Dünyanın en ilginç ülkeleri hangileri? Dünyanın en ilginç ülkeleri listesi çok uzun; bu yazımda gittiğim, seyahat ettiğim ülkelerden en ilginç, gizemli, tuhaf, az gidilen, merak edilen, güzel, ünlü veya az bilinen sıra dışı ülkeler ve yerler hakkında bilgi ve gezi notları var. İşte benim gitmek gezmek için dünyada en ilginç ülkeler ve yerler olduklarını düşündüğüm seyahat coğrafyaları ve özellikleri.

 

Dünyanın En İlginç Ülkeleri ve Yerleri

Bence dünyanın en ilginç ülkeleri ve bölgeleri, gitmiş olduklarım, seyahat ettiklerim arasında aşağıdakiler.

 

Kuzey Kore

Dünyanın en ilginç ülkeleri arasındaki yeri tartışılmaz olan Kuzey Kore, bu ününü dünyanın en kapalı ülkesi olmasından alıyor. Ülkeye seyahat etmenin tek yolu olan devlet turuyla gittim. İnternet yok ve turistler akşamları otel hapsinde tutuluyor. Aşağıdaki kurucu lider Kim İl-sung ve oğlunun heykellerinin fotoğrafını yanlış bir açıdan veya bacakları kesik çekmek yasak.

 

Dünyanın en ilginç ülkeleri
En ilginç ülkeler

 

Kuzey Kore bence kesinlikle seyahat etmek için en sıra dışı ve tuhaf ülke. Tam bir kapalı kutu ve bundan vazgeçmeye niyeti yok.

 

seyahat için sıradışı ülkeler
Seyahat için sıradışı ülke Kuzey Kore.

 

Sibirya

Kuzey Asya’nın tamamına yakınını kapsayan dev Sibirya coğrafyasında yer alan Yakutistan seyahatimi, dünyanın en soğuk kenti Yakutsk ve çevresine giderek gerçekleştirdim. Ural Dağları’ndan Pasifik Okyanusu’na uzanan, çoğu insansız, yüz ölçümü Avrupa kıtasından 3 milyon kilometre kare daha geniş, dev bir bölge.

 

en ilginç ülkeler
İlginç ülkeler, Sibirya.

 

Gidilmesi en zor ülkeler arasında yer alan Sibirya’da kutup ayısı gördüm. E timsah veya fil görecek değildim tabii.

 

gidilmesi en zor ülkeler
Dünyanın gidilmesi en zor ülkeleri – Sibirya

Grönland

Kısa süre önce dünyanın en büyük adası Grönland’a gidip huzur, sessizlik ve buzulların güzelliğini yaşadım. Türkiye‘nin üç katı adada sadece 57.000 kişi yaşıyor.

 

ilginç ülke
Dünyanın en ilginç ülkesi Grönland.

 

En çok gördüğüm şey buzul oldu. En ilginç ülkeler listesinde olmayı Grönland fazlasıyla hak ediyor. Yukarıdaki güzellik, başkent Nuuk. Bu yazımda buzlar adasını görebilirsiniz: Grönland Gezi Notları

 

en ilginç ülke
En ilginç ülkeler listesi

 

Bu ilginç ülkeden ayrıntılı yazım: Grönland: Yaşam, Şehirler, İnsanlar, İklim

 

Güney Afrika

Afrika kıtasının en çok turist giden ikinci ülkesi olan Güney Afrika, birçokları için dünyanın en ilginç ülkesi. Geniş ülkede 1 ay gezdim.

 

gezmek için ilginç ülkeler
Gezmek için ilginç ülke Güney Afrika.

 

Dünyanın en ilginç yerleri listesine koyduğum Güney Afrika rengarenk, aşağıda Cape Town.

 

en ilginç yerler
En ilginç yerler sıralaması

Svaziland

Mutlak krallıkla idare edilen Svaziland, 16 eşli bir kral tarafından yönetiliyor. Dünyanın en yüksek AIDS oranına sahip, genç ölünen, enteresan bir ülke. Birçok şeyde para yerine inek geçiyor. Örneğin bu kızı beğendim ama başlık parası 17 inek olduğu için alamadım.

 

en enteresan ülkeler
Enteresan ülke Svaziland

 

Ülkede ilginç Afrika dansları ve müzikleri izledim.

 

en acayip ülkeler
Dünyanın en acayip ülkeleri

İsrail

Her noktası tarih dolu İsrail, üç dinin kutsal kenti Kudüs ve tüm ülkedeki kutsal ziyaret noktaları nedeniyle milyarlarca insan için dünyanın en ilginç ülkeleri ve önemli yerleri arasında öne çıkıyor. 1,5 ay kaldım.

 

dünyanın en önemli yerleri
En önemli şehirlerden Kudüs

 

İsrail en önemli ülkeler listesinde.

 

en önemli ülkeler
En önemli ülkeler listesi

 

Çin

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, muazzam bir insan, kültür ve yemek çeşitliliğine sahip. 21.196 kilometre uzunluğundaki surlardan oluşan dünyanın en büyük insan yapısı Çin Seddi üzerinde tek başıma yürümek heyecan verici. Yaygın bilinenin aksine sadece kuzeyden gelen saldırılara karşı koymak için değil, İpek Yolu ticaretinde taşınan ürünlerden gümrük vergisini kaçırmadan alabilmek ve göçmen akışını denetlemek için de inşa edildi.

 

seyahat için ilginç ülkeler
Seyahat için ilginç ülke Çin.

 

Devasa başkenti Pekin ve uçsuz bucaksız topraklarıyla Çin bence en ilginç seyahat yerleri ve rotaları arasında.

 

en ilginç seyahat yerleri
İlginç seyahat yerleri

 

İzlanda

Yakında gittiğim İzlanda sıra dışı coğrafyası, jeotermal kaplıca suları, yanardağları, huzurlu yaşamıyla en refah ülkeler ve dünyanın en ilginç ülkeleri arasında yer alıyor.

 

dünyanın en ilginç ülkesi
Dünyanin en ilginç ülkesi İzlanda.

 

Dünyanın en ilginç yerlerinden İzlanda sıra dışı doğa güzellikleriyle dolu. Örneğin Golden Circle.

 

dunyanın en ilginç yeri
Dünyanın en ilginç yeri İzlanda mı?

Küba

Devrimi, herkese ücretsiz eğitim ve sağlık hizmeti, puro, rom, deniz, kumsal, dans ve eğlencesi, kültürüyle Küba kuşkusuz dünyanın en ilginç ve özel ülkeleri arasında. 1 ay gezmekten mutluyum. Sadece Havana yetmez.

 

en özel ülkeler
Dünyanın en özel ülkeleri – Küba.

 

Devrimi ve tarihiyle tüm dünyada özel bir yere sahip Küba.

 

en özel ülkeler
En özel ülke Küba

Moğolistan

Uçsuz bucaksız bakir topraklarında göçebe kültürünü koruyan, son derece doğal ve bozulmamış bir yaşam sürülen Moğolistan, bozkır, çöl ve göçebe yaşamını merak edenler için dünyanın en ilginç ülkeleri ve sıra dışı yerleri arasında. Ata toprakları, Orhun Yazıtları, zorlu yolları ile görülmeye değer. Epeyce süren bir Moğolistan gezisi yaptım.

 

en sıra dışı ülke
Sıra dışı ülke Moğolistan

 

Ülkede gerçek göçebe yaşamını deneyimledim. Aşağıda Moğol savaşçısı büyük dedem Alptigin Metinhan.

 

en sıradışı ülkeler
En sıradışı ülke Moğolistan

Paraguay

Latin Amerika kıtasının az gidilen ülkesi Paraguay, benim açımdan Latin kültürünü ve nüfusunu koruması, ucuzluğu ve renkliliğiyle ilginç. İnsanı da sıcak. Dünyanın en ucuz ülkeleri arasında yer alıyor. Başkenti ise dünyanın en ucuz şehri.

 

az gidilen ülkeler
Az gidilen ülke Paraguay.

 

Paraguay’ın her biri eşsiz rengarenk otobüslerine hayran olup yazdım: En Güzel Otobüsler

 

Sıradışı ülkeler
Sıradışı ülkeler – Paraguy

Uruguay

Önceki alçak gönüllü devlet başkanı, özgürlükleri, doğası, eğlencesi, danslarıyla gönlümü kazanan Uruguay‘ın, hem başkentine, hem ıssız köyüne, hem de kasabalarına gitmiş olmaktan mutluyum; silahlı soyguna uğrasam bile.

 

en çok merak edilen ülkeler
Merak edilen ülke Uruguay.

 

Uruguay son yıllarda Türkler için en ilgi çekici yerler arasına girdi.

 

ilgi çekici yerler
En ilgi çekici yerler

 

Ukrayna

Ukrayna geniş toprakları, kumsalları, tarihi ve doğal güzellikleri zengin bir ülke. Artık Türk vatandaşları Ukrayna’ya pasaportsuz, kimlikle seyahat edebiliyor. Dünyanın en ilginç yerlerinden olan Çernobil, 1986’da Çernobil nükleer reaktör kazası nedeniyle boşaltıldı. Chernobil ve Pripyat bugün birer hayalet şehir.

 

gezmek için ilginç yerler
Gezmek için ilginç ülke Ukrayna.

 

Geniş ve güzel ülke Ukrayna Türk vatandaşları için en kolay gidilen ülkeler arasında.

 

en kolay gidilen ülkeler
Kolay gidilen ülke Ukrayna

Dünyanın en ilginç ülkeleri benim gittiklerim arasında bunlar. Hepsi bu kadar değil tabii, farklı önerilere açığım, yorum olarak sıra dışı yerler yazın, giderim. 🙂

16 YORUMLAR

  1. Muazzamsınız! Gıpta ettiğimden soruyorum; gezilerinize çok uzun vakitler ayırıyorsunuz, iş hayatınızı nasıl götürüyorsunuz? Benim de sizin gibi gezmem mümkün mü?

    • Merhaba Mehmet Bey, ilgi ve övgünüze çok teşekkür ederim. Öğretim görevlisiyim, işimin sağladığı iki önemli olanak uzun tatil ve vizesiz gezmeme yarayan yeşil pasaport. Elbette gezebilirsiniz. İmkanlar; maddiyat ve zaman ne kadar elverirse. Vizesiz yakın ülkeler olabilir öncelikle.

  2. Kuzey Kore’de fotoğraf çekmenin yasak olduğunu hatırlıyorum, gerçekte öyle mi, gizli gizli mi fotoğraf makinesi kullanılıyor?

  3. bi adım atabilsem , gerise gelcekte . biraz daha cesaret lazım bana 🙂 harika bir blog. hatta en ilgiyle baktığım, makyaj bloglarından bile fazla sevdiğim blog gibi blog 🙂 sevgiler

  4. Costa Rica mutlaka gidin gece bir yanardağı var sadece gece götürüyorlar parlıyor resmen ucuz bir ülke bakımsız ama çok eğlenceli doğa harikası bir yer.

  5. Abi garip ulkelere git mesela ada ulkeleri palau, tristan da cunha’ya kesin git abi bi arastir dunyanin gidilmesi en zor adasi 200 kusur kisi yasiyor ve hepsi kardes cunku ilk basta 7 ve 8 kisi gelmis adaya cogalmislar iste git bence.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz