Kuzey Kore Ordusu tüm dünyada merak ve korku uyandırıyor. Bu yazımda ülkede yaptığım gezi sırasında çektiğim askeri geçit, Zafer Bayramı ve çocuk orkestrası görüntülerim eşliğinde Kuzey Kore Ordusu hakkında bilgi veriyorum. Kuzey Kore’de Zafer Bayramı askeri geçidini izleyebilen çok az sayıda yabancıdan biri oldum.

 

Kuzey Kore ordusu 9.500.000 aktif, milis ve yedek personeli ile dünyanın en büyük askeri organizasyonuna sahip. Resmi adıyla Kore Halk Ordusu (조선인민군; Chosŏn inmin’gun) 1.21 milyon aktif askeriyle dünyanın en büyük dördüncü ordusu. Nüfusunun %40′ı askeri personel olan Kuzey Kore, nüfusa göre asker sayısı oranıyla dünyanın en askerileşmiş ülkesi ve bu rakam 20 ile 45 yaş arası tüm nüfusa denk geliyor. Ülkede 3 ila 5 yıl zorunlu askerlik yapılıyor, bazı kaynaklarda 10 yıl olduğu yazıyor.

 

kuzey kore ordusu
Kuzey Kore Ordusu (efektli fotoğraf). Pyongyang, Kuzey Kore.

 

Kim Jong-un Kuzey Kore Ordusu’nun Yüce Kumandanı ve Ulusal Savunma Kurulu’nun Başkanı. Kuzey Kore Ordusu altı bölümden oluşuyor; Kara Kuvvetleri, Donanma, Hava Kuvvetleri, Stratejik Füze Kuvvetleri, Özel Harekat Kuvveti ve İşçi-Köylü Kızıl Muhafızları.

 

kuzey korede türk
Kuzey Kore’ye giden Türk.

 

Kuzey Kore Zafer Bayramı

Kuzey Kore Zafer Bayramı (North Korean Victory Day) Kore Savaşı’nı durduran ateşkesin imzalandığı gün. Bu belge çatışmaları sona erdirse de bir barış anlaşması değil. Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki sınır dünyanın en ağır silahlı sınırı ve burada ironik bir şekilde askerden arındırılmış bölge (DMZ) olarak adlandırılan 4km genişliğinde bir bölge var.

 

kuzey kore
Kuzey Kore’de Çelebi Alper.

Zafer Bayramı ülkede resmi tatil ve her yıl görkemli kutlamalar yapılıyor. Halk askeri mezarlıklara, askerlere çiçek veriyor. Kuzey Kore Ordusu askeri geçit töreni yapıyor. Elbette en büyük kutlamalar Kuzey Kore başkenti Pyongyang’da oluyor. İşte izlediğim çocuk orkestrası.

 

 

Ayakkabılara dikkat.

 

kuzey kore'de bayram
Kuzey Kore’de bayramda çalan çocuk orkestrası.

Bütün yıl olmayan trafiği denetleyen ünlü kadın trafik polisleri, bayramda halkı hizaya getiriyor.

 

kuzey kore gezisi
Kuzey Kore’de polis.

 

 

İşte Kuzey Kore Ordusu propagandası eşliğinde Zafer Bayramı askeri geçidi başlıyor! Bu askeri video çok iyi.

 

 

north korea army
Kuzey Kore Ordusu. North Korean Army.

Kuzey Kore Ordusu

Kuzey Kore Ordusu askeri geçidini izlemek heyecan verici. Tanklar, füzeler, ağır zırhlılar, askerler, subaylar, cipler, çocuklar, el sallayan halk. Başımdaki görevlilerin söylediğine göre bunları çok az sayıda yabancı izleyebildi. İşte tanklar.

 

 

kuzey kore silahları
Kuzey Kore tankları. North Korean tanks.

 

Kuzey Kore Ordusu Kuzey Kore yapımı şu tanklara sahip:

1992 Pokpung-ho (Fırtına Kaplanı) M-2002

1985 PT-85 (YW531H)

1981 Chonma-ho (Pegasus)

1975 Koksan (M1978)

1973 Sinhung (VTT323)

 

north korean army
Kuzey Kore ordusu tankı.

 

Kuzey Kore Ordusu Sovyetler Birliği yapımı şu tanklara sahip:

1987 BTR-80

1979 SA-11 (9K37 Buk) At Sineği

1979 SA-13 Sincap

1978 BM-27 Uragan (Kasırga)

1970 2K12 Kub

1966 BMP-1

1965 ZSU-23-4

1961 T-62

1960 BTR-60

1958 T-55

1955  ZSU-57-2

1952 PT-76

 

 

north korea army
North Korean Army.

Kuzey Kore Ordusu Çin yapımı tankları:
1963 Tip 63 Norinco
1962 Tip 62 Norinco
1959 Tip 59 Norinco

 

Kuzey Kore Ordusu mensubu asker kızlar. Kuzey Kore Ordusu video.

 

 

Bu arkadaşlara “beni de askere alın, barış zamanı mıntıka temizliği yaparım, patates soyarım” dediysem de düşman bir NATO ülkesinden olduğum için almadılar. Ondan ağlıyor.

 

north korea female soldiers
Kuzey Kore’de kadın askerler.

Kuzey Kore Askeri Gücü

Kuzey Kore askeri gücü çok geniş bir donanıma sahip: 4.100 tank, 2.100 zırhlı personel taşıyıcı, 8.500 kara topu, 5.100 roket sistemi, 11.000 hava savunma silahı, 10.000 taşınabilir uçaksavar ve tanksavar, 500 savaş gemisi, 730 savaş uçağı. Ülke dünyanın en kalabalık özel kuvvetlerine ve en büyük denizaltı filosuna sahip.

 

kuzey kore ordusu
Kuzey Kore Ordusu askeri geçidi.
Dünyanın en kapalı ülkesi olduğu tartışılmaz Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nde silahların dibinde olmak tarif edilmez bir duygu. Yoğun egzos gazı ve makine yağına maruz kaldım ama umurumda değil.

 

kore bayram
Kuzey Kore’de Zafer Bayramı.
Kuzey Kore Ordusu için askerlik zorunlu olsa da herkes alınmaz. Bedensel olarak uygun olmamanın yanında kişinin sosyoekonomik geçmişi de önemli. Songbun sisteminde devletin “düşmanı” sınıfındakilerin silah kullanmalarına izin verilmez. Biri orduya girmeden önce üç farklı ajan tarafından üç seviyede araştırma yapılır. Bu araştırmalarda Songbun esastır.

 

kuzey kore askeri
Kuzey Kore askeri.
kuzey kore askeri gücü
Kuzey Kore askerleri.
Burada füzelerin geçidi var. Asker beni kenara çekilmem için uyarıyor. Kuzey Kore ordusu video.

 

 

kuzey kore silah
Kuzey Kore silahları.
Balon iyi olmuş.
kuzey kore ordu
Kuzey Kore ordu gücü.
Kuzey Kore Ordusu önceden Güney Kore Ordusu’ndan çok daha güçlü olsa da 1990’larda başlayan ekonomik sorunlarla denge daha yeni donanımlı Güney Kore Ordusu lehine değişti. Buna karşılık ülke değişik yöntemler geliştirdi. Bunlar arasında radar ve sonarda görünmeyen stealth teknolojisi, küçük boy denizaltılar, insanlı torpidolar ve muhtemelen kimyasal silahlar var. Kuzey Kore Ordusu ZM-87 kör edici anti-personel lazer teknolojisine sahip.

 

Kuzey Kore Ordusu siber-savaş kabiliyetine de sahip ve 1.000 civarı yetenekli hacker bulunuyor. Elektronik savaş teknolojisi dahilinde GPS frekans bozucular (jammer) geliştirdi. Bugün araçlara yerleştirilen 50, 100km ve daha geniş menzilli jammer modelleri ve elektromanyetik darbe bombaları var. Kuzey Kore Ordusu Güney Kore Ordusu’nun askeri uydularının sinyallerini engelleme girişimlerinde bulundu.

 

kuzey kore füzesi
Kuzey Kore füzeleri.

 

 

 

Kuzey Kore Nükleer Silahları

Kuzey Kore nükleer silahları ve programı dünyada endişe ve merak konusu. Ülke ilk defa 2006 yılında başarılı bir nükleer deneme yaptığını açıkladı. Nükleer denemenin açıklanan yerde yarattığı 4.3 şiddetindeki sarsıntı ABD ve Japonyalı uzmanlarca doğrulandı. Ülke 2009’da nükleer silah geliştirdiğini açıkladı. Tam olarak bilinmese de bazı nükleer silahlara sahip olduğuna yaygın olarak inanılıyor. Bakın bunlar da nükleerciler.

 

 

kuzey kore nükleer
Kuzey Kore nükleer gücü.

 

Kuzey Kore Hava Kuvvetleri

Kuzey Kore Hava Kuvvetleri’nin 730 savaş uçağı olduğu tahmin ediliyor. Bunun yanında hava savunma gücü olarak uçaksavar topları ve füzeleri var.

 

Helikopterlerin taşıdığı sloganda “Hayatımız pahasına Yüce Kumandan Kim Jong-un’u savunalım!” yazıyor.

 

 

Kuzey Kore savaş uçakları videom.

 

 

Kuzey Kore Ordusu Görüntüleri

İşte Kuzey Kore Ordusu ile ilgili diğer görüntülerim. Subay ve makam aracı.

 

north korean army
Kuzey Kore subayı ve makam aracı.

 

Kuzey Kore Ordusu’nun başlıca düşmanları Kuzey Kore Güney Kore sınırındaki Güney Kore Ordusu ve buradaki ABD Kore Birlikleri ile Japonya.

 

Kuzey Kore’de belirli birkaç yerde askerlerle fotoğraf çektirmenize izin veriliyor.

 

kuzey kore türk
Kuzey Kore’de bir Türk: Çelebi Alper.

 

Kuzey Kore Ordusu’nun orta ve yüksek öğretimdeki öğrencilerden oluşan birlikleri Genç Kızıl Muhafızlar her Cumartesi zorunlu 4 saat askeri eğitim alıyorlar. Okulda ve dışında aldıkları bu eğitimlerle 18 yaşına gelince veya mezun olunca yapacakları askerliğe hazırlanıyorlar.

 

north korea child soldier
Kuzey Kore askeri geçidinde çocuklar: Genç Kızıl Muhafızlar.

 

Ülkedeki yaşamı merak edenler için yasak fotoğraf ve videolarımın olduğu yazım: Kuzey Kore’de Yaşam.

 

north korea military power
Kuzey Kore askeri gücü. Pyongyang.

 

Ülkeye nasıl gidilebildiğini merak edenler ilgili yazımı okuyabilirler: Kuzey Kore’ye Nasıl Gidilir?

 

kuzey kore ordusu
Kuzey Kore Ordusu’nun gücü.

 

Kuzey Kore’den yazılarımın devamı: Kuzey Kore Yalanları.

53 YORUMLAR

 1. alper bey harikasınız ya yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum sırada paylaşacağınız hangi ülke var acaba çok çok teşekkürler

 2. Özellikle K.Kore yazılarınızı ilgiyle, merakla ve şaşkınlıkla takip ediyorum, yeni yazıları sabırsızlıkla bekliyorum. Gezip görüp bizlere de aktardığınız için Teşekkür ederim.

 3. Kuzey Kore ile ilgili yazılarınızın tamamını okudum. Fotoğraflar ve videolar ile gayet iyi bir anlatım olmuş. Gitmiş kadar oldum yani, gitmeyi gerektirecek bir durum da yok gerçi. 🙂

 4. Bu kadar izole olan bir ülkede çocuğun üstündeki Manchester United formasını görünce çok şaşırdım. Ülkeye gelen turistlerden biri vermiş olabilir. Zira Premier Lig’den haberleri olabileceğini bile zannetmiyorum. (Kadın trafik polisli fotoğraf)

  • Ben futboldan anlamadığım için dikkatimi çekmemişti, bravo. Özenle okuduğunuz için teşekkür ederim. Kuzey Kore’ye giden turistlerin halkla o tip bir temas kurması pek mümkün değil, bence tek müttefik Çin’den ithal bir ürün olabilir.

 5. kolay herkes gösteremez.Kuzey Kore hakkında çok değerli bilgiler edinmiş oldum.Öyle biAlper Bey tek kelimeyle muhteşem bir anlatım.Hakkında çok az şey bilinen dünyanın en kapalı ve yasaklarla dolu ülkesini gezmek, gezerken de hayatınızı risk altına sokarak yasakları delebilme cesareti göstermeniz gerçekten takdire değer.Bu cesareti kolay r ülkede yaşamaktansa ülkemizde(bazı olumsuzluklar olsa da) yaşadığımız için şanslı sayılmamız gerektiğini düşünmekteyim.Siz, tecrübeli bir gezgin olarak bilirsiniz,Kuzey Kore kadar diktatörce yönetilen başka hangi ülkeler var?Bu konu hakkında da makale türü bir yazı yayınlayabilirseniz okuyucular için çok yararlı olur.Sonuç olarak en iyisini gezen bilir.Yani siz bilirsiniz.Teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

 6. mesajı gönderirken bir hata oluştu.Bu nedenle ilk bir iki cümle de bazı yer değiştirmeler oldu.Lütfen bu hataları dikkate almayınız

 7. İnsanın böylesine güçlü kapitalist düşmanları olunca ordusu da böyle devasa oluyor 🙂 Kim’in gözü kara! Hep bir meydan okuma, hep bir savaş istiyorsun galiba tepkisi… 🙂

 8. Geçen hafta Obama, Kuzey Kore rejiminin çökeceğini ve yeryüzünden daha çok izole edilerek dışlanmış bir ülke haline geleceğini söylemişti. Birkaç gün önce de Kim “havlayan kuduz köpeklere karşı başıboş bir şekilde oturmayacağız” diyerek sert bir cevap vermiş, konuyu yine savaşa bağlayarak Obama’ya meydan okumuştu. Anlaşılan bazı şeyler hiç değişmeyecek…

 9. Yüzlerce insan öldürme (yarısını astırmış), tıraşını beğenmediği berberleri öldürme, günde 3 öğün domuz eti yeme, 15 şehir bombalatma, her gün başka kadınlarla birlikte olma, uyuşturucu kullanma… Bu Kim’in harbiden yatacak yeri yok.

  • Kuzey Kore lideri ile ilgili saydıklarınızdan ilki hariç diğerleriyle ilgili net bilgi yok Yücel Bey. Güney Kore ve ABD sürekli yalan haber üretiyor, doğrulamak mümkün olmadığı için çoğu dünyaya yayılıyor.

 10. harika bir bloğunuz olmuş, tebrik ederim. kuzey kore yazılarınızı okurken zihnimde hep George Orwel’in 1984’ünü çağrıştırdı bana. Yanılıyor muyum?

 11. Süper bir yazı dizisi olmuş hiçbir zaman gitme ihtimalim olmayan bir yeri gitmiş kadar tanıdım. Belgrad a gitmeden önce de yazılarınızı okumak bana çok faydalı olmuştu. Diğer ülke yazılarınızı da okuyacağım.. Face hesabımda arkadaşlarımlada bu ilginç kuzey kore deneyiminizi blog adresinizi vererek paylaştım. teşekkürler.

 12. Kuzey Kore yazıları oldukça detaylı bilgi ve görsel içeriyor, kutlarım. Yalnız ülkenin sistemine yer yer kullandığınız küçümseyici dil yakışmamış. Ben Korelilerin Türklerden daha mutsuz olduğunu hissetmedim. Sonuçta kapitalizm de her bireye refah ve mutluluk vaad etmiyor.

 13. Bilinmezligi ile ilgimi dünyada en fazla çeken bir ülke kuzey kore hatta bir şekilde gidip gizlice içeriye sizip bir köyde falan uzun süre yaşamaya çalışmak gibi bir sürü planlarım da var bu güzel yazılar için teşekkür ederiz harikaydı uzayın bilinmezliği kadar ilgimi çeken bir ülke görünmez bir hayalet olup günlük hayatı insanların dialoglarini duymak görmek çok istemisimdir hatta vatandaşlık verseler her kisitlamaya rağmen kabul eder yerleşirim.

 14. Kuzey Kore’ye gitmek isteyenler için fiyat konusunda bilgi verebilir misiniz? Vize ücreti, uçak, konaklama vs ne kadar bir para ayırmak gerekir?

  • Kuzey Kore devlet turları maalesef pahalı. Vizeye başvurmanız, otelde yer ayırtmanız, uçak bileti satın almanız mümkün değil. Tur ücretinin yarısını yetkili acenteye gönderdikten sonra onlar vize ve diğer işlemleri ayarlıyorlar. Turlar Pekin-Pyöngyang uçak biletleri, oteller, 3 öğün yemek ve içecekler, rehberlik, müzeler dahil paket şeklinde oluyor. Benim 6 günlük tur 1600 avro. Daha kısa ve uzun turlar var.

 15. Hocam peki mobil internet imkani var mi aceba ? Whatsapp tango viber vb programlar kullanabiliyormuyuz. Tebrik ederim cesaretinizi ve gezilerinizin devamini dilerim hocam 🙂

 16. Kuzey Kore’de asker fotoğrafı çekmek yasakken askeri geçit törenini kayıt altına almak fotoğraflamak büyük cesaret nasıl çektiniz aklım almıyor size özel izin mi alındı ?

  • Kuzey Kore’de genel olarak asker ve askeri tesis fotoğrafı çekmek yasak ama Zafer Bayramı askeri geçidini ilk kez bir turist grubuna izlettiler ve çekim serbestti. Tahminimce silahlarının dış dünyada görünmesini istediler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz