Latin dans türleri, müzikleri ve figürleri geniş bir çeşitlilik gösteriyor. Salon dansı ve halk dansı olarak yapılan, Porto Riko ve Küba başta olmak üzere Latin dansı deyimi, Latin Amerika ülkelerinden çıkan ve dünyaya yayılan dansların hepsini birden ifade eden geniş bir anlama sahip. Önde gelen Latin kökenli salon dansları ça ça, rumba, merenque, tumba, bachata, bomba, plena, paso doble ve bolero. Arjantin Tangosu da Latin kökenli bir salon ve halk dansı, ancak kendisi hem stil hem bir spor dalı olarak bağımsız bir kategori. Salsa ise Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletindeki Spanish Harlem bölgesinde yaşayan Latin Amerika kökenli insanlar arasında ortaya çıkmış bir dans olsa da, stil olarak Latin dansları arasında. İşte Latin dans çeşitleri, isimleri, müzikleri, figürleri hakkında bir yazı ve dans videoları. 

 

Latin dans
Latin Dans Festivali

 

Çaçarera, gato escondido ve zamba Arjantin halk dansı çeşitleri. Bolivya halk dansları arasında morenada, kullawada, caporales ve yeni üretilmiş bir dans olan tinku var. Cumbia ise Kolombiya’ya özgü bir dans. Latin dansları, Amerika kıtasına göçen siyahların etkisiyle Afrika dans ve müziklerinden de etkilendi. 

 

Antalya tatili
WOW Topkapı Palace

 

latin dans festival
WOW Hotels Latin Dans Festivali

 

Latin Dans Festivali

Türkiye‘de Latin dansları alanında en önemli etkinliklerden birini Antalya WOW Hotelleri gerçekleştiriyor. MNG Turizm sponsorluğunda WOW Kremlin Palace’da gerçekleşen Latin Dans Festivaline 6 blog yazarı olarak davet edildik ve gösteriler, dans dersleri, yarışmalar, havuz başı partileri, plaj partileri ve daha birçok dans etkinliğinin keyfini yaşadık. 

 

Antalya tatili
WOW Hotels Kremlin Palace

 

Latin dansları türleri
Latin dansları

 

Ben ve davetli olan diğer seyahat yazarları Gökhan Erdoğan (Uzakrota), Gürhan Kara (Tadında Seyahat), Zehra Simay Serdaroğlu (Super Nice Visit), Cüneyt Durhan (Gezginin Ayak İzleri) ve Hüsnü Tavlaş (Kendin Gez), WOW Topkapı Palace’da konaklayıp, hemen yanındaki WOW Kremlin Palace’da dans festivali ve gösterilerinde eğlendik. 

 

Latin dansı figürleri
Latin dans figürleri

 

Latin dans festivalleri ve yarışmalarının dünyaca ünlü organizatörü Albert Torres’in düzenlediği Mediterranean Latin Dance Festival kapsamında salsa, zumba, tango, hip hop, bachata, kizomba, reggaeton, Küba danslarının en ünlü isimlerini izleme şansı bulduk. Son üç yılın Dünya Latin Dansları Şampiyonları Ricardo & Karen, 8 yaşındaki Kevin ve partneri Gaby, Latin dans videoları ile ünlenmiş SuperMario, Jhon Narvaez ve Salsamania Takımı partneri Liz Rojas, Kizomba Fransa şampiyonları Tony Pirata & Sophie Fox, Bachata’ta Dünya Şampiyonluğu kazanmış İtalyan Andrea & Silvia, BNF takımı ve Zouk gösterileriyle takdirleri toplayan Pasty ve Dotty, Nina & Zerjon ve bu eşsiz dansçılara eşlik eden Dj Fox ve Dj Free’yi coşku ve keyifle izledik.

 

Latin dansları figürleri
Latin dans figürleri

 

Latin Dans Çeşitleri

Latin dans çeşitleri genelde üç kategoriye ayrılıyor:

 

1- Salon Dansları

Amerikan Rhythm (cha cha, rumba, swing, mambo, bolero)
Amerikan Smooth (vals, tango, viyana valsi, foxtrot)
Uluslararası Latin (samba, cha cha, rumba, paso doble, jive)
Uluslararası Standart (vals, tango, viyana valsi, foxtrot, quickstep)

 

Latin dans türleri
Latin dans çeşitleri

 

2- Sosyal Danslar
Arjantin Tango
Flamenko
Geleneksel Latin Dansları – Küba (salsa, son, mambo,cha cha, merenge,conga, bolero, rumba free, lambada, samba)
Latin Klüp Dansları (salsa, merenge, cha cha, cumbia, bachata)

 

Latin dans adları
Latin dans isimleri

 

3- Serbest Stil
Rock’n roll, disco, sirtaki, pop, oryantal vb, bunlar aslında Latin Amerika dansı değil. 

 

Salsa

1920′li yıllarda ABD‘de ortaya çıkan salsa dansı, akustik gitar ve çeşitli vurmalı çalgılardan oluşan bir müzik kültüründe, kıvrak Latin ezgilerine sahip. Latin ana başlığında toplanan 6 farklı türden en çok bilinen ve en çok ilgi çeken salsa dansı. Estetik doğaçlama figürleri ile eğlendirici. Erkek rehberliğinde ve değişik müzik çeşitlerine göre 4′lük ve 8′lik ritimle oynanıyor.

 

 

Bachata

Bachata aynı rap kültürü gibi fakir ve dışlanmışlığın kültürü olarak ortaya çıktı. Dominik Cumhuriyeti’nin varoşlarından Dünyaya yayılan bachata, fakir Dominiklilerin, sosyal ve ekonomik dışlanmışlığını yansıtıyor. 1960’ların başında bachata romantik, gitara dayalı müzikken, ileriki yıllarda müzisyenlerin Bachata ritimlerini hızlandırması ile salsa dansı müziği olarak da kabul gördü. Romantizmin yoğun olduğu bachata, salsaya göre daha basit adımlara ve dönüşlere sahip.

 

 

Cha Cha

1950’li yıllarda popüler hale gelen cha cha (ça ça), mambodan türetildi. Diğer sosyal Latin danslarına göre daha keskin dönüşlere ve adımlara sahip. Bir başka deyişle cha cha; birinci ve ikinci vuruşlardaki yavaş olmak üzere üç adımdan oluşuyor. Hızlı ve enerjik müziklere sahip. Cha cha cha müziği keskin sert ve neşeli bir yapıda. Ancak ezgileri bu duygular yanında özensizlik ve savrukluk da taşıyor. Müzikte vurgu ilk ölçüde. Ritimdeki keskin vuruşlara danstaki anî ve sert hareketler karşılık geliyor. Basit yapısı ve neşeli müziği sayesinde kolayca yayıldı ve uluslararası Latin Amerika dans yarışmalarında diğer dansların yanında kendine yer buldu.

 

 

Mambo

Mambo, Küba’da daha çok Haitililerin yaşadığı bölgede ortaya çıktı. Haiti’nin tarihine bakıldığında “mambo” adında sadece bir büyücü var. Bu büyücü köylülere danışmanlık yapar, onları iyileştiren, kötü ruhları kovan, dini bilgiler veren ve ulusal eğlenceleri organize eden biri. Fakat mambo adında hiç bir yerel dans yok. Swing ve Cuban dansın birleşimiyle bu büyüleyici ritm ortaya çıktı ve sonunda yeni heyecanlı bir dans yarattı. O zamana kadar Mambo tasarlanamamıştı.

 

Mambo dansı, 1943 yılında Havana‘daki La Tropicana adında bir gece kulübünde sunduğu dans ile Perez Prado’ya atfediliyor. Daha sonra diğer Latin Amerikan dans grubu liderleri (Tito Rodriquez, Pupi Campo, Tito puente, Machito ve Xavier Cugat) sahip oldukları ileri mambonun değişik stillerini elde etmeyi başardılar.

 

 

Tango

Tango, Buones Aires, Arjantin ve Montevideo, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türü olup, dansla beraber gelişen müzik tarzı da aynı adla anılıyor. Tango sosyal bir ürün. Doğduğu toplumla özdeşleşmiş, onun yazgısını paylaşıyor. Etki alanını müzikten çok ötelere genişletebilmiş ve bir milletin sosyo-kültürel yaşamının ifadesi olmuş. Yöresel bir müzik türü olarak ortaya çıkmış ama uluslararası bir nitelik kazandı. Belki de hakkında en çok kitap yazılan bir müzik ve dans türü tango.

 

 

Candombe

Candombe Uruguay’da eskiden çok sayıda Afrikalı köleyi ve torunlarını cezbeden, dramatik ve dini bir danstı. Candombe Ocak ayının altısında Uruguay’da “Üç Bilge Adam Günü”veya “Krallar Günü“nde kölelerce Kongo Kralının taç giyme töreninin yıl dönümlerinde çalınırdı. Uruguay’da çektiğim Latin dans türü Candombe video ve fotoğrafları bu yazımda: Silahlı Soygun ve Candombe

 

 

Bolero

Bolero 1930’ların ortalarında ortaya çıkmış, Amerikan Style bir dans. O zamanlar bolero klasik formda dans ediliyordu. Bolero’nun orjinali 3/4’lük ritm ile İspanyol bir dans türü. Bolero Küba’da önce 2/4’lük ritmle başladı, sonunda ise 4/4’lük ritme değişti. Şu anda rumba ritminin çok yavaş bir versiyonu olarak dans ediliyor. Müzik sık sık İspanyol vokalleri ve ince perküsyon efektleri ile düzenleniyor, ve 20 ile 25 mpm (measures per minute) ile çalınıyor. Bolero Fandango’nun istenmeyen kısımları çıkarılarak yapılmış bir düzenleme.

 

Bolero “slip pivot” ve sola dönüşler olan bir dans çeşidi. (slip pivot bir daire içinde, ayakların bir eksen üzerinde ileri ve geri hareketleri ile yapılan vücut dönüşünün adı). Bolero’da sadece vücut yükselişi var ve ayaklardan bir yükselme olmuyor. Slip pivot ile dans eden bir çift ve yavaş harika müziği, boleroya çok yavaş, düzgün, güçlü ve romantik hava veriyor. Bolero’nun ayak hareketleri rumba’ya benziyor fakat çok farklı bir havası var. Bolero genellikle, yavaş ve harika temposu ve güzel melodilerinden dolayı “aşkın dansı” olarak biliniyor. Müziği duyduğunuzda onu bolero sanabilirsiniz ama aslında tempo bakımından çok farklı.

 

 

Flamenko

Flamenko kendine has bir Güney İspanya sanatı. Üç şekilde hayat buluyor : şarkı “Cante”; dans “Baile”; ve gitar “Guitarra”. Flamenko, Güney İspanya’nın kendi folklorik müziği ile çingenelerin aynı kültürden yaratmış oldukları müziğin kaynaşmasıyla ortaya çıktı. Populer halk müziği, çingene müziğinin gelişimini etkiledi, ancak o günlerde bu müzikle bağdaşmadı. Günümüzde ise bu iki müziğin birleşmesiyle Flamenko ortaya çıktı.

 

Araplar İspanyol müziğine duygusallık ve duyarlılık kazandırdılar. Fevri insanlar olan Araplar başlarında fanuslar kırar, elbiselerini parçalar yada yerde yuvarlanırlardı. İspanyol müziği ve Flamenkoda önem kazanan çoğu şarkının zambra, zorongo, zarabanda ve fandango gibi Arapça isimleri var. Aslında “zamras” terimi o zamanki müzisyenlere ya da bunların çaldıkları toplantılara verilen isim; günümüzde halen Kanada’daki çingeneler festivallerine “zambras” diyorlar. Bu döneme ait yazılı Arap müziğine örnekler bulunmamakla beraber bu müziğin bugün halen Kuzey Afrika ya da Ortadoğu’da var olan müziği çağrıştırdığı biliniyor ve modern flamenko bu müzikle belirli öğeleri paylaşıyor.

 

 

Latin Dans Figürleri

Farklı ülkelere ve Latin dans çeşitlerine ait aşağıdaki Latin dans figürleri ve isimleri sayılabilir.

 

Basic Movement

Scallop
Continuous Crossbody Leads
Forward Spot Turn, Suprise
Crossover Swivels & Pullback
Circular Swivels
Crossbody Lead

Back Spot Spin Check

Salsa Wrap
Neck Roll
Crossover and Walk Around
Open Break and Underarm Turn
Shoulder Check
Alternating Underarm Turns
Crossbody Lead with Inside Turn
Shadow Position Crossover
Back Spot Turn
Ron’s Check and Spin
Crossbody Variations (kadın) A. Hip Roll, B. Swivel Cross
Crossbody Variations (erkek) A. kickl, B. Point Hook
Bobby Break
Continuous Crossbody Lead
Shadow Break and Spin
Spin, Swivel and Arm Check
Solo Breaks

Back Rock
Side Breaks
Arm Slide
Back to Back

Face Loops
Man’s Duck Wrap
Crossbody Leads
Crossbody Cradle Wheel
Alternating Underarm Turns
Hip Circle

Merengue Basic to The Side

 

 

Latin Dans Müzikleri

Ünlü, hareketli ve eğlenceli Latin dans müzikleri için örnek olarak şu parçaları sayabiliriz.

 

On A Wonderful Day Like Today (Johnny Mathis)

Tango Korupti (Martin Charly)

Bye, Bye Love (Siesta Standard Orchestra)

Let’s Get Loud (Jennifer Lopez)

Woman In Love (Olympic Standard Orchestra)

Happy Brasilia (James Last)

Ni Tu Mundo Ni Mi Mundo (The Latin Club)

Waterloo (Andersson Ulvaeus)

Besame Mucho (Velazques)

 

Latin dansları
Latin dansı

 

La Bamba (Los Lobos)

Love You Done Me Wrong (The Latin Club)

Nothing Gonna Change My Love For You (Markus Schoffl)

Que No Se Te Olvide (La India)

Siempre Manana (Ruben Gomez)

Hey, Good Looking (Siesta Standard Orchestra)

Tango (Amber Couple)

Salsa (Yuri Buenaventura)

Baciata (Sonia De Castelli)

Abre Que Voy (Miguel Enriquez)

Cuanto Duele (Carlos y Alejandra)

Te Extraño (X-Treme)

Bachata Rosa (Juan Luis Guerra)

Guantanamera (Celia Cruz)

Guajira Guantanamera (Joseito Fernandez)

La Mentirosa (David Calzado)

 

Latin dans müzik
Latin dans müzikleri

 

Buena Vista Social Club (Ibrahim Ferrer)

Habana Del Este (Danzonete-Cha)

Mucho Corazon (Omara Portuondo)

Voy a Apagar La Luz (Bolero)

Nica La Rumbera (Rolando Ferrer)

Flor de Venganza (Rafael Hernandez)

A Toda Cuba Le Gusta)

 

tatil köyü antalya
WOW Hotels Tatil Köyü, Antalya

 

WOW Hotelleri, bir yandan sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin tercihi olurken, etkinlikleri ile eğlence arayan tatilcilerin de ilk tercihleri arasında yer alıyor. Balayı tatili yapmak isteyen çiftler için sürprizleri ile göz doldururken, geniş çocuk oyun alanları ile de çocuklu ailelerin tercihi oluyor.

 

hamak
Hamak keyfi

 

Bizi Latin Dans Festivalinde misafir eden WOW Hotels’e ve bu güzel tatilin gerçekleşmesine aracılık eden Uzakrota‘ya çok teşekkürler. 

3 YORUMLAR

  1. Merhaba Alper Bey,
    Gezi yazılarınızı imrenerek ve keyif ile okuyorum hatta (hala gidemediğim) tatitlimi sizin notlarınız ile planlıyorum ve buna göre bir destinasyon belirlemeye çalışıyorum. Sıkı takipçinizim sadece web sitesi sahibi birisi olarak merak ettim neden sitenize Adsense veya benzeri reklam alıp kendinize gelir de elde etmiyorsunuz 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz