Avrupalı turistlerin yirmi yıldır yaz aylarındaki en gözde tatil bölgelerinden biri olan Montenegro, resmi Türkçe adıyla Karadağ, artık Türk turistler tarafından da keşfediliyor. Deniz-kum-güneş-doğa-eğlence tatili arayanlara Montenegro ve en beğenilen tatil kendi Budva, berrak denizi, oya gibi işlenmiş kıyıları, sıcak güneşi, yeşil doğası ve gece eğlencesiyle hem ekonomik hem de güvenli tatil olanakları sunuyor. Daha önce gezip çok beğendiğim, anlata anlata bitiremediğim bu güzel Adriyatik ülkesine, bu kez de BinRota’nın şahane programlı bir Budva turu davetiyle seyahat ettim ve kısa ama dopdolu ve keyifli bir Montenegro tatili yaptım.

 

montenegro tatili
Montenegro tatili, Piva Gölü.

 

Montenegro Turu (Karadağ)

Yüzölçümü küçük bir ülke olsa da Montenegro turu renkli bir tatil sunuyor. Yazın Budva turu sırasında sıcak sizi bunaltacak olursa sadece iki saat sürecek bir yolculukla kayak yapmaya gidebilirsiniz! Ben kayak sevmem derseniz bu güzel ülkenin yemyeşil ve serin doğa yürüyüş rotaları sizi bekliyor. THY’nin İstanbul’dan her gün Montenegro başkenti Podgorica’ya uçuşları var, ve yakında haftada 10 uçuşa çıkacak.

 

karadağ turu
Montenegro turu

 

Budva Turu

Budva turu grubumuzda sıcak ve dostane bir atmosfer oluştu. Tarihi dokusu iyi korunmuş kentin sokaklarını birlikte dolaştık. Montenegro turizminin merkezi konumundaki Budva, 2500 yıllık geçmişiyle Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biri. Yerleşik nüfusun iki ağırlıklı unsuru olan Karadağlı ve Sırpların yanı sıra, küçük oranlarda Arnavut ve Hırvatlar da Budva kentinin etnik renklerinden.

 

Budva tatili
Budva turu

 

Daha önce Makedonya Arnavutluk Karadağ Hırvatistan Bosna-Hersek Sırbistan gezim sırasında Budva’danın arka mahallesinde 10 avroya minik bir odada kalmıştım, bu defa BinRota sayesinde katıldığım Budva turu sırasında kaldığım Avala Hotel’deki odamdan manzara aşağıda. Moğolistan‘da göçebe çadırında, Estonya‘da komün evinin tavan arasında kalmış bünyemi biraz sarstı ama sağ olsunlar ekipten Kaan ve Dilek aspirin verdiler, geçti. Otel şık ve konumu mükemmel; hani Budva haritası verip “nerede kalmak istersen göster” deseler tam burasını seçerdim.

 

budva turu
Budva tatili

 

Sveti Stefan Adası

Budva’ya 5km mesafedeki Sveti Stefan adası bir yol ile karaya başlanmış. 1960’lı yıllardan itibaren 30 yıl boyunca yabancı ünlülerin gözden ırak bir eğlence yeriydi. Liz Taylor, Sophia Loren, Marliyn Monroe, Orson Welles ve Kirk Douglas, Sveti Stefan (Свети Стефан) adasında deniz tatili yapan ünlülerden.

 

sveti stefan adası
Sveti Stefan, Montenegro.

 

Tarihi taş evlerle dolu Sveti Stefan adasının tamamı bugün otel. Tesisin adı Aman Sveti Stefan, karadaki kısmı ise Villa Miloçer. Sadece yazın açık, ziyaretçilere ise hep kapalı, özel izinle girdik, bu mevsim ıssız. Oda+kahvaltı en ucuz yatak 1000, en pahalı 4200 avro. Ülkenin en pahalı yeri, ABD ve Avrupalı ünlüler geliyor.

 

budva turu
Budva turları

 

Montenegro’nun aşağıdaki sahilinde gezerken Türkçe konuşan bir çift gördüm, fotoğraf çekiyorlardı, “merhaba, ben ikinizi beraber çekeyim” dedim, sevindiler Türk görünce. Bi baktım benim blogdan Karadağ yazımın çıktısı ellerinde geziyorlar. O benim dedim, üçümüz de sevindik. Düşünsenize, bir gezginin izinden giderken pat diye önünüze çıkıp fotoğrafınızı çekeyim diyor. Şahane bir duygu!

 

karadağ tatili
Karadağ turu

 

Porto Montenegro

Tivat’taki Porto Montenegro lüks bir yat limanı ve kıyı şeridi yerleşimi. Esiden Arsenal adlı askeri tersane iken Yugoslavya’nın dağılmasıyla kullanım dışı kaldı ve bugün büyük oranda Kanadalı Peter Munk’un sahibi olduğu yedi ortaklı bir şirket.

 

porto montenegro turu
Porto Montenegro

 

Port Montenegro yat limanındaki kafenin mavi metal kafes koltuk ve sehpa tasarımlarını beğendim.
karadağ
Montenegro

Kotor Turu

Yerleşik nüfusu 13.500 olan Kotor (Котор) orta çağdan kalma dünya mirası kalesi ve kiliseleri, etkileyici doğası ve dağlarla çevrili ünlü Kotor Körfezi ile hayranlık uyandırıyor. Biz de hem Stari Grad yani Eski Kent, hem de çevresini ve körfezi gezdik.

kotor tatili
Kotor turu

İlk gezimin üzerinden uzun zaman geçmiş olmasına rağmen Kotor pek değişmemiş, ülkenin her yerinde olduğu gibi burada da tarihi doku ve yapılar iyi korunuyor.

kotor gezisi
Kotor tatili

Perast

Kotor Körfezi’nde yer alan Perast (Пераст) eski ve küçük bir kasaba. 873 metre yükseklikteki St. Ilija Tepesi’nin eteğinde, Kotor Körfezi’nin en dar yeri Verige Boğazı’na bakan Perast, yılın 240 günü güneşli.

 

perast
Perast, Montenegro

 

Perast’a daha önce gelmemiştim, çok sakin ve güzel bir yer. 350 kişinin yaşadığı küçük kasabada on altı barok saray, on yedi Katolik kilise ve iki Ortodoks kilise var. Perast’ta düğün fotoğraflarını çektiren bir çiftle tanıştım, sohbet ettik.

 

perast travel
Perast, Montenegro

 

Kotor Körfezi

Kotor Körfezi (Boka Kotorska, Бока которска) girintili çıkıntılı, rüzgarlı, dar boğazlarla birbirine bağlanan dört adet koydan oluşan bir doğa harikası, bazı kaynaklara göre Avrupa’nın en büyük fiyordu.

 

montenegro turu
Montenegro turlari

 

Koyun çevresindeki çıplak dağlar kıyıya dik bir biçimde iniyor. Turunçgillerin ve astropik iklime özgü bitkilerin yetiştiği kıyılarda çok sayıda turizm tesisi var.

 

kotor bay
Kotor Körfezi

 

Kotor Körfezi’ndeki iki adacığı Perast’tan küçük tekne turlarıyla görebilirsiniz, çok yakın. Yukarıda soldaki Sveti George Adası (Ostrvo Sveti Đorđe) doğal bir ada olup üzerinde 12. yüzyıldan kalma Sveti George Benedictine Manastırı var. Ziyaret ettiğimiz sağdaki Our Lady of the Rocks (Gospa od Şkrpjela) ise yapay bir ada. Çarpışmalarda ele geçirilen gemilerin içlerine kaya doldurulup batırılması ve kayalarla desteklenmesi yoluyla oluşturulmuş. Adayla aynı adı taşıyan bir Katolik kilisesi var.

 

 

Nijeguski yolunda tırmanırken Kotor Körfezi manzarası şahane.

 

montenegro turları
Montenegro Gezi Turu

 

Tepeden video.

 

Cetinje

Cetinje Karadağ’ın tarihi ve dini açıdan büyük önem taşıyan eski başkenti. Osmanlılar Balkanlarda hüküm sürdükleri yüzyıllar boyunca bazen Karadağ’ı da topraklarına kattılar ama Cetinje (Цетиње) ve çevresini hiç bir zaman işgal edemediler.

 

cetinje karadağ
Cetinje Manastırı

 

Cetinje Manastırı’ında ziyarete açık olmayan zengin bir kutsal emanetler bölümü var. Bojan’ın tanıdığı papaz sayesinde burayı gezme şansımız oldu. Osmanlı İmparatorluğu döneminde güvenli olduğu için birçok ülkeden değerli Hıristiyan eserleri buraya gönderilmiş.

 

karadağ tatili
Karadağ turu

 

Montenegro Yemekleri – Karadağ’da Ne Yenir?

Montenegro yemekleri Akdeniz mutfağı ürünü olup İtalya, Doğu Akdeniz ve Türkiye etkileri taşıyan, Sırp yemeklerine benzer lezzetler. Türkler için hiç sıkıntı çekilecek bir mutfak değil. Sarma, musaka, pilav, pita, burek, çevapi, kebab, popara, çorba, baklava ve tulumba, tanıdık lezzetlerden. Tütsülenmiş et yemek yaygın, bizim de bolca yediğimiz, patatesle birlikte pişirilen tandırları leziz. Bir Akdeniz ülkesi olarak elbette deniz ürünleri de bolca yeniyor.

 

Karadağ yemekleri
Montenegro yemekleri

 

Karadağ’da ne yenir diye merak edenler için bazı Montenegro yemekleri:

 

Rumetinov – Mısır ekmeği

Popara – Papara

Çufte – Köfte

Çorba od koprive – Isırganlı balık çorbası

Çorba od crnjaka – Kırmızı soğanlı balık çorbası

Kuvani brav – Kuzu haşlama

Kaçamak – Tereyağlı kremalı mısırlı patates

Ukljeva – Tütsülenip kurutulmuş ak kefal

Pastrva – tatlı su alabalığı

Rastan – Tütsülü kaburgayla pişirilen koyu yeşil lahana türü

Zelje u kokote na kastradinu – Tütsülenip kurutulmuş koyun etli lahana

Lignje – Kalamar

Salata od hobotnice – Ahtapot salatası

Şkampi – Karides

Risotto – Mürekkep balıklı siyah pilav

Pamidora Salata – Soğan, zeytinyağı ve deniz kaya tuzlu domates salatası

Zelena salata – Marul, taze soğan, zeytinyağı, tuz, sirke

 

Budva turu sırasında Jadran Restaurant’ta yediğimizi balıklar ve diğer deniz ürünleri aşağıda.

 

karadağ ne yenir
Karadağ yemekleri

 

Montenegro’da sanayi olmadığı için havası ve suyu çok temiz. Etleri lezzetli, sebzeleri mis gibi kokuyor.

 

Budva Turları

Gazella Turizm’in tur operatörü markası BinRota’nın hazırladığı ve 21 Haziranda başlayacak “her şey dâhil” konseptli Montenegro tatil turları, vizesiz seyahat etmenin rahatlığını yaşamak ve deniz-kum-güneş konseptli bir tatil yapmak isteyenlere, anlaşmalı acenteleri aracılığıyla cazip teklifler sunuyor. Türkiye’nin önde gelen seyahat acenteleri üzerinden rezervasyona açık olan 5 gece-6 günlük Budva tatil turları, 499 avrodan başlayan fiyatlarla, Türkiye’deki bir tatilden çok daha ekonomik bir şekilde yurt dışında tatil yapma şansı tanıyor. Fiyatlara, ulaşım, her şey dâhil konseptli otellerde konaklama, tüm transferler ve Türkçe rehberlik hizmetleri de dâhil. Budva turu sırasında eşlik eden rehberler Bojan ve Nadja Türkçe biliyorlar ve eğlenceli, sıcak kanlı insanlar.

 

budva tatil
Budva turları

 

Keyifli bir Budva turu yaşamanız dileğiyle.

100 YORUMLAR

 1. Yeni yazınızı görmekden çok mutluyum ama fark ettim ki 15 gündür sitenize hiç bakmamışım ki ben sizin çok iyi bir takipcinizim yavaş yavaş unutuluyorsunuz ! Bize kendinizi ve yazılarınızı unutturmayın,umarım anlaşılmışımdır.Teşekkürler yeni yazınız için 🙁

 2. teşekkürler sevgili Alper..senin paylaşımların sayesinde oralara gitmeden görmüş kadar oluyor insan 🙂 paylaştığın tüm ülke ve şehirlere yolum düşse hiç yabancılık çekmeden yolumu bulur,yemeğimi yer,eğlencesini yaşarım. üstelik ne kadar harcayacağımı bilerek 🙂 bizim cennet vatanımıza ait seyahat ve gözlemlerinide paylaşırsan turizm simsarlarına yem olmadan gönlümüzce gezeriz. sevgiler,saygılar

 3. Merhaba Alper bey yazılarınızı severek okuyorum ben ve arkadaşlarım da bu yaz budva’ya gitmeyi düşünüyoruz merakımız Budva’nın pahalı bir yer olup olmadığı bu konuda bizi bilgilendirirseniz sevinirim

 4. Alper Bey yorumlar için teşekkürler. Temmuz ayında araç kiralayıp 6 günlük Bosna-Karadağ gezisi yapacağım ağırlığı Karadağ sahillerine vereceğim. Uçak gidiş dönüş saraybosna’dan olacak şöyle bir güzergah çıkardım sizcede uygun mudur. Sarajevo-Mostar-HercegNovi-Kotor-Budva-Ucinj-Virpazar-Cetinje-Sarajevo. Rota hakkında görüş ve tavsiyeleriniz nedir acaba. Ekleme yada çıkarmam gereken yerler varmı sizce. Birde bu rota üzerinde görülecek yer tavsiyeleriniz nedir (Perast’ı sizden not aldım bile) Birde konaklama konusunda otel tavsiyeniz var mıdır. Aile olarak seyahat edeceğimizden hostel değilde otel kullanmayı düşünüyorum. Konaklamaları hangi nokatalrda yapsa iyi olur.

  • Rotanız güzel. Perast için 1 saat yeterli. Ben yavaş gezmeyi sevdiğim için 6 günlük bir geziye daha fazlasını eklemezdim. Listenizdeki yerlerin bir kısmını günübirlik gezdim, diğerlerinde ise konakladım. Kaldığım şehirler olan Mostar, Saraybosna, Kotor ve Budva’da hep oda kiraladım. Tren istasyonlarında ve otobüs terminallerinde elinde soba (oda) yazan teyzeler oluyor, onlarla gidip kaldım. Mostar’da 10 avro, Saraybosna’da 15 avro, Budva’da 10, Kotor’da 15 avroya, aile yanında oda kiraladım. Otelleri bilmiyorum. Yukarıda konuk olarak kaldığım Budva Avala Hotel şahane, oda fiyatlarına bir bakın isterseniz. Bence kalacağınız yerler Saraybosna 2, Mostar 1, Kotor 1 Budva 2 gece iyi olur.

 5. Alper Bey yazdıklarınız için çok teşekkürler ben ve arkadaşım bir delilik yapıp hiç incelemeden sadece otel sitelerinden bakarak Budva’ya gitmeye karar verdik. Daha sonra sizin yazınızı okuduğumda derin bir nefes aldım diyebilirim. Gayet güzel bir seçim yaptığımı düşünüyorum artık 🙂 Sizin önerilerinizi değerlendireceğim mutlaka. Umarım keyifli bir tatil olacak.. 19-28 Temmuzda oradayız..

  • Karadağ çok güzel bir ülke Samet Bey, tatil için Budva’yı seçtiğinize pişman olmayacaksınız. Gezi yazımı okuduğunuz için teşekkürler. 9 günde Montenegro’nun tamamına yakınını gezebilirsiniz, ya da tatilinizin yarısını sadece deniz, kum, dinlenme ve eğlenmeye ayırıp diğer yarısında yazımdaki yerleri gezebilirsiniz. Dönüşte izlenimlerinizi de yazarsanız sevinirim. Keyifli bir Budva turu dilerim.

 6. Merhabalar alper bey..Biz 2 arkadaş 13 ağustosta balkan turuna çıkacaz..Tiran’dan başlayacak turumuz budva ve kotordan devam edecek..Bizim merak ettiğimiz bir sorumuz var..Tiran’dan Budva ve Kotora ulaşımı nasıl sağlarız?Otobüs ile ulaşım gerekli bize..Bilgi verebilirseniz sevinirim..Teşekkürler

 7. Bu kadar küçük bir ülkede bu kadar büyük bir zenginlik. Yemekler çok lezzetli görünüyor. Ayrıca ekonomik bir tatil seçeneğinin olması sevindirici. Keyifle okudum…

 8. Alper Bey tekrar merhaba tatilimizi yaptık ve döndük evet bahsettiğiniz gibi Budva güzel bir şehir özellikle Old Town hazır budvaya kadar gitmişken günü birlik bir kotor ziyareti de yaptık hepsinden memnun kaldık dediğiniz gibi çok pahalı bir yer değil özellikle de alkolün çok ucuz olması bizi şaşırttı etleri çok ve deniz ürünleri çok lezizdi ayrıca budvada bir restaaurantta Türkçe mönü bulmamızda bizi çok sevindirdi , kaldığımız pansiyonun sahibi olan sırp aile de bize karşı çok ilgili ve iyi niyetliydiler.kısacası güzel bir tatil oldu bizim için

  • Merhaba Didem Hanım. Karadağ ve Budva’yı beğenmenize sevindim, geri dönüşünüz için teşekkürler. Güncel bilgi olması için kaldığınız pansiyonda nasıl bir oda tuttuğunuzu ve fiyatını da yazarsanız sevinirim. Kotor’a da gitmeniz iyi olmuş, hayran olduğum bir yer.

 9. Budva’da kaldığımız pansiyon merkezden biraz uzak, aşağı yukarı yürüyerek 20 dk falan bayağı dik bir yokuşu çıkmak zorundasınız ama taksi ile de ulaşım rahat sessiz sakin marinayı kuş bakışı gören bir pansiyondu 28-29 ve 30 haziran tarihleri için oda fiyatı 30 Euro, 1, 2, 3 Temmuz tarihleri için ise günlük 35 Euro ödedik odalarımızda bir adet çift kişilik bir adet de tek kişilik yatak vardı bir de küçük bir mutfak tezgahımız elektrikli ocak ve buzdolabımız vardı pansiyon kahvaltı vermiyor zaten küçük bir aile işletmesi ama biz gayet memnun kaldık, bir de budva da genel de beachler ücretli iki şezlong ve bir şemsiye 8-10 Euro.

 10. Merhabalar Alper Bey,Balkanlar yazınızın tamamını büyük bir hevesle okudum.21-27 Eylül arasında 1 haftalık seyahat planladığımızdan da oldukça fazla not aldım.Öncelikle bu güzel bilgiler için teşekkürler.Turumuzu Tiran’dan araç kiralayarak Kotor ve Budva seyahati olarak planlamıştık.Fakat şimdi otobüs ile turlara ve yazılarınızı da inceledikten sonra iki farklı soru geldi aklıma.Tarihlerimiz dolayısı ile sizce yapacağımız tur kültür ve denize girilebilir tatil turu olup Budva ve Kotor ile mi sınırlı kalmalı, Yoksa hazır oralara gitmişken.Tiran’dan aracımızı kiralayıp ,Makedonya ,Arnavutluk,Karadağ, Sırbistan, Bosna -Hersek kültür tutu mu yapmalıyız? 7 günlük süremiz buna yeter mi.Siz nasıl bir tavsiyede bulunmak ve nasıl bir rota çizmemizi önerirsiniz acaba?
  Şimdiden ilginiz için teşekkür ederiz.

  • Merhaba Gizem Hanım. Ben Batı Balkan ülkelerini bir ayda gezdim. Süreniz çok az. Bence Tiran, Budva, Kotor, Perast ve Mostar olabilir. Bu şekilde biraz dinlenirsiniz. Saraybosna’yı da görmenizi isterim tabii ama yollarda çok zamanınız geçer. Ya da sadece dinlenmek isterseniz Karadağ turu yeterli.

 11. Peki Alper Bey , veyahut diğer okuyucular içinde de tecrübe eden var ise Eylül ayı sonu hava sıcaklıkları denize girmemize engel mi, havalar serin mi olur? Öneriniz için de tekrar çok teşekkürler, dikkate alacağız mutlaka

  • Budva’da Eylül ayında hava durumu güzeldir, sıcaklık gündüz 20-26 derece, gece 17-20 derece arasında seyreder. Şansınıza birkaç gün serin olabilir ama büyük olasılıkla deniz havası olur. Akşam için ince bir ceket tavsiye ederim.

 12. Merhaba Alper bey, bizde Budva turumuzdan İstanbul’a yeni geldik. Ayni sekilde Avala hotelde konakladik. Temizligi ve lokasyonu cok guzeldi. Esimle tek eksik buldugumuz nokta otelin yemekleriydi. Bizce türklere cok fazla hitap etmiyor. Eğer yolu Montenegro’ya düsecek olan varsa tavsiyem kesinlikle rafting turuna katilmalaridir. Yolculuk yaparkende cok keyif aliyorsunuz manzara olağanüstü! Geceleri Budva’yı sessiz ce sakin bulmaniz imkansiz, mekanlar cok guzel. Eklemek istediğimde rehber Bojan beyin inanilmaz ilgili ve sicakkanli olmasi. Ne ihtiyaciniz olursa Bojan yaninizda 🙂 Kendisini tanidigimiza cok memnunuz.

  • Merhaba Nurdan Hanım, Budva turunuzla ilgili izleniminizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim! Bojan şahane biri, gezdirir ve anlatırken işini yapan biri gibi değil, arkadaşınız gibi hissettiriyor. 🙂 Hangi tur firmasıyla gittiniz?

 13. Alper bey merhaba,
  Esimle beraber podgorica seyahatimiz icin 22-28 agustos tarihlerini kapsayacak bilet aldik. Kalacagimiz otelleri daha ayarlamadik. varista havaalanindan Arac kiralama icin internetteki siteler sizce guvenli mi? Ayrica gunluk internet erisimini nasil yaptiniz? local simcart mi aldiniz?

  • Merhaba Zeki Bey. Evet, Podrorica Havaalanı’ndan araç kiralayan firmaların sitelerini kullanabilirsiniz. Ben yapmadım ama kiralayanlar oluyor. İnternet’e Wi Fi olan yerlerden bağlandım, ama yerel sim kartı da alabilirsiniz, kolay.

 14. Alper bey merhaba tekrardan, ben araci sixt ten reservasyon yaptim. bakalim haber bekliyorum. Karadag tatilimizi sadece karadagi kapsayacak sekilde yapiyoruz. bazi sitelerde ulke cok buyuk olmadigindan konaklama olarak sadece biryeri secip gunduz araba ile gidilecek yerlere gidilip aksam yine ayni yere donulmesini tavsiye ediyorlar. sizin tavsiyeniz nedir. Nasil bir ayarlama yapalim. Ayrica konaklama icin tavsiye edeceginiz yerler varmidir?

  • Merhaba. Evet Karadağ küçük bir ülke, tek şehirde kalarak diğer gezilecek yerleri günübirlik gezebilirsiniz. Kalmak için en güzel yer Budva. Ben ilk gidişimde otobüs terminalinde oda kiralamak için bekleyen kişilerden birinin evinde ucuza konakladım. Son gidişimde ise Avala Hotel’de misafir olarak kaldım, bütçenize uygunsa çok şık bir otel.

 15. Alper bey cok tesekkurker. Suan tek problem kalacak yer. Hiç rezervasyon yapmadan gidersek otobus terminalindeki oda kiralamak için bekleyen kişilerden oda kiralanabiliyor. Sanırım bir tur ticaret olmuş bi is orda ama Bulma bulamama riski var mı? guvenli mı?

  • Güvenlik konusunda sorun yok. Terminallerde elinde соба (soba, oda) yazan kişiler göreceksiniz. Ben henüz bulamayana hiç rastlamadım. Ama içiniz daha rahat etsin diye İnternet üzerinden de Budva’da oda veya ev kiralayabilirsiniz.

 16. Alper Bey bende bir tur düşünüyorum ilk önce siz gibi otobüsle üsküp sonra tirana-priştine-podgorica-budva-mostar-saraybosna bende sizin gibi günlük oda tutmayı düşünüyorum ve bu yol parası çok tutarmı bu şehirler arasında ?

 17. Alper bey merhaba;
  Kasım 2015 tarihinde bu ziyareti yapma ve güzel ülkeyi görme şansım oldu… Hayranlığımızı tarif edemiyorum. Eşim ve oğlum ile İstanbulu bırakıp Karadağa yerleşmeyi bile düşünüyoruz. Ancak kurulu bir düzen ve okuyan bir çocuk sahibi olmak bazı sorumlulukları ön plana çıkarıyor.
  Kotor veya Budva dan küçük te olsa bir ev almayı bile düşünüyor ve bu konuyu araştırıyorum:))))) İşkodra Gölü kenarında çok güzel şarap üreten bağ evleri bulduk…. Kısacası mutlaka gidilmesi ve görülmesi gereken bir ülke… Hatta yaşanması….

 18. Alper bey merhabalar 🙂 yine ben 🙂
  Yine bir sorum var.
  karadag’da bi manastir varmis ve 3 gune kadar konaklamada ucret almiyorlarmis. Hatta ayinlerede katilabilirmisiz sadece kahvaltinin hazirlanmasinda yardim etmeniz isteniyormus. Burayla ilgili bi bilginiz var mi?

 19. Alper bey merhaba, öncelikle Karadağ’ı ve başka bir çok güzel yeri daha bizlere tanıttığınız için teşekkürler. Karadağ’da ev satın alanlara, oturma izni ve vatandaşlık veriliyor mu, bilginiz var mı acaba ? Ayrıca, turizmci olarak orada çalışmayı düşünebilirim, çalışma izni almak mümkün olur mu ?

 20. Merhaba Alper Bey, 4 gece 5 günümüz var. Saraybosna da 2 gece kalıyoruz ardından mostar,blagay,poçiteli gibi yerleri geziyoruz geriye kalan 1,5 gün civarı vaktimizde kotor budva yapsak sıkışık olur mu yoksa ayrıca karadağa gidip detaylı dağ deniz kanyon mu gezmek daha iyidir. Acaba kalan 1,5 günü sırbistan tarafında veya bosna hersek detaylarında mı geçirmek daha mantıklı olur.

 21. Yazılarınız zevkle okudum çok faydalı oldu teşekkürler18 mayıs 21 mayıs arası Budva ya gidecegiz oradan bir günlügüne Dubrovnik e geçilir mi? yoksa çok mu yorucu olur

  • Ben de seyahat yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Budva’dan Herceg Novi üzerinden Dubrovnik’e gitmeniz zor olmaz, ancak vize gerekiyor. Ayrıca Hırvatistan’a gitmektense şahane Kotor’u görmeniz çok daha kolay ve hoş olur. Hem daha ucuz.

 22. Merhaba 1 haftalık bir geziye çıkıyoruz. Saraybosna’dan başlayacak ve bitecek. Araç kiralayıp Saraybosna Mostar kotor Budva’yı görüp tekrar Saraybosna’ya döneceğiz. Çok detaylı bilgi bulamadım. Dönüş yolunda da geldiğimiz yoldan mı dönelim yoksa başka bir güzergah önerir misiniz? Dönüşte 2 gece Saraybosna’da kalacağımız için budvadan Saraybosna’ya daha kısa bir dönüş yolu varsa onu tercih ederiz. Çok teşekkürler.

  • Merhaba. Budva’dan Saraybosna’ya Kotor Grahovo Vilusi Petrovici Deleusa Bileça Krivaca Selista Avtovac Drazljevo Prijedel Nestro Miljevina Trnovo Bogatiçi yoluyla ya da başkent Podgorica Nikşiç Vucevo Foça Trnovo Bogatiçi üzerinden gidebilirsiniz. İyi yolculuklar.

 23. Biz arkadaşımla Karadağ’a seyahat etmeyi düşünüyoruz ancak konaklama konusunda sıkıntı çekiyoruz. Yazınızda 10 euroya kaldığınızı söylemişsiniz. Yeri önceden mi ayarladınız ? Bulmanız kolay oldu mu ? Önceden ayarlamadan gitsek sıkıntı çeker miyiz, bize ne kadara patlar ?

 24. Merhaba Alper bey,
  Tamamen yazılarınızdan etkilenerek, hiç gündemimde olmadığı halde, 25 Ekim-7 Kasım 2016 tarihleri arasında; Podgorica, Budva, Kotor ve Ulcinj olmak üzere 4 şehri kapsayan, 13 günlük bir Montenegro seyahati yaptım. İnanılmaz memnun kaldım. İyi ki gitmişim. İyi ki varsınız.Çok teşekkür ederim.
  Bu konudaki duygularımı dile getirmek ve Web sitenizin ne kadar güzel şeylere vesile olduğunu tekrar hatırlatmak istedim. Sağolun, varolun.
  Selam ve sevgiler…

  • Merhaba Ferhat Bey. Bunu duymak ne güzel, yorumunuzla beni mutlu ettiniz. Montenegro’yu beğenmenize sevindim. Genellikle 5-6 gün gidiyorlar, 4 kente 13 gün güzel olmuş, koşuşturmadan. Sevgiler.

 25. Merhabalar alper bey 15 gunumuz var. Ucakla Makedonyaya gecip 2 gun kalicaz Kosovaya gunubirlik o aksam Bosna Herseke gecip 1gece kalip 2 gun gezicez sonra Sirbistana gecip 2 gece 3 gun gezip Karadaga gidicez 2-3 gece kalicaz sonrada Arnavutluga gecip 2 gece kalip Tirandan istanbula ucucaz. Suan universitede son sinifim bidahaki sene 15 gunluk bi sansim olmcagi icin 1 hafta olan tatilleride tekrar Balkana ayirmamak icin biraz sıkışık bir program yaptim sizce nasil olmus? Ogrenciyiz cok pahaliya kacmadan sizce bu tatil icin yanimizda kac para olmasi lazim?

  • Merhaba Gamze Hanım. Balkan seyahat planınız biraz yoğun ama mümkün. Bütün bu ülkeler Türkiye’den ucuz. Karadağ ve diğer ülkelerde nerelerde kalmayı planlıyorsunuz? Hotel, hostel, pansiyon?

   • Evet biraz yogun ama ulkelerin her sehrini degil de en guzel iki sehrin en guzel yerlerini gezmeyi dusunuyoruz cok kosusturmadan. Budvada aile yaninda 10€ yazmissiniz bizde oyle yerler bulabilirsek her gittigimiz ulkede oyle ucuza konaklamayi dusunuyoruz belki referansi cok olan bir kiside couchsurfing bile yapilabilir 30€ bir gece kalmaya vermeyi dusunmuyoruz ogrenciyiz cunku.

 26. Eşimle evlendikten sonra (vizesiz olmasının da büyük etkisiyle) ilk tatilimizdi. Hatta size de sorularım olmuştu. Düşünüyoruzda o kadar gezimiz oldu yine de en güzel tatilimizdi Karadağ. Uçak biletleri çok uygun olmadığı için tekrar gitme fırsatımız olmadı ama yıl boyu biletleri takipteyim. İlk fırsatta tekrar gideceğiz :)Bu ülkeyi gördüğümüz için çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum.
  Sevgiler

 27. Selamunaleyküm Alper bey.. ne güzel.. teşekkürler… Dedemin köyde lakabı Karadağlı imiş. Babama varınca dallı’ya dönmüş.. Agalarıma (ağabey) sorduğumda dedelerimiz Karadağ göçmeni olduğunu söylediler.. Babam pek konuşmazdı böyle konularda.. Kim bilir belki uzaktan kuzenlerim yaşıyordur oralarda 🙂 Paylaşımınız için tekrar teşekkür ederim..

 28. Alper Bey, Merhabalar. Karadağ’a yerleşip bir iş kurmak istiyorum bu işe kalkışmadan önce gidip görmek en iyisi fakat bundan da önce butik bir dükkan açıp başlangıçta 1 veya 2 çeşit menülü bir yer düşünüyorum. Oradaki kültür ve turistik yerler buna uygun mudur sizce? Bir turist olarak fikrinizi paylaşırsanız sevinirim.

 29. Merhaba Alper bey Ekim başlarında Üsküp ten başlayıp Ohrid, İşkodra, Budva, Kotor gezisi düşünüyoruz, dönüş Podgorica dan, acaba Makedonya dan Arnavutluk a oradan Karadağ a geçiş kolay oluyor mu, işlemler ne kadar sürüyor, teşekkürler.

  • Merhaba Mehmet Bey. Makedonya, Arnavutluk, Karadağ sınır geçişlerinde sorun yaşamazsınız, sadece kalabalık olursa biraz beklersiniz. otomobil mi kiralayacaksınız, otobüs ve minibüslerle mi seyahat edeceksiniz?

 30. Alper bey merhabalar, Üsküp’ten kiraladığımız arabayı Karadağ’da aynı firmaya teslim edebilirsiniz, Makedonya, Arnavutluk ve Karadağ arasındaki yollar duble yol mu, ülke geçişlerinde minibüs, otobüs sık sık bulunuyor mu, bir de bu ülkeler de Euro geçiyor mu, çok teşekkürler.

  • Merhaba Mehmet Bey. Evet aynı firmanın bürosu olduktan sonra Üsküp’te kiraladığınız arabayı Budva’da teslim edebilirsiniz. Duble yollar yoktur. Ülkeler arası geçişlerde minibüs veya otobüsler bulunuyor. Gece saatlerinde seyrek olur. Makedonya para birimi denar, Arnavutluk para birimi lek, Karadağ para birimi avro. İlk iki ülkede kolayca avro bozdurabilirsiniz, bazı oteller avro da kabul eder. Budva’da ne kadar kalacaksınız?

 31. Merhaba, Alper bey Üsküp havaalanına indigimizde hemen araba kiralama mümkün oluyor mu yoksa önceden rezervasyon mu yapmak gerekir, rezervasyon gerekiyorsa ne kadar önceden rezervasyon yaptırmak gerekir. Teşekkürler.

 32. Merhaba,
  Eylül sonu Karadağ gezisi planlıyorum. Kosova’ya (Pristina) uçak ile gideceğiz. Sonrasında araba kiralayacağız. Planımız Podgorica, Budva ve Kotor’a kadar gitmek. Yönlendirmeleriniz olursa çok memnun olurum.
  Teşekkür ederim.

    • Zamanınız kısa ama olsun, gayet keyifli bir gezi olacak. Podrorica’da zaman harcamanıza gerek yok, isterseniz bir-iki saat dolaşın. Otel veya pansiyon değiştirmek istemezseniz 3 gece için kalış merkeziniz Budva olur, Priştine’den arabayla 6 saat sürer, sabah direkt gidip yerleştikten sonra Budva’da güzel bir akşam geçirir, ertesi gün arabayla günübirlik Kotor, oradan güzel kıyı boyunca Perast’a kadar gezersiniz, çok hoş bir kasaba. Akşam Budva’nın çok iyi korunmuş tarihi sokakları ve kıyı kafelerinde zaman geçirebilirsiniz. 25 Eylülde ise Sveti Stefan ve devamındaki güney kıyısını gezersiniz. 26 Eylülde tarihe meraklıysanız yolunuzun üzerindeki Cetinje’yi gezip akşam Priştine’de kalarak ertesi gün uçağa yetişme telaşı olmadan Kosova’nın başkentini rahatça gezersiniz.

     Diğer seçenekler:

     – 2 gece Budva, 2 gece Kotor.
     – 4 gece Budva.

     • Çok teşekkür ederim detaylı yönlendirmeniz için. Ben de Pristine’yi geri dönüşe saklamak gerekir diye düşünmüştüm. Budva merkezli bir Karadağ gezisi olacak gibi duruyor. Dönüşte sizi de bilgilendirmeye çalışıcam. Tekrar teşekkür ederim. İyi günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz