Arnavutluk’tan Karadağ’a Yolculuk

Karadağ gezisi için Arnavutluk’tan iki dolmuş ve bir taksi yolculuğuyla sınırı geçip ulaştığım Karadağ (Montenegro) hem güzel hem ucuz bir ülke. Monte-Dağ, Negro-Kara demek, Sırpçası Crna Gora. Yugoslavya’yı oluşturan altı cumhuriyetten biri olan küçük ülke Karadağ Yugoslavya parçalandıktan sonra uzun süre Sırbistan ile birlikte Yugoslavya olarak, sonra da Sırbistan-Karadağ adıyla kaldı ancak 2006’da yapılan halk oylamasında sonuç %55 oranında ayrılma yönünde oldu ve aynı yıl bağımsızlığını ilan etti. Büyük ve güzel Yugoslavya’dan bir parça daha koptu. Anayasasında Karadağ Cumhuriyeti “demokratik, refah ve çevreci bir ülkedir” şeklinde tanımlanıyor. İşte Karadağ gezi notları.

 

Karadağ Gezi Rehberi ve Notları

Tiran’dan Podgorica’ya direkt otobüs veya minibüs yok, önce Tiran’dan İşkodra’ya minibüsle gittim, İşkodra’dan da Montenegro sınırına en yakın köyün minibüsüne bindim, az fazla ödeyip sınıra götürmesini teklif ettim, götürdü. Sınırı yürüyerek geçtim, bir gezginle konuşup başkent Podgorica’ya ortak taksi tutup gittim. Podrorica’dan her yere minibüs var. Bugünlerde bir turizm acentesi Tiran’dan Montenegro başkenti Podgorica’ya direkt araç işletiyor, bilgisi yorumlarda var..

 

Budva Karadağ gezi rehberi
Budva yolunda, Montenegro gezisi.

 

Karadağ’ın Seyahat Merkezi Budva

Başkent Podgorica‘ya geldikten sonra bir minibüsü bekleyip Budva‘ya yola çıktım. Güzel kıyı kasabası Budva’nın nüfusu 16.000, ama Karadağ turizminin merkezi olan Budvanska Rivijera adlı kıyı şeridinin merkezi olarak kumsalları, hareketli gece hayatı ve iyi korunmuş Akdeniz mimarisi ile yazları yaklaşık 600.000 ziyaretçiyi kendine çekiyor. Kasaba 3.500 yıllık tarihiyle bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisi. Kasabanın tarihi merkezi Roma, özellikle de Venedik tarzı mimariye sahip. Karadağ gezisi yapanlar için en cazip yer. Karadağ Türklerden vize istemiyor.

 

 

Budva Karadag resimleri
Budva. Karadağ’da gezilecek yerler ve gezi rehberi.

 

Türkiye’den yurt dışına ucuz, eğlenceli, güvenli bir seyahat etmek isteyenlere mutlaka bir Karadağ seyahati tavsiye ediyorum.

 

Budva Montenegro seyahat rehber
Budva’da tipik bir ev, Montenegro gezi notları.

 

Budva’da bir ailenin evinde 10 Avroya oda kiraladım. Evin annesi sürekli Türk kahvesi pişirdi, kızı çamaşırlarımı yıkadı, oğlu oynadığı futbol takımının fotoğraflarını gösterdi, pek kaynaştık. Evlerine gelen ilk yabancı ben oldum.

 

Budva Montenegro gezi turu
Budva’da taş sokaklar. Karadağ gezisi rehberi.

 

Budva’da gezilecek yerler

Montenegro’nun hareketli ve eğlenceli kıyı kenti Budva’da gezilecek yerler olarak şunları sayabilirim:

 

Eski Kent (Stari Grad) – Resimlerini gördüğünüz güzel tarihi yarımada

Budva Kalesi – Eski Kent’in güney kısmında

Dans Eden Kız Heykeli – Yoga dansı yapan üstsüz kız heykeli

Budva Arkeoloji Müzesi – Petyrovica 11, tarihi kısımda

Mogren Plajı – Kalenin yanında

Saint John Kilisesi – Budva hakkında tarihi bilgi arşivi var

 

Budva Montenegro vize
Budva’da Kilise. Karadağ gezisi.

 

Budva gece hayatı

Karadağ sahilleri pek güzelmiş. Kumsallar, koylar, fiyordlar inci gibi. Gece partileri de kifayetli. Açık hava diskolarında eğlendim. Budva’da gece hayatı eğlenceli. İçecek fiyatları için örnek verecek olursam kahve 1 Avro, meşrubatlar 2 Avro, Karadağ birası 2,5 Avro, kokteyller 6-7 Avro diyebilirim. Barlar gece 01:00’e kadar müzik çalabiliyor, sonra gece kulüplerine gidiliyor. Bana olmadı ama yabancılardan fazla para alındığını duydum, dikkat etmekte yarar var.

 

Budva’da barlar

Chest O’Shea’s Irish Pub (Stari Grad), Garden Cafe, Millenivm, Palma, Rabello (Jadranski put), Ričardova Glava.

 

 

Budva’da diskolar ve gece kulüpleri

Budva gece eğlencesi için Eski Kent’in (Stari Grad) surlarının hemen dışında açık hava barları ve club’ları var:

Caffe Greco, (Stari Grad, giriş ücretsiz, DJ müziği), Caffe Jef, (Stari Grad, giriş ücretsiz, DJ), Maine (folk müzik), Rafaello, Renaissance, Torine, (Beçici, folk müzik), Trocadero, Miracle Lounge (Topliş Tepesi, DJ müziği, giriş gece bire kadar ücretsiz, sadece yazın açık).

 

 

Budva Montenegro seyahat rehberi
Budva sahili gezi notları

 

karadağ kızlar
Budva Kalesi

 

Deniz tatili için İspanya, İtalya, Yunanistan gibi ülkelere gidip bir dolu para harcamaya gerek yok; Karadağ ucuz, güzel, temiz, eğlenceli. Doğası ve kentlerinin eski mimarisi iyi korunmuş. Karadağ’da gezilecek yerler arasında Budva en başta geliyor.

 

Budva Montenegro gezi rehberi
Budva’da kumsal ve deniz tatili

 

Budva’nın bazı ilginç özellikleri var. Örneğin Rolling Stones’un konser vermiş olduğu en küçük kasaba. Rolling Stones, A Bigger Bang Tour turnesi kapsamında Budva’daki Jaz Beach‘te sahne aldı. Jaz Beach’te Madonna, Lenny Kravitz, Armand Van Helden, Goran Bregoviç, Dino Merlin gibi ünlüler de konserler verdiler.

 

Budva Karadağ turu
Budva, Montenegro tatili.

 

Karadağ’ın Güzel Kenti Kotor

Bugün de Kotor‘a geldim, çok güzel ama çok da sıcak. Eski kentin içinde yaşlı bir kadının evinde 15 Avroya geniş ve balkonlu bir oda tuttum. Bütün gün biblo gibi kenti gezdim, tepedeki kaleye çıktım; manzara müthiş. Gündüz ortada hiç kimse yoktu, terk edilmiş bir Ortaçağ kenti gibiydi. Akşam ortalık şenlendi, meğer sıcaktan kimse evden çıkmıyormuş. Aşırı sıcak olsa da Kotor gezisi keyifli.

 

Kotor Montenegro pansiyon
Kotor’da pansiyonum

 

Kotor Körfezi‘nde yer alan ve Sırpça adı Kotor olan 13.000 nüfuslu bu harika kasabanın adı Latince: Acruvium; Yunanca: Ασκρηβιον, Askrèvion; İtalyanca: Càttaro.

 

Kotor Montenegro resimleri
Kotor’da tipik bir sokak, gezi notları.

 

Karadağ gezisi yapacak olanlara Kotor’u kesinlikle tavsiye ederim.

 

Kotor seyahat karadağ gezi rehberi
Kotor ‘da St.Lucas Kilisesi, Kotor gezisi.

 

Eski Akdeniz limanı Kotor Venediklilerce inşa edilmiş kale duvarları ile çevrili ve kasabanın mimarisinde Venedik tarzı hakim. Kotor Körfezi (Boka Korotska, Bay of Kotor) son derece girintili – çıkıntılı ve güzel. Avrupa’nın en büyük fyordu burası; coğrafyada ria olarak da adlandırılan bir oluşum.

 

Kotor Montenegro gezi notları
Kotor, Montenegro gezi bilgileri.

 

Kotor’da gezilecek yerler

Kotor’da gezilecek yerler arasında en önemlileri mükemmel korunmuş olan Eski Kent’teki Saat Kulesi, Sveti Tripun Katedrali, Sveti Luka Kilisesi, Prens Sarayı, Napolyon Tiyatrosu, Denizcilik Müzesi.

 

Kotor Montenegro gezilecek yerler
St. Tryphon Katedrali – 11.yy – Kotor’da gezilecek yerler.

 

Orjen ve Lovcen Sıradağları’nın gökyüzünden asılmış gibi duran kalker kayalıkları ile Kotor ve çevresi etkileyici ve tablo gibi bir Akdeniz coğrafyası sunuyor.

 

Kotor montenegro gezilecek yerler
Kotor Kalesi, Karadağ’da gezilecek yerler.

 

İşte kavurucu sıcakta kan ter içinde tırmandığım kaleden Kotor manzarası. Avrupa’nın en büyük fiyordu burada. Kalede sadece bir kişiye rastladım, fotoğrafımı çekmesini rica ettim. Alman kız kızgın güneşin altında aşırı sıcak havada susuzluktan kertenkeleye dönmüştü, bir yudum su verdim. Kotor’da görülecek yerler arasında bence şart.

 

Kotor kalesi karadağ seyahati gezi rehberi
Karadağ’da gezilecek yerler.

 

Yakıcı sıcakta tırmandığım kalenin manzarası bunu hak ediyor, değil mi?

 

Kotor Fyord montenegro travel guide
Kaleden Kotor Fiyordu, gezilecek yerler.

 

Kotor Montenegro resim
Kotor kalesinden manzara. Karadağ tatil yerleri.

 

Tivat

 

Kotor’dan Hırvatistan’a gidebilmek için önce Tivat adlı kasabaya gelmem gerekti. Burada bir süre bekledikten sonra vapurla Kotor Körfezi’nin karşı yakasındaki Herceg Novi’ye geçtim.

 
Tivat Montenegro gezi rehberi
Tivat, Karadağ gezisi.

 

Herceg Novi

 

Herceg Novi (Karadağca: Herceg Novi; Sırpça: Херцег Нови; Türkçe: Yeni Hersek) Karadağ’ın Kotor Körfezi’nde yer alan bir sahil kenti. Nüfusu 17,000 kişi olan kasabanın Osmanlı dönemindeki adı Kastelnovo idi.

 

Herceg Novi Montenegro gezi rehber
Herceg Novi, Montenegro gezisi.

 

Karadağ’dan Hırvatistan‘a gidebilmek için Herceg Novi‘de epey bekledikten sonra bir minibüse binip yola çıktım.

 

Herceg Novi Montenegro
Herceg Novi gezisi.

 

Batı Balkanlar yolculuğumun Karadağ’dan sonra devamı: HIRVATİSTAN

647 YORUMLAR

  • Gençlik yıllarının yazları hep Şarköy sigorta evlerinde geçti çok severim ama şu an Karadağ Budva’dayım tavsiye ederim çok ama çok keyifli bir yer.

 1. Harika ülke Karadağ’ı anlatırken seçtiğiniz resimler ülkenin güzelliğini vurgulamış . Biz 2010 yılında giderken sobe adı verilen pansiyonlarda kalacağımızdan Türkler ‘e karşı nasıl davranırlar konusunda biraz endişe yaşasakta , gittiğimizde Karadağlıların misafirperverliğine hayran kalmıştık .

   • merhaba alper bey. ben montenegroya yerleşip çalışmak istiyorum. kalifiye elemanların maaşları hakkında bilgi sahibimısınız? yardımcı olursanız sevinirim.

     • Hocam Makedonya’dan başlayacak ve Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan ve Bosna Hersek’i kapsayacak bir tur için nasıl bir güzergah izlememizi önerirsiniz? Bir de her ülkeye 1-2 gün ayırmak yeterli olur mu?

      • Merhaba. Öncelikle Batı Balkanlar gezinize otobüsle mi uçakla mı başlayacağınızı sormak isterim. Otobüsle Bulgaristan veya Yunanistan transit vizesi gerekir çünkü. Uçakla Makedonya’ya gidecekseniz de dönüş uçağınızın Saraybosna’dan olması en mantıklısı olur. Rota olarak Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-hersek şeklinde bir plan öneririm. Her ülkeye 1-2 gün çok az olur. Sadece birer şehir görmek istiyorsanız da en az ikişer gün olsun derim ben.

       • Hocam uçakla Üsküp’ten başlayacağız. En fazla 10 gün seyahat edebiliriz. Peki bu durumda aradan çıkarmayı tavsiye edeceğiniz ülkeler var mı? Bir de Sıbistan’ı da görmek istiyoruz. Onu rotada nereye konumlandırabiliriz?

        • Eyvah süre az derken bir ülke daha çıktı. 🙂 Ben aslında Sırbistan neden yok diye soracaktım ama ülke seçiminize karışmayım dedim. Saydıklarınız arasında en iddiasız olanlar sırasıyla Arnavutluk ve Makedonya, en güzelleri ise Karadağ ve Sırbistan. Üsküp 2 gün, Budva ve Kotur birer gün, Mostar 1 gün, Saraybosna 2 gün, Belgrad 2 gün olabilir. Bir günü de yollara veriyorum.

 2. Ben ve bir arkadasim Karadag’a yaptigimiz yolculuktan cokta memnun ayrilmadik.Oncelikle “Christmas” tatilinde seyahat ettigimizi belirtmeliyim..Casino Royal’in cekildigi “boka kotorska”ya hayran kaldik,sanirim seyahatimizin en iyi noktasi bu bolgeydi..anladigim kadariyla siz Zabjlak’e gitmemissiniz, eger yolunuz bir daha duserse muhakkak tavsiye ederim.Dunyanin en buyuk kanyonlarindan birisi olan “tara kanyonu” bu bolgede.Ayrica “durmitor milli parki”da gercekten gorulmeye deger.Ayrica biz kis mevsiminde gittigimiz icin karin keyfini de surduk cunku bu bolge balkanlarin en meshur kayak merkezlerinin basinda geliyor…Bizim seyahtimizdeki tatminsizlik malesef insanlarin yardimsever ve dost canlisi olmamalari idi..bircok kere fazla para almaya calisanlar, yanlis yere yonlendirenler vs. gibi tecrubeler yasadik..ancak gercekten dogasina diyecek bir sey yok, karadag’a gidenlere ayrica kotor’dan mostar’a gecmelerini de oneririm, bu yolda gercekten daglik bir ulkede oldugunuzu hissediyorsunuz ve yol size muazzam manzaralar sunuyor…yolunuz acik olsun 😉

 3. Karadağ’ı ne de güzel keşfetmişsin hocam. El değmemiş doğası bir yanda harika turistik merkezleri de diğer yanda çok güzel bir ülkedir Karadağ.

 4. Yakınımızdaki ülkenin bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum, planlarım içerisine alıyorum. Teşekkürler.

 5. 20 ağustos gibi gitmeyi düşünüyorum ama internetten otel kiralamak mı orada otel bulmak mı o kafamı kurcalıyor

 6. Merhaba alper bey bosna hersekten karadağa otobusle nasıl gecebilirim Hırvatistan vize istiyor mostardan kotora ulasim var mi? Teşekkür ederim

   • Merhaba

    Mostardan Karadağ a ya da tam tersi de şekilde de olur farketmez araç kiralamadan nasıl geçebileceğimi ayrıntılı şekilde açıklayabilir misiniz?

    Bu konuda internette çok net bilgi bulamadım ve benim için gerçekten önemli tek seyahat edeceğim için önceden bu bilgiye ihtiyacım var ona göre konaklama vs ayarlayacağım

    İlginize şimdiden teşekkürler

    • Merhaba. Mostar’dan Karadağ’a direkt otobüsler Dubrovnik’ten geçtiği için vizesiz gidemezsiniz. Mostar Trebinje arasında çalışan otobüslerle 3,5 saatte gidip Trebinje’den Herceg Novi’ye 1,5 saatte geçebilirsiniz. Endişe etmeyin sorun yaşamazsınız, önemli olan Mostar’a vardığınızda ilk iş olarak otobüs terminalinde güncel Trebinje otobüs saatlerini öğrenmek. Rica ederim.

     • Merhaba,

      Bosna Hersek’ten Karadağ’a direkt otobüs yok Hırvatistan üzerinden geçmeniz gerek demişsiniz. Ben de Haziran ayı içerisinde Belgrad-Bosna Hersek ve Karadağ turu yapacağım ancak Saraybosna’dan Budva’ya otobüsle geçecektik. Direkt otobüs yok mu? Saraybosna’dan Budva’ya var diye gördüm ben? Bilgilendirirseniz sevinirim.

      • Merhaba. Bosna Hersek’ten Karadağ’a giden otobüsler Hırvatistan’dan geçiyor, transit vize gerekir. Yeşil pasaport varsa sorun değil tabii. Hırvatistan engeli olduğu için aktarmalı gitmek gerekiyor. Ama şimdi Hırvatistan üzerinden değil, içeriden, Foça ve Niksiç üzerinden otobüs seferleri başlamış olabilir, ben baktım bulamadım.

 7. ben de ekim’de gitmeyi düşünüyorum karadağ’a ama uçak bileti çok pahalı en ucuz şekilde nasıl gidebiliriz?

 8. Ender Bey, turizm ve gezi anlayışınız genel olarak o sekildeyse yurtdışına çıkmayın siz. Bizim vizelere de engel olursunuz filan. Mazallah.

 9. konu turizm olunca bar çıkışlarını bekleyen milletimizi temsil icin gelen ender e sonsuz şükran 🙂

 10. Enderciğim, baban annenle hangi otelde tanımış?
  hiç utanmıyor musun elin gavurunun haram malına göz koymaya?
  hem ‘götürmek’ ne demek?
  senin gibi karaktersizler yüzünden, dostça ve insanca konuşamaz olduk kadınlarla. Türk kızları öyle Türk kızları şöyle.. Türk kızları hep senin gibiler yüzünden böyle!
  Annen seni doğuracağına keşke altına sıçaydı!!

 11. Kurban bayraminda balkan turu dusunuyorum
  Bu dogrultuda dusuncesi olan varsa gorusebiliriz
  İyi gunler
  ridvan.ymn@ hotmail.com

 12. Alper bey çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık arkadaşlarımızla karadağ turu düzenleyeceğiz podgorica ve buducnost şehirleri hakkında bilginiz var mıdır ?

 13. mrb Alper Bey,balkan ülkeleriyle ilgili gezi yazılarınızı okudum hepsi çok güzel.bizde balkan gezisi yapmak istiyoruz şu anda sırbistan,bosna-hersek ve makedonya kesin.Arnavutluk ve karadağda olabilir ama karadağdan bosnaya geçiş biraz sorunlu oluyormuş galiba hırvatistan sınırından dolayı.sınırdan geçmeyen otobüsler var dediler ama nette çok bilgi alamadım.sizin bu konuda bilginiz var mı acaba?şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaab Emel Hanım,
   Ben Karadağ’dan Hırvatistan’a, daha sonra Bosna-Hersek’e geçtim, o yüzden bilemeyeceğim. Tek bir otobüsle olmasa da birkaç aktarma ile geçebileceğinizi tahmin ediyorum. Aralarında kara geçişi olmayan ülke dünyada çok az var.

 14. merhabalar alper bey,gözünüze belki çarmış olabilir karadağda bize türkçe tercümanlık edecek kişi veya kurumlar varmı

  • Merhaba Kazım Bey. Karadağ’da yaşayıp Türkçe bilen biriyle tanışmadım. Umarım bu sorunuzu rehberlik veya tercümanlık yapabilecek biri görür. İyi şanslar.

 15. merhaba alper bey biz 6 arakadaş budvaya araç ile gitmeyi düşünüyoruz fakat kalma yerini problem ediyoruz uygun güvenilir pansiyon veya ev kiralama gibi bir olanağımız olur mu teşekkürler

  • Dinçer Bey Budva otobüs terminalinde oda ve ev kiralamak için bekleyen teyzeler olur, onlardan biriyle gidebilirsiniz. 6 kişi olunca ev lazım tabii. Budva rent apartment diye aratırsanız gitmeden önce bulabilirsiniz.

 16. Aynı şekilde oradan dubrovnik Venedik milano Roma ve atinaya geçmeyi düşünüyoruz oralarda da aynı şekilde bulabilir miyiz teşekkür ederiz

 17. Yasamam gereken yer resmen. Resimler mukemmel olmus, tesekkurler Alper Bey. Balkan turu icin siralama yapabilir misiniz Istanbul’dan yola koyuldugunda hangi siralama ile gidebilirim, kolaylik acisindan sorayim?

  • Karadağ çok güzel bir ülkedir. Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Sırbistan rotası iyi olur. Tüm Balkanlar değil bu tabii.

 18. Daha yeni Karadağ gezisi yapmış bir grup olarak bende birkaç küçük advice vermek istiyorum. Gerçekten çok misafirperverler, çoğunluk olmasa bile gençler İngilizce biliyor o yüzden anlaşma konusunda çok sıkıntı çekmiyorsunuz zaten Balkan kültürü ile Türk kültürü benzediği için yabancılık çekme söz konusu olmuyor.
  Biz öğrenci grubu olarak gittik ve 25 euro ya araba kiralayarak gezdik çünkü çok fazla gezilecek yer var. Neredeyse Arnavutluk sınırına kadar gittik ve Ulcinj de kişi başı 10 euro ya kaldık. Fiyata dahil olmamasına rağmen sabah kalktığımızda otel sahibi teyzenin bize kahvaltı hazırlaması misafirperverliklerine örnek. Yaklaşık 15 km ötesinde Bojana nehrinde çok güzel bir tekne turundan sonra Barakuda restorantta 7 euro ya nehirden taze taze tutulmuş balık yedik, tek kelime ile nefisti.
  Daha sonra Bar şehrine geçtik. Tepenin üstündeki kaleyi ve saat kulesini ilk gördüğünüz an Osmanlı ruhunu hissediyorsunuz. Çok fazla Osmanlı mezar taşını ve çeşmesini yol boyunca görmeniz mümkün ve hala akıyorlar. Tanıştığımız arkadaşlarımızın tavsiyesi ile 2000 yaşındaki zeytin ağacını da görmeden Bar’dan ayrılmadık.
  Sveti Stefan ve Budva hakkında eklemek istediğim çok fazla şey yok desem de eklemeden geçemeyeceğim birkaç nokta var.
  Budva da, 2004 yılında mavi bayrak almış “Mogren Plajı”na uğramayı ihmal etmeyin ve Budva yaz aylarında düzenlediği festivalleri ile de çok meşhur yaz aylarında gittiğinizde muhtemelen bir festivale denk gelirsiniz. Bir Tiyatro festivaline denk geldik ve çok renkli görüntüler bize eşlik etti.
  Son olarak Kotor, Stari Grad zaten muhteşem ama oraya gitmişken kaleye çıkmadan geri dönmeyin derim, öğlen sıcağında değil de akşamüzeri çıkarsanız hem akşam rüzgarı sizi serinletiyor hemde güneşin batışını size muhteşem color oyunları yapıyor.
  Eğer vaktiniz varsa mutlaka sahilde yürüyüş yapın. Adını bilmediğim küçük, iki katlı, alt katı camlı kırmızı gezi tekneleri var. Biz öğrenciliğin tüm gücü ile pazarlık yaptık ve kişi başı 5 euro ya anlaştık. Giderken üst katta tüm sahili gezdik dönüşte ise alt camlı kattan yani denizin alt kısmında balıklarla beraber geri dönüş yaptık. Tek kelime ile muhteşem ve tertemiz deniz bizi büyüledi.
  Biz öğrenci olarak ve gerçekten çok kısıtlı harçlıklara bunları yapabildiysek, siz daha fazlasını yapabilirsiniz, vakit ayırın ve Montenegro keşfedin….

 19. Merhaba yardiminiza ihtiyacimiz var..balkanlar hakkinda hic bir sey bilmiyoruz vize istemedigi icin karadaga gitmek istedik ancak biletler cok pahali sonrasinda arnavutluk gidis arnavutluk donus cok uygun fiyata bilet bulduk arnavutluk tan karadaga gitmek zormudur ve karadaga gecebilirmiyiz montenegroya da gitmek istiyoruz sinirda problem yasarmiyiz 4 kisiyiz tekrar arnavutluga donmek maliyetli olurmu siz ne dersiniz?

  • Merhaba Ceren Hanım. Karadağ çok güzel bir ülke. Montenegro aynı şey zaten, ülkenin uluslararası adı. Arnavutluk’tan direkt otobüs ve minibüs yok ama geçersiniz, sorun yok. Tiran’dan İşkodra’ya minibüsler var, İşkodra’dan da Montenegro sınırına en yakın köyün minibüsüne binersiniz, az fazla ödeyip sınıra götürmesini teklif edin. Fiyatlar Türkiye’nin altında. Bulduğunuz Karadağ ve Arnavutluk uçak biletlerinin fiyatları ne?

 20. Merhaba cok tesekkur ederim cok sevindim yardimci olgunuz icin karadag 4600 arnavutluk 1060 tl gidis donus arada buyuk fark var alper bey

  • Aaa çok farklıymış. Demek Arnavutluk uçuşlarında rekabet var. Hiç endişe etmeyin, İşkodra aktarmalı Karadağ’a geçersiniz. Sınırı geçince de başkent Podgorica’ya taksi gerekiyor.

 21. Bizde 15/temmuz tarihinde budva’ya gidiyoruz.ulaşım olarakta istanbuldan Arnavutluk’a uçak ile oradan havalimanından araç kiraladık,araba ile budva’ya geçeceğiz inşallah bir sorun yaşamayız.Bu program için dikkat etmemiz gereken bir konu varmıdır gidenlerden bekliyorum teşekkürler….

  • Merhaba Kudret Bey. Sorun yaşamazsınız merak etmeyin. Montenegro’ya gitmek için Tiran’dan nasıl bir araç kiraladığınızı ve günlük fiyatını yazabilir misiniz? Aynı rotayı izleyenlere fikir verir.

 22. Tabiiki,Tiran havaalanı alış yine tiran teslim Sixt firmasından 5 günlük Hyundai İ30 otom. herşey dahil 240 euro.Daha uygun fiyatlı arnavut firmalarıda var fakat sorun çıkabiliyormuş o nedenle bunu seçtim….herhangi bir ön ödeme istemiyorlar Tiran havaalanından alırken ödeme yapılacak…

 23. Sizin siteniz kadar detayli baska bir site goremedim bir kac gundur arastiriyorum ucak biletlerimizi sabitledik tarihlerimiz belli oldu sayenizde diyorum etrafimizda kinse yok buralara giden sizle yazismak yazinizi okumak cesaretlendirdi bizi cok tesekkur ederiz.karadag planinda takildik biraz 6 gunumuz var budava ve kotorda kalmayi dusunuyoruz arnavutluga geri donecegimiz icin hangisine oncelik verelim hangisini sona birakalim karar veremedik siz ne dusunursunuz

  • Ben de ilginize teşekkür ederim. Budva ile Kotor birbirine yakın. Ben Montenegro’dan Hırvatistan’a gideceğim için önce Budva’da kaldım, ama siz geri döneceğinize göre fark etmez.

 24. Alper Bey merhaba, Öncelikle çok doyurucu bir yazı. Ve resimler gerçekten çok güzel. Temmuz ayında yapmayı planladığım arnavutluk karadağ ve makedonya seyahatim için yazınızdan ilham aldım. Fakat arnavutluktan karadağa direkt otobüs seferi bulamadım. Ve tek başıma seyahat edeceğim için bütçem kısıtlı. Bilgi ve önerileriniz için teşekkür ederim.

  • Merhaba Cem Bey. İlginize teşekkür ederim. Arnavutluk’tan Karadağ’a otobüs yok. Nasıl gidileceğini yukarıdaki yorumlarda yazdım. iyi yolculuklar.

 25. Selam.
  verddiğiniz bilgiler oldukça doyurucu ınşallah 23 ağustosta 2 kişi bizde 1 hafta kalıcaz.ınşallah dışarda fıyatlar mıkonos gıbı kazık değildir.

 26. Hocam aldım biletlerimi ve Çarşamba Saraybosnadan başlayıp Kotor ve Budvayı dahil edecegim vizesiz Balkan turum icine. Bilgiler icin teşekkürler 😉

  • İyi haber! 🙂 İzlenimlerinizi burada ve Saraybosna yazılarımda yorum olarak paylaşırsanız sevinirim. İyi yolculuklar, Kotor ve Budva’yı çok beğeneceksiniz.

 27. Merhaba,
  öncelikle yazınız harika olmuş,bizde ağustosta balkan turu yapmayı planlıyoruz,aktarmalı seyhatimizde 4-5 saatlik bir zamanımız olacak sizce herceg novi demi yoksa kotordanmı vaktimizi geçirelim tabii otogara şehir merkezinin yakın olması da çok önemli,hangisini önerirsiniz?
  teşekkürler

  • Merhaba. Kotor derim, çok güzel. İlginize teşekkürler, iyi yolculuklar. Sorularınız olursa çekinmeyin. Dönüşte izlenimlerinizi de buraya yazarsanız sevinirim.

 28. Merhaba Alper Bey, Öncelikle teşekkür etmek isterim. Önümüzdeki hafta bayram için Karadağ tatili planladım. Podgorica dan araç kiralayarak Kotor, Budva ve Bar turu yapmak istiyoruz. Kalacak yer konusunda herhangi bir organizasyonumuz olmadı. Sizden ve sizin gibi daha önce gidenlere güvenerek yerinde Sobe kiralamayı düşünüyoruz. Umarım dönüşte keyifle yazacağımız anılarımız olur.

  • Merhaba Ahmet Bey. Karadağ tatilini ekonomik ve ucuz yapmak için en mantıklısı oda kiralamak. Ev bulmakta sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum, ben rahat buldum, şimdiye kadar bulamamış olanı da duymadım. Ayrıca rublenin düşüşü nedeniyle Rus turistler büyük oranda artık Montenegro’ya tatil veya turlara gidemiyor. Dönüşte izlenimlerinizi buraya yazmanızı umarım. İyi tatiller.

 29. sude isimli yazar arkadaş okuyor ise bir sorum olacaktı. Aracı nereden ve hangi firmadan kiraladınız acaba? Teşekkürler.

 30. Ahmet bey sude değilim ama yaptığımı paylaşayım,Bayram tatilinde,Tiran havaalanı alış yine tiran teslim Sixt firmasından 5 günlük Hyundai İ30 otom. herşey dahil 240 euro.Daha uygun fiyatlı arnavut firmalarıda var fakat sorun çıkabiliyormuş o nedenle bunu seçtim….herhangi bir ön ödeme istemiyorlar Tiran havaalanından alırken ödeme yapılacak…

 31. Kudret bey, uçak bileti fiyatlarından dolayı Tiran başlangıç olarak bende düşünmüştüm ancak Podgoricaya karar kıldık. Bende Podgorica başlangıç ve budget dan en ucuz olarak yerinde ödeme 162 euro twingo rezerve ettim. Toplam 4 gün için. Twingo ile biraz risk aldım farkındayım. Aracı görünce değerlendirip farklı bir araca yönelebilirim tabi bulabilirsem. Sizin araç ve rakam benimkine göre daha iyiymiş. Bakalım bizi neler bekliyor. Ben daha önce kuzey Karadağ’da Rozaje da bulunmuştum. Çok güzel bir ülke.

 32. Selam,bende karadag için ilk bilgileri alper beyin bloğundan öğrendim ve geldim,şuan karadağda şirketim var ve buraya yerleştim,aklı başında,doğa,tarih ve denizi sevenler gelsin buraya,el değmemiş doğa sizi bekliyor,iyi tatiller

 33. Alper Bey, Biz birikmiş millerimizi kullandık bu sebeple bilet fiyatları hakkında net fikrim yok. Sadece geçen ay araştırma yaptığımda Podgorica yerine Tirana uçmak fiyat olarak daha avantajlı görünüyordu. Üsküp ve ve Saray Bosna uçuşlarıda Podgoricaya göre daha ucuz ancak masefe uzadığı için kısa tatillerde uygun olmayacağı görüşünü edindik.

  • Haklısınız, birçok kişi Montenegro uçuşları pahalı olduğu için Tiran’dan kara yoluyla Karadağ’a geçiyor. Çok teşekkürler yorumlarınız için.

 34. Alperbey benim şirketim podgoricada ithalat şirketidir adı montespot d.o.o ama ülkenin kuzeyi bir harika enazından hormon,tarım ilacı yok ve müthiş doga var,herkese selamlar

  • Kazım bey ıyı gunler karadağla ilgili araştırma yaparken sızın yazınızı okudum. oraya yerleşmişsiniz ben de karadağ gezmek ve orada bır şirket kurup orada kalmayı duşünüyorum. sizin de zamanınız olursa bana cevap yazar bilgilendirirseniz sevınırım.

   • Dursun bey geç cevap yazdîğîm için özūr dilerim,
    Buraya gelin gezin ama yanlız budva kotor değil tabiiki çok doğal ve gūzel biryer ama iş yapmak için çok dūşūnmeniz araştırma yapmanız gerekir burada yerleşmiş kime sorarsanız aynı şeyi söyler size,gelirseniz beklerim,kolay gelsin şimdiden.
    Kazım

    • Kazım bey merhaba. size ulaşabileceğim bir iletişim adresi verebilir misiniz? deneyimlerinizden faydalanmak isteriz. sizin gibi oraya yerleşme planımız var. şimdiden teşekkürler

     AlperMetin bey paylaşımlarınız, emeğiniz için teşekkürler

      • Kazım Bey Merhaba, ben dünyada 85 farklı ofisi bulunan bir Japon dış ticaret şirketinin İstanbul ofisinde dış ticaret uzmanı olarak çalışmaktayım, Karadağ’a yerleşmeyi düşünüyorum, iş bulma imkanım nasıl olur Karadağ’da ithalat ihracat üzerine? Cevap verebilirseniz çok sevineceğim şimdiden çok teşekkürler.

       • Merhabalar,
        Buraya gelip yerleşmek isteyen, sakin bir hayat sürmek isteyen, iş kurmak isteyen o kadar çok insan tanıdım ki sayısını unuttum benim hep tavsiyem buraya gelip en az 1 ay yaşamak gözlem yapmak ve sonra karar vermek ūzerinedir. Buradaki insanlardan Tūrk veya Karadağlı fark etmez alacağınız fikirler size fayda sağlamaz ben dahil kimseden fikir almayın gelin yaşayın sonra karar verin.
        İş bulma konusu biraz zor ama yine de fazla bilgim yok.
        Zengin olma hayaliyle gelmeyin ama sakin huzurlu yaşamak için gelin.
        Sorularınız olursa da çekinmeden sorun buradaki prosedūrler, yaşam koşulları vs.vs.
        Selamlar, sevgiler.

        • Kazım Bey merhaba ;

         Karadağ ya da herhangi bir ülkeye yatırım yapmadan önce bir ay gelip gözlem yapma konusundaki uyarınızın yanısıra ben de sizden oraya nasıl yerleşmeye karar verdiniz ve bu süreçte neler yaşadınız? İş kurarken yaşanan prosedürler nelerdir? Türkiye de birkaç aracı firma var orada şirket kurmak için bunlarla ilgili bilginiz var mı? Bunları öğrenmek isterim, yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.

         • Melike hanım, önce şunu belirteyim benim geldiğimde böyle aracı kurumlar yoktu dolayıyla hiçbirini tanımadım nasıl yardımları oluyor bilemiyorum.
          Ben buraya Alper beyin yazısını okuduktan sonra turist olarak geldim, doğallığını, sakinliğini ve insanını sevdim kalmaya karar verdim, buralı bir arkadaş tavsiye edildi (Tūrkiye’de okumuş) onunla bir muhasebeciye gittik şirketi kurduk oturum ve çalışma müsaadelerini aldılar ve başladık.
          Burada pazar dar, parasızlık ve işsizlik var bu sebepten iyi gözlem yapmanız lazım bir de burada zengin olma hayali ile gelirseniz biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.
          Selamlar

          • Kazım Bey; çok teşekkürler, tabi zengin olmak değil huzurlu bir hayat kurmak yönünde hayallerimiz ve bunun için muhtemelen Ekim ayında oralara gelmeyi düşünüyoruz, sizinle görüşme imkanımız olursa çok seviniriz.Sizin için de uygun olursa geldiğimizde haberleşmek isteriz.

          • Melike hanım huzur, sakinlik, doğallık arayanlar için Karadağ iyi seçim, geldiğinizde arayın çekinmeden selamlar.

          • Kazım bey merhaba Alper bey mükemmel açıklamalar olmuş çok teşekkürler emeğinize sağlık. İstanbul-Tiran dan Podgorica ya otobüsle geçiş yapmaya karar verdim. Oraya kızımla beraber yerleşmek adına ön araştırma için geleceğim. Sizinde iletişim bilgilerinizi alırsam size de uğramak kahvenizi içmek isterim. Sevgiler.

 35. merhabalar Alper bey biz 4 kişi ailecek arabamızla izmirden çıktık balkan turu yapıyoruz bize budvada kalmayı tavsiye edeceginiz önceden rezervasyon yaptırabileceğimiz uygun fiyatlı bir pansiyon önerebilir misiniz? simdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Sahra Hanım. Belli bir isim veya adres yok, Budva’da otobüs terminalinde elinde kağıtla bekleyen teyzelerden biriyle gidip pansiyon odasında kaldım. İyi yolculuklar.

 36. Alper bey merhaba, 6 ve 2 yaşındaki çocuklarımla Ağustos başında karadağ a gitmek istiyoruz. budva da konaklayıp çevreyi gezelim diyoruz. Özellikle denize hayran kaldığımız için gidicez ama eşim deniz suyu sıcaklığının bizim akdeniz Antalya ya göre daha soğuk olabileceğini düşünüyor. sizce suyun sıcaklığı nasıldır? çocuklarla rahat girebilirmiyiz? ve küçük çocuklu aileler için bir tavsiye veya öneriniz de varsa paylaşırsanız seviniriz. şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhaba Şeniz Hanım. Budva’da Ağustos ayında deniz suyu sıcaklığı 24-26 derece arasında seyreder, Antalya’da ise bu 27-29 derece civarındadır. Denize girmenizi engelleyecek bir serinlik yok, endişe etmeyin. Budva ve Karadağ’da Ağustos ayında hava durumu sıcaktır, gece 20-24 derece, gündüz 25-32 derece arasında değişir. Çocukla gezme konusunda deneyimim yok. Rica ederim, güzel bir Montenegro turu dilerim.

 37. Bosnadan karadağa gececegim. Hrvat vizrm yok. Eşimle birlikte gidecegiz. Vizesiz mostardan mı saraybosnadan mı gecebilirim. karadağın herhangi biryerine ulaşsam yeter. (kotor,herceg novi budva bar)

  • Bosna-Hersek’ten Karadağ’a arabayla sınır geçişlerinde sorun yok Mehmet Bey, Saraybosna’dan veya Mostar’dan geçebilirsiniz. Vizeye ihtiyacınız yok. İlginize teşekkür ederim, iyi tatiller.

 38. Aslında sormak istediğim otobus var mı varsa hangi il ilçeeden kalkar bilginiz var mı . Simdiden tesekkurler iyi bayramlar

 39. Merhaba. Istanbul’dan Priştina’ya 500 TL civarı gidiş dönüş Pegasus bilet buldum ağustos ayı için. Priştina’dan Budva ve Podgorica’ya geçmek, oraları bilen birinin gözünden uygun bir rota mı acaba?

 40. Değerli gezginler,ben 60 yaşından sonra alper metin beyin gezi yazısını okudum ve gezmeye geldim,15 gün tatil yaptım burada kalmaya,bu yaştan sonra iş kurmaya karar verdim,şuan amacıma ulaştım,lütfen buralar bozulmadan gelin bu doğallığı görün,50 cente 1 kutu doğal böğütrlen alın,peynir yerken acaba tereyağımı bu diye kendinize sorun ama ülkenin kuzeyinde hep bunlar güney deniz,balık ve tarih,lütfen bozulmadan görün buraları.

 41. Arkadaşlar Arnavutluk’tan başlayıp KARADAĞ’dan devam eden seyahatimizi çok büyük bir memnuniyet ile tamamladık. Tiran, Petrovac, Budva, Kotor başlıca gezdiğimiz yerler. Dolu dolu geçirdiğimiz günler ve yerler ile ilgili detay isteyen arkadaşlara seve seve yardımcı olurum. Özet olarak gidin yatmaya az para ayırın mümkün olduğunca çok yer görün lezzetli yemekler yiyin bol bol denize girin tatilin tadını çıkarın.. Bu fırsatı tanıdığı için ALPER bey’e de çok teşekkürler..

  • Kudret Bey yaptığınız Karadağ turu hakkında bilgi ve geri dönüşünüz için teşekkürler. Mekan ismi vermeden nerelerde kaldığınızı (pansiyon, otel, daire) ve fiyatlarını yazarsanız gidecek olanlara yararı olabilir. Rica ederim, ben sadece yazdım. Yolunuz hep açık olsun.

 42. Alper bey ben daha önceden Petrovac’ta deniz gören 4 yıldızlı bir otelde kaldım.4 gece için 2 kişi oda kahvaltı 1.080tl ödedim.Fakat dediğim gibi bir dahaki gidişimde daha mütevazi biryerde fakat yine Petrovac’ta kalacağım.Buradaki şartlara göre ben pahalı konakladım bilmediğim için.Çok daha ucuza güzel pansiyonlar var fiyatlarda niteliğine göre değişiyor tabiiki.

 43. Perşembe günü başlayıp, Pazar gece yarısı biten Karadağ seyahatimiz ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Bundan 10 yıl önce Karadağ’ın kuzeyinde Rozaje şehrinde 3 gün kalmış ve ülkeyi çok sevmiştim. Bu seferde Kotor merkezli 3 günlük planlama yaptık. Perşembe günü öğlen THY ile Podgorica’ya uçtuk. THY nin internet sitesinden miles&smile online işlemler menüsünden en uygun fiyatlı aracı Budget’tan rezerve ettim. 4 gün için twingo 162 Euro olarak işlemlerimi tamamladım ve şansım varmış Budget.com dan çıktı alıp çantama koydum. Ancak Podgorica havaalanı Budget a gittiğimde görevli bana baktı ben ona baktım. Hiçbir şeyden haberleri yoktu. Elimdeki rezervasyon kağıdını gösterince şaşırdı birden. Bir yerleri aradı neyse ki uzun bir süre sonra 162 Euro ya 130.000 km de bir Octavia verebileceğini söyledi. Arabasız kalırız ve alternatifler için harcanacak vaktimiz olmadığından anlaştık ve 1 saatin sonunda yola çıkmayı başardık. Bu arada lokal firmalar için önyargılı olduğumdan hiç aklıma bile getirmemiştim ancak burada gördüm ki hepsi aynı mantık ile çalışıyorlar.
  Yaklaşık bir saat sonra Budva üzerinden Kotor’a ulaştık. Beklediğimden çok daha kalabalık buldum. Hava sıcaklığı konusunu hiç aklıma getirmemiştim ta ki pilot 35 C olarak anons edene kadar. Gerçekten Kotor çok sıcak ve nemliydi. İnternet’ten rezervasyon yaptığımız daireyi bulup yerleşmemiz de 1 saatimizi aldı. Old town içerisinde o dar sokaklardan birinde dışı her ne kadar eskide görünse içi son derece temiz ve ihtiyacı karşılayacak düzende yapılmış gayet başarılı bir daire bulduk. Sevincimiz daha da arttı. Bu arada oda fiyatı 2 Büyük bir 12 yaşında çocuk için gecelik 75 Euro. Gidip gördükten sonra şimdi ki fikrim ile Old Town a yakın pansiyonlarda kalırdım. Hem daha ekonomik hem de deniz için daha uygun olurdu.
  Karadağ’ı seviyordum ancak Kotor’a hayran kaldım. Birinci sorunumuz diyebileceğim şey yemek konusunda oldu. Old Town içerisinde birbirinden güzel cafeler ve lokantalar var ancak domuz eti konusunda hassas davrandığımız için menüdeki seçenek sayımız epey azaldı. Bizde pizza ve tavuk bazlı yemekler ile idare ettik. Neredeyse her yediğimizden de memnun kaldık. Fiyat konusuna gelince açıkçası daha önceki izlenimlerim gibi düşük gelmedi. 8-12 Euro arası pizza veya tavuk fiyatı bana göre fazla. Kotor, Old Town da ki diğer sıkıntımız ise otopark konusu. Yer bulmak sorun değil ama saati 0,90 veya 0,80 Euro olunca akşam girip sabah çıkmak yaklaşık 15 – 20 Euro arası günlük otopark parası da açıkçası rahatsız ediyor. Gerçi Old Town dışındaki mahallelere bırakılıp biraz yürüme ile sorun çözülebilirdi ama hem güvenlik hem de aşırı sıcak yüzünden cesaret edemedim.
  Old town gerçekten çok güzel, insanı etkileyici bir yer ancak Kotor sadece old town demek değil. Körfezin kenarına dağ eteklerine yerleşmiş birbirinden güzel köy/kasaba diyebileceğim yerler var. Özellikle Perast benim için etkileyici oldu. Altımızda araç olduğu 2.gün Hırvatistan sınırına kadar gittik. Yol boyu dağ ve deniz manzarası çok güzeldi. 3.Gün Lovcen milli parkına gittik. 1560 metre yükseklikten tüm Kotor , Tivat ve ters istikamette Cetinje şehirleri görülüyor. Biraz yorucu ama manzara muhteşem.
  Kotor’un her iki yakasında da denize sıfır cafe ve lokantalar var. Hatta hem yemek yiyip hem de denize girme imkanıda oluyor. Perast’ın karşısında 2 tane ada var. 5 Euro dan tekneler sizi götürüyor ve istediğiniz zaman gelip alıyorlar.
  4. ve son günümüzde Budva yı gezmek istedik ancak Budva bildiğiniz bizim Bodrum gibi. Çok kalabalık ve trafik vardı. Belki de Pazar gününe denk geldiğimiz için böyleydi. Bu sebeple detaylı gezemedim. Ancak izlenimim çok güzel bir şehir ve gençler için Kotor dan daha eğlenceli bir yer olduğu. Budva dan Sveti Stefan a geçtik. Burada 3-4 saat kadar konakladık. Manzaranın güzelliği ile denize girdik. Şemsiye şart olduğu ve bizde bulunmadığı için mecburen sahildeki beach ten girdik. Soldaki beach te şezlongları 1 den 5 e kadar kademeli sıralamışlar. En arka sıra 2 şezlong 1 şemsiye 15 Euro denize yakınlığa göre 30 Euro ya kadar çıkıyor. Sağ taraftaki ise sola göre daha seyrek ve kumsal daha bakımlı. Ama fiyatı 2 şezlong 1 şemsiye 75 Euro.
  Buradan Bar a geçtik. 1-2 saatlik akraba ziyareti ve duygusal anlar. Eşimin 30 sene önce gördüğü kuzenleri ile sohbet. Bar daha önce Rusya da gördüğüm eski düzenden henüz tam çıkamamış hali ve limanın etkisi ile Karadağ’da gördüğüm en sanayi ağırlıklı bir şehir. Budva ve Kotor varken tatil amaçlı tercih edilecek bir yer olmadığını düşünüyorum.
  Petrovaç ve Virpazar (milli park) için vakit kalmadığından yeni yapılmış bir otoyol kıvamında 10 dakikalık ara yol ile Podgorica havalimanına dönüş ve İstanbul’a mutlu ve tekrar gelmek düşüncesi ile uçak bekleme.
  Çok kısa Tivat içinde izlenimim marina, yat limanı ve lüks otelleri ile görülmeye değer ama tatil için Kotor ve Budva nın alternatifi olmaz diye düşünüyorum.
  Faydalı bilgiler verebildim mi bilmiyorum ancak bilgi isteyen herkese gezip görebildiğim kadarı ile cevap vermekten mutlu olurum. Saygılarımla

  • Ahmet Bey zaman ayırıp Karadağ turu bilgilerinizi ve izlenimlerinizi yazdığınız için çok teşekkür ederim, birçok kişiye yararlı olacağına emin olabilirsiniz. Perast’ı ben de çok beğendim, adalara da gittim. Tüm Balkanlarda olduğu gibi Montenegro’nun da yazın kuru sıcağı gündüz rahatsız edici olabiliyor. Güzel gezmişsiniz, sevindim. Saygılar.

 44. Merhabalar Alper Bey,

  Yazınız için çok teşekkürler. Sorularım olacak size. Son zamanlara kaldık yaz planı yapmak için ve henüz ve biletimiz ne de otel rez. var 🙂 O yüzden harıl harıl araştırıyorum ki bir kaç gün içerisinde kesinleştirelim.
  1-Kotor için günübirlik gezi yeterli midir? Konaklamaya gerek var mıdır?
  2- Anladığım kadarıyla gündüz çok sıcak. Peki ya akşamları nasıl? Serin midir? Kıyafet seçimini ona göre yapmak isteriz.
  3- Ağustos sonu ya da Eylül’ün ilk haftası gitmeyi düşünüyoruz. Deniz için hava sıcak olur mu? Hava durumu Eylül’ün ilk haftasını 22-27derece arası gösteriyor. Emin olamadık.
  4- Gidiş dönüş 2 kişilik İstanbul uçak bileti 1400 tl sizce pahalı mıdır? Seneye bırakmalı mıyız diye kararsız kaldık.
  4- Old Town’daki residenceları önerir misiniz? Çok fazla kalma seçeneği var.

  Şimdiden teşekkürler.
  Sevgiler..

  • Merhaba Gamze Hanım. Kotor için günübirlik gezmek yeterli ama zamanınız varsa en azından bir gece kalıp Kotor Körfezi’ni, en azından diğer Karadağ gezi yazımdakileri de görmenizi tavsiye ederim. Evet, gündüz hava durumu genelde çok sıcak ama siz Eylülde gidiyorsunuz, Temmuz ve Ağustostan daha iyi. Dereceler doğru. Akşam çok yüksek bir yere çıkmadıkça mont veya cekete ihtiyacınız olmaz. Podrorica uçak bileti için 700 lira normal, pek ucuz uçuş yok maalesef, o nedenle zamanı yeterli olanlar Karadağ tatili için Tiran’a uçup Arnavutluk’tan Montenegro’ya karadan gidiyor. Rica ederim. Dönüşte de izlenimlerinizi buraya yazarsanız sevinirim. Güzel bir Montenegro turu dilerim.

   • 17 mart 2017 gidiş 24 mart arası montenegroya gittim. Ucagi ist tiran ist aldim gidiş dönüş 170 tl. Tirandan podgoricaya 100 euroya taksi tuttum. Donuste budvadan tirana direk araba var (old town travel) 24 euro. Karadaga gitmenin en ucuz yolu pegasusla tirana, ordan taksiyle karadag.

  • 20 22 mart 2017de kotorda apartment residance fortofinoda kaldım.2 gun 2 kisi 28 euro odedim.ev denize sıfır. Kesinlikle tavsiye ederim.(1.5lt su 1.5 oy soda birde 1lt şarap hediye verdiler)

 45. tiran’dan budvaya otobüsle geçmek istersek;
  1- tiran havalimanı ile budvaya kalkan otobüslerin bulunduğu otogar arası mesafe nedir, nasıl gidilir?
  2- otobüsler kaç saatte budvaya ulaşıyor
  3- günün herhangi bir saatinde var mıdır?
  4- otobüs ücreti kişibaşı ne kadardır?

  teşekkürler.

 46. yeniden merhaba, yukarıdaki yorumumda yanlış bir şey yazmışım.

  yazınızın en başında belirtmişsiniz direk otobüs yok diye. siz bana arada yaptığınız tüm aktarmalar için bilgi verir misiniz? bu arada evli bir çift, muhtemelen bir bavul, bir sırt çantasından bahsediyoruz.

 47. merhaba yine.. bir sorum daha olacak, keşke parça parça yazmasaydım tabi bunları, sayfayı trollemiş gibi oluyorum kusura bakmayın.

  karadağa uçakla gidiş için herkes başkent yani podgorica havalimanına göre uçak bakıyor. Ben Tivat havalimanına bakıyorum, hemen hemen aynı fiyata bilet bulabiliyorum gibi görüyorum. üstelik taksi tutmanız halinde budvaya daha yakın görünüyor. neden kimse Tivat havalimanından bahsetmemiş? bir şeyi mi gözden kaçırıyorum acaba?

  • Merhaba. Arnavutluk’tan Karadağ’a gidişin aktarmaları yazımda var, ücretleri hatırlamıyorum. Tivat Havalimanı’na direkt uçuş yok, Air Serbia ile Belgrad aktarmalı gidebilirsiniz ama yolunuz uzar. Tivat pek duyulmamış bir yer olduğu için kimse uçuş aratmıyor. Zamanlaması size uygunsa olur tabii. İyi yolculuklar.

 48. Alper bey merhaba, ekim ayında 7günlük bir tatil yapmayı planlıyoruz. Daha doğrusu balayı. Tercihimiz vizesiz olması nedeniyle balkan ülkeleri. Fakat zman kaybı yaşamamak adına nerden nereye geçmek daha doğru olur bir fikrimiz yok. Sırbistan, karadağ, arnavutluk u gezmeyi düşğnğyoruz. Mevsim de dikkate alınınca sizin önerileriniz nasıl olur?

  • Merhaba Tuğçe Hanım. Sırbistan, Karadağ ve Arnavutluk gezisi için en mantıklısı Tiran gidiş Belgrad dönüş, ya da Belgrad gidiş Tiran dönüş uçak bileti almak, hangisi daha ucuzsa tabii. Böylece aynı yolları iki gez gitmeniz gerekmez. Gidiş ve dönüş farklı kentler olunca fiyat da biraz artar; eğer fiyat farkı bu kolaylığa değmeyecek kadar fazla ise Podgorica, Tivat, Tiran veya Belgrad şehirlerine gidiş-dönüş biletlerinden hangisi en ucuzsa onu almak ve rotayı buna göre planlamak gerekir, mümkün olan bölgelerde geri dönüşleri farklı yollardan yaparak daha fazla yer görebilirsiniz, ama gün sayınız az olduğu için kesinlikle birinci planı öneririm. Karadağ’da Ekim ayında hava durumu biraz serindir, gündüz sıcaklık 20-25 derece, gece 10-14 derece seyreder. Hava akşam üzeri 18:00 ile 18:30 arası kararır. Sonbahar mevsiminin Ekim ayında herhangi bir günde yağmur yağma olasılığı %37. Daha Kuzeye, örneğin Belgrad’a çıktığınızda bu sıcaklık ortalamaları yaklaşık 4-5 derece azalıyor.

 49. Merhaba, değerli bilgileriniz içinteşekkürler….
  Arabamızla Kuşadasından yola çıkmamıza 5 gün kalmasına rağmen Üsküpten sonraki rotamızı bır türlü belirliyemiyoruz…Mostar da tanıdığımız bır aile son durağımız. Üsküpte bır gece kalıp ertesi günü matka kanyonuna gıtmek istiyoruz.Daha sonra hangi güzergahı seçelim..Bosna hersek dışında gezilecek görülecek nereler var…Kafamız karıştı biraz….Sahil şeridini dönüşte gezmek istiyoruz…Karadağ ve Arnavutlukta gezilmeye değer yerler neresi…Gece nerede konaklamalı….vizemiz var…yardımınız için teşekkürler…..

  • Merhaba. Üsküp Ohrid Tiran şehirlerinde ikişer gün kaldıktan sonra Karadağ’a giriş yapıp Podgorica, Budva, Kotor, Perast, Porto Montenegro, Cetinje içeren bir Montenegro gezisi yapabilirsiniz. Budva’da 2 gün, Kotor’da 1 veya 2 gün kalabilirsiniz. Karadağ’dan Bosna-Hersek’e giriş yaparsınız. Karadağ ve Montenegro’da otobüs terminallerinde elinde kağıt tutarak oda kiralayanlar olur, onların pansiyonlarında kalabilirsiniz.

 50. Merhabalar.Sırt çantam ile arnavutluk-makedonya-kosova-karadağ-bosna-sırbistan şeklinde 13 günlük bir rotam var.Acaba bu geçişlerde sıkıntı yşayacağım ülke var mıdır ? Araç kiralamadığımı varsayarsak yolculuğu otobüs yada tren hatları üzerinde sürdürmem çok mu zor olur?

  • Merhaba Soner Bey. Hayır sınır geçişlerinde sorun yaşamanız için bir neden yok. Fakat son dönemde Makedonya’nın sakallı kişilerden şüphelenip bazılarını ülkeye sokmadığı yönünde haberler aldım, bilginiz olsun. Trenler pek gelişmiş değildir ama minibüs ve otobüslerle zorluk yaşamazsınız. Karadağ çok güzel bir ülke, iyi yolculuklar.

 51. Dilek hanim selamlar,
  Eylul ayinin 2.haftası annemle birlikte karadaga gelme istiyoruz.5 ya da 6 gunluk bir gezi planliyorum.
  Annem israrla tur ile gitmemizin daha iyi olacağını soyluyor.(Ekonomik, guvenlik v.s)
  Siz ne tavsiye edersiniz,turla gitmezsek nereleri gezelim.(Araba kiralamayi dusunuyorum).

 52. Merhabalar bir bilgi vermek istiyorum gitmeyi düşünenlere faydalı olabilir. Mostardan Budvaya-Kotora direk otobüsler var. (Muhtemelen Saraybosnadan da vardır) ve Budvadan da Tirana direk otobüs var bu geçişlerde aktarma yapmanıza lüzum yok. sınır geçişlerinde bir problemle karşılaşmadım. söylendiği gibi karadağa gidiş dönüş uçak bileti pahalı. ben istanbuldan saraybosnaya gidip Tirandan İstanbula döndüm ve yaklaşık 250 tl ödedim. bilet fiyatları sebebiyle değil bu ülkeleri görmek için böyle bir rota çizdim fakat sadece maliyet düşürmek için bu yolu tercih edecek olan varsa 2 mesafede yaklaşık 8’er saat sürüyo ve 30-35 euro civarı fiyatları var bunu da hesaba katsın.

 53. Cevaplar için çok teşekkür ederim dediğiniz gibi sınırlarda hiç bir sıkıntı yaşamadan döndüm geldim 🙂

 54. Merhaba Alper Bey,
  Eşimle 31.08-03-09.2015 tarihleri arasında Budva’da kaldık. Gerçekten çok güzel bir deneyim oldu bizim için. Hem deniz hem de kültürel bir tatil yapmış olduk. Havası mükemmel,insanları sıcak ve fiyat olarak da uygun bir yer Montenegro. Bazı küçük ipuçları vermek isterim. Podgorica Havalanı’ndan Budva ya da Kotor’a direk gitmek isterseniz internetten taxi rezerve edin, mail adresi: taxi.mne @gmail.com. Budva için fiyat 30€. Biz havaalanında taksi ile sözleşmiş bir Türk çifte dahil olduk ve 2 kişi için 15€ ödemiş olduk.Aynısını dönüşte de yapabilirsiniz. Dönüş için tavsiyem Budva’dan Podgorica’ya otobüs ile gelmeniz, kişi başı 6€. Otogarda havaalanına gidecek illaki birilerini bulursunuz. Pazarlık ile Podgorica merkezden havaalanına taksi 10 €.
  Biz pansiyonda kaldık dolayısı ile her öğünümüzü dışarıda yedik. Sabahları Old Town’daki börekçiden börek alıp, marketten içeçeklerinizi alarak sahilde deniz kenarında güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bir de denizi hep taşlık olduğu için deniz ayakkabısı almanızı öneririm. Varsa şnorkelinizi de alın:) Ufak tefek notlarım bu kadar. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.
  Sevgiler..

 55. Ben uçakla Arnavutluğun Tiran şehrine indim.En büyük zorluğu burdan Makedonyaya geçişte yaşadım. Çünkü Ohride direk otobüs bulamadım Tirandan bindiğiniz otobüs sizi bir yol ayrımında bırakıyor. Ordan çakal taksiciler sizi kapıp Makedon sınırını geçirip Struga diye bir şehire getiriyor. Ben o yol ayrımından sonra çok uzun bir yol var ve geçişim zor olacak diye pazarlık yapmış olsam da 50 TL civarı kazıklanmış olduğum bir ücreti taksiciye verdim. Sonradan fark ettim o yol ayrımından Makedonya sınır kapısı yürüyerek 15 20 dk. Sonrasında isterseniz Makedonyadan taksiye binin isterseniz otostop yoluna başvurun. Struga fazla uzak değil ve çok ucuz nehir kenarına konuşlanmış şirin bir şehir. Burdan Ohride taksi tutarsanız 50 otobüs kullanırsanız 40 dinar verip gidebilirsiniz 20 dakika sanırım araları. En zorlandığım geçiş Tiran-Makedonya arasındaki benim için. Burdan Ohrid-Üsküp-Prizren-Ulçin-Budva-Kotor-Mostar-Bosna-Belgrad güzergahını 12 günlük bir sürede gittim. Bilgi almak isteyen arkadaşlara soru sorabilir. Herkese iyi yolculuklar.

  • Soner Bey Batı Balkanlar gezinizde yaşadığınız yolculuk bilgilerini paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Montenegro ve diğer ülkelere gideceklere yararlı bir güncel ön bilgi oldu. Nice yollara.

 56. Merhaba….
  benim 2 sorun olacak
  ilk olarak 9 ekim gibi balkanlar turuna çıkmayı düşünüyoruz. Hava nasıl olur rahatça gezebilir miyiz? Denize giren imkanımız olur mu?
  Ikinci sorum uçakla uskup e gelsek araba kiralayarak ülkeleri dolaşabilir miyiz? Vize istemeyen Ulkeler arasi Gecislerde sorun yaşar miyiz?

  • Merhaba. Ekim ayında Balkanlarda denize girmek için bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekiyor.:) Serin olur, ben olsam girmezdim. Evet araba kiralayarak gezebilirsiniz. Karadağ ve diğer vizesiz ülkelere girişlerde sorun yaşamazsınız, ancak dönüş biletiniz yanınızda olsun, sorabilirler.

 57. Tesekkurler Alper Bey, birçok forum dan baktım kimisi ben kiralık arabayla gezdim diyor, kimisi olmaz sıkıntı olur diyor… arada kalmıştık, bizi aydinlattiginiz tesekkurler☺

  • Rica ederim. Karadağ ve komşu ülkelerle ilgili yazılarımda araba kiralayıp gezenlerin izlenimleri var, okumanız yararlı olacaktır, şahsen hayatında hiç araba kiralamamış biri olarak sadece duyduğum kadarıyla sorun olmadığını biliyorum. İyi yolculuklar.:)

 58. Alper bey biz esimle buraya yerlesmmek yasamak istiyoruz. Bunlar icin neler gerekli aceba gecim kaynaklari is imkanlari nasil. Ne kadarlik bir mevla gerekli bunun icin fikirlerinizi deneyimlerinizi ve bilgilerinizi paylasirsanjz seviniriz.

  • Merhaba Can Bey. Karadağ’a yerleşmek için gerekenleri bilmiyorum, ben gezmeye gittim. Ancak bu yazıyı okuyanlar içerisinde Montenegro’da iş yapan, yerleşmiş kişiler var, sorunuzu görürlerse yardımcı olurlar.

 59. Alper Bey merhaba,
  Haftaya perşembe balkan turuna çıkıyoruz
  bir konu kafama takıldı, size fanışmak istedim… Ülkeler arası giriş çıkışlarda günrükte herhangi bir ücret ödüyor muyuz? Ödeniyorsa tutarları hakkında bilginiz var mı?

  • Merhaba Gülser Hanım. Balkan ülkelerine girişlerde ücret yok, zaten vize dışında böyle bir ücret talep eden ülke dünyada çok az. Sadece Arnavutluk girişte 1 avro ücret alıyor; önceden giriş ücreti 10 avro idi.

 60. Merhaba;
  Ekim ayında 3 gece lik bir Karadağ ziyaretimiz olacak. Podgorica havaanalından Budva’ya nasıl ulaşım sağlayabılırız? Giden arkadaşlarımız toplu taşıma açısından Karadağ’ın çok başarılı olmadığını söyleyerek araç kiralamamızı tavsiye ettiler. Sizin öneriniz nedir?
  Bir de fırsat bulursak Bosna Hersek ‘e geçmek istiyoruz. Bloglardan okuduğum kadarıyla ulaşım yolları Hırvatistan uzerındeymış, Hırvatistan için de vizemiz olmadığından dolayı geçiş sağlamamız mumkun degılmış. Sizin bildiğiniz ve önerebileceğiniz bir ulaşım yolu var mıdır?
  Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz 🙂

  • Merhaba Özlem Hanım. Podgorica Havaalanı ile şehir merkezi arasında çalışan otobüsler var ama hala düzenli değil, siz indiğinizde yoksa merkeze taksi ile 15 avro ücretle gidebilirsiniz, daha fazla isterlerse pazarlık yapın. Podgorica’dan Budva’ya rahatça minibüs bulursunuz, çok sık kalkıyor ve bilet ücreti 6 euro. Podgorica Havalimanı’ndan Budva’ya taksi 50 euro veya daha fazla tutar, yazık.
   Montenegro’dan Karadağ’a gitmek için Hırvatistan’dan geçmeye ihtiyacınız yok. Direkt otobüs bildiğim kadarıyla yok ama endişelenmeyin, iki seferde gidersiniz. Örneğin Pljevlja’ya gidip oradan Saraybosna otobüsüne binebilirsiniz. Otobüs terminalinden size en uygun yolu söylerler. Ancak zamanınız çok kısa. Benim 3 günüm olsa başka ülkeye geçmezdim, bir gününüzü Kotor ve körfezine ayırmanız harika olur.

 61. Tavsiyem budvadan kotora gidilmesi yonunde. Sahsen ben budvada 2 gun kotorda 1 gun kaldim keske tam tersini yapsaydim. Kotorda gece hayati yoktur budva da vardir. Kotor bir nebze daha ucuzdur ama bence karadag balkan devletlerinin en pahalisi. Kotordan otobusle mostar a gecmistim sizde oyle yapabilirsiniz. Herkese iyi yolculuklar.

 62. Merhaba, uzun zamandır görmeyi planladığım bir yer. Ancak bu sene iznim Ekim ayına denk geldiği için tereddüt ederek gidiyorum. Ekim ayının getireceği herhangi bir dezavantaj var mıdır sizce ?

  • Merhaba Utku Bey. Karadağ’da Ekim ayında hava durumu serindir ama soğuk değil, gündüz sıcaklık 18-23 derece, gece 10-14 derece seyreder. Hava akşam üzeri 18:00 ile 18:30 arası kararır. Sonbahar mevsiminin Ekim ayında herhangi bir günde yağmur yağma olasılığı %37. Gezmek için rahat bir mevsim ama denize giremezsiniz.

 63. Merhabalar,
  Alper Bey hem size hem de yorumlarıyla paylaşımda bulunanlara çok teşekkürler 🙂 Ben de önümüzdeki hafta Kotor’dan Mostar’a geçmeyi planlıyorum. Soner Soyalic, geçiş hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim 🙂 Bahsettiğiniz otobüs nereden kalkıyor, hangi saatlerde ve günde kaç kere kalkıyor? Bir de yol kaç saat sürüyor?

  • Merhaba Elif Hanım. Kotor’dan Mostar’a nasıl gidildiğinin ayrıntısını burada öğrenirsiniz sanırım. Ben Dubrovnik’ten gittim, o yüzden Soner Bey’den yazmasını rica edelim. Güzel bir Montenegro tatili dilerim.

 64. Gezgin arkadaşlarım eğer Kotor dan Mostara gitmek isterseniz ben yanlış hatırlamıyorsam 11 gibi otogardan binmiştim bu otobüsü kullanabilirsiniz.Sizi direkt otobüs yok diye yolunuzdan döndürmek isteyenler olabilir onları kafaya takmayın şahsen ben öyle yaptım otobüs Bosna Hersek e girdikten sonra bir şehirde mola tadında bir aktarma yapıyor yani küçük bir terminalde bir otobüsten dier otobüse aktarılıyorsunuz.Siz parayı en baştan ödüyorsunuz bir daha ücret ödemenize gerek yok.Dip not: Çantanızı eğer otobüsün bagajına koymak isterseniz 1 euronuzu alırlar. Zaten Kotor devasa bir yer değil otogara ulaşmakta zorlanmazsınız. Gün içerisinde bir otobüs seferi daha var diye biliyorum ama emin değilim.Yol çok uzun sürüyor yani akşam 7 gibi inmiştim diye hatırlıyorum.Kalacak yer için eğer otobüs terminalinde sarışın zayıf güleryüzlü orta yaşlı bakımlı bir bayan görürseniz hiç kaçırmayın bahçeli 2 kedili temiz ahşap iki katlı bir evi var. Sadece yatacak yer için bir yer arıyorsanız burası uygundur.

 65. Merhabalar,
  Şuan Kotor’dayım. Otogardan Mostar’a direk otobüs var, saat çizelgesinin fotoğrafını da çektim ihtiyacınız olursa atabilirim:) tek sorun 37€ olması, bir de 8 saat sürüyor.
  Fakat ikinci bir alternatif olarak hosteller de götürüyor. Benim kaldıgım Old Town Hostel en az 4 kişi olmak şartıyla 30€ fiyatla, 4 saatte götürüyor.

 66. Merhaba ben birşey sorucam , kotor’daki insanlar nasıl ? Güvenli mi ? Ve ingilizce biliyorlar mı ? Bir de ülkeye girerken sıkıntı oluyor mu her ne kadar vizesiz olsa da.

  • Merhaba. Kotor ve genel olarak Karadağ son derece güvenlidir, rahatça gezebilirsiniz. İngilizce yaşlılar bilmez ama gençlerin çoğu bilir. Ülkeye girişte sorun yaşayana ben henüz rastlamadım, duymadım.

 67. Herkese merhaba,
  iki haftadir Montenegrodayim. Hava bir harika, denize bile giresim var)) bircok sehirlerini dolastim oglumla. Yarin da Kotor, Tivat, Herceg Novi tarafina gitmeyi planlyoruz.
  Sorusu olanlara yardimci olabiliriz.

 68. Gezimi sonlandirdiktan sonra, genel izlenimlerimi yazacagim mutlaka. Ayrica buraya yerlesmeyi de oglumla konusuyoruz.

 69. 19 temmuzdaki yazdıklarımdan sonra tūm yazıları okudum,bende buraya alper metin beyin yazısı okuduktan sonra geldim,beğendim ve kaldım,iş kurdum bu cennet gibi ūlkede benim gibi beğenip iş kurmak isteyenler aman çok dikkatli araştırma yapsınlar iş hayatında dūnyada göremeyecekleri kadar būrokrasi ve negatiflikler var bunlar önceden gözūkmūyor,burada sorunları yazıp yazıyı uzatmayayım lūtfen çok araştırın.

  • Merhabalar Kazim Bey, platformdaki yazilarinizi okudum. Bizde esim ve kizimla Karadag’a yerlesmek istiyoruz. Sizin gibi onceden deneyimi olan birinden bu ulkede yasamak ve ticaret yapmakla ilgili pozitif ve negatif yonler hakkinda tavsiye almayi cok isteriz. Size ulasabilecegim bir mail adresi varsa ve deneyimlerinizi bizimle paylasabilirseniz cok seviniriz. Saygilar..

   • Merhaba Bilgehan Bey, öncelikle selamlar. Montenegro’ya yerleşebildiniz mi acaba merak ettim. Bizim de yerleşme planımız var ama araştırma aşamasındayız. Bilgilerinizğ paylaşabilir misiniz?

    • Merhaba Begūm hanım herkese söylediğimi tekrarlayacağım buraya gelip en az 1 ay yaşayın gözlem yapın kendi kararınızı kendiniz verin, ben buraya geldiğimde 2-3 Türk vardı şuan binlerce Türk var.
     Ayrıca ben Karadağ’da ticaret konusunda başarısız biriyim hal böyleyken başkalarına akıl vermek komik olur, 1.5-2 sene önce olsaydı yine bir şeyler paylaşmaya çalışırdım ama şu an burada at izi it izine karıştı, gelin yaşayın sonra kararınızı verirsiniz.
     Bol şanslar dilerim
     Kazım. kazimboz@ gmail.com

    • Merhaba Begum hanim, planimiz vardi ancak gerceklestiremedik. Burada biraz arastirma yaptik ama gidip sartlari yerinde inceleme firsatimiz olmadi. Umarim sizin isiniz rast gider

 70. Benim merak ettiğim rusya olayından sonra ülke güvenli mi halen daha insanların türklere tutumu vs nasıl ? Kısa bir gezi için düşünüyorum da.Lütfen yardımcı olucak birisi bilgilendirsin

  • Karadağ bağımsız bir ülke ve batı dünyasına daha yakın. Rusya ile Türkiye arasındaki krizle bir ilgisi yok. Rahatça ve güvenle Montenegro’ya gidebilirsiniz.

 71. Alper bey podgorica havalimanından kotor arası ne kadar sürer yaklaşık olarak ? Taksi ile gidildiğinde ortalama ne kadar tutar ? Veya taksiden başka hangi ulaşım aracı ile gidebiliriz ?

  • Podgorica Havaalanı ile şehir merkezi arasında çalışan otobüsler var ama hala düzenli değil, siz indiğinizde yoksa merkeze taksi ile 15 avro ücretle gidebilirsiniz, daha fazla isterlerse pazarlık yapın. Podgorica’dan Kotor’a yolculuk 90 kilometre ve otobüs bilet fiyatı 7 avro. Bunlar size 3 saate yakın zaman harcatır. Havalimanından Kotor’a taksi 55-65 avro arası tutar ve bir buçuk saat sürer.

 72. Kazim Bey merhaba,
  Ben Oglula birlikte su an Bar sehrindeyiz ve is kurmak uzereyiz. Yukardaki yaziniz bizi korkuttu dogrusu. Lutfen bizi burokrasi ve olumsuzluklar hakkinda bilgilendirirmisiniz?
  Mahsuru yoksa, size E-mail adresimi yazayim, telefon numaranizi gonderirseniz, sizi arayabilirim.
  Selamlar
  E-mail : nihrac@ yandex.com

 73. Nuri bey hic mahsuru olmaz bildiklerimi paylaşmak benim ithalat ihracat şirketim ve 2 perakende magazam var burada yaşana cak tüm herşeyi biliyorum,paylaşırım memnuniyetle,selamlar

  • Kazim bey is imkanlari varmi orada.oraya yerlesirsek is ortami ne durumda.biryerde okumustum cok issiz olduguna dair.prasi olan issizler kafe aciyor,parasi olnayan issizler de kafeye musteri oluyor yaziyordu.bilgilendirirmisiniz

 74. Merhaba. Avrupa ulkelerinin tumunde hangi turk bankalari var? ve o ulkenin para birimiyle aninda cekebilme imkani var midir?yoksa turkiyede cevirtip o sekilde mi gitmemiz gerekiyor? Mazot litre fiyatlari nedir o ulkelerde? makedonya- arnavutluk-karadag-bosna hersek olarak . tesekkur ederim

  • Merhaba. Türk bankalarına ihtiyacınız yok. herhangi bir bankadan o ülkenin parasını çekebilirsiniz. Çeşitli sayfamdaki ilgili yazımda anlattım. Makedonya’da benzinin litresi 1.06 amerikan doları, 1 litre mazot ise 0.79 dolar. Komşu ülkelerde de fiyatlar yakın sanırım.

  • Vize isteyen ve istemeyen ülkelerin tam listesi Çeşitli adlı sayfamdaki ilgili yazıda var. İngilizce veya Makedonca bilmiyorsanız Makedonya’da dil sorunu yaşarsınız.

 75. Tam olarak turk tl olarak yatirip o ulkenin para birimiyle ne kadar karsilik geliyor ise onu mu cekiyoruz? tam anlayamadim alper bey. bir nevi kendi paramizi orada takas seklinde cevirip kullabiliyor muyuz?

  • Evet, bankanızdaki mevduat hesabınıza TL yatırın, Montenegro’da herhangi bir bankaya kartınızı taktığınızda size İngilizce menü seçeneği sunulur, onu seçip Karadağ para birimi yani euro karşılığını çekersiniz. Türk Lirası orada geçmez.

 76. Bir de en uygun otel fiyatlari hangi bolgelerde var? minimum 3 er gun kalacak olsak? biraz kabarikti.baktigimda gayet pahali gunlukleri. ucuzlarida var di daha iceri bolgelerde sahil.kesimlerine geldikce ucuyor tarifeler.

  • Montenegroda’da otel fiyatları pahalı geldiyse pansiyonlarda kalabilirsiniz. Otobüs terminallerinde elinde kağıtla bekleyen kişiler kiralık oda sunarlar, fiyatları otellere göre çok daha uygundur.

 77. Alper bey biz eşim ve kızımla mayısın 15 inde budvaya gitmeyi düşünüyoruz hava ve Deniz sıcaklığı ile ilgili bilgi verebilirseniz çok Mutlu olurum teşekkür ederim

  • Merhaba Eyüp Bey. Budva’da Mayıs ayının ortalarında hava durumu ılıktır; gündüz sıcaklık 22-24 derece, gece ise 12 derece civarında olur. Günler çoğunlukla güneşli geçer, yağmur olasılığı düşük. Deniz suyu sıcaklığı ortalama 19 derece.

 78. arkadaşlar karadağ denince aklınıza hemen sahil şeridi gelmesin, burası çok ufak bir ülke karadağ gezinize mutlaka ülkenin kuzeyini dahil edin, temizliğin, doğallığın, ucuzluğun tadını çıkarın, hormonsuz, ilaçsız yiyeceklerle doyumsuz manzaraları fotograflayın, kış aylarında kayak yapın kısaca karadağı mutlaka tūm olarak gezin derim, alper bey ve tūm takipcilerine selamlar.

  • Kazım Bey Karadağ ve güzellikleri hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Yeşilliğiyle, dağlarıyla, lezzetli yemekleriyle gezmek için harika bir ülke olan Montenegro’ya selamlar.

  • Slm kazım bey. bu yazıları çok geç gördüm. sizinle nasıl iletişime geçebilirim. budvadayım ama yarın dönüyorum maalesef.

 79. Merhaba alper bey size birşey sormak istiyorum avrupa içi uçuşlarda ilk ülkeden sonra tekrar pasaport kontrolü yapılıyor mu ? Mesela diyelim ilk fransaya gidiyoruz orada zaten yapılıyor pasaport kontrolü sonra ordan italyaya gittiğimizde havaalanında pasaport kontrolü oluyor mu ? Bir de yurtdışından dönerken tekrar havaalanında check-in yaptırıyor muyuz ?

  • Merhaba Burak Bey. Avrupa’da Schengen vizesi isteyen bir ülkeye gittiğinizde aynı sisteme üye diğer ülkelere girerken pasaport kontrolü olmaz, şehirler arası yolculuk yapıyormuş gibi seyahat edebilirsiniz. Evet, dönerken check in yapmanız gerekir.

 80. Alper bey selamlar. Haziran ayı içinde yunanistan, makedonya,kosova, karadağ,hırvatistan ve slovenya gezisi planlıyorum; Karadağ dışındaki bütün ülkerde kalış sürem, kalacağın yerler belli. Karadağda takıldığım nokta; kotor, budva, bar, hersec novi,tivat,uljin buraları ziayeret edicem 5 gün yeterli olur mu? internette hiç bir yerde kesin bir bilgi bulamadım. bu yüzden sizin deneyimizden yaralanmak isityorum yardımcı olursanız sevinirim. iyi günler.

  • Merhaba Mehmet Bey. Zamanınız varsa Karadağ’da daha fazla gün kalmanızı öneririm, çok güzel bir ülke. Ama evet, Kotor, Budva, Bar, Herceg Novi, Tivat ve Ulcinj şehirlerini görmek için beş gün yeter, ülke küçük, mesafeler kısa. Her gün taşınmanıza gerek yok, örneğin Budva’da kalıp günübirlik Bar ve Ulcinj, Kotor’da kalıp Herceg Novi ve Tivat gezileri ideal olur. Ne dersiniz?

 81. Alper bey merhaba , ben kotor’dan birkaç günlüğüne italya”ya geçmek istiyorum feribot ile araştırdım feribotlar falan varmış fakat merak ettiğim birşey var feribotlarda pasaport kontrolü olur mu schengen çıkarmak gerekir mi günübirlik bile gidilse ?

 82. Merhaba Alper bey. Yorumlarınız için çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz ama benim başka bir sorum vardı. Yeni evliyim,eşimle Karadağ gezisi planlıyorum ve eşim tesettürlü. Kotor’da,Budva sokaklarında veya herhangi bir yerde gezinirken bize garip garip bakmaları tabi hoşuma gitmez bu konuda insanları ne kadar anlayışlı bir bilginiz var mı ve oralarda gezerken sizde tesettürlü bayanlar gördünüz mü acaba?

  • Merhaba Bilal Bey. Karadağ’da Kotor veya Budva’da tesettürlü kadın hiç görmedim. Garip bakacaklarını sanmıyorum, meraktan göz ucuyla kısaca bakabilirler ama rahatsız edici bir şekilde olmaz bu. Bence endişe etmeyin.

 83. Merhaba Alper Bey,
  Ben yaklaşık 1 hafta kalmayı düşünüyorum orada turistik yerleri gezmek ve denize girmek istiyorum otel dışında sizce 350€ yeterli olur mu böyle bir tatil için fiyat konusunda bilgi verebilir misiniz?

  • Merhaba. Karadağ tatili için otel paraları hariç bir haftada 350 avro rahatlıkla yeter. Yine de fazla lüks yerlere gitmeyin derim kişisel fikrim olarak.

 84. Alper Bey merhaba.
  Rehberiniz için teşekkürler bir kaç sorum olacak izninizle.
  Uçak biletleri hariç 1000 tl’lik bir bütçe yeter mi?
  6 gece kalmak istiyorum ve doğa gezisi yapıp bir iki gün de plaja gitmek istiyorum. Araştırdığım kadarıyla Sveti Stefan adasının yanında halka açık plaj var. Ancak Kotor körfezi de çok güzel. Sormak istediğim şeyler ulaşımla ilgili.
  Öncelikle nerede kalmalıyım? Hem Kotor’u hem de Budva’yı gezmek istiyorum. Ve Kotor’dan Budva’ya nasıl gidebilirim? 6 gün içerisinde mümkün olduğu kadar çok yeri gezmek istiyorum ama şehirlerarası ulaşımla ilgili hiçbir fikrim yok. Yardımcı olabilir misiniz genel olarak?

  • Merhaba. 6 günlük Karadağ tatili için 1000 liranın yetip yetmemesi kalacağınız yerlere bağlı. Ucuz pansiyonda kalırsanız yeter ama otellerde kalırsanız yetmez. Kotor ile Budva arasında otobüsler sık çalışıyor ve 45 dakika sürüyor. Diğer Montenegro şehirleri için de kolayca otobüs veya minibüs bulursunuz. Karadağ küçük bir ülke, tek yerde kalarak günübirlik gezebilir, ya da 2-3 kentte kalabilirsiniz.

 85. Merhabalar,
  3-4 gunluk bir karadag gezisi planliyoruz esimle..
  Ama bi kac sorunun cevabina ihtiyacimiz var?
  Vizesiz ama pasaporta ihtiyaç var mi? kktc gibi mi yoksa nasil? ona gore yenilenecek ya da cocuk icin ne gerekliyse yapilacak tarafimizdan..
  Havaalanından araba kiralayip bir sehirde kalip diger yerleri rahatlikla gunubirlik gezme durumumuz var sanirim.. neresini onerirsiniz konaklama icin? bebek oldugundan konfor oncelik oluyor;)
  Simdiden tesekkur ederim.

  • Merhaba. Karadağ’a pasaportsuz giremezsiniz. Montenegro küçük bir ülke, arabayla rahatça gezersiniz. Ben son gidişimde konuk olarak Budva Avala Hotel’de kaldım. Konum, konfor ve hizmet açısından en iyi otel.

 86. Merhaba Alper bey geçen yıl sizi izleyerek . makedonya ve arnavutluk gezdim. İzlenimleriniz çok işime yaradı. Önümüzdeki nisanın başında yarım kalan karadağ turumu tamamlayacağım. Çok selamlar.

 87. Cem Bey, Ben Budva`da yasiyorum. Herhangi bir yardimim dokunabilirse lutfen cekinmeden arayin.
  Iyi tailller !!

  • Merhaba. Şu an budvadayım.ne yazık ki yarın 18:30 tivattan uçağım var.sizinle konuşmayı çok isterdim. Nuri bey

 88. Bir şeyi düzeltmek istedim. Kotor, Avrupa’nın en büyük fiyordu değil, fiyort bile değil aslında, bir ria. Avrupa’nın en büyük fiyordu Norveç’deki Sognefjord.

 89. selamlar alper bey.Daha önce size gezi planımdan bahsetmiştim. hemen hemen kesinleşmiş planım şöyle; 2 gün kotor, 2 gün budva, 2 gün dubrovnik, 1 gün zadar, 2 gün zagreb, 1 gün lubiyana, 2 gün bilet gölü. Sormak istediğim öyle pek müze meraklısı değilim gezerek keşfetmeyi tercih ediyorum. dubrovnik için 2 gün sizce fazlamı. zadar ile dubrovnik arası 8- 9saat sürüyor. dubrownikte kalacagım bir geceyi gece yolculugu yaparak degerlendirmeyi düşünüyorum. bu konudaki düşüncenizi öğrenmek istiyorum. saygılar.

  • Merhaba Mehmet Bey. Montenegro Hırvatistan gezi rotanız güzel. Dubrovnik için iki gün bence fazla değil ama zaman kazanmak isterseniz evet, 1 günde eski kenti rahatlıkla gezebilirsiniz. Saygılar.

 90. Merhaba Alper bey ve bu yazıya yorumlarıyla katkıda bulunan gezginler. Bu temmuzda 3 gün sayabosna-mostar ve 4 gün belgrad’da kaldıktan sonra karadağa geçeceğim. İlk iki şehir için plan tamam ancak karadağ’da görülecek yer fazlalığından kafam karışmış durumda öncelikle karadağ için 3-4 gün zamanım var ama bununda 3’mü yoksa 4 gün olacağı göreceğim yerlere bağlı. Öncelikle konaklamayı kotor ve budva’da yapmayı planlıyorum. Yoksa sadece bir şehirde kalıp diğerlerini bu şehirden gezmek mi doğru olur öte yandan yorumlarda gezen arkadaşların ve büyüklerimizin Herceg novi, ulcinj, petrovac, centinje ve Perast’ı övdüklerini okudum. Normalde 3 gün kalıp saraybosna’ya dönüp 1 gün daha kalmayı planlıyordum. Ancak yazdıklarınız 4 gün kalmam fikrini aklıma yerleştirdi. tabi bu durumda uçuştan bir gece önce otobüsle saraybosnaya döneceğim. Şimdi 4 günlük bir süre için nasıl bir gezi planı yapmalıyım. Görülecek yerlerin çokluğundan deniz, tarihi yerler ve yemek üzerine nasıl bir tur yapabilirim. Değerli yardım ve fikirlerinizi bekliyorum. Ayrıca 3 günlük bir gezide nasıl bir tur yapabilirim onun da önerisini verebilir misiniz? Teşekkürler.

  • Merhaba. Karadağ güzel bir ülke, en az dört gün kalmaya değer. 2 gün Budva, 2 gün Kotor’da kalıp yazdığınız diğer şehirleri günübirlik gezebilirsiniz.

 91. Alper bey merhaba ben gecen hafta ıtalya vızesı ıcın basvurdum giriş karadağdan olucaktı sonra oradan italyaya geçicektim inandırıcı gelmemiş red ettiler şimdi biletimin dönüşünü tekrar karadağ olarak yapıcam fakat pasaportumda red damgası var ama geçen sene yunanistandan aldıgım kapı schengenım var , karadaga girerken bu red problem yaratır mı ? Yoksa pasaportumu değiştirmeli miyim acil yardım?

 92. Merhaba Alper bey ve değerli gezginler bu yaz Saraybosna ve belgrade şehirlerine yapacağım gezimi Karadağ sahil bölgesi ile taçlandırmak istiyorum.Normalde 3 gün kalmayı planladığım şehirde yorumlarını okuduktan sonra 4 gün kalmayı düşünüyorum ancak dönüşü Saraybosna’dan yapacağım için 4. Gün riskli olabilir ancak öyle övmüşsünüz ki ben bu riski alacağım. Sorum 4 gün için Nasıl bir gezi yapmalıyım? Nerelere gidip naıl bir konaklama yapmalıyım tek bir yerde kalıp diğer yerleri gezmelimiyim yoksa 2 gün 2 gün dağıtsam mı konaklamayı değerli önerilerinizi bekliyorum.Hoşçakalın.

 93. Alper Bey ,
  çok güzel hazırlamışsınız siteyi.
  Budvada kaldığınız evin iletişim bilgilerini iletebilirmisiniz.Ben 6-7 mayıs 2016 için bi kısa tatail düşünüyorum budav ve kotora.
  tşk

  • Merhaba. Ne yazık ki Budva’da kaldığım evin iletişim bilgisini almayı düşünemedim. Budva ve Kotor’da otobüs terminalinde oda kiralamak için bekleyenler göreceksiniz, o şekilde yapabilirsiniz.

 94. Merhaba, herceg novi, ulcinj, Petrovac, centinje, perast kotor ve budvada konaklayarak buraları gezmek için 4 gün ideal olur mu? Yoksa bazı yerleri es geçmek mantıklı olur mu?

  • Bence koşturmaya gerek yok, Kotor ve Budva’da kalacağınız ikişer günün birer tanesini oraları gezmek, diğer birer günü ise günübirlik başka kasabalara giderek harcayabilirsiniz. Yazdığınız 5 yerden 2 veya üçünü eleseniz daha rahat gezersiniz.

 95. Çağlayan Bey merhaba,
  Ben Budva’da yaşıyorum. Bu Ülke çok güzel. Vaktiniz sınırlı. Bence Ulcinj, Centinje ve belki Herceg Novi’yi programınızdan çıkarın. Kotor, Risan, Budva ve Budva koylarının tadını çıkarın derim.
  İyi tatiller !!

 96. merhaba Nuri bey,Budva koylarını gezmek için Nasıl bir yol izlemeliyim 2. Olarak risan Hakkı’nda biraz bilgi verebilir misiniz ? O bölgede yaşayan biri olarak. Çünkü pek bir bilgim yön risan hakkında.

 97. Merhaba, Budva koyları derken, şayet araç kiralamayı düşünürseniz, Budva’dan Kotor istikametine giderken, Budva çıkışında sola küçük bir yol ayrılır. ”JAZ PLAJI” diye levhalandırılmıstır. Bu yolu takip ederseniz, çok güzel doğa, yerleşim tesisleri olmayan fakat Plaj ve Kafe gibi hizmetler veren çok doğal koylar vardır.
  RİSAN, KOTOR’un az ilerisinde küçük bir kasaba. Kotordan veya Budvadan dolmuş bulunur. Oradan Kotor Körfezinin manzarası da doyumsuz.

  • Nuri Bey iyi akşamlar biz oğlumla Budva’ya gelip 25_30 gün kalmak istiyoruz ev bulabilirmiyiz ve ne kadardır acaba.Ben bu Eylül de geldim çok beğendim.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Bursa’dan selamlar.

 98. Nuri bey tek olacağımdan Araba kiralamayı şu an için düşünmüyorum. Budva koylarını gezmeden nasıl bir plan yapabilirim. Budva koylarına gitmezsem nereyi ekleyebilirim geziye. 2. olarak Budva koylarına araba olmadan otobüs ya da münibüs ile gidebilir miyim?

 99. Merhaba, 1. Karadağlılarla İngilizce iletişimde zorluk oluyor mu? 2. Araba kiralamaya gerek olur mu? Teşekkürler,

  • Merhaba. Karadağ’da gençlerin çoğu İngilizce biliyor, orta yaşlıların da önemli bir kısmı. Bence araba kiralamaya gerek yok. 2 kişiden fazla iseniz mantıklı olabilir.

 100. Merhaba iki bayan arkadaş olarak tirandan karadağ’a geçmek istiyoruz yazınızdan okuduğum kadarıyla önce işkodra daha sonra minibüsle en yakın sınıra gitmişsiniz iki bayan için bu yol güvenli midir? ya da ne tavsiye edersiniz? teşekkürler

 101. Merhaba,
  Karadağ’a Tiran’dan girerek Balkan turu yapan var mı acaba? Dönüş Üsküp – Ohrid üzerinden yine Tiran şeklinde olacak. Uçak bilet gidiş dönüş Tiran daha uygun olduğu için buradan başlamak istiyoruz. Tiran’dan araba kiralamayı düşünüyoruz. Sınır geçişlerinde problem olur mu? Bilgisi veren olursa çok memnun olurum.

  • Merhaba. Batı Balkanlara en ucuz uçak bileti genelde Tiran’a olduğu için birçok kişi oradan başlıyor. Sorun yaşamazsınız, Karadağ’a giriş kolay. Ben hiç araba kiralamadım ama kiralık otomobille Montenegro’ya gidenlerden bu konuda yazanlar olacaktır diye tahmin ediyorum, yorumları incelemenizi tavsiye ederim.

 102. Merhabalar,geçen yıl bizde aynı güzergahtan seyahat ettik arnavutluktan araç kiraladım sınır geçişlerinde sorun çıkmadı rahat bir şekilde gittik.dönüştede yine aynı şekilde tiran dan döndük içiniz rahat olsun…

 103. Alper bey sizin kanalızdan sevim hanıma bir bilgi vermek isterim tatil sūresi kısa ise bu yolculuk hem çok yorucu olur hemde tam olarak hiçbir yeri göremezler,
  Araba kiralamada teslimde,sınır kapılarında hiçbir sorun yaşamazlar balkanlar çok medenidir ama her defasında söylūyorum tūrkler karadağın sahil kesimini görūp dönūyorlar çok yazık ūlkenin kuzeyi çok doğal,temiz ve çok ucuz
  Selam olsun alper metin beye ve gezginlere

 104. Öncelikle kolašin ve zabjak sonra rožaje, berabe, bijelo polje yeterli doğallık için bu arada tara kanyonunu da mutlaka görūn, neşeli ve gūzel gūnler dilerim, kazım.

 105. Merhaba,3 gece 4 gün kalacağım Budva kotor ve perast’ı gezeceğim konaklamayı tek bir yerde yapmak istiyorum Budva mı yoksa kotor mu yapsam 3. Bir öneriniz varsa yazabilir misiniz?

 106. Kafamı karıştıran nokta kotorda tarihi yer daha fazla ancak Budvada sahil daha güzel ve cafe barlar daha fazla ve eğlenceli görünüyor. Bundan dolayı kararsız kalıyorum.

  • Evet Budva’nın eğlence ve gece hayatı daha hareketli ve kent merkezinde kumsal var, ama Kotor’un tarihi yapısı daha özel. 2 gece Budva 1 gece Kotor da mantıklı.

 107. Merhaba tekrardan Karadağ seyehatini tamamlamış bulunmaktayım 🙂 Herşey güzeldi ta ki son gün yağmur yağana kadar.. 2 gece kaldım fakat 1 gün yeterliymiş Kotor old town için. Podgorica havaalanı zaten küçücük gidiceklerin aklında bulunsun havaalanına girişte herhangi bir güvenlik kontrolü de yoktu asıl bu şaşırttı 🙂 ben internetten özel şoförlü araç rezervasyonu yaptırmıştım 55 euro gidiş 55 euro da dönüş olarak, Budva üzerinden gittik yol üzerinde harika manzaralar vardı Budva’dan geçerken.. Keşke hava güzel olsaydı 1 gün de orada kalsaydım. Deniz için gidenler mutlaka Budva’ya gitsinler özellikle Sveti Stefan çevresine. Kotor old town çok güzeldi.. Bariz belli Venediklilerden kaldığı. Kaldığım butik oteli tavsiye ederim boutique hotel astoria’da kaldım 2 gün için yaklaşık 700 lira ödedim fakat sezona göre değişiyordur. Çok fazla turist kalabalığı vardı bu kadar beklemiyordum özellikle Türk turist cok fazlaydı. Onun dısında Tivat’a da gittim Porto Montenegro diye bir marinası var muthıs. Bir çok lüks markaların mağazası, lübnan ve japon mutfagı restaurantları ve sonsuzluk havuzu var sezon acılmamasına ragmen havuza da girdim. Bir de cok fazla Rus turist vardı zaten zengın Ruslar bu porto montenegro’dan ev alıyorlarmıs ve yatları ile gelmişler aşırı lüks yatlar var idi.. 2 günde ortalama 160 euro harcadım fazlasıyla yetti. Bir de çoğu kişi ingilizce ve rusça biliyor o açıdan problem olmuyor. Ama istanbuldan tivata direkt uçuş olsa bence daha rahat ulaşılabilir gerçekten cehennem gibi uzak kışın kimbilir ne kadar zordur podgorica havaalanına ulaşmak. THY ile uçacaklar da normal ekonomi esnek yerine business alsın cunku pek fıyat farkı yok idi keşke business alsaydım dedim koltuk aralıkları çok kötüydü geldiğim günkü uçuşun. Neyse ki dönerken rahattı yolculuk.

  • Merhaba Mehmet Bey. Evet, Kotor’dan Dubrovnik’e her gün otobüsler var, otobüs terminaline gidip bilet alabilirsiniz. Yolculuk 3 saat ama sınırda bekleme uzayabiliyor bazen. İyi tatiller.

 108. Selamlar Alper bey,
  Yazılarınızı beğenerek takip ediyorum sayenizde gerçekten çok faydalı bilgiler ediniyoruz.Benim de eşimle birlikte yerleşme düşüncemiz var öncelik budva ama kuzey şehirleri de olabilir.Bu konuda Nuri Bey Kazım Bey gibi önceden yerleşenlerden ve sizlerden bilgi edinebilirsem çok memnun olurum.Çok teşekkürler
  kalacaysefa@ gmail.com

 109. Sefa bey bu ūlkenin birtane doğrusu yok, burada yerleşmek istiyorsanız gelip en az 1-2 ay gözlem yapmanızı öneririm, ūlkenin kuzeyi doğal ve bakir ama iş imkanları çok kısıtlı, sizin gibi insanlara ne kadar yardım etmek istesem de yanıltıcı olur gelin gözlem yapın en doğru yol bu ve fırsatcı insanlar var onlara da dikkat edin, selamlar herkese.

 110. Başta Alper Bey olmak üzere herkese öncelikle çok teşekkürler. Tekrar olacak şekilde soru sormamaya özen göstericem 🙂 10-17 Eylül için eşimle birlikte biletlerimizi aldık. Podgorica’dan Avis ile araç kiralamayı, 7 gün boyunca da Budva’da kalıp kotor, sveti stefan, podgorica, bir ihtimal de mostar’a gitmeyi planlıyoruz. Belki son gece Podgorica’da kalabiliriz. Kuzeye gitmeyi düşünmüyorum. Gelsin sorularım 🙂 [1] Kotor’da da kalmalı mıyız? 3 gün Budva, 2 gün Kotor mu yapalım? Yoksa komple Budva mı? Uzaklık açısından soruyorum. İki gün üstüste Kotor’a gidip dönmek zor olur mu? [2] Tekne turları hakkında bilgi almak istiyorum. Tekne turları nerelerde var? [3] Deniz ürünleri methediliyor. Özellikle tavsiye edeceğiniz bir yemek var mıdır? [4] İnternet olmayacağı için navigasyon da olmayacak. Yolları bulabilmem için öneriniz nedir? Büyükçe bir harita mı alayım? [5] Bunlar haricinde de tavsiyeniz olursa okumak, öğrenmek isteriz. Teşekkürler.

  • Merhaba. Budva ile Kotor arası mesafe uzun değil, taşınmak gerekmez ama oranın da havasını tam yaşamak için Kotor’da kalmaya değer. Mostar deyince durum değişiyor, mesafe fazla. Montenegro’da deniz ürünleri ve yemekleri yaygın. Karides (Şkampi), siyah risotto, ahtapot salatası (salata od hobotnice), midye (muşle) ve prstaci (hurma midyesi), Karadağ’da yenecek deniz mahsulü yemekleri arasında sayılabilir. Okurların da bilgi vermesini umarım.

 111. alper bey öncelikle yazınız için elinize sağlık gayet güzel olmuş. ben ve 2 arkadaşım ilk defa yurtdışına çıkacağız şimdi bizim planımız önce arnavutluğu gezip ordan budva üzerinden karadağa geçmek. önceliklesınır kapısında sorun yaşar mıyız ayrıca tiran-karadağ arasını nasıl geçeceğiz ulaşım aracı var mıdır ayrıca son olarak oraya gittiğimizde euro ile mi gidelim yoksa leke yani yerli para birimi mi kullanalım ?

  • Karadağ gezi yazıma ilginize teşekkürler. Sınırda sorun yaşamazsınız. Sınır geçiş ulaşımı yorumlarda yazıyor. Euro ile gidip Arnavutluk parasına orada çevirirsiniz.

 112. ilk yurt dışı tecrübemiz olacak turla gezmeyi önerir misiniz …. bizim gelmek istediğimiz tarihte tur şuan da yok …. Bütçe olarakta fazla harcama yapmamaya özen gösteriyoruz. … nerelere ilk olarak gidilir ne içilir ne yenir daha uygun nerelerde kalınabilir … yardımlarınızı bekliyorum fatmatozkoparan@ hotmail.com

 113. Fatma hanım size yardımcı nasıl olabilirim billemiyorum ama hangi konuda yardım istiyorsanız yazîn elimizden ne gelirse yardîm etmeye çalışalım

 114. Mesela tatilimizi en güzel bi şekilde nereden başlayarak nerelerde sonlandırmalı. araç kiralamali mı varsa otobüs mü kullanılmalı. .. otelden başka güvenli kalinabilecek başka nereleri önerebilirsiniz.. Nerede eğlenelip… ne yenip ne içilmeli …. sizce hangi ayda gidilmeli… tatil için ayırdığımız döviz den başka banka hesabimizda da belli bi miktar para bulundurmali mıyız ülkeye giriş ile ilgili bi sıkıntı olmaması için…

  • Ben araba kullanmayı bilmiyorum, hiç araç kiralamadım. Otobüs ve minibüsler var. Aile yanlarında oda veya tam daire kiralayabilirsiniz. Sahiller kafe, lokanta, bar ve kulüplerle dolu. yazın çok sıcak oluyor, sevmezseniz haziran ve Eylül daha iyi. Vadesiz mevduat hesabınızda para olması Karadağ veya herhangi bir ülkede iyidir.

 115. Herkese şimdi den teşekkür ederim özellikle alper bey size bizim gibi insanları bilgilendirmek amacıyla bir çatı oluşturduğunuz için. ….

 116. Herkese bu güzel tecrübelerini paylaştıkları için ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Soruma gelince mostardan kotora veya tam tersi şekilde kotordan mostara otobüs yolculuğunu deneyimleyen arkadaşlar, bu yolculuk hırvatistan sınırlarına geçmeden mi gerçekleşti? Bu iki şehir arasını vizesiz geçmek durumunda olacağımdan sormaktayım.

 117. Merhaba Alper Bey ve diğer gezgin arkadaşlar.
  Kız arkadaşımla eylül ayının 3. haftasında karadağa gitmeyi planlıyoruz. O aylarda denize girebilme şansımız olabilir mi? Bu aylarda giden arkadaşlarımız varsa görüşlerini paylaşabilirler mi? Teşekkür ederim.

  • Merhaba Özgür Bey. Montenegro’da Eylül ayında hava durumu tatil için çok uygun ve rahat geçer. Hava sıcaklıkları gündüz 24-27 derece, gece 13-16 derece arasında seyreder. Deniz suyu sıcaklığı ortalama 24 derece. Her gün olmasa da gündüz denize girebilirsiniz ama akşam için birer mont almayı unutmayın. Karadağ çok güzel, mutlu ve sevgi dolu bir seyahat dilerim.

 118. Alper Bey,
  Detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim. Diğer bir konu ise ulaşım. Arkadaşlarımızdan bazıları daha önce denemişler yorumları okudum. İstanbuş – Montenegro şu an itibari ile 2 kişi sadece gidiş 1.100 TL. Arnavutluk ise yine 2 kişi 310TL. İnanılmaz bir fark var. Bizde Arnavutluktan Montenegroya gececeğiz. Geçiş sırasında Podgorica ilk durak olacak. Geçişi yapınca burada detaylı bir ulaşım yazısı paylaşacağım. Gidecek arkadaşlarada rehber olur. Tekrardan teşekkür eder, neşeli ve eğlenceli bir yaz dilerim.

  • Haklısınız. Uçak biletlerinin pahalılığı nedeniyle çoğu kişi Tiran’a uçakla gidip oradan Karadağ’a karadan geçiyor. Bilgi ve yorumlarınızı bekler, teşekkür ederim.

 119. Merhaba, biz sırbistan, karadağ ve bosna herseği gezmek istiyoruz. 10-15 gün süremiz olacak. Bu üç ülke için en mantıklı yol rotası nedir? Nereden başlayıp nereden bitirmek daha mantıklı olur. Bir ülke sıralaması vermenin yanı sıra şehir şehir ayrıntılı bir plan da verebilirsiniz. Ya da Sırbistanı kapsaması kaydıyla, farklı rotalar da önerebilirsiniz. Teşekkürler

  • Merhaba. Karadağ Bosna-Hersek Sırbistan seyahatinize bence en ucuz uçak bileti bulduğunuz yerden başlayın. Örneğin Belgrad (3 gün), Novi Sad (2), Saraybosna (2), Mostar (1), Kotor (2), Perast, Budva (3), Nikşiç, Kragujevac (1), Belgrad şeklinde güzel bir Batı Balkan turu olabilir.

 120. Alper Bey, belirttiğiniz rotayı 11 günde takip etmeye çalışacağız. Biletleri aldık. Teşekkür ederiz

  • Bunu duyduğuma sevindim! Karadağ’a muhtemelen hayran kalacaksınız. Yalnız bazı günler çok sıcak oluyor, dikkat. Dönüşte izlenimlerinizi ve gezi rotanızı burada paylaşırsanız memnun olurum. Yolunuz açık olsun.

 121. Özgūr bey daha önce yazdim ama yayınlanmamış herhalde bir hata oldu tirandan podgoricaya geçmeniz zor ve meşegatli olur lūtfen iyice araştırın,tatil olumsuz başlamasın,alper bey ve takipcilerine gūzel bir yaz ayları dilerim

 122. Merhaba, ilk olarak siteniz çok özenli ve güzel tebrik ve teşekkür ederim. Biz 8 Temmuz gibi Budvaya gitmeyi düşünüyoruz. Tirana uçup ordan geçebiliriz anladığım kadarıyla. Hem bu konuda hemde ev veya oda kiralama konusunda biraz daha detaylı bilgi alabilirmiyim? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba. Arnavutluk’tan Karadağ’a gitmek için önce İşkodra’ya gitmeniz gerekiyor. Ayrıntılar yukarıda var. Budva otobüs terminalinde oda kiralamak için ellerinde соба (soba) yazılı kağıtla bekleyen kişilerden biriyle evine gidebilirsiniz. Seyahat blog sitemi beğenmenize sevindim, teşekkürler.

 123. Merhaba Alper Bey,
  Temmuz sonu gibi Budvaya gitmeyi düşünüyorum. Size kısa birşey sormak istiyordum. Kalacak yer anlamında araba kiralama gibi bir imkanım olmadığı için gündüzleri de deniz ve plajdan yararlanmak istiyorum. Plajlar sehir merkezine yürüyerek yakın mı? Dolmuş filan kalkıyor mu plajlara şehir merkezinden? Yoksa tekneler mi var? Ayrıca hem yüzmeli hem de teknede de gezmeli günübirlik Türkiyedeki gibi tekne turları var mı? Sehir merkezi old town mı? Gece hayatı şehir merkezinde mi oluyor? Yaya bir turist için old town mı iyi kalmak anlamında her yere yakınlık anlamında??
  Tesekkür ederim. (Bu arada yazılarınızı takip ediyorum, çok bilgilendirici sağolun)
  Evren Gezer

  • Merhaba. Budva’nın tam merkezinde plaj var. Kalabalık gelirse biraz yürüyerek daha sakin kumsallara gidip denize girebilirsiniz. Tekne turlarıyla çevreye gitmek de mümkün. Evet, Old Town Budva’nın tarihi kent merkezi. Gece hayatı şehir merkezinde; sakin barlar ve hareketli, eğlenceli kulüpler var. Old Town içinde vaya çevresinde kalmak en iyisi. Seyahat bloguma ilginize teşekkürler.

 124. Nuri Emrah bey ve kazım bey merhaba,

  Karadaga yerlesme planlari yapmaktayiz,
  ben ingilizce ögretmeniyim esim teknik kodlama, cok yüksek beklentilerimiz yok barıs olan bi ülkede huzurla yasamak tek derdimiz, tavsiye ediyormusunz ülkeyi ve bu konuda neler yapabiliriz? size nasıl ulasabilirim benim mail adresim duygu@ celebi.ws simdiden cok tesekkürler.

 125. Duygu hanım bu platforma olan herkese tek tavsiyem buraya yerleşme planı yapmadan önce 2 ay burada kalmanız lazım (turist gibi değil) sonra göreceksiniz ki burada tek doğru yok, daha önce gelen bazı arkadaşların çok eleştirdikleri konular beni rahatsız bile etmiyor, ülke sakin ve barış içinde yaşayan ve çok rahat insanların ūlkesi, bugūne kadar negatif davranan kimse olmadı bana hatta çok yardım gördüm, herkese kucak dolusu sevgi ve selamlar. kazım

  • Kazım Bey merhabalar. Ben 24 yaşındayım fakat Türkiyede geleceğimin olduguna inanmıyorum ve yurtdışına gitme arayışları içerisindeyim. Sizce Türkiyeden çalışmak maksatlı gelmek ne kadar mantıklı, yani orada bir iş bulabilir miyim ve Türkiyede icra ettigim meslek fotografçılık. Sizce ekstra olarak kendi mesleğimide icra etme şansım olurmu? Yani bir kazanç sağlayabilir miyim?

 126. merhaba

  mostardan hırvatistan sınırından geçmeden kotor veya budva veya en son seçenek podgorico’ya direk ulaşım varmı? firma adı veya saatlerini nereden kalktığı konusunda yardımcı olurmusunuz ?

  • Merhaba. Evet, Mostar’dan Hırvatistan’a girmeden yani vize gerekmeden Karadağ’a otobüsler var. Firma adı bilmiyorum ama otobüs terminaline gidip bilet alabilirsiniz. İsterseniz autobusni-kolodvor sitesine bir bakın şimdiden.

 127. adresini verdiğiniz siteden mostar-kotor sorgusunda sonuç çıkmıyor.

  fakat benim bulduğum ve çoğu firmanın online bilet satışı yaptığı aşağıdaki sitede hırvatistanı görmeden (sorgu ekranında bulunan timetable butonuna basarsanız otobüsün geçtiği yerler belli. maps’ten baktım bosna ve karadağ şehirleri sınır geçişi olarak gösterilen g.p.KLOBUK (BiH) bosna kapısı, g.p.ILINO BRDO (CG) karadağ kapısı) buradan çıkan sonuca göre 2 firma bu şekilde seyehat ediyor.

  https:// busticket4. me/EN/1276-1150-132-0-0/0-1/Mostar-Kotor/08-08-2016

 128. Çağlayan bey ben anında cevap yazdım ama şuan görūyorum çıkmamış yine bir hata oldu galiba,benim işim podgoricada maalesef budvada değilim,podgoricaya yolu dūşen herkesi beklerim,herkese selamlar

 129. MOSTAR – KOTOR ULAŞIM BİLGİSİ

  Linkini paylaştığım online bilet satış sitesinde Mostar-Kotor sefer sorgusunda uğranan duraklar şu şekilde

  Mostar – Kotor Sefer Güzergah Bilgisi : http://i.hizliresim.com/o7MqEq.jpg

  Bu seferi maps üzerinde tek tek işaretlediğim zaman şu şekilde bir sonuç çıkıyor (Google Maps güzergah sayısı dolduğu için harita 2 parça şeklinde) ;

  Güzergah 1. Parça : http://i.hizliresim.com/GzrWPv.jpg

  Güzergah 2. Parça : http://i.hizliresim.com/l1gP3p.jpg

  Güzergah km bilgisi ve şehirler sitede bulunan timetable bilgisi ile birebir uyuşuyor tek tek doğruladım. Sizlerde deneyebilirsiniz.

  Burada görüldüğü kadarıyla ve aşağıda link ile göstermiş olduğum seferler bu güzergah JARDAN EXPRESS ile gidiyor gözüküyor: http://i.hizliresim.com/v4BAXO.jpg

  bu ulaşım biçimin haricinde bazı otel veya hosteller özel ulaşım sağlayabiliyormuş (vito tarzı araçlarla) mostarda bu şekilde tanıdığı bildiği ulaşım ayarlayan bilgisi olan varmı ?

 130. Merhaba,
  Biz 11 gün süren muhteşem bir Karadağ seyehatı yaptık. 35 Euroya Tirandan taksiyle sınır kasabası işkodraya gelidik. Sınırı yürüyerek geçip yine taksiyle 15 Euroya en yakın kasaba Ulcinj’e geldik. Hiç aklımızda yokken 4 günümüzü burda geçirdik. Çok güzel plajları olan muhteşem bşr sahil kasabası. Fiyatları Budvaya göre yüzde 30 ila 40 daha ucuz. Ulcinj Budva arası otobüs var biiet 6 euro. Sonra Budvaya geçtik, old townda günlük 30 Euroya kaldık. Budva bizim Bodrum gibi kalabalık ve fiyatlar yüksek biraz. Tavsiyem hamburger yemeniz. Porsiyonlar inanılmaz büyük, bir hamburgerle rahat doyuyorsunuz. Fiyatı 2 euro. Günü birlik Kotor ve Stefi Stefan gezisi yaptık. Dönüşümüzü Podgorica üzerinden yaptık. Herkese tavsiye ediyorum, ayrıca eşimle bu tatile ön ayak olan Alper bey ve herkese teşekkür ediyorum.

  • Merhaba. Karadağ tatiliniz hakkında geri dönüp yorum yazma inceliğiniz için teşekkürler. Sırpların hamburgeri lezzetli, bol malzemeli ve doyurucu, severim. Yolunuz hep açık olsun.

 131. Alper bey bildiğiniz üzere ve sizin sayenizde buraya yerleșmiș bir iș adamıyım buradaki tüm hamburgerler domuz etinden yapır ama istisnasız,selam

 132. Kazım bey merhaba,
  Uzun yıllar yurt dışında yaşadım ve aşçılık okudum.. maalesef domuz eti yedim. Tadındaki farklılığı bilirim, o yüzden budvada ki etlerin domuz eti olmadığınını düşünüyorum. Özellikle Ulcinj de çok fazla müslüman yaşadığı için o bölgede olmadığını düşünüyorum..

 133. Oğuzhan bey öncelikle karadağ için olumlu yazınızı takdirle okudum gūzeldi sağolun,budva içinde benim dūşūncem öyleydi siz daha uzmanmışsınįz biliyorsunuzdur benim telaşım buraya gelecek insanlara faydalı olabilmek yanlış anlaşılmasın ben danïşmanlîk ve turizmcilik falan yapmįyorum benim podgoricada ithalat ihracat şirketim var ayrıca perakende magazam var tek isteğim bu ūlke bozulmadan ūlkemin insanı gelip görsūn ama budva kotor değil ūlkenin kuzeyini tabiiki,kalın sağlıcakla

 134. Kazım bey merhaba,
  Estafurullah uzmanlık konusunda, ben sadece tad olarak söyledim. Siz orada yaşıyorsunuz ve bizden çok daha fazla bilgi sahibisiniz. Oraya gelecek vatandaşlarımıza yardımınız takdir edilecek bir davranış. Seneye yine kısmet olursa gelmek ziyaret etmek isteriz sizleri.

 135. Alper Bey, sizce Türkiye’den Karadağ’a yerleşmek yanlış bir karar olabilir mi? Oraya gitsem kendimi karşılayacak kadar bir gelir elde edebileceğim işe girebilir miyim? Ayrıca ben fotoğrafçılık ile uğraşıyorum. Ekstradan mesleğimi de icra edebilir miyim?

 136. Karadağ çalışmak için uygun bir yer değil, işsizlik oranı çok yüksek ama gezilecek çoook güzel bir yer.

 137. Merhaba Alper Bey,
  27 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında Karadağ’da tatil yapmayı planlıyoruz ancak bu tarihlerde denize girilebiliyor mu merak ediyorum. Suyun girilemeyecek kadar soğuk olma ihtimali var mıdır?

  • Merhaba İpek Hanım. Karadağ sahillerinde Eylül ayı sonu ve Ekim başı hava durumu iyidir; sıcaklıklar gündüz 20-24 derece, gece 13-17 derece arasında değişir. Deniz suyu sıcaklığı 22-23 derece civarında olur.

 138. Biz kocamla sömestir tatilinde 7 günlük gezimize Üsküp ten başlayıp, Priştine hava alanında sonlandıracağız. Okuduklarımızdan anladığımız kadarıyla bu gezi haritada göründüğü kadar kolay değil. Mantıklı bir rota belirleyemedik, çünkü sınır ilişkilerini bilemedik. Bize bir rota önerir misiniz?

  • Merhaba. Makedonya-Arnavutluk-Karadağ-Sırbistan-Kosova rotasını izleyebilirsiniz, bunun için 7 gün çok az ama imkansız değil. Ben Kosova’ya gitmedim. Makedonya-Arnavutluk-Kosovo şeklinde gezerseniz 1 hafta daha yeterli olur. Sınırlarda sorun yaşama olasılığınız oldukça düşük.

 139. İyi günler Alper bey ve diğer gezgin arkadaşlar. İki hafta sonra Tiran’dan Budva’ya gideceğim. Gidiş yolu defalarca anlatılmış. Benim bir sorum daha olacak. Tiran’da İşkodra’ya ya da Karadağ sınırına giden otobüslere/minibüslere nereden binebiliriz ?

 140. Merhaba. Ben bu sene içerisinde Montenegro da bulunan arkadaşlarımı ziyarete gitmek istiyorum. Fakat uçak fiyatları çok yüksek. Otobüs ile ulaşım yapabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim ve fiyatları hakkinda kesin bilgiye ulaşamadim? Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler

  • Merhaba Melike Hanım. İstanbul’dan Karadağ’în başkenti Podgorica’ya direkt otobüs var, 18 saat sürüyor. Bilet ücreti tek gidiş 60 avro, gidiş-dönüş 100 avro. Ancak Karadağ’a karadan gitmeden önce, hangisinden geçeceğinize bağlı olarak Yunanistan veya Bulgaristan transit vizesi almanız gerekiyor. Diğer bir yol ise birçok blog okurumun yaptığı gibi uçakla Tiran’a gidip oradan kara yoluyla Karadağ’a geçmek.

 141. Merhabalar,

  Mostar’dan Kotor’a özel araç ile ulaşımı soracaktım. Otobüsle Hırvatistan üzerinden gidiliyormuş sanırım, arabayla farklı bir güzergah izlemek mümkün olur mu? Vizesiz geçiş sağlamak amacıyla.. Teşekkürler

  • Merhaba. Mostar’dan Kotor’a gitmek için Hırvatistan’a geçmeniz gerekmez, Stolac, Krivaca, Bileca, Deleusa, Vilusi üzerinden gidebilirsiniz. Rica ederim.

 142. Merhaba alper bey
  Paylaşımınız için teşekkürederim çok güzel
  Ben salı sabahı üsküpe inip buradan otobüs ile ohrid ve ardından budvaya geçmeyi planlıyorum bu güzergahta tavsiyeniz olurmu

  • Merhaba. İlginize teşekkürler. Günleriniz yeterliyse Tiran’a 1 gün ayırabilirsiniz. Kotor Budva’nın biraz ilerisinde ve çok güzel bir tarihi ve turistik şehir.

 143. Merhaba Alper Bey;

  İstanbul – Tiran uçak
  Tiran – Budva ve Kotor kiralık araç ile

  Tiran’dan Budva ve Kotor a giderken sınırda sorun oluyor mu ? (bordo pasaport sahibiyim) Araba kiralarken neye dikkat etmem gerekiyor sınırda sorun olmaması için ?

  Teşekkürler…

  • Merhaba. Birçok kişi uçak biletleri daha ucuz olduğu için Karadağ’a Arnavutluk’tan araç kiralayarak gidiyor. Sorun yaşayan henüz duymadım. Belgeniz yanınızda olduktan sonra sıkıntı olmaz.

 144. Alper Bey,sizi ilk Kuzey Kore yazınızla keşfetmiştim,gerçekten gezi notlarınızı okumak çok keyifli,devam.

 145. 1 haftalık Arnavutluk-Karadağ-Bosna Hersek turu yaptım iki hafta önce. Gitmeyi düşünenlere bazı tavsiyeler vereyim.
  Pek çok kişi gibi ben de Tiran’dan başladım. Havaalanından şehre 1,5 €’ya otobüsle gidebilirsiniz. Şehirde çok fazla görülecek yer yok, bir gün yeterli. Ben öğlen varıp akşama kadar dolaşıp Budva’ya geçtim. Tiran’dan Karadağ’a geçmek isteyenler meydandaki İnternational Otelin hemen arkasındaki tur ofisinden bilet alabilirler. Zaten yandaki büyük caddede(Zogu i zi’ydi galiba adı) otobüsler kalkıyor sürekli çevre şehirlere ve ülkelere. Budva’ya 25 €’ya çok rahat şekilde gittim 10-12 kişilik tur aracıyla. 4,5 saat sürdü yol. Podgorica-Budva-Kotor güzergâhı için kullanabilirsiniz. Tiran’daki havaalanından gitmek isteyenler için ise taksiciler 40-45 € istiyorlar. Kalabalık gidenler için bu da ideal bence.
  Budva’da Old Town’da güzel hosteller var, geceliği 10 € civarı çoğunun. Sveti Stefan’a kesin gidin, merkezden 1,5 €’ya yarım saatte bir otobüs var. Denize girilecek güzel yerlerden biri burası. Jaz plajı da çok iyi.
  Kotor’da da aynı şekilde Old Town’da kalın. Budva’ya göre daha büyük buranınki. 8 km batıdaki Perast kasabasını muhakkak görün, karşısındaki iki küçük adaya tekne turu yapın pişman olmayacaksınız. Old Town kapısının önünden 2 €’ya otobüs var buraya. Tekne turu ise 5 €.
  Buradan da Mostar’a geçtim. Otobüs terminalinden pek bir yere ulaşım yok. Kaldığım hostelde(Old town hostel) tur ilanı vardı. 7 kişilik minibüs ile gittik. 4 saat sürdü 30 €.
  Mostar’a daha önce gittiğim için çok durmadım biraz dolaşıp yemek yiyip Sarajevo’ya geçtim. Mostar-Sarajevo arasında tren seferi karşılıklı iki kere var günde, sabah 7 akşam 7 civarı ikisi de. Otobüs ise 6 kere var, öğleden sonrakiler saat 3, 4 ve 6’da. 2 buçuk saat sürüyor, 20 Bosna Markı, yani 10 € civarı.
  Beğeniler kişiye göre değişir ancak Sarajevo, benim Balkanlarda bugüne kadar gezdiğim 9-10 şehir arasında en sevdiğim. Üçüncü ziyaretindem sonra tamamen eminim. 🙂 Değişik bir huzur, rahatlama yaşıyorum burada. Başçarçı’da dolaşın bol bol. Boşnak böreği yiyin, efsane bir lezzet kilosu 5 € civarı. Cevapi, yani köfte yiyin. Şehitlikleri ziyaret edin. Gazi Husrevbeg külliyesini ve camii’sini gezin. I. Dünya Savaşı’nın başladığı Latin Köprüsü’nü görün. Sokaklarda kaybolun, emin olun sıkılmayacaksınız.
  Havaalanına gidecekler ise Başçarşı’dan 3 nolu İlidza tramvayına binip son durakta inip 20 dklık yürüme ile havaalanına ulaşabilirler. Yine Başçarşı’dan direkt giden otobüsler var. Onla da gidebilirsiniz.
  Umarım seyahat planlayanlara bi faydam dokunur. İyi günler herkese. 🙂

  • Burak Bey harika güncel bilgiler bunlar, elinize sağlık, kesinlikle birçok kişiye yararlı olacak. Arnavutluk’tan Karadağ’a aktarmasız gitmeniz çok iyi olmuş. Çok teşekkürler.

 146. Rica ederim Alper bey. Biz de sizin yazdıklarınızdan, tecrübelerinizden çokça faydalanıyoruz. Başkalarıyla paylaşmadıktan sonra bildiklerimizin ne önemi kalır. Tekrar iyi günler herkese 🙂

 147. Onbir Onbeş Ekim arası budva turu yaptık,Fotoğraflarla gördüğüm budva benim için tam bir hayal kırıklığı.fotoğraflarda eski Şehr-i kuşatan yüksek Yapılar nedense hiç gözükmüyor yakın bir gelecekte Batum gibi yüksek Yapılar kumarhanelerle kuşatılmadan görmek gerekiyor.

 148. Merhaba yeniden. 20 Kasım-26 Kasım tarihleri aralığında Karadağ için uçak bileti almayı planlıyorum. Okuduğum birkaç bilgi üzerine korkmaya başladım. Herhangi bir tura bağlı olarak gitmeyeceğim sadece uçak biletimi alıp ülkeye inecegim, arkadaşlarım karşılayacak. Montenegro’ya giriş esnasında sıkıntı yaşar mıyım? Döviz olarak çok yüklü bir miktar almayacagim yanıma ülkeye giriş esnasında bununlada ilgili bir sıkıntı yaşar mıyım? Bir de sizinle daha detaylıca konuşmak istiyorum nasıl iletişime geçebilirim. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhaba. Karadağ’a hava veya kara yoluyla girişte sorun yaşayana pek rastlamadım. Kalacağınız yerin adresi elinizde yazılı olsun. Birkaç yüz avro yeterli. Blogumun İletişim sayfasından yazdıklarınız bana e-posta olarak geliyor.

 149. merhabalar,
  hayranlıkla gezi yazılarınız okudum.
  uzun süredir 2 kişi planladığımız vize istemeyen 3 ülkeye, arnavutluk-tiran,ardından karadağ kotor ve budva ve son olarak da dönüş uçağımız olan makedonya güzergahlı bir gezi planımız var. bu hattı bildiğiniz için size sormak istediğim şeyler olacak umarım cevaplayabilirsiniz .)) tiran’da 1 gün kalacağız doğrudan karadağ’a geçeceğiz karadağ’dan ulaşım acaba kolay mı bu konuda birşey söyleyebilir misiniz? ve son olarak yine karadağ’dan makedonya’ya geçiş nasıldır, sanırım tek ulaşım seçeneği otobüs..bilgileriniz dört gözle beklerim.)) saygılarımla.

  • Merhaba. Tiran’dan Karadağ’a geçiş yazılarımda var. Evet ulaşım çoğunlukla otobüsle, Karadağ’ın başkenti Podgorica’dan Üsküp’e 17,5 saat süren bir gece treni var ama sadece yazın çalışıyor. Montenegro’dan Makedonya’ya direkt otobüs yok diye biliyorum. Podgorica’dan Priştine’ye 7:30 saat süren otobüsler var. Priştine’den Üsküp’e otobüs çok, 2 saat sürüyor. Gezi yazılarımı beğenmenize sevindim.

 150. Merhaba Alpey Bey,
  10 avroya aile yanında oda kiraladığınızı belirtmişsiniz. İnternetten araştırdım ancak bulamadım. Bu ailelere nasıl ulaştınız? Yada o ailenin irtibat bilgisi var mı? Aile yanında kaldığımızda gece geç gelmek sorun olabilir mi? Yılbaşında gitmeyi planlıyorum. Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Budva’da otobüsten indiğimde ellerinde kağıt tutarak oda kiralayan kişiler bekliyordu, biriyle gittim. Siz de öyle yapabilirsiniz ama yılbaşı nasıl olur bilemiyorum, garanti veremem. Kotor’da da öyle yaptım. Ne yazık ki iletişim bilgisini bulamadım. Hayır geç gitmenizi sorun etmezler.

 151. Çok teşekkür ediyorum. Ben aksine yılbaşında dahada o şekilde oda kiralayanların bekleyeceğini düşünüyorum

  • Rica ederim. Bilemiyorum. Düşük sezon olduğu kesin ama özel bir gün. Belki Karadağ’da yılbaşı tatili yapmış bir okurum görüp yorum yapabilir.

 152. Merhaba Özgür Bey,
  öncelikle söylemek isterim ki, Yılbaşı veya genel Tatil için, Montenegro’yu seçmeniz çok isabetli, zira çok güzel bir Ülke.
  Ben Var şehirnde yaşıyorum.
  Budva Otogarda indiğinizde oda kiraya verene rastlamazsanız , Otogar Ana çıkış kapısından çıktığınızda, sola dönüp, caddeyi devam edin. 150 m sonra, bir kavşaga geleceksiniz. Sola dönün ve cadde üzerinde ”SOBA” (oda) evler göreceksiniz. 8-10 Euro pazarlık edin.
  İyi tatilller.

 153. Podgorica’dan Budva yada Kotor’a yılbaşı akşamı(31.12.2016) engeç saat kaça kadar otobüs var.otbüs saatlerini nasıl öğrenebilirim.

 154. Merhabalar, Karadağ da yaşayan Türklerle irtibatta oldunuz mu yada orada orası yaşam hakkında genel bilgi alabileceğimiz bir yer var mı acaba. Ben oraya yerleşmeyi düşünüyorum da.

 155. Merhaba alper bey biz karadaga yerlesmek istiyoruz. ve sizin tecrubelerinizi ve paylasimlarinizi takip ediyor samimiyetinize guveniyorum. 4bin tl aylik gelirimiz var. 3 kisiyiz. oraya geldigimiz zaman yemek icmek ev kirasi elektrik su karsilastirirsak bu parayla gecinebilir miyiz lisani ogreninceye kadar. ve is imkani var mı

  • Merhaba Fulya Hanım. Karadağ’da yaşam Türkiye’den ucuz ama 3 kişi için 4000 lirayla geçinmek zor. Montenegro’da fiyatlar Türkiye’den ortalama %20-30 daha ucuz. İş imkanlarını bilmiyorum.

 156. Merhabalar. Biz 2 aile olarak Montenegro’ya yerleşmek ve bir iş kurmak istiyoruz. orada yaşayan arkadaşlardan bilgi alabilir miyim_? Kazım bey iş kurmak zor bir süreç bürokrasi çok demiş. Şu anda hala öyle mi_? Eşim ve arkadaşımız daha önce gelip araştırma yapacaklar. Bu araştırma için baz noktaları neler olabilir_? İnşaat, mimari ve turizm üzerinde duruyoruz iş kolları olarak. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

 157. Meral hanım,her buraya gelmek isteyene aynı șeyleri yazıyorum burada enaz 1 ay yașamadan sakın karar vermeyin ve gözlem yapın bu ülke hiçbir ülkeye benzemiyor,selamlar

 158. Cevap için teşekkürler Kazım Bey. Evet eşim ve arkadaş gelip araştırma yapacaklar ilk başta. Belki yaz dönemi hep beraber 1-2 aylığına gelip kalabiliriz diye de düşünüyoruz. Bu arada bir sorm daha var. Fazla kaynak bulamadım. İlkokula giden benim bir oğlum arkadaşında kızı var. Eğitim olanaklarını biliyor musunuz_? Bazı şeylerin netleşmesinde bu da önemli bir faktör çünkü. Araştırdığım kaynaklar hep gezi üzerine yazılmış. Ya da şu kadar devlet okulu şu kadar özel okul diye bilgiler var. Bir ön bilgi alabilir miyim eğer bilginiz varsa.

  • Meral hanım,
   Burada öğrenci olmak türkiyeden daha kolay ama hangi seviyeden bașlanırsa bașlansın 1 yıl hazırlık okumaları lazım,lisanı öğrenmeden okula bașlayamazlar.
   Üniversiteler yıllık 600 euro olanını biliyorum ama daha ucuz veya pahalısı varmı bilmiyorum.selamlar

  • Eğitimde sorun yok 1 yıl lisan okuyacak çocuklar, anaokulundan yüksek lisansa kadar sorunsuz bir ülke üniversitelerinin birçoğu dünyada denkliği var, bu radikal karardan önce iyice gözlem yapın burası farklı bir ülke artıları da çok eksileri de ama bunların ne olduğunu kimseden öğrenmeye kalkmayın birinin doğrusu diğerinin yanlışıdır çoğunlukla iyi niyetli size tavsiyede bulunan bir kişi bakarsınız istemeden de olsa sizi yanlış yöne sevk eder, siz buraya gelin yaşayın bir süre derim. belki hiç ummadığınız birşeylerle karşılaşacak dönüp gideceksiniz belki de çok sevip hemen yerleşeceksiniz ama %51 seveceksiniz kalın sağlıcakla.

 159. Merhaba,

  23 Ocak’ta iş imkanlarını araştırmak için 1 haftalığına eşimle Karadağ’a geleceğiz, orada yaşayan türk arkadaşlar ile görüşmek isteriz. siz email telefon verirseniz iletişime geçebilirim.

  • Merhaba. Karadağ’da yaşayan Türklerin iletişim bilgileri, telefonları yok, ama burada görüp yanıtlayabiliyorlar. Yerleşmeyi düşünüyorsunuz öyle mi?

 160. Evet, hali hazırda türkiyede kendi işimiz var internet konusunda. aynı işi şube açarak karadağ’da yapıp, karadağ’a yerleşmek istiyoruz. Sitenizden Kazım bey in sitesini ve email adresini buldum, email attım, inşallah geri dönüş alırız, karadağ’a gidince de tanışma fırsatımız olur.

  • Genelde yanıt veriyor sağ olsun, zaman ayırıyor. İnternet kafe açmayı mı düşünüyorsunuz Montenegro’da, yoksa internet teknolojisi veya hizmeti sağlayan bir şirket kurmak mı düşünceniz?

   • Merhaba,
    Șuan istanbuldayım,geleceğiniz tarihde karadağda olursam tabiiki görüșürüz,iș kurmadan önce uzun gözlem ve araștırma yapmanızı tavsiye ederim.
    Selamlar

 161. İnternet sitesi yayınlama ( hosting ) hizmeti veriyoruz. Türkiyedeki işimiz devam edecek, Karadağ’a şube açmayı ve avrupaya bir şekilde açılmayı düşünüyoruz.
  İnternet ile ilgili herhangi bir iş de yapabiliriz, Karadağ’ın ve avrupanın ihtiyaçları doğrultusunda farklı konularda da iş yapabiliriz.

 162. Merhabalar kazım bey siz hali hazırda karadağ da yaşıyorsunuz sanırım. Sizinle basıl iletişime geçeriz acaba face skype whatsapp vs . Bende daha önceden yazmıştım bende gelip bi fizibilite yapmak istiyorum ve yaşayış hakkında bazı sorularım olucaktı. Yanıtlarsanız çok mutlu olurum.

 163. Biz 20 Ocakta Budva Beciciden ev tuttuk 1 aylığına. Hergün sahilden gidebildiğimiz yere kadar yürüyoruz. Dün Budva’ya kadar yürüdük oğlumla çok güzel. Nuri bey gelmeden önce size yazmıştım sanıyorum görmediniz.

 164. Evet Alper Bey günübirlik geziyoruz. Budva’ya gittik, perşembe günü Podgarisa’ya gideceğiz aralarda da yakın sahilleri geziyoruz. Çok teşekkür ederiz yazdıklarınızdan çok faydalanıyoruz.

 165. Biz de şuan Tivat’dayız. Trafik kurallarına dikkat edin, dün gece gelirken elinde radar cihazı ile hızımızı tespit eden polis durdurdu, 50 km imiş limit, biz 65 km ile radara girdik.Neyse türküz ( turist ) diye uyardı gönderdi. Bugün Kotor’u gezdik, şehir çok güvenli geldi bize. yayalara aşırı bir saygı da cabası 🙂

 166. merhaba, yazınız çok güzel ve oldukça bilgilendirici. Fakat ülke de avro durumu malum olduğu için sizce ekonomik açıdan diğer Avrupa ülkeri ile kıyaslanır mı? çok pahalı mıdır? şimiden çok teşekkürler.

 167. Selam arkadaşlar ben 2 sene üst üste karadağ gittim ve oraya yerleşip iş yapmaya karar verdim 2 arkadaş gittik proje yi aklımızda oluşturduk ?pansiyon apart otel karışımı birşey yapcaz bir havaalanı transfer yapıcaz malum taksi fiyatları km başı 1 euro dan başlıyor.bizim slogan belli aynı paraya antalya ya bodruma gidene kadar gel karadağ biraz ufkun genişlesin

 168. Selam,
  Ben hafta sonu 3-4 günlüğüne Karadağı gezmek istiyorum. Şu an Saraybosnadayım, nasıl gidebilirim? bir de hangi şehirler öncelik olmalaıdır kısa süre için. İş kurma konusunda orada yaşayan Türk arkadaşlarla da görüşmek isterim.Tşk.

 169. Ben Haftaya 8-9 şubatta karadaga geçeceğim.Şimdi Saraybosnadayım. Hiç bir plan yapmadım.bilmiyorum

 170. Alper bey, merhaba. Gezi notlarınızı okuduktan sonra Karadağ gezisi yapmaya karar verdik. Mayıs ayında üç hanım olarak bu geziyi yapacağız. Bizim için araba tutup gezmek ne kadar güvenilir olur, ve kaç gün ayırmalıyız bu gezi için. Karadağdan gitmemizi tavsiye edeceğiniz ilk ülke hangisidir, vizesiz olarak. Teşekkürler

  • Merhaba Melek Hanim. Karadagda guvenlik konusunda endiseniz olmasin. 1 hafta iyi olur. Sirbistan ve zamaniniz varsa Bosna-Hersek tavsiye ederim. Ne kadar tatiliniz var?

 171. Erhan bey affedersiniz yeni gördüm biz 300 euro ya tuttuk ama daha ucuz olanlarda var.Biz uzun süre kalacağımız için iyi olsun istedik.

 172. Penbe Hanım çok teşekkürler,evi nasıl bulduğunuz konusunda bilgi verirmisiniz, emlakçı ?
  Ben bu aysonu bi hafta budvada kalıp ordan Arnavutluk’a geçeceğim.
  Size ve ailenize iyi tatiller.
  Tabii ki bu bilgilerden faydalanmamızı sağlayan Alper Beye de teşekkür ederim

 173. Merhaba Alper Bey,
  Ben bir yıl önce Montenegro’ya geldim. Sizin ve Kazım Beyin bilgileri çok yararlı oldu. Sizlere çok teşekkür etmek istiyorum. Burada, Bar şehrinde kendime bir yaşam düzeni kurdum. Burada yardımcı olabileceğim konularda, herkese mümkün olduğunca yardıma hazırım.
  Selamlar

  • Merhaba Nuri Bey,
   İlgi ve katkınıza teşekkür ederim. Sizin için uygunsa Karadağ’ın Bar kentinde yaşam, iş, konaklama, geçinme gibi konuları nasıl hallettiğinizden bahseder misiniz?
   Selamlar.

  • Nuri bey, Turist olarak 2010’da Montenegro (Karadağ)’ı kısa bir süre ziyaret etmiştim. Aklımda güzel bir yer olarak kalmıştı. Oturum ve çalışma hayatı ve prosedürleri ile ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.Müsait bir vaktinizde sohbet edebilirsek çok memnun olurum. Saygılarımla Mail adresim aliakca34@ yahoo.com

 174. Nuri bey merhabalar, Bende bi süredir Karadağ’a gitme yerleşme konusunda araştırıyorum ama yurdum insanlarından pek bi kimseyle irtiabata geçemedim. Konsolosluğa mail attım ama onlar da pek önemseyip cevaplamadılar beni. Size nasıl ulaşıırım acaba. muratagpinar@ hotmail.com mail adresim. Yardımcı olur musunuz bana.

 175. Merhabalar Nuri Bey,

  Biz de Karadağ’a yerleşmek istiyoruz. Hangi şehir olacak net değil ama sahil şehirlerinden biri olacak büyük ihtimalle. İlkokula giden çocuklarımız var. Eğitim ile ilgili bilginiz varsa alabilir miyim_? Özel okullar, devlet okulları, okullarda ingilizce öğrenimi, fiyatlar vb gibi. Şimdiden teşekkürler.

 176. Merhaba Meral Hanım,
  Eğitim konusunda maalesef detaylı bilgim yok. Bence bunu Podgorica Türk Büyükelçilik’den doğru bilgi alabilirsiniz. Ama çook önemli olan, mutlaka buraya gelip, yaşam ve diğer koşulları yerinde iyi gözetlemenizi tavsiye ederim.

  Selamlar

 177. Teşekkürler Nuri Bey. Bir iki haftaya arkadaşlar gelip bakacaklar zaten. İlk önce bir ön araştırma yapacağız 🙂

 178. kazım bey ve nuri emrah bey 17 şubat tarihinde geleceğiz 4 gün kalacağız bir ön ziyaret için geleceğiz bana veya eşime dönüş yaparsanız sizinle de tanışıp görüşmek fikirlerinizi almak isteriz erdenfusun@ gmail.com gokayerden@ gmail.com

 179. Merhaba,
  ben bir yılı aşkın bir süredir Montenegro’da yaşıyorum. Burada, oğlumla birlikte iki ayrı ticari faaliyetlerimiz var.
  Burada yaşam rahat. Ticaret ve işyeri açmak için bürokrasi ve evrak oldukça fazla ama bunu da böyle kabul etmek lazım. Sistem böyle. Şirket kurmak, oturma ve çalışma izinleri almak kolay, ancak iş yeri açıp faal ticarette de birçok kural ve bürokrasi var. Bunları eksiksiz uygulamak gerekiyor.
  Buraya yerleşmeyi düşünen Arkadaşların, mutlaka buraya bir süreliğine gelip, her konuda yerinde bilgi alması ve etüt etmesi en doğru yoldur.
  Biz mümkün olduğunca yardım etmeye çalışacağız.

  Selamlar !

 180. Nuri bey günaydın yukarıda verdiğiniz mail ad.size ulaşmaya çalıştım fakat ulaşamadım benim mail ad. pembe_ucar@ hotmail.com. bana ulaşabili rmisiniz.

 181. Alper bey, merhaba, sonunda biletlerimizi aldık. 29 Nisan-8 Mayıs arasında Karadağda olacağız. Podgorica havaalanına iniyoruz. Budva’da kalmayı, oradan etrafı gezmeyi düşünüyoruz. Budva’ya en kolay nasıl gidebiliriz ve Budva’da hangi bölgede kalmak etrafı gezmek açısından uygundur. tavsiyelerinizi bekliyoruz. Teşekkürler

  • Merhaba. Karadağ biletlerinizi almanıza sevindim. Havalimanından Podgorica otobüs terminaline gidip oradan Budva’ya rahatlıkla minibüs bulabilirsiniz, seferler sık. Budva’da kalmak için en ideal bölge Stari Grad (Eski Kent) içi ve yakın çevresi. Budva büyük bir şehir değil, otel veya pansiyonunuz dediğim merkezde olmasa bile yürüyebilirsiniz, yeter ki şehir dışında olmasın.

 182. Merhaba Arkadaşlar,

  Türkiye’de Turizmciyim ispanya ya da Montenegro’da turistik bir dükkan açmayı düşünüyorum.
  Yardımcı olabilecek kişiler benimle irtibata geçer ise çok memnun olurum muharrembijoux@ gmail.com
  Saygılarımla
  Muharrem

 183. Konu cok guzel. Emek icin tesekkurler.. Allah kismet ederse ailece Temmuz basinda Hollanda’dan yola cikip balkan ulkeleri uzerinden Turkiye’ye tatile gitmeyi dusunuyoruz.
  Toplamda 10 ulke gecip 7 gece konaklayarak geze geze gitmeyi planliyoruz. En cok dikkatimi ceken ulke Karadag oldu.
  Kotor’da 1 gun kalmak istiyoruz. Bize yer konusunda yardimci olabilecek, iletisime girebilecegimiz bir turk pansiyon sahibi taniyor musunuz?

  • Ben de Karadağ seyahat yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Türk pansiyon sahibi bilmiyorum ama varsa okurlarımdan yardımcı olan çıkabilir. 7 gecede 10 ülke uzun yol. Ben de böyle bir yolculuk yapmak isterdim. Otomobilinizle mi gezeceksiniz?

 184. Erdem Bey, Kotor’da ”bir Türk pansiyon sahibi” diyorsunuz.
  Neden özellikle Türk Pansiyon Sahibi? Sadece merak ettim.

 185. Karadağa gelmek isteyenler budva ve kotor dışında doğası bozulmamïş yerler var görmeden doğallığı yaşamadan dönmeyin yani ūlkenin kuzeyi

 186. Kıymetli karadağa yerleşmek isteyen arkadaşlar,
  Burası tezatlar ülkesi, az nüfuslu, düşük gelir düzeyli ama marka düşkünlüğü olan, her şey çok basit gibi görünen (şirket kurma,oturum vs. gibi) ama sonra çok acayip prosedürü olan, insanları burada yetişen organik ürünler yerine ithal ürünleri almak isteyen vs.vs buraya yerleşmek isteyen herkese burada en az 1 ay kalmalarını ve gözlem yapmalarını tavsiye ediyorum ama dinleyen yok,
  Ben dahil hiçbir kimsenin yönlendirmesiyle hareket etmeyin herkesin doğrusu kendi doğrusudur yanılabilirsiniz (ben yanıldım ve zarar ettim) yine de sormak istedikleriniz için whatsapp 067 247 358
  Alper beye ve takipçilerine selam olsun
  Kazim

  • Merhaba. Adı yok, birlikte yaşayan 2 kadının kiraladığı odada kaldım. Adresini kaydetmeyi düşünemedim maalesef. Kotor Eski kent’in ana kapısının önündeki turizm danışma bürosundan buldum. Benzer bir yer bulabilirsiniz aynı yolla.

 187. Alper Bey merhaba,
  burada yaşamak ve iş yapmak isteyen arkadaşlar için, bir iş teklifi yapmak istiyorum. konuyu burada yazmama izin verirmisiniz?

  Selamlar

 188. Merhaba,
  Bar şehir merkezinde, Bayan giyim Butiğim var. Yeni ilkbahar – yaz 2017 modelleri de alındı. üç ay önce de Fast food Büfesi açtım. Yalnız olduğum için, bazı konularda aksaklık oluyor. Butiğimi uygun koşullarda devretmeyi düşünüyorum. İlginizi çekerse, detayları görüşelim.

  Selamlar

 189. nuri bey tekrar merhaba biz yarın orada olacağız müsaitseniz görüşmek isteriz. bir iletişim adresi verebilir misiniz? teşekkürler

 190. Ece hanım 063 458 368 i deneyin o zaman diğer numaradan viber veya whatsapp dan ulaşabilirsiniz,iyi yolculuklar.

 191. Merhabalar,

  Uzun zamandır Montenegro’da yasıyorum, sorusu olan arkadaslara elimden geldigince yardimci olmaya calısırım , mail adresim nostocangel@ gmail.com

  Sevgiler& Saygılar.

   • Alper bey , sizinde yakın zamanda planlar varmi bilmiyorum ancak tekrar yolunuz düserse bekleriz her zaman, tanısmak isteriz …

    • Çok teşekkür ederim, ben de tanışmak isterim. Verdiğim konferanslarda, mesajlarla, kişisel sohbetlerde “en sevdiğin ülkeler hangileri?” sorusuna yanıtımda her zaman Karadağ var. Bize yakın ülkelerin en güzeli olarak anlatıyorum hep. Birgün yine geleceğimi düşünüyorum. Selamlar.

  • Merhaba Maja hanım, size danışacaktım oradaki yaşam hakkında ancak gönderdiğim email adresinize ulaşmadı. Bir değişiklik veya yanlışlık olabilir mi?
   nostocangel@ gmail.com benim emailim : birrdyyy@ hotmail.com
   Karadağ’da yaşayanlara danışmak istiyorum.
   Yardımcı olan olursa sevinirim.
   Size de paylaşımlarınız ve yazılarınız için çok teşekkürler Alper bey, hastanızız. 🙂

 192. Merhaba,
  Montenegro’da yaşamak ve iş yapmak isteyen arkadaşlar için, hazır kurulu, şehir merkezinde, Bayan giyim Butiğimi devretmek istiyorum.
  İlginizi çekerse, detayları görüşebiliriz.

  Selamlar

 193. Hemen herkesin yaptığı yorumlar gerçekten de değerli 🙂
  Bir sorum olacak ;
  2019 da bu ülkenin AB ye alınacağı belirtiliyor. Bu durumda oturma ve çalışma vizesi almış olan başka ülke vatandaşları otomatikman AB vatandaşlığı da kazanmış olacaklar değil mi?

  • Karadağ seyahat ve bilgi yazılarımı okuduğunuz için teşekkürler. 🙂 Bir ülke Avrupa Birliği’ne girince oturma ve çalışma izni almış yabancılar kesinlikle AB vatandaşı olmaz. Ancak bu izinleri muhtemelen iptal olmaz, buna emin değilim.

  • Evet Ayla hanim, Karadağ’da oturumunuz varsa, Karadag’da Avrupa’ya uye olmuşsa, Karadağ’dan alacaginiz Eu oturum karti ile butun eu ulkelerinde yerlesebilirsiniz. Eu karti alabilmeniz icin en az bes sene oturmaniz sarttir.

 194. Merhabalar Sayın Celebı, ilk mesaj bugun ve bu konuyaymıs 🙂 Siten, bilgilerin, samimiyetin, yardımseverliğin, her şeyin için çok en içten hıslerımle tesekkurler, guzel ınsan. Ben, esım ve 4 yas kızımla Balkan turu yapacagım nasipse 12-22 eylul. Denızlı-Ist-Uskup gıdıs, arac kırlama, 1 gun uskup, 3 gun belgrad, 1 gun saraybosna, 1 gun mostar, kotor, 2 gun budva ve son olarak 2 gun ohrıd’den sonra turu tamamlayıp uskup-ıst-denızlı ınsallah. Sıtenızden,yazılarınızdan cok faydanalandım. Bıleti oteller, gezılecek, gorulecek yerler, yeme-ıcme yerlerı tamamdır. Vızesız olarak 10 gunluk zamanda en fazla yer gorebılecegım en mantıklı bu sekilde dusundum. Saygılar, sevgiler…

  • Merhaba Faruk Bey. İlginize ve övgünüze çok teşekkür ederim. Ailece seyahat için vizesiz Balkan ülkelerini seçmeniz isabetli bir karar. Beğeneceğinizi düşünüyorum. Plan ve rotanız güzel. Biraz hızlı bir gezi olacak ama değer. Sevgi ve saygılar.

 195. Merhabar Alper bey, ben ilginize tesekkur ederim sóyle bir góz gezdirdim masallah herkese cevap vermissiniz ve bildiklerinizi aciklamissiniz cok sagolun. Bende ramazan bayraminda Arnavutluk ve Karadag gezisi yapmak istiyorum. Eger orada o tarihlerde olan olursa bir kahve icebiliriz.simdiden tsk ederim.

  • Merhaba Mesut Bey. Elbette herkese yanıt veriyorum, amacım seyahat sevenlerle bilgi ve deneyim paylaşmak. Arnavutluk mütevazidir, Karadağ çok güzel bir ülke. Şahane bir tatil dilerim.

 196. merhabalar temmuz ayında karadağ a gitmeyi düşünüyorz. rez. ve uçak bileti için çok mu geç kaldık acaba? ve konaklama için nerelere bakmalıyız? guzel ucuz ve temiz bir yer için?

  • Merhaba. hayır Temmuzda Karadağ’a gitmek için geç değil. Uçak biletlerine bakın, uygun bulamazsanız komşu bir ülkeye uçup oradan otobüsle de geçebilirsiniz. Otobüs terminallerinde elinde oda yazan kağıt tutan kişiler evlerinde oda kiralıyorlar, ben öyle yaptım gittiğim yerlerde. İşi şansa bırakmak istemezseniz önceden ayırtın tabii. Uğraşmak istemezseniz de turlar var.

   • Hemen yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Hangi ülkeden otobüs ile geçiş kolay olur? Peki sizce nerede konaklamalıyız? Karadag ın hangı sehrı uygun olur ulaşım ve gezi bakımından?

    • Rica ederim. İdeal olan başkent Podgorica’ya uçak bileti almanız, ama çok pahalıysa Arnavutluk veya Sırbistan’a uçup kara yolu ile geçebilirsiniz. Karadağ’da Budva ve Kotor şehirleri çok güzeldir, birinde veya ikisinde de konaklamanızı öneririm.

  • Merhabalar
   28 Temmuzda Tiran’a uçarak, 29 Temmuzda otobüs ile Budva ya geçerek baya bir ucuza getirdik
   tavsiye ederim ama tek aklımdaki soru işareti Tiran-Budva arasındaki otobüs seferi. Umarım dedikeri gibi rahat bir yolculuk olur.

   • Merhaba. Uçak biletlerinin daha uygun olması nedeniyle Karadağ’a birçok kişi Arnavutluk’tan gidiyor, sorun yaşamazsınız. Dönüşte şu bir süredir çalışan direkt otobüs hakkında bilgi yazarsanız çok sevinirim. İyi tatiller.

    • Alper Bey
     Budva’ya ulaştığımda deneyimimi paylaşırım tabi ki.
     Şu an için internet üzerinde bulduğum Karadağ’a ait bir turizm şirketi Old Town Travel direk seferler ile 5 saatte ulaşımı gerçekleştiriyormuş.

     • Evet benim bildiğim kadarıyla da sadece o Karadağlı turizm şirketi direkt araç kaldırıyormuş. Normal terminal otobüsü değil yani. Fiyatı aşırı değilse benim gibi bidolu aktarmayla uğraşmaya hiç gerek yok.

      • Alper Bey,
       Tiran – Budva kişi başı 23.5 Euro
       Budva – Tiran kişi başı 27.5 Euro
       4 Euro neden fark var bilmiyorum :)))
       Tirandan Budvaya giderken biletler mutlaka internetten alınmalı. Tiranda acentesi yok firmanın
       Budvadan Tirana giderken sıkıntı yok acenteden alabilirler

 197. Alper bey merhabalar, kurban bayramında 28 ağustos 6 eylül arası nişanlımla uçak ile Budva ve Kotor turu yapalım diyoruz. Sizce nasıl bir yol izlemeliyiz? Ya da sizin önerebileceğiniz başka rotalar var mıdır vizesiz olarak?

  • Merhaba. 11 gün hiç fena bir süre değil, vizesiz Balkan ülkelerine güzel bir tur yapabilirsiniz. Sırbistan da güzeldir. İki ülkeden en ucuz uçak biletini hangi kente bulursanız orayı gidiş-dönüş noktası yapıp diğer şehirlere otobüsle gidebilirsiniz. Aynı yolu geri dönmemek için Podgorica gidiş, Belgrad dönüş ya da tam tersi bilet uygun bulursanız ideal olur tabii ama biletin fiyatı artar. Makedonya ve Arnavutluk da düşünülebilir. Ama sadece dinlenme ve deniz tatili istiyorsunuz sadece Karadağ turu yeterli olur. Ne dersiniz?

   • Bizde oyle dusunduk alper bey, amacimiz deniz tatili yapmak. Kotor ve Budva olarak dusunmustuk. O cevrede baska tavsiye edebileceginiz yer var mi yoksa Budva ve Kotor yeterli olur mu ? Ucak gidis gelis Podgorica almak en mantiklisi di mi ?

    • Kotor’a çok yakın Perast adlı küçük kasaba çok güzel, Budva turu adlı diğer yazımda var, kaçırmayın bence. Oh ne güzel, 11 gün Karadağ tatili, özendim. 🙂 Elbette Podgorica uçuşlar için mantıklı olur. Tivat Havalimanı var yakında ama yurt dışı uçuş pek yok.

 198. Merhaba Alper Bey ; yazınıza ve emeğinize sağlık.Yazınızı okuduktan sonra Karadağ gezisi için bir kat daha heyecanlandım. Umarım güzel deneyimler ve anılarla dönerim. Nice güzel seyhatlere.

 199. Alper bey merhabalar, 7 gunluk Budva Kotor turu dusunuyoruz. Kendimiz gidicez tura bagli kalmadan. Podgorica’dan Budva ya da Kotor icin ulasim nasil yapacagiz? Hangisine ilk gitmemiz mantikli? Bizim icin bi rota olusturabilir misiniz ? Bir de Sveti Stefan adasina gidebiliyor muyuz? İnternette giris yok falan yazmis insanlar. Orada da konaklama sansimiz var mi? Tavsiye edebileceginiz otelleri de bildirir misiniz ulasimi rahat olan tesekkurler.

  • Merhaba. Montenegro başkenti Podgorica otobüs terminalinden Budva ve kotor’a her gün çok sayıda araç kalkıyor, kolayca gidebilirsiniz. Ben Kotor’dan sonra Hırvatistan’a geçtiğim için doğal olarak önce Budva’da kaldım. Siz bu iki şehirden sonra Podgorica’ya dönecekseniz hangisine önce gitmeniz fark etmez; aynı kara yolundalar, Kotor daha uzak. Diğer Karadağ yazımda bahsediyorum, Sveti Stefan adası ziyarete kapalı. En ucuz yatak gecelik 1000 avro. Ben genelde otobüs terminallerinde ellerinde kağıt tutarak bekleyen, evlerinde oda kiralayan kişilerde kaldım, ekonomik oluyor. Bir kez Budva Avala Hotel’de kaldım, mükemmel konumlu, manzaralı, çok iyi bir otel.

 200. Merhaba ben de iki gün sonra gidiyorum Karadağ’a merak ettiğim ulaşım durumu nasıl araç kiralamadan istediğimiz yere rahat gidebilir miyiz ve dikkat etmemiz gereken hususlar var mıdır.

  • Merhaba. Karadağ küçük bir ülke ve her yere otobüs veya minibüs bulursunuz. Araç kiralamaya gerek yok, ama en az 2 kişi iseniz düşünülebilir. Özellikle dikkat edilecek bir durum yok, güvenli ve huzurlu bir ülke. Montenegro gezi planınızda nereler var?

   • Alper bey gerçekten güzel bir ülke Budva’ya geldim bir araç kiralayıp bütün sahil şeridini gezdim gerçekten güzel bir tatil oldu yarın dönüyorum tadı damağımda kaldı yorumları okuyan arkadaşlara da kesinlikle seyahat planlarına eklesinler derim hem ucuz hemde güvenli ve Türkler seviliyor Osmanlı tarihinin kalıntılarını da ziyaret etmelerini özellikle tavsiye ederim.

 201. Karadağ seyahati için maksimum en rahat şekilde kaç gün gerekli budva kotor podgorica, tivat,herca novi için

 202. Alper bey merhabalar, Karadağ gezisinde konaklarken seyahat ederken gezerken cs den yada başka bir yerden seyahat arkadaş yardımı ile mi gerçekleştirdiniz yoksa kendi çabalarınızla çevredeki yeni tanıştığınız insanlardan bilgi alarak mı seyahatinizi gerçekleştirdiniz bunu öğrenmek isterim ve ayrıca Karadağ güvenli mi nelere dikkat etmemiz gerekir İngilizce yaygın mıdır. Ev kiralama işini nasıl yapabiliriz. Kusura bakmayın belki yorumlarda başka arkadaşlara bu konu hakkında bilgi vermişsinizdir affedin beni ben yine yorumları okuyorum çok yorum var bu konu hakkında 😀

 203. Alper Bey merhaba, yaklaşık 3 yıl önce eşimle Karadağ’a yerleşmeye karar verdik ve o günden beri bu coğrafyada yaşamaktayım, burada ticaretle uğraşan Nuri Emrah bey sayesinde sitenizden ve katkılarınızdan haberdar oldum. Gördüğüm kadarıyla Türkiye’ den buraya yoğun bir ilgi var buradaki gözlemlerimi tavsiye ve uyarılarımı katılımcılarınızla ve sayfanızda paylaşmak için izninizi almak isterim.

  • Merhaba Murat Bey, memnun oldum. Nezaketiniz için çok teşekkür ederim. Evet Karadağ Türkiye’den epey ilgi görüyor. Neler yapıyorsunuz orada ve hangi şehirdesiniz?

   • Alper bey ben sahildeki en büyük şehir olan 40 bin nüfuslu “Bar” şehrindeyim, konumu ve sosyal yapısı ile buranın bize daha uygun olduğuna karar verdik. Adriyatik kıyısı ve diğer şehirler olmak üzere yaklaşık 3 yıllık yerinde yaşamla uzun bir gözlemleme sonucu turizm, gıda, danışmanlık ve tekstil sektöründe bazı girişimlerimizi nihayetlendirmek üzereyiz. Montenegro gerçekten gezilmeye değer gelişmeye açık ve küçük bir ülke, nüfus 630 bin neredeyse İstanbul’ da ki herhangi bir semt kadar, tabi ki bunun avantaj ve dezavantajları var, Tito zamanındaki güçlü Yugoslavya’nın bir şekilde parçalanmasıyla bölünen 7 ülkeden biri, maalesef ülkede sanayi yok yeterli fabrika yok yabancıya iş yok işsizlik % 19, her şey en fazla 2,5 ay olan turizme ve ithalata dayalı, yaşam şartları diğer Avrupa ülkelerine göre uygun sayılabilir ama diğer balkan ülkeleri Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk, Makedonya hatta Yunanistan’a göre pahalı, herkes birbirini tanımakta en ufak bir haber saatler içinde yayılmakta ve yerli halk gardını almakta bunun yanında ülkede stres, terör, trafik, hırsızlık, gasp vb. kötü olaylar yok, muhafazakarlaşıp ayrışmadığınız sürece inançlar arasında sürtüşme yok, giyim ve yaşam biçimi modern kimse kimseyi taciz etmiyor zaten negatif düşünceli yabancılar anında mimleniyor ve uzun soluklu bir konaklama ve yaşam şansı bulamıyor. Ülke NATO’ya kesin girişinin ardından AB üyeliği sürecinde yaşam ve ticaret yapma prosedürleri her gün zorlaşmakta, yasalara uygun legal iş ve yaşam düşünmeyen hiç kimse burada barınamaz, devlet ya da yerli halk zaten buna izin vermez, maalesef buraya gelen Türklerden bazıları yüzünden devlet ve halk arasında olumsuz bir hava oluşmuş durumda, burada iş kurup ev dükkan kiraları elektrik su giderleri vergiler mali müşavir giderleri çalışanların sigorta ve maaşlarını ödemeden kaçıp giden bir şekilde başarısız olmuş ya da kötü niyetli kişiler (onlara vatandaşım diyemiyorum) yüzünden özellikle sahil şehirlerinde ev ve dükkan kiralarında en az 2 yıllık değerinden iki misli peşin bedel istenmekte ki haksız da değiller. Her şeyin bir bedeli var ülkeye giriş yaptığınız andan itibaren 24 saat içinde turizm polis ve bürosuna günlük 1 euro ödeme yaparak adres beyan etmeniz gerek bu yasal prosedür, yapmayanlar nadir de olsa çıkışta tespit edilip ceza ödüyor ve deport yiyorsunuz ve belki birkaç yıl ülkeye giriş yapamıyorsunuz. İş kurma oturum ve çalışma izni almanın her ülkede olduğu gibi burada da kuralları var, bizlere bir şekilde ulaşıp buraya yerleşmek isteyenlerden “yardım edin bilgi verin” talebi geliyor, öncelikle yasalara uygun legal yaşamı düşünen modern eğitimli kültürlü yeterli sermayesi ve insanlık erdemlerine sahip olmayan hiçbir yabancının buraya gelmesini uygun bulmuyorum, zaten şahsi görüşüm bir kenara hem mutsuz olurlar ya geri dönerler ya da sistem ve halk tarafından atılırlar.

    Burayı merak edenlerden bazıları şunları soruyor ;
    *abi orada ev kiralayabilir miyim kaç para? turistik amaçlı kısa süreli minimum aylık 300 euro dan başlar, iş kurup oturum ve çalışma izni alarak yaşam amaçlı ev kiraları elektrik su hariç minimum yıllık peşin 3.000 euro, dükkan kiraları yıllık peşin minimum 10.000 euro dan başlayıp 300.000 euroların üstüne çıkıyor
    *orada bir köşede tişort incik boncuk satsam olur mu? olmaz… sattırmazlar…
    *pirince isim yazsam, resim yapsam, bileklik yapsam tutar mı? tutmaz… inspectorler ve polis izin vermez…
    *büfe tekel açsam olur mu? şirket kurma maliyetleri, oturum ve çalışma müsaadesi (her yıl bedelli yenileniyor) ve işyeri tutabilme bedellerini karşılayabileceksen ne ala !…
    *bir cafenin köşesinde, sahilde bir tezgah açsam olur mu? olmaz… yer de vermezler nefes de aldırmazlar, her şey yasal olmalı…
    *oraya 1.000 euro ile gelsem avrupa’ ya adım atıp kaynak yapmak için bu para yeter mi? yetmez kardeşim… sen gez dolaş geri dön…zaten de buralara gelip Türkiye’ nin ve iyi niyetli vatandaşlarımızın önünü de kesme…
    *eşim kapalı denize girebilir mi? herkesin inancından kendi sorumlu tabi ki kimseyi bağlamaz hesabı da kendin verirsin… burada herkes modern bir özgürlük içerisinde tatil yapıyor kimse kimseye dönüp bakmıyor kendini iyot gibi açıkta hissetmezsen sorun yok…
    *yabancı yatırımcıya ne kadar sermaye lazım? yabancılar cebine minimum 40-50 bin euro koymadan iş düşünmesinler, burada yabancı yatırımcılar genelde sırp, rus (budva, kotor, herzeg novi, tivat, petrovac, sveti stefan, sutomore, bar, dobro vode, utjeha) arnavut, kosovalı ya da boşnaklar (bar, dobro vode, utjeha, ulcinj, veliki plaz) olarak bu bölgelerde faaliyet gösteriyorlar
    *çocukların eğitimi için ne lazım? Türkçe eğitim veren yok, ilk orta karadağca ve kiril alfabesi şart, üniversite denklik onayı yok, İngilizce var, üniversite yıllık 1.500 eurolardan başlıyor, ülkede genç nesil ve hizmet sektörü az da olsa İngilizce biliyor…
    *yaz kış iş olur mu? yaz en fazla 2,5 ay turist var, kışın sahil şehirleri 10 bin 40 bin nüfus arası… siz karar verin.
    *emekli maaşıyla iki kişi orada yaşayabilir miyiz? şirket kurmadan çalışma ve oturum izni almadan ya da gayrımenkul satın almadan zaten olmaz… aylık ev kira elektrik su yol gıda sigara yaşam bütçesi minimum iki kişi 900-1.000 euro… ben buraya ilk geldiğimde 1 euro 2,16 tl idi bugün 3,95 tl yani risk her gün artıyor…
    *şirket kurmak için ne lazım? çok şey lazım… önce eğitimli, kültürlü, modern ve insanlık erdemlerine sahip olup kendi halinde yasal yaşam biçimini benimsemiş olmak gerek… en az lise üniversite mezunu olarak diploma gerek, sabıka kaydın temiz olması gerek, dil bilmek gerek (karadağca ya da sırpça da diyebiliriz ki zor bir dil), buranın kültürüne yaşam biçimine adapte olabilecek vizyonun olması gerek… zaten yeterli düzeyi yakalayamayan donanımsız insanlar değil burası gidecekleri hiçbir ülkede ayrışmadan muhafazakarlaşmadan kurtulamayacakları için dar çevrelerinde ötekileşip mutsuz olacaklardır… eh bir de ciddi sermaye lazım… öyle cebine 5-10 bin euro koyup buralarda yaşam kurmak imkansız anca birkaç ay (yasal süreç 180 günde en fazla 90 gün kalmak) tatil yapar dönersin…
    *ev kiraları ve satılıklar kaç para? kiralar yıllık 3.000- 30.000 euro arası, satılık 50.000-3.000.000 euro arası ne istediğine cebine bağlı…
    *başarılı olmuş Türkler var mı? az da olsa buranın kültür ve yasalarına uygun legal ve modern yaşam biçimine adapte olmuş vatandaşlarımız var…
    *iş bulabilir miyiz? bulmak çok zor…işsizlik % 19, maaşlar 200-300 euro arası, hizmet sektöründe yazları buralılar ya da Sırplar ve balkan vatandaşları çalışıyor…dilini kültürünü bilmiyorsun sana niye iş versinler?…
    *iş kursak yılda kaç para kazanırız? yukarıda bahsettim kış nüfus belli, yaz turizmine dayalı dar bir kazanç olabilir, büyük beklenti ile gelip 50 bin koyayım bir yılda 100 bin alayım diyenler mutsuz ve başarısız olur, zaten aşırı ticari büyüklük ve kâr gösterenler pastadan fazla pay alacakları için dikkat çeker barınamazlar…
    *şirket kurunca bankalar çabuk kredi veriyor mu? vermez kardeşim ben sen biz bu ülkede henüz kimiz ki anında kredi versin… bankalar kasalardan fışkıran mevduatları hangi dolandırıcı ya da üç kağıtçıya kaptırmalıyız diye birbiriyle yarışıyor mu zannediyorsunuz? burası başıboş bir kabile ülkesi mi?

    Bunlar merak edilenlerden sadece bazıları daha neler var neler yazamıyorum…

    Herşeyin dışında Karadağ güzelliği ve doğal yapısı itibarıyla güvenle gezilecek ve yaşanabilecek ülkelerden birisi.

    Alper bey ben ülkemize gidip gelerek yaklaşık 3 yıldır bu coğrafyada ciddi gözlem yapıp zaman emek ve ciddi para harcayarak bir takım donanımlar ve tecrübeler elde ettim tüm bu görüşler şahsi görüşlerimdir, yukarıdaki katılımcılardan Nuri Emrah Bey ve Kazım beyin de belirttiği gibi telefonla maille ya da mesajlarla bir sonuca ulaşmak zor, buraya uzun süreli gelip yaşamadan zaman emek ve para harcamadan karar vermek yanlış olur kanaatindeyim.

    • Murat Bey Karadağ’a yerleşmek veya gitmek isteyenler için zamanınızı ayırıp bu kadar ayrıntılı bilgiler içeren bir yorum yazdığınız için çok teşekkür ederim. Türkiye’de maalesef Batıya kolayca yerleşip iş kurabileceğini sanan milyonlar var, yazınız çok anlamlı oldu. Uygar ülkelerde batı uygarlığını benimsememiş, kaba insanlar görmek içimi acıtıyor.
     Ne yazık ki büyük, bağımsız ve güçlü Yugoslavya’yı parçaladılar. Günümüzde hepsi ekonomik sorunlar yaşıyor. Hele Karadağ ile Sırbistan’ın bölünmesi en saçma ayrışma oldu. Emeklerinizin karşılığını alıp Montenegro’da refah, huzurlu ve uzun soluklu bir yaşam kurmanızı içtenlikle dilerim.

     • Alper Bey yurt dışında yaşam ve batılılaşma konusunda ortak duyguları hissettiğimiz için çok sevindim, paylaştığım bilgi görüş ve tavsiyeler içerisinde yurt dışı planları yapan her insan aklındaki modellere uygun bir rolü sanırım kendine yakıştıracaktır, sizin için de sakıncası yoksa facebook sayfanızda yazımı yayınlayabilirsiniz (ismimi verip vermemeniz sizin tasarrufunuzda sakıncası yok) en ufak bir reklam vb planım da yok, bu küçük ve şirin ülkeye gelecekse de düzgün ve donanımlı insanlar gelsin çapsız ve kötü niyetlilerin buraları da kirletmemesi için daha çok insana ulaşabilmek tek dileğim, burada yaşam kurma konusundaki iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim, başarılar ve mutlu seyahatler sizlerin olsun tekrar görüşmek dileğiyle.

      • Murat Bey selamlar. Emekli iki kardeşiz. Kotor’da ev alıp yerleşmeyi düşünüyoruz. Sürekli oturum izni almak için mülk sahibi olmak yeterli midir? İki kardeşin iki ev mi satın alması gerekir? Başka şartları var mıdır? Karadağ Ankara Büyükelçiliği bu konudaki sorumu yanıtlamadı. Bu konuda detaylı bilgiyi nereden edinebiliriz? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

       • Murat Bey, sorumun eksik olduğunu farkettim. “Sürekli oturum” derken çalışmadan ya da işyeri açmadan, kendi gelirinizle hayatınızı idame ettirmeyi kastettim. (Fransa ve İtalya’nın “ziyaretçi vizesi” adında böyle bir uygulaması olduğunu biliyorum)

        • Harun bey; 1- ev satın almakla sürekli oturum alınmaz, her yıl ücretlerini ve prosedürlerini yerine getirirseniz düzenli her yıl uzatılır 2- Türkiye’ de de olduğu gibi miras dışında hiçbir akraba kardeş sizin haklarınızdan faydalanamaz 3- anne baba kardeş amca dayı teyze vb sizin evinize istinaden oturum hakkı alamaz 4- Akrabalarınız ancak yılda 180 günü geçmemek kaydıyla 3′ er aylığına size misafir olur dönerler (şu an ki şartlara göre) 5- bu durumda kardeşiniz de ayrı ev almalı 6- evli iseniz eşiniz ve çocuklarınız yaşam hakkı nedeniyle oturum alabilir tabi yıllık ödenecek rakamlar da buna göre artar 7- Karadağ’ da iş kurmak veya ev satın alabilmek için en az lise veya üniversite mezunu olmak ve onaylı belgelendirmek gerek, buradaki Türkiye büyükelçiliğinden sabıka temiz belgesi gerek, alacağınız evin yasal standartlarda olması gerek 8- Kotor’ da ki ev fiyatlarını araştırdığınızı düşünüyorum, çalışmadan da yaşamayı öngördüğünüze göre mali standardınızı sorgulamak yanlış olur 9- kardeşinizin de oturum alabilmesi için ya onun da ayrı ev alması ya da ortak şirket kurup ticaret yapmanız gerek 9- en önemlisi yüzeysel de olsa yeteri kadar anlatabildiğim bu bilgiler dışında profesyonel anlamda danışmanlık ve yardım almak isterseniz ancak Alper beyin de buradan izin vermesi durumunda yardımcı olabilirim affınıza sığınıyorum, iyi günler

         • Murat Bey, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Önümüzdeki ay içerisinde Karadağ’a gelmeyi düşünüyorum. Bar’da yaşadığınızı okumuştum. Alper Bey yardımcı olursa geldiğimde sizinle görüşmek isterim. İyi günler.

          • Alper Bey; size bilgi vermek istediğim bazı konular var genelden bunları yazamıyorum eminim bu bilgiler tecrübelerinize büyük katkı sağlayacaktır, bu nedenle mail adresime bir posta atarsanız çok vaktinizi almadan görüşünüzü almak isterim mail adresim : mmuratyemenici@ gmail.com

           Harun Bey; Alper Bey ile yazıştıktan sonra sizinle ne şekilde görüşebileceğimi ve nasıl yardımcı olabileceğimi karşılıklı mail yoluyla bildirebilirim

          • Harun bey buraya geliş amacınız nedir ve benimle iletişim kurmak için ne tür bir yardım ve hizmet almak istiyorsunuz? Cevabım size keskin gelebilir kusura bakmayın zira buraya bir çok amaçlı her türlü insan gelebiliyor sizi tanımıyorum şahsınıza alınmayın. Sanırım daha önceki yazışmanızda Kotor’da gayrımenkul alımı ve oturum almaktan bahsettiniz, bu ülkeye giriş yaptığınız an ilk iş Büyükelçilikten sabıka kaydı almanız şartı ile sizinle görüşme imkanım olabilir zaten burada ne tür bir faaliyette veya alımda bulunacaksanız devlet bu belgeyi ve en az lise veya üniversite diplomasını (yanınıza almanızda fayda var) şart koşuyor, buna göre karar verip bana bilgi verirseniz size mail yoluyla cevap verebilirim.

          • Murat Bey, 62 yaşındayım. Üniversite mezunuyum. Green kartım var ancak Avrupa’da emekliliğimi geçirecek sakin bir yer arayışındayım. Henüz kesin karar vermiş değilim. İtalya, Karadağ ya da Slovenya düşünüyorum. Sizi endişelendirecek bir durumum yok. Siz teklif ettiğiniz için sizinle görüşmek istedim. Tercihim Karadağ’dan yana olursa, siz de müsaitseniz yazışır, görüşürüz. Olmazsa da sağlık olsun hiç önemli değil. Selamlar, sevgiler.

          • Harun bey sizi tanımadığım için söylediklerimin şahsınızla ve kariyerinizle ilgili olmadığını önceden belirtmiştim, tüm yorumlar ve bilgiler birçok insan tarafından takip edilmekte bu şekliyle bir anlamı var, çok önemli değil ancak ben Alper bey ile yazışırken siz benden bazı bilgiler talep ettiniz, bunun üzerine ben de size yüzeysel bilgi vererek devamında benden hizmet almanız durumunda profesyonelce bir iletişim kurabileceğimizi ve bu ülkede gerekli olacak ön evrak şartlarını dile getirdim, çok önemli bilgi ve tecrübelerin paylaşıldığı bu siteye ve katılımcılarına saygılıyım ve herkes gibi eşit konumdayım, bu ülke için benden yardım almak isterseniz mail gönderebilirsiniz, kararınız hangi ülkede yaşamak olursa olsun önemli bir girişim bol şans ve başarılar dilerim, selamlar.

 204. Merhabalar alper bey iyi bayramlar öncelikle.
  Bosna Hersek dışında otobüs ile hangi ülkeden gidebiliriz Karadağ’a örneğin Kosova olur mu?

  • İyi bayramlar. Karadağ’a otobüsle Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kosova ve Arnavutluk’tan gidebilirsiniz. Priştina’dan akşam üzeri 19:00’da kalkan Barileva Turist firmasının otobüsü var.

 205. Alper bey çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız süpersiniz valla Priştine’ye uçak bileti almıştım kara kara nasıl giderim diye düşünüyordum iyi yetiştiniz.

 206. Merhaba, paylaşımlar çok güzel. Ben de 16-23 Temmuz arası Budva’da olucam. Kiraladığı evin boş odasını bana kiralamak isteyen veya kiralık daire tutmak için ortak arayan varsa bu mesajı cevaplasın lütfen.

 207. Merhabalar şuan Podgorica dayım yarın sabah İstanbul’a döneceğim kısmet olursa, söylediğiniz gibi Priştine’den otobüse saat yedi de bindim, ilk önce Priştine havaalanı yaptık otobüs istasyonu için, taksiye binmemiz gerekiyordu taksi ücretleri çok pahalı dikkat edin 15 Euro ödedik taksici nereye gittiğimizi sordu Podgorica dedik dedi bu saatte otobüs yok 40 Euro ya Peja ya bırakabilirim bende mantıken size güvendim ayrıca, arkadaşıma dedim ki Priştine de otobüs yoksa bugün nasıl olur da Peja da olur güzergah aynı dedik gidelim bakalım yine dedik taksiciye gittik dedik gidip soralım yoksa senin dediğini yaparız, taksici ok dedi, Barelia otobüsünü gördüm taksiciye haber veriyim derken taksici gitmiş.
  Saat yedide bindik. Yollar berbat kesinlikle otobüsle gitmeyin Karadağ’a Kosova’dan, saat gece 4 te vardık, yollar virajlı ve tehlikeli çok kaza yapan araç gördük. Ve Podgorica otobüs istasyonun yanında Terminus Hotel’de kaldık sabah Kotor minibüslerine bindik 2 gibi Podgorica’yı biraz gezdikten sonra 7 Euro aldı bagaj başı ekstra 1 Euro alıyorlar iki kişi 15 Euro verdik, 2 saatin ardından Kotor merkeze 7 km uzaklıktaki denize sıfır Dobrata’da daire kiraladık özel plajı vardı 35 Euro gibi bir fiyata 2 kişi her yerini gezdik bir kaç defa km lerce yol gittik, Karadağ’ın her şehri gece 1 olunca kapanıyor cafe bar her yer dahil bir kaç gece club hariç oralarda fazla kalabalık olmuyor, yaşam Pazar günü ve gece 1 den sonra duruyor, plajları taşlı her yerde denize girilmez. Bazı yerler de kirli. Gece clubune gidelim dedik kapalıydı .
  Arkadaşım sıkıldı Budva yaptı ben de onu bıraktım Tivat a gittim ufak bir merkezi var sahili güzel fakat aman aman güzel değil, Budva’ya geçtik Hotel Budva da kaldık, güzeldi ama yine aman aman değil, Tophill gece klübüne gittik müzikler berbat, ambiyans sade ve basit cumartesi gidip saat 4 e kadar kalmamıza rağmen hareket ilk saat gibi durgun kulüpte dans eden sayısı az herkes durmuş ayakta içiyor bir Almanya bir Ukrayna gece kulüplerini beklemeyin
  Merkezde ve eski şehirlerdeki clublar ufak ve gece 1 de kapanıyor yani gece hayatı için buralara sakın gelmeyin denizi kumsalı için sakın buralara gelmeyin, ucuzdur diye sakın buralara gelmeyin Avrupa şehirleri ile fiyatları aynı market alışverişleri Almanya’dan ve bazı şehirlerden pahalı sigara fiyatı ülkemize yakın Marlboro Touch 2,6 Parliament 3 küsür Euro , ben memnun kalmadım açıkçası yeni yer açmış Türk esnaflarla da burada konuştum, iş yapılmaz, yaşanmaz, doğası için yaşanılacak yer varsa alternatif çok şimdi Türkiye’den örnek versem bazı arkadaşlar vay arkadaş adam reklam yapıyor diyecekler o yüzden soran arkadaşlar ayrıntı isterse sorularını cevaplarım, yani buraya harcadığım bütçe için keşke Uzakdoğu yapsaydım diyorum biraz daha harcama ile, pişman değilim iyi ki gördüm çünkü 2 senedir kafamdaki bir yerdi herkes burası hakkında olumlu konuşuyordu ama o kadar değil buradan memnun kalmak istiyorsanız beklentilerinizi aşağıda tutun lütfen yoksa zevk alamazsınız, sadece buraya gitmek isteyen arkadaşlara önerim yok ama planlarında başka ülke varsa kararsız kalmışlarsa, burayı seçmesinler. Gece 12 den sonra taksi fiyatları çok pahalı 3 ve 4 katı Kotor da 500 metrelik yola

  • Karadağ ve ülke içi ulaşım, gece hayatı, oteller, fiyatlar, deniz tatili hakkında bilgi ve öneriler için teşekkürler Süleyman Bey. Priştine Podgorica yolu bozuk, haklısınız, umarım yakında düzeltirler. İyi yolculuklar.

   • Rica ederim ederim Alper bey yiyecek içecek ulaşım fiyatlarını sormak isteyen olursa yardım ederim 2013-2014 yılındaki fiyatların 2 katı olmuş fiyatlar birde Euro’nun 4 tl olması sarsarabilir bazı gezginleri pahalı çünkü marketlerde bile sular 45 centten başlıyor içecekler 5 Euro’ya kadar çıkıyor, konaklama apart yerlerin en ucuz fiyatı 50 Euro merkez 2 ve 3 km uzaklıkta olan yerler tabi 2 kişi ise nin 2 ye bölünür fiyat

 208. İnanın ben de anlamadım, kimi yer fiyatları Paris kadar pahalı kimi yer fiyatları Türkiye ile aynı ama ortalama pahalı denilecek seviyede.
  Verdiğiniz bilgiler işe yaradı gezerek keşfettim çoğu yeri cs den tanıştığım arkadaşımla görüşeceğim onunla da bazı bilgileri teyitleşeyim en azından.

   • Alper Bey Montenegro’da tatil ve yaşam fiyatlarının bazı Avrupa ülkelerine göre uygun olduğunu ama neredeyse Yunanistan dahil tüm Balkan ülkelerine göre de buranın pahalı olduğunu hatırlarsanız ben de belirtmiştim, üstelik bu tespitim sadece turizme bağlı değil bu bölgelerdeki 3 yıllık yaşam birikimime dayanıyor.
    Aynı Afrika belgesellerindeki gibi yazın suların çekilmesi ve nehirlerin kurumasıyla timsahların hareketsiz toprağın altında kurak dönemi bitirip nehirlerin ve göletlerin sularla dolmasıyla ava çıkmaları misali Montenegro’lular da 9 ay boyunca işsiz ve sınırlı imkanlarla yazın gelecek turizm geliriyle hayat suyuna ulaşmayı bekliyorlar.
    Bu da son derece doğal, yıllık işsizlik oranı bu yıl %23 düzeyindeydi yaz dönemi %19 lara düşer sonra gene aynı süreç devam eder, bu nedenle Süleyman beyin karşılaştığı pahalılığa şaşırmamak lazım diyerek kendisine katılıyorum.

 209. Murat bey bu pahalı fiyatlarla ne Balkanlar değer gezmeye ne de Montenegro yani siz de bilirsiniz gece hayatı gece hayatı değil, kumsalı kumsal değil yani fiyatlar Yunanları geçmiş ayrıca Ege Denizi kadar temiz değil ülke küçük olduğu için fazla koy yok plaj için kumlu isterseniz Ulcinj de Velika Plaza var orası için de Ulcinj merkezden taksiyle falan gitmeniz gerek ya da araba ile.

  • Süleyman bey yurt dışı seyahati ve gece hayatından ne beklendiği kişiye göre değişir, burası küçük yer turistler hariç herkes birbirinin ailesini soyadı bazında tanır ve tutuculuk vardır. Budva küçük ama sahil şeridi plajları itibarıyla en çok yatak kapasitesi en çok restaurant ve en çok cafelerin olduğu il, kışın 10 € ya konakladığınız aparti ya da otel fiyatları yazın 4-5 misline çıkar, her ülkede olduğu gibi yazın turizm pastasından pay alma mücadelesi ve yerlilerle yabancı yatırımcılar arasındaki rekabet en fazla 2,5 aylık yaz sezonunda her anlamda tavan yapar nadiren tatsız olaylar da yaşanabilir. Buranın deniz ve doğa güzelliği görüşünüze katılmıyorum toplam sahil şeridi 150 km civarında ve bu kısacık sahile de Herzeg Novi, Tivat, Kotor, Budva, Bar ve Ulcinj gibi 6 şehir sıkışmış durumda, 3 tarafı denizle çevrili ve binlerce km. sahili olan Türkiye ile burayı kıyaslamak haksızlık olur, Kazım beyin çok doğru tespitleri var zamanınız ve bilginiz varsa gezilecek ucuz ve çok güzel yerler de var ne beklediğinize bağlı, evet taksi başkent Podgorica’da ucuz sahil şehirlerini kesinlikle kıyaslamayın her yerde farklı uygulama var ve başkente göre pahalı, otobüs minibüs kullanılabilir, her şehirde 5 € ya içecek dahil bir öğün karnınızı doyurabilirsiniz, bölgesel üretim bazı gıda maddeleri gerçekten ucuz (et, peynir, bal, şarap, buranın rakija’sı, bira vb). Ben bir konuda Kazım beye katılmıyorum zira eğer burada ticaret yapıyor ve euro kazanabiliyorsanız ülke bazlı gıdalar ucuz, yok eğer Türk lirasını euro ya çevirip seyahat ediyor ve yaşamak istiyorsanız pahalı ve son derece riskli, tekrar hatırlatıyorum ben ilk geldiğimde 1 euro: 2,16 TL idi bugün 4,15 seviyesinde (TL’ye göre her şey neredeyse 2 katı oldu) , tabi ki bu durum sadece Montenegro için geçerli değil TL’nin durumu itibarıyla yurt dışı her yer giderek pahalı duruma geliyor, eminim burada yaşayan düzgün vatandaşlarımızın çok değişik bilgi ve tecrübeleri de vardır her yaşam kişiye özeldir. Süleyman bey beklentileriniz doğrultusunda iyi tecrübeler ve seyahatler dilerim.

   • Kazım bey daha ucuz dediğiniz yerler Niksic mi ? Kotor Tivat Budva Bar bunlar pahalı olması normal diyorsunuz bunlar dışında bir kaç yer kalıyor! Sahil yeri fiyatlar hemen hemen tekelleşmiş kıyı kesiminde, sadece denize kıyısı olmayan yerler ucuz oralara da gitmeye değmez ben çok kötüdür demek istemedim zaten yorumumda da açıkladım beklentileri yüksek tutmayacaksınız Türkiye’nin tatil yerlerinin yanından bile geçmez bu yüzden kıyas yapılmaz haklısınız yani beğenmedim demiyorum ama aman aman bir ülke değil insanlarını fazla beğenmedim, gittiğim için pişman değilim sonuçta sizler gibi hep burayı öven insanlar olduğu için bizler gibi meraklı gezginler de görmek istiyor o yüzden değdi gördüğüme ama sizler gibi bu ülkeyi başkalarına tavsiye etmeme vicdanım el vermiyor. Gece hayatı anlayışım saat 12 den en az 3’e 4’e kadar şehrin hareketli olması ama gece 1 oldu mu her yer kapalı? Tutucu diyorsunuz oradaki insanlar kendilerine tutucu değiller kendi içlerinde geniş mezhepliler, yabancılara ve turistlere genelde tutucular bir kaç arkadaşım var orada yaşayan hem gözlemleyerek hem konuşup teyit ettim buraya gelene kadar daha çok kıyı ülkesi var ucuz ve güvenli iyi günler. Size huzurlu ve mutlu günler diliyorum umarım oradaki yaşantınız her zaman iyi olur.

   • Selam Murat Bey. Adaşız. Ben Budva’da hediyelik eşya (antika halı kilim vs diger antikalar) türü bir yer açmak istiyorum. Orada yaşamışsınız sanırım. Beni bu konuda bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.

    • Merhaba Murat bey, bana yönelttiğiniz sorunuzla ilgili cevap verebilmem için karşılıklı uzun yazışma gerekir bu nedenle şahsa özel konularla sayfayı meşgul etmeyi uygun bulmuyorum, arzu ederseniz bana e-posta gönderebilirsiniz, mmuratyemenici @gmail.com

 210. Sabah Tiran havaalanına indikten sonra direk Budva’ya gidicem. Toplu taşımaya nerden binicem? Tek vesait var mı direk havaalanından Budva’ya? Nasıl gidebilirim?

  • Budva’ya nasil gidersin? Budva’ya araçlar havaalanından yok sehir merkezine gel. Meydanda buyuk bir otel var. Muzenin hemen yaninda onun hemen arkasından acentalar var ordan Budvaya bak yoksa Ulcinj (Ulqin) kesin var ona bin ordan Budva’ya gecmen cok kolay bilet gidis galiba 10 euro gidis gelis 15 euro.

 211. Vallahi tūm yorumları şaşırarak izliyorum ve susuyorum ama bu gūzel ūlkeye haksızlık ediliyor.
  1-būyūk ve ultra lūks bir ūlke arayan gelmesin diyebilirsiniz.
  2-gece hayatı isteyen gelmesin diyebilirsiniz.
  3.kumsal arayan gelmesin diyebilirsiniz.
  İşte diyeceğiniz hepsi bunlar
  BEN DE DİYORUM Kİ
  1- Her Tūrkūn yaptığı gibi sahil kesimini gezip Karadağ’ı görmūş olmuyorsunuz bunun dışında da bir Karadağ var.
  2- Tara kanyonunu mutlaka görūn (dūnyanîn 2.deri kanyonu ve cennet gibi)
  3- Zabljak ve Kolašin şehirlerini mutlaka görūn (aslında kasaba) tabiatı,vdoğallığı sonuna kadar yaşayın žabljakdaki milli park ve dağdaki gölū görūn, tamamen doğal yiyecekler yemek için son fırsat (ne hormon nede zirai ilaç var) kışın KAYAK yapmanîn zevkini hem de çok ucuza yaşayın, Kolašin’de yiyeceğiniz KAÇAMAK hayat boyunca anlatacağınız bir anı olsun, tereyağı, yumurta hele bahçelerde yetişen domatesleri anlatacak kelime yok şu an buradaki böğūrtlen, franbuaz, borovnicanın eşi emsali yok, dönerken mutlaka bal ve peynir götūrūn dostlarıza (böyle güzel ballar sevindirir dostları)
  4. Benim gördūğūm ūlkeler arasında en ucuz taksi bu ūlkede podgorica (en būyūk şehir ve başkent)en başından en sonuna 1.85 € yazar
  5. İnsanlarî sakin, hoşgörūlū, saygılı ve Türkleri sever (3 senedir buradayım daha kavga eden görmedim)
  6. Deniz turizmi için mutlaka fiyort turu yapın (boşuna İsvec, Norveçe gitmeyin) Kotor’dan denizaltına binin denizaltı keyfi yaşayın, HERCEG NOVI çok şahane olur çok temiz deniz ve her gūn saatlik balık 2.90 koca bir tabak sardalya yiyebilirsiniz (buranın porsiyonları būyūktūr) örnek Presto Balıkçısı (hiçbir alakam yok reklam zannetmeyin)
  Daha o kadar çok anlatacak var ki çok uzun olduğu için kendimi frenliyorum.
  Kalın sağlıcakla.

 212. Merhabalar,
  Bayramda 4 günlük Karadağ tatili planladık ancak gidiş uçağımız Saraybosna ya.
  Saraybosna’dan Budva ya otobüs saatlerini, süresini ve fiyatlarını biliyor musunuz acaba?
  Birde her gün sefer olmakta mıdır? Örneğin biz Cuma günü saat 10:30 da Saraybosna Havaalanında olacağız.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. Saraybosna’dan Budva’ya her gün saat 05:30 ve 19:00’da iki otobüs var. Sekiz buçuk saat sürüyor, şu anki bilet fiyatını bilmiyorum, 15-20 avro civarında olacağını tahmin ediyorum. Otobüs saatleri size uygun değil ama otobüsten önce bir şehir turu yaparsınız.

   • Alper Bey merhaba, Hırvatistan ve İtalya’ya günü birlik gidip dönmek için Karadağ’daki ilgili ülkelerin elçiliklerine giderek vize almak mümkün mü yoksa illaki TR’den mi almak gerekiyor. Bu konuda bilginiz var mı?Teşekkürler.

 213. Sūleyman bey tamam sizin dediğiniz olsun ama ben Budva ve Kotor’dan hiçbir zaman iyi bahsetmedim ve övmedim bu platformaki tūm yazîlarîma bir göz atın lütfen hep ülkenin kuzeyi dedim hep doğallıktan bahsettim ve bu konuda vicdanım ćok rahat, gelen Budva, Kotor, Tivat’ı tercih ediyorsa da buraları tavsiye edenler veya turizmciler rahatsız olsun ama sahil kesiminde HERCEG NOVI temiz denizi, fiyatlar ucuz dedim (Budva ve Kotor’da da taksiyi telefonla çağırırsanız ucuz) Budva’da eski şehrin önündeki taksi durağı hep haydut yatağı garaja 6-8 € isterler ama telefondan mesaj ile taksi çağırsanız 1 € (dün garaja 1 € gittim) taksilerin yanında ve önünde tel no yazar, dūn gittiğim taksi plus taksiydi.
  Ve bu ülkenin kuzey kesimini kastederek doğal ve çok güzelliğinden bahsettim hiç Niksic’den bahsetmedim genelde de Avrupalılar kuzeyi tercih ediyorlar, Budva ve Kotor’u da Türkler ve Ruslar tercih ediyorlar ama insanların beklentileri çok farklı oluyor siz de haklısınız deyip sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.
  Not: ben ithalatcıyım bu yazıyı okuyanlar da turizmci falan zannetmesin.

  • Kazım bey merhaba,
   kuzeyde gidilebilecek yerlerin adlarını yazabilirmisiniz lütfen,ve o yerlere otobüsle Budva dan ulaşabilirmiyiz,cevaplarınız için teşekkür ederim

 214. Merhaba arkadaşlar. 25 Ağustosta Kosova 01 Eylülde yine Kosova’dan dönüş uçak bileti aldık 4 arkadaş. Kosova’yı maliyet açısından tercih ettik. Buraya kadarki yazılarını soluksuz okudum. Emeği geçenlere teşekkürler. Kosova’dan araç kiralamayı düşünüyoruz da.. Karadağ gideceğiz ve tatilimizi orda yapacağız. Aracı Kosova’dan Karadağ’a çıkarabileceğimizi öğrendik (sadece bir şirketi çıkışa izin veriyormuş bu arada ve günlük 3 Euro ücret ve 15 Euro da sigorta parası alacaklar). Ehliyetimiz orda geçerli midir? Bir yazıda okudum ki International ehliyet istiyorlar yazıyordu. Aydınlatırsanız sevinirim.

 215. Merhaba,16-23 temmuz tarihleri arasında budva,ulcinj ve tiran’ı kapsayan gezimi bitirdim. Bu sitede yazılanlardan çok faydalandığım için bende maceramı belki birine yardım olur diye paylaşmak isterim.

  Biletimi 23 haziran günü yani bir ay önceden sabihadan tirana gidiş dönüş şeklinde 410TL’ye aldım.Tiran’a geldiğimde burdan öğrendiğim gibi şehir merkezine giden rinas express otobüsleri için sıra beklerken duyduğum türkçe seslere doğru giderek üçlü bir grupla tanıştım.ve şansıma bu grubunda benim gibi ufak bir tiran turundan sonra aynı gün budva’ya gideceğini öğrendim.Birlikte hareket etmeye karar verdik ve express otobüs kuyruğundan ayrılıp 10euro’ya merkeze taksi tuttuk.Ufak bir tiran turundan sonra yemeğimizi yiyip kahvemizi içtik ve budva’ya gitmek için taksi aramaya başladık.Yasal taksiler pazar günü olduğu için sınırı geçemiyorlar.geçiş lisansı veren büro kapalı olduğundan.Bulduğumuz korsan taksilerde 150euro civarı para çekince işkodraya kadar gidip sınırı geçip yeni bir taksiye binmeye karar verdik.İşkodra için 55Euro’ya taksimizi ayarladık.Taksici bizi sınırda bıraktı,sınırı geçmeden karadağ içine giden korsan taksiler hemen arnavutluk tarafında bekliyor.arnavutluk tarafından taksiye biniyorsunuz ve arabanın içindeyken sınırı geçiyorsunuz.Budva için sınırdan budvaya 40euroya anlaştık.Böylece 4 arkadaş tirandan budvaya 95euroya geçmiş olduk.

  Benim için önemli olan tekşey sahiller olduğundan ben 5 günümü budva’da geçirdim.Kotor’a bile uğramadım.Budvada suyuna dalmadığım sahil kalmadı.Favorim hawai adası.Suyun kalitesi musluk suyu berraklığında.Budva merkez sahilden 3euroya tekneyle geçiyorsunuz.Dönüş bedava.Burada şemsiye+şezlong 10euro bira 3 euro.Partili bişeyler istiyorsanız ploce plajına gidin eğlenirsiniz.Şemsiye+şezlong 6euro.Bira 3euro ploce’de.Köpük falan herşey var.Bunlar dışında Jaz plajını ve sveti stefanın plajınıda çok beğendim.Bu saydığım tüm plajlara gidiş 1euro ile 1,5euro arasında değişiyor.Otobüsler budva stari grada gelmeden NLB Bank’ın önünden kalkıyor sık sık.İlk durak burası.

  Geceleri El mundoda takıldım gece 1e kadar.Giriş ücretsiz.Bira 3Euro.Gece 1de müzik kesildiğinden bir pizza atıştırıp club sparta’ya gittim.Burada müzik kesilmez ve sırpça müzik duyamazsınız.Ortamı sevdim.Giriş 5euro, tekila 4euro.

  5 günlük budva seyahatimin ardından budva otobüs terminalinden ulcinj’e otobüsle geçtim.7 euro.Ulcinj deniz kalitesi bakımından budvanın altında.Plajlar biraz daha bizim ülkemizi andırıyor arnavutluk nüfus yoğun olduğu için.Geceleri aynı şekilde 1’de müzik bitiyor.Ulcinj’de bildiğim kadarıyla müziğe devam eden club falanda yok.

  Ertesi günü Ulcinj’den tirana direk giten otobüsten bilet aldım.Günde bir kere var 12:30’da gündüz.fiyat 10,5euro.

  Tiran’a vardığımda saat 5 olmuştu,gezmediğim yerleri gezip geceye kadar zaman geçirdim.Çok büyük beklentim olan tiranın gece yaşamı bana göre tırt çıktı.En ünlü kulüp dedikleri Lollipop club bile saat birde müziği kapattı.

  Ertesi sabah merkezdeki opera binasının arkasından saat başı kalkan rinas express otobüsleriyle 250leke karşılığında havaalanına gidip istanbul dönüşümü gerçekleştirdim.

  Kaldığım otellerin hepsinden fiyat/kalite bakımından memnun kaldım.Kısaca onlarıda yazayım.

  Budvada sahile yakın olan apartman butua’da kaldım.Geceliği 47euro.
  Ulcinj’de yine sahile yakın olan Dolcino hotel’de kaldım.Geceliği 45euro.
  Tiran’da merkezde Vivar hotel’de kaldım.Geceliği 35euro.
  Bu otellerin hepsine kahvaltı dahil.

  Ben Budva,Ulcinj ve Tiran’da fiyatları uygun buldum.Mesela Budva’da stari grad yürüyüş yolundaki Fresco burger houseta bitirmesi güç bir hamburger menü 4,5euro.Hamburger bizim bigmac’in bildiğin en az üç katı boyutunda.Kaldığınız yer bodrumdan kaliteli bir yer.Bence Budva’ya pahalı demek haksızlık olur.Diğer yerler zaten daha ucuz.

  Sorusu olan varsa yorumumun altına ekleyebilir.

  Herkese iyi seyahatler dilerim.

  • Fatih bey merhaba, yazınızı okudum. işte aradığım bilgiler. Tiran’dan Budva’ya gidişiniz kaç saat sürdü acaba? bir de Tiran Havaalanı’nda Budva’ya gidiş için taksi ile görüştünüz mü? Şimdiden teşekkür ederim.
   ayrıca Alper bey öncelikle size teşekkür ederim. Cok kapsamlı bir blog olmuş.

 216. merhaba. kotor’dan başkente nasıl ulaşabilirim. sanırım kara yoluyla 3,5 saat sürüyormuş otobüs sık sık durduğu için. başka yöntemler var mıdır ? otobüsler içinse -kaç saatte bir kalktığını bir de otobüste yer olmaması durumu olup olmadığını biliyor musunuz .

 217. Alper Bey merhaba;

  Tirandan karadağ’da herhangi bir kente geçmem gerekiyor. Budva yada podgorico’ya ulaşım var gözüküyor fakat sanırım çok net olmuyor oraya gidince netleşecek.

  Sizin bu güzergah için bir otobüs bilginiz yada öneriniz varmıdır?

  Şimdidien teşekkürler

 218. Merhaba,

  Yasli teyzelerin odalarini kiralamk icin beklediklerini soylemissiniz,

  Kotor, Bar, Podgorica ve diger sehirlerde de boyle bekleyenler var mi?
  genelde otobus terminallerinde mi bekliyorlar? baska nerelerde bulunabilir?
  ya da bu sekilde odalari kiralayacgimiz baska yerler de varmi? mesela emlakcilar..vs
  acikcasi gittigimde yer bulamazsam diye biraz tedirgin oluyorum.
  tesekkurler

  • Evet Karadag’da otobus terminallerinde evlerinde oda kiralayanlar bekliyor. Daire kiralayan emlakcilar da var. O halde gitmeden once internetten yer ayirtin. Rica ederim.

 219. Merhabalar iki öğrenci 400 avro bütçe ve 11 günlük zaman dilimiyle Balkan turu yapacağız (ARNAVUTLUK-MAKEDONYA-KARADAĞ-BOSNA-HERSEK-SIRBİSTAN) haftaya Tiran a ineceğiz orayı günübirlik gezdikten sonra Makedonya (üsküp ve ohrid 2 gün) tekrar Tiran üzeri Karadağ (kotor ve budva) oradan Bosna hersek(mostar-saraybosna) ve son olarak dönüş yerimiz Sırbistan a geçeceğiz. Biliyorum zaman az ama yüzeysel dolaşacağız epey bilgi edindim zaten bölge halkı yaşam tarzları v.s bu rota hakkında yorum yapabilir misiniz eksiklikler hakkında ve kalacağım 11 günlük zaman dilimini ülkelere paylaştırırsanız nasıl yaparsınız Arnavutluk’ta kalmayacağız.

  • Merhaba. Kısa süreye çok fazla sayıda şehir sığdırılan bir Batı Balkanlar turu olacak. Makedonya 2 gece, Karadağ (Budva ve Kotor) 2 gece, Bosna-Hersek 2 gece, Sırbistan 3 gece olabilir. Belgrad hariç her kentte sadece 1 gece kalabilirsiniz bu durumda.

 220. Ağustos 16 da Bosnadan başlayıp Mostar, Budva, Tiran, Ohri, Üsküp son durak Belgrad gezisi planladık. Bosna’dan sonra kara yolu ile gitmek istiyoruz. Kızımın yeşil pasaportu yok geçişlerde sıkıntı olur mu.

  • Hayır normal bordo pasaportla Karadağ ve diğer vize istemeyen ülkelere sınır geçişlerinde sorun olmaz. Ancak dönüş uçak biletinizin çıktısı yanınızda olsun, sorabilirler.

 221. Merhabalar tekrardan 🙂 bir sorum daha olacak karadağ makedonya bosna ve sırbistanda prizler Türkiye de ki gibi mi?

 222. Nur hanım,
  Kazimboz@ gmail.com mail adresimden ve 0382 067 247 359 viber veya whatsapp dan bana her an ulaşabilirsiniz.
  Selamlar.

 223. merhaba şuan matka kanyonundayiz sabah ohride geçip ordan tirana gitmeyi düşünüyoruz ohridden tirana nasıl gideriz ve tirandan podgoricaya nasıl geceriz acil cevaplarsaniz cok sevinirim teşekkürler

  • Merhaba. Ohrid’den güneye, Arnavutluk sınırına giden minibüsler var, oradan Pogradec’e geçip Tiran’a dolmuşla gidebilirsiniz. Ohrid’den minibüsle Struga’ya gidip oaradan da minibüsle Tiran’a gidebilirsiniz. Tiran’dan Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya ulaşım seçenekleri yazımda ve yorumlarda var. İyi yolculuklar.

 224. Alper Bey selamlar,
  Blogunuzdan çok yararlı bilgiler ediniyorum elinize sağlık. Benim sorum;
  Türkiye’den araba ile Karadağ’a gidip dönmeyi düşünüyoruz bir sorun yaşar mıyız? Bulgaristan mı yoksa Yunanistan güzergahını mı önerirsiniz?
  Teşekkürler.

  • Merhaba. Türkiye’den Karadağ’a otomobille Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden ya da Bulgaristan ve Sırbistan yoluyla gidebilirsiniz. İki yolun mesafesi de yaklaşık aynı, 1150 kilometre. Sırbistan ve Arnavutluk’taki yollar diğer iki ülkedeki kadar iyi değil. Özellikle Sırbistan’ın güneyini geçeceğiniz yollar çok virajlı. Yunanistan üzerinden Montenegro’ya araba ile gitmek daha mantıklı. Sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, en fazla sınır beklemeleri olur ama tahammül edilemeyecek kadar uzun değil.

 225. Alper Bey selamlar,
  Eylül 2018’de balayı için Bosna ve Karadağ’a gitmeyi planlıyoruz. Bosna’dan araç kirayalıp Karadağ’a geçip yine aynı rotadan Bosna’ya dönme niyetindeyiz. Sizden ricam ülke sınırlarındaki geçişlerde ne gibi prosedürler var nelere dikkat etmeliyiz. Ayrıca Kotor ziyaretinden sonra Tara kanyonunu da gezmek istiyoruz ve önerilerinizi sizden rica ediyoruz.
  Çok teşekkürler.

  • Merhaba. Karadağ – Bosna Hersek sınır geçişlerinde özellikle dikkat etmeniz veya hazır olmanız gereken bir sorun yok. Otomobili kiralarken şirkete sınır geçişi yapacağınızı söyleyin, onlar gerekli belgeyi verirler. İlk gittiğiniz araba kiralama firmasından kiralamayın, fiyatlar fark eder, birkaç yere otomobil kirasını ve sınır geçiş belgesi ücretini sorun. Rica ederim.

  • Kotor ile Tara Kanyonu yakınındaki Zabljak kasabasına giden yolun durumu fena değil, 3 saat sürer. Manzarası harika bir yol ve sonunda güzel Durmitor Ulusal Parkı’nı (Durmitor Nacionalni Park) görmek var. Hem Niksiç’i de görmüş olacaksınız, bir mola verirsiniz. Zamanınız varsa Niksiç’e 25 kilometre mesafede yer alan Ostrog Manastırı, Montenegro’nun en önemli hac merkezi.

 226. Alper Bey merhaba,
  Benim de iki sorum olacak. Turist olarak geldiğimiz Karadağ’da yine turist pasaportuyla bankada hesap açtırabilirmiyiz?
  Yine turist olarak araba satın almak mümkün müdür?
  Çok teşekkürler.

   • Teşekkürler Alper Bey,
    Bir soru daha ekleyim müsadenizle;
    Karadağ’da 8.000 Euro karşılığında oturma izni alan ve şirket kurulmasına yardımcı olan firmalar var. Bu işi kendimiz yapamaz mıyız? Gerçekten böyle bir yardıma ihtiyacımız var mı?
    Karadağ’da yerleşik arkadaşlar yanıtlarsa çok sevinirim.
    Herkese teşekkürler.

    • Merhaba Yasemin hanım,
     *Turist olarak herhangi bir yerel bankada pasaportunuzla hesap açabilirsiniz
     *Turist olarak araba satın alamazsınız, şirket kurup oturum ve çalışma izni alırsanız şirketin üstüne araç alımı mümkün ancak prosedürü ve her yerde kullanımı çok zor bir süreç
     *Şirket kurmak oturum ve çalışma izni almak için yardıma ihtiyaç var, şöyle düşünün Türkiye’ de insanlar nasıl ki kendi başına gidip şirket kuramazsa yetkili mali müşavirin yardımı ve ancak onayıyla oluyorsa burada da aynısı geçerli, bu dili biliyormusunuz? gerekli evrak ve prosedürler hakkında bilginiz var mı? Şartlara uyan bir konumunuz var mı? Şirket kurulurken ve oturum alınırken istenen devlet bürolarında ki başvuru ve kontrolleri nasıl yapabileceksiniz? Bu ülkeye geldiniz diyelim havaalanından yardım almadan nereye gideceksiniz hangi şehire ne amaçla yerleşip hangi iş kolunda faaliyet göstereceksiniz? Oturum için gerekli olan kontratlı kiralık evi veya ev alacaksanız satılık evi nasıl bulacaksınız? Kuracağınız şirketin faaliyetleri için dükkan ofis vb.yerleri nasıl temin edeceksiniz? Doğru kararları vermek için çevre hakkında bilginiz yeterli mi? İngilizce bilseniz bile yerli halk içinde bilen oranı çok az, sadece turizm alanında sınırlı bilen çıkar
     *İnternette ve bu ülkede danışmanlık ve yardım hizmeti veren firmalar var, fiyatlar 8.000 € lardan başlar, 35.000 € lara kadar çıkar, çok daha uygun fiyatla bu işleri yapanlar da var ulaşmak biraz da şans, yasal faturalı hizmet veren ve gerçekleri söyleyip zamanında işlemleri bitirebilecek firmalardan yardım almalısınız, aylarca bekleyip çözemeyenler var ve “5 yıl sonra vatandaşlık veya pasaport veriyoruz” diye yalan söyleyenler var, bu ülke hiçbir şekilde çifte vatandaşlığa izin vermiyor bilginiz olsun, oturum ve çalışma izinleri birer yıl olmak üzere buranın şartlarına uyuyor düzenli ticari faaliyet gösteriyor ve gerekli vergileri harçları yatırıyorsanız her yıl tekrar yenileniyor, bilgilerinize

     • Murat bey merhaba, ben ve eşim emeklilik planları yapmaktayız, liseyi bitirecek bir de oğlumuz var. 7000 tl gibi bir maaş ve 200.000 Tl gibi de emekli ikramiyemiz olacak emekli olunca Karadağda yaşamımızı sürüdürebilirmiyiz? Diğer bir sorum da Karadağda üniversite öğrenimi hakkında bir bilgim yok. oğlum orada okuyup iş kurduğunda ilerde vatandaşlık elde edebilir mi?

 227. Karadağ hakkında genel bilgilere www. euprava. me/en/about_montenegro

  Karadağ coğrafi konumu itibariyle Orta Akdeniz’e veya Güneydoğu Avrupa’ya ait.

  Alan: 13.812 kilometrekare
  Nüfus: 673.094, sakinler: 700.000’in altında
  Sınır uzunluğu: 614 km
  Sınır ülkeleri: Arnavutluk 172 km, Bosna-Hersek 225 km, Hırvatistan 25 km, Kosova 79 km, Sırbistan 124 km

  Başkent: Podgorica (173.100 nüfuslu) – idari ve ekonomik merkez
  Eski kraliyet başkenti: Cetinje – tarihi ve kültürel merkez
  Başkan: Filip Vuyanoviç
  Başbakan: Igor Luksic
  Bağımsızlık / Milli Devlet Günü Günü: 21 Mayıs
  Dinler: Ortodoks% 74.2, Müslüman% 17.7, Katolik% 3.5, diğer% 0.6, belirtilmemiş% 3, ateist% 1 (2003 nüfus sayımı)

  Deniz kıyısının uzunluğu: 293 km
  Kumsalların uzunluğu: 52 km
  En yüksek doruk noktası: Bobotov kuk (Durmitor) – 2,523 m
  En büyük göl: Skadar Gölü – 391 kilometrekare
  En derin kanyon: Tara Kanyonu – 1,300 m
  En Büyük Körfez: Boka Kotor Koyu

  Elektrik akımı: 220V / 50Hz
  Ölçü birimi: metrik

  Doğal kaynakları: boksit, hidroelektrik

  Saat dilimi: GMT + 1
  İklim: Akdeniz
  Ortalama hava sıcaklığı: yaz aylarında 27.4 C
  Maksimum deniz sıcaklığı: 27.1 C
  Yılda ortalama güneşli gün sayısı: 240
  Yüzme mevsimi: 180 gün
  Deniz rengi: koyu mavi
  Deniz görünürlüğü: 38 ila 56 m

  Üniversiteler: Karadağ Üniversitesi (halka açık); Üniversite “Akdeniz” ve UDG (özel)

 228. Bu bloğun değerli takipçileri,
  Daha önce bu blogda yazdığım mail adresime gelen çok yoğun sorular için bir açıklama yapmak istedim.
  1. Karadağ’da iş kurmak veya yaşamak isteyenler için defalarca yazdım hiç kimseden öneri, yardım ve fikir almadan 1-2 ay Karadağ’da yaşayarak gözlem yapmanız (3 ay vizesiz kalabilirsiniz) ben ve benim gibi önceden gelenlerin çoğunluğu bazı kişilerden fikir ve yardımlar aldık ama hep maddi manevi zarar gördūk (bu kòtū niyet veya bilgisizliklerinden) sizler bu hataya dūşmeyin ve gelin kendiniz önce araştırın ve yaşayın inanın en doğru kararı kendiniz vereceksiniz.

  Kendisini tanımıyorum ama MURAT beyin geniş geniş yazdığı yazı ön bilgi için değerli.

  2.Gezginlerin hiç biri bizlerin önerilerini dikkate almadı BUDVA ve KOTOR u görūp döndūler ama Karadağ bu değil bu ūlkenin kuzeyi çok doğal ve gūzeldir sahilde HERSEC NOVI görūlmesi gerekir.
  Alper beye ve takipçilerine sevgi ve saygılarımla.

  • Selamlar Murat Bey teşekkürler paylaşımlarınız için. Kazım Bey size de teşekkürler. Ben de düşünüyorum gitmeyi muhtemelen bu ay sonu gezmek görmek için gideceğim, Karadağ’da stüdyo ya da 1+1 daire almayı düşünüyorum. Avis şirketinden araç kiralayacağım. Hava alanından teslim alacağım aracı, pansiyonda kalacağım. 4 veya 5 gün kalırım bir emlak şirketiyle temasa geçtim (başka bir emlakçıyla da görüşmekte fayda var diye düşünüyorum fakat Türkçe konuşan emlakçı bulamadım internette hala bakıyorum) bütçeme göre daireyi aldıktan sonra oturum ve çalışma izni başvurularını yapacağım. 12 yaşımdan bugüne kadar çalıştım mesleğim yok, 38 yaşında bekarım, küçük işlerle ticaretle uğraştım. Karadağ da burada yazdığım kadar her şey kolay olursa yaşamayı düşünüyorum, vasıfsız da olsa bir iş bulup çalışırım şoförlük de olabilir. İngilizcem de çok az ama geliştirmeye başladım. Önerilerinizi fikirlerinizi tecrübelerinizden dolayı bekliyorum teşekkürler.

   • Alper beyin nezdinde tüm blog takipçilerine 2018′ in ülkemize ve tüm dünyaya sağlık, barış, huzur ve refah getirmesini diliyorum.
    Tolga bey,
    Karadağ’da ki firmamız şirket kurma, çalışma ve oturum iznine bağlı kimlik çıkartma ve gayrımenkul konularında da resmi belgeli ve yasal olarak danışmanlık hizmeti vermektedir.
    Gayrımenkul alımı için tabi ki lise mezuniyet şartı yok, ayırdığınız bütçe yeterlimidir bilmiyorum ancak diyelim ki ev aldınız buna bağlı oturum çıkarttınız yerleştiniz her yıl düzenli olarak oturumunuzu yenileyecek prosedürleri harçları ve buradaki yaşamınızı bir süre idame ettirecek birikiminiz de var ya sonra? Hazıra dağ dayanmaz bu nedenle iş yapmak veya iş bulabilirseniz çalışmak zorundasınız bunun için de şirket kurmak çalışma izni almak için en az lise veya üniversite mezunu olmak gerekir. Buradan ev alayım sonra bakarız kaçak çalışırız falan zor, burası İstanbul’ da ki bir semt kadar küçük bir ülke herkes her şeyden anında haberdar, her işlem yasal ve kurallara uygun olmalı, tabi ki size lise diplomanız olmadan komisyon alarak ev satmak isterler dediğim gibi ya sonrası veya sonraki yıllar için gelir ???…. Biz de size bütçeniz yeterliyse uygun ve oturum izni alınabilecek belgeli evler buluruz ama işimiz sadece komisyon alıp kenara çekilmek değil insanlara yasal prosedürlerle ve doğru bilgilerle burada resmi danışmanlık hizmeti vermek, hakkınızda en iyisi olsun.

    • Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için Murat bey Alper beye ayrıca teşekkür ederim böyle faydalı bir sosyal paylaşım sayfası için. Sayenizde biraz da olsa resmi daha belirgin şekilde görebiliyorum, stüdyo daire mi satın alsam asgari ücretle çalışsam 1 yıl, sonraki çalışma ve oturum izni ücretini karşılayamam mümkün degil. araştırmalarıma göre çalışma ve oturum için her yıl en az 30/35 bin tl arası isteniyormuş. danışmanlık ücreti toplamda 45 bin tl yi buluyormuş her yıl, bunu karşılamak bir işçi için mümkün değil. Borç harç bulup bir Mercedes Vito ya da benzer bir minibüs alsam şirket kursam şirket kurulum ücreti de dahil olacak, iş bulabilir miyim ev giderleri ve her yıl çalışma, oturum ve şirketimin vergilerini karşılar mıyım imkansız görünüyor. yaz kış aracımla çalışsam bile zor görünüyor.:(

     • Merhabalar Alper Bey blogunuz için öncelikle teşekkürler çok faydalı bir blog yazdığınız yazılar ve bu kadar ayrıntılı bilgilendirmeleriniz için ayrıca teşekkür ederim . Sizlere de merhaba Tolga Bey anladığım kadarıyla karadağ hakkında fazlasıyla fikir sahibisiniz ve ev satış işlemleri yapıyorsunuz bu konuyu sizlerle detaylı görüşmek istiyoruz ve iletişim bilgilerinizi rica ediyoruz karadağa gitmek ev almak ve iş kurmak gibi bir fikrimiz var nasıl iletişim kurabiliriz konuyla ilgili yardımlarınızı rica ediyorum teşekkürler

    • Şirket kurmak için lise mezunu olma şartını unuttum bu arada bu yaştan sonra aklına gelmiyor insanın gerçi lise terk dışardan tamamlanabilir ama diger zorluklar varken bilemiyorum.

    • Merhabalar Alper Bey blogunuz için öncelikle teşekkürler çok faydalı bir blog yazdığınız yazılar ve bu kadar ayrıntılı bilgilendirmeleriniz için ayrıca teşekkür ederim. Sizlere de merhaba Murat Bey anladığım kadarıyla Karadağ hakkında fazlasıyla fikir sahibisiniz ve ev satış işlemleri yapıyorsunuz bu konuyu sizlerle detaylı görüşmek istiyoruz ve iletişim bilgilerinizi rica ediyoruz. Karadağ’a gitmek ev almak ve iş kurmak gibi bir fikrimiz var nasıl iletişim kurabiliriz konuyla ilgili yardımlarınızı rica ediyorum teşekkürler.

  • ocak 2018 de 10 gün montenegroya gittim gördüm gördüklerimi yaşadıklarımı paylaşmak isterim. öncelikle montenegroda yaşamanın en kolay yolunu seçtim. taşınamaz almayı düşünüyorum. stüdyo ya da 1+1 daire alacagım. bir sonraki gidişimde. ve 2 hafta sonra gidiyorum. sabah akşam thy seferleri var. avisten arac kiraladım. havaalanına indim 30 dakikada pasaporttan geçtik zaten sadece bizim ucagımız vardı hava alanına inmiş o anda yani boştu. çıkar çıkmaz pasaporttan avisin brosunu gördüm. ingilizcem yok denecek kadar az bu arada. netten çıktısını almıştım pasaportla çıktıyı verdim. hangi şehirlerde gezeceksiniz dedi hepsini saydım. ve aracın yanına gittik fiyat 500l sıfır arac verdiler. otopark parasını biz veriyoruz dogal olarak aracla biz cıktıgımız için. 1 euro verdik. turkcellden aylık yurtdışı paketi almıştım 75 tl ye nagivasyon ile budvanın yolunu tuttuk. netten baktığım pansıyona gittik gecelik 25 euroya stüdyo daireyi tuttuk mutfağı banyosu harika temiz şiddetle tavsiye ederim ivonaaapartmens.com budvada. markete girdik inanılmaz ucuz. kış olduğu için yabancı çok azdı. o yüzden gözlemlemek daha kolay oldu ülkeyi. insanlar medeni huzurlu doga. elektirigini başka ülkelere satıyormuş. o yuzden elektrik bedava denecek kadar ucuz. soba derdi yok elektrik yetiyor. çeşmeden bir su içtim istanbul dogumluyum. hayatımda çeşmeden bu kadar tatlı su içebilecegim aklıma gelmezdi. ülkenin her yerinden kaynak suları dağlardan gelen sularla dolu. zaten suyun rengi sizi şaşırtacak. ülkenin etrafı kara dağlarla çevrili. dairelere baktık 150 bin tl den başlıyoruz ülçinden düşünüyorum budvada 350 bin tlden başlıyor 1+1 ler stüdyolar. fazla merkezi oldugu için sanırım ama ülçindeki sahil budvada kotorda yok daha düz ülçin neden budva tercih sebebi çözemedim ben ülçini daha çok begendim. minibüs otobüs göremezsiniz herkesin aracı var. tavuk aldık bir lezzetliydi anlatamam dogallıgı unutmuşuz adeta zehirleniyormuşuz istanbulda. aklıma geldikçe yazıyorum konudan konuya atlıyorum kusura bakmayın. budvnın yolları sokakları dar dağın eteklerinde yokuşlar çok fazla kotor keza öyle ama kesinlikle yaşanacak yerler. benim meslegim yok. dairemi aldıktan sonra allah kerim her işi yaparım yapamazsam geri dönerim evi kiraya veririm. asıl maksadım ab ye girerken ben de orada olmam benim için büyük fırsat. ve onlar abye girdiklerinde kesinlikle o partide ben de olacağım. sorularınız varsa sorabilirsiniz.

   • Karadağ ile ilgili bilgi ve deneyim paylaşımınız için teşekkürler Tolga Bey. Gelişmeleri yine yazarsanız sevinirim, bir çok kişiye yararlı ön bilgi olur.

 229. Arkadaşlar Karadag yakında Avrupa Birliği’ne girecek. O zaman oraya gitmek çok zorlaşacak bence gitmek isteyenler şimdiden gitsin ve Avrupa Birliği’ne uye olunca euro karti alsinlar böylece butun Avrupa’da gecerli bir kart sahibi olmus olurlar. Hayirli olsun simdiden.

 230. MERHABA 6 MART 11 MART TARİHLERİ ARASINDA AİLEMLE KOSOVA ARDINDAN ARAÇLA KARADAĞ’A SEYAHAT EDİCEM FAKAT PASAPORTUMUN GEÇERLİLİK SÜRESİNE 3 AY KALICAK Bİ SORUN YAŞAR MIYIM KAPIDA? KATI BİR 3 AY VEYA 6 AY KURALI VAR MIDIR YOKSA KAPIDAKİ POLİSİN İNSİYATİFİNE BAĞLI BİR DURUM MUDUR?AÇIKCASI PASAPORTUMA DA GÜVENİYORUM ÇOK GİRİŞ CIKIS SCHENGEN FALAN MEVCUT İNSİYATİFE KALIRSA GEÇERİM GİBİ DÜŞÜNÜYORUM AMA??? BİR DE KOSOVA İLE KARADAĞ ARASINDA SIRBİSTAN’LA OLDUGU GİBİ SINIR GEÇİŞLERİNDE BİR PROBLEM MEVCUT MU?
  İLGİN İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Merhaba. 3 ay süresi kalmış pasaportla Kosova ve Karadağ’a sınır girişlerinde sorun yaşama olasılığınız çok düşük. Dışişleri Bakanlığı’nın konu ile ilgili sayfasında ne yazık ki bu iki ülkenin istediği süreler yok. Bu durumda en mantıklısı ülkelerin konsolosluklarını arayıp sormak.

  • Merhaba,geçerlilik süresinin en az 6 ay olmasında fayda var. Bir de siz direkt olarak gitmiyorsunuz 3. bir ülkeden Karadağ’a geçerken çok fazla sıkıntı yaşayan olmuş duyduğuma göre.

  • Merhaba. Daha Karadağ’da daha fazla kalmanızı öneririm ama mümkün değilse hafta sonu tatili de çok güzel olur. Sadece Budva veya hem Budva hem Kotor’u görebilirsiniz.

   • Merhaba Alper biz bu temmuz Bosna Hersek e gitmek istiyoruz. Hazirliklara (pasaport, otel vs.) başladık yalnız araştırırken bir şey kafama takıldı. Yunanistan ve Bulgaristan hava sahasını kullanacagimizdan dolayı da vize almak zorundaymisiz. Daha önce blog sayfanizda sizin deneyimlerinizde böyle bir detay fark etmemistim bugün bir seyahat acentesi bana Yunanistan veya Bulgaristan hava sahasını kullanacagimizdan dolayı da vize almam gerektiğini söyledi. Nedir bu işin aslı astarı? Karayolu ile gitmicez uçakla gidicez.

    • Merhaba. O acenteyi arayıp niyetinin ne olduğunu sorun lütfen. Böyle saçma bir iddiayı hiç duymamıştım. Sanırım sizi dolandırmak istemiş. Hiçbir ülke hava sahasını kullanan uçak yolcularından vize istemez, isteme hakkı yoktur. Rahat olun. Keyifli bir seyahat dilerim.

 231. Ben Salih Topal dünya mutfağı ustasıyım aşçılık yapmak için oraya gelebilir miyim iş bulabilir miyim bana dönüş yaparsanız sevinirim saygılar.

 232. Türkiye’den gelirken nereye uçak bileti alacağız Karadağ’a gitmek için cevap yazarsanız sevinirim saygılar.

  • Karadağ’a gitmek için İstanbul’dan başkent Podgorica’ya THY’nin direkt uçakları var. Ancak bazen Belgrad veya Tiran aktarmalı daha ucuz uçak biletleri olabiliyor. Direkt Karadağ’a uçmak yerine birçok kişi yarı fiyata İstanbul-Tiran bileti alıp Tiran’dan Karadağ’a kara yoluyla geçiyor.

 233. Merhaba. Karadağ da 3 yıl yaşamış biri olarak yorum yapmak istedim. Ben başkentte Podgorica da yasadım. Ülkede gerçekten gezebileceğiniz tarih kokan çok yer var. Başkentten çok şey beklemeyin ama.. Bisikletinizle özgürce gezebilir, gece yarısı yürüyebilir ve trafik hızının 60 ı gecmedıgı sahır ıcınde korkusuzca hareket edebilirsiniz. Tüm yabancı ülkelerde oldugu gibi aşırı temiz bır ülke. Ozellikle cevrecı arkadasların bayılacagı bır yer 🙂 Başkentte Mall of Montenegro ve Delta City olmak uzere 2 buyuk alısverıs merkezi var. Mall of city daha cok carrefour tarzında bıraz daha uygun alısverıs yapabılecegınız bir yer. Delta City ise bir çok magazaya ev sahıplıgı eden bize gore kucuk ama onlara gore buyuk bır alısverıs merkezi 🙂 Başkent ve Budva arası 1 saat. İnanılmaz deniz manzarası var. Özellikle kısın gideceksenız sahılde yiyecegınız o yemegı asla unutmayacaksınız. Tuhaf ama Kilisenın canları bıle o manzarayı tamamlıyor. Budvanın tarıhı sokakları bırbırıne cok yakın duvarlardan dar sokaklardan olusuyor. İnanın nerde fotograf cekılececınızı sasıracaksınız. Hı atladım suan aklıma geldi ama Podgorıca de mutlaka Pod Volat a gidin. Biftegı bır harıka 🙂 Vaktım kısıtlı su an daha cok detaya ınemıyorum ama en yakın zamanda tekrar yazmaya calısacagım…

 234. Evet arkadaşlar iki defa Karadag’a gittikten sonra son gidişim 7 nisan 14 nisan arası ordaydım ve sonunda 7 emlakçı 20 ev baktıktan sonra 1 artı 1 dairemi satın aldım 40 bin euro ya. 4 bin euro kapora verdim emlak şirketi büyük ve güvenilir oldugu için notere ihtiyac duymadım ama kalan para için tabi ki noterle olacak. ve orada tanıştığım Türk işletmeci sayesinde kaporayı emlakçının hesabına telefonumdan internet bankalıcılığından transfer ettim 15 euro masraf ile emlakçıya da çıkacak olan masrafı da nakıt verecegım. LBN bankasına gittim ingilizcem tarzanca olmasına ragmen hesap actım. 15, 20 güne paranın geri kalanını yani 36 bin euro yu elden götürücem yani cebimde çünkü transfer ücreti 1200 euro tutuyor. zaten 80 parça kagıt para yapıyor 3 kişi gidicez cebimizde sokucaz ülkeye sorun yok. satın aldıktan sonra oturum için başvuru yapıcam ve Türk işletmeci o kadar çok ki mutlaka iş bulurum eminim. Emlakçıdan şöyle bir teklif de gedi günlük 80 euro ya 4 aylıgına kiraya da verebilirmişim. Alternatif olabilir iş bulamazsam ama gerek yok ben orada yaşamak denemek istiyorum AB ye girdiginde ev en az 80, 90 bin euro olacak hiç şüphesiz. Zaten AB oturum kartını aldıktan sonra AB’ye girdikten sonra ver elini İspanya vs diger ülkeler istedigim ülkede istedigim iş yerinde çalışabilirim. Bu ülkenin güzelligi burda AB nin şu anda dünyada tek açık kapısı. Ev Budva’da merkeze 700 metre denize binanın ön yüzü bakıyor benim dairem arkaya ormana bakıyor. Yani minimum fiyatta satın aldım. Sorularınızı bekliyorum keyifle çevaplayabilirim saygılar…

 235. Şu notu da yazayım önemli çünkü. Ev aldım oturum aldım. Garson olarak işe başladım ki garson olarak yabancıları çalıştırmıyorlarmış çünkü bahşiş o kadar yuksekmış ki inanılmaz yabancılar garsonluk yapamıyormuş. Türk işletmeciler açarsa bizim için başka tabi neyse önemli notu aktarayım ev aldığım ve oturum aldığım için şirket kurmama gerek yokmuş istedigim işyerinde çalışabilirmişim ama şirket kurmamın benim için önemi şuymuş ileride vatandaşlık veya AB oturum kartı için benim geçmişim incelendiğinde olumlu açıdan görmeleri için şirket kurmuş olmam şartmış şirket kurmadan çalışırsam hayalet olurmuşum o yüzden vatandaşlık vs haklarımı vermeyebilirlermiş. Çünkü orada yaşadığıma dair bir kayıt göremiyebilirlermiş. Yani garsonluk da yapsanız şirket kurun ki vergi ödeyin ki ileride vatandaşlık da AB oturum kartı da vergisini veren kişi olarak haklarınız olsun umarım anlatabilmişimdir. Sorularınızı cevaplarım istediğiniz kadar sorabilirsiniz.

   • Merhaba Alper bey, Montenegro da şirket kurma, oturum ve çalışma izni alma ve gayrimenkul işyeri ev kiralama satış ve ticari danışmanlık yapan bir şirketi yöneten biri olarak sizi ve blog takipçilerinizi yanlış yazılanlar konusunda bilgilendirmek istedim, 1- Montenegro mevcut yasalarına göre ikinci vatandaşlık vermiyor milyon euro ların çok üstünde yatırım yapabilenleri değerlendirmeye alma ihtimali var 2- Bu ülkede oturumunuzu beş yıl boyunca aralıksız her yıl harçlarınızı düzenli ödedikten sonra vatandaşlık da alamazsınız ancak EU serbest dolaşım kartı ve hakkı olabilir 3- Özellikle Budva ve Kotor’a Türk vatandaşlarımızın ilgisi yoğun ama Türkiye’den bir şekilde bu ülkeye gelen alavere dalavere peşinde olan ve Türkiye’nin de yasal sorunları olan sakıncalı kişilerin de gelebildigini hatırlatmak isterim 4- Bu ülkede bu dili ve turizm kolunda iyi derecede İngilizce yanında Rusça veya ek dilleri bilmeyenlerin garsonluk dahil iş bulmaları çok sınırlı, mesleginize ve donanımlarınıza gore Türk yatırımcıların işyerlerinde, o da belki.. 5- Bu ülkede yüksek bahşişi bir kenara bırakın yerli vermez müşteri on centi bile arıyor, sadece turistler bahşiş verebilir onlar da batı Avrupa ve Rus turist olursa 6-Montenegro’da alınacak her gayrimenkule oturum alamazsınız, prosedürlere uygun ev olması lazim, saygılar.

    • Merhaba
     Ben Karadağ da firma kuruyorum .
     Aileme oturum hakkı veriyorlar diye bilgi aldim. BU KONUDA problem yaşar miyim.
     Ve avrupa birliğine ne zaman tam üyeliği ön görüyorlar.
     Teşekkür ederim

    • Merhaba ben ve eşim yakında emeklilik planlıyoruz. Liseyi bu sene bitirecek bir oğlumuz var. Emeklilik yaşantımızda Karadağ’da ev kiralayıp yılın belli bir dönemini orada geçirmeyi planlıyoruz. Ayrıca oğlumun da üniversiteyi orada okuma ihtimalini de değerlendiriyoruz. Aylık gelirimiz 8000 TL gibi bir tutar olacak. Karadağ’da bu şekilde yaşama şansımız var mı? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

 236. Merhaba Alper Bey.
  Öncelikle teşekkür ediyorum çok güzel anlatmışsınız ülkeyi.
  Ben de bu Ağustosta ufak bir Balkan turu planlıyorum. Saraybosna-Mostar-Budva-Kotor-Priştine şeklinde.
  Yazıda dikkatimi çekti, bir aileden bir oda kiralamışsınız. Bunun için ayrı siteler mi var nasıl yapacağım? Öğrenciyim malum ucuza getirmenin yolların arıyorum 🙂
  Teşekkürler.

  • Merhaba. Balkanlar candır, çok severim. Karadağ ve diğer çevre ülkelerde tren istasyonları ve otobüs terminallerinde ellerinde Sırpça soba (соба) yazan kişiler olur, evlerinde oda kiralarlar, fiyatları genelde uygun olur. Odanın büyüklüğü ve merkezden uzaklığı fiyatı belirler tabii. Bu kişilere ücretleri sorup en ucuz olanla birlikte gidebilirsiniz. İnternetten de bulmak mümkün tabii.

 237. Merhaba. Mayis ayında Tiran a gidiş dönüş bileti aldım. İnince hemen araba kiralayıp Karadağ geçtik. Önce şunu belirtmeliyim. Yollar çok dar. Tırlar ve kamyonların arasında kelle koltukta 4 saatlik bir yolculuktan sonra Budva ya geldik. Karadağ çok güzel. Dönüşte ayni yoldan Tiran a döndük. Tiran da görülebilir bir şey yok bizce. Sadece 1 gece kaldık. 1-2 meydan. Özenti Tayvan bahçesi. Yıkık dökük evler ve kaba insanlar. Karadağ a gideceksiniz biraz fazla para verip Podgorica ya ucun. Araba kirası, Tiran’da zorunlu konaklama ve kötü yol koşulları derken ayni hesap. Podgorica dan otobüse binip paşa pasa 1 saatte Kotor ve Budva ya gidersiniz.

  • Merhaba Çiğdem Hanım. Arnavutluk Karadağ ulaşım bilgisi için çok teşekkürler. Araba kirası günlük ne kadardı? Toplam kaç günlük bir Karadağ tatili yaptınız?

 238. Merhaba,
  Yazınızı ve forumu okumadan önce karadağ gezisi yapmayı planlamıyordum doğrusu ama burayı okuyunca ve ülke hakkında biraz araştırma yapınca fikrimi değiştirdim, size birkaç soru sormak istiyorum;

  1) Karadağ ve bosna hersek turu yapmayı düşünüyorum. Sizce 7 günlük süre yeterli mi yoksa süreyi biraz daha uzun mu tutmalıyım.

  2) Ben ilk önce istanbuldan podgoricaya uçmayı saraybosnadan ise istanbul’a geçmeyi düşünüyorum sizce ilk önce bosna yapıp ondan sonra mı karadağa geçmeliyim bu rota hakkında düşünceleriniz nelerdir?

  3) Podgoricadan bosna hersek’e geçmem zor olur mu? bazı forumlarda hırvatistan üzerinden vize uygulaması olduğu için geçilmediği, bazı yerlerde ise hırvatistan karayollarını kullanmadan gidilebildiği yazıyor. Bu konu hakkında net bir bilginiz var mı ?

  4) Son olarak karadağ’da sizce nasıl bir rota izlemeliyim ?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba.
   1. Budva 2, Kotor 2, Mostar 1, Saraybosna 2 gün şeklinde bir Karadağ Bosna Hersek turu yapabilirsiniz. Uzatmanız mümkünse yapın tabii. Ben her yavaş ve uzun kalarak gezmekten yanayım.
   2. Podgorica gidiş Saraybosna dönüş ya da tam tersi oluşunu, hangi biletin daha ucuz olduğu belirlesin bence.
   3. Evet biraz zor. Otobüslerin tamamına yakını Hırvatistan’dan geçerek gidiyor. Saraybosna’da Sırpların çoğunlukta olduğu Saraybosna’nın doğusunda bulunan Lukavica Otobüs Terminaline (Istočno Sarajevo Bus Station) gitmeniz gerek. Eğer vizeniz yoksa yani Hırvatistan’a uğramadan gitmeniz gerekiyorsa Hırvatistan’a uğramadan Karadağ’a giden otobüsler sadece bu istasyondan kalkıyor. Saraybosna Otobüs Terminalinden kalkan bütün otobüsler mutlaka Hırvatistan’a uğruyor. Bu istasyona gitmek için Trg Austrije‘dan 103 numaralı troleybüse binip son durakta inmeniz gerekiyor. Troleybüs biletinin fiyatı kişi başı 1,60 KM (bileti sadece otobüs şoföründen alabilirsiniz). Başçarşı’dan Lukavica Otobüs İstasyonu‘na taksiyle gitmek ise yaklaşık olarak 25 KM‘ye denk geliyor.
   Mostar için işler daha karışık. En az Trebinje’da otobüs değiştirmeniz gerek. Ama Montenegro Hostel ile iletişim kurarsanız Mostar ile Kotor arasında direkt yolcu taşıyorlar, biraz pahalıya mal olur.
   4. Budva ve Kotor şart olmak üzere birkaç saat başkent Podgorica, zaman kalırsa Perast ve Cetinje’yi öneririm.

   • Aklıma takılan sadece ilk podgoricaya gideceğim için bosnaya geçmekte sıkıntı yaşarmıyım bu konu aklımı karıştırıyor. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim 🙂 iyi günler.

 239. Alper Bey merhaba. Yazdıklarınız için ve tüm katkı sağlayanlara teşekkürler. Uzunca bir süre okudum yazılanları. Herkesin süresi, rotası beklentisi farklı olunca cevaplar da haliyle farklı oluyor. Bu arada herkese kısa sürede dönmenizi takdirle karşılıyorum.
  Gezimiz 3 ülke Bosna-Karadağ-Sırbistan şeklinde 4 kişi 6 gecelik bir tur olacak. Bilet fiyatlarından rotayı bu şekilde planladık. Bosna ya öğlen iniyorum o gün orayı gezmeye çalışacağım, ertesi sabah Mostar’a geçip aynı gün uygun bir saatte otobüsle Karadağ’a geçeceğiz. Burada ulaşım en büyük sorun ama bir şekilde yukarıda anlatılmış bir otobüsle muhtemelen gece Karadağ da olacağız.
  Karadağ küçük ve başkent dışında her yer yakın olduğu için 2 gece 3 gün şeklinde mecburen bir planlama yaptık. Öncelikle tek bir yerde konaklayıp (Kotor mu Budva mı? karar veremiyorum. Bu arada kışa doğru gideceğimizden denize girmek gezimizde olmayacak) eşya taşıma streyisle uğraşmadan kuzey bölgeleri ve genel hatlarıyla Herceg Novi, Perast, Kotor, Budva, Pedrovac ve kalırsa Bar düşünüyoruz 2 sabaha. 3. sabah da Podgorica ya geçip orayı gezip akşam otobüsyle Belgrad’a (8 saat sürüyormuş) geçmeyi ve 1 geceyi yolda geçirmeyi ve kalan 2 geceyi Belgrad da geçirmeyi düşünüyoruz? Sizce bu şekilde mi yapmak mantıklı, yoksa 1 gece Belgrad a indirip Karadağ da 3 gece mi kalmak mantıklı?
  4 kişi olacağımız için Karadağ da araç kiralamak daha rahat gezmek ve otobüslerde vakit kaybetmemek adına ve kuzey bölgesi için mantıklı geliyor bize. Birde 2 gece veya 3 gece kalsak Budva mı – Kotor da mı kalmamızı önerirsiniz? Burada araç olduğu için Budva veya Kotor da ayrı ayrı kalmak bana mantıklı gelmiyor. Fakat genel hatlarıyla rota belli olduğu için sizce hangisi daha mantıklı ona karar veremedim. Genel hatlarıyla biraz uzunca yazdım, cevaplayabilirseniz veya okuyan bilgi sahibi olan başka arkadaşlarda varsa yorumlarınıza açığım. Çok teşekkür ederim.

  • Merhaba. Karadag blog yazilarima ilginize tesekkurler. 3 gun icin yogun bir gezi programi. Evet her yer yakin, tek sehirde kalin. Budva Kotor fark etmez. Belgrqd guzel ve buyuk bir sehir, bence 2 gece ayirin. Arac kiramak mntikli olur, zamaniniz az. Fransa’dan selamlar.

  • Merhaba

   Bence Saraybosna yerine Mostar’da kalın. Hem Kotor hem de Budva’da ayrı ayrı kalmanızı öneririm. Herceg Novi’ye gitmenizi tavsiye etmem (Istanbul’a gelip Gebze’yi gezmek gibi) Belgrad için 2 gece gerekli 1 gece yetersiz olur. Sarajevo ve Mostar’ı tek güne sigdirabilirseniz 3 gece Karadağ, 2 gece Belgrad mantikli olabilir. Sigdiramazsaniz benim onerim:
   1 gece mostar
   1 gece Budva
   1 geve Kotor
   1 gece Belgrad’a yolculuk
   2 gece Belgrad seklinde olur.

   Umarim yardimci olabilmisimdir.

 240. Alper Bey Merhaba
  Çok güzel gezi yazısı yazmışsınız ve şimdiden.
  Yardımlarınız için teşekkür ederim.
  Oğlumla Kosovaya oradan da Karadaga geçmek istiyorum ama bu yolculuk çok yorucu ve maddi olarak çok mu pahali ölür onu kestiremediğim için sizden bilgi almak istedim.
  Kapı geçişlerinde ayak bastı parası ve minibüs taksi vs çok sıkıntılı olur mu biz camping alanları gibi yerlerde kalmayı planlıyoruz ama bu mantıklı mi?
  Tekrar tekrar teşekkür ederim.

  • Merhaba. Montenegro gezi yazilarima ilginize tesekkur ederim. Karadag ve Kosova pahali ulkeler degil cekinmeyin. Ayak basti parasi yok. Minibuslerle yolculuk edersiniz. Oralarda hic kamp yapmadim ama mumkun tabii.

 241. Alper Bey merhaba,

  Verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Bir arkadaşımla 24 Ağustos 2018 tarihinde Budva’dan Tiran’a taksi ile geçeceğiz. Tiran’dan dönüş uçuşumuz 17.40’ta. Blogunuzu ziyaret eden arkadaşlardan aynı tarihte bu rotayı izleyecek olanlar var ise taksi paylaşımı yapmak isteriz. Bana cem.erdm42 @gmail.com adresinden mail atarlarsa konuşabiliriz.
  Eğer daha uygun fiyat ile ulaşım alternatifleri varsa bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba Cem Bey. Çok iyi düşünmüşsünüz, umarım Budva’dan Tiran’a gitmek isteyip de taksiye ortak olmak isteyen okurlarım çıkar. Olmazsa minibüsle gidebilirsiniz. Karadağ ve Arnavutluk yazılarımda bilgi ve birçok blog okurumun çeşitli ulaşım deneyim yorumları var.

 242. Alper bey merhaba, planlarımdan daha önce bahsetmiştim. Ülkeyi yerinde görmek amacıyla sömestr tatilinde eşimle birlikte Karadağ’a gitmeyi planlıyorum. Uçak araştırması yaptığımda Podgorica kişi başı 260 euro Tiran 174 euro. Tiran’a gidip araç kiralayarak Karadağ’a gitmek daha mı mantıklı? 1 haftalık araç kiralama bedeli 50 euro gibi görünüyor.

 243. Merhabalar Temmuz’da Bosna’ya, ordan da Karadağ’a geçeceğiz fakat otobüsü şimdiden ayarlamadık. Oraya gittiğimizde alsak sorun olur mu acaba otobüs biletlerini, kolay bulunur mu? Bilginiz var mıdır?

 244. Merhaba tekrardan 🙂 Saraybosna Budva arası otobüs için netten bilet alsak mı diye düşündük arkadaşımla ama alabileceğiniz güvenilir bir site var mıdır bildiğiniz acaba?

  • Merhaba. 🙂 Ben Balkanlarda hiç internetten bilet almadım, ama balkanviator sitesinden alınabildiğini duydum. Burada önemli olan nokta otobüsünüzün Hırvatistan’dan gidenlerden olmaması, yoksa vize gerekir, almazsanız sınırda kalırsınız. Saraybosna – Budva otobüsünüzün Hırvatistan’a uğramadan Karadağ’a gidenlerden; Dubrovnik üzerinden değil Nikşiç üzerinden giden otobüslerden olması gerekiyor.

 245. Alper bey merhabalar,
  Tiran’dan araba kiralayarak Budva’ya geçmeyi planlıyoruz. 2 yaşında da bir bebeğimiz var. Yollar nasıl ve sınırlarda sorun yaşar mıyız? Cevap verebilirseniz çok sevinirim, sevgiler.

  • Merhaba. Türkiye’den birçok aile uçakla Tiran’a gidip oradan kiralık araba ile Karadağ’a geçip tatil yaptı ve henüz sorun yaşayan duymadım. Sınırlarda en fazla biraz oyalanabilirsiniz. Yollar bizdeki kadar geniş ve sağlam değil, ortalama hızınız düşük olacak ama sorun değil. Rotanız nasıl?

 246. Merhaba. Ekim ayinda arkadaşımla Arnavutluk Karadağ ve sonrasında da Belgrad’a geçip ordan dönmek istiyoruz ama sanırım Arnavutluk’ta inince pasaport kontrolde sorun yaşanabiliyormuş. Öyle bir sorunla karşılaştınız mı?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here