Riga gezilecek yerler bakımından çevresindeki şehirlerden daha zengin. Eski kent, güzel eski binalar, yüksek kuleli kiliseler, anıtlar, parklar, kafeler, turistik yerler, eski sokaklar, Riga’da gezilecek yerler arasında öne çıkıyor. Letonya’nın başkenti Riga Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. İşte seyahat etmeyi düşünenler için Riga’da görülecek yerler listesi, fotoğraflar ve bilgiler.

 

riga gezilecek yerler
Riga’da gezilecek yerler

 

Riga Hakkında Bilgi

1201 yılında Albert of Bremen tarafından kurulan Riga Daugava Nehri ile iki bölgeye ayrılıyor. İçinden nehir geçen kentler hep güzel değil midir zaten? Nehrin doğu yakasındaki Orta Çağ’dan kalma Eski Kent, 19. ve 20. yüzyıl mimarili binalar, 2 katlı müstakil evler, çok katlı Sovyet apartmanları ile çevrili. Ama içerisi iyi korunmuş ve restore edilmiş. Berlin, Paris, Roma gibi şehirlere çok benzediği için Sovyet döneminde Batı Avrupa’da geçen bir çok film Riga’da çekildi. Kenti 1 aylık Letonya Estonya Litvanya seyahatimde gezdim.

 

Riga resimleri
Audelu jela, Riga.

 

House of Blackheads içerisindeki Turizm Bürosu ücretsiz tur ve broşürler sunuyor. Fiyatı 16 ila 26 euro arasında değişen Riga Card, müzeler ve bazı turistik yerler için indirim sağlıyor.

 

Riga’nın turistik yerleri Eski Kent ve Özgürlük Anıtı çevresinde toplanıyor. Turistlerin gitmediği, köprünün diğer yakasındaki eski Agenskalns ve Tornakalns semtleri çok ilginç. Buraları bana daha sonra Jurmala adlı kasabadaki evlerinde kalacağım Reinis gezdirdi.

 

letonya insanlar
Linda ile

 

Riga’da Gezilecek Yerler

Riga’da gezilecek yerler listemde hem en turistik Eski Kent, hem de daha az gezilen yerleri anlatıyorum. Riga’da yürüyerek gezmek kolay, merkezden çok uzaklaşmayacaksanız otobüs veya taksiye ihtiyacınız yok.

 

House of Blackheads

Eski Kent merkezindeki güzel bina eskiden tüccarlar loncası idi. Bugün ilginç bir müze olan binanın bodrum katında bir şarap mahzeni ve ticaretle ilgili sergiler, üst katlarında büyük balo salonları var. Giriş ücreti tam 3 euro, öğrenci 1.5 euro. Riga’da gezilecek yerler arasında en önemli ve güzel olanı.

 

riga gezilecek yerler
House of Blackheads

 

Belediye Sarayı

Bina güzel ama içi ziyarete kapalı.

 

St. Peter Kilisesi

1209 yılında inşa edilen Skarnu Caddesi’ndeki St. Peter’s Church Riga’nın en eski kilisesi. harika bir mimariye sahip olan kilisenin kulesine Pazartesi günleri hariç çıkıp tüm kenti görebilir, güzel bir Riga manzarası izleyebilirsiniz. Riga’da gezilecek yerler arasında gidilmesi şart bir yapı.

 

Riga St. Peter's Church
St. Peter Kilisesi

 

riga gezi notları
Kilisenin içi

 

Kentteki en eski kilisenin kulesinin tepesinden.

 

Riga görülecek yerler
Riga’da görülecek yerler

 

Kuleden çektiğim Riga videosu.

 

 

St. John Kilisesi

St. John’s Church Jana Caddesi’nde ve Pazar-Pazartesi hariç ziyarete açık, ücretsiz. Mihrabı Rönesans döneminden olup Hz. İsa’nın ölümü, göğe yükselişi ve yeniden dirilişini tasvir eden resimler var. Tavan ise Gotik dönemden ve 5 ayrı bölümden oluşuyor. Dev bir org bulunan kilise 13. yüzyıldan kalma.

 

St. Peter's Church latvia
St. Peter’s Church

 

Güneş Müzesi

Şehrin en acayip müzesi Sun Museum Valnu Caddesi’nde. Güneş mitolojisinin tarihini ve Letonya kültürü içerisindeki yeri anlatılıyor.

 

The House of the Black Cat

Big Guild’in yanındaki bina, çatısındaki iki kara kedi heykeliyle ünlü. Efsaneye göre loncaya kabul edilmeyen bir tüccar bu evi inşa ettirip kedi heykellerini kuyrukları loncaya (Big Guild) bakacak şekilde koydurarak kuruluşu küçümsediğini vurguladı. Binanın mimari özelliği pek olmasa da sembolik anlamı nedeniyle Riga’da gezilecek yerler arasında.

 

Wagner Konser Salonu

Wagner bir dönem burada yaşadığı için salonun olduğu caddenin adı Vagnera jela. Bu salonda konserler vermiş.

 

Riga Kalesi

Eski Kent’in kuzeyindeki Rigas Pils adlı kale pek ilginç olmasa da içerisinde Letonya Ulusal Tarih Müzesi (bilet 3 euro, fotoğraf çekmek ayrıca 7 euro), Yabancı Sanat Müzesi (ücret 3,5 euro, fotoğraf 0,75 euro) var.

 

Riga Katedrali

Doma Katedrali de denen 1207 yılından kalma kilise, kentin sembollerinden. 6768 borulu kocaman bir org var.

 

1991 Savunma Müzesi

Museum of the Barricades of 1991 Kramu Caddesi’nde. Sovyetler Birliği’nin son senesinde yeni seçilmiş Letonya hükümetine karşı birlikler göndermesi ve çıkan olaylarla ilgili, ücretsiz.

 

The Three Brothers

Üç Kardeşler adlı bu üç yapı, kentteki en eski konutlar. Birinde küçük bir mimari müzesi var ve Letonya hakkında çeşitli sergiler düzenleniyor.

 

riga old city
The Three Brothers

 

Özgürlük Anıtı

Letonca adı Brivibas piemineklis olan aşağıdaki Özgürlük Anıtı Letonya’nın ilk bağımsızlık döneminde dikildi ve Letonya halkı için çok önemli olduğundan Sovyet yönetimi ideolojisine karşı olsa da anıtı yıkmadı. Tepesindeki 3 yıldız taşıyan kadın, Letonya’nın 3 bölgesini kucaklayan özgürlüğü simgeliyor. Riga’da görülecek yerler arasında.  

 

Riga görülecek yerler
Riga’da görülecek yerler

 

Riga Ortodoks Katedrali

Rusya yönetimi döneminde kentte yaşayan Ruslar için inşa edilen kilisenin dışı sade ama içi çok güzel. Ayin vardı, izledim. Beni misafir etmeyi kabul eden Couchsurfing üyesinin evinin olduğu, kaldığım caddede.

 

letonya gezilecek yerler
Letonya’da gezilecek yerler

 

Alexander Nevsky Kilisesi

Alexander Nevsky Church (Sveta Ņevas Aleksandra pareizticigo baznica) adlı aşağıdaki Ortodoks kilisesi, kaldığım Brivibas Caddesi’nde 56 numarada.

 

Riga yapılacak şeyler
Alexander Nevsky Kilisesi

 

KGB Merkezi

Eski Sovyet KGB Merkezi Köşedeki Ev olarak biliniyor. Zamanında Letonya’nın en yüksek binası olan yapının en üst katından Sibirya’nın görülebildiği söylenirmiş. Sovyet rejimine karşı birçok Letonyalı burada sorguya çekildi, işkence yapıldı, öldürüldü veya Sibirya sürgününe gönderildi.

 

Riga KGB
Riga KGB Merkezi

 

Acı Çeken Meryem Ana Katolik Kilisesi

Catholic Church of Our Lady of Suffering (Sapju Dievmates katolu baznica) adlı yapı, 18. yüzyıldan kalma olup kentteki ilk taş kilise.

 

Riga turları
Riga turu

 

Old Gertrude Church

St. Gertrude Old Church bir Evangelist Lüteriyen kilise. Gertrudes Caddesi’ndeki kilise etnik Alman cemaatin ibadet yeri.

 

Old Gertrude Church
Old Gertrude Church

 

Letonya Ulusal Operası

Letonya Ulusal Operası (LNO, Latvijas Nacionala opera) Letonya Ulusal Balesi (NB), LNO Korosu ve LNO Orkestrası’na ev sahipliği yapıyor. 1863 yılında St. Petersburglu mimar Ludwig Bohnstedt tarafından inşa edildi.

 

Riga opera
Letonya Ulusal Operası

 

 

Merkez Pazarı

Dev zeplin hangarlarının içindeki bu dev pazarı Letonya Yemekleri yazımda anlatıyorum.

 

pazar
Merkez Pazarı

 

Maskavas forstate

Moskova Mahallesi’nde güzel eski ahşap evler, Büyük Sinagog, Rus Ortodoks Kutsal Haber Kilisesi, Grebenshchikov Kilisesi, İsa Kilisesi, Letonya Bilimler Akademisi ve Andrejsala adlı kültür, sanat ve eğlence bölgesi var.

 

Pardaugava

Riga şehrinin bu bölgesi turistik değil. Pardaugava semtinde TV Kulesi, tarihi Agenskalns Mahallesi (yürümek zor gelirse 2 ve 4 numaralı tramvay, 21, 38, 39, 25 numaralı otobüsler, 5 ve 9 numaralı troleybüslerle gidebilirsiniz), Agenskalns çiftçi pazarı, Demiryolu Müzesi, Tiyatro Müzesi, Kipsala Adası, aşağıdaki Sovyet II. Dünya Savaşı Zafer Anıtı, Fotoğraf Müzesi var.

 

Riga gezilecek yerler
Sovyet Zafer Anıtı

 

Riga’da Diğer Görülecek Yerler

Riga’da görülecek yerler arasında şunları da sayabiliriz.

 

Roland Heykeli – Eski Kent Meydanı.

Letonya’nın İşgali Müzesi – Sovyet dönemiyle ilgili, Strelnieku laukums no:1.

Porselen Müzesi – Letonya porselenleri, Kaleju iela, no:9.

St. Saviour’s Anglican Church – Anglikanu iela, 2a.

St. Jacob’s Catholic Church – 1226 yılından kalma, Klostera iela, no:2.

Letonya parlamentosu – Jekaba iela, no:11.

Laima Clock – Çikolata fabrikası.

Mentzendorff House – Grecienieku, no:18.

Mezaparks – Riga’nın biraz dışında, 11 numaralı tramvayla gidilebilen park.

 

Riga’da Yapılacak Şeyler

Zamanınız varsa Riga’da yapılacak şeyler arasında bazı ilginç etkinlikler.

 

Yarış kızağı

Letonya Olimpik Takımı ile birlikte saatte 100 kilometre hızla profesyonel bir yarış kızağı sürmek mümkün. Sadece Kasımdan Marta kadar yapılabiliyor ve pahalı.

 

Kano

Yaz aylarında Gauja Nehri’nde kano gezisi.

 

Paintball

Eski Sovyet ordu üssünde paintball.

 

Kayak

Balasta dambis Caddesi 13 numaradaki kayak turları firmasıyla rehberli kayak.

 

Letonya gezi yazılarım devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz