Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/celebial/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 292
Botsvana | celebialper.com
Ana Sayfa Afrika Botsvana

Botsvana

Dünyada en çok fil olan sıra dışı ülke Botsvana, doğası, vahşi yaşamı ve manzaraları en güzel ülkelerden biri. Bu sayfada Afrika’nın güneyine yaptığım seyahat sırasında gittiğim Botsvana hakkında bilgi, gezi notları, gezilecek yerler, dili, yüzölçümü, nüfusu, ekonomisi, dini, tarihi, doğası, insanları ve gezi notları bulabilirsiniz.

Botsvana hakkında bilgi

Resmi adıyla Botsvana Cumhuriyeti (Ulusal Yerli Setsvana dilinde: Lefatshe la Botswana; resmi dil İngilizce: Republic of Botswana), Afrika kıtasının güneyinde bulunan ve denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesi. Ülke güney ve güneydoğuda Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzey ve batıda Namibya, kuzeydoğu tarafında ise Zambiya ve Zimbabve ile komşu. Ülkenin kuzey bölgesinde, Kasane şehri yakınlarında dünyada dört ülke sınırının kesiştiği tek nokta olan ilginç bir sınır noktası var. Afrika kıtası üzerinde demokrasi alanında en gelişmiş ülke olarak kabul ediliyor. 2011 yılında açıklanan İnsani Gelişme Endeksi yaşam verilerine göre, Botswana Afrika kıtasının güneyinde bulunan ülkeler içerisinde en yüksek yaşam kalitesi verilere erişti. İngiltere sömürgesi döneminde adı Bechuanaland olan ülke, 30 eylül 1966 tarihinde bağımsızlığını kazandı.

Ülke 582.000 km²’lik yüz ölçümü ve 2 milyon 250 bin nüfusuyla, dünyanın en düşük nüfus yoğunluklu ülkelerinden biri. Afrika’nın çöllerinden biri olan Kalahari Çölü, ülkenin güney bölgesinde geniş bir alanı kaplıyor.

Ülke demokrasi, eğitim ve ekonomi bakımından Afrika ortalamasının epey üzerinde ama AIDS önemli bir sorun. 300.000’den fazla kişi HIV+ yani AIDS hastası.

Bitki örtüsü bakımından fakir olan Botsvana yabani hayvanlar ve madenler bakımından oldukça zengin bir ülke. Elmas, bakır, nikel, tuz, soda, potasyum, kömür, demir cevheri ve gümüş, ülkenin doğal kaynaklarından olup en önemli ekonomik gelir kaynağını bu madenler oluşturuyor. Diğer önemli ekonomik geliri ise turizm, özellikle dünyanın en güzel ve diğer Afrika ülkelerine kıyasla görece daha güvenli safari alanlarına sahip.

Gösterilecek bir içerik yok