Batı Balkanlar gezimi hiç uçağa binmeden yapmaya karar verdim ve Makedonya otobüsüne yer ayırttım. 1 aylık iznim elverdiği ölçüde Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Hirvatistan‘ı gezdim. Sırt çantamla ve tek başıma, tursuz, plansız, rezervasyonsuz. İşte Makedonya gezisi sırasında yazdığım notlar, görsellerim ve Makedonya gezi bilgileri.
Vize bilgisi: Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk ve Bosna-Hersek, Türklerden vize istemeyen nadide ülkelerden. Hırvatistan ve  ise yeşil pasaporta vize istemediği için benim için tamamen vizesiz bir seyahat oldu. Sadece yeşil pasaporta da inatla vize isteyen “komşi” Bulgaristan transit vizesini Kapıkule sınır kapısında 45 Avro + 5 Avro ödeyerek aldım (45’i vize ücreti, 5’i onların deyimiyle “çurba parası”).

Bugünkü vize durumu: Normal pasaporta Makedonya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Karadağ için vize gerekmeyip, Hırvatistan’a gerekiyor.

 

İstanbul’dan Üsküp’e Otobüsle Makedonya Gezisi

 

İstanbul Esenler Otogarı’ndan Bulgaristan üzerinden Üsküp‘e uzun otobüs yolculuğunda Balkan mozayiği oluştu bile; Arnavut, Boşnak, Hırvat, Türk… Tek Türkiyeli bendim otobüste. Kimi tekstil almaya gelmiş Istanbul’a, kimi akraba ziyaretine. Neden tatilde böyle bir geziye çıktığımı anlamadilar bir türlü 🙂 Oradan buraya gelen çok ama buradan oraya giden yok. Hepsi parayı denkleştirip İstanbul’a, Kuşadası’na gitmeye çalışırken bu Türkün aksi yöne neden gitmekte olduğuna şaştılar.

 

üsküp cami
Üsküp’te Mustafa Paşa Camii – 1492 – Osmanlı. Ottoman mosque in Skopje, 1492. Makedonya gezi yazısı.

 

Üsküp’te Gezilecek Yerler, Fiyatlar

 

Makedonya’nın başkenti Üsküp‘te cami, han, hamam, Türk tipi küçük dükkan dolu. Eski Osmanlı çarşısı gelenekselliğini koruyor, adı hala “çarşiya“. “Bit Pazarı” da ismini koruyor. Bit pazarından 15 Avroya çakma Enerji spor bot, 10 Dolara spor ayakkabı aldım. Çoğu kişi Türkçe biliyor, köfte yiyor. Ben de sık sık köfte yedim, adi “çevapi” (kebap benzeri). Porsiyonları bizden bol olduğu halde daha ucuz. Ülkenin etnik yapısı % 66 Makedon, %25 Arnavut, %4 Türk. SGP Tüketim Mal ve Hizmetleri grubunda verilen karşılaştırmalı 2011 yılı fiyat indekslerine göre Avrupa Birliği’ne üye ve aday 37 ülke arasında Makedonya en ucuz ülke. Yurt dışında eğitim almak isteyenler için Makedonya üniversiteleri uygun seçenekler sunuyor. Makedonya para birimi Denar (MKD), ve 1 TL karşılığı 26 Denar ediyor. Makedonya’ya turlarla gidebileceğiniz gibi, bağımsız olarak da rahatlıkla ve güvenle seyahat edebilirsiniz. Makedonya’ya uçak biletleri artık ucuzladı, üstelik Esenler Otogar’dan düzenli otobüsler de var. Bugün Esenler’den Makedonya’ya 4 Türk firmasının düzenli seferleri var ve İstanbul-Üsküp otobüs fiyatları gidiş 40 Avro, gidiş-dönüş 60 Avro.

 

üsküp skopje gezi
Üsküp’te Kurşunlu Han – 1550 – Osmanlı. Makedonya gezi notları.

 

üsküp makedonya gezi
19. yüzyıl Osmanlı eseri olan Üsküp Saat Kulesi’ne çıktım. Ottoman Clock Tower in Skopje. Macedonia. Makedonya gezi yazısı.

 

Üsküp hamam makedonya gezisi
Üsküp Davut Paşa Hamamı – 1466 – Osmanlı eseri. Bugün bir sanat merkezi. Davut Pasha Hamam in Skopje.

 

Makedonya Gece Hayatı

Üsküp’te gezilecek yerler bir günde bitti, başka tarafa geçeyim derken ilk gece barda Makedonlarla tanıştım, bir ilgi, bir itibar. Barmen Türk olduğumu öğrenince benden para almadı, sohbet ettikten sonra arkadaşlarını arayıp çağırdı. Matev, Jelena, Darko, Viki, Sercan, Kristin… barı kapadıktan sonra eve davet ettiler, Balkan müziği, dilleri, kültürü hakkında konuştuk, içtik, iyice kaynaştık. Ne çabuk benimsediler beni, pek sıcaklar. Tarihten, dillerden, kültürlerden bahsettik. Bana kızlı erkekli bir Makedon türküsü söylediler. Türkünün adı “Kadı Doğru Söyler”. Osmanlı döneminde bir paşa, bir Ortodoks Makedon kızına vurulur, kızla evlenmek ister, ama kız istemez. Bir tarafta üç kıta imparatorluğunun paşası, öte yanda Hıristiyan azınlıktan bir kızcağız, “hayır” demeye nasıl gücü yetsin? Kız kadıya gidip paşada gönlü olmadığını söyler. Kadı kızı haklı bulur ve paşayla evlenmekten kurtulur. Osmanlı İmparatorluğu’nun her yönüyle öğünen biri değilim. Ama bu hikayeyi dinledikten sonra hangimiz etkilenmez, mutlu olmazdı ki? Daha ilk gecemde bana iyi duygular yaşatan bu sıcacık Makedon gençlere sarıldım. Aynı kişilerle başka geceler de Üsküp gece hayatı mekanlarına gittim ve çok eğlenceli zaman geçirdim.

 

üsküp bar gece hayatı
Üsküp Marakana Bar’da arkadaşlarım. Jelena, Darko, Kate, Srcan.. Makedonya’da gece hayatı.

 

Makedonya Gezi Notları

Makedonların yarı şaka Türkçesinden örnekler:

habergaytan- telefon

gürültükutuya – radyo

eptengürültükutuya – televizyon

lezzetlastik – prezervatif

Gaytan eski Türkçede tel demek. “Lezzet” sözcüğü ise bugün yaygın olarak sadece yiyecek için kullanılıyor olsa da asıl anlamı “keyif, zevk”.

Bugün başka tarafa geçmeyi düşünuyordum ama dün gece evde içtikten sonra canlı müzik olan Marakana adlı bir bara geçtik, çok eğlendik, bugün gitmemeye karar verdim. Yarin ülkenin diğer ucuna gidip dedemin doğduğu yeri arayacağım. Bu akşam yine parti var.

 

Üsküp Vardar Makedonya türk
Üsküp Vardar Nehri’nde Osmanlı eseri Taş Köprü – Kamen Most. Makedonya gezisi.

 

Ata yurdu Doyran

 

Üsküp’ten klimasız (burada öyle birşey yok) bir otobüste, ter içinde bir yolculukla Gevgeli‘ye, oradan da Doyran‘a geçip göl kenarındaki Polin Hotele yerleştim, gecesi 15 Avro.  Doyran’da dedemin 105 yıl kadar önce doğup Balkan Savaşı‘nda Sırp çetecilerin baskınında bir gece terkettiği Kayalı köyünü, tanıştığım bir harita mühendisi sayesinde edindiğim en ayrıntılı haritalarda bile bulamayınca, dağ taş dolaşıp yaşlılara sorarak buldum. Herkes seferber oldu, otel yönetimi, dağ köylüleri, garsonlar, taksiciler. Köy çoktan haritadan silinmiş, iki çesme, bir cami kalıntısı, yaşlı bir çınar gövdesi, hepsi bu. 500 yıllık yaşamdan geriye kalan. Ne bir ev kalmış, ne de bir insan.

 

makedonya kayali
Dedelerimin 500 yıl yaşadıkları Kayalı Köyü’nde çeşme. Makedonya’da Türk köyleri.

 

Eski Yugoslavya yönetiminin Türk isimlerini değiştirmemiş olması iyi yönde şaşırtıcı. Kent semtleri, köy, kasaba adları çoğunlukla Türkçe olarak bırakılmış. Oysa Yunanistan’da Osmanlı dönemi isimleri tamamen değiştirilmiş. Örneğin türkülerimizde adı geçen Vardar Nehri‘nin Makedonya’da adı hala aynı, ama buradan az ileriye, Yunanistan’a geçtiğinizde bambaşka.

 

memisli köyü makedonya
Memişli köyünde, dedemin köyü Kayalı’yı bulmama yardımcı olan Memişlili ve Gökçelili Makedon Türkleriyle. Makedonya Türk köyleri.

 

Doyran’da son gece bir kumsal diskosuna gittim, barmen bir süre sonra Türkiye’den geldiğimi öğrenince benden para almadı, hatta 1 bira da giderken yanıma yolluk verdi, kabul etmek istemedim ama ısrarını kıramadım. Üsküp’te de bir barmen benden para almamıştı. Bu kişiler buranın Türk azınlığından olsa belki daha az şaşırtıcı olabilir, “anavatandan küçük ülkemize gelen misafir”e saygı anlaşılır bir durum. Ama her ikisi de Ortodoks Makedondu, son derece şaşırdım ve etkilendim.

 

Makedonya’nın incisi Ohrid

 

Doyran’dan önce Valandovo, sonra Manastır‘a geldim. Son dönem Osmanlı tarihinde adı sık geçen, Atatürk’ün askeri okulda okuduğu bu güzel kentin bugünkü adı Bitola. Üç otobüsle geldiğim Ohrid (Ohri) çok güzel bir yer, göl kıyısında şirin manastırlarla dolu, ülkenin tek turistik yeri. Ohrid’e Üsküp’ten direkt otobüsle gidilebilir. Ohrid Makedonya’da gezilecek yerler arasında en güzeli.

 

Burada birkaç gün kalırım, daha sonra Arnavutluk. Yolları buradan da kötüymüş! Şöyle ki; bizde 2 saat süren bir yol Makedonya’da 4 saat sürüyor, Arnavutluk’ta ise 6 saatmiş. Vay benim dertli başım. Üstelik öyle otobüse binip sınırda inmek yok, buradan iki adım Arnavut sınırı, ama önce otobüse binilecek, sonra taksiyle sınıra gidilecek. Buradan 75 litrelik dev sırt çantasıyla sınır 500 metre kadar yürüyerek geçilecek, kural bu. Sonra bir Arnavut taksiciye kazıklanılacak, ardından 115 kilometrelik delik deşik yol 6 saatte geçilip Tirana varılacak.

 

Makedonyalı yönetmen Milcho Manchevski‘nin defalarca izlediğim filmi Yağmurdan Önce, savaşı en iyi anlatan filmlerden bence. Beni çok etkileyen Yağmurdan Önce’nin merkezindeki mekan olan  13. yüzyıldan kalma Sveti Jovan Kilisesi aşağıda. Özel bir konuma ve geçmişe sahip.

 

Sveti Jovan Kilisesi Ohri makedonya resimleri
Ohrid’de Sveti Jovan Kilisesi-13.yy. Milço Mançevski’nin muhteşem filmi Yağmurdan Önce’deki kilise. Makedonya resimleri.

 

Ohrid’de gece de çok eğlendim. Makedonya insanları arkadaş canlısı ve içten. Bazen gece yatmaya giderken yolda selam verdiler, bazen ben bir yer sorarken tanıştık.

 

makedonya kızları
Ohrid’de gece arkadaşlarım Ivana, Slavica, Renate, Sonya..

 

Arnavutluk’ta biraz kalıp Karadağ’ın sahillerine geçeyim, serileyim. Sonra Hırvatistan, Bosna, Sırbistan, vs. Kafama göre. Mostar, Dubrovnik, Saraybosna, Belgrad şart olmak üzere.. Aşağıdaki Sveti Klementi Pantelejmon Kilisesi Ohrid’de gezilecek yerler arasında.

 

ohrid makedonya gezi
Sveti Klementi Pantelejmon. Makedonya’da gezilecek yerler.

 

Makedonya pek ucuz, her gece yiyip içiyorum, yol ve otel paralarını da ekle, Beyoğlu’nda bir gece geçirmekle aynı hesaba geliyor, gündüz bidolu yer görmem de cabasi. Bira kafede 1 milyon, lokantada 1 buçuk, barda ise 1 sekizyüz, bazen iki milyon. Lokantalar da bize kıyasla oldukça ucuz. Ohrid gece hayatı da eğlenceli ve ucuz.

 

ohrid makedonya ülkesi
Kaleden Ohrid, Makedonya gezisi.

 

Yurt dışı geziler için geniş kapsamlı bilgiler verdiğim, özellikle seyahatleri güvenli ve ucuza getirme yöntemlerimi anlattığım sayfam BURADA .

 

Aşağıdaki Sveti Sofya Kilisesi, 11. yüzyıldan kalma bir Makedonya Türk eseri. Osmanlı döneminde sağdaki kubbenin tepesine küçük bir minare eklenerek cami olarak kullanıldı. Makedonya’da gezilecek yerler arasında yer alıyor.

 

Ohrid Makedonya seyahat
Sveti Sofya Kilisesi, 11. yüzyıl. Osmanlı döneminde sağdaki kubbenin tepesine küçük bir minare eklenerek cami olarak kullanıldı. Makedonya’da gezilecek yerler.

 

Ohrid Sahili makedonya turu gezilecek yerler
Ohrid sahili, Makedonya gezi notları.

Ohrid’de çoğu kırmızı tuğlalı tam 365 kilise var. Yılın her günü farklı bir kiliseye gidilebilir! Ohrid’de gezilecek yerler birbirine yakın olduğu için rahatça ve keyifle görülebiliyor.

 

Bu arada son durağım olan Belgrad’da nerede kalacağım belli oldu. 4 yıl önce bir arkadaş aracılığıyla tanıştırılıp bana emanet edilen ve 2 hafta Istanbul’da bidolu TV reklamında ve dergide boy gösteren Sırp manken arkadaşıma gelmeme yakın bir e-posta yazmıştım gezimden bahseden. 4 yılda 2-3 kez haberleşmiştik, o yüzden pek bir beklentim yoktu. Fakat pek sıcak bir yanıt yazmış, kizkardeşiyle şehir merkezinde bir evde oturuyormuş, davet etti; onda kalacağım ve bana Belgrad’ı gezdirecek. İki hafta her gün beraber zaman geçirdiğim bu arkadaşın, o yıl `Yugoslavya Mankenler Kraliçesi` seçilmiş olduğunu da belirteyim.

 

İştip

 

Batı Balkanlar seyahatimin en sonunda, Ohrid’de tanıştığım arkadaşların çağırması üzerine Makedonya’nın küçük kenti İştip‘e (Stip) gittim. Gece şahane eğlendik, ertesi gün hava çok sıcaktı ve sokaklarda benden başka kimse yoktu. İştip’te ben Oaza Hotel’de kaldım, fiyatı uygun. Şu anda tek kişilik oda fiyatı 30 Avro, iki kişilik oda 40 Avro. Ben henüz tadilat yapılmamış, eskice bir odada 15 Avroya kaldım.

 

istip makedonya stip seyahat
İştip’te Osmanlı eseri Bezistan. Stip, Macedonia. Makedonya seyahati.

 

42.000 nüfuslu ve halen 1.300 kadar Türkün yaşadığı İştip’i 1661 yılında Evliya Çelebi, yüzyıllar sonra da Çelebi Alper ziyaret etti. Bugün Makedonya’nın tekstil ve moda sanayisinin merkezi olan küçük ve sevimli kent İştip, 1925 yılında Makedonya’daki ilk opera gösterisine sahne oldu. İştip’e başkent Üsküp’ten trenle veya Balkan Ekspres firmasının otobüsleriyle gidebilirsiniz. İştip son derce ucuz ve güvenli bir kent. Bir Makedonya gezisi sırasında görmenizi tavsiye ederim.

 

stip macedonia istip makedonya türk
İştip’te Türk evi. A Turkish house in Stip, Macedonia. İştip Türkleri.

 

Makedonya’nın dört devlet üniversitesinden biri olan İştip’teki Goce Delçev Üniversitesi 2007 yılında kuruldu ve hızla büyüdü, bugün 12.000’den fazla öğrenciye eğitim veriyor. Makedonca öğretilen hazırlık sınıfı da olan Goce Delçev Üniversitesi’nin YÖK tarafından denkliği kabul ediliyor ve bugün Türkiye’den yüzlerce öğrenci burada okuyor. Tıp, eczacılık, diş hekimliği, mühendislik fakülteleri; çeşitli ön lisans, lisans ve lisans üstü programları; arkeoloji, tarih, gıda ve bilişim enstitüleri bulunuyor. Duyduğum kadarıyla Türk öğrencilere epey kolaylık sağlayan Goce Delçev Üniversitesi‘nde yıllık eğitim ücretleri bölüme göre 500 Avro ile 1000 Avro arasında değişiyor. Makedonya’da üniversite okumak isteyenler için bir seçenek.

 

Istip Makedonya Stip türk eserleri
İştip’de Osmanlı camii. Ottoman mosque in Stip. Makedonya’da Türk eserleri.

 

Ülkeye Makedonya turları ile gelmeye hiç gerek yok. Bağımsız gelerek bu küçük, güzel ve güvenli ülkeyi rahatça gezebilirsiniz. Ben son derece keyifli bir Makedonya gezisi yaptım.

 

Batı Balkanlar yolculuğumun devamı: ARNAVUTLUK

343 YORUMLAR

 1. merhaba alper bey..yazınızı çok buyuk bir keyifle okudum.benim anne tarafı makedon göçmeni üsküp doyran kasabasından göçmüşler ist’la..doyran hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim..gidip görmek istiyorum.3-4 gun kalmak istesem yol dahil olmak üzere otobusle nekadar para almam lazım..şimdiden teşekkür ederim..

 2. BEN DE KARDEŞLERİMİN BURDA OLMASI NEDENİYLE İSTİP CAMİYİ ZİYARET ETTİM, NAMAZ KILDIM AMA ÇOK HÜZÜNLÜ AYRILDIM. CAMİNİN DURUMU İÇLER ACISI. HAYATTA MİLLİ PİYONGA ÇIKSA İLK ÖNCE YAPACAĞIM İŞ BU CAMİ OLACAKTIR İNŞALLAH YA DA ZENGİN OLDUĞUM ZAMAN AMA YİNEDE ÇOK ÜZÜLDÜM İŞLER ACISI. İNŞALAH BİRİLERİ SAHİP ÇIKAR İSTİP CAMİSİNE İBADETE ACILIR VE ACILDIĞINDA ARDAHAN GÖLE İLÇESİNDEN ORAYA NAMAZ KILMAYI AHT EDİYORUM.

 3. Selam ben Ankaralı bir vatandaş olarak eski Osmanlı mekanlarını merak ettiğimden Türk-Makedon kardeşlerimle dolu dolu eski zaman konularını konuşmak, memleket hakkında bilgi almak, onlarla tanışmak ve sarılmak istiyorum, ne de olsa insanız kanımız canımız aynı olduğundan dolayı çok istiyorum. Ankara’dan ben ve oğlum 16 yaşında Makedonya’ya gitmek için orada sıkıntıya düşmemek kaydıyla geliş gidiş yeme içmeler, turla tarihi yerler ve az olmak kaydıyla özel harcamalar için ne kadar toplam paramız olması gerekir. Ben ve oğlum yurt dışına ilk defa çıkmış olacağız. Bilgi verirseniz çok memnun olurum. Sevgi ve saygılarımla. Makedonya kardeşlerime dolu dolu selamlar gönderiyorum. Sami Mutlu.

 4. alper bey , günnde 50 avroya geceleme , kahvaltı öğlen ve akşam yemeği ve gezmek için ulaşım ücretleri dahil mi diyorsunuz..ben kalacak yer baktım da ok.50 avroya yer bulamadım..bilgilendirirseniz sevinirim..saygılar..

 5. aklı başı yerinde ,sağlıklı ve güvenli bir makedonya seyahati 3 gece 4 gün için 2000 tl civarı maliyet getiriyor..gidiş-dönüş ulaşım – vize -minimum 6 ay süreli pasaport-çıkış harcı-konaklama-dahili ulaşımlar-öğle ve akşam yemekleri ( müze ,ören yeri vs ücretsiz olduğunu ve bu harcamalar dışında bir harcama yapmayacağınızı varsayıyorum.)sağlık problemi,enbasitinden mide rahatsızlıkları bu tür gezilerde alışkın olunmayan gıdalardan çok olur,en azından eczaeye yolunuz düşer..bi dergi alırsınız,su ,atıştırmalık alırsınız..bunlar lux müdür yani tatilde..askerlik yapmaya gider gibi giderseniz otostopla da gidersiniz..
  önünüze gelen menüde beğeneceğinizi umduğunuz bir yemek ve içecek için 25 avro isteniyorsa kalkıp gidecekmisiniz.kısaca dediğim gibi sağlıklı bir gezide 3 gün için 2000 tl yi gözden çıkarmak doğrudur derim.

  • Bahsettiğiniz rakamlar benim bütçemin dışında. Elbette çok para harcamak isteyenin kendi seçimidir.

   Evet, önüme gelen menüde bir yemeğe 25 Avro isteniyorsa kalkar giderim, bu Türkiye’de ayıp gelebilir ama dünyada böyle değil. Giyim mağazasına giriyorum, inceleyip beğenmezsem bir şey almadan çıkıyorum, onun gibi..

 6. Çok güzel bir gezi yapmışsınız doğduğumuz topraklara tebrikler. Ben Sevendikli köyündenim şu an bizim köyümüz de boş bir köy, sadece bir kişi orada hayvancılık yapmakta. İnşallah bir gün bana da kısmet olur doğduğum toprakları gezip görmek..

 7. Çok güzel anlamlı bir paylaşım.. Bizim insanlarımız en güzel gezilere, en güzel yaşamlara layıktırlar. Gezi yapan kardeşimizi tebrik ederim, ben de gezdim ama bu kadar ayrıntılı gezemedim.. Benim köyüm Valondova Bayrambosu köyü. Şimdi kimse yaşamıyor kaderine terk edilmiş.. Hayvan bakıcılığı yapan bir kaç arkadaş oradalar.. Ata topraklarımız tatil için gezilip görülecek yerler hem de çok ucuza bizim paramızla.. Dileğim, derneklerimizin organizasyonları aracılığıyla orada yaşayan dostlarımızı ziyaret etmek ve tatil yapmak. Selam ve saygılar bütün hemşerilerimize….

 8. Bu güzel yazıyı okuyan arkadaşlardan ricamdır yorumsuz bırakmayın verilen emekleri.
  Alper kardeşimiz gitmiş gezmiş görmüş yaşamış o güzellikleri sitesinde bizlere taşımış.
  Kendisine ne kadar teşekkür etsek az olur bütün Makedonya ve Makedonyayı sevenlere sevgi ve selamlarımla..

  Memleket Özlemi

  Doğduğun toprakları bırakıp gitme
  Karşı koyamazsın anana babana
  Götürürler seni ana vatana
  Sormazlar sana, ne ana, ne baba

  Yaşamak ister misin ana vatanda
  Memleket dediler beni getirdiler
  Dağımdan ovamdan mahrum ettiler
  Karanlık yerlere bekçi diktiler

  Ben alışmış idim özgür dağlara
  Burada vuruldum sanki prangalara
  Yüreğim yanıyor özlem doluyum
  Doğduğum yerleri unutamıyorum

  Bir daha kavuşsam o topraklara
  Çıkardım dağlara özgürlük bulmağa
  Kelebekler misali çiçekler dolaşır
  Bülbüller misali yar ile söyleşir

  Mutlu olurdum ne yapsam orada
  Hamurum yoğrulmuş o topraklarda
  Hasretlik bitmiyor gönlümde tüter
  Bir daha görürsem bu sevda biter..

  Sevendikli Köyü Doyran.
  13.10.2011.01:50
  Ramazan Çalışkan. Makedonyalı Şair..

 9. Bu yıl ben Kayalı’yı gezdim, kaya bile kalmamış, orman her taraf. Memişli’de birkaç hane var oturan, o köy de yakında Kayalı gibi olur. Çalıklı’da 100 hane var, merkez köy olmuş. 30 gün bu köylerde akrabalarımda kaldım. Neden Koçullu köyüne gitmedin, doğa harikası Yılanlı’da yüzmedin? Görmeni isterdim. Saygıyla selamlarım.

  • Merhaba Adil Bey,

   Ben 1 ayda Batı balkanları gezdim, Makedonya’nın her yerini görecek zamanım yoktu.
   İlginize teşekkürler, benim dışımda Kayalı’ya buradan giden bildiğim ilk sizsiniz.
   Sizinkiler ne zaman gelmişler?

   Saygılar.

 10. Merhabalar;
  Ben babamdan Kayalı köyünden olduğumuzu dinlerdim hep ama ozamanlar çocuktum şimdi ise ayrıntılarını merak edip araştırmak ve bulmak istiyorum ancak babam hayatta değil. Bu köyün o olma ihitmali varmı acaba? Başka Kayalı veya Kayalarlı köyü varmı?. Babamın köydeki lakabı kayalı idi. Şimdi kimsemiz yok bilgi alamıyorum. Vereceğiniz bilgiler benim için çok kymetli. Teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Kökeninize ilgi duymanıza ve bu nedenle siteme ulaşmanıza çok sevindim. Büyük olasılıkla dedelerimiz aynı köyden. Doyran veya Koşturan’a yakın olduğunu söyler miydi babanız?

   Bana “iletişim” sekmesinden bir e-posta ile babanızın adını, Türkiye’de nereli olduğunuzu ve diğer bildiklerinizi yazarsanız babam büyük olasılıkla konuyu çözecektir.

 11. Çok güzel bir gezi yazısı ve bir o kadar da çok güzel yorumlar olmuş ellerinize yüreğinize sağlık
  Bende üniversite okumaya gideceğim inşallah Makedonya’ya 2013 Eylül’de makedonyadayım inşallah iştip goce delcevde size yardımcı olabilirim geldiğinizde bi kardeşinizde Makedonya iştipte inşallah
  İrtibat:
  05423034470
  hozanguler@gmail.com

 12. Merhaba Alper Bey Dedemler 1896 da Doyran dan gelmişler Babam Deliorman diye bir yerden bahsederdi bilginiz varmı böyle bir köy duydunuzmu

 13. Merhaba.

  Gezini ilgi ile okudum. Fotoğraflarınızı da çok beğendim.

  Dedem Manastır göçmeniymiş. Halam Gölce diye bir yerden geldiğini söylemişti. Neresi olduğuna dair bir bilginiz var mı? İnternet üzerinden araştırdım fakat bir şey bulamadım.
  Ohrid’i görünce “belki” dedim.

  Yeni rotalarınızda güzel günler dilerim.

  • Merhaba,

   Ben Manastır’da konaklamadım, kısa bir süre kaldım, ayrıntılı bilgim yok. Türkiye’den Manastır’a 3 nedenden (sizin gibi ata topraklarını merak, Mustafa Kemal’in okulunu ziyaret ve televizyon dizisi) dolayı giden çok var, onlardan biriyle iletişim kurmak gerekir. Oradaki Türkler mutlaka biliyordur.

   Teşekkürler.

 14. Merhaba arkadaşlar,

  Benim annem de İştip’in Uğrak köyünden. Bu köyde oturan var mı, durumu halen nasıl bilmiyoruz. Fotoğrafı olan varsa siteye koyabilir mi acaba.

 15. Benim de rahmetli babam Bitola doğumlu, 1336 rumi, yani 1923.Istanbul’da benim kaldigim evde hayatini 1981 yilinda yitirdi. Ben ve kardesim, o gelemezse ben tek basima cantama esyalarimi doldurup gidip o cennet yerleri, özellike Bitola’yi gezecegim. Belki de orada yasamaya hatta ölmeye de karar verebilirim. O denli hasretim oraya ve insanlara ve kültürlerine. Benden bu kadar.

 16. SAYIN SAMi MUTLU’ya CEVAP – SAMI BEY – Bitola hakkinda genis ve yeterli bilgim var- Ben de oraya yani baba memleketine cok gitmek istiyorum. Hatta benim Avukat Birader Ankara’da – o da gelmek ister. Kücük bir grup yaparsak hem emniyetli olur, hem de daha cok tadina variriz yolculugun. Ne dersiniz? BANA YAZIN HABERLESELIM-MAIL ADRESIM nordseestern58@gmx.de. Ben su anda Almanya Berlin’de emekli oldum. Zamanim var. Size detayli bilgiler vermeye hazirim. SELAMLAR SEVGILER. Biz de Ankaraliyiz ama baba memleketi BITOLA.

 17. Benim babam 1936’da Kırçova’da doğmuş, 13 yaşında İstanbul’a gelmiş. Hala orada akrabalar varmış. Babam da oranın dilini konuşabiliyordu, ama bana öğretmedi. Küçükken Nazilerin istilasına, saçtıkları şiddete tanık olmuş, psikolojisi etkilenmiş. Yaşlılığında hep toprağının, oranın insanının onu ne kadar çektiğini söylerdi. Ama bir daha hiç görmemiş.
  Onun yerine ben gideyim oğlumla, eşimle diyorum. Şu anda da Arnavut gençleri holiganlık yapıp Makedon çocuklara, gençlere saldırıp otobüs duraklarını tahrip ediyormuş. Gergin bir etnik mücadele var görünüyor 6 Mart’tan beri. Neden acaba? Yazınız çok güzel. Genç arkadaş bulup kaynaşmanız da harika. Kadın erkek ilişkilerinin bastırılmadığı, sağlıklı bir toplum orası demek.

  • Merhaba Sayın Dicle,

   İlginize sevindim. Bence de, ailece gidin Makedonya’ya.

   Arnavutlar uzun ve Batı destekli mücadeleleri sonucu kadim Sırp toprağı Kosova’nın sahibi oldular. Milliyetçi Arnavutların “Büyük Arnavutluk” ülküleri vardır, Yunanlıların “Megalo Idea”sı gibi, şimdi de Makedonya’nın Batısını istiyorlar. Makedonya’da çok güçlüler, zenginler ve etkililer. Yakın dönemde şiddete başvurduklarını duymamıştım. Arnavutlar Makedonlarla karşılaştırıldığında şiddete çok daha eğilimli bir ulustur, bu kesin.

   Makedonya’da birçok arkadaş edindim, cana yakın insanlar. Kadın-erkek ilişkileri Bulgar veya Yunan sınırından geçtiğiniz anda normale dönüyor zaten, Makedonya’ya özgü bir durum değil.

   Saygılar.

 18. Çok teşekkürler hızlı cevap için. Arnavutlardan korktum doğrusu. Ama gitmemek de olmaz. Tekrar teşekkürler hercşey için.
  Saygılar

 19. Ben Makedon doğumluyum. 1982 yılında Türkiyeye göçmen olarak geldik ama aklım hep orda. 1997 yılında gittim gezdim, hiç unutmamışım, 9 yaşımda gelmeme ragmen deresine kadar her yeri gezdim.
  Sizlere tevsiyem ertelemeyin, en kısa zamanda gidin gezin. Ben Türkiyenin de turistik yerlerine gittim ama Makedonya bambaşka, dünyanın cenneti diyebilirim. Hem ucuz, yazsa dışarda yat, al battaniye güvenli orda kapılarda kilit yok… İnşallah ben de en kısa zamanda giderim, hoşçakalın.

 20. 2012 yazında bir otobüs öğretmen arkadaşlarla 9 ülke gezdik Makodonya’yı da gördüm çok beğendim. Üsküp’ü gezebildik, oralardan yer satın alma şansımız var mı? Bu konuda ülkemizin anlaşması varmış, sadece Türklere yer alabilme izni varmış diye duydum, doğru mu? Nasıl bilgi alabiliriz? Saygılar.

 21. Arkadaşlar Bitola 100 bin nüfuslu güzel bir şehir, merkezinde saat kulesi, çok ünlü sirok sokak ve küçük bir nehir var, kesinlikle tavsiye ederim. Ayrıca Makedonya’ya giderseniz Kicevo Resen Struga bu üçüne gitmeden Makedonya’yı dolaşmış olmazsınız bence. Makedonlar bile söyler “kako struga nema druga”.

 22. Merhaba,
  bugün bir şekilde blogu gördüm, kendinizi tanıttığınız kısımda Şarköy adını görünce heyacanlandım (Ben Gelibolu doğumluyum), ama bu yukarıdaki yazı beni benden aldı. Benim soyadımın Doksan olmasına bakmayın, eşten dolayı. Evlenmeden önce DOYRAN idi ve baba dedem Kayalı köyündenmiş. Belki akraba bile olabiliriz.

 23. İştipten 1912de göç etmiş ailenin torunu olarak teşekkür ederim. Yazıyı okuyup fotoğraflara bakarken havasını içime çektim. Orda yaşamasak da genlerimize işlemiş.Birgün Mutlaka İştip ve diğer yerlere gitmek atalarıma yakın olmak istiyorum

 24. alper bey benim babamda makedonya kayalar dogumlu babam 1968 yılında öldü hiç bir bilgi yok babamın geldigi yerleri nasıl bulabilirim bende 5 kasım 2013 tarihinde üsküp’e gidecegim kimden nereden araştırabilirim bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 25. Alper Bey Merhabalar,
  Makedonya’ya 3 günlüğüne gitmeyi düşünüyorum. ilk yurt dışı gezim olacak. Üsküplü olup Bursa’da okuyan bir Türk arkadaş Makedonların Türklere karşı şiddet eğilimi olduğunu söyledi. Biraz çekindim açıkçası. Yorumunuzu alabilir miyim?
  İyi Günler

 26. Merhabalar Alper Bey,

  Bu yaz eşimle Makedonya’ya gitmek niyetlisiyiz. Bu sebeple internette gezinirken sizin blog unu okudum . Eşimin babası 53 yılında göç edenlerden. İştip doğumlu bizde baba memleketini görmek istiyoruz. Ancak tur firmaları İştip e gitmediğinden tur olmadan kendimiz dolaşmak niyetlisiyiz. Ancak İngilizcem çok iyi değil Makedonya nın dilinide bilmiyorum . Kendi başımıza bu geziyi başarabilirmiyiz . Bi hafta düşünüyorum tatili Makedonya nın her yerine gezme niyetlisiyiz .Tanışık oldugunuz ya da herhangi bir sorunla karşılastıgımızda bizlere yardımcı olabilecek birilerini biliyormusunuz. Bana mail atarsanız sevinirim.
  saygılar

 27. merhaba, benim sizden ricam ben 2013 kasım ayında gideceğim üsküp’e hava sıcaklığı o aylarda nasıl oluyor ona göre bavulumu hazırlamak isterim. ve sizin önerebileceğiniz bir otel varmıdır her yere kolay ulaşabilmek için teşekkürler

  • Merhaba Serap Hanım,
   Kasım ayında hava sıcaklığı 1 ile 12 derece arasında olup, yağışlar sıktır. Ben basit ve ucuz Hotel Laki’de kaldım, siz beğenmeyebilirsiniz.
   İyi yolculuklar.

 28. Merhabalar Alper bey
  Çok sıcak bir yazı olmuş, tebrik ve teşekkür ederim. Benim de baba tarafım Kriva palanka iğri dereden ben de uzun süredir Ata toprağını görme isteği içerisindeydim, önümüzdeki hafta sonu Üsküp’e gidiyorum orada kalıp günü birlikte palankaya geçeceğim.

 29. Merhaba, memleketimde güzel bir gezi yapmışsınız, ayrıca oraları bilmek isteyenler için güzel bir anlatım olmuş. Eğer oraları gidip görmek isteyen ve gezi esnasında rehber (orada dogmus ve hala orada yasayan bir Türk) isteyen kişilere yardımcı olabilirim, özellikle ercanceliker yazısını görünce böyle bir konuda yardımcı olabileceğimi düşündüm.

 30. Merhaba Alper bey
  Allah senden razi olsun iki gun once senin saytina girdim ve ne gordum sizin anlatiniz muhtesem makedonya ulkesini cok sevindim ve bir karanlik tunelin icinde bana biraaz safak gosterdiniz insaallah alper bey bunlari sana neden yaziorum benimde dedem senin deden gibi ayni senede 1912 balkan harbinda olum korkusuyla makedonyadan goc etmis ve haanesiden babasindan ve de kardeslerinden asla haber almamis. Alper bey babamin anlati bana dedem dogdu veyasadi koyun ismi o zamanlarda booruc koyu alper bey senden bir ricam var bana yardimci birilerni gosterseniz. Makedoniya ulkesinde dedemin geldiği yerleri nasil bulabilirim? Alper bey size cok rica ederim bana yazarsanis ve a e mail gonderirseniz sana cok tesekur ederim ve ebedi hayat sana duvaci allahtan olurum.

 31. merhabalar alper bey

  gecen ay sizlere yazmıştım ama cevap gelmedi dilerseniz ercancelikerr@gmail.com üzerinden de mail gönderebilirsiniz uçak biletlerini aldım 29 temmuz da gidip 3 agustos da dönüş olucak kısmetse ,önceden de yazdığım gibi eşimle kalabileceğim uygun yerler önerebilirseniz çok makbule geçecektir şimdiden tesekkurler

  • Merhaba Ercan Bey,

   Size hem sitemde hem de e-posta ile yanıt yazdım, ulaşmamış olabilir.

   Ben Üsküp’te Lenin Caddesi’ndeki Hotel Laki’de 20 Avroya kaldım ama çok basit ve eski bir yer, sizin rahat edeceğinizi sanmıyorum.

   İştip’te Oaza Hotel’de iki kişilik oda şu anda 40 Avro.

   İyi yolculuklar.

 32. Benim annem ve babam da Makedonya Debre dogumlu, uzun zamandır ben de gitmek istiyorum ata topraklarına. Bu tür yazıları okudukca en kısa zamanda gercekleştirmeye karar verdim. Oralar çekiyor bir şekilde bizi.

 33. GERCEKTEN COK ANLAMLI BIR TANIDIM BALKANLARI HEP GEZMEK ISTEMISIMDIR NEDE OLSA ATALARIMIZ ORALARDAN GÖCMÜSLER AMA SUANDA YANI GERCEKLESTIRICEGIM BU SENE GEZI BENI ORAYA GOTURUCEK KISI KIZ ARKADASIM VE ISSALLAH BIR MEMLEKET GORURUM ILK YURDISI SEYAHATIM OLUCAK ALPER METIN ABI VALLAHI GUZEL TANITMIAINIZ GERCEKTEN BIR SOZ VARDIR COK OKUYAN MI BILIR COK GOREN GEZEN MI DEMEKKI BUNCA SEYI. YASAMISSINIZ VE ANLTIMINIZ HARKULEDE EMEK VERMISNIZ SAYGI DUYMAK GEREK BIZDE GEZSEK ORALARI SIZI DAHA IYI ANLIYACAGIZ ISSALLAH SEVGIYLE KALIN…SADECE ICIMDEN BENDE YAZIYIM DEDIM BENDE SARKOYLUYUM HASSSS :)))

 34. Sevgili meslektaşım, siten harika, lakin bu resimler yeterli gelmiyor, bunun yerine video anlatımlı gezi programı statüsünde hazırlayıp sitene koymuş olsan görsel acıdan daha doyurucu olur kanaatindeyim

  • Teşekkürler hocam. Blogunda en çok video olan gezgin benim sanırım, en azından en çok videosu olanlardan biri. Moğolistan, Tayland, Arjantin, Brezilya, Uruguay, Paraguay, Kuzey Kore, Çin, Güney Kore, Romanya yazılarımda videolarım var. Daha epey yayınlayacağım.

 35. S.A Alper bey oğlumu Üniversite için göndermeyi düşünüyorum ama daha önce hiç yanımızdan ayrılmadığı için korkuyoruz. Orada rahat edebilirmi, herhangi bir tehlike varmıdır gibi düşünceler bizi korkutuyor. Daha açık ve net bilgilendirirseniz sevinirim. Denkligi aciklanan 2 devlet universitesi vardir oda kiril ve metody devlet ve goce delçev devlet universitedir bu okullar hakkında bilgide paylaşırsanız sevinirim. Çok soru sorduğum için lütfen bağışlayın. Teşekkür ederim.

  • Merhaba Ekrem Bey,
   Makedonya üniversiteleri hakkında yazdıklarımdan daha fazla bir şey bilmiyorum. Ancak güvenlik konusunda Makedonya’nın Türkiye’den çok daha güvenli bir ülke olduğu net bir bilgi. Çocuğunuz normal bir kendine güven, sosyalleşme ve iletişim yeteneğine sahipse endişe edecek bir durum yok.
   Rica ederim, sorular beni rahatsız etmez.

 36. Yanlış yönlendirmiş olmayayım ama Kiril Metodi için iyi üniversite derler.

  Not : Ben geçen sene gittiğimde hostel/otel vs uğraşmadım 250€ ya 1+1 evde 1 ay kaldım.

  Not 2 : Ata yadigarı, Osmanlı toprağı geyiği yapacak olanlar gelmesin Makedonyaya , Bosnaya alalım onları.

 37. Alper Bey merhaba,
  sayfanızı bugün okudum, hem samimi, hem çok bilgilendirici. Makedonya’lı müzisyen arkadaşımla müzik üzerine bir araştırma yapıyoruz. Babanız ve sizinle de görüşmemiz mümkün mü? Ayrıntıları mail ile anlatmak isterim sizin için de uygunsa? sevgiler

 38. slAR Alper bey makedonyaya otobüs ile gidilir mi? bilet fıyatları olsun ailece 5 kişiyiz bir gezmeye gideceğiz nasip oursa en rahat hangi güzergah üzerinden gidebiliriz sizce.birde size ulaşabilceğimz bu konu hakkında iletişime geçebilecğimz numra warmıdır?

  • Merhaba Kadir Bey,
   Makedonya’ya otobüs bilet fiyatlarını yazdım. Yunanistan veya Bulgaristan üzerinden gitmek için transit vize almanız gerekiyor. Otobüs ve vize firmalarını arama motorlarıyla rahatça bulabilirsiniz.

 39. Merhaba. Ailece yaklaşık bir yıl kaldığım ve oturma iznimin de olduğu Makedonya hakkında birkaç önemli bilgi vermek istiyorum:
  1 – Makedonya’yı Osmanlı ya da Türk toprakları olarak hayal etmeyin. Türk nüfusu yalnızca %4. O köprülerin altından çok sular geçti.
  2 – Arnavutlarla Makedonlar arasında hala soğuk savaş var. Bizim Türkler Makedonların tarafını tutar. Kimse sevmez Arnavutları.
  3 – Nasıl olsa vize yok diye ülkeye girişinizi garanti görmeyin. Mutlaka nakit paranız ve rezervasyonunuz cebinizde olsun. Kişi başı min. EUR 50 / gün olarak hesaplanır. Şüphelenirlerse geldiğiniz uçağa geri gönderirler.
  4 – Bosna Hersek’te hissedeceğiniz o güzel duyguları Makedonya’da zor hissedersiniz. Soğuk tavırlı insanlardan oluşur.
  5 – Despot bir yönetimi vardır. Demokrasi hak getire.
  6 – Ohrid süper bir yerdir. Yakınlarında çok güzel kamping yerleri vardır.
  7 – Skopje (Üsküp) hayal kırıklığı yaratabilir. Binlerce yıl öncesinin Makedonyasını canlandırmaya çalışan sayısız kitsch yapı ve bitmek bilmeyen inşaat çalışmaları her yerde.
  8 – Araçlar yayalara saygılıdır. Korkmadan yola adım atın, ezilmeyeceksiniz.
  9 – Asla belediye otobüsü kullanmayın. Ne sistemini anlarsınız, ne de rahat edersiniz (çift katlı çakma İngiliz görünüölü Çin malı otobüsler hariç).
  10 – Domuz eti takıntınız varsa anlayışla ve yardımla karşılaşırsınız. Çok Tğrk geldiği ve kültürümüzü bildikleri için ne isterseniz onu sağlarlar.
  11 – İçki epey ucuzdur. Yerel şaraplardan T’ga Za Jug fena değildir ve bedava yakın fiyattadır.
  12 – Tüm Balkanlarda olduğu gibi burada da polise güvenilmez. Güvenmeyin.
  13 – Araç kiralamak nispeten ucuzdur ve akıllıcadır. Ehliyetiniz burada geçerlidir.
  14 – Ohrid dışında Mavrovo fena değildir. Bir çok doğal park vardır.
  15 – Nihayetinde bize biraz da olsa benzeyen bir ülkedir ve çok büyük zevk alacağınız beklentisiyle giderseniz hayal kırıklığına uğramazsınız.

  Yazacak daha çoook şey var ama şimdilik bu kadar.

 40. 16 – Trafik ışıkları çok tuhaftır. Siz kırmızı yanıyor zannedersiniz ama kırmızı ışığın oralarda bir yerde küçük bir yeşil ok size devam etmenizi söylüyordur. Korna çalarlar hemen.
  17 – Küçük ülke insanının kendini önemli hissetme / hissettirme psikolojisini burada hemen görürsünüz. Çok büyük bir ülke vatandaşıymış gibi davranırlar. Hem Makedonlarda hem de Arnavutlarda milliyetçilik had safhada.
  18 – Mileniumski Krst denen 66 metrelik çelikten (ne yazık ki bu da kitsch) bir haç var Vodno tepesinde Üsküp’te. Teleferikle çıkılıyor. Teleferik ucuz ve çok güvenlidir. Dünyanın en büyük üreticisi Doppelmayr marka. Korkmadan binin.
  19 – Belli bir yaşın altındakilerin hemen hepsi İngilizce bilir. Dil sorununuz olmaz.
  20 – Üsküp’te ve Ohrid’de oteller pahalıdır. Bulabilirseniz apart dairlerde kalın. Anja idare eder. Binaların çoğu döküntü gözükebilir. Şaşırmayın. Otellere para dökülecek bir ülke değildir Makedonya. Fazla para harcamayın.
  21 – Vardar nehri sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.
  22 – Çocuklar için pek fazla eğlence yok. Lunapark en az elli yıllık. Aletler döküntü. Skopje City Mall’a yakın bir Aquapark var. Ucuz ve güzeldir. Sıcakta giderseniz deneyin.
  23 – Otoyollarda adım başı gişe var. OGS gibi teknolojiler aramayın, çünkü yok. Gişedekiler de İngilizce bilir.
  24 – Üsküp Ohrid arası km olarak kısa olmasına rağmen dağ yolundan gidildiği için üç saat sürebilir.
  25 – Üsküp’e yarım saat uzaklıkta Katlanova Spa var. Soğukta giderseniz deneyebilirsiniz. Özel odaları, banyoları var. Ucuz.
  26 – Yeme içme ucuzdur ve sağlıklıdır. Tuhaf çarşı içi restoranlarda yemediğiniz sürece zehirlenmezsiniz.
  27 – Üsküp’te Türk çarşısı denilen yer aslında Arnavut çarşısıdır. Boşnak da vadır. Türk az zaten. İsmi öyle kalmış.
  28 – Pansiyonda kalırsanız size polis ya da jandarma tarafından talep edilen bir form doldurtacaklar ya da imzalatacaklar. O formu sakın kaybetmeyin.
  29 – Üsküp’e yarım saat uzakta Matka Kanyonu var. Ziyaret etmenizi öneririm. Güzel bir yer ama sıcakta daha da sızak olabilir.
  30 – Yürüyen merdivenlerde vb. insanların solda sap gibi durması sizi şaşırtmasın. Burası böyle bir yer. Metro olmadığı için bu kültür yerleşmemiş.
  31 – Kadınlar kızlar serbest giyinir ve genelde aşırı süslenir (klasik Slav ırkı); kimse de dönüp bakmaz. Siz de bakmayın, ters tepki almayın.
  32 – Ohrid’de sahil ve çarşı dışında her yer merdiven ve yokuştur. Sıcakta yavaş hareket edin ve yavaş yürüyün. Yanınızda mutlaka su olsun. Bana bir şey olmaz demeyin. Çok yorucu olabiliyor. Fırsat buldukça dinlenin.
  33 – Ohrid incisi denilen ve bir alabalığın pullarından yapılan bir inci var. Alalım mı derseniz derim ki çok para vermeyin. Hediyelik hiçbir şeye çok para vermeyin. Bulursanız klasik kahve takımı vb alabilirsiniz.
  34 – Ohrid ve Üsküp dışındaki şehirler sizin için zaman kaybı ve yorgunluk olacaktır.

 41. Alper bey,

  benim dedemler 1950lerde tum koy olarak Turkiye’ye goc etmisler. Doyran golune yakin, Ustrumca ve Valandovo arasinda Cepelli diye bir koy. Koy tamamen terkedilmis lakin yakinlasinca haritada hala gozukuyor. Akrabalardan gidip gorenler de var. Yol ustunde bir cesme disinda hicbirsey kalmamis.

  Benim merak ettigim, “Karaman’liyiz” hikayesinin dogru olup olmadigi. Sizin Kayali koyu acaba bu Cepelli’ye yakin mi? Avsar boylarindan mi sizinkiler? 500 sene evvel oraya tam olarak nerden goc ettiklerine dair bi bilginiz var mi?

  • Merhaba Seda Hanım,
   Öncelikle ata yurdunuza ilginiz iyi bir şey, geçmiş önemlidir, merak etmekten vazgeçmeyin.
   Dedemin köyü Kayalı tarif ettiğiniz yere yakın.
   Karamanlı olup olmadığımızı kesin olarak öğrenme imkanı yok, 4 kuşak ötemizin bile kaydı yok. Karamanoğulları Beyliği’nden göç ettirildiğimiz bizde dededen toruna söylenerek gelmiş bir bilgi. Bazıları böyle bir şey duymamış, bazıları “0 kadar Karamanoğlu zaten yoktu” diyor.

 42. Selam alper bey benim kız arkadaşım var makedonya da pasaportu nu turist olarak almış otobüsle sınırda görevliler yanında 500 euro olmadan geçemez demişler bu doğrusu bilgilendirirseniz sevinirim

 43. İrfan Bey, yukarıda yazdığım madde madde açıklamaları okuyun. Makedonya’ya göç edebilirsiniz. 5.000 EUR yatıracaksınız orada bir bankaya ancak firmanız adına olacak bu. Yani firma açacaksınız. Sonraki harcamalarınızı hep firma üzerinden yapacaksınız. Zor ama imkansız değil ancak iş yapacaksanız iyi düşünün derim. Hatta çok iyi düşünün. Yardım ederler, MATTO diye bir yer var;

 44. ama bana sorarsanız yapmayın. Hatta bana sormazsanız da yapmayın. Tükenirsiniz, mutsuz olursunuz. Zor da olsa medeni bir ülkeye gidin. Balkanlar bitirir adamı. Ekonomisi çok durağandır, batarsınız. Turistik gitmeye benzemez. Pişman olursunuz. Türkler bırakıp kaçıyorlar oradan. Psikolojinizi bozar oralar. İlk birkaç ay iyidir, sonra geri dönüşü olmayan yola girersiniz. Paranızı, hayatınızı, ailenizi vb. bu yola sokmayın.

 45. yok dinlemem, ben illa gideceğim derseniz defalarca Türkiye’ye gidip gelmeye hazır olun. Çalışma ve oturma vizesi Gümüşsuyu’ndaki konsolosluktan alınır; Çin işkencesi gibi. Sınırda bile rahatsız hissettirirler o vizeyi alana kadar. Harcayacağınız parayı Kanada vb için harcayın. Boş verin Balkanları.

 46. Arkadaşlar bu sorum bu sitede yorum yapan, bilgilerini paylaşan, bilgi sahibi olan herkese. Makedonya hakkında bilgim sadece İnternet’ten baktıklarımdan öteye gitmiyor maalesef.
  Sormak istediğim Müslüman Makedon göçmeni olan şu an Atina’da yaşayan bir bayan arkadaşım var uzun zamandır da İnternet yolu ile görüşüyorum, evlenmeyi düşünüyorum ama ön yargılarım yok değil. Makedon göçmeni kızlar bayanlar evlilik konusunda nasıldırlar, iyi bir eş ve kadını olabilecek yapıya sahipler mi, eşlerine evlerine bağlılıkları nedir? Açıkçası Makedon vatandaşı bir bayanla bir yuva kurulabilir mi, kurulamaz mı, nedenleri, kültürleri, aile yapısı vs bilmek istiyorum.
  Konuyla ilgili bilgi sahibi olan şahit olan çevresi olan ya da bizzat kendisi deneyim yasamış olan varsa bana mail yoluyla ulaşabilirlerse ya da benim ulaşabileceğim kişi veya kaynak kişi olmasını tercih ederim de şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum yardim ve yorumlarınız için
  Bu benim kişisel mailim.
  Mailde konu kısmına Makedonya yazarsanız belirgin olacaktır
  omerdeliktas4 @gmail.com

  • Merhaba Ömer Bey,
   Yunanistan’da yaşayan Makedonyalı kız arkadaşınızla yüz yüze görüştünüz mü? Bu şekilde sanal ortamda dolandırıcılık yaşayanlar çok, dikkatli olun lütfen.
   İyi şanslar.

 47. Gezisi yazısının çok güzel olduğu gibi altında yazılan yorumlar da çok güzel hepsi memleket hasreti kokuyor, hiç görmediğimiz dedelerimizin anlattığı yerleri nasıl da görmek istiyoruz. Benim de dedemin babası başka bir yerden Türkiye’ye göç etmiş ben gittim gezdim, köyümüzü gördüm o an ki duygu tarif edilemez. Alper hocam da bu duyguyu yaşamış…

 48. İlk önce İran’dan Van’a gelmişler, 1896 isyanlarında Van’dan da Cizre’ye zorunlu göç edilmiş, 8 kardeşin her biri ayrı bir yere gitmiş, sadece 2 kardeş yıllar sonra bir birini bulabilmiş, geriye kalan 6 kardeş meçhul..

 49. Merhaba Alper Bey,
  Ben 25 Ocakta eşimle Makedonya’ya gitmek istiyorum. O tarihte hava sıcaklığı nasıl olur acaba? Turistik gezi için o tarihler uygunmudur? Yardımcı olurmusunuz bu konuda.

  • Merhaba Erdoğan Bey,
   Makedonya’da en soğuk zaman Ocak ayıdır. Ocak’ta hava durumu -4 ile +4 derece arasında seyreder, kar olasılığı %20, yağmur olasılığı %40’tır.
   Başka bir mevsimde gitme olanağınız varsa daha iyi olur.

 50. Sömestre tatili için düşünmüştük. Peki vize olmayan ucuza tatil yapabileceğimiz bir yer tavsiye edebilir misiniz? Bu arada teşekkür ederim ciddiye alıp cevap verdiğiniz için.

  • Rica ederim, bütün soruları yanıtlıyorum.
   Kış mevsiminde sıcak ülkeler için güneye inmek gerekiyor, bu kez de araya uçak giriyor veya daha uzun ve pahalı uçuş gerekiyor. İsrail ve Ürdün güzel ama pahalı ülkeler. Ucuz ve yakın Balkanlar ve Kafkaslar var, ama her iki bölge de kışın soğuk. Makedonya’da kış mevsiminin aşırı bir soğuğu yok, diğer karasal Balkan ülkeleri gibi.

 51. Hocam,
  Su an Sofyadayım, ordan nereye gideyim derken sizin siteye ulastim, Makedonya, kosova, karadag ve hırvatistan ve en son viyana ulaşmam gerek. Aracla iki arakadas geziyoruz. Sizin tavsiye ediceginiz rota varmidir.
  tesekkurler.
  saygilar
  Ali

  • Merhaba Şahin Bey,
   Makedonya üniversitelerinin ücretleri okuyacağınız fakülteye göre değişiyor. Örneğin Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi için yıllık ücretler Tıp Fakültesi 3000 Avro, Mühendislik Fakültesi 2000 Avro, Pedagoji Fakültesi 800 Avro, Diş Hekimliği 2000 Avro, Veterinerlik 3000 Avro.
   İştip Goce Delcev Üniversitesi için Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği bölümleri yıllık eğitim ücreti 1500 €, Mühendislik ve diğer bölümler için yıllık eğitim ücreti 1000 €.
   Makedonya’da yaşam masrafları için de bir bütçe ayırmanız gerekiyor elbette. Makedonya ucuz bir ülke. Yine de yıllık harcamanızı harçlar dışında her şey dahil 3500 ile 6000 Dolar arasında hesaplamak gerekir.
   Başarılar.

 52. “Not 2 : Ata yadigarı, Osmanlı toprağı geyiği yapacak olanlar gelmesin Makedonyaya , Bosnaya alalım onları.”

  Aynen ya, hâlâ ata yadigarı diye görenler var. Orası Osmanlı’dan önce Makedonların toprakları imiş, Osmanlı oraları işgal etmiş, ama artık yok, orası Osmanlı değil. Türkler de yaşıyor, kültürünü devam ettiriyor, ettirsin tabi, kimse birşey demez, ama sahiplenmeye çalışmak, bir Yunanlı’nın Türk topraklarına göz dikmesi gibi birşeydir. Makedonlar’a da yazık, Türkler göz koyar, Yunanlar göz koyar. orası Balkan coğrafyası, kardeş olmak gerekiyor, etnik kökenlere inmek değil

 53. Dayanamadım ve yine yazmaya karar verdim. Öncelikle Ömer Bey. Her toplumda iyi ve kötü insanlar vardır. Bu Makedon kız çok iyi bir insan da olabilir, tam tersi de. Aynı şey ülkemiz insanı için de geçerli değil mi? Alper Metin Bey’in de dediği gibi bire bir tanışmadan bilemezsiniz. Makedon Müslüman demişsiniz, acaba Makedon Türk mü, Makedon Arnavut mu? Genelde Makedon Türkler çok iyidirler. Hem saygılı, hem çalışkan, hem de çağdaş. Makedon Arnavut ise ailesi çok sorun olabilir. Yine de dikkatli olmakta fayda var.

  “Osmanlı toprağı geyiği yapacak olanlar” lafı çok güldürdü beni. Aynen öyle. Hayallerde yaşıyor bazılarımız. O köprülerin altından çok sular aktı. O toprakların üzerinden iki tane dünya savaşı geçti ayrıca. Osmanlı mı kaldı? Ha derseniz şimdi bu topraklar çok mu matah, derim ki değil. Bulgaristan’ın hali ortada. Makedonya, Kosova, Arnavutluk vb. ondan iyi değil. Bosna’da çok daha fazla Osmanlı etkisi görürsünüz ama yine de orası da farklı, kardeşler. Sınırda “aman Türk kardeşlerimiz gelmiş, yaşasın” tepkisi göreceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Osmanlı’dan ayrıldıktan sonra çok mu süper devletler haline geldi Balkan ülkeleri? Tabii ki hayır ancak bu onların seçimi idi.

  Makedonya’da vb.de üniversite okumak isteyenlere gelince; tavsiyem şudur ki oralarda geleceğinizi bitirmeyin. Dünya çok farklı bir yer artık. Gidin eğitimde lider ülkelere, orada eğitim alın. Diyeceksiniz ki oralar çok pahalı. Bİliyor musunuz, bir yıl İspanyolca öğrenip İspanya devlet üniversitelerinin sınavlarına girip orada okumak çok daha karlı olabilir sizin için? Kıytırık Makedon üniversitesi diploması ile Barcelona bilmemne üniversitesi diploması arasında dağlar kadar fark var. Bu özellikle işletme vb. branşları için geçerli. Tıp okuyacaksanız ayrı. Ancak şu da var, sıkıntıdan patlarsınız Balkan ülkelerinde. İstanbul’a İzmir’e alışmış insan “asosyal bir insan olsa bile” Balkanlarda sıkıntıdan kurdeşen döker. Hırvatistan farklı olabilir ama diğerleri hep aynı.

  Soğukta Balkanları gezmek konusuna gelince. 1984 Kış Olimpiyatları’nın Saraybosna’da yapıldığını biliyorsunuz sanırım. Bir de “Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı hava” olayı var. Uçakla kar tatiline gidiyorsanız Balkanlarda çok yer var, gidin eğlenin; ancak kış mevsiminde otomobille oradan oraya gideceğim derseniz, derim ki gitmeyin. Yollarda rezil olabilirsiniz, çoluk çocuk perişan olur. Saraybosna şehir merkezinde bile kar kalınlığı bir metreyi rahatlıkla aşabilir.

 54. Teşekkür ederim Alper Bey. Bazen sert yazabiliyorum ancak bilmeyen birçok insan hayal kırıklığına uğruyor. Uyarmak için istemeden de olsa direkt konuya dalabiliyorum. Güney Amerika’dan Tayvan’a epey çok ülkede uzun süreler bulundum. Makedonya’da epey uzun süre kaldım. Gümrük memurlarını bile şahsen tanıyorum artık.Belki diğer ülkeler için değil ama Makedonya ve civarı hakkında çok şey biliyorum. O nedenle oralara Osmanlı toprağı vb. gibi bakan masum insanımızı uyarmak istiyorum. Dünyada her şey para olmuş artık. Şanghay’dan Buenos Aires’e her yer aynı. Dil, din değişik ama insanların amacı benzer. Kimse sizin kara kaşınıza, gözünüze hayran değil. Bilmeden, kendi kurduğunuz hayal alemini yaşamak için gittiğiniz yerleden hayal kırıklığı ile ayrılmanız kaçınılmaz. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu.

 55. Serhat Bey (bey diyorum), şahsen tanımadığınız bir insana – ki büyük ihtimalle kardeşiniz yaşında değil abiniz yaşındayım, yaş elliye dayandı – sen diye hitabınızdan seviyeniz belli oluyor. Arnavutları aşağılamak gibi bir niyetim yok. Kendi insanımızın da süper medeni bir seviyede olduğuna inanmıyorum. Yalnızca gerçekleri söylüyorum. Sizi çok kırdıysa tamam, Arnavutlar muhteşem medeni, çok cici insanlardır. Dünya medeniyetine katkıları saymakla bitmez. Oldu mu? Balkanlarda sadece Arnavutlar değil, Makedon da, Sırp da, Karadağlı da kolay kolay anlaşabileceğiniz insanlar değillerdir. O bölgede en iyi anlaşacağınız halk Boşnaklardır. Hem çok merttirler, hem de medeni. Yıllarca içinde yaşadığım insanları bana anlatmayın lütfen. Boşnaklar dışında hemen herkesin Büyük Bilmemne devleti rüyası vardır Balkanlarda. Daha geçen ay Sırbistan maçında Arnavutlar Büyük Arnavutluk bayrağı uçurdular stadın üzerinde. Sırplar daha da kötü. Yugoslavya zamanında Boşnakları nasıl katlettiklerini herkes biliyor. Karadağlılar zaten onların yan ürünü. Makedonlar 3000 yıl öncesini canlandırmaya ve Müslüman izlerini silmeye çalışıyorlar. Yunanların Megali Idea’sı var. Biz de son zamanlarda maaşallah Osmanlı rüyaları görmeye başladık. Hırvatlar deseniz, ikinci dünya savaşında yaptıkları Sırp ve müslüman katliamlarını çok kişi bilmez. O bölgede en masum halk Boşnaklar ve Romanlardır. Gerisi fırsatını bulduğunda tepenize biner. Belki “dünya barışı” gibi bir hayalle yaşıyorsunuz ama Balkanlar Avrupa’nın Orta Doğusu’dur. Barışı özümseyememiş, savaşmaya hazır her ulus patlamaya hazır bir bombadır. Birçok uluslararası uzman yakın tarihlerde yeni bölünmeler bekliyor o bölgede. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Turist olarak gezmek ayrı bir şey ama o toplumların içinde yaşadığınızda kısa sürede gözlemleyemediğiniz bir çok olayın farkına varacaksınız. Buyrun gidin yaşayın isterseniz efendim. Arnavutluk’ta Tirana’da trafikte bir hafta araç kullanın, gelip İstanbul şoförlerine rahmet okursunuz. IŞİD’e Avrupa’dan en çok kim gönüllü olarak katılıyor, bir araştırın isterseniz. Neyse. İsteyen istediğine inanmaya devam etsin, burayı da bir atışma forumu haline getirmesin. Saygılarımla.

 56. Etnik kimlikler üzerinden devam etmek kimseye birşeyşer kazandırmayacağından dolayı cevap hakkımı kullanmamanın daha mantıklı olduğu kanısındayım. Lakin uslup konusunda birşeylere deyinebilirim, uslubumun uygunluğu konusunda sizle aynı fikirdeyim fakat aynı eleştirel bakış açısıyla kendi yazılarınızı gözden geçirmenizi rica ederim. Son olarak işid konusunda tırlar diyip bırakıyorum.

 57. Selam arkadaslar antalyadan yaziyorum yeni makedonya ohridli bir bayanla tanistim oraninin insanlari ve kulturu nasildir gidenler bilenler varsa yardimvi olursa sevinirim saygilar

 58. Balkanlarda Hakan Bey’in dediği gibi neredeyse her ülkenin Büyük X devleti konsepti vardır, hepsinin nefret ettikleri bir komşusu vardır ama istisnasız hepsi Arnavutlar’dan nefret eder.

  Bu arada bizim ortalama vatandaşımız pek bilmez, Bosna Hersek’te Republika Srpska (adından belli olduğu üzere Sırp bölgesidir) diye bir bölge de vardır , öyle Bosna’ya evladı Fatihan falan diye gidince (ki Boşnaklar bu Fatihan muhabbetinden nefret eder, kendileri Müslüman Slavdır) garipsemesin kimse.

  Makedonya’ya gelince benim gözlemlediğim bu Büyük İskender temalı kitsch yapılanmadan Makedonlarda memnun değil, ülkede rekor işsizlik oranı varken şehrin her yerini heykelle doldurmanın da anlamını zaten çözmek zor.

 59. Birde Makedonya veya Balkanlarda herhangi bir yere yerleşmek iyi bir nedeniniz yoksa kötü bir fikir. Benim evlilik durumum var, oturma ve çalışma izni otomatik geliyor ona rağmen Makedon veya Balkan pazarına yönelik iş yapmayı düşünmediğim halde (global Internet işi) acaba diyorum.

 60. slm arkadaşlar ben emekliyi makedonya yerleşip orda yaşamak istiyorum ufak ta şiş kebab yeri açsak nasıl olur bigisi olan yazsın lütfen teşekür ederim 05342776869 mustafa

 61. Mustafa Bey. Eğer okumadıysanız yukarıda yazdıklarımı okuyun lütfen. Çok zordur Makedonya’da iş yapmak. Genel olarak Balkanlar’da zordur zaten. 70’li yıllardan kalma bürokrasileri ile canınızdan bezdirip elinizdeki avucunuzdakini bitirirler de anlamazsınız. bu insanlar yemekten çok içerler. Komik gelebilir bu sözüm ama gerçek bu. Öğlen ikide bile yemek yiyen göremezsiniz pek. Varsa yoksa kafe muhabbeti vb. Kendi yetersiz yemek kültürlerini yüceltmekten hoşlanır, rakiya dedikleri ama bizim rakıya benzemeyen, brendi tarzı içecekler + canlı müzik vb.prşine koşan değişik, tuhaf bir millettir. Zamamınız varsa en az 15 gün gidip görün, yaşayın ve anlamaya çalışın ortamı. Tek iyi yönü firma kurunca yok pahasına ikinci el araç alabilirsiniz firma adına. Tek iyi yönü budur. Yoksa bulaşmayın derim. Emekli birikimlerinizi lütfen orada heba etmeyin. Akdeniz Bölgesi’ne falan gidip deneyin şansınızı. Aradığınız rahatlığı Makedonya’da da başka Balkan ülkelerinde de bulamayacaksınız. Saygılar.

 62. slm arkadaşlar netten tetovadan Müslüman türk bir bayanla tanıştım.bir Müslümanla evlenip türkiyeye gelmek istiyor.parada istemiyor ama parasının olmadığını çalışmadığınıda söylüyor.sizce güvenebilirmiyim.oranın insanı nasıldır.kendisini beğendimde

 63. merhaba arkadaşlar ben internetten totavalı bir bayanla tanıştım.kensisi Müslüman türk.bir Müslümanla evlenip türkiyeye glmek istiyor.benden parada istemiyor ama gelmek için parasının olmadığını çalışmadığınıda söylüyor.sizce oranın insanı nasıldır dürüstmüdür güvenebilirmiyim.?

 64. Merhaba Batu Bey. Makedon Türkler genelde mert, dürüst ve güvenilir insanlardır ancak tabii ki bu biraz da şans işi, aynen Türkiye’de olduğu gibi. Bence fırsatınız varsa oraya gidin, hanımefendinin nasıl bir ortamda yaşadığını, ailesini (uzaktan da olsa) vb. görün. Parasının olmadığı büyük ihtimalle doğrudur, genelde pek paralı insanlar değillerdir Makedon Türk kardeşlerimiz ama gönülleri zengindir. Dilleri biraz farklıdır; ilk başta o sizin tüm söylediklerinizi, siz onun tüm söylediklerinizi anlamayacaksınız ama olsun. Dediğim gibi önce bir gidip ortamı görmenizde (mümkünse tabii)büyük fayda var. Umarım hayırlı olur. Saygılar.

 65. makednya nasıl bilmiyorum bulgarlarda bir çete oluşmuş evlenme vadiyle dolandırıyorlar.bende yalınız yaşıyorum .bulgar birisine uçak bielti aldım gelmedi tekrar para istedi vergi borcu varmışta çıkş yapamirmuş.makedon kadınlarını bilmiyorum dikat etmek tanımak lazım herkese selamlar

 66. bendede soru işaretleri var.tam güven alamadım.oraya gidip tanıma görme şansımda yok işimden dolayı.kendisi beni tanımak için soruda sormuyor hep ben ona soruyorum genelde kendimide ben tanıtıyorum.sana güveniyorum diyor ve imkan olursa gelirim diyor.ya biraz para gönderip pasaport,yol masrafları için şansımızı deniycez yada vazgeçeceğiz.

 67. Ben şahsen bi kadın olarak bu kadınların direk dolandırıcı olduklarını düşünüyorum. Sizi gerçekten görmek istiyorsa pasaport parası da bilet parası da bulur, milyar dolarlardan bahsetmiyoruz sonuçta. İlk defa göreceğin bi erkekten yol parası istemek kadınlığa ne kadar sığar? Bu işte bi bit yeniği olduğunu görmek zor değil. Erkekler mesele kadın olunca cidden çok saf olabiliyorlar. Kadınlar da şeytanı susuz getirir maşallah..

 68. bu devirde evlenecek erkekte az evlenecek kadında az 20 sene sonra evlilik kurumu biter aynen rusya gibi olur.istisnalar kaydeyi bozmaz ama çoğunluk öyle olmuş.namuslu kadının elini öpmek lazım tabi.kadının içinde pislik vara boşanıyor .devlete ayla bağlıyor.istediğyle yaşıyor.ben altı senedir yalınız yaşıyorum dullara evlenmiyor hepisi para peşinde evin varamı aylığın varamı araban varmı yurtdışında artık kadın getiren şebekeler oluştu evlenme vadi falan hepisi yalan çarpan gidiyor.akp üç çocuk yapın diyor ama kadın olmasa çocuk olmaz dullara evlenmeyin diyor ben size bakarım diyor.

 69. arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim.mustafa arkadaşımın dediği gibi türkiyedeki bayanların dertleri istekleri bitmez.bunları yaparsın bu seferde kaprislerini nazlarını dırdırlarını çekmek zorunda kalırsın.tabiki bu dediklerim hepsi için geçerli değil ama çoğu böyle.ben yabancıların daha ılımlı daha mantıklı daha olumlu olduklarını duydum.bu yüzden bu sefer şanşımı deniycem.burdan pasoport masraflarını yollayacağım sonrada uçak biletini alacağım.artık birazda şansa belkide söylediği bibi gelecek beni mahcup edecek.gelişmelerden haberdar ederim sizleri

 70. iyi şansalar dileri batu ama şansın nekadar dersen.millipiyagonun böyük ikramisini akazanmakta da az .kolay gelsin be o hatayi yaptım kardeşim sen bilirsin.mustafa 05342776869

 71. Batu Bey, nası anladınız dolandırıcı olduğunu?
  Geçmiş olsun. Kafanıza takmayın. Öyle internetten yabancı kadın bulmakla olmaz efendim bu evlilik işleri. Bana bi hafta verin bu şekilde insanları kandırarak 10bin euro toplayayım. 2 tatlı söze bakar, kanmayın. Türk kızları ne güne duruyor.

 72. Dolandırıcı olduğunu anlamamış olmanız garip. Eğer bir kadın “sen gel tanışalım ailemi gör” vs demeyipte “para ver geleyim yanına” diyorsa zaten saçmalık orada başlıyordur. Hadi vize isteyen bir ülke olsa anlarımda uçak pasaport 1000 tl tutmaz buradan giderken.

  İkinci saçmalıkta 5 dakikada kara kaşına kara gözüne vurulduğuna inanmak olur doğal olarak. Ne ara birbirinize deliler gibi aşık oldunuzda kadın başına ne geleceğini umursamadan yaban ellere koştura koştura gelecek oldu?

  Kısaca sevgili vatandaşlar, cin olmadan adam çarpmaya kalkarken çarpılmayın.

 73. mrb balkan ülkelerini gezen arkadaşlar rica etsem
  makedonya sırbistan romanya hırvatistanı kabaca sıralayabilir mi en çok hangisini beğendiğinze göre.teşekkürler 🙂

 74. Sırasıyla Hırvatistan, Slovenya, Romanya, Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Makedonya, Bulgaristan, Arnavutluk, Kosova. Yunanistan’ı katmadım. Bu genel bir sıralama; yoksa Karadağ’ın Kotor’u, Romanya’nın Braşov’u gibi özel yerleri dikkate alırsak çok derinlere ineriz. Romanya insan karakteri ve kültür olarak diğerlerinden farklıdır. Slovenya, Hırvatistan, Romanya ve Bulgaristan umumi pasaporta vize ister. Bulgaristan bazı yerleri hariç bir Türk için çok gereksiz ve zevksizdir. Makedonya, Arnavutluk ve Kosova – akraba vb. yoksa – zaman kaybıdır. Osmanlı eserlerini vs. görmek isterseniz Bosna Hersek en iyisi; Makedonya’dan kat kat iyi. Yine de çok büyük ümitlerle gitmmek lazım. Slovenya küçük ama süper bir ülkedir. Hırvatistan pahalıdır. Karadağ bu mevsimde zevk vermez. Yazın kıyıları çok güzeldir ve nispeten ucuzdur. Ben bu ülkeleri gezmekle kalmadım, bazılarında yaşadım da. Derim ki vizeye para verecekseniz ve daha gitmemişseniz Hırvatistan’ın biraz ilerisini, yani İtalya’yı düşünün. İnsana göre tabii ki değişir ama Balkanlar diyince bir düşünmek lazım. Uruguay’dan Şili’ye, Tayvan’dan Çin’e bir çok yer gördüm.İnanın Balkanlar çok matah bir yer değil. Umarım lafı fazla uzatıp sıkmadım sizi. Saygılar.

 75. slm hakan bey siz çok gezmiş yaşamışsınız ben emekliyim ve yalınız yaşıyorum türkiyede kalmamın bir anlamı kalmadı.başka bir ülkeye yerleşip hayatım kalan kısmını orda devem etmek istiyorum üsküpü düşünmüştüm ufak bir türk mutfağı yapıp geçinirim demiştim ama yorumlara bakınca kafam karıştı sizde bigi rica ediyorum nereyi önerirsiniz teşekkür ederim mustafa 05342776869

 76. Merhaba Alper Bey
  Biz 5 universite ogrencisiyiz. Nisan ayinda bir haftalik makedonya ya gidecegiz gezmek icin. Balkan flexi biletiyle gitmeyi dusunuyoruz. Ulke icinde trenle ulasim yaygin mi? Otobusle gitmek nasil olur? Bir de hostellerde kalmayi planliyoruz. Yani dusuk butceli bir gezi olacak. Sizce ortalama ne kadar butce ayiralim kisi basi? Tesekkurler.

  • Merhaba Güler,
   Makedonya Dermiryolları (Makedonski Zeleznici) ile ülke içinde Üsküp, Kumanovo, İştip, Koçani, Gradsko, Gevgeli, Veles, Volkovo, Tetovo, Gostivar, Kiçevo, Bogomia, Prilep, Bitola (Manastır) şehirlerine trenle gidebilirsiniz. Ohrid’e (Ohri) tren yok. Ben hem İstanbul’dan otobüsle gittim, hem de ülke içinde otobüslerle gezdim. Sizin tercihiniz. Rakam vermekten çekinirim, ama Türkiye’den ucuz bir ülke olduğu kesin. Harcama tarzınıza göre hostel dahil günde 50 ila 100 Lira arasında bir para gider.

 77. Merhaba. Bence Makedonya içinde tren yolculuğunu unutun. Kendi halkı bile trenleri ile dalga geçiyor, o derece kötü bir durumda. Alper Metin Bey’in yazdığı Makedonca isimle arattırınca bile trenlerin ne halde olduğunu anlarsınız. Yine de karar sizin. Belki beklenmedik güzel bir macera olur 🙂 Otobüsler de genelde bizdeki kalitenin çok altındadır. Bütçeniz sınırlıysa ve Balkan Flex ile bir yerlere gitmek istiyorsanız tavsiyem Makedonya’da zaman kaybetmemeniz yönünde olacaktır, yoksa araç kiralayarak pek çok güzel yer görmeniz mümkün Makedonya’da; özellikle de doğal güzellikleri. Türkiye’den ucuz mu? Evet. En güzel yönü de domates vb. hepsi doğal. Kendi yemeğinizi yaparsanız çok daha ucuza çıkar ancak sınır geçişleri için epey yukarılarda yaptığım uyarıları lütfen dikkate alınız; yoksa dost ve kardeş ülke diye geldiğiniz yerin sınırında başlar sorunlar.

 78. arkaşlar bana yardımcı olursanız sevınirim ben makadonya uskupte bı bayanla konuşuyom ama malum buruya gelmesı için pasaport çıkarması lazımmış ne kadar gıdıyo bu pasa porta cıkarması için otobus varmı yoksa uçaklamı gelınıyo pasa porta ne kadar gıdıyo ben para gonderecem ona ama bı hafta dır konuşuyoz sizce burdan pasaport cıkara bılırmıyım ben onun adıda yoksa ordanmı cıkıyo ve ben para gonderdıgım zaman gelırmı bırazda onu duşunuyom sızce hangısını yapıyım orda bı yaşayan arkadşınız eşınız varmı makonya uskupte habı bı yardıncı ola bılırmı bu işin aslı ne kadar cıdı dıye bana ulaşırsanız sevınırım 0545 770 00 48 ben sanyıde aylıkla calışan bırıyım ama yuva kurmakta istıyom bı yardımcı olursanız sevınırım allah razı olsun hepınızden

 79. @isa yalçın

  Troll değilseniz 1 haftada nasıl bir aşk doğdu aranızda , manyak mısınız kardeşim? Makedonya’da pasaport para falan değil, otobüsle de üç kuruşa gelir gelmek istese.

  Yapmayın şöyle saçma şeyler, %99.99999 gerçek değil.

 80. slm kardeşim para gönderme bence bir hafta izin al git gör bulgaristan makedonya romanya başka çok ülke var doldırıyorlar ben uçak bileti için para gönderdi tlf nu deyiştirdi birda ulaşamadı 05342776869 mustafa

 81. Mustafa Bey’e yanıt: Mustafa Bey, öncelikle Balkanları aklınızdan çıkarın. Yemek işi ile uğraşacaksanız ve kesin kararlıysanız öncelikle aklınızda olan ülkelere – imkanınız varsa – gidip ortamı görün. İlk dikkate almanız gereken konu yerleşeceğiniz ülkedeki insanların satın alma gücü ve yeniliklere açık olup olmadıklarıdır. Ayrıca yeme-içme alışkanlıkları da çok önemli. Bir de dil öğrenme isteğinizin olması lazım. Örneğin İngilizce ile ne Orta ve Güney Amerika’da ne de Çin’de Japonya’da iletişim kuramazsınız. Asla yaşım geçti diye düşünmemeniz lazım. Şunu unutumayın: En küçük ve fakir ülkede bile iş yapmak, çalışma ve oturma izni almak çok zordur. Bin dereden su getirirler, o nedenle sabırlı olmanız şart. İş yapacağınız ülkede güvenilir bir insan bulmanız da şart. Türklerden uzak durmanızı tavsiye ederim, akrabanız bile olsa. Bir de önce küçük düşünün. 100 m2 restoranım olsun, kaldırıma masaları atayım demeyin. Paranıza sahip çıkın. Belki 10 m2 bir yer ile, hatta belki eski VW minibüste satış yapmayı düşünün. İş tutarsa bu tür ortamlarda bile ummadığınız paralar kazanabilirsiniz. AB ülkelerinde işe başlamak çok zor. ABD Greencard olmadan olmaz. Kanada da öyle. Uzakdoğu’da fırsatlar var. Yeme içmeyi seven insanlar ancak diğer Türklerin başarı ya da başarısızlık öykülerini okumakta fayda var. Örneğin hiç aklınıza gelmeyen bir yerde Tayvan’ın başkenti Taipei’de bir Türk restoranına gittim – Anatolia Restoran. Yiyecek kalitesi iyi değildi ancak iş yapıyordu. Nereden hangi fırsatın çıkacağını bilmek zor ama şans işi değil. Bu devirde her şey bilimsel oldu. Derin araştırmalar yapmak lazım. Ya nasıl olsa başarırız gibi iyi düşünceler gerçek hayatta duvara çarpmanıza neden olabilir. Güney Amerika için tavsiye isterseniz en büyük ülke olan Brezilya’yı tavsiye ederim. Boğulacaksanız büyük denizde boğulun. Brezilya bizden fakir değildir ve çok canlı bir ekonomisi vardır. ABD gibi göçmenlerden oluşur. Devlet başkanları bile Bulgar asıllı. Bu tür yabancıları kabul etmiş ve benimsemiş ülkelerde şansınız daha fazla olacaktır. Yeter ki kültürlerine ve inançlarına saygı gösterin. Şili de olabilir. zengin ve canlı bir ülkedir. Saygılarımla.

 82. balkanları kendi aracımla baştan başa gezdim.hakan Bey’in anlattıkları çok isabetli.yerleşmek ve ticaret yapmak için matah ülkeler değil.Avrupalı emekliler bile ülkemizi tercih ediyorlar sa bir sebebi olmalı.kadınlar için sakın para göndermeyin.yüzdeyüz değil yüzde bin dolandırılırsınız.yoksulluğun olduğu yerde her türlü yolsuzluk olur.alper Bey de teşekkürü hak ediyor.saygılarımla.

 83. Alper Bey bendeniz eski Osmanli Selanik Vilayeti Doyran Kazasi Koylerinden Prista or(Puristan) dogumlu su anda Kalifornia da ikamet eden bir kardesinizim, seyahat hatiralarinizi hasretle okudum sagolasiniz. O dede yadigari topraklar; rahmetli nenemin deyisiyle gavur hakkina atecavuz ettigimiz icin, hakimiyetimiz altinda yasayan insanciklara zulume basladigimiz icin mulkun hakiki sahibi Rabbim o hakimiyet emanetini elimizden aldi. Maallesef kendi tarihimiz hakkinda cok az bilgimiz var. Babama dedem anlatirmis, rusvet yiyen Osmanli memurlari, Balkan savasinda tek bir tufek atmadan kacan rusvetci Osmanli kumandanlarini, kac insanimiz biliyor, Yunan ordusu Selanige yurudugunde Musluman halk askerlik subesine kosar, silah ister, Tahsin Pasa devlet malidir zimmetlidir diye tek bir tufek vermez, Selanik dustugunde 90 bin yepyeni tufek Yunana teslim edilir. Yazacak cok sey var ama Alper kardesimin guzel anilarini uzuntuyle karistirmak istemiyorum. Kac genc insanimiz biliyor 1906 senesinde Sirbistan icin Selanik limanina 300 Fransiz Schnider topu ulasir, liman iscileri Turkler gemiyi bosaltmayi redderler, olay Babi Aliye sorulur, cevap “efendim Sirbistan ile bir sorunumuz yoktur toplar derhal bosaltilip Sirbistana ulastirilsin” denir o modern toplar Balkan savasinda Osmanli mudafalarini yerle bir ederler. Acaba hangi vicdansiz aldi rusveti o toplarin bosaltilmasina.Icim sizliyor hala o topraklardan kopali 64 sene olmasina ragmen. Gidin gezin gorun o cennet gibi dede yadigari topraklari, ders alin, dusunun sebeblerini, iliski kurun sahipsiz birakilmis insanlarimizi. Biz Turk insani doldurusa cok cabuk geliyoruz, Osmanli, evladi fatihan, bu topraklar bizimdi gibi teranelerle. Gercekci olun bugunun dunyasinda kilic gucu degil ekonomik dengeler, politik cambazliklar yururlukde.
  Hurmetler Alper kardesim,

 84. 30nisan 3mayıs arası Bursa dan 2arkadaşımla birlikte Makedonya ya gitmeyi düşünüyoruz.Orta halli bi bütçe ayırdık. Üsküp 1gece kalıp Matka kanyonunu gezip Araba kiralayarak Manastır (burada kalmayı düşünmüyoruz),Ohrid’e geçmeyi(2gece kalmayı planladık) ve Struga’yı gezmeyi düşünüyoruz. İlk yurtdışı gezimiz olacak.Otobüs mü uçak mı hangisi gidiş için uygun olur. Bir de otobüsle gidersek vize sıkıntısı olur mu .Önerebileceğiniz bi rota var mı, teşekkürler şimdiden…

 85. Merhaba Alper,
  Öncelikle belirteyim harika gezmişsin helal olsun, blog için de ellerine sağlık.
  Biz müzik turizmi gibi bir konseptle bu ülkeleri gezmeyi planlıyoruz. Şu anda İzmir’de balkan müziği yapan bir grubumuz var, her sene Sırbistan Guča festivallerini takip ediyoruz. Bu anlamda başka hangi ülke mantıklıdır sence?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   İlginize teşekkür ederim. Tüm balkan ülkeleri, müziklerini araştırmaya ve çalmaya değer. En çok Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan müzikleri üzerinde durmanızı öneririm. Romanya da iyidir. Başarılar dilerim.

 86. merhaba alpermetin bey ben makedonyaya gitmek istiyorum çalışmak için siz gitmiş görmüşsünüz iş hayatı nasıl pasaport var ama vize yok iş hakkında bana yorum atarmısınız bu arada birde eşim ve kızım var sizce bir aile geçinebilirmi

 87. Arkadaşlar sizden bir konuda yardım istiyorum. Bir Makedon bayanla tanıştım ve beni Makedonyaya davet ediyor. Üstelik niyetimiz ciddi ve güveneblir miyim bilmiyorum. Ayrıca vize almak gerekli mi. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

 88. Alper Hocam merhaba, gezdiğiniz tüm ülkeleri tek tek okudum, ciddi anlamda ufku aydınlatan, eğlenceli ve içten bir dille anlatılmış(Özellikle Kuzey Kore 🙂 ) yazılar, gerçekten elinize kolunuza sağlık.Yakın zamanda Makedonya gezim olduğu için bu yazıda çok iyi oldu, daha çok gezmeniz ve ufkumuzu açmanız dileğiyle :))

 89. Alper Bey ,
  Yazınızı tesadüfen okudum.Aslında benim de hayalim dünyayı gezerek hayatımı yaşamak .Fakat maalesef hayat şartları buna izin vermiyor .
  Yzınızdan çok keyif aldım .Muhteşem bir anlatım.Harika fotoğraflar.Fırsat bulduğum en yakın zamanda makedonya gitmeyi istiyorum.Teşekkürler…

 90. Alper bey bu arada benim büyükdedem de doyrandan. Balkan savaşından sonra türkiyeye gelmişler. köyün adı Taşpınar köyü diyorlar. Soyadımız da bu köyden geliyormuş. Bu köy isimlerini araştırmak istiyoruz. Nasıl öğrenebilirim. Bir fikir verebilirmisiniz?

 91. Merhaba Alper bey
  Arkadaşlarla kendi aracımızla karayolu ile Makedonyaya gitmek istiyoruz.
  Yol durumu, vize ve diğer konularla ilgili bilgi verirseniz sevinirim..

  • Merhaba Ayhan Bey. Makedonya vize istemiyor ama seçeceğiniz yola göre transit Yunanistan veya Bulgaristan vizesi almanız gerekiyor. Yunanistan mesafe ve kolaylık açısından daha avantajlı. Aracınıza uluslararası sigorta yaptırmanız ve uluslararası ehliyet satın almanız gerekiyor.

 92. Merhaba
  Ben 2.5 yildir hollanda da yasiyorum, esim ve ben bu sene eylulde makedonya ya gitmek istiyoruz, corendonun avantajli turlariyla, orda kendimiz araba kiralayip gezelim diyoruz, ohrid golu yakininda kalicaz, yaziniz bize cok yardimci oldu, sadece birsey sorucam, halki ingilizce de konusabiliyor mu acaba, simdiden tskler….

 93. Alper bey, sizi tebrik ederim.
  Eski zamanlardan,günümüze Seyahat edenlerden,yani “seyyahlar”dan cok sey ögrendik. öncelikle de; Diger ülkelerin,halklarin ekonomik ve özellikle kültür yasamlar konusunda bizleri aydinlattilar. Acabalarimizin, korku ve endiselerimizin yersiz oldugunu, siz seyyahlarin anlatimlarindan ögrenip bizde yola koyulma cesaretini bulduk.
  özellikle balkan ülkeleri, hele de arnavutluk nedense güvensiz mis gibi algilaniyordu. Sanki ülke sinirlarini astigimizda “yaban ortama” düsecegiz ve bizi “ham” edecekleridi. Bunun aksine sizin nefis anlatiminizdan da belliki, Türk yada müslüman olmasina gerek yok,… tüm balkan insanlari ve dünya insanlarida sizin,bizim gibi.
  Bende zaten icinde yasadigim avrupa ülkeleri haricinde balkanlari ve Yunanistani karis karis gezdim. Kimi zaman yalniz,kimi zaman esim ve arkadaslarimla.
  Slovenya, Hirvatistan, Bosna-Hersek, Karadag, Arnavutluk, Kosova (prizren), Makedonya, Yunanistan gezdigim ülkeler oldu. Makedonya ve Yunanistan gercekten kendimi en özgür hissettigim ülkeler olmasina ragmen, örnegin Arnavutluk ta da benzer güven duygusunu yasadim, dil olarak hic anlasamamis olsak da iki gün güzel dostluklar gelisti aramizda. Kukes sehrinin futbol takimi Trabzonda ,trabzon sporla mac yapiyordu. Bana hangisini tutuyorsun dediklerinde jest olsun diye Kukes bravo diye bagirmamla onlarca genc sarildilar, havaya salladilar beni.
  Gezdigim ülkelerde cok güzel seyler yasadim, tatli anilarim oldu. Ve ben balkanlari cok sevdim. Dogasiyla, insaniyla, yemekleriyle.
  üsküp`te 40 eyro iki kisi arti bir yatak olan odada konakladık. Hemen carsinin yani. Balkanlarda pansiyonculuk cok geliskin. iki kisi 11 gün, arabanin benzini dahil 860 eura anca harcayabildik.
  Gezip tanidikca, bakis acimiz degisecek, derinlesecek… kimsenin bizden farkli olmadigini anlayacagiz. Tekrar tesekkür ederken ,takipciniz olacagimi bilin lütfen.
  ibrahim Demirkol

  • Bu içten ve ayrıntılı yorumunuz için çok teşekkür ederim İbrahim Bey. Makedonya benim için özel bir ülke. Tüm Balkanları ve insanlarını seviyorum, sıcak ve dostaneler. Gezgin ruhunuz için tebrik eder, saygılar sunarım.

 94. Alper bey merhaba,
  Arkadaşımla 4-5 günlük Makedonya gezisi düşünüyoruz. İkimizde ingilizce az biliyoruz ve yurt dışına daha önce çıkmadık tereddütlerimiz var bununla alakalı düşüncelerinizi ve 4-5 günlük gidiş-geliş yol ve pasaport işlemleri hariç yaklaşık harcama sizce ne kadar olur??

  • Merhaba Sezgin Bey. Az İngilizce işinizi görür. Makedonya güvenli bir ülkedir, halkı yardımseverdir. Harcama konusunda rakam veremem, herkesin beklentileri ve harcama tarzı farklıdır. Net söyleyebileceğim şey, Türkiye’den ucuzdur. iyi yolculuklar.

 95. Alper bey merhaba, öncelikle böyle harika bir site açıp gezi notlarınızı detaylı bir şekilde anlattığınız için teşekkür ederim. Ben turizm sektöründe çalıştığım için yıllık iznim (15-20 gün kadar) sadece kış sezonunda oluyor. Bu nedenle bu yıl 29 Aralık 2015 ve 15 Ocak 2016 tarihleri arasında iznimi kullanmam gerekiyor. Yaptığım acemice araştırmalar sonucunda ulaşım, konaklama, yeme-içme ucuz ve VİZESİZ olduğu için Makedonya ve Bosna-Hersek i ziyaret edebileceğime karar verdim, tabi bu arada bahsettiğim tarihlerde balkanlar epey soğuk oluyor diye tahmin ediyorum, bu nedenle tatilimin çok berbat geçmesinden endişe etmiyor değilim. Sizin fikrinizi ve tavsiyelerinizi rica ediyor iyi akşamlar diliyorum.

  • Merhaba Hasan Bey. Evet Kışın Balkanlar soğuk olur. Hava sıcaklığı -2 ila +10 derece arasında seyreder. kalın giysiler ve iyi bir palto veya kaban ile gitmenizi tavsiye ederim.

 96. Alper bey Merhaba.
  Buradaki arkadaşların yazılarını okudum ve maalesef bir arkadaşımızın sıraladığı bilgilerde yanlışlıklar gördüm. Kendim Üsküplüyüm, Babam Üsküplü, Dedem Üsküplü. Maalesef burada bir yıllık oturmakla herşey öğrenilmez, o yüzden sizin izninizle Hakan arkadaşımızın yazdığı bazı şeyleri düzeltmem gerek.
  Misal:
  2 – Arnavutlarla Makedonlar arasında hala soğuk savaş var. Bizim Türkler Makedonların tarafını tutar. Kimse sevmez Arnavutları. (yanlış)
  Doğrusu – Ben ve benim yaşadığım bölgedeki Türkler Arnavutları sever ve hep beraber sakince yaşarız. Kız verip alırız, böyle bir durum yoktur.

  19 – Belli bir yaşın altındakilerin hemen hepsi İngilizce bilir. Dil sorununuz olmaz. (yanlış)
  Doğrusu – Böyle birşey Üsküpte zor görülür,yani hemen hepsi ingilizce biliyor demesi çok tuhaf geldi.

  26 – Yeme içme ucuzdur ve sağlıklıdır. Tuhaf çarşı içi restoranlarda yemediğiniz sürece zehirlenmezsiniz. (yanlış)

  Dogru- çarşının içindeki lokantaların tarihleri bazısının 100 yıllık, en yenilerinse 15 yıldan başlar. Çarşı içindeki lokantalar etlere ve diğer şeylere dikkat ederler her zaman çünkü bunlara yüzlerce turist gelmektedir.

  27- Üsküp’te Türk çarşısı denilen yer aslında Arnavut çarşısıdır. Boşnak da vardır. Türk az zaten. İsmi öyle kalmış. (ÇOK BÜYÜK YANLIŞ)

  DOĞRUSU- Alper bey siz de iyi bilirsiniz ki,bir yerin nüfusunun azalması o yerin gerçekten kimler tarafından inşa edildiği kimlerden kaldığını değişmez. Üsküp’te bulunan ÇARŞI, TÜRK ÇARŞISIDIR. Tarihe baktığımızda bunu çok kolaylıkla anlayabiliriz. Şimdi Çarşıda esnafın çoğu arnavut oldu diye buna arnavut çarşısı demek saçmadır. O zaman nüfus bakımından değişen tüm tarihi yerlerin isimlerini değiştirmemiz gerekicek.

  Sadece Üskübün içinde tarihi yerler bulunmaz, güzel bir tarihi turistik haritayla Üskübün dışında bulunan çok sayıda Osmanlı ve Bizans eserleri de gezebilirsiniz. Kalkendelen’de tarihi medrese ve camileri görmeden gitmeyin derim. Ohri, Kalkandelen, Gostivar, Manastır, Atatürk’ün dedesinin yaşadığı topraklar olan Kocacık köyü.. Ve burada sayamayacağım kadar yüzlerce doğal ve tarihi yerler mevcuttur.

 97. Kardes ben Makedonya ya gitmeyi planlıyorum . Pasaportum var Esenler de bilet alıp gidebilir miyim . Çünkü bize vize istemiyor . Birde Bulgar veya başka ülkelerden geçerken extra para vermek gerekir mi ? 3 gün için nekdar para gider . Ortalama Otel ve yemek masrafı için . Tek başıma gideceğim
  Simdiden Teşekkürler .

 98. merhabalar herkese makedonyadan selamlar..Alper bey makedonyayı gezmişsiniz gostivara uğramamışsınız bi acı kahvemizi içerdiniz..makedonyada türklerin en çok olduğu şehirdir gostivar..bide ayıptır söylemesi en misafir perver insanlar burda..adını da gostivar şehri ondan almiş..gosti -var yani misafir var.başka zamana yolunuz düşerse uğrarsanız mutlu olucağınızdan eminim..ha burdan gelmek isteyen tüm soydaşlarımıza da sesleniyom..burda kesinlikle yabancılık çekmesiniz..

 99. Merhaba.2 çocuklu bi aile olarak bi iş yeri açıp oraya yerleşmek istesek oncelikle hangi işlemler gerekiyor. Ayrica İlkokula orada devam etseler çok zorlanırlar mı.

  • Merhaba. Makedonya güvenli ve rahat bir ülke. Gidip görmenizi mutlaka tavsiye ederim, ancak yerleşme ve göçmenlik işlemlerini bilmiyorum maalesef. Bildiğim şey 400 bin euro değerinde yatırım yapıp en az 10 işçi çalıştırırsanız Makedonya vatandaşı olabilirsiniz, fakat bu sermaye sahibi iş adamlarının yapabileceği bir harcama. Küçük işyeri açma ve esnaflık konularını bilemiyorum.

 100. Selamın aleyküm ismim volkan karsliyim 27 yaşımdayım.Okuyorum ööncekile macera aramayı sevmem okuma uygar ve kültürlü olamayız Severim kitap okumayı ve insanları dinlemeyi çok severim insan özunde güzel ise sözün de de güzeldir insan isterse güzel arkadaşlıklar kurabilir kalbi güzel düşünen dini bütün olamayı severim anlayışlı v sadakatli arkadaşlık için doğru dürüst olmak için aldatma ca olmasın diyorsan ben burada yim 0542664 6899

 101. Makedonyadan bir kız yazdıbana 29 yaşındayım evlenelim falan dedi ben 39 yasinda yeni boşanmış birisiyim baya konusduk inceledim ama otobüs biletimi al 50 euroda harçlık yokla geleyim falan dedi guvenemedim tamam çok bir para değil ama sizce güvenmeliyim tesekkurler

  • Serdar Bey Makedonyalılar genelde iyi insanlardır ama her ülkede dolandırıcı olabilir. Aranızdaki diyaloğu bilmediğim için bu konuda ne yapmanız gerektiğini söyleyemem. İyi şanslar.

 102. öncelikle teşekkürler ALPER METİN bende güvenmek isterim ama cesareti beni şaşırttı ki ben fethiyede yaşıyorum istanbula inecek sonra buraya gelecek vs çok bi zaman değil 1 aralıkdan beri görüşüyorum ama muallakdayım bir hikaye okudum bu şekilde kız gelecem demiş makedonyadan yok vize parası falan çıkmıs çocuk boyna göndermiş 2000 euro sonuçda kız bunu dolandırmış 🙂 güzel bi site olmuş ayrıca burası emeği geçen herkeze tşkler.

  • Serdar Bey özelikle Bulgaristan ve Yunanistan’da yaşayan Türk kökenlilerden veya öyleymiş gibi yapanlardan bu şekilde dolandırıcılık çok var. Makedonya’dan da varmış demek ki. Sizden istediği para fazla bir şey değil, dürüst de olabilir yalancı da, bilemeyiz. Önce kendisi mi yazdı ve size hangi yolla ulaştı?

 103. faceden ulaşdı bana sonra watsapdan devam ettik ama benim garibime giden 100 euroya türkiyeye gelebilir ve hayatı değişir eğer hakkaten zor durumdaysa ve bana yıkmaya calışması vestern uniondan para yolla dedi bende texrübeli oldugunu düşündüm açıkcası günde 2 kişiyi tokatlasa 100 euro çalışmaya evlenmeye gerek yok diye düşünüyorum burdan paylaşmak isdedim tongaya düşmesin bazı arkadaşlar diye hani ben gerçekden iyi niyetliyim dedim zengin değilim borçlarım var ama sana da sahip çıkarım dedim en azından ev kendimin ki fethiye gibi muhtesem biyerde yasıyorum tskler ALPER BEY.

  • Makedonyalı kızın kendisinin sizi bulup yazması ve para istemesi, dolandırıcılık olasılığını artırıyor. Bilgi için teşekkürler Serdar Bey, gönlünüze göre birini bulmanız dileğiyle.

 104. Merhaba Alper Bey, Bu yaz arkadaşımla birlikte Makedonyaya bir gezi düzenlemeyi düşünüyoruz ama yaz mevsiminde nasıl olur iyi bir seçim mi makedonya yaz için emin olamadık ve dil konusunda çekimseriz ingilizce olarak insanlarla iletişim kurabilir miyiz? Bu konuda tecrübeniz olduğunu düşünüyorum. Burdan ya da maille ulaşabilirseniz çok sevinirim çünkü sormak istediğim bir çok soru var. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. Makedonya’da yaz mevsimi epey sıcak oluyor. Çekilmeyecek kadar değil ama uzun saatler yürüyünce rahatsız ediyor. Makedon gençlerin çoğu İngilizce biliyor. Buyrun sorularınızı yanıtlamaya çalışayım.

 105. Selâmün aleyküm arkadaşlar şu durumda Romanya ve Bulgaristan’dan sonra şimdi de Makedonya da bayan dolandırıcılık cogalmis durumda yaşadığım bir olayı sizinle paylaşmak isterim Çok uyanık ve akıllı olunması gerekiyor böyle durumlarda.
  Ben yıllardır yurt dışında rehber olarak çalışmaktayım net üzerinden tanıştığım bir bayanla uzun süreli arkadaşlık yaptım telefonla hiç konuşmadık sadece internet aracılığı ile sesli görüşme yapıyorduk daha sonra bu bayan evlenmek istediğini söyledi ben de neden olmasın dedim bu arada çok güzel Türkçe konuşuyordu beni internetten sesli olarak annesi ablası ve enistesiyle konuşturdu ve tanıştırdı bu arada babasının izmirli olduğunu henuz 6 yaşındayken evi terkettigini söyledi annesi ve ablası bu evlilik ten çok mutlu olacaklarını söylüyorlar di isminin gizem olduğunu söyleyen 24 yaşındaki bu bayanla uzun süredir mesajlastik ve konuştuk daha ilk konusmamizdan beri hakkında merak ettiğim şeylerin cevabını not aldım mesela bana önce 24 yaş dedi 2 hafta sonra dolaylı yönden tekrar sordum 26 dedi vs bunun gibi şeyler bir muddet sonra izinli olarak Türkiye geldim ben makedonya ya gelicem ailenle tanışmak isterim falan dedim oda Hayır sen gelme ben istanbul Türkiyeyi çok merak ediyorum ben geliyim dedi bende ooky dedim ertesi gün bana ama benim pasoport yok dedi çıkarmak için para gönder dedi bende en başından beri şüpheleniyordum zaten bu anı bekliyordum bu arada bu zaman zarfında hiç para gondermedim pasaport işlemleri için sana yarın para gondercem dedim şu anda araştırdım üsküp istanbul arası ucuz bilet var kimlik bilgilerini bana gönder yerini ayarlıyım bu zamanda da sen pasaport unu cikartirsin dedim Bana sadece gerçek ismi olup olmadığını bilmiyorum bi isim ve kimlik nosunu gönderdi üsküp Konsolosluğu na mail adresine attım dolondirici olabileceğini söylediler şu anda telefonu kapali ve ulaşılamıyor. Yani arkadaşlar demek istediğim şudur ki böyle durumlarda çok uyanık olmak gerekiyor kanmayiniz bu kişilere sakin ha para isterlerse sakin gondermeyiniz benim söylemek istediğim bundan ibaret iyi gunler.

 106. Yavuz bey yazinizda bahsettiginiz gibi Makedonya da da kadin dolanciricilar olabilir. Nerde yok ki? ülkemizde adim basi yokmu? Ama ne varki bir cok türk erkegide Makedonya vb. ülkelere gezi yada is gezisi yaptiklarinda ordaki kadinlari seviyorum, evlenelim Türkiye de yasayalim umudu vererek kandirmaktadir. Her durumda kandirmak yanlistir ve hos degildir. Sonuc olarak, binde bir olan bu olayi genellemek ve o halklar hakkinda kötü, yanlis intiba yaratmamak gerek.

 107. Çok sevgili Alper Bey yazınızı okudum ve çok duygulandım. Benim babanemin nufus kagıdında stip yazıyordu. Yanı kökenimiz iştipli. sanki kendim gitmiş gibi oldum. size bu güzel geziyi paylaştığınız için çok ama çok teşekkür ederim.

 108. Merhaba,mayıs ayı başında Üsküp,Manastır ve Ohrid sonrası Saraybosna’ya geçip, oradan geri dönmeyi planlıyoruz. Yaptığım araştırmalarda çok doyurucu bilgilere ulaşamadım.Acaba Ohrid’ten direkt olarak Saraybosna’ya en rahat Nasıl geçebiliriz? Yardımcı olursanız sevinirim…

  • Merhaba. Ohrid’den Saraybosna’ya gitmek için bir seçenek otobüsle Üsküp’e geçip oradan Saraybosna otobüsüne binmek. Ya da saati size uyarsa Ohrid-Belgrad otobüsüne binip Saraybosna’da inebilirsiniz.

 109. Alper bey bu yazınız da çok güzel olmuş tebrik ederim bir sorum olacaktı umumi pasaportum var yani normal pasaport bu pasaport ile giderken bulgaristanda transit vize alabiliyor muyuz sınırda ?

 110. Alper abi
  Üsküp te üniversite okumayı düşünüyorum. Aylık ev kıram yeme içme ortalama ne kadar gider? Bide 35 tl 1000 denar ediyor denarı ülkenin her yerinde kullanabiliyor muyuz? Parasal sistem ne durumda

  • Merhaba. Ben gezmeye gittiğim için Makedonya’da yaşamak ayda kaça mal olur sorusuna net bir yanıt veremem, ancak Türkiye’den ucuz bir ülke olduğunu söyleyebilirim. Makedonya para birimi denar elbette tüm ülkede geçerli.

 111. Merhaba, paylaşımlarınız için teşekkürler. 7 nisan da kısmetse orada olacağım. Turla gideceğiz. Bakalım nasıl geçecek.

 112. Alper bey merhaba, ben de bu yaz Kazhani/Manastır tarafına gideceğim rahmetli dedemin doğup büyüdüğü topraklara. Amaç hem atalarımızı yad etmek hem de memleketi tanımak. Size bir sorum olacak. Sizce eğer istersek, makedonya’daki resmi dairelere başvurarak dedelerimizin doğum belgeleri veya vatandaşlık bilgilerine ulaşabilirmiyiz kayıtlardan? Makedonya nihayetinde yeni bir devlet, 100 yıla yakın önceki kayıtlara ulaşılma şansı zayıftır muhtemelen, eğer bu konuda bir bilgi yada tecrübeniz varsa paylaşabilir misiniz? Sevgiler

  • Merhaba. Yapacağınız bu anlamlı Makedonya yolculuğunuzda özel anlar yaşayacağınıza eminim. Benim dedelerimin kayıtlarına ulaşma girişimim olmadı ama sadece tahminen pek mümkün olduğunu sanmıyorum.

 113. Alper bey selam. Öncelikle yazınız gayet akıcı ve bilgilendirici olmuş. Ben Üsküp’de yaşayan Makedon bir bayanla evlenmeyi düşünüyorum. Vize sorunum olur mu? 3-4 sene Türkiye’ye dönmeyi düşünmüyorum. Gidip gelmem gerekicek mi evlendikten sonra? Şimdiden Teşekkür Ederim.

  • Merhaba Kamil Bey. Makedonyalı bir kadınla evlenen Türk vatandaşının oturma ve vatandaşlık koşulları hakkında bilgim maalesef yok. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi, Makedonya Türkiye Büyükelçiliği veya Makedonya İstanbul Başkonsolosluğu’nu arayıp sorarak alabilirsiniz. Mutlu bir evlilik dilerim.

 114. Merhaba Alper Bey,
  Yazdıklarınızdan oldukça bilgilendim. Teşekkür ederim. Size sormak istediğim bazı sorular var. Bilgilendirirseniz sevinirim. Bugüne kadar hiç yurt dışına çıkmadım. Yaşımız ilerledi, siz gençler bu konuda şanslısınız. Pronto turizmin otobüs turu ile Sofya, Makedonya, Yunanistan’ı dolaşacağız. Sağlık sigortası yaptıracağız. Ama orada hastalanınca kendi paramızla tedavi olup, faturaları dönüşte sigorta şirketine ibraz etmemiz gerekiyormuş. Böyle bir durumda orada para lazım olacak demektir. ATM den banka kartıyla para çekilebiliyor mu? Oralarda Ziraat, Halk bankası Vakıf bank şubeleri var mı? Varsa oralardan da para çekilebilir mi? Siz ne önerirsiniz. Belki size basit gelir bu soular, ama bizim için önemli. İlginiz için teşekkürler. Sedat Yalçın

  • Merhaba Sedat Bey. Zirrat Bankası var ama olması şart değil, siz kendi mevduat hesabınızdaki paranın Makedonya Denarı, Bulgar Levası veya avro karşılığını küçük bir komisyon karşılığında çekebilirsiniz. Banka makinesinin üzerinde sizin kartınızdaki visa veya master logosu olması gerekiyor, ki hemen hepsinde var.

 115. Alper Bey,
  Peki her bankanın bankamatik kartı her ATM makinesinde kullanılabiliyor mu? Ortak ATM makinesi olması mı gerekiyor sanırım? Kusura bakmayın, burada da sadece ziraat bankasının ATM sini kullandığım için, bilemedim. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

  • Evet, her bankanın kartını istediğiniz bankada kullanabilirsiniz. Ortak ATM olması gerekmiyor. Rica ederim, ne kusuru, yurt dışına çıkmadan önce içinizin rahat etmesi için gereken her bilgiyi öğrenmelisiniz. Ben de fazla banka ve kredi kartı kullanan biri değilim. Maaşım yattığı için verilen bir ATM ve bir kredi kartım var. Ayrıca yurt dışında kaybeder veya çaldırırsam diye ikinci bir bankadan ATM kartım var, o kadar. Makedonya güvenli ve bize yakın, güzel bir ülke, beğenirsiniz.

 116. Alper bey merabalar. Bir sorum olacak. Sitelerde gezinirken gözümü korkutan vir şey var. Örneğin ben bir balkan turu yapmak istiyorum. Istanbuldan saraybosnaya, sonrasında pristine, sonrası üsküp. Üsküpte bir kaç gün geçirip ohriyi de görmek istiyorum. Kız arkadaşımla gidicez. 2500 civarı paramız var. Uçak biletleri ile birlikte yeter diye düşünüyorum. Ama asıl sorum şudur: uçak gidiş bileti saraybosna, dönüş bileti üsküp satın alabiliyor muyum? Sınırda sıkıntı çıkarırlar mı?

 117. Merhaba Alper Bey,
  Makedonya da ATM makinelerinde herhalde KRİL alfabesiyle yazılar var. ATM makinasında ingilizce olsa kolay. Nasıl para çekeceğiz. Siz biliyorsanız o kelimeleri yazabilir misiniz? Belki daha bir kolay yöntemi vardır.aynı sorun Sofya ve Yunanistan için de geçerli sanırım.
  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan ve diğer bir çok ülkede ATM makinelerinden nakip para çektim, kolay. Siz banka kartınızı taktığınızda İngilizce seçeneği zaten göreceksiniz, her yerde böyle. Dili seçtikten sonra gelen ekranda “cash withdrawal” seçtiğinizde miktar sorar ve parayı Makedon parası Denar olarak verir.

 118. Alper bey çok sevindim bu sayfayı açmış olduğunuz için nice insanlara yardım edip bilgi ve fikirlerinizi söylüyorsunuz ben bu agustos ayında makedonya ya gitmek istiyorum ne gerekli bulgaristan transit vize istiyormuş galiba nereden çıkarta bilirim 05386415071 numaram lütfen iletişime geçerseniz sizinle daha rahat konuşmak istiyorum sevgilerle.

  • Merhaba Gökhan Bey. Makedonya yazıma ilginize teşekkür ederim. Evet, Makedonya’ya karadan, otobüsle gitmek için Yunan veya Bulgar transit vizesi almak gerekiyor. Bulgarisytan Konsolosluğu’nu arayarak veya aracı vize firmalarından bilgi alabilirsiniz.

 119. Merhaba Alper Bey,
  Otobüs turuyla Balkan seyahatine çıkarken yanımıza nüfus cüzdanımızı da almamız gerekiyor mu? Sadece pasaport ve kaybolma ihtimaline karşı fotokopisini almak yeterli midir? Selam ve sevgilerimle.

  • Merhaba Sedat Bey. Tüm yurt dışı seyahatlerinizde yanınıza nüfus cüzdanınızı almanız gerekiyor. Ben kimliğimi cüzdanımda taşıyorum, kaybolma olasılığına karşı pasaportumu kaldığım yerde bırakıp yanımda fotokopisini taşıyorum. Keyifli bir Makedonya seyahati dilerim. Selamlar.

 120. Merhaba,

  Bir sorum olacaktı yardımcı olursanız çok memnun olurum. Doyran’ın adı sonradan değişti mi, değişti ise hangi isim ya da isimleri aldı? Teşekkür ederim şimdiden…

 121. Merhaba alper bey ben bir makedon vatandaşıyım ve türküm türk köyünde dünyaya geldim türkiyeye bu ay gelmek istiyorum otobüs ile ve maddi açıdan zayıfım arkadaşım var 3 senedir konuştuğum ama hiç sarılıp göremediğim bir hayat arkadaşı ben otobüs ile geldiğimde türk vatandaşları sınır kapısında kontrol yapıyor mu yani param olmadığı için geri çevirirler mi ysrdımcı olursanız sevinirim.

 122. merhaba;yeşil pasaport için de transit vizesi gerekiyor mu?Ayrıca sadece ohrid de tatilimi geçirmek istiyorum.bunun için otel,lokanta,cafe,bar ve tarihi eserlerle ilgili öneri ve yol haritası öneriniz var mı?bilgiler için şimdiden teşekkürler

  • Merhaba. Hayır, Yunanistan ve Bulgaristan yeşil pasaporta vize istemediği için Makedonya’ya karadan otobüs veya arabayla giderken yeşil pasaporta transit vize gerekmiyor. Ohrid rahatlıkla yürüyerek gezilebilen, küçük ve güzel bir şehir. Sahil ve çarşıda yürüyerek aradıklarınızı bulabilir, turistik bir broşürde tarihi eserleri kent planı üzerinde görebilirsiniz. İyi yolculuklar.

 123. Merhaba Alper Bey, Sofya – Üsküp – Ohrid- Selanik- Manastır ve Kavala yı içerisine alan turumuzu tamamlayarak döndük. Makedonya ya bayıldık. Özellikle Ohrid tam tatil yapılacak bir yer. Sessiz sakin, huzurlu, güvenli bir yer. İnsanların yaklaşımı çok iyi. insanlar Türkiye’de güneye gideceklerine burada Tatillerini geçirseler keşke. Turizm kenti olmasına rağmen Yiyecek içecek çok ucuz. Özellikle Makedonya doğası muhteşem. Her taraf orman ve yeşilliklerle kaplı. Havası da nemsiz insan rahatsız olmuyor. Gezdiğimiz kentler arasında Selanik hiç hoşumuza gitmedi. Bir curcuna halinde. Temizlik hak getire. Sıkıcı bir atmosferi var kentin. İnsanlar rahatlarına düşkün, hafta içi olmasına rağmen dükkanların çoğu kapalı. Görülmese de olur denilebilecek bir kent. Daha bu sabah (9 haziran) döndük. Alper Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sınır geçişlerinde hiçbir sorun yaşamadık (Tur otobüsü olmasının da bir atkısı var bunda sanırım; otobüsten bile inmeden gelip şöyle bir bakıp geçtiler.) Ancak bundan sonra bayram için Türkiye’ye gelmeye başlayan gurbetçiler nedeniyle sınır geçişleri tam bir eziyete dönüşeceği kesin.Ufak ufak başlamıştı dönüşler zaten.Bu nedenle yurtdışına karayolu ile çıkmak isteyenlerin bir kez daha kararlarını gözden geçirmeleri yararlı olacaktır sanırım. Ohrid veya Üsküp te yaşayabilirdim eğer genç olsaydım diye düşünmeden edemedim doğrusu.Selam ve sevgilerimle.

 124. Alper bey merhabalar..
  Ben ve kız arkadaşım Makedonya ya gezme amaçli gitmek istiyoruz ilk defa ülke dışına çıkacaz bir sakincasi olur mu güvenilir mi ? Insanları nasıldır bilgi verirseniz sevinirim tskler saygilar

 125. Merhaba Alper bey ben türkıyeden makedonyaya otobüs ile gideceğim .yunanıstan üzerinden ve Yunanistan na hiç ugramayacagım vızeye gerek varmı pasaportum yeni ve 1 yıl suresi var yardımcı olursanız çok sevinirim.sevgilerle.

  • Merhaba Damla Hanım. Türkiye’den Makedonya’ya otobüsle gitmek için ya Yunanistan ya da Bulgaristan için transit vize almak gerekiyor. Ailenizden veya işinizden dolayı yeşil pasaportunuz varsa bu vize gerekmeden rahatça gidebilirsiniz.

 126. Eğer yeşil pasaport yoksa, yapılacak en mantıklı hareket otobüs+transit vize maliyetini uçak maliyeti ile karşılaştırmak. Böyle bir durumda da bence kazanan uçak olacaktır, özellikle İstanbul veya İzmirden uçuşlarda maliyet daha düşük

 127. Merhabalar ben lise ogrencisiyim bu senem son senem ve ailem beni macaristana üniye göndermek istiyor dil desteği almam için. Peki nasıl bi yer insanları nasıl çok zorluk çeker miyim acaba…

 128. Merhaba alper bey öncelikle yazınızı çok beğendim. Size bir sorum olacak
  8 arkadaş olarak kasim ayina üsküp e ucak biletimizi aldik daha sonra ohride gidecegiz.Trenle belgrada geçmeyi planliyoruz. Ohride en yakin tren istasyonu kircova görünüyor. Gittigimizde belgrada sefer bulabilirmiyiz yoksa başka alternatif sunabilirmisiniz? Ayrica tatil planimiz su şekilde istanbul-üsküp-belgrad-saraybosna-istanbul toplam 7 gün sürecek.

  • Merhaba. Kircova’dan Belgrad’a tren olmaz. Balkanlarda trenler eski ve yavaştır, pek tercih edilmez. Ben Mostar-Saraybosna arası hariç Makedonya ve diğer Balkan ülkelerinde trene binmedim. Ohrid’den Belgrad’a gitmek için (Arnavutluk ve Karadağ düşünmediğinize göre) Üsküp’e geri dönmeniz gerekiyor.

 129. Uskup te ana meydanda oturup kahve ve rakiyami icerken ( sert uzum likoru ) yan masadan Hristiyan Makedon birisi le Ingilizce muhabbete girdik .. Turk oldugumu soylemeden basladik ahbapliga , oda sormadi ve sira Makedonya ekonimisine geldiginde , dost Turkiye ve Turkler sagolsun onlardan baska destegimiz yok AB bizi almak istiyor ama Yunanistan engeli vetosu var.. Makedonya adindan vazgecin diyorlar o zaman aliriz .. bizde direniyoruz Turkler var bize yeter diyordu .. kissadan hisse, Ohrid muhtesem bir gol kasabasi Turk carsisi ve yemekler nefis , ucuz ulke yazin deniz tatili yerine gol tatili icin ideal ..hatta tuzsuz berrak sudan cikasiniz gelmez ,,tavsiye ederim

 130. Alper arkadas, emekliligimde Bahar ve yaz aylarinda alti kadar ay yerlesip yasamayi dusunebilecegim yerlerden, ilk gordugum andan beri kafama takilan yegane mekan Ohrid oldu , cok merkezi ve yeresik bir kulturu var, oturmus bir dinginlik ve huzur gorulmekte , insanlar adetlerini koruyabilen, kulturlerine sahip cikan , mutlu mesut Makedonlar benim gonlumu kazandilar , eskilerin dedigi gibi yerlisi olan cografyalar iyidir .. gezgin Gencler bu kelamimi zaman icerisinde cok daha iyi anlayacaklardir Vesselam

 131. Alper bey , ben münferit gitmedim keşif amaclii Mika turla seyahat edip 7 ülke büyük Balkan turu yaptım ..kısa zamanda şöylece bir gormek adına iyi oldu Tur liderimiz çok güzel Turkce bilen ..İstanbulda universite eğitimi almis sempatik Enes bilinen her turlu tipik grup turu olumsuzluklarini asgari seviyede tutmayı becerebilen sempatik ve düzgün bir arkadaş…turla gitmek isteyenlere tavsiye ederim …cok kisa zamanda rahat gezmek isteyenlere tavsiye ederim..solo bir seyahatte bu kisa zamanda bu kadar rahat ve zahnetsiz gezilebilecegini sanmiyorum

 132. merhaba. önümüzdeki hafta üsküp gezisi yapacağız nasipse 3 gecelik. ohrid e 1 günümüzü ayırsak yeterli olur mu? aynı gün gidip dönsek sıkıntı yaşar mıyız otobüs saatleri açısından? ve bize başka önerileriniz olur mu? teşekkürler..

  • Merhaba Gönül Hanım. Makedonya’da otobüsler Türkiye’deki kadar hızlı değil, Üsküp Ohrid arası 3 saat sürüyor, biraz geçebilir de. 2 gece Üsküp, 1 gece Ohrid şeklinde bir plan daha mantıklı olur. Yine de tek yerde kalalım, taşınmayalım, erken kalkarız derseniz Üsküp’ten 04:30 ve 05:30’da, dönüşte Ohrid’den 20:30 ve en son 22:30’da otobüs var.

 133. 🙂 eşimin çıkacağı kore gezisine hazırlık yapması için birşeyler araştırıken ne güzel bir sayfa bulmuşum meğer ben.. harikasınız..
  Makedonya’yı Ohri gölünü ben de çok merak ediyorum, eşimin kökeni oradanmış ve kaynım daha bir kaç ay önce gidip gördü. hele sizin bu pozitif anı notlarınızı ve gözleri gülümseyerek bakan makedon arkadaşlarla fotoğraflarınızı görünce kesinlikle yaşanabilecek bir yer olarak belleğimize kazıdık..

 134. Hakan bey ( abi) bütün yazdıklarınızı okudum lütfen iletişime geçebilirmisiniz bir iş ile ilgili makedonyaya gideceğim.
  omeryasinaygun@ hotmail.com

 135. Merhabalar Alper Bey, yazılarınız insanda gezme görme iştahı kabartıyor bunun üzerine bir de havayolu firmasında %50 indirim görünce kendimi tutamadım. Kampanya için bilet alma tarihi 17 Şubat’a sona eriyor ancak ben hala karar veremedim. Nisan ayında 5 günlük Balkan seyahati düşünüyorum. Aslında iki ülke görmek istiyordum ancak sizin Balkan seyahat notlarınızı okuyunca ülkeler arası seyahatın uzun ve zahmetli olduğunu gördüm. Makedonya, Sırbistan veya Saraybosna üzerinde karar kıldım. Anlattığınıza göre Makedonya’da çok dostça bir ortam var ancak 5 gün Makedonya’ya ayırırsak fazla mı olur? Bosna Hersek mimarisi ve kültürüyle dolu dolu bir şehire benziyor. Novi Sad da oldukça ilgi çekici. Ayrıca Sırbistan da kafamı kurcalıyor. Sizin 5 günlük Balkan gezisi için tavsiyeniz ne olur? Makedonya, Sırbistan veya Bosna Hersek’ten birini görmek mi yoksa birden fazla ülke görmeye çalışmak mı?
  Yolunuz her daim açık olsun, sevgiler.

  • Merhaba Uğur Bey. Seyahat blog yazılarıma ilginize teşekkürler. 5 gün kısa bir süre. Ben olsam şunlardan birini seçerdim.
   1. Makedonya – 3 gün Üsküp, 2 gün Ohrid.
   2. Sırbistan – 3 gün Belgrad, 2 gün Novi Sad.
   3. Bosna-Hersek – 3 gün Saraybosna, 2 gün Mostar.
   4. 3 gün Belgrad, 2 gün Saraybosna.
   Bunların hepsine birer kent daha eklenebilir, ben yavaş gezmeyi seviyorum ama daha çok şehir görüp az kalmak da bir tercih tabii.
   Ne dersiniz?

 136. Ben de sizin gibi düşünüyorum, fazla yeri gezip skor tutmak değil gerçekten şehirleri keşfetmek gerekiyor, ayrıca Balkanlara tekrar gideceğimizi düşündüğümden aceleyle gezmek istemiyorum.Bu sebeple Sırbistan’da karar kıldık ve çok ucuz bir fiyata (481TL) iki kişi gidiş dönüş Belgrad bileti aldık.Sizin izinizi takip etmeye çalışacağız , farklı bir deneyimimiz olursa paylaşacağım.İlginize teşekkürler.

 137. Sevgili ALPER.
  Ben de sizin gibi dusunuyordum. Anne annem Doyran Memisli koyunden ki siz oraya gitmissiniz, yazinizi okurken sira oraya geldiginde cok duygulandim ve heyecanlandim. Ben Thessaloniki ye gittim oradan doyran a gectim ama savastan sonra memisli makedonia da kalmis. Zaman dardi bu yuzden baska zamana erteledim insallah bu yil.
  En iyi dileklerimle sevgi ile selamliyorum sizi.
  Saglikli ve mutlu kalin.

  • Merhaba Zeliha Hanım. Makedonya’da Memişli dedemin doğduğu köye çok yakın. Yıllar sonra o fotoğraftaki iyi insanlardan birinin kuzeni yazımı görüp kendisine haber vermiş, artık İstanbul’da yaşayan kuzenle buluşup memleket sohbeti ettik. Makedonya gezinizi en kısa zamanda gerçekleştirebilmenizi umarım. Sevgiler, bol geziler.

 138. ZELIHA HANIMEFENDI KIZIM SIZ MEMISLI DEN KIMLERDESINIZ BEN MEMISLI DEN ATUS NENE NIN TORUNU BAHATTIN KILIC 66 YASINDAYIM, 1950 MUHACIRLERDENIM.KALIFORNIYADA IKAMET ETMEKTEYIM.RABBIME EMANET OLUNUZ

 139. Alper bey merhaba öncelikle yazınız için teşekkürler ata topraklarındaki gezinizi heyecanla okudum benimde içimde bir uhte ama şöyle bir soru sorayım Makedonya gideceğim ama makedonca bilmiyorum üsküpe gitmek istiyorum havayolu ile gideceğim nasıl bir yöntem tavsiye edersiniz. teşekkürler.

  • Merhaba Alican Bey. Makedonya’da yerel halkla anlaşmak için orta halli İngilizce bilmeniz iyi olur. Aksi halde sadece Türk azınlıkla konuşabilirsiniz ki onların oranı epey düşük artık. İlginize teşekkür ederim.

 140. İyi günler. Öncelikle yazılarınızı çok beğeniyorum. Ben de balkan turu yapmak istiyorum .12 gün gibi bir zamanım var. Sizden rota tavsiyesi istiyorum.

 141. Merhaba AlperMetin Bey;
  Benim sizlere bir kaç sorum olacaktı. Cevaplarsınız beni çok mutlu edersiniz.
  Babam Makedonya Zleovo doğumludur. Kendisi bebek iken gelmişler İstanbul’a ve haliyle oralarıda çok merak ediyor. Doğduğu yerleri çok görmek istediğin bende ona eşlik edip kendisi ile birlikte bu sene temmuz ayında gitmeye karar verdik. Uçak ile ulaşımızı sağlıcaz. Size de sorum şu olacak;
  Üsküp’e uçak ile geldikten sonra Zleovo köyüne ulaşımı nasıl sağlarız. Tatilimiz 1 hafta sürecek ve ne gibi etkinliklerde bulunmamızı tavsiye edersiniz? Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürlerimi sunarım.

  • Merhaba Kadri Bey. Üsküp ile Zleovo köyü arası mesafe 150 kilometre. Üsküp’ten Strumica’ya her gün Strumica Ekspres firmasının 13, Rule Turs firmasının 2 otobüsü var. Zleovo köyü için Strumica’dan 13 km önce indiğinizde köye giden 2 kilometre bir yol var. Burasını bilmiyorum, sanırım taksiye ihtiyacınız olur. 1 haftada Makedonya’da Üsküp, Koçani, İştip, köy ve Strumica’yı görebilirsiniz rahatça.

 142. Merhabalar,
  Yardımınız olur mu bilginiz var midir bilemiyorum ama mesgul etmeyeceksem eger sizi, sormak isterim. Babam Uskup Makedonya 1929 dogumlu, Balkan gocu sirasinda Turkiye ‘ye gelmisler. Kendisi vefat etti. TC kimliginde de dogum yeri Uskup gorunuyor. Babamdan dolayi cifte vatandaslik almak istiyorum. Fakat bunu nasil yapacagimi, nereye nasil hangi belgelerle basvurmam gerekiyor bilemiyorum bir turlu. Acaba sizin bilginiz mevcut mu bu konuda.
  Konunuz disinda rahatsiz ettiysem lutfen kusura bakmayın.

  Tesekkur ederim.
  Hatice

 143. selam alper bey, ben 19 mayıs 2017’de 3 ülke İstanbul’dan otobüsle kosova, makedonya, bulgaristan yapmayı düşünüyorum. Otobüsle sırasıyla prizren, priştine, üsküp, sofya. priştine-üsküp, üsküp-sofya arası otobüsle nasıl giderim? online bilet alınabiliyor mu? siz gittiniz mi? balkanviator.com sitesinde bilgiler var ama bilet alınamıyor. ne dersiniz?

  • Merhaba Fatih Bey. Kosova hariç Makedonya ve diğer Balkan ülkelerinde hep otobüsle gezdim, hemen herkes böyle yapıyor. Bir şehre vardığınızda terminalden bir sonraki yer için biletinizi alın. İnternetten alınmıyor bildiğim kadarıyla.

 144. Tesekkur ederim Alper bey. Hızlı donusunuz icin. Babam Uskup dogumlu. Sonrasinda goc ile TR ye geliyorlar. Orada dogdugu ve TC nufusunda da Uskup’lu gorundugu icin bir sans var demek ki..

 145. Merhaba Alper Bey,

  Bu yaz Balkan ülkelerini gezmek niyetindeyiz… Size sorum şu şekilde; 7 günlük bir tatil için başlangıcı Makedonya dan başlayıp Üsküp, Ohrid sonra Karadağ, Budva, Kotor son olarak da Belgrad yapsam bu şekilde rota doğru olur mu? Ya da sizin görüşünüz nedir bu konuda? Ve her gittiğimiz yerde kaç gün kalmalıyız ? Beni yönlendirirseniz sevinirim.

  • Batı Balkanlar seyahati için rota mantıklı; gidiş biletini Üsküp, dönüş biletini Belgrad olarak alıp Makedonya, Karadağ, Sırbistan gezisi keyifli olur. Makedonya’nın Karadağ’la sınırı olmadığı için Kosova veya Arnavutluk’tan gitmeniz gerekiyor. Üsküp – Ohrid – Budva – Kotor – Belgrad gezi rotası mantıklı olur. Bence 7 gün bu şehirlere az; çok acele bir Balkan turu olur. Ya şehir azaltalım ya da mümkünse gün arttıralım, ne dersiniz?

 146. Merhaba Alper bey,

  Yazınız için teşekkür ederim. Keyifle okudum. Ramazan sonrası bir haftalığına makedonya ya gitme niyetindeyim. Bir kadın olarak tek başıma güvenlimidir sizce? Ve bu bosna için de geçerli mi?

  Tesekkür ederim 🙂

 147. alper bey meraba, ben ihsan eylül ayında makedonyaya ticaret amaçlı ve gezmek için gitmeyi düşünüyorum. ben gümüş ticareti yapıyorum toptan ve perakende. makedonyaya da satmak istiyorum ama daha önce ora taraflara hiç gitmedim. bana yardımcı olabilir misiniz veya nereden başlamamı tavsiye edersiniz teşekkür ederim.

  • Merhaba İhsan Bey. Ticaret bilmeme ama Makedonya’ya gitmek ve ülke hakkında bilgi konusunda yardımcı olurum. Karadan mı uçakla mı gitmek istiyorsunuz? Makedonya’da gümüşe yönelik bir talep olduğunu mu duydunuz?

 148. Selamlar Alper Bey,
  Sorum kısa olacak, bu yıl Makedonya’ya Mevlana öğrenci değişim programı ile gideceğim fakat biraz sorun olacak gibi, daha önce bu programla Makedonya’ya gitmiş birisini tanıyor musunuz?Gerçekten yardıma ihtiyacım var.
  Teşekkürler.

   • Mevlana için D tipi Mevlana değişim programı öğrenci vizesi alacağım fakat sitelerde D tipi vizenin en az 1 ayda çıkacağını söylüyorlar, eğer 1 aydan uzun sürerse benim yaz stajım yanacak (Erasmus stajı).
    Ayrıyeten okul bana 1 dönem için ödeme yapıcak ama ben 2 dönemlik vize almak istiyorum. Bir sorun olur mu acaba?
    Teşekkürler.

 149. Alper bey 2012’de 20 euroya konaklamışsınız.. şimdi ise euro arttı kız arkadaşımla 4 gün kalmak istesem iyi bir otelde ne öderiz acaba teşekkür ederim şimdiden cevabınız için.
  Bir de bana mail yoluyla telefonunuzu yazarsanız çok sevinirim kız arkadaşımla evlilik öncesi gezmek istiyoruz detaylı bilgi almak istiyorum sorun olmazsa eğer.

 150. Merhaba Alper bey .. Makedonya’ya gitmek istiyorum otobüs ile.. ilk yurtdışına çıkışım olacak fakat hangi firma ile gitmeliyim hangisine güven duyabilirim hiç bir fikrim yok. Tek gideceğim ve bayan olduğum için açıkçası biraz endişelerim var yardımcı olabilirseniz çok memnun oluru. Şimdiden teşekkürler

 151. Dolu dolu bu sayfaya teşekkür ederim.
  Bugün google +’da uzun zamandır kurmayı düşündüğüm Üsküp Sayfası için sayfanızın tamamını paylaşacağım bir kategori ekleyeceğim!
  Saygılarımla!

 152. Maşallah Alper kardeşim yazınızın bukadar çok yorum alacağını bilemezdiniz herhalde
  Ne mutlu size ve Makedonyalı olarak bizlere. Doğduğumuz yerlerin bu kadar çok ilgi görmesi çok hoşumuza gitti. Demek ki bizim insanlarımız doğdukları ata topraklarını unutmuyorlar. Bir gün inşallah bana da kısmet olur oraları yeniden görmek.

  Size şunu bildirmek isterim yukarıdaki yorumlar arasında size Koçullu köyünü tavsiye eden
  Adil Bahar arkadaşımız bu yıl hakkın rahmetine kavuştu yazısı buralarda kaldı.
  Benim köyüm Doyran’a çok yakın Sevendikli köyü bir gün inşallah gidip görmek kısmet olur.
  Sevgi ve selamlarımla.
  Ramazan Çalışkan. #makedonyalışair

 153. Selam arkadaşlar. Makedonyalı bir arkadaşla görüşüyorum kendisini Türkiye’ye davet ettim. Bana dedi ki Makedonya’dan ayrılırken eğer tatil 1 aylıksa 1500 euro 2 aylıksa 3000 euro teminat olarak göstermeleri gerekiyormuş bu doğru mu?

 154. Alper Bey,

  İstanbul’dan uçakla 05.05.18 de KARADAĞ’a (Budva ve Kotor u gezerek) gidip 1 gece konaklayıp, SARAYBOSNA’ya geçtik 2 gece de orada konakladık (Sarajevo ve Mostar i gezerek) ardından SIRBISTAN’a (Belgrad a gidip) şehri ve tekne ile nehri gezip 1 gece konakladık, Belgrad’dan MAKEDONYA (ÜSKÜP’e gecip 2 gece konakladik (gun boyu Üsküp’u gezdik, bir günü Kosova ya ayırarak Pristine ve Prizren gidip geldik – PRISTINE hic gitmeye degmeyecek kadar eski, bakımsız ise PRIZREN muhtesem bir sehir. Hayatımda bu kadar genç insani bir arada hiç görmedim), Uskup ten BITOLA (Manastir) da ATAMIZIN okuduğu İdadi’yi ziyaret ederek, OHRİD’e gectik. Kendimizi Cennette zannettik, böyle bir güzellik olamaz. 1 gece Ohrid de konaklayıp oradan TİRAN’a geçtik. 1/2 gun sehri gezip gece ucagi ile 12.05.18 de Istanbul’a donduk. Gezimiz tam anlami ile muhtesemdi. Hava zaman zaman yağdı ise de hep araçta yakalandık, gezerken hic yağmur yagmadi. Sinirlarda herhangi bir sorun yasanmadk. Genellikle Kofte ve Tavuk yedik. Uskup ve Manastir da kurufasulye sahane, domates, salatalik cok dogal, Saraybosna ve Tiran da yedigimiz kiymali boregin tadi ve Tiran da TRILICE efsane idi. Kofte (yaninda patates, salata) ve bira 5,5 – 6 euro civari, Trilice 3 euro, kahve 1 euro (normal cafelerde) mazot ve benzin 5,5 – 6 TL/lt. Uskup carsi ve bit pazari ile Mostar carsi disinda Turkce konusabilen cok az insanla karsilastik. 18-25 yas arasi gencler genellikle az da olsa İngilizce biliyorlar. Türklere karşı olumsuz bir tavır da görmedik. Bu bolgelerin artik bizim olmadigi bilinci ile gezmek cok onemli. Herkese bu bolgeyi imkanlari dahilinde özellikle bu mevsimlerde gezmesini tavsiye ederim. Sadece km e aldanip saat hesabi yapilmamali, tum ulke nerede ise ormanlar icinde ve virajli yollardan (otoban az – cogu yerde calisma var maalesef) geçildiğinde ortalama 50-60 km hiz yapilabilecek sekilde planlanmali diye dusunuyorum. Sitenizin de cok faydali oldugunu da ayrica belirtmek istiyorum.

  • Merhaba Engin Bey. 1 haftada gezilebilecek en fazla şehri, zamanı verimli kullanarak gezmişsiniz, adınıza sevindim. Benim en sevdiğim seyahatlerimden biridir Makedonya ve diğer Batı Balkan ülkeleri. Herkesin görmesi gereken bir coğrafya bence. Bilgi ve görüşleriniz için çok teşekkürler.

  • Engin Beyefendi Kardasim Makedonya 1956 macirlerindenim (Muhacir bizde buyle soylenirdi). Seyahat hatiralarinizi icim sizlayarak, hasretlikle okudum. O topraklar hala bizim efendi kardesim. Amca cocuklarim Basabosunda (Bahceobasi) ikamet etmedeler. Dedem Rahmetli Ali oca (Hoca) nin kabri Bayrambosunda. Dogdugum ev Pristanda genc bir Turk ailesi yasiyor. Babamin (Rahmetli oldu) elleriyle insa ettigi cesmeden hala siril siril temiz su akmada. Bir surcu lisan ettimse kusurum affola, yasliligima atfedile. Hatiralarinizi bizlerle paylasan size ve bu sayfayi bizlere acan Alper Beyefendiye hurmetler.B ahattin KILIC.

 155. Alper Bey öncelikle selam eder yapmış olduğunuz amme hizmeti için de ayrıca teşekkür ederim, soruma gelecek olursak otobüsle gitmemiz durumunda transit vize önceden mi almamız gerekiyor ya da kapıda veriliyor mu ve yaklaşık kişi başı ne kadar tutar? (otobüs daha ucuz olduğu için bu yolu seçmeyi ve kombine birkaç ülkeyi daha gezmek istiyoruz eşimle. Otobüsle 3 ülkeli bir programın zorluklarından da bahsederseniz çok sevinirim. Tekrardan sıcacık bizi de sizinle gezermiş hissi uyandıran harika yazılarınız için teşekkür ederim)

  • Merhaba. Blog yazılarımı beğenmenize sevindim, teşekkür ederim. Evet, Makedonya’ya otobüsle gitmek için Bulgaristan veya Yunanistan transit vizesi almanız gerekiyor ve bu da maliyeti epey yükseltiyor, Bulgar transit vize ücreti 60 avro, Yunan transit vizesi 330TL. otobüs bilet ücretini de ekleyip hesaplamak gerek. Kazanacağız zamanı da düşününce Makedonya veya komşu vizesiz iki ülkeye en ucuz bileti arayıp o ülkeye uçakla gidip dönerek gezmek daha mantıklı olabilir. Zamanınız olduktan sonra 3 ülkeyi karadan gezmekte sorun yok, otobüs ve minibüslerle ülkeler ve şehirler arası yolculuk yaparsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz