzeyi çok doğal,temiz ve çok ucuz
  Selam olsun alper metin beye ve gezginlere

 90. Öncelikle kolašin ve zabjak sonra rožaje, berabe, bijelo polje yeterli doğallık için bu arada tara kanyonunu da mutlaka görūn, neşeli ve gūzel gūnler dilerim, kazım.

 91. Merhaba,3 gece 4 gün kalacağım Budva kotor ve perast’ı gezeceğim konaklamayı tek bir yerde yapmak istiyorum Budva mı yoksa kotor mu yapsam 3. Bir öneriniz varsa yazabilir misiniz?

 92. Kafamı karıştıran nokta kotorda tarihi yer daha fazla ancak Budvada sahil daha güzel ve cafe barlar daha fazla ve eğlenceli görünüyor. Bundan dolayı kararsız kalıyorum.

 93. Merhaba tekrardan Karadağ seyehatini tamamlamış bulunmaktayım 🙂 Herşey güzeldi ta ki son gün yağmur yağana kadar.. 2 gece kaldım fakat 1 gün yeterliymiş Kotor old town için. Podgorica havaalanı zaten küçücük gidiceklerin aklında bulunsun havaalanına girişte herhangi bir güvenlik kontrolü de yoktu asıl bu şaşırttı 🙂 ben internetten özel şoförlü araç rezervasyonu yaptırmıştım 55 euro gidiş 55 euro da dönüş olarak, Budva üzerinden gittik yol üzerinde harika manzaralar vardı Budva’dan geçerken.. Keşke hava güzel olsaydı 1 gün de orada kalsaydım. Deniz için gidenler mutlaka Budva’ya gitsinler özellikle Sveti Stefan çevresine. Kotor old town çok güzeldi.. Bariz belli Venediklilerden kaldığı. Kaldığım butik oteli tavsiye ederim boutique hotel astoria’da kaldım 2 gün için yaklaşık 700 lira ödedim fakat sezona göre değişiyordur. Çok fazla turist kalabalığı vardı bu kadar beklemiyordum özellikle Türk turist cok fazlaydı. Onun dısında Tivat’a da gittim Porto Montenegro diye bir marinası var muthıs. Bir çok lüks markaların mağazası, lübnan ve japon mutfagı restaurantları ve sonsuzluk havuzu var sezon acılmamasına ragmen havuza da girdim. Bir de cok fazla Rus turist vardı zaten zengın Ruslar bu porto montenegro’dan ev alıyorlarmıs ve yatları ile gelmişler aşırı lüks yatlar var idi.. 2 günde ortalama 160 euro harcadım fazlasıyla yetti. Bir de çoğu kişi ingilizce ve rusça biliyor o açıdan problem olmuyor. Ama istanbuldan tivata direkt uçuş olsa bence daha rahat ulaşılabilir gerçekten cehennem gibi uzak kışın kimbilir ne kadar zordur podgorica havaalanına ulaşmak. THY ile uçacaklar da normal ekonomi esnek yerine business alsın cunku pek fıyat farkı yok idi keşke business alsaydım dedim koltuk aralıkları çok kötüydü geldiğim günkü uçuşun. Neyse ki dönerken rahattı yolculuk.

  • Merhaba Mehmet Bey. Evet, Kotor’dan Dubrovnik’e her gün otobüsler var, otobüs terminaline gidip bilet alabilirsiniz. Yolculuk 3 saat ama sınırda bekleme uzayabiliyor bazen. İyi tatiller.

 94. Selamlar Alper bey,
  Yazılarınızı beğenerek takip ediyorum sayenizde gerçekten çok faydalı bilgiler ediniyoruz.Benim de eşimle birlikte yerleşme düşüncemiz var öncelik budva ama kuzey şehirleri de olabilir.Bu konuda Nuri Bey Kazım Bey gibi önceden yerleşenlerden ve sizlerden bilgi edinebilirsem çok memnun olurum.Çok teşekkürler
  kalacaysefa@ gmail.com

 95. Sefa bey bu ūlkenin birtane doğrusu yok, burada yerleşmek istiyorsanız gelip en az 1-2 ay gözlem yapmanızı öneririm, ūlkenin kuzeyi doğal ve bakir ama iş imkanları çok kısıtlı, sizin gibi insanlara ne kadar yardım etmek istesem de yanıltıcı olur gelin gözlem yapın en doğru yol bu ve fırsatcı insanlar var onlara da dikkat edin, selamlar herkese.

 96. Başta Alper Bey olmak üzere herkese öncelikle çok teşekkürler. Tekrar olacak şekilde soru sormamaya özen göstericem 🙂 10-17 Eylül için eşimle birlikte biletlerimizi aldık. Podgorica’dan Avis ile araç kiralamayı, 7 gün boyunca da Budva’da kalıp kotor, sveti stefan, podgorica, bir ihtimal de mostar’a gitmeyi planlıyoruz. Belki son gece Podgorica’da kalabiliriz. Kuzeye gitmeyi düşünmüyorum. Gelsin sorularım 🙂 [1] Kotor’da da kalmalı mıyız? 3 gün Budva, 2 gün Kotor mu yapalım? Yoksa komple Budva mı? Uzaklık açısından soruyorum. İki gün üstüste Kotor’a gidip dönmek zor olur mu? [2] Tekne turları hakkında bilgi almak istiyorum. Tekne turları nerelerde var? [3] Deniz ürünleri methediliyor. Özellikle tavsiye edeceğiniz bir yemek var mıdır? [4] İnternet olmayacağı için navigasyon da olmayacak. Yolları bulabilmem için öneriniz nedir? Büyükçe bir harita mı alayım? [5] Bunlar haricinde de tavsiyeniz olursa okumak, öğrenmek isteriz. Teşekkürler.

  • Merhaba. Budva ile Kotor arası mesafe uzun değil, taşınmak gerekmez ama oranın da havasını tam yaşamak için Kotor’da kalmaya değer. Mostar deyince durum değişiyor, mesafe fazla. Montenegro’da deniz ürünleri ve yemekleri yaygın. Karides (Şkampi), siyah risotto, ahtapot salatası (salata od hobotnice), midye (muşle) ve prstaci (hurma midyesi), Karadağ’da yenecek deniz mahsulü yemekleri arasında sayılabilir. Okurların da bilgi vermesini umarım.

 97. alper bey öncelikle yazınız için elinize sağlık gayet güzel olmuş. ben ve 2 arkadaşım ilk defa yurtdışına çıkacağız şimdi bizim planımız önce arnavutluğu gezip ordan budva üzerinden karadağa geçmek. önceliklesınır kapısında sorun yaşar mıyız ayrıca tiran-karadağ arasını nasıl geçeceğiz ulaşım aracı var mıdır ayrıca son olarak oraya gittiğimizde euro ile mi gidelim yoksa leke yani yerli para birimi mi kullanalım ?

 98. ilk yurt dışı tecrübemiz olacak turla gezmeyi önerir misiniz …. bizim gelmek istediğimiz tarihte tur şuan da yok …. Bütçe olarakta fazla harcama yapmamaya özen gösteriyoruz. … nerelere ilk olarak gidilir ne içilir ne yenir daha uygun nerelerde kalınabilir … yardımlarınızı bekliyorum fatmatozkoparan@ hotmail.com

 99. Fatma hanım size yardımcı nasıl olabilirim billemiyorum ama hangi konuda yardım istiyorsanız yazîn elimizden ne gelirse yardîm etmeye çalışalım

 100. Mesela tatilimizi en güzel bi şekilde nereden başlayarak nerelerde sonlandırmalı. araç kiralamali mı varsa otobüs mü kullanılmalı. .. otelden başka güvenli kalinabilecek başka nereleri önerebilirsiniz.. Nerede eğlenelip… ne yenip ne içilmeli …. sizce hangi ayda gidilmeli… tatil için ayırdığımız döviz den başka banka hesabimizda da belli bi miktar para bulundurmali mıyız ülkeye giriş ile ilgili bi sıkıntı olmaması için…

  • Ben araba kullanmayı bilmiyorum, hiç araç kiralamadım. Otobüs ve minibüsler var. Aile yanlarında oda veya tam daire kiralayabilirsiniz. Sahiller kafe, lokanta, bar ve kulüplerle dolu. yazın çok sıcak oluyor, sevmezseniz haziran ve Eylül daha iyi. Vadesiz mevduat hesabınızda para olması Karadağ veya herhangi bir ülkede iyidir.

 101. Herkese bu güzel tecrübelerini paylaştıkları için ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Soruma gelince mostardan kotora veya tam tersi şekilde kotordan mostara otobüs yolculuğunu deneyimleyen arkadaşlar, bu yolculuk hırvatistan sınırlarına geçmeden mi gerçekleşti? Bu iki şehir arasını vizesiz geçmek durumunda olacağımdan sormaktayım.

 102. Merhaba Alper Bey ve diğer gezgin arkadaşlar.
  Kız arkadaşımla eylül ayının 3. haftasında karadağa gitmeyi planlıyoruz. O aylarda denize girebilme şansımız olabilir mi? Bu aylarda giden arkadaşlarımız varsa görüşlerini paylaşabilirler mi? Teşekkür ederim.

  • Merhaba Özgür Bey. Montenegro’da Eylül ayında hava durumu tatil için çok uygun ve rahat geçer. Hava sıcaklıkları gündüz 24-27 derece, gece 13-16 derece arasında seyreder. Deniz suyu sıcaklığı ortalama 24 derece. Her gün olmasa da gündüz denize girebilirsiniz ama akşam için birer mont almayı unutmayın. Karadağ çok güzel, mutlu ve sevgi dolu bir seyahat dilerim.

 103. Alper Bey,
  Detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim. Diğer bir konu ise ulaşım. Arkadaşlarımızdan bazıları daha önce denemişler yorumları okudum. İstanbuş – Montenegro şu an itibari ile 2 kişi sadece gidiş 1.100 TL. Arnavutluk ise yine 2 kişi 310TL. İnanılmaz bir fark var. Bizde Arnavutluktan Montenegroya gececeğiz. Geçiş sırasında Podgorica ilk durak olacak. Geçişi yapınca burada detaylı bir ulaşım yazısı paylaşacağım. Gidecek arkadaşlarada rehber olur. Tekrardan teşekkür eder, neşeli ve eğlenceli bir yaz dilerim.

 104. Merhaba, biz sırbistan, karadağ ve bosna herseği gezmek istiyoruz. 10-15 gün süremiz olacak. Bu üç ülke için en mantıklı yol rotası nedir? Nereden başlayıp nereden bitirmek daha mantıklı olur. Bir ülke sıralaması vermenin yanı sıra şehir şehir ayrıntılı bir plan da verebilirsiniz. Ya da Sırbistanı kapsaması kaydıyla, farklı rotalar da önerebilirsiniz. Teşekkürler

  • Merhaba. Karadağ Bosna-Hersek Sırbistan seyahatinize bence en ucuz uçak bileti bulduğunuz yerden başlayın. Örneğin Belgrad (3 gün), Novi Sad (2), Saraybosna (2), Mostar (1), Kotor (2), Perast, Budva (3), Nikşiç, Kragujevac (1), Belgrad şeklinde güzel bir Batı Balkan turu olabilir.

  • Bunu duyduğuma sevindim! Karadağ’a muhtemelen hayran kalacaksınız. Yalnız bazı günler çok sıcak oluyor, dikkat. Dönüşte izlenimlerinizi ve gezi rotanızı burada paylaşırsanız memnun olurum. Yolunuz açık olsun.

 105. Özgūr bey daha önce yazdim ama yayınlanmamış herhalde bir hata oldu tirandan podgoricaya geçmeniz zor ve meşegatli olur lūtfen iyice araştırın,tatil olumsuz başlamasın,alper bey ve takipcilerine gūzel bir yaz ayları dilerim

 106. Merhaba, ilk olarak siteniz çok özenli ve güzel tebrik ve teşekkür ederim. Biz 8 Temmuz gibi Budvaya gitmeyi düşünüyoruz. Tirana uçup ordan geçebiliriz anladığım kadarıyla. Hem bu konuda hemde ev veya oda kiralama konusunda biraz daha detaylı bilgi alabilirmiyim? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba. Arnavutluk’tan Karadağ’a gitmek için önce İşkodra’ya gitmeniz gerekiyor. Ayrıntılar yukarıda var. Budva otobüs terminalinde oda kiralamak için ellerinde соба (soba) yazılı kağıtla bekleyen kişilerden biriyle evine gidebilirsiniz. Seyahat blog sitemi beğenmenize sevindim, teşekkürler.

 107. Merhaba Alper Bey,
  Temmuz sonu gibi Budvaya gitmeyi düşünüyorum. Size kısa birşey sormak istiyordum. Kalacak yer anlamında araba kiralama gibi bir imkanım olmadığı için gündüzleri de deniz ve plajdan yararlanmak istiyorum. Plajlar sehir merkezine yürüyerek yakın mı? Dolmuş filan kalkıyor mu plajlara şehir merkezinden? Yoksa tekneler mi var? Ayrıca hem yüzmeli hem de teknede de gezmeli günübirlik Türkiyedeki gibi tekne turları var mı? Sehir merkezi old town mı? Gece hayatı şehir merkezinde mi oluyor? Yaya bir turist için old town mı iyi kalmak anlamında her yere yakınlık anlamında??
  Tesekkür ederim. (Bu arada yazılarınızı takip ediyorum, çok bilgilendirici sağolun)
  Evren Gezer

  • Merhaba. Budva’nın tam merkezinde plaj var. Kalabalık gelirse biraz yürüyerek daha sakin kumsallara gidip denize girebilirsiniz. Tekne turlarıyla çevreye gitmek de mümkün. Evet, Old Town Budva’nın tarihi kent merkezi. Gece hayatı şehir merkezinde; sakin barlar ve hareketli, eğlenceli kulüpler var. Old Town içinde vaya çevresinde kalmak en iyisi. Seyahat bloguma ilginize teşekkürler.

 108. Nuri Emrah bey ve kazım bey merhaba,

  Karadaga yerlesme planlari yapmaktayiz,
  ben ingilizce ögretmeniyim esim teknik kodlama, cok yüksek beklentilerimiz yok barıs olan bi ülkede huzurla yasamak tek derdimiz, tavsiye ediyormusunz ülkeyi ve bu konuda neler yapabiliriz? size nasıl ulasabilirim benim mail adresim duygu@ celebi.ws simdiden cok tesekkürler.

 109. Duygu hanım bu platforma olan herkese tek tavsiyem buraya yerleşme planı yapmadan önce 2 ay burada kalmanız lazım (turist gibi değil) sonra göreceksiniz ki burada tek doğru yok, daha önce gelen bazı arkadaşların çok eleştirdikleri konular beni rahatsız bile etmiyor, ülke sakin ve barış içinde yaşayan ve çok rahat insanların ūlkesi, bugūne kadar negatif davranan kimse olmadı bana hatta çok yardım gördüm, herkese kucak dolusu sevgi ve selamlar. kazım

  • Kazım Bey merhabalar. Ben 24 yaşındayım fakat Türkiyede geleceğimin olduguna inanmıyorum ve yurtdışına gitme arayışları içerisindeyim. Sizce Türkiyeden çalışmak maksatlı gelmek ne kadar mantıklı, yani orada bir iş bulabilir miyim ve Türkiyede icra ettigim meslek fotografçılık. Sizce ekstra olarak kendi mesleğimide icra etme şansım olurmu? Yani bir kazanç sağlayabilir miyim?

 110. merhaba

  mostardan hırvatistan sınırından geçmeden kotor veya budva veya en son seçenek podgorico’ya direk ulaşım varmı? firma adı veya saatlerini nereden kalktığı konusunda yardımcı olurmusunuz ?

  • Merhaba. Evet, Mostar’dan Hırvatistan’a girmeden yani vize gerekmeden Karadağ’a otobüsler var. Firma adı bilmiyorum ama otobüs terminaline gidip bilet alabilirsiniz. İsterseniz autobusni-kolodvor sitesine bir bakın şimdiden.

 111. adresini verdiğiniz siteden mostar-kotor sorgusunda sonuç çıkmıyor.

  fakat benim bulduğum ve çoğu firmanın online bilet satışı yaptığı aşağıdaki sitede hırvatistanı görmeden (sorgu ekranında bulunan timetable butonuna basarsanız otobüsün geçtiği yerler belli. maps’ten baktım bosna ve karadağ şehirleri sınır geçişi olarak gösterilen g.p.KLOBUK (BiH) bosna kapısı, g.p.ILINO BRDO (CG) karadağ kapısı) buradan çıkan sonuca göre 2 firma bu şekilde seyehat ediyor.

  https:// busticket4. me/EN/1276-1150-132-0-0/0-1/Mostar-Kotor/08-08-2016

 112. Çağlayan bey ben anında cevap yazdım ama şuan görūyorum çıkmamış yine bir hata oldu galiba,benim işim podgoricada maalesef budvada değilim,podgoricaya yolu dūşen herkesi beklerim,herkese selamlar

 113. MOSTAR – KOTOR ULAŞIM BİLGİSİ

  Linkini paylaştığım online bilet satış sitesinde Mostar-Kotor sefer sorgusunda uğranan duraklar şu şekilde

  Mostar – Kotor Sefer Güzergah Bilgisi : http://i.hizliresim.com/o7MqEq.jpg

  Bu seferi maps üzerinde tek tek işaretlediğim zaman şu şekilde bir sonuç çıkıyor (Google Maps güzergah sayısı dolduğu için harita 2 parça şeklinde) ;

  Güzergah 1. Parça : http://i.hizliresim.com/GzrWPv.jpg

  Güzergah 2. Parça : http://i.hizliresim.com/l1gP3p.jpg

  Güzergah km bilgisi ve şehirler sitede bulunan timetable bilgisi ile birebir uyuşuyor tek tek doğruladım. Sizlerde deneyebilirsiniz.

  Burada görüldüğü kadarıyla ve aşağıda link ile göstermiş olduğum seferler bu güzergah JARDAN EXPRESS ile gidiyor gözüküyor: http://i.hizliresim.com/v4BAXO.jpg

  bu ulaşım biçimin haricinde bazı otel veya hosteller özel ulaşım sağlayabiliyormuş (vito tarzı araçlarla) mostarda bu şekilde tanıdığı bildiği ulaşım ayarlayan bilgisi olan varmı ?

 114. Merhaba,
  Biz 11 gün süren muhteşem bir Karadağ seyehatı yaptık. 35 Euroya Tirandan taksiyle sınır kasabası işkodraya gelidik. Sınırı yürüyerek geçip yine taksiyle 15 Euroya en yakın kasaba Ulcinj’e geldik. Hiç aklımızda yokken 4 günümüzü burda geçirdik. Çok güzel plajları olan muhteşem bşr sahil kasabası. Fiyatları Budvaya göre yüzde 30 ila 40 daha ucuz. Ulcinj Budva arası otobüs var biiet 6 euro. Sonra Budvaya geçtik, old townda günlük 30 Euroya kaldık. Budva bizim Bodrum gibi kalabalık ve fiyatlar yüksek biraz. Tavsiyem hamburger yemeniz. Porsiyonlar inanılmaz büyük, bir hamburgerle rahat doyuyorsunuz. Fiyatı 2 euro. Günü birlik Kotor ve Stefi Stefan gezisi yaptık. Dönüşümüzü Podgorica üzerinden yaptık. Herkese tavsiye ediyorum, ayrıca eşimle bu tatile ön ayak olan Alper bey ve herkese teşekkür ediyorum.

 115. Kazım bey merhaba,
  Uzun yıllar yurt dışında yaşadım ve aşçılık okudum.. maalesef domuz eti yedim. Tadındaki farklılığı bilirim, o yüzden budvada ki etlerin domuz eti olmadığınını düşünüyorum. Özellikle Ulcinj de çok fazla müslüman yaşadığı için o bölgede olmadığını düşünüyorum..

 116. Oğuzhan bey öncelikle karadağ için olumlu yazınızı takdirle okudum gūzeldi sağolun,budva içinde benim dūşūncem öyleydi siz daha uzmanmışsınįz biliyorsunuzdur benim telaşım buraya gelecek insanlara faydalı olabilmek yanlış anlaşılmasın ben danïşmanlîk ve turizmcilik falan yapmįyorum benim podgoricada ithalat ihracat şirketim var ayrıca perakende magazam var tek isteğim bu ūlke bozulmadan ūlkemin insanı gelip görsūn ama budva kotor değil ūlkenin kuzeyini tabiiki,kalın sağlıcakla

 117. Kazım bey merhaba,
  Estafurullah uzmanlık konusunda, ben sadece tad olarak söyledim. Siz orada yaşıyorsunuz ve bizden çok daha fazla bilgi sahibisiniz. Oraya gelecek vatandaşlarımıza yardımınız takdir edilecek bir davranış. Seneye yine kısmet olursa gelmek ziyaret etmek isteriz sizleri.

 118. Alper Bey, sizce Türkiye’den Karadağ’a yerleşmek yanlış bir karar olabilir mi? Oraya gitsem kendimi karşılayacak kadar bir gelir elde edebileceğim işe girebilir miyim? Ayrıca ben fotoğrafçılık ile uğraşıyorum. Ekstradan mesleğimi de icra edebilir miyim?

 119. Merhaba Alper Bey,
  27 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında Karadağ’da tatil yapmayı planlıyoruz ancak bu tarihlerde denize girilebiliyor mu merak ediyorum. Suyun girilemeyecek kadar soğuk olma ihtimali var mıdır?

  • Merhaba İpek Hanım. Karadağ sahillerinde Eylül ayı sonu ve Ekim başı hava durumu iyidir; sıcaklıklar gündüz 20-24 derece, gece 13-17 derece arasında değişir. Deniz suyu sıcaklığı 22-23 derece civarında olur.

 120. Biz kocamla sömestir tatilinde 7 günlük gezimize Üsküp ten başlayıp, Priştine hava alanında sonlandıracağız. Okuduklarımızdan anladığımız kadarıyla bu gezi haritada göründüğü kadar kolay değil. Mantıklı bir rota belirleyemedik, çünkü sınır ilişkilerini bilemedik. Bize bir rota önerir misiniz?

  • Merhaba. Makedonya-Arnavutluk-Karadağ-Sırbistan-Kosova rotasını izleyebilirsiniz, bunun için 7 gün çok az ama imkansız değil. Ben Kosova’ya gitmedim. Makedonya-Arnavutluk-Kosovo şeklinde gezerseniz 1 hafta daha yeterli olur. Sınırlarda sorun yaşama olasılığınız oldukça düşük.

 121. İyi günler Alper bey ve diğer gezgin arkadaşlar. İki hafta sonra Tiran’dan Budva’ya gideceğim. Gidiş yolu defalarca anlatılmış. Benim bir sorum daha olacak. Tiran’da İşkodra’ya ya da Karadağ sınırına giden otobüslere/minibüslere nereden binebiliriz ?

 122. Merhaba. Ben bu sene içerisinde Montenegro da bulunan arkadaşlarımı ziyarete gitmek istiyorum. Fakat uçak fiyatları çok yüksek. Otobüs ile ulaşım yapabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim ve fiyatları hakkinda kesin bilgiye ulaşamadim? Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler

  • Merhaba Melike Hanım. İstanbul’dan Karadağ’în başkenti Podgorica’ya direkt otobüs var, 18 saat sürüyor. Bilet ücreti tek gidiş 60 avro, gidiş-dönüş 100 avro. Ancak Karadağ’a karadan gitmeden önce, hangisinden geçeceğinize bağlı olarak Yunanistan veya Bulgaristan transit vizesi almanız gerekiyor. Diğer bir yol ise birçok blog okurumun yaptığı gibi uçakla Tiran’a gidip oradan kara yoluyla Karadağ’a geçmek.

 123. Merhabalar,

  Mostar’dan Kotor’a özel araç ile ulaşımı soracaktım. Otobüsle Hırvatistan üzerinden gidiliyormuş sanırım, arabayla farklı bir güzergah izlemek mümkün olur mu? Vizesiz geçiş sağlamak amacıyla.. Teşekkürler

 124. Merhaba alper bey
  Paylaşımınız için teşekkürederim çok güzel
  Ben salı sabahı üsküpe inip buradan otobüs ile ohrid ve ardından budvaya geçmeyi planlıyorum bu güzergahta tavsiyeniz olurmu

 125. Merhaba Alper Bey;

  İstanbul – Tiran uçak
  Tiran – Budva ve Kotor kiralık araç ile

  Tiran’dan Budva ve Kotor a giderken sınırda sorun oluyor mu ? (bordo pasaport sahibiyim) Araba kiralarken neye dikkat etmem gerekiyor sınırda sorun olmaması için ?

  Teşekkürler…

  • Merhaba. Birçok kişi uçak biletleri daha ucuz olduğu için Karadağ’a Arnavutluk’tan araç kiralayarak gidiyor. Sorun yaşayan henüz duymadım. Belgeniz yanınızda olduktan sonra sıkıntı olmaz.

 126. 1 haftalık Arnavutluk-Karadağ-Bosna Hersek turu yaptım iki hafta önce. Gitmeyi düşünenlere bazı tavsiyeler vereyim.
  Pek çok kişi gibi ben de Tiran’dan başladım. Havaalanından şehre 1,5 €’ya otobüsle gidebilirsiniz. Şehirde çok fazla görülecek yer yok, bir gün yeterli. Ben öğlen varıp akşama kadar dolaşıp Budva’ya geçtim. Tiran’dan Karadağ’a geçmek isteyenler meydandaki İnternational Otelin hemen arkasındaki tur ofisinden bilet alabilirler. Zaten yandaki büyük caddede(Zogu i zi’ydi galiba adı) otobüsler kalkıyor sürekli çevre şehirlere ve ülkelere. Budva’ya 25 €’ya çok rahat şekilde gittim 10-12 kişilik tur aracıyla. 4,5 saat sürdü yol. Podgorica-Budva-Kotor güzergâhı için kullanabilirsiniz. Tiran’daki havaalanından gitmek isteyenler için ise taksiciler 40-45 € istiyorlar. Kalabalık gidenler için bu da ideal bence.
  Budva’da Old Town’da güzel hosteller var, geceliği 10 € civarı çoğunun. Sveti Stefan’a kesin gidin, merkezden 1,5 €’ya yarım saatte bir otobüs var. Denize girilecek güzel yerlerden biri burası. Jaz plajı da çok iyi.
  Kotor’da da aynı şekilde Old Town’da kalın. Budva’ya göre daha büyük buranınki. 8 km batıdaki Perast kasabasını muhakkak görün, karşısındaki iki küçük adaya tekne turu yapın pişman olmayacaksınız. Old Town kapısının önünden 2 €’ya otobüs var buraya. Tekne turu ise 5 €.
  Buradan da Mostar’a geçtim. Otobüs terminalinden pek bir yere ulaşım yok. Kaldığım hostelde(Old town hostel) tur ilanı vardı. 7 kişilik minibüs ile gittik. 4 saat sürdü 30 €.
  Mostar’a daha önce gittiğim için çok durmadım biraz dolaşıp yemek yiyip Sarajevo’ya geçtim. Mostar-Sarajevo arasında tren seferi karşılıklı iki kere var günde, sabah 7 akşam 7 civarı ikisi de. Otobüs ise 6 kere var, öğleden sonrakiler saat 3, 4 ve 6’da. 2 buçuk saat sürüyor, 20 Bosna Markı, yani 10 € civarı.
  Beğeniler kişiye göre değişir ancak Sarajevo, benim Balkanlarda bugüne kadar gezdiğim 9-10 şehir arasında en sevdiğim. Üçüncü ziyaretindem sonra tamamen eminim. 🙂 Değişik bir huzur, rahatlama yaşıyorum burada. Başçarçı’da dolaşın bol bol. Boşnak böreği yiyin, efsane bir lezzet kilosu 5 € civarı. Cevapi, yani köfte yiyin. Şehitlikleri ziyaret edin. Gazi Husrevbeg külliyesini ve camii’sini gezin. I. Dünya Savaşı’nın başladığı Latin Köprüsü’nü görün. Sokaklarda kaybolun, emin olun sıkılmayacaksınız.
  Havaalanına gidecekler ise Başçarşı’dan 3 nolu İlidza tramvayına binip son durakta inip 20 dklık yürüme ile havaalanına ulaşabilirler. Yine Başçarşı’dan direkt giden otobüsler var. Onla da gidebilirsiniz.
  Umarım seyahat planlayanlara bi faydam dokunur. İyi günler herkese. 🙂

  • Burak Bey harika güncel bilgiler bunlar, elinize sağlık, kesinlikle birçok kişiye yararlı olacak. Arnavutluk’tan Karadağ’a aktarmasız gitmeniz çok iyi olmuş. Çok teşekkürler.

 127. Rica ederim Alper bey. Biz de sizin yazdıklarınızdan, tecrübelerinizden çokça faydalanıyoruz. Başkalarıyla paylaşmadıktan sonra bildiklerimizin ne önemi kalır. Tekrar iyi günler herkese 🙂

 128. Onbir Onbeş Ekim arası budva turu yaptık,Fotoğraflarla gördüğüm budva benim için tam bir hayal kırıklığı.fotoğraflarda eski Şehr-i kuşatan yüksek Yapılar nedense hiç gözükmüyor yakın bir gelecekte Batum gibi yüksek Yapılar kumarhanelerle kuşatılmadan görmek gerekiyor.

 129. Merhaba yeniden. 20 Kasım-26 Kasım tarihleri aralığında Karadağ için uçak bileti almayı planlıyorum. Okuduğum birkaç bilgi üzerine korkmaya başladım. Herhangi bir tura bağlı olarak gitmeyeceğim sadece uçak biletimi alıp ülkeye inecegim, arkadaşlarım karşılayacak. Montenegro’ya giriş esnasında sıkıntı yaşar mıyım? Döviz olarak çok yüklü bir miktar almayacagim yanıma ülkeye giriş esnasında bununlada ilgili bir sıkıntı yaşar mıyım? Bir de sizinle daha detaylıca konuşmak istiyorum nasıl iletişime geçebilirim. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhaba. Karadağ’a hava veya kara yoluyla girişte sorun yaşayana pek rastlamadım. Kalacağınız yerin adresi elinizde yazılı olsun. Birkaç yüz avro yeterli. Blogumun İletişim sayfasından yazdıklarınız bana e-posta olarak geliyor.

 130. merhabalar,
  hayranlıkla gezi yazılarınız okudum.
  uzun süredir 2 kişi planladığımız vize istemeyen 3 ülkeye, arnavutluk-tiran,ardından karadağ kotor ve budva ve son olarak da dönüş uçağımız olan makedonya güzergahlı bir gezi planımız var. bu hattı bildiğiniz için size sormak istediğim şeyler olacak umarım cevaplayabilirsiniz .)) tiran’da 1 gün kalacağız doğrudan karadağ’a geçeceğiz karadağ’dan ulaşım acaba kolay mı bu konuda birşey söyleyebilir misiniz? ve son olarak yine karadağ’dan makedonya’ya geçiş nasıldır, sanırım tek ulaşım seçeneği otobüs..bilgileriniz dört gözle beklerim.)) saygılarımla.

  • Merhaba. Tiran’dan Karadağ’a geçiş yazılarımda var. Evet ulaşım çoğunlukla otobüsle, Karadağ’ın başkenti Podgorica’dan Üsküp’e 17,5 saat süren bir gece treni var ama sadece yazın çalışıyor. Montenegro’dan Makedonya’ya direkt otobüs yok diye biliyorum. Podgorica’dan Priştine’ye 7:30 saat süren otobüsler var. Priştine’den Üsküp’e otobüs çok, 2 saat sürüyor. Gezi yazılarımı beğenmenize sevindim.

 131. Merhaba Alpey Bey,
  10 avroya aile yanında oda kiraladığınızı belirtmişsiniz. İnternetten araştırdım ancak bulamadım. Bu ailelere nasıl ulaştınız? Yada o ailenin irtibat bilgisi var mı? Aile yanında kaldığımızda gece geç gelmek sorun olabilir mi? Yılbaşında gitmeyi planlıyorum. Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Budva’da otobüsten indiğimde ellerinde kağıt tutarak oda kiralayan kişiler bekliyordu, biriyle gittim. Siz de öyle yapabilirsiniz ama yılbaşı nasıl olur bilemiyorum, garanti veremem. Kotor’da da öyle yaptım. Ne yazık ki iletişim bilgisini bulamadım. Hayır geç gitmenizi sorun etmezler.

 132. Merhaba Özgür Bey,
  öncelikle söylemek isterim ki, Yılbaşı veya genel Tatil için, Montenegro’yu seçmeniz çok isabetli, zira çok güzel bir Ülke.
  Ben Var şehirnde yaşıyorum.
  Budva Otogarda indiğinizde oda kiraya verene rastlamazsanız , Otogar Ana çıkış kapısından çıktığınızda, sola dönüp, caddeyi devam edin. 150 m sonra, bir kavşaga geleceksiniz. Sola dönün ve cadde üzerinde ”SOBA” (oda) evler göreceksiniz. 8-10 Euro pazarlık edin.
  İyi tatilller.

 133. Merhabalar, Karadağ da yaşayan Türklerle irtibatta oldunuz mu yada orada orası yaşam hakkında genel bilgi alabileceğimiz bir yer var mı acaba. Ben oraya yerleşmeyi düşünüyorum da.

 134. Merhaba alper bey biz karadaga yerlesmek istiyoruz. ve sizin tecrubelerinizi ve paylasimlarinizi takip ediyor samimiyetinize guveniyorum. 4bin tl aylik gelirimiz var. 3 kisiyiz. oraya geldigimiz zaman yemek icmek ev kirasi elektrik su karsilastirirsak bu parayla gecinebilir miyiz lisani ogreninceye kadar. ve is imkani var mı

  • Merhaba Fulya Hanım. Karadağ’da yaşam Türkiye’den ucuz ama 3 kişi için 4000 lirayla geçinmek zor. Montenegro’da fiyatlar Türkiye’den ortalama %20-30 daha ucuz. İş imkanlarını bilmiyorum.

 135. Merhabalar. Biz 2 aile olarak Montenegro’ya yerleşmek ve bir iş kurmak istiyoruz. orada yaşayan arkadaşlardan bilgi alabilir miyim_? Kazım bey iş kurmak zor bir süreç bürokrasi çok demiş. Şu anda hala öyle mi_? Eşim ve arkadaşımız daha önce gelip araştırma yapacaklar. Bu araştırma için baz noktaları neler olabilir_? İnşaat, mimari ve turizm üzerinde duruyoruz iş kolları olarak. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

 136. Meral hanım,her buraya gelmek isteyene aynı șeyleri yazıyorum burada enaz 1 ay yașamadan sakın karar vermeyin ve gözlem yapın bu ülke hiçbir ülkeye benzemiyor,selamlar

 137. Cevap için teşekkürler Kazım Bey. Evet eşim ve arkadaş gelip araştırma yapacaklar ilk başta. Belki yaz dönemi hep beraber 1-2 aylığına gelip kalabiliriz diye de düşünüyoruz. Bu arada bir sorm daha var. Fazla kaynak bulamadım. İlkokula giden benim bir oğlum arkadaşında kızı var. Eğitim olanaklarını biliyor musunuz_? Bazı şeylerin netleşmesinde bu da önemli bir faktör çünkü. Araştırdığım kaynaklar hep gezi üzerine yazılmış. Ya da şu kadar devlet okulu şu kadar özel okul diye bilgiler var. Bir ön bilgi alabilir miyim eğer bilginiz varsa.

  • Meral hanım,
   Burada öğrenci olmak türkiyeden daha kolay ama hangi seviyeden bașlanırsa bașlansın 1 yıl hazırlık okumaları lazım,lisanı öğrenmeden okula bașlayamazlar.
   Üniversiteler yıllık 600 euro olanını biliyorum ama daha ucuz veya pahalısı varmı bilmiyorum.selamlar

  • Eğitimde sorun yok 1 yıl lisan okuyacak çocuklar, anaokulundan yüksek lisansa kadar sorunsuz bir ülke üniversitelerinin birçoğu dünyada denkliği var, bu radikal karardan önce iyice gözlem yapın burası farklı bir ülke artıları da çok eksileri de ama bunların ne olduğunu kimseden öğrenmeye kalkmayın birinin doğrusu diğerinin yanlışıdır çoğunlukla iyi niyetli size tavsiyede bulunan bir kişi bakarsınız istemeden de olsa sizi yanlış yöne sevk eder, siz buraya gelin yaşayın bir süre derim. belki hiç ummadığınız birşeylerle karşılaşacak dönüp gideceksiniz belki de çok sevip hemen yerleşeceksiniz ama %51 seveceksiniz kalın sağlıcakla.

 138. Merhaba,

  23 Ocak’ta iş imkanlarını araştırmak için 1 haftalığına eşimle Karadağ’a geleceğiz, orada yaşayan türk arkadaşlar ile görüşmek isteriz. siz email telefon verirseniz iletişime geçebilirim.

 139. Evet, hali hazırda türkiyede kendi işimiz var internet konusunda. aynı işi şube açarak karadağ’da yapıp, karadağ’a yerleşmek istiyoruz. Sitenizden Kazım bey in sitesini ve email adresini buldum, email attım, inşallah geri dönüş alırız, karadağ’a gidince de tanışma fırsatımız olur.

  • Genelde yanıt veriyor sağ olsun, zaman ayırıyor. İnternet kafe açmayı mı düşünüyorsunuz Montenegro’da, yoksa internet teknolojisi veya hizmeti sağlayan bir şirket kurmak mı düşünceniz?

   • Merhaba,
    Șuan istanbuldayım,geleceğiniz tarihde karadağda olursam tabiiki görüșürüz,iș kurmadan önce uzun gözlem ve araștırma yapmanızı tavsiye ederim.
    Selamlar

 140. İnternet sitesi yayınlama ( hosting ) hizmeti veriyoruz. Türkiyedeki işimiz devam edecek, Karadağ’a şube açmayı ve avrupaya bir şekilde açılmayı düşünüyoruz.
  İnternet ile ilgili herhangi bir iş de yapabiliriz, Karadağ’ın ve avrupanın ihtiyaçları doğrultusunda farklı konularda da iş yapabiliriz.

 141. Merhabalar kazım bey siz hali hazırda karadağ da yaşıyorsunuz sanırım. Sizinle basıl iletişime geçeriz acaba face skype whatsapp vs . Bende daha önceden yazmıştım bende gelip bi fizibilite yapmak istiyorum ve yaşayış hakkında bazı sorularım olucaktı. Yanıtlarsanız çok mutlu olurum.

 142. Biz 20 Ocakta Budva Beciciden ev tuttuk 1 aylığına. Hergün sahilden gidebildiğimiz yere kadar yürüyoruz. Dün Budva’ya kadar yürüdük oğlumla çok güzel. Nuri bey gelmeden önce size yazmıştım sanıyorum görmediniz.

 143. Evet Alper Bey günübirlik geziyoruz. Budva’ya gittik, perşembe günü Podgarisa’ya gideceğiz aralarda da yakın sahilleri geziyoruz. Çok teşekkür ederiz yazdıklarınızdan çok faydalanıyoruz.

 144. Biz de şuan Tivat’dayız. Trafik kurallarına dikkat edin, dün gece gelirken elinde radar cihazı ile hızımızı tespit eden polis durdurdu, 50 km imiş limit, biz 65 km ile radara girdik.Neyse türküz ( turist ) diye uyardı gönderdi. Bugün Kotor’u gezdik, şehir çok güvenli geldi bize. yayalara aşırı bir saygı da cabası 🙂

 145. merhaba, yazınız çok güzel ve oldukça bilgilendirici. Fakat ülke de avro durumu malum olduğu için sizce ekonomik açıdan diğer Avrupa ülkeri ile kıyaslanır mı? çok pahalı mıdır? şimiden çok teşekkürler.

 146. Selam arkadaşlar ben 2 sene üst üste karadağ gittim ve oraya yerleşip iş yapmaya karar verdim 2 arkadaş gittik proje yi aklımızda oluşturduk ?pansiyon apart otel karışımı birşey yapcaz bir havaalanı transfer yapıcaz malum taksi fiyatları km başı 1 euro dan başlıyor.bizim slogan belli aynı paraya antalya ya bodruma gidene kadar gel karadağ biraz ufkun genişlesin

 147. Selam,
  Ben hafta sonu 3-4 günlüğüne Karadağı gezmek istiyorum. Şu an Saraybosnadayım, nasıl gidebilirim? bir de hangi şehirler öncelik olmalaıdır kısa süre için. İş kurma konusunda orada yaşayan Türk arkadaşlarla da görüşmek isterim.Tşk.

 148. Alper bey, merhaba. Gezi notlarınızı okuduktan sonra Karadağ gezisi yapmaya karar verdik. Mayıs ayında üç hanım olarak bu geziyi yapacağız. Bizim için araba tutup gezmek ne kadar güvenilir olur, ve kaç gün ayırmalıyız bu gezi için. Karadağdan gitmemizi tavsiye edeceğiniz ilk ülke hangisidir, vizesiz olarak. Teşekkürler

 149. Erhan bey affedersiniz yeni gördüm biz 300 euro ya tuttuk ama daha ucuz olanlarda var.Biz uzun süre kalacağımız için iyi olsun istedik.

 150. Penbe Hanım çok teşekkürler,evi nasıl bulduğunuz konusunda bilgi verirmisiniz, emlakçı ?
  Ben bu aysonu bi hafta budvada kalıp ordan Arnavutluk’a geçeceğim.
  Size ve ailenize iyi tatiller.
  Tabii ki bu bilgilerden faydalanmamızı sağlayan Alper Beye de teşekkür ederim

 151. Merhaba Alper Bey,
  Ben bir yıl önce Montenegro’ya geldim. Sizin ve Kazım Beyin bilgileri çok yararlı oldu. Sizlere çok teşekkür etmek istiyorum. Burada, Bar şehrinde kendime bir yaşam düzeni kurdum. Burada yardımcı olabileceğim konularda, herkese mümkün olduğunca yardıma hazırım.
  Selamlar

  • Merhaba Nuri Bey,
   İlgi ve katkınıza teşekkür ederim. Sizin için uygunsa Karadağ’ın Bar kentinde yaşam, iş, konaklama, geçinme gibi konuları nasıl hallettiğinizden bahseder misiniz?
   Selamlar.

  • Nuri bey, Turist olarak 2010’da Montenegro (Karadağ)’ı kısa bir süre ziyaret etmiştim. Aklımda güzel bir yer olarak kalmıştı. Oturum ve çalışma hayatı ve prosedürleri ile ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.Müsait bir vaktinizde sohbet edebilirsek çok memnun olurum. Saygılarımla Mail adresim aliakca34@ yahoo.com

 152. Nuri bey merhabalar, Bende bi süredir Karadağ’a gitme yerleşme konusunda araştırıyorum ama yurdum insanlarından pek bi kimseyle irtiabata geçemedim. Konsolosluğa mail attım ama onlar da pek önemseyip cevaplamadılar beni. Size nasıl ulaşıırım acaba. muratagpinar@ hotmail.com mail adresim. Yardımcı olur musunuz bana.

 153. Merhabalar Nuri Bey,

  Biz de Karadağ’a yerleşmek istiyoruz. Hangi şehir olacak net değil ama sahil şehirlerinden biri olacak büyük ihtimalle. İlkokula giden çocuklarımız var. Eğitim ile ilgili bilginiz varsa alabilir miyim_? Özel okullar, devlet okulları, okullarda ingilizce öğrenimi, fiyatlar vb gibi. Şimdiden teşekkürler.

 154. Merhaba Meral Hanım,
  Eğitim konusunda maalesef detaylı bilgim yok. Bence bunu Podgorica Türk Büyükelçilik’den doğru bilgi alabilirsiniz. Ama çook önemli olan, mutlaka buraya gelip, yaşam ve diğer koşulları yerinde iyi gözetlemenizi tavsiye ederim.

  Selamlar

 155. kazım bey ve nuri emrah bey 17 şubat tarihinde geleceğiz 4 gün kalacağız bir ön ziyaret için geleceğiz bana veya eşime dönüş yaparsanız sizinle de tanışıp görüşmek fikirlerinizi almak isteriz erdenfusun@ gmail.com gokayerden@ gmail.com

 156. Merhaba,
  ben bir yılı aşkın bir süredir Montenegro’da yaşıyorum. Burada, oğlumla birlikte iki ayrı ticari faaliyetlerimiz var.
  Burada yaşam rahat. Ticaret ve işyeri açmak için bürokrasi ve evrak oldukça fazla ama bunu da böyle kabul etmek lazım. Sistem böyle. Şirket kurmak, oturma ve çalışma izinleri almak kolay, ancak iş yeri açıp faal ticarette de birçok kural ve bürokrasi var. Bunları eksiksiz uygulamak gerekiyor.
  Buraya yerleşmeyi düşünen Arkadaşların, mutlaka buraya bir süreliğine gelip, her konuda yerinde bilgi alması ve etüt etmesi en doğru yoldur.
  Biz mümkün olduğunca yardım etmeye çalışacağız.

  Selamlar !

 157. Nuri bey günaydın yukarıda verdiğiniz mail ad.size ulaşmaya çalıştım fakat ulaşamadım benim mail ad. pembe_ucar@ hotmail.com. bana ulaşabili rmisiniz.

 158. Alper bey, merhaba, sonunda biletlerimizi aldık. 29 Nisan-8 Mayıs arasında Karadağda olacağız. Podgorica havaalanına iniyoruz. Budva’da kalmayı, oradan etrafı gezmeyi düşünüyoruz. Budva’ya en kolay nasıl gidebiliriz ve Budva’da hangi bölgede kalmak etrafı gezmek açısından uygundur. tavsiyelerinizi bekliyoruz. Teşekkürler

  • Merhaba. Karadağ biletlerinizi almanıza sevindim. Havalimanından Podgorica otobüs terminaline gidip oradan Budva’ya rahatlıkla minibüs bulabilirsiniz, seferler sık. Budva’da kalmak için en ideal bölge Stari Grad (Eski Kent) içi ve yakın çevresi. Budva büyük bir şehir değil, otel veya pansiyonunuz dediğim merkezde olmasa bile yürüyebilirsiniz, yeter ki şehir dışında olmasın.

 159. Merhaba Arkadaşlar,

  Türkiye’de Turizmciyim ispanya ya da Montenegro’da turistik bir dükkan açmayı düşünüyorum.
  Yardımcı olabilecek kişiler benimle irtibata geçer ise çok memnun olurum muharrembijoux@ gmail.com
  Saygılarımla
  Muharrem

 160. Konu cok guzel. Emek icin tesekkurler.. Allah kismet ederse ailece Temmuz basinda Hollanda’dan yola cikip balkan ulkeleri uzerinden Turkiye’ye tatile gitmeyi dusunuyoruz.
  Toplamda 10 ulke gecip 7 gece konaklayarak geze geze gitmeyi planliyoruz. En cok dikkatimi ceken ulke Karadag oldu.
  Kotor’da 1 gun kalmak istiyoruz. Bize yer konusunda yardimci olabilecek, iletisime girebilecegimiz bir turk pansiyon sahibi taniyor musunuz?

  • Ben de Karadağ seyahat yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Türk pansiyon sahibi bilmiyorum ama varsa okurlarımdan yardımcı olan çıkabilir. 7 gecede 10 ülke uzun yol. Ben de böyle bir yolculuk yapmak isterdim. Otomobilinizle mi gezeceksiniz?

 161. Karadağa gelmek isteyenler budva ve kotor dışında doğası bozulmamïş yerler var görmeden doğallığı yaşamadan dönmeyin yani ūlkenin kuzeyi

 162. Kıymetli karadağa yerleşmek isteyen arkadaşlar,
  Burası tezatlar ülkesi, az nüfuslu, düşük gelir düzeyli ama marka düşkünlüğü olan, her şey çok basit gibi görünen (şirket kurma,oturum vs. gibi) ama sonra çok acayip prosedürü olan, insanları burada yetişen organik ürünler yerine ithal ürünleri almak isteyen vs.vs buraya yerleşmek isteyen herkese burada en az 1 ay kalmalarını ve gözlem yapmalarını tavsiye ediyorum ama dinleyen yok,
  Ben dahil hiçbir kimsenin yönlendirmesiyle hareket etmeyin herkesin doğrusu kendi doğrusudur yanılabilirsiniz (ben yanıldım ve zarar ettim) yine de sormak istedikleriniz için whatsapp 067 247 358
  Alper beye ve takipçilerine selam olsun
  Kazim

  • Merhaba. Adı yok, birlikte yaşayan 2 kadının kiraladığı odada kaldım. Adresini kaydetmeyi düşünemedim maalesef. Kotor Eski kent’in ana kapısının önündeki turizm danışma bürosundan buldum. Benzer bir yer bulabilirsiniz aynı yolla.

 163. Alper Bey merhaba,
  burada yaşamak ve iş yapmak isteyen arkadaşlar için, bir iş teklifi yapmak istiyorum. konuyu burada yazmama izin verirmisiniz?

  Selamlar

 164. Merhaba,
  Bar şehir merkezinde, Bayan giyim Butiğim var. Yeni ilkbahar – yaz 2017 modelleri de alındı. üç ay önce de Fast food Büfesi açtım. Yalnız olduğum için, bazı konularda aksaklık oluyor. Butiğimi uygun koşullarda devretmeyi düşünüyorum. İlginizi çekerse, detayları görüşelim.

  Selamlar

 165. Merhabalar,

  Uzun zamandır Montenegro’da yasıyorum, sorusu olan arkadaslara elimden geldigince yardimci olmaya calısırım , mail adresim nostocangel@ gmail.com

  Sevgiler& Saygılar.

    • Çok teşekkür ederim, ben de tanışmak isterim. Verdiğim konferanslarda, mesajlarla, kişisel sohbetlerde “en sevdiğin ülkeler hangileri?” sorusuna yanıtımda her zaman Karadağ var. Bize yakın ülkelerin en güzeli olarak anlatıyorum hep. Birgün yine geleceğimi düşünüyorum. Selamlar.

  • Merhaba Maja hanım, size danışacaktım oradaki yaşam hakkında ancak gönderdiğim email adresinize ulaşmadı. Bir değişiklik veya yanlışlık olabilir mi?
   nostocangel@ gmail.com benim emailim : birrdyyy@ hotmail.com
   Karadağ’da yaşayanlara danışmak istiyorum.
   Yardımcı olan olursa sevinirim.
   Size de paylaşımlarınız ve yazılarınız için çok teşekkürler Alper bey, hastanızız. 🙂

 166. Merhaba,
  Montenegro’da yaşamak ve iş yapmak isteyen arkadaşlar için, hazır kurulu, şehir merkezinde, Bayan giyim Butiğimi devretmek istiyorum.
  İlginizi çekerse, detayları görüşebiliriz.

  Selamlar

 167. Hemen herkesin yaptığı yorumlar gerçekten de değerli 🙂
  Bir sorum olacak ;
  2019 da bu ülkenin AB ye alınacağı belirtiliyor. Bu durumda oturma ve çalışma vizesi almış olan başka ülke vatandaşları otomatikman AB vatandaşlığı da kazanmış olacaklar değil mi?

  • Karadağ seyahat ve bilgi yazılarımı okuduğunuz için teşekkürler. 🙂 Bir ülke Avrupa Birliği’ne girince oturma ve çalışma izni almış yabancılar kesinlikle AB vatandaşı olmaz. Ancak bu izinleri muhtemelen iptal olmaz, buna emin değilim.

  • Evet Ayla hanim, Karadağ’da oturumunuz varsa, Karadag’da Avrupa’ya uye olmuşsa, Karadağ’dan alacaginiz Eu oturum karti ile butun eu ulkelerinde yerlesebilirsiniz. Eu karti alabilmeniz icin en az bes sene oturmaniz sarttir.

 168. Merhabalar Sayın Celebı, ilk mesaj bugun ve bu konuyaymıs 🙂 Siten, bilgilerin, samimiyetin, yardımseverliğin, her şeyin için çok en içten hıslerımle tesekkurler, guzel ınsan. Ben, esım ve 4 yas kızımla Balkan turu yapacagım nasipse 12-22 eylul. Denızlı-Ist-Uskup gıdıs, arac kırlama, 1 gun uskup, 3 gun belgrad, 1 gun saraybosna, 1 gun mostar, kotor, 2 gun budva ve son olarak 2 gun ohrıd’den sonra turu tamamlayıp uskup-ıst-denızlı ınsallah. Sıtenızden,yazılarınızdan cok faydanalandım. Bıleti oteller, gezılecek, gorulecek yerler, yeme-ıcme yerlerı tamamdır. Vızesız olarak 10 gunluk zamanda en fazla yer gorebılecegım en mantıklı bu sekilde dusundum. Saygılar, sevgiler…

  • Merhaba Faruk Bey. İlginize ve övgünüze çok teşekkür ederim. Ailece seyahat için vizesiz Balkan ülkelerini seçmeniz isabetli bir karar. Beğeneceğinizi düşünüyorum. Plan ve rotanız güzel. Biraz hızlı bir gezi olacak ama değer. Sevgi ve saygılar.

 169. Merhabar Alper bey, ben ilginize tesekkur ederim sóyle bir góz gezdirdim masallah herkese cevap vermissiniz ve bildiklerinizi aciklamissiniz cok sagolun. Bende ramazan bayraminda Arnavutluk ve Karadag gezisi yapmak istiyorum. Eger orada o tarihlerde olan olursa bir kahve icebiliriz.simdiden tsk ederim.

 170. merhabalar temmuz ayında karadağ a gitmeyi düşünüyorz. rez. ve uçak bileti için çok mu geç kaldık acaba? ve konaklama için nerelere bakmalıyız? guzel ucuz ve temiz bir yer için?

  • Merhaba. hayır Temmuzda Karadağ’a gitmek için geç değil. Uçak biletlerine bakın, uygun bulamazsanız komşu bir ülkeye uçup oradan otobüsle de geçebilirsiniz. Otobüs terminallerinde elinde oda yazan kağıt tutan kişiler evlerinde oda kiralıyorlar, ben öyle yaptım gittiğim yerlerde. İşi şansa bırakmak istemezseniz önceden ayırtın tabii. Uğraşmak istemezseniz de turlar var.

   • Hemen yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Hangi ülkeden otobüs ile geçiş kolay olur? Peki sizce nerede konaklamalıyız? Karadag ın hangı sehrı uygun olur ulaşım ve gezi bakımından?

    • Rica ederim. İdeal olan başkent Podgorica’ya uçak bileti almanız, ama çok pahalıysa Arnavutluk veya Sırbistan’a uçup kara yolu ile geçebilirsiniz. Karadağ’da Budva ve Kotor şehirleri çok güzeldir, birinde veya ikisinde de konaklamanızı öneririm.

  • Merhabalar
   28 Temmuzda Tiran’a uçarak, 29 Temmuzda otobüs ile Budva ya geçerek baya bir ucuza getirdik
   tavsiye ederim ama tek aklımdaki soru işareti Tiran-Budva arasındaki otobüs seferi. Umarım dedikeri gibi rahat bir yolculuk olur.

   • Merhaba. Uçak biletlerinin daha uygun olması nedeniyle Karadağ’a birçok kişi Arnavutluk’tan gidiyor, sorun yaşamazsınız. Dönüşte şu bir süredir çalışan direkt otobüs hakkında bilgi yazarsanız çok sevinirim. İyi tatiller.

    • Alper Bey
     Budva’ya ulaştığımda deneyimimi paylaşırım tabi ki.
     Şu an için internet üzerinde bulduğum Karadağ’a ait bir turizm şirketi Old Town Travel direk seferler ile 5 saatte ulaşımı gerçekleştiriyormuş.

 171. Alper bey merhabalar, kurban bayramında 28 ağustos 6 eylül arası nişanlımla uçak ile Budva ve Kotor turu yapalım diyoruz. Sizce nasıl bir yol izlemeliyiz? Ya da sizin önerebileceğiniz başka rotalar var mıdır vizesiz olarak?

  • Merhaba. 11 gün hiç fena bir süre değil, vizesiz Balkan ülkelerine güzel bir tur yapabilirsiniz. Sırbistan da güzeldir. İki ülkeden en ucuz uçak biletini hangi kente bulursanız orayı gidiş-dönüş noktası yapıp diğer şehirlere otobüsle gidebilirsiniz. Aynı yolu geri dönmemek için Podgorica gidiş, Belgrad dönüş ya da tam tersi bilet uygun bulursanız ideal olur tabii ama biletin fiyatı artar. Makedonya ve Arnavutluk da düşünülebilir. Ama sadece dinlenme ve deniz tatili istiyorsunuz sadece Karadağ turu yeterli olur. Ne dersiniz?

   • Bizde oyle dusunduk alper bey, amacimiz deniz tatili yapmak. Kotor ve Budva olarak dusunmustuk. O cevrede baska tavsiye edebileceginiz yer var mi yoksa Budva ve Kotor yeterli olur mu ? Ucak gidis gelis Podgorica almak en mantiklisi di mi ?

    • Kotor’a çok yakın Perast adlı küçük kasaba çok güzel, Budva turu adlı diğer yazımda var, kaçırmayın bence. Oh ne güzel, 11 gün Karadağ tatili, özendim. 🙂 Elbette Podgorica uçuşlar için mantıklı olur. Tivat Havalimanı var yakında ama yurt dışı uçuş pek yok.

 172. Merhaba Alper Bey ; yazınıza ve emeğinize sağlık.Yazınızı okuduktan sonra Karadağ gezisi için bir kat daha heyecanlandım. Umarım güzel deneyimler ve anılarla dönerim. Nice güzel seyhatlere.

 173. Alper bey merhabalar, 7 gunluk Budva Kotor turu dusunuyoruz. Kendimiz gidicez tura bagli kalmadan. Podgorica’dan Budva ya da Kotor icin ulasim nasil yapacagiz? Hangisine ilk gitmemiz mantikli? Bizim icin bi rota olusturabilir misiniz ? Bir de Sveti Stefan adasina gidebiliyor muyuz? İnternette giris yok falan yazmis insanlar. Orada da konaklama sansimiz var mi? Tavsiye edebileceginiz otelleri de bildirir misiniz ulasimi rahat olan tesekkurler.

  • Merhaba. Montenegro başkenti Podgorica otobüs terminalinden Budva ve kotor’a her gün çok sayıda araç kalkıyor, kolayca gidebilirsiniz. Ben Kotor’dan sonra Hırvatistan’a geçtiğim için doğal olarak önce Budva’da kaldım. Siz bu iki şehirden sonra Podgorica’ya dönecekseniz hangisine önce gitmeniz fark etmez; aynı kara yolundalar, Kotor daha uzak. Diğer Karadağ yazımda bahsediyorum, Sveti Stefan adası ziyarete kapalı. En ucuz yatak gecelik 1000 avro. Ben genelde otobüs terminallerinde ellerinde kağıt tutarak bekleyen, evlerinde oda kiralayan kişilerde kaldım, ekonomik oluyor. Bir kez Budva Avala Hotel’de kaldım, mükemmel konumlu, manzaralı, çok iyi bir otel.

 174. Merhaba ben de iki gün sonra gidiyorum Karadağ’a merak ettiğim ulaşım durumu nasıl araç kiralamadan istediğimiz yere rahat gidebilir miyiz ve dikkat etmemiz gereken hususlar var mıdır.

  • Merhaba. Karadağ küçük bir ülke ve her yere otobüs veya minibüs bulursunuz. Araç kiralamaya gerek yok, ama en az 2 kişi iseniz düşünülebilir. Özellikle dikkat edilecek bir durum yok, güvenli ve huzurlu bir ülke. Montenegro gezi planınızda nereler var?

   • Alper bey gerçekten güzel bir ülke Budva’ya geldim bir araç kiralayıp bütün sahil şeridini gezdim gerçekten güzel bir tatil oldu yarın dönüyorum tadı damağımda kaldı yorumları okuyan arkadaşlara da kesinlikle seyahat planlarına eklesinler derim hem ucuz hemde güvenli ve Türkler seviliyor Osmanlı tarihinin kalıntılarını da ziyaret etmelerini özellikle tavsiye ederim.

 175. Alper bey merhabalar, Karadağ gezisinde konaklarken seyahat ederken gezerken cs den yada başka bir yerden seyahat arkadaş yardımı ile mi gerçekleştirdiniz yoksa kendi çabalarınızla çevredeki yeni tanıştığınız insanlardan bilgi alarak mı seyahatinizi gerçekleştirdiniz bunu öğrenmek isterim ve ayrıca Karadağ güvenli mi nelere dikkat etmemiz gerekir İngilizce yaygın mıdır. Ev kiralama işini nasıl yapabiliriz. Kusura bakmayın belki yorumlarda başka arkadaşlara bu konu hakkında bilgi vermişsinizdir affedin beni ben yine yorumları okuyorum çok yorum var bu konu hakkında 😀

 176. Alper Bey merhaba, yaklaşık 3 yıl önce eşimle Karadağ’a yerleşmeye karar verdik ve o günden beri bu coğrafyada yaşamaktayım, burada ticaretle uğraşan Nuri Emrah bey sayesinde sitenizden ve katkılarınızdan haberdar oldum. Gördüğüm kadarıyla Türkiye’ den buraya yoğun bir ilgi var buradaki gözlemlerimi tavsiye ve uyarılarımı katılımcılarınızla ve sayfanızda paylaşmak için izninizi almak isterim.

   • Alper bey ben sahildeki en büyük şehir olan 40 bin nüfuslu “Bar” şehrindeyim, konumu ve sosyal yapısı ile buranın bize daha uygun olduğuna karar verdik. Adriyatik kıyısı ve diğer şehirler olmak üzere yaklaşık 3 yıllık yerinde yaşamla uzun bir gözlemleme sonucu turizm, gıda, danışmanlık ve tekstil sektöründe bazı girişimlerimizi nihayetlendirmek üzereyiz. Montenegro gerçekten gezilmeye değer gelişmeye açık ve küçük bir ülke, nüfus 630 bin neredeyse İstanbul’ da ki herhangi bir semt kadar, tabi ki bunun avantaj ve dezavantajları var, Tito zamanındaki güçlü Yugoslavya’nın bir şekilde parçalanmasıyla bölünen 7 ülkeden biri, maalesef ülkede sanayi yok yeterli fabrika yok yabancıya iş yok işsizlik % 19, her şey en fazla 2,5 ay olan turizme ve ithalata dayalı, yaşam şartları diğer Avrupa ülkelerine göre uygun sayılabilir ama diğer balkan ülkeleri Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk, Makedonya hatta Yunanistan’a göre pahalı, herkes birbirini tanımakta en ufak bir haber saatler içinde yayılmakta ve yerli halk gardını almakta bunun yanında ülkede stres, terör, trafik, hırsızlık, gasp vb. kötü olaylar yok, muhafazakarlaşıp ayrışmadığınız sürece inançlar arasında sürtüşme yok, giyim ve yaşam biçimi modern kimse kimseyi taciz etmiyor zaten negatif düşünceli yabancılar anında mimleniyor ve uzun soluklu bir konaklama ve yaşam şansı bulamıyor. Ülke NATO’ya kesin girişinin ardından AB üyeliği sürecinde yaşam ve ticaret yapma prosedürleri her gün zorlaşmakta, yasalara uygun legal iş ve yaşam düşünmeyen hiç kimse burada barınamaz, devlet ya da yerli halk zaten buna izin vermez, maalesef buraya gelen Türklerden bazıları yüzünden devlet ve halk arasında olumsuz bir hava oluşmuş durumda, burada iş kurup ev dükkan kiraları elektrik su giderleri vergiler mali müşavir giderleri çalışanların sigorta ve maaşlarını ödemeden kaçıp giden bir şekilde başarısız olmuş ya da kötü niyetli kişiler (onlara vatandaşım diyemiyorum) yüzünden özellikle sahil şehirlerinde ev ve dükkan kiralarında en az 2 yıllık değerinden iki misli peşin bedel istenmekte ki haksız da değiller. Her şeyin bir bedeli var ülkeye giriş yaptığınız andan itibaren 24 saat içinde turizm polis ve bürosuna günlük 1 euro ödeme yaparak adres beyan etmeniz gerek bu yasal prosedür, yapmayanlar nadir de olsa çıkışta tespit edilip ceza ödüyor ve deport yiyorsunuz ve belki birkaç yıl ülkeye giriş yapamıyorsunuz. İş kurma oturum ve çalışma izni almanın her ülkede olduğu gibi burada da kuralları var, bizlere bir şekilde ulaşıp buraya yerleşmek isteyenlerden “yardım edin bilgi verin” talebi geliyor, öncelikle yasalara uygun legal yaşamı düşünen modern eğitimli kültürlü yeterli sermayesi ve insanlık erdemlerine sahip olmayan hiçbir yabancının buraya gelmesini uygun bulmuyorum, zaten şahsi görüşüm bir kenara hem mutsuz olurlar ya geri dönerler ya da sistem ve halk tarafından atılırlar.

    Burayı merak edenlerden bazıları şunları soruyor ;
    *abi orada ev kiralayabilir miyim kaç para? turistik amaçlı kısa süreli minimum aylık 300 euro dan başlar, iş kurup oturum ve çalışma izni alarak yaşam amaçlı ev kiraları elektrik su hariç minimum yıllık peşin 3.000 euro, dükkan kiraları yıllık peşin minimum 10.000 euro dan başlayıp 300.000 euroların üstüne çıkıyor
    *orada bir köşede tişort incik boncuk satsam olur mu? olmaz… sattırmazlar…
    *pirince isim yazsam, resim yapsam, bileklik yapsam tutar mı? tutmaz… inspectorler ve polis izin vermez…
    *büfe tekel açsam olur mu? şirket kurma maliyetleri, oturum ve çalışma müsaadesi (her yıl bedelli yenileniyor) ve işyeri tutabilme bedellerini karşılayabileceksen ne ala !…
    *bir cafenin köşesinde, sahilde bir tezgah açsam olur mu? olmaz… yer de vermezler nefes de aldırmazlar, her şey yasal olmalı…
    *oraya 1.000 euro ile gelsem avrupa’ ya adım atıp kaynak yapmak için bu para yeter mi? yetmez kardeşim… sen gez dolaş geri dön…zaten de buralara gelip Türkiye’ nin ve iyi niyetli vatandaşlarımızın önünü de kesme…
    *eşim kapalı denize girebilir mi? herkesin inancından kendi sorumlu tabi ki kimseyi bağlamaz hesabı da kendin verirsin… burada herkes modern bir özgürlük içerisinde tatil yapıyor kimse kimseye dönüp bakmıyor kendini iyot gibi açıkta hissetmezsen sorun yok…
    *yabancı yatırımcıya ne kadar sermaye lazım? yabancılar cebine minimum 40-50 bin euro koymadan iş düşünmesinler, burada yabancı yatırımcılar genelde sırp, rus (budva, kotor, herzeg novi, tivat, petrovac, sveti stefan, sutomore, bar, dobro vode, utjeha) arnavut, kosovalı ya da boşnaklar (bar, dobro vode, utjeha, ulcinj, veliki plaz) olarak bu bölgelerde faaliyet gösteriyorlar
    *çocukların eğitimi için ne lazım? Türkçe eğitim veren yok, ilk orta karadağca ve kiril alfabesi şart, üniversite denklik onayı yok, İngilizce var, üniversite yıllık 1.500 eurolardan başlıyor, ülkede genç nesil ve hizmet sektörü az da olsa İng